"Қазақстан Республикасының Халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 желтоқсандағы № 1083 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 қаңтарда № 14686 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының Халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6 - тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9108 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылғы 29 мамырда № 104 (28328 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартында:
7 - тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) республикалық орталықтардың, көпбейінді стационарлардың (облыстық, қалалық ауруханалар, аудандық орталық ауруханалар (бұдан әрі –АОА), ауданаралық ауруханалар (бұдан әрі – ААА) және ауылдық аурухана (бұдан әрі – АА) МО бөлімшелері (төсектік);";
18, 19 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ересектер мен балаларға барлық кезеңдерде МО көрсету медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес пациенттерге ұсынылатын МО көлемінде жүзеге асырылады.
19. МО-ның көлемі төмендегідей бөлінеді:
1) І оңалту – бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес реанимация және қарқынды терапия немесе мамандандырылған бейінді бөлімшелерде ұсынылатын емдеу-диагностикалау және жекелеген оңалту қызметтерінің көлемі;
2) ІІ А оңалту – бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес халықаралық өлшемдерге сәйкес республикалық орталықтардың, көп бейінді стационарлардың, ОО МО бөлімшелерінде БӘФ бұзылушылығы бар пациенттерге ұсынылатын оңалту қызметтерінің көлемі;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2016 года № 1083. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2017 года № 14686. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9108), следующие изменения:
в Стандарте организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) отделения (койки) МР республиканских центров, многопрофильных стационаров (областные, городские больницы, центральные районные больницы (далее – ЦРБ), межрайонные больницы (далее – МРБ) и сельские больницы (далее – СБ);";
пункты 18, 19 изложить в следующей редакции:
"18. Оказание МР взрослому и детскому населению на всех этапах осуществляется в объемах МР, предоставляемых пациентам согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.
19. Выделяют объемы МР:
1) реабилитация I – это объем лечебно-диагностических и отдельных реабилитационных услуг, предоставляемых в отделении реанимации и интенсивной терапии или специализированном профильном отделении, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;
2) реабилитация II А – это объем реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам с нарушением БСФ в соответствии с международными критериями в отделении МР республиканских центров, многопрофильных стационаров, РЦ, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;

3) ІІ Б оңалту - бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес халықаралық өлшемдерге сәйкес республикалық орталықтардың, көпбейінді стационарлардың, ОО МО бөлімшелерінде БӘФ ауыр бұзылушылығы бар пациенттерге ұсынылатын оңалту қызметтерінің көлемі;
4) амбулаториялық І оңалту - бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес АЕҰ-да, санаторийлерде пациенттерге ұсынылатын емдеу-диагностикалау және жекелеген оңалту қызметтерінің көлемі;
5) амбулаториялық ІІ оңалту – бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес халықаралық өлшемге сәйкес АЕҰ, АОА, ААА, АА, ОО емханаларының күндізгі стационарларында және (немесе) емханалық бөлімшелерінде, санаторийлерде БӘФ бұзушылықтары бар пациенттерге ұсынылатын оңалту қызметтерінің көлемі;
6) қолдаушы оңалту (мүгедектер мен балалар үшін) – бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес халықаралық өлшемдерге сәйкес АЕҰ, АОА, ААА, АА, ОО емханаларының күндізгі стационарларында және (немесе) емханалық бөлімшелерінде, үй стационарында және санаторийлерде БӘФ бұзушылығы бар пациенттерге ұсынылатын оңалту қызметтерінің көлемі;
7) қайта оңалту (балалар үшін) – бұл медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес, халықаралық өлшемдер бойынша ОО, МО-ның бөлімшелерінде, санаториийлерде БӘФ бұзушылығы бар пациенттерге ұсынылатын оңалту қызметтерінің көлемі.";
20-тармақта:
екінші бөлімнің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екінші кезең (жалғастырушы) - медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес, ерте қалпына келтіру кезеңі ішінде немесе жарақаттануда МО көрсетуді нозологияға, пациенттің ауырлық жағдайына, халықаралық өлшемдерге сәйкес БӘФ бұзылушылығына байланысты және "ІІ А оңалту" немесе "ІІ Б оңалту" көлемінде және республикалық орталықтардың, көпбейінді стационарлардың, ОО-ның МО бөлімшелерінде МТК өткізеді.
Медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес пациенттер "ІІ А оңалтудың" екінші кезеңіне бастан өткерген аурудан кейінгі (операциялық араласу) алғашқы алты ай ішінде бастан өткерген жарақатынан кейінгі он екі айда жіберіледі.
Медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес пациенттер "ІІ Б оңалтудың" екінші кезеңіне бастан өткерген аурудан кейін (операциялық араласу) алғашқы он екі айдың ішінде бастан өткерген жарақатынан кейін жиырма төрт айда жіберіледі.";
бесінші бөлімнің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

3) реабилитация II Б – это объем реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам с тяжелыми нарушениями БСФ в соответствии с международными критериями в отделении МР республиканских центров, многопрофильных стационаров, РЦ, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;
4) амбулаторная реабилитация I – объем лечебно-диагностических и отдельных реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам в АПО, санаториях, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;
5) амбулаторная реабилитация II – это объем реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам с нарушением БСФ в соответствии с международными критериями в АПО, дневных стационарах поликлиник и (или) поликлинических отделений ЦРБ, МРБ, СБ, РЦ, санаториях, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;
6) реабилитация поддерживающая (для инвалидов и детей) – это объем реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам с нарушением БСФ в соответствии с международными критериями в АПО, дневных стационарах поликлиник и (или) поликлинических отделений ЦРБ, МРБ, СБ, РЦ, стационарах на дому и санаториях, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации;
7) реабилитация повторная (для детей) – это объем реабилитационных услуг, предоставляемых пациентам с нарушением БСФ в соответствии с международными критериями в отделении МР, РЦ, санаториях, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.";
в пункте 20:
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) второй этап (продолженный) – оказание МР в раннем восстановительном периоде течения заболевания или травмы в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента, нарушений БСФ в соответствии с международными критериями и проводится МДК в объемах "Реабилитация II А" и "Реабилитация II Б" в отделениях МР республиканских центров, многопрофильных стационаров, РЦ, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.
На второй этап "Реабилитации IIA" пациенты направляются в течение первых шести месяцев после перенесенного заболевания (оперативного вмешательства), двенадцати месяцев после перенесенной травмы, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.
На второй этап "Реабилитации IIБ" пациенты направляются в течение первых двенадцати месяцев после перенесенного заболевания (оперативного вмешательства), двадцати четырех месяцев после перенесенной травмы, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.";
подпункт 1) части пятой изложить в следующей редакции:

"1) қолдаушы оңалту – аурудың резуальды кезеңінде МО-ның екінші және үшінші кезеңдерін аяқтаған БӘФ тұрақты бұзылушылығы бар мүгедектерге және балаларға халықаралық критерийге сәйкес жүзеге асырылады.
Қолдаушы оңалтуды жылына бір рет МТК мамандары "Қолдаушы оңалту" көлемінде МО-ны тағайындаумен амбулаториялық жағдайларда және санаторийлерде медициналық оңалту бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес АОА, ААА, АА-ның күндізгі стационарларында, санаторийлерде АЕҰ жағдайында жүзеге асырылады.
Өз беттерінше қозғала алмайтын, бірақ қалпына келтіру болашағы бар немесе функциясын компенсациялауға болатын, зерттеудің нақты әдістері расталған пациенттерге, МО-ны үй жағдайында АЕҰ-ның МДК мамандары жүзеге асырады (көшпелі нысаны).
Медициналық оңалтудың негізгі кезеңдерінде емделуге жатқызу аурудың бүкіл кезеңіне бір рет жүргізіледі.";
27 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Бір медициналық ұйымның ішінде МО-ның екінші кезеңін өткізу үшін пациент порталда тіркелмей МО бөлімшесіне (төсек) ауыстырылады және бір емделген жағдай болып есептеледі. МО бөлімшесі (төсек) болмаған жағдайда пациентті бөлімшеде (төсек) МО бар ұйымға ауыстыру Портал арқылы жүзеге асырылады. Пациентті МО бейінді бөлімшесіне ауыстыру қабылдаушы ұйымның МТК үйлестіруші дәрігерімен алдын ала келісу арқылы бағыттаушы ұйымның үйлестіруші-дәрігері жүзеге асырады.
МО-ның екінші кезеңі Порталға тіркеу арқылы жүргізіледі.";
29 - тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ІІІ дәрежеден аса тыныс алу функциясының жетіспеушілігі;";
көрсетілген стандартқа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 6-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 7-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 9-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 10-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 11-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

"1) поддерживающая реабилитация – осуществляется для инвалидов и детей в резидуальном периоде болезни, завершившим второй или третий этапы МР, имеющим стойкие нарушения БСФ в соответствии с международными критериями.
Поддерживающая реабилитация осуществляется в амбулаторных условиях и санаториях специалистами МДК с назначением МР в объеме "Реабилитация поддерживающая" один раз в год, в условиях АПО, дневных стационарах ЦРБ, МРБ, СБ, санаториях, согласно клиническим протоколам по медицинской реабилитации.
Пациентам, которые не могут самостоятельно передвигаться, но имеют подтвержденные объективными методами исследования перспективы восстановления или компенсации функции, МР осуществляется на дому специалистами МДК АПО (выездная форма).
Госпитализация на основных этапах медицинской реабилитации проводится однократно за весь период болезни.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Для проведения первого этапа МР внутри одной медицинской организации, пациент переводится в отделение (койки) МР без регистрации в Портале и считается как один пролеченный случай. В случае отсутствия отделения (коек) МР, перевод пациента в медицинскую организацию, имеющую отделение (койки) МР, осуществляется через Портал. Перевод пациента в профильное отделение МР осуществляется врачом-координатором направляющей организации путем предварительного согласования с врачом–координатором МДК принимающей организации.
Второй этап МР проводится с регистрацией в Портале.";
подпункт 6) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"6) недостаточность функции дыхания более III степени;";
приложение 1 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 10 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;

көрсетілген стандартқа 13-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 14-қосымша осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 17-қосымша осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 20-қосымша осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген стандартқа 23-қосымша осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті белгіленген заңнамалық тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспасөз басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталлондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
1 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1 - қосымша
Екінші кезең " II А оңалту" "Кардиология және кардиохирургия" бейіні (ересектер)
р/с №
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
1.
Миокард инфаркты
(2 айға дейінгі жіті кезеңде):
I 21–I 22;
СН I–III ФК (NYHA);
2.

приложение 13 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
приложение 14 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
приложение 17 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу;
приложение 20 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему приказу;
приложение 23 к указанному стандарту изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице - министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 1
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II А"
Профиль "кардиология и кардиохирургия" (взрослые)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1.
Инфаркт миокарда (в подостром периоде до 2 мес.) I 21–I 22;
СН I–III ФК (NYHA);
2.

Карновский индексі - 40 - 70%;
3.
Ауыр бассүйек-ми жарақатынан, омырқа-жұлын жарақатынан кейін:
T 91.3, Т 90.5; Z 50.9;
ASIA - B, C, D;
Barthel индексі - 30 - 60 балл немесе функционалдық тәуелсіздік шкаласы, FIM - 25 - 70 %;
Тест Mini Mental - 10 - 25 балл (афазияға байланысты ММТ жүргізу мүмкін болмаса, науқас нұсқауларды орындауы, оңалту үдерісіне белсенді қатысуы тиіс);
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
9 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
11 - қосымша
Екінші кезең "II А оңалту" "Кардиология және кардиохирургия" бейіні (балалар)
р/с
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
4.
Қайталама өкпе гипертензиясы:
Q21.0, 21.1, 25.0, 25.1;
ЖЖ I-III ФК (NYHA)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
10 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
13 - қосымша
Екінші кезең "II А оңалту" "Неврология және нейрохирургия" бейіні (балалар)
р/с
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
1.
Бассүйек-ми және омыртқа-жұлын жарақаты, олардың салдары:
Бассүйекішілік жарақат салдары:
Т 90.5;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 30 - 90 балл;
Жұлын жарақаттарының салдары:
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Аяқ-қолға жасалған микрохирургиялық операциялардан кейін бұлшықеттің бір тобындағы күш 3 балдан төмен болмаса;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 30 - 90 балл; ASIA шкаласы - В, C, D;
2.
Жекелеген нервтердің, нерв түбіршіктері мен өрімдерінің зақымдануы:
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0, G 54.1,
G 54.8, G 56, G 56.0, G 56.1, G 56.2,
G 56.3, G 56.8, G 57, G 5 7.0, G 57.2;
Жекелеген нервтердің парездерінде, өзіне-өзі қызмет ету функцияларының бұзылыстары кезінде;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл; Wee Fim шкаласы 30 - 90 балл;
Полиневропатиялар мен шеткі нерв жүйесінің басқа зақымданулары:
G 60, G 60.0, G 60.2, G 60.8, G 61.0,
G 61, G 62, G 62.0, G 62.2,
G 71, G 71.0, G 71.1, G 72.0;
Нерв –психикалық дамуының шкаласы (бұдан әрі-НПДШ) 0 -1,75 балл;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 30 - 90 балл және одан төмен балдар;
3.
Орталық нерв жүйесінің асқынған аурулары және олардың салдары:
G 09;
Нерв жүйесінің басқа бұзылулары:
G 91, G 91.0, G 93, G 93.0, G 93.1,
G 95;
Цереброваскулярлық аурулардың салдары:
I 69, I 69.0, I 69.1, I 69.2, I 69.3;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл; Wee Fim шкаласы 30 - 90 балл;
4.
Жүйелік атрофиялар, экстрапирамидалық бұзылыстар, демиелинизирленуші аурулар:
G 11, G 11.0, G 11.1, G 11.2, G 11.3,
G 11.4, G 11.8, G 23, G 24, G 35,
G 37;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 30 - 90 және одан төмен балдар;
5.
Нерв жүйесі дамуының туа біткен ауытқулары:

Индекс Карновского - 40 - 70%;
3
После тяжелой черепно-мозговой, позвоночно-спинномозговой травмы
T 91.3, Т 90.5; Z 50.9;
ASIA- B, C, D;
Индекс Barthel - 30 - 60 баллов или
шкала функциональной независимости, FIM - 25 - 70 %;
Тест Mini Mental - 10 - 25 баллов (если нет возможности провести ММТ из - за афазии, больной должен выполнять указания, активно участвовать в реабилитационном процессе);
Приложение 9
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 11
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II А"
Профиль "кардиология и кардиохирургия" (дети)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1
Вторичная легочная гипертензия Q 21.0, 21.1, 25.0, 25.1;
СН I - III ФК (NYHA)
Приложение 10
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 13
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II А"
Профиль "неврология и нейрохирургия" (дети)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1.
Черепно - мозговые и позвоночно - спинномозговые травмы, их последствия:
Последствия внутричерепной травмы Т 90.5;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов;
Последствия травм спинного мозга T 91.3, T 93.4, T 92.4;
После микрохирургических операций конечностей, когда сила хотя бы одной группы мышц менее 3 баллов;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов;
Шкала ASIA - В, C, D;
2
Поражения отдельных нервов, нервных корешков и сплетений:
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0,
G 54.1, G 54.8, G 56, G 56.0,
G 56.1, G 56.2, G 56.3, G 56.8,
G 57, G 5 7.0, G 57.2;
При парезе отдельных нервов, при нарушении функции самообслуживания;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов;
Полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы:
G 60, G 60.0, G 60.2, G 60.8,
G 61.0, G 61, G 62, G 62.0, G 62.2,
G 71, G 71.0, G 71.1, G 72.0;
Шкала нервно-психического развития (далее - ШНПР) 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
шкала Wee Fim 30 - 90 баллов
и менее баллов;
3
Воспалительные болезни центральной нервной системы и их последствия: G 09;
Другие нарушения нервной системы:
G 91, G 91.0, G 93, G 93.0, G 93.1,
G 95;
Последствия цереброваскулярных заболеваний: I 69, I 69.0, I 69.1,
I 69.2, I 69.3;
ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов;
4
Системные атрофии, экстрапирамидные нарушения, демиелинизирующие болезни:
G 11, G 11.0, G 11.1, G 11.2,
G 11.3, G 11.4, G 11.8, G 23, G 24,
G 35, G 37;
ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов
и менее баллов;
5
Врожденные пороки развития нервной системы

Q 02, Q 03, Q 03.8, Q 04.0, Q 04.1,
Q 04.2, Q 04.3, Q 04.4, Q 04.5,
Q 04.6, Q 05, Q 06.1, Q 06.8, Q 07.0;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 40 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 30 - 90 және одан төмен балдар
6.
Церебралдық паралич, басқа параличтік синдромдар:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2, G 80.3,
G 80.4, G 81, G 81.0, G 81.1, G 81.9,
G 82, G 82.0, G 82.1, G 82.3, G 82.4,
G 83, G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
Сан, омыртқа, аяқ-қолға жасалған түзету операцияларынан кейін Barthel индексі мод. 80 және одан төмен балдар
Wee Fim шкаласы 54 және одан төмен балдар
Ashworth спастика шкаласы 3 және одан жоғары;
7.
Операциялық араласудан кейін:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2, G 80.3,
G 80.4, G 81, G 81.0, G 81.1, G 81.9,
G 82, G 82.0, G 82.1, G 82.3, G 82.4,
G 83, G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
G 91, G 91.0, G 93, G 93.0, G 93.1,
G 95; Q 07.8; I 69;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 30 - 125 балл;
WeeFim шкаласы 20 - 90 және одан төмен балдар
8.
Кохлеарлық импланттаудан кейінгі нейросенсорлық есту мүкістігін оңалту: H 90.3;
Есту мүкістігінің IV дәрежесі немесе саңыраулық, кохлеарлық импланттаудан кейінгі жағдай;
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
11 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
14- қосымша
Екінші кезең "II Б оңалту" "Неврология және нейрохирургия" бейіні (балалар)
р/с
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
1.
Ауыр бассүйек-ми және омыртқа-жұлын жарақаты, олардың зақымдары:
Бассүйекішілік жарақаттың салдары:
T 90.5
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 30 - 90 балл және одан төмен;
Wee Fim шкаласы 20 - 65 балл және одан төмен;
Полиневропатиялар мен шеткі нервтер жүйесінің басқа зақымданулары:
G 61, G 62;
Жеке нервтердің парезінде, өзіне-өзі қызмет ету функцияларының бұзылыстарында;
Barthel индексі мод. 30 - 90 балл;
Wee Fim шкаласы 20 - 65 балл және одан төмен;
ASIA - А, В, C, D;
2.
Жұлын жарақатының салдары:
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
ASIA - A, B, C зақымы
кезінде тетраплегия;
ASIA D зақымы кезінде тетраплегия;
ASIA - A, B, C зақымы кезінде параплегия;
ASIA D зақымы кезінде параплегия
Barthel индексі мод. 50 балдан артық емес;
3
Орталық нерв жүйесінің асқыну аурулары және олардың салдары:
G 09;
Нерв жүйесінің басқа бұзылулары:
G 35, G 37, G 83, G 91.0, G 91.1,
G 91.2, G 91.3, G 93.0, G 95.0,
G 95.1, G 95.2, G 95.8, G 97.2;
Цереброваскулярлық ауруларының салдары:
I 69, I 69.0, I 69.1, I 69.2, I 69.3;

Q 02, Q 03, Q 03.8, Q 04.0, Q 04.1,
Q 04.2, Q 04.3, Q 04.4, Q 04.5,
Q 04.6, Q 05, Q 06.1, Q 06.8,
Q 07.0;
ШНПР - 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 40 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 30 - 90 баллов
и менее баллов;
6
Церебральный паралич, другие паралитические синдромы:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
После коррективных операций бедра, позвоночника, конечностей, когда индекс Barthel мод. 80 и менее баллов;
Шкала Wee Fim 54 и менее баллов;
Шкала спастичности Ashworth от 3 и выше;
7
После оперативного вмешательства:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
G 91, G 91.0, G 93, G 93.0, G 93.1,
G 95; Q 07.8; I 69;
ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 30 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 20 - 90 баллов и менее баллов;
8
Реабилитация нейросенсорной тугоухости после кохлеарной имплантации
H 90.3;
IV степень тугоухости или глухота, состояние после кохлеарной имплантации;
Приложение 11
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 14
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II Б"
Профиль "неврология и нейрохирургия" (дети)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1.
Последствия тяжелых черепно - мозговых травм и позвоночно - спинномозговых травм:
Последствия внутричерепной травмы Т 90.5;
Шкала нервно-психического развития (далее - ШНПР) 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 30 - 90 баллов и менее;
Шкала Wee Fim 20 - 65 баллов и менее;
Полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы:
G 61, G 62;
При парезе отдельных нервов, при нарушении функции самообслуживания;
Индекс Barthel мод. 30 - 90 баллов;
Шкала Wee Fim 20 - 65 баллов и менее;
ASIA - A, B, C, D;
2.
Последствия травм спинного мозга
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Тетраплегия при травме типа
ASIA - A, B, C;
Тетраплегия при травме типа
ASIA - D;
Параплегия при травме типа
ASIA - A, B, C;
Параплегия при травме типа ASIA D, когда индекс Barthel мод. не более 50 баллов;
3.
Воспалительные болезни центральной нервной системы и их последствия:
G 09;
Другие нарушения нервной системы:
G 35, G 37, G 83, G 91.0, G 91.1,
G 91.2, G 91.3, G 93.0, G 95.0,
G 95.1, G 95.2, G 95.8, G 97.2;
Последствия цереброваскулярных заболеваний:
I 69, I 69.0, I 69.1, I 69.2, I 69.3;

НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 30 - 90 балл және одан төмен;
WeeFim шкаласы 20 - 65 балл және одан төмен;
4.
Нерв жүйесі дамуының туа біткен ауытқулары:
Q 07, Q 28.2, Q 28.3;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 30 - 90 балл және одан төмен;
WeeFim шкаласы 20 - 65 балл және одан төмен;
5.
Операциялық араласудан кейін:
G 40, G 83, G 91.0, G 91.1, G 91.3,
G 91.2, G 93.0, G 95.0, G 97.2;
Q 07.8, Q 28.2, Q 28.3; I 69;
НПДШ 0 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 30 - 90 балл және одан төмен;
WeeFim шкаласы 20 - 65 балл және одан төмен;
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
12 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
17 - қосымша
Үшінші кезең "II Амбулаториялық оңалту" "Неврология және нейрохирургия" бейіні (балалар)
р/с
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
1.
Бассүйек-ми және омыртқа-жұлын жарақаты, олардың салдары:
Бассүйекішілік жарақаттың салдары:
T 90.5
Нерв –психикалық дамуының шкаласы (бұдан әрі-НПДШ) 1 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балдан жоғары;
Жұлын жарақатының салдары:
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 40 - 90 балл;
ASIA шкаласы - В, C, D;
2.
Жеке нервтердің, нерв түбіршіктері мен өрімдерінің зақымдануы:
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0,
G 54.1, G 54.8, G 56, G 56.0,
G 56.1, G 56.2, G 56.3, G 56.8,
G 57, G 57.0, G 57.2;
Жеке нервтердің парезінде, өзіне-өзі қызмет ету функцияларының бұзылыстарында;
НПДШ 1,75 балдан жоғары;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балдан жоғары;
Полиневропатиялар мен шеткі нервтер жүйесінің басқа зақымданулары:
G 60, G 60.0, G 60.2, G 60.8,
G 61.0, G 61, G 62, G 62.0, G 62.2,
G 71, G 71.0, G 71.1, G 72.0;
НПДШ 1 - 1,75 балдан жоғары;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 54 – 90 балдан жоғары;
3.
Орталық нерв жүйесінің асқынған аурулары және олардың салдары: G 09;
Нерв жүйесінің басқа бұзылулары:
G 35, G 37, G 83, G 91.0, G 91.1,
G 91.2, G 91.3, G 93.0, G 95.0,
G 95.1, G 95.2, G 95.8, G 97.2;
Цереброваскулярлық аурулардың салдары:
I 69, I 69.0, I 69.1, I 69.2, I 69.3;
НПДШ – 1 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балдан жоғары;
4.
Жүйелік атрофиялар, экстрапирамидалық бұзылыстар, демиелинизирленуші аурулар:
G 11, G 11.0, G 11.1, G 11.2,
G 11.3, G 11.4, G 11.8, G 23, G 24,
G 35; G 37;
НПДШ - 0,5 - 1,75 балл;

ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 30 - 90 баллов и менее;
Шкала Wee Fim 20 - 65 баллов и менее;
4.
Врожденные пороки развития нервной системы
Q 07, Q 28.2, Q 28.3;
ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 30 - 90 баллов;
Шкала Wee Fim 20 - 65 баллов и менее;
5.
После оперативного вмешательства:
G 40, G 83, G 91.0, G 91.1, G 91.3,
G 91.2, G 93.0, G 95.0, G 97.2,
Q 07.8, Q 28.2, Q 28.3, I 69;
ШНПР 0 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 30 - 90 баллов и менее;
Шкала Wee Fim 20 - 65 баллов и менее;
Приложение 12
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 17
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Третий этап
"Амбулаторная реабилитация II"
Профиль "неврология и нейрохирургия" (дети)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1.
Черепно - мозговые и позвоночно - спинномозговые травмы, их последствия:
Последствия внутричерепной травмы Т 90.5;
Шкала нервно - психического развития (далее - ШНПР) 1 - 1,75 балла;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125;
баллов Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
Последствия травм спинного мозга
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Индекс Barthel мод. 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 40 - 90 баллов;
Шкала ASIA - В, C, D;
2.
Поражения отдельных нервов, нервных корешков и сплетений
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0,
G 54.1, G 54.8, G 56, G 56.0,
G 56.1, G 56.2, G 56.3, G 56.8,
G 57, G 57.0, G 57.2;
При парезе отдельных нервов, при нарушении функции самообслуживания;
ШНПР выше 1,75 балла;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
Полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы:
G 60, G 60.0, G 60.2, G 60.8,
G 61.0, G 61, G 62, G 62.0, G 62.2,
G 71, G 71.0, G 71.1, G 72.0;
ШНПР 1 - 1,75 балла;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
3.
Воспалительные болезни центральной нервной системы и их последствия:
G 09;
Другие нарушения нервной системы:
G 91, G 91.0, G 93, G 93.0, G 93.1,
G 95;
Последствия цереброваскулярных заболеваний:
I 69, I 69.0, I 69.1, I 69.2, I 69.3;
ШНПР выше - 1 - 1,75 балла;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
4.
Системные атрофии, экстрапирамидные нарушения, демиелинизирующие болезни:
G 11, G 11.0, G 11.1, G 11.2,
G 11.3, G 11.4, G 11.8, G 23; G 24;
G 35; G 37;
ШНПР 0,5 - 1,75 балла;

Barthel индексі мод. 60 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балл;
5.
Эпизодтық және пароксизмалдық бұзылулар:
G 40, G 43 - G 47;
НПДШ - 0,5 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балл;
6.
Нерв жүйесі дамуының туа біткен ауытқулары:
Q 02, Q 03, Q 03.8, Q 04.0, Q 04.1,
Q 04.2, Q 04.3, Q 04.4, Q 04.5,
Q 04.6, Q 05, Q 06.1, Q 06.8,
Q 07.0;
Даун ауруы Q 90;
НПДШ - 0,5 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 60 -125 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балдан жоғары;
7.
Церебралдық паралич, басқа параличтік синдромдар:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
Ashworth спастикалық шкаласы 1 -2, GMFCS 1 - 2, GMFМ шкаласы;
Қолдардың қызметінің шкаласы МACs 1 - 2;
8.
Операциялық араласудан кейін:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
НПДШ – 0,5 - 1,75 балл;
Barthel индексі мод. 60 - 125 балл;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балл;
9.
Психикалық бұзылулар және мінез-құлық бұзылулары:
F 80.8, F 84.0, F 84.1, F 84.2,
F 84.5;
НПДШ 1 - 1,75 балдан жоғары;
Barthel индексі мод. 60 балдан жоғары;
Wee Fim шкаласы 90 балдан жоғары;
10.
Кохлеарлық импланттаудан кейінгі нейросенсорлық есту мүкістігін оңалту: H 90.3;
Есту мүкістігінің IV дәрежесі немесе саңыраулық, кохлеарлық импланттаудан кейінгі жағдай;
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1083 бұйрығына
13 - қосымша
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
20 - қосымша
"Қолдаушы оңалту" қолдаушы оңалтуы "Неврология және нейрохирургия" бейіні (балалар)
р/с№
Нозологиялық нысан
(АХЖ-Х бойынша коды)
Халықаралық өлшем
(биоәлеуметтік функциялар бұзылыстарының дәрежесі)
1.
Бассүйек-ми және омыртқа-жұлын жарақаты, олардың зақымдары:
Бассүйекішілік жарақат салдары:
T 90.5;
Нерв - психикалық дамуының шкаласы (бұдан әрі-НПДШ) 1 балл;
Barthel индексі мод. 60 балл;
Wee Fim шкаласы 60 балл;
Жұлын жарақатының салдары:
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Barthel индексі мод. 60 балл;
Wee Fim шкаласы 40 балл;
ASIA шкаласы - В, C, D;
2.
Жеке нервтердің, нерв түбіршіктері мен өрімдерінің зақымдануы:
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0,
G 54.1, G 54.8, G 56, G 56.0,
G 56.1, G 56.2, G 56.3, G 56.8,
G 57, G 57.0, G 57.2;
Жеке нервтердің парезінде, өзіне-өзі қызмет ету функцияларының бұзылыстарында;
НПДШ 1 балл ;
Barthel индексі мод. 60 балл;
Wee Fim шкаласы 54 - 90 балл;
Полиневропатиялар мен шеткі нервтер жүйесінің басқа зақымданулары:

Индекс Barthel мод. 60 -125 баллов;
Шкала Wee Fim 54 - 90 баллов;
5.
Эпизодические и пароксизмальные расстройства:
G 40, G 43 - 47;
ШНПР 0,5 - 1,75 балла;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
6.
Врожденные пороки развития нервной системы:
Q 02, Q 03, Q 03.8, Q 04.0, Q 04.1,
Q 04.2, Q 04.3, Q 04.4, Q 04.5,
Q 04.6, Q 05, Q 06.1, Q 06.8,
Q 07.0;
Болезнь Дауна Q 90;
ШНПР 0,5 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. выше 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim выше 54 - 90 баллов;
7.
Церебральный паралич, другие паралитические синдромы
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
Шкала спастичности Ashworth 1 - 2, шкала GMFCS1 - 2, GMFМ;
Шкала функционирования верхних конечностей МACs 1 - 2;
8.
После оперативного вмешательства:
G 80, G 80.0, G 80.1, G 80.2,
G 80.3, G 80.4, G 81, G 81.0,
G 81.1, G 81.9, G 82, G 82.0,
G 82.1, G 82.3, G 82.4, G 83,
G 83.0, G 83.1, G 83.2, G 83.4;
ШНПР 0,5 - 1,75 баллов;
Индекс Barthel мод. 60 - 125 баллов;
Шкала Wee Fim 54 - 90 баллов;
9.
Психические расстройства и расстройства поведения:
F 80.8, F 84.0, F 84.1, F 84.2,
F 84.5;
ШНПР 1 - 1,75 баллов и выше;
Индекс Barthel мод. 60 б. и выше;
Шкала Wee Fim 90 б. и выше;
10.
Реабилитация нейросенсорной тугоухости после кохлеарной имплантации
H 90.3;
IV степень тугоухости или глухота, состояние после кохлеарной имплантации;
Приложение 13
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 21 декабря 2016 года № 1083
Приложение 20
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Поддерживающая реабилитация
"Реабилитация поддерживающая"
Профиль "неврология и нейрохирургия" (дети)
№ п/п
Нозологическая форма (код по МКБ-Х)
Международные критерии (степень нарушения биосоциальных функций)
1.
Черепно - мозговые и позвоночно - спинномозговые травмы, их последствия:
Последствия внутричерепной травмы Т 90.5;
Шкала нервно - психического развития (далее - ШНПР) 1 балл;
Индекс Barthel мод. 60 баллов;
Шкала Wee Fim 60 баллов;
Последствия травм спинного мозга:
T 91.3, T 93.4, T 92.4;
Индекс Barthel мод. 60 баллов;
Шкала Wee Fim 40 баллов;
Шкала ASIA - В, C, D;
2.
Поражения отдельных нервов, нервных корешков и сплетений:
G 53.0, G 51.8, G 54, G 54.0,
G 54.1, G 54.8, G 56, G 56.0,
G 56.1, G 56.2, G 56.3, G 56.8,
G 57, G 57.0, G 57.2;
При парезе отдельных нервов, при нарушении функции самообслуживания;
ШНПР 1 балл;
Индекс Barthel мод 60 баллов;
Шкала Wee Fim 54 - 90 баллов;
Полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы: