Бағалау көрсеткішін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 701 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 317 бірлескен бұйрығы және қаулысы . Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 ақпанда № 14756 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалау көрсеткішін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ банктерi бағалау көрсеткiштерiн анықтаудың ережелерiн бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі № 333 бұйрығының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 тамыздағы № 308 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2497 тіркелген, 2003 жылғы 3 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 258-259 (23558) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Заң департаменті (Сәрсенова Н.В.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты және қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық және қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы бірлескен бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы бірлескен бұйрықтың және қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Б.Т. Сұлтановқа және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.

Об утверждении Правил определения оценочного показателя
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 701 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 317. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2017 года № 14756
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения оценочного показателя.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года № 333 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 308 "Об утверждении Правил определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан" (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2497, опубликованное 4 октября 2003 года в газете "Казахстанская правда" № 284-285 (24224-24225)).
3. Юридическому департаменту (Сарсенова Н.В.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящих совместных приказа и постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящих совместных приказа и постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящих совместных приказа и постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящих совместных приказа и постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящих совместных приказа и постановления возложить на Министра финансов Республики Казахстан Султанова Б.Т. и Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.

6. Осы бірлескен бұйрық және қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
_____________ Д. Ақышев
Бірлескен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 701 бұйрығымен және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 317 қаулысымен
бекітілген
Бағалау көрсеткішін айқындау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы бағалау көрсеткішін айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінің бағалау көрсеткішін айқындау тәртібін белгілейді.
2. Қағидаларда Заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау көрсеткiшiн есептеу сәтi – салымшы шартта белгіленген соманы жинақтаған және шартта айқындалған жинақ мерзiмi аяқталған жағдайда, бiрақ тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шартты жасалғаннан кейiн үш жылдан соң басталатын тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы туралы шарт бойынша бағалау көрсеткiшiнiң мәнiн айқындау сәтi;
2) бағалау көрсеткiшiнің ең төменгi мәні – бағалау көрсеткiшiнiң мәнi, оған жетпеген жағдайда тұрғын үй қарызын беруден бас тартуға негiз болады.
2-тарау. Бағалау көрсеткiшiн айқындау тәртібі
3. Бағалау көрсеткіші жинақ ақшаның ең төменгi қажет сомасы мен ең төменгi жинақтау мерзiмi 3 (үш) жыл болатын шарттар бойынша ай сайынғы негiзде жасалады.
4. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн мынадай формула қолданылады:
мұндағы:
БК – бағалау көрсеткiшi;
Віi-төлемiнiң (салымының) мөлшерi;
Пі – есептелген сыйақы сомасы;
Гі – есептелген мемлекеттік сыйлықақының сомасы;
% – салым бойынша банктiң сыйақы мөлшерлемесі;
Ті – төлем (салым) енгiзілген сәттен бастап бағалау көрсеткiшін есептеу сәтiне дейiнгi сәт;
і, n – төлемдердiң (салымдардың) реттiк нөмiрi;
ШС – шарттық сома.
5. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн бiр ай 30 (отыз) күннен, тоқсан - 90 (тоқсан) күннен, жыл - 360 (үш жүз алпыс) күннен тұрады.
6. Бағалау көрсеткiшiн есептеу үшiн келтiрiлген формула мынадай факторларды ескередi:
1) салымшының төлемдердi (салымдарды) жүзеге асыруының толықтығы және уақтылығы: салымшы жинақтаудың барлық мерзiмi iшiнде төлемдердi уақтылы жүзеге асырмаған не төлемдердi (салымдарды) бiркелкi енгiзген жағдайда есептелген төлемді (салымды) енгізу сомаларынан төмен төлемдер енгізген жағдайда бағалау көрсеткiшiнiң мәнi төмендейдi;

6. Настоящие совместные приказ и постановление вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
ПредседательНационального БанкаРеспублики Казахстан_____________ Д. Акишев
Утверждены
совместными приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 701
и постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 317
Правила определения оценочного показателя
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения оценочного показателя (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (далее - Закон) и устанавливают порядок определения оценочного показателя жилищными строительными сберегательными банками в Республике Казахстан.
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом, а также следующие понятия:
1) момент расчета оценочного показателя - момент определения значения оценочного показателя по договору о жилищных строительных сбережениях, наступающий при условии накопления вкладчиком определенной договором суммы и истечения определенного договором срока накопления, но не ранее, чем через три года после заключения договора о жилищных строительных сбережениях.
2) минимальное значение оценочного показателя - значение оценочного показателя, недостижение которого является основанием для отказа в предоставлении жилищного займа.
Глава 2. Порядок определения оценочного показателя
3. Оценочный показатель рассчитывается на ежемесячной основе по договорам, по которым достигнуты минимально необходимая сумма накоплений и минимальный срок накопления 3 (три) года.
4. Для расчета оценочного показателя применяется следующая формула:
где:
ОП - оценочный показатель;
Bi - размер i-го платежа (вклада);
Пi - сумма начисленного вознаграждения;
Гi - сумма начисленной государственной премии;
% - ставка вознаграждения банка по вкладу;
Ti - период с момента внесения платежа (вклада) до момента расчета оценочного показателя;
i, n - порядковые номера платежей (вкладов);
ДС - договорная сумма.
5. Для расчета оценочного показателя месяц содержит 30 (тридцать) дней, квартал - 90 (девяносто) дней, год - 360 (триста шестьдесят) дней.
6. Приведенная формула для расчета оценочного показателя учитывает следующие факторы:
1) полнота и своевременность осуществления вкладчиком платежей (вкладов): значение оценочного показателя снижается при осуществлении вкладчиком несвоевременных платежей либо платежей ниже сумм внесения платежа (вклада), рассчитанных при условии равномерного внесения платежей (вкладов) в течение всего срока накопления;

2) салымшының төлемдердi (салымдарды) мерзiмiнен бұрын енгiзуi: жинақтаудың бастапқы кезеңiнде салымшы төлемдердi мерзiмiнен бұрын жүзеге асырған кезде бағалау көрсеткiшiнiң мәнi ұлғаяды;
3) жинақ ақшаны жинақтау мерзiмiнiң ұзақтығы: жинақтау мерзiмi қаншалықты ұлғайғанына байланысты, бағалау көрсеткiшiнiң мәнi соншалықты ұлғаяды;
4) салымшының жинақтауды жүзеге асыру кестесi: cалымдар мөлшерi бойынша аздан көпке қарай (жинақтаудың алғашқы жылдарындағы ең төменгiден кейiнгi жылдардағы ең жоғарғы мөлшерге дейiн) жүзеге асырған кездегiге қарағанда салым мөлшерi бойынша көптен азға қарай (жинақтаудың алғашқы жылдарындағы ең жоғарыдан кейiнгi жылдардағы ең төменгi мөлшерге дейiн) жүзеге асырған кезiнде бағалау көрсеткішінің мәнi неғұрлым жоғары болып табылады.
7. Тұрғын үй заемын алу үшін қажетті бағалау көрсеткiшiнің ең төменгi мәнін тұрғын үй құрылыс жинақ банкі өзінің қолданылатын тарифтік бағдарламаларына қарай айқындайды.
8. Бағалау көрсеткішi түрлi шарттар бойынша бағалау көрсеткiштерiн жай салыстыру арқылы шарттық сомаларды төлеу кезектiлiгiн айқындау үшiн қолданылады.
9. Тұрғын үй қарызын алудың басым құқығы тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасының бағалау көрсеткiшiнiң мәнi неғұрлым жоғары салымшысына берiледi.
10. Түрлi шарттар бойынша бағалау көрсеткiштерiнiң мәнi тең болған жағдайда шарттың талаптарына сәйкес қатаң есептелген көрсеткіштен нақты бағалау көрсеткiшiнiң мәнi асатын шартқа басымдық берiледi, яғни кезектi төлемдердiң кестесі мен сомалары бөлiгіндегі талаптарды бұзбайтын шарттар басым болып табылады.

2) досрочное внесение вкладчиком платежей (вкладов): значение оценочного показателя увеличивается при осуществлении вкладчиком досрочных платежей на первоначальном этапе накопления;
3) длительность срока накопления сбережений: значение оценочного показателя увеличивается по мере увеличения срока накопления;
4) график осуществления вкладчиком накоплений: значение оценочного показателя является более высоким при осуществлении нисходящих по размерам вкладов (от более высоких в первые годы накопления до минимальных в последующие), чем при осуществлении восходящих по размерам вкладов (от минимальных в первые годы до максимальных в последующие).
7. Минимальное значение оценочного показателя, достижение которого необходимо для получения жилищного займа, определяется жилищным строительным сберегательным банком в зависимости от применяемых тарифных программ банка.
8. Оценочный показатель применяется для определения очередности выплаты договорных сумм посредством простого сравнения оценочных показателей по различным договорам.
9. Преимущественное право получения жилищного займа предоставляется вкладчику жилищных строительных сбережений, имеющему наибольшее значение оценочного показателя.
10. При равном значении оценочных показателей по различным договорам приоритет имеет договор, значение фактического оценочного показателя по которому превышает показатель, рассчитанный строго в соответствии с условиями договора, то есть приоритетными являются договоры, условия которых не нарушаются в части графика и сумм очередных платежей.