Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі№ 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 15 желтоқсанда № 14532 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 26.08.2019 № 290 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.08.2019 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексі 143-бабының 1-бөлігіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы энергия өндіруші ұйымдарға қатысты тексеру парағы;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы энергия беруші ұйымдарға қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға электр энергетикасы саласындағы жеке және заңды тұлғаларға қатысты тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы энергетикалық сараптама жүргізетін сараптамалық ұйымдарға қатысты тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету аймағындағы қазандықтарға қатысты тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2016 года № 14532. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 26.08.2019 № 290 и Министра национальной экономики РК от 27.08.2019 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопередающих организаций согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергоснабжающих организаций согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении физических и юридических лиц согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шарауашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
____________С. Айтпаева
5 желтоқсан 2016 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тексеру парағы электр энергетикасы саласындағы энергия өндіруші ұйымдарға қатысты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талап тарға сәйкес
Талап тарға сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
1.
Энергия өндіруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлігін бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
2.
Әзірлік паспортын алу үшін энергия өндіруші ұйымдардың 1 қазанға дейінгі мерзімде мынадай құжаттарды:

2) направление копии настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации на официальное опубликование в периодические печатные издания, информационно-правовую систему "Әділет" и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________К.
Бозумбаев
Министр
Национальной экономики
Республики Казахстан
________________К.
Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель
Комитета
по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
___________ С.
Айтпаева
"__" ___________ 2016 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист в области электроэнергетики
в отношении энергопроизводящих организаций
Сноска. Приложение 1 в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие комиссии по оценке готовности энергопроизводящей организации к работе в осенне-зимний период.
2.
Предоставление энергопроизводящими организациями в срок до 1 октября следующих документов для получения паспорта готовности:

1) энергия өндіруші ұйымдардың әзірлік паспортын алуға өтінішті;
2) энергия өндіруші ұйымдардың жұмысқа әзірлік актісін;
3) станциялардың, электр желілерінің негізгі және қосалқы жабдығының, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйі туралы аккредиттелген сарапшы ұйымның қорытындысын ұсынуы.
3.
Электр қондырғылары пайдалануға енгізілгенге дейін құрылыс-монтаж ұйымынан қабылдау-тапсыру сынағын алған актісінің болуы.
4.
Технологиялық бұзушылық пайда болған және өндірісте жазатайым оқиға орын алған сәттен бастап 1 сағаттың ішінде Регламентке сәйкес энергетикалық кәсіпорындардың орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаны Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесіне ұсынуы.
5.
Технологиялық бұзушылық пайда болған және жазатайым оқиға орын алған сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға (құзыреті бойынша) және жүйелік операторға жазбаша хабарлама жолдауы.
6.
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісінің екінші данасын оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жіберу.
7.
Энергия өндіруші ұйымдардың тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін белгіленген төмендегі мерзімде жаңа енгізілген немесе жаңартылған электр қондырғыларын қосуға техникалық шарттарды беруі:

1) заявление на получение паспорта готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций;
2) акт готовности энергопроизводящих, энергопередающих организаций;
3) заключение аккредитованной экспертной организации о техническом состоянии основного и вспомогательного оборудования, зданий и сооружений станций, электрических сетей.
3.
Наличие акта приемо-сдаточного испытания до ввода в эксплуатацию электроустановки от строительно-монтажной организации.
4.
Представление в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве оперативного сообщения в соответствии с Регламентом предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан.
5.
Предоставление в течение 12 часов с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев письменного сообщения государственному органу по государственному энергетическому надзору и контролю (по компетенции) и системному оператору.
6.
Направление второго экземпляра акта расследования технологического нарушения в орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
7.
Выдача технических условий энергопроизводящей организацией после получения заявки от потребителя на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок в установленные в следующие сроки:

1) қуаты 200 килоВатт (бұдан әрі - кВт) дейінгі электр қондырғыларына - 5 жұмыс күнінің ішінде;
2) қуаты 200 кВт - 1000 кВт аралығындағы электр қондырғыларына - 10 жұмыс күнінің ішінде;
3) қуаты 1000 кВт жоғары электр қондырғыларына - 15 жұмыс күнінің ішінде.
8.
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан жоғары электр желісінің пайдаланушыларын энергия өндіруші ұйымның электр желісіне қосудың техникалық шарттарын жүйелік оператормен келісімнің болуы.
9.
Белгіленген мерзімде энергия өндіруші ұйымның тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануға қосу барысында кернеу беруі:
1) энергия өндіруші ұйым сырттай қосылу және электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пайдалануға беру туралы қорытындымен, тұтынушы электр қондырғыларын қосуға материалдар ұсынғаннан кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінің ішінде тексеріп байқайды;
2) энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия өндіруші ұйымды электрмен жабдықтау шартын жасасу туралы 1 (бір) жұмыс күнінің ішінде хабарлайды;
3) энергия өндіруші ұйым электрмен жабдықтау шартына қол қойылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінің ішінде тұтынушының электр қондырғыларына кернеу жібереді.
10.
Электрмен жабдықтауға жасалған шарттарға сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйымның тұтынушыларға үздіксіз электр энергиясын жеткізуді жүзеге асыру.
11.
Энергия өндіруші ұйымдардың сұрау салынған электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау органының өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажет ақпаратты уақтылы, анық немесе толық ұсынуы.
12.
Энергия өндіруші ұйымдардың мынадай жағдайларда:

1) мощностью до 200 килоВатт (далее - кВт) - в течение 5 рабочих дней;
2) мощностью от 200 до 1000 кВт - в течение 10 рабочих дней;
3) мощностью свыше 1000 кВт - в течение 15 рабочих дней.
8.
Наличие согласования с системным оператором технических условий на подключение пользователей электрической сети с заявленной мощностью свыше 10 мегаватт к электрической сети энергопроизводящей организации.
9.
Выполнение подачи напряжения энергопроизводящей организацией при вводе в эксплуатацию электроустановок потребителей в следующие установленные сроки:
1) энергопроизводящая организация осуществляет осмотр внешнего подключения и системы коммерческого учета электроэнергии с заключением о возможности ввода в эксплуатацию – в течение 1 (одного) рабочего дня, последующего после представления потребителем материалов на подключение электроустановок;
2) энергоснабжающая организация уведомляет энергопроизводящую организацию о заключении договора на электроснабжение – в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) энергопроизводящая организация осуществляет подачу напряжения на электроустановки потребителя – в течение 1 (одного) рабочего дня последующего после подписания договора на электроснабжение.
10.
Осуществление поставки энергопроизводящей организацией электрической энергии потребителям непрерывно в соответствии с заключенным договорам на электроснабжение.
11.
Своевременное, достоверное и полное предоставление энергопроизводящими организациями запрашиваемой информации, необходимой для осуществления полномочий органа государственного контроля и надзора в области электроэнергетики.
12.
Осуществление прекращения полностью или частично подачи энергопроизводящей организацией электрической энергии в следующих случаях:

1) электр энергиясы үшін төлем электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімде өтелмегенде, сондай-ақ толық өтелмегенде;
2) электрмен жабдықтау шартында белгіленген электрді тұтыну режимі бұзылғанда;
3) энергия өндіруші ұйымның ЭЭПҚ бұзушылықтарын жою туралы талабы белгіленген мерзімде орындалмағанда электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтатуды жүзеге асыру.
13.
Тұтынушыны электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыларды - кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын) жазбаша (хабарлама ұсыну арқылы) немесе электр энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға электр энергиясын жеткізуді тоқтату (шектеу) туралы (хабарлама ұсыну жолымен) немесе электрондық поштаға,факсқа хаттама жолдау.
14.
Тұтынушыға электр энергиясын беруді мына жағдайларда:
1) энергия өндіруші ұйымның электр желісіне электр энергиясының қабылдағыштарын өз еркімен жалғау;
2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепсіз) электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия өндіруші ұйымның және басқа тұтынушылардың электр қондырғыларының қызметін бұзатын мәнге дейін түсіру;

1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
2) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
3) при невыполнении в установленные сроки требования энергопроизводящей организации об устранении нарушений ППЭЭ.
13.
Направление письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих электрическую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до прекращения поставки (потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд - не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
14.
Выполнения прекращения без предварительного уведомления полностью подачу потребителю электрической энергии в случаях:
1) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопроизводящей организации;
2) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
3) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопроизводящей организации и других потребителей;

4) энергия өндіруші ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін жұмыс уақытында тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары мен электр қондырғыларына жібермеу (іссапарға жіберілген жұмыскер құқығында);
5) апатты жағдайда алдын ала хабарламай, толық тоқтатуды жүзеге асыру.
15.
Тұтынушының электрмен жабдықтау схемасы 1 және 2-ші санатты сенімділік талабына сәйкес келген жағдайда, тұтынушымен энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
16.
Мына бұзушылықтар болғанда, тұтынушыға еркін нысанда бұзушылық туралы, оны ажыратуы және қайта есептеу жүргізілгендігі туралы актінің болуы:
1) энергия өндіруші ұйымның желілеріне өздігінен қосылуы;

4) недопущения представителей энергопроизводящей организации и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
5) аварийной ситуации.
15.
Наличие Акта аварийной брони энергоснабжения, составленного совместно с потребителем, энергопроизводящей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категорий надежности.
16.
Наличие составленного акта о нарушении потребителя электроэнергии, отключение и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
1) самовольное подключение к сетям энергопроизводящей организации;

2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралынан басқа электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралының әйнегі мен қорабының зақымдануы;
4) тексеруге құқығы бар ұйымның (бұл ұйымның қорытындысы бойынша) алғашқы немесе мерзімді салыстырып тексеруі туралы пломбаның (белгінің) немесе пломбалау құрылғысының болмауы, бұзылуы, зақымдалуы, сәйкес келмеуі;
5) бұрын энергия өндіруші ұйым орнатқан жерлерде энергия өндіруші ұйым пломба құрылғысының (пломбалау құрылғысының) болмауы, бұзылуы, зақымдалуы, сәйкес келмеуі;

2) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии;
3) повреждение стекла и корпуса прибора коммерческого учета электрической энергии;
4) отсутствие, нарушение, повреждение, несоответствие пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации имеющей на это право (по заключению данной организации);
5) нарушение, повреждение, несоответствие или отсутствие пломбировочного устройства энергопроизводящей организации в местах, ранее установленных энергопроизводящей организации;

6) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралы, ток пен кернеу трансформаторларын қосу схемасының өзгеруі;
7) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралы дискісінің жасанды тежелуі;
8) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралының көрсеткішін бұрмалайтын құрылғыларды орнату.
17.
Энергия өндірудің өндірістік-технологиялық, оперативті-диспетчерлік және ұйымдастырушылық - экономикалық басқару міндеттерін қамтамасыз ететін басқарудың автоматтандырылған жүйесінің болуы, бұл міндеттер тиісінше:

6) изменение схемы включения прибора коммерческого учета электрической энергии, трансформаторов тока и напряжения;
7) искусственное торможение диска прибора коммерческого учета электрической энергии;
8) установка приспособлений, искажающих показания прибора коммерческого учета электрической энергии.
17.
Наличие автоматизированных систем управления обеспечивающих решение задач производственно-технологического, оперативно-диспетчерского и организационно-экономического управления энергопроизводством, задачи которых возлагаются соответственно на:

1) технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
2) диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
3) өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесіне жүктеледі.
18.
Барлық қысымды гидротехникалық құрылыстардың олардың жай-күйіне қарамастан 5 жылда кемінде 1 рет мамандандырылған ұйымдарын тарта отырып, олардың беріктігін, орнықтылығын және пайдалану сенімділігін бағалаумен көп факторлы мерзімді тексерудің нәтижелерінің болуы.
19.
Жота арқылы судың шайылуынан және қотаруларынан қорғалған жерасты плотиналары мен бөгеттердің болуы, құламалардың бекітпелері, дренажды және жауын суын бұру жүйелері жарамды күйде болуы, жер асты құрылыстар, әсіресе үйінділердегі және су өткізетін топырақтардағы каналдар, плотиналар мен бөгеттер жануарлардың зақым келтіруінен қорғалуының болуы.
20.
Жүйелі түрде шөгінді және шайылма топырақтан тазартылатын, егер ол жобада қарастырылмаған болса, құламаларда және жер құрылыстарының жотасында ағаштардың және бұталардың өсіп кетуіне жол берілмейтін каналдардың бермалары мен жыраларының болуы. Суды жіберетін және бұратын қажетті орындарында баспалдақтар, көпірлер және қоршаулардың болуы.
21.
Төменгі сынадағы сүзілетін су жоғары деңгейде болған кезде жерасты плотиналары мен бөгеттердің құламаларының учаскелерінде мұздау мен күйреуге ұшырамас үшін дренаж немесе жылылаудың болуы.
22.
Сүзілген суды ағызу үшін дренаждық жүйелердің болуы
23.
Гидро электр станцияларының жерасты ғимараттарын пайдалану кезінде: сүзу нәтижесінде немесе су жүретін жолдардың күтілмеген бұзып-жарылулар салдарынан ағып келген суды сору үшін сорғылардың; желдету қондырғыларының, авариялық жарықтандырудың, қосымша шығу есіктерінің болуы.
24.
Арынды су өткізгіштердің аэрациялық құрылғыларын жылыту және қажет болған кезде жылыту жүйесінің болуы.
25.
Жарамды күйде және үнемі әзірлікте болатын аварияға қарсы құрылғылар, суды ағызу және құтқару құралдарының болуы.
26.
Тастан қорғайтын құрылыстар (тасты ұстайтын торлар, тас ұстағыштар) жарамды күйде болуы
27.
Бақылаудың жеделдігі мен дұрыстығын арттыру үшін жауапты қысымды гидротехникалық құрылыстары диагностикалық бақылауының автоматтандырылған жүйесінің болуы.
28.
Гидро электростанцияларының жоғары және төменгі бьефтерінің деңгейлері мен гидротурбиналардың ағыны, сондай-ақ торлардағы арындар айырмасы басқаруының орталық тетігіне көрсеткіштерді қашықтықтан жеткізу құралдарының болуы.
29.
Аталған жыл мезгілі үшін май ыдысындағы майдың және сегменттің температурасы номиналдан 5°С жоғарылаған кезде іске қосылатын ескерту сигнализацияның болуы.
30.
Гидро агрегаттың барлық жұмыс режимінде сүйеуші тораптардың, генератор статоры мен роторының салқындатылуын, резенкеленген турбиналық мойын тірек пен басқа да тұтынушылар майлануын қамтамасыз ететін гидро агрегатты сумен жабдықтаудың техникалық жүйесінің болуы.
31.

1) автоматизированные системы управления технологическим процессом;
2) автоматизированные системы диспетчерского управления;
3) автоматизированные системы управления производством.
18.
Наличие результата оценки прочности, устойчивости и эксплуатационной надежности с привлечением специализированных организаций всех напорных гидротехнических сооружений, подвергающихся многофакторному исследованию, независимо от их состояния периодически не реже 1 раза в 5 лет.
19.
Наличие грунтовых плотин и дамб, предохраняемых от размыва и переливов воды через гребень, крепления откосов, дренажной и ливнеотводящей сети, поддерживаемой в исправном состоянии грунтовых сооружений, особенно каналы в насыпях и водопроницаемых грунтах, плотин и дамб, которые предохраняют от повреждений животными.
20.
Наличие берм и кюветов канала, которые регулярно очищаются от грунта осыпей и выносов, обеспечивающие защиту от зарастания откосов и гребня земляных сооружений деревьями и кустарниками, если оно не предусмотрено проектом. Наличие лестниц, мостиков и ограждений в необходимых местах на подводящих и отводящих каналах.
21.
Наличие дренажа или утепление на участках откосов грунтовых плотин и дамб при высоком уровне фильтрационных вод в низовом клине во избежание промерзания и разрушения.
22.
Наличие дренажных систем для отвода профильтровавшейся воды.
23.
Наличие насосов откачки воды, поступающей в результате фильтрации или из-за непредвиденных прорывов из водопроводящих трактов; исправности вентиляционных установок, аварийного освещения, запасных выходов при эксплуатации подземных зданий гидроэлектростанций.
24.
Наличие утепления и при необходимости оборудования системой обогрева аэрационных устройств напорных водоводов.
25.
Наличие противоаварийных устройств, водоотливных и спасательных средств в исправном состоянии и в постоянной готовности к действию.
26.
Наличие в исправном состоянии камнезащитных сооружений (камнезадерживающие сетки, камнеловки).
27.
Наличие автоматизированной системы диагностического контроля для повышения оперативности и достоверности контроля ответственные напорные гидротехнические сооружения.
28.
Наличие приборов с дистанционной передачей показаний на центральный пульт управления измеряющие уровни верхнего и нижнего бьефов гидроэлектростанций и напор гидротурбин, а также перепады напора на решетках.
29.
Наличие предупредительной сигнализации включаемой при повышении температуры сегмента и масла в маслованне на 5°С выше номинальной для данного времени года.
30.
Наличие систем технического водоснабжения гидроагрегата обеспечиваемые охлаждение опорных узлов, статора и ротора генератора, смазку обрезиненного турбинного подшипника и других потребителей при всех режимах работы гидроагрегата.
31.

Гидротурбиналардың күрделі жөндеу жұмысы 5-7 жылда 1 рет жүргізілгендігінің болуы.
32.
Салқындатқыш су қоймалары арқылы сумен жабдықтаудың тік ағатын, біріктірілген және айналмалы түрлерінде су қабылдағыш тордың жылыту құрылғысының және мұз қатуына жол бермеу үшін жылы су рецеркуляциясының болуы.
33.
Градирняны пайдалану кезінде қыс кезеңінде ғимараттың іргелес жатқан аумақтарының ылғалдану және мұз басуы кезінде градирняны жабдықтау үшін су ұстайтын құрылғылардың болуы.
34.
Сорылмалы мұнаралардың, қапталған суытқыш мұнаралардың металл қаңқаларын 10 жылда кемінде 1 рет, ал темір бетон қабатты 5 жылда кемінде 1 рет жіті тексерудің жүргізілген есебінің болуы.
35.
Булы-сулы трактінің барлық бақыланушы учаскелерінде 20-40 0С дейін мұздатуға арналған тоңазытқыштары бар су мен будың сынамаларын алатын құралдардың болуы.
36.
Гидразин мөлшері (суды гидразинмен өңдеу кезінде) 20-дан 60 мкг/дм³-ге дейінгі мөлшерде болуы.
37.
Жылу желілерін қоректендіру үшін су сапасын су сапасы нормаларына сәйкес келуін қамтамасыз ету: 1) бос көмір қышқылының құрамы – 0; 2) жылумен жабдықтау жүйесі үшін рН мәні: ашық – 8,3-9,0², жабық – 8,3-9,5²; 3) еріген қышқыл құрамы, мкг/дм³, артық емес – 50; 4) өлшенген заттардың мөлшері, мг/дм³, артық емес – 5; 5) мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм³, артық емес – 0,3.
38.
Желілік су сапасы желілік су сапасы нормаларына сәйкес келуін қамтамасыз ету: 1) бос көмір қышқылының құрамы – 0; 2) жылумен жабдықтау жүйесі үшін рН мәні: ашық – 8,3-9,0¹, жабық – 8,3-9,5¹; 3) темір қосылысының құрамы, мг/дм³, артық емес, жылумен жабдықтау жүйесі үшін: ашық – 0,3², жабық – 0,5. 4) еріген қышқыл құрамы, мкг/дм³, артық емес – 20; 5) өлшенген заттардың мөлшері, мг/дм³, артық емес – 5; 6) мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм³, артық емес жылумен жабдықтау жүйесі үшін: ашық – 0,1; жабық – 1.
39.
Құбыр жолдарының ысу, суу және босауы кезінде ылғалды толық жоюды қамтамасыз ететін дренаж жүйелерінің болуы.
40.
Құбыр жолдары, арматуралар мен арматураны қашықтықтан басқару элементтерін жөндеу, құбыр жолдарының жөнделетін учаскелерін бөлшектеу бітеуіштерін орнату және алып тастау үшін рұқсат беру нарядының болуы.
41.
Қазандықтың жұмыс істеуі кезінде үздіксіз жұмыс істейтін күлді ұстау қондырғыларының болуы.
42.
Күл ұстаушы қондырғылар жылына кемінде 1 рет оларды пайдалану тиімділігін тексеру мақсатында және жұмыстарын жақсарту бойынша сыналғандығы туралы ақпараттың болуы.
43.
Гидро- және пневмокүл шығару жүйесінің бақылау-өлшеу құралдары, технологиялық қорғану құралдарының, бұғаттау мен сигнализациясының жарамды болуы.
44.
Толықтыру құрылғысының техникалық, айналымды немесе су құбырының суымен құбыржолдарының жалғануы кезінде екі жабық және пломбаланған ысырма арасында бақылау қақпақшалардың болуы.
45.
Қысымның кенеттен көтерілуінен кері құбырларды қорғаудың болуы.
46.
Монтаждау мен жөндеу жұмысы аяқталғаннан кейін бак-аккумуляторларда сынақтың жүргізілгендігі туралы актінің болуы.
47.
Бак-аккумуляторы мен қор ыдысында жоғары шекті деңгейіне жеткен кезде бакқа суды жеткізуді толығымен тоқтатуды, сондай-ақ оның төменгі шекті деңгейіне жеткенде бәсеңдету сорғыларын ажыратуды қамтамасыз ететін блоктардың болуы.
48.
Бак-аккумуляторы мен қор ыдыстарда су деңгейін және шекті деңгейінің сигнализациясын, орнатылған ағызу құбырымен толтырудың шекті жол белгісінде берілген деңгейін және жеткізуші құбырды бақылау үшін аппаратуралардың болуы.
49.
Қаныққан будың бу құбырларынан конденсатты үздіксіз бұрып әкету үшін конденсатты бұрғыштардың болуы.
50.
Қоздырудың автоматтық реттеуіштері әрдайым іске қосылғандығының болуы.
51.
Генераторлар мен синхронды компенсаторларды пайдалану кезінде:

Наличие выполнения капитального ремонта гидротурбин 1 раз в 5-7 лет.
32.
Наличие обогрева решеток водоприемников и рециркуляции теплой водой для борьбы с шугой при прямоточном, комбинированном и оборотном водоснабжении с водохранилищами-охладителями.
33.
Наличие водоулавливающих устройств для оборудования в зимний период градирни при увлажнении и обледенении прилегающей территорий зданий при эксплуатации градирен.
34.
Наличие отчета детального обследования металлических каркасов вытяжных башен обшивных градирен проводимые не реже 1 раза в 10 лет, железобетонных оболочек – не реже 1 раза в 5 лет.
35.
Наличие отборников проб воды и пара с холодильниками для охлаждения проб до 20-40 0С на всех контролируемых участках пароводяного тракта.
36.
Наличие гидразина (при обработке воды гидразином) в пределах от 20 до 60 мкг/дм3.
37.
Обеспечение соответствия качества воды для подпитки тепловых сетей нормам качества воды для подпитки тепловых сетей: 1) содержание свободной угольной кислоты – 0;
2) значение рН для систем теплоснабжения: открытых - 8,3-9,0² , закрытых - 8,3-9,5²;
3) содержание растворенного кислорода, мкг/дм³, не более – 50;
4) количество взвешенных веществ, мг/дм³, не более – 5;
5) содержание нефтепродуктов, мг/дм³, не более - 0,3.
38.
Обеспечение соответствия качества сетевой воды нормам качества сетевой воды: 1) содержание свободной угольной кислоты -0; 2) значение рН для систем теплоснабжения: открытых¹- 8,3-9,0¹; закрытых - 8,3-9,5¹; 3) содержание соединений железа, мг/дм³, не более, для систем теплоснабжения: открытых - 0,3, закрытых - 0,5;
4) содержание растворенного кислорода, мкг/дм³, не более – 20;
5) количество взвешенных веществ, мг/дм³, не более – 5;
6) содержание нефтепродуктов, мг/дм³, не более, для систем теплоснабжения: открытых - 0,1; закрытых – 1.
39.
Наличие систем дренажей для полного удаления влаги при прогреве, остывании и опорожнении трубопроводов.
40.
Наличие наряда-допуска для выполнения ремонта трубопроводов, арматуры и элементов дистанционного управления арматурой, установки и снятия заглушек, отделяющих ремонтируемый участок трубопровода.
41.
Наличие работающей золоулавливающей установки при эксплуатации котла.
42.
Наличие информации о проведении не реже 1 раза в год испытаний золоулавливающей установки по экспресс-методу в целях проверки их эксплуатационной эффективности.
43.
Наличие исправных контрольно - измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации систем гидро- и пневмозолоудаления, а также актов о проведении периодических проверок.
44.
Наличие контрольного клапана между двумя закрытыми и пломбированными задвижками предусмотренного в соединениях трубопроводов подпитывающего устройства с трубопроводами технической, циркуляционной или водопроводной воды.
45.
Наличие защиты обратных трубопроводов от внезапного повышения давления.
46.
Наличие акта о проведении испытания баков-аккумуляторов после монтажа и ремонта.
47.
Наличие блокировок в баках-аккумуляторах и емкостей запаса обеспечивающих полное прекращение подачи воды в бак при достижении ее верхнего предельного уровня, а также отключение насосов разрядки при достижении ее нижнего предельного уровня
48.
Наличие в баках-аккумуляторах и емкостей запаса аппаратуры для контроля уровня воды и сигнализации предельного уровня, переливной трубой, установленной на отметке предельно допустимого уровня заполнения, и вестовой трубой
49.
Наличие конденсатоотводчика для непрерывного отведения конденсата из паропроводов насыщенного пара.
50.
Наличие постоянно включенных в работу автоматических регуляторов возбуждения.
51.
Наличие контроля параметров во время эксплуатации за:

1) статорлардың, ротор және желі қоздыру электр параметрлеріне;
2) ротор және статор орамасы мен болаттың температурасын қоздыру жүйесіне, салқындату үшін арналған құралдарға (оның ішінде қоздыру жүйесінің жабдықтары), білік тығыздағышына, мойын тіректер мен өкшеліктерге;
3) қысымды, оның ішінде сүзгілеріндегі қысымның өзгеруіне, меншікті кедергіні және орама мен басқа да белсенді және конструктивтік бөлшектер арқылы дистилляттың шығынына;
4) сутегінің қысымы мен тазалығына;

1) электрическими параметрами статора, ротора и системы возбуждения;
2) температурой обмотки и стали статора, охлаждающих сред (в том числе, оборудования системы возбуждения), уплотнений вала подшипников и подпятников;
3) давлением, в том числе, перепада давлений на фильтрах, удельного сопротивления и расхода дистиллята через обмотки и другие активные и конструктивные части;
4) давлением и чистотой водорода;

5) қысым мен май температурасына, сондай-ақ біліктің тығыздағыштарында май-сутегі қысымының өзгеруіне;
6) сұйықтықты салқындату жүйесінің тұмшалануына;
7) сутегімен және толығымен сумен салқындайтын турбогенераторлар корпусындағы газдың ылғалдылығын;
8) демпфер бактарындағы және турбогенераторлардың қалқитын гидро бекітпелеріндегі гидро генераторлардың мойын тіректері мен өкшеліктерінің май ванналарындағы май деңгейіне;
9) мойын тіректермен турбо генераторлардың қосылған сақиналарының, айқаспалар мен гидро генераторлар мойын тіректерінің діріліне бақылаудың болуы.
52.
Жұмыс істеп тұрған және резервтегі генераторлар мен синхрондық компенсаторлардың газ-май және су жүйесінің мынадай жұмыс көрсеткіштерін:

5) давлением и температурой масла, а также перепада давлений масло-водород в уплотнениях вала;
6) герметичностью систем жидкостного охлаждения;
7) влажностью газа в корпусе турбогенераторов с водородным и полным водяным охлаждением;
8) уровнем масла в демпферных баках и поплавковых гидрозатворах турбогенераторов, в масляных ваннах подшипников и подпятников гидрогенераторов;
9) вибрацией подшипников и контактных колец турбогенераторов, крестовин и подшипников гидрогенераторов.
52.
Наличие контроля показателей работы газомасляной и водяной систем генераторов и синхронных компенсаторов, находящихся в работе или в резерве:

1) генератор корпусындағы сутегінің шық (ылғалдығы) нүктесінің температурасы – аптасына кемінде 1 рет, ал газды немесе ылғалдықтың, рұқсат берілгеннен жоғары болып, жеке кептіруінің жарамсыздық жағдайында – тәулігіне кемінде 1 рет. Турбогенератор корпусының ішіндегі газдың ылғалдығы толығымен судың салқындауымен үздіксіз автоматты түрде бақыланады;
2) машина корпусының газ тығыздығы (сутегінің тәуліктік кемуі) – айына кемінде 1 рет, машина корпусындағы сутегінің тазалығы – бақылау мақсатындағы химиялық талдау бойынша және үздіксіз автоматты газанализатор бойынша аптасына кемінде 1 рет, ал автоматты газ анализатор жарамсыз болған кезде – ауысымда кемінде 1 рет;

1) температуры точки росы (влажности) водорода в корпусе генератора – не реже 1 раза в неделю, а при неисправной системе индивидуальной осушки газа или влажности, превышающей допустимую, – не реже 1 раза в сутки. Влажность газа внутри корпуса турбогенератора с полным водяным охлаждением контролируется непрерывно автоматически;
2) газоплотности корпуса машины (суточной утечки водорода) – не реже 1 раза в месяц, чистоты водорода в корпусе машины – не реже 1 раза в неделю по контрольным химическим анализам и непрерывно по автоматическому газоанализатору, а при неисправности автоматического газоанализатора – не реже 1 раза в смену;

3) газ торында, мойын тіректердің картерлерінде, экранды ток өткізгіштерінде, желілік және нөлдік шықпалар қаптамаларында сутегінің болуы – сигналға әсер ететін үздіксіз автоматтық газ анализаторымен, ал осындай газ анализатор жарамсыз болған кезде немесе мүлде жоқ болған кезде – жылжымалы газ анализаторымен немесе индикатормен тәулігіне кемінде 1 рет;
4) машина корпусының ішіндегі сутегіде, қалқымалы гидро бекітпеде, үрлеу багінде және генератордың май тазалаушы қондырғысының су бөлу багінде оттегінің болуы – осы химиялық бақылау бойынша бекітілген графикке сәйкес;

3) содержания водорода в газовой ловушке, в картерах подшипников, экранированных токопроводах, кожухах линейных и нулевых выводов – непрерывно автоматическим газоанализатором, действующим на сигнал, а при неисправности или отсутствии такого газоанализатора – переносным газоанализатором или индикатором не реже 1 раза в сутки;
4) содержания кислорода в водороде внутри корпуса машины, в поплавковом гидрозатворе, в бачке продувки и в водородоотделительном баке маслоочистительной установки генератора – в соответствии с утвержденным графиком по данным химического контроля;

5) орама мен генератордың басқа да бөлшектерінің сумен салқындату жүйесінде дистиллят сапасының көрсеткіштері – генераторларды пайдалану бойынша типтік нұсқаулыққа сәйкес болуына бақылаудың болуы.
53.
Турбогенераторларды байланыстыратын дөңгелектердің дірілін 300 мкм деңгейінде қолдау.
54.
Синхрондық компенсаторларды күрделі жөндеу жұмысының 4-5 жылда 1 рет жүргізілгендігі туралы ведомостердің болуы.
55.
Жаңартылған энергия көздері генерациялық қондырғыларында реактивті қуат генерациясымен реттелуді қамтамасыз ететін:
а) кернеуді реттеу режимінде;
б) реактивті қуатты реттеу режимінде;
в) қуат коэффициентін реттеу режимінде автоматтардың болуы.
56.
Электр қозғалтқыштарын пайдалану кезінде, олардың іске қосылуын реттеуші және қорғану құрылғыларының болуы.
57.
Ротордың сумен салқындатылатын орамасы мен статордың белсенді болаты, сондай-ақ кіріктірілген сумен ауаны салқындататын электр қозғалтқыштары корпуста судың пайда болғаны туралы сигнализация беретін құрылғылардың болуы.
58.
Мойын тіректерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарындағы мойын тіректер ішпектерінің температурасы көтерілген кезде немесе майлаудың тоқтатылған кезінде, сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әсер ететін қорғаныстың болуы.
59.
Жылу механикалық жабдық үшін жауапты электр қозғалтқыштарының электр қорегінде үзіліс болған кезде негізгі жабдықтың технологиялық режимінің тұрақтылығын сақтай отырып, жұмыс немесе қоректендірудің резервтік көзінің болуы.
60.
Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілетін адамдардың куәлігінің болуы.
61.
Тікелей жұмыс орнында жұмысқа рұқсаттың болуы үшін наряд пен өкімнің болуы.
62.
Нарядтың екі данасында және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында ресімделген жұмысқа рұқсаттың болуы.
63.
Жалғанымдардан газдың шығуын анықтайтын арнайы ағындыны іздейтін құралдардың немесе сабын ерітіндісінің болуы.
64.
Электр станцияларының негізгі цехтарының жабдықтарына қызмет көрсетуші адамдарда және арнайы жұмысты орындауға рұқсат берілген адамдарда бұл туралы білімді тексеру туралы біліктілік куәлігінде жазбаның болуы.
65.
Айналмалы механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде нарядтың болуы, бұл ретте механизм тоқтатылады.
66.
Айналмалы механизмнің сынақ қосу немесе теңгерімі кезінде механизмнің электр қозғалтқышының авариялық өшіру тетігінің болуы.
67.
Үй-жайларда және мазут шаруашылықтары аумақтарындағы барлық отпен жұмыстарды орындау үшін (мазут резервуарлары, қабылдау құю қондырғылары, жүру каналдары, мазутты сорғылар) нарядтардың болуы.
68.
Үй-жайларда гидразингидраттың төгілген ерітіндісін бейтараптандыратын хлор әктасы қорының болуы.
69.
Ыдыстар мен резервуарлардағы жұмыстарды орындау үшін нарядтың болуы.
70.
Қазандық агрегаттарын жөндеу (пеш ішіндегі, барабандардағы жұмыс), қызудың конвективті үстіндегі, электр сүзгідегі, газ өткелі, ауа өткізгіштегі, шаң жинау, күл тазарту және күл ұстау жүйелеріндегі жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы
71.
Конвейерлерде, лента конвейерлерден отын лақтыратын құрылғыларда, элеваторларда, ұсақтаушыларда, вагон аударушыларды багерлерде жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
72.
Электрмагнитті сепараторларда, лента конвейерлерінің таразыларында, жаңқа және тамыр ұстаушыларда, сондай-ақ механикалық қатты отында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
73.
Мазут шаруашылығында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
74.
Сорғыларда және араластырғышта (қоректендіру, конденсаттық, циркуляциялық, желілік және басқа) жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы, олардың тізбесін жұмыс беруші белгілейді.
75.
Айналма механизмдерде жөндеу (үрлегіш және диірмен желдеткіш, шаң сорғы, диірмен және басқа) жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
76.
Жабдықтағы, жұмыс істеп тұрған жабдық аймағындағы және өндіріс үй-жайларда от жұмыстарында жұмыстарды орындаған кезде нарядтардың болуы.
77.
Жүк көтергіш машиналарда, кран арбаларда, кран асты жолдарында, скрепер қондырғыларда, жүктегіштерде, көтергіштерде, фуникулерлерде, темір арқан жолдарда жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы (дөңгелекті және шынжыр табандылардан басқа).
78.
Жабдықтарды бөлшектеу және монтаждау кезінде нарядтың болуы.
79.
Жабдықтарға арналған гильзалар мен штуцерлерді кесу, шығын өлшеуіштердің өлшем диафрагмаларын орнату және шешу кезінде нарядтардың болуы.
80.
Тоқтатуды, өндірісті шектеу және жабдықтың схемасы мен жұмыс істеу режимін өзгертуді талап ететін автоматты реттеу, қашықтықтан басқару, қорғау, сигнал беру және бақылау аппаратурасын орнату, шешу, тексеру және жөндеу кезінде нарядтардың болуы.
81.
Құбырларды жөндеу және арматураларды құбырлардан алмай жөндеу, импульсті желіні жөндеу немесе ауыстыру (газ-, мазут-, май-, -бу және өрт сөндіру құбырлары, дренаж желісі, улы және қауіпті ортадағы құбырлар) кезінде нарядтардың болуы.
82.
Датчиктерді монтаждау және іске қосумен байланысты жұмыстарды орындау кезінде нарядтардың болуы.
83.
Газды, жарылғыш және электр тоғымен қауіпті және кіру шектелген жерлердегі жұмыстарды орындаған кезде нарядтардың болуы.
84.
Камераларда, құдықтарда, аппараттарда, бункерлерде, резервуарларда, бактарда, коллекторларда, туннелдерде, құбырларда, каналдар мен шұңқырларда және басқа металл сыйымдылықтардағы жұмыстарды орындаған кезде нарядтардың болуы.
85.
Жабдықтарды дефектоскопиялау орындаған кезде нарядтардың болуы.
86.
Жабдықтардың химиялық тазартуын орындаған кезде нарядтардың болуы.
87.
Коррозияға қарсы жабынды жағуды орындаған кезде нарядтардың болуы.
88.
Жылу оқшаулау жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
89.
Сатыларды және траншея қабырғалар бекітпелерін, қазаншұңқырды жинау және шашуды орындаған кезде нарядтардың болуы.
90.
Жерасты коммуникациялары орналасқан аймақтарда жер қазу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
91.
Сүзгіні ашумен байланысты сүзгілік материалды жүктеу, жүктеуді аяқтау және шығару жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
92.
Гидразин қондырғыларында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
93.
Түтін құбырларында, градирняларда, құрылыстар мен ғимараттарда жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтардың болуы.
94.
Кәсіпорынның техникалық жетекшісі бекіткен нарядтар беруге уәкілетті тұлғалар тізбесінің болуы.
95.
Жалпы наряд бойынша жөндеу жұмыстарын орындаған кезде аралық нарядтардың болуы.
96.
Жабдықтың істен және резервтен шығарылуы немесе сыналуы электр станциясының немесе Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығындағы, өңірлік диспетчерлік орталықтардағы тиісті диспетчерлік желілерінің ауысым басшысының рұқсатымен ғана жабдықты істен және резервтен шығару.
97.
Диспетчерлік басқарудың барлық деңгейлерінің диспетчерлерінің, сондай-ақ электр станциялардың ауысым бастықтарының және ірі кіші станциялардың кезекшілерінің жедел келіссөздері мен өкімдерін уақтылы жазатын құрылғыларға жазу.
98.
Энергия жүйесінің орнықты жұмысының бұзылуына жол бермеу үшін қуатты қабылдаушы энергетикалық жүйедегі жүктемені ажыратудың жүйелік автоматикасының болуы.
99.
Диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесіне энергетикалық өндірісті жедел-диспетчерлік басқару міндеттерін шешуді қамтамасыз ету.

5) показателей качества дистиллята в системе водяного охлаждения обмоток и других частей генератора – в соответствии с типовой инструкцией по эксплуатации генераторов.
53.
Поддерживание уровня вибрации не выше 300 мкм на контактных кольцах турбогенераторов.
54.
Наличие ведомостей о результатах проведения 1 раз в 4-5 лет капитальных ремонтов синхронных компенсаторов.
55.
Наличие автоматики в генерирующих установках возобновляемых источников энергии обеспечивающих регулирование генерации реактивной мощности:
а) в режиме регулирования напряжения;
б) в режиме регулирования реактивной мощности;
в) в режиме регулирования коэффициента мощности.
56.
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей, их пускорегулирующих устройств и защит.
57.
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
58.
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
59.
Наличие рабочего или резервного источника питания для сохранения устойчивости технологического режима основного оборудования при перерыве в электропитании электродвигателей ответственного тепломеханического оборудования.
60.
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
61.
Наличие наряда и распоряжения для допуска к работе непосредственно на рабочем месте.
62.
Наличие допуска, оформленного в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
63.
Наличие специальных течеискателей или мыльного раствора для определения утечки газа из соединений.
64.
Наличие записи в квалификационном удостоверении о проверке знаний у лиц, обслуживающих оборудование основных цехов электростанций, и лиц, допущенных к выполнению специальных работ.
65.
Наличие наряда при ремонте вращающихся механизмов, которые при этом остановлены.
66.
Наличие кнопки аварийного отключения в рабочем состоянии электродвигателя механизма на период пробного включения или балансировки вращающегося механизма.
67.
Наличие нарядов для выполнения всех огневых работ в помещениях и на территории мазутного хозяйства (мазутные резервуары, приемосливные устройства, походные каналы, мазутонасосные).
68.
Наличие запаса хлорной извести для нейтрализации пролитого раствора гидразингидрата в помещении.
69.
Наличие наряда при выполнении работ в емкостях и резервуарах.
70.
Наличие наряда при выполнении ремонта котельных агрегатов (работа внутри топок, барабанов), на конвективных поверхностях нагрева, электрофильтрах, в газоходах, воздуховодах, в системах пылеприготовления, золоудаления и золоулавливания.
71.
Наличие наряда при выполнении ремонта конвейеров, устройств, сбрасывающих топливо с ленточных конвейеров, питателей, элеваторов, дробилок, грохотов, вагоноопрокидывателей, багеров.
72.
Наличие наряда при выполнении ремонта электромагнитных сепараторов, весов ленточных конвейеров, щепо- и корнеуловителей, а также механизированных пробоотборников твердого топлива.
73.
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в мазутном хозяйстве.
74.
Наличие наряда при выполнении ремонта насосов (питательных, конденсатных, циркуляционных, сетевых, подпиточных и других) и мешалок, перечень которых устанавливает работодатель.
75.
Наличие наряда при выполнении ремонта вращающихся механизмов (дутьевых и мельничных вентиляторов, дымососов, мельниц и других).
76.
Наличие наряда при выполнении огневых работ на оборудовании, в зоне действующего оборудования и в производственных помещениях.
77.
Наличие наряда при выполнении ремонта грузоподъемных машин (кроме колесных и гусеничных самоходных), крановых тележек, подкрановых путей, скреперных установок, перегружателей, подъемников, фуникулеров, канатных дорог.
78.
Наличие наряда при выполнении демонтажа и монтажа оборудования.
79.
Наличие наряда при выполнении врезки гильз и штуцеров для приборов, установки и снятию измерительных диафрагм расходомеров.
80.
Наличие наряда при выполнении установки, снятия, проверки и ремонта аппаратуры автоматического регулирования, дистанционного управления, защиты, сигнализации и контроля, требующие останова, ограничения производительности и изменения схемы и режима работы оборудования.
81.
Наличие наряда при выполнении ремонта трубопроводов и арматуры без снятия ее с трубопроводов, ремонта или замены импульсных линий (газо-, мазуто-, масло- и паропроводов, трубопроводов пожаротушения, дренажных линий, трубопроводов с ядовитыми и агрессивными средами).
82.
Наличие наряда при выполнении работы, связанных с монтажом и наладкой датчиков.
83.
Наличие наряда при выполнении работы в местах, опасных в отношении загазованности, взрывоопасности и поражения электрическим током и с ограниченным доступом посещения.
84.
Наличие наряда при выполнении работ в камерах, колодцах, аппаратах, бункерах, резервуарах, баках, коллекторах, туннелях, трубопроводах, каналах и ямах и других металлических емкостях.
85.
Наличие наряда при выполнении дефектоскопий оборудования.
86.
Наличие наряда при выполнении химической очистки оборудования.
87.
Наличие наряда при выполнении нанесения антикоррозионного покрытия.
88.
Наличие наряда при выполнении теплоизоляционной работы.
89.
Наличие наряда при выполнении сборки и разборки лесов и крепления стенок траншей, котлованов.
90.
Наличие наряда при выполнении земляных работ в зоне расположения подземных коммуникаций.
91.
Наличие наряда при выполнении загрузки, догрузки и выгрузки фильтрующего материала, связанного со вскрытием фильтров.
92.
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в гидразинной установке.
93.
Наличие наряда при выполнении ремонта дымовых труб, сооружений и зданий.
94.
Наличие списка лиц, уполномоченных для выдачи нарядов, утвержденных техническим руководителем предприятия.
95.
Наличие промежуточных нарядов при выполнении ремонтных работ по общему наряду.
96.
Выведения оборудования из работы и резерва или испытания только с разрешения начальника смены электростанции или соответствующего диспетчера сетей, региональных диспетчерских центров , национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана непосредственно перед выводом из работы и резерва оборудования или перед проведением испытаний.
97.
Своевременное фиксирование на записывающих устройствах оперативные переговоры и распоряжения диспетчеров всех уровней диспетчерского управления, а также начальников смен электростанций и дежурных крупных подстанций.
98.
Наличие системной автоматики для отключения нагрузки в энергосистемах по предотвращению нарушения устойчивости работы энергосистемы, принимающей мощность, и автоматической разгрузки электростанций в энергосистемах, выдающих мощность.
99.
Обеспечение автоматизированной системы диспетчерского управления решением задач оперативно-диспетчерского управления энергопроизводством.

100.
Диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдар кешенінің құрамында:
1) технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесімен қоса диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының (ақпарат датчиктері, телемеханика және ақпараттарды жеткізу құрылғылары, байланыс арналары);
2) ақпаратты өңдеу және бейнелеу құралдары: жедел ақпараттық-басқару кешендері мен есептеу кешендерінің ЭЕМ, басу құрылғылары, дисплейлер, цифрлық, цифрлық және аналогтық құралдарының;

100.
Наличие в составе комплекса технических средств автоматизированной системы диспетчерского управления :
1) средства диспетчерского и технологического управления в совокупности с автоматизированной системой управления технологическим процессом (датчики информации, устройства телемеханики и передачи информации, каналы связи);
2) средства обработки и отображения информации: компьютерная техника оперативных информационно-управляющих комплексов и вычислительных комплексов, устройства печати, дисплеи, цифровые и аналоговые приборы;

3) басқару объектілерімен байланыстыру құрылғыларының;
4) қосалқы жүйелерінің (кепілдеме берілген электр қуатымен жабдықтау, ауаны желдету, өртке қарсы) болуы.
101.
Диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің электр мен қоректендіру жүйесінің жарамдылығы электр желісінің, энергия объектінің техникалық басшысы, бас диспетчері немесе диспетчерлік қызмет басшысының бекітуімен кесте бойынша мерзімді түрде тексеру.

3) устройства связи с объектом управления;
4) вспомогательные системы (гарантированного электропитания, кондиционирования воздуха, противопожарные).
101.
Периодическая проверка исправности систем электропитания автоматизированной системой диспетчерского управления, по графику утвержденного техническим руководителем, главным диспетчером или начальником диспетчерской службы электрической сети, энергообъекта.

102.
Электр станцияларында, электр желілерінде, электр қосалқы станцияларында диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы.
103.
Энергия жүйесінің қалыпты және авариялық режимде ақпаратты жеткізудің белгіленген сапасы болған кезде олардың әрдайым жұмыс істеуге және іске қосуға дайындығын қамтамасыз ететін диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы.
104.
Электрленген темір жолдарының, газ және мұнай құбырларының, өндірістік кәсіпорындардың ведомстволық диспетчерлерімен келісілген пункттерде энергетикалық жүйенің диспетчерлік пункттері бар қажетті телемеханика және байланыс құралдарының болуы.
105.
Энергия объектілерінің диспетчерлік пункттерінде орнатылған диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары аппаратурасы телемеханика және байланыс қызметіне немесе басқарудың тиісті деңгейіндегі диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары қызметтеріне бекітілгендігінің болуы.
106.
Жедел және техникалық қызметті көрсететін диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарында:
1) Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығында, өңірлік диспетчерлік орталықтарында басқарма құралдарының орталық тораптарының;
2) электр желілері мен электр станцияларын басқару құралдарының жергілікті тораптарының;
3) диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының қызмет (энергия объектілер) құрамына кіретін зертханаларының болуы.
107.
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын қамтамасыз ететін кепілдікті электр қуатының болуы.
108.
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарына қызмет көрсететін өндірістік бөлімше персоналы ауыстырып қосылатын құрылғылардың орналасуы мен сигнализацияның жай-күйінің жарамсыздығына аса көңіл аудара отырып, аппаратураны өндірістік нұсқаулыққа сәйкес мерзімді түрде тексеру.
109.
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын толығымен және біртіндеп тексеру мен жөндеу жұмыстарын диспетчерлік қызмет пен жоғары тұрған диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының қызметімен келісіліп бекітілген график бойынша орындау.
110.
Объектілерде құралдың техникалық жарамды жай-күйін қолдауға қажетті жөндеу-пайдалану базаларының болуы.
111.
5 жылда кемінде 1 рет жүргізілетін жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық куәландырылуының болуы
112.
Техникалық куәландырумен бір уақытта энергия объектінің жұмысын бұзушылықтарды және оның қызмет көрсетуі кезінде жазатайым оқиғаларды тергеу нәтижелері бойынша белгіленген іс-шаралардың және (қадағалау) органдарының ұйғарымдарын, сондай-ақ бұрынғы техникалық куәландыру кезінде әзірленген іс-шаралардың орындалуын тексеру бойынша ақпараттың болуы.

102.
Наличие в электростанции, электрических сетей, электрических подстанции средствами диспетчерского и технологического управления.
103.
Наличие средств диспетчерского и технологического управления постоянно функционирующих и готовых к действию при установленном качестве передачи информации в нормальных и аварийных режимах энергосистем.
104.
Наличие необходимых средств связи и телемеханики с диспетчерскими пунктами энергосистем в объеме, согласованном с этими энергосистемами ведомственных диспетчерских пунктов электрифицированных железных дорог, газо- и нефтепроводов, промышленных предприятий.
105.
Наличие закрепленных аппаратур средствами диспетчерского и технологического управления, установленных на диспетчерских пунктах энергообъектов, службах телемеханики и связи или службах средствами диспетчерского и технологического управления соответствующего уровня управления.
106.
Наличие оперативного и технического обслуживания средствами диспетчерского и технологического управления:
1) центральными узлами средств управления национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана, региональными диспетчерскими центрами;
2) местными узлами средств управления электрических сетей и электростанций;
3) лабораториями, входящими в состав служб (энергообъектов) средствами диспетчерского и технологического управления.
107.
Наличие гарантированных электропитанием средств диспетчерского и технологического управления
108.
Периодически осмотр аппаратуры в соответствии с производственными инструкциями персоналом производственных подразделений, обслуживающего средства диспетчерского и технологического управления, обращая особое внимание на правильность положения переключающих устройств и состояние сигнализации неисправностей.
109.
Наличие полных и частичных проверок и ремонт средств диспетчерского и технологического управления, выполненных по утвержденному графику, согласованному с диспетчерской службой и вышестоящей службой средств диспетчерского и технологического управления.
110.
Наличие на объектах в техническом исправном состоянии оборудования ремонтно-эксплуатационной базы.
111.
Наличие технического освидетельствования оборудования, зданий и сооружений проводимых не реже 1 раза в 5 лет.
112.
Наличие информации о выполнении предписаний надзорных (контрольных) органов и мероприятий, намеченных по результатам расследования нарушений работы энергообъекта и несчастных случаев при его обслуживании, а также мероприятий, разработанных при предыдущем техническом освидетельствовании осуществляется одновременно с техническим освидетельствованием.

113.
Техникалық куәландыру нәтижелерін энергия объектінің техникалық паспортына енгізу.
114.
Әрбір электр станциясында, электр желісін пайдаланушы әрбір ұйымда жергілікті жағдайға байланысты, экономикалық және өндірістік орындылыққа байланысты функцияландырылатын технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінің болуы.
115.
Электр және жылу желілерін пайдаланушы ұйымдардың диспетчерлік пункттерінде функцияландырылатын диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің болуы.
116.
Электр станцияларында, біріккен энергетикалық жүйесі мен бірыңғай энергетикалық жүйесінің электр және жылу желілерін пайдаланушы ұйымдарда функцияландырылатын процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің болуы.
117.
Барлық өлшеу құралдары, сондай-ақ ақпараттық-өлшеу жүйелері жұмысқа дайын күйде және өлшеуге әрқашан дайын болуы.
118.
Техникалық қызмет көрсетуді және өлшеу құралдарын жөндеуді энергия объектінің метрологиялық қызметін атқарушы бөлімшелердің персоналымен жүзеге асырылу.
119.
Қысқыштар (қатарына) қосылған сымдар тиісті схемалар бойынша және бақылау мақсатындағы кабельдер, қабырғалар, төбе немесе басқа да қоршаулар арқылы жүргізілетін кабельдер ұшында, тарамдану және ағындардың қиылысу орындарында таңбалануылардың болуы.
120.
Автоматты ажыратқыштар, сақтандырғыш негіздерінің атауы мен тогын көрсететің таңбаланулардың болуы.
121.
Ашық тарату құрылғыларының конструкцияларындағы, жеке тұрған стерженьді жай бұрғыштардағы, прожекторлық діңгектердегі, түтінді құбырлар мен градирнялардағы кез-келген мәндегі (жарықтандыру, телефон, жоғары жиілікті) кернеуі 1000 В-ға дейін әуе желілері өткізгіштері, сондай-ақ осы желілердің жарылу қауіпі бар үй-жайларда жол берілмеуі.
122.
Кернеудің жоғарылауын шектеушілер мен барлық вентильді разрядтағыштардың үнемі қосылған болуы.
123.
Жерге тұйықтаушы доға сөндіруші реакторлар электр жеткізудің екеуден кем емес желілерімен байланысты кіші станцияларда орнатылған болуы. Шалғайдағы кішістанцияларда доға сөндіруші реакторларды орнатуға жол берілмейді. Доға сөндіруші реакторлар трансформаторлардың, генераторлардың немесе синхрондық компенсаторлардың нейтральдарына ажыратқыштар арқылы қосылады.
124.
Доға сөндіруші реакторларды балқытылған сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосуға жол берілмеу.
125.
Электрондық қондырғыны тұрақты штаттан тыс жұмыс істемей-ақ жұмыс істейтін кез-келген ауысымда кемінде 1 рет қарау. Табылған ақаулар мен олқылықтар журналға (картотекаға) тіркеледі және қысқа уақыт ішінде жойылады

113.
Занесения результатов технического освидетельствования в технический паспорт энергообъекта.
114.
Наличие функционирующей автоматической системы управления технологическим процессом на каждой электростанции, в каждой организации, эксплуатирующей электрическую сеть, в зависимости от местных условий, экономической и производственной целесообразности.
115.
Наличие функционирующей автоматизированной системы диспетчерского управления на диспетчерских пунктах организаций, эксплуатирующих электрические и тепловые сети.
116.
Наличие функционирующей автоматизированной системы управления процессом на электростанциях, в организациях, эксплуатирующих электрические и тепловые сети Объединенной энергетической системы и Единой энергетической системы.
117.
Наличие в исправном состоянии всех средств измерения, а также информационно-измерительных систем, а также их постоянной готовности к выполнению измерений.
118.
Осуществление технического обслуживания и ремонт средств измерения персоналом подразделения, выполняющим функции метрологической службы энергообъекта.
119.
Наличие на проводах, присоединенных к сборкам (рядам) зажимов, маркировки, соответствующая схемам, а также маркировки на концах контрольных кабелей, в местах разветвления и пересечения потоков кабелей, при проходе их через стены, потолки и другие перекрытия.
120.
Наличие маркировок на автоматических выключателях, колодках предохранителей маркировки с указанием назначения и тока.
121.
Не допущение подвески проводов высоковольтных линий напряжением до 1000 В любого назначения (осветительных, телефонных, высокочастотных) на конструкциях открытых распределительных устройств, отдельно стоящих стержневых молниеотводах, прожекторных мачтах, дымовых трубах и градирнях, а также подводка этих линий к взрывоопасным помещениям.
122.
Поддержание ограничителей перенапряжений и вентильных разрядников всех напряжений в постоянно включенном состоянии.
123.
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее, чем двумя линиями электропередачи. Установка дугогасящих реакторов на тупиковых подстанциях не допускается. Дугогасящие реакторы подключаются к нейтралям трансформаторов, генераторов или синхронных компенсаторов через разъединители.
124.
Недопущение подключений дугогасящих реакторов к трансформаторам, защищенным плавкими предохранителями.
125.
Осмотр не реже 1 раза в смену электронной установки, работающей без постоянного дежурства персонала с регистрацией обнаруженных дефектов и неполадок, и устранение их в кратчайшие сроки в журнале (картотеке).

126.
Автоматты газталдағыштардың жарамдылығын тексеру үшін тәулігіне 1 рет сутегідегі оттегінің және оттегідегі сутегінің болуына химиялық талдау бойынша тексерілуінің болуы.
127.
Ресиверлерге сутегі мен оттегіні құбыржолдары арқылы жеткізу, сондай-ақ қоректендіру бактеріне тұссыздандырылған суды (конденсатты) құбыржолдары арқылы жеткізуде газбен тығыздалған айналмалы қақпақшалардың орнатылуының болуы.
128.
Құрғақ майға арналған бактар ауамен кептіру сүзгілерімен жабдықталуының болуы.
129.
Бақылау пункттері кернеу деңгейінің Қазақстанның Біріңғай электр энергетикасы жүйесінің электр желілеріндегі электр энергиясының тұрақтылығына және шығынына әсер етуі дәрежесіне қарай тиісті диспетчерлік қызметтермен және диспетчерлік басқарулармен орнатылуы.
130.
Басқарудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – БАЖ) энергия өндірудің өндірістік-технологиялық, оперативті-диспетчерлік және ұйымдастырушылық - экономикалық басқару міндеттерін қамтамасыз етеді. Бұл міндеттер тиісінше:
1) технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
2) диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
3) өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесіне жүктелуі.
131.
Электр қозғалтқыштарын, олардың іске қосылуын реттеуші және қорғану құрылғыларын пайдалану кезінде іске қосылуын реттеуші мен қорғанысының болуы.
132.
Ротордың сумен салқындатылатын орамасы мен статордың белсенді болаты, сондай-ақ кіріктірілген сумен ауаны салқындататын электр қозғалтқыштары корпуста судың пайда болғаны туралы сигнализация беретін құрылғылармен жабдықталуы. Жабдықтарды пайдалану және сумен салқындатылатын жүйенің аппаратурасы, конденсат пен су сапасын дайындаушы зауыт нұсқаулығының талаптарына сәйкес жабдықталуы.
133.
Жылу механикалық жабдық үшін жауапты электр қозғалтқыштарының электр қорегінде үзіліс болған кезде негізгі жабдықтың технологиялық режимінің тұрақтылығын сақтау үшін жұмыс немесе резервтік көзінің болуы.
134.
Су дайындау қондырғыларының үй-жайларында дренажды арналар, науалар, шұңқырлар, тұзды ұяшықтардың және коагулянтты дымқыл күйде сақтаушы ұяшықтардың қабырғалары, қышқыл мен сілті өлшеу үй-жайларындағы едендер жарамды күйде ұсталуы бойынша бақылау қондырғыларының болуы.
135.
Ғимараттар мен құрылыстардың шатырлары қоқыстардан, күлден және құрылыс материалдарынан тазартылған болуы.
136.
Нөсер суын ағызып жіберудің тазартылған және жұмыс қабілеттілігі жүйесінің болуы.
137.
Құрылыс конструкциялары, ғимараттардың, ғимараттар мен жабдықтардың іргетастары минералды майлардың, қышқылдың, сілтінің, бу мен судың тиюінен қорғалған болуы.

126.
Наличие проверки исправности автоматических газоанализаторов о проведении 1 раз в сутки химического анализа на содержания кислорода в водороде и водорода в кислороде.
127.
Наличие газоплотных обратных клапанов на трубопроводах подачи водорода и кислорода в ресиверах, а также на трубопроводе подачи обессоленной воды (конденсата) в питательных баках.
128.
Наличие воздухоосушительных фильтров в оборудованном баке для сухого масла.
129.
Установление контрольных пунктов соответствующими диспетчерскими службами и диспетчерскими управлениями в зависимости от степени влияния уровня напряжения в этом пункте на устойчивость и потери электроэнергии в электросетях Единой электроэнергетической системы Казахстана.
130.
Наличие автоматизированных систем управления, обеспечивающих решение задач производственно-технологического, оперативно-диспетчерского и организационно-экономического управления энергопроизводством, задачи которых возлагаются соответственно на:
1) автоматизированные системы управления технологическим процессом;
2) автоматизированные системы диспетчерского управления;
3) автоматизированные системы управления производством.
131.
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей, их пускорегулирующих устройств и защит.
132.
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
133.
Наличие рабочего или резервного источника питания для сохранения устойчивости технологического режима основного оборудования при перерыве в электропитании электродвигателей ответственного тепломеханического оборудования.
134.
Наличие в помещениях водоподготовительных установок контроля по поддержанию в исправном состоянии дренажных каналов, лотков, приямок, стенок солевых ячеек и ячеек мокрого хранения коагулянта, полов в помещениях мерников кислоты и щелочи.
135.
Наличие очищенной кровли зданий и сооружений от мусора, золовых отложений и строительных материалов. Очищение и проведение проверки работоспособности системы сброса ливневых вод.
136.
Наличие очищенной и работоспособной системы сброса ливневых вод.
137.
Наличие защиты от попадания минеральных масел, кислот, щелочей, пара и воды строительных конструкций, фундаментов зданий, сооружений и оборудования.

138.
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайына, жабық тарату құрылғыларының камераларына жануарлар мен құстардың кіріп кетпеуіне қолданылған шаралардың болуы.
139.
Едендерінің беткі қабаты цемент тозаңы пайда болмайтындай болуы.
140.
Қабырғалар, еден мен төбелері тозаң өткізбейтін сырмен сырланған болуы.
141.
Үй-жайлардың ауаны ағынды соратын желдеткішпен жабдықталған болуы.
142.
Шаңның бөлмеге кіруіне жол бермеу үшін кіретін желдеткіште сүзгілердің болуы.
143.
Ағаштар мен ТҚ-ның ток жүргізілген бөліктері арасындағы жабылу қаупі болмау үшін арақашықтықтың болуы.
144.
Кабельдік арналар мен ашық тарату құрылғылары мен жабық тарату құрылғылары жер лотоктары жанбайтын плиталармен жабылуы тиіс, ал кабелдік арналар, туннельдерден, қабаттар мен кабел бөліктері арасындағы өткізгіштерден кабелдері шығатын орындар жанбайтын материалмен тығыздалуы.
Туннельдер, жертөлелер, арналар таза күйде күтіп-ұсталуы тиіс, ал дренаждық құрылғылар судың кедергісіз ағуын қамтамасыз етілуі.
145.
Май қабылдағыштардың, май жинағыштардың, гравий сепкіштердің, дренаждар мен май ағызғыштардың жарамды күйде болуы.
146.
Май ажыратқыштардағы, өлшеу трансформаторлары мен кіреберістегі қажетті май деңгейін қоршаған ортаның температурасы өте жоғары және өте төмен болған кезде май көрсеткіштерінің межелік шеңберінде сақтау.
147.
Герметикалық емес кіреберістегі майы ылғалдану мен қышқылданудан қорғалған болуы.
148.
Кернеуі 6-10 кВ ЖиТҚ шкафтарының ішіндегі доға тәрізді қысқа тұйықталудан тез қорғалуының қамтамасыз етілуі.
149.
Әуе желілерін күрделі жөндеуді темір бетон және металл тіреуішті әуе желілерінде –12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіреуіштері бар әуе желілерінде – 6 жылда кемінде 1 рет орындау.
150.
Кабел трассаларын қазу мен олардың қасындағы жер жұмыстарын жүргізуге энергия объектісінің жазбаша рұқсаттың болуы.
151.
Кабел желілерінің кәсіпорындарында зақымдану орындарын анықтайтын аппараттармен, өлшеу құралдарымен, жылжымалы өлшеу және сынау қондырғыларымен жабдықталған зертханалар болуы.
152.
Зақымданған кабелдер мен зақымданған кабелдік муфталардың үлгілері зақымдану себептерін анықтау үшін және олардың алдын алу шараларын әзірлеу үшін зертханалық зерттеулердің жүргізу.
153.
Электр қондырғыларында қалдықтарды: химиялық заттар, майлар, қоқыстар, техникалық суларды жинау құрылғысының болуы.
154.
Ғимараттар мен үймереттердің электр қондырғыларының жерге тұйықтау және осы ғимараттар мен үймереттердің 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғайтын ортақ құрылғыларының болуы.

138.
Наличие мер, исключающих попадание животных и птиц в помещение закрытого распределительного устройства, камеры распределительных устройств.
139.
Наличие покрытия полов, предотвращающие образования цементной пыли.
140.
Наличие окрашивания стены, пола и потолка пыленепроницаемой краской.
141.
Наличие в помещениях приточно-вытяжной вентиляции с отсосом воздуха снизу.
142.
Наличие фильтров в приточной вентиляции, предотвращающие попадание пыли в помещение
143.
Наличие расстояние между деревьями и токоведущими частями РУ, при котором исключается возможность перекрытия.
144.
Наличие закрытых кабельных каналов и наземных лотков открытых распределительных устройств и закрытых распределительных устройств несгораемыми плитами, уплотнение несгораемыми материалами мест выхода кабелей из кабельных каналов, туннелей, этажей и переходы между кабельными отсеками.
Содержание в чистоте туннелей, подвалов, каналов, а также обеспечение беспрепятственным отводом воды дренажными устройствами.
145.
Наличие исправного маслоприемника, маслосборника, гравийных подсыпок, дренажов и маслоотводов.
146.
Поддержание необходимого уровня масла в масляных выключателях, измерительных трансформаторах и вводах в пределах шкалы маслоуказателя при максимальной и минимальной температурах окружающего воздуха.
147.
Наличие защиты масла негерметичных вводов от увлажнения и окисления.
148.
Обеспечение оборудованием камеры распределительных устройств 6-10 кВ быстродействующей защитой от дуговых коротких замыканий внутри шкафов камеры распределительных устройств.
149.
"Выполнение капитального ремонта воздушных линии на воздушных линиях с железобетонными и металлическими опорами – не реже 1 раза в 12 лет, на воздушных линиях с деревянными опорами – не реже 1 раза в 6 лет"
150.
Наличие письменного разрешения на проведение раскопок кабельных трасс или земляных работ вблизи них.
151.
Наличие у предприятий кабельных сетей лаборатории, оснащенной аппаратами для определения мест повреждения, измерительными приборами и передвижными измерительными и испытательными установками.
152.
Проведение лабораторных исследований образцов поврежденных кабелей и поврежденных кабельных муфт для установления причин повреждения и разработки мероприятий по их предотвращению.
153.
Наличие в электроустановках устройств по сбору и удалению отходов: химических веществ, масла, мусора, технических вод.
154.
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.

155.
Түрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтағыш құрылғыларын біріктіру үшін табиғи және жасанды жерге тұйықтаушы өткізгіштердің болуы және олардың саны екеуден кем болмауы тиіс.
156.
Өткізгіштердің кәбілдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерде, олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және қорғайтын өткізгіштердің механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде өткізгіштер қорғауының болуы.
157.
Жерге тұйықталатын және қорғайтын өткізгіштердің ашық өткізуші бөліктерге қосылуы болттық қосулар немесе дәнкерлеудің көмегімен орындалуы .
158.
Оқшауланған бейтарабы бар автономды жылжымалы қоректену көзінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы .
159.
Жылжымалы электр қондырғыларында өткізуші бөліктерді, қоршаулар мен қабықшаларды негізгі оқшаулауды тура жанасудан қорғаудың болуы.
160.
Кәбіл жайларында басқа уақытша құрылғыларды жасауға, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол бермеу.
161.
Жылдың кез келген уақытында температура 5°С аспайтын 20-220 кВ дейінгі кабель желілері жақындасқан жерде құбырдың жылу оқшауламасы болуы.
162.
Кәбелдік құрылыстың ұзындығы кемінде 25 метр болған кезде кәбелдік құрылыстан сыртқа немесе Г және Д категориясының өндірістері бар жайлардан шығатын кемінде екі есігі болуы.
163.
Кәбіл құрылыстарының есіктері мықты бітелген өздігінен жабылатындай болуы.
164.
Көпірлері бар өтпелі кәбіл эстакадаларының сатылары бар кіретін орны болуы тиіс.
165.
Кіре берістің өтпелі кәбіл эстакадалары арасындағы арақашықтық 150 м-ден кем болмауы.
166.
Өтпелі кәбел эстакадаларының шетінен кіре беріске дейін 25 м-ден аспайтын арақашықтық болуы.
167.
Кәбіл шаруашылығының қызмет көрсетуімен байланысты емес адамдардың эстакадаларға еркін кіруін болдырмайтын есіктердің болуы.
168.
Өздігінен жабылатын құлыптары болуы тиіс эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын есіктер болуы.
169.
Кәбіл галереясына кіретін жолдар арасында 35 кВ жоғары емес кәбілдерді төсеу кезінде 150 м артық емес, ал май толтырылған кәбілдерді, пластмасса оқшаулағышы бар кәбілдерді төсеу кезінде-120 м артық емес қашықтықтың болуы.
170.
Отқа төзімділік шегі 0,75 сағаттан кем емес темір бетоннан немесе галереялардың сыртқы кабельді эстакадаларда және галереяларда отқа төзімділік шегі 0,25 сағаттан кем емес болат прокаттан жасалған негізгі тіреуіш құрылыс конструкцияларының (бағаналар, арқалықтар) болуы.
171.
Тарату құрылғылары мен жайларда кәбел каналдар мен қосарлы едендердің алмалы-салмалы жанбайтын плиталармен жабылуы.
172.
Электр машиналарында және соған ұқсас жайларда кедір-бұдырланған болат жабыны, ал паркетті едені бар басқару қалқандары бар жайларда - төменнен асбестпен және асбестпен-қаңылтырмен қорғалған паркеті бар ағаш тақталары болуы.

155.
Наличие естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок и число их должно быть не менее двух.
156.
Наличие защиты в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания и в других местах, где возможны механические повреждения защитных проводников, проводники.
157.
Выполнение присоединения заземляющих и защитных проводников к открытым проводящим частям должно быть выполнено при помощи болтовых соединений или сварки.
158.
Наличие автономных передвижных источников питания с изолированной нейтралью имеющего устройство непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами.
159.
Наличие защиты от прямого прикосновения в передвижных электроустановках основной изоляции токоведущих частей, ограждений и оболочек.
160.
Не допущение в кабельных сооружениях каких-либо временных устройств, хранение в них материалов и оборудования.
161.
Наличие теплоизоляции трубопровода в месте сближение кабельных линий до 20–220 кВ в любое время года температура не превышал 50 С.
162.
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
163.
Наличие дверей кабельных сооружений самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
164.
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
165.
Наличие расстояния между входами проходных кабельных эстакад не более 150 м.
166.
Наличие расстояние от торца проходных кабельных эстакад до входа на нее не более 25 м.
167.
Наличие дверей, предотвращающих свободный доступ на эстакады лицам, не связанным с обслуживанием кабельного хозяйства.
168.
Наличие дверей с самозапирающиесями замками, открываемых без ключа с внутренней стороны эстакады.
169.
Наличие расстояния не более 150 м между входами в кабельную галерею при прокладке в ней кабелей не выше 35 кВ, а при прокладке маслонаполненных кабелей, кабелей с пластмассовой изоляцией – не более 120 м.
170.
Наличие основных несущих строительных конструкции (колонны, балки) из железобетона с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов или из стального проката с пределом огнестойкости не менее 0,25 часов в наружных кабельных эстакадах и галереях.
171.
Наличие перекрытия съемными несгораемыми плитами кабельных каналов и двойных полов в распределительных устройствах и помещениях.
172.
Наличие перекрытия рифленой сталью в электромашинных и тому подобных помещениях, а в помещениях щитов управления с паркетными полами – деревянными щитами с паркетом, защищенными снизу асбестом и по асбесту – жестью.

173.
Қолмен ашылатын жеке арқалық плиталардың салмағы 70 кг аспауы.
174.
Жабын плиталарда көтеретін құралдың болуы.
175.
Кәбіл құдықтарының металл баспалдақтары болуы.
176.
Кәбіл құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрі кемінде 650 мм болуы.
177.
Кабельдік құдықтардың люктерінің және қос металл қақпақтармен жабдықталған туннельдердің болуы, астыңғы жағы туннель жағынан кілтсіз ашылатын құлппен болуы.
178.
Кәбілдік құдықтар мен туннельдердің люктерінің қақпақтарында ашуға арналған құралдың болуы.
179.
Кәбіл құрылысының әрбір бөлігінің тәуелсіз желдеткіші болуы.
180.
Кабельдік құрылыстарда қыс мезгілдерінде туннелдің жануы және қатуы туындаған жағдайда ауаның кіруін тоқтату үшін жапқышы (сұқпажапқышы) бар желдеткіш құрылғыларының болуы.
181.
Байланыс және радиоландыру сымдарын эстакадалардың және галереялардың асты мен үстіне төсеудің болуы
182.
Өндіріс кәсіпорыны аумағындағы жүргінші жүрмейтін бөлігіндегі кәбілді эстакада мен галереяның ең төменгі биіктігі жердегі жоспарланған белгіден ең азы кемінде 2,5 м биік болуы.
183.
Өндірістік бөлмелерде кәбіл тораптарын салу кезінде төмендегідей талаптарды қамтамасыз ету:
1) кәбілдер жөндеуге қол жетерлік жерде болуы тиіс, ал ашық жүргізілгендер - бақылау үшін қолайлы болуы.
2) параллель орнатылған күш беретін кәбілдер мен әртүрлі құбырлар арасындағы арақашықтық 0,5 м-ден кем болмауы тиіс, ал газ құбырлары мен жанар май құбырлары арасы – 1 метрден кем болмау керек.
184.
Еденнен кемінде 1,8 м биіктікте өтетін жолдар қиылысқан кезде өндірістік жайларда кәбіл желілерін төсеуді қамтамасыз ету.
185.
Өндірістік үй-жайларда май құбырлары мен жанғыш сұйықтығы бар құбырлардың үстінен және астына кәбіл желілерін тік жазықтықта қатарлас төсеуге жол бермеу.
186.
Кемежайлардың, айлақтардың,, паром өткелдерінің, сондай-ақ кемелер мен баржалардың қысқы тұрақты тұрақтарының аймақтарында кабельдерді төсеуге жол бермеу.
187.
Кабельдер шығатын жерлерде кәбілді құдықтардың болуы
188.
Металл және темірбетон көпірлерге және оларға кәбіл жақындайтын жеріне асбесті цементті құбырлар салуды қамтамасыз ету.
189.
Ағаштан жасалған құрылыстарда (көпір, айлақ, пирс, т.б.) кәбіл тораптарын болат құбырларда салуды қамтамасыз ету.
190.
Әуе желілері тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте орнатылуы: тірек орнатылған жыл және реттік номері, әуе желілері тіректерінен кәбілді байланыс тораптарына дейінгі арақашықтық көрсетілген плакат (байланыс кәбіліне дейін 4 метрден кем болмайтын қашықтықтағы тірекке ілінуі тиіс), ал 250 метрден кейін әуе желілері магистралі бойымен – қорғау зонасының көлденеңі мен әуе желілері иесінің телефонының болуы.

173.
Не превышение 70 кг массы отдельной плиты перекрытия, снимаемой вручную.
174.
Наличие приспособления для подъема в плитах перекрытия.
175.
Наличие кабельных колодцев металлическими лестницами.
176.
Наличие люков на кабельных колодцах и туннелях диаметром не менее 650 мм.
177.
Наличие люков на кабельных колодцах и туннелях двойными металлическими крышками, нижняя с замком открываемый со стороны туннеля без ключа.
178.
Наличие приспособления для снятия на крышках люков кабельных колодцев и туннелей.
179.
Наличие независимой вентиляции каждого отсека кабельных сооружений.
180.
Наличие вентиляционных устройств в кабельных сооружениях заслонками (шиберами) для прекращения доступа воздуха в случае возникновения возгорания и промерзания туннеля в зимнее время.
181.
Наличие прокладки проводов связи и радиофикации под и над эстакадами и галереями.
182.
Наличие наименьшей высоты не менее 2,5 м кабельной эстакады и галереи в непроезжей части территории промышленного предприятия от планировочной отметки земли.
183.
Обеспечение следующих требований при прокладке кабельных линий в производственных помещениях:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные – и для осмотра;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями – не менее 1 м.
184.
Обеспечение прокладки кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов на высоте не менее 1,8 м от пола.
185.
Не допущение параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
186.
Не допущение прокладки кабелей в зонах пристаней, причалов, гаваней, паромных переправ, а также зимних регулярных стоянок судов и барж.
187.
Наличие выхода для кабелей в кабельных колодцев кабелей.
188.
Обеспечение прокладки в асбестоцементных трубах по металлическим и железобетонным мостам и при подходе к ним.
189.
Обеспечение прокладки кабельных линий по деревянным сооружениям (мостам, причалам, пирсам) в стальных трубах.
190.
Наличие плаката на опорах воздушных линий на высоте 2,2–3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушных линий до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушных линий– ширина охранной зоны и телефон владельца воздушных линий.

191.
Әуе желілері орман алаптарымен және көк орай егістіктермен өтетін болса, өзі алып жүретін қапталған сымдар болуы
192.
Өзі алып жүретін қапталған сымдар салмақ салуының ең үлкен жебесі және ең үлкен ауытқуы кезінде сымдардан ағаштар мен бұталарға дейінгі қашықтықтың 0,3 м-ден кем емес болуы.
193.
Оқшауланбаған сымдардың салмақ салуының ең үлкен жебесі немесе ең үлкен ауытқуы кезінде сымдардан ағаштарға, бұталарға және басқа өсімдіктерге дейін қашықтықтың кемінде 1 м кем болмауының болуы.
194.
Әуе желілерінің тіректеріндегі металл құрылымдарды, бандаждарды коррозиядан қорғаудың болуы.
195.
Ғимаратқа енгізу үшін Әуе желілерінен алынатын тармақтану аралығының ұзындығы 25 м-ден аспауы.
196.
Электр қабылдағыштарды қосуға арнап тірекке орнатылған аппараттар жер бетінен 1,6-1,8 м биіктікте орналастыруды қамтамасыз ету.
197.
Тіректегі және аралықтағы сымдардың арасындағы арақашықтығы 1,2 м аралықта жақын болу шартына байланысты төмендегіден кем болмауы тиіс:
1) cымдар вертикал орналасқанда және сымдардың көлденең жылжығандағы орналасуы 20 см - 60 см-ден аспауы тиіс, бұл көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдығы 15 мм-дей болатын аудандарда және көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдыңы 20 мм және одан жоғары болатын аудандарда – 90 см болуы.
2) көк мұзды басқа барлық аудандарда сымдар басқаша орналасқанда, желдің жылдамдығы 18 м/с-қа дейін – 40см, ал жылдамдығы 18 м/с-та – 60 см болуы.
198.
Тіректегі әртүрлі фазалы сымдар арасындағы вертикал арақашықтық әуе желілерінен тармақталған кезде және ортақ тіректегі әуе желілері әртүрлі қиысулар кезінде кемінде 10 см болуы. Ось бойымен енгізу изоляторы арасындағы арақашықтық кемінде 40 см болуы.
199.
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтық кемінде 15 см және сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі ара қашықтық кемінде 5 см болуы.
200.
Ортақ тіректерге оқшауланған сымдарды және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған Әуе желілері сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта вертикальды арақашықтығы қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда 0,4 м-ден кем болмауы.
201.
Белгіленген жүктемемен жекелеген тұтынушылар қуат алатын Әуе желілерінде жеті сым ілу қарастырылған, яғни ортақ нөлдік сыммен бір фазаны екі сымға ажырату болуы
202.
Әуе желілеріне оқшаулағыштар, оқшаулағыштық материалдардан жасалған траверстер болуы
203.
Әуе желілерден тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
204.
Әуе желілері тіректерінде ол нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау үшін, атмосфералық аса қысымнан қорғау үшін, әуе желілері тіректеріне орнатылған электр қондырғыларын жермен байланыстыру үшін, қорғаныс аппараттарын қорғауға арналған жерге тұйықталатын құрылғы болуы.

191.
Наличие самонесущихся изолированных проводов при прохождении воздушных линий по лесным массивам и зеленым насаждениям.
192.
Наличие расстояния не менее 0,3 м от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущихся изолированных проводов и наибольшем отклонении.
193.
Наличие расстояния не менее 1 м от проводов до деревьев, кустов и прочей растительности при наибольшей стреле провеса неизолированных проводов или наибольшем отклонении.
194.
Наличие защиты металлических конструкций, бандажи на опорах воздушных линий от коррозии.
195.
Выполнение длины ответвления от воздушных линий к вводу в здание пролета не более 25 м.
196.
Обеспечение установления на опорах аппаратов для подключения электроприемников на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли.
197.
Наличие расстояния между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса 1,2 м должны быть не менее:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более 20 см – 60 см в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см – в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;
2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 м/с – 40 см, при скорости более 18 м/с – 60 см
198.
Наличие расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре при ответвлении от воздушных линий и при пересечениях разных воздушных линий на общей опоре не менее 10 см. также соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям должно быть не менее 40 см.
199.
Наличие расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см. и расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов не менее 5 см
200.
Наличие расстояния при совместной подвеске на общих опорах самоизолированных проводах и неизолированных проводов воздушных линий до 1 кВ по вертикали между ними на опоре и в пролете при температуре окружающего воздуха плюс 150С без ветра не менее 0,4 м.
201.
Наличие подвески семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом на воздушных линиях, по которым осуществляется питание отдельных потребителей с сосредоточенной нагрузкой.
202.
Наличие изоляторов и траверсов из изоляционных материалов на воздушных линиях.
203.
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушных линий.
204.
Наличие заземляющих устройств на опорах воздушных линий предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах воздушных линий, заземления защитных аппаратов.

205.
Металл тіректер, металл конструкциялар және темірбетон тіректердің арматуралары қорғаныс өткізгіші арқылы нөлдік сымға жалғануының болуы.
206.
Темір бетон тіректерде нөлдік сым темірбетон қадалар мен тірек тіреуіштерінің жермен байланысқан арматурасының болуы.
207.
Әуе желілерінің тіректерінің тартпалары жермен байланыстырылатын өткізгішпен жалғастырылуының болуы.
208.
Қиылысу аралықтарымен шектелетін 1 кВ-қа дейінгі кернеулі Әуе желілерінің тіректерінің ілгектері, қадалары және арматуралары жермен байланыстырылуының болуы.
209.
Әуе желілерінің тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстырылуы болуы.
210.
Елді мекенде және елсіз мекенде Әуе желілерінің сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін 6 метрден кем болмауы.
Әуе желілерінің сымдарынан жерге дейінгі арақашықтықты жолы қиын жерлерде 3,5 м-ге дейін азайтуға болады және мүлдем қол жетпейтін жерлерде (тау сілемдері, жартастар, құздар) 1 метрге дейін азайтуға болуы.
Ғимаратқа енгізетін изоляторларда сымнан жерге дейінгі арақашықтықты 2,75 м-дей қалдыруға болуы.
211.
Әуе желілерінің сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы:
1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 метр - бітеу қабырғаға дейін.
212.
Әуе желілерінің сымдарынан судың ең жоғары деңгейіне дейінгі арақашықтық кемінде 2 метр, ал мұзға дейін кемінде 6 метр болуы.
213.
Әуе желілерінің жер асты кәбіл қосымшасын оқшауланбаған байланыс желілерінің сымдарымен қиып өткенде мына талаптар сақталуы, оның жерге тұйықтағышқа дейінгі арақашықтық 1 метрдей, ал оқшауландырылған құбырға кәбіл жүргізгенде – 0,5 метрден кем болмауы.
214.
Әуе желілерінің әуедегі байланыс желілерімен жақындасқанда осы тораптардың ең шеткі сымдарының арасындағы арақашықтық кемінде 2 метр болуы, ал тар жағдайларда кемінде 1,5 метр болуы.
215.
Әуе желілерінің сымдары және байланыс желілерінің сымдарымен, телевизия кәбілдері және радиоантенналар түсуіндегі ӘЖ сымдары арасындағы көлденең арақашықтық 1,5 метр болуы.
216.
Автомобиль жолдарымен әуе желілерінің жақындасқанда және қиылысқанда әуе желілерінің сымдарынан жол белгілеріне дейін және оларды көтеріп тұратын тросқа дейінгі арақашықтық 1 метрден кем болмауы.
217.
Арқан жолдың астындағы немесе құбырдың астындағы әуе желілерінен ең аз салмақ салудың жебесі кезінде көпірлерге немесе арқан жолдың қоршау торларына дейін немесе құбырға дейін қашықтықтың 1 м кем болмауының болуы.

205.
Наличие присоединения защитным проводником к нулевому проводу металлических опор, металлических конструкции и арматур железобетонных опор.
206.
Наличие присоединения нулевого провода к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
207.
Наличие присоединения к заземляющему проводнику оттяжки опор воздушных линий.
208.
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушных линий напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
209.
Наличие присоединения к заземлителю отдельным спуском защитных аппарат, устанавливаемые на опорах воздушных линий для защиты от грозовых перенапряжений.
210.
Наличие расстояния от проводов воздушных линий в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м., а также:
расстояния от проводов воздушных линий до земли при наибольшей стреле провеса может быть уменьшено в труднодоступной местности до 3,5 м и в недоступной местности (склоны гор, скалы, утесы) до 1 м. и
расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание допускается не менее 2,75 м.
211.
Наличие расстояния по горизонтали от проводов воздушных линий при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м – до балконов, террас и окон;
2) 1 м – до глухих стен.
212.
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до наивысшего уровня воды не менее 2 м, а до льда – не менее 6 м.
213.
Наличие расстояния от подземной кабельной вставки воздушных линий до опоры линии связи и ее заземлителя не менее 1 м, а при прокладке кабеля в изолирующей трубе – не менее 0,5 м.
214.
Наличие расстояния по горизонтали между крайними проводами этих линий при сближении воздушных линий с воздушными линии связи не менее 2 м, а в стесненных условиях – не менее 1,5 м.
215.
Наличие расстояния по горизонтали между проводами воздушных линий и проводами линии связи, телевизионными кабелями и спусками от радиоантенн на вводах не менее 1,5 м.
216.
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушных линий с автомобильными дорогами не менее 1 м.
217.
Наличие расстояния не менее 1 м от воздушных линий под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушных линий при наименьшей стреле провеса до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода.

218.
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасы болуы.
219.
Электр желілерін токтың өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін қысқа тұйықталуынан қорғаныстың болуы.
220.
Тұрақты токтағы электр қондырғыларын қорғау үшін құрастырма айырғышы бар автоматты ажыратқыштар немесе арнайы тасымалды релелік қорғаныстардың болуы.
221.
Қоректенетін желілерге қосылған орындардан бастап аппаратқа дейінгі учаскенің ұзындығы 3 метрден аспауы;
222.
Сақтандырғышты нөлдік өткізгіштерге орнатуға тыйым салынуы.
223.
110 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі қорғаныстың тербеліс кезінде немесе асинхронды жүрісте олардың әрекетін тоқтататын қондырғылары болуы керек, егер көрсетілген желілерде осындай тербелістер немесе асинхронды жүріс болатын болса, мұндай кезде қорғаныстар артық қойылу мүмкіндігі.
224.
Релелік қорғаныстың әрекеті қосылу көрсеткіштерінің релесіне қойылған көрсеткіш релесімен, қосылу санының есептегіштерімен, апаттық оқиғалардың тіркегіштерімен және басқа да құрылғыларымен қорғаныстың жұмысын талдау мен есептеуге қажетті дәрежеде тіркелуі.
225.
Релелік қорғаныстың өшіруге арналған әрекетін тіркейтін құрылғылар әрбір қорғаныстың әрекеті, ал күрделі қорғаныс кезінде - оның кейбір бөліктері (қорғаныстың әртүрлі сатысы, бүлінудің әртүрлі түрінен қорғаныстың жеке жинағы және т.б)дабыл беретіндей орнатылуы.
226.
Электр қондырғысының аса жауапты элементтерінде: 500 кВ желілерде, 500 кВ жоғары кернеумен байланыс автотрансформаторларында, 500 кВ шунттаушы реакторларда, 500 кВ шиналарда (ошиновкаларда) және синхронды компенсаторларда, Атом электр станциялары блоктарының генераторлары мен трансформаторларында немесе жылу және гидравликалық станциялардың үлкен қуаттылығында негізгі екі қорғаныстың болуы.
227.
Қорғаныс жұмыс істемей қалған кезде немесе жапсарлас элементтер ажыратқыштарының әрекет ету үшін қашық резервті әрекет етуді қамтамасыз етуге арналған резервті қорғаныс болуы.
228.
Элементтің негізгі қорғанысы абсолюттік іріктеуге ие болса (жоғары жиілікті қорғаныс, бойлық және көлденең дифференциалды қорғаныстар), онда осы элементте тек қана қашықтық емес, жақыннан резервтеу қызметін де, яғни осы элементтің негізгі қорғанысы жұмыс істемей қалғанда әрекет ететін немесе ол істен шыққан жағдайда атқаратын резервті қорғаныстың болуы.
229.
Ажыратқыштар жұмыс істемей қалған кезде 110-500 кВ электр қондырғыларында көзделген резервтеу құрылғыларының болуы.

218.
Наличие надписи на аппарате защиты, указывающую значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
219.
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающую по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
220.
Наличие автоматических выключателей с комбинированнымирасцепителями и специальных выносных релейных защит для защиты электроустановок постоянного тока.
221.
Наличие длины участка от места присоединения к питающей линии до аппарата не более 3 м.
222.
Не допущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
223.
Наличие устройств защиты в электрических сетях 110 кВ и выше, блокирующие их действие при качаниях или асинхронном ходе, если в указанных сетях возможны такие качания или асинхронный ход, при которых защиты могут срабатывать излишне.
224.
Наличие указательных реле, встроенными в реле указатели срабатывания, счетчики числа срабатываний, регистраторы аварийных событий и другие устройства в той степени, в какой это необходимо для учета и анализа работы защит фиксировающие действие релейной защиты.
225.
Наличие устройств, фиксирующих действие релейной защиты на отключение, установленные так, чтобы сигнализировалось действие каждой защиты, а при сложной защите – отдельных ее частей (разные ступени защиты, отдельные комплекты защит от разных видов повреждения).
226.
Наличие двух основных защит установленных на особо ответственных элементах электроустановки: линиях 500 кВ, автотрансформаторах связи с высшим напряжением 500 кВ, шунтирующих реакторах 500 кВ, шинах (ошиновках) 500 кВ и синхронных компенсаторах
227.
Наличие резервных защит, предназначенных для обеспечения дальнего резервного действия для действия при отказах защит или выключателей смежных элементов.
228.
Наличие резервной защиты, выполняющая функции не только дальнего, но и ближнего резервирования, действующая при отказе основной защиты данного элемента или вывода ее из работы если основная защита элемента обладает абсолютной селективностью (высокочастотная защита, продольная и поперечная дифференциальные защиты.
229.
Наличие устройств резервирования при отказе выключателей предусмотренных в электроустановках 110–500 кВ.

230.
Электр қондырғысының зақымдалған элементінің (желі, трансформатор, шина) ажыратқыштарының бірі істен шыққан кезде істен шыққан ажыратқыштармен аралас ажыратқыштардың ажыратылуы кезінде резервтеу құрылғыларының болуы.
231.
Күштік трансформаторлар бейтараптарының жерге тұйықтау режимінің (жерге тұйықталған бейтарабы бар трансформаторларды орналастыру) электр жүйесін пайдаланудың барлық ықтимал режимдері кезінде желі элементтерінің релелік қорғанысының әрекетін қамтамасыз ететін тұйық жерге тұйықталған бейтарабы бар желілерде болуы.
232.
Қысқа тұйықталудан қорғаныс үшін ауыспалы оперативті токтың көзі ретінде пайдаланылатын қорғалатын элементтің ток трансформаторының болуы.
233.
Тез әрекет еткіш автоматты қондырғыларының әрекеті реледегі қосылулардың көрсеткішіне, қосылушы сандар есептегішіне немесе осындай қызмет атқаратын басқа да құрылғыларға ішіне құрастырылған көрсетуші релемен бекітілуі.
234.
Синхронды машиналардың жабдықтарына арналған қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы (генераторлар, компенсаторлар, электр қозғалтқыштар).
235.
Синхронды электр қозғалтқыштарының жабдығы үшін қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
236.
Конденсатор қондырғыларын жабдықтау үшін автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
237.
Электр станцияларының қуатын автоматты басқару құрылғылары мыналарды қамтамасыз етуі 1) басқарудың жоғары тұрған деңгейдегі диспетчерлік пункттерінен түсетін басқарушы әрекеттесулерді қабылдау және қайта құру және электр станцияларын басқару деңгейінде басқарушы әрекеттесулерді қалыптастыру; 2) жеке агрегаттарға (энергия блоктарға) қалыптастыру; 3) алынған басқарушы әрекеттесулерге сәйкес агрегаттар (энергия блоктар) қуаттылығын қолдау
238.
Қуатпен басқару жүйелерi электр станцияларында агрегаттарды жіберу және тоқтауды қамтамасыз ететін автоматтық құрылғылары болуы тиіс, компенсатор агрегаттардың синхронды режимдеріне аудару, сонымен бірге шектеулер агрегаттарының жұмысында электр станциясы және есепке алуы бар энергия жүйесі шарттарға және жұмыс режиміне байланысты генераторлық режимі болуы.
239.
Қуаты су ағынының режимімен анықталатын су электр станциялары су ағыны жөнiндегi қуаттылықтың автоматикалық реттегіштерінің болуы
240.
Бақыланатын жүйеішілік және жүйеаралық байланыстар бойынша ағындар туралы ақпаратты енгізуді, басқару әсерлері мен сигналдарын жиілікті және белсенді қуатты автоматты реттеу құрылғыларынан басқару объектілеріне беруді, сондай-ақ қажетті ақпаратты басқарудың жоғары деңгейіне беруді қамтамасыз ететін телемеханика құралдарының болуы.

230.
Наличие устройств резервирования при отказе выключателей действующего на отключение выключателей, смежных с отказавшим при отказе одного из выключателей поврежденного элемента (линия, трансформатор, шины) электроустановки.
231.
Наличие режима заземления нейтралей силовых трансформаторов (размещение трансформаторов с заземленной нейтралью) в сетях с глухозаземленной нейтралью, обеспечивающего действия релейной защиты элементов сети при всех возможных режимах эксплуатации электрической системы.
232.
Наличие трансформаторов тока защищаемого элемента использующихся в качестве источника переменного оперативного тока для защит от короткого замыкания.
233.
Наличие указательного реле, встроенного в реле указателями срабатывания, счетчиками числа срабатываний или другими устройствами аналогичного назначения для фиксирования действия устройств автоматического повторного включения.
234.
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения для оборудования синхронных машин (генераторы, компенсаторы, электродвигатели).
235.
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения для оборудования синхронных электродвигателей.
236.
Наличие устройств автоматического регулирования для оборудования конденсаторных установок.
237.
Наличие устройств автоматического управления мощностью электростанций обеспечивающие:
1) прием и преобразование управляющих воздействий, поступающих с диспетчерских пунктов вышестоящего уровня управления, и формирование управляющих воздействий на уровне управления электростанций;
2) формирование управляющих воздействий на отдельные агрегаты (энергоблоки);
3) поддержание мощности агрегатов (энергоблоков) в соответствии с полученными управляющими воздействиями.
238.
Наличие автоматических устройств, обеспечивающих пуск и останов агрегатов гидроэлектростанциях системы управления мощностью, а при необходимости также перевод агрегатов в режимы синхронного компенсатора и генераторный в зависимости от условий и режима работы электростанций и энергосистемы с учетом имеющихся ограничений в работе агрегатов.
239.
Наличие автоматических регуляторов мощности по водотоку гидроэлектростанции, мощность которых определяется режимом водотока.
240.
Наличие средств телемеханики обеспечивающие ввод информации о перетоках по контролируемым внутрисистемным и межсистемным связям, передачу управляющих воздействий и сигналов от устройств автоматического регулирования частоты и активной мощности на объекты управления, а также передачу необходимой информации на вышестоящий уровень управления.

241.
Жалпы жұмыс режиміне байланысты аумақтық бытыраңқы электр қондырғыларын диспетчерлік басқару және оларды бақылау үшін қолданылатын телемеханика құралдарының болуы (телебасқару, телесигнализация, телеөлшеу және теле реттеу).
242.
Теледабыл:
1) электрмен қамтамасыздандыру барысында маңызды мәні бар диспетчерлік пунктілердің қарамағында немесе жедел басқарылуында болатын электр қондырғылардың негізгі коммутациялық жабдықтардың күйі мен жағдайларын көрсету үшін;

241.
Наличие средств телемеханики (телеуправление, телесигнализация, телеизмерение и телерегулирование) применяемые для диспетчерского управления территориально рассредоточенными электроустановками, связанными общим режимом работы, и их контроля.
242.
Наличие телесигнализации:
1) для отображения на диспетчерских пунктах положения и состояния основного коммутационного оборудования тех электроустановок, которые находятся в непосредственном оперативном управлении или ведении диспетчерских пунктов, которые имеют существенное значение для режима работы системы энергоснабжения;

2) диспетчерлік ақпараттық жүйелерге ақпарат енгізу үшін;
3) апаттық немесе алдын-ала белгі беру синалдарын жеткізу үшін көзделуі тиіс.
243.
Негізгі электрлік немесе технологиялық параметрлерді беруді қамтамасыз ететін (жекелеген электр қондырғыларының жұмыс режимін сипаттайтын) телеөлшеудің болуы.
244.
Телемеханика жүйелерін қолданғанда ажырату мүмкіндігі әрдайым қол астында болуы:
1) бір мезгілде тізбектің айтарлықтай ажырауына әкелетін құрылғылар көмегімен барлық телемеханизация және телебасқару тізбектері үшін;
2) зерттеу блоктары арқылы және басқа да құрылғылар көмегімен құралатын тізбектің айтарлықтай ажыратуына әкелетін әрбір обьектінің телебасқару және теле белгі беру тізбектерін арнайы қысқыштар.

2) для ввода информации в диспетчерские информационные системы;
3) для передачи аварийных и предупредительных сигналов.
243.
Наличие телеизмерения обеспечивающего передачу основных электрических или технологических параметров (характеризующих режимы работы отдельных электроустановок).
244.
Наличие возможности отключения на месте при применении устройств телемеханики:
1) одновременно всех цепей телеуправления и телесигнализации при помощи устройств, образующих видимый разрыв цепи;
2) цепей телеуправления и телесигнализации каждого объекта с помощью специальных зажимов, испытательных блоков и других устройств, образующих видимый разрыв цепи.

245.
Станционарлық электр өлшеу аспаптары болып табылатын электр өлшеуіш түрлендіргіш-аспаптарының болуы.
246.
Барлық аппаратураны және телемеханика панелін пайдалануға ыңғайлы жерлерде таңбалаудың және орнатудың болуы.
247.
Энергожүйені басқару қолданыстағы құрылымына сәйкес түрлі деңгейдегі диспетчерлік пункттер мен қосалқы станцияларының арасында деректер алмасу және диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру үшін, қажетті техникалық сипаттамасы бар диспетчерлік байланыс арналары мен арнайы мәліметтермен ауысу арналарын басқарудың болуы.
248.
Екі байланыс арнасы мынадай жағдайларда деректерді беру үшін кемінде болуы:
1) ҚР Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің Диспетчерлік басқару орталығына байланыстыру арналары;
2) ҚР Электр қуаты және энергиясы Нарық операторының Диспетчерлік орталығын байланыстыратын арналар;
3) энергия жүйелері арасындағы арналар (ұлттық және өңірлік маңызы бар);
4) 220 кВ және одан жоғары қосалқы станциялар арналары;
5) жүйелік мақсаттағы 110 кВ қосалқы станциялар арналары;
6) 10 МВт-тан астам электр энергиясын өндірушімен байланысатын арналар;

245.
Наличие электроизмерительных приборов-преобразователей (датчики телеизмерений), являющиеся стационарными электроизмерительными приборами.
246.
Наличие маркировки и установки в местах, удобных для эксплуатации всей аппаратуры и панели телемеханики.
247.
Наличие организованных диспетчерских каналов связи и выделенных каналов передачи данных с соответствующими техническими характеристиками для организации диспетчерского управления и передачи данных между различными уровнями диспетчерских пунктов и подстанциями согласно действующей структуре управления энергосистемы.
248.
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных в следующих случаях:
1) каналы с Центром диспетчерского управления единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
2) каналы с диспетчерским центром рыночного оператора электрической мощности и энергии Республики Казахстан;
3) каналы между энергосистемами (национального и регионального значения);
4) каналы с ПС 220 кВ и выше;
5) каналы с ПС 110 кВ системного назначения;
6) каналы с производителем электроэнергии свыше 10 МВт;

7) қуаты 5 МВт-тан астам электр энергиясын тұтынушымен байланыстырушы арналар;
8) электр тарату желілері жүйелік мәні бар электр энергиясын тұтынатын энергоорталықтар арналары;
9) қосылған жүктемелері 5 МВт–тан кем және жүйелік емес (тупиктік) 110 кВ қосалқы станциялар арналары;
10) 35 кВ және одан төмен ПС арналары;
11) 10 МВт төмен электр энергиясын өндірушісімен байланыстыратын арналар;
12) қуаты 5 МВт–тан кем электр энергиясын тұтынушыларымен байланыстыратын арналар;

7) каналы с потребителем электроэнергии с мощностью более 5 МВт;
8) каналы с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи имеют системное значение;
9) каналы с ПС 110кВ не системного назначения (тупиковые), с суммарной нагрузкой менее 5 МВт;
10) каналы с ПС 35 кВ и ниже;
11) каналы с производителем электроэнергии ниже 10 МВт;
12) каналы с потребителем электроэнергии с мощностью менее 5 МВт;

13) электр тарату желілері жүйелік мәні жоқ электр энергиясын тұтынатын энергоорталықпен байланыстыратын арналар.
249.
Аралық қатарларда қосылатын металл емес қабығы бар немесе алюминий желілері бар кәбілдерге арналған қысқыштардың немесе арнайы муфталардың болуы.
250.
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кәбілдер, кәбіл желілерін және сымдардың таңбасы болуы
251.
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін жүргізілетін кернеуі 110 кВ және одан жоғары трансформаторлардың екінші реттік тізбектеріндегі кәбілдердің металл қабықшасы немесе екі жағынан жерге жуықталған қалқалы болуы.
252.
Әрбір жалғанудың екінші реттік тізбектерін жедел токпен қамтамасыз ету үшін жеке оқшаулағыш немесе автоматты ажыратқыштар (соңғысын қолдану тиімдірек) болуы
253.
Панелдерде панель жататын қосылыстарды көрсететін, қызмет көрсетілетін жақтан жазылған жазулардың, оның мақсаты, қалқандағы панельдің реттік нөмірі болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратурада схемаға сәйкес жазулар немесе таңбалар болуы тиіс.
254.
Тарату құрылғыларында жеке тізбектері мен панельдерінің мақсатын көрсететін айқын жазу болуы.
255.
Тарату құрылғыларының барлық металлдан жасалған бөліктері боялуы немесе коррозияға қарсы басқа жабындысы болуы.
256.
Ток жүктемесін және операторға бағынышты барлық контактілерін қосу мен ажыратуға арналған тікелей қолмен басқарылатын ажыратқыштар саңылаусыз өртенбейтін қаптамалармен болуы.
257.
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" жағдайлары нақты көрсетілуі.
258.
Қоректендіруші сымдар түйіспелі винтқа, ал электр қабылдағыштарға кететін сымдар - винттік гильзаға жалғануы үшін бұрандасы бар (ойығы бар) тозды сақтандырғыштар болуы.
259.
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
1) жарықтағы өту жолдарының ені 0,8 м-ден кем емес; жарықтағы өту жолдарының биіктігі - 1,9 м-ден кем емес болу керек. Өту жолдарында адамдар мен қондырғылардың өтуіне кедергі келтіретін заттар тұрмауы керек. Кейбір жерлердегі өту жолдарында сыртқа шығып тұрған құрылыс конструкциялары кедергі келтіруі мүмкін, алайда мұндай жерлердегі өту жолының ені 0,6 м-ден кем болмауы;
2) қолжетімді биіктікте (2,2 м-ден кем) орналасқан сыртқа шығып кеткен, қоршалмаған, оқшауланбаған токөткізгіші бөліктерінен өту жолының бір жағынан қарсылас қабырғаға дейін немесе қоршалмаған, оқшауланбаған токөткізгіші бөліктері жоқ қондырғыға дейінгі арақашықтық мынадай мәндерден кем болмауы тиіс: кернеуі 660 В төмен жағдайы үшін - қалқанша ұзындығы 7 м дейін 1,0 м және де қалқанша ұзындығы 7 м астам болса, 1,2 м; кернеуі 660 В-қа тең немесе одан жоғары болса - 1,5 м. Бұл жағдайда қалқанша ұзындығы дегеніміз – панельдер (шкафтар) қатарлар аралығы немесе панельдердің (шкафтардың) бір қатары мен қабырға аралығындағы өту жолдарының ұзындығы;

13) каналы с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи не имеют системного значения.
249.
Наличие зажимов или специальных муфт, предназначенных для кабелей с неметаллической оболочкой или с алюминиевыми жилами соединяемые на промежуточных рядах.
250.
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
251.
Наличие металлической оболочки или брони, заземленную с обеих сторон для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемые от трансформатора напряжения до щита.
252.
Наличие отдельных предохранителей или автоматических выключателей (применение последних предпочтительно) для осуществления питания оперативным током вторичных цепей каждого присоединения.
253.
Наличие на панелях надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно сxемам.
254.
Наличие в распределительных устройствах четких надписей, указывающие назначение отдельных цепей и панелей.
255.
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или иметь другое антикоррозийное покрытие.
256.
Наличие защищенных рубильников с несгораемыми кожухами без отверстий и щелей с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору.
257.
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
258.
Наличие резьбовых (пробочных) предохранителей устанавливаемые так, чтобы питающие провода присоединялись к контактному винту, а отходящие к электроприемникам – к винтовой гильзе.
259.
Соблюдение следующих требований в электропомещениях проходов обслуживания, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита:
1) ширина проходов в свету должна быть не менее 0,8 м, высота проходов в свету – не менее 1,9 м. В проходах не должны находиться предметы, которые могли бы стеснять передвижение людей и оборудования. В отдельных местах проходы стесняются выступающими строительными конструкциями, однако ширина прохода в этих местах должна быть не менее 0,6 м;
2) расстояния от наиболее выступающих неогражденных неизолированных токоведущих частей, расположенных на доступной высоте (менее 2,2 м) по одну сторону прохода, до противоположной стены или оборудования, не имеющего неогражденных неизолированных токоведущих частей, должны быть не менее: при напряжении ниже 660 В – 1,0 м при длине щита до 7 м и 1,2 м при длине щита более 7 м, при напряжении 660 В и выше – 1,5 м. Длиной щита в данном случае называется длина прохода между двумя рядами сплошного фронта панелей (шкафов) или между одним рядом и стеной;

3) жолдың екі жағында болған 2,2 м кем емес биіктікте орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіші бөліктері арасындағы қашықтық мынадай болуы тиіс: 660 В-тан төмен кернеуі жағдайы үшін - 1,5 м; 660 В немесе одан жоғары кернеу жағдайы үшін 2,0 м кем емес;
4) осы тармақтың 2 және 3-тармақшаларында келтірілген арақашықтықтан кіші орналасатын оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер қоршалуы;
5) жолдар үстінде орналасатын қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер 2,2 м-ден кем емес биіктікте орналасуы;

3) расстояния между неогражденными неизолированными токоведущими частями, расположенными на высоте менее 2,2 м по обе стороны прохода, должны быть не менее, 1,5 м при напряжении ниже 660 В, 2,0 м при напряжении 660 В и выше;
4) неизолированные токоведущие части, находящиеся на расстояниях, меньших приведенных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, должны быть ограждены;
5) неогражденные неизолированные токоведущие части, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 2,2 м;

6) жолдар үстінде орналасатын қоршаулар 1,9 м-ден кем емес биіктікте орналасуы.
260.
Оқшауланбаған ток өткізуші бөліктерінің қоршаулары ретінде ұяшық өлшемдері 25х25 мм-ден аспайтын торлар және де біркелкі немесе аралас қоршаулар болуы.
Қоршаулардың биіктігі 1,7 м-ден кем болмауы, қалқаншалардың ұзындығы 7 м-ден астам жағдайы үшін қызмет ету жолдарының екі шығысы болуы.
261.
Нұсқаудан өтпеген қызметкерлерге қолжетімді үй-жайларда орнатылған таратушы құрылғылардың тұтас қоршауымен жабылған ток өткізуші бөліктері болуы.
262.
Таратушы құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптар сақталуы:
1) құрылғы жоспарланған ауданда, аудан деңгейінен 0,2 м-ден кем емес орналасуы тиіс және де қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін аппарат болуы керек. Биіктігі 1 м қар үймелері байқалатын аймақтарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы.
263.
Ток өткізгіш бөліктерге жақын орналасқан құрылыс конструкцияларының электр тогының әсерінен қыздыруға жол бермеу:
1) персоналдың 500 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы үшін қол жетімді;
2) персоналдың 700 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы мүмкін емес.

6) ограждения, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 1,9 м.
260.
Наличие ограждения неизолированных токоведущих частей в виде сетки с размерами ячеек не более 25 х 25 мм, а также сплошные или смешанные ограждения и высота ограждений не менее 1,7 м, проходы обслуживания щитов при длине щита более 7 м с двумя выходами.
261.
Наличие закрытых сплошных ограждений в токоведущих частях распределительных устройствах, установленные в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
262.
Соблюдение следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
263.
Недопущение нагрева от воздействия электрического тока строительных конструкции, находящиеся вблизи токоведущих частей:
1) доступные для прикосновения персонала до температуры 50°С и выше;
2) недоступные для прикосновения персонала до температуры 70°С и выше.

264.
Ажыратқышта немесе оның жетегінде жақсы көрінетін көрсеткішінің жағдайының болуы ("Қосылған", "Ажыратылған").
265.
Теңіз жағалауларына, тұзды көлдерге, химиялық кәсіпорындарға жақын АТҚ салу кезінде, сондай-ақ ұзақ пайдалану тәжірибесі коррозиядан алюминийдің бұзылуы белгіленген жерлерде тоттанудан қорғалған арнайы алюминий және болат алюминий сымдарының болуы.
266.
Ашық тарату құрылғыларында және қоршаған ауаның температурасы минус 250 С төмен болғанда жылытылмайтын жабық тарату құрылғыларында май ажыратқыштарында майды қыздырудың болуы.
267.
Ең аз температурадан басқа майлы және әуелік ажыратқыштардың жетек механизмдерінің, әуелік ажыратқыштар клапандары блогының, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ішкі қондырғы қысқыштары немесе аспаптары қолданылатын басқа да шкафтардың жылытылуы болуы.
268.
3 кВ және одан жоғары таратушы құрылғыларда іс-әрекеттерге жол бермейтін жедел блоктаудың болуы:
1) жерге қосушы пышақтар мен қысқа тұйықтағыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосу;
2) кернеу астында тұрған шиналандырғыштан айырғыштармен бөлінбеген шиналандырғышқа жерге қосу пышақтарын қосу;
3) аппарат конструкциясында қарастырылмаса, айырғыштармен және бөлгіштермен жүктеме тогын ажырату және қосу;
269.
Маймен толтырылған трансформаторлардың және аппараттардың май деңгейін мен температура көрсеткіштерін және қондырғы күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерін кернеуді алып тастамай оларға баруға және бақылауға ыңғайлы және қауіпсіз шарттардың болуы.
270.
Майды сынауға алу үшін еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор немесе аппарат кранына дейінгі арақашықтық 0,2 метрден кем емес орнатылуы немесе сәйкес шұңқыршаның орындалуының болуы.
271.
Таратушы құрылғылар мен қосалқы станцияларда электр жарықтануының болуы.
272.
Тарату құрылғылары мен қосалқы станцияларда қабылданған қызмет көрсету жүйесіне сәйкес телефон байланысының болуы.
273.
Ашық таратушы құрылғылар мен қосалқы станциялар аумағының биіктігі 1,8-2,0 м болатын сыртқы қоршаумен қоршалуының болуы, сонымен қатар биіктігі 2 м-ден астам сыртқы қоршаулар биік қар көшкіндері бар жерлерде, сондай-ақ аумағына арнайы рұқсат қағазымен кіретін қосалқы станцияларда қолданылады.
274.
Электр станциялар аумағында орналасқан қосалқы станцияларда биіктігі 1,6 м ішкі қоршау болуы.
275.
Ашық таратушы құрылғылардың жинақталған шиналарынан тармақтары жинақталған шиналардан төмен орналасуының болуы.
276.
Екі не одан көп секциялар үстінде немесе жинақталған шиналар жүйесі үстінде бір аралықпен шиналаушыны ілуге рұқсат етілмеуі.

264.
Наличие хорошо видимого указателя положения ("Включено", "Отключено") на выключателе или на его приводе.
265.
Наличие специального алюминиевого и сталеалюминевые провода, защищенные от коррозии при сооружении ОРУ вблизи морских побережий, соленых озер, химических предприятий, а также в местах, где длительным опытом эксплуатации установлено разрушение алюминия от коррозии.
266.
Наличие подогрева масла на масляные выключатели в открытых распределительных устройствах, и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 250° С.
267.
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.
268.
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата.
269.
Наличие удобного и безопасного условия для доступа и наблюдения за указателями уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов, и других указателей, характеризующие состояние оборудования без снятия напряжения.
270.
Выполнение установки трансформаторного крана и аппарата от уровня пола или поверхности не менее 0,2 м или выполнение соответствующей приямок для отбора проб масла.
271.
Наличие электрических освещений в распределительных устройствах и подстанции.
272.
Наличие телефонной связи в соответствии с принятой системой обслуживания в распределительных устройствах и подстанции.
273.
Наличие ограждения внешним забором высотой 1,8–2,0 м территории открытого распределительного устройства и подстанции, при этом внешние заборы высотой более 2,0 м применяются в местах с высокими снежными заносами, а также для подстанций со специальным режимом допуска на их территорию.
274.
Наличие внутреннего забора высотой 1,6 м на подстанции при расположении их на территории электростанций.
275.
Наличие ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
276.
Недопущение подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.

277.
Ашық таратушы құрылғылардың шиналарын ілуге арналған жинақталған темір бетонды жиынтықтан немесе болаттан бағандардың болуы.
278.
Ашық таратушы құрылғылардың ток өткізуші бөліктері үстінен және астынан әуелік жарықтандырушы желілерін, байланыс желілерін және белгі беру желілерін жүргізуге тыйым салынуы.
279.
Маймен толтырылған трансформаторлары мен аппараттардың астына жанбайтын материалдардан фундаменттер болуы.
280.
Трансформаторлық бөлмелер мен жабық трансформаторлық құрылғыларды мына жерлерде орналастыруға болмауы:
1) Ылғал технологиялық үдерісі өндірісінің ғимараты астында, суға түсетін бөлмелер, дәретханалар, душ т.б. астында. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялар бөлмелеріне ылғал тиюдің алдын-алу, гидрооқшаулау сенімді жасалған жағдай есебінен ғана рұқсат етіледі.
2) Жабық тарату құрылғылары және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайлардың астында және үстінде.
281.
Айырғыш пен ажыратқыш жиектері бар басқару дәлізінің ені: 1) жабдықты бір жақты орналастыру кезінде 1,5 м ;
2) жабдықты бір жақты орналастыру кезінде 2 м кем емес орындалуы.
282.
Таратушы құрылғының мынаған сәйкес шығыстарының болуы:
1) таратушы құрылғының ұзындығы 7 м дейін болса, 1 шығысқа рұқсат етіледі;
2) таратушы құрылғының ұзындығы 7 м-ден артық 60 м-ге дейінгі аралықта болса, онда құрылғының екі шетінде екі шығысы қарастырылып, таратушы құрылғының шығыстары жиектерінен 7 м-ге дейін ара қашықтықта орналастыруға рұқсат етіледі;
3) таратушы құрылғының ұзындығы 60 м асса, онда шеттеріндегі шығыстарынан басқа қосымша шығыстары да қарастырылуы тиіс және де қызмет ету, басқару немесе жарылыс дәліздерінің кез келген нүктесінен шығысқа дейін 30 м-ден аспауы керек есеппен.
283.
Таратушы құрылғы бөлмелерінің едендерін бір белгіде әрбір қабаттағы барлық ауданы бойынша орындауының болуы.
284.
Таратушы құрылғыдан басқа бөлмелер немесе сыртқы бағытта ашылатын немесе таратушы құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптарымен есіктердің болуы.
285.
Бір таратушы құрылғылар бөліктері немесе екі таратушы құрылғының арасындағы көршілес бөлмелері арасындағы есіктердің жабық күйде ұстап тұратын және оларды екі бағытта да ашылуына кедергі етпейтін құрылғының болуы.
286.
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғылары жағына ашылатын әр түрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасында есіктердің болуы.
287.
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, тарату құрылғыларының және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.

277.
Наличие опоры для подвески шин открытого распределительного устройства сборными железобетонными или из стали.
278.
Недопущение прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытого распределительного устройства.
279.
Наличие фундамента под маслонаполненные трансформаторы или аппараты из несгораемых материалов.
280.
Не допущение размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ.
281.
Выполнение ширины коридора управления, где находятся приводы выключателей или разъединителей не менее:
1) при одностороннем расположении оборудования 1,5 м;
2) при двустороннем расположении оборудования 2 м.
282.
Наличие выхода из распределительных устройств должны в соответствии со следующим:
1) при длине распределительных устройств до 7 м допускается один выход;
2) при длине распределительных устройств более 7 м до 60 м должно быть предусмотрено два выхода по его концам, допускается располагать выходы из РУ на расстоянии до 7 м от его торцов;
3) при длине распределительных устройств более 60 м, кроме выходов по концам его, должны быть предусмотрены дополнительные выходы с таким расчетом, чтобы расстояние от любой точки коридора обслуживания, управления или взрывного коридора до выхода было не более 30 м.
283.
Наличие полов помещений распределительных устройств по всей площади каждого этажа на одной отметке.
284.
Наличие дверей из распределительных устройств открывающаяся в направлении других помещений или наружу и иметь самозапирающиеся замками, открываемых без ключа со стороны распределительного устройства.
285.
Наличие устройство, фиксирующее двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств.
286.
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений открывающийся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
287.
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения открывающийся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.

288.
Жарылыс дәлізіне шығатын жолы бар тарату құрылғыларының камераларында май салмағы 600 кг-ға дейінгі трансформаторларды орнатудың болуы.
289.
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар жабдықтарды орнатуға жол бермеуі.
290.
Трансформатордың өндірістік үй-жайларында трансформатордың ашық орнату кезінде оның ток өткізгіш бөлігінің жабық орындалуының болуы.
291.
Қуаты 0,4 МВА-дан аспайтын 35 кВ-қа дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станция трансформаторының жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен айырғыштардың көмегімен жоғары кернеу желісіне қосылуының болуы.
292.
Ажыратқыш жетегінде құлыптың болуы.
293.
Әуе желілерінің шеткі тірегіне ажыратқышты орнатылуы.
294.
Қуаты 0,4 МВ•А артық емес, кернеуі 35 КВ дейінгі бағандық қосалқы станцияларындағы трансформатор жерден токөткізуші бөліктерге дейін есептегенде 4,5 м-ден кем емес биіктікте болуы және биіктігі 3 м-ден кем емес қосалқы станцияларға қызмет көрсету үшін таянышы бар алаң орнатылуы, алаңға көтерілу үшін блокталған айырғышы және айырғыш қосылып тұрған кезде саты бойынша көтерілуге тыйым салатын құрылғысы бар сатылар болуы.
295.
Қуаты 0,4 МВА аспайтын, ажыратқыштың ажыратылған жағдайында кернеуде қалатын 35 кВ дейінгі бағаналық (діңгектік) трансформаторлық қосалқы станцияның бір бөлігін орындалуы:
1) 10 кВ қосалқы станциялар үшін 2,5 м-ден кем емес;
2) 35 кВ қосалқы станциялар үшін - 3,1 м кем емес.
296.
Қуаты 0,4 МВА артық емес, кернеуі 35 кВ дейінгі бағандық қосалқы станциядағы айырғыштың трансформатор жағынан жерге тұйықтаушы пышақтардың болуы.
297.
Қуаты 0,4 МВА артық емес, кернеуі 35 кВ дейінгі бағандық трансформаторлық қосалқы станцияда жерден 1 кВ дейін әуе желілері шығысының оқшауламасына дейінгі ара қашықтық 4 метрден кем болмауы.
298.
Кернеуі 20-500 кВ ашық таратушы құрылғылары және ашық қосалқы станцияларда найзағайдың тікелей соққыларынан қорғауы болуы.
299.
35 кВ дейінгі әуе желілерінде жерден кемінде 2,5 м биіктікте орнатылған қосымша қорғау аралықтарын қорғау аралықтарының жерге тұйықтау еңістерінде ағаш тіректерімен орындауы.
300.
Оқшауламасы бар, ораманың желілік ұштарын оқшаулауға қатысты төмендетілген және жерге қосылған бейтарап жұмыс істеуге жол беретін күш трансформаторларының 110-220 кВ орамдарының бейтараптарын қорғау үшін орнатылған вентильді ажыратқыштардың (аса кернеулікті шектегіштердің) болуы.
301.
500 кВ шунттаушы реакторлар найзағайлы және ішкі аса кернеуліктерден реакторлардың жалғанған жерлерінде орнатылатын аса кернеуліктердің шектегіштермен қорғаудың болуы.
302.
Кернеуі 110 кВ әуе желісінің бағандарында орнатылатын, қорғанысы барлық ұзындығымен жүрмейтін тұтынушы жағынан сол бағандарда орнатылатын құбырлы ажыратқыштармен айырғыштардың қорғалуының болуы.

288.
Наличие установки трансформаторов с массой масла до 600 кг камерах распределительных устройств, имеющих выходы во взрывной коридор.
289.
Недопущение установки оборудования с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
290.
Наличие закрытого исполнения токоведущей части трансформатора при открытой установке в производственных помещениях трансформатора.
291.
Наличие присоединения трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА к сети высшего напряжения при помощи предохранителей и разъединителя, управляемого с земли.
292.
Наличие замка на приводе разъединителя.
293.
Установление разъединителя на концевой опоре воздушных линий.
294.
Наличие установки столбового (мачтового) трансформатора трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на высоте не менее 4,5 метра, считая от земли до токоведущих частей и площадки с перилами на высоте не менее 3 метров для обслуживания подстанций или лестницей с устройством, сблокированным с разъединителем и запрещающим подъем по лестнице при включенном разъединителе.
295.
Выполнение части столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, остающиеся под напряжением при отключенном положении разъединителя на высоте:
1) не менее 2,5 метра для подстанций 10 кВ;
2) не менее 3,1 метра для подстанций 35 кВ.
296.
Наличие заземляющего ножа со стороны столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
297.
Наличие расстояния не менее 4 метра от земли до изоляторов вывода на воздушных линиях до 1 кВ в столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
298.
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанции 20–500 кВ.
299.
Выполнение дополнительных защитных промежутков, установленных на высоте не менее 2,5 м от земли на воздушных линиях до 35 кВ с деревянными опорами в заземляющих спусках защитных промежутков.
300.
Наличие установленных вентильных разрядников (ограничителей перенапряжения) для защиты нейтралей обмоток 110–220 кВ силовых трансформаторов имеющих изоляцию, пониженную относительно изоляции линейного конца обмотки и допускающую работу с разземленной нейтралью.
301.
Наличие защиты шунтирующих реакторов 500 кВ от грозовых и внутренних перенапряжений ограничителями перенапряжений, устанавливаемыми на присоединениях реакторов.
302.
Наличие защиты разъединителей, устанавливаемых на опорах ВЛ до 110 кВ, имеющих защиту тросом не по всей длине, трубчатыми разрядниками, устанавливаемыми на тех же опорах со стороны потребителя.

303.
Металл немесе темір-бетон бағандарында орындалатын әуе желілерінен тармақтарының барлық ұзындығы бойынша троспен қорғудың болуы, троспен қорғалған және жауапты электр қондырғыларын қоректендіретін әуе желісіне жалғанған болса, онда тростың қорғаныс болуы және ағаш бағандарда тармақтауды оны желіге жалғау орнында орындау кезінде құбырлы ажыратқыштардың белгіленген жиынтығы.
304.
3-10 кВ ауыстырғыш пункттерін қорғау үшін ағаш бағандарымен әрбір қоректендіруші әуе желісінің соңғы тірегінде бір жиынтықпен орнатылған құбырлы ажыратқыштардың болуы.
305.
Найзағайдың тікелей соққысынан қорғануы болмаған жағдайда, сенімді резервтеуі бар, қуаты 3 МВт дейінгі электр қозғалтқыштарына жалғанған әуе желілерінің болуы.
306.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың таратушы құрылғылардың электр аппараттарын (ауа ажыратқыштарын, майлы ажыратқыштар мен ажыратқыштарға пневматикалық жетектерді) ауамен жабдықтау үшін стационарлық компрессорлық жабдықтан және ауа таратушы тораптан тұратын қысылған ауа жабдығының болуы.
307.
Компрессорлық қысымның ауа жинағыштарындағы ауа қоры есебінен жұмыс және авариялық режимдердегі электр аппараттары резервуарларында толтырылған ауаның болуы.
308.
Үш жүрісті краны бар манометрмен, лазбен немесе люктермен гидравликалық сынау кезінде ауаны шығаруға арналған тығыны бар түсіру вентилімен (қарау және тазалау үшін) ауа өткізгіштерді ұстап тұратын тіреуіштермен қосуға арналған фланецтері бар штуцерлермен көрсететін серіппелі үлгідегі сақтандырғыш клапанмен жабдықталған қысымы 5 МПа-ға дейінгі ауа жинағыштардың болуы.
309.
Қысымы 23 МПа тең ауа жинағыштарда әрбір топқа үш жүрісті краны бар манометрді көрсететін үш баллоннан, сақтандырғыш клапаны мен автоматты үрлейтін конденсат жинағыштың болуы.
310.
Компрессорлық қондырғыда және ауа жинағыштардың соңғы су-май бөлгішінің арасында кері клапан қондырғысының болуы.
311.
Ауа өткізгіш тарату желісінде және әуе ажыратқыштарының резервуарларында зауыттар берген шектердегі қысымды ұстап тұратын қайта іске қосу клапандарының болуы, ол ажыратқыштардың номиналды ажыратқыш қабілетін және сәтсіз автоматты қайта қосу режимінде сенімді жұмысын қамтамасыз етеді.
312.
Қайта іске қосушы клапандар электр магниттік басқарумен орындалуы.
313.
Толық автоматтандырылған және персоналдың тұрақты кезекшілігінсіз жұмыс істейтін Компрессорлық жабдықтың болуы.
314.
Компрессорлық жабдық бөлмесінде монтаждық және жөндеу жұмыстарын өткізуге арналған жөндеу алаңы мен жүк көтергіш құрылғысының болуы.
315.
Компрессорлық жабдық бөлмесіндегі еден керамикалық плиткасымен немесе оған теңбағалы материалмен жабылған және қабырғалары сыланып, еденнен есептегенде 1,5 м биіктікке дейін майлы бояумен боялған панельдерінің болуы.

303.
Наличие защиты тросом по всей длине ответвления от ВЛ, выполняемое на металлических или железобетонных опорах, если оно присоединено к ВЛ, защищенной тросом по всей длине и питающей ответственные электроустановки и установленного комплекта трубчатых разрядников при выполнении ответвления на деревянных опорах в месте его присоединения к линии.
304.
Наличие установленных трубчатых разрядников для защиты переключательных пунктов 3–10 кВ – по одному комплекту на концевой опоре каждой питающей ВЛ с деревянными опорами.
305.
Наличие присоединенных ВЛ к электродвигателям мощностью до 3 МВт, имеющим надежное резервирование, при отсутствии защиты подходов от прямых ударов молнии.
306.
Наличие установки сжатого воздуха, состоящей из стационарной компрессорной установки и воздухораспределительной сети для снабжения воздухом электрических аппаратов (воздушных выключателей, пневматических приводов к масляным выключателям и разъединителям) РУ электрических станций и подстанций.
307.
Наличие пополненного воздуха в резервуарах электроаппаратов в рабочем и аварийном режимах за счет запаса воздуха в воздухосборниках компрессорного давления.
308.
Наличие воздухосборников давлением до 5 МПа снабженные предохранительным клапаном пружинного типа, указывающим манометром с трехходовым краном; спускным вентилем отверстием с пробкой для выпуска воздуха при гидравлических испытаниях лазом или люком (для осмотра и чистки) штуцерами с фланцами для присоединения воздухопроводов поддерживающими опорами.
309.
Наличие у воздухосборников давлением 23 МПа на каждую группу из трех баллонов указывающего манометра с трехходовым краном, предохранительного клапана и конденсатосборника с автоматической продувкой.
310.
Наличие установки обратного клапана между конечным водомаслоотделителем в компрессорной установке и воздухосборниками.
311.
Наличие перепускных клапанов, поддерживающих в воздухопроводной распределительной сети и в резервуарах воздушных выключателей давление в заданных заводами пределах, обеспечивающее номинальную отключающую способность и надежную работу выключателей в режиме неуспешного автоматического повторного включения.
312.
Наличие выполненных перепускных клапанов с электромагнитным управлением.
313.
Наличие полностью автоматизированной и работающей без постоянного дежурства персонала компрессорной установки.
314.
Наличие в помещении компрессорной установки ремонтной площадки и грузоподъемного устройства для производства монтажных и ремонтных работ.
315.
Наличие пола в помещении компрессорной установки покрытого керамической плиткой или равноценным материалом, наличие оштукатуренных стен, имеющих панели, окрашенные масляной краской до высоты не менее 1,5 м от пола.

316.
Компрессорлық жабдық бөлмесінің есіктері сыртқа ашылатын, есіктердің құлыптары өздігінен жабылатын, ал есіктері кілтсіз, тұтқа көмегімен ішінен ашылатын және терезелері сыртқа ашылып, фрагмугалармен жабдықталған болуы.
317.
Тарату желісін қорғау үшін орнатылған номиналды 1,1-ге дейін желідегі қысым артқан кезде іске қосылатын сақтандыру клапандарының болуы.
318.
Ауа өткізгіштерді қосу үшін желілік су бөлгіште түсіру вентилі мен фланецтері бар штуцердің болуы
319.
Ауа өткізгіштерге және тарату желісінің арматураларына қызмет көрсету үшін қол жетімділіктің болуы.
320.
Арматурамен балқытып жалғанған болат ауа құбырларының түйіскен қосылыстары фланецті болуы
321.
Ашық ауада орнатылған сыртқы беттерінінің ашық түсті нық бояуымен боялған ауа жинағыштардың және желілік су бөлгіштердің болуы.
322.
Бөлшектеу және тазалау үшін сығылған ауа құрылғысының барлық элементтеріне қол жетімділіктің болуы.
323.
Алыс немесе жетуі қиын аудандарда орналасқан, электр станцияларда, орнатылған трансформаторлардың қуатына қарамастан 500 кВ қосалқы станцияларда және қуаты 200 МВЧА жоғары трансформаторлары бар 330 кВ қосалқы станцияларда майды өңдеуге арналған жабдығы бар май шаруашылықтарының болуы және осындай май шаруашылықтарының жабдықталған май қоймаларының болуы:
1) жылу электр станцияларында - турбиналық және оқшаулағыш майының 4 резервуардан;
2) су электр станцияларында - турбиналық және оқшаулағыш майының 3 резервуардан;
3) қосалқы станцияларда - оқшаулағыш майының 3 резервуардан;
4) турбиналық май үшін - бір агрегаттың май жүйесінің көлемі және жылу электр станциялары үшін барлық агрегаттардың 45 күндік қажеттілігі мөлшерінде май құю және су электр станциялары үшін агрегаттың 10% көлемі;
5) оқшаулағыш май үшін - 10% қоры бар бір ең ірі трансформатордың көлемі.
324.
Ашық май қоймалары резервуарларының қабырғаларынан арақашықтықтың кем дегенде:
1) электр станциялары мен қосалқы станциялардың ғимараттары мен құрылыстарына дейін (оның ішінде трансформаторлық шеберханаға дейін): жалпы көлемі 100 тоннаға дейінгі қоймалар үшін – 12 м; 100 т астам қоймалар үшін – 18 м болуы;
2) тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға дейін - 25%-ға артық болуы;
3) май шаруашылығының аппартығына дейін-8 м;
4) сутегі баллондарының қоймаларына дейін-20 м.
325.
Май көрсеткіштерінде май деңгейін бақылау үшін тәуліктің қараңғы уақытында май көрсеткіштері жарықтандыруының болуы.
326.
Трансформатордың қақпағы мен бактарына орнатылатын 35 кВ жоғары емес вентильді ажыратқыштардың болуы.
327.
Сырғанақтары бар трансформаторларға арналған фундаменттерде бағыттағыштардың болуы және бағыттауыштарға трансформаторды бекіту үшін трансформатордың екі жағынан орнатылатын тіректердің болуы.

316.
Наличие дверей помещения компрессорной установки открывающихся наружу, с самозапирающимися замками, и открывающихся дверей изнутри без ключа с помощью рукоятки, открывающимися окнами и оборудованными фрамугами.
317.
Наличие предохранительных клапанов, срабатывающих при превышении давления в сети до 1,1 номинального установленных для защиты распределительной сети.
318.
Наличие у линейного водоотделителя спускного вентиля и штуцера с фланцами для присоединения подводящего и отводящего воздухопроводов.
319.
Наличие доступа для обслуживания воздухопроводов и арматуры распределительной сети.
320.
Наличие соединенных стальных воздухопроводов сваркой встык соединения с арматурой – фланцевые.
321.
Наличие воздухосборников и линейных водоотделителей покрашенного устойчивой краской светлого тона наружных поверхностей, устанавливаемых на открытом воздухе.
322.
Наличие доступа ко всем элементам установки сжатого воздуха для разборки и чистки.
323.
Наличие масляных хозяйств с оборудованием для обработки масла на электростанциях, на подстанциях 500 кВ независимо от мощности установленных трансформаторов и на подстанциях 330 кВ с трансформаторами мощностью 200 МВЧА и выше, расположенных в удаленных или труднодоступных районах и наличие оборудованных складов масла таких маслохозяйств:
1) на тепловых электростанциях – по 4 резервуара турбинного и изоляционного масла;
2) на гидроэлектростанциях – по 3 резервуара турбинного и изоляционного масла;
3) на подстанциях – 3 резервуара изоляционного масла;
4) для турбинного масла – объема масляной системы одного агрегата и доливки масла в размере 45-дневной потребности всех агрегатов для тепловых электростанций и 10 % объема агрегата для гидроэлектростанций;
5) для изоляционного масла – объема одного наиболее крупного трансформатора с запасом 10 %.
324.
Наличие расстояния от стенок резервуаров открытых складов масла не менее:
1) до зданий и сооружений электростанций и подстанций (в том числе до трансформаторной мастерской): для складов общим объемом до 100 тонн масла – 12 м; для складов более 100 т – 18 м;
2) до жилых и общественных зданий – на 25 % больше расстояний;
3) до аппаратной маслохозяйства – 8 м;
4) до складов баллонов водорода – 20 м.
325.
Наличие освещения маслоуказателей в темное время суток, для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
326.
Наличие вентильных разрядников не выше 35 кВ, устанавливаемых на крышке и баках трансформатора.
327.
Наличие в фундаментах направляющих для трансформаторов, имеющих катки. Наличие упор, устанавливаемых с обеих сторон трансформатора для закрепления трансформатора на направляющих.

328.
Трансформаторлардың пайдаланылған құбырының жақын орнатылған жабдыққа бағытталуын болдырмау.
329.
Домалату жолдарының бойында, сондай-ақ салмағы 20 тоннадан астам трансформаторлардың іргетастарында, оларға шығырларды, бағыттаушы блоктарды, полиспасталарды бекітуге мүмкіндік беретін, трансформаторларды екі бағытта өз каткаларында қайта домалату кезінде пайдаланылатын анкерлер болуы.
330.
Қолмен іске қосуды басқару қалқанынан қашықтықтан іске қосу арқылы өрт сөндіру қондырғысының қайталанған автоматты іске қосылуының болуы және оттың әсеріне ұшырамаған жерде қолмен іске қосу құрылғысының болуы.
331.
Май трансформаторларының әрбір камерасында жеке сыртқа шығуының немесе құрамында от қаупі бар және жарылыс қаупі бар заттар, аппараттар мен өндірістер жоқ, жанбайтын едені, қабырғалары және жабыны бар көршілес бөлмелерінің болуы.
332.
Салқындатқыш құрылғылар ысырмаларына ыңғайлы қол жеткізу қамтамасыз етілген, трансформаторды салқындату жүйесінен немесе жеке салқындатқыштан ажырату және салқындатқыштардан май құймай трансформаторды шығару мүмкіндігі бар салқындатқыш құрылғылар ысырмаларының болуы.
333.
Температурасы плюс 5°С төмен болмайтын бөлмеде Ц салқындату жүйесінде салқындатқыш колонкаларының және басқа жабдықтарының болуы.
334.
Әрбір сорғыда ДЦ және Ц жүйесінің май сорғыштарының және су сорғыштарының жұмысын бақылауға арналған манометрдің болуы және тор сүзгілері болған кезде сүзгішке май кіргенде және сүзгіштен шығарда орнатылған манометрлердің болуы.
335.
Майдың, салқындатқыш судың айналымын тоқтату немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтауы бойынша, сондай-ақ резервтік салқындатқышты немесе резервтік қорек көзін автоматты түрде қосу бойынша сигнализациямен жасанды салқындатылатын трансформаторлардың болуы.
336.
Белсенді бөлігін бөлшектемей трансформаторларды жөндеуге арналған стационарлық құрылғылардың (көпірлі крандармен жабдықталған мұнаралар) болуы:
1) 500 кВ қосалқы станцияларда және 200 МВА және одан да көп трансформаторлары бар 220 кВ қосалқы станцияларда, олар жөндеу зауыттарына трансформаторларды жіберу орынсыз жетуге қиын немесе алыс жерлерде орналасқан;
2) егер трансформаторларды су электр станциясының монтаждау алаңына немесе жылу электр станциясының машина залының жөндеу алаңына жеткізу мүмкін болмаса, онда электр станцияларының ашық тарату құрылғыларында трансформаторларды орнату кезінде.
337.
220 кВ дейінгі қосалқы станцияларда жөндеу үшін алынатын белсенді бөлігінің салмағы 25 тоннадан астам алмалы-салмалы қаптамасы жоқ трансформаторлар болған кезде темір жол арқылы трансформатордың іргетасымен байланысты стационарлық немесе инвентарлық жүк көтергіш құрылғылардың болуы.

328.
Недопущения направления выхлопной трубы трансформаторов на близко установленное оборудование.
329.
Наличие вдоль путей перекатки, а также у фундаментов трансформаторов массой более 20 тонн анкеров, позволяющих закреплять за них лебедки, направляющие блоки, полиспасты, используемые при перекатке трансформаторов в обоих направлениях на собственных катках.
330.
Наличие дублированного автоматического пуска установки пожаротушения дистанционным пуском со щита управления ручным пуском и наличие устройства ручного пуска в месте, не подверженном действию огня.
331.
Наличие в каждой камере масляных трансформаторов отдельного выхода наружу или в смежное помещение с несгораемым полом, стенами и перекрытием, не содержащее огнеопасных и взрывоопасных предметов, аппаратов и производств.
332.
Наличие задвижек охладительных устройств с обеспеченным удобным доступом к ним, возможностями отсоединения трансформатора от системы охлаждения или отдельного охладителя от системы и выкатки трансформатора без слива масла из охладителей.
333.
Наличие охладительных колонок и другого оборудования в системе охлаждения Ц в помещении, температура в котором не снижается ниже плюс 5 °С.
334.
Наличие у каждого насоса манометра для контроля работы маслонасосов системы ДЦ и Ц и водяных насосов и наличие манометров установленных на входе масла в фильтр и выходе из фильтра при наличии сетчатых фильтров.
335.
Наличие трансформаторов с искусственным охлаждением сигнализацией о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
336.
Наличие предусмотренных стационарных устройств для ремонта трансформаторов без разборки активной части (башни, оборудованные мостовыми кранами):
1) на подстанциях 500 кВ и на подстанциях 220 кВ с трансформаторами 200 МВЧА и более, расположенных в труднодоступных или удаленных местах, с которых нецелесообразна отправка трансформаторов на ремонтные заводы;
2) на открытых распределительных устройствах электростанций при установке на них трансформаторов, если трансформаторы невозможно доставить на монтажную площадку гидроэлектростанции или ремонтную площадку машинного зала тепловой электростанции.
337.
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 тонн для ремонта.

338.
Өнеркәсіптік тұтынушыларды қоректендіруге арналған түрлендіргіш қосалқы станциялар мен қондырғыларда жартылай өткізгіш түрлендіргіштердің болуы.
339.
Түрлендіргіш қосалқы станциялар мен қондырғылардың телефон байланысының, сондай-ақ өрт сигнализациясының және олардың жұмыс шарттары бойынша талап етілетін басқа да сигнал беру түрлерінің болуы.
340.
Түрлендіргіш агрегатта жабдықталған мынадай нормаланбаған жұмыс режимдері кезінде әрекет ететін қорғау, бақылау және сигнал беру құрылғыларының болуы:
1) трансформатордағы майдың немесе жанбайтын сұйықтықтың рұқсат етілген температурасының артуы;
2) жартылай өткізгіш түрлендіргішті салқындататын судың рұқсат етілген температурасының артуы;
3) жартылай өткізгіш шұраның күштік тізбегінде сақтандырғыштың жануы;
341.
Персонал түрлендіргіштің қоршауына кірмей, аспаптардың көрсеткіштерін қадағалай алатындай түрлендіргіштің корпусында орнатылған өлшеу аспаптарының болуы.
342.
Түрлендіргіш корпусына түсірілген бос жүріс кезінде түрлендіргіштің кернеуін көрсете отырып, ескерту белгілерінің болуы.
343.
Жұмыс кернеуіне сәйкес келетін түзетілген токтың бастапқы тізбектерін оқшаулауғышының болуы.
344.
Түрлендіргіштерді ағынды сумен және циркуляциялық жүйелер бойынша суыту кезінде түрлендіргіш әлеуеті бар салқындатқыш жүйеден оқшауланған салқындатқыш су құбырларының болуы.
345.
Аккумуляторлық қондырғыда жабдықталған кернеу мен токты бақылау және өлшеу құрылғыларының болуы.
346.
Зарядтау және зарядтау астындағы қозғалтқыштар-генераторлар үшін кері ток пайда болған кезде оларды ажыратуға арналған құрылғының болуы.
347.
Тізбекте орнатылған аккумуляторлық батареяның, желінің қорғаныс аппараттарына қатысты селективті автоматты ажыратқыштың болуы.
348.
Тұрақты токтағы жабдықталған шиналардың оқшаулауын тұрақты бақылауға арналған, оқшаулама кедергісінің мәнін бағалауға мүмкіндік беретін және полюстердің бірінің оқшаулама кедергісін 220 В желісінде 20 кОм, 110 В желісінде 10 кОм, 48 В желісінде 5 кОм және 24 В желісінде 3 кОм дейін төмендету кезінде сигналға әрекет ететін құрылғылардың болуы.
349.
Аккумуляторлық батарея үшін желдету ажыратылған кезде кернеуі 2,3 В артық батареяны элементке зарядтауға жол бермейтін бұғаттаудың болуы.

338.
Наличие полупроводниковых преобразователей на преобразовательных подстанциях и установках, предназначенных для питания промышленных потребителей.
339.
Наличие телефонной связи преобразовательных подстанций и установок, а также пожарной сигнализацией и другими видами сигнализации, которые требуются по условиям их работы.
340.
Наличие устройств защиты, контроля и сигнализации, оборудованного на преобразовательном агрегате действующими при следующих ненормальных режимах работы:
1) превышение допустимой температуры масла или негорючей жидкости трансформатора;
2) превышение допустимой температуры воды, охлаждающей полупроводниковый преобразователь;
3) перегорание предохранителя в силовой цепи полупроводникового вентиля;
4) прекращение действия воздушного или водяного охлаждения;
5) длительная перегрузка преобразовательного агрегата;
6) отсутствие управляющих импульсов;
7) повреждение (снижение уровня) изоляции установки;
8) нарушение работы в других устройствах собственных нужд преобразовательного агрегата, препятствующих его нормальной работе.
341.
Наличие измерительных приборов, установленных на корпусе преобразователя, таким образом, чтобы персонал мог следить за показаниями приборов, не заходя за ограждение преобразователя.
342.
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе нанесенного на корпус преобразователя.
343.
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
344.
Наличие изолированных подводящих и отводящих охлаждающую воду трубопроводов от охладительной системы, имеющей потенциал преобразователя при охлаждении преобразователей водой по проточной и по циркуляционной системам трубопроводы.
345.
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока оборудованного на аккумуляторной установке.
346.
Наличие для зарядных и подзарядных двигателей-генераторов устройства для их отключения при появлении обратного тока.
347.
Наличие аккумуляторной батареи установленного в цепи, автоматического выключателя, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
348.
Наличие устройств для постоянного контроля изоляции снабженного шин постоянного тока, позволяющим оценивать значение сопротивления изоляции и действующим на сигнал при снижении сопротивления изоляции одного из полюсов до 20 кОм в сети 220 В, 10 кОм в сети 110 В, 5 кОм в сети 48 В и 3 кОм в сети 24 В.
349.
Наличие для аккумуляторной батареи блокировки, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.

350.
Шиналарды қосу, аккумуляторларға қосу және басқа қосылыстарды қоспағанда, спирті жоқ барлық ұзындығы бойынша бояумен, қышқылға төзімді екі рет боялған оқшауланбаған өткізгіштердің болуы және техникалық вазелинмен боялмаған жерлердің майланған болуы.
351.
Мәжбүрлі сору желдеткішін орнату кезінде жарылыс қауіпсіз орындалған желдеткіштің болуы.
352.
Электр станцияларында, сондай-ақ су құбырымен жабдықталған қосалқы станцияларда, аккумуляторлық батареяның бөлмелеріне жақын жерде орнатылған су құбыры краны мен раковинаның болуы.
353.
Телефон байланысы мен өрт сигнализациясының, сондай-ақ электр машиналық бөлмесінде жұмыс істеу шарттары бойынша талап етілетін басқа да сигнал беру түрлерінің болуы.
354.
Қол жетімді биіктікте орналасқан электр машиналық бөлмесінде орнатылған жабдықтың айналмалы бөліктерінің кездейсоқ жанасуынан қоршаудың болуы.
355.
Дәнекерлеу трансформаторларын қоректендіру желісінің, тасымалданатын шырақтар мен электр аспабының, сондай-ақ электр машиналық бөлмеде бөлмелерді жинауға арналған машиналардың болуы.
356.
Электр машиналарын, түрлендіргіштерді және басқа да жұмыстарды тасымалдауға және монтаждауға, бөлшектеуге және құрастыруға арналған мүкәммалдық (стационарлық немесе жылжымалы) көтергіш және көлік құрылғыларының болуы.
357.
Машиналардың іргетастары немесе корпустары арасындағы, машиналар мен ғимарат бөліктері немесе өту ені 1 метрден кем емес жабдықтар арасындағы өту жолдарының болуы, машиналардың шығыңқы бөліктері мен құрылыс конструкциялары арасындағы өту жолдарының ұзындығы 0,5 метрден артық емес 0,6 метрге дейін жергілікті тарылуы рұқсат етіледі.
358.
Машина Корпусы мен ғимарат қабырғасының арасындағы немесе корпустардың арасындағы, сондай-ақ машиналардың басқа жағынан өту жолы болған жағдайда қатар тұрған машиналардың бүйірлері арасындағы қашықтық еден деңгейінен 1 метрге дейін машиналардың биіктігі 0,3 метрден кем емес және машиналардың биіктігі 1 метрден артық болғанда 0,6 метрден кем емес болуы.
359.
Машиналар мен қасбеттің (қызмет көрсетудің бет жағы) арасында ені 2 метрден кем емес басқару пультінің немесе басқару қалқанының қызмет көрсету жолының болуы және қалқандарды шкафқа орнатқан кезде бұл қашықтық машинадан жабық есікке немесе шкаф қабырғасына дейін таңдалады және көрсетілген талаптар жетектерді жергілікті басқару посттарына жатпайды.
360.
Машина корпусы мен басқару пульті қалқаншасы немесе басқару пульті арасындағы өту жолының ені 1 метрден астам болуы.
361.
Қызметкерлер немесе жабдықтың қорғанысы үшін қажетті орындарда ыстық құбыржолдарда жылулық жанбайтын оқшауламаларының болуы.

350.
Наличие окрашенных неизолированных проводников дважды кислотостойкой, не содержащей спирта краской по всей длине, за исключением мест соединения шин, присоединения к аккумуляторам и других соединений. Смазывание неокрашенных мест техническим вазелином.
351.
Наличие вентилятора в взрывобезопасном исполнении при устройстве принудительной вытяжной вентиляции.
352.
Наличие установленного водопроводного крана и раковины на электростанциях, а также на подстанциях, оборудованных водопроводом, вблизи помещения аккумуляторной батареи.
353.
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, а также других видов сигнализации, которые требуются по условиям работы в электромашинном помещении.
354.
Наличие ограждения от случайных прикосновений вращающихся частей оборудования, установленного в электромашинном помещении, расположенные на доступной высоте.
355.
Наличие сети питания сварочных трансформаторов, переносных светильников и электроинструмента, а также машин для уборки помещений в электромашинном помещении.
356.
Наличие инвентарных (стационарных или передвижных) подъемных и транспортных устройств для транспортировки и монтажа, разборки и сборки электрических машин, преобразователей и других работ.
357.
Наличие проходов между фундаментами или корпусами машин, между машинами и частями здания или оборудования ширины проходов не менее 1 метра в свету, допускаются местные сужения проходов между выступающими частями машин и строительными конструкциями до 0,6 метра на длине не более 0,5 метра.
358.
Наличие расстояния в свету между корпусом машины и стеной здания или между корпусами, а также между торцами рядом стоящих машин при наличии прохода с другой стороны машин не менее 0,3 метра при высоте машин до 1 метра от уровня пола и не менее 0,6 метра при высоте машин более 1 метра.
359.
Наличие прохода обслуживания между машинами и фасадом (лицевой стороной обслуживания) пульта управления или щита управления шириной не менее 2 м, при установке щитов в шкафу это расстояние выбирается /от машины до закрытой двери или стенки шкафа и указанные требования не относятся к постам местного управления приводами.
360.
Наличие прохода между корпусом машины и торцом пульта управления или щита управления шириной не менее 1 м.
361.
Наличие тепловой несгораемой изоляции горячих трубопроводов в тех местах, где это необходимо для защиты персонала или оборудования.

362.
Машинаның іргетастық плитасының жоғарғы белгісі электро машиналық бөлмедегі еденіндегі белгіден 400 мм-ден жоғары немесе төмен орналасса, онда машинаның айналасында ені 600 мм жанбайтын тұтқалары мен баспалдақтары бар алаңның болуы.
363.
Еден деңгейінен 2 метрге дейін биіктікте орналасқан қызмет ету алаңдарында таяныштардың, 2 метрден астам биіктікте – сүйеніштердің және жиектік тосқауылдардың болуы.
364.
Жабдықтың жеткізілуі автокөлік арқылы жүргізілген жағдайда автокөліктің электр машиналық үй-жайға, жүк көтеруші құрылғылар әрекеттерінің аймағына кіру мүмкіндігінің болуы.
365.
Электр машиналық үй-жайда электр шамдарын тарату құрылғысының ашық шиналары мен ашық ток өткізгіштердің үстінде орналастыруға жол бермеу, сондай-ақ еденнен қызмет көрсетілетін электр шамдары айналмалы машиналардың үстінде орналастырылмауы.
366.
Электр машинасынан тыс орнатылған, оның ішінде тек электр машиналарына арналған орталықтандырылған майлау жүйесі жабдықтарының болуы.
367.
Қуаты 1 МВт-тан асатын электр машиналарын майлау жүйелерінде май деңгейінің көрсеткіштері және май мен подшипниктердің температурасын бақылау аспаптарының, ал циркуляциялық майлау болған жағдайда, бұдан басқа, майдың ағуын бақылау аспаптарының болуы.
368.
Подшипниктерге ашық немесе жанбайтын материалдардан жасалған алмалы-салмалы жабыны бар арналарда төселетін май мен су құбырларының болуы
369.
Электр машиналарының подшипниктеріне майды жеткізу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
370.
Подшипниктерден және машинаның басқа да бөлшектерінен электрлік оқшауланған, майды подшипниктерге жеткізетін, іргетас плитасынан электрлік оқшауланған құбырлардың болуы.
371.
Генераторлар мен синхронды компенсаторларда бақылау-өлшеу аспаптарының, басқару, сигнал беру, қорғау құрылғыларының, өрісті автоматты сөндіру құрылғыларының, роторды асып кеткен кернеуден қорғаудың, қозуды автоматты реттеудің, сондай-ақ агрегатты автоматты іске қосуды, жұмысын және тоқтатуды қамтамасыз етуге арналған автоматика құрылғыларының болуы.
372.
Қуаты 100 МВт және одан жоғары турбогенераторларда және сутегімен салқындатылатын синхронды компенсаторларда подшипниктердің дірілін қашықтықтан бақылау құрылғыларының болуы.
373.
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясында оны қысымды және ағызу коллекторларынан ажырату үшін және суды жеке секциялар бойынша бөлу үшін ысырмалардың болуы.
374.
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясының ең жоғары нүктесінде ауа шығаруға арналған крандардың болуы.
375.
Жұмыс істеушіні ажырату кезінде, сондай-ақ салқындатқыш суды беру схемасында салқындатқыш судың қысымы төмендеген кезде автоматты қосылатын резервтік сорғының болуы.

362.
Наличие несгораемой площадки шириной не менее 600 мм с поручнями и лестницами в случаях, когда верхняя отметка фундаментной плиты машины находится выше или ниже отметки пола ЭМП более чем на 400 мм.
363.
Наличие ограждения перилами площадки обслуживания, расположенные на высоте до 2 м над уровнем пола, а на высоте более 2 м – перилами и бортовыми барьерами.
364.
Наличие возможности заезда автотранспорта в электромашинное помещение, в зону действия грузоподъемных устройств, если доставка оборудования производится автотранспортом.
365.
Недопущение расположения в электромашинном помещении электрических светильников над открытыми шинами распределительного устройства и открытыми токопроводами, также электрические светильники, обслуживаемые с пола, не располагаются над вращающимися машинами.
366.
Наличие установленных вне электромашинного помещения оборудования централизованных систем смазки, в том числе предназначенной только для электрических машин.
367.
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла и приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
368.
Наличие трубопроводов масла и воды прокладываемые к подшипникам открыто или в каналах со съемными покрытиями из несгораемых материалов.
369.
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
370.
Наличие труб электрически изолированные от подшипников и других деталей машины, подводящие масло к подшипникам, электрически изолированных от фундаментной плиты.
371.
Наличие в генераторах и синхронных компенсаторах контрольно-измерительных приборов, устройств управления, сигнализации, защиты, устройств автоматического гашения поля, защит ротора от перенапряжений, автоматического регулирования возбуждения, а также устройств автоматики для обеспечения автоматического пуска, работы и останова агрегата.
372.
Наличие турбогенераторов, мощностью 100 МВт и более и синхронные компенсаторы с водородным охлаждением устройств дистанционного контроля вибрации подшипников.
373.
Наличие задвижек в каждой секции газоохладителей и теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
374.
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции газоохладителей и теплообменников в самой высокой точке.
375.
Наличие резервного насоса автоматически включающегося при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.

376.
Синхронды компенсаторларда салқындататын судың тұрақты жұмыс істейтін сенімді көзінен (техникалық су жүйесі, бактар) резервтік қоректендірудің болуы.
377.
Генераторлардың техникалық сумен жабдықтаудың қоректендіргіш құбырларында шығын өлшегіштің болуы.
378.
Су немесе сутегі салқындатқышы бар турбогенератормен жалғанған турбина алаңдарында ағын күші коллекторындағы салқындатқыш судың қысымын, турбогенератор корпусындағы сутегі қысымын, өндіргішке баратын газ құбырларындағы көміртегі (азот) газ қысымын көрсететін манометрлердің, толтыру коллекторларындағы су қысымының төмендігін көрсететін дабыл құрылғысының, газ-май және су шаруашылықтарын басқару қалқандарының болуы.
379.
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың сорғыларын орнататын жерлерде толтыру коллекторы мен сорғыларда манометрдің болуы.
380.
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың ағызу және толтыру құбырларында сынапты термометрлер үшін кіріктірілген гильзалардың болуы.
381.
Ашық ауада орнатылатын синхронды компенсаторлар үшін агрегатты тоқтату кезінде салқындату жүйесінен суды ағызу мүмкіндігінің болуы.
382.
Бүтін тартылған құбырлардан орындалған айналмалы майлау жүйелерінің және сутегімен салқындатылатын турбогенераторлар мен синхронды компенсаторлардың сутекті тығыздағыштарының құбыр жолдарының болуы.
383.
Компенсатор корпусынан және синхронды компенсатордағы май өткізгіштерінен электрлік оқшауланған подшипниктердің болуы.
384.
Тікелей қосылған қоздырғышы бар синхронды компенсаторда тек қана бір оқшауланған подшипниктің (қоздырғышқа қарама-қарсы жағынан) болуы.
385.
Айналмалы майлау және сутекті тығыздағыштар бар мойынтіректердің ағызу келте құбырларында шығатын май ағысын бақылау үшін қарау шыныларының болуы, бұл ретте қарау шыныларын жарықтандыру үшін авариялық жарықтандыру желісіне қосылған шамдар қолданылуы тиіс.
386.
Подшипниктердің картерларында және орамаларды тікелей сутегімен салқындататын турбогенераторлар үшін жабық ток өткізгіштерде сутегінің болуын бақылайтын орнатылған автоматты газталдағыштардың болуы.
387.
Генератордың қоздыру жүйесінде: қоздырғыштың, автоматты қоздыру реттегіштің, коммутациялық аппаратураның, өлшеу құралының, роторды асқын кернеуден қорғау құралдардың және қоздыру жүйесі жабдығын зақымданудан қорғаудың болуы.
388.
Генератордың қоздыру орамасына қосу үшін ажыратқыштың болуы.
389.
Барлық қозу жүйелерінде (негізгі және резервтік) автоматты өшірудің іске қосылуына қарамастан өрісті сөндіру үшін импульс бергенде генератор мен синхронды компенсаторлардың қоздырылуын толық басуды (өрісті сөндіруді) қамтамасыз ететін құрылғылар болуы.

376.
Наличие резервного питания от постоянно действующего надежного источника охлаждающей воды (система технической воды, баки) у синхронных компенсаторов.
377.
Наличие расходомера для установки на питающих трубопроводах технического водоснабжения генераторов.
378.
Наличие манометров, показывающие давление охлаждающей воды в напорном коллекторе, давление водорода в корпусе турбогенератора, давление углекислого газа (азота) в газопроводе к генератору устройства сигнализации снижения давления воды в напорном коллекторе пост газового управления, щитов управления газомасляным и водяным хозяйствами для установки на площадке турбины, соединенной с турбогенератором, который имеет водяное или водородное охлаждение.
379.
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
380.
Наличие встроенных гильз для ртутных термометров на напорных и сливных трубопроводах газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
381.
Наличие возможности слива воды из охлаждающей системы при останове агрегата для синхронных компенсаторов, устанавливаемых на открытом воздухе.
382.
Наличие трубопроводов циркуляционных систем смазки и водородных уплотнений турбогенераторов и синхронных компенсаторов с водородным охлаждением выполненные из цельнотянутых труб.
383.
Наличие электрических изолированных подшипников от корпуса компенсатора и маслопроводов у синхронного компенсатора.
384.
Наличие изолированных только одного подшипника (со стороны, противоположной возбудителю) у синхронного компенсатора с непосредственно присоединенным возбудителем.
385.
Наличие смотровых стекол для наблюдения за струей выходящего масла в сливных патрубках подшипников с циркуляционной смазкой и водородных уплотнений, при этом для освещения смотровых стекол должны применяться светильники, присоединенные к сети аварийного освещения.
386.
Наличие установленных автоматических газоанализаторов контроля наличия водорода в картерах подшипников и закрытых токопроводах для турбогенераторов с непосредственным водородным охлаждением обмоток.
387.
Наличие в системе возбуждения генератора: возбудителя, автоматического регулятора возбуждения, коммутационной аппаратуры, измерительного прибора, средств защиты ротора от перенапряжения и защиты оборудования системы возбуждения от повреждений.
388.
Наличие рубильника для присоединения к обмотке возбуждения генератора.
389.
Наличие во всех системах возбуждения (основные и резервные) устройств, обеспечивающие при подаче импульса на гашение поля полное развозбуждение (гашение поля) синхронного генератора или компенсатора независимо от срабатывания автоматического гашение поля.

390.
Судың жүйеден толық ағуын, жүйені сумен толтырғанда ауа шығаруды, жылу ауыстырғыштарды кезекпен тазалап тұруды қамтамасыз ететін қыздырғыштың сумен салқындату жүйесінің болуы, бұл ретте қоздырғыштардың бірінде салқындату жүйесінің ысырмаларын жабу және ашу басқа қоздырғыштағы салқындату режимінің өзгеруіне әкелмеуі керек.
391.
Сумен салқындатылатын түзеткіш қондырғылары орнатылған үй-жайлардың едені су ағып кеткенде оның ток сымдарына, жиынтық тарату құрылғыларына және салқындату жүйесінен төмен орнатылған басқа электр жабдықтарына барғызбайтын қорғаудың болуы.
392.
Турбогенераторларда резервтік қозудың болуы, оның схемасы генераторларды желіден ажыратпай, жұмыс қозуынан резервтік қозуға және кері ауысуды қамтамасыз етуі тиіс.
393.
Ротор орамасын тікелей салқындататын турбогенераторларда жұмыс қозуынан резервке және кері қашықтықтан ауыстырып қосудың болуы.
394.
Қарау және ауыстыру үшін, сондай-ақ орнында мүмкіндігінше жөндеу үшін қол жетімді орнатылған электр қозғалтқыштар мен аппараттардың болуы.
395.
Электр қозғалтқыштарының айналмалы бөлігінде және электр қозғалтқыштарын механизмдермен (муфталар, шкивтер) қосатын бөліктерде кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
396.
Электр қозғалтқыштарын желдетудің тұйық мәжбүрлі жүйесі кезінде ауа және салқындатқыш судың температурасын бақылау аспаптарының болуы.
397.
Қуаты 1 мВт және одан жоғары болатын синхронды электр машиналары және қуаты 1 мВт және одан жоғары тұрақты ток машиналары білік және мойынтіректер арқылы өтетін токтың тұйықталған тізбегін болдырмау үшін іргетас плитасынан мойынтіректердің біреуінде электрлік оқшаулануының болуы және синхронды машиналарда қоздырғыш жағындағы подшипник пен қозғалтқыштың барлық подшипниктерінің болуы және осы электр машиналарының олардың подшипниктерінің корпустарынан оқшауланған май өткізгіштерінің болуы.
398.
Басқару аппараттары мен ажыратқыш аппараттардың корпустарында аппаратты басқару тұтқасының қосылған және ажыратылғанын тануға мүмкіндік беретін нақты белгілердің болуы және оператор басқару аппаратының жай-күйі бойынша электр қозғалтқыштың басты тізбегі қосылған немесе ажыратылғанын анықтай алмаған жағдайда жарық дабылы көзделеді.
399.
Механизмдерді қашықтықтан немесе автоматты басқару болған кезде алдағы іске қосу туралы алдын ала (іске қосу алдында) сигнал берудің немесе дыбыстық хабарлаудың болуы.
400.
Айналудың өзгеретін жиілігі бар электр қозғалтқыштарында электр қозғалтқышы корпусының температурасы көтерілген кезде сигнал беруге және ажыратуға әрекет ететін қорғаудың болуы, сондай-ақ қуаты аз қозғалтқыштарда осы қорғанысты шамадан тыс жүктеме тогынан қорғаумен біріктіруге жол беріледі.

390.
Наличие системы водяного охлаждения возбудителя обеспечивающую возможность полного спуска воды из системы, выпуска воздуха при заполнении системы водой, периодической чистки теплообменников, при этом закрытие и открытие задвижек системы охлаждения на одном из возбудителей не должны приводить к изменению режима охлаждения на другом возбудителе.
391.
Наличие защиты пола помещений выпрямительных установок с водяной системой охлаждения с исключением утечек воды, возможности ее попадания на токопроводы, комплектные распределительные устройства и другое электрооборудование, расположенное ниже системы охлаждения.
392.
Наличие у турбогенераторов резервного возбуждения, схема которого должна обеспечивать переключение с рабочего возбуждения на резервное и обратно без отключения генераторов от сети.
393.
Наличие дистанционного переключения с рабочего возбуждения на резервное и обратно на турбогенераторах с непосредственным охлаждением обмотки ротора.
394.
Наличие электродвигателей и аппаратов установленных доступными для осмотра и замены, а также по возможности для ремонта на месте установки.
395.
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
396.
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
397.
Наличие электрической изоляции одного из подшипников от фундаментной плиты для предотвращения образования замкнутой цепи тока через вал и подшипники машины у синхронных электрических машин мощностью 1 МВт и более и машины постоянного тока мощностью 1 МВт и наличие изолированного подшипника со стороны возбудителя и все подшипники возбудителя у синхронных машин и наличие изолированных маслопроводов этих электрических машин от корпусов их подшипников.
398.
Наличие нанесенных четких знаков, позволяющих распознавать включенное и отключенное положения рукоятки управления аппаратом на корпусах аппаратов управления и разъединяющих аппарата и в случаях, когда оператор не может определить по состоянию аппарата управления, включена или отключена главная цепь электродвигателя, предусматривается световая сигнализация.
399.
Наличие предварительной (перед пуском) сигнализации или звукового оповещения о предстоящем пуске при наличии дистанционного или автоматического управления механизмами.
400.
Наличие защиты, действующая на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя на электродвигателях с изменяемой частотой вращения, также на двигателях малой мощности допускается совмещение этой защиты с защитой от токов перегрузки.

401.
Подшипниктерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарында температураның жоғарылауы немесе майлау әрекетінің тоқтауы кезінде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
402.
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштардың температурасы жоғарылаған немесе желдеткішінің жұмысы тоқтатылған кезде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
403.
Тұрақты ток электр қозғалтқыштары үшін қысқа тұйықталудан қорғаудың болуы және қажет болған жағдайда артық жүктемеден және айналу жиілігінің шамадан тыс артуынан қорғау қосымша орнатылады.

401.
Наличие защиты, действующая на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников.
402.
Наличие защиты, действующая на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию.
403.
Наличие защиты от короткого замыкания для электродвигателей постоянного тока и при необходимости дополнительно устанавливаются защиты от перегрузки и от чрезмерного повышения частоты вращения.

404.
Қысқа тұйықталудан электр қозғалтқыштарын қорғауда қолдануға арналған сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың болуы.
405.
Негізгі технологиялық процестермен байланысты өз қажеттіліктер үшін электр қозғалтқыштарының қысқа тұйықталуынан қорғау үшін электр станцияларында қолдануға арналған автоматты ажыратқыштардың болуы.
406.
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батарея үшін қолданылатын тармақтар токтарының теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы.

404.
Наличие предохранителей или автоматических выключателей для применения в защите электродвигателей от короткого замыкания .
405.
Наличие автоматических выключателей для применения на электростанциях для защиты от короткого замыкания электродвигателей собственных нужд, связанных с основным технологическим процессом.
406.
Наличие защиты, срабатывающую при нарушении равенства токов ветвей применяемые для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.

407.
Майдың жалпы салмағы 600 кг астам конденсаторлық қондырғыларды орналастыруға арналған сыртқа немесе жалпы үй-жайға шығатын жеке отқа төзімді үй-жайдың болуы.
408.
Фазалы және одан бөлек жалпы қабықшада төселетін оқшауланған бейтарабы бар 1 кВ дейінгі және одан жоғары электр қондырғыларында жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы, бұл ретте жерге тұйықтау магистральдары екі немесе одан да көп әр түрлі орындарда және мүмкіндігінше үй-жайдың қарама-қарсы жағынан жердегі тұйықтағыштарға қосылуы тиіс.

407.
Наличие отдельного огнестойкого помещения, с выходом наружу или в общее помещение для расположения конденсаторных установок с общей массой масла более 600 кг.
408.
Наличие заземляющих проводников в электроустановках до 1 кВ и выше с изолированной нейтралью, прокладываемая как в общей оболочке с фазными, так и отдельно от них, при этом магистрали заземления должны быть присоединены к заземлителям в двух или более разных местах и, по возможности, с противоположных концов помещения.

409.
Өртке қауіпті аймақтары бар ғимараттарды, құрылыстарды, сыртқы қондырғыларды найзағайдың тура соққыларынан және оның қайталама көріністерінен қорғау, сондай-ақ онда орнатылған құрамында жанғыш сұйықтары, ұнтақ тәрізді немесе талшықты материалдары және т.б. бар жабдықты (металл ыдыстары, құбырлар, т.б.) статикалық электрге байланысты бола алатын ұшқындаудың алдын алу үшін, жобалау бойынша қолданыстағы нормативтеріне сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды найзағайдан қорғау және статикалық электрден қорғау.

409.
Наличие защиты зданий, сооружений и наружных установок, содержащих пожароопасные зоны, от прямых ударов молнии и вторичных ее проявлений, а также заземление установленного в них оборудования (металлических сосудов, трубопроводов), содержащего горючие жидкости, порошкообразные или волокнистые материалы, для предотвращения искрения, обусловленного статическим электричеством, в соответствии с действующими нормативами по проектированию и устройству молниезащиты зданий и сооружений и защиты установок от статического электричества.

410.
Жанғыш полиэтилен оқшаулағышы бар кәбілдерді қолдануға жол берілмеуі.
Лауазымды адам (адамдар)
_________ _______ _________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
_________ ______ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы электр энергетикасы саласындағы энергия беруші ұйымдарға қатысты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
1.
Күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлікті бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
2.
Әзірлік паспортын алу үшін энергия беруші ұйымдардың жыл сайын 1 қазанға дейінгі мерзімде мынадай құжаттарды:
4) энергия беруші ұйымдардың әзірлік паспортын алуға өтінішті;
5) энергия беруші ұйымдардың жұмысқа әзірлік актісін;
6) станциялардың, электр желілерінің негізгі және қосалқы жабдығының, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйі туралы аккредиттелген сараптама ұйымының қорытындысын ұсынуы.
3.
Энергия беруші ұйымдардың 1 қарашаға дейін әзірлік паспортын алу мерзімдерін сақтауы.
4.
Электр қондырғылары пайдалануға енгізілгенге дейін құрылыс-монтаж ұйымынан қабылдау-тапсыру сынағын алған актісінің болуы.
5.
Тиісті жобалау қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлейтін "Электр станциясының қуат беру схемасында" қарау үшін электр желілеріне қосатын ықтимал ең жақын нүктелер туралы инвестордан өтінім түскен күннен бастап күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде (энергия беруші ұйымның) инвесторға жазбаша түрде хабарламасының болуы.
6.
Энергия беруші ұйымның инвестордың техникалық шарт алуға арналған өтінімін егер қолданыстағы электр немесе жылу желілерін күшейтуді талап етпесе, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей қарауы. Қосу желілерді күшейтуді талап еткен жағдайда, өтінімді қарау мерзімі өтінім түскен күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімді құрайды.
7.

410.
Недопущение применения кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией.
Должностное (ые) лицо (а)
____________ __________ _________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
___________ ________ ____________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении
энергопередающих организаций
Сноска. Приложение 2 в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения _________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
2
3
4
5
6
1.
Наличие комиссии по оценке готовности к работе в осенне-зимний период.
2.
Ежегодное предоставление энергопередающими организациями в срок до 1 октября следующих документов для получения паспорта готовности:
1) заявление на получение паспорта готовности энергопередающих организаций;
2) акт готовности энергопередающих организаций;
3) заключение аккредитованной экспертной организации о техническом состоянии основного и вспомогательного оборудования, зданий и сооружений станций, электрических сетей.
3.
Соблюдение энергопередающими организациями сроков получения паспорта готовности до 1 ноября.
4.
Наличие акта приемо-сдаточного испытания до ввода в эксплуатацию электроустановки от строительно-монтажной организации.
5.
Наличие сообщения (энергопередающей организацией) инвестору в письменной форме, в сроки не позднее пятнадцати календарных дней со дня поступления заявки от инвестора о возможных ближайших точках подключения к электрическим сетям для рассмотрения в "Схеме выдачи мощности электростанции", которая разрабатывается специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на соответствующую проектную деятельность.
6.
Рассмотрение энергопередающей организацией заявки инвестора на получение технических условий в срок не более пятнадцати рабочих дней, если не требуется усиление действующей электрической или тепловой сети. В случаях, когда подключение требует усиления сети, срок рассмотрения заявки составляет не более одного месяца со дня поступления заявки.
7.

Өңірлік электр желілеріне жүктемесі немесе шығару қуаты 0,1-ден 10 МВт-ға дейін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін қосуға өтініш түскен күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде (энергия беруші ұйымның) жүйелік операторға хабарламаның болуы және оған өтінімнің көшірмесін жіберу.
8.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектіні 10 МВт-тан асатын қуатқа қосқан кезде жүйелік оператормен келісуге өтінімінің (энергия беруші ұйымның) болуы
9.
Өтінімді қарау нәтижесі бойынша өтінім түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, энергия беруші ұйым айқындаған қосу нүктесін, қосу бойынша жұмысты аяқтаудың болжамды күнін көрсете отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектіні электр желісіне қосуға арналған (энергия беруші ұйымның) техникалық шарттарды беру.
10.
Энергетикалық кәсіпорындардың орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаны Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесіне ұсыну регламентіне сәйкес технологиялық бұзушылық пайда болған және өндірісте жазатайым оқиға орын алған сәттен бастап 1 сағаттың ішінде сәйкес жедел хабарламаны беру
11.
Технологиялық бұзушылық пайда болған және жазатайым оқиға орын алған сәттен бастап 12 сағаттың ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға (құзыреті бойынша) және жүйелік операторға жазбаша хабарлама беру
12.
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісінің екінші данасын барлық қосымшаларымен бірге (жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері, комиссия тұжырымдарын растайтын құжаттар: зақымданған жабдықты қарап-тексеру актісі, регистрограммалар, осциллограммалар, жедел журналдардан алынған көшірмелер, түсініктеме жазбалар, схемалар, сызбалар, фотосуреттер, жабдық және металлды сынау нәтижелері, сауалнама қағаздары)оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жіберу.
13.
Төмендегі құжаттар болған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымның тұтынушылармен энергиямен жабдықтау шартын жасасуы:

Наличие уведомления (энергопередающей организацией) системного оператора и направление ему копии заявки на подключение объекта к региональной электрической сети по использованию возобновляемых источников энергии с нагрузкой или выдачей мощности от 0,1 до 10 МВт в течение пяти календарных дней со дня поступления заявки.
8.
Наличие заявки (энергопередающей организацией) на согласование с системным оператором при подключении объекта по использованию возобновляемых источников энергии мощностью, превышающей 10 МВт.
9.
Выдача технических условий (энергопередающей организацией) на подключение к электрической сети объекта по использованию возобновляемых источников энергии по результатам рассмотрения заявки, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявки с указанием точки подключения, определенной энергопередающей организацией, предполагаемой даты завершения работ по подключению.
10.
Представление в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве оперативного сообщения в соответствии с Регламентом предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан.
11.
Предоставление в течение 12 часов с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев письменного сообщения государственному органу по государственному энергетическому надзору и контролю (по компетенции) и системному оператору.
12.
Направление второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями (результаты проведенной энергетической экспертизы, документы, подтверждающие выводы комиссии: акт осмотра поврежденного оборудования, регистрограммы, осциллограммы, выписки из оперативных журналов, объяснительные записки, схемы, чертежи, фотографии, результаты испытаний оборудования и металла, опросные листы) в орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
13.
Наличие следующих документов при заключении энергоснабжающей организацией договора энергоснабжения с потребителями:

1) тараптардың тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін бөлу актісі (көп пәтерлі құрылыстарда тұратын жеке тұлғаларды қоспағанда);
2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), мемлекеттік электронды тіркелімнен үзінді көшірмелер, рұқсаттар мен хабарламалар (жеке кәсіпкерлер үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқық туралы анықтаманың немесе электрмен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін) қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса ұсынып, электрмен жабдықтау шартына қол қоюға уәкілеттік берілетін адамға бұйрықтың (сенімхат) көшірмесі;
6) көппәтерлі құрылыстарда тұратын тұрмыстық тұтынушыларды қоспағанда, техникалық шарттардың (бар болған жағдайда) көшірмесі;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
8) дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
9) тұрғын үй-жайға (үйге, пәтерге) тіркелген адамдар санын растайтын құжат.
14.
Энергия беруші ұйымның тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін белгіленген төмендегі мерзімде жаңадан енгізілетін немесе реконструкцияланатын электр қондырғыларын қосуға техникалық шарттарды беруі:
4) қуаты 200 килоВаттқа (бұдан әрі - кВт) дейінгі электр қондырғыларына - 5 жұмыс күнінің ішінде;
5) қуаты 200 кВт бастап - 1000 кВт дейінгі электр қондырғыларына - 10 жұмыс күнінің ішінде;
6) қуаты 1000 кВт жоғары электр қондырғыларына - 15 жұмыс күнінің ішінде.
15.
Энергия беруші ұйымның өзінің интернет-ресурсында электрмен жабдықтау желісіне қосылу және техникалық шарттарды беру процесіне арналған бөлімнің болуы
16.
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан жоғары электр желісінің пайдаланушыларын энергия беруші ұйымның электр желісіне қосудың техникалық шарттарын жүйелік оператормен келісімнің болуы.
17.
Белгіленген мерзімде энергия беруші ұйымның тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануға қосу барысында кернеу беруі:
4) энергия беруші ұйым сырттай қосылу және электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пайдалануға беру туралы қорытындымен, тұтынушы электр қондырғыларын және электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пайдалануға беру туралы қоры
5) энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия беруші ұйымды электрмен жабдықтау шартын жасасу туралы 1 (бір) жұмыс күнінің ішінде хабарлайды;
6) энергия беруші ұйым электрмен жабдықтау шартына қол қойылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінің ішінде тұтынушының электр қондырғыларына кернеу жібереді.
18.
Энергия беруші ұйымдардың электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау органының өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті сұрау салынған ақпаратты уақтылы,дұрыс және толық ұсынуы.
19.
Энергия беруші ұйымдардың мынадай жағдайларда:
1) электр энергиясы үшін төлем электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімде өтелмегенде, сондай-ақ толық өтелмегенде;
2) электрмен жабдықтау шартында белгіленген электрді тұтыну режимі бұзылғанда;
3) энергия беруші ұйымның ЭЭПҚ бұзушылықтарын жою туралы талабы белгіленген мерзімде орындалмағанда электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтату.
20.

1) копии акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям (за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках);
2) копии акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии;
3) копии справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей);
4) копии справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копии правоустанавливающего документа на объект электроснабжения;
5) копии приказа (доверенности) на лицо, уполномоченное на подписание договора на электроснабжение, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
6) копии технических условий, за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках;
7) копии документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
8) письменного согласия на сбор и обработку персональных данных;
9) документы, подтверждающего количество зарегистрированных лиц в жилом помещении (доме, квартире).
14.
Выдача технических условий энергопередающей организацией после получения заявки от потребителя на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок в установленные в следующие сроки:
1) мощностью до 200 кВт (далее - кВт) - в течение 5 рабочих дней;
2) мощностью от 200 до 1000 кВт - в течение 10 рабочих дней;
3) мощностью свыше 1000 кВт - в течение 15 рабочих дней.
15.
Наличие энергопередающей организацией на собственном интернет-ресурсе раздела посвященного процессу подключения к сети электроснабжения и выдачи технических условий.
16.
Наличие согласования с системным оператором технических условий на подключение пользователей электрической сети с заявленной мощностью свыше 10 мегаватт к электрической сети энергопередающей организации.
17.
Подача напряжения энергопередающей организацией при вводе в эксплуатацию электроустановок потребителей в следующие установленные сроки:
1) энергопередающая организация осуществляет осмотр внешнего подключения и системы коммерческого учета электроэнергии с заключением о возможности ввода в эксплуатацию – в течение 1 (одного) рабочего дня, последующего после представления потребителем материалов на подключение электроустановок;
2) энергоснабжающая организация уведомляет энергопередающую организацию о заключении договора на электроснабжение – в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) энергопередающая организация осуществляет подачу напряжения на электроустановки потребителя – в течение 1 (одного) рабочего дня последующего после подписания договора на электроснабжение.
18.
Своевременное, достоверное и полное предоставление энергопередающими организациями запрашиваемой информации, необходимой для осуществления полномочий органа государственного контроля и надзора в области электроэнергетике.
19.
Прекращение полностью или частично подачи энергопередающей организацией электрической энергии в следующих случаях:
отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей организации об устранении нарушений ППЭЭ.
20.

Тұтынушыға (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыларға - кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын) немесе электр энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын электр энергиясын жеткізуді тоқтату (шектеу) туралы жазбаша ескерту (хабарлама ұсыну жолымен) немесе электрондық поштаға,факсқа хабарлама жолдау
21.
Тұтынушыға алдын ала хабарламай электр энергиясын беруді мына жағдайларда толық тоқтату:
энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне электр энергиясының қабылдағыштарын өз еркімен жалғау;
электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепсіз) электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және басқа тұтынушылардың электр қондырғыларының қызметін бұзатын мәнге дейін түсіру;
энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін жұмыс уақытында тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары мен электр қондырғыларына жібермеу (іссапарға жіберілген жұмыскер құқығында);
апатты жағдайда
22.
Энергия беруші ұйым тұтынушыны резервтік қуаттандыру болмаған жағдайда, жабдықты жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін тұтынушының электр энергиясын беруді тоқтату туралы ажыратқанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей ескертуінің болуы.
23.
Энергия беруші ұйымның адам өміріне қауіп төндіретін, авариялардың алдын алу немесе оларды жою, айтарлықтай экономикалық залалға, коммуналдық шаруашылықтың айрықша маңызды элементтерінің және электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмыс істеуінің бұзылуына әкеп соғатын авариялардың алдын немесе оларды жою жөніндегі кезек күттірмейтін қабылдау үшін кейіннен сұрау салу бойынша хабарлай отырып, энергия беруші ұйымның тұтынушыға электр энергиясын тоқтатуы.
24.

Направление письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих электрическую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до прекращения поставки (потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд - не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
21.
Прекращение без предварительного уведомления полностью подачу потребителю электрической энергии в случаях:
самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;
недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организации и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
аварийной ситуации.
22.
Наличие предупреждения энергопередающей организации потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
23.
Прекращение подачи энергопередающей организации электрической энергии потребителю с последующим уведомлением по запросу, для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий, которые повлекут за собой опасность для жизни людей, значительный экономический ущерб, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства и систем электроснабжения.
24.

Электрмен жабдықтау схемасының 1 және 2-ші санатты сенімділік тұтынушымен энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық броны актісінің болуы.
25.
Энергиямен үздіксіз жабдықтау объектілеріне жатқызылған объектілердің электрмен үздіксіз жабдықталуын қамтамасыз ету.
26.
Энергиямен үздіксіз жабдықтау объектілеріне жатқызылған тұтынушылардың объектілерін электрмен үздіксіз жабдықтаудың техникалық мүмкіндігін режимі өңірлік электр тарату желілеріне әсер ететін өңірлік диспетчерлік орталығының, режимі өңіраралық және мемлекетаралық электр тарату желілеріне әсер ететін жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығының келісімінің болуы.
27.
Электр энергиясын тұтынушының қайта есептеудің ажыратуы мен жүргізілуі мынадай бұзушылықтар кезінде:
энергия беруші ұйымның желілеріне өздігінен қосылуы;
электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралынан (бұдан әрі – КЕҚ) басқа электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
электр энергиясының әйнегінің және коммерциялық есепке алу аспабының корпусының зақымдалуы;
Пломбаның (таңбаның) немесе пломбалау құрылғысының бұған құқығы бар ұйымның бастапқы немесе мерзімдік тексеруінің болмауы, бұзылуы, зақымдалуы, сәйкес келмеуі (осы ұйымның қорытындысы бойынша);
бұрын энергия беруші ұйымдармен белгіленген энергия беруші ұйымның пломбалау құрылғысының болмауы, немесе бұзылуы, зақымдалуы, сәйкессіздігі;
электр энергиясының коммерциялық есепке алу аспабын, ток және кернеу трансформаторларын қосу схемасының өзгертілуі;
электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабы дискісінің жасанды тежелуі;
электр энергиясының коммерциялық есепке алу аспабының бұрмалайтын көрсеткіштерін, орнату туралы жасалған актісінің болуы.
28.
Энергия беруші ұйымның жыл сайын электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштері туралы ақпаратты мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға есепті жылдан кейінгі 20 қаңтардан кешіктірмей жіберуі.
29.
Энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтаудың (SAIFI, SAIDI) сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін сақтау.
30.
Диспетчерлік технологиялық басқарудың мынадай құралдарының болуы:
1) екі тәуелсіз бағыттар бойынша жүйелік оператордың диспетчерлік орталығымен және жауапкершілік аймақтағы объектілерімен тура байланыс каналының;
2) телеметриялық ақпаратты жинау және жүйелік оператордың диспетчерлік орталығына жіберу жүйелерінің;
3) Қазақстан Республикасы жүйелік операторының диспетчерлік технологиялық басқару құралдарымен біріздендірілген және/немесе интеграцияланған диспетчерлік пункт, сондай-ақ энергия жүйесін есептік модельдеудің тиісті құралдары арқылы жүзеге асырады.
31.
Диспетчерлік технологиялық басқарудың мынадай құжаттамаларының:

Наличие акта аварийной брони энергоснабжения, составленного совместно с потребителем энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организации при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категории надежности.
25.
Обеспечение непрерывного электроснабжения объектов, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения.
26.
Наличие согласования технической возможности непрерывного электроснабжения объектов потребителей, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения, региональным диспетчерский центром, режим которых влияет на региональные линии электропередачи, или национальным диспетчерским центром системного оператора, режим которых влияет на межрегиональные и межгосударственные линии электропередачи.
27.
Наличие составленного акта о нарушении потребителя электроэнергии, отключение и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
самовольное подключение к сетям энергопередающей организации;
подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии;
повреждение стекла и корпуса прибора коммерческого учета электрической энергии;
отсутствие, нарушение, повреждение, несоответствие пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации имеющей на это право (по заключению данной организации);
нарушение, повреждение, несоответствие или отсутствие пломбировочного устройства энергопередающей организации в местах, ранее установленных энергопередающей организации;
изменение схемы включения прибора коммерческого учета электрической энергии, трансформаторов тока и напряжения;
искусственное торможение диска прибора коммерческого учета электрической энергии;
установка приспособлений, искажающих показания прибора коммерческого учета электрической энергии.
28.
Ежегодное направление энергопередающей организацией не позднее 20 января, следующего за отчетным годом, в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю информации о показателях надежности электроснабжения.
29.
Соблюдение энергопередающей организацией нормативных значений показателей надежности электроснабжения (SAIFI, SAIDI).
30.
Наличие следующих средств диспетчерского технологического управления:
1) прямого диспетчерского канала связи по двум независимым направлениям с диспетчерским центром системного оператора и объектами зоны ответственности;
2) систем сбора и передачи телеметрической информации в диспетчерский центр системного оператора;
3) диспетчерского пункта, унифицированного и/или интегрированного со средствами диспетчерского технологического управления системного оператора Республики Казахстан, а также соответствующих инструментов расчетного моделирования энергосистемы.
31.
Наличие следующей документации диспетчерского технологического управления:

1) диспетчерлік қызмет туралы ереже;
2) кәсіпорынның бірінші басшысының қол қойылған бекітілген штаттық саны;3) тағылымдамадан, біліктілік тексеруден және жұмыс орнында қосарланушылықтан кейін өздігінен жұмыс істеуге рұқсат беретін кәсіпорынның бұйрығы;4) кәсіпорынның бірінші техникалық басшысымен бекітілген диспетчерлік қызметкерлерді дайындау бағдарламасы;
5) диспетчерлердің лауазымдық нұсқаулықтары;
6) жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау, телемеханика, байланыс және автоматтандырылған басқару жүйесінің техникалық құралдарының кешенін пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
7) диспетчерлік басқару тәсілі бойынша электр беру жабдықтары мен желілерін бөле отырып, жедел-диспетчерлік басқарудың әртүрлі деңгейдегі қызметкерлерімен өзара қарым-қатынас регламенттері (ережелер);
8) авариялық бұзушылықтардың алдын алу, оқшаулау және жою бойынша нұсқаулықтар;
9) аварияға қарсы жаттығулар бағдармасы;
10) аварияға қарсы модельдік жаттығулар бағдармасы;
11) жедел басқарудың тиісті деңгейінде техникалық басқаруды ұйымдастыру үшін қажетті электр желілерінің жедел және түбегейлі схемалары;
12) жедел басқарудың тиісті деңгейіндегі нұсқаулықтар, үлгілік бағдарламалар және ауыстырып-қосу бланкілерінің болуы.
32.
Электр желілерін, жабдықты, тетіктерді пайдалануды және оларға техникалық қызмет көрсетуді, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын жүзеге асыратын, жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен, арнайы киіммен, аспаптармен және құрылғылармен қамтамасыз етілген, оқытылған және аттестатталған персоналмен жасақталған қызметтердің бар болуын растайтын мынадай құжаттардың:
1) бірінші басшының қолы қойылған қызметтерді құру туралы бұйрық;
2) бірінші басшының қолы қойылған, бекітілген штат саны мен ұйымдық құрылым;
3) электр желілерінің қызметтері мен учаскелері (аудандары) туралы ереже;
4) әрбір жұмыс орны мен әрбір лауазымға арналған бас техникалық басшымен бекітілген персоналды дайындауға әзірленген типтік бағдарламалар;
5) қызмет жұмыскерлері мен инженерлік-техникалық қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтары;
6) жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханика, байланыс және автоматтық басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
7) технологиялық карталар;
8) қорғаныс құралдарының тізбесі;

1) положение о диспетчерской службе;
2) утвержденная штатная численность за подписью первого руководителя предприятия;
3) приказ предприятия о допуске к самостоятельной работе диспетчера, после прохождения стажировки, квалификационной проверки и дублирования на рабочем месте;
4) программа подготовки диспетчерского персонала, утвержденная главным техническим руководителем предприятия;
5) должностные инструкции диспетчеров;
6) инструкции по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления;
7) регламенты по взаимоотношению (Положения) с персоналом различных уровней оперативно-диспетчерского управления с распределением оборудования и линий электропередачи по способу диспетчерского управления;
8) инструкции по предотвращению, локализации и ликвидации аварийных нарушений;
9) программы противоаварийных тренировок;
10) программа моделированных противоаварийных тренировок;
11) оперативные и принципиальные схемы электрических сетей необходимых для организации технического управления на соответствующем уровне оперативного управления;
12) инструкции, типовые программы и бланки переключений на соответствующем уровне оперативного управления.
32.
Наличие следующих документов, подтверждающих наличие служб, укомплектованных обученным и аттестованным персоналом, осуществляющим эксплуатацию и техническое обслуживание электрических сетей, оборудования, механизмов, охрану труда и технику безопасности, обеспеченных средствами индивидуальной и коллективной защиты, спецодеждой, инструментами и приспособлениями:
1) приказ о создании служб, за подписью первого руководителя;
2) утвержденная штатная численность и организационная структура, за подписью первого руководителя;
3) положение о службах и участках (районах) электрических сетей;
4) разработанные типовые программы подготовки персонала, утвержденные главным техническим руководителем, для каждой должности и каждого рабочего места;
5) должностные инструкции работников служб и инженерно-технических работников;
6) инструкции по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления;
7) технологические карты;
8) перечень защитных средств;

9) еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың тізбесі;
10) жұмысшы мамандықтар үшін еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар;
11) аспаптармен жұмыстар кезіндегі еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтар;
12) жеке қорғау құралдарына бекітілген нормалар;
13) тұрақты жұмыс істейтін комиссия құру туралы бұйрық;
14) біліктілік тексеруінен өтудің бекітілген кестесі;
15) өртке қарсы жаттығулардың типтік бағдарламалары;
16) қауіпсіздік техникасының ережелері және техникалық пайдалану ережелерін білуді білікті тексеруден өткенін растайтын құжаттар;

9) перечень инструкции по охране труда;
10) инструкции по охране труда для рабочих профессий;
11) инструкции по охране труда при работах с инструментами;
12) утвержденные нормы на средства индивидуальной защиты;
13) приказ о создании постоянно действующей комиссии;
14) утвержденные графики прохождения квалификационных проверок;
15) программы противопожарных тренировок;
16) документы, подтверждающие прохождение квалифицированной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;

17) білікті қызмет көрсететін персоналдың жеке және ұжымдық қорғау құралдарымен, арнайы киіммен, құрал-саймандармен және құрылғылармен жабдықталғандығын және қамтамасыз етілгенін растайтын бірінші басшының қолы қойылған құжаттар;18) көлік құралдарын тіркеу куәлігі және байланыс құралдарын растайтын құжаттар;
19) жүк көтергіш механизмдер үшін жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық (жүк көтергіш механизмдерге паспорт) болуы.
33.
Жүйелік қызметтер көрсетуге энергия беруші ұйымдар мен жүйелік қызмет көрсетуге жүйелік оператор арасында жасалған мынадай шарттардың:

17) документы, подтверждающие наличие укомплектованности и обеспеченности квалифицированного обслуживающего персонала средствами индивидуальной и коллективной защиты, спецодеждой, инструментами и приспособлениями за подписью первого руководителя;
18) свидетельство регистрации транспортных средств и подтверждающие документы на средства связи;
19) приказ о назначении ответственного лица за грузоподъемные механизмы (паспорт на грузоподъемные механизмы).
33.
Наличие следующих заключенных договоров между энергопередающей организацией и системным оператором на оказание системных услуг:

1) ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру бойынша (электр энергиясын көтерме сауда нарығында сатып алған және ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын берген жағдайда);
2) электр энергиясын тұтыну және желіге жіберуді техникалық диспетчерлендіру бойынша (Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары жерлерден электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыраған жағдайда);
3) теңгерімдеуші нарыққа қатысу үшін өз бетінше жүйелік оператормен жасалған, оның ішінде имитациялық режимде жұмыс істейтін электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерілімін ұйымдастыру бойынша жасалған шарттардың болуы.
34.
Энергия беруші ұйымдарда коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің, жүйелік оператор мен өңірлік электржелілік компанияда белгіленген жүйелермен олардың бірізділігін қамтамасыз ететін телекоммуникация жүйелерінің бар болуы.
35.
Энергетикалық жабдықтарды, релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын, ЖАӨ құрылғыларын, сондай-ақ жедел-ақпараттық кешендер мен диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын (бұдан әрі – ДТБҚ) істен шығару және жөндеу жұмысы үшін резервке және сыналуға шығару бекітілген жоспар бойынша да, олардың жедел басқаруына берілетін тізбесіне сәйкес берілетін ресімделген өтінімнің болуы.
36.
Техникалық басшылары бекіткен энергия объектілерінің жабдықтарының басқа сынақтары жұмыс бағдарламаларының болуы.
37.
Диспетчерлік пунктте, энергия объектісінің басқару қалқанында технологиялық бұзушылықтарды жою жоспарының болуы.
38.
Энергия объектінің техникалық басшысымен бекітілген (құрылымдық бірлігі) электр желілерінің, кіші станциялар мен электр станцияларына қосылудың қалыпты және жөндеу схемаларының, энергетика жүйесінің схемаларының болуы.
39.
Электр объектілерінің желілері мен электр қондырғыларын электр жалғау схемаларында және ауыстырып қосу кезінде орындалған релелік қорғау және электр автоматика құрылғыларының тізбектерінде, сондай-ақ ауыстырып қосу аяқталғаннан кейін жедел схемада немесе мнемосхемада (схема-макетте) жерге тұйықтауды орнату орындарында барлық өзгерістердің болуы.
40.
Тиісті энергия объектілерінің техникалық басшылары бекітетін күрделі ауыстырып-қосулар тізбесінің энергия объектілерінің диспетчерлік пункттерінде болуы.
41.
Әрбір энергия объектісінде техникалық басшы бекіткен күрделі ауыстырып-қосу тізбесінің болуы.
42.
Жабдықты енгізуді, реконструкциялауды немесе бөлшектеуді, технологиялық схемалар мен технологиялық қорғау және автоматтандыру схемаларын өзгертуді ескере отырып, тізімнің болуы.
43.
Цехтың және энергия объектісінің жедел-диспетчерлік персоналының жұмыс орнында күрделі ауыстырып қосу тізбесі көшірмесінің болуы..
44.
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы бекіткен ауыстырып қосуды орындау бағдарламалары бойынша жүргізілетін ауыстырып қосулардың орындалуын бақылауы қажет әкімшілік-техникалық персонал ішінен тұлғалар тізімінің болуы.
45.
Ауыстырып-қосуды орындау бағдарламасында:

1) по передаче электрической энергии по национальной электрической сети (в случае покупки электрической энергии на оптовом рынке и передаче электрической энергии по национальной электрической сети);
2) по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии (в случае осуществления покупки электрической энергии из-за пределов Республики Казахстан);
3) по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, самостоятельно заключенного с системным оператором для участия на балансирующем рынке, в том числе, функционирующем в имитационном режиме.
34.
Наличие в энергопередающей организации автоматизированных систем коммерческого учета, систем телекоммуникаций, обеспечивающих их унификацию с системами, установленными у системного оператора и региональной электросетевой компании.
35.
Наличие оформленной заявки, подаваемой согласно перечням на их оперативное управление и оперативное ведение в соответствующую диспетчерскую службу, при выводе энергооборудования, устройств релейной защиты и автоматики, устройств тепловой автоматики и измерений, а также оперативно-информационных комплексов и средств диспетчерского и технологического управления из работы и резерва в ремонт и для испытания, осуществляющегося по утвержденному плану техническим руководителем организации
36.
Наличие утвержденных техническими руководителями энергообъектов рабочих программ других испытаний оборудования энергообъектов.
37.
Наличие производственных инструкций по предотвращению и ликвидации технологических нарушений в диспетчерском пункте, щите управления
38.
Наличие нормальных и ремонтных схем соединений электрической сети, подстанции и электростанции техническим руководителем энергообъекта (структурной единицы), а схемы энергосистемы – утвержденных техническим руководителем.
39.
Наличие всех изменений в схемах электрических соединений электрических сетей и электроустановок энергообъектов и в цепях устройств релейной защиты и электроавтоматики, выполненные при производстве переключений, а также места установки заземлений на оперативной схеме или мнемосхеме (схеме-макете) по окончании переключений.
40.
Наличие перечня сложных переключений, утверждаемого техническими руководителями соответствующих энергообъектов на диспетчерских пунктах.
41.
Наличие перечня сложных переключений, утвержденного техническим руководителем на каждом энергообъекте.
42.
Наличие перечня с учетом ввода, реконструкции или демонтажа оборудования, изменения технологических схем и схем технологических защит и автоматики.
43.
Наличие копии перечня сложных переключений на рабочем месте оперативно-диспетчерского персонала цеха и энергообъекта.
44.
Наличие списков лиц из административно-технического персонала, которым необходимо контролировать выполнение переключений, проводимых по программам выполнения переключений, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
45.
Наличие в программе выполнения переключений:

1) ауыстырып-қосуды орындаудың мақсаты;
2) ауыстырып-қосу объектісі;
3) ауыстырып-қосуды орындауға дайындау бойынша жүргізілетін іс-шаралардың тізбесі;
4) ауыстырып-қосуды орындау шарттары;
5) жедел анықталуы тиіс ауыстырып-қосудың жоспарлы басталу және аяқталу уақыты;
6) қажеттілік туындаған жағдайда, ауыстырып-қосу объектісінің схемасы (схемада объект элементтерінің атаулары мен нөмірлерге объектіде қабылданған атаулар мен нөмірлер толығымен сәйкес болуы тиіс);
7) бекітуші және реттеуші органдардың және технологиялық қорғау мен автоматика тізбектері элементтерінің жағдайын көрсете отырып, операцияларды орындау реті мен бірізділігі;
8) ауыстырып-қосуды орындайтын жедел-диспетчерлік персонал;

1) цели выполнения переключений;
2) объекта переключений;
3) перечня мероприятий по подготовке к выполнению переключений;
4) условий выполнения переключений;
5) планового времени начала и окончания переключений, которое может уточняться в оперативном порядке;
6) при необходимости – схемы объекта переключений (обеспечивается полное соответствие наименовании и нумерации элементов объекта на схеме наименованиям и нумерации, принятым на объекте);
7) порядка и последовательности выполнения операций с указанием положения запорных и регулирующих органов и элементов цепей технологических защит и автоматики;
8) оперативно-диспетчерского персонала, выполняющего переключения;

9) ауыстырып-қосуға қатысуға үшін тартылған персонал;
10) ауыстырып-қосуды орындауды басқаратын жедел-диспетчерлік персонал;
11) энергия объектілерінің екі немесе одан да көп бөлімшелерінің ауыстырып-қосуға қатысуы шегінде – жалпы басшылықты жүзеге асыратын әкімшілік-техникалық персонал;
12) екі немесе одан да көп энергия объектілерін ауыстырып-қосуға қатысқан кезде – әрбір энергия объектісін ауыстырып-қосуды орындау үшін әкімшілік-техникалық персонал қатарынан жауапты тұлғалар және ауыстырып-қосуды жүргізуді жалпы басшылыққа алатын әкімшілік-техникалық персонал қатарындағы тұлға;

9) персонала, привлеченного к участию в переключениях;
10) оперативно-диспетчерского персонала, руководящего выполнением переключений;
11) при участии в переключениях двух и более подразделений энергообъекта – лицо административно-технического персонала, осуществляющее общее руководство;
12) при участии в переключениях двух и более энергообъектов – лиц из числа административно-технического персонала, ответственных за выполнение переключений на каждом энергообъекте, и лиц из числа административно-технического персонала, осуществляющих общее руководство проведением переключений;

13) жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ету іс-шараларының тізбесі;
14) адамдардың өмірі мен жалпы жабдықтарға қауіп төндіретін авариялық жағдайлар немесе жағдайлардың туындауы кезіндегі персоналдың әрекетін көрсету.
46.
Қазақстанның ұлттық диспетчерлік орталығында жүйелік операторының, өңірлік диспетчерлік орталықтарда, электр желісінің диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жұйесінің болуы.
47.
Диспетчерлік басқарманың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдар кешенінің құрамында:
1) Технологиялық процесс пен басқарудың автоматтандырылған жүйесімен қоса диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының (ақпарат датчиктері, телемеханика және ақпараттарды жеткізу құрылғылары, байланыс арналары);

13) перечня мероприятий по обеспечению безопасности проведения работ;
14) действий персонала при возникновении аварийной ситуации или положения, угрожающего жизни людей и целостности оборудования.
46.
Наличие автоматизированной системы диспетчерского управления в диспетчерских пунктах электрической сети региональных диспетчерских центров, национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана.
47.
Наличие в составе комплекса технических средств автоматизированных систем диспетчерского управления:
1) средства диспетчерского и технологического управления в совокупности с автоматизированным системами управлениями технологическим процессом (датчики информации, устройства телемеханики и передачи информации, каналы связи);

2) ақпаратты өңдеу және бейнелеу құралдары: жедел ақпараттық-басқару кешендері мен есептеу кешендерінің, басу құрылғылары, дисплейлер, цифрлық, цифрлық және аналогтық аспаптардың;
3) басқару объектілерімен байланыстыру құрылғылары;
4) қосалқы жүйелердің (кепілдендірілген электр қоректендіру, ауаны желдету, өртке қарсы) болуы
48.
Энергия объектісінің, электр желілерінің диспетчерлік қызметінің басшысымен немесе бас диспетчермен техникалық басшымен бекітілген диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесін, электр қоректендіру жүйелерінің жарамдылығын кезеңмен мерзімдік тексеру кестесінің болуы.
49.
Диспетчерлік басқарманың автоматтандырылған жүйесінің жабдықтарында, коммутациялық аппаратурада жедел атауы мен күйі көрсетілген жазбаның болуы.
50.
Электр желілері мен кіші станцияларында, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы
51.
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының кепілді электрмен қоректенуінің болуы
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының кепілді электрмен қоректенуінің болуы
52.
Диспетчерлік байланыс құралдарының және телемеханика жүйелерінің
Жұмыстан шығу кезінде жедел өтінімінің болуы ресімделуі.
Диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерінің жұмыстан шығу кезінде жедел өтінімнің болуы
53.
Жедел-диспетчерлік персоналдың мәліметтері немесе алған өкімдері мен рұқсаттары туралы жедел журналда жазбаның болуы.
54.
Электр станцияларының, қазандықтардың және желілердің негізгі жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеудің барлық түрлеріне арналған жылдық және перспективалық кестелердің болуы.
55.

2) средства обработки и отображения информации: компьютерная техника оперативных информационно-управляющих комплексов и вычислительных комплексов, устройства печати, дисплеи, цифровые и аналоговые приборы;
3) устройства связи с объектом управления;
4) вспомогательные системы (гарантированного электропитания, кондиционирования воздуха, противопожарные).
48.
Наличие графика периодической проверки исправности систем электропитания автоматизированной системы диспетчерского управления утвержденного техническим руководителем, главным диспетчером или начальником диспетчерской службы электрической сети энергообъекта.
49.
Наличие надписи, указывающей оперативное назначение и положение на оборудованиях автоматизированной системы диспетчерского управления, коммутационной аппаратуре.
50.
Наличие средств диспетчерского и технологического управления в электрических сетях и электрических подстанциях.
51.
Наличие гарантированного электропитания средств диспетчерского и технологического управления
52.
Наличие оперативной заявки при выводе из работы средств диспетчерской связи и систем телемеханики.
53.
Наличие записи в оперативном журнале о данных или полученных распоряжениях и разрешениях оперативно-диспетчерским персоналом.
54.
Наличие и годовых и перспективных графиков на все виды ремонта основного оборудования, зданий и сооружений электростанций, котельных и сетей, перспективные и годовые графики.
55.

48 сағат ішінде жүктемемен күрделі және орташа жөндеуден өткен, 35 кВ және одан жоғары электр станцияларының, қосалқы станциялардың жабдықтарына тапсыру сынақтарын орындау туралы растайтын құжаттардың болуы.
56.
Энергия объектілерінде қосалқы бөлшектердің, материалдардың және тораптар мен жабдықтардың айырбастау қорының пайдалану (авариялық) қорының болуы.
57.
5 жылда кемінде 1 рет техникалық куәландыру жүргізу.
58.
Техникалық куәландыруға сыртқы және ішкі тексеру, техникалық құжаттаманы тексеру, жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың қауіпсіздік шарттарына сәйкестігін сынау (гидравликалық сынау, сақтандыру клапандарын баптау, қауіпсіздік автоматтарын, жүк көтергіш механизмдерді, жерге қосу контурларын сынау).
59.
Техникалық куәландыру нәтижелері энергия объектісінің техникалық паспортында техникалық куәландыру нәтижелерінің болуы
60.
Әрбір энергия объектісінде мынадай құжаттардың болуы:

Наличие подтверждающих документов о выполнении приемосдаточных испытаний оборудования электростанций, подстанций 35 кВ и выше, прошедшего капитальный и средний ремонт, под нагрузкой в течение 48 часов.
56.
Наличие на энергообъектах эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования .
57.
Проведение технического освидетельствования не реже 1 раза в 5 лет.
58.
Наличие в техническом освидетельствовании наружного и внутреннего осмотра, проверки технической документации, испытания на соответствие условиям безопасности оборудования, зданий и сооружений (гидравлические испытания, настройка предохранительных клапанов, испытания автоматов безопасности, грузоподъемных механизмов, контуров заземлений).
59.
Наличие записей в техническом паспорте энергообъекта результатов технического освидетельствования.
60.
Наличие следующих документов на каждом энергообъекте:

1) жер учаскелерін бөлу актілері;
2) жерасты шаруашылығымен қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстар салынған учаскелерінің бас жоспары;
3) топырақты сынау және жер асты суларын талдау нәтижелері бар аумақ туралы геологиялық, гидрогеологиялық және басқа да деректер;
4) шурфтардың тіліктері бар іргетасты салу актілері;
5) жасырын жұмыстарды қабылдау актілері;
6) ғимараттардың, құрылыстар мен іргетастардың жабдыққа шөгуі туралы бастапқы актілер;
7) құрылыстардың жарылыс қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, найзағайға төзімділігін және коррозияға қарсы қорғануды қамтамасыз етуші құрылғыларын сынаудың бастапқы актілері;
8) сумен жабдықтаудан, өрт сөндіргіш су құбыры, кәріздің, газбен жабдықтаудың, жылумен жабдықтаудың, жылыту және желдетудің ішкі және сыртқы жүйесін сынаудың бастапқы актілері;
9) жабдықтар мен технологиялық құбырларды жеке сынаудың мен сынаудың бастапқы актілері;
10) қабылдау комиссиясының актілері;
11) барлық соңғы өзгерістері бар бекітілген жобалау құжаттары;
12) энергия үнемдеу және энергия тиімділігі туралы заңнамаға сәйкес энергетикалық төлқұжат;
13) ғимараттардың, құрылыстардың, технологиялық тораптар мен жабдықтардың техникалық паспорты;
14) жабдықтар мен құрылыстардың орындалуы тиіс жұмыс сызбалары, барлық жерасты шаруашылықтарының сызбалары;
15) бастапқы және екінші электр қосындыларының орындалуы тиіс жұмыс схемалары;
16) орындалуы тиіс технологиялық жұмыс схемалары;
17) жабдықтардың қосымша бөліктерінің сызбалары;
18) өрт сөндірудің жедел жоспары;

1) акты отвода земельных участков;
2) генеральный план участка с нанесенными зданиями и сооружениями, включая подземное хозяйство;
3) геологические, гидрогеологические и другие данные о территории с результатами испытаний грунтов и анализа грунтовых вод;
4) акты заложения фундаментов с разрезами шурфов;
5) акты приемки скрытых работ;
6) первичные акты об осадках зданий, сооружений и фундаментов под оборудование;
7) первичные акты испытания устройств, обеспечивающих взрывобезопасность, пожаробезопасность, молниезащиту и противокоррозионную защиту сооружений;
8) первичные акты испытаний внутренних и наружных систем водоснабжения, пожарного водопровода, канализации, газоснабжения, теплоснабжения, отопления и вентиляции;
9) первичные акты индивидуального опробования и испытаний оборудования и технологических трубопроводов;
10) акты приемочных комиссий;
11) утвержденная проектная документация со всеми последующими изменениями;
12) энергетический паспорт в соответствии с законодательством об энергосбережении и энергоэффективности;
13) технические паспорта зданий, сооружений, технологических узлов и оборудования;
14) исполнительные рабочие чертежи оборудования и сооружений, чертежи всего подземного хозяйства;
15) исполнительные рабочие схемы первичных и вторичных электрических соединений;
16) исполнительные рабочие технологические схемы;
17) чертежи запасных частей к оборудованию;
18) оперативный план пожаротушения;

19) жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі қолданыстағы және өзгертілген нұсқаулықтар барлық санатты мамандар мен кезекші персонал қатарына жататын жұмысшылар үшін лауазымдық нұсқаулықтарының және еңбек қауіпсіздігі мен қорғау жөніндегі нұсқаулықтарының жиынтығы. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты бекітуді техникалық басшы емес, бірінші басшы жүзеге асырады.
20) жоғарыда көрсетілген құжаттар жиынтығы "Құжаттар" мөр таңбасымен энергия объектінің техникалық мұрағатында сақталады және меншік иесі өзгерген жағдайда тұрақты сақтауды қамтамасыз етуі қажет жаңа иеленушісіне толығымен жеткізеді.
61.
Әрбір энергиялық объектіде әрбір цех, кіші станция, аудан, учаскесі, зертханалар мен қызметтер үшін қажетті нұсқаулықтар, ережелер, технологиялық және жедел схемалардың техникалық басшысымен бекітілетін тізімінің болуы.
62.
Қажетті нұсқаулықтар тізімі мен нұсқаулықтарды 3 жылда 1 рет қарастыруды орындау.
63.
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғаныш, телемеханика, байланыс құралдарын және басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдарының кешенін пайдалану жөніндегі нұсқалықта әрбір қондырғы бойынша болуы:
1) қондырғының, ғимараттар мен құрылыстардың жабдықтарының қысқаша сипаттамасы;
2) қондырғылар немесе қондырғылар кешенінің жұмыс режимі мен қауіпсіз жай-күйінің критерийлері мен шектері;
3) іске қосуға дайындық тәртібі;

19) комплект действующих и отмененных инструкций по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, должностных инструкций для всех категорий специалистов и рабочих, относящихся к дежурному персоналу, и инструкций по безопасности и охране труда. Утверждение инструкций по охране труда осуществляется первым руководителем;
20) комплект указанной выше документации хранится в техническом архиве энергообъекта со штампом "Документы" и при изменении собственника передается в полном объеме новому владельцу, который обеспечивает ее постоянное хранение.
61.
Наличие на каждом энергообъекте перечня необходимых инструкций, положений, технологических и оперативных схем для каждого цеха, подстанции, района, участка, лаборатории и службы, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
62.
Выполнение пересмотра перечней необходимых инструкций и самих инструкций 1 раз в 3 года.
63.
Наличие в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке:
1) краткой характеристики оборудования установки, зданий и сооружений;
2) критериев и пределов безопасного состояния и режимов работы установки или комплекса установок;
3) порядка подготовки к пуску;

4) қалыпты пайдалану уақытында және жұмыстарының бұзылуы барысында жабдықтарды іске қосу, тоқтату және қызмет көрсету тәртібі, ғимараттар мен құрылыстардың құрылымы;
5) жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды тексеруге, жөндеуге және сынауға жіберу тәртібі;
6) қондырғы үшін арнайы еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау, жарылыс және өрт қауіпсіздігінің талаптары беріледі.
64.
Электр станцияларының цехтарындағы оперативтік-диспетчерлік персоналдың жұмыс орындарында, диспетчерлік пункттерде тұрақты кезекшілікпен персоналды басқару қақпаларында тәуліктік ведомосттің болуы.
65.
Пайдалануға берілген релелік қорғаныс және электр автоматика құрылғыларындағы релелік қорғаныс және электр автоматика қызметінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:

4) порядка пуска, останова и обслуживания оборудования, содержания зданий и сооружений во время нормальной эксплуатации и при нарушениях в работе;
5) порядка допуска к осмотру, ремонту и испытаниям оборудования, зданий и сооружений;
64.
Наличие суточной ведомости на рабочих местах оперативно-диспетчерского персонала в цехах электростанций, на щитах управления с постоянным дежурством персонала на диспетчерских пунктах.
65.
Наличие в службе релейной защиты и электроавтоматики на устройства релейной защиты и электроавтоматики, находящиеся в эксплуатации, следующей технической документации:

1) паспорттар-хаттамалар;
2) жөндеу және тексеру бойынша нұсқаулықтар немесе әдістемелік нұсқаулар;
3) карта ретінде жасалған құрылғылар туралы техникалық мәліметтер мен сипаттамалар;
4) атқарушы жұмыс схемалары: негізгі, монтаждық немесе негізгі-монтаждық;
5) релелік қорғаныс және электр автоматика құрылғыларынан,басқару тізбектері мен құрал-жабдықтармен және кернеу тогы тізбектерінен олардың тізбектерін ажыратудың жүйелілігін, тәсілі мен орнын көрсете отырып, электр автоматика релелік қорғанысының күрделі құрылғыларын тексеруге жұмысқа енгізу) шығарудың жұмыс бағдарламалары.
66.
Схемаларға сәйкес келетін қысқыштардың құрастырмаларына (жолдарына) бекітілген сымдардың таңбалануының болуы.
67.
Бақылау мақсатындағы кабельдер, қабырғалар, төбе немесе басқа да қоршаулар арқылы жүргізілетін кабельдің ұшында, тарамдану және ағындардың қиылысу орындарында таңбалануы тиіс.
68.
Бақылау кабельдерінің бос желілерінің ұштарын оқшаулауды орындау.
69.
Электр станциялары мен қосалқы станцияларда авариялық режимдерде жазуды Автоматты жеделдететін өздігінен жазатын аспаптардың болуы, Автоматты осциллографтар, оның ішінде олардың іске қосу құрылғылары, бекіткіш аспаптар (амперметрлер, вольтметрлер мен омметрлер) және релелік қорғаныс және электр автоматикасы құрылғысының жұмысын талдау және электр беру желілеріндегі зақымдану орнын анықтау үшін пайдаланылатын басқа да құрылғылар кез келген сәтте әрекетке дайын күйде ұсталады.
70.
Автоматты ажыратқыштарда, сақтандырғыш қалыптарда мақсаты мен тогы көрсетілген таңбалаудың болуы.
71.
Оқшаулаудың бұзылуы салдарынан кернеу астында болуы мүмкін электр қондырғылары мен электр жабдықтарының барлық металл бөліктерінің жерге тұйықталуы немесе нөлденуі.
72.
Жерге тұйықтау құрылғыларын бақылау үшін:

1) паспорта-протоколы;
2) инструкции или методические указания по наладке и проверке;
3) технические данные об устройствах в виде карт уставок и характеристик;
4) исполнительные рабочие схемы: принципиальные, монтажные или принципиально-монтажные;
5) рабочие программы вывода в проверку (ввода в работу) сложных устройств релейной защиты и электроавтоматикис указанием последовательности, способа и места отсоединения их цепей от остающихся в работе устройств релейной защиты и электроавтоматики, цепей управления оборудованием и цепей тока и напряжения.
66.
Наличие маркировки на проводах, присоединенных к сборкам (рядам) зажимов, соответствующей схемам.
67.
Наличие на контрольных кабелях маркировки на концах, в местах разветвления и пересечения потоков кабелей, при проходе их через стены, потолки и другие перекрытия
68.
Выполнение изолирования концов свободных жил контрольных кабелей.
69.
Наличие на электростанциях и подстанциях самопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматические осциллографы, в том числе их устройства пуска, фиксирующие приборы (амперметры, вольтметры и омметры) и другие устройства, используемые для анализа работы устройства релейной защиты и электроавтоматики и определения места повреждения на линиях электропередачи, поддерживаются в состоянии в любой момент готовом к действию.
70.
Наличие маркировки с указанием назначения и тока на автоматических выключателях, колодках предохранителей.
71.
Наличие заземления или зануления всех металлических частей электрооборудования и электроустановок, которые могут оказаться под напряжением вследствие нарушения изоляции.
72.
Выполнение проведения для контроля заземляющего устройства:

1) жерге тұйықтау құрылғыларының кедергісін 12 жылда кемінде 1 рет өлшеу, жерде орналасқан жерге тұйықтау элементтерінің коррозиялық жай-күйін бағалау үшін топырақты аша отырып іріктеп тексеру;
2) жерге тұйықтау мен жерге тұйықталатын элементтері арасындағы тізбектің, жерге тұйықтау құрылғысы бар табиғи тұйықтағыштар қосылыстарының болуын және жай-күйін тексеру 12 жылда кемінде 1 рет;
3) жанасу кернеуінің нормасы бойынша орындалған жерге тұйықтау құрылғыларының, электр қондырғыларында жанасу кернеуін өлшеу;

1) измерения сопротивления заземляющего устройства не реже 1 раза в 12 лет, выборочная проверка со вскрытием грунта для оценки коррозионного состояния элементов заземлителя, находящихся в земле
2) проверка наличия и состояния цепей между заземлителем и заземляемыми элементами, соединений естественных заземлителей с заземляющим устройством – не реже 1 раза в 12 лет;
3) измерение напряжения прикосновения в электроустановках, заземляющее устройство которых выполнено по нормам на напряжение прикосновения;

4) жерге тұйықтау құрылғысына кернеуінің сәйкестігін тексеру (есептік) – жерге тұйықтау құрылғысының монтаждаудан, қайта орнату мен күрделі жөндеу жұмыстарынан кейін, бірақ 12 жылда кемінде 1 рет;
5) 1000 В-ге дейінгі қондырғыларда тегеурінді сақтандырғыштарды және нөл фазалы ілмегінің толық кедергілерін тексеру - 6 жылда кемінде 1 рет жүргізіледі.
73.
Кезекші персоналда жарықтандыру желілерінің схемалары мен балқымалы калибрленген қондырмалар мен жарық беру желісінің қоспаның және жарықтандыру желісінің барлық кернеулі шамдары қорының болуы.
74.
Электр желілерін пайдаланатын ұйымдарда (аудандарда) көлемі 2 % -дан кем емес трансформаторлық майдың тұрақты қорының болуы.
75.
Диспетчердің жедел басқаруында жабдықтардың, жылу құбырларының электр беру желілерінің, релелік қорғаныс құрылғыларының, аварияға қарсы және режимдік автоматика жүйелері аппаратурасының, диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы, олармен операциялық бағынысты жедел-диспетчерлік персоналдың іс-қимылдарын үйлестіруді және әртүрлі жедел бағыныстағы бірнеше объектілерде келісілген өзгерістерді талап етеді.
76.
Әр диспетчердің объектісінде жедел диспетчерлік басқару, жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу және энергия жүйесінің құрылымдық диспетчерлік басқару, жедел келіссөздер мен жазбаавариялық режимдерді жоюды және қайта қосуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы.
77.
Қазақстан Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің энергия объектісінің жұмыс режимдерін ұзақ мерзімді жоспарлау кезінде:
1) жүктемелердің максимум сағаттарына жылдық, тоқсандық, айлық энергия теңгерімін және қуат теңгерімінің;
2) берілген қуатты пайдалану тиімділігінің коэффициентін және жылдың айлары бойынша энергия ресурстарының болуын есепке ала отырып, электр станцияларының қолда бар қуатының электр энергиясының электр жүктемесі мен тұтынылуының максимум мәнінің;
3) гидроэлектр станцияларының гидроресурстарын пайдалану жоспарының;
4) электр станциясының, кіші станцияның негізгі жабдықтарын және электр жеткізу желілерін, релелік қорғау және автоматика құрылғыларын жөндеудің жылдық және айлық жоспарының;
5) қалыпты және жөндеу режимдері үшін электр станциясын, электр желілерін қосу схемаларының;

4) проверка (расчетная) соответствия напряжения на заземляющем устройстве – после монтажа, переустройства и капитального ремонта заземляющего устройства, но не реже 1 раза в 12 лет;
5) проверка в установках до 1000 Вольт пробивных предохранителей и полного сопротивления петли фаза-нуль – не реже 1 раза в 6 лет.
73.
Наличие схем сетей освещения и запасов плавких калиброванных вставок и ламп всех напряжений осветительной сети у дежурного персонала.
74.
Наличие постоянного запаса в организациях, эксплуатирующих электрические сети (в районах), трансформаторного масла объемом, не менее 2 % залитого в оборудование.
75.
Наличие в оперативном управлении диспетчера оборудования, теплопроводов, линии электропередачи, устройства релейной защиты, аппаратуры систем противоаварийной и режимной автоматики, средства диспетчерского и технологического управления, операции с которыми требуют координации действий подчиненного оперативно-диспетчерского персонала и согласованных изменений на нескольких объектах разного оперативного подчинения.
76.
Наличие на каждом энергообъекте инструкции по оперативно-диспетчерскому управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству переключений и ликвидации аварийных режимов с учетом специфики и структурных особенностей энергосистемы.
77.
Наличие при долгосрочном планировании режимов работы Единой электроэнергетической системы Казахстана, энергообъекта:
1) годовых, квартальных, месячных балансов энергии и баланса мощности на часы максимума нагрузок;
2) значений максимума электрической нагрузки и потребления электрической энергии, располагаемой мощности электростанций с учетом заданного коэффициента эффективности использования установленной мощности и наличия энергоресурсов по месяцам года;
3) планов использования гидроресурсов гидроэлектростанций;
4) годовых и месячных планов ремонта основного оборудования электростанций, подстанций и линий электропередачи, устройств релейной защиты и автоматики;
5) схем соединений электростанций, электрических сетей для нормального и ремонтных режимов;

6) Бірыңғай электр энергетикасы жүйесіне жаңа генерациялайтын қуаттарды және желілік объектілерді енгізуді және аварияға қарсы және режимдік автоматика құралдарын баптау параметрлерін таңдауды есепке ала отырып, қалыпты, жөндеу және авариядан кейінгі режимдердің;
7) желінің қалыпты және жөндеу схемалары үшін электр жеткізу желілері (қималар) бойынша орнықтылығының нормативтік қорларын есепке ала отырып, қуат ағындарының максималды және авариялық мүмкін болатын мәндерін есептеудің және анықтаудың;

6) расчетов нормальных, ремонтных и послеаварийных режимов с учетом ввода новых генерирующих мощностей и сетевых объектов в Единой электроэнергетической системе и выбора параметров настройки средств противоаварийной и режимной автоматики;
7) расчетов и определение максимально и аварийно допустимых значений перетоков мощности с учетом нормативных запасов устойчивости по линиям электропередачи (сечениям) для нормальных и ремонтных схем сети;

8) қысқа тұйықталу тоқтарын есептеу, жабдықтың электр серпінді және термикалық орнықтылығының схемалары мен режимдерінің сәйкестігін тексеру, сондай-ақ аварияға қарсы және режимдік автоматиканың параметрлерін таңдаудың;
9) режимді оңтайлы жүргізу үшін электр станциясының, электр желілерінің техникалық-экономикалық сипаттамаларын есептеудің;10) аварияға қарсы және режимдік автоматика құралдарын пайдалану және режимді жүргізу бойынша жедел персоналға арналған нұсқаулықтардың;

8) расчетов токов короткого замыкания, проверку соответствия схем и режимов электродинамической и термической устойчивости оборудования и отключающей способности выключателей, а также выбор параметров противоаварийной и режимной автоматики;
9) расчетов технико-экономических характеристик электростанций, электрических сетей для оптимального ведения режима;
10) инструкций для оперативного персонала по ведению режима и использованию средств противоаварийной и режимной автоматики;

11) автоматиканың жаңа құрылғыларындағы қажеттіліктердің болуы.
78.
Энергия объектілердің жабдықтарына бас корпуста, қосалқы мен құрылыстарда қызмет көрсету үшін стационарлық инвентарлық жүк көтергіш машиналар мен жөндеу механикасы құралдарының болуы.
79.
Энергия объектілерінде, жөндеу және жөндеу – реттеу ұйымдарында жөндеу жұмыстарын уақытылы және сапалы жүргізу үшін жөндеу құжаттамасының, құралдары және өндіріс құралдарының және уақытылы және сап болуы.
80.
Нәтижелерді энергия объектісінің техникалық паспортына енгізе отырып, техникалық куәландырудың болуы.
81.
Энергия объектісінің жедел және жедел-жөндеу персоналы жүргізетін жабдықтың техникалық жай-күйін тұрақты бақылау үшін жергілікті өндірістік және лауазымдық нұсқаулықтың болуы.
82.
Тексеру нәтижелері, тексерудің кезеңділігі тіркелетін журналдың болуы.
83.
Энергия объектілерін пайдалану кезінде техникалық шарттардың сақталуын, олардың жай-күйін есепке алуды, энергия қондырғылары мен олардың элементтерінің жұмысындағы істен шығуларды тексеру мен есепке алуды қамтамасыз ететін жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйін және қауіпсіз пайдаланылуын бақылайтын тұлғалар жүргізетін пайдалану-жөндеу құжаттамасының болуы.
84.
Барлық негізгі және қосалқы жабдықтарда, оның ішінде, құбыр жолдарында, жүйелер мен шиналардың секцияларында, сондай-ақ арматурада, газ және ауа құбырларының шиберлерінде нөмірлердің болуы.
85.
Кемінде 3 жылда 1 рет тексерілетін тексеру туралы белгісі бар нақты қолданыстағы схемаларға (сызбаларға) сәйкес технологиялық схемалардың (сызбалардың) болуы.
86.
Өңірлік диспетчерлік орталықтарда, жылу және электр желілерінде, электр станциясының, ауысым бастығында, әрбір цехта және энергоблокта, қосалқы станция кезекшісінде, жылу және электр желісі ауданында және жедел-көшпелі бригадасының шеберінде, сондай-ақ жөндеу жұмысы жөніндегі персоналда жергілікті жағдайлармен анықталған схемаларды сақтау нысаны бойынша қажетті схемалардың болуы.
87.
Барлық жұмыс орындары зауыттық және жобалау деректер, негізінде, үлгілік нұсқаулықтар мен тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық қағидалары негізінде, сондай-ақ жергілікті жағдайларды ескере отырып, тиісті өндірістік бөлімшенің (цехтың, қосалқы станцияның, ауданның, учаскенің, зертхананың) қызметтің) басшысы қол қоған, сондай-ақ энергия объектісінің техникалық басшысымен бекітілген қажетті нұсқаулықтардың болуы.
88.
Басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдары кешенінің құрамында:
1) ақпаратты жинау және жеткізу құралдары (ақпарат датчиктері, байланыс арналары, телемеханика құрылғылары, деректерді жеткізу аппаратурасы);

11) потребности в новых устройствах автоматики.
78.
Наличие стационарных инвентарных грузоподъемных машин и средств механизации ремонта для обслуживания оборудования энергообъектов в главном корпусе, вспомогательных зданиях и на сооружениях.
79.
Наличие ремонтной документации, инструментов и средств производства для ремонтных работ в энергообъектах, ремонтных и ремонтно-наладочных организациях для своевременного и качественного проведения ремонта.
80.
Наличие технического освидетельствования с занесением результатов в технический паспорт энергообъекта.
81.
Наличие местной производственной и должностной инструкции для постоянного контроля технического состояния оборудования, производимого оперативным и оперативно-ремонтным персоналом энергообъекта.
82.
Наличие журнала, фиксирующего результаты осмотров, периодичность осмотров.
83.
Наличие эксплуатационно-ремонтной документации, ведением которых занимаются лица, контролирующие состояние и безопасную эксплуатацию оборудования, зданий и сооружений, обеспечивающие соблюдение технических условий при эксплуатации энергообъектов, учет их состояния, расследование и учет отказов в работе энергоустановок и их элементов.
84.
Наличие нумерации во всем основном и вспомогательном оборудовании, в том числе трубопроводах, системах и секциях шин, а также арматуре, шиберов газо- и воздухопроводов.
85.
Наличие технологических схем, проверенных на их соответствие фактически действующим схемам (чертежам) не реже 1 раза в 3 года с отметкой на них о проверке.
86.
Наличие в региональных диспетчерских центрах, тепловых и электрических сетях, у начальника смены электростанции, каждого цеха и энергоблока, дежурного подстанции, района тепловой и электрической сети и мастера оперативно-выездной бригады, а также у ремонтного персонала комплекта необходимых схем по форме хранения схем, определенные местными условиями.
87.
Наличие на всех рабочих местах необходимых инструкций, составленных на основе заводских и проектных данных, типовых инструкций и правил технической эксплуатации электроустановок потребителей опыта эксплуатации и результатов испытаний, а также с учетом местных условий и подписанные начальником соответствующего производственного подразделения (цеха, подстанции, района, участка, лаборатории, службы), а также утвержденных техническим руководителем энергообъекта.
88.
Наличие в составе комплекса технических средств АСУ:
1) средств сбора и передачи информации (датчики информации, каналы связи, устройства телемеханики, аппаратура передачи данных);

2) ақпараттарды өңдеу және жеткізу (аналогтік және аспаптар, дисплейлер, баспа құрылғылары, функционалдық клавиатура құралдары);
3) басқару құралдары (контроллерлер, атқарушы автоматтар, электр техникалық аппаратура: реле, қуат күшейткіштері);
4) қосалқы жүйелердің (үздіксіз электр қуатымен нәрлендіру, ауаны желдету, автоматты түрде өрт сөндіру) болуы.
89.
Бекітіліген кестелерге сәйкес автоматтандырылған басқару жүйесінің техникалық құралдарында жөндеу-алдын алу жұмыстарын орындау.
90.
Резервтік электрлік қоректендіруді автоматты қосу құралдарының түзетілуі, басқару құрылғылары мен сигнализация құрылғыларының жарамдылығы, қуат көзінің болуын тексеруге арналған энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен кестесінің болуы.
91.
Техникалық қызмет көрсетуді басқару құралдарына ағымдағы және күрделі жөндеуді ұйымдастыру үшін энергетикалық объектінің техникалық басшысы бекіткен кестенің болуы.
92.
Панельдерде екі жағында және олардың мақсатын көрсететін оларға орнатылған аппаратурада жазбалардың болу.
93.
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен логикалық басқару құралдарының жұмыс қабілеттілігіне тексеру жүргізу көлемі мен тәртібін регламенттейтін нұсқаулықтың болуы.
94.
Ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкциялары коррозияға қарсы қорғаныш тиімділігін бақылау орнатумен бірге коррозиядан қорғаныштың болуы.
95.
Тарату құрылғыларына қызмет көрсететін персоналда электр жабдығының рұқсат етілген жұмыс режимі бойынша схемалар мен нұсқаулардың болуы.
96.
Ағаштардың және тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінің арасындағы жабылу қаупі болмау үшін арақашықтықтың сақталуы.
97.
Май ажыратқыштарда, өлшеу трансформаторларында және қоршаған ауаның максималды және минимальды температурасы кезінде май көрсеткіштері шкаласы шегінде кіреберістегі май деңгейінің сақталуы.
98.
Герметикалық емес майдың ылғалдану мен қышқылданудан қорғалуы.
99.
3 кВ және одан да жоғары кернеулі тарату құрылғыларының жабдықтарында ажыратқыштармен, бөлгіштермен, жинақтық тарату құрылғыларының арбаларымен, жинақтық тарату құрылғыларының және жерге қосу пышақтарымен қате операциялар мүмкіндігін болдырмайтын блоктардың болуы. Пломбалау құрылғылары бар блок кілттері әрдайым пломбаланып тұру.
100.
Бағаналы трансформаторлық қосалқы станцияларда, ауыстыратын-қосқыш пункттерде және қоршаулары жоқ басқа да құрылғыларда төмен кернеулі қалқандардың ажыратқыштары мен шкафтары жетектерінде құлыптың болуы.
101.
Жабық тарату құрылғылары камераларының есіктерінде және ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғыларының жабдықтарында, тарату құрылғыларының сыртқы және ішкі бет бөліктерінде, жинақтарда сондай-ақ қалқан панельдерінің беткі және сыртқы жағында жалғанулардың мақсатын олардың диспетчерлік атаулары көрсетілген жазбалардың болуы.

2) средств обработки и отображения информации (компьютерная техника, аналоговые и цифровые приборы, дисплеи, устройства печати, функциональная клавиатура);
3) средств управления (контроллеры, исполнительные автоматы, электротехническая аппаратура: реле, усилители мощности);
4) вспомогательных систем (бесперебойное электропитание, кондиционирование воздуха, автоматическое пожаротушение).
89.
Выполнение ремонтно-профилактических работ на технических средствах автоматизированных систем управления в соответствии с утвержденными графиками.
90.
Наличие графика, утвержденного техническим руководителем энергообъекта для проверки исправности средств автоматического включения резервного электрического питания, устройств управления и устройств сигнализации наличия напряжения питания.
91.
Наличие графика, утвержденного техническим руководителем энергообъекта для организации технического обслуживания, текущих и капитальных ремонтов средств управления.
92.
Наличие надписей на панелях защит с обеих сторон и установленной на них аппаратуре, указывающие их назначение.
93.
Наличие инструкции, утвержденной техническим руководителем энергообъекта регламентирующая объем и порядок проведения проверок работоспособности средств логического управления.
94.
Наличие защиты от коррозии металлических конструкций зданий и сооружений, с установлением контроля эффективностью антикоррозионной защиты.
95.
Наличие схем и указаний по допустимым режимам работы электрооборудования у персонала, обслуживающего распределительные устройства.
96.
Соблюдение расстояние между деревьями и токоведущими частями распределительных устройств, при котором исключается возможность перекрытия.
97.
Соблюдение уровня масла в масляных выключателях, измерительных трансформаторах и вводах в пределах шкалы маслоуказателя при максимальной и минимальной температурах окружающего воздуха.
98.
Наличие защиты масла негерметичных вводов от увлажнения и окисления.
99.
Наличие блокировки, предотвращающей возможность ошибочных операций разъединителями, отделителями, выкатными тележками комплектных распределительных устройств, комплектных распределительных устройств и заземляющими ножами в оборудованиях распределительных устройствах напряжением 3 кВ и выше. Содержание в постоянно опломбированном состоянии блокировочных замков с устройствами опломбирования.
100.
Наличие замка на приводах разъединителей и шкафов щитков низкого напряжения на столбовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений.
101.
Наличие надписей, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование на дверях и внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, оборудования открытых распределительных устройств, наружных и внутренних лицевых частях распределительных устройств, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов.

102.
Тарату құрылғыларының есіктерінде электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын қолдану және сынау бойынша ескерту белгілерінің болуы.
103.
Сақтандыру қалқандары мен (немесе) қосылу сақтандырғыштарында балқымалы ендірменің номиналды тогын көрсететін жазбалардың болуы.
104.
Тарату құрылғыларында жылжымалы жерге тұйықтау, және өртке қарсы құралдарының болуы.
105.
Қоршаған ауаның температурасы рұқсат етілгеннен төмен болған кезде қосылатын бактардың түбі мен май ажыратқыштары корпустарының электр қыздырғыш корпустарының болуы.

102.
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках.
103.
Наличие надписей на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений, указывающие номинальный ток плавкой вставки.
104.
Наличие в распределительных устройствах переносных заземлений и противопожарных средств.
105.
Наличие устройства электроподогрева днищ баков и корпусов масляных выключателей, включаемым при понижении температуры окружающего воздуха ниже допустимой.

109.
Әуе желісінің жобасына сәйкес тіреуіштерде орнатылған жақсы жағдайдағы тұрақты белгілердің болуы
110.
Автомобиль жолдары мен әуе желілерінің қиылысында орнатылатын өлшемдерді шектейтін жақсы жағдайдағы жол белгілерінің болуы.
111.
Әуе желісінің немесе олардың учаскелеріндегі кезектен тыс тексерулер келесідей жүргізілуі:
1) сымдар мен тростарда мұзданудың пайда болуы кезінде, сымдар селкілдеп тұрған кезде және өзендердің жайылуы кезінде, орман және даланы өрт алған кезде, сондай-ақ дүлей апаттардан кейін;

109.
Наличие в исправном состоянии постоянных знаков, установленных на опорах в соответствии с проектом воздушной линии.
110.
Наличие в исправном состоянии дорожных знаков ограничения габаритов, устанавливаемых на пересечениях воздушных линий с автомобильными дорогами.
111.
Выполнение проведения внеочередных осмотров воздушных линий или их участков:
1) при образовании на проводах и тросах гололеда, при пляске проводов, во время ледохода и разлива рек, при лесных и степных пожарах, а также после стихийных бедствий;

2) релелік қорғау желісінің автоматты түрде ажыратылуынан кейін.
112.
Әуе желілерінде мынадай тексерулер мен өлшеулер жүргізілуі:
1) әуе желісі трассаларының жай-күйін тексеру – сымдардан бұтақтарға дейін габариттерді тексеру мен өлшеу кезінде – қажет болған кезде;
2) ағаш тiректерi бөлшектерінің шiруiн тексеру әуе желісін пайдалануға енгізгеннен кейін 3-6 жылдан кейін, бұдан әрі – 3 жылда кемінде 1 рет, сондай-ақ тiрекке көтеру немесе бөлшектерді ауыстыру алдында;

2) после автоматического отключения воздушной линии релейной защитой.
112.
Выполнение на воздушых линиях следующих проверок и измерений:
1) проверка состояния трассы воздушной линии – при проведении осмотров и измерения габаритов от проводов до поросли – при необходимости;
2) проверка загнивания деталей деревянных опор – через 3-6 лет после ввода воздушной линии в эксплуатацию, далее – не реже 1 раза в 3 года, а также перед подъемом на опору или сменой деталей;

3) оқшаулағыш пен желілік арматураның сыртқы жай-күйін тексеру алғашқыда аспалы тарелкалы фарфор оқшаулағышының электр берiктiгiнiң тексерілуі 1-2-жылдарда, бұдан әрі ақауын iрiктеудi деңгей және әуе желісінің оқшаулағышының жұмыс жағдайларына байланысты мерзiмдiлiкпен пайдалануға 6-10-жылдарда қайыра әуе желісінің енгiзілуiнен кейін;
4) тексеру жүргізу кезінде тіреуіштер, сымдар, тростардың жай-күйін тексеру;

3) проверка визуально состояния изоляторов и линейной арматуры при осмотрах, а также проверка электрической прочности подвесных тарельчатых фарфоровых изоляторов первый раз на 1-2-м, второй раз на 6-10-м годах после ввода воздушной линий в эксплуатацию и далее с периодичностью, в зависимости от уровня отбраковки и условий работы изоляторов на воздушной линий;
4) проверка состояния опор, проводов, тросов – при проведении осмотров;

5) 6 жылда кемінде 1 рет жиі емес электр өлшемдерiнiң 35 кВ және одан жоғары кернеуді әуе желісін өткiзгiштердiң болттық қосуларының күйін тексеру, болттық қосулар, қанағаттанарлықсыз күйде болғанда, жаруларға душар болғанда, одан кейін жөнделеді немесе ауыстырылады;
6) құрсауларды болттық қосылулармен анкерлiк бұрандамалардың гайкаларын тексеру және тарту – 6 жылда кемінде 1 рет;
7) іргетастар мен U тәрізді бұрандаларды тексеру – 6 жылда кемінде 1 рет;

5) проверка состояния болтовых соединений проводов воздушной лини напряжением 35 кВ и выше путем электрических измерений – не реже 1 раза в 6 лет, ремонт или замена после вскрытия болтовых соединений, находящиеся в неудовлетворительном состоянии;
6) проверка и подтяжка бандажей, болтовых соединений и гаек анкерных болтов – не реже 1 раза в 6 лет;
7) выборочная проверка состояния фундаментов и U-образных болтов на оттяжках со вскрытием грунта – не реже 1 раза в 6 лет;

8) темір бетон тіреулері мен тіреуіштердің жай-күйін тексеру – 6 жылда кемінде 1 рет;
9) металл тiректердiң коррозияға қарсы жамылғы күйін тексеру және траверс, жердің iшiнара жаруымен металл табалдырықтары және тартулардың тұтқарлары – 6 жылда кемінде 1 рет;
10) тiректi тартқыштардың тартылуын тексеру – 6 жылда кемінде 1 рет;
11) тiректердiң жерге тұйықтау кедергiсiн, сондай-ақ нөлдік сымның қайтадан жерге тұйықталуын өлшеу, жанасу кернеуін өлшеу жерге тұйықтау құрылғысын монтаждаудан, қайта орнатудан және күрделі жөндеуден кейін, бірақ 6 жылда кемінде 1 рет жүргізіледі. Табиғи жерге тұйықталушылар мен ӘЖ тросстары қосылған кезде өлшеу жүргізіледі;

8) проверка состояния железобетонных опор и приставок – не реже 1 раза в 6 лет;
9) проверка состояния антикоррозийного покрытия металлических опор и траверс, металлических подножников и анкеров оттяжек с выборочным вскрытием грунта – не реже 1 раза в 6 лет;
10) проверка тяжения в оттяжках опор – не реже 1 раза в 6 лет;
11) измерения сопротивления заземления опор, а также повторных заземлений нулевого провода после монтажа, переустройства и капитального ремонта, но не реже 1 раза в 6 лет. Выполнение измерения при присоединенных естественных заземлителях и тросах воздушных линиях;

12) пайдалануға қабылдау кезінде кернеу 1000 В-ге дейін әуе желісін фаза-нөл ілшегінің кедергiсiн өлшеу, әрі қарай жаңа тұтынушыларды жұмылдыру мен осы кедергiнiң өзгеруіне әкелетін жұмыстарды орындау кезінде өлшеу;
13) тiреуіштердiң, сымдардың, тростардың жай-күйін, сымдардан жердің беті мен түрлі объектілердің бетіне дейінгі, қиылысатын құрылысқа дейінгі арақашықтығын әуе желісін қарау кезінде тексеру.
113.
Сипаттамасына байланысты жақын арада техникалық қызмет көрсету немесе әуе желісін күрделі жөндеу жұмысынан өткізу кезінде әуе желісін қарау, тексеру мен өлшеу жұмыстарын жүргізу кезінде байқалған жарамсыздықтар пайдалану жөніндегі құжаттамада жазылымның болуы

12) измерения сопротивления петли фаза-нуль на воздушной линий напряжением до 1000 В при приемке в эксплуатацию, в дальнейшем – при подключении новых потребителей и выполнении работ, вызывающих изменение этого сопротивления;
13) проверка состояния опор, проводов, тросов, расстояний от проводов до поверхности земли и различных объектов, до пересекаемых сооружений – при осмотрах воздушных линий.
113.
Наличие отметок неисправностей, обнаруженных при осмотре воздушной линии и производстве проверок и измерений в эксплуатационной документации и устранение их при проведении технического обслуживания либо капитального ремонта воздушной линии.

114.
Темірбетон және металл тіреуішті бар әуе желісінде әуе желісін күрделі жөндеу жұмысынан өткізу –12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіреуіштері бар әуе желісінде – 6 жылда кемінде 1 рет жүргізілуі
115.
Қарқынды түрде көк мұздың пайда болуына әкелетін кернеуі 1000 В-ден жоғары әуе желісін электр тогымен немесе басқа тәсілмен жүзеге асырылуы сымдардан және нажағай қорғаныс арқанынан көк мұзды еріту .
116.
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары әуе желісін зақымдану орындарын, сондай-ақ 6-35 кВ әуе желісіндегі фазааралық тұйықталу орындарын қашықтықтан анықтау үшін арнайы құралдардың болуы.
117.
Кернеуі 6-35 кВ әуе желісіндегі зақымданған учаске сілтемелерінің болуы.
118.
6-35 кВ әуе желісін жерге тұйықтау орындарын анықтау үшін жылжымалы құралдарының болуы.
119.
Металл қабықшалары немесе брондары бар кәбілдердің, сондай-ақ кәбіл салынатын кәбіл конструкцияларының жерге тұйықталуының немесе нөлденуінің болуы.

114.
Выполнение капитального ремонта воздушной линии на воздушной линии с железобетонными и металлическими опорами – не реже 1 раза в 12 лет, на воздушной линий с деревянными опорами – не реже 1 раза в 6 лет.
115.
Удаление гололедных отложений на проводах и грозозащитных тросах путем плавки гололеда электрическим током или другим способом на воздушной линии напряжением выше 1000 В, подверженных интенсивному гололедообразованию.
116.
Наличие специальных приборов для дистанционного определения мест повреждения воздушной линии напряжением 110 кВ и выше, а также мест междуфазовых замыканий на воздушных линиях 6-35 кВ.
117.
Наличие указателей поврежденного участка на воздушной линии напряжением 6-35 кВ.
118.
Наличие переносных приборов для определения мест замыкания на землю воздушной линии 6-35 кВ.
119.
Наличие заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или бронями, а также кабельных конструкций, на которых прокладываются кабели.

120.
Кәбіл желілерінің кәсіпорындарында зақымдану орындарын анықтайтын аппараттармен, өлшеу құралдарымен, жылжымалы өлшеу және сынау қондырғыларымен жабдықталған зертханалардың болуы.
121.
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтың болуы және оны кәсіпорын қызметкерлеріне өкім, нұсқамалықтың сілтемелері түрінде жеткізу.
122.
Қызметкердің қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық талаптарын орындаудың нысаналы нұсқамалығының болуы

120.
Наличие лаборатории, оснащенной аппаратами для определения мест повреждения, измерительными приборами и передвижными измерительными и испытательными установками у предприятий кабельных сетей.
121.
Наличие инструкции по технике безопасности и доведение ее до работников предприятия в виде распоряжений, указаний инструктажа.
122.
Наличие целевого инструктажа работника по соблюдению требований инструкции по технике безопасности.

123.
Өндірістік қызметі электр қондырғыларымен байланысты қызметкерлерде электр қауіпсіздігіне төзімділік тобының болуы
124.
Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілетін адамдардың куәлігі болуы.
125.
Тоқ өтетін бөліктерден алшақ жерде жұмыстар санатында жұмыс істейтіндердің электр қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін тоқ өтетін бөліктердің жұмыс аймағында стационарлық қорғаныс қоршауларының немесе қауіпсіз арақашықтықта орналасуының болуы.

123.
Наличие группы допуска по электробезопасности у работников, производственная деятельность которых связана с электроустановками.
124.
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
125.
Наличие стационарных защитных ограждений или расположения на безопасном расстоянии в зоне работы токоведущих частей, находящихся под напряжением, для обеспечения электробезопасности работающих при категории работ вдали от токоведущих частей.

126.
Электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізуге уәкілетті адамды, бригада мүшелерін қоспағанда, тағайындау туралы кәсіпорын басшысы бұйрығының болуы.
127.
Өкім бойынша жұмыс істеу кезінде мынадай жұмыстарды:
1) кернеуде болуына немесе болмауына қарамастан, коммутациялық аппараттардың жетектері мен агрегаттық шкафтарындағы жұмыстарды қоса алғанда, қосалқы тізбектерді, өлшеу аспаптарын, релелік қорғаныс, автоматика, телемеханика және байланыс құрылғыларын монтаждау, жөндеу және пайдалануды, 1000 В-тан жоғары тоқ өтетін бөліктері жоқ немесе толығымен қоршалған немесе қоршауды қажет етпейтін биіктікте орналасқан жағдайда ІV рұқсат тобы бар жұмысты жүргізушінің;

126.
Наличие приказа руководителя предприятия о назначении уполномоченного лица за безопасное проведение работ в электроустановках, за исключением членов бригады.
127.
Наличие распоряжения о единоличном выполнении следующих работ:
1) монтаж, ремонт и эксплуатация вторичных цепей, измерительных приборов, устройств релейной защиты, автоматики, телемеханики и связи, включая работы в приводах и агрегатных шкафах коммутационных аппаратов, независимо от того, находятся они под напряжением или нет, производителю работ с группой допуска IV в случае расположения этих цепей и устройств в помещениях, где токоведущие части выше 1000 Вольт отсутствуют, или полностью ограждены, или расположены на высоте, при которой не требуется ограждения;

2) аса жоғары қаупі жоқ үй-жайларда орналасқан 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында адамдардың электр тоғымен зақымдануына байланысты жұмысты жүргізуші құқығына ие ІІІ рұқсат тобы бар жұмысшының;
3) электр станциялары мен шағын станциялардың электр қондырғыларында:
ашық тарату құрылғыларының аумағын абаттандыру, шөпті шауып алу, жолдар мен өтпежолдарды қардан тазартуды;
тарату құрылғыларынан тыс 2,5 м-ден аспайтын биіктікте орналасқан сымды радио- және телефон байланысы құрылғыларын жөндеу және оларға қызмет көрсетуді;
жабдық қаптамаларындағы жазбаларды және тарату құрылғыларының камерасынан тыс қоршауларды жаңартуды;
трансформаторлардың, генераторлардың және басқа да жабдықтың құрғатылуын қадағалауды;
майды тазарту және құрғату кезінде май тазарту және өзге де қосалқы аппаратураға қызмет көрсетуді;
электр қозғалтқыштарындағы және желдеткіштердің механикалық бөліктеріндегі және трансформаторлардың, компрессорлардың майсорғыларындағы жұмыстарды;
ауа тазартатын сүзгілерді тексеру және ондағы сорбенттерді ауыстыру, камерадан тыс 2,5 м биіктікте орналасқан жарықтандыру аппаратын жөндеу және оған қызмет көрсетуді ІІІ рұқсат тобы бар жұмысшының;

2) работы в электроустановках до 1000 Вольт, расположенных в помещениях без повышенной опасности в отношении поражения людей электрическим током, работнику с группой допуска III, имеющему право быть производителем работ;
3) в электроустановках электростанций и подстанций работнику с группой допуска III:
благоустройство территории открытых распределительных устройств, скашивание травы, расчистка от снега дорог и проходов;
ремонт и обслуживание устройств проводной радио- и телефонной связи, расположенных вне камер распределительных устройств на высоте не более 2,5 м;
возобновление надписей на кожухах оборудования и ограждения вне камер распределительных устройств;
наблюдение за сушкой трансформаторов, генераторов и другого оборудования;
обслуживание маслоочистительной и прочей вспомогательной аппаратуры при очистке и сушке масла;
работы на электродвигателях и механической части вентиляторов и маслонасосов трансформаторов, компрессоров;
проверка воздухоочистительных фильтров и замена сорбентов в них, ремонт и обслуживание осветительной аппаратуры, расположенной вне камер на высоте до 2,5 м;

4) тарату құрылғыларынан тыс 2,5 м-ге дейінгі биіктікте орналасқан шамдарды ауыстыру және шырақтарды тазартуды;
тоқ өтетін бөліктер қоршалған 1000 В-тан жоғары электр қондырғыларындағы үй-жайларды, сондай-ақ басқару қалқандары мен релелік үй-жайларды жинастыруды;
оңай өтетін жерде және қолайлы ауа-райы кезінде әуе желісін қарап тексеруді;
әуе желісінің тіректерінде тұрақты белгілерді қалпына келтіруді;
әуе желісінің габариттерін бұрыш өлшеуіш аспаптармен өлшеуді;
әуе желісінің тіректерінің айналасындағы алаңдарды өртке қарсы тазартуды;

4) работнику с группой допуска II:
замена ламп и чистка светильников, расположенных вне распределительных устройств на высоте не более 2,5 м;
уборка помещений в электроустановках выше 1000 Вольт, где токоведущие части ограждены, а также помещений щитов управления и релейных;
осмотр воздушных линий в легкопроходимой местности и при благоприятной погоде;
восстановление постоянных обозначений на опорах воздушных линий;
замер габаритов воздушных линий угломерными приборами;
противопожарная очистка площадок вокруг опор воздушных линий.
окраска бандажей на опорах воздушных линий.

128.
Жұмыс орнына жіберуге рұқсат беретін адамның келісімімен жүргізілген рұқсат берілуінің болуы.
129.
Жұмысқа рұқсат беру нарядтары мен өкімдердің тікелей жұмыс орнында болуы.
130.
Нарядтардың екі данасында және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында ресімделген рұқсат берілуінің болуы.
131.
Қосу кезінде жұмыс орнына кернеу берілетін аралас ажыратқыш, айырғыш, бөлгіш және жүктеме ажыратқышы жетектеріне, қашықтықтан басқару батырмаларына, 1000 В дейінгі коммутациялық аппаратураларға (автоматтар, шаппа қосқыштар,, ажыратқыштар) "ҚОСУҒА БОЛМАЙДЫ" адамдар жұмыс істеп жатыр" деген белгісінің (плакаттардың) болуы.
132.
Автоматтары, ажыратқыштары немесе шаппа қосқыштары жоқ 1000 В-қа дейінгі қосылыстарда алынған сақтандырғыштардың ілінген плакаттарының болуы.
133.
Жедел қарнақпен басқарылатын ажыратқыштардың қоршауларында, ал бір полюсті ажыратқыштарда – әрбір ажыратқыштың жетегінде ілінген плакаттардың болуы.
134.
Жиынтық тарату құрылғыларында жұмыс жүргізілуі кезінде ілінетін плакаттардың болуы.
135.
Ток өтетін бөліктерге кернеудің жоқтығын тексергеннен кейін тікелей орнатылған жерге тұйықтаудың болуы.
136.
Тарату құрылғыларының жинақ шиналарында, қалқандарында, шиналардың құрастырмаларында (оқшауланған сыммен орындалған шиналарды қоспағанда) жұмыс істеу кезінде 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында жерге тұйықтаудың болуы.
137.
Адамның тоқ өтетін бөліктерге жақындауы рұқсат етілген электр қорғаныс құралдарын (оқшаулағыш қарнақтар мен қысқыштарды, электр өлшеуіш қарнақтар мен қысқыштарды, кернеу көрсеткіштерін) пайдалану арқылы жұмыс істеу кезінде осы құралдардың оқшаулағыш бөлігінің болуы.
138.
Электр станцияларының, кіші станцияларының 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында және кәбіл желісінде кернеулі жұмыс істеу кезінде:
1) жұмыс орнына жақын орналасқан, кернеуде тұрған, кездейсоқ тиіп кетуі мүмкін басқа тоқ бөліктерін қоршау;
2) диэлектрлік галош киіп немесе оқшаулағыш тіреуде не резеңке диэлектрлік кілемде тұрып жұмыс істеу;
3) оқшаулағыш саптары бар (бұрауышта, бұдан басқа білігі оқшауланады) құралды қолдану;
4) мұндай құрал болмаған кезде – диэлектрлік қолғапты пайдалану қажет.
Қысқа жеңді немесе түрілген жеңді киіммен жұмыс істеуге, сондай-ақ қол араны, егеулерді, металл сызғыштарды және басқа да құралдарды пайдалануға жол берілмеу.
139.
Жалғанымдардан газдың шығуын анықтау үшін арнайы тесік іздеуішінің немесе сабын ерітіндісінің болуы.
140.
Электр қозғалтқышын тарату құрылғыларымен (құрастырумен) жалғайтын кәбіл желісінің кез-келген учаскесінде орнатылатын электр қозғалтқышында жұмыс істеу кезінде жерге тұйықтаудың болуы.

128.
Наличие допуска на рабочее место, произведенного с согласия лица, имеющего право его выдавать.
129.
Наличие наряда и распоряжения для допуска к работе непосредственно на рабочем месте.
130.
Наличие допуска, оформленного в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
131.
Наличие знаков (плакатов) "НЕ ВКЛЮЧАТЬ" работают люди" для вывешивания на приводах комбинированных выключателей, разъединителей, отделителей и выключателей нагрузки, на ключах и кнопках дистанционного управления, на коммутационной аппаратуре до 1000 В (автоматы, рубильники, выключатели), при включении которых подается напряжение на рабочее место.
132.
Наличие вывешенных плакатов у снятых предохранителей на присоединениях до 1000 В, не имеющих автоматов, выключателей или рубильников.
133.
Наличие вывешенных плакатов на ограждениях у разъединителей, управляемых оперативной штангой, а у однополюсных разъединителей – на приводе каждого разъединителя.
134.
Наличие плакатов для вывешивания при работах в комплектных распределительных устройствах.
135.
Наличие заземления на токоведущих частях, установленного непосредственно после проверки отсутствия напряжения.
136.
Наличие заземления в электроустановках до 1000 В при работах на сборных шинах РУ (распределительное устройство), щитов, сборок шины (за исключением шин, выполненных изолированным проводом).
137.
Наличие электрозащитных средств (изолирующих штанг и клещей, электроизмерительных штанг и клещей, указателей напряжения) при работе с их использованием, где допускается приближение человека к токоведущим частям на расстояние, определяемое длиной изолирующей части этих средств.
138.
Наличие:
1) ограждения, расположенного вблизи рабочего места других токоведущих частей, находящихся под напряжением, к которым возможно случайное прикосновение;
2) диэлектрических галош или изолирующей подставки, либо на резинового диэлектрического ковра для работы;
3) инструмента с изолирующими рукоятками (у отверток, кроме того, изолируется стержень) для применения;
4) диэлектрических перчаток для использования при отсутствии такого инструмента в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линиях, при работе под напряжением. Не допуск к работе в одежде с короткими или засученными рукавами, а также использование ножовок, напильников, металлических линеек и другого инструмента.
139.
Наличие специальных течеискателей или мыльного раствора для определения утечки газа из соединений.
140.
Наличие заземления при работе на электродвигателе, устанавливаемого на любом участке кабельной линии, соединяющей электродвигатель с распределительными устройствами (сборкой).

141.
Жұмысқа жіберу алдында сорғы, түтінтартқы және желдеткіштің электр қозғалтқыштарында, егер электр қозғалтқыштары оларға жалғанған механизмдерден айнала алса, соңғыларының ысырмалары мен шиберлері құлыппен бекітілуі, сондай-ақ электр қозғалтқыштарының роторларын тежеу бойынша шаралар қабылдануы.
142.
Электр қозғалтқыштары жұмыс істеп тұрған кезде олардың айналмалы бөліктерінің қоршауларының болуы.
143.
Электр қозғалтқыштарын қолмен басқару жетектері бар іске қосу аппаратурасымен қосу және өшіру диэлектрлік қолғабының болуы.
144.
Газқауіпті жер асты құрылыстары белгіленген схеманың болуы.
145.
Күш трансформаторлары мен реакторларын қарап тексеру үшін тұтқасы бар стационарлық баспалдақтарының болуы.
146.
Жұмыс істеп тұрған немесе резервте тұрған трансформаторлардағы және реакторлардағы қарау алаңдарына рұқсат беруді жабу үшін тиісті ескерту белгілерінің (плакаттарының) болуы.
147.
Мегаомметрмен ток өткізгіш бөлiктердiң оқшаулау кедергiсiн өлшеу кезiнде жалғаным сымдарын жалғастыру үшін оқшаулау қармауыштардың (қарнақтардың) болуы.
148.
Егер биіктігі топырақ бетінен немесе жабындыдан 1,3 м асса, ағаш төсеніштер, төсеме тақталар, люктер үшін қоршалған төсемдердің болуы.
149.
Электр қондырғыларында жұмыс істеуге іссапарға жіберілген персоналға рұқсат берілуі.
150.
Іссапарға жіберілген жұмысшылардың жеке куәлігінің болуы.
151.
Электр қондырғылары және олармен байланысты қоршаған ортаның әсеріне төзімді конструкцияларының болуы немесе осы әсерлерден қорғаудың болуы
152.
50 А-ден астам тұйықталу тогы болғанда кемінде екі жерге тұйықтаушы доғасөндіргіш реакторларының болуы.
153.
І санаттағы электр қабылдағыштар екі тәуелсіз өзара резервтегі қорек көздерінен электр энергиясымен жабдықталады, қорек көздерінің біреуінен электрмен жабдықтаудың бұзылуы кезінде олардың электрмен жабдықталу үзілісі қоректі автоматты қалпына келтіру уақытында болуына ғана жол беріледі.
154.
І санаттағы электр қабылдағыштардың ерекше тобын тәуелсіз өзара резервтейтін үшінші қорек көзінен қосымша электрмен жабдықтауды орындау. үшін
155.
ІІ санаттағы электр қабылдағыштар үшін қорек көзінің біреуінен электрмен жабдықтау бұзылған кезде, кезекші персоналдың немесе жедел-көшпелі бригаданың қимылымен резервтік қоректі қосу үшін қажет уақытқа электрмен жабдықтаудың орындалуы.
156.
ІІІ санаттағы электр қабылдағыштар үшін электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеуге немесе ауыстыруға арналған электрмен жабдықтаудағы үзіліс уақыты 1 тәуліктен аспаса, электрмен жабдықтау бір қорек көзінен жүзеге асырылуы.

141.
Наличие замков на задвижках и шиберах последних для закрывания и запирания перед допуском к работе на электродвигателях насосов, дымососов и вентиляторов, если возможно вращение электродвигателей от соединенных с ними механизмов, а также наличие принятых мер по затормаживанию роторов электродвигателей.
142.
Наличие ограждения, не снимаемого при вращающихся частях электродвигателей во время их работы.
143.
Наличие диэлектрических перчаток для включения и отключения электродвигателей пусковой аппаратурой с приводами ручного управления.
144.
Наличие схемы с пометкой всех газоопасных подземных сооружений.
145.
Наличие стационарных лестниц с поручнями для осмотра силовых трансформаторов и реакторов.
146.
Наличие установленных соответствующих предупредительных знаков (плакатов) для закрытия доступа к смотровым площадкам на трансформаторах и реакторах, находящихся в работе или в резерве.
147.
Наличие изолирующих держателей (штанг) для присоединения соединительных проводов при измерении мегаомметром сопротивления изоляции токоведущих частей.
148.
Наличие настилов для лесов, подмостей, люлек, огражденные, если высота их над поверхностью грунта или перекрытия превышают 1,3 м.
149.
Наличие допуска к работам в электроустановках командированного персонала.
150.
Наличие удостоверения у командированных работников.
151.
Наличие электроустановок и связанных с ними конструкций, стойких к воздействию окружающей среды, или наличие защиты от этого воздействия.
152.
Наличие не менее двух заземляющих дугогасящих реакторов при токе замыкания на землю более 50 А.
153.
Выполнение электроснабжения электроприемников I категории от двух независимых взаимно резервирующих источников питания, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников только на время автоматического восстановления питания.
154.
Выполнение электроснабжения особой группы электроприемников I категории с дополнительным питанием от третьего независимого взаимно резервирующего источника.
155.
Выполнение электроснабжения электроприемников II категории от двух независимых взаимно резервирующих источников питания, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания на время, необходимое для включения резервного питания действиями дежурного персонала или выездной оперативной бригады
156.
Выполнение электроснабжения электроприемников III категории электроснабжения от одного источника питания при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают 1 календарного дня.

157.
Санауыш алдындағы оқшаулаудың немесе ұзындығы 100 мм нөлдік сым қабықшасының айрықша бояуының болуы.
158.
Объектіде санауыштардың панельдерінде электр энергиясының жеке есепке алумен бірнеше жалғанымдары бар болса, жалғанымдар атаулары жазылуының болуы.
159.
Активті электр энергиясы санауыштарының және техникалық есепке алу құралдарының дәлдік сыныбы кемінде 0,5 сақталуы.
160.
Өлшеуіш құралдары орнатылатын және сол жерден олардың басқарылуы жүзеге асырылатын пункттерінің болуы.
161.
Тізбектерде қалқандық көрсеткіш құралдарын орнату кезінде, онда қуат бағыты өзгеруі мүмкін, осы құралдардың екі жақты шәкілінің болуы.
162.
110 кВ және одан жоғары желілердің бүлінген орнын анықтау үшін белгілеу құралдары немесе бүлінген орынды анықтау қызметі қоса орнатылған релелік қорғаныс және электр автоматикасының микропроцессорлы құрылғысының немесе белгілейтін аспаптардың болуы.
163.
Қалыпты режимде электр тогымен зақымданудан қорғау үшін тікелей жанасудан қорғаудың мынадай шарттары жекелей немесе үйлесімді қолданылуы:
1) ток өткізгіш бөліктердің негізгі оқшауламасы;
2) қоршаулар мен қабықшалар;
3) бөгесіндерді орнату;
4) аймақтан тыс орналастыру.
5) аз кернеуді қолдану
164.
Оқшаулама бүлінген жағдайда электр тогынан зақымданудан қорғау үшін жанама жанасу кезінде қорғаудың келесі шарттары жекелей немесе үйлестіріле қолданылу:
1) қорғаныстық жерге тұйықтау;
2) қоректендіруді автоматты ажырату;
3) әлеуетті теңдестіру;
4) әлеуетті деңгейлестіру;
5) екі қабатты немесе күшейтілген оқшаулама;
6) аз кернеу;

157.
Наличие перед счетчиком отличительной окраски изоляции или оболочки нулевого провода на длине 100 мм.
158.
Наличие надписей наименований присоединений на объекте нескольких присоединений с отдельным учетом электроэнергии на панелях счетчиков.
159.
Соблюдение класса точности счетчиков и приборов технического учета активной электроэнергии не более 0,5.
160.
Наличие пунктов, откуда осуществляется управление измерительных приборов, где производится их установка.
161.
Наличие двухсторонней шкалы при установке щитовых показывающих приборов в цепях, в которых направление мощности изменяется.
162.
Наличие фиксирующих приборов или микропроцессорных устройств релейной защиты и электроавтоматики со встроенной функцией определения места повреждения для определения мест повреждений на линиях напряжением 110 кВ и выше.
163.
Наличие защиты от поражения электрическим током в нормальном режиме применяемые по отдельности или в сочетании следующими мерами защиты от прямого прикосновения:
1) основная изоляция токоведущих частей;
2) ограждения и оболочки;
3) установка барьеров;
4) размещение вне зоны досягаемости;
5) применение малого напряжения.
164.
Наличие следующих мер защиты при косвенном прикосновении для защиты от поражения электрическим током в случае повреждения изоляции, применяемой по отдельности или в сочетании:
1) защитное заземление;
2) автоматическое отключение питания;
3) уравнивание потенциалов;
4) выравнивание потенциалов;
5) двойная или усиленная изоляция;
6) малое напряжение;

7) тізбекті қорғаныстық электрлік бөліктеу;
8) өткізбейтін (оқшауланған) үй-жай, аймақтар, алаңдар.
165.
Егер электр қондырғыларда кернеу 42 В ауыспалы және 110 В тұрақты токтан аспаса, жанама жанасу кезінде қорғаныстың болуы барлық жағдайда орындалады.
166.
Ғимараттар мен құрылыстардың электр қондырғыларының және жалпы болып саналатын осы ғимараттар мен құрылыстардың 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғау жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
167.
Түрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгіштердің болуы және олардың саны кемінде екеу болуы тиіс.
168.
Жанама жанасу кезінде осындай электр қондырғыларында электр тогының зақымдауынан қорғау үшін қоректендіруді автоматты ағытудың болуы.
169.
Розеткалы тораптардың қорғаныстық ажырату құрылғысының тарату (топтық, пәтерлі) қалқандарында болуы.
170.
Оқшауланған бейтараптамасы бар автономды жылжымалы қоректену көзінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы.
171.
Аппараттар оқшауламасын өнеркәсiптiк жиiлiктiң жоғарылатылған кернеуiмен сынау таратқыш құрылғының шиналарын оқшаулауын сынауымен бірге (шиналауынсыз) хаттамасының болуы.
172.
Балқымалы енгізулердің және калибрленуі қажет және жоба мәліметтеріне сәйкес келетін ток тежегіш резисторлардың болуы.
173.
1м-ден 1 кВ астам кәбіл желілері үшін шеткі кәбілдердің әрбір жағынан аймақтық қорғаныстың болуы.
174.
Кәбілдер және барлық кәбілдік муфталар кәбіл биркаларында және шеткі муфталарында маркасын, кернеуі, қимасы, желістің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалармен жабдықталуы.
175.
Қоршаған ортаның әсеріне төзімді биркалардың болуы. Кәбіл жайларында салынған кәбілдерде биркалар ұзындық бойынша әрбір 50 м-ден жиі емес орнатылуы.
176.
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған кәбіл желістерінің қорғаныс аймағы ақпараттық белгілерінің болуы.
177.
Ақпараттық белгілердің 500 м сайын орнатылуы және кәбіл желілері бағытының өзгеретін жерлеріне қойылуы.
178.
Ақпараттық белгілерде кәбіл желілері қорғау аймағының ені және кәбіл желілерің иелерінің телефон нөмірлерінің болуы.
179.
Өнеркәсіп кәсіпорындарының аумағында кәбіл желістерінің жерге (траншеяға), туннелдерге, блоктарға, каналдарға, эстакадалар бойынша, галереяларда және ғимараттың қабырғалары бойынша төселуі.
180.
Кіші станцияларының маңына және тарату құрылғыларында кәбіл желістерінің туннелдерге, қораптарға, каналдарға, құбырларға, жерге (траншеяда), жер бетіндегі теміржол лотоктарына, эстакада бойынша, галереяларға салынуы.

7) защитное электрическое разделение цепей;
8) непроводящие (изолирующие) помещения, зоны, площадки.
165.
Наличие защиты при косвенном прикосновении выполняется во всех случаях, если напряжение в электроустановке превышает 42 В переменного и 110 В постоянного тока.
166.
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.
167.
Наличие естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок и число их должно быть не менее двух.
168.
Наличие автоматического отключения питания для защиты от поражения электрическим током при косвенном прикосновении в электроустановках.
169.
Наличие устройств защитного отключения розеточных цепей в распределительных (групповых, квартирных) щитках.
170.
Наличие автономных передвижных источников питания с изолированной нейтралью, имеющего устройство непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами.
171.
Наличие протоколов испытания изоляции аппаратов повышенным напряжением промышленной частоты, совместно с испытанием изоляции шин распределительного устройства (без расшиновки).
172.
Наличие плавких вставок и токоограничивающих резисторов калиброванными и соответственными проектным данным.
173.
Наличие охранной зоны по 1 м с каждой стороны от крайних кабелей над подземными кабельными линиями для кабельных линий выше 1 кВ.
174.
Наличие бирок с обозначением на бирках кабелей и концевых муфт марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт – номера муфты или даты монтажа на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах.
175.
Наличие бирок стойких к воздействию окружающей среды. Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м.
176.
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности
177.
Наличие информационных знаков не реже, чем через 500 м, а также в местах изменения направления кабельных линий.
178.
Наличие на информационных знаках сведений о ширине охранной зоны кабельных линий и номера телефонов владельцев кабельных линий
179.
Выполнение прокладки кабельных линий на территориях промышленных предприятий в земле (в траншеях), туннелях, блоках, каналах, по эстакадам, в галереях и по стенам зданий.
180.
Выполнение прокладки кабельных линий на территориях подстанций и распределительных устройств в туннелях, коробах, каналах, трубах, в земле (в траншеях), наземных железобетонных лотках, по эстакадам и в галереях.

181.
Қалалар мен ауылдарда жеке кәбіл желістерінің көлік жүрмейтін бөлігі бойынша (тротуар астында) жерге (траншеяда), аула және газон түріндегі техникалық жолақтар бойынша салынуы.
182.
Жер асты коммуникацияларымен көп қамтылған көшелер мен аудандар бойынша 10 (он) және одан көп көлемдегі кәбілдер желісінің коллекторлар мен кәбіл туннелдерінде салынуы.
183.
Көше қиылыстары мен жетілдірілген жабындармен жабылған және көліктің қарқынды қозғалысы бар аймақтарда кәбіл желістерінің блоктарда немесе құбырларда салынуы.
184.
Ғимарат ішінде кәбіл желістері ғимарат конструкциялары (ашық және қорап немесе құбыр) бойынша, каналдарда, блоктарда,туннелдерде, едендер мен аралықтарда салынған құбырларда, машиналардың фундаменті бойынша, шахталарға, кәбіл қабаттарында және қосарлы едендерге салынуы.
185.
Маймен толтырылған кәбілдер мен пластмассалы оқшауламасы (кәбілдің әртүрлі санында) бар кәбілдер туннелдерде және галереяларда және жерлерге (траншеяда) салынуы және оны салу тәсілі жобамен анықталады.
186.
Кәбілдердің металл қабықтары химиялық әсерлерден қорғауға арналған сыртқы қабықшасының болуы.
187.
Механикалық зақымдану қаупі болған кезде механикалық зақымданудан қорғау үшін брондалған кәбіл желілері пайдалану немесе шаралар қолдану.
188.
Темір жол көпірлері, және басқа да көлік көп жүретін көпірлер бойынша салынатын кәбіл желістеріне алюминий қабығы бар қапталған кәбілдердің қолданылуы.
189.
Резеңке немесе көп рет июге болатын ұқсас оқшауламасы бар икемді кәбілдерден жылжымалы механизмдердің кәбілдік желілерін орындау.
190.
Май қысымы көрсеткішінің болуы және толықтырғыш бактарды тікелей күн сәулесі түспейтін қорғаныстың орнатылуы.
191.
+100С төмен емес температурасы бар жабық үй-жайларда жоғары қысым желісінің толықтырғыш агрегаттарын орналастыру.
192.
Жоспарлы белгіден кәбіл желісін салу тереңдігі: 20кВ дейінгі желісі үшін 0,7 м; 35 кВ үшін 1 м; көшелер мен алаңдардың қиылысуы жағдайында кернеуге қарамастан 1 м болуы.
193.
Кәбілдік маймен толтырылған желістер мен 110-220 кВ пластмассалы оқшауламасы бар кәбіл желістерінің жоспарлы белгіден кемінде 1,5 м көму тереңдікте орындалуы.
194.
Айдалған жерлер бойынша 6-10 кВ кәбіл желістерін салу кемінде 1м тереңдікте жүргізілуі.
195.
Жарықтағы жерге төселген кәбілден құрылыс іргетасына дейінгі арақашықтықтың кемінде 0,6 м болуы.
196.
Кәбіл желістерін қатар төсеу кезінде кәбілдер арасындағы көлденең бойынша арақашықтықтың мынадай болуы:

181.
Выполнение прокладки одиночных кабельных линий в городах и поселках в земле (в траншеях) по непроезжей части улиц (под тротуарами), по дворам и техническим полосам в виде газонов.
182.
Выполнение прокладки кабельных линий в количестве 10 и более по улицам и площадям, насыщенным подземными коммуникациями, в потоке производится в коллекторах и кабельных туннелях.
183.
Выполнение прокладки кабельных линий при пересечении улиц и площадей с усовершенствованными покрытиями и с интенсивным движением в блоках или трубах.
184.
Выполнение прокладки кабельных линий внутри зданий непосредственно по конструкциям зданий (открыто и в коробах или трубах), в каналах, блоках, туннелях, трубах, проложенных в полах и перекрытиях, а также по фундаментам машин, в шахтах, кабельных этажах и двойных полах.
185.
Выполнение прокладки маслонаполненных кабелей и кабелей с пластмассовой изоляцией (при любом количестве кабелей) в туннелях и галереях и в земле (в траншеях), способ их прокладки определяется проектом.
186.
Наличие внешнего покрова металлической оболочки бронированных кабельных линий для защиты от химических воздействий.
187.
Применение бронированных кабельных линий или выполнение мероприятий по защите от механических повреждений при наличии опасности механических повреждений.
188.
Выполнение кабельных линий, прокладываемых по железнодорожным мостам, а также по другим мостам с интенсивным движением транспорта, из бронированных кабелей в алюминиевой оболочке.
189.
Выполнение кабельных линий передвижных механизмов из гибких кабелей с резиновой или другой аналогичной изоляцией, выдерживающей многократные изгибы.
190.
Наличие указателя давления масла и выполнение защиты от прямого воздействия солнечного излучения подпитывающих баков.
191.
Размещение подпитывающих агрегатов линий высокого давления в закрытых помещениях, имеющих температуру не ниже +10 0С.
192.
Выполнение глубины заложения кабельных линий от планировочной отметки не менее линий до 20 кВ 0,7 м, 35 кВ 1 м, при пересечении улиц и площадей независимо от напряжения 1 м.
193.
Выполнение глубины заложения кабельных маслонаполненных линий и кабельных линий с пластмассовой изоляцией 110–220 кВ от планировочной отметки не менее 0,5 м.
194.
Выполнение прокладки кабельных линий 6–10 кВ по пахотным землям на глубине не менее 1 м.
195.
Наличие расстояния в свету от кабеля, проложенного непосредственно в земле, до фундаментов сооружений не менее 0,6 м.
196.
Наличие расстояния при параллельной прокладке кабельных линий по горизонтали в свету между кабелями не менее:

1) 10 кВ дейінгі күштік кәбілдерінің, сондай-ақ олар мен бақылау кәбілдердің арасы 100 мм;
2) 20-35 кВ кәбілдерінің арасындағы және олардың арасындағы және басқа да кәбілдер арасындағы арақашықтық 250 мм;
3) әртүрлі ұйымдармен пайдаланатын кәбілдер арасында 100 мм пайдаланатын ұйымдар арасындағы келісім бойынша, ал 10кВ дейінгі күштік кәбілдер мен байланыс кәбілдерінің арасында, телефон байланысының жоғары жиілік жүйелерімен тығыздалған тізбек кәбілдерінен басқа, зақымданудан кәбілдерді қорғау мақсатында 205 дейін;

1) 100 мм между силовыми кабелями до 10 кВ, а также между ними и контрольными кабелями;
2) 100 мм между кабелями 20–35 кВ и между ними и другими кабелями, по согласованию между эксплуатирующими организациями;
3) по согласованию между эксплуатирующими организациями 100 мм между кабелями, эксплуатируемыми различными организациями, а между силовыми кабелями до 10 кВ и кабелями связи, кроме кабелей с цепями, уплотненными высокочастотными системами телефонной связи, до 250 мм при условии защиты кабелей от повреждений

4) май толтырылған кәбілдер және 110-220 кВ пластмасса оқшауламасы бар кәбілдер арасында 500 мм;
197.
Көшет отырғызу аймағындағы кәбіл желістерін салу кезінде, кәбілден ағаш түбіріне дейінгі арақашықтықтың кемінде 2 м болуы.
198.
Жасыл екпелерді басқаратын ұйыммен келісе отырып, қазандығы бар құбырлардағы кабельді төсеу жағдайында отырғызу алаңында 2 м-ден кем емес жерлерді төсеу.
199.
Бұталар отырғызылған жасыл аймақ шегінде кәбілдерді төсеу кезінде көрсетілген шамаларды 0,75 м дейін орындау.
200.
Кәбіл желістерін 110 кВ және одан оғары ӘЖ қатар салу кезінде кәбілден шеткі сым арқылы өтетін вертикальды жазықтыққа дейінгі арақашықтықтың кемінде 10 м болуы.
201.
Трамвай жолдарымен кәбіл желістерінің қиылысу жағдайында кәбілдер оқшауландырылған блоктар немесе құбырларға салынуының орындалуы.
202.
Кәбіл желістері автокөліктердің аулаға, тұраққа кіру жолдарымен қиылысуы кезінде кәбілдер құбырларға салынуының орындалуы.
203.
Кәбіл желілерінің орлар мен көлшіктер қиылысу аймағында жүргізілуінің орындалуы.
204.
Жер асты суларының жоғары деңгейінде ашық тарату құрылғыларының аумағында кәбілдерді төсеудің жер бетінде қолданылатын тәсілдердің қолданылуы.
205.
Кабельдерді төсеу үшін темірбетоннан жоғары көтергіштер мен плиталарды қолданып жасау.
206.
Кәбіл құрылыстарының есіктері мықты бітелген өздігінен жабылатындай болуы.
207.
Көпірлері бар өтпелі кәбіл эстакадаларының сатылары бар кіреберістің болуы.
208.
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатындай құлыптың болуы.
209.
Туннелдерде дренажды механизмдердің болуы.
210.
Ғимараттан тыс кәбіл каналдарын, қоршалған аумақтағы кәбіл каналдарын қоспағанда, алмалы-салмалы плиталардың сыртынан қалыңдығы кемінде 0,3 м жер қабатымен көмуді орындау,
211.
Ғимараттан тыс жер асты туннельдері жабынының үсті кемінде 0,5 м қалыңдықта жер қабатымен жабылуы.
212.
Бақылау кәбілдерін тартпаларға бір буда етіп салуға болады және металл қораптарға көп қабаттап салу үшін мына шарттардың сақталуы:
1) кәбіл будаларының сыртқы диаметрі 100 мм-ден аспауы тиіс;
2) бір қораптағы қабаттар биіктігі 150 мм-ден аспауы тиіс;
3) будаларға және көп қабаттарға қабығы бір типті кәбілдер ғана салынады;
4) будадағы, қораптағы көп қабатты кәбілдерде, тартпадағы буда кәбілдерде бекіту құрылғысының және өз салмағының ықпалымен кәбіл қабықтарында деформация болмайтындай етіп бекітілуі керек;
5) өртке қауіпсіз болу мақсатында қораптар ішінде оттан қорғайтын белдік орнатылуы тиіс: вертикал учаскелерде – 20 м артық емес қашықтықта, сонымен бірге кіреберісте жамылғы арқылы; көлденең учаскелерде – қоршаулар арқылы өтетін өткелдерде;

4) 500 мм между маслонаполненными кабелями, кабелями с пластмассовой изоляцией 110–220 кВ и другими кабелями;
197.
Выполнение прокладки кабельных линий в зоне насаждений от кабелей до стволов деревьев не менее 2 м.
198.
Выполнение прокладки в зоне насаждений менее 2 м с условием прокладки кабелей в трубах, проложенных путем подкопки по согласованию с организацией, в ведении которой находятся зеленые насаждения.
199.
Выполнение прокладки кабелей в пределах зеленой зоны с кустарниковыми посадками не менее 0,75 м.
200.
Выполнение прокладки кабельной линии параллельно с ВЛ 110 кВ и выше расстояния от кабеля до вертикальной плоскости, проходящей через крайний провод линии не менее 10 м.
201.
Выполнение прокладки кабельных линий в изолирующих блоках или трубах при пересечении трамвайных путей.
202.
Выполнение прокладки кабельных линий в трубах при пересечении въездов для автотранспорта во дворы, гаражи.
203.
Выполнение прокладки кабельных линий в трубах при пересечении ручьев и канав.
204.
Выполнение прокладки кабельных линий надземным способом при высоком уровне грунтовых вод на территории открытого распределительного устройства.
205.
Выполнение надземных лотков и плит из железобетона для прокладки кабелей.
206.
Наличие дверей кабельных в сооружениях с самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
207.
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
208.
Наличие самозапирающихся замков, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
209.
Наличие дренажных механизмов в туннелях.
210.
Выполнение засыпки кабельных каналов вне зданий поверх съемных плит слоем земли толщиной не менее 0,3 м., кроме кабельных каналов, расположенных в огражденных территориях.
211.
Наличие слоя земли толщиной не менее 0,5 м в подземных туннелях вне зданий поверх перекрытия.
212.
Соблюдение следующих условий при прокладке контрольных кабелей пучками на лотках и многослойно в металлических коробах:
1) наружный диаметр пучка кабелей должен быть не более 100 мм;
2) высота слоев в одном коробе не должна превышать 150 мм;
3) в пучках и многослойно должны прокладываться только кабели с однотипными оболочками;
4) крепление кабелей в пучках, многослойно в коробах, пучков кабелей к лоткам выполняются так, чтобы была предотвращена деформация оболочек кабелей под действием собственного веса и устройств крепления;
5) в целях пожарной безопасности внутри коробов должны устанавливаться огнепреградительные пояса: на вертикальных участках – на расстоянии не более 20 м, а также при проходе через перекрытие на горизонтальных участках – при проходе через перегородки;

6) кәбіл трассасының әрбір бағытында жалпы қорап сыйымдылығының кемінде 15%- сыйымдылық қоры қарастырылады.
213.
Кәбіл құдықтары тереңдігінің кемінде 1,8 м болуы.
214.
Құдық еденінде топырақ суын және жауын суын жинайтын шағын шұңқырдың болуы.
215.
Кәбіл құдықтарында металл баспалдақтарының болуы.
216.
Кәбіл конструкциялардағы тәуелсіз желдеткіш бөліктердің болуы.
217.
Электр жүйесінің жекелеген бөліктерін синхрондау талап етілетін негізгі желінің транзитті кіші станцияларында жартылай автоматты немесе қолмен дәл синхрондау құрылғыларының болуы.
218.
Конденсатты қондырғыларын жабдықтауға арналған автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
219.
Жиiлiктi және белсенді қуатты автоматты реттеуге арналған (ЖҚАР) жүйелерінің болуы:

6) в каждом направлении кабельной трассы предусматривается запас емкости не менее 15 % общей емкости коробов.
213.
Наличие высоты кабельного колодца не менее 1,8 м.
214.
Наличие приямки в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод.
215.
Наличие в кабельных колодцах металлических лестниц.
216.
Наличие в кабельных сооружениях независимого отсека вентиляции.
217.
Наличие устройств для полуавтоматической или ручной точной синхронизации транзитных подстанций основной сети и электростанций, где требуется синхронизация отдельных частей электрической системы.
218.
Наличие устройств автоматического регулирования для оборудования конденсаторных установок.
219.
Наличие системы автоматического регулирования частоты и активной мощности, предназначенной для:

1) электр энергиясының сапасына қойылатын талаптарға сәйкес қалыпты режимдердегi энергия бiрiктiрулер және шеттетiлген энергожүйелерінде жиiлiкті қолдауға;
2) энергия бiрiктiрулер және энергожүйелер тексерiлетiн сыртқы және iшкi байланыстар жөнiндегi қуаттың қайта токтары энергия бiрiктiрулердiң айырбастау қуаттарын реттеуге және шектеуге;
3) диспетчерлік басқару барлық деңгейлерде басқарушы объектілердің арасындағы (соның iшiнде үнемді) қуат үлестiрiлулерге (бірыңғай электр энергетикасы жүйесі, біріктірілген энергия жүйесі, энергия жүйесі, электр станциялары) арналған.
220.
Телемеханика жабдықтары бақыланатын ішкі жүйелік және жүйеаралық байланыстар бойынша қайта токтар туралы ақпарат енгізуді, жиiлiкті және белсенді қуатты автоматты реттеуге арналған құрылғыларынан басқару объектілеріне, басқарушы әсер етуді және сигналдарды беруді, сондай-ақ қажетті ақпаратты жоғары тұрған басқару деңгейіне беруді қамтамасыз ету.
221.
Энергия жүйесінің кейінгі авариялық жұмыс істеуі жағдайларында жүктеме орнықтылығының бұзылуын және тасқынның туындауын болдырмау мақсатында кернеудің төмендеуін автоматты шектеу құрылғыларының болуы.
222.
Жалпы жұмыс режимімен байланысқан аймақ бойынша шашыраңқы орналасқан электр қондырғыларын диспетчерлік басқару және үзбей бақылау үшін телемеханика құралдарының (телебасқару, телесигнализация,, телеөлшеу және телереттеу) болуы.

1) поддержания частоты в энергообъединениях и изолированных энергосистемах в нормальных режимах согласно требованиям на качество электрической энергии;
2) регулирования обменных мощностей энергообъединений и ограничения перетоков мощности по контролируемым внешним и внутренним связям энергообъединений и энергосистем;
3) распределения мощности (в том числе экономичного) между объектами управления на всех уровнях диспетчерского управления (единой электроэнергетической системы, объединенной электроэнергетической системы, энергосистемы, электрические станции).
220.
Наличие средств телемеханики, обеспечивающих ввод информации о перетоках по контролируемым внутрисистемным и межсистемным связям, передачу управляющих воздействий и сигналов от устройств автоматического регулирования частоты и перетоков мощности на объекты управления, а также передачу необходимой информации на вышестоящий уровень управления.
221.
Наличие устройств автоматического ограничения снижения напряжения, предусматриваемые с целью исключения нарушения устойчивости нагрузки и возникновения лавины напряжения в послеаварийных условиях работы энергосистемы.
222.
Наличие средств телемеханики (телеуправление, телесигнализация, телеизмерение и телерегулирование), применяемые для диспетчерского управления территориально рассредоточенными электроустановками, связанными общим режимом работы, и их контроля.

223.
Күрделі тораптарда жұмыс істейтін электр қондырғылардың сенімді және экономикалық жағынан тиімді жұмыс режимдерін орнатуға арналған есептерін шешу үшін кәсіпорынды автоматты басқару жүйесі құрамында телебасқару жүйесінің болуы.
224.
Телесигнализацияның болуы:
1) электрмен қамтамасыздандыру барысында маңызды мәні бар диспетчерлік пунктілердің қарамағында немесе жедел басқарылуында болатын электр қондырғылардың негізгі коммутациялық жабдықтардың күйі мен жағдайларын көрсету үшін;

223.
Наличие телеуправления в составе автоматизированных систем управления предприятием, предусматриваемым в объеме, необходимом для решения задач по установлению надежных и экономически выгодных режимов работы электроустановок, работающих в сложных сетях.
224.
Наличие телесигнализации:
1) для отображения на диспетчерских пунктах положения и состояния основного коммутационного оборудования тех электроустановок, которые находятся в непосредственном оперативном управлении или ведении диспетчерских пунктов, которые имеют существенное значение для режима работы системы энергоснабжения;

2) диспетчерлік ақпараттық жүйелерге ақпарат енгізу үшін;
3) авариялық немесе алдын-ала белгі беру сигналдарын жеткізу үшін көзделуі тиіс.
225.
Барлық электрмен қамтамасыз ету жүйесінің тиімді жұмыс режимін бақылауға және орнатуға қажетті негізгі электрлік және технологиялық параметрлерін жеткізуді және сонымен қатар, мүмкін болатын авариялық процестерінің болдырмауын немесе жоюын қамтамасыз ететін телеөлшеудің болуы.
226.
Телемеханиканың барлық аппаратуралары мен панельдерін пайдалануға ыңғайлы жерде орнатылуының және таңбалануының болуы.

2) для ввода информации в диспетчерские информационные системы;
3) для передачи аварийных и предупредительных сигналов.
225.
Наличие телеизмерения, обеспечивающего передачу основных электрических или технологических параметров (характеризующих режимы работы отдельных электроустановок), необходимых для установления и контроля оптимальных режимов работы всей системы энергоснабжения в целом, а также для предотвращения или ликвидации возможных аварийных процессов.
226.
Наличие маркировки и установки в местах, удобных для эксплуатации всей аппаратуры и панели телемеханики.

227.
Деректермен алмасу мақсатында кемінде екі байланыс арнасының мынадай жағдайларда болуы:
1) Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің диспетчерлік басқару орталығына байланыстыру арналары;
2) Қазақстан Республикасының электр қуаты және энергиясы нарық операторының диспетчерлік орталығын байланыстыратын арналар;
3) энергия жүйелері арасындағы арналар (ұлттық және өңірлік маңызы бар);
4) 220 кВ және одан жоғары кіші станциялар арналары;

227.
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных в следующих случаях:
1) каналы с Центром диспетчерского управления единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
2) каналы с диспетчерским центром рыночного оператора электрической мощности и энергии Республики Казахстан;
3) каналы между энергосистемами (национального и регионального значения);
4) каналы с подстанции 220 кВ и выше;

5) жүйелік мақсаттағы 110 кВ кіші станциялар арналары;
6) 10 МВт-тан астам электр энергиясын өндірушімен байланысатын арналар;
7) қуаты 5 МВт-тан астам электр энергиясын тұтынушымен байланыстырушы арналар;
8) электр тарату желілері жүйелік мәні бар электр энергиясын тұтынатын энергоорталықтар арналары;
9) қосылған жүктемелері 5 МВт–тан кем және жүйелік емес (тупиктік) 110 кВ кіші станциялар арналары;
10) 35 кВ және одан төмен кіші станциялар арналары;

5) каналы с подстанции 110 кВ системного назначения;
6) каналы с производителем электроэнергии свыше 10 МВт;
7) каналы с потребителем электроэнергии с мощностью более 5 МВт;
8) каналы с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи имеют системное значение;
9) каналы с подстанции 110кВ не системного назначения (тупиковые), с суммарной нагрузкой менее 5 МВт;
10) каналы с подстанции 35 кВ и ниже;

11) 10 МВт төмен электр энергиясын өндірушісімен байланыстыратын арналар;
12) қуаты 5 МВт–тан кем электр энергиясын тұтынушыларымен байланыстыратын арналар;
13) электр тарату желілері жүйелік мәні жоқ электр энергиясын тұтынатын энергоорталықпен байланыстыратын арналар.
228.
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кәбілдер, кәбіл желілері және сымдар таңбасының болуы.
229.
Ыстық беттермен немесе майлардың және басқа да агрессивті орталардың әсерінен оқшауламасы бұзылатын жерлермен сымдар мен кәбілдерді жүргізгенде арнайы сымдар мен кәбілдердің болуы.

11) каналы с производителем электроэнергии ниже 10 МВт;
12) каналы с потребителем электроэнергии с мощностью менее 5 МВт;
13) каналы с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи не имеют системного значения.
228.
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
229.
Наличие специальных проводов и кабелей при прокладке проводов и кабелей по горячим поверхностям или в местах, где изоляция может подвергаться воздействию масел и других агрессивных сред.

230.
Жарыққа төзімсіз оқшауламасы бар сымдар мен кәбіл желілері жарық әсерінен қорғаныстың болуы.
231.
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін жүргізілетін кернеуі 110 кВ және одан жоғары трансформаторлардың екінші реттік тізбектері кәбілдері үшін металл қабықшасы немесе екі жағынан жерге тұйықталған броньның болуы.
232.
Аралық қысқыштардың тек мына жерлерде ғана болуы:
1) сым кәбілге ауысатын жерде;
2) аттас тізбектер біріктірілетін жерлерде (ажырату тізбектерінің қысқыштар жиыны, кернеу тізбектерінің жиыны);
3) зерттеуші блоктары немесе ұқсас құрылғылар жоқ болған жағдайда жылжымалы зерттеуші және өлшеуіш аппараттарды қосуды талап ететін жерлерде;
4) бірнеше кәбіл бір кәбілге бірігетін немесе түрлі кәбілдердің тізбектері қайта бөлінетін жерлерде..
233.
Кернеуі 220 кВ және одан жоғары желілік трансформатордың екінші реттік тізбектерінде басқа кернеу трансформаторынан резевтеуінің болуы.
234.
Панельдердің қызмет ететін жазбалары жақтарында көрсетілуі тиіс, олар жалғануларды, оның мақсатын, панельдің қалқаншадағы реттік нөмірін қамтиды және панельдерде орнатылған аппаратураның да схемаларға сәйкес аппаратуралары және таңбасының болуы.
235.
Тарату құрылғыларындағы жеке тізбектері мен панельдер мақсаттылығы көрсететін анық жазбалардың болуы.
236.
Тарату құрылғыларының барлық металлдан жасалған бөліктері боялуы тиіс немесе коррозияға қарсы басқа жабындының болуы.
237.
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайларды нақты көрсететін нұсқаулықтың болуы..
238.
Оқшауланбаған ток өткізуші бөліктерінің қоршаулары ретінде ұяшық өлшемдері 25х25 мм-ден аспайтын торлар және де біркелкі немесе аралас қоршаулардың болуы..
239.
Қоршаулар биіктігінің кемінде 1,7 м болуын сақтау,қалқаншалардың ұзындығы 7 м-ден астам жағдайы үшін қызмет ету жолдарының екі шығысының болуы.
240.
Нұсқаудан өтпеген персоналға қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғылары ток өткізуші бөліктерінің жабылған тұтас қоршауларының болуы.
241.
Құрылғы ішіндегі кәбілдер мен сымдар ұшталуының болуы.
242.
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптардың болуы:
1) құрылғы жоспарланған ауданда, аудан деңгейінен 0,2 м-ден кем емес орналасуы тиіс және де қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м қар үймелері байқалатын аймақтарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
243.
Ең аз температурадан басқа майлы және әуелік ажыратқыштардың жетек механизмдерінің, әуелік ажыратқыштар клапандары блогының, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ішкі қондырғы қысқыштары немесе аспаптары қолданылатын басқа да шкафтардың жылытылуының болуы.

230.
Наличие защиты от воздействия света проводов и жил кабеля, имеющие несветостойкую изоляцию.
231.
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемые от трансформатора напряжения до щита.
232.
Наличие промежуточных зажимов, устанавливаемые только там, где:
1) провод переходит в кабель;
2) объединяются одноименные цепи (сборка зажимов цепей отключения, цепей напряжения);
3) требуется включать переносные испытательные и измерительные аппараты, если нет испытательных блоков или аналогичных устройств;
4) несколько кабелей переходит в один кабель или перераспределяются цепи различных кабелей.
233.
Наличие резервирования от другого трансформатора напряжения во вторичных цепях линейных трансформаторов напряжения 220 кВ и выше.
234.
Наличие надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно схемам на панелях.
235.
Наличие четких надписей, указывающих на назначение отдельных цепей и панелей в распределительных устройствах.
236.
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или иметь другое антикоррозийное покрытие.
237.
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
238.
Наличие ограждения неизолированных токоведущих частей в виде сетки с размерами ячеек не более 25 х 25 мм, а также сплошные или смешанные ограждения.
239.
Соблюдение высоты ограждений не менее 1,7 м, проходов обслуживания щитов при длине щита более 7 м и наличие двух выходов.
240.
Наличие закрытых сплошных ограждений в токоведущих частях распределительных устройств, установленных в помещениях, доступных для не инструктированного персонала.
241.
Наличие оконцевания проводов и кабелей, которые находятся внутри устройства.
242.
Наличие следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
243.
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.

244.
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларда электрлік жарықтанудың болуы.
245.
Тарату құрылғылары мен кіші станциялары қызмет ету жүйесіне сәйкес телефон байланысының болуы.
246.
Биіктігі 2 м-ден астам сыртқы қоршаулар биік қар көшкіндері бар жерлерде, сондай-ақ аумағына арнайы рұқсат қағазымен кіретін кіші станцияларда,ашық тарату құрылғылары мен кіші станциялар аумағының биіктігі 1,8-2,0 м болатын сыртқы қоршаулардың болуы.
247.
Ашық тарату құрылғыларының аумағында орналасқан қосалқы ғимараттар (шеберханалар, қоймалар, жалпы басқару кіші станциялық пункттері.) биіктігі 1,6 м ішкі қоршаумен қоршалады. Электр станциялары ауласында орналасатын ашық тарату құрылғыларын (кіші станциялар) орналастырғанда бұл ашық тарату құрылғыларын (кіші станциялар) 1,6 м ішкі қоршаумен қоршалуы тиіс.
248.
Электр станцияларының аумағында орналасқан ашық тарату құрылғыларында (кіші станцияның) биіктігі 1,6 м ішкі қоршаудың болуы.
249.
110 кВ және одан жоғары ашық тарату құрылғыларын жылжымалы монтаждау-жөндеу жалғауларының тетіктері мен жабдықтары, сондай-ақ жылжымалы зертханаларға арналған жолдардың болуы.
250.
Маймен толтырылған трансформаторлары мен жанбайтын материалдардан жасалған аппараттардың астында іргетастарының болуы.
251.
Сыртқа орнатылатын сыртқы қондырғы үшін арналған жинақы тарату құрылғысы және жинақталған кіші станциялар мынадай талаптарға сай болуы тиіс.
1) сыртқы қондырғы үшін арналған жинақы тарату құрылғысы және жинақталған кіші станциялар жоспарланған ауданда жоспарланған жерден кемінде 0,2 м биіктікте және де қызмет ету шкафтары жанында орнатылуы.
2) қалың қар түсетін және қар көшкіні орын алатын аудандарда жинақы тарату құрылғыларында және жинақы трансформаторлық (түрлендіргіш) кіші станцияларында сыртқы қондырғыны 1,0 – 1,2 м биіктікте орнату.
252.
Тарату құрылғыларының есіктері басқа үй-жайларға немесе сыртқа шығарылуы тиіс және де тарату құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптарының болуы.
253.
Бір тарату құрылғысы бөліктері немесе екі тарату құрылғысы арасындағы көршілес үй-жайлары арасындағы есіктердің жабық күйде ұстап тұратын және оларды екі бағытта да ашылуына кедергі ететін құрылғысының болуы.
254.
Түрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасындағы есіктер 1 кВ дейінгі төмен кернеулі тарату құрылғыларының жағына ашылатын есіктің болуы.

244.
Наличие электрических освещений в распределительных устройствах и подстанции.
245.
Наличие телефонной связи в соответствии с принятой системой обслуживания в распределительных устройствах и подстанции.
246.
Наличие ограждения внешним забором высотой 1,8–2,0 м территории открытого распределительного устройства и подстанции, при этом внешние заборы высотой более 2,0 м применяются в местах с высокими снежными заносами, а также для подстанций со специальным режимом допуска на их территорию.
247.
Наличие ограждения внутренним забором высотой 1,6 м вспомогательные сооружения (мастерские, склады, общеподстанционные пункты управления), расположенные на территории открытого распределительного устройства и при расположении открытого распределительного устройства (подстанции) на территории электростанций эти открытые распределительные устройства (подстанции).
248.
Наличие внутреннего забора высотой 1,6 м на открытых распределительных устройствах (подстанции) при расположении их на территории электростанций.
249.
Наличие проезда для передвижных монтажно-ремонтных механизмов и приспособлений, а также передвижных лабораторий в открытых распределительных устройствах 110 кВ и выше.
250.
Наличие фундамента под маслонаполненные трансформаторы или аппараты из несгораемых материалов.
251.
Установка комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных (преобразовательные) подстанции наружной установки следующим требованием:
1) выполнение расположения комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных (преобразовательные) подстанции на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки с устройством около шкафов площадки для обслуживания;
2) установление на комплектных распределительных устройствах и комплектных трансформаторных (преобразовательных) подстанциях наружной установки на высоте 1,0–1,2 м в районах с большим снежным покровом, а также в районах, подверженных снежным заносам;
252.
Наличие дверей на распределительных устройствах, открывающихся в направлении других помещений или наружу и имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
253.
Наличие устройства, фиксирующего двери в закрытом положении и не препятствующего открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройствах.
254.
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающееся в сторону распределительного устройства с низшим напряжением до 1 кВ.

255.
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғысының үй-жайлары есіктері құлыптарының болуы, тарату құрылғыларының кірер есіктері және басқа да үй-жайлары есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс
256.
Кернеуі 20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының найзағайдан қорғанысының болуы.
257.
Кернеуі 220 кВ және одан жоғары ашық тарату құрылғыларын ашық тарату құрылғылары конструкцияларында орнатылатын жай тартқыштармен найзағайдан қорғаныстың болуы.
258.

255.
Наличие замков в дверях помещений распределительного устройства одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительного устройства и других помещений не должны подходить к замкам камер.
256.
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20–500 кВ.
257.
Наличие защиты от прямых ударов молнии открытого распределительного устройства 220 кВ и выше стержневыми молниеотводами, устанавливаемыми на конструкциях открытых распределительных устройств.
258.

110 кВ және одан жоғары банктік майлы ажыратқыштары бар 110 кВ кіші станцияларда оқшауламалық майлардың екі стационарлық резервуарынан тұратын ашық қойманың болуы.
259.
Жүктеме астындағы кернеуді реттеу құрылғылары жетектерінің шкафтары үшін автоматты түрде басқарылатын электрлік жылытудың болуы.
260.
220 кВ кішістанцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 тоннадан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін трансформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүк көтергіш құрылғылардың болуы.

Наличие открытого склада масла из двух стационарных резервуаров изоляционного масла на подстанциях 110 кВ и выше с баковыми масляными выключателями 110 кВ и выше.
259.
Наличие для шкафов приводов устройств регулирования напряжения под нагрузкой электрического подогрева с автоматическим управлением.
260.
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 тонн для ремонта.

261.
Түрлендіргіштің корпусында түрлендіргіштің бос жүрісіндегі кернеуі көрсетілген ескерту белгісінің болуы.
262.
Түзетілген токтың бірінші реттік тізбектері олардың жұмыс кернеуіне сәйкес келетін оқшауламасының болуы.
263.
Дайындаушы зауыттың талап ететін түрлендіргіштердің температуралық режимін қамтамасыз ету үшін оларды салқындату үшін құрылғылардың болуы.
264.
Аккумуляторлық қондырғыдағы кернеу мен токты өлшейтін және бақылайтын құрылғылардың болуы.

261.
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе на корпусе преобразователя.
262.
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
263.
Наличие устройств для охлаждения преобразователей для обеспечения температурного их режима, требуемого заводом-изготовителем.
264.
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока на аккумуляторных установках.

265.
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларын кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы.
266.
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты селективті автоматты ажыратқыштың болуы.
Лауазымды адам (адамдар)
__________ ________ ________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
__________ ________ ________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы электр энергетикасы саласындағы энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты
Ескерту. Бірлескен бұйрық тексеру парағымен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 28.11.2017 № 406 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.12.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етіл мейді
Талап-тарға сәйкес
Талап-тарға сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
1
Энергия беруші ұйымдарымен электр энергиясын беру жөнінде көрсетілетін қызметке шарттың болуы.
2
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының және электр энергиясының көтерме сауда нарығында мәмілелердің болуы
3
Мына құжаттар болған кезде тұтынушылармен энергиямен жабдықтау шартының болуы:
1) тұтынушыны (көппәтерлі құрылыстарда тұратын жеке тұлғаларды қоспағанда) электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмелері;

265.
Наличие устройств для их отключения при появлении обратного тока в зарядных и подзарядных двигателях-генераторах.
266.
Наличие автоматического выключателя, селективного по отношению к защитным аппаратам сети в цепи аккумуляторной батареи.
Должностное (ые) лицо (а)
____________ __________ _________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
___________ ________ ____________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист в области электроэнергетики
в отношении энергоснабжающих организаций
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с совместным приказом Министра энергетики РК от 28.11.2017 № 406 и Министра национальной экономики РК от 14.12.2017 № 415 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие договора на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
2
Наличие договоров купли-продажи электрической энергии и сделок на оптовом рынке электрической энергии.
3
Наличие договора энергоснабжения с потребителями, заключенного при наличии следующих документов:
1) копии акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям (за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках);

2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), мемлекеттік электрондық тіркелімнен үзінді көшірмелер, рұқсаттар мен хабарламалар (жеке кәсіпкерлер үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтама немесе электрмен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін) қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса ұсынып, электрмен жабдықтау шартына қол қоюға уәкілеттік берілетін адамға бұйрықтың (сенімхаттың) көшірмесі;
6) көппәтерлі құрылыстарда тұратын тұрмыстық тұтынушыларды қоспағанда техникалық шарттардың (бар болған жағдайда) көшірмесі;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
8) дербес деректерді жинауға және өңдеуге жазбаша келісім;
9) тұрғын үй-жайға (үйге, пәтерге) – тіркелген адамдар санын растайтын құжаттар.
4
Электр энергиясын берудің тәуліктік графигінің болуы мен жүргізілуі және олардың жасасқан шарттарға сәйкестігі
5
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың мынадай жағдайларда:
1) электр энергиясы үшін төлем электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімде өтелмегенде, сондай-ақ толық өтелмегенде;
2) электрмен жабдықтау шартында белгіленген электрді тұтыну режимі бұзылғанда;
3) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның ЭЭПҚ бұзушылықтарын жою туралы талабы белгіленген мерзімде орындалмағанда электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтатуы.
6
Тұтынушыны электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыларды - кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын) жазбаша (хабарлама ұсыну арқылы) немесе электр энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға электр энергиясын жеткізуді тоқтату (шектеу) туралы (хабарлама ұсыну жолымен) немесе электрондық поштаға, факсқа хаттама жолдау арқылы ескертіп, электр энергиясымен жабдықтауды тоқтату туралы жазбаша ескертпені жолдау
7
Тұтынушыға электр энергиясын беруді мына жағдайларда:
1) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне электр энергиясының қабылдағыштарын өз еркімен жалғау;
2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепсіз) электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және басқа тұтынушылардың электр қондырғыларының қызметін бұзатын мәнге дейін түсіру;
4) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін жұмыс уақытында тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары мен электр қондырғыларына жібермеу (іссапарға жіберілген жұмыскер құқығында);
5) авариялық жағдайда алдын ала хабарламай, толық тоқтату.
8
Тұтынушыны резервтік қуаттандыру болмаған жағдайда, жабдықты жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін тұтынушыға электр энергиясын беруді тоқтату туралы ажыратқанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей ескертуді орындау
9
Тұтынушының электрмен жабдықтау схемасы 1 және 2-ші санатты сенімділік талабына сәйкес келген жағдайда, тұтынушымен, энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
10
мына бұзушылықтар:
1) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымының желілеріне өздігінен қосылуы;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралынан (бұдан әрі – КЕҚ) басқа электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) КЕҚ әйнегі мен қорабын зақымдау;
4) тексеруге құқығы бар ұйымның (бұл ұйымның қорытындысы бойынша) алғашқы немесе мерзімді салыстырып тексеруі туралы пломбаның (белгінің) немесе пломбалау құрылғысының болмауы, бұзылуы, зақымдалуы, сәйкес келмеуі;
5) бұрын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым орнатқан жерлерде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым пломбалау құрылғысының болмауы, бұзылуы, зақымдалуы, сәйкес келмеуі;
6) КЕҚ, ток пен кернеу трансформаторларын қосу схемасының өзгеруі;
7) КЕҚ дискісінің жасанды тежелуі;
8) КЕҚ көрсеткішін бұрмалайтын құрылғыларды орнату кезінде электр энергиясын тұтынушының бұзушылық, ажырату және қайта есептеу жүргізу туралы жасалған актісінің болуы.
Лауазымды адам (адамдар)
__________ _______ _________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
__________ ________ ________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тексеру парағы электр энергетикасы саласындағы жеке және заңды тұлғаларға қатысты
Ескерту. Бірлескен бұйрық тексеру парағымен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 28.11.2017 № 406 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.12.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талап-тарға сәйкес келеді
Талап-тарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1.
Тұтынушының электрмен жабдықтау схемасы 1 және 2-ші санатты сенімділік талабына сәйкес келген жағдайда, тұтынушымен энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
2.
Электр желiлерiнің күзет аймақтарында құрылыс, монтаждау, жер қазу, тиеу-түсіру жұмыстары, ұңғымалар мен шурфтардың орнатылуына байланысты іздеу жұмыстарын жүргізу, алаңдарды, автомобиль көлiгi тұрақтарын жайластыру, базарларды, құрылыстарды, ғимараттарды орналастыру, материалдарды жинап қою, қоршаулар мен дуалдарды соғу, күйдiргiш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастау және төгу кезінде осы электр желілерін пайдаланушы ұйымдармен келісімнің болуы.
3.
Электр желілерінен:
жақын арадағы тұрғын, өндірістік және өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстарға дейін:
1) 1-20 кВ ӘЖ үшін 2 м,
2) 35-110 кВ ӘЖ үшін 4 м,
3) 150-220 кВ ӘЖ үшін 6 м
өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстардың және электр станциялары мен кіші станциялардың өндірістік ғимараттары мен құрылыстарының жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
1) 330 кВ ӘЖ үшін 8 м,
2) 500 кВ ӘЖ үшін 10 м
тұрғын және қоғамдық ғимараттардың, өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың (электр станциялары мен кіші станциялардан басқа) жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
1) 330 кВ ӘЖ үшін 20 м,
2) 500 кВ ӘЖ үшін 30 м рұқсат етілген ең аз арақашықтықты сақтау.
4.
Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кәбіл желiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші шағын станцияларды, бөліп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
5.
Кернеуі 1000 вольттан асатын электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кәбіл желiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші шағын станцияларды, бөліп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
6.
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольтқа дейінгі әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
7.
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольттан жоғары әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
8.
Кабель трассаларын қазып алу немесе оларға жақын тұста жер қазу жұмыстарын жүргізу кезінде кәбіл желісін пайдаланушы ұйымның кәбілдік желілердің орналастырылуы мен жату тереңдігі көрсетіліп жоспарының (схемасы) қосымшасы бірге берілетін рұқсатының болуы.
9.

2) копии акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии;
3) копии справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей);
4) копии справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копии правоустанавливающего документа на объект электроснабжения;
5) копии приказа (доверенности) на лицо, уполномоченное на подписание договора на электроснабжение, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
6) копии технических условий, за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках;
7) копии документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
8) письменного согласия на сбор и обработку персональных данных;
9) документов, подтверждающих количество зарегистрированных лиц в жилом помещении (доме, квартире).
4
Наличие и ведение суточных графиков отпуска электроэнергии и их соответствие заключенным договорам
5
Прекращение полностью или частично подачи энергоснабжающей организацией электрической энергии в следующих случаях:
4) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
5) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
6) при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений ППЭЭ.
6
Направление письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих электрическую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до прекращения поставки (потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд - не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
7
Прекращение без предварительного уведомления полностью подачу потребителю электрической энергии в случаях:
6) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
7) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
8) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;
9) недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
10) аварийной ситуации.
8
Выполнение предупреждения потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
9
Наличие Акта аварийной брони энергоснабжения, составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категорий надежности.
10
Наличие составленного акта о нарушении потребителя электроэнергии, отключение и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
9) самовольное подключение к сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
10) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ);
11) повреждение стекла и корпуса ПКУ;
12) отсутствие, нарушение, повреждение, несоответствие пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право (по заключению данной организации);
13) нарушение, повреждение, несоответствие или отсутствие пломбировочного устройства энергопередающей (энергопроизводящей) организации в местах, ранее установленных энергопередающей (энергопроизводящей) организацией;
14) изменение схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения;
15) искусственное торможение диска ПКУ;
16) установка приспособлений, искажающих показания ПКУ.
Должностное (ые) лицо (а)
____________ __________ _________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
___________ ________ ____________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении
физических и юридических лиц
Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с совместным приказом Министра энергетики РК от 28.11.2017 № 406 и Министра национальной экономики РК от 14.12.2017 № 415 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие Акта аварийной брони энергоснабжения составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категорий надежности.
2.
Наличие согласования с организациями, эксплуатирующими электрические сети при строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных и поисковых работах, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройством площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещением рынков, строений, сооружений, складированием материалов, сооружении ограждений и заборов, сбросом и сливом едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материалов в пределах охранных зон этих сетей.
3.
Соблюдение минимально допустимого расстояния от электрических сетей до:
ближайших жилых, производственных и непроизводственных зданий и сооружений:
- 2 м для ВЛ 1-20 кВ;
- 4 м для ВЛ 35-110 кВ;
- 6 м для ВЛ 150-220 кВ.
ближайших выступающих частей непроизводственных зданий и сооружений и производственных зданий и сооружений электрических станций и подстанций:
- 8 м для ВЛ 330 кВ;
- 10 м для ВЛ 500 кВ.
ближайших выступающих частей жилых и общественных зданий, производственных зданий и сооружений (кроме электрических станций и подстанций):
- 20 м для ВЛ 330 кВ;
- 30 м для ВЛ 500 кВ.
4.
Недопущение повреждения электрических сетей напряжением до 1000 вольт (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
5.
Недопущение повреждения электрических сетей напряжением свыше 1000 вольт (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
6.
Недопущение повреждения воздушных линий электропередачи до 1000 вольт, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
7.
Недопущение повреждения воздушных линий электропередачи свыше 1000 вольт, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
8.
Наличие письменного разрешения организации эксплуатирующей кабельную линию при производстве раскопки кабельных трасс или при земляных работах вблизи них, с приложенным планом (схемой) с указанием размещения и глубины залегания кабельной линии электропередачи.
9.

Кабельден 1 метрге жуық қашықтықта жер қазатын машиналармен топырақ қазуға, сонымен қатар, салынған кабельдердің қалыпты тереңдігі кезінде 0,4 метрден астам тереңдікте жатқан кәбіл үстіндегі топырақты қопсыту үшін ұрғыш балғаларды, сүймен мен қайланы пайдалануға,сондай-ақ кабельдерден 5 метр қашықтықта соққылы және тербелмелі батырылатын механизмдерді пайдалануға жол бермеу.
10.
Жерасты байланыс кабельдері немесе электр кабельдері бар ұйымдардың түйісу немесе жақындасу орындарында электр берудің әуе желілері тіректерінде оған дейінгі ара қашықтық көрсетілген кабель бағытындағы сызық түрінде ескертуші белгілердің болуы.
11.
Электр берудің әуе желілерінің күзету аймақтарындағы пішенді жырту, жинау, шығару, жайылма суару сияқты алаңдық ауыл шаруашылық жұмыстарының басталуына дейін күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей жерді пайдаланушыда иелігінде осы желілер орналасқан ұйымның алдын ала жазбаша хабарламасы болуы.
12.
Электр желілерінің күзет аймақтарында жару жұмыстарын жүргізуге шегінде электр желілері бар ұйымның жазбаша келісімінің болуы.
13.
Өтінім берілген қуаты 10 мегаваттан жоғары электр энергиясын пайдаланушыларды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне қосуға техникалық шарттары жүйелік оператормен келісілген құжаттардың болуы.
14.
Тұтынушылардың барлық қайта қосылатын және қайта құрылатын электр қондырғыларына арналған жобалық және техникалық қабылдау-тапсыру құжаттамасының болуы.
15.
Тұтынушының электр қондырғысының сенімді, қауіпсіз жұмысына жауапты электр-техникалық персоналда тиісті біліктілік рұқсатының, не қолданыстағы электр қондырғыларының жұмысына кіруге рұқсаты етілген қызметшілер құрамы бар ұйыммен жасасқан электр қондырғыға қызмет көрсету шартының болуы.
16.
Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен электрмен жабдықтауға жасалған шарттың болуы
17.
Электрлік желіге схемадағы және электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарындағы бұзушылықтар жойылғанға дейін және қайта есептеу төлемі мен қосылу үшін төлем болмаған кезде қосылуға жол бермеу.
18.
Электр қондырғыларын пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған ұйыммен электр қондырғыларын пайдалануға шарттың болуы.
19.
Электр қондырғыларын пайдалану үшін жауапты адамды тағайындау туралы тиісті құжаттың болуы.
20.
Кернеуі 1000 вольттан жоғары кернеулі электр қондырғылардың иесі жеке тұлғада электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану үшін жауапкершілік жүктелетін мамандандырылған ұйымдармен электр қондырғыларына қызмет көрсетуге жасалған шарттың болуы.
21.
Қуаты 10 киловольтамперден (кВА) асатын электр қондырғылар орнатылған тұтынушыларда электр қондырғылары үшін жауапты адамның міндетін атқаратын жұмыскерді тағайындау.
22.
Электр қондырғылары үшін жауапты адамның оның құқықтары мен жауапкершілігі көрсетілген лауазымдық нұсқалығының болуы.
23.
Электр қондырғылары үшін жауапты адамды және оның орынбасарын электр қауіпсіздігі бойынша тиісті тобы беріліп, білімі тексерілгеннен кейін тағайындау

Недопущения производства раскопок землеройными машинами на расстоянии ближе 1 м от кабеля и использования отбойных молотков, ломов и кирок при рыхление грунта над кабелями на глубину более 0,4 м, при нормальной глубине прокладки кабелей, а также применения ударных и вибропогружных механизмов на расстоянии 5 метров от кабелей.
10.
Наличие предупредительных знаков на опорах воздушных линий электропередачи, в местах пересечения или сближения их с подземными кабелями связи или электрокабелями организации, в виде стрелок в направлении кабеля с указанием расстояния до него.
11.
Наличие предварительного письменного уведомления организации, в ведении которой находятся эти линии, землепользователем не позднее чем за 3 (три) календарных дня до начала полевых сельскохозяйственных работ как вспашка, уборка, вывоз сена, лиманный полив в охранных зонах воздушных линий электропередачи.
12.
Наличие письменного согласия организации на производство взрывных работ в охранных зонах электрических сетей, в ведении которой находится электрические сети.
13.
Наличие согласованных документов технических условий с системным оператором на подключение пользователей электрической энергии с заявленной мощностью свыше 10 мегаватт к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
14.
Наличие проектной и технической приемо-сдаточной документации для всех вновь подключаемых и реконструируемых электроустановок потребителей.
15.
Наличие соответствующего квалификационного допуска у электротехнического персонала, ответственного за надежную, безопасную работу электроустановок потребителя, либо договора на обслуживание электроустановки с организацией, имеющей персонал с допуском к работе в действующих электроустановках.
16.
Наличие заключенного с энергоснабжающей организацией договора на электроснабжение.
17.
Недопущение подключения к электрическим сетям до устранения нарушений в схеме и в приборе коммерческого учета электрической энергии, а также при отсутствии оплаты суммы перерасчета и суммы за подключения.
18.
Наличие договора на эксплуатацию электроустановок со специализированной организацией, осуществляющей деятельность по эксплуатации электроустановок.
19.
Наличие соответствующего документа о назначении ответственного за эксплуатацию электроустановок.
20.
Наличие у физического лица, владельца электроустановок напряжением выше 1000 вольт договора на обслуживание электроустановок, заключенного со специализированной организацией, на которую возлагается ответственность за безопасную эксплуатацию электроустановок.
21.
Назначение работника, замещающего ответственного за электроустановки у потребителей, установленная мощность электроустановок которых превышает 10 киловольтампер.
22.
Наличие должностной инструкции ответственного за электроустановки, с указанием его прав и ответственности.
23.
Назначение ответственного за электроустановки и его заместителя после проверки знаний и присвоения соответствующей группы по электробезопасности:

1) V –кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларында;
2) IV - кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында.
24.
Электр қондырғыларын монтаждау немесе қайта жаңарту басталғанға дейін:
1) энергия беруші ұйымдардан алынған техникалық талаптардың;
2) орындалған жобалық құжаттаманың;
3) жоба бойынша техникалық талаптарды беретін энергия беруші ұйыммен келісілген жобалық құжаттаманың болуы.
25.
Электр қондырғыларын пайдалануға қабылдау алдында мынадай:

1) V - в электроустановках напряжением выше 1000 В;
2) IV - в электроустановках напряжением до 1000 В.
24.
Наличие, до начала монтажа или реконструкции электроустановок:
1) технических условий от энергопередающей организации;
2) выполненной проектной документации;
3) согласованной проектной документаций с энергопередающей организацией, выдавшей технические условия по проекту.
25.
Наличие перед приемкой электроустановок в эксплуатацию следующих документов:

1) энергетикалық объектіні салу мен монтаждау кезеңінде - құрылыс пен жабдық түйіндерін, оның ішінде жасырын жұмыстарды аралық қабылдау бойынша;
2) жабдықтың тапсырып-қабылдануын тексеру және электр қондырғыларының жекелеген жүйелерін іске қоса реттеуді тексеру бойынша,
3) жабдықты кешенді тексеріп байқау бойынша құжаттардың болуы.
26.
Жабдықтың тапсырылатын электр қондырғысы бойынша оларға монтаждау және реттеу барысында енгізілген өзгерістер бар жобалық схемалар бойынша орындалған қабылдау-тапсыру сынақтары және жекелеген жүйелерді іске-қосу реттеу сынақтары актісінің болуы.
27.
Жабдықты кешенді тексеріп байқауды тұтынушы немесе мамандандырылған ұйымның орындауы.
28.
Тұтынушының электр қондырғыларын пайдалануға тексеріп байқау және қабылдау алдында:
1) электр қауіпсіздігі бойынша топтарға сәйкес жабдықталған электр техникалық және электр технологиялық персоналдың;
2) әзірлеген және бекітлген пайдалану нұсқаулықтары, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтары және жедел схемалары, есеп беру мен есептілік бойынша техникалық құжаттаманың;

1) по промежуточному приему узлов оборудования и сооружений, в том числе скрытых работ в период строительства и монтажа энергообъекта;
2) по приемо-сдаточным испытаниям оборудования и пусконаладочным испытаниям отдельных систем электроустановок;
3) по комплексному опробованию оборудования.
26.
Наличие по сдаваемой электроустановке, акта приемо-сдаточных испытаний оборудования и пусконаладочных испытаний отдельных систем, выполненных по проектным схемам, с наличием изменений, внесенных в них в ходе монтажа и наладки.
27.
Выполнение комплексного опробования оборудования потребителем либо специализированной организацией.
28.
Наличие перед опробованием и допуском электроустановок потребителя к эксплуатации:
1) укомплектованного в соответствии с группами по электробезопасности электротехнического и электротехнологического персонала;
2) разработанных и утвержденных эксплуатационных инструкций, инструкций по охране труда и оперативных схем, технической документаций по учету и отчетности;

3) сыналған қорғану құралдарының, құрал-саймандардың,қосалқы бөлшектер мен материалдарын;
4) қолданысқа енгізілген байланыс, сигнализация және өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру мен желдету құралдарының болу.
29.
Меншікті энергия көзі бар немесе электрмен жабдықтаудың өз жүйесінде электр желілерінің дербес кәсіпорны бар тұтынушыларда, сондай-ақ электр шаруашылық құрамында бас төмендеткіш станциялары, дамыған электр желілері, жоғары вольтты таратушы құрылғылар жүйесі мен цехтың төмендеткіш шағын станциялары бар ірі энергиялық сыйымды тұтынушыларда электр қондырғыларын жедел диспетчерлік басқарудың болуы.
30.
Тұтынушы цехтарының (құрылымдық бөлімшелердің) электр шаруашылығы объектілерін жедел басқарудың түрлі деңгейдегі персоналы арасындағы өзара қарым-қатынастарды, сондай-ақ тұтынушының жедел персоналы мен тиісті электр тораптық кәсіпорындары (орталық диспетчерлік қызмет, өңірлік диспетчерлік орталық, желілік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы) арасындағы өзара қарым-қатынастарды регламенттейтін ережелердің, шарттардың немесе нұсқаулықтардың болуы.
31.
Басқару қалқандарында (пункттерінде) байланыс құралдарының болуы.
32.
Жедел басқару қалқандарында (пункттерінде) және басқа да осы мақсатқа арналған үй-жайларды барлық аппараттардың нақты жай-күйі мен олардың нөмірлері көрсетілген орындары белгіленген жедел басқарудағы электр қондырғылары электрлі жалғасуының жедел схемаларының (схема-макеттерінің) болуы.
33.
Тұтынушының электр қондырғылары үшін жауапты тұлға 2 жылда 1 рет бекітетін жабдық жұмысының қалыпты режимдері кезіндегі барлық кернеулі электрлік байланыстырудың бір желілік схемаларының болуы.
34.
Диспетчерлік пунктте, тұтынушының электрмен жабдықтау жүйесін басқару қалқанында және персоналдың тұрақты кезекшілігі бар объектіде, жоғары тұрған жедел-диспетчерлік басқару органымен келісілген авариялардың алдын алу және жою жөніндегі жергілікті нұсқаулықтардың болуы.
35.
Нақты кәсіпорынның (ұйымның) ерекшелігі мен құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып, жедел басқару, жедел келіссөздер мен жазбалар жүргізу,жедел ауыстырып қосу және авариялық режимдерді жою жөніндегі нұсқаулықтардың болуы.
36.
Қосалқы станциялардың, қалқандардың және құрастырмалардың тарату құрылғыларының электр схемаларында ауыстырып қосуды орындау кезінде осы жабдық жедел басқаруында немесе қарамағында тұрған жоғары тұрған жедел персоналдың өкімінің немесе рұқсатының сондай-ақ кейіннен жедел журналда жазбаның болуы.
37.
Күрделі ауыстырып қосуды орындау үшін, атап айтқанда коммутациялық аппараттармен, жерге тұйықтамайтын ажыратқыштар мен релелік қорғану аварияға қарсы және режимдік автоматика құрылғыларымен операциялардың қатаң бірізділігі талап етілетін ауыстырып қосу үшін, сондай-ақ бұғаттау құрылғыларымен жабдықталмаған немесе жарамсыз бұғаттау құрылғылары бар электр қондырғыларында ауыстырып қосу бағдармаларының немесе бланкілерінің болуы.
38.
Диспетчерлік пункттерде, кәсіпорынның (ұйымның) бас төмендеткіш қосалқы станциясының басқару қалқандарында тұтынушының электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен күрделі ауыстырып қосу тізбесінің болуы.
39.
Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда (жазатайым оқиға, табиғи апат, сондай-ақ апаттарды жою кезінде) өкімсіз немесе жоғары тұрған жедел персоналға айтпай, жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес қосуларды орындау кезінде хабарламаның және жазбаның болуы.
40.
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адаммен бекітілген жедел коммутацияны жүзеге асыруға уәкілетті қызметкерлердің тізімінің болуы.
41.
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты болып бекітілген жоғары тұрған жедел қызметтермен жедел келіссөздер жүргізу құқығы бар тұтынушының жедел персоналының тұлғалары тізімінің болуы және оны электржелілік кәсіпорындардың диспетчерлік қызметтеріне (өңірлік электр желілерінің (таратушы электр компанияларының) орталық диспетчерлік қызметі, өңірлік диспетчерлік орталық, жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы), сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен қосалқы абоненттерге жіберу.
42.
Электр желілік компанияларда қолданылатын электр қондырғыларындағы ауыстырып қосу жөніндегі үлгі нұсқаулықтар негізінде тұтынушының электр қызметтері әзірлеген қайталанатын күрделі ауыстырып қосуға арналған типтік бағдарламалардың, ауыстырып қосу бланкілерінің болуы.
43.
Жедел құжаттар болып табылатын ауыстырып қосудың бағдарламалары мен бланкілерінде электр қондырғыларының электр қосылыстары схемаларында және релелік қорғаныс және автоматика тізбектерінде ауыстырып қосуларды жүргізу кезіндегі операциялардың тәртібі мен бірізділігінің болуы.
44.
Жаңа жабдықты енгізумен, ескірген жабдықты ауыстырумен немесе ішінара бөлшектеумен, тарату құрылғыларын қайта жаңартумен байланысты, электр қондырғыларының электрлік қосылыстарының негізгі схемасында өзгерістер болған сондай-ақ релелік қорғау мен автоматиканың орнатылған құрылғыларында жаңа немесе өзгерістерді қосу кезінде типтік бағдарламаларды және қайта қосу бланкілерінде түзетулердің болуы.
45.
Кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында ауыстырып қосуды жүргізу кезінде жедел журналда жазбаның болуы.
46.
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен электр жабдығын ажырату және қосуға арналған өтініштерді рәсімдеу тәртібінің болуы.
47.
Жедел персонал (жауапты басшы немесе жұмыс өндіруші) туралы актіні енгізу алдында персоналдың тұрақты кезекшілігі бар электр қондырғыларында жөндеудегі немесе сынаудағы жабдықтың қабылдау болуы.
48.
Блоктауышты ашу кезінде оған деблоктау бойынша операциялар енгізе отырып, ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
49.
Ауыстырып қосуды жүргізуге өкім алған кезекші толтырған ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
50.
Ауыстырып қосу бланкісі бойынша орындалатын әрбір тапсырмаға жеке ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
51.
Жоғары тұрған жедел персоналдың жедел басқаруындағы электр қондырғыларында, электр тораптары мен релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларында қайта қосуды орындау кезінде өкімінің болуы.
52.
Қайта қосу туралы өкімде жоғарғы тұрған жедел персонал белгілеген қажетті талдап тексерілген дәрежесі бар электр қондырғыларының схемаларында, сондай-ақ релелік қорғаныс және автоматика тізбектеріндегі операциялардың бірізділігі туралы нұсқаудың болуы.
53.
Тұтынушының электр шаруашылығында автоматтандырылған басқару жүйесінің болуы.
54.
Кәсіпорынның автоматтандырылған басқару жүйесінде энергия беруші ұйымдардың диспетчерлік пункттерімен телемеханика және байланыс құралдарының болуы.
55.
Автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалануға енгізу кезінде қабылдау комиссиясы актісінің болуы.
56.
Автоматтандырылған басқару жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға енгізу кезінде ұзақтығы 6 айдан аспайтын тәжірибелік пайдаланудан өткені туралы актінің (хаттаманың) болуы .
57.
Тұтынушы басшысының автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалануды ұйымдастыру кезінде техникалық құралдар кешеніне, бағдарламалық қамтамасыз етуге қызмет көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің міндеттері туралы бұйрығының болуы.
58.

3) испытанных защитных средств, инструментов, запасных частей и материалов;
4)  введенных в действие средств связи, сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения и вентиляции.
29.
Наличие оперативного диспетчерского управления электроустановками у потребителей, имеющих собственные источники энергии или имеющих в своей системе электроснабжения самостоятельные предприятия электрических сетей, а также у крупных энергоемких потребителей, имеющих в составе электрохозяйства главные понизительные подстанции, развитые электрические сети, систему высоковольтных распределительных устройств и цеховых понизительных подстанций.
30.
Наличие положений, договоров или инструкций, регламентирующих взаимоотношения между персоналом различных уровней оперативного управления объектов электрохозяйства цехов (структурных подразделений) потребителя, а также взаимоотношения между оперативным персоналом потребителя и оперативным персоналом соответствующих электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба, региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора).
31.
Наличие средств связи в щитах (пунктах) управления.
32.
Наличие в щитах (пунктах) оперативного управления и других, предназначенных для этой цели помещений, оперативных схем (схем-макетов) электрических соединений электроустановок, находящихся в оперативном управлении, на которых обозначаются действительное положение всех аппаратов и мест наложения заземлений, с указанием их номеров.
33.
Наличие однолинейных схем электрических соединений электроустановок для всех напряжений при нормальных режимах работы оборудования, утверждаемых ответственным за электроустановки потребителя не реже 1 раза в 2 года.
34.
Наличие на диспетчерском пункте, щите управления системы электроснабжения потребителя и на объектах с постоянным дежурным персоналом, местных инструкций по предотвращению и ликвидации аварий, согласованных с вышестоящим органом оперативно-диспетчерского управления.
35.
Наличие инструкций по оперативному управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству оперативных переключений и ликвидации аварийных режимов, с учетом специфики и структурных особенностей конкретного предприятия (организации).
36.
Наличие распоряжения или разрешения вышестоящего оперативного персонала в оперативном управлении или ведении которого находится данное оборудование, при выполнении переключений в электрических схемах распределительных устройств подстанций, щитов и сборок, а также записи в оперативном журнале.
37.
Наличие программ или бланков переключений, для выполнения сложных переключений, а именно переключений, требующие строгой последовательности операций с коммутационными аппаратами, заземляющими разъединителями, устройствами релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, а также на электроустановках, не оборудованных блокировочными устройствами или имеющие неисправные блокировочные устройства.
38.
Наличие в диспетчерских пунктах, щитах управления главной понизительной подстанции предприятия (организации)перечня сложных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
39.
Наличие уведомления и записи в оперативном журнале, при выполнении переключений без распоряжения или без ведома вышестоящего оперативного персонала, в соответствии с местными инструкциями, в случаях не терпящих отлагательств (несчастный случай, стихийное бедствие, а также при ликвидации аварий).
40.
Наличие списка работников, имеющих допуск к выполнению оперативных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
41.
Наличие списка лиц оперативного персонала потребителя, имеющих право ведения оперативных переговоров с вышестоящими оперативными службами, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя и направление его диспетчерским службам электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба региональных электрических сетей (распределительных электрических компаний), региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора), а также энергоснабжающей организации и субабонентам.
42.
Наличие типовых программ, бланков переключений для повторяющихся сложных переключений, разработанных электрослужбами потребителя на основе типовых инструкций по переключениям в электроустановках, действующие в электросетевых компаниях.
43.
Наличие в программах и бланках переключений, которые являются оперативными документами, порядка и последовательности операций при проведении переключений в схемах электрических соединений электроустановок, цепях релейной защиты и автоматики.
44.
Наличие в типовых программах и бланках переключений корректировок, при наличие изменений в главной схеме электрических соединений, связанных с вводом нового оборудования, заменой или частичным демонтажом устаревшего оборудования, реконструкцией распределительных устройств, а также при включении новых или изменениях в установленных устройствах релейной защиты и автоматики.
45.
Наличие записи в оперативном журнале, при производстве переключений в электроустановках напряжением до 1000 В.
46.
Наличие порядка оформления заявок на отключение и включение электрооборудования, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя.
47.
Наличие перед включением акта о приемки оперативным персоналом (ответственным руководителем или производителем работ), оборудования находившегося в ремонте или на испытании, в электроустановках с постоянным дежурством персонала.
48.
Наличие бланка переключений при деблокировании, с внесенными операциями по деблокированию.
49.
Наличие бланка переключений, заполненного дежурным, получившим распоряжение на проведение переключений.
50.
Наличие отдельного бланка переключений, на каждое задание, выполняемое по бланку переключений.
51.
Наличие распоряжения вышестоящего оперативного персонала, при выполнении переключений в электроустановках, электрических сетях, устройствах релейной защиты и автоматики, находящихся в их оперативном управлении.
52.
Наличие в распоряжении указаний о переключениях, последовательности операций в схеме электроустановки, а также в цепях релейной защиты и автоматики, с необходимой степенью детализации, определенной вышестоящим оперативным персоналом.
53.
Наличие в электрохозяйстве потребителя автоматизированной системы управления.
54.
Наличие в автоматизированной системе управления предприятия, телемеханики и средств связи с диспетчерскими пунктами энергопередающих организаций.
55.
Наличие акта приемочной комиссии, при вводе автоматизированных систем управления в эксплуатацию.
56.
Наличие акта (протокола) о прохождении опытной эксплуатации, продолжительностью не более 6 месяцев, при вводе автоматизированной системы управления в промышленную эксплуатацию.
57.
Наличие приказа руководителя потребителя об обязанностях структурных подразделений по обслуживанию комплекса технических средств, программного обеспечения, при организации эксплуатации автоматизированных систем управления.
58.

Кернеуі 1000 В жоғары электр беру желілері бойынша телефон байланысы мен телемеханиканың жоғары жиілікті арналарының жабдықтарын (байланыс конденсаторлары, жоғары жиілікті бөгегіш реакторлары, жерге тұйықтау пышақтары, антенналық байланыс құрылғылары, өтпелі оқшаулағыштар, баптау элементтерінің разрядтағыштары және қосылу сүзгілері) пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыру кезінде кернеуі 1000 В жоғары қондырғыға қызмет көрсететін персоналдың болуы.
59.
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен әрбір автоматтандырылған басқару жүйесі бойынша техникалық және пайдалану құжаттамасы тізбесінің болуы.
60.
Қосалқы станциялар мен диспетчерлік пункттерде телебасқару шығу тізбектерін жұмыстан шығару үшін арнайы жалпы кілттердің немесе ажыратқыш құрылғылардың болуы.
61.
Ажыратқыш қысқыштарда немесе жеке ажыратқыш құрылғыларда телебасқару тізбектерін ажыратуды және жеке қосылуларды телесигналдауды орындауға диспетчерлік қызметтің рұқсаты мен өтінімінің болуы.
62.
Автоматтандырылған басқару жүйесінің техникалық құралдарында жөндеу-алдын алу жұмыстарын жүргізу бойынша бекітілген кестенің болуы.
63.
Электр қондырғысына жауапты және тұтынушының бас инженері бекіткен жөндеу жүргізу немесе техникалық қызмет көрсету үшін автоматтандырылған басқару жүйелерін шығару тәртібі туралы ереженің болуы.
64.
Диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерін жұмыстан шығару кезінде жедел өтінімнің болуы.
65.
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен электр қондырғыларының негізгі жабдықтарын жөндеудің барлық түрлеріне жылдық жоспардың (кестенің) болуы.
66.
Кәсіпорын басшысы бекіткен өндіріс көлемінің өзгеруіне әсер ететін электр қондырғыларын жөндеу кестесінің болуы.
67.
Кәсіпорын әзірлеген электр қондырғыларын техникалық қайта жарақтандыру және қайта жаңартудың ұзақ мерзімді жоспарларының болуы.
68.
Тұтынушының техникалық басшысы басқаратын комиссия жүргізген электр жабдығын пайдалану мерзімі өткен кезде, оның құрамына сараптама ұйымының өкілін тарта отырып, (осы жабдықтың жай – күйін бағалау және одан әрі жұмыс істеу мерзімін және пайдалану шарттарын белгілеу мақсатында) техникалық куәландырудың болуы.
69.
Электр жабдығын техникалық куәландыру жөніндегі комиссияның жұмыс нәтижелері туралы актінің болуы.
70.
Тұтынушыда орнатылған электр шаруашылығы жабдықтары үшін қосалқы бөлшектер мен материалдардың болуы.
71.
Техникалық басшы не бірінші басшы бекіткен қосалқы бөлшектер, материалдар номенклатурасының және олардың төмендетілмейтін қоры нормаларының болуы.
72.
Электр жабдықтары мен электр қондырғыларына жоспарлы кезеңдік техникалық қызмет көрсету кестесінің болуы.
73.
Электр жабдығын, торапты күрделі жөндеуге шығару кезінде кәсіпорын (ұйым) бойынша жөндеудің нақты мерзімдері, объекттерді жөндеуге дайындауға және жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар көрсетілген бұйрықтың болуы.
74.
Жөндеудің орындалуына мердігер ұйым тартылған жағдайда жөндеудің нақты мерзімдері, объектілерді жөндеуге дайындауға, жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар көрсетілген тапсырыс беруші кәсіпорын мен мердігер ұйымның бірлескен бұйрығының болуы.
75.
Жабдықты жөндеуге шығаруға жауапты тұлға және жөндеу басшысы (кәсіпорынның жөндеу бөлімшесінің басшысы немесе тартылған мердігерлік ұйымның басшысы) қол қойған электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге тапсыру актісінің болуы.
76.
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын күрделі жөндеу туралы құжаттаманың болуы.
77.
Жұмыстық сынаудың (сынаудың) оң нәтижелерін алған кезде қайта жаңартудан немесе күрделі жөндеуден кейін қол қойылған электр жабдықтары мен желілерін пайдалануға қабылдау актілерінің болуы.
78.
Қайта жаңарту және жөндеу бойынша есептік техникалық құжаттаманың болуы.
79.
Жабдықтың паспортында немесе арнайы жөндеу журналында қосалқы электр жабдықтарын жөндеу кезінде жүргізілген жұмыстар туралы жазбаның болуы.
80.
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын жаңғырту бойынша құжаттаманың болуы.
81.
Электр қондырғыларын қайта жаңартуды жүргізу туралы кәсіпорынның (ұйымның) техникалық кеңесінің шешімінің болуы.
82.
Тұтынушыда мынадай техникалық құжаттамалардың:

Наличие персонала, обслуживающего установки напряжением выше 1000 В, при осуществлении эксплуатации и ремонта оборудования высокочастотных каналов телефонной связи и телемеханики по линиям электропередачи напряжением выше 1000 В (конденсаторы связи, реакторы высокочастотных заградителей, заземляющие ножи, устройства антенной связи, проходные изоляторы, разрядники элементов настройки и фильтров присоединения).
59.
Наличие перечня технической и эксплуатационной документаций по каждой автоматизированной системе управления, утвержденного техническим руководителем потребителя.
60.
Наличие на подстанциях и диспетчерских пунктах специальных общих ключей или отключающих устройств для вывода из работы выходных цепей телеуправления.
61.
Наличие разрешения и заявки диспетчерской службы на выполнение отключений цепей телеуправления и телесигнализации отдельных присоединений на разъемных зажимах, либо на индивидуальных отключающих устройствах.
62.
Наличие утвержденного графика по проведению ремонтно-профилактических работ, на технических средствах автоматизированных систем управления.
63.
Наличие положения о порядке вывода автоматизированных систем управления для проведения ремонта или технического обслуживания, утвержденного ответственным за электроустановки и главным инженером потребителя.
64.
Наличие оперативной заявки, при выводе из работы средств диспетчерской связи и систем телемеханики.
65.
Наличие годового плана (графика) на все виды ремонтов основного оборудования электроустановок, утвержденного техническим руководителем потребителя.
66.
Наличие графика ремонтов электроустановок, влияющих на изменение объемов производства, утвержденного руководителем предприятия.
67.
Наличие долгосрочных планов технического перевооружения и реконструкции электроустановок, разработанных предприятием.
68.
Наличие технического освидетельствования, при истечении срока эксплуатации электрооборудование, проведенной комиссией, возглавляемой техническим руководителем потребителя, с привлечением в ее состав представителя экспертной организации.
69.
Наличие акта о результатах работы комиссии по техническому освидетельствованию электрооборудования.
70.
Наличие запасных частей и материалов, для установленного у потребителя оборудования электрохозяйства.
71.
Наличие номенклатуры запасных частей, материалов и нормы их неснижаемого запаса, утвержденной техническим руководителем либо первым руководителем.
72.
Наличие графика планового периодического технического обслуживания электрооборудования и электроустановок.
73.
Наличие при выводе электрооборудования и сетей в капитальный ремонт, приказа по предприятию (организации) с указанием конкретных сроков ремонта, лиц ответственных за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающие безопасность работы.
74.
Наличие совместного приказа предприятия-заказчика и подрядной организации, при привлечении к выполнению ремонта подрядной организации, с указанием конкретных сроков ремонта, лиц ответственных за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающие безопасность работы.
75.
Наличие акта сдачи электрооборудования и сетей в капитальный ремонт, подписанного лицом, ответственным за вывод оборудования в ремонт и руководителем ремонта (руководителем ремонтного подразделения предприятия, либо привлеченной подрядной организации).
76.
Наличие документации по капитальному ремонту электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
77.
Наличие актов приемки в эксплуатацию электрооборудования и сетей, подписанных после реконструкции или капитального ремонта, при получении положительных результатов рабочей обкатки (испытаний).
78.
Наличие отчетной технической документации по реконструкции и ремонту.
79.
Наличие записи в паспорте оборудования или в специальном ремонтном журнале о работах, проведенных при ремонте вспомогательного электрооборудования.
80.
Наличие документации по модернизации электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
81.
Наличие решения технического совета предприятия (организации) о проведении реконструкции электроустановок.
82.
Наличие у потребителя следующей технической документаций:

1) кәсіпорын объектілерінің ғимараттары мен құрылыстары және жерасты электр-техникалық коммуникацияларының сызылып түсірілген бас жоспары;
2) құрылыс салу, құрастырып жинау және реттеу барысында енгізілген өзгерістермен кейіннен пайдалануға бекітілген жобалық құжаттама (сызбалар, жазбаша түсіндірмелер, т.б.);
3) электр жабдығының көзге көрінбейтін жұмыстары, сынақ жасау және реттеудің қабылдануы, электр қондырғыларын пайдалануға қабылдау актілері;
4) бірінші және екінші реттік электрлік жалғамалардың атқаратын жұмыс схемалары;
5) мүліктік (баланстық) құрал-саймандар тұтынушы мен және энергетикамен жабдықтаушы ұйымдардың арасындағы және пайдаланушылық жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу актілері;
6) негізгі электр жабдығы, ғимараттар және энергетикалық нысандар құрылыстарының техникалық паспорттары, сертификаттауға жататын жабдық пен материалдардың сертификаттары;
7) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар;
8) электр техникалық персоналдың лауазымдық нұсқаулықтары, жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша, тасымалды электр қабылдағыштарын, қолдану бойынша нұсқаулықтар, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар, апатты болдырмау және жою бойынша нұсқаулықтар, электр энергиясын және оны ұтымды пайдалануды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтар, электр жабдығы мен электр қондырғыларына қызмет етуші жұмыскерлерге арналған еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтар болуы.
83.
Құрылымдық бөлімшелерде техникалық басшы бекіткен техникалық құжаттаманың болуы:
1) электр жабдығын және олардың техникалық деректерін, сонымен бірге, соларға берілген тізімдік түгендеу нөмірлерін көрсету арқылы электр жабдығын есепке алу журналдары (журналдарға дайындаушы зауыттардың техникалық паспорттары және пайдаланылуы жөніндегі нұсқаулықтар; жабдық пен бұйымның және материалдардың сапасын куәландыратын сертификаттар; жабдық пен электр тогын беретін желілерді сынау және өлшеу жөндеу, релелік қорғау, автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету (хаттамалары мен актілері қоса беріледі);
2) электр жабдығының, электр қондырғылары және құрылыстардың сызба жинақтары, қосалқы бөлшектердің сызбалары, әуе және кабельдік трассалардың атқару сызбалары және кабельдік журналдар;
3) жалғанатын муфталар қойылатын және басқа да коммуникациялармен қиысатын орындары көрсетілген, ғимараттар мен тұрақты құрылыстарға бекітілетін жерасты кабельдік трассалары, және жермен қосқыш құрылғылардың сызбалары;
4) тұтынушыларда тұтастай және жекелеген цехтар мен учаскелер (бөлімшелер) бойынша құрастырылған электрмен жабдықтаудың жалпы схемалары;

1) генерального плана предприятия, объекта с нанесенными зданиями, сооружениями и подземными электротехническими коммуникациями;
2) утвержденной проектной документаций (чертежи, пояснительные записки) со всеми изменениями, внесенными в ходе строительства, монтажа и наладки и последующей эксплуатации;
3) актов приемки скрытых работ, испытаний и наладки электрооборудования, приемки электроустановок в эксплуатацию;
4) исполнительных рабочих схем первичных и вторичных электрических соединений;
5) актов разграничения сетей по имущественной (балансовой) принадлежности и эксплуатационной ответственности между энергоснабжающей организацией и потребителем;
6) технических паспортов основного электрооборудования, зданий и сооружений энергообъектов, сертификаты на оборудование и материалы, подлежащие сертификации;
7) производственных инструкций по эксплуатации электроустановок;
8) должностных инструкций электротехнического персонала, инструкций по охране труда на рабочих местах, по применению переносных электроприемников, инструкций по пожарной безопасности, инструкции по предотвращению и ликвидации аварий, инструкции по выполнению переключений без распоряжений, инструкции по учету электроэнергии и ее рациональному использованию, инструкции по охране труда для работников, обслуживающих электрооборудование электроустановок.
83.
Наличие в структурных подразделениях технической документации, утвержденной техническим руководителем:
1) журналов учета электрооборудования с перечислением основного электрооборудования и указанием их технических данных, а также присвоенных им инвентарных номеров (к журналам прилагаются инструкции по эксплуатации и технические паспорта заводов-изготовителей, сертификаты, удостоверяющие качество оборудования, изделий и материалов, протоколы и акты испытаний и измерений, ремонта оборудования и линий электропередачи, технического обслуживания устройств релейной защиты и автоматики);
2) чертежей электрооборудования, электроустановок и сооружений, комплекты чертежей запасных частей, исполнительные чертежи воздушных и кабельных трасс и кабельные журналы;
3) чертежей подземных кабельных трасс и заземляющих устройств с привязками к зданиям и постоянным сооружениям и указанием мест установки соединительных муфт и пересечений с другими коммуникациями;
4) общих схем электроснабжения, составленных в целом и по отдельным цехам и участкам (подразделениям);

5) құрылымдық бөлімшелер арасында баланстық құрал-саймандар мен пайдалану жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу жөніндегі актілер немесе тұтынушы басшысының жазбаша нұсқауы (қажет болған жағдайда);
6) цехтың пен учаскенің (бөлімшенің) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар жиынтығы және қажетті лауазымдық нұсқаулықтар мен аталған бөлімшенің (қызметтің) жұмыскерлері үшін еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың жиынтықтары;
7) қызметкерлер тізімі мынадай:
жедел ауыстыруды орындауға, шұғыл келіссөздерді жүргізуге, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электр-техникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуға рұқсаты бар;
өкім, наряд беруші;
жұмысқа жіберуге, жұмыс өндірушінің, бақылаушының жауапты жұмыс басшысының құқығы бар;
жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге жіберілген;
электр қондырғыларында арнайы жұмыс өндіруге білімдерін тексеруге құқығы бар жұмыскерлердің тізімі;
8) электр қондырғыларындағы қауіпті газ жер асты құрылыстарының, арнайы жұмыстардың тізбесі;
9) өшірілгеннен кейін келтірілген кернеуде болатын әуе электр беру желісі;
10) ағымдағы пайдалану тәртібінде рұқсат етілген жұмыстардың тізбесі;
11) жұмыс өндірісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қосымша шаралар талап ететін электр қондырғыларының тізбесі;
12) электр қауіпсіздігі бойынша тиісті топтың болуы қажет инженер-техник қызметкерлер мен электротехникалық персоналдың лауазымдар тізбесі;
13) персоналды электр қауіпсіздігі бойынша 1-ші топқа жатқызуды талап ететін мамандық пен жұмыс орындарының тізбесі;
14) электр технологиялық және электр техникалық персоналдың міндеттерінің бөлінуі;
15) жедел басқарудағы электр қондырғылары;
16) қайта қосу бланкілері бойынша орындалатын күрделі қайта қосу тізбесі;
17) индикаторлардың разрядына ауыстырылған өлшеумен құралдары;
18) объектілер арасында бөлінген инвентарлық қорғаныш құралдары.
84.
Схемаларда және сызбаларда электр қондырғыларына жауапты адамның лауазымы мен өзгеріс енгізу күнін көрсете отырып, пайдалану процесінде орындалған электр қондырғыларында өзгерістердің болуы.
85.
Наряд пен өкім бойынша жұмыстарды есепке алатын журналда, барлық жұмыскерлердің назарына жеткізу туралы жазбаның схемалардағы өзгерістер туралы ақпараттың болуы.
86.
Схемаларда іс жүзінде орындалған белгілер мен нөмірлерге сәйкес келетін белгілер мен нөмірлердің болуы.
87.
2 жылда кемінде бір рет нақтылы пайдаланылатын электрлік (технологиялық) схемалардың (сызбалардың) сәйкестігіне тексерудің орындалуы туралы белгінің болуы.
88.
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (шағын станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) келесі құжаттамалар болуы тиіс:

5) актов или письменных указаний руководителя потребителя по разграничению сетей по балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности между структурными подразделениями (при необходимости);
6) комплекта производственных инструкций по эксплуатации электроустановок цеха, участка (подразделения) и комплекты необходимых должностных инструкций и инструкций по охране труда для работников данного подразделения (службы);
7) списков работников:
имеющих допуск выполнения оперативных переключений, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
отдающих распоряжения, наряды;
допускающего, ответственного руководителя работ, производителя работ, наблюдающего;
допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
подлежащих проверке знаний на допуск производства специальных работ в электроустановках;
8) перечней газоопасных подземных сооружений, специальных работ в электроустановках;
9) воздушных линии электропередачи, которые после отключения находятся под наведенным напряжением;
10) перечня работ, разрешенных в порядке текущей эксплуатации;
11) перечня электроустановок, где требуются дополнительные мероприятия по обеспечению безопасности производства работ;
12) перечня должностей инженерно-технических работников и электротехнологического персонала, которым необходимо иметь соответствующую группу по электробезопасности;
13) перечня профессий и рабочих мест, требующих отнесения персонала к группе 1 по электробезопасности;
14) разделение обязанностей электротехнологического и электротехнического персонала;
15) электроустановки, находящиеся в оперативном управлении;
16) перечень сложных переключений, выполняемых по бланкам переключений;
17) средства измерений, переведенных в разряд индикаторов;
18) инвентарные средства защиты, распределенные между объектами.
84.
Наличие на схемах и чертежах изменений в электроустановках, выполненных в процессе эксплуатации, за подписью ответственного за электроустановками с указанием его должности и даты внесения изменения.
85.
Наличие в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям записи о доведение до сведения всех работников, информаций об изменениях в схемах.
86.
Наличие на схемах обозначений и номеров соответствующих обозначениям и номерам выполненным в натуре.
87.
Наличие отметки о выполнении проверки на соответствие электрических (технологических) схем (чертежей) фактическим эксплуатационным, проводимой не реже 1 раза в 2 года.
88.
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных для обслуживающего электроустановки персонала) следующей документации:

1) жедел схема, ал қажет болған кезде схема-макетте (электрмен жабдықтаудың қарапайым және көрнекі схемасы бар тұтынушылар үшін коммутациялық аппараттардың нақты жағдайы белгіленбейтін алғашқы электр қосқыштардың бір сызықты схемасы болуы жеткілікті);
2) жедел журнал;
3) нарядтар және өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналы;
4) электр қондырғыларының кілттерін беру және қайтарып алу журналы;
5) релелі қорғаушы, автоматика және телемеханика журналы;
6) электр жабдықтарындағы ақаулар мен олқылықтар журналы немесе картотекасы;
7) бақылап-өлшеу құрылғылары мен электр есептегіштер көрсеткішінің тізімдемесі;

1) оперативной схемы, а при необходимости и схемы-макета (для потребителей, имеющих простую и наглядную схему электроснабжения, достаточно иметь однолинейную схему первичных электрических соединений, на которой не отмечается фактическое положение коммутационных аппаратов);
2) оперативного журнала;
3) журнала учета работ по нарядам и распоряжениям;
4) журнала выдачи и возврата ключей от электроустановок;
5) журнала релейной защиты, автоматики и телемеханики;
6) журнала или картотека дефектов и неполадок на электрооборудовании;
7) ведомости показаний контрольно-измерительных приборов и электросчетчиков;

8) электр жабдығын есепке алу журналы;
9) кабельдік журнал.
89.
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (шағын станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) келесі құжаттамалардың болуы:
1) жұмысшылардың тізімі:
- жедел ауыстыруды, жедел келіссөздер жүргізуді, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электртехникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуды орындайтын;
- өкімдерді, нарядтарды беретін;
- жауапты жұмыс басшыларын, жұмыстарды жүргізушілерді, бақылаушыларды жұмысқа жіберетін;
- жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге;
- электр қондырғыларында арнайы жұмыстарды жүргізуге білімі тексерілуге тиісті;
- энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың және қосалқы абоненттер ұйымдарының жедел келіссөздер жүргізуге құқығы бар жауапты жұмыскерлерінің тізімдері;

8) журнала учета электрооборудования;
9) кабельного журнала.
89.
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных дляперсонала обслуживающего электроустановки) следующей документации:
1) списка работников:
- выполняющих оперативные переключения, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
- отдающих распоряжения, наряды;
- допускающих, ответственных руководителей работ, производителей работ, наблюдающих;
- допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
- подлежащих проверке знаний на производство специальных работ в электроустановках;
- списка ответственных работников энергоснабжающей организации и организаций-субабонентов, имеющих право вести оперативные переговоры;

2) бекітілген учаскедегі жедел басқарудағы, жабдықтардың электр беу желілерінің және релелік қорғау құрылғыларының және автоматиканың тізбесі;
3) электр қондырғыларында ауыстырып қосу бойынша өндірістік нұсқаулықтар;
4) электр қондырғыларындағы жұмысқа рұқсатнама - наряд бланкілері;
5) ағымды пайдалану тәртібінде орындалатын жұмыстардың тізбесі.
90.
Күштік трансформаторлар мен реакторлардың салқындатқышы, кернеуді реттеу, қорғау құрылғыларының, май шаруашылығы және басқа да элементтердің қалыпты жағдайда болуы.
91.
Техникалық құжаттамада көрсетілген трансформатор мен шунттаушы реактор оқшауламасының сынақ кернеулерінің қабылданған деңгейлеріне сәйкес келетін оқшаулауға кернеудің әсерін қорғайтындай орнатылған кернеудің тиісті класстарының кернеулерін ажыратқыштармен немесе шектегіштермен тұрақты қосылған барлық желілік шықпалар мен бейтараптардың жағынан трансформатор мен шунттаушы реакторды қорғаудың болуы.
92.
Газдан қорғаушы құрылғылармен жабдықталған трансформаторлар мен реакторлардың қақпағы (бактың алмалы-салмалы бөлігі) газдық реле бағыты бойынша кемінде 1 % көтеріңкі болуы. Сондай-ақ кеңейткішке жалғанатын май бұрғышының еңістігі 2 %-дан кем болмауы тиіс.
93.
Жұмыс істемейтін трансформатордың немесе реактордың кеңейткішінде трансформатор немесе реактор майының осы сәттегі температурасына сәйкес келетін белгідегі май деңгейінің болуы.
94.
Майдың жоғары қабаттарындағы температурасын қадағалау үшін термосигнализатормен термометрдің болуы.
95.
Сыртқа орнатылатын үшфазалық трансформаторлар мен реакторлардың багында шағын станциялық нөмірдің болуы.
96.
Бірфазалық трансформаторлар мен реакторлардың тобының бактарында фазалық реңкінің болуы.
97.
Сыртқа орнатылатын трансформаторлар мен реакторларда атмосфералық әсерлерге және трансформаторлық майдың әсер етуіне төзімді ашық түсті бояуының болуы.
98.
Трансформатор пункттері мен камералары есіктерінің сыртқы және ішкі беттерінде трансформаторлардың шағын станциялық нөмірлерінің, сондай-ақ сыртқы жағында ескертуші белгілердің болуы.
99.
Трансформаторлар мен реакторлардың жоғары орналасқан элементтерін (3 м және одан да биік) қарап шығу және техникалық қызмет көрсету жоғары қарай тартылған сүйеніштері мен алаңшасы бар стационарлық басқыштардың болуы.
100.
Трансформаторлар немесе реакторлардың кеңейткішінде, сондай-ақ бакта немесе жүктемелі кернеуді реттеу құрылғысының кеңейткішінде ауамен араласудан майды қорғаудың болуы.
101.
Трансформаторлар мен реакторлардың майларының ылғалдылығын болдырмайтын құрылғының болуы.
102.
Трансформаторлар мен реакторлардағы айналдыру-үрлеу майлы салқындатқыш жүйелері арқылы майды орамаларда айналдырумен бағытталуы, су салқындатқышы арқылы орамалардағы майды мәжбүрлеп айналдырумен бағыттауы салқындатқыш құрылғысы трансформатор немесе реакторлардың қосылуымен (өшірілуімен) бір мезгілде автоматты түрде қосылудың (өшірілудің) болуы.

2) перечня оборудования, линий электропередачи и устройств релейной защиты и автоматики, находящихся в оперативном управлении на закрепленном участке;
3) производственной инструкции по переключениям в электроустановках;
4) бланков нарядов-допусков для работы в электроустановках;
5) перечня работ, выполняемых в порядке текущей эксплуатации.
90.
Наличие в исправном состоянии устройств охлаждения, регулирования напряжения, защиты, маслохозяйства и других элементов силовых трансформаторов и реакторов.
91.
Наличие защиты трансформатора и шунтирующего реактора со стороны всех линейных выводов и нейтрали, постоянно подключенными разрядниками или ограничителями напряжения соответствующих классов напряжения, установленные таким образом, что защиту от воздействия напряжений на изоляцию, соответствующие принятым уровням испытательных напряжений изоляции трансформатора и шунтирующего реактора, указанным в технической документации.
92.
Наличие подъема крышки (съемная часть бака) трансформаторов и реакторов, оборудованных устройствами газовой защиты по направлению к газовому реле не менее 1%, а также уклона маслопровода к расширителю не мене 2%.
93.
Наличие уровня масла в расширителе неработающего трансформатора или реактора на отметке, соответствующей температуре масла трансформатора или реактора в данный момент.
94.
Наличие термосигнализаторов и термометров для выполнения наблюдения за температурой верхних слоев масла.
95.
Наличие подстанционного номера на баке трехфазных трансформаторов и реакторов наружной установки.
96.
Наличие расцветки фаз на баках группы однофазных трансформаторов и реакторов.
97.
Наличие окраски светлого тона, устойчивой к атмосферным воздействиям и воздействию трансформаторного масла, на трансформаторах и реакторах наружной установки.
98.
Наличие подстанционного номера трансформаторов на дверях трансформаторных пунктов и камер с наружной и внутренней стороны, а также предупреждающих знаков с наружной стороны.
99.
Наличие стационарных лестниц с перилами и площадками наверху, для осмотра и технического обслуживания высоко расположенных элементов трансформаторов и реакторов (3 м и более).
100.
Наличие в расширителе трансформатора и реактора, а также в баке или расширителе устройства регулирования напряжения под нагрузкой, защиты масла от соприкосновения с воздухом.
101.
Наличие в трансформаторе и реакторе устройств, предотвращающих увлажнение масла.
102.
Наличие устройства охлаждения автоматического включения (или отключения), одновременно с включением (или отключением) трансформатора или реактора, на трансформаторах и реакторах с системами масляного охлаждения, направленной циркуляцией масла в обмотках и принудительной циркуляцией - через водоохладитель.

103.
Майдың мәжбүрлі айналымы бар трансформаторлар мен реакторларда майдың, салқындатқыш судың айналымын тоқтату және салқындатқыштарды үрлеу желдеткіштерінің жұмысы туралы сигнал беру жүйесінің болуы.
104.
Үрлеу салқындатқыш жүйелі трансформаторларда желдеткіштердің электр қозғалтқыштары майдың температурасы +550С болған кезде немесе майдың температурасына қарамай, нақты көрсеткішіне тең болатын кезде автоматты қосылуының болуы.
105.
Жүктемелі реттелетін құрылғылар, автоматты режимде жұмыста болу
106.
Трансформатор мен реактордың багынан белсенді бөлігін алу немесе қоңырауды көтеруге байланысты жұмыстарды орындау кезінде арнайы әзірленген жобаның болуы.
107.
Балансында май толтырулы жабдығы бар тұтынушы неғұрлым сыйымды аппарат көлемінің 110%-дан кем емес оқшауламалы майдың төмендемейтін қорының болуы.
108.
Трансформаторлар мен реакторларды сынау актілері мен хаттамаларының болуы.
109.
Тұтынушының аумағынан тыс орналасқан әрбір трансформаторлық 10/0,4 немесе 6/0,4 кВ шағын станциясында оның атауы, иесінің мекенжайы мен телефонының болуы.
110.
Компрессорлық станция үй-жайының ауа температурасын 10-350С шектерінде, элегаздық жиынтықтағы таратушы құрылғылардың орын жайында - 10-400С шектерінде сақтау.
111.
Жабық, ашық және жиынтықты таратушы құрылғыларда жарамды жарақтандыру құралдарының болуы.
112.
Шығатын екі есікті таратушы құрылғылардың дәліздерінде және өтпелі үңгір жолдардағы жарықтандыруды екі жақты басқарудың болуы.
113.
Басқарудың барлық кілттерінде, кнопкаларында және реттеуші тетіктерінде олар тағайындалатын операцияны көрсетуші ("Қосу", "Өшіру", "Азайту", "Үстемелеу") деген жазулардың, сондай-ақ сигнал лампаларында сигнал сипатын көрсететін (қосылған, өшірілген, қатты қызған және басқалары) жазулардың болуы.
114.
Айырғыштар мен олардың жетектерінде өшірілетін және қосылатын жағдайларының механикалық сілтеме белгілерінің болуы.
115.
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың, сондай-ақ аппараттардан қабырғамен бөлінген басқа да жабдықтың жетектерінде өшірілген және токқа қосылған жағдайларын көрсететін сілтеменің болуы.
116.
Қоршаулары болмайтын айырғыштар, бөлгіштер, қысқа тұйықтағыштар, жерге тұйықтаушы пышақтардың барлық жетектерінде бекітуші тетіктің болуы.
117.
Серіппелі жетекті айырғыштармен жабдықталған таратқыш құрылғылар серіппелі механизмді қосуға арналған тетіктердің болуы.
118.
Таратушы құрылғыларға қызмет көрсетуші персоналда қалыпты және апатты жағдайда электр жабдығы жұмысының рұқсат етілетін режимдері бойынша құжаттамалардың болуы.

103.
Наличие у трансформаторов и реакторов с принудительной циркуляцией масла системы сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды и работы вентиляторов обдува охладителей.
104.
Наличие автоматического включения электродвигателя вентиляторов при температуре масла +55 оС или токе, равному номинальному, независимо от температуры масла на трансформаторах с системой охлаждения дутья.
105.
Нахождение устройства регулирования под нагрузкой в работе в автоматическом режиме.
106.
Наличие специально разработанного проекта при выполнении работ связанных с выемкой активной части из бака трансформатора и реактора или поднятием колокола.
107.
Наличие неснижаемого запаса изоляционного масла не менее 110% от объема наиболее вместимого маслонаполненного оборудования, имеющегося на балансе потребителя.
108.
Наличие актов или протоколов испытаний трансформаторов и реакторов.
109.
Наличие наименования, адреса и телефона владельца на каждой трансформаторной подстанций 10/0,4 или 6/0,4 кВ, находящееся за территорией потребителя.
110.
Соблюдение температуры воздуха в помещений компрессорной станции в пределах 10-35оС, в помещений элегазовых комплектных распределительных устройств – в пределах 10–40оС.
111.
Наличие исправных приборов освещения в закрытых, открытых и комплектных распределительных устройствах.
112.
Наличие двухстороннего управления освещением в коридорах распределительных устройств, имеющих два выхода и в проходных туннелях.
113.
Наличие на всех ключах, кнопках и регуляторах управления надписей, указывающие операцию для которой они предназначены ("Включить", "Отключить", "Убавить", "Прибавить"), а также надписей на сигнальных лампах, указывающие характер сигнала ("Включен", "Отключен", "Перегрев").
114.
Наличие механических указателей отключенного и включенного положения на выключателях и их приводах.
115.
Наличие указателей отключенного и включенного положения на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и другого оборудования, отделенного от аппаратов стенкой.
116.
Наличие запирающих приспособлений на приводах, разъединителях, отделителях, короткозамыкателях, заземляющих ножах, не имеющих ограждений.
117.
Наличие приспособления для завода пружинного механизма в распределительных устройствах, оборудованных выключателями с пружинными приводами.
118.
Наличие у персонала, обслуживающего распределительные устройства, документации по допустимым режимам работы электрооборудования в нормальных и аварийных условиях.

119.
Кезекші персоналда таратушы құрылғыларға пайдаланылатын калибрленген балқығыш ендірмелердің 1000 В-ға дейін және одан да жоғары барлық типтер қорының болуы.
120.
Таратушы құрылғылардың механикалықтан басқа барлық бұғаттаушы құрылғыларында пломбаның болуы.
121.
Кернеуі 1000 В-дан жоғары таратушы құрылғыларда тұрақты жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
122.
Жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқаларында қызыл түсті, ал жерге тұйықтау пышақтары жетектерінде қара бояу болуы.
123.
Қондырғылардың сыртқы және ішкі есіктерінде, жабық таратушы құрылғылар камераларының, ішкі қабырғаларында, ашық таратушы құрылғылардың жабдығында құрамаларда, сондай-ақ қалқанды бөліктердің беткі және артқы жақтарында жалғамаларды тағайындау және олардың диспетчерлік атауын көрсетуші жазулардың болуы.
124.
Таратушы құрылғылар есіктерінде ескертуші плакаттар мен белгіленген үлгідегі белгілердің болуы.
125.
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) жалғамалардың сақтандырғыштарында балқымалы ендірмелердің нақты тогын көрсететін жазулардың болуы.
126.
Таратушы құрылғыларда:
1) тасымалды жерге тұйықтаудың жеткілікті мөлшері;
2) қорғаушы құралдары және жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге бастапқы медициналық көмек көрсету бойынша құралдары;
3) өрт сөндірудің мемлекеттік қадағалау органдарымен келісілген жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес өртке қарсы құралдар мен саймандар болуы.
127.
Таратқыш құрылғылармен белгіленетін ауа температурасы рұқсат етілетін мәнінен төмен, релелі қорғауыш пен автоматика, байланыс және телемеханика, құрылғыларының аппаратурасы бар шкафтарда, басқару шкафтары және әуе айырғыштардың таратушы шкафтарында, сонымен қатар, май айырғыштар, бөлгіштер, қысқа тұйықтағыштардың жетектері және ажыратқыштардың қозғалтқышты жетектері шкафтарында автоматты түрде қосылатын және өшірілетін электр қыздыру құрылғылары болуы.
128.
Ауа жинағыштардың түбін мен сыртқы ауаның қолайсыз температуралары кезінде қатқан мұзды еріту үшін қажетті уақытта ылғалдануды жою кезінде төмен түсірілетін вентильді қосылатын электр қыздырғыш құрылғының болуы.
129.
Әуе ажыратқыштар резервуарларының ішкі беттерінде тоттануға қарсы жабынның болуы.
130.
Механикалық қоспалардан сығылған ауаны тазартатын айырғыштары және әрбір ауа айырғышының таратушы шкафтарына немесе ауа әрбір аппараттың жетегі қоректенетін ауа жүретін салғыға орнатылған сүзгілердің болуы.
131.
Таратушы құрылғылар жабдығын, өлшеу және сынау хаттамаларының болуы.
132.
Май ажыратқыштарды күрделі жөндеуді жөндеу аралық кезеңінде жетекті ажыратқыштың сипаттамаларын бақылау 6-8 жылда 1 рет орындау.

119.
Наличие у дежурного персонала запаса калиброванных плавких вставок всех типов до и выше 1000 В, которые эксплуатируются в распределительном устройстве.
120.
Наличие пломбировки на всех блокировочных устройствах распределительного устройства, кроме механических.
121.
Наличие стационарных заземляющих ножей в распределительных устройствах напряжением выше 1000 В.
122.
Наличие окраски на рукоятки приводов заземляющих ножей - красного цвет, а на приводах заземляющих ножей –черного.
123.
Наличие надписей на дверях наружной и внутренней установки, на внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, на оборудовании открытых распределительных устройств, на сборках, на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов, указывающих их назначение и диспетчерское наименование.
124.
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих плакатов и знаков установленного образца.
125.
Наличие надписи на предохранительных щитках и (или) на предохранителях присоединений, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
126.
Наличие в распределительных устройствах:
1) достаточного количества переносных заземлений;
2) средств защиты и средств по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим от несчастных случаев;
3) противопожарных средств и инвентаря, в соответствии с местными инструкциями, согласованными с органами государственного пожарного надзора.
127.
Наличие устройств электроподогрева с автоматическим включением и отключением в шкафах с аппаратурой устройств релейной защиты и автоматики, связи и телемеханики, управления, распределительных, воздушных выключателей, а также в шкафах приводов масляных выключателей, отделителей, короткозамыкателей, двигательных приводов разъединителей, установленных распределительных устройств, в которых температура воздуха ниже допустимого значения.
128.
Наличие устройства электроподогрева и утепления днища воздухосборников и спускного вентиля, включаемые при удалении влаги на время, необходимое для таяния льда при отрицательных температурах наружного воздуха.
129.
Наличие антикоррозийного покрытия на внутренних поверхностях резервуаров воздушных выключателей.
130.
Наличие фильтров, очищающих сжатый воздух от механических примесей и установленных в распределительных шкафах каждого воздушного выключателя или на воздухопроводе, питающем привод каждого аппарата.
131.
Наличие протоколов по испытаниям и измерениям оборудования распределительных устройств.
132.
Выполнение капитального ремонта масляных выключателей – 1 раз в 6–8 лет, при контроле характеристик выключателя с приводом в межремонтный период.

133.
Жүктеменің ажыратқыштарын, жерге тұйықтау пышақтарын күрделі жөндеуді бар ажыратқыштарды 4-8 жылда 1 рет (конструкциялық ерекшеліктеріне байланысты) орындау.
134.
Ауа ажыратқыштарын күрделі жөндеуді 4-6 жылда 1 рет орындау.
135.
Элегаздық жиынтық таратушы құрылғыларды күрделі жөндеуді 10-12 жылда 1 рет орындау.
136.
Элегаздық және вакуумдық айырғыштарды күрделі жөндеуді 10 жылда бір рет орындау.
137.
Ток сымдарды күрделі жөндеуді 8 жылда 1 рет орындау.
138.
Барлық аппараттар мен компрессорларды күрделі жөндеуді - пайдалану ұзақтығына қарамастан ресурстары сарқылғаннан кейін орындау.
139.
Ашық пышақ және олардың жетектерін қысқа тұйықтағыштар бөлгіштерінің күрделі жөндеуді 2-3 жылда бір рет орындау.
140.
Кернеуі 1000 В-тан жоғары ток жүретін сымдарды пайдалануға қабылдау кезінде мынадай құжаттамалардың:
1) трассаның әр түрлі коммуникациялармен қиысатын орындарын көрсететін атқарушы сызбасы;
2) ток өтетін сымдардың коммуникациялармен қиысатын орындардағы пішінінің сызбасы;
3) жобадан ауытқу тізбесі;
4) фазалау хаттамасы;
5) иілмелі ток сымдар үшін созылмалы қысқыштарды құрастырып жинауға жасалатын акт;
6) сынау хаттамасы;
7) дайындалған персоналдың болуын растайтын құжаттар;
8) қажетті атқарушы схемалар;
9) әзірленген және бекітілген нұсқаулықтар, болуы.
141.
Жаңадан салынған (жаңғыртылған) электр берудің әуе желілерді электр торабына қосу кезінде энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымдардың жазбаша келісімінің болуы.
142.
Темір бетонды және металл тіректердегі әуе электр беру желілерін күрделі жөндеуді 10 жылда кезінде 1 рет, ағаш бөлшекті тіректердегі - 5 жылда кезінде 1 рет орындау.
143.
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен ток сымдарын кезеңді қарап шығу кестенің болуы.
144.
Электр берудің әуе желілерінің қорғалатын аймағында сымдарға жақындауға қатер төнгізетін немесе құлап кету қаупі болатын бөгде заттар, маяланған шөп, қатарлап жиылған ағаш материалдары және өсіп тұрған ағаштар, қоймаланған жанар-жағармай материалдарының, далада от жағудың болмауы.
145.
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарының тіректерінің жай-күйі олардың бір жағына қисайып кетуі немесе топырақта жылжуы, ағаш тіректердің көрінетін тұстарының шіруі, ағаш бөлшектердің күюі және жарықшақтануы, металл тіректерде құрсаулардың, дәнекерленген жіктері тұтастығының, бұрандалы және тойтармалы жалғамаларының бұзылуы, құйматас тіректерінің сызаттанып бүлінбеуі, металл элементтерінің болмауы, металды тот басуымен басқа да бөгде заттар болдырмау.
146.
Әуе желілерінің тіректерінде плакаттар мен қауіпсіздік белгілерінің болуы.

133.
Выполнение капитального ремонта выключателей нагрузки, разъединителей и заземляющих ножей - 1 раз в 4–8 лет (в зависимости от конструктивных особенностей).
134.
Выполнение капитального ремонта воздушных выключателей - 1 раз в 4–6 лет.
135.
Выполнение капитального ремонта элегазовых комплектных распределительных устройств – 1 раз в 10–12 лет.
136.
Выполнение капитального ремонта элегазовых и вакуумных выключателей – 1 раз в 10 лет.
137.
Выполнение капитального ремонта токопроводов – 1 раз в 8 лет.
138.
Выполнение капитального ремонта всех аппаратов и компрессоров - после исчерпания ресурса независимо от продолжительности эксплуатации.
139.
Выполнение капитального ремонта отделителей короткозамыкателей с открытым ножом и их приводов – 1 раз в 2–3 года.
140.
Наличие следующей документации при приемке в эксплуатацию токопроводов напряжением выше 1000 В:
1) исполнительного чертежа трассы с указанием мест пересечений с различными коммуникациями;
2) чертежа профиля токопроводов, в местах пересечений с коммуникациями;
3) перечня отступлений от проекта;
4) протокола фазировки;
5) акта на монтаж натяжных зажимов для гибких токопроводов;
6) протоколов испытаний;
7) документов, подтверждающих наличие подготовленного персонала;
8) необходимых исполнительных схем;
9) разработанных и утвержденных инструкции.
141.
Наличие письменного согласия от энергопроизводящей или энергопередающей организации на проведение присоединения вновь сооруженной (реконструированной) воздушной линии электропередачи, при присоединении к их электрической сети.
142.
Выполнение капитального ремонта воздушных линий электропередачи на железобетонных и металлических опорах не реже 1 раза в 10 лет, на опорах с деревянными деталями не реже 1 раза в 5 лет.
143.
Наличие графика периодических осмотров токопроводов, утвержденного ответственным за электроустановками потребителя.
144.
Отсутствие в охранной зоне воздушных линий электропередачи сторонних предметов строений, стогов сена, штабелей леса, деревьев, угрожающих падением или опасным приближением к проводам, складированных горючих материалов, разведенных костров.
145.
Недопущение наклона опор воздушных линий электропередачи или их смещения в грунте, видимого загнивания деревянных опор, обгорания и расщепления деревянных деталей, нарушения целостности бандажей, сварных швов, болтовых и заклепочных соединений на металлических опорах, отрывов металлических элементов, коррозии металла, трещин и повреждений железобетонных опор, посторонних предметов на опорах.
146.
Наличие плакатов и знаков безопасности на опорах воздушных линий.

147.
Электр беру әуе желілерінің оқшаулағыштарында жылтыр фарфорлы оқшаулағыштар соғылмаған, сызаттанбаған, ластанбаған, істікке немесе ілгіштегі істікті оқшаулағыштардың дұрыс орнатылған, қорғаушы мүйізшелердің бүлінбеуі тиіс.
148.
Әуе электр беру желілерінің арматураларында сызат, бөлшектердің қажалып тозбауы немесе пішіні өзгермеуі тиіс.
149.
Әуе электр беру желілерін және ток сымдарында жер үстіндегі немесе тіректердегі жермен қосқышты төмен түсіргіштердің бүлінбеуі немесе үзіліп қалмауы, жерге тұйықтаудың төмен түсіргішімен немесе тірекке жалғайтын найзағайдан қорғаушы темір арқан бұрандасы түйіспелерінің бұзылмауы, жермен қосқыш құрылғы элементтерін тот басып бүлінбеуі тиіс.
150.
Электр берудің әуе желілерінде және ток сымдарында алдын ала тексеру және өлшеу хаттамаларының болуы.
151.
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарын қарап шығу кезінде және алдын ала мақсатында жүргізілетін тексеру мен өлшеу үрдісінде табылған олқылықтар туралы ақаулар журналында немесе ведомостында белгілердің болуы.
152.
Электр берудің әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеуге арналған арнаулы машиналар, механизмдер, көлік құралдары, такелаждар, жабдықтар, аспаптар, құрылғылар болуы.
153.
Электр берудің әуе желілеріндегі жұмысты атқаратын бригадаларда тұтынушының басшы қызметкерлері және диспетчерлік пунктпен байланыс жасайтын құралдардың болуы.
154.
Электр берудің әуе желілері және ток жүретін сымдар элементтерінің конструкциялық өзгерістері, сонымен қатар, топырақтағы тіректі бекіту үшін техникалық құжаттама (негіздеме) мен тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның жазбаша рұқсатының болуы.
155.
Электр берудің әуе желілері трассасында ағаштар мен шоғырлы талшыбықтардың болмауы.
156.
Мырышталмаған металл тіректерді және темір құйматасты, ағаш тіректердің металл элементтерін, сондай-ақ болат арқандар мен тартылған сымдардың тот баспайтын қаптамасын қалпына келтіру үшін тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның өкімінің болуы.
157.
Оқшауламаның құстармен ластанған аймақтарында және олардың жаппай ұя салған орындарында тіркестеріне құстардың қонақтауын болдырмайтын немесе оларды үркітетін құрылғылардың болуы.
158.
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде қолданысты әуе желілердің басқа әуе желілерімен қиысатын аралықтарында әрбір сым немесе темір арқанда бір ғана жалғаманың болуы.
159.
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде байланыс және сигнализация желілерімен, сондай-ақ, радиохабарларын тарататын тораптардың желілерімен қиысатын аралықтарға жалғаудың болмауы.

147.
Отсутствие ожогов, трещин, загрязненности глазури, неправильной насадки штыревых изоляторов на штыри или крюки, повреждения защитных рогов на изоляторах воздушных линий электропередачи.
148.
Отсутствие трещин, перетирании или деформации деталей арматуры воздушных линий электропередачи.
149.
Отсутствие повреждений или обрывов заземляющих спусков на опорах и у земли, нарушения контактов в болтовых соединениях молниезащитного троса с заземляющим спуском или телом опоры, разрушения коррозией элементов заземляющего устройства воздушных линий электропередачи.
150.
Наличие протоколов по профилактическим проверкам и измерениям на воздушных линиях электропередачи и токопроводах.
151.
Наличие отметки в журнале или ведомости дефектов о неисправностях, обнаруженных при осмотре воздушных линий электропередачи и токопроводов, в процессе профилактических проверок и измерений.
152.
Наличие специальных машин, механизмов, транспортных средств, такелажа, оснастки, инструментов и приспособлений для технического обслуживания и ремонта воздушных линий электропередачи.
153.
Наличие средств связи с руководящими работниками потребителя и диспетчерским пунктом у бригад, выполняющих работы на воздушных линиях электропередачи.
154.
Наличие технической документации (обоснования) и письменного разрешения ответственного за электроустановками потребителя при выполнении конструктивных изменений опор и других элементов воздушных линий электропередачи и токопроводов, а также по способам закрепления опор в грунте.
155.
Отсутствие кустарников и деревьев по трассам воздушных линий электропередачи.
156.
Наличие распоряжения ответственного за электроустановками потребителя при восстановлении антикоррозионного покрытия не оцинкованных металлических опор и металлических элементов железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек проводов.
157.
Наличие в зонах интенсивного загрязнения изоляции птицами и мест их массового гнездования устройств над гирляндами воздушных линий электропередачи и токопроводов, исключающих посадку птиц или отпугивающих их.
158.
Наличие не более одного соединения в пролетах пересечения действующей воздушной линии с другими воздушными линиями и на каждом проводе или тросе, проходящему сверху воздушной линии.
159.
Отсутствие соединения в пролетах пересечения воздушных линий электропередачи с линиями связи, сигнализации и линиями радиотрансляционных сетей.

160.
Кернеуі 1000 В-тан жоғары, мұз басқан электр берудің әуе желілерін оларды электр тогымен ерітуді жүзеге асыру үшін қажетті құрылғының болуы.
161.
Электр берудің әуе желілерін пайдаланатын тұтынушы әуе желілердегі мұзды еріту жүргізілетін электр берудің әуе желілері, мұздың қалыңдауы және еріту үрдісін автоматты бақылау және сигнализация құрылғылары, сонымен бірге, қысқартушы коммутациялық аппараттардың болуы.
162.
Электр берудің әуе желілері тас жолдар мен және сыртқы көлемі шағын жүктер мен крандардың жылжуы мүмкін теміржол жолдарымен әуе желілердің қиылысатын жерлердегі үлкен көлемді қақпалармен қиылыстарда орнатылған үлкен көлемді белгілердің болуы.

160.
Наличие устройства по плавки гололеда электрическим током, на воздушных линиях электропередачи напряжением выше 1000 В, подверженных интенсивному гололедообразованию.
161.
Наличие устройств автоматического контроля и сигнализации гололедообразования, процесса плавки и заворачивающих коммутационных аппаратов на воздушных линиях электропередачи на которых производится плавка гололеда.
162.
Наличие исправных габаритных знаков, установленных на пересечениях воздушных линий электропередачи с шоссейными дорогами и габаритных ворот в местах пересечения воздушных линий с железнодорожными путями, по которым возможно передвижение негабаритных грузов и кранов.

163.
Кернеуі 110-220 кВ электр берудің әуе желілерінің бүлінген тұсын, сонымен қатар, 6-35 кВ әуе желілеріндегі фазааралық тұйықталу орындарын қашықтан анықтау үшін арнайы құралдардың болуы.
164.
6-35 кВ әуе желілерінде жерге тұйықталған орындарды анықтау үшін тасымалды құралдардың болуы.
165.
Электр берудің әуе желілерінде апатты зақымдалуды уақытылы жою үшін қажетті апаттық материалдар мен бөлшектер қорының болуы.

163.
Наличие специальных приборов, для дистанционного определения мест повреждений воздушных линий электропередач напряжением 110–220 кВ, а также мест междуфазных замыканий на воздушных линиях 6–35 кВ.
164.
Наличие переносных приборов для определения мест замыкания на землю на воздушных линиях 6–35 кВ
165.
Наличие необходимого аварийного запаса материалов и деталей для своевременной ликвидации аварийных повреждений на воздушных линиях электропередачи.

166.
Ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша өтетін электр берудің әуе желілерін жоспарлы жөндеу және жаңғырту жүргізу кезінде жер пайдаланушылармен жазбаша келісімнің болуы.
167.
Электр берудің әуе желілері сымдарының тіректеріне және басқа бағыттағы желілерге сымдарды бірлесіп ілу кезінде, әуе желілердің жоспарлы жөндеу жүргізу мерзімдерін осы желілер тиесілігі тұтынушылармен жазбаша келісімнің болуы және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде оларға хабарлау.

166.
Наличие письменного согласования с землепользователями, при проведении планового ремонта и реконструкции воздушных линий электропередач, проходящих по сельскохозяйственным угодьям.
167.
Наличие письменного согласования сроков проведения плановых ремонтов, при совместной подвеске проводов на опорах воздушных линий электропередачи и линии другого назначения, с потребителями, которым принадлежат данные линий и их уведомление при проведении ремонтных работ.

168.
Өзіне қарайтын сымдарда жұмыс жүргізетін бөтен тұтынушы жұмысты бастағанға дейін 3 күннен кешіктірмей әуе желілерін пайдаланатын тұтынушымен оларды атқару жайлы келісімнің болуы.
169.
Кернеуі 1000 В жоғары электр берудің кабельдік желілерін пайдалануға қабылдау кезінде келесі техникалық құжаттамалардың болуы:
1) барлық келісімдері бар кабельдік желілердің түзетілген жобасы. 110 кВ және одан жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған жоба кабельдерді дайындаушы зауытпен және пайдаланушы ұйымдармен келісіледі;

168.
Наличие согласования с потребителем, эксплуатирующим воздушные линии не позднее чем за 3 дня до начала работ сторонним потребителем, проводящим работы на принадлежащих ему проводах.
169.
Наличие следующей технической документации при приемке в эксплуатацию кабельной линии электропередачи напряжением выше 1000 В:
1) скорректированного проекта кабельной линии со всеми согласованиями. Для кабельной линии на напряжение 110 кВ и выше, проект согласовывается с заводом-изготовителем кабелей и эксплуатирующей организацией;

2) трассаның аталған ауданындағы коммуникацияның дамуына байланысты 1:200 немесе 1:500 масштабында орындалған жалғамалы муфталар қойылатын орындарын көрсетілген трассаның атқарушы сызбасы;
3) 20 кВ және жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған және 6-10 кВ кернеудегі кабельдік желілердің айрықша күрделі трассаларына арналған жолдар және басқа да коммуникациялармен қиылысатын жерлердегі кабельдік желілер пішінінің сызбасы;
4) кабельдердің барлық жерасты коммуникацияларымен қиылысатын және жақын жатқан тұстары көрсетілген құрылыс және жасырын жұмыстардың актілері;
5) ор, блок, құбыр, арналар, туннелдер мен монтаждаудағы коллекторларды қабылдау актілері;
6) кабельдердің зауыттық паспорты және тиісті сертификаттары;
7) мойындықтағы кабельдердің жай-күйі актілері және қажет болған жағдайда үлгілерін бөлшектеу және қарап шығу хаттамалары;
8) кабель журналы;
9) төмен температура кезінде мойындықтағы төсем алдында кабельдерді қыздыру хаттамасы;
10) кабельдік муфталарды монтаждау актілері;
11) оқшаулау кедергісін өлшеу нәтижелері туралы құжаттар;
12) жоғары кернеулі кабельдік желілерді салғаннан кейін оқшаулауды сынау хаттамалары (кернеуі 1000 В жоғары кабельдік желілерге арналған);
13) кабельдік муфталарды монтаждауға арналған актілер;

2) исполнительного чертежа трассы, с указанием мест установки соединительных муфт, выполненный в масштабе 1:200 или 1:500, в зависимости от развития коммуникаций в данном районе трассы;
3) чертежа профиля кабельной линии в местах пересечения с дорогами и другими коммуникациями для кабельной линии на напряжение 20 кВ и выше и для особо сложных трасс кабельной линии на напряжение 6 и 10 кВ;
4) актов строительных и скрытых работ, с указанием пересечений и сближений кабелей со всеми подземными коммуникациями;
5) актов приемки траншей, блоков, труб, каналов, туннелей и коллекторов под монтаж;
6) сертификатов соответствия и заводских паспортов кабелей
7) актов состояния кабелей на барабанах и, в случае необходимости, протоколов разборки и осмотра образцов;
8) кабельного журнала;
9) протокола прогрева кабелей на барабанах перед прокладкой при низких температурах;
10) актов на монтаж кабельных муфт;
11) документов о результатах измерения сопротивления изоляции;
12) протоколов испытаний изоляции кабельной линии повышенным напряжением, после прокладки (для кабельной линии напряжением выше 1000 В);
13) актов на монтаж кабельных муфт;

14) арналар мен орларға салынған кабельдерді топырақпен жабар алдында қарап шығу актілері;
15) кабельдік желілерді электрохимиялық тот басудан қорғау бойынша құрылғыларын монтаждауға арналған актілер, сондай-ақ бірге, ток басу сынауларының нәтижелері туралы құжаттар;
16) өрт сөндіру және өрт сигнализацияларының тұрақты автоматты қондырғыларын тексеру және сынау актісі;
17) кабельдік желіні пайдалануға тапсыру-қабылдау актісі;
Аталған құжаттамалардан басқа кернеуі 110 кВ және жоғары кабельдік желілерді пайдалануға қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы;

14) актов осмотра кабелей, проложенных в траншеях и каналах перед закрытием;
15) актов на монтаж устройств по защите кабельной линии от электрохимической коррозии, а также документы о результатах коррозионных испытаний;
16) акта проверки и испытания автоматических стационарных установок пожаротушения и пожарной сигнализации
17) акта сдачи-приемки кабельной линии в эксплуатацию
Кроме перечисленной документации, при приемке в эксплуатацию кабельной линии напряжением 110 кВ и выше наличие следующей технической документации:

18) 110-220 кВ кернеудегі төменгі қысымды май толтырылған кабельдер үшін қосымша қосылу аппаратура мен кабельдердің атқарушы биіктіктегі белгілері;
19) желінің барлық элементтерінен майды (сұйықты) сынау нәтижелері; қысымы жоғары май толтырылған кабельдер үшін қосымша қосылу агрегаттарын сынау және жүргізіп көру нәтижелері; қысым сигнализациясы жүйелерін тексеру нәтижелері туралы құжаттар;
20) салу кезінде кабельдің тартылуын күшейту туралы актілер;

18) исполнительных высотных отметок кабеля и подпитывающей аппаратуры для маслонаполненных кабелей низкого давления на напряжение 110–220 кВ;
19) документов о результатах испытаний масла (жидкости) из всех элементов линий результатах пропиточных испытаний результатах опробования и испытаний подпитывающих агрегатов для маслонаполненных кабелей высокого давления результатах проверки систем сигнализации давления;
20) актов об усилиях тяжения кабеля при прокладке;

21) кабельдерді салған соң жоғарылатылған электр кернеуімен қорғаныштық жабындарды сынау туралы актілер;
22) кабельдер, муфталар және қосымша қосылу аппаратурасының зауыттық сынау сертификаттары мен хаттамалары;
23) шеткі муфталарды автоматты қыздыру құрылғыларын сынау нәтижелері туралы құжаттар;
24) қысымы төмен май толтырылған кабельдер мен кернеуі 110 кВ пластмассалы оқшауланған кабельдердің әрбір фазасын ток жүретін талсымдар және қалқалары (экрандары) бойынша токты өлшеу нәтижелері; кабельдердің сыйымдылығын өлшеу нәтижелері туралы хаттама;

21) актов об испытаниях защитных покровов повышенным электрическим напряжением после прокладки;
22) сертификатов и протоколов заводских испытаний кабелей, муфт и подпитывающей аппаратуры;
23) документов о результатах испытаний устройств автоматического подогрева концевых муфт;
24) протокола о результатах измерения тока по токопроводящим жилам и оболочкам (экранам) каждой фазы маслонаполненных кабелей низкого давления и кабелей с пластмассовой изоляцией на напряжение 110 кВ результатах измерения емкости кабелей;

25) құдықтар мен шеткі муфталарды жермен қосу кедергілерін өлшеу нәтижелері туралы хаттама
170.
Жаңадан салынған кабельдік электр беру желілерін пайдалануға қабылдау кезінде сынау хаттамаларының болуы.
171.
Май толтырылған кабельдер немесе оның бөлігінен кернеуі 110-220 кВ әрбір кабельдік желілер үшін желінің пішініне қарай, жергілікті нұсқаулықтармен май қысымының рұқсат етілетін шекті мәндері анықталады, ол ауытқыған кезде кабельдік желілер бұзылу себептерін айқындау және жою шараларынан кейін ғана өшіріп қосылады.
172.
Алты айда кезінде бір рет өткізілетін қарап шығу кезінде байқалған олқылықтар туралы мәліметтердің ақаулар және олқылықтар журналында болуы.
173.
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір материалдарды сақтауға жол бермеу.
174.
Су тиетін кабельдік құрылыстарда топырақ және жаңбыр суларын бұрып жіберуге арналған құралдардың болуы.
175.
Жылжымалы тоқ аймақтарында және күштік кабельдердің құбырлармен және катодтық қорғауышы бар байланыс кабельдерімен жақындасатын жерлерде, сондай-ақ тот басудан қорғайтын қондырғылармен жабдықталатын кабельдер учаскелерінде кабельдердің әлеуетін өлшеу хаттамаларының болуы.
176.
Құбыршекті қорғаушы жабыны бар кабельдерде тот басуға қарсы жабынның болуы.
177.
Соққылы және тербелмелі батырылатын механизмдерді қолдану кабельден кемінде 5 м қашықтықта қолдануға жол бермеу.
178.
Кабельдік трассалар өтетін ауданның ұйымдары мен тұрғындарын осы трассаларға жақын маңда жер қазу жұмыстарын жүргізу тәртібі туралы мерзімді хабардар етуді растайтын құжаттардың болуы.
179.
Электр берудің кабельдік желілерін тұрақты токтың жоғары кернеуімен профилактикалық сынау хаттамаларының болуы.
180.
Кернеуі 110-220 кВ кабельдік желілерге сынау жүргізу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жазбаша рұқсатының болуы.
181.
Электр қозғалтқыштарында және олар қозғалысқа келтіретін механизмдерде айналу бағытын көрсететін нұсқардың болуы.
182.
Электр қозғалтқыштары мен іске қосып реттеуші құрылғыларда солар кіретін агрегат пен механизмнің атауы көрсетілетін жазулардың болуы.
183.
Сақтандырғыштардың балқығыш ендірмелерінде сақтандырғыштарды калибрлеуге тиісті жабдығы мен құқығы бар дайындаушы зауытта немесе тұтынушының бөлімшелерінде енгізілген ендірменің номиналды тогы көрсетілген калибрлеу мен таңбаның болуы.
184.
Калибрленбеген ендірмелердің болмауы.
185.
Кернеуі 1000 В-қа дейінгі электр қозғалтқыштарында үш полюсті автоматты айырғыштардың болуы.
186.
Статордың тез қызып кететін болаттары мен ротор орамалары сумен салқындатылатын, сондай-ақ, сулы ауа салқындатқышы ішіне қойылған электр қозғалтқыштары корпуста судың пайда болғаны туралы сигналды белгі беретін құрылғылардың болуы.

25) протокола о результатах измерения сопротивления заземления колодцев и концевых муфт.
170.
Наличие протоколов испытаний, при приемке в эксплуатацию вновь сооружаемой кабельной линии электропередачи.
171.
Наличие местных инструкций для каждой кабельной линии из маслонаполненных кабелей или ее секции напряжением 110–220 кВ, в которых устанавливаются допустимые предельные значения давления масла, при отклонениях от которых кабельную линию отключают и включают после выявления и устранения причин нарушений.
172.
Наличие в журнале дефектов и неполадок сведений об обнаруженных при осмотрах неисправностях, проводимых не реже 1 раза в 6 месяцев.
173.
Недопущение хранения в кабельных сооружениях каких-либо материалов.
174.
Наличие средств для отвода почвенных и ливневых вод в кабельных сооружениях, в которые попадает вода.
175.
Наличие протоколов по измерениям потенциалов кабелей, в зонах блуждающих токов и в местах сближения силовых кабелей с трубопроводами и кабелями связи, имеющих катодную защиту, а также на участках кабелей, оборудованных установками по защите от коррозии.
176.
Наличие антикоррозионного покрытия на кабелях со шланговыми защитными покровами.
177.
Недопущение применения ударных и вибропогружных механизмов на расстоянии менее 5 м от кабелей.
178.
Наличие документов подтверждающие периодическое оповещение организаций и население района, где проходят кабельные трассы, о порядке производства земляных работ вблизи этих трасс.
179.
Наличие протоколов профилактических испытаний кабельных линий электропередачи повышенным напряжением постоянного тока.
180.
Наличие письменного разрешения энергопередающей (энергопроизводящей) организации на проведения испытания кабельной линии напряжением 110–220 кВ.
181.
Наличие стрелок на электродвигателях и приводимых ими механизмах, указывающих направление вращения.
182.
Наличие на электродвигателях и пускорегулирующих устройствах, надписи с наименованием агрегата и механизма, к которому они относятся.
183.
Наличие на плавких вставках предохранителей калибровки и клейма с указанием номинального тока вставки, нанесенного на заводе-изготовителе или в подразделении потребителя, имеющего соответствующее оборудование и право на калибровку предохранителей.
184.
Отсутствие некалиброванных вставок.
185.
Наличие трехполюсных автоматических выключателей на электродвигателях напряжением до 1000 В.
186.
Наличие устройства сигнализирующим о появлении воды в корпусе на электродвигателях с водяным охлаждением активной стали статора и обмотки ротора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.

187.
Мойынтіректерді мәжбүрлеп майлағышы бар электр қозғалтқыштарында мойынтіректер сыналары температурасының жоғарылауы немесе май келуінің тоқтауы кезінде сигнал беруге әсер етуші және электр қозғалтқышты өшіретін қорғаудың болуы.
188.
Электр қозғалтқыштарының топтық құрамалары мен қалқандарында кернеудің бар екендігін бақылайтын вольтметрлердің болуы.
189.
Технологиялық процесі статор тогы бойынша реттелетін механизмдердің электр қозғалқыштары, сондай-ақ технологиялық асқын жүктемелерге тап болатын механизм жүргізілетін қалқанда немесе оның бөліктерінде орнатылған амперметрлердің болуы.
190.
Амперметр шкаласында статор (ротор) тогының ұзақ ұйғарынды немесе көрсетілген мәніне сәйкес келетін қызыл сызықтың болуы.
191.
Тұтынушының шағын станциялары, электр тораптары және электр қондырғыларының күштік электр жабдықтарын қысқа тұйықталудан, релелі қорғаушы құрылғылардың автоматты айырғыштар немесе сақтандырғыштардың қалыпты режимдерінің бұзылуынан арқылы қорғаудың болуы және электроавтоматика және телемеханика құрылғыларымен жабдықтау.
192.
Тұтынушыда қойылған релелі қорғаушы, автоматика және телемеханика құрылғыларына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізуге рұқсаты жоқ мамандандырылған ұйымдарды тартуға жол бермеу.
193.
Энергия беруші ұйымдармен тұтынушының байланыс желісі релелі қорғаныш автоматика құрылғыларының, сонымен бірге, энергия беруші ұйымдардың диспетчерлері жедел қарамағында немесе жедел басқаруында болатын тұтынушының шағын станцияларындағы трансформаторлардың (автотрансформаторлардың) қосымша қойылуы, энергия беруші ұйымның тиісті релелі қорғанышы автоматика қызметімен келісімнің болуы.
194.
Релелі қорғанышын реттеу талаптары бойынша және мүмкін болатын пайдалану режимдерін ескере отырып электр желілерінің қоректенуші элементтерінің шекті ұйғарынды жүктемелері бойынша тұтынушыда энергия беруші ұйымның диспетчерлік қызметімен келісімнің болуы.
195.
Резервті автоматты қосу және автоматты қайта қосу құрылғыларының болуын есепке ала отырып, таңдап алынған әрекет ету іріктелушілігінің болуы.
196.
Жедел ток тізбектерінде әрекет талғаулығын қамтамасыз ететін қорғау аппараттарының (сақтандырғыштар мен автоматты айырғыштардың) болуы.
197.
Автоматты ажыратқыштарды және сақтандырғыштардың қалыптарында, қосылым мен номиналь токтың атауы көрсетілген таңбалаудың болуы.
198.
Олардың мақсатына және әрекет қағидатына, электр желісінің жұмыс режиміне және талғаулық талаптарына сәйкес жұмыстан шығарылатындардан басқа, тұрақты жұмыс жағдайында болатын релелік қорғаныс автоматика және телемеханика құрылғыларының болуы.

187.
Наличие защиты на электродвигателях имеющих принудительную смазку подшипников, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
188.
Наличие вольтметров контроля наличия напряжения на групповых сборках и щитках электродвигателей.
189.
Наличие амперметров, установленных на пусковом щите или панели электродвигателей механизмов, технологический процесс которых регулируется по току статора, а также механизмов, подверженных технологической перегрузке.
190.
Наличие на шкале амперметра красной черты, соответствующей длительно допустимому или номинальному значению тока статора (ротора).
191.
Наличие защиты силового электрооборудования подстанций, электрических сетей и электроустановок потребителя от коротких замыканий и нарушений нормальных режимов устройствами релейной защиты, автоматическими выключателями или предохранителями и оснащение устройствами электроавтоматики и телемеханики.
192.
Недопущение привлечения специализированных организаций, не имеющих допуск на производство работ по обслуживанию устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, установленных у потребителя.
193.
Наличие согласования с соответствующей службой релейной защиты и автоматики энергопередающей организации, уставок устройств релейной защиты и автоматики линии связи потребителя с энергопередающей организацией, а также трансформаторов (автотрансформаторов) на подстанциях потребителя, находящихся в оперативном управлении или в оперативном ведении диспетчера энергопередающей организации.
194.
Наличие согласования у потребителя с диспетчерской службой энергопередающей организации по предельно допустимым нагрузкам питающих элементов электрической сети и по условиям настройки релейной защиты, с учетом возможных эксплуатационных режимов.
195.
Наличие уставок селективности действий, выбранных с учетом наличия устройств автоматического включения резерва и автоматического повторного включения.
196.
Наличие в цепях оперативного тока аппаратов защиты (предохранителей и автоматических выключателей) обеспечивающих селективность действия.
197.
Наличие маркировки с указанием наименования присоединения и номинального тока на автоматических выключателях и колодках предохранителей.
198.
Наличие устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, находящиеся постоянно в рабочем состоянии, кроме тех которые выводятся из работы в соответствии с их назначением и принципом действия, режимом работы электрической сети и условиями селективности.

199.
Апаттық және ескертпе сигнал беру құрылғыларының жұмысқа тұрақты әзірлік жағдайында болуы.
200.
Пайдалануында релелік қорғаныс, автоматика және телемеханиканың әрбір құрылғысында келесі техникалық құжаттамалардың болуы:
1) паспорт-хаттама;
2) техникалық қызмет көрсету, құрылғылардың карта немесе тағайыншама кестесі (немесе сипаттамалары) түріндегі техникалық деректер мен параметрлер бойынша нұсқаулықтар немесе әдістемелік нұсқаулар, жедел қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар;
3) принципті, монтажды немесе принципті - монтажды схемалары;

199.
Наличие устройств аварийной и предупредительной сигнализации в состоянии постоянной готовности к работе.
200.
Наличие следующей технической документации на каждом устройстве релейной защиты, автоматики и телемеханики, находящемся в эксплуатации:
1) паспорта-протокола;
2) методических указаний или инструкций по техническому обслуживанию, технических данных и параметров устройств в виде карт или таблиц уставок (или характеристик), инструкции по оперативному обслуживанию;
3) принципиальных, монтажных или принципиально-монтажных схем;

4) құрылғылар тізбесінің бағдарламаларын энергетикалық кәсіпорын немесе энергетикалық нысанның техникалық басшысы құрастырмай, тек бекітілетін ток тізбегі мен кернеуі жабдықпен басқарылатын тізбектің релелі қорғаушы автоматика құрылғысының жұмысында олардың тізбектерін артта қалғандарынан ажырату тәсілі мен орнының жүйелілігін көрсету арқылы релелі қорғаушы автоматиканың күрделі құрылғысын тексеруге арналған кірмесінің жұмыстық бағдарламасы.

4) рабочих программ вывода в проверку (ввода в работу) сложных устройств релейной защиты и автоматики с указанием последовательности, способа и места отсоединения их цепей от остающихся в работе устройств релейной защиты и автоматики, цепей управления оборудованием и цепей тока и напряжения перечень устройств, на которые рабочие программы не составляются, утверждается техническим руководителем энергопредприятия или энергообъекта.

201.
Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының шкафтары мен қалқанды бөліктері, сигнализация, сонымен қатар, басқару пульттері мен панелінің бөліктерінің беткі және артқы жақтарында диспетчерлік атауларына сәйкес, олардың тағайындалуын көрсететін жазулар, оларға қойылған аппараттарда - схемаларына сәйкес жазу мен таңба (шкафтың қасбетінде және панелінің ішінде) болуы.
202.
Ток және кернеу трансформаторларының реттік тізбектерін және жоғары жиілік арналарға жалғау кезінде сүзгілердің екінші реттік орамаларын олардың жерге қосудың болуы.
203.
Релелік қорғаныс электроавтоматика және телемеханика журналында, сондай-ақ релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларына жоспарлы-техникалық қызмет көрсету, сынау және авариядан кейін тексеру аяқталғаны туралы паспорт-хаттамада, хаттамамен жазудың болуы.
204.
Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханиканың тағайыншамалары мен схемалары өзгерген кезде журнал мен паспорт-хаттамада тиісті жазулар жазылып, сондай-ақ, құрылғыларды пайдалану бойынша принципті, монтаждау схемалары мен нұсқаулықтарына енгізілген түзетулер болуы.
205.
Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының басқару пульттері мен панелдерінің (шкафтардың) жиналмаларында (қатарларында) жедел ток тізбектерінде немесе синхронды генератордың (электр қозғалтқыштың, компенсатордың) қоздыру тізбектерінде қысқа тұйықталудың, қосылымның өшірілуі қосылуын немесе ажыратылуын туғызуы мүмкін қыспақтардың және кездейсоқ қосылымдардың тікелей жақын жерде болмауы.
206.
Пайдалынатын режимдер үшін релелік қорғаныстың, автоматика мен телемеханиканың ауыстырып қосатын құрылғыларының көрсетілген жағдайларының кестелері болуы.
207.
Жедел журналда релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларын ауыстырып қосу операциялары туралы жазбаның болуы.
208.
Шағын станцияларда немесе тарату құрылғыларында қойылған авариялық режимдерде жазып алуды автоматты шапшаңдатып, өзі жазатын құралдар апатты жазбалардың автоматты осциллографтары, оның ішінде, оларды жүргізетін құрылғылар, белгілеуші құралдар (индикаторлар) және релелік қорғаныстың автоматика және телемеханика құрылғысының жұмысын талдау және электр тоғын беретін әуе желілерінің бүлінген жерлерін анықтау үшін пайдаланылатын басқа да құрылғылардың жарамды, жұмыс жағдайында болуы.
209.
Жерге тұйықтаушы өткізгіштің қосылуы дәнекерлеумен орындалған жерге қосқышқа және жерге қосқысы, құрылымдарға ал ең басты жерге тұйықтау қыспағына, аппараттардың корпусына, машиналарға және әуе желілері тіректеріне болттық қосылысқа (өлшем жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін) жалғанымның болуы.

201.
Наличие надписи на лицевой и оборотной сторонах панелей и шкафов устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, сигнализации, а также на панелях и пультах управления, указывающей их назначение в соответствии с их диспетчерскими наименованиями, а на установленных, на них аппаратах – надписи или маркировка согласно схемам (на фасаде и внутри панели, шкафа).
202.
Наличие заземления вторичных цепей трансформаторов тока и напряжения, вторичных обмоток фильтров, при присоединении их к высокочастотным каналам.
203.
Наличие протокола и записи в журнале релейной защиты, электроавтоматики и телемеханики, а также в паспорте-протоколе об окончании планового технического обслуживания, испытаний и послеаварийных проверок устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
204.
Наличие записей в журнале и паспорте-протоколе при изменении уставок и схем релейной защиты, автоматики и телемеханики, а также привнесенных исправлениях в принципиальные, монтажные схемы и инструкции по эксплуатации устройств.
205.
Отсутствие на сборках (рядах) пультов управления и панелей (шкафов) устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики в непосредственной близости зажимов и случайных соединений, которые могут вызвать включение или отключение присоединения, короткое замыкание в цепях оперативного тока или в цепях возбуждения синхронного генератора (электродвигателя, компенсатора).
206.
Наличие таблицы положения указанных переключающих устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики для используемых режимов.
207.
Наличие записи об операциях по переключениям устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики в оперативном журнале.
208.
Наличие в исправном, рабочем состоянии самопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматических осциллографов аварийной записи, в том числе устройств их пуска, фиксирующих приборов (индикаторов) и других устройств, установленных на подстанциях или в распределительных устройствах, используемые для анализа работы устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики и для определения места повреждения воздушных линий электропередачи.
209.
Наличие присоединения заземляющего проводника к заземлителю и заземляющим конструкциям, выполненного сваркой, а к главному заземляющему зажиму, корпусам аппаратов, машинам и опорам воздушных линий – болтового соединения (для обеспечения возможности производства измерений).

210.
Электр қондырғыларының жерге тұйықтау немесе нолдеуге жататын әрбір бөлігін жекелеген өткізгіштің көмегі арқылы жерге тұйықтау немесе нолдеу желісіне қосылуының болуы.
211.
Электр қондырғысының бірнеше элементтерін жерге тұйықтаушы (нолдеуші) өткізгіштерімен тізбектеп жалғаудың жоқтығы.
212.
Ашық салынған жерге тұйықтау өткізгіштерінде тот басудан қорғаудың және қара түсті бояудың болуы.
213.
Топырақты ашу және түйіспелік жалғаулардың тот басу деңгейін бағалау жолымен жүргізілген жерге қосқыштардың жай-күйін аспапты бағалау жүргізу туралы актілерінің болуы.

210.
Наличие присоединения к сети заземления или зануления с помощью отдельного проводника, каждой части электроустановки подлежащей заземлению или занулению.
211.
Отсутствие последовательного соединения заземляющими (зануляющими) проводниками нескольких элементов электроустановки.
212.
Наличие на открыто проложенных заземляющих проводниках защиты от коррозии и окраски черного цвета.
213.
Наличие актов о проведение инструментальной оценки состояния заземлителей, проведенная путем вскрытия грунта и оценкой степени коррозии контактных соединений.

214.
Пайдаланудағы жерге тұйықталатын әрбір құрылғыда мынадай шарттар қамтылатын паспорттың болуы:
1) күрделі құрылыстарда бекітілуімен құрылғының атқару сұлбасы;
2) жерүсті және жерасты коммуникацияларымен және басқа да жерге тұйықталатын құрылғылармен байланыс туралы нұсқау;
3) пайдалануға енгізілген күні;
4) жерге тұйықтағыштардың негізгі параметрлері (материалы, пішіні, сызықтық өлшемдері);
5) жерге тұйықталатын құрылғылардың ток жайылу кедергісінің шамасы;

214.
Наличие паспорта на каждое находящееся в эксплуатации заземляющее устройство, содержащего:
1) исполнительную схему устройства с привязками к капитальным сооружениям
2) указание о связи с надземными и подземными коммуникациями и другими заземляющими устройствами
3) дату ввода в эксплуатацию
4) основные параметры заземлителей (материал, профиль, линейные размеры)
5) величину сопротивления растекания тока заземляющего устройства

6) топырақтың меншікті кедергісі;
7) жанасу кернеуі бойынша деректер (қажет болған жағдайда);
8) жасанды жерге қосқыштардың тот басу деңгейі бойынша деректері;
9) жабдықтың жерге тұйықтау құрылғыларымен металды байлам (бекітілу) кедергісі бойынша деректері;
10) қарап шығу және айқындалған ақаулардың ведомосты;
11) ақаулар мен ескертпелерді жою жөніндегі ақпарат.
215.
Оқшауланған бейтараптама 1000 В-қа дейінгі желілерде тесілме сақтандырғыштың болуы.
216.
Сақтандырғыш трансформатордың төменгі кернеуі жағындағы бейтараптамада немесе фазада тесілме сақтандырғыштың болуы.

6) удельное сопротивление грунта
7) данные по напряжению прикосновения (при необходимости)
8) данные по степени коррозии искусственных заземлителей
9) данные по сопротивлению металосвязи оборудования с заземляющими устройствами
10) ведомость осмотра и выявленных дефектов
11) информацию по устранению замечаний и дефектов.
215.
Наличие пробивного предохранителя в сети до 1000 В с изолированной нейтралью.
216.
Наличие пробивного предохранителя в нейтрали или в фазе на стороне низшего напряжения трансформатора.

217.
Тұтынушының электр қондырғыларында найзағайлы және ішкі асқын кернеуден қорғаныстың болуы.
218.
Электр беру желілерінде, ашық тарату құрылғыларында, жабық тарату құрылғыларында, тарату құрылғылары мен қосалқы станцияларда тікелей найзағай соққысынан және найзағайлы асқын кернеу толқындарынан қорғаныстың болуы.
219.
Найзағайдан қорғайтын құрылғыны монтаждағаннан кейін қабылдау кезінде келесі техникалық құжаттамалардың болуы:
1) уәкілетті органдарда бекітілген және энергия беруші ұйымдарымен келісілген найзағайдан қорғаудың техникалық жобасы;
2) оларды монтаждағанға дейін және одан кейін вентильдік және желілік емес кернеу шектегіштерді сынау актілері;
3) түтікше разрядтағыштарды орнату актілері;
4) разрядтағыштарды және жайтаратқыштарды жерге қосу кедергілерін өлшеу хаттамалары.
220.
Қысқы уақытта (немесе оның жекелеген айларында) ажыратуға рұқсат етілетін ашық тарату құрылғыларында дауылды жел соғатын, көк тайғақ болатын, ауаның температурасы күрт өзгеретін және ластануы қарқынды аудандарда найзағайлы асқын кернеулерден қорғауға арналған вентильді разрядтағыштарды қоспағанда, вентильді разрядтағыштар мен барлық кернеулердің асқын кернеуін шектегіштердің тұрақты жұмыс жағдайында болуы.
221.
Торапта жерге тұйықталу болған кезде доға сөндіргіш реакторлардың ажыратылуына жол бермеу.
222.
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен рудаларын өнеркәсіп ұйымдарда, шымтезек әзірлейтін ұжымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге бір фазалы тұйықтау жұмысына жол бермеу.
223.
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен өнеркәсібі, шымтезек әзірлейтін ұйымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге шағын станциялардан басқа жаққа таралатын барлық желілер жерге тұйықталудан қорғалатын құрылғылардың болуы.
224.
Келесі мәндері асып түсетін сыйымдылықтық токтардың болуы кезінде доға сөндіргіш реакторлармен жерге тұйықталатын сыйымдылықтық токтың орнын толтыру болуы:
тораптың номинал кернеуі, кВ/ сыйымдылықтық тоқ, А: 6 кВ/30 А, 10 кВ/20 А, 15-20 кВ/15 А, 35 кВ және жоғары/10 А.
225.
торапты кемінде екі электр беру желісімен орнын толтырумен байланысты шағын станцияларда жерге тұйықтайтын доға сөндіргіш реакторлар болуы.
226.
Түпкі қосалқы станцияларда доға сөндіргіш реакторлардың жоқтығы.
227.
Доға сөндіргіш реакторларды трансформатордың бейтараптамасына айырғыш арқылы қосудың болуы.
228.
Трансформаторды "жұлдызша - үшбұрыш" орамаларын жалғау схемасымен пайдалана отырып доға сөндіргіш реакторларды токқа қосу болуы.
229.
Доға сөндіргіш реакторларды балқымалы сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосудың жоқтығы.

217.
Наличие в электроустановках потребителя защиты от грозовых и внутренних перенапряжений.
218.
Наличие на линиях электропередачи, открытых распределительных устройствах, закрытых распределительных устройствах, распределительных устройствах и подстанциях, защиты от прямых ударов молнии и волн грозовых перенапряжений, набегающих с линии электропередачи.
219.
Наличие следующей технической документаций при приемке устройств молниезащиты, после монтажа:
1) технического проекта молниезащиты, утвержденного в уполномоченных органах и согласованного с энергопередающей организацией;
2) актов испытания вентильных и нелинейных ограничителей напряжения до и после их монтажа
3) актов на установку трубчатых разрядников;
4) протоколов измерения сопротивлений заземления разрядников и молниеотводов.
220.
Нахождение вентильных разрядников и ограничителей перенапряжения всех напряжений в постоянном рабочем состоянии, за исключением вентильных разрядников, предназначенных для защиты от грозовых перенапряжений в районах с ураганным ветром, гололедом, резкими изменениями температуры и интенсивным загрязнением в открытых распределительных устройствах, которые допускается отключать на зимний период (или отдельные его месяцы).
221.
Недопущение отключения дугогасящих реакторов при наличии в сети замыкания на землю.
222.
Недопущение работы с однофазным замыканием на землю в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки).
223.
Наличие защиты от замыкания на землю с действием на отключение в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки) на всех линиях электропередачи, отходящих от подстанций.
224.
Наличие компенсации емкостного тока замыкания на землю дугогасящими реакторами при емкостных токах, превышающих следующие значения:
номинальное напряжение сети, кВ/емкостный ток, А: 6 кВ/30 А, 10 кВ/20 А, 15–20 кВ/ 15 А, 35 кВ и выше/ 10 А.
225.
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее чем двумя линиями электропередач.
226.
Отсутствие дугогасящих реакторов на тупиковых подстанциях.
227.
Наличие подключения дугогасящего реакторов к нейтрали трансформатора через разъединители.
228.
Наличие подключения дугогасящего реактора с использованием трансформатора со схемой соединения обмоток "звезда-треугольник".
229.
Отсутствие подключения дугогасящего реактора к трансформаторам, защищенных плавкими предохранителями.

230.
Қосуға арналған жерге доға сөндіргіш реакторды кірмесін ток трансформаторы арқылы ортақ жерге қосатын құрылғымен жалғаудың болуы.
231.
Доғалы сөндіргіш реакторларда дыбыс резонансты баптаудың болуы.
232.
Асқын кернеулерден негізді бас тартудың болуы.
233.
Желілік кірмесіне қарағанда, оқшаулау деңгейінен төмен вентильді разрядтауыштармен немесе асқын кернеуді шектегіштермен трансформатордың бейтарапты асқын кернеуінен қорғаудың болуы.
234.
Конденсаторлық қондырғыны автоматты түрде басқару, конденсаторлар батареясының жұмыс режимін реттеудің болуы.
235.
Конденсаторлық қондырғының тұтынушының техникалық басшысы бекіткен жұмыс режимдерінің болуы.
236.
Конденсаторлық қондырғыдағы конденсаторлар орналасқан жерде қоршаған ауаның температурасын өлшеуге арналған құралдың болуы.
237.
Конденсаторлар корпустарының қабырғасына бекітілген конденсаторлар батареяларының таңбаланған тақтайшаларында зауыттық нөмірлерінің болуы.
238.
Конденсатор корпусының бетінде реттік нөмірлердің болуы.
239.
Конденсаторлық қондырғыларда:
1) тиісті номиналды токтарға (дайындаушы зауыт конденсаторлар қорғанысы сақтандырғыштармен қарастырылған құрылғылар үшін) сақтандырғыш патрондардың резервтік қоры;
2) конденсаторлардың бақылау разрядына арналған арнаулы штанга;
3) алғашқы өртке қарсы құралдар (өрт сөндіргіштер, құм салынған жәшік және қалақша) болуы.
240.
Камера есіктерінің, сондай-ақ конденсаторлық батареялар шкафтарының сыртқы жағында жуылып кетпейтін бояу жағылған электр қауіпсіздігі белгісі, сондай-ақ батареялардың диспетчерлік атауын көрсететін жазудың болуы.
241.
Конденсаторлық қондырғыны қарап шығу нәтижелері туралы жедел құжаттамада жазбаның болуы.
242.
Аккумуляторлық үй-жайда бекітпе құрылғылардың (құлыптар) болуы.
243.
Әрбір аккумуляторлық үй-жайда:
1) электролитті дайындауға және оны ыдыстарға үстемелеп құюға арналған сыйымдылығы 1,5-2 л шүмекті шыны немесе фарфор (полиэтиленді) саптыаяқтың (немесе құмыраның);
2) қышқыл батареяларға арналған ас содасының 2,5% бейтараптандырушы ерітіндісі және сілті батареяларына арналған бор қышқылының немесе сіркелі эссенцияның 10% ерітіндісі (судың сегіз бөлігіне суға бір бөлік);
3) қолды жууға арналған судың;
4) сүлгінің болуы.
244.
Электролитті, тазартылған су мен бейтараптандырушы ерітіндісі бар барлық ыдыстарда жазудың (атауы) болуы.
245.
Аккумуляторлық үй-жайда тілімшілерді балқыту, шиндеу немесе жылыту құбырларын дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы.
246.
Электр энергиясын өлшеу және есепке алудың барлық құралдарында және ақпараттық-өлшеу жүйелерінде салыстырып тексеру туралы немесе салыстырып тексергіштің таңбасы, сондай-ақ сертификаттары болуы.

230.
Наличие соединения ввода дугогасящего реактора, предназначенного для заземления, с общим заземляющим устройством через трансформатор тока.
231.
Наличие у дугогасящих реакторов резонансной настройки.
232.
Наличие обоснованного отказа от защиты от перенапряжений.
233.
Наличие защиты от перенапряжений нейтрали трансформатора с уровнем изоляции ниже, чем у линейных вводов, вентильными разрядниками или ограничителями перенапряжений.
234.
Наличие автоматического управления конденсаторной установкой и регулирования режима работы батареи конденсаторов.
235.
Наличие режимов работы конденсаторной установки, утвержденного техническим руководителем потребителя.
236.
Наличие прибора для измерения температуры окружающего воздуха, в месте расположения конденсаторов в конденсаторной установке.
237.
Наличие заводских номеров в маркировочных табличках конденсаторных батарей, закрепленных на стенке корпусов конденсаторов.
238.
Наличие порядкового номера на поверхности корпуса конденсатора.
239.
Наличие у конденсаторной установки:
1) резервного запаса патронов предохранителей на соответствующие номинальные токи (для установок, в которых заводом-изготовителем защита конденсаторов предусмотрена предохранителями)
2) специальной штанги для контрольного разряда конденсаторов
3) первичных противопожарных средств (огнетушители, ящик с песком и совок).
240.
Наличие знака электробезопасности, а также надписи, указывающей диспетчерское наименование батарее, на внешней стороне двери камер, шкафов конденсаторных батарей, укрепленных или нанесенных несмываемой краской.
241.
Наличие записи в оперативной документации о результатах осмотра конденсаторной установки.
242.
Наличие запорных устройств (замков) на аккумуляторных помещениях.
243.
Наличие в каждом аккумуляторном помещении:
1) стеклянной или фарфоровой (полиэтиленовой) кружки с носиком (или кувшин) емкостью 1,5–2 л для составления электролита и доливки его в сосуды;
2) нейтрализующего 2,5% раствора питьевой соды для кислотных батарей и 10% раствора борной кислоты или уксусной эссенции (одна часть на восемь частей воды) для щелочных батарей;
3) воды для обмыва рук;
4) полотенца.
244.
Наличие надписей (наименовании) на всех сосудах с электролитом, дистиллированной водой и нейтрализующими растворами.
245.
Наличие наряда при выполнении работ в аккумуляторном помещении по пайке пластин, сварке ошиновки или труб отопления.
246.
Наличие поверке или клейма поверителя, а также сертификатов на всех средствах измерений, учета электрической энергии и информационно-измерительных системах.

247.
Есепке алу құралдарын ауыстыру кезінде рәсімделген акті болуы.
248.
Тұтынушының негізгі жабдығы өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін ақпаратты-өлшеу жүйелерінің метрологиялық аттестаттауы болуы және оларды пайдалану процесінде кезеңдік тексерулерді орындау.
249.
Электр энергиясын өлшеу және есепке алу құралдарына барлық жөндеу, калибрлеу және тексеру туралы белгіленері бар паспорттардың (немесе журналдардың) болуы.
250.
Электр энергиясын есепке алудың әрбір өлшегіш кешеніне паспорт-хаттаманың болуы
251.
Есеп айыратын есептегіштердің калибрлену кезеңділігі мен көлемін анықтайтын жергілікті нұсқаулықтың болуы
252.
Электр жабдығы мен электр беру желілерінің жұмыс режимі бақыланатын тұрақты өлшеу құралдарында өлшенетін шаманың номинал мәніне сәйкес келетін белгінің болуы.
253.
Электр энергиясын есепке алу жүргізілетін Электр энергиясын есепке алудың әрбір құралында (есептегіште) жалғаудың атауын көрсететін жазу болуы,бұл ретте егер жазудың әрбір есептегішке тиесілігі жазу бір жақты белгіленетін болса,есептегішпен қатар тұрған панельде жазу рұқсат етіледі.
254.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен тұтынушылар арасында есеп айырысу жүргізілетін есеп айырысу есептегіштерді ауыстыру және тексеру кезінде энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдардың келісімінің болуы.
255.
Энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдарға электр энергиясының есеп айыру есептегіштерінің жұмысындағы ақаулар немесе тоқтап қалу оқиғалары туралы хабарлаудың болуы.
256.
Салыстырып тексерілген есеп айыру есептегіштердің қаптама бекітпелерінде тексеруді жүргізген ұйымның пломбалары, ал есептегіш қыспақтары қалыбының қақпағында - энергиямен жабдықтаушы ұйымның пломбасының болуы
257.
Электр өлшегіш құралдарында, коммутациялық аппараттарда және есепке алу тізбектерінде электр тізбектерінің ажырайтын қосылыстарында арнайы белгілерімен таңбалаудың болуы.
258.
Апаттық жарықтандырудың шырақ шамдарының жұмыс шырақ шамдарынан белгілері немесе реңінің ерекшелігі болуы.
259.
Жалпы ток көзін істен ажырату кезінде тәуелсіз қоректендіру көзінде (аккумуляторлық батареяға) апатты жарықтандыру торабының автоматты ауыстырып қосуының болуы.
260.
Апаттық және жұмыс жарықтандыру торабына осы жарықтандыруға жатпайтын жүктемелердің кез келген басқа түрлерін жалғаудың жоқтығы.
261.
Апаттық жарықтандыру торабында штепсель розеткалардың жоқтығы.
262.
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының беткі жағында электрлік схема мен диспетчерлік атауына сәйкес нөмірі, атауы көрсетілген жазудың (таңбаның) болуы

247.
Наличие оформленного акта при замене прибора учета.
248.
Наличие метрологической аттестации информационно-измерительных систем до ввода в промышленную эксплуатацию основного оборудования потребителя и выполнение периодической поверки в процессе их эксплуатации.
249.
Наличие паспортов (или журналов) у средств измерений и учета электрической энергии, с наличием отметок обо всех ремонтах, калибровках и проверках.
250.
Наличие паспорта-протокола для каждого измерительный комплекс учета электроэнергии.
251.
Наличие местной инструкции, которая устанавливает периодичность и объем калибровки расчетных счетчиков.
252.
Наличие отметок, соответствующие номинальному значению измеряемой величины на стационарных средствах измерений, по которым контролируется режим работы электрооборудования и линий электропередачи.
253.
Наличие надписи на каждом средстве учета электрической энергии (счетчике), указывающей наименование присоединения, на котором производится учет электроэнергии, при этом допускается выполнять надпись на панели рядом со счетчиком, если при этом однозначно определяется принадлежность надписей к каждому счетчику.
254.
Наличие согласования с энергоснабжающей и энергопередающей организациями при замене и проверки расчетных счетчиков, по которым производится расчет между энергоснабжающими организациями и потребителями.
255.
Наличие сообщения энергоснабжающей и энергопередающей организации о дефектах или случаях отказов в работе расчетных счетчиков электрической энергии.
256.
Наличие на креплении кожухов поверенных расчетных счетчиках пломбы организации, производившей поверку, а на крышках колодок зажимов счетчиков - пломб энергоснабжающей организации.
257.
Наличие маркировки специальным знакам на электроизмерительных приборах, коммутационных аппаратах и разъемных соединениях электрических цепей в цепях учета, для их защиты от несанкционированного доступа.
258.
Наличие отличия светильников аварийного освещения от светильников рабочего освещения знаками или окраской.
259.
Наличие автоматического переключения сети аварийного освещения на независимый источник питания (аккумуляторную батарею) при отключении общего источника.
260.
Отсутствие присоединения к сети аварийного и рабочего освещения любых других видов нагрузок, не относящихся к этому освещению.
261.
Отсутствие штепсельных розеток в сети аварийного освещения.
262.
Наличие надписи (маркировки) на лицевой стороне щитов и сборок сети освещения с указанием наименования, номера, соответствующей электрической схеме и диспетчерскому наименованию.

263.
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының ішкі жақтарында (мысалы, есіктерінде) балқымалы ендірілген токтың немесе автоматты ажыратқыштарының номинал тогының мәндері және олар арқылы қорек алатын электр қабылдағыштардың атаулары көрсетілген бір сызықты схеманың болуы.
264.
Сақтандырғыштарды, автоматты және автоматты емес бір полюстік ажыратқыштарды нөлдік жұмыс өткізгіштеріне (N) және РEN-өткізгіштерге орнатуға жол бермеу
265.
Қауіптілігі жоғары және айрықша жоғары үй-жайларда тасымалды (қолмен) шырақ шамдардың қуат алуы үшін 42 В-тан аспайтын кернеу, ал электр тогымен зақымдану қаупі жоғары үй-жайларда және сыртқы қондырғыларда - 12 В-тан аспайтын қорек болуы.
266.
Барлық штепсельді розеткаларда номинал кернеуі көрсетілген жазбаның болуы
267.
12-42 В кернеудегі тораптың шырақ шамдарын қоректендіру үшін автотрансформаторларды пайдалануға жол бермеу
268.
Ішкі, сыртқы тораптарды, сондай-ақ кәсіпорындар, құрылыстар, тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар, ашық кеңістіктер және көшелердің күзет жарықтандыруы жеке желілер бойынша қоректендірудің болуы.
269.
Шағын станциялар мен тарату құрылғылардың екі жақтан шығатын дәліздерінде және үңгі-жолдардағы өтпелерде жарықтандыруды екі жақты басқарудың болуы.
270.
Электр жарығының тораптарына қызмет көрсетуші жедел персоналда осы тораптың калибрленген балқымалы ендірілетін қорлары, схемасы, жарықтандырудың осы торабының барлық кернеулі шырақ шамдары мен шамдарының болуы.
271.
Тұтынушының немесе нысанның жедел және жедел-жөндеуші персоналында дербес қоректенетін тасымалды электрлік қолшамдарының болуы.
272.
Сыртқы жарықтандырудың жарықтандырғыш құралдарының жерге тұйықтауын орындау кезінде РЕ және РЕN-өткізгіштеріне темір бетонды және металл тіректердің қосылуының болуы
273.
Шырақ шамдар корпусын жерге тұйықтау кезінде нөлдік жұмыс өткізгішінен тармақталуының жоқтығы.
274.
Стационарлық жабдықтың, апаттық және жұмыс жарықтандырудың электр сымдарының жай-күйін тексеру, электрмен жарықтандыру торабын пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ одан әрі электр қондырғысына жауапты адам бекіткен кесте бойынша, бірақ үш жылда бір рет орындалатын сымдар, кабельдер және жерге тұйықтау құрылғыларының оқшаулау кедергісін сынау және өлшеу нәтижелері туралы актілердің (хаттамалардың) болуы
275.
Электрмен дәнекерлеу қондырғысының бірінші реттік тізбегінде коммутациялық (істен ажыратушы) және қорғаныстық электр аппаратының болуы
276.
Индукциялық балқытқыш пештерде балқытуды жүргізу кезінде оқшауламалы сабы бар аспаптардың болуы
277.
Жергілікті өндірістік нұсқаулықта электродты қазандардың апатты күйін жою және орларды іске қосу электродты тәртібінің болуы.

263.
Наличие однолинейной схемы на внутренней стороне (например, на дверцах) с указанием значений тока плавкой вставки или номинального тока автоматических выключателей и наименование электроприемников, получающих через них питание.
264.
Недопущение установки предохранителей, автоматических и неавтоматических однополюсных выключателей в нулевые рабочие проводники (N) и в PEN-проводники.
265.
Наличие питания переносных (ручных) светильников в помещениях с повышенной опасностью и особо опасных помещениях напряжения не выше 42 В, в помещениях с повышенной опасностью поражения электрическим током и в наружных установках - не выше 12 В.
266.
Наличие надписи с указанием номинального напряжения на всех штепсельных розетках.
267.
Недопущение использования автотрансформаторов для питания светильников сети 12 – 42 В.
268.
Наличие отдельных линий для питания сетей внутреннего, наружного, а также охранного освещения предприятий, сооружений, жилых и общественных зданий, открытых пространств и улиц.
269.
Наличие двустороннего управления освещением в коридорах электрических подстанций и распределительных устройств, имеющих два выхода, и проходных туннелях.
270.
Наличие запаса калиброванных плавких вставок, схем, светильников и ламп всех напряжений сети электрического освещения у оперативного персонала, обслуживающего эти сети.
271.
Наличие переносных электрических фонарей с автономным питанием у оперативного и оперативно-ремонтного персонала потребителя или объекта.
272.
Наличие подключения железобетонных и металлических опор к РЕ- и PEN-проводникам при выполнении заземления осветительных приборов наружного освещения.
273.
Отсутствие ответвления от нулевого рабочего проводника при заземлении корпуса светильника.
274.
Наличие актов (протоколов) о результатах проверок состояния стационарного оборудования и электропроводки аварийного и рабочего освещения, испытаний и измерений сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств при вводе сети электрического освещения в эксплуатацию, а также выполняемых дальнейшем по графику, утвержденному ответственным за электроустановки, но не реже 1 раза в три года.
275.
Наличие коммутационного (отключающего) и защитного электрического аппарата в первичной цепи электросварочной установки.
276.
Наличие инструментов с изолированными ручками при проведении плавок в индукционных плавильных печах.
277.
Наличие порядка устранения аварийного состояния и пуска электродных котлов в местной производственной инструкции.

278.
Энергетика жүйесі жағынан кернеу жоғалған жағдайда тұтынушылардың апаттық немесе резервтік технологиялық электр станцияларының автоматты қосылу құрылғысының болуы.
279.
Тұтынушылардың технологиялық электр станцияларының қызмет көрсетуі үшін электр қауіпсіздігі бойынша тиісті білікті тобы бар дайындалған персоналдың болуы
280.
Тасымалданатын және жылжымалы электрқабылдағыштарды, оларға қосалқы жабдықты оқтын-оқтын тексеру мен жөндеуді, инвентарлық есепке алуды тіркеу журналының болуы.
281.
Жұмысты электр қондырғыларында орындайтын жұмыскерлерде электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобына сәйкес кәсіптік даярлығының болуы.
282.
Электр қондырғылары орнатылған үй-жайлардың, камералардың, қалқандар мен құрастырмалардың есіктерінде бекітетін құрылғының болуы.
283.
Жұмысты өз бетінше жүргізуге, сондай-ақ нарядпен немесе өкіммен белгіленген жұмыс орындарын және тапсырыс көлемін кеңейтуге жол бермеу.
284.
Жергілікті жедел персонал бар (үй кезекшілігінен басқа) электр қондырғыларында нарядтар және өкімдер бойынша орындалатын жұмыстар туралы есеп жүргізу журналында жазбаның болуы.
285.
Журналдың тиісті бағандарында жедел журналда ғана жазылатын, жедел жұмыс атқаратын персоналдың бақылауымен орындалатын жұмыстардан басқа наряд бойынша берілетін рұқсаттама, ол жұмыстың толық аяқталуы, жұмысқа өкім бойынша берілетін рұқсаттама және оның аяқталуы туралы жазбаның болуы.
286.
Жұмысқа наряд бойынша алғаш рет берілетін және күн сайынғы рұқсаттамалар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
287.
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналының болуы және оны жергілікті жедел жұмыс атқаратын персоналдың жүргізуі.
288.
Электр қондырғыларында жергілікті жедел персоналсыз және үй кезекшілігімен нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
289.
Кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларын күрделі жөндеуді орындау кезінде, сонымен қатар, сымдарда (арқансымдарда), кернеу беріліп тұрған сымдардан, арқансымдардан жоғары орналасқан және соларға жататын оқшаулағыштар мен арматуралардағы жұмыстарды жүргізу кезінде өндірістік жұмыстардың технологиялық карталарымен жобаларының болуы.
290.
Жұмыс жүргізушіні (бақылаушыны) қоса алғанда наряд бойынша жұмыс кезінде бригадада кемінде екі адам болуы.
291.
Наряд бойынша жұмыс істеу кезінде нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналының тиісті бағанында рәсімделген мақсатты нұсқаманың болуы
292.
Жерге тұйықталған ток өткізуші бөліктер кернеудегі ток өткізуші бөліктерден көзге көрінетін үзіктің болуы
293.
Барлық ТҚ-да және желі токтан ажыратылған секцияланушы коммутациялық аппараттарда кернеуі 1000 В жоғары әуе желілерінің жерге қосылуының болуы

278.
Наличие устройств автоматики автоматического включения аварийной или резервной технологической электростанции потребителей в случае исчезновения напряжения со стороны энергосистемы.
279.
Наличие подготовленного персонала, имеющий соответствующую квалификационную группу по электробезопасности для обслуживания технологических электростанций потребителей.
280.
Наличие журнала регистрации инвентарного учета для введения ответственными работниками периодической проверки и ремонта переносных и передвижных электроприемников, вспомогательного оборудования к ним.
281.
Наличие профессиональной подготовки, работников, выполняющих работы в электроустановках в соответствии с группой допуска по электробезопасности.
282.
Наличие запирающих устройств на дверях помещений электроустановок, камер, щитов и сборок.
283.
Не допущение самовольных проведений работ, а также расширений рабочих мест и объема задания, определенных нарядом или распоряжением.
284.
Наличие записи в журнале учета о работах по нарядам и распоряжениям в электроустановках с местным оперативным персоналом (кроме дежурства на дому).
285.
Наличие записи в соответствующих графах журнала первичного допуска к работе по нарядам и полное ее окончание, допуск к работе по распоряжению и ее окончание, за исключением работ, выполняемых под наблюдением оперативного персонала.
286.
Наличие записи в оперативном журнале об оформление первичных и ежедневных допусков к работам по наряду.
287.
Наличие журнала учета работ по нарядам и распоряжениям и ведение его местным оперативным персоналом.
288.
Наличие записи в оперативном журнале о работах по нарядам и распоряжениям в электроустановках без местного оперативного персонала и с дежурством на дому.
289.
Наличие технологических карт и проектов производственных работ для выполнения капитального ремонта электрооборудования напряжением выше 1000 В, а также на производство работ на проводах (тросах) и относящихся к ним изоляторах и арматуре, расположенных выше проводов, тросов, находящихся под напряжением.
290.
Наличие в бригаде при работах по наряду не менее двух человек, включая производителя работ (наблюдающего).
291.
Наличие в журнала учета работ по нарядам и распоряжениям при работе по наряду оформленного в соответствующей графе целевого инструктажа.
292.
Наличие видимого разрыва заземленных токоведущих частей от токоведущих частей, находящихся под напряжением.
293.
Наличие заземления на воздушных линиях напряжением выше 1000 В на всех распределительных устройствах и у секционирующих коммутационных аппаратов, где отключена линия.

294.
Қарнақтық аралықта монтаждау кезінде, сондай-ақ ӘЖ-нің монтаждалған учаскесінің қарнақтық тіректерінде тұзақты жалғағаннан кейін, сымдар (арқансымдар) бастапқы қарнақты тіректе және шеткі аралық тіректердің (шеткі қарнақтық тіректің алдында) бірінде жерге тұйықталудың болуы.
295.
Діңгекті трансформаторлық қосалқы станцияларда, ауыстырып қосу пункттерінде және қоршаулары жоқ басқа құрылғыларда айырғыштардың, жүктеме ажыратқыштардың жетектері, кернеуі 1000 В жоғары шкафтарда құлыптың болуы.
296.
Ұйымдардың, елді мекендердің аумағында, сондай-ақ жер асты коммуникацияларының (электр кәбілдері, байланыс кәбілдері, газ құбырлары) қорғалатын аймақтарында жер жұмыстарын жүргізу кезінде ұйым басшылығының (тиісінше) жергілікті атқарушы органның және осы коммуникациялардың иесінің жазбаша рұқсатының болуы
297.
Кәбілдерді ілу үшін көршілес кәбілдер мен құбырларды пайдалануға жол бермеу.
298.
Қазылып алынған кәбілдерді жауып тұратын қораптарда "ТОҚТА! КЕРНЕУ" белгісінің (плакат) болуы.
299.
Ілмектері бар соңғы тіректеуіш кермелерде сақтандырғыш құлыптардың болуы.
300.
Әуе желілерінің трассасын ағаштардан тазарту жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы
301.
Кернеуді түсірмей 0,38 кВ әуе желісінде жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы
302.
Электр жабдығының сынақтары, оның ішінде жылжымалы сынақ қондырғысын пайдаланып өткізілетін электр қондырғысынан тыс сынақтар бойынша жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы
303.
Компрессорлық-сигналдық қондырғылар үй-жайында желдетуді қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы

294.
Наличие заземления на проводах (тросах) начальной анкерной опоре и на одной из конечных промежуточных опор (перед анкерной опорой конечной) при монтаже в анкерном пролете, а также после соединения петель на анкерных опорах смонтированного участка воздушной линии.
295.
Наличие замков на шкафах, приводах разъединителей, выключателей нагрузки напряжением выше 1000 В, в мачтовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений.
296.
Наличие письменного разрешения руководства (соответственно) организации, местного исполнительного органа и владельца этих коммуникаций, при проведении земляных работ на территории организаций, населенных пунктов, а также в охранных зонах подземных коммуникаций (электрокабели, кабели связи, газопроводы).
297.
Недопущение использования для подвешивания кабелей соседние кабели, трубопроводы.
298.
Наличие знака (плаката) "СТОЙ! НАПРЯЖЕНИЕ" на коробах, закрывающие откопанные кабели.
299.
Наличие предохранительных замков на последних оттяжках с крюками.
300.
Наличие наряда при выполнении работ по расчистке трассы воздушной линии от деревьев.
301.
Наличие наряда при выполнении работ на ВЛИ 0,38 кВ без снятия напряжения.
302.
Наличие наряда при выполнении работ по испытанию электрооборудования, в том числе и вне электроустановок, проводимых с использованием передвижной испытательной установки.
303.
Наличие устройств, обеспечивающих вентиляцию в помещений компрессорно-сигнальных установок.

304.
Металл элементтері (сауыт жабын, қабықтар, қашықтан қоректендірудің мыс талсымдары) бар оптикалық кәбілдер пайдаланылған талшықты оптикалық байланыс желілерін найзағайдан және жоғары кернеу желілерінің әсерінен қорғаудың болуы
305.
Жер асты кәбіл құрылыстарында, қызмет көрсетілмейтін күшейткіш пунктінің (ҚККП) (қызмет көрсетілмейтін регенерациялық пункті (ҚКРП) камераларында табиғи немесе мәжбүрлеп желдетудің болуы
306.
Қашықтан қоректендірілетін аппараттарды сынау алдында барлық ҚККП (ҚКРП) және оларды қоректендіретін қызмет көрсетілетін күшейткіш пункті арасында телефон байланысының болуы

304.
Наличие защиты от ударов молнии и линий высокого напряжения волоконно-оптических линий связи, в которых использованы оптические кабели с элементами металла (бронепокровы, оболочки, медные жилы для передачи дистанционного питания).
305.
Наличие естественной или принудительной вентиляции в подземных кабельных сооружениях, камерах НУП (НРП).
306.
Наличие телефонной связи между всеми НУП (НРП) и питающими их ОУП перед испытанием аппаратуры дистанционного питания.

307.
Әрбір электр қондырғысында атаулары бір шиналардың бірдей түстік және әріптік-цифрлық белгілерінің болуы
308.
Шиналарда мынадай белгілердің болуы:
ауыспалы үш фазалы ток кезінде: А фазалы шиналар – сары түспен, В фазалы – жасыл, С фазалы – қызыл, нөлдік жұмыс – көгілдір, нөлдік қорғаушы ретінде қолданылатын осы шина – сары және жасыл түсті жолақпен;
ауыспалы бір фазалы ток кезінде: ток көзі орамының басына қосылған А шинасы – сары түспен, орамының ұшына қосылған В шинасы – қызыл түспен;
бір фазалы ток кезінде егер шиналар үш фазалы жүйенің тармағы болған жағдайда тиісті үш фазалы ток шиналары ретінде белгіленеді;
тұрақты ток кезінде: оң шина (+) – қызыл түспен, теріс (-) – көк және нөлдік жұмыс М – көгілдір түспен;
резервті шина – резервтелетін негізгі шина ретінде, егер резервті шина негізгі шиналардың кез келгенін ауыстыра алатын болса, онда ол негізгі шиналардың түстерінің көлденең жолақтарымен белгіленеді.
309.
Зауытта жасалған жиынтық таратушы құрылғыларын қоспағанда, таратушы құрылғыларында шиналардың болуы, олар төмендегідей орналастырылады:
ауыспалы үш фазалы ток кезінде жабық таратушы құрылғыларында шиналарды былайша орналастыру қажет:құрама және айналма шиналары, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлері тігінен орналасқан кезде - А-В-С – жоғарыдан төмен; көлденең, еңіс немесе үшбұрыш тәріздес орналасқан кезде - А - біршама алыста, В- ортада, С -қызмет көрсету дәлізіне жақын;
құрама шиналардан тармақталуы: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, солдан оңға қарай А-В-С.
310.
Ауыспалы үш фазалы токтың төрт және бес сымды тізбектерінде кернеуі 1кВ дейін электр қондырғыларда төмендегідей орналасқан шиналардың болуы:
тігінен орналасқан кезде – жоғарыдан төмен қарай А-В-С-N - RE (REN);
көлденең немесе еңіс түрде орналасқан кезде: А - біршама алыста, RE (REN)- қызмет көрсету дәлізіне жақын;
бірізді орналасқан кезде: орналасу реті – А-В-С-N- RE (REN);
құрама шиналардан тармақталған кезде: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, RE (REN) шиналарынан бастап солдан оңға қарай.

307.
Наличие буквенно-цифровых и цветовых обозначений одноименных шин в каждой электроустановке одинаковыми.
308.
Наличия обозначения шин:
1) при переменном трехфазном токе: шины фазы А - желтым цветом, фазы В - зеленым, фазы С - красным, нулевая рабочая - голубым, эта же шина, используемая в качестве нулевой защитной - продольными полосами желтого и зеленого цветов;
2) при переменном однофазном токе: шина А, присоединенная к началу обмотки источника питания - желтым цветом, а фаза В, присоединенная к концу обмотки – красным;
3) при однофазном токе, обозначение шины если она является ответвлением от шин трехфазной системы, как соответствующей шины трехфазного тока
4) при постоянном токе: положительная шина (+) - красным цветом, отрицательная (–) – синим и нулевая рабочая М – голубым;
5) обозначение резервной шины - как резервируемой основной шине, при этом если резервная шина заменяет любую из основных шин, то обозначение ее поперечными полосами цвета основных шин.
309.
Наличие шин в распределительных устройствах, за исключением комплектных распределительных устройств заводского изготовления расположенных:
в закрытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе: сборные и обходные шины, а также все виды секционных шин при вертикальном расположении А– В - С сверху вниз, а при расположении горизонтально, наклонно или треугольником наиболее удаленная шина А, средняя В, ближайшая к коридору обслуживания С;
ответвления от сборных шин - слева направо А - В - С, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров - из центрального).
310.
Наличие расположения шин в электроустановках распределительных устройств напряжением до 1 кВ при пяти- и четырехпроводных цепях трехфазного переменного тока:
при вертикальном расположении: А - В - С - N - RE (REN) сверху вниз;
при расположении горизонтально или наклонно: наиболее удаленная шина - А, ближайшая к коридору обслуживания - RE (REN);
при последовательном расположении: А - В - С - N - RE (REN);
при ответвление от сборных шин: слева направо, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров – из центрального), начиная с шины RE (REN).

311.
Ашық таратушы құрылғыларда ауыспалы үш фазалы ток кезінде төмендегідей орналасқан шиналардың болуы:
-құрама және айналма шиналардың, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлерінің, тұйықтағыш мойнақтардың және сақиналы, біржарымдық схемалардағы мойнақтардың жоғары кернеудегі басты трансформаторы жағынан А шинасы;
-ашық таратушы құрылғылардағы құрама шиналардан тармақталуы егер трансформаторға шиналар жағынан қарасақ, шиналар жалғанымының солдан оңға қарай орналасуы А-В-С болатындай орындалуы;
-ұялардағы тармақталу шиналарының орналасуы олардың орналасуына тәуелсіз құрама шиналарға қатысты бірдей орындалуы.

311.
Наличие расположения шин в открытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе:
- выполнение на сборных и обходных шинах, а также на всех видах секционных шин, шунтирующих перемычек и перемычек в схемах кольцевых, полуторных, со стороны главных трансформаторов на высшем напряжении шины А
- выполнение ответвления от сборных шин в открытых распределительных устройствах так, чтобы расположение шин присоединений слева направо было А - В - С, если смотреть со стороны шин на трансформатор
- выполнение расположения шин ответвлений в ячейках независимо от их размещения по отношению к сборным шинам одинаковым.

312.
Тұрақты ток кезінде төмендегідей орналасқан құрама шиналардың болуы:
- тігінен орналасқан кезде: жоғары М, ортаңғы (-) және төменгі (+);
- көлденең орналасқан кезде: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда неғұрлым алыс орналасқан М, ортадағы (-) және ең жақыны (+);
- құрама шиналардан тармақталуы: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда сол жақ шина М, ортадағы (-) және оң жақ (+).
313.
Осы токтың қалыпты режимі кезінде мынадай мәнмен қолданылатын жерге тұйықталған сыйымдылық тогы компенсациясының болуы:

312.
Наличие расположения сборных шин при постоянном токе:
- при вертикальном расположении: верхняя М, средняя (-), нижняя (+)
- при горизонтальном расположении: наиболее удаленная М, средняя (-) и ближайшая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания
- при ответвлении от сборных шин: левая шина М, средняя (-), правая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания.
313.
Наличие компенсации емкостного тока замыкания на землю при следующих значениях этого тока в нормальных режимах:

1) ӘЖ-де темір-болат және металл тіректері бар 3-20 кВ желілерінде және барлық 35 кВ желілерде – 10 А жоғары;
2) ӘЖ-де темір-болат және металл тіректері жоқ желілерде: кернеуі 3-6 кВ болған кезде - 30 А жоғары; 10 кВ болған кезде – 20 А жоғары; 15-20 кВ болған кезде –15 А жоғары;
3) 6-20 кВ схемаларының трансформатор-генератор (генераторлық кернеуде) блоктарында – 5 А жоғары.
314.
І санаттағы электр қабылдағыштар екі тәуелсіз өзара резервтегі қорек көздерінен электр энергиясымен қамтамасыз етілуінің болуы, қорек көздерінің біреуінен электрмен жабдықтауы бұзылған кезде олардың электрмен жабдықталу үзілісі қоректі автоматты қалпына келтіру уақытында болуына ғана жол беріледі.

1) в электрических сетях 3–20 кВ, имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ, и во всех сетях 35 кВ - более 10 А
2) в электрических сетях, не имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ: при напряжении 3-6 кВ - более 30 А при 10 кВ - более 20 А при 15-20 кВ - более 15 А
3) в схемах 6-20 кВ блоков генератор -трансформатор (на генераторном напряжении) -более 5 А.
314.
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников I категории, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников только на время автоматического восстановления питания.

315.
І санаттағы электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшін тәуелсіз өзара резервтейтін үшінші қорек көзінен қосымша қоректендірудің болуы.
316.
ІІ санаттағы электр қабылдағыштарды қоректендіру кезінде екі тәуелсіз өзара резервтейтін ток көздерінің болуы.
оларды электрмен жабдықтау бұзылған кезде, кезекші қызметкердің немесе жедел-көшпелі бригаданың әрекетімен резервтік қоректі қосу үшін қажет уақытқа электрмен жабдықтауда үзіліске жол беріледі.
317.
ІІІ санаттағы электр қабылдағыштар үшін электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеуге немесе ауыстыруға арналған электрмен жабдықтаудағы үзіліс уақыты 1 күнтізбелік күннен аспаса, бір электрмен жабдықтау қорек көзінің болуы.
318.
Жиынтық шиналардан шиналық тармақтар бөлгіш сөрелерге дейін және соңғысындағы оқшауланған өткізгіш болуы.
319.
Тұтынушыға иелігіндегі кіші станцияда белсенді электр энергиясының коммерциялық есептеуіштерінің болуы:
1) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болмаған кезде немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болмаған кезде – тұтынушының кіші станциясына электр беру желілерінің кіргізілімінде (қабылдау соңында);
2) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болса немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болған кезде – тұтынушының кіші станциясы трансформаторларының жоғары кернеу жағына орнатылады;
3) егер жоғары кернеу жағында басқа мақсаттар үшін өлшеу трансформаторларын қолдану талап етілмесе, күштік трансформаторлардың орташа және төменгі кернеулері жағына;
4) егер өз қажеттіліктеріне босатылған электр энергиясы ӨҚ трансформаторларында басқа есептеуіштермен есепке алынбаса; бұл ретте есептеуіштерді төменгі кернеу жағына орнату қажет;
5) егер тұтынушылардың желілерінен немесе трансформаторларынан олардан басқа дербес теңгерімдегі сыртқы тұтынушы (субабонент) қоректенетін болса, негізгі тұтынушы мен сыртқы тұтынушының шекара бөлінісінде орнатылады.
320.
Есептеуіштердің механикалық зақымдалуы немесе ластануы қауіпі бар орындарда, немесе бөгде адамдар үшін қол жетімді орындарда (өтпелерде, баспалдақтар алаңында) есептеуіштер үшін циферблат деңгейінде әйнегі бар құлыпталатын шкафтардың болуы.
321.
Төменгі кернеу жағында (тұтынушылардың кіргізілімінде) есепке алуды орындау кезінде есептеуіштер мен ток трансформаторларын бірлестіре жайғастыру үшін осыған ұқсас шкафтардың болуы.
322.
Есептік есептеуіштерге арналған электр сымдарында дәнекерлеудің болмауы.
323.
Есептеуіш алдында ұзындығы 110 мм нөлдік сым оқшауламасының немесе қабығының айрықша бояуының болуы.

315.
Наличие дополнительного питания от третьего независимого взаимно резервирующего источника при электроснабжении особой группы электроприемников I категории.
316.
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников II категории от, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания на время, необходимое для включения резервного питания действиями дежурного персонала или выездной оперативной бригады.
317.
Наличие одного источника питания при электроснабжении электроприемников III категории электроснабжения, при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают 1 календарного дня.
318.
Наличие шинных ответвлений от сборных шин до разделяющих полок и проходные изоляторы.
319.
Наличие коммерческих счетчиков активной электроэнергии на подстанции, принадлежащей потребителю расположенных:
1) на вводе (приемном конце) линии электропередачи в подстанцию потребителя при отсутствии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или другого потребителя на питающем напряжении
2) на стороне высшего напряжения трансформаторов подстанции потребителя при наличии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или наличии другого потребителя на питающем напряжении
3) на стороне среднего и низшего напряжений силовых трансформаторов, если на стороне высшего напряжения применение измерительных трансформаторов не требуется для других целей
4) на трансформаторах СН, если электроэнергия, отпущенная на собственные нужды, не учитывается другими счетчиками при этом, счетчики необходимо устанавливать со стороны низшего напряжения
5) на границе раздела основного потребителя и постороннего потребителя (субабонента), если от линии или трансформаторов потребителей питается еще посторонний потребитель, находящийся на самостоятельном балансе.
320.
Наличие запирающихся шкафов с окошком на уровне циферблата для счетчиков в местах, где имеется опасность механических повреждений счетчиков или их загрязнения, или в местах, доступных для посторонних лиц (проходы, лестничные клетки).
321.
Наличие аналогичных шкафов для совместного размещения счетчиков и трансформаторов тока при выполнении учета на стороне низшего напряжения (на вводе у потребителей).
322.
Отсутствие паек в электропроводке к расчетным счетчикам.
323.
Наличие перед счетчиком отличительной окраски изоляции или оболочки нулевого провода на длине 100 мм.

324.
Электр энергиясын жеке есепке алатын бірнеше жалғанымдары бар объектіде есептеуіштердің панельдерінде жалғанымдар атаулары жазылуының болуы.
325.
110 кВ және одан жоғары желілердің бүлінген орнын анықтау үшін белгілеу құралдары немесе бүлінген орынды анықтау қызметі қоса орнатылған АРҚ-дың микропроцессорлы құрылғысының болуы.
326.
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары желілердің бүлінген орнын анықтау үшін белгілеу аспаптарының немесе бүлінген орынды анықтау функциясы қоса орнатылған РҚА-ның микропроцессорлық құрылғысының болуы.
327.
Қалыпты режимде электр тогымен зақымданудан қорғау үшін тікелей жанасудан қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) ток өткізгіш бөліктердің негізгі оқшауламасы;
2) қоршаулар мен қабықтар;
3) тосқауылдарды орнату;
4) қолжетімді аймақтан тыс орналастыру;
5) аз кернеуді қолдану.
328.
Оқшаулама бүлінген жағдайда электр тоғынан зақымданудан қорғау үшін жанама жанасу кезінде қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) қорғаныстық жерге тұйықтау;
2) қоректендіруді автоматты ажырату;

324.
Наличие надписей наименований присоединений на объекте нескольких присоединений с отдельным учетом электроэнергии на панелях счетчиков.
325.
Наличие приборов технического учета на предприятиях (счетчики и измерительные трансформаторы) в ведении самих потребителей.
326.
Наличие фиксирующих приборов или микропроцессорных устройств РЗА со встроенной функцией определения места повреждения для определения мест повреждений на линиях напряжением 110 кВ и выше.
327.
Наличие защиты от поражения электрическим током в нормальном режиме, применяемой по отдельности или в сочетании следующими мерами защиты от прямого прикосновения:
1) основная изоляция токоведущих частей
2) ограждения и оболочки
3) установка барьеров
4) размещение вне зоны досягаемости
5) применение малого напряжения.
328.
Наличие защиты при косвенном прикосновении для защиты от поражения электрическим током в случае повреждения изоляции, применяемой по отдельности или в сочетании:
1) защитное заземление
2) автоматическое отключение питания

3) әлеуетті теңдестіру;
4) әлеуетті деңгейлестіру;
5) екі қабатты немесе күшейтілген оқшаулама;
6) аз кернеу;
7) тізбекті қорғаныстық электрлік бөліктеу;
8) өткізбейтін (оқшауланған) үй-жай, аймақтар, алаңдар.
329.
Жанама жанасу кезінде егер электр қондырғыларда кернеу 42 В ауыспалы және 110 В тұрақты токтан аспаса, барлық жағдайда қорғаныстың болуы.
330.
Кернеуі 1 кВ жоғары желідегі трансформатор арқылы байланысқан, оқшауланған бейтараптамасы бар 1 кВ дейінгі электр желісі трансформатордың жоғары және төмен кернеу орамдарының арасындағы оқшаулама бұзылған жағдайда тесетін сақтандырғышпен қорғаныстың болуы.

3) уравнивание потенциалов
4) выравнивание потенциалов
5) двойная или усиленная изоляция
6) малое напряжение
7) защитное электрическое разделение цепей
8) непроводящие (изолирующие) помещения, зоны, площадки.
329.
Наличие защиты при косвенном прикосновении во всех случаях, если напряжение в электроустановке превышает 42 В переменного и 110 В постоянного тока.
330.
Наличие защиты пробивным предохранителем в случае повреждения изоляции между обмотками высшего и низшего напряжений трансформатора электросети до 1 кВ с изолированной нейтралью, связанная через трансформатор с сетью напряжением выше 1 кВ.

331.
Әрбір трансформатордың төмен кернеу жағында бейтараптамасында немесе фазада тесетін сақтандырғыштың болуы.
332.
Оқшауланған немесе тиімді жерге тұйықталған бейтараптамасы бар кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларында электр тогының зақымдауынан қорғау үшін ашық өткізгіш бөліктерін қорғаныстық жерге тұйықтаудың болуы.
333.
Қауіпсіздік шарттары бойынша (көшпелі шағын станциялар мен механизмдерді қоректендіретін желілер үшін) қажет болған жағдайларда барлық электрлі байланысқан желілердегі ажыратуға әрекет ете отырып жерге тұйықталудан қорғаныстың болуы.
334.
Негізгі оқшаулама әуе аралығымен қамтамасыз етілсе, қабықтары, қоршаулар, тосқауылдар немесе қол жету аймағынан тыс жерде орналасқан ток өткізгіш бөліктерге тікелей жанасудан немесе оларға қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғаныстың болуы.
335.
Тек арнайы кілт немесе сайман арқылы немесе ток өткізгіш бөліктерден кернеу алынғаннан кейінгі жағдайды қоспағанда, қоршаудан өтуге немесе қабықты ашуға жол бермеу.
336.
Тосқауылдар кернеуі 1 кВ дейінгі электр қондырғыларына кездейсоқ жанасудан немесе кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларының ток өткізгіш бөліктеріне қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғану үшін оқшаулама материалдан тосқауылдың болуы.
337.
Электр қондырғыларды сыртқы қоршауды жерге тұйықтағыш құрылғыға қосуға жол бермеу.
338.
Трансформаторды қоршауда орнатуға жол бермеу.
339.
Кернеуі 6-10/0,4 кВ кіші станциялар үшін бір ортақ жерге тұйықтау құрылғысының болуы, оған мыналар жалғанады:
1) 1 кВ дейінгі тараптағы трансформатордың бейтараптамасы;
2) трансформатордың корпусы;
3) кабельдердiң металл қабықтары мен сауыты;
4) кернеуі 1 кВ дейін және одан жоғары электр қондырғылардың ашық өткiзушi бөлiктерi;
5) сыртқы өткiзушi бөлiктер.
340.
Кіші станция алып жатқан алаңның айналасында кіші станция ғимараты іргетасының шетінен немесе ашық орнатылған жабдық іргетасының шетінен кемінде 0,5 тереңдікте және 1 м аспайтын арақашықтықта жерге тұйықтау құрылғысына жалғанған жабық көлденең жерге тұйықтағыш (контур) болуы.
341.
Жасанды жерге тұйықтауыштарды бояуға жол бермеу.
342.
Мыналарды қорғайтын өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу:
1) оқшаулаушы құбырлар мен түтікті сымдардың металл қабықтары, арқансымды электр өткiзгiшiнiң салмақ түсетін арқансымдары, сондай-ақ сымдар мен кабілдердiң қорғасын қабықтары;
2) газбен жабдықтау құбырлары, жанармайлар және жарылыс қаупі бар заттар мен қоспалардың басқа құбырлары, кәріз және орталық жылыту құбырлары;
3) оларда оқшаулау ендірмелері болған кезде су өткізу құбырлары.
343.
Басқа тізбектер бойынша қоректендірілетін электр жабдықты нөлдеу үшiн бiр тізбектердің нөлдiк қорғаушы өткiзгiштерiн қолдануға, сондай-ақ оларға қорғаушы өткізгіштерін керекті жерде қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін зауытта шығарылған шина өткізгіштері мен жиынтық құрылғылардың қабықтары мен тірек конструкцияларын қоспағанда, электр жабдықтардың ашық өткiзушi бөліктерін басқа электр жабдықтар үшін нөлдік қорғаушы өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу.

331.
Наличие пробивного предохранителя в нейтрали или фазе на стороне низкого напряжения каждого трансформатора.
332.
Наличие защитного заземления открытых проводящих частей в электроустановках напряжением выше 1 кВ с изолированной или эффективно заземленной нейтралью для защиты от поражения электрическим током.
333.
Наличие защиты от замыканий на землю с действием на отключение по всей электрически связанной сети в тех случаях, когда это необходимо по условиям безопасности (для линий, питающих передвижные подстанции и механизмы).
334.
Наличие защиты от прямого прикосновения к токоведущим частям или приближения к ним на опасное расстояние посредством оболочек, ограждений, барьеров или размещением вне зоны досягаемости в случаях, когда основная изоляция обеспечивается воздушным промежутком.
335.
Недопущение входа за ограждение или вскрытия оболочки кроме как при помощи специального ключа или инструмента, либо после снятия напряжения с токоведущих частей.
336.
Наличие барьеров из изолирующего материала, для защиты от случайного прикосновения к токоведущим частям в электроустановках напряжение до 1 кВ или приближения к токоведущим частям на опасное расстояние в электроустановках напряжением выше 1 кВ.
337.
Недопущение присоединения внешней ограды электроустановок к заземляющему устройству.
338.
Недопущение установки трансформаторов на ограде.
339.
Наличие общего заземляющего устройства для подстанций напряжением 6–10/0,4 кВ которому присоединены:
1) нейтраль трансформатора на стороне до 1 кВ
2) корпус трансформатора
3) металлические оболочки и броня кабелей
4) открытые проводящие части электроустановок напряжение до 1 кВ и выше
5) сторонние проводящие части.
340.
Наличие замкнутого горизонтального заземлителя (контур) вокруг площади, занимаемой подстанцией, на глубине не менее 0,5 м и на расстоянии не более 1 м от края фундамента здания подстанции или от края фундаментов открыто установленного оборудования, присоединенного к заземляющему устройству.
341.
Недопущение окраски искусственных заземлителей.
342.
Недопущение использования в качестве защитных проводников:
1) металлических оболочек изоляционных трубок и трубчатых проводов, несущие тросы при тросовой электропроводке, металлорукава, а также свинцовые оболочки проводов и кабелей
2) трубопроводов газоснабжения и другие трубопроводы горючих и взрывоопасных веществ и смесей, трубы канализации и центрального отопления
3) водопроводных труб при наличии в них изолирующих вставок.
343.
Недопущение использования нулевых защитных проводников одних цепей для зануления электрооборудования, питающегося по другим цепям, а также использование открытых проводящих частей электрооборудования в качестве нулевых защитных проводников для другого электрооборудования, за исключением оболочек и опорных конструкций шинопроводов и комплектных устройств заводского изготовления, обеспечивающих возможность подключения к ним защитных проводников в нужном месте.

344.
Оқшауланбаған қорғаушы өткізгіштер коррозиядан қорғаныстың, өткізгіштердің кабельдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерінде олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде қорғаушы өткізгіштердің болуы.
345.
Қиыстырылған нөлдік өткізгіш ретінде бөтен өткiзгіш бөліктерді қолдануға жол бермеу.
346.
Жерге тұйықтаушы, қорғаушы өткізгіштерді және әлеуеттерді теңдестіру және теңестіру жүйесінің өткізгіштерін дәнекерлеу арқылы орындалған қосудың немесе жалғаудың болуы.
347.
Жерге тұйықтаушы және қорғаушы өткізгіштерін ашық өткізуші бөліктерге бұрандалық жалғанымдар немесе дәнекерлеудің көмегімен жалғаудың болуы.
348.
Қорғайтын өткiзгiшке ашық өткiзушi бөліктерді кезектілікпен қосуға жол бермеу.
349.
Өткізуші бөліктерді әлеуеттерді теңдестiрудің негізгі жүйесіне қосу кезінде жеке тармақталудың болуы
350.
Жанама жанасу кезінде адамдар мен жануарларды қорғау үшін қоректендіруді автоматты ажыратылудың болуы.
351.
Кәбілдер салынатын кәбіл жайларының және жанбайтын материалдардан жасалған конструкциялардың болуы.
352.
Кәбіл жайларында басқа уақытша құрылғылардың, материалдар мен жабдықтардың болмауы.
353.
Ашық салынған кәбілдер, және барлық кәбілдік муфталар кәбіл биркаларында және шеткі муфталарында маркасын, кернеуі, қимасы, желістің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалардың болуы.
354.
Кәбіл жайларында салынған кәбілдерде ұзындық бойынша әрбір 50 м-ден жиі емес орнатылған биркалардың болуы.
355.
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған кәбіл желістерінің қорғаныс аймағында ақпараттық белгілердің болуы.
356.
500 м сайын және кәбіл желісінің бағытының өзгеретін жерлерінде ақпараттық таңбалардың болуы.
357.
Ақпараттық белгілерде кәбіл желілерінің қорғау аймағының ені туралы ақпараттың және кәбіл желісі иелерінің телефон нөмірлерінің болуы.
358.
Өнеркәсіп кәсіпорындарының аумағында кәбіл желілерінің жерге (траншеяға), туннелдерге, блоктарға, каналдарға, эстакадалар бойынша, галереяларда және ғимараттың қабырғалары бойынша төселуі.
359.
Кіші станциялар және таратушы құрылғыларының аумағында кәбіл желілерін туннелдерге, қораптарға, каналдарға, құбырларға, жерге (траншеяда), жер бетіндегі теміржол лотоктарына, эстакада бойынша, галереяларға төсеу.
360.
Қалалар мен ауылдарда жеке кәбіл желілері көшенің көлік жүрмейтін бөлігі бойынша (тротуар астында) жерге (траншеяда), аула және газон түріндегі техникалық жолақтар бойынша салуды орындау.
361.
Жер асты коммуникацияларымен көп қамтылған көшелер мен алаңдар бойынша 10 және одан көп көлемдегі кәбілдер желісін коллекторлар мен кәбіл туннелдерінде салуды орындау.

344.
Наличие защиты от коррозии на неизолированных защитных проводниках, а также защиты от механических повреждений в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания.
345.
Недопущение использования сторонних проводящих частей в качестве совмещенного нулевого проводника.
346.
Наличие соединения и присоединения заземляющих, защитных и стальных проводников системы уравнивания и выравнивания потенциалов, выполненных посредством сварки.
347.
Наличие присоединения проводников к открытым проводящим частям при помощи болтовых соединений или сварки.
348.
Недопущение последовательного включения в защитный проводник открытых проводящих частей
349.
Наличие отдельных ответвлений при присоединении проводящих частей к основной системе уравнивания потенциалов.
350.
Наличие автоматического отключения питания для защиты людей и животных при косвенном прикосновении.
351.
Наличие кабельных сооружений и конструкции из несгораемых материалов, на которых уложены кабеля.
352.
Отсутствие в кабельных сооружениях временных устройств, материалов и оборудования.
353.
Наличие бирок на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах, с обозначением марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт – номера муфты или даты монтажа.
354.
Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м.
355.
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности.
356.
Наличие информационных знаков не реже, чем через 500 м, а также в местах изменения направления кабельных линий.
357.
Наличие на информационных знаках сведении о ширине охранной зоны кабельных линий и номера телефонов владельцев кабельных линий.
358.
Выполнение прокладки кабельных линий на территориях промышленных предприятий в земле (в траншеях), туннелях, блоках, каналах, по эстакадам, в галереях и по стенам зданий.
359.
Выполнение прокладки кабельных линий на территориях подстанций и распределительных устройств в туннелях, коробах, каналах, трубах, в земле (в траншеях), наземных железобетонных лотках, по эстакадам и в галереях.
360.
Выполнение прокладки одиночных кабельных линии в городах и поселках в земле (в траншеях) по непроезжей части улиц (под тротуарами), по дворам и техническим полосам в виде газонов.
361.
Выполнение прокладки кабельных линий в количестве 10 и более по улицам и площадям, насыщенным подземными коммуникациями, в потоке, в коллекторах и кабельных туннелях.

362.
Көше қиылыстары мен жетілдірілген жабындармен жабылған және көліктің қарқынды қозғалысы бар алаңдарда кабель желілері блоктарда немесе құбырларда төселуді орындау.
363.
Ғимарат ішінде кәбіл желілері ғимарат конструкциялары (ашық және қорап немесе құбыр) бойынша, каналдарда, блоктарда,туннелдерде, едендер мен аралықтарда салынған құбырларда, машиналардың фундаменті бойынша, шахталарға, кәбіл қабаттарында және қосарлы едендерге салуды орындау.
364.
Брондалған кәбілдердің металл қабықтарының химиялық әсерлерден қорғауға арналған сыртқы қабықша қорғанысының болуы
365.
Кабельдік құрылыстардан тыс кәбіл желілерін механикалық бүлінулерден қорғау үшін қораптарда, бұрыштық темірлерде, құбырларда 2 м кем емес биіктікке салуды орындау
366.
Ашық төсемдер кезінде жанғыш полиэтиленді оқшауламасы бар күштік кәбілдердің болмауы
367.
Кәбілдер салынатын металл қаптамаларымен олар салынатын металл беттері тоттануға қарсы жабынды қорғанысының болуы
368.
Темір жол көпірлері, және басқа да көлік көп жүретін көпірлер бойынша салынатын кәбіл желілеріне алюминий қабығы бар броньдалған кәбілдер қолданылуы тиіс
369.
Нөлдік талсымдарды фазалықтан бөлек салуға жол бермеу
370.
Қоректендіретін бактар май қысымының көрсеткіштерімен жабдықталып, тікелей күн сәулесі қорғанысының болуы.
371.
Әрбір маймен толтырылған кәбіл желісі үшін майдың қысымының сигналдарды беру жүйесінің болуы
372.
Төмен қысымдағы маймен толтырылған кәбіл желілерінде шеткі, бекіткіш және жалғағыш муфталар жерге тұйықталуының болуы
373.
Төмен қысымдағы маймен толтырылған кәбіл желілеріндегі темір құбыржолы барлық шұңқырда және шеттері бойынша жерге тұйықталуға және ал салынған кәбіл жайларында-жобада көзделген аралық нүктелерде және шеттері бойынша жерге тұйықталуының болуы
374.
5 м биіктікте орнатылған кәбілдерге қол жетімділікті қамтамасыз ету үшін арнайы алаңдар мен өту жолдарының болуы
375.
Өтпелі кәбіл шахталарының кіретін есігі болуы тиіс және сатылармен немесе арнайы құралының болуы
376.
Кәбілдерді құбыржолдарының астына және үстіне параллель төсеуге жол бермеу
377.
Кәбіл желісін жылу құбырымен қатар төсеу кезінде жарықтағы кәбіл мен жылу құбыры қабырғасының арасындағы арақашықтықтың кемінде 2 м болуы
378.
Кәбіл желілерін теміржол кәбілдерімен қатар салу кезінде, кәбілдер жолдың темір жол қарауына алынған аймақтан тыс салу қажет
379.
Кәбіл желілерін трамвай жолымен қатар салу кезінде, кәбілден трамвай жолының осіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 2,75 м болуы
380.
Кәбіл желілерін І және ІІ санаттағы автокөлік жолдарымен қатар салу кезінде, кәбілдер кюветтің сыртқа жағынан 1 м арақашықтықта немесе бордюр тасынан 1,5 м арақашықтықтың болуы

362.
Выполнение прокладки кабельных линии при пересечении улиц и площадей с усовершенствованными покрытиями и с интенсивным движением в блоках или трубах.
363.
Выполнение прокладки кабельных линии внутри зданий непосредственно по конструкциям зданий (открыто и в коробах или трубах), в каналах, блоках, туннелях, трубах, проложенных в полах и перекрытиях, а также по фундаментам машин, в шахтах, кабельных этажах и двойных полах.
364.
Наличие защиты от химических воздействий внешнего покрова металлической оболочки бронированных кабельных линий.
365.
Выполнение прокладки кабельных линий вне кабельных сооружений на высоте не менее2 м в коробах, в угловых сталях, в трубках для защиты от механических повреждений.
366.
Отсутствие силовых кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией при открытой прокладки.
367.
Наличие защиты из негорючего антикоррозийного покрытия на металлических поверхностях, по которым прокладываются кабели и металлические оболочки кабелей.
368.
Наличие кабельных линий из бронированных кабелей в алюминиевой оболочке при прокладке по железнодорожным мостам и по мостам с интенсивным движением транспорта.
369.
Недопущение прокладки нулевых жил от фазных жил отдельно.
370.
Наличие указателя давления масла и защиты от прямого воздействия солнечного излучения подпитывающих баков.
371.
Наличие для каждого кабеля маслонаполненной линий системы сигнализацией давления масла.
372.
Наличие заземления концевых, соединительных и стопорных муфт на кабельных маслонаполненных линиях низкого давления.
373.
Наличие заземления стального трубопровода маслонаполненных кабельных линий высокого давления во всех колодцах и по концам, а проложенных в кабельных сооружениях — по концам проложенных в земле.
374.
Наличие площадок и проходов для обеспечения доступа к кабелям при расположении их на высоте 5 м и более.
375.
Наличие входных дверей и лестниц или специальных скоб в проходных кабельных шахтах.
376.
Недопущение параллельной прокладки кабелей над и под трубопроводами.
377.
Наличие расстояния не менее 2 м в свету между кабелем и стенкой канала теплопровода при прохождении кабельной линии параллельно с теплопроводом.
378.
Расположение кабельной линии вне зоны отчуждения дороги при прохождении параллельно с железными дорогами.
379.
Наличие расстояния не менее 2,75 м от кабеля до оси трамвайного пути при прохождении кабельной линии параллельно с трамвайными путям.
380.
Наличие расстояния не менее 1 м от бровки или бордюрного камня не менее 1,5м и с внешней стороны кювета или подошвы насыпи при прохождении кабельной линии параллельно с автомобильными дорогами I и II категорий.

381.
Кәбіл желілерін 110 кВ және одан жоғары ӘЖ-мен қатар салу кезінде кәбілден шеткі сым арқылы өтетін вертикальды жазықтыққа дейінгі арақашықтықтың кемінде 10 м болуы
382.
Кәбіл желілерінен 1 кВ-дан жоғары ӘЖ тіректерінің жерге тұйықтағыштарына және жерге тұйықтау бөліктеріне дейінгі арақашықтықтың 35 кВ дейінгі кернеуде 2 м аспауы, 110 кВ 10 болуы
383.
Кәбіл құрылыстарынан ұзындығы кемінде 25 м болғанда Г және Д санатты өндірістері бар үй-жайларға кемінде екі шығу жолының болуы
384.
Кәбіл құрылыстарының мықты бітелген өздігінен жабылатын есіктерінің болуы
385.
Кәбіл құрылыстарының шығатын есіктері сырттан ашылатын және кәбіл жайынан кілтсіз ашылатын болуы тиіс, ал отсектер арасындағы есіктер жақын шығатын жердің бағыты бойынша ашылуы және оларды жабық күйінде ұстап тұратын құрылғылармен жабдықталуының болуы
386.
Кәбілдік шаруашылыққа қызмет көрсетумен байланысты емес адамдарға эстакадаға еркін кіруге мүмкіндік бермейтін есіктердің болуы
387.
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыпы бар есіктерінің болуы
388.
Туннелдердің бөліктерінің арасында саты салуға жол бермеу
389.
Туннелдерде дренажды механизмдердің болуы
390.
Кәбіл құдықтарының тереңдігі кемінде 1,8 м болуы.
391.
Құдық еденінде топырақ суын және жауын суын жинайтын шағын шұңқырдың болуы
392.
Кәбіл құдықтары металл баспалдақтардың болуы
393.
Кәбіл құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрінің кемінде 650 мм болуы
394.
Кәбіл құдықтары мен туннелдердегі люктері екі металл қақпақпен жабылуы керек, оның астыңғысы құлыппен жабылуға арналады және туннел жағынан кілтсіз ашылу
395.
Қақпақтардың ашуға арналған қондырғысының болуы
396.
Кәбіл құрылысында әрбір бөлекжай желдеткіші дербес желдеткіштердің болуы
397.
Жолаушы жүретін жерлерде кәбілдердің қиылысуы еденнен 1,8 м биіктікте орындалу керек
398.
Май құбырларының және жанар май құбырларының астымен және үстімен вертикалды жазықтықта кәбілдерді параллель салуға жол бермеу
399.
Еденге және қабатаралық жабуларға салынатын кәбілдер каналдарда немесе құбырларда жүргізіледі оларды кәбілмен бітеп тастауға жол бермеу
400.
Өндірістік орындарда желдеткіш каналдармен кәбіл жүргізуге жол бермеу
401.
Өндірістік орындарда баспалдақ торы бойымен кәбілді ашық салуға жол бермеу
402.
ӘЖ орман алаптары және көк орай егістіктері бойымен өтетін болса, өзін көтеретін оқшауланған сымдардың (ӨҚС) болуы
403.
Бір ӘЖ сымдарының екі қиылысуының болуы

381.
Наличие расстояния не менее 10 м от кабеля до вертикальной плоскости, проходящей через крайний провод линии при прохождении кабельной линии параллельно с ВЛ 110 кВ и выше.
382.
Наличие расстояния кабельных линий в свету до заземленных частей и заземлителей опор ВЛ выше 1 кВ до 35 кВ не менее 2 м, 10 м при напряжении 110 кВ и выше.
383.
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
384.
Наличие дверей в кабельных сооружениях самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
385.
Наличие выходных дверей из кабельных сооружений с открытием наружу и с замки, отпираемые из кабельных сооружений без ключа, а открытие двери между отсеками по направлению ближайшего выхода и оборудование устройствами, поддерживающими их в закрытом положении.
386.
Наличие дверей, предотвращающие свободный доступ на эстакады лицам, не связанным с обслуживанием кабельного хозяйства.
387.
Наличие дверей с самозапирающимися замками, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
388.
Недопущение устройств ступеней между отсеками туннелей.
389.
Наличие в туннелях дренажных механизмов.
390.
Наличие кабельного колодца высотой не менее 1,8 м.
391.
Наличие приямки в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод.
392.
Наличие в кабельных колодцах металлических лестниц.
393.
Наличие люков кабельных колодцев и туннелей диаметром не менее 650 мм.
394.
Закрытие люков кабельных колодцев и туннелей двойными металлическими крышками, нижняя с замком открываемый со стороны туннеля без ключа.
395.
Наличие на крышках люков кабельных колодцев и туннелей приспособления для снятия.
396.
Наличие вентиляции в кабельных сооружениях независимой от каждого отсека.
397.
Расположение кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов на высоте не менее 1,8 м от пола.
398.
Недопущение параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
399.
Недопущение заделки в полу и междуэтажных перекрытиях в каналах или трубах при прокладке кабелей в производственных помещениях.
400.
Недопущение прокладки кабелей по вентиляционным каналам в производственных помещениях.
401.
Недопущение открытой прокладки кабеля по лестничным клеткам в производственных помещениях.
402.
Наличие самонесущих изолированных проводов при прохождении воздушной линии по лесным массивам и зеленым насаждениям.
403.
Наличие на одной воздушной линии не более двух сечений проводов.

404.
ӘЖ магистралында бірқималы сымдар болуы
405.
ӘЖ магистралының фазалы сымдарының қимасы 120 мм2фазалы сымдарының болмауы
406.
Ғимаратқа енгізу үшін ӘЖ-тан алынатын тармақтану аралығының ұзындығы 25 м-ден асуына жол бермеу
407.
ӘЖ-дан тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштар қолданылады
408.
Қиылысу аралықтарын шектейтін кернеуі 1 кВ-қа дейінгі ӘЖ тіректерінің сондай-ақ бірге ілу жүргізілетін тіректердің ілгектері, істіктері және арматуралары жерге тұйықталуының болуы
409.
ӘЖ тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстыруының болуы
410.
Топырақты шайып кететін немесе мұз көшкінінің әсерінен трассаның су басатын учаскелеріне тірек орнатар кезде қатайтылған тіректердің болуы
411.
Елді мекенде және елсіз мекенде ӘЖ сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін кемінде 6 метр арақашықтықтың болуы
412.
ӘЖ сымдарынан көлденең арақашықтықты сақтау, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы тиіс:
1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін
2) 1 метр – бітеу қабырғаға дейін
413.
Автомобиль жолдарымен ӘЖ жақындасқанда және қиылысқанда ӘЖ сымдарынан жол белгілеріне дейін және оларды көтеріп тұратын тросқа дейінгі 1 метр арақашықтықты сақтау
414.
ӘЖ арқан жолдың астымен жүргізілген жағдайда немесе құбыр астымен жүрсе, ӘЖ сымдары олардан арқан жолдың торларын қоршап тұрған өткелге дейін немесе құбырға дейін – кемінде 1 метр арақашықтықты сақтау
415.
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы
416.
Электр желілерінде токтың қысқа тұйықталуы кезінде өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей қорғаныстың болуы
417.
Сақтандырғышты нөлдік өткізгіштерге орнатуына жол бермеу
418.
АҚҚ құрылғылары жабдықтарымен энергожүйелердің қосалқы станцияларында 1 МВЧА қуатынан артық болғанда дара төмендеткіш трансформаторлардың барлығында орнатылуы тиіс, ажыратқышы және максималды токтық қорғанысы қоректендіруші жағынан болуы керек, трансформаторлардың өшірілуі тұтынушылардың электр қондырғыларының токсыз қалуына әкеледі
419.
Кернеу трансформаторын екінші реттік тізбектерінің қысқа тұйықталуынан автоматты ажыратқыштармен қорғанысының болуы
420.
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялу немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы

404.
Наличие проводов одного сечения в магистралях воздушной линии.
405.
Отсутствие фазных проводов магистрали воздушной линии сечением 120 мм2.
406.
Недопущение длины ответвления от воздушной линии к вводу в здание пролета более 25 м.
407.
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушной линии.
408.
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушной линии напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
409.
Наличие присоединения защитных аппаратов к заземлителю отдельным спуском, устанавливаемые на опорах воздушной линии для защиты от грозовых перенапряжений.
410.
Наличие укрепление опор на затапливаемых участках трассы, где возможны размывы грунта или воздействие ледохода.
411.
Наличие расстояния от проводов воздушной линии в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
412.
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов воздушной линии при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м – до балконов, террас и окон
2) 1 м – до глухих стен.
413.
Соблюдение расстояния от проводов воздушной линии до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушной линии с автомобильными дорогами не менее 1 м.
414.
Соблюдение расстояния от воздушной линии под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушной линии при наименьшей стреле провеса до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода – не менее 1 м.
415.
Наличие надписи на аппарате защиты, указанием значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
416.
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающие по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
417.
Недопущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
418.
Наличие устройств автоматического повторного включения во всех одиночных понижающих трансформаторах мощностью более 1 МВхА на подстанциях энергосистем, имеющие выключатель и максимальную токовую защиту с питающей стороны, когда отключение трансформатора приводит к обесточению электроустановок потребителей.
419.
Наличие защит от короткого замыкания во вторичных цепях автоматическими выключателями в трансформаторах напряжения.
420.
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительного устройства или другого антикоррозийного покрытия.

421.
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайлардың нақты көрсетілуінің болуы
422.
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптар сақталуын орындау:
1) құрылғы жоспарланған ауданда, аудан деңгейінен 0,2 м-ден кем емес орналасуы тиіс және де қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м жөне одан жоғары қар үймелері байқалатын аудандарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады.
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
423.
Ажыратқыштың немесе оның жетегінің жақсы көрінетін және сенімді жұмыс істейтін жағдай көрсеткішінің ("Қосылған", "Ажыратылған") болуы
424.
Қоршаған ауаның температурасы минус 25 оС төмен болған жағдайда ашық тарату құрылғыларында, жинақталған тарату құрылғыларында және жылытылмайтын жабық тарату құрылғыларында майлы ажыратқыштарда май қыздырылуының болуы
425.
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларының шиналануы алюминий, болат алюминий және болат сымдардан, электр техникалық мақсаттағы алюминий профилінен және алюминий қорытпалары тілкемінен, құбырлардан және шиналардан алынатын бірдей қималы сымдардан жасалуы
426.
3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларында мынадай іс- әрекеттерге:
1) жерге тұйықтау пышақтары мен қысқа тұйықтауыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосуға;
2) кернеу астындағы шиналауыштан айырғыштармен бөлінбеген шиналауышқа жерге тұйықтау пышақтарын қосуға;
3) аппарат конструкциясында қарастырылмаған айырғыштармен және бөлгіштермен ток жүктемесін ажыратуға және қосуға мүмкіндік бермейтін жедел бұғаттаудың болуы.
Бөгде адамдарға қолжетімді айырғыштардың жетектері ажыратылған және қосылған күйінде құлыптармен құлыптау жабдықтары болуы тиіс.
427.
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларында электр жарықтануының болуы
428.
Тарату құрылғылары мен кіші станциялар аумағы үшін қалыпты жұмыс шартында май шаруашылығының аппараттық бөлімінен, май қоймаларынан, машиналық үй-жайлардан, сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстарды жүргізгенде трансформаторлар мен ажыратқыштардан ашық майдың су қоймаларына түсуіне жол бермеу мақсатында аққан майды жинап алу және жою құрылғыларының болуы
429.
Екі не одан көп секциялар үстінде немесе жинақталған шиналар жүйесі үстінде бір аралықпен шиналаушыны ілуге рұқсат етілмеу
430.
Ашық тарату құрылғылары ток өткізгіш бөліктері үстінен және астынан әуе жарықтандырушы желілерін, байланыс желілерін және сигнал беру желілерін жүргізуге тыйым салу.

421.
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
422.
Выполнение следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
423.
Наличие хорошо видимого указателя положения ("Включено", "Отключено") на выключателе или на его приводе.
424.
Наличие подогрева масла на масляных выключателях в открытых распределительных устройствах, комплектных распределительных устройствах и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 250 С.
425.
Выполнение ошиновки распределительного устройства и подстанций проводом одинакового сечения из алюминиевых, сталеалюминевых и стальных проводов, полос, труб и шин из профилей алюминия, и алюминиевых сплавов электротехнического назначения.
426.
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата
Приводы разъединителей, доступные для посторонних лиц, должны иметь приспособления для запирания их замками в отключенном и включенном положениях.
427.
Наличие электрического освещения в распределительных устройствах и подстанции.
428.
Наличие устройств для сбора и удаления утечек масел на территории открытых распределительных устройств и подстанций, в которых в нормальных условиях эксплуатации из аппаратной маслохозяйства, со складов масла, из машинных помещений, а также из трансформаторов и выключателей при ремонтных и других работах по недопущению попадания масла в водоемы.
429.
Недопущение подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
430.
Недопущение прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытых распределительных устройств.

431.
Маймен толтырылған трансформаторлары мен аппараттардың астына фундаменттерді жанбайтын материалдардан жасау
432.
Трансформаторлық үй-жайлар мен жабық тарату құрылғыларын мына жерлерде орналастыруға жол бермеу:
1) ылғал технологиялық үдерісі бар өндіріс үй-жайларының, суға түсетін бөлмелердің, дәретханалар, душтар астында. Тарату құрылғылары мен кіші станциялардың үй-жайларына ылғал тиюдің алдын алу гидрооқшаулау шаралары сенімді қабылданған жағдайда ғана рұқсат етіледі;
2) ЖТҚ және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайларда, құрғақ немесе жанбайтын затпен толтырылған трансформаторлар орналасқан трансформаторлық үй-жайларды қоспағанда.
433.
Тарату құрылғылары есіктері басқа үй-жайларға немесе сыртқа шығарылуы тиіс және де тарату құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптарының болуы.
434.
Бір тарату құрылғы бөліктері немесе екі тарату құрылғы арасындағы көршілес үй-жайлар арасындағы есіктерді жабық күйде ұстап тұратын және олардың екі бағытта да ашылуына кедергі етпейтін құрылғының болуы
435.
1 кВ дейінгі төмен кернеулі тарату құрылғыларының жағына ашылатын түрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасындағы есіктердің болуы
436.
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайлары есіктерінің құлыптарының болуы, тарату құрылғылары және басқа үй-жайлары кіреберіс есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс
437.
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізуші бөліктері бар жабдық қондырғысының болуы
438.
Айырғыш жетектерінде құлыптың болуы
439.
Әуе желісінің соңғы тірегінде айырғыштың болуы
440.
Қуаты 35 кВ дейін 0,4 МВА артық емес трансформаторлық кіші станциясының тірек (бағандық) жерден 1 кВ дейінгі әуе желісінің оқшауламасына дейінгі арақашықтықтың кемінде 4 м болуын сақтау
441.
20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының найзағай түсуден қорғанысының болуы.
442.
35 кВ және одан жоғары әуе желілерінің тарату құрылғыларына (кіші станцияларға) енетін жері маңында найзағай түсуден тросс жайтартқышымен қорғанысының болуы
443.
110 кВ бактік майлы ажыратқыштары бар 110 кВ кіші станцияларда оқшауламалық майлардың екі стационарлық резервуарынан тұратын ашық қоймасының болуы
444.
Ауаны құрғату сүзгілері, май деңгейінің көрсеткіштері, ағызып алу патрубогындағы сынақтық-іске қосушы краны бар майды сақтау резервуарларының болуы

431.
Выполнение фундамента под маслонаполненные трансформаторы или аппараты из несгораемых материалов.
432.
Недопущение размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ, за исключением в случаях установление трансформаторов типа сухого или с негорючим наполнением.
433.
Наличие дверей распределительных устройств, открывающихся в направлении других помещений или наружу и имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
434.
Наличие устройства, фиксирующего двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств.
435.
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающихся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
436.
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.
437.
Недопущение установки оборудование с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
438.
Наличие замка на приводах разъединителя.
439.
Наличие разъединителя на концевой опоре воздушной линии.
440.
Соблюдение расстояния от земли до изоляторов вывода на воздушной линии до 1 кВ в столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА не менее 4 метра.
441.
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20–500 кВ.
442.
Наличие защиты воздушной линии 35 кВ и выше от прямых ударов молнии на подходах к распределительным устройствам (подстанциям) тросовыми молниеотводами.
443.
Наличие открытого склада масла из двух стационарных резервуаров изоляционного масла на подстанциях 110 кВ с баковыми масляными выключателями 110 кВ.
444.
Наличие резервуаров для хранения масла с воздухоосушительными фильтрами, указателем уровня масла, пробно-спускным краном на сливном патрубке.

445.
Кернеуді алып тастамай, май көрсеткіштеріндегі майдың деңгейін бақылауға ыңғайлы да қауіпсіз жұмыс шарттарын қамтамасыз етумен орнатылған трансформатордың болуы
446.
Егер жалпы жарықтану жеткіліксіз болса, онда май көрсеткіштеріндегі май деңгейін қараңғы мезгілде бақылау үшін май көрсеткіштері жарықтануының болуы
447.
Бірінші қабатта орналасқан және ғимараттың басқа үй-жайларынан оқшауланған үй-жайлар ішінде орналастырылған әрбір май трансформаторы үшін жеке камераның болуы
448.
Жасанды түрде суытылатын трансформаторлар суыту жүйесін автоматты түрде іске қосу және тоқтату үшін құрылғылардың болуы
449.
Жасанды түрде суытылатын трансформаторларда май, суытушы су циркуляциясының немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтағаны туралы, сондай-ақ резервтік суытқыш немесе резервтік қоректендіру көзінің автоматты түрде іске қосылғаны туралы сигнал берудің болуы
450.
Жүктеме астындағы кернеуді реттеу құрылғылары жетектерінің шкафтары үшін автоматты түрде басқарылатын электрлік жылытудың болуы
451.
220 кВ кіші станцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 т-дан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін трансформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүктергіш құрылғылардың болуы
452.
Түрлендіргіштің корпусында түрлендіргіштің бос жүрісіндегі кернеуі көрсетілген ескерту белгісінің болуы
453.
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларында кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы
454.
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты таңдамалы түрде жұмыс істейтін автоматты ажыратқыш орнатылуы тиіс
455.
Аккумуляторлық батареялар үшін ажыратылған желдетуде батареяның элементі 2,3 В жоғары кернеумен зарядталуға мүмкіндік бермейтін бұғаттаудың болуы
456.
Үй-жайда авариялық жарық беру желісіне қосылған бір жарық шамының аккумуляторлық батареясының болуы
457.
Салқын мезгілде аккумулятор батареясы үй-жайындағы аккумуляторлар орналасқан деңгейдегі температурасы +100С-тан төмен болмауын, ал кезекшілікте персоналы қарастырылмаған кіші станцияларда, егер аккумулятор батареясы ажыратқышты қосып, ажырату есебінен таңдалса, онда 00С-тан төмен емес көрсетілген температураны сақтау
458.
Аккумулятор батареясының үй-жайынан тыс жерде орналасқан және жылы ауаны вентиляциялық канал арқылы беретін, осы үй-жайды жылыту үшін калориферлік құрылғының болуы
459.
Құбырлардың айрықша боялуының болуы
460.
Монтаж алаңдарында электр машиналарының зәкірлерін орналастыру үшін бағандарды орнату орындары осы зәкірлер мен бағандардың салмағы жүктемесіне есептелуі және ерекше боялу түсіне ие болуы тиіс.

445.
Наличие установленного трансформатора с обеспечением удобных и безопасных условий для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях без снятия напряжения.
446.
Наличие освещения маслоуказателей в темное время суток, если общее освещение недостаточно для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
447.
Наличие отдельной камеры для каждого масляного трансформатора, размещаемого внутри помещений, расположенной на первом этаже и изолированной от других помещений здания.
448.
Наличие устройств для автоматического пуска и останова устройства системы охлаждения трансформаторов с искусственным охлаждением.
449.
Наличие в трансформаторе искусственного охлаждения сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
450.
Наличие электрического подогрева для шкафов приводов устройств регулирования напряжения под нагрузкой с автоматическим управлением.
451.
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 тонн для ремонта.
452.
Наличие предупреждающих знаков на корпусе преобразователя с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе.
453.
Наличие устройств для отключения при появлении обратного тока на зарядных и подзарядных двигателях-генераторах.
454.
Наличие автоматического выключателя в цепи аккумуляторной батареи, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
455.
Наличие блокировки для аккумуляторной батареи, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.
456.
Наличие в помещении аккумуляторной батареи одного светильника, присоединенного к сети аварийного освещения.
457.
Соблюдение температуры в помещениях аккумуляторных батарей в холодное время на уровне расположения аккумуляторов не ниже +10 0С, а на подстанциях без постоянного дежурства персонала, если аккумуляторная батарея выбрана из расчета работы только на включение и отключение выключателей, допускается принимать указанную температуру не ниже 0 0С.
458.
Наличие калориферного устройства для отопления помещения аккумуляторной батареи, расположенного вне этого помещения и подающего теплый воздух через вентиляционный канал.
459.
Наличие отличительной окраски трубопроводов.
460.
Наличие мест установок стоек для размещения якорей крупных электрических машин на монтажных площадках, которые рассчитаны на нагрузку от веса этих якорей и стоек, и наличие их отличительной окраски.

461.
Монтаж алаңдарында ең көп рұқсат берілетін жүктеменің мағынасы көрсетілген жазбаның болуы.
462.
Қуаты 1 МВт-тан жоғары электр машиналарының майлау жүйелері май деңгейін көрсететін көрсеткіштердің және май мен мойынтіректер температурасын бақылау құралдарының, ал циркуляциялық майлау бар болған жағдайда майдың ағып кетуін бақылау құралдарының болуы.
463.
Арматурасы бар құбырларды жалғау мүмкіндігі үшін фланцтердің болуы
464.
Электр машиналарының мойынтіректеріне майды жағу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы
465.
Әрбір құбырда кемінде екі оқшаулау аралықтың немесе ұзындығы кемінде 0,1 м оқшауланған ендірменің болуы
466.
Қуаты 300 МВт турбо- және гидрогенераторларда аварияалды процесс жазуы бар осциллографтарының болуы
467.
Генераторлардың кернеуін қабылдау үшін дайындаушы зауытпен келісілген техникалық экономикалық есептеулердің болуы
468.
Гидрогенераторларды синхронды компенсаторлар ретінде қолдану үшін қосымша жабдықтарды орнату үшін техникалық экономикалық есептеулердің болуы
469.
Генераторларды, синхронды компенсаторларды және олардың қосалқы жабдықтарын монтаждау, ашу және жинау үшін стационарлық, жылжымалы немесе инвентарлық көтергіш-тасымалдаушы жабдықтар мен механизмдердің болуы.
470.
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әр секциясында ағызатын және толтыратын коллектордан ажырататын және жеке секцияларға суды толтыру үшін жабатын есіктің болуы
471.
Салқындатқыштың барлық секциялары арқылы су шығынын реттейтін жабатын есіктің болуы, бұл ретте турбогенераторлар үшін осы жабылатын есіктің штурвал жетегі әр генератордың салқындатқыш секцияларынан суды шығаратын жалпы құбырдағы машина залының едені деңгейіне шығарылады.
472.
Газ салқындатқыштар мен жылу ауыстырғыштардың әр секциясының жоғары жағында ауа шығаратын крандардың болуы
473.
Салқындатылған суды беру схемасында жұмыс істеп тұрған резервті сорғыны ажыратқан кезде, сондай-ақ салқындатылған судың қысымы азайғанда резервті сорғының автоматтандырылған қосылуының болуы
474.
Синхронды компенсаторларда салқындатылған судың (техникалық судың жүйесі, бактар) тұрақты жұмыс істейтін сенімді көзінен резервті қоректің болуы.
475.
Су немесе сутегі салқындатқышы бар турбогенератормен жалғанған турбина алаңдарында ағын күші коллектордағы салқын су қысымын, турбогенератор сутегі қысымын, генераторға баратын газ құбырларындағы көміртегі газ қысымын көрсететін манометрлердің, толтыру коллекторларындағы су қысымының төмендігін көрсететін сигнал беру құрылғысы, газды басқару орны, газ-май және су шаруашылығын басқару қалқанының болуы.

461.
Наличие надписи с указанием значения наибольшей допустимой нагрузки на монтажных площадках.
462.
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла, приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
463.
Наличие фланцев для возможности соединения труб с арматурой.
464.
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
465.
Наличие не менее двух изоляционных промежутков или изолирующих вставок длиной не менее 0,1 м в каждой трубе.
466.
Наличие осциллографов с записью предаварийного процесса в турбо- и гидрогенераторах мощностью 300 МВт.
467.
Наличие технико-экономических расчетов, согласованные с заводом-изготовителем для принятия напряжения генераторов.
468.
Наличие технико-экономических расчетов для установки дополнительного оборудования для использования гидрогенераторов в качестве синхронных компенсаторов.
469.
Наличие стационарных, передвижных или инвентарных подъемно-транспортных приспособлений и механизмов для монтажа, разборки и сборки генераторов, синхронных компенсаторов и их вспомогательного оборудования.
470.
Наличие задвижек в каждой секции газоохладителей и теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
471.
Наличие задвижки для регулирования расхода воды через все секции охладителя, при этом для турбогенераторов штурвальный привод этой задвижки выводится на уровень пола машинного зала на общем трубопроводе, отводящем воду из всех секций охладителей каждого генератора.
472.
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции газоохладителей и теплообменников в самой высокой точке.
473.
Наличие автоматического включения резервного насоса при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.
474.
Наличие резервного питания от постоянно действующего надежного источника охлаждающей воды (система технической воды, баки) у синхронных компенсаторов.
475.
Наличие манометров, показывающие давление охлаждающей воды в напорном коллекторе, давление водорода в корпусе турбогенератора, давление углекислого газа (азота) в газопроводе к генератору устройства сигнализации снижения давления воды в напорном коллекторе пост газового управления, щитов управления газомасляным и водяным хозяйствами для установки на площадке турбины, соединенной с турбогенератором, который имеет водяное или водородное охлаждение.

476.
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу алмастырғыштардың сорғыларын орнататын жерлерде толтыру коллекторы мен сорғыларда манометрдің болуы
477.
Қорғау, сигнал беру және бақылау-өлшеу құралдарымен жабдықталған басқару құрылғыларының болуы.
478.
Салқындату ортаның температурасы немесе вентильдердің рұқсат етілген шамадан жоғары көтерілгенінде жұмыс істейтін сигнал берумен және қорғаумен жабдықталған генераторлар мен синхронды компенсаторлардың қоздыру жүйесіндегі түзеткіш қондырғыларының болуы
479.
Қоздыру жүйелерінде оқшаулаудың бақылау құралдарының болуы
480.
Өлшеу және кернеуді автоматты реттеу құрылғыларын қосу үшін генератор немесе синхрон компенсаторының қоздыру орамына жалғану үшін ажыратқыштың болуы
481.
Су ағып кеткенде оның ток сымдарына, ЖТҚ және салқындату жүйесінен төмен орнатылған басқа электр жабдықтарына бармайтындай етіп орнатылған сумен салқындатылатын түзеткіш қондырғылары орнатылған үй-жайлары едені қорғанысының болуы
482.
Турбогенераторлардың генераторларды желіден ажыратпай жұмыс қоздыруынан резервті қоздыруға немесе керісінше қоздыруын қамтамасыз ететін схемасы бар резервті қоздырғышының болуы.
483.
Ротор орамаларының тікелей салқындатылуы бар турбогенераторларында жұмыс қоздырғышынан резервке және керісінше қашықтан ауыстырудың болуы.
484.
Электр қозғалтқыштарының айналатын бөліктері және электр қозғалтқыштарын механизмдермен (муфталар, шкивтер) жалғайтын бөліктерде кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
485.
Электр қозғалтқыштарын тоқтату кезінде қоршаған ауаның тартылуын болдырмау үшін ысырманың болуы
486.
Электр қозғалтқыштарының желдеткіш жүйесі тұйықталған кезде ауа мен салқын су температурасын бақылап тұратын аспаптардың болуы
487.
Вибро оқшауланған негіздерде орнатылған, негіздеменің қозғалмалы және қозғалмайтын бөліктері арасында орнатылған электр қозғалтқышына жалғанған кабельдер мен сымдардың иілмелі мыстан жасалған талшықтарының болуы.
488.
Электр қозғалтқышы тізбегіндегі кернеу астында тұрған барлық өткізгіштерді бірдей бір уақытта тораптардан ажырататын коммутациялық аппараттардың болуы
489.
Аппаратты бастапқы күйге мәжбүрлі әкелгенге дейін электр қозғалтқышты қашықтан немесе автоматты іске қосу мүмкіндігін болдыртпайтын орнатылған авариялық ажырату аппаратының болуы.
490.
Басты тізбектердегі кернеуді қалпына келтіру кезінде электр қозғалтқыш кездейсоқ қосылып кетпеу үшін кернеу жоғалып кеткен барлық жағдайларда басты тізбекті автоматты түрде ажырататын блоктаушы байланыстың болуы
491.
Қорек желісінің нөлдік жұмыс сымына немесе тораптың нөлдік нүктесіне орамаларды фазалық кернеуге қосқанда жалғанған жеке оқшауланған сымға жалғанған нөлдік шықпасының болуы

476.
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
477.
Наличие устройств управления, оборудованных защитой, сигнализацией и контрольно-измерительными приборами.
478.
Наличие выпрямительных установок систем возбуждения генераторов и синхронных компенсаторов, оборудованных сигнализацией и защитой, действующими при повышении температуры охлаждающей среды или вентилей сверх допустимой.
479.
Наличие устройства контроля изоляции в системах возбуждения.
480.
Наличие рубильника для присоединения к обмотке возбуждения генератора или синхронного компенсатора для измерения и подключения устройства автоматического регулирования напряжения.
481.
Наличие защиты пола помещений выпрямительных установок с водяной системой охлаждения с исключением утечек воды, возможности ее попадания на токопроводы, КРУ и другое электрооборудование, расположенное ниже системы охлаждения.
482.
Наличие у турбогенераторов резервного возбуждения, схема которого должна обеспечивать переключение с рабочего возбуждения на резервное и обратно без отключения генераторов от сети.
483.
Наличие дистанционного переключения с рабочего возбуждения на резервное и обратно на турбогенераторах с непосредственным охлаждением обмотки ротора.
484.
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
485.
Наличие задвижки для предотвращения всасывания окружающего воздуха при останове электродвигателя.
486.
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
487.
Наличие гибких медных жил у кабелей и проводов, присоединяемых к электродвигателям, установленным на виброизолирующих основаниях, на участке между подвижной и неподвижной частями основания.
488.
Наличие коммутационных аппаратов, которые отключают от сети одновременно все проводники, находящиеся под напряжением в цепях электродвигателей.
489.
Наличие установленного аппарата аварийного отключения, исключающего возможность дистанционного или автоматического пуска электродвигателя до принудительного возврата этого аппарата в исходное положение.
490.
Наличие блокировочной связи, обеспечивающей автоматическое отключение главной цепи во всех случаях исчезновения напряжения в ней.
491.
Наличие нулевого вывода надежно присоединенного к нулевому рабочему проводнику питающей линии или отдельному изолированному проводнику, присоединенному к нулевой точке сети при включении обмотки на фазное напряжение.

492.
Электр қозғалтқышы корпусының температурасы жоғарылап кеткен жағдайда ажыратуға және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы
493.
Мойынтіректерін мәжбүрлі майлайтын электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе майлауы біткенде электр қозғалтқышты ажырататын және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы
494.
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе желдетілмей қалғанда электр қозғалтқышын ажырататын және сигнал беруге қорғаныстың болуы

492.
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя.
493.
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки.
494.
Наличие защиты на электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции на электродвигателях.

495.
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батареялар үшін тармақтар токтарының тепе-теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы
496.
Жалпы үй-жайларда орнатылған конденсаторлық қондырғылардың торлы қоршаулары немесе қорғау қаптары, сонымен қатар конденсатор корпусының бүтіндігі бұзылғанда кәбілдік арналар және үй-жай едендеріне синтетикалық сұйықтықтың ағуын болдырмайтын және үй-жайдан сұйықтықтың буын жоюды қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы

495.
Наличие защиты, срабатывающей на нарушение равенства токов ветвей, применяемых для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
496.
Наличие сетчатых ограждений или защитных кожухов в конденсаторных установках, размещенных в общем помещении, а также устройства, предотвращающие растекание синтетической жидкости по кабельным каналам и полу помещения при нарушении герметичности корпусов конденсаторов и обеспечивающие удаление паров жидкости из помещения.

497.
Қоршаған ауаның температурасын белгілейтін тиісті типтегі конденсаторларға техникалық талаптардың болуы
498.
Үй-жайда немесе конденсаторлық қондырғының шкафында жеке табиғи желдетудің болуы
499.
Тарату құрылғыларын, трансформаторлық кіші станцияларын кез келген сыныптың жарылыс қауіпті аймақтар үй-жайларының үстінде және астында орналастыруға жол бермеу.
500.
Тарату құрылғылары мен трансформаторлық кіші станциялары арқылы өрт және жарылыс қауіпті, сондай-ақ зиянды және улы заттармен құбырлар салуға жол бермеу.
Лауазымды адам (адамдар)
__________ _______ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
__________ ______ ___________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тексеру парағы электр энергетика саласындағы энергетикалық сараптама жүргізетін сараптамалық ұйымдарға қатысты

497.
Наличие технических условий на конденсаторы соответствующего типа, устанавливающие температуру окружающего воздуха.
498.
Наличие отдельной системы естественной вентиляции в помещении или шкафах конденсаторной установки.
499.
Недопущение размещения распределительных устройств, трансформаторных подстанций над и под помещениями со взрывоопасными зонами любого класса.
500.
Недопущение прокладывания трубопроводов с пожаро- и взрывоопасными, а также с вредными и едкими веществами через распределительные устройства и трансформаторные подстанций.
Должностное (ые) лицо (а)
____________ __________ _________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
___________ ________ ____________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Сноска. Приложение 1 в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421

Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талап-тарға сәйкес келеді
Талап-тарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын I санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде бес сарапшы (электр-және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
2
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын I санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
3
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын IІ санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде үш сарапшы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
4
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын IІ санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
5
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын IІІ санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде екі сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одна жоғары топтар) бар болуы.
6
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын барлық санаттағы сараптамалық ұйымдардың меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі мына өлшем құралдарының болуы:

Сноска. Приказ дополнен приложением 5 в соответствии с совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении
экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу
Государственный орган, назначивший проверку
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие в штате не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы) у экспертных организаций I категории, осуществляющих энергетическую экспертизу.
2
Наличие опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет у экспертной организаций I категории, осуществляющих энергетическую экспертизу.
3
Наличие в штате не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы) у экспертных организаций IІ категории, осуществляющих энергетическую экспертизу.
4
Наличие опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет у экспертной организаций IІ категории, осуществляющих энергетическую экспертизу.
5
Наличие в штате не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющее высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы) у экспертных организаций IІІ категории, осуществляющих энергетическую экспертизу.
6
Наличие следующих средств измерений на праве собственности или ином законном основании у экспертных организаций всех категорий, осуществляющих энергетическую экспертизу:

1) ток қармауыштары;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) электр энергиясы сапасының талдағышы;
5) Жерге тұйықтауыш құрылғылардың кедергісін өлшеу аспабы;
6) жоғары кернеумен сынау аспабы;
7) "ноль фазасы" тізбегінің бір фазалы қысқа тұйықталу тогын өлшеу аспабы;
8) жылу көргіш;
9) ультрадыбысты сұйық шығынын өлшеуіш;
10) түйіспесіз (инфрақызыл) термометр;
11) түйіспелі термометр;
12) газ талдағышы.
Лауазымды адам (адамдар)
__________ _______ ___________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
_________ _______ ____________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Тексеру парағы электр энергетикасы саласында саласындағы орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету аймағындағы қазандықтарға қатысты

1) токовые клещи;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) анализатор качества электрической энергии;
5) прибор измерения сопротивления заземляющих устройств;
6) прибор испытания повышенным напряжением;
7) прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи "фаза-ноль";
8) тепловизор;
9) ультразвуковой расходомер жидкости;
10) бесконтактный (инфракрасный) термометр;
11) контактный термометр;
12) газоанализатор.
Должностное (ые) лицо (а)
____________ __________ _________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
___________ ________ ____________________________________________________________
должность       подпись                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421

Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 30.10.2018 № 427 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау
туралы акт ________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талап-тарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
1.
Жанғыш газ бен жарылу қаупі бар заттар буының шығып кетуі мүмкіндігі ықтимал үй-жайларды жарықтандыру үшін жарылудан қорғайтын жарықтандыру арматурасының болуы
2.
Жанғыш газ бен жарылу қаупі бар заттар буының шығып кетуі мүмкіндігі ықтимал өндірістік үй-жайларда авариялық жарықтандыру мен 12 Вольтты жарықтандыру желісінің болуы
3.
Сілті мен қышқылдың (балқытқыш қышқылдан басқа) аздаған көлемін (2-3 литрге дейін) берік кептелген тығыны бар шыны ыдыста (бөтелкеде) сақталу үшін желдеткішпен жабдықталған жеке үй-жайларлардың болуы
4.
Барлық іске қосу құрылғылары мен арматураларының нөмiрленуi және технологиялық схемаға сәйкес жазуының болуы және ысырмалардың, вентильдердiң штурвалдары мен шиберлерде олардың ашылу немесе жабылу кезіндегі айналу бағытының болуы
5.
Жұмыс істейтіндер қол жеткізуі ықтимал өндірістік жабдықтарының жылжитын бөлiктері механикалық қорғаныс қоршауларының болуы.
6.
Адамдардың өтуі немесе болуы олар үшін қауіпті орындардың қоршауы болуы
7.
Тұрақты жарығы жоқ жерлерде жабдықтар қызмет көрсеткен кезде ақауы жоқ жылжымалы электр фонарларының саны жеткілікті болуы
8.
Мінбелерді қабылдау актісінің болуы
9.
Мінбелерді пайдалану барысында жұмыс жетекшісінің күн сайынғы қарау журналында жазуы болуы.
10.
Әрбір цехта (ауданда, учаскеде) газ қаупі бар жерасты құрылыстарының көрнекі жерге ілінген тізбесінің болуы.
11.
Технологиялық схемасында және бағдар картасында барлық газ қауіпті жерасты құрылыстары белгілерінің болуы.
12.
Жерасты құрылыстарында немесе резервуарда жұмыс істеу (отын және май сақтауға арналған резервуарлардан басқа) ауа температурасы 320C жоғары болса, жұмыс басшысының рұқсаты болуы.
13.
Бу мен су аралас трактілерде ысқырықтар анықталған жағдайда аймақты қоршау үшін "Кіруге болмайды", "Сақ болыңыз! Қауіпті аймақ" деген қауіпсіздік белгілерінің болуы.
14.
Құбырлардың ернемек бұрандамаларын бұрау кезінде, сомындарын бұрандамаларда сақтықпен бұраған кезде, сондай-ақ ернемектерден металл қабаттарының және өлшеу тығырықтарының төмен жылжыған жағдайда төмен орналасқан цех телімдерінде қоршау және ілу үшін "Сақ болыңыз. Қауіпті аймақ" деген қауіпсіздік белгілерінің болуы.
15.
Бұл ретте тоқтатылған айналмалы механизмдерді жөндеу кезінде нарядтың болуы.
16.
Өшірілген жетектер мен механизмді іске қосу қондырғысына кернеу беруге рұқсат етпейтін қауіпсіздік белгілерінің, ал жұмыс өндірісі орнында "Осында жұмыс істеу керек" деген қауіпсіздік белгісінің болуы.
17.
Айналмалы механизмнің сынақ қосу немесе теңгерімі кезінде механизмнің электр қозғалтқышының жұмыс жағдайындағы авариялық өшіру тетігінің болуы.
18.
Қоршауда орнатылған ескерту плакаттары мен қауіпсіздік белгілері, ал түнгі уақытта дабылды жарықтандырудың болуы.
19.
Үй-жайларда және мазут шаруашылығы аумақтарындағы барлық от жұмыстарын орындауға арналған (мазут резервуарлары, қабылдау құю қондырғылары, жылжымалы каналдары, мазутты сорғылар) нарядтардың болуы.
20.
Үй-жайларда гидразингидраттың төгілген ерітіндісін бейтараптандыратын хлор әктісі қорының болуы.
21.
Гидразин қондырғысы бар үй-жайлардың сыртында "Гидразингидрат" деген жазудың және ілу үшін "Сақ болыңыз. Улы заттар" деген ескерту қауіпсіздік белгілерінің болуы.
22.
Қышқыл, сілті, аммиак, гидразин шоғырландырылған ерітінділерін өлшеу ыдысы бактарында және құбырларында нақты жазулар мен бояудың болуы.
23.
Ыдыстар мен резервуарларда орындалатын жұмыстар нарядының болуы.
24.
Күнделікті жұмыс үшін қажетті улы заттар ерітінділерін сақтау үшін "Улар" деген жазуы бар жеке шкафтардың болуы
25.
220 В желісінен қоректенетін электр жабдықтары мен құралдары металл корпустарының (кептіргіш шкафтар, муфельді пештер, кондуктомерлер, рН-метрлер) жерге тұйықталуының болуы
26.
105. Жабдықтарды жөндеу кезінде жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін:
1) наряд-рұқсаттаманың немесе өкімнің;

Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с совместного приказа Министра энергетики РК от 30.10.2018 № 427 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении котельных,
осуществляющих производство тепловой энергии в зоне
централизованного теплоснабжения
Государственный орган, назначивший проверку
______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля и надзора
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие взрывозащищенной осветительной арматуры для освещения помещений, в которые не исключено проникновение горючего газа и паров взрывоопасных веществ
2.
Наличие аварийного освещения и сети освещения на 12 Вольт в производственных помещениях, в которые не исключено проникновение горючего газа и паров взрывоопасных веществ.
3.
Наличие отдельных помещений, оборудованных вентиляцией, для хранения в стеклянной таре (бутылях) с притертыми пробками небольшого количества (до 2-3 литров) щелочи и кислоты (кроме плавиковой)
4.
Наличие нумерации и надписей в соответствии с технологической схемой во всех пусковых устройствах и арматурах и наличие указания направления вращения при открывании или закрытии их на штурвалах задвижек, вентилей и шиберов.
5.
Наличие механических защитных ограждений движущихся частей производственного оборудования, к которым возможен доступ работающих.
6.
Наличие ограждения в местах, опасных для прохода или нахождения в них людей.
7.
Наличие исправных переносных электрических фонарей при обслуживании оборудования в местах, не имеющих стационарного освещения.
8.
Наличие акта приемки лесов.
9.
Наличие журнала для записи ежедневного осмотра руководителем лесов в процессе эксплуатации.
10.
Наличие перечня газоопасных подземных сооружений в каждом цехе (районе, участке), который вывешен на видном месте.
11.
Наличие отметки всех газоопасных подземных сооружений на технологической схеме и маршрутной карте.
12.
Наличие разрешения руководителя работ для работы в подземном сооружении или резервуаре (кроме резервуаров для хранения топлива и масел) при температуре воздуха в нем выше 32оС.
13.
Наличие знаков безопасности "Проход воспрещен", "Осторожно! Опасная зона" для ограждения при обнаружении свищей в пароводяных трактах.
14.
Наличие знаков безопасности "Осторожно. Опасная зона" для вывешивания и ограждения в участках цеха, расположенных ниже при разбалчивании фланцев трубопроводов, ослаблении болтов, а также в случае выпадения из фланцев металлических прокладок и измерительных шайб и падение их вниз.
15.
Наличие наряда при ремонте вращающихся механизмов, которые при этом остановлены.
16.
Наличие знаков безопасности "Работать здесь" на месте производства работы на отключенных приводах и пусковом устройстве механизма, не допускающие подачу напряжения и оперирование запорной арматурой.
17.
Наличие кнопки аварийного отключения в рабочем состоянии электродвигателя механизма на период пробного включения или балансировки вращающегося механизма.
18.
Наличие установленных предупреждающих плакатов и знаков безопасности ограждения, а в ночное время - сигнального освещения.
19.
Наличие нарядов для выполнения всех огневых работ в помещениях и на территории мазутного хозяйства (мазутные резервуары, приемосливные устройства, походные каналы, мазутонасосные).
20.
Наличие запаса хлорной извести для нейтрализации пролитого раствора гидразингидрата в помещении.
21.
Наличие надписи "Гидразингидрат" снаружи помещения гидразинной установки и наличие предупреждающих знаков безопасности "Осторожно. Ядовитые вещества" для вывешивания.
22.
Наличие четких надписей и окраски, в баках мерниках и трубопроводах концентрированных растворов кислот, щелочей, аммиака, гидразина.
23.
Наличие наряда при выполнении работ в емкостях и резервуарах.
24.
Наличие отдельного шкафа с надписью "Яды" для хранения растворов ядовитых веществ, необходимых для повседневной работы .
25.
Наличие заземления металлических корпусов электрооборудования и приборов (сушильные шкафы, муфельные печи, кондуктомеры, рН-метры), питающихся от сети 220 В.
26.
Наличие:
1) наряда-допуска или распоряжения;

2) жұмысқа рұқсат берудің;
3) жұмыс кезінде қадағалаудың;
4) басқа жұмыс орнына ауыстырудың;
5) жұмыс кезіндегі үзілістерді ресімдеудің;
6) жұмыстың аяқталуын ресімдеудің болуы.
27.
Қазандық агрегаттарын жөндеу (пеш ішіндегі, барабандар, қызудың конвективті үстіндегі, электр сүзгідегі, газ жолындағы, ауа арқасындағы, шаң дайындау, күл шығару және күлді тұту жүйелеріндегі жұмыс) кезде нарядтың болуы.
28.
Конвейерлерді, таспалы конвейерлерден отын лақтыратын құрылғыларды, қоректендіргіштерді, элеваторларды, ұсақтаушыларды, вагон аударғыштарды, багерлерді жөндеу кезде нарядтардың болуы.
29.
Электрмагнитті сепараторларды, таспалы конвейерлердің таразыларын, жаңқа және тамыр ұстаушыларды, сондай-ақ механикалық қатты отынды жөндеу кезде нарядтардың болуы.
30.
Мазут шаруашылығындағы жөндеу жұмыстары кезде нарядтардың болуы.
31.
Сорғыларды және араластырғышты жөндеу (қоректендіру, конденсаттық, циркуляциялық, желілік және басқа), олардың тізбесін жұмыс беруші белгілейді кезде нарядтардың болуы.
32.
Айналма механизмдерді жөндеу (үрлегіш және диірмен желдеткіш, шаң сорғы, диірмен және басқа) кезде нарядтардың болуы.
33.
Жабдықтағы, жұмыс істеп тұрған жабдық аймағындағы және өндірістік үй-жайлардағы от жұмыстары кезде нарядтардың болуы.
34.
Жүк көтергіш машиналарды, кран арбаларды, кран асты жолдарын, скрепер қондырғыларды, жүктегіштерді, көтергіштерді, фуникулерлерді, темір арқан жолдарды жөндеу (дөңгелекті және шынжыр табан басқа) кезде нарядтардың болуы.
35.
Жабдықтарды бөлшектеу және монтаждау кезде нарядтардың болуы.
36.
Аспаптарға арналған гильзалар мен штуцерлерді кесу, шығын өлшеуіштердің өлшем диафрагмаларын орнату және шешу кезде нарядтардың болуы.
37.
Тоқтатуды, өнімділікті шектеу және жабдықтың схемасы мен жұмыс істеу режимін өзгертуді талап ететін автоматты реттеу, қашықтықтан басқару, қорғау, сигнал беру және бақылау аппаратурасын орнату, шешу, тексеру және жөндеу кезде нарядтардың болуы.
38.
Құбырлар мен арматураларды құбырлардан алмай жөндеу, импульсті желіні жөндеу немесе ауыстыру (газ-, мазут-, май- және бу кұбырларын, өрт сөндіру құбырларын, кәріз желісін, улы және агрессиялы ортадағы құбырларды кезде нарядтардың болуы.
39.
Датчиктерді монтаждаумен және бағыттаумен байланысты жұмыстар кезде нарядтардың болуы.
40.
Газдануға, жарылыс қауіптілігіне және электр тоғының зақымдануына және кіру шектелген қауіпті жерлердегі жұмыстар кезде нарядтардың болуы.
41.
Камералардағы, құдықтардағы, аппараттардағы, бункерлердегі, резервуарлардағы, бактардағы, коллекторлардағы, туннельдердегі, құбырлардағы, арналар мен шұңқырлардағы және басқа металл сыйымдылықтардағы жұмыстар кезде нарядтардың болуы.
42.
Жабдықтарды дефектоскопиялау кезде нарядтардың болуы.
43.
Жабдықтарды химиялық тазарту кезде нарядтардың болуы.
44.
Коррозияға қарсы жабын жабу кезде нарядтардың болуы.
45.
Жылу оқшаулау жұмыстары кезде нарядтардың болуы.
46.
Ағаштарды қазаншұңқырдың және траншеялардың қабырғаларын бекіту, жинақтау және бөлшектеу кезде нарядтардың болуы.
47.
Жерасты коммуникациялары орналасқан аймақтағы жер қазу жұмыстары кезде нарядтардың болуы.
48.
Сүзгіні ашумен байланысты сүзгілік материалды жүктеу, үстеме жүктеу және түсіру кезде нарядтардың болуы.
49.
Гидразин қондырғыларында жөндеу жұмыстары кезде нарядтардың болуы.
50.
Түтін құбырларын, құрылыстар мен ғимараттарды жөндеу кезде нарядтардың болуы.
51.
Кәсіпорынның техникалық басшысы бекіткен нарядтар беруге уәкілетті тұлғалар тізімінің болуы.
52.
Жалпы наряд бойынша жөндеу жұмыстарын орындаған кезде аралық нарядтардың болуы.
53.
Кәсіпорынның техникалық басшысы бекітіп, қарамағында жабдық бар кәсіпорынға берілетін жалпы нарядтар бойынша жұмыс басшылары және өндірушілері, нарядтар мен аралық нарядтар бойынша жұмыс басшылары және өндірушілері бола алатын мердігер ұйымы жұмысшылары тізімінің болуы.
54.
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорын (ұйым) аумағындағы жұмыстарға құрылыс-монтаж ұйымдары үшін тапсырыс беруші мен мердігер ресімдегеннен кейін жүзеге асырылу тиіс -рұқсаттама актісінің болуы.
55.
Мердігер жазатын нысан бойынша құрылыс-монтаж ұйымы жұмыстарының орындалуына нарядтың болуы.
56.
Жұмысшыларда жұмыс сипаты бойынша тиісті кәсіби дайындық туралы растаманың болуы.
57.
Электр қондырғысына қызмет көрсететін персоналдың электр қауіпсіздігі бойынша тиісті тобының болуы.
58.
Өндірістік қызметі электр қондырғыларымен байланысты жұмыскерлердің электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобының болуы.
59.
Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілген адамдардың куәлігі болуы.
60.
Бригада мүшелерін қоспағанда, электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізуге уәкілетті адамды тағайындау туралы кәсіпорын басшысы бұйрығының болуы.
61.
Мынадай жұмыстарды:
1) кернеуде болуына немесе болмауына қарамастан, коммутациялық аппараттардың жетектері мен агрегаттық шкафтарындағы жұмыстарды қоса алғанда, қосымша тізбектерді, өлшеу аспаптарын, релелік қорғаныс, автоматика, телемеханика және байланыс құрылғыларын монтаждау, жөндеу және пайдалануды, осы тізбектер мен құрылғылар 1000 В-тан жоғары тоқ өтетін бөліктері жоқ немесе толығымен қоршалған немесе қоршауды қажет етпейтін биіктікте үй-жайларда орналасқан жағдайда ІV рұқсат тобы бар жұмысты өндірушінің жеке орындауына өкімнің болуы.
62.
Мынадай жұмыстарды:
аса жоғары қаупі жоқ үй-жайларда орналасқан 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында адамдардың электр тогымен зақымдануына байланысты жұмысты жүргізуші құқығына ие ІІІ рұқсат тобы бар жұмыскердің жеке орындауына өкімнің болуы.
63.
Мынадай жұмыстарды:
3) электр станциялары мен кіші станциялардың электр қондырғыларында:
АТҚ аумағын абаттандыру, шөпті шауып алу, жолдар мен өтпежолдарды қардан тазартуды;
ТҚ-дан тыс 2,5 м-ден аспайтын биіктікте орналасқан сымды радио- және телефон байланысы құрылғыларын жөндеу және оларға қызмет көрсетуді;
жабдық қаптамаларындағы жазбаларды және ТҚ камерасынан тыс қоршауларды жаңартуды;
трансформаторлардың, генераторлардың және басқа да жабдықтың құрғатылуын қадағалауды;
майды тазарту және құрғату кезінде май тазарту және өзге де қосалқы аппаратураға қызмет көрсетуді;
электр қозғалтқыштарындағы және желдеткіштердің механикалық бөліктеріндегі және трансформаторлардың, компрессорлардың май сорғыларындағы жұмыстарды;
ауа тазартатын сүзгілерді тексеру және ондағы сорбенттерді ауыстыру, камерадан тыс 2,5 м биіктікте орналасқан жарықтандыру аппаратын жөндеу және оған қызмет көрсетуді ІІІ рұқсат тобы бар жұмыскердің жеке орындауына өкімнің болуы.
64.
Мынадай жұмыстарды:
ТҚ-дан тыс 2,5 м-ден аспайтын биіктікте орналасқан шамдарды ауыстыру және шырағдандарды тазартуды;
тоқ өтетін бөліктер қоршалған 1000 В-тан жоғары электр қондырғыларындағы үй-жайларды, сондай-ақ басқару қалқандары мен релелік үй-жайларды жинастыруды;
оңай өтетін жерде және қолайлы ауа райы кезінде ӘЖ-ні қарап-тексеруді;
ӘЖ тіректерінде тұрақты белгілерді қалпына келтіруді;
ӘЖ габариттерін бұрыш өлшеуіш аспаптармен өлшеуді;
ӘЖ тіректерінің айналасындағы алаңдарды өртке қарсы тазартуды;
ӘЖ тіректеріндегі құрсауларды бояуды ІІ рұқсат тобы бар жұмыскердің жеке орындауына өкімнің болуы.
65.
Жұмыс орнына оны беруге құқығы бар адамның келісімімен жүргізген рұқсаттың болуы.
66.
Наряд мен өкімнің жұмысқа жіберу үшін тікелей жұмыс орнында болуы.
67.
Нарядтың екі данасында және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында ресімделген рұқсаттың болуы.
68.
Қосу кезінде жұмыс орнына кернеу берілетін аралас ажыратқыш, айырғыш, бөлгіш және жүктеме ажыратқышы жетектеріне, қашықтықтан басқару кілттеріне және батырмаларына, 1000 В дейінгі коммутациялық аппаратураларға (автоматтар, жапқыштар, ажыратқыштар) ілуге арналған "ҚОСУҒА БОЛМАЙДЫ адамдар жұмыс істеп жатыр" деген белгінің (плакаттың) болуы.
69.
Автоматтары, ажыратқыштары немесе ажыратпасы жоқ 1000 В-қа дейінгі қосылыстарда түсірілген сақтандырғыштарға ілінген плакаттардың болуы.
70.
Жедел қарнақпен басқарылатын айырғыштардағы қоршауларға, ал бір полюсті ажыратқыштарда әрбір айырғыштың жетегіне ілінген плакаттардың болуы.
71.
ЖТҚ-да (жиынтықты тарату құрылғысы) жұмыс кезінде ілуге арналған плакаттардың болуы.
72.
Ток өтетін бөліктерде кернеудің жоқтығын тексергеннен кейін тікелей орнатылған жерге тұйықтаудың болуы.
73.
ТҚ-ның, қалқандардың, құрастырмалардың, құрама шиналарында жұмыс істеген кезде шиналарға 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында (оқшауланған сыммен орындалған шиналарды қоспағанда) жерге тұйықтаудың болуы.
74.
Ток өтетін бөліктерге осы құралдардың оқшаулағыш бөлігінің ұзындығымен анықталатын қашықтықта жақындауына рұқсат етілетін құралдарды пайдаланып жұмыс істеген кезде электр қорғаныс құралдарының (оқшаулағыш қарнақтар мен қысқыштарды, электр өлшеуіш қарнақтар мен қысқыштарды, кернеу көрсеткіштерінің) болуы.
75.
Электр станцияларының, шағын станциялардың 1000 В-қа дейінгі электр қондырғыларында және КЖ-да кернеуде жұмыс істеу кезінде:
1) жұмыс орнына жақын орналасқан, кернеуде тұрған, кездейсоқ тиіп кетуі мүмкін басқа ток өтетін бөліктерін қоршадың;

2) допуска к работе;
3) надзора во время работы;
4) перевода на другое рабочее место;
5) оформления перерывов в работе;
6) оформления окончания работы, обеспечивающих безопасность работ при ремонте оборудования.
27.
Наличие нарядов при выполнении ремонта котельных агрегатов (работа внутри топок, барабанов), на конвективных поверхностях нагрева, электрофильтрах, в газоходах, воздуховодах, в системах пылеприготовления, золоудаления и золоулавливания.
28.
Наличие нарядов при выполнении ремонта конвейеров, устройств, сбрасывающих топливо с ленточных конвейеров, питателей, элеваторов, дробилок, грохотов, вагоноопрокидывателей, багеров.
29.
Наличие нарядов при выполнении ремонта электромагнитных сепараторов, весов ленточных конвейеров, щепо- и корнеуловителей, а также механизированных пробоотборников твердого топлива.
30.
Наличие нарядов при выполнении ремонтных работ в мазутном хозяйстве.
31.
Наличие нарядов при выполнении ремонта насосов (питательных, конденсатных, циркуляционных, сетевых, подпиточных и других) и мешалок, перечень которых устанавливает работодатель.
32.
Наличие нарядов при выполнении ремонта вращающихся механизмов (дутьевых и мельничных вентиляторов, дымососов, мельниц и других).
33.
Наличие нарядов при выполнении огневых работ на оборудовании, в зоне действующего оборудования и в производственных помещениях.
34.
Наличие нарядов при выполнении ремонта грузоподъемных машин (кроме колесных и гусеничных самоходных), крановых тележек, подкрановых путей, скреперных установок, перегружателей, подъемников, фуникулеров, канатных дорог.
35.
Наличие нарядов при выполнении демонтаж и монтаж оборудования.
36.
Наличие нарядов при выполнении врезки гильз и штуцеров для приборов, установки и снятию измерительных диафрагм расходомеров;
37.
Наличие нарядов при выполнении установки, снятия, проверки и ремонта аппаратуры автоматического регулирования, дистанционного управления, защиты, сигнализации и контроля, требующие останова, ограничения производительности и изменения схемы и режима работы оборудования.
38.
Наличие нарядов при выполнении ремонта трубопроводов и арматуры без снятия ее с трубопроводов, ремонт или замена импульсных линий (газо-, мазуто-, масло- и паропроводов, трубопроводов пожаротушения, дренажных линий, трубопроводов с ядовитыми и агрессивными средами).
39.
Наличие нарядов при выполнении работ, связанных с монтажом и наладкой датчиков.
40.
Наличие нарядов при выполнении работа в местах, опасных в отношении загазованности, взрывоопасности и поражения электрическим током и с ограниченным доступом посещения.
41.
Наличие нарядов при выполнении работ в камерах, колодцах, аппаратах, бункерах, резервуарах, баках, коллекторах, туннелях, трубопроводах, каналах и ямах и других металлических емкостях.
42.
Наличие нарядов при выполнении дефектоскопия оборудования.
43.
Наличие нарядов при выполнении химической очистка оборудования.
44.
Наличие нарядов при выполнении нанесение антикоррозионного покрытия.
45.
Наличие нарядов при выполнении теплоизоляционные работы
46.
Наличие нарядов при выполнении сборки и разборки лесов и крепления стенок траншей, котлованов.
47.
Наличие нарядов при выполнении земляные работы в зоне расположения подземных коммуникаций.
48.
Наличие нарядов при выполнении загрузки, догрузки и выгрузки фильтрующего материала, связанные со вскрытием фильтров.
49.
Наличие нарядов при выполнении ремонтных работ в гидразинной установке.
50.
Наличие нарядов при выполнении ремонта дымовых труб, сооружений и зданий
51.
Наличие списка лиц, уполномоченных для выдачи нарядов, утвержденных техническим руководителем предприятия.
52.
Наличие промежуточных нарядов при выполнении ремонтных работ по общему наряду.
53.
Наличие списка работников подрядных организаций, могущих быть руководителями и производителями работ по общим нарядам, руководителями и производителями работ по нарядам и промежуточным нарядам, утвержденных техническими руководителями этих организаций и передаваемые предприятиям, в ведении которых находится оборудование.
54.
Наличие акта-допуска, приведенного допуска строительно-монтажных организаций к работам на территории действующего предприятия (организации) после оформления заказчиком и подрядчиком.
55.
Наличие наряда на выполнение работ строительно-монтажной организацией, по форме, выписываемой подрядчиком.
56.
Наличие подтверждения о соответствующей профессиональной подготовки у работников по характеру работы.
57.
Наличие соответствующей группы по электробезопасности у персонала, обслуживающего электроустановки.
58.
Наличие группы допуска по электробезопасности у работников, производственная деятельность которых связана с электроустановками.
59.
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
60.
Наличие приказа руководителя предприятия о назначении уполномоченного лица за безопасное проведение работ в электроустановках, за исключением членов бригады.
61.
Наличие распоряжения о единоличном выполнении работ:
монтаж, ремонт и эксплуатация вторичных цепей, измерительных приборов, устройств релейной защиты, автоматики, телемеханики и связи, включая работы в приводах и агрегатных шкафах коммутационных аппаратов, независимо от того, находятся они под напряжением или нет, производителю работ с группой допуска IV в случае расположения этих цепей и устройств в помещениях, где токоведущие части выше 1000 В отсутствуют, или полностью ограждены, или расположены на высоте, при которой не требуется ограждения;
62.
Наличие распоряжения о единоличном выполнении:
работы в электроустановках до 1000 В, расположенных в помещениях без повышенной опасности в отношении поражения людей электрическим током, работнику с группой допуска III, имеющему право быть производителем работ;
63.
Наличие распоряжения о единоличном выполнении:
в электроустановках электростанций и подстанций работнику с группой допуска III:
благоустройство территории ОРУ, скашивание травы, расчистка от снега дорог и проходов;
ремонт и обслуживание устройств проводной радио- и телефонной связи, расположенных вне камер РУ на высоте не более 2,5 м;
возобновление надписей на кожухах оборудования и ограждения вне камер РУ;
наблюдение за сушкой трансформаторов, генераторов и другого оборудования;
обслуживание маслоочистительной и прочей вспомогательной аппаратуры при очистке и сушке масла;
работы на электродвигателях и механической части вентиляторов и маслонасосов трансформаторов, компрессоров;
проверка воздухоочистительных фильтров и замена сорбентов в них, ремонт и обслуживание осветительной аппаратуры, расположенной вне камер на высоте до 2,5 м;
64.
Наличие распоряжения о единоличном выполнении работ:
работнику с группой допуска II:
замена ламп и чистка светильников, расположенных вне РУ на высоте не более 2,5 м;
уборка помещений в электроустановках выше 1000 В, где токоведущие части ограждены, а также помещений щитов управления и релейных;
осмотр ВЛ в легкопроходимой местности и при благоприятной погоде;
восстановление постоянных обозначений на опорах ВЛ;
замер габаритов ВЛ угломерными приборами;
противопожарная очистка площадок вокруг опор ВЛ.
окраска бандажей на опорах ВЛ.
65.
Наличие допуска на рабочее место, произведенного с согласия лица, имеющего право его выдавать.
66.
Наличие наряда и распоряжения для допуска к работе непосредственно на рабочем месте
67.
Наличие допуска, оформленного в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
68.
Наличие знаков (плакатов) "НЕ ВКЛЮЧАТЬ работают люди" для вывешивания на приводах комбинированных выключателей, разъединителей, отделителей и выключателей нагрузки, на ключах и кнопках дистанционного управления, на коммутационной аппаратуре до 1000 В (автоматы, рубильники, выключатели), при включении которых подается напряжение на рабочее место.
69.
Наличие вывешенных плакатов у снятых предохранителей на присоединениях до 1000 В, не имеющих автоматов, выключателей или рубильников.
70.
Наличие вывешенных плакатов на ограждениях у разъединителей, управляемых оперативной штангой, а у однополюсных разъединителей – на приводе каждого разъединителя.
71.
Наличие плакатов для вывешивания при работах в КРУ (комплектные распределительные устройства).
72.
Наличие заземления на токоведущих частях, установленного непосредственно после проверки отсутствия напряжения.
73.
Наличие заземления в электроустановках до 1000 В при работах на сборных шинах РУ(распределительное устройство), щитов, сборок шины (за исключением шин, выполненных изолированным проводом).
74.
Наличие электрозащитных средств (изолирующих штанг и клещей, электроизмерительных штанг и клещей, указателей напряжения) при работе с их использованием, где допускается приближение человека к токоведущим частям на расстояние, определяемое длиной изолирующей части этих средств.
75.
Наличие:
1) ограждения расположенного вблизи рабочего места других токоведущих частей, находящихся под напряжением, к которым возможно случайное прикосновение;

2) жұмыс істеуге арналған диэлектрлік галош немесе оқшаулағыш тіреу не резеңке диэлектрлік кілемнің;
3) оқшаулағыш саптары бар (бұрауышта, бұдан басқа білігі оқшауланады) құралдың;
4) мұндай құрал болмаған кезде пайдалану үшін диэлектрлік қолғаптың болуы.
Жеңі қысқа немесе түрілген киіммен жұмыс істеуге, сондай-ақ қол араны, егеулерді, металл сызғыштарды және басқа да құралдарды пайдалануға жол берілмейді.
76.
Электр қозғалтқышын тарату құрылғысымен (жинақпен) жалғайтын кабель желісінің кез келген учаскесіне орнатылатын электр қозғалтқышында жұмыс істегенде жерге тұйықтаудың бар болуы.
77.
Жұмысқа жіберу алдында сорғының, түтінтартқыштың және желдеткіштің электр қозғалтқыштарында, егер электр қозғалқыштары оларға жалғанған механизмдерден айнала алса, соңғылардың ысырмалары мен шиберлерінде жабу және құлыптауға арналған құлыптың болуы, сондай-ақ электр қозғалтқыштарының роторларын тежеу бойынша қолданылған шаралардың болуы.
78.
Электр қозғалтқыштары жұмыс істеп тұрған айналмалы бөліктерінің алынбайтын қоршауының болуы.
79.
Электр сүзгішті ажыратқаннан кейін электр сүзгішінен және қуаттандыру кәбілінен статикалық заряд алатын электр агрегаттарын жерге тұйықтаудың болуы.
80.
Әрбір цехта (ауданда, учаскеде) қызмет көрсетуші персонал таныстырылуы тиіс газқауіпті жерасты құрылыстары тізбесінің болуы.
81.
Барлық газқауіпті жерасты құрылыстарының белгісі бар схеманың болуы.
82.
Аспаптарды қолдануды үйренген адамдардың газбен ластануға тексеру жүргізу үшін аспаптарды қолдануы үшін кәсіпорын бойынша бекітілген тізімнің болуы.
83.
Күштік трансформаторлар мен реакторларды қарап тексеру үшін тұтқасы бар стационарлық баспалдақтардың болуы.
84.
Жұмыс істеп тұрған немесе резервте тұрған трансформатор мен реакторларда қарау алаңдарына рұқсатты жабу үшін тиісті ескерту белгілерінің (плакаттардың) болуы
85.
Жылу автоматикасы және өлшеу құрылғыларында III рұқсат тобы бар жұмыскердің мынадай жұмыстарды орындауы үшін өкімнің болуы:
1) аспаптардың тіркелген бөлігін реттеу;
2) кедергінің манометрін (электрлік түйіспеліктерден басқалары), дифманометрлерін, терможұптарын ауыстыру;
3) блоктық басқару қалқандарындағы жылу-техникалық бақылау аспаптарындағы ақауларды жою;
4) температураны өлшеу нүктелерінің ауыстырып-қосқыштарының профилактикасы;
5) АБЖ есептеуіш техникасының техникалық құралдар кешенін жөндеу;
6) автореттегіштердің электронды блоктарын баптау параметрлерін тексеру және реттеу;
7) қысқыштар қораптарын тығыздау;
8) стендтерді, берілістерді, атқару механизмдерін, панелдерi таңбалау және жазу;

2) диэлектрических галош или изолирующей подставки, либо резинового диэлектрического ковра для работы;
3) инструмента с изолирующими рукоятками (у отверток, кроме того, изолируется стержень) для применения;
4) диэлектрических перчаток для использования при отсутствии такого инструмента в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на КЛ при работе под напряжением. Не допуск к работе в одежде с короткими или засученными рукавами, а также использование ножовок, напильников, металлических линеек и другого инструмента.
76.
Наличие заземления при работе на электродвигателе, устанавливаемого на любом участке кабельной линии, соединяющей электродвигатель с РУ (сборкой)
77.
Наличие замков на задвижках и шиберах последних для закрывания и запирания перед допуском к работе на электродвигателях насосов, дымососов и вентиляторов, если возможно вращение электродвигателей от соединенных с ними механизмов, а также наличие принятых мер по затормаживанию роторов электродвигателей.
78.
Наличие ограждения, не снимаемого при вращающихся частях электродвигателей во время их работы.
79.
Наличие заземления электроагрегатов, посредством которого снимается статический заряд после отключения электрофильтра с него и с питающих кабелей.
80.
Наличие в каждом цехе (районе, участке) перечня газоопасных подземных сооружений, с которым обслуживающий персонал должен быть ознакомлен.
81.
Наличие схемы с пометкой всех газоопасных подземных сооружений.
82.
Наличие приборов для проведения проверки загазованности лицами, обученными пользованию приборами в соответствии со списком, утвержденным по предприятию.
83.
Наличие стационарных лестниц с поручнями для осмотра силовых трансформаторов и реакторов.
84.
Наличие установленных предупредительных знаков (плакатов) для закрытия доступа к смотровым площадкам на трансформаторах и реакторах, находящихся в работе или в резерве.
85.
Наличие распоряжения для работника с III группой допуска для выполнения следующих работ в устройствах тепловой автоматики и измерении:
1) наладка регистрационной части приборов;
2) замена манометров (кроме электроконтактных), дифманометров, термопар, термометров сопротивления;
3) устранение дефектов в приборах теплотехнического контроля на блочных щитах управления;
4) профилактика переключателей точек температурных измерений;
5) ремонт комплекса технических средств вычислительной техники АСУ;
6) наладка и проверка параметров настройки электронных блоков авторегуляторов;
7) уплотнение коробок зажимов;
8) выполнение надписей, маркировки стендов, датчиков, исполнительных механизмов, панелей и прочих;

9) қалқандарды, панелдерді сығылған ауамен үрлеу.
86.
Төсеніштер мен қоршауларды орнату мүмкін болмаған кезде немесе мақсатқа сай болмаса, сондай-ақ жабдықта жұмыс жасау барысында әрбір жекелеген жағдайларда қауіпсіздік шаралары айқындалатын технологиялық карта, жоспарлы-сақтық жұмыстары немесе басқа құжаттардың болуы.
87.
Электр қондырғыларында жұмыс істеу үшін іссапарға жіберілген персоналда рұқсаттың болуы.
88.
Іссапарға жіберілген жұмыскерлерде жеке куәліктің болуы.
89.
Жұмыстың толық аяқталғандығы туралы хабарламаны алғаннан кейін пайдаланушы кәсіпорын алуға құқығы бар рұқсат беруші орнатқан жерге тұйықтаудың, қоршаудың, қауіпсіздік белгілерінің (плакаттарының) болуы.
90.
Дайындаушы зауыт нұсқаулықтарының және іске қосу режимдерін сынау нәтижелері негізінде жасалған іске қосу графигінің болуы.
91.
Жібіту құралын пайдалану кезінде режим картасының болуы.
92.
Жабдықты сынау және пайдалану жөніндегі нұсқаулық негізінде жасалған қазандықтың жұмыс режимінің қатаң сәйкестігін қамтамасыз етуді тексеруге арналған режимдік картаның болуы.
93.
Қақпалардың есіктері бекітілген, шкаф тәрізді қақпаларда жерге тұйықтау, қымтағыш, тұрақты жарық, 12 және 220 В арналған штепсель розеткаларының болуы.
94.
Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмысын жүргізу үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен және зауыт нұсқаулығының немесе техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмысының мерзімі мен құрамына арналған нормативтердің негізінде жасалған графиктің болуы.
95.
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен, пайдалануға берілген логикалық басқару құралдарына технологиялық алгоритмдердің барлық өзгерістерінің болуы.
96.
Су мен бу сапасының төмендеуін тудыруы мүмкін кез келген жабдықты жұмысқа қосу және ажырату химиялық цехпен (зертханалармен немесе тиісті бөлімшелермен) келісімнің болуы.
97.
Құбыр жолдары, арматуралар мен арматураны қашықтықтан басқару элементтерін жөндеу, құбыр жолдарының жөнделетін учаскелерін бөліп тұратын бітеуіштер орнату және алып тастауды орындау үшін рұқсат беру нарядының болуы.
98.
Күл ұстаушы қондырғылардың жай-күйін бақылау үшін дайындаушы зауыттардың оларды пайдалану жөніндегі үлгілік нұсқаулығының болуы.
99.
Гидро және ауа-күлді шығару жүйесін пайдалану кезінде:
1) судың, ауаның және электр энергиясының оңтайлы жұмсалуын;
2) күл-қож құбырларының барынша тозбауын;
3) сыртқы қойыртпақ өткізгіштер мен су құбырларын мұздатуды, күлді ағызу аппараттарын, арналар мен қойыртпақ қабылдаушы бункерлерді тұнбаландыруды, бункерлерде, тесіктер мен тұрып қалған күлдерді тазалайтын күл құбырларында күл қалдықтарын болдырмауды қамтамасыз ететін режимдердің болуы.
Ауыр еритін қосылыстармен судың қанығуын және өлшенген қатты бөліктердің тұнығуын (ағару) жою үшін бассейннің қажетті көлемі мен тұндырма тереңдігінің болуы.

9) обдувка щитов, панелей сжатым воздухом.
86.
Наличие технологической карты, ППР (планово предупредительных работ) или других документов определяемые по которым меры безопасности при невозможности или нецелесообразности устройства настилов и ограждений, а также при работе на оборудовании в каждом отдельном случае.
87.
Наличие допуска к работам в электроустановках командированного персонала.
88.
Наличие удостоверения у командированных работников.
89.
Наличие заземления, ограждения, знаков (плакатов) безопасности установленных допускающим, снятие которого имеет право после получения сообщения о полном окончании работ эксплуатационным предприятием.
90.
Наличие графика пусков, составленных на основе инструкции завода-изготовителя и результатов испытаний пусковых режимов.
91.
Наличие режимной карты при эксплуатации размораживающего устройства.
92.
Наличие режимной карты для проверки обеспечения строгого соответствия режима работы котла, составленного на основе испытания оборудования и инструкции по эксплуатации.
93.
Наличие заземления, уплотнения, постоянного освещения, штепсельных розеток на 12 и 220В на щитах шкафного типа, запертых дверей щитов.
94.
Наличие графика, утвержденного техническим руководителем энергообъекта и составленного на основании заводских инструкций или нормативов на сроки и состав технического обслуживания и ремонта для проведения технического обслуживания, текущего и капитального ремонта.
95.
Наличие технологического алгоритма всех изменений в средствах логического управления, введенных в эксплуатацию, утвержденных техническим руководителем энергообъекта.
96.
Наличие согласования с химическим цехом (лабораторией или соответствующим подразделением) включения в работу и отключение любого оборудования, могущего вызывать ухудшение качества воды и пара.
97.
Наличие наряда-допуска для выполнения ремонта трубопроводов, арматуры и элементов дистанционного управления арматурой, установки и снятия заглушек, отделяющих ремонтируемый участок трубопровода.
98.
Наличие типовых инструкций заводов-изготовителей по их эксплуатации для контроля состояния золоулавливающих устройств.
99.
Наличие режимов при эксплуатации систем гидро- и пневмозолоудаления, обеспечивающих:
1) оптимальные расходы воды, воздуха и электроэнергии;
2) минимальный износ золошлакопроводов;
3) исключение замораживания внешних пульпопроводов и водоводов, заиления золосмывных аппаратов, каналов и пульпоприемных бункеров, образования отложений золы в бункерах, течках и золопроводахпневмозолоудаления.
Наличие необходимой площади и глубины отстойного бассейна для ликвидации пресыщения воды труднорастворимыми соединениями и осаждения взвешенных твердых частиц (осветления).

100.
Гидро- және ауа-күл шығару жүйесінің бақылау-өлшеу құралдары, технологиялық қорғану құралдарының, бұғаттау мен сигнал берудің жарамды болуы, сондай-ақ жүйелі түрде тексеру жүргізу туралы актілердің болуы.
101.
Күл және қож шығару жүйесін пайдалану тәжірибесі негізінде құрылған жабдықтарды жөндеу мен ауыстыру графигінің болуы.
102.
Күл үйінділерін сумен және күл-қожбен толтыру, сондай-ақ, күл үйінділерінен күл-қожды шығару жобалық құжаттамасының болуы.
103.
Талапқа сай келмейтін жылу желісін коректендіру үшін су берудің әр жағдайында жедел журналда берілген су мөлшері мен сумен жабдықтау көзін көрсете отырып белгіленетін электр станциясының техникалық басшысы рұқсатының болуы.
104.
Қысымның кенеттен көтерілуінен кері құбырларды қорғаудың болуы.
105.
Бак-аккумуляторлары мен қор ыдыстарының олардың бұдан әрі пайдалану жарамдылығын анықтайтын жай-күйін бағалау үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен актінің болуы.
106.
Жылу энергетикалық жабдықтың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету және зақымдардың алдын-алу үшін негізгі және дәнекерленген металдың құрылымдық күйін бақылаудың болуы.
107.
Электр станциясының техникалық басшысы бекіткен металды бақылау жоспарының болуы.
108.
Жеткізілетін тораптар мен бөлшектердің техникалық деңгейін анықтау, сондай-ақ жабдық жұмысын бастағанға дейін және кейінгі пайдаланылуын бақылау кезінде негізгі және балқытылған металдың жай-күйін салыстырмалы бағалау үшін мәліметтерді алу мақсатында жүргізетін кіріс бақылауының болуы.
109.
Жаңадан енгізілетін жылу энергетикалық қондырғылар металдары, сондай-ақ пайдаланатын жабдықты жөндеу кезінде орнатылатын тораптар мен бөлшектер үшін кіріс бақылауының болуы.
110.
Жабдық элементтері металдарының құрылымдық жай-күйінің өзгерісін бағалау және парктік қызмет мерзімі шегінде одан әрі пайдалануға оның жарамдылығын анықтау үшін ұйымдастырылған пайдаланушы бақылаудың болуы.
111.
Энергетикалық жабдықтардың негізгі элементтерін (құбыр жолдарының, барабандардың, қазандық коллекторларының, бу құбырларының, ыдыстарының, цилиндр корпустарының, бөгеу қақпақшаларының, турбина роторларының майысуы) техникалық диагностикалау үшін актіде көрсетілген мерзім ішінде мамандандырылған ұйымдар өткізетін сенімді жұмысты қамтамасыз ететін іс-шаралардың болуы.
112.
Барлық пайдалану мерзімі ішінде металды бақылау нәтижелерін, басқа да қажетті құжаттарды қарастыратын және осы тораптар мен бөлшектерді жөндеу мен оларды жұмыста қалдыру туралы шешім қабылдайтын сараптамалық-техникалық комиссияның болуы.
113.
Электр қозғалтқыштарын іске қосу кезінде іске қосу және жұмыс режимінде сенімді жұмыс істеу үшін іске қосу-реттеу құрылғылары мен қорғаныстың болуы.

100.
Наличие исправных контрольно - измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации систем гидро- и пневмозолоудаления, а также актов о проведении периодических проверок.
101.
Наличие графика ремонта и замены оборудования, составленного на основе опыта эксплуатации систем золо- и шлакоудаления.
102.
Наличие проектной документации заполнения золоотвалов водой и золошлаками, а также выдача золошлаков из золоотвалов.
103.
Наличие разрешения технического руководителя электростанции и отмечаемые в оперативном журнале с указанием количества поданной воды и источника водоснабжения на каждый случай подачи воды для подпитки тепловой сети, не отвечающей требованиям.
104.
Наличие защиты обратных трубопроводов от внезапного повышения давления.
105.
Наличие акта, утвержденного техническим руководителем энергообъекта для оценки состояния баков-аккумуляторов и емкостей запаса, определяющего их пригодность к дальнейшей эксплуатации.
106.
Наличие контроля структурного состояния основного и наплавленного металла для обеспечения безопасной работы теплоэнергетического оборудования и предотвращения повреждений.
107.
Наличие плана контроля металла, утвержденного техническим руководителем электростанции.
108.
Наличие входного контроля, производимого в целях определения технического уровня поставляемых узлов и деталей, а также получения данных для сравнительной оценки состояния основного и наплавленного металла до начала работы оборудования и при последующем эксплуатационном контроле.
109.
Наличие входного контроля, которому подлежит металл вновь вводимых теплоэнергетических установок, а также вновь устанавливаемых при ремонте эксплуатируемого оборудования узлов и деталей.
110.
Наличие эксплуатационного контроля, организованного для оценки изменения структурного состояния металла элементов оборудования и определения его пригодности к дальнейшей эксплуатации в пределах паркового срока службы.
111.
Наличие акта по мероприятиям, обеспечивающих надежную работу в течение указанного времени для технического диагностирования основных элементов энергооборудования (гибов трубопроводов, барабанов, коллекторов котла, паропроводов, сосудов, корпусов цилиндров, стопорных клапанов, роторов турбин), проводимых специализированными организациями.
112.
Наличие экспертно-технической комиссии, которая рассматривает результаты контроля металла за все время эксплуатации, другие необходимые документы и принимает решение о ремонте этих узлов и деталей и оставлении их в работе.
113.
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей для надежной работы при пуске и в рабочих режимах.

114.
Ротордың сумен салқындатылатын орамасы мен статордың белсенді болаты, сондай-ақ кіріктірілген сумен ауаны салқындататын электр қозғалтқыштары бар корпуста судың пайда болғаны туралы сигнал беретін құрылғылардың болуы.
115.
Жылу-механикалық жабдық үшін жауапты электр қозғалтқыштарының электр қорегінде үзіліс болған кезде негізгі жабдықтың технологиялық режимінің тұрақтылығын сақтау үшін жұмыс немесе резервтік қоректендіру көзінің болуы.
116.
"Аккумулятор бөлмесі", "Өртке қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазбалардың және аккумуляторлық батареялар үй-жайларындағы есіктерге ашық отты қолдану мен темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
117.
Металды қабықшалары немесе броны бар кабелдерде, сондай - ақ кабель салынатын кабелдік конструкцияларда жерге тұйықтаудың немесе нөлдеудің болуы.
118.
Кабель трассаларын қазу немесе олардың қасындағы жер жұмыстарын жүргізу үшін энергия объектісінің жазбаша рұқсатының болуы.
119.
Жабдықты қате ажыратуды болдырмау үшін панельдерде, пульттерде, шкафтар мен басқару тізбегінде және релелік қорғаныс және автоматика (РҚА) жұмыс істеу кезінде орындалатын схемалардың, берілген көлемдер мен жұмыстар бірізділігінің (типтік немесе арнайы бағдарлама) болуы.
120.
Қорғалатын немесе басқа да қосылулардың дұрыс емес ажыратылуы мүмкін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған РҚА құрылғыларына, жабдықтарға ықпал етпейтін РҚА құрылғыларында жұмыс істеу үшін өз кезегінде осы мүмкіндіктер ескерілген рұқсат берілген өтініштің болуы.
121.
Жерге тұйықталуға тиіс қондырғылардың әрбір элементінің жеке жерге тұйықтайтын өткізгішінің болуы.
122.
Жерге тұйықтау өткізгіштерін жерге тұйықтағышқа және жерге тұйықтау конструкциясына жалғауды дәнекерлеумен, ал аппараттардың, машиналардың корпустарына және әуе желісінің (ӘЖ) тіректеріне дәнекерлеумен немесе бұрандама қосылысымен орындаудың болуы.
123.
Жерге тұйықтау құрылғысын монтаждаудан, қайта орнатудан және күрделі жөндеуден кейін жанасу кернеуіне өлшеу жүргізу графигінің болуы.
124.
Ортақ болған ғимараттар мен құрылыстар электр қондырғыларының жерге тұйықтау және осы ғимараттар мен құрылыстардың 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғау құрылғыларының болуы.
125.
Түрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы, олардың саны кемінде екі болуы.
126.
Кәбілдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерде, олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және қорғайтын өткізгіштердің механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде қорғалған өткізгіштердің болуы.

114.
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
115.
Наличие рабочего или резервного источника питания для сохранения устойчивости технологического режима основного оборудования при перерыве в электропитании электродвигателей ответственного тепломеханического оборудования.
116.
Наличие надписи "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и вывешенных соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить на дверях помещения аккумуляторной батареи
117.
Наличие заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или броней, а также у кабельных конструкции, на которых прокладываются кабели.
118.
Наличие письменного разрешения энергообъекта для производства раскопки кабельных трасс или земляных работ вблизи них.
119.
Наличие исполнительных схем, заданных объемов и последовательности работ (типовая или специальная программа) при работе на панелях, пультах, в шкафах и в цепях управления и релейной защиты и автоматики для исключения ошибочного отключения оборудования.
120.
Наличие разрешенной заявки для работы в устройствах релейной защиты и автоматики, которые могут вызвать неправильное отключение защищаемого или других присоединений, а также иные, не предусмотренные воздействия на оборудование, действующие устройства РЗА, в котором в свою очередь и учитываются данные возможности.
121.
Наличие отдельного заземляющего проводника каждого элемента установки, подлежащего заземлению.
122.
Наличие присоединения заземляющих проводников к заземлителю и заземляемым конструкциям сваркой, а к корпусам аппаратов, машин и опорам воздушных линий электропередачи (ВЛ) – сваркой или болтовым соединением.
123.
Наличие графика проведения измерения напряжений прикосновения после монтажа, переустройства и капитального ремонта заземляющего устройства.
124.
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.
125.
Наличие естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок, число их должно быть не менее двух.
126.
Наличие защитных проводников, где проводники должны быть защищены в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания и в других местах, где возможны механические повреждения.

127.
Ашық өткізуші бөліктерге қосылуы болттық қосулар немесе дәнкерлеудің көмегімен орындалуы тиіс жерге тұйықталатын және қорғайтын өткізгіштердің болуы.
128.
Оқшауланған бейтарабы бар автономды жылжымалы қоректену көзінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы.
129.
Қорғау ток өткізуші бөліктері, қоршаулар мен қабықшалардың негізгі оқшаулау жылжымалы электр қондырғыларында тура жанасудан қорғаныстың болуы.
130.
Кәбіл құрылыстарында басқа уақытша құрылғыларды жасауға, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол берілмеу.
131.
Кәбіл құрылыстарынан сыртқа немесе Г және Д санатты өндірістері бар үй-жайларына кәбіл құрылыстарының ұзындығы кемінде 25 м болған жағдайда кемінде екі шығатын есігінің болуы.
132.
Кәбіл құрылыстарының есіктері мықты бітелген өздігінен жабылатындай болуы.
133.
Қызмет көрсететін көпірлері бар өтпелі кәбіл эстакадаларының сатылары бар кіретін орынның болуы.
134.
Өткізгіш кәбіл эстакадаларының кіреберістері арасында арақашықтықтың кемінде 150 м болуы.
135.
Кәбіл эстакадаларының шетінен кіре беріске дейінгі арақашықтықтың кемінде 25 м болуы.
136.
Кәбіл шаруашылығына қызмет көрсетумен байланысты емес тұлғаларға эстакадаларға еркін кіруді болдырмайтын есіктердің болуы.
137.
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын, өздігінен жабылатын есіктердің болуы.
138.
Бөліктердің ұзындығы 35 кВ-ке дейін кәбіл салынған кезде 150 м-ден аспауы және пластмассалық оқшаулағышы бар кәбілде, май толтырылған кәбілдер салынған кезде 120 м-ден аспауы тиіс арақашықтықтың болуы.
139.
Отқа төзімділік шегі 0,75 сағаттан кем емес темір бетоннан немесе галереялардың сыртқы кәбіл эстакадаларында отқа төзімділік шегі 0,25 сағаттан аспайтын болат прокаттан жасалған негізгі көтергіш құрылыс конструкцияларының (бағаналар, арқалықтар) болуы.
140.
Тарату құрылғылар мен үй-жайларда алмалы-салмалы жанбайтын плиталармен кәбіл каналы мен қос еденнің болуы.
141.
Электр машиналы және сол сияқты үй- жайларда, ал паркетті едені бар басқару қалқандарының үй-жайларында - төменнен асбестпен және асбестпен қаңылтырмен қорғалған бұдырлы болат жабынының болуы.
142.
Қолмен алынатын массасы 70 кг артық емес жабынды жеке плитаның болуы.
143.
Жабынды плиталарда көтеретін құралдың болуы.
144.
Кәбіл құдықтарында металл баспалдақтарының болуы.
145.
Кәбіл құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрі 650 мм-ден кем болмауы.
146.
Кәбіл құдықтарының және туннельдердің жабық люктерінде екі жақты металл қақпақтардың болуы, мұнда төменгі құлпысы бар қақпақ туннель жағынан кілтсіз ашылады.

127.
Наличие присоединения заземляющих и защитных проводников к открытым проводящим частям, которые должны быть выполнены при помощи болтовых соединений или сварки.
128.
Наличие автономных передвижных источников питания с изолированной нейтралью, имеющих устройство непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами.
129.
Наличие защиты от прямого прикосновения в передвижных электроустановках основной изоляции токоведущих частей, ограждений и оболочек.
130.
Недопущение в кабельных сооружениях каких-либо временных устройств, хранение в них материалов и оборудования.
131.
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
132.
Наличие дверей кабельных сооружений самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
133.
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
134.
Наличие расстояния между входами проходных кабельных эстакад не более 150 м.
135.
Наличие расстояние от торца проходных кабельных эстакад до входа в нее не более 25 м.
136.
Наличие дверей, предотвращающие свободный доступ на эстакады лицам, не связанным с обслуживанием кабельного хозяйства.
137.
Наличие дверей, имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
138.
Наличие расстояния не более 150 м между входами в кабельную галерею при прокладке в ней кабелей не выше 35 кВ, а при прокладке маслонаполненных кабелей, кабелей с пластмассовой изоляцией – не более 120 м.
139.
Наличие основных несущих строительных конструкций (колонны, балки) из железобетона с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов или из стального проката с пределом огнестойкости не менее 0,25 часов в наружных кабельных эстакадах и галереях.
140.
Наличие перекрытия съемными несгораемыми плитами кабельных канал и двойных полов в распределительных устройствах и помещениях.
141.
Наличие перекрытия рифленой сталью в электромашинных и тому подобных помещениях, а в помещениях щитов управления с паркетными полами – деревянными щитами с паркетом, защищенными снизу асбестом и по асбесту – жестью.
142.
Наличие отдельной плиты перекрытия, не превышающего массы, снимаемой вручную, не больше 70 кг.
143.
Наличие в плитах перекрытия приспособления для подъема.
144.
Наличие металлических лестниц в кабельных колодцах.
145.
Наличие люков кабельных колодцев и туннелей диаметром не менее 650 мм
146.
Наличие двойных металлических крышек в закрытых люках кабельных колодцев и туннелей, где нижняя – с замком, открываемая со стороны туннеля без ключа.

147.
Люк қақпақтарында кәбіл құдықтары мен алу құрылғылары туннельдерінің болуы.
148.
Кәбіл құрылысы әрбір бөлекжай дербес желдеткішінің болуы.
149.
Жалғаным муфтаға арналған құдықтардан, каналдардан, камералардан және ашық эстакадалардан басқа жылу электр станциялардың кәбіл құрылысы жабдықтарының аспаптары мен жылжымалы шамдарды қоректендіру желілері мен электр жарықтарының болуы.
150.
Эстакадалардың және галереялардың астында және үстінде байланыс және радиофикация сымдары төсеуінің болуы.
151.
Өнеркәсіптік кәсіпорын аумағының өтпейтін бөлігіндегі кәбіл эстакадасы мен галереяның ең аз биіктігінің жердің жоспарлы белгісінен кемінде 2,5 м деңгейде болуы.
152.
Өндірістік үй-жайларда кәбіл желілерін салу кезінде төмендегі талаптардың болуы:
1) кәбілдер жөндеуге қол жетерлік жерде,ал ашық жүргізілгендер - бақылау үшін қолайлы болуы тиіс,
2) параллельді орнатылған күш беретін кәбілдер мен әртүрлі құбырлар арасындағы арақашықтық кемінде 0,5 м,, ал газ құбырлары мен жанар май құбырлары арасы кемінде 1 м болуы тиіс.
153.
Өтетін жерлердегі өндірістік үй-жайлардағы кәбілдердің қиылысуы кезінде биіктіктің еденнен кемінде 1,8 м болуы.
154.
Өндірістік үй-жайларда май құбырлары мен жанғыш сұйықтығы бар құбырлардың үстінен және астынан кәбіл желілерін тік жазықтықта параллель төсеуге жол бермеу.
155.
Кемежайлардың, айлақтардың, паром өткелдерінің, сондай-ақ кемелер мен баржалардың қысқы тұрақты тұрақтарының аймақтарында кәбілдерді төсеуге жол бермеу.
156.
Кәбілдер шығатын жерлерде кәбілдік құдықтардың болуы
157.
Металл және темірбетон көпірлер бойынша асбест-цементті құбырларда және оларға жақындағанда кәбіл төсеуінің болуы.
158.
Ағаштан жасалған құрылыстар бойынша (көпір, айлақ, пирс, т.б.) болат құбырларда төселген кәбіл желілерінің болуы
159.
Әуе желілері тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте: тіректің орнатылған жылын және реттік нөмірін, әуе желілері тіректерінен кәбіл байланыс желілеріне дейінгі арақашықтықты көрсете отырып, плакаттың (байланыс кәбіліне дейін кемінде 4 м арақашықтықтағы тіректерде орнатылған), ал 250 м кейін әуе желілері магистралі бойымен – қорғау аймағы көлденеңі мен әуе желісі иесінің телефонының болуы.
160.
Әуе желілері орман алаптарымен және көк орай егістіктермен өтетін болса, өзі алып жүретін оқшауланған сымдардың болуы.
161.
Өзі алып жүретін қапталған сымдар ең үлкен стрела салбырап тұру кезінде ағаштың және бұталардың арақашықтығы мен 0,3 м-дей ең үлкен ауытқуы болуы.
162.
Оқшауланбаған сымдар ең үлкен стрела салбырап тұру кезінде арақашықтығының немесе ағаштарға, бұталарға және басқаларға дейінгі ауытқуы 1 м-ден кем болмауы.

147.
Наличие на крышках люков кабельных колодцев и туннелей приспособления для снятия.
148.
Наличие независимой вентиляции каждого отсека кабельных сооружений.
149.
Наличие электрических освещений и сети для питания переносных светильников и инструментов оборудования кабельных сооружений, за исключением колодцев для соединительных муфт, каналов, камер и открытых эстакад, тепловых электростанций.
150.
Наличие прокладки проводов связи и радиофикации под и над эстакадами и галереями.
151.
Наличие наименьшей высоты кабельной эстакады и галереи в непроезжей части территории промышленного предприятия на уровне не менее 2,5 м от планировочной отметки земли.
152.
Наличие требований при прокладке кабельных линий в производственных помещениях:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные – и для осмотра;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями – не менее 1 м.
153.
Наличие высоты не менее 1,8 м от пола при прокладке кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов.
154.
Недопущение параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
155.
Недопущение прокладки кабелей в зонах пристаней, причалов, гаваней, паромных переправ, а также зимних регулярных стоянок судов и барж.
156.
Наличие на местах выхода кабелей кабельных колодцев.
157.
Наличие прокладки в асбестоцементных трубах по металлическим и железобетонным мостам и при подходе к ним кабели.
158.
Наличие кабельных линий, проложенных по деревянным сооружениям (мостам, причалам, пирсам) в стальных трубах.
159.
Наличие плаката на опорах воздушной линии на высоте 2,2–3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушной линии до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушной линии – ширина охранной зоны и телефон владельца воздушной линии.
160.
Наличие самонесущихся изолированных проводов при прохождении воздушной линии по лесным массивам и зеленым насаждениям.
161.
Наличие расстояния от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущихся изолированных проводов и наибольшем отклонении не менее 0,3 м.
162.
Наличие расстояния от проводов при наибольшей стреле провеса неизолированных проводов или наибольшем отклонении до деревьев, кустов и прочей растительности не менее 1 м.

163.
Әуе желілері тіректерінде металл конструкцияларын, бандаждарды коррозиядан қорғаудың болуы.
164.
Әуе желісінен ғимаратқа кіру үшін тармақталу ұзындығының кемінде 25 м болуы.
165.
Қапталмаған сымдарды әуе желілері тіректеріндегі изоляторға және оқшаулайтын траверске бекіту, қимаға арналған тіректерді есептемегенде, біреулік болуы. Сымдарды аралық тіректердегі штырлы изоляторларға бекіту проволкамен байлау арқылы немесе қыстырғышпен изолятор мойнына тірекке қаратып орындайды. Әуе желілерінен тармақталған сымдар бітеу бекітілуі.
166.
Тіректерге орнату үшін жер бетінен 1,6-1,8 м биіктікте электр қабылдағыштарын қосуға арналған аппараттардың болуы.
167.
Тіректегі және аралықтағы сымдардың арақашықтығы 1,2 м аралықта жақын болу шартына байланысты төмендегіден кем болмауы тиіс:
1) cымдар тік орналасқанда және сымдардың көлденең жылжығандағы орналасуы 20 см - 60 см-ден аспауы тиіс, бұл көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдығы 15 мм-дей болатын аудандарда және көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдыңы 20 мм және одан жоғары болатын аудандарда – 90 см болады.
2) көк мұзды басқа барлық аудандарда сымдар басқаша орналасқанда, желдің жылдамдығы 18 м/с-қа дейін – 40см, ал жылдамдығы 18 м/с-та – 60 см болады.
168.
Тіректегі әртүрлі фазалы сымдар арасындағы тік арақашықтықтың әуе желілерінде тармақталған кезде және ортақ тіректегі әртүрлі қиысулар кезінде кемінде 10 см,. ось бойымен енгізу оқшаулағышы арасындағы арақашықтықтың кемінде 40 см болуы.
169.
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтықтың кемінде 15 см және сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі арақашықтықтың кемінде 5 см болуы.
170.
1 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарын және оқшауланбаған 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарын ортақ тірекке мына шарттарды сақтаған жағдайда бірге ілуге болады:
1) 1 кВ-қа дейінгі әуе желілері 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері климат жағдайының есебі бойынша орындалуы;
2) 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдары 1 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарынан жоғары орналасуы;
3) бекітпе оқшаулағышына бекітілген 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарында қос бекіткіш болуы тиіс;
4) ортақ тіректе орналасқан, әртүрлі кернеулі жақын жатқан сымдар арасындағы тік арақашықтықтың, сондай-ақ желсіз қоршаған ортаның ауа температурасы +150С болғанда аралық ортасы кемінде 2 м болуы.
171.
Ортақ тіректерге ӨОС-ті және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған әуе желілері сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта тік арақашықтықтың қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда кемінде 0,4 мм болуы.

163.
Наличие защиты металлических конструкций, бандажей на опорах воздушной линии от коррозии.
164.
Наличие длины ответвления от воздушной линии к вводу в здание пролета не более 25 м.
165.
Наличие крепления неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах воздушной линии, за исключением опор для пересечений, которые должны быть одинарными. Крепление проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах выполняется на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов. Провода ответвлений от воздушной линии к вводам должны иметь глухое крепление.
166.
Наличие аппаратов для подключения электроприемников на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли для установления на опорах.
167.
Наличие расстояния между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса 1,2 м должны быть не менее:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более 20 см – 60 см в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см – в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;
2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 м/с – 40 см, при скорости более 18 м/с – 60 см
168.
Наличие расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре при ответвлении от воздушной линии и при пересечениях разных воздушных линий на общей опоре не менее 10 см, также соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям должно быть не менее 40 см
169.
Наличие расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см. и расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов не менее 5 см
170.
Наличие совместной подвески проводов воздушной линии до 1 кВ и неизолированных проводов воздушной линии до 10 кВ на общих опорах, которые допускаются при соблюдении следующих условий:
1) воздушные линии до 1 кВ должны выполняться по расчетным климатическим условиям воздушной линии до 10 кВ;
2) провода воздушной линии до 10 кВ должны располагаться выше проводов воздушной линии до 1 кВ;
3) провода воздушной линии до 10 кВ, закрепляемые на штыревых изоляторах, должны иметь двойное крепление;
4) расстояние по вертикали между ближайшими проводами разных напряжений, расположенными на общей опоре, а также в середине пролета при температуре окружающего воздуха плюс 150С без ветра, должно быть не менее 2 м.
171.
Наличие расстояния при совместной подвеске на общих опорах самоизолированных проводов и неизолированных проводов воздушной линии до 1 кВ по вертикали между ними на опоре и в пролете при температуре окружающего воздуха плюс 15 0С без ветра не менее 0,4 м.

172.
Белгіленген жүктемемен жекелеген тұтынушылар қуат алатын әуе желілерінде ортақ нөлдік сыммен бір фазаны екі сымға ажырату арқылы жүзеге асырылатын жеті сым ілуінің болуы.
173.
Тірек материалы, атмосфераның ластану деңгейі және найзағай әрекетінің үдемелілігіне қарамастан, әуе желілерінде оқшаулағыштардың немесе оқшаулағыш материалдардан жасалған траверстердің болуы.
174.
Әуе желілерінен тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
175.
Нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау, атмосфералық аса қысымнан қорғау,, әуе желілері тіректеріне орнатылған электр қондырғыларын жермен тұйықтау, қорғаныс аппараттарын қорғау үшін қажет әуе желісі тіректерінде жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
176.
Металл тіректері, металл конструкциялары және темірбетон тіректері арматурасының нөлдік сымына қорғаныс өткізгіштері жалғанымының болуы.
177.
Нөлдік сымды темірбетон тіректері мен баған құламасы арматурасының тұйықтау шығысына жалғануының болуы.
178.
Әуе желісі тіректері тартпаларының жерге тұйықтау өткізгішіне жалғанымның болуы.
179.
Қиылысу аралықтарымен шектелетін 1 кВ-қа дейінгі кернеулі әуе желісі тіректерінің ілгектері, қадалары және арматураларының, сондай-ақ бірлескен аспа жүзеге асырылатын тіректердің жерге тұйықтауының болуы.
180.
Найзағайдан болатын асқын кернеулерден қорғау үшін әуе желісі тіректеріне орнатылатын қорғаныс аппараттарының жеке түсуімен жерге тұйықтауға жалғанымның болуы.
181.
Ағаш тіректерге алдын ала кернелген темірбетоннан қосымшаның болуы.
182.
Елді мекенде және елсіз мекенде әуе желісі сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін сымның ең үлкен салбырауы кезінде кемінде 6 м арақашықтықтың болуы.
183.
Сымның ең үлкен салбырауы кезінде әуе желісінің сымдарынан жерге дейінгі арақашықтықты жолы қиын жерлерде 3,5 м-ге дейін азайтуға және мүлдем қол жетпейтін жерлерде (тау сілемдері, жартастар, құздар) 1 м. дейін болуы.
184.
Ғимаратқа енгізу оқшаулағыштарда сымнан жерге дейінгі арақашықтықты 2,75 м қалдыруға болуы.
185.
Әуе желісі сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы:
1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 м - бітеу қабырғаға дейін.
186.
Әуе желісі сымдарынан судың ең жоғары деңгейіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 2 м, ал мұзға дейін – 6 м болуы
187.
Әуе желісі жерасты кәбіл ендірмесінен байланыс желісі тіректеріне және оның жерге тұйықтағыштарына дейін арақашықтықтың кемінде 1 м, ал оқшауланған құбырға кәбіл жүргізгенде – кемінде 0,5 м болуы

172.
Наличие подвески семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом на воздушной линии, по которым осуществляется питание отдельных потребителей с сосредоточенной нагрузкой.
173.
Наличие изоляторов либо траверсов из изоляционных материалов на воздушной линии, независимо от материала опор, степени загрязнения атмосферы и интенсивности грозовой деятельности.
174.
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушных линий.
175.
Наличие заземляющих устройств на опорах воздушной линии, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах воздушной линии, заземления защитных аппаратов.
176.
Наличие присоединения защитных проводников к нулевому проводу металлических опор, металлических конструкций и арматур железобетонных опор.
177.
Наличие присоединения нулевого провода к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
178.
Наличие присоединения к заземляющему проводнику оттяжки опор воздушной линии .
179.
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушной линии напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
180.
Наличие присоединения к заземлителю отдельным спуском защитных аппарат, устанавливаемые на опорах воздушной линии для защиты от грозовых перенапряжений.
181.
Наличие приставки к деревянным опорам из предварительно напряженного железобетона.
182.
Наличие расстояния от проводов воздушной линии в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
183.
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до земли при наибольшей стреле провеса в труднодоступной местности до 3,5 м и в недоступной местности (склоны гор, скалы, утесы) до 1 м.
184.
Наличие расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание допускается не менее 2,75 м.
185.
Наличие расстояния по горизонтали от проводов воздушной линии при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м – до балконов, террас и окон;
2) 1 м – до глухих стен.
186.
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до наивысшего уровня воды не менее 2 м, а до льда – не менее 6 м.
187.
Наличие расстояния от подземной кабельной вставки воздушной линии до опоры линии связи и ее заземлителя не менее 1 м, а при прокладке кабеля в изолирующей трубе – не менее 0,5 м.

188.
Әуе желісі әуе байланыс желілерімен жақындасқанда осы желілердің ең шеткі сымдарының арасындағы көлденең арақашықтықтың кемінде 2 м, ал тар жағдайларда – кемінде 1,5 м болуы.
189.
Әуе желісі сымдары мен байланыс желісі сымдары телевизия кәбілдері және радиоантенналар түсуіндегі әуе желісі сымдары арасындағы көлденең арақашықтықтың кемінде 1,5 м болуы.
190.
Автомобиль жолдарымен әуе желісі жақындасқанда және қиылысқанда әуе желісі сымдарынан жол белгілеріне дейін және оларды көтеріп тұратын тросқа дейінгі арақашықтықтың кемінде 1 м болуы.
191.
Арқанды жолдың астындағы немесе құбырдың астындағы әуе желісінен ең аз ілу жебесі кезінде көпіршіктерге немесе арқанды жолдың қоршау торларына немесе құбырға дейінгі арақашықтықтың кемінде 1 м болуы .
192.
Қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы .
193.
Электр желілерінде токтың қысқа тұйықталуы кезінде өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей қорғаныстың болуы.
194.
Қоректенетін желілерге қосылған орындардан бастап аппаратқа дейінгі учаске ұзындығының кемінде 3 м болуы.
195.
Сақтандырғыштарды нөлдік өткізгіштерге орнатуға тиым салынуы.
196.
110 кВ және одан жоғары электр желілерінде тербеліс немесе асинхронды жүріс кезінде олардың әрекетін шектейтін қорғаныс құрылғыларының болуы, егер көрсетілген желілерде қорғаныстар артық жұмыс істей алатын осындай тербеліс немесе асинхронды жүріс болуы мүмкін болса.
197.
Релелік қорғаныстың әрекеті қосылу көрсеткіштерінің релесіне қойылған көрсеткіш релесімен, қосылу санының есептегіштерімен, авариялық оқиғалардың тіркегіштерімен және басқа да құрылғыларымен қорғаныстың жұмысын талдау мен есептеуге қажетті дәрежеде болуы.
198.
Релелік қорғаныстың өшіруге арналған әрекетін тіркейтін құрылғылар әрбір қорғаныстың әрекеті, ал күрделі қорғаныс кезінде - оның кейбір бөліктері (қорғаныстың әртүрлі сатысы, бүлінудің әртүрлі түрінен қорғаныстың жеке жиынтығы дабыл беретіндей болуы.
199.
Электр қондырғының элементтерінің әрқайсысында осы элементте орнатылған басқа қорғаныстарға қарағанда басқа қорғалатын элементтердің бүлінуіне әрекет ететін көлемдегі уақыттан аз уақытта әрекет ететін негізгі қорғаныстың болуы.
200.
Қорғаныс жұмыс істемей қалған кезде немесе жапсарлас элементтер ажыратқыштарының әрекет ету үшін қашық резервті әрекет етуді қамтамасыз етуге арналған резервті қорғаныстың болуы.
201.
Егер элементтің негізгі қорғанысы абсолюттік іріктеуге ие болса (жоғары жиілікті қорғаныс, бойлық және көлденең дифференциалды қорғаныстар), онда осы элементте тек қана қашықтық емес, жақыннан резервтеу қызметін де, яғни осы элементтің негізгі қорғанысы жұмыс істемей қалғанда әрекет ететін немесе ол істен шыққан жағдайда атқаратын резервті қорғаныстың болуы.

188.
Наличие расстояния по горизонтали между крайними проводами этих линий при сближении воздушной линии с воздушными линиями связи не менее 2 м, а в стесненных условиях – не менее 1,5 м.
189.
Наличие расстояния по горизонтали между проводами воздушной линии и проводами линии связи, телевизионными кабелями и спусками от радиоантенн на вводах не менее 1,5 м.
190.
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушной линии с автомобильными дорогами не менее 1 м.
191.
Наличие расстояния от воздушной линии под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушной линии при наименьшей стреле провеса до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода – не менее 1 м.
192.
Наличие надписи на аппарате защиты, указывающей на значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующееся для защищаемой им сети.
193.
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающая по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
194.
Наличие длины участка от места присоединения к питающей линии до аппарата не более 3 м.
195.
Недопущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
196.
Наличие устройств защиты в электрических сетях 110 кВ и выше, блокирующие их действие при качаниях или асинхронном ходе, если в указанных сетях возможны такие качания или асинхронный ход, при которых защиты могут срабатывать излишне.
197.
Наличие указательных реле, встроенных в реле-указатели срабатывания, счетчики числа срабатываний, регистраторы аварийных событий и другие устройства в той степени, в какой это необходимо для учета и анализа работы защит, фиксирующих действие релейной защиты.
198.
Наличие устройств, фиксирующих действие релейной защиты на отключение, установленные так, чтобы сигнализировалось действие каждой защиты, а при сложной защите – отдельные ее части (разные ступени защиты, отдельные комплекты защит от разных видов повреждения).
199.
Наличие на каждом из элементов электроустановки предусмотренной основной защиты, предназначенной для ее действия при повреждениях в пределах всего защищаемого элемента с временем, меньшим, чем у других установленных на этом элементе защит.
200.
Наличие резервных защит, предназначенных для обеспечения дальнего резервного действия для действия при отказах защит или выключателей смежных элементов.
201.
Наличие резервной защиты, выполняющей функции не только дальнего, но и ближнего резервирования, действующей при отказе основной защиты данного элемента или вывода ее из работы, если основная защита элемента обладает абсолютной селективностью (высокочастотная защита, продольная и поперечная дифференциальные защиты.

202.
110-500 кВ электр қондырғыларында көзделген ажыратқыштардың істен шығуы кезінде резервтеу құрылғыларының болуы.
203.
Электр қондырғысының зақымдалған элементінің (желі, трансформатор, шина) ажыратқыштарының біреуі істен шыққан кезде істен шыққан ажыратқыштармен аралас ажыратқыштарды ажыратуға әрекет ететін ажыратқыштар істен шыққан кезде резервтеу құрылғысының болуы.
204.
Күштік трансформаторлар бейтараптарының жерге тұйықталу режимінің болуы (жерге тұйықталған бейтарапы бар трансформаторларды орналастыру), бұл ретте жерге тұйықталу кезінде токтар мен кернеулердің мәндері тұйық жерге тұйықталған бейтарапы бар тораптардағы электр жүйесін пайдаланудың барлық ықтимал режимдерінде желі элементтерінің релелік қорғанысының әрекетін қамтамасыз етуі тиіс.
205.
Қысқа тұйықталудан қорғау үшін ауыспалы жедел ток көзі ретінде пайдаланылатын қорғалатын элементтің ток трансформаторларының болуы.
206.
Желі режимінің шарттары, іс-әрекеттің селективтілігі бойынша немесе басқа да себептер бойынша жұмыстан шығарылатын, оларды жедел персонал жұмыстан шығару үшін арнайы құрылғылары бар релелік қорғаныс құрылғыларының болуы.
207.
Реледе іске қосылу көрсеткіштерімен, іске қосылу санын есептегіштермен немесе автоматты қайта қосу құрылғыларының әрекетін тіркеу үшін осыған ұқсас мақсаттағы басқа да құрылғылармен кіріктірілген көрсеткіш релесінің болуы.
208.
Конденсаторлық қондырғылардың жабдықтарына арналған автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
209.
Металл емес қаптамасы немесе аралық қатарларға жалғанатын алюминий желілері бар кәбілдерге арналған қысқыштардың немесе арнайы муфталардың болуы.
210.
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кәбілдер, кәбіл желілері және сымдар таңбасының болуы.
211.
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін жүргізілетін кернеу 110 кВ және одан жоғары трансформаторлардың екінші реттік тізбектеріндегі кәбілдердің металл қабықшасының немесе екі жағынан жерге тұйықталған броньдің болуы.
212.
Әрбір жалғанудың екінші реттік тізбектерін жедел токпен қамтамасыз ету үшін жеке сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың (соңғысын қолдану тиімдірек) болуы.
213.
Панельдердің қызмет ететін жақтарында панельге қатысты жалғанымдарды, оның мақсатын, қалқаншадағы панельдің реттік нөмірін көрсететін жазбалардың болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратураның жазбалары немесе схемаларға сәйкес таңбалануы болуы тиіс.
214.
Тарату құрылғыларының жеке тізбектер мен панельдердің мақсатын көрсететін нақты жазбалардың болуы, бұл ретте жазбалар құрылғының беттік жағында, ал екі жағынан қызмет етілетін болса, құрылғының артқы жағында орындалуы тиіс.

202.
Наличие устройств резервирования при отказе выключателей, предусмотренных в электроустановках 110–500 кВ.
203.
Наличие устройства резервирования при отказе выключателей, действующего на отключение выключателей, смежных с отказавшим при отказе одного из выключателей поврежденного элемента (линия, трансформатор, шины) электроустановки.
204.
Наличие режима заземления нейтралей силовых трансформаторов (размещение трансформаторов с заземленной нейтралью), при котором значения токов и напряжений при замыканиях на землю обеспечивают действие релейной защиты элементов сети при всех возможных режимах эксплуатации электрической системы в сетях с глухозаземленной нейтралью должен быть выбран исходя из условий релейной защиты.
205.
Наличие трансформаторов тока защищаемого элемента, использующихся в качестве источника переменного оперативного тока для защит от короткого замыкания.
206.
Наличие устройств релейной защиты, выводимые из работы по условиям режима сети, селективности действия или по другим причинам, имеющих специальные приспособления для вывода их из работы оперативным персоналом.
207.
Наличие указательного реле, встроенного в реле указателями срабатывания, счетчиками числа срабатываний или другими устройствами аналогичного назначения для фиксирования действия устройств автоматического повторного включения.
208.
Наличие устройств автоматического регулирования для оборудования конденсаторных установок.
209.
Наличие зажимов или специальных муфт, предназначенных для кабелей с неметаллической оболочкой или с алюминиевыми жилами, соединяемые на промежуточных рядах.
210.
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
211.
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемой от трансформатора напряжения до щита.
212.
Наличие отдельных предохранителей или автоматических выключателей (применение последних предпочтительно) для осуществления питания оперативным током вторичных цепей каждого присоединения.
213.
Наличие на панелях надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно сxемам.
214.
Наличие четких надписей в распределительных устройствах, указывающие назначение отдельных цепей и панелей, при этом надписи должны выполняться на лицевой стороне устройства, а при обслуживании с двух сторон – также на задней стороне устройства.

215.
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялуы немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
216.
Аппараттар мен құралдарды пайдалану барысында, олардың ішінде пайда болатын ұшқындар немесе электрлік доғалары қызмет көрсетуші персоналға зиян келтірілмейтіндей, қоршаған заттардың жануы мен бұзылуына жол бермейтіндей, ҚТ немесе жерге тұйықталу туындамайтындай етіп орналастырылуы.
217.
Ауырлық күші әсерінен, өз еркінше тізбекті тұйықтамайтындай етіп орнатылған және жылжымалы ток өткізуші бөліктері ажыратылған күйде кернеу астында емес ажыратушы типті аппараттардың болуы.
218.
Жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға қараған контактілері бар тікелей қолмен басқарылатын (жетексіз) кернеуді алуға ғана арналған көрсетілген ажыратқыштарды ашық орнатуға білікті емес персонал үшін қол жетімсіз шартымен саңылаусыз және саңылаусыз жанбайтын қаптамалармен қорғалған рубильниктердің болуы.
219.
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайлардың нақты көрсетілуінің болуы.
220.
Қоректендіруші сымдар түйіспелі винтқа, ал электр қабылдағыштарға кететін сымдар винттік гильзаға жалғанатындай етіп орнатылатын бұрандалы (тығын тәріздес) сақтандырғыштардың болуы.
221.
Түрлі полярлы жылжымайтын оқшауламасы жоқ ток өткізуші бөліктері арасында, сонымен катар осы бөліктер мен оқшауламасы жоқ ток өткізбейтін металдық бөліктері арасында оқшаулама беті бойынша кемінде 20 мм және ауа бойынша кемінде 12 мм арақашықтықтың болуы. Оқшауламасы жоқ ток өткізгіш бөліктер мен қоршаулар арасында торлар тұрғанда кемінде 100 мм, тұтас жиналмалы қоршаулар тұрғанда кемінде 40 мм- арақашықтықтың сақталуы.
222.
Диспетчерлік және оларға ұқсас басқару пульттарынан басқа жанбайтын материалдардан, ал қаптамалар мен құрылғының басқа да бөліктерінің конструкциялары жанбайтын немесе қиын жанатын материалдардан орындалған панельдер корпустарының болуы
223.
Шаңды, ылғалды, өте ылғалды үй-жайларда және ашық ауада орнатылатын тарату құрылғыларда қоршаған ортаның теріс әсерінен сенімді қорғаныстың болуы.
224.
Мына талаптарға сәйкес келетін электр үй-жайларындағы қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының болуы:

215.
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или наличие другого антикоррозийного покрытия.
216.
Аппараты и приборы располагаются так, чтобы возникающие в них при эксплуатации искры или электрические дуги не могли причинить вреда обслуживающему персоналу, воспламенить или повредить окружающие предметы, вызвать КЗ или замыкание на землю.
217.
Наличие аппаратов рубящего типа, установленное не замыкающим цепь самопроизвольно, под действием силы тяжести подвижные токоведущие части в отключенном состоянии без напряжения.
218.
Наличие защищенных несгораемыми кожухами без отверстий и щелей рубильников с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору, с условии открытого установления, предназначенные лишь для снятия недоступным для неквалифицированного персонала.
219.
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
220.
Наличие резьбовых (пробочных) предохранителей, устанавливаемые так, чтобы питающие провода присоединялись к контактному винту, а отходящие к электроприемникам – к винтовой гильзе.
221.
Наличие между неподвижно укрепленными неизолированными токоведущими частями разной полярности, а также между ними и неизолированными нетоковедущими металлическими частями расстояния не менее 20 мм по поверхности изоляции и 12 мм по воздуху и от неизолированных токоведущих частей до ограждений должны быть обеспечены расстояния не менее 100 мм при сетках и 40 мм при сплошных съемных ограждениях.
222.
Наличие корпуса панелей выполненные из несгораемых материалов, а конструкции кожухов и других частей устройств из несгораемых или трудносгораемых материалов, кроме диспетчерских и им подобных пультов управления.
223.
Наличие надежной защиты от отрицательного воздействия окружающей среды в распределительных устройствах, установленные в помещениях пыльных, сырых, особо сырых и на открытом воздухе.
224.
Наличие проходов обслуживания, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, в электропомещениях, соответствующих требованиям:

1) жарықтағы өту жолдарының ені кемінде 0,8 м; жарықтағы өту жолдарының биіктігі – кемінде 1,9 м. Өту жолдарында адамдар мен қондырғылардың өтуіне кедергі келтіретін заттар тұрмауы керек. Кейбір жерлердегі өту жолдарында сыртқа шығып тұрған құрылыс конструкциялары кедергі келтіруі мүмкін, алайда мұндай жерлердегі өту жолының ені кемінде 0,6 м болуы тиіс;
2) қолжетімді биіктікте (кемінде 2,2 м) орналасқан сыртқа шығып кеткен, қоршалмаған, оқшауланбаған ток өткізгіші бөліктерінен өту жолының бір жағынан қарсылас қабырғаға бөліктерінен өту жолының, оқшауланбаған токөткізгіші бөліктері жоқ қондырғыға дейінгі арақашықтық мынадай мәндерден кем болмауы тиіс: кернеуі 660 В төмен жағдайы үшін - қалқанша ұзындығы 7 м дейін 1,0 м және де қалқанша ұзындығы 7 м астам болса, 1,2 м; кернеуі 660 В-қа тең немесе одан жоғары болса - 1,5 м. Бұл жағдайда қалқанша ұзындығы дегеніміз – панельдер (шкафтар) қатарлар аралығы немесе панельдердің (шкафтардың) бір қатары мен қабырға аралығындағы өту жолдарының ұзындығы;
3) жолдың екі жағында болған кемінде 2,2 м биіктікте орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіші бөліктері арасындағы арақашықтық мынадай болуы тиіс: 660 В-тан төмен кернеуі жағдайы үшін кемінде 1,5 м; 660 В немесе одан жоғары кернеу жағдайы үшін кемінде 2,0;

1) ширина проходов в свету должна быть не менее 0,8 м, высота проходов в свету – не менее 1,9 м. В проходах не должны находиться предметы, которые могли бы стеснять передвижение людей и оборудования. В отдельных местах проходы стесняются выступающими строительными конструкциями, однако ширина прохода в этих местах должна быть не менее 0,6 м;
2) расстояния от наиболее выступающих неогражденных неизолированных токоведущих частей, расположенных на доступной высоте (менее 2,2 м) по одну сторону прохода, до противоположной стены или оборудования, не имеющего неогражденных неизолированных токоведущих частей, должны быть не менее: при напряжении ниже 660 В – 1,0 м при длине щита до 7 м и 1,2 м при длине щита более 7 м, при напряжении 660 В и выше – 1,5 м. Длиной щита в данном случае называется длина прохода между двумя рядами сплошного фронта панелей (шкафов) или между одним рядом и стеной;
3) расстояния между неогражденными неизолированными токоведущими частями, расположенными на высоте менее 2,2 м по обе стороны прохода, должны быть не менее, 1,5 м при напряжении ниже 660 В, 2,0 м при напряжении 660 В и выше;

4) осы тармақтың 2) және 3)тармақшаларында келтірілген арақашықтықтан кіші орналасатын оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер қоршалуы;
5) жолдар үстінде орналасатын қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер кемінде 2,2 м биіктікте орналасуы;
6) жолдар үстінде орналасатын қоршаулар кемінде 1,9 м биіктікте орналасуы.
225.
Оқшауланбаған ток өткізуші бөліктерінің қоршаулары ретінде ұяшық өлшемдері кемінде 25х25 мм торлар және біркелкі немесе аралас қоршаулардың болуы. Қоршаулардың биіктігі кемінде 1,7 м, және қалқаншалардың ұзындығы 7 м-ден астам жағдайда қызмет ету жолдарының екі шығысы болуы тиіс. Қалқаншаның монтаждау жағындағы жолдарының шығу есіктері қалқанша үй-жайына да және басқа да үй-жайларға шығарылуы мүмкін. Қызмет ету жолының ені 3 м-ден көп болса және де маймен толтырылған аппараттар болмаса, онда екінші шығатын жолдың қажеті жоқ.ТҚ үй-жайларының есіктері басқа үй-жайларға қарай (ауыспалы токтың кернеуі 1 кВ жоғары және тұрақты токтың 1,5 кВ жоғары ТҚ үй-жайларынан басқалары) немесе сыртқа қарай шығарылуы тиіс және де өздігінен жабылып қалатын, ішкі жағынан кілтсіз ашылатын құлыптары болуы керек. Есіктердің ені кемінде 0,75 м, биіктігі кемінде 1,9 м болуы тиіс.

4) неизолированные токоведущие части, находящиеся на расстояниях, меньших приведенных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, должны быть ограждены;
5) неогражденные неизолированные токоведущие части, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 2,2 м;
6) ограждения, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 1,9 м.
225.
Наличие ограждений неизолированных токоведущих частей в виде сетки с размерами ячеек не более 25 х 25 мм, а также сплошных или смешанных ограждений с высотой не менее 1,7 м. и проходов обслуживания щитов при длине щита более 7 м с двумя выходами. Выходы из проходов с монтажной стороны щита выполняются как в щитовое помещение, так и в другие помещения. При ширине прохода обслуживания более 3 м и отсутствии маслонаполненных аппаратов второй выход не обязателен. Двери из помещений РУ должны открываться в сторону других помещений (за исключением помещений РУ выше 1 кВ переменного тока и выше 1,5 кВ постоянного тока) или наружу и иметь самозапирающиеся замки, отпираемые без ключа с внутренней стороны помещения. Ширина дверей должна быть не менее 0,75 м, высота – не менее 1,9 м.

226.
Нұсқаудан өтпеген персонал үшін қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінде жабық тұтас қоршаулардың болуы.
227.
Ашық ток өткізуші бөліктері бар тарату құрылғыларын қолдану жағдайында қоршаулардың болуы,сонымен қатар қоршау тор, біркелкі жабық немесе аралас, биіктігі кемінде 1,7 м болуы тиіс. Тор қоршаудан оқшауланбаған ток өткізуші бөліктері бар құрылғыға дейінгі арақашықтық кемінде 0,7 м болуы тиіс.
228.
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптар сақталуы:
1) құрылғы жоспарланған алаңда, аудан деңгейінен кемінде 0,2 м орналасуы тиіс және қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар үймелері байқалатын аймақтарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылады.
229.
Ток өткізгіш бөліктерінің қасында орналасқан құрылыс конструкцияларының электр тогы әсерінен қызуын болдырмау:
1) 50 0С дейін және одан жоғары температурасында персоналға қолжетімді:
2) 70 0С дейін және одан жоғары температурасында қол жетімсіз.
Егер қасында орналасқан ток өткізгіш бөліктерінен 1000 А және одан аз ауыспалы тогы жүргізілсе, конструкциялар қызуға тексерілмейді.
230.
Ажыратқыштың немесе оның жетегінің жақсы көрінетін және сенімді жұмыс істейтін жағдай көрсеткіші ("Қосылған", "Ажыратылған") болуы. Ажыратқыштың жалғыз жағдайының көрсеткіші ретінде белгі беру (сигналдық) ажыратқышын пайдалануға рұқсат етілмейді. Егер ажыратқыштың ашық түйіспелері болмаса және де оның жетегі ажыратқыштан қабырғамен бөлініп тұрса, онда көрсеткіш ажыратқыштарда, жетекте де тұруы тиіс.
231.
Ең аз температурадан басқа майлы және әуелік ажыратқыштардың жетек механизмдерінің, әуелік ажыратқыштар клапандары блогының, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ішкі қондырғы қысқыштары немесе аспаптары қолданылатын басқа да шкафтар жылытылуының болуы.

226.
Наличие закрытых сплошных ограждений в токоведущих частях распределительных устройств, установленных в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
227.
Наличие ограждения в случае применения распредилительных устройств с открытыми токоведущими частями, при этом, ограждение должно быть сетчатым, сплошным или смешанным высотой не менее 1,7 м. Расстояние от сетчатого ограждения до неизолированных токоведущих частей устройства должно быть не менее 0,7 м, а от сплошных
228.
Наличие требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
229.
Недопущение нагрева от воздействия электрического тока строительных конструкций, находящихся вблизи токоведущих частей:
3) доступные для прикосновения персонала до температуры 500С и выше;
4) недоступные для прикосновения персонала до температуры 700С и выше.
Конструкции не проверяются на нагрев, если по находящимся вблизи них токоведущим частям проходит переменный ток 1000 А и менее.
230.
Наличие хорошо видимого указателя положения ("Включено", "Отключено") на выключателе или на его приводе. Недопущение применение сигнальных ламп в качестве единственных указателей положения выключателя. В случае если выключатель не имеет открытых контактов и его привод отделен стеной от выключателя, то указатель должен быть и на выключателе, и на приводе.
231.
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.

232.
3 кВ және одан жоғары ТҚ мынадай іс-әрекеттерге жол бермейтін жедел блокталуының болуы:
1) жерге тұйықтау пышақтар мен қысқа тұйықтағыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосуды;
2) кернеу астында тұрған шиналауға айырғыштармен бөлінбеген шиналауға жерге тұйықтау пышақтарын қосуды;
3) аппарат конструкциясында қарастырылмаса, айырғыштармен және бөлгіштермен жүктеме тогын ажыратуды және қосуды.
Сызықтық ажыратқыштардың жерге тұйықтау пышақтарында желі жағынан тек ажыратқыш жетегі бар механикалық блоктауды және жерге тұйықтау пышақтарды ажыратылған күйінде құлыппен құлыптауға арналған жабдықты орнатуға арналады.
Электр байланыстарының схемалары қарапайым ТҚ үшін механикалық (кілттік) жедел блоктауды қолдану, ал барлық қалған жағдайларда – электр магниттік блоктауды қолдану ұсынылады. Бөгде адамдарға қолжетімді айырғыштардың жетектері ажыратылған және қосылған күйінде құлыптармен құлыптау жабдықтары болуы.

232.
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата. При этом на заземляющих ножах линейных разъединителей со стороны линии допускается устанавливать только механическую блокировку с приводом разъединителя и приспособление для запирания заземляющих ножей замками в отключенном положении, для РУ с простыми схемами электрических соединений применяется механическая (ключевая) оперативная блокировка, а во всех остальных случаях – электромагнитную, приводы разъединителей, доступные для посторонних лиц, должны иметь приспособления для запирания их замками в отключенном и включенном положениях.

233.
Май толтырылған трансформаторлар мен аппараттар майының деңгейі мен температурасының көрсеткіштерін және кернеуді түсірмей жабдықтың жай-күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерді қол жеткізу және бақылау үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайлардың болуы.
234.
Майды сынауға алу үшін еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор немесе аппарат кранына дейінгі арақашықтық кемінде 0,2 м болуы немесе керісінше шұңқырша қарастырылуы тиіс.
235.
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларда орнатылған электр жарықтануының болуы.
236.
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларда қызмет ету жүйесіне сәйкес телефон байланысымен қамтамасыз етілуі.
237.
Трансформаторлық үй-жайлар мен жабық трансформаторлық құрылғыларды мына жерлерде орналастыруға жол бермеу:
1) ылғал технологиялық үдерісі өндірісінің ғимараты астында суға түсетін үй-жайлар, дәретханалар, ванна астында. Егер ТҚ мен ҚС үй-жайларына ылғал тиюдің алдын-алу, гидрооқшаулау сенімді жасалған жағдай есебінен ғана рұқсат етіледі;
2) ЖТҚ және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайларда, құрғақ және жанбайтын толтырғыш типті трансформаторлар орнатылған жағдайды ескермегенде.
238.
Айырғыш пен ажыратқыш жиектері бар басқару дәлізінде жоғарыда көрсетілген өлшемдер:
1) жабдықтың бір жақты орналасуында е кемінде 1,5 м;
2) екі жақты орналасуында кемінде 2 м болуы тиіс.
Дәліз ұзындығы 7 м дейін болған кезде, дәліздің ені екі жақты қызмет етілу жағдайында 1,8 м-ге дейін қысқартуға рұқсат етіледі.
239.
Тарату құрылғыларынан шығыстар мынаған сәйкес орындалуы:
1) ТҚ ұзындығы 7 м дейін болса, 1 шығысқа рұқсат етіледі.
2) ТҚ ұзындығы 7 м-ден артық 60 м-ге дейінгі аралықта болса, онда құрылғының екі шетінде екі шығысы қарастырылып, ТҚ шығыстары жиектерінен 7 м-ге дейін арақашықтықта орналастыруға рұқсат етіледі.
3) ТҚ ұзындығы 60 м асса, онда шеттеріндегі шығыстарынан басқа қосымша шығыстары да қарастырылуы тиіс және де қызмет ету, басқару немесе жарылыс дәліздерінің кез келген нүктесінен шығысқа дейін 30 м-ден аспауы керек.
Шығыстары сыртқа, басқыш алаңына немесе жанбайтын қабырғалары мен жабыны бар, жанғыш және жарылғыш қауіпті заттар, аппараттары жоқ өндіріс үй-жайларына, сондай-ақ берілген ТҚ-дан жанбайтын немесе отқа төзімділік шегі 0,6 сағаттан кем емес қиын жанатын есіктермен бөлінген ТҚ-ның басқа үй-жайларына шығарылуы мүмкін. Көп қабатты ТҚ-да екінші және қосымша шығыстарын сырттан өрттік сатысы бар балконға да шығаруға болады.

233.
Наличие удобного и безопасного условия для доступа и наблюдения за указателями уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов, и других указателей, характеризующие состояние оборудования без снятия напряжения.
234.
Наличие трансформаторного крана и аппарата выполнение установки, которых от уровня пола или поверхности не менее 0,2 м или выполнение соответствующих приямок для отбора проб масла.
235.
Наличие установленных электрических освещений в распределительных устройствах и подстанции.
236.
Наличие телефонной связи в соответствии с принятой системой обслуживания в распределительных устройствах и подстанции.
237.
Недопущение размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ, за исключением в случаях установление трансформаторов типа сухого или с негорючим наполнением.
238.
Наличие ширины коридора управления, где находятся приводы выключателей или разъединителей не менее (считая в свету между ограждениями):
при одностороннем расположении оборудования 1,5 м;
при двустороннем расположении оборудования 2 м.
Допускается уменьшение ширины коридора до 1,8 м при двустороннем обслуживании и длине коридора до 7 м.
239.
Наличие выхода из распределительных устройств соответствующего следующим:
1) при длине РУ до 7 м допускается один выход;
2) при длине РУ более 7 м до 60 м должно быть предусмотрено два выхода по его концам, допускается располагать выходы из РУ на расстоянии до 7 м от его торцов;
3) при длине РУ более 60 м, кроме выходов по концам его, должны быть предусмотрены дополнительные выходы с таким расчетом, чтобы расстояние от любой точки коридора обслуживания, управления или взрывного коридора до выхода было не более 30 м.
При этом выходы выполняются наружу, на лестничную клетку или в другое производственное помещение с несгораемьми стенами и перекрытиями, не содержащее огне- и взрывоопасных предметов, аппаратов или производств, а также в другие отсеки РУ, отделенные от данного несгораемой или трудносгораемой дверью с пределом огнестойкости не менее 0,6 ч. В многоэтажных РУ второй и дополнительные выходы предусматриваются также на балкон с наружной пожарной лестницей.

240.
Әрбір қабаттың барлық ауданы бойынша бір белгіде тарату құрылғылары үй-жайларының едендерінің болуы, бұл ретте едендердің конструкциясы цемент шаңының пайда болу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
241.
Басқа үй-жайлар бағытында немесе сыртқа ашылатын тарату құрылғыларынан есіктердің болуы және тарату құрылғысы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптары болуы тиіс.
242.
Есіктерді жабық күйінде бекітетін және есіктердің екі бағытта бір тарату құрылғысының бөліктері арасында немесе екі тарату құрылғысының аралас үй-жайлары арасында ашуға кедергі келтірмейтін құрылғының болуы.
243.
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғылары жағына ашылатын әртүрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасында есіктің болуы.
244.
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі ТҚ үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, ТҚ және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камера құлыптарына жақындамауы тиіс.
245.
Жарылыс дәлізіне шығатын жолы бар тарату құрылғыларының камераларында 600 кг дейінгі май массасы бар трансформаторларды орнатудың болуы.
246.
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар жабдықты орнатуға жол бермеу.
247.
Табиғи вентиляция мен жылу айналымын қамтамасыз ету мүмкін болмаса, онда еріксіз жылу айналымы жасалуы және де оның жұмысы белгі беру аппараттар көмегімен бақыланып отырған трансформаторлар мен реакторлар үй-жайларының желдеткіш үй-жайларынан шығатын және оған кіретін ауа температураларының айырмасы трансформаторлар үшін 150С, 1000 А дейінгі ток ректорлары үшін 300С, 1000А астам, ток реакторлары үшін 200С-дан аспауы.
248.
Кезекші персонал 6 немесе одан да көп сағат болатын үй-жайлардың +180С-тан төмен және +280С жоғары емес температурамен қамтамасыз етілуі, бұл ретте кезекшінің тікелей жұмыс орнында жылытушы қондырғыларды орнатуға рұқсат етіледі.
249.
Трансформатордың өндірістік үй-жайларын ашық орнату кезінде трансформатордың ток өткізгіш бөлігінің жабық орындалуының болуы.
250.
Жиынтықты-трансформаторлық кіші станцияны немесе цехішілік кіші станциядағы трансформаторларды орнату кезінде сақталған талаптардың болуы:
1) әрбір ашық орнатылған цехшілік ҚС-да қосылған қуаты 3,2 МВ·А дейін майлы трансформаторлар қолданылуы мүмкін. Түрлі ЖҚС майлы трансформаторлары және майлы трансформаторлардың қоршалған камералары арасындағы арақашықтық кемінде 10 м болуы тиіс.

240.
Наличие полов помещений распределительных устройств по всей площади каждого этажа на одной отметке, при этом конструкция полов должна исключать возможность образования цементной пыли .
241.
Наличие дверей из распределительных устройств, открывающиеся в направлении других помещений или наружу и имеющие самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
242.
Наличие устройства, фиксирующее двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств .
243.
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающейся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
244.
Наличие замков в дверях помещений РУ одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей РУ и других помещений не должны подходить к замкам камер.
245.
Наличие установки трансформаторов с массой масла до 600 кг в камерах распределительных устройств, имеющих выходы во взрывной коридор.
246.
Недопущение установки оборудования с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
247.
Выполнение разности температур воздуха, выходящего из помещений вентиляций трансформаторов и реакторов и входящего в него, не превосходила 150С для трансформаторов, 300С для реакторов на токи до 1000 А, 200С для реакторов на токи более 1000 А при невозможности обеспечить теплообмен естественной вентиляцией необходимо предусматривать принудительную, при этом, должен быть предусмотрен контроль ее работы с помощью сигнальных аппаратов.
248.
Обеспечение температуры воздуха не ниже плюс 180С и не выше плюс 280 С в помещениях, в которых дежурный персонал находится 6 часов и более, при этом допускается устройство местных душирующих установок непосредственно на рабочем месте дежурного.
249.
Наличие закрытого исполнения токоведущей части трансформатора при открытой установке производственных помещений трансформатора.
250.
Наличие соблюденных требований при исполнении установки комплектно-трансформаторной подстанции или трансформаторов на внутрицеховой подстанции:
на каждой открыто установленной внутрицеховой подстанции применяются масляные трансформаторы с суммарной мощностью до 3,2 МВ А. Расстояние в свету между масляными трансформаторами разных КТП, а также между огражденными камерами масляных трансформаторов должно быть не менее 10 м;
1) в одном помещении внутрицеховой подстанции устанавливается КТП (допускается установка не более трех КТП) с масляными трансформаторами суммарной мощностью не более 6,5 МВ А;

2) цехшілік ҚС-ның бір үй-жайында қосылған қуаты 6,5 МВ·А аспайтын майлы трансформаторлары бар тек бір ЖҚС орнатуға болады (үштен артық орнатуға болмайды).
3) май салмағы 60 кг дейін және одан жоғары майлы трансформаторлары бар ЖҚС орнатылатын цехшілік кіші станциялар үй-жайларының және майлы трансформаторлар мен аппараттарының жабық камераларының қоршау конструкциялары, өртке қарсы беріктігі 0,75 сағатқа тең жанбайтын материалдардан жасалуы тиіс.
4) Екінші қабатта орналасатын цехшілік кіші станциялардың майлы трансформаторларының қосылған қуаты 1 МВ·А аспауы тиіс.
Майлы трансформаторлары бар ЖҚС мен майлы трансформаторларды екінші қабаттан жоғары орнатуға болмайды.

2) ограждающие конструкции помещения внутрицеховой подстанции, в которых устанавливаются комплектно-трансформаторные подстанции с масляными трансформаторами, а также закрытые камеры масляных трансформаторов и аппараты с количеством масла 60 кг и более, должны быть выполнены из несгораемых материалов с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов;
3) суммарная мощность масляных трансформаторов внутрицеховой подстанции, установленных на втором этаже, должна быть не более 1 МВ А;
установка комплектно-трансформаторной подстанции с масляными трансформаторами и масляных трансформаторов выше второго этажа не допускается.

251.
Жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен айырғыштардың көмегімен жоғары кернеу желісіне кернеуі 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станция трансформаторының орындалған қосылыстарының болуы.
252.
Ажыратқыш жетегін жабуға арналған құлыптың болуы.
253.
Әуе желісінің шеткі тірегінде орнатылған ажыратқыштардың болуы.
254.
35 кВ дейінгі бағаналы трансформаторлық кіші станция трансформаторының болуы жерден ток өткізгіш бөліктерге дейін есептей отырып, кемінде 4,5 метр биіктікте орнатылған қуаты 0,4 МВА артық емес, осы кіші станцияларға қызмет көрсету үшін кемінде 3 метр биіктікте сүйеніші бар алаң орнатылуы.
255.
Айырғыш ажыратылғанда кернеу астында қалатын бөліктері келесі биіктікте орналастырылған кернеу желісіне кернеуі 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станцияның болуы:
1) 10 кВ қосалқы станциялар үшін қызмет ету алаң деңгейіне 2,5 м-ден кем емес биіктікте 35 кВ қосалқы станциялар үшін - 3,1 м кем емес тиіс. Айырғыштың трансформатор жағынан жерге тұйықтаушы пышақтары болуы тиіс.
256.
Қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станциядағы 1 кВ дейінгі ӘЖ шығару оқшаулағышына дейінгі арақашықтықтың кемінде 4 м болуы.
257.
Кернеуі 20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының күн күркіреуінен қорғанысының болуы.
258.
35 кВ дейінгі әуе желілеріндегі жерден кемінде 2,5 м биіктікте орнатылған қорғаныш аралықтарының жерге тұйықтағыш еңістерінде ағаш тіректері бар қосымша қорғау аралықтарының болуы.
259.
Оқшауламасы бар күштік трансформаторлардың 110-220 кВ орамдарының нейтралдарын қорғауға арналған вентильді ажыратқыштардың (аса кернеулікті шектегіштердің) болуы, ораманың желілік ұштарын оқшаулауға қатысты төмен және жерге қосылған бейтараптармен жұмыс істеуге рұқсат етіледі.
260.
Металл немесе темір-бетон тіректерде орындалатын, егер ол барлық ұзындығы бойынша троспен қорғалған және жауапты электр қондырғыларын қоректендіретін әуе желісіне жалғанса, әуе желісінен тармақталудың барлық ұзындығы бойынша тростармен қорғалуы және ағаш тіректерде тармақталуды орындау кезінде құбырлы разрядтағыштардың жиынтығын оны желіге қосу орнында орнату.
261.
3-10 кВ ауыстырғыш пункттерін қорғау үшін құбырлы ажыратқыштар ағаш бағандары бар әрбір қоректендіруші әуе желісінің жиектік бағанында бір-бір кешенмен орнатылады. Және де ажыратқыштарды ауыстырғыш пунктінің жерге тұйықтаушы құрылғысына жалғануы.
262.
Ауа жинағыштарда үш жүрісті краны бар манометрдің, сақтандырғыш клапанның және автоматты үрлейтін конденсат жинағыштардың әрбір тобына 23 МПа қысыммен болуы, бұл ретте ауа жинағыштардың төменгі бөлігі автоматты электрмен жылытылатын арнайы жылу оқшаулағыш камерада орналасуы тиіс.

251.
Наличие выполненных присоединений трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА к сети высшего напряжения при помощи предохранителей и разъединителя, управляемого с земли.
252.
Наличие замка для запирания привода разъединителя.
253.
Наличие установленных разъединителей на концевой опоре воздушной линии.
254.
Наличие трансформатора столбовой трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, установленной на высоте не менее 4,5 метра, считая от земли до токоведущих частей, для обслуживания этой подстанций на высоте не менее 3 метров.
255.
Наличие части столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, остающиеся под напряжением при отключенном положении разъединителя на высоте:
1) не менее 2,5 метра для подстанций 10 кВ;
2) не менее 3,1 метра для подстанций 35 кВ.
256.
Наличие расстояния не менее 4 метра от земли до изоляторов вывода на ВЛ до 1 кВ в столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
257.
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20–500 кВ.
258.
Наличие дополнительных защитных промежутков, установленных на высоте не менее 2,5 м от земли на воздушной линии до 35 кВ с деревянными опорами в заземляющих спусках защитных промежутков.
259.
Наличие вентильных разрядников (ограничителей перенапряжения) для защиты нейтралей обмоток 110–220 кВ силовых трансформаторов, имеющих изоляцию, пониженную относительно изоляции линейного конца обмотки и допускающую работу с разземленной нейтралью.
260.
Наличие защиты тросом по всей длине ответвления от воздушной линии, выполняемой на металлических или железобетонных опорах, если оно присоединено к воздушной линии, защищенной тросом по всей длине и питающей ответственные электроустановки и установка комплекта трубчатых разрядников при выполнении ответвления на деревянных опорах в месте его присоединения к линии.
261.
Наличие установленных трубчатых разрядников для защиты переключательных пунктов 3–10 кВ – по одному комплекту на концевой опоре каждой питающей воздушной линии с деревянными опорами. Присоединение разрядников к заземляющему устройству переключательного пункта.
262.
Наличие у воздухосборников давлением 23 МПа на каждую группу из трех баллонов указывающего манометра с трехходовым краном, предохранительного клапана и конденсатосборника с автоматической продувкой, при этом нижняя часть воздухосборников должна размещаться в специальной теплоизоляционной камере, имеющей автоматических электрообогрев.

263.
Компрессорлық қондырғыда және ауа жинағыштардың соңғы су-май бөлгішінің арасында кері клапан қондырғысының болуы.
264.
Ауаны тарату желісіндегі қысымға және агрегат ажыратқыштарының резервуарларында зауыттар белгілеген шектерде, номиналды ажырату қабілеттілігін және автоматты өшірудің сәтсіз режимінде автоматты сөндіргіштердің сенімді жұмысын қамтамасыз ететін өткізгіштер клапандарының болуы.
265.
Толық автоматтандырылған және тұрақты персоналдың кезекшілігісіз жұмыс істейтін компрессорлық қондырғының болуы.
266.
Жұмыс және резервтік компрессорларды автоматты іске қосуды және тоқтатуды, су май бөлгіштерді автоматты үрлеуді (ылғал мен майды түсіру), қайта іске қосу клапандарын автоматты басқаруды және зақымданулар мен ақаулықтар кезінде компрессорлық агрегаттарды қорғауды және оның қалыпты жұмысы бұзылған кезде әрекет ететін сигнализациямен жабдықталған, сығылған ауа қондырғысының болуын көздейтін компрессорлық қондырғыны автоматты басқару схемасының болуы.
267.
Компрессорлық жабдық үй-жайында монтаждық және жөндеу жұмыстарын өткізуге арналған жөндеу алаңы мен жүк көтергіш құрылғысының болуы.
268.
Компрессорлық жабдық бүй-жайындағы еден керамикалық плиткасымен немесе оған теңбағалы материалмен жабылуы тиіс; қабырғалары сыланып, еденнен есептегенде 1,5 м биіктікке дейін майлы бояумен боялған панельдердің болуы.
269.
Компрессорлық қондырғы үй-жайларының сыртқа ашылатын есіктерінің, өздігінен жабылатын құлыптары бар және ішінен кілтсіз тұтқамен ашылатын есіктері, ашылатын терезелері және фрамугалармен жабдықталған болуы.
270.
Тарату желілерін қорғау үшін желіде қысым номиналдының 1,1 дейін жоғарлағанда іске қосылатын сақтандырғыш клапандарының болуы.
271.
Сызықтық су бөлгіште ауа құбыржолдарының жеткізу және шығаруларын қосып жіберу үшін түсіруші вентиль және ернемегі бар штуцер болуы.
272.
Ауа өткізгіштерге және тарату желісінің арматураларына қызмет көрсету үшін қолжетімділіктің болуы.
273.
Болат ауа өткізгіштердің дәнекерлеумен арматурамен түйіскен қосылыстары – фланецті болуы, бұл ретте ішкі диаметрі 6-8 мм құбырлар үшін ниппельдердің көмегімен фланецті қосылыстар немесе қосылыстар рұқсат етіледі.
274.
Ауа жинақтағыштарының және ашық ауа астында орнатылатын сызықтық су бөлгіштерінің сыртқы беттері ашық түсті тұрақты бояумен боялуы.
275.
Арнайы тарату шкафында (ажыратқышпен жеткізілетін) орнатылған бекіту вентилі, сүзгіші, кері клапаны және ауа ажыратқышына тармақталған манометрі бар болуы және оларды электрмен жылытумен жабдықтау.

263.
Наличие установки обратного клапана между конечным водомаслоотделителем в компрессорной установке и воздухосборниками.
264.
Наличие перепускных клапанов, поддерживающих в воздухопроводной распределительной сети и в резервуарах воздушных выключателей давление в заданных заводами пределах, обеспечивающее номинальную отключающую способность и надежную работу выключателей в режиме неуспешного автоматического повторного включения.
265.
Наличие полностью автоматизированной и работающей без постоянного дежурства персонала компрессорной установки.
266.
Наличие схемы автоматического управления компрессорной установки, предусматривающей автоматический запуск и останов рабочих и резервных компрессоров, автоматическую продувку (спуск влаги и масла) водомаслоотделителей, автоматическое управление перепускными клапанами и защиту компрессорных агрегатов при повреждениях и неполадках и наличие установки сжатого воздуха, оборудованной сигнализацией, действующей при нарушениях нормальной ее работы.
267.
Наличие в помещении компрессорной установки ремонтной площадки и грузоподъемного устройства для производства монтажных и ремонтных работ.
268.
Наличие пола в помещении компрессорной установки, покрытого керамической плиткой или равноценным материалом, наличие оштукатуренных стен, имеющих панели, окрашенные масляной краской до высоты не менее 1,5 м от пола.
269.
Наличие дверей помещения компрессорной установки, открывающихся наружу, с самозапирающимися замками, и открывающимися дверями изнутри без ключа с помощью рукоятки, открывающихся окон и оборудованные фрамугами.
270.
Наличие предохранительных клапанов, срабатывающих при превышении давления в сети до 1,1 номинального, установленных для защиты распределительной сети.
271.
Наличие у линейного водоотделителя спускного вентиля и штуцера с фланцами для присоединения подводящего и отводящего воздухопроводов.
272.
Наличие доступа для обслуживания воздухопроводов и арматуры распределительной сети.
273.
Наличие соединения стальных воздухопроводов сваркой встык соединения с арматурой – фланцевые, при этом для труб с внутренним диаметром 6–8 мм допускаются фланцевые соединения или соединения при помощи ниппелей.
274.
Наличие окрашенного устойчивой краской светлого тона наружных поверхностей воздухосборников и линейных водоотделителей, устанавливаемых на открытом воздухе.
275.
Наличие в специальном распределительном шкафу (поставляемом с выключателем) с размещенным запорным вентилем, фильтром, обратным клапаном и манометром в ответвлении к воздушному выключателю и снабжение их электроподогревом.

276.
Бөлшектеу және тазалау үшін сығылған ауаны орнатудың барлық элементтеріне қол жеткізудің болуы.
277.
Ашық май қоймалары резервуарларының қабырғаларынан арақашықтықтың болуы, кем дегенде:
1) электр станциялары мен кіші станциялардың ғимараттары мен құрылыс объектілеріне (сонымен қатар трансформаторлық шеберханаға) дейін: жалпы көлемі 100 т май қоймасы үшін – 12 м; жалпы көлемі 100 т–дан астам май қоймасы үшін – 18 м;
2) тұрғын және қоғамдық ғимараттарға дейін –арақашықтықтан 25%-ға артық;
3) май шаруашылығының аппараттық бөлігіне дейін – 8 м;

276.
Наличие доступа ко всем элементам установки сжатого воздуха для разборки и чистки.
277.
Наличие расстояния от стенок резервуаров открытых складов масла не менее:
1) до зданий и сооружений электростанций и подстанций (в том числе до трансформаторной мастерской): для складов общим объемом до 100 тонн масла – 12 м; для складов более 100 т – 18 м;
2) до жилых и общественных зданий – на 25 % больше расстояний;
3) до аппаратной маслохозяйства – 8 м;

4) сутек баллондарының қоймаларына дейін – 20 м.
278.
Егер жалпы жарықтану жеткіліксіз болса, онда май көрсеткіштеріндегі май деңгейін қараңғы мезгілде бақылау үшін май көрсеткіштеріндегі жарықтанудың болуы.
279.
Трансформаторлардың қақпақшалары мен бактарында орнатылатын разрядтағыштарға арналған талаптарға сай кернеуі 35 кВ-ден жоғары емес вентильді разрядтағыштардың болуы.
280.
Орауыштары бар трансформаторлар үшін іргетастарда бағыттағыштың болуы, сонымен қатар бағыттауыштарға трансформаторды бекіту үшін трансформатордың екі жағынан орнатылатын тіректердің болуы.
281.
Трансформаторларды шығару құбырының саңылауы жақын орнатылған жабдыққа бағытталмайтындай етіп орнатылуы.
282.
Домалатып жылжыту жолы бойында және салмағы 20 т-дан астам трансформаторлардың іргетастары жанында оларға шығырларды, бағыттағаш блоктарын, полиспасттарды бекітуге мүмкіндік беретін анкерлердің болуы. Жылжыту бағыты өзгеретін орындарда домкраттарды орнататын алаңның болуы.
283.
Майлы трансформаторлардың әрбір камерасының сыртқа шығатын немесе едені, қабырғалары, жабыны жанбайтын, ішінде өртке қауіпті және жарылысқа қауіпті заттары, аппараттары және өндірістері жоқ көршілес үй-жайларға шығатын есігінің болуы.
284.
Суыту құрылғысы қақпақшаларының орналасуы оларға ыңғайлы жету жолын, трансформаторды суыту жүйесінен ажырату мүмкіндігін немесе жеке суытқышты жүйеден ажырату мүмкіндігін және де трансформаторды суытқыштан майды ағызбай шығаруды қамтамасыз етуі.
285.
Суыту жүйесіндегі суыту колонкалары мен басқа да жабдықтар температурасы +50С-тан төмен түспейтін үй-жайларда орналасуы және қажет болған жағдайларда жылыту қарастырылуы.
286.
Әрбір сорғыда ДЦ және Ц жүйесінің май сорғыштарының және су сорғыштарының жұмысын бақылау үшін манометрдің болуы.
Тор сүзгілері болған кезде сүзгішке май кіргенде және сүзгіштен шығарда орнатылған манометрлердің болуы.
287.
Жасанды түрде суытылатын трансформаторлар май, суытушы су циркуляциясының тоқтағаны туралы немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтағаны туралы, сондай-ақ резервтік суытқыш немесе резервтік қоректендіру көзінің автоматты түрде іске қосылғаны туралы сигнализациямен жабдықталуы.
288.
Белсенді бөлігін бөлшектемей трансформаторларды жөндеуге арналған стационарлық құрылғылар (көпірлік крандармен жабдықталған мұнаралар) мыналарда:
1) трансформаторларды жөндеу зауыттарына жіберуге ыңғайсыз, жетуге қиын аудандарда немесе шалғай аудандарда орналасқан, қуаты 200 МВ.А және одан жоғары трансформаторлары бар 500 кВ кіші станциялар мен 220 кВ кіші станцияларда;
2) егер трансформаторларды гидроэлектрстанцияларының монтаждау алаңдарына немесе жылу электр станцияларының машина залының жөндеу алаңына жеткізу мүмкін болмаса, онда электр станцияларының ашық тарату құрылғыларына оларға трансформаторларды орнатқанда қарастырылуы.

4) до складов баллонов водорода – 20 м.
278.
Наличие освещения маслоуказателей в темное время суток, если общее освещение недостаточно для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
279.
Наличие вентильных разрядников не выше 35 кВ, соответствующих требованиям для разрядников, устанавливаемых на крышке и баках трансформатора.
280.
Наличие направляющих в фундаментах для трансформаторов, имеющих катки, а также наличие упор, устанавливаемых с обеих сторон трансформатора для закрепления трансформатора на направляющих.
281.
Установка трансформаторов так, чтобы отверстие выхлопной трубы не было направлено на близко установленное оборудование.
282.
Наличие вдоль путей перекатки, а также у фундаментов трансформаторов массой более 20 тонн анкеров, позволяющих закреплять за них лебедки, направляющие блоки, полиспасты, используемые при перекатке трансформаторов в обоих направлениях на собственных катках. Наличие в местах изменения направления движения площадки для установки домкратов.
283.
Наличие в каждой камере масляных трансформаторов отдельного выхода наружу или в смежное помещение с несгораемым полом, стенами и перекрытием, не содержащее огнеопасных и взрывоопасных предметов, аппаратов и производств.
284.
Наличие задвижек охладительных устройств с обеспеченным удобным доступом к ним, возможностями отсоединения трансформатора от системы охлаждения или отдельного охладителя от системы и выкатки трансформатора без слива масла из охладителей.
285.
Наличие охладительных колонок и другого оборудования в системе охлаждения в помещении, температура в котором не снижается ниже плюс 50С. и предусмотреть в необходимых случаях отопление.
286.
Наличие у каждого насоса манометра для контроля работы маслонасосов системы ДЦ и Ц и водяных насосов. Наличие манометров установленных на входе масла в фильтр и выходе из фильтра при наличии сетчатых фильтров.
287.
Наличие трансформаторов с искусственным охлаждением сигнализацией о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
288.
Наличие стационарных устройств для ремонта трансформаторов без разборки активной части (башни, оборудованные мостовыми кранами):
1) на подстанциях 500 кВ и на подстанциях 220 кВ с трансформаторами 200 МВЧА и более, расположенных в труднодоступных или удаленных местах, с которых нецелесообразна отправка трансформаторов на ремонтные заводы;
2) на ОРУ электростанций при установке на них трансформаторов, если трансформаторы невозможно доставить на монтажную площадку гидроэлектростанции или ремонтную площадку машинного зала тепловой электростанции.

289.
220 кВ кіші станцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 т-дан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін трансформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүктергіш құрылғылардың болуы.
290.
Өндірістік тұтынушыларды қоректендіруге арналған түрлендіргіш кіші станциялар мен қондырғыларда жартылай өткізгіш түрлендіргіштердің болуы.
291.
Түрлендіргіш шағын станциялар мен қондырғылар телефон байланысының, сондай-ақ өртке қарсы сигнализациясының және олардың жұмыс шарттары бойынша қажетті сигнализация түрлерінің болуы.ы.
292.
Түрлендіргіш агрегаты мынадай қалыпты емес жұмыс режимдерінде әрекет ететін қорғау, бақылау және сигнализация құрылғыларымен жабдықталуы:
1) трансформатор майының немесе жанғыш емес сұйықтықтың рұқсат етілген температурасының көтерілуі;
2) жартылай өткізгіш түрлендіргішті суытатын су температурасының рұқсат етілген температурасының көтерілуі;
3) жартылай өткізгіш вентильдің күш тізбегіндегі сақтандырғыштың жанып кетуі;
4) әуе немесе сумен суыту әсерінің жоғалуы;
5) түрлендіргіш агрегаттың ұзақ жүктелуі;
6) басқарушы импульстарының болмауы;

289.
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 тонн для ремонта.
290.
Наличие полупроводниковых преобразователей на преобразовательных подстанциях и установках, предназначенных для питания промышленных потребителей.
291.
Наличие телефонной связи преобразовательных подстанций и установок, а также пожарной сигнализации и других видов сигнализации, которые требуются по условиям их работы.
292.
Наличие устройств защиты, контроля и сигнализации, оборудованного на преобразовательном агрегате, действующими при следующих ненормальных режимах работы:
1) превышение допустимой температуры масла или негорючей жидкости трансформатора;
2) превышение допустимой температуры воды, охлаждающей полупроводниковый преобразователь;
3) перегорание предохранителя в силовой цепи полупроводникового вентиля;
4) прекращение действия воздушного или водяного охлаждения;
5) длительная перегрузка преобразовательного агрегата;
6) отсутствие управляющих импульсов;

7) қондырғы оқшауламасының бұзылуы (деңгейінің төмендеуі);
8) түрлендіргіш агрегаттың қалыпты жұмысына кедергі жасайтын өзіндік қажеттіліктердің басқа құрылғыларында жұмыстың бұзылуы.
293.
Түрлендіргіш корпусында орнатылған өлшеуіш аспаптары, қызмет көрсететін персонал түрлендіргіштің қоршау ішіне кірмей, осы аспаптардың көрсеткіштерін қадағалауға ыңғайлы жерде орналасуы.
294.
Түрлендіргіштің корпусында түрлендіргіштің бос жүрісіндегі кернеуі көрсетілген ескерту белгісінің болуы.
295.
Түзетілген токтың бірінші реттік тізбектері олардың жұмыс кернеуіне сәйкес келетін оқшауламасының болуы.
296.
Түрлендіргіштерді ағынды сумен және циркуляциялық жүйелер бойынша суыту кезінде түрлендіргіш әлеуеті бар салқындатқыш жүйеден оқшауланған салқындатқыш су құбырларының болуы.
297.
Аккумуляторлық қондырғыға орнатылған кернеу мен токты өлшейтін және бақылайтын құрылғылардың болуы.
298.
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларын кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы.
299.
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты таңдамалы түрде жұмыс істейтін автоматты ажыратқыштың болуы.
300.
Оқшаулама кедергісінің мәнін бағалауға және де полюстердің бірінің оқшаулама кедергісі 220 В торабында 20 кОм-ға дейін, 110 В торабында 10 кОм-ға дейін, 48 В торабында 5 кОм-ға дейін және 24 В торабында 3 кОм-ға дейін төмендегенде сигнализация арқылы әсер ететін тұрақты ток шиналары оқшауламаны әрдайым бақылайтын құрылғылардың болуы.
301.
Аккумуляторлық батареялар үшін ажыратылған желдетуде батареяның элементі 2,3 В жоғары кернеумен зарядталуға мүмкіндік бермейтін блоктаудың болуы.
302.
Шиналардың қосылған, аккумуляторларға жалғанған жерлерін және басқа қосылыстарын қоспағанда, барлық ұзындығы бойынша спирті жоқ қышқылға төзімді бояумен екі рет боялған оқшауланбаған өткізгіштердің болуы.
303.
Оқшауланбаған көршілес шиналардың арақашықтығы динамикалық төзімділік есебі арқылы анықталады. Жарықта көрсетілген арақашықтық, сондай-ақ шиналардан ғимараттың бөлігіне дейінгі және басқа да жерге тұйықталған бөліктеріне дейінгі арақашықтығы кемінде 50 мм болуы тиіс.
304.
Мәжбүрлі сору желдеткішін орнату кезінде жарылыс қауіпсіз орындалған желдеткіштің болуы.
305.
Су құбырымен жабдықталған электр станцияларында, сонымен қатар кіші станцияларда аккумуляторлық батареялары үй-жайларының маңында су жүргізетін кран мен бақалшық орнатылуы тиіс. Раковина үстінде "Қышқыл мен электролитті төкпеңіз" деген жазудың болуы.
306.
Электр машинасы үй-жайлары жұмыс шарттарына қажет телефон байланысының, өртке қарсы сигнализациясының және басқа да байланыс түрлерінің болуы.

7) повреждение (снижение уровня) изоляции установки;
8) нарушение работы в других устройствах собственных нужд преобразовательного агрегата, препятствующих его нормальной работе.
293.
Наличие измерительных приборов, установленных на корпусе преобразователя, таким образом, чтобы персонал мог следить за показаниями приборов, не заходя за ограждение преобразователя.
294.
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе нанесенного на корпус преобразователя.
295.
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
296.
Наличие изолированных подводящих и отводящих охлаждающую воду трубопроводов от охладительной системы, имеющей потенциал преобразователя при охлаждении преобразователей водой по проточной и по циркуляционной системам трубопроводы.
297.
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока, оборудованного на аккумуляторной установке.
298.
Наличие устройства для их отключения при появлении обратного тока для зарядных и подзарядных двигателей-генераторов.
299.
Наличие в цепи аккумуляторной батареи автоматического выключателя, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
300.
Наличие устройств для постоянного контроля изоляции снабженного шин постоянного тока, позволяющим оценивать значение сопротивления изоляции и действующим на сигнал при снижении сопротивления изоляции одного из полюсов до 20 кОм в сети 220 В, 10 кОм в сети 110 В, 5 кОм в сети 48 В и 3 кОм в сети 24 В.
301.
Наличие для аккумуляторной батареи блокировки, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.
302.
Наличие окрашенных неизолированных проводников дважды кислотостойкой, не содержащей спирта краской по всей длине, за исключением мест соединения шин, присоединения к аккумуляторам и других соединений.
303.
Наличие расстояния между соседними неизолированными шинами расчетом на динамическую стойкость. Указанное расстояние, а также расстояние от шин до частей здания и других заземленных частей должно быть в свету не менее 50 мм.
304.
Наличие вентилятора во взрывобезопасном исполнении при устройстве принудительной вытяжной вентиляции.
305.
Наличие установленного водопроводного крана и раковины на электростанциях, а также на подстанциях, оборудованных водопроводом, вблизи помещения аккумуляторной батареи, где над раковиной должна быть надпись: "Кислоту и электролит не сливать"
306.
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, а также других видов сигнализации, которые требуются по условиям работы в электромашинном помещении.

307.
Электр машинасы үй-жайларында орнатылған жабдықтардың қолжетімді биіктікте орналасатын айналмалы бөліктері қолданыстағы қауіпсіздік талаптарына сәйкес кездейсоқ тиіп кетулерден қоршаулардың болуы.
308.
Электр машинасы үй-жайларында пісіру трансформаторларын, ауыспалы жарықшамдарын және электр құралдарын қоректендіруге және үй-жайларды жинауға арналған машиналарын қосуға қоректендіру тораптарының болуы.
309.
Электр машиналарын, түрлендіргіштерді тасымалдау және монтаждау, шашу және жинау, сонымен қатар басқа да жұмыстарды өткізу үшін инвентарлы (стационарлы немесе ауыспалы) көтергіш және тасымалдаушы құрылғылардың болуы.
310.
Машиналардың корпустары немесе фундаменттер арасындағы, машиналар және ғимарат бөліктері немесе жабдық бөліктері арасындағы ені жарықта 1 м-ден кем болмайтын өту жолдарының болуы машиналардың сыртқа аса шығып тұрған бөліктері және құрылыс контрукциялары арасындағы өту жолдарының ені кейбір жерлерде 0,6 м-ге және ұзындығы 0,5 м-ден кем емес болғанда, тарланып кетуіне рұқсат етіледі.
311.
Машина корпусы мен ғимарат қабырғасы арасындағы немесе корпустар арасындағы және де көршілес тұрған машиналар арасындағы арақашықтық машиналардың басқа жағынан өту жолы болған және машиналардың биіктігі еден деңгейінен 1 м-ден кем болса, 0,3 м-ден кем емес және машиналардың биіктігі еден деңгейінен 1 м-ден артық болса – 0,6 м-ден кем болмауы.
312.
Басқару пульті немесе басқару қалқаншасы қасбеті мен машиналар арасындағы қызмет ету жолының ені 2 м-ден кем болмауы тиіс. Қалқаншаларды шкафта орналастырғанда, бұл арақашықтық машинадан жабық есікке дейін немесе шкафтың қабырғасына дейін таңдап алынады және аталған талаптар жетектердің жергілікті басқару посттарына қолданылмайды.
313.
Машина корпусы мен басқару пульті қалқаншасы және басқару пульті арасындағы өту жолының ені кемінде 1 м болуы.
314.
Персоналдар немесе жабдықтың қорғанысы үшін қажетті орындарда ыстық құбыржолдар жылулық жанбайтын оқшауламаларының болуы.
315.
Машинаның іргетастық плитасының жоғарғы белгісі электромашина бөлімі еденіндегі белгіден 400 м-ден артық жоғары немесе төмен орналасса, онда машинаның айналасына ені кемінде 600 мм жанбайтын алаңның болуы.
316.
Еден деңгейінен 2 м-ге дейін биіктікте орналасқан қызмет ету алаңдары таяныштарының, 2 м-ден астам биіктікте – сүйеніштері және жиектік тосқауылдардың болуы.
317.
Еден деңгейінен 2 м-ге дейінгі биіктікте орналасқан қызмет көрсету алаңдарына кіру үшін баспалдақтардың болуы.
318.
Электр шамдары электр машина үй-жайында тарату құрылғыларды ашық шиналары және ашық токсымдары үстінде орнатылмайды.. Сондай-ақ еденнен қызмет етілетін шырақтарды айналмалы машиналар үстінде орналастырмайды.

307.
Наличие ограждения от случайных прикосновений вращающихся частей оборудования, установленного в электромашинном помещении, расположенные на доступной высоте.
308.
Наличие сети питания сварочных трансформаторов, переносных светильников и электроинструмента, а также машин для уборки помещений в электромашинном помещении.
309.
Наличие инвентарных (стационарных или передвижных) подъемных и транспортных устройств для транспортировки и монтажа, разборки и сборки электрических машин, преобразователей и других работ.
310.
Наличие проходов между фундаментами или корпусами машин, между машинами и частями здания или оборудования ширины проходов не менее 1 метра в свету, допускаются местные сужения проходов между выступающими частями машин и строительными конструкциями до 0,6 метра на длине не более 0,5 метра.
311.
Наличие расстояния в свету между корпусом машины и стеной здания или между корпусами, а также между торцами рядом стоящих машин при наличии прохода с другой стороны машин не менее 0,3 метра при высоте машин до 1 метра от уровня пола и не менее 0,6 метра при высоте машин более 1 метра.
312.
Наличие прохода обслуживания между машинами и фасадом (лицевой стороной обслуживания) пульта управления или щита управления шириной не менее 2 м, при установке щитов в шкафу это расстояние выбирается от машины до закрытой двери или стенки шкафа и указанные требования не относятся к постам местного управления приводами.
313.
Наличие прохода между корпусом машины и торцом пульта управления или щита управления шириной не менее 1 м.
314.
Наличие тепловой несгораемой изоляции горячих трубопроводов в тех местах, где это необходимо для защиты персонала или оборудования.
315.
Наличие несгораемой площадки шириной не менее 600 мм с поручнями и лестницами в случаях, когда верхняя отметка фундаментной плиты машины находится выше или ниже отметки пола электромашинного помещения более чем на 400 мм.
316.
Наличие ограждения перилами площадки обслуживания, расположенные на высоте до 2 м над уровнем пола, а на высоте более 2 м – перилами и бортовыми барьерами.
317.
Наличие ступенек для входа на площадки обслуживания, расположенные на высоте до 2 м над уровнем пола.
318.
Электрические светильники в электромашинном помещении не располагаются над открытыми шинами распределительных устройств и открытыми токопроводами, также электрические светильники, обслуживаемые с пола, не располагаются над вращающимися машинами.

319.
Орталықтандырылған майлау жүйелерінің, оның ішінде электр машина үй-жайларынан тыс жерлерде орнатылатын электр машиналарына арналған жабдықтарының болуы.
320.
Қуаты 1 МВт-тан астам электр машиналарын майлау жүйелері май деңгейін көрсететін көрсеткіштерінің және май температурасын бақылау құралдарының, ал циркуляциялық май бар болса, онда майдың ағып кетуін бақылау құралдарының болуы.
321.
Май және су құбырлары мойынтіректерге ашық күйде немесе жанбайтын материалдардан жасалған алмалы-салмалы жабындысы бар каналдарда жүргізілуі.
322.
Электр машиналарының мойынтіректеріне майды жағу орындарына орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
323.
Майды мойынтіректерге жеткізіп тұратын, іргетас плитасынан электрлік оқшауланған мойынтіректерден және машиналардың басқа да бөліктерінен электрлі түрде оқшауланған құбырлардың болуы.
324.
Газ салқындатқыш пен жылу шығарғыштың әр секциясында ағызатын және толтыратын коллектордан ажырататын және жеке секцияларға суды толтыру үшін жабатын есігінің болуы.
325.
Газ салқындатқыштар мен жылу ауыстырғыштардың әр секциясының жоғары жағында ауа шығаратын крандардың болуы.
326.
Салқындатылған суды беру схемасында салқындатылған судың қысымын азайту кезінде жұмыс істейтін насос сөнгенде автоматты қосылатын резервті сорғының болуы.
327.
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың сорғыларын орнататын жерлерде толтыру коллекторы мен сорғыларда манометрдің болуы.
328.
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың ағызу және толтыру құбырларында сынапты термометрлер үшін ішіне салынған гильзалардың болуы.
329.
Сутекті тығыздықтары мен циркуляциялы майланған мойынтіректердің ағызу құбырларында ағып жатқан майды бақылап тұратын терезенің болуы, бұл ретте терезені жарықтандыру үшін авариялық жарыққа жалғанған шамдар қолданылуы тиіс.
330.
Мойынтірек және жабық ток құбыржолдарында орамдардың сутегі салқындауы бар турбина генераторлары үшін автоматтандырылған сутегінің бар болуын бақылау газ анализаторларының болуы.
331.
Электр қозғалтқышының айналатын бөліктері және электр қозғалтқышын тетіктермен муфталар, шкивтер бөліктері кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
332.
Электр қозғалтқыштағы желдеткіш жүйесі тұйықталған кезде ауа мен салқын су температурасын бақылап тұратын аспаптардың болуы.
333.
Синхронды машиналарда қоздырғыш жағынан мойынтіректердің оқшаулануы және қоздырғыштың барлық мойынтіректері і мен осы электр машиналарының май құбырлары олардың мойынтіректерінің корпустарынан оқшаулануының болуы.

319.
Наличие оборудования централизованных систем смазки, в том числе предназначенной только для электрических машин, устанавливаемые вне электромашинного помещения.
320.
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла и приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
321.
Наличие трубопроводов масла и воды прокладываемые к подшипникам открыто или в каналах со съемными покрытиями из несгораемых материалов.
322.
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
323.
Наличие труб электрически изолированных от подшипников и других деталей машины, подводящие масло к подшипникам, электрически изолированных от фундаментной плиты.
324.
Наличие задвижек в каждой секции газоохладителей и теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
325.
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции газоохладителей и теплообменников в самой высокой точке.
326.
Наличие резервного насоса автоматически включающегося при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.
327.
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
328.
Наличие встроенных гильз для ртутных термометров на напорных и сливных трубопроводах газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
329.
Наличие смотровых стекол для наблюдения за струей выходящего масла в сливных патрубках подшипников с циркуляционной смазкой и водородных уплотнений, при этом для освещения смотровых стекол должны применяться светильники, присоединенные к сети аварийного освещения.
330.
Наличие установленных автоматических газоанализаторов контроля наличия водорода в картерах подшипников и закрытых токопроводах для турбогенераторов с непосредственным водородным охлаждением обмоток.
331.
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
332.
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
333.
Наличие изолированности подшипников со стороны возбудителя, и все подшипники возбудителя у синхронных машин и маслопроводы этих электрических машин должны быть изолированы от корпусов их подшипников.

334.
Басқару аппараттарының корпустарында және айырғыш аппараттарда оның басқару тұтқасының қосылғанын және ажырағанын тез білуге мүмкіндік беретін анық белгілерінің болуы. Оператор басқару аппаратының жай-күйі бойынша электр қозғалтқыштың басты тізбегінің қосылғанын немесе ажырағанын анықтай алмайтын жағдайда жарық сигнализациясын қарастырады.
335.
Электр қозғалтқышының басқаратын қалыпты жұмыс режимдерінің ең үлкен токтарын (іске қосатын, тежеу, реверс, жұмыс істейтін) және қалыпсыз тозусыз келтіруге коммутациялық аппараттардың болуы.
336.
Механизмдерді қашықтықтан немесе автоматты басқару болған кезде алдағы іске қосу туралы алдын ала (іске қосу алдында) сигнал берудің немесе дыбыстық хабарлаудың болуы, бұл ретте мұндай сигнал беру мен мұндай хабарлауды жақын маңда авариялық ажырату аппаратын орнату талап етілмейтін тетіктерде қарастыру талап етілмейді.
337.
Айналу жиілігі өзгертілетін электр қозғалтқыштарында дабылға әсер ететін және электр қозғалтқышы корпусының температурасы жоғарылап кеткенде ажырататын қорғаныс орнатылады, сонымен қатар қуаты төмен қозғалтқыштарда осы қорғаныс түрімен шамадан тыс жүктеме тогының қорғанысының болуы.
338.
Мойынтіректерін мәжбүрлі майлайтын электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе майлауы біткенде электр қозғалтқышты ажырататын және дабыл қағатын қорғаныс түрі орнатылуы.
339.
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе желдетілмей қалғанда электр қозғалтқышын ажырататын және сигналға әсер ететін қорғаныстың болуы.
340.
Тұрақты ток электр қозғалтқыштары үшін қысқа жерге тұйықтаудан және қажеттілігіне қарай шамадан тыс жүктемеден және айналу жиілігінің шамадан тыс көтерілуінен қорғаныстың болуы.
341.
Электр қозғалтқыштарды қысқа тұйықталудан қорғау үшін сақтандырғыштар мен автоматты ажыратқыштардың болуы.
342.
Негізгі технологиялық процеске байланысты өзіндік мұқтаждағы электр қозғалтқыштарын қысқа тұйықталудан қорғау үшін электр станцияларында автоматты ажыратқыштардың болуы.
343.
Электр станцияларының өзіндік мұқтаждық жүйесіндегі автоматты ажыратқыштардың электр магнитті ажыратқыштарының сезімталдығы жеткіліксіз болған кезде қолданылатын ажыратқыштардың тәуелсіз ажыратқышына әсер ететін жылжымалы ток релесінің болуы.

334.
Наличие нанесенных четких знаков, позволяющих легко распознавать включенное и отключенное положения рукоятки управления аппаратом на корпусах аппаратов управления и разъединяющих аппарата и в случаях, когда оператор не может определить по состоянию аппарата управления, включена или отключена главная цепь электродвигателя, предусматривается световая сигнализация.
335.
Наличие коммутационных аппаратов без повреждений и ненормального износа для коммутирования наибольших токов нормальных режимов работы управляемого ими электродвигателя (пусковой, тормозной, реверса, рабочий).
336.
Наличие предварительной (перед пуском) сигнализации или звукового оповещения о предстоящем пуске при наличии дистанционного или автоматического управления механизмами, при этом такую сигнализацию и такое оповещение не требуется предусматривать у механизмов, вблизи которых установка аппарата аварийного отключения не требуется.
337.
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя на электродвигателях с изменяемой частотой вращения, также на двигателях малой мощности допускается совмещение этой защиты с защитой от токов перегрузки.
338.
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников.
339.
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции электродвигателей, имеющих принудительную вентиляцию.
340.
Наличие защиты от короткого замыкания для электродвигателей постоянного тока и при необходимости дополнительно устанавливаются защиты от перегрузки и от чрезмерного повышения частоты вращения.
341.
Наличие предохранителей или автоматических выключателей для применения в защите электродвигателей от короткого замыкания.
342.
Наличие автоматических выключателей для применения на электростанциях для защиты от короткого замыкания электродвигателей собственных нужд, связанных с основным технологическим процессом.
343.
Наличие выносных токовых реле с действием на независимый расцепитель выключателя, применяемые при недостаточной чувствительности электромагнитных расцепителей автоматических выключателей в системе собственных нужд электростанций.

344.
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батареялар үшін тармақтар токтарының тепе-теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаудың болуы.
345.
Әрқайсысында 600 кг дейінгі жалпы майдың салмағы бар конденсаторлық қондырғылар, сондай-ақ жанбайтын сұйықтығы бар немесе жанбайтын қатты толтырмасы бар конденсаторлардың немесе толтырмасы жоқ конденсаторлардан тұратын қондырғылар 1 кВ дейінгі және жоғары ҚНжҚ бойынша Г және Д санаттарына жатқызылатын өндірістік негізгі және қосалқы үй-жайларында орналастырылуы тиіс..
346.
1 кВ-қа дейінгі және одан жоғары электр қондырғыларында жерге тұйықтау өткізгіштерін фазалармен бірге және олардан бөлек ортақ қабықшада төсеуге болатын оқшауландыратын бейтараптамасының болуы, сондай-ақ жерге тұйықтау магистральдары жерге тұйықтағыштарға екі немесе одан көп әртүрлі орындардан және мүмкіндігінше үй-жайдың қарама-қарсы жақтарына қосылуы тиіс.

344.
Наличие защиты, срабатывающей при нарушении равенства токов ветвей, применяемые для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
345.
Наличие отдельного помещения, отвечающего требованиям огнестойкости, с выходом наружу или в общее помещение для расположения конденсаторных установок с общей массой масла более 600 кг. При этом конденсаторные установки с общей массой масла до 600 кг в каждой, а также конденсаторные установки, состоящие из конденсаторов с негорючей жидкостью или с негорючим твердым заполнителем, или конденсаторы без заполнителя – размещаются в помещениях распределительных устройств до 1 кВ и выше или в основных и вспомогательных помещениях производств, отнесенных к категориям Г и Д.
346.
Наличие заземляющих проводников в электроустановках до 1 кВ и выше с изолированной нейтралью, прокладываемой как в общей оболочке с фазными, так и отдельно от них, при этом магистрали заземления должны быть присоединены к заземлителям в двух или более разных местах и, по возможности, с противоположных концов помещения.

347.
Өрт қауіпті аймақтары бар ғимараттарды, құрылыстарды, сыртқы қондырғыларды найзағайдың тура соққыларынан және оның қайталама көріністерінен қорғау, сондай-ақ онда орнатылған құрамында жанғыш сұйықтары, ұнтақ тәрізді немесе талшықты материалдары және т.б. бар жабдықты (металл ыдыстары, құбырлар) статикалық электрге байланысты бола алатын ұшқындаудың алдын алу үшін, жобалау бойынша қолданыстағы нормативтеріне сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды найзағайдан қорғаудың және статикалық электрден қорғаудың болуы.
Лауазымды адам (адамдар)
__________ _______ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы
_________ ________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

347.
Наличие защиты зданий, сооружений и наружных установок, содержащих пожароопасные зоны, от прямых ударов молнии и вторичных ее проявлений, а также заземление установленного в них оборудования (металлических сосудов, трубопроводов), содержащего горючие жидкости, порошкообразные или волокнистые материалы, для предотвращения искрения, обусловленного статическим электричеством, в соответствии с действующими нормативами по проектированию и устройству молниезащиты зданий и сооружений и защиты установок от статического электричества.
Должностное (ые) лицо (а)
_______________ _______________ _________________________________________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
_______________ _______________ _________________________________________________
должность             подпись             фамилия, имя, отчество (при наличии)