Түпқараған ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2016 жылғы 08 шілдедегі № 4/35 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 16 тамызда № 3129 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 45/338 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 26.06.2020 № 45/338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" Заңының 10 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түпқараған ауданында бейбіт жиналыстар және митингілер өткізу орны болып Форт-Шевченко қаласының Бейменбет Маяұлы көшесінде орналасқан орталық алаң анықталсын.
2. Бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізудің арнайы бағыты болып Жаңа Кетік шағын ауданындағы Ораз Бозахаров және Байбоз Қилыбаев көшелері қиылысынан бастап Ораз Бозахаров көшесінің №30 үйі жанында орналасқан көпірге дейінгі жолдың бөлігі белгіленсін.
3. Қосымшаға сәйкес Түпқараған ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
4. Аудандық мәслихаттың 2012 жылғы 12 қыркүйектегі №7/45 "Түпқараған ауданы бойынша бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2163 болып тіркелген, 2012 жылғы 12 қазандағы № 60 - 61 "Ақкетік арайы" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Түпқараған аудандық мәслихатының аппаратының басшысы (А.Ізбен) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Түпқараған аудандық мәслихатының әлеуметтік мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына (комиссия төрайымы А.Берішбаева) жүктелсін.

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Тупкараганском районе
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 08 июля 2016 года № 4/35. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 16 августа 2016 года № 3129. Утратило силу решением Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 26 июня 2020 года № 45/338
Сноска. Утратило силу решением Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 26.06.2020 № 45/338(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Определить местом проведения мирных собраний и митингов в Тупкараганском районе центральную площадь, расположенную на улице Бейменбета Маяулы города Форт-Шевченко.
2. Установить специальный маршрут проведения мирных шествий и демонстраций на части дороги от перекрестка улиц Ораза Бозахарова и Байбоза Килыбаева в микрорайоне Жана Кетик до моста расположенного возле дома № 30 улицы Ораза Бозахарова.
3. Дополнительно регламентировать порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Тупкараганском районе согласно приложению.
4. Признать утратившим силу решение районного маслихата от 12 сентября 2012 года № 7/45 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций по Тупкараганскому району" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2163, опубликовано в газете "Ақкетік арайы" от 12 октября 2012 года № 60-61).
5. Руководителю аппарата Тупкараганского районного маслихата ( Избен А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно -правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Тупкараганского районного маслихата по социальным вопросам (председатель комиссии Беришбаева А.).

7. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
аудандық мәслихат хатшысы А.Досанова
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының ішкі істер
департаменті Түпқараған аудандық
ішкі істер бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
Н.Мұхамбетқалиұлы
8 шілде 2016 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
"Түпқараған аудандық сәулет және қала
құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
басшысы Ж.Кулдашов
8 шілде 2016 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және
тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
А.Ордабаева
8 шілде 2016 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Форт-Шевченко қаласының әкімі
М.Дощанов
8 шілде 2016 жыл
Түпқараған аудандық
мәслихатының 2016 жылғы
8 шілдедегі №4/35 шешіміне
ҚОСЫМША
Түпқараған ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі
1. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу кезінде ұйымдастырушылар, сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртіпті сақтауға міндетті.
2. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергі келтіруіне;
3) ауданның жергiлiктi атқарушы органының келісімінсіз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы, азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы дайындалған немесе бейімделген заттарды алып жүруіне;
7) алкагольдік және есірткілік масаң күйде қатысуға жол берілмейді.
3. Бейбіт жиналыстар мен митингілер үшін арнайы орындар, ал шерулер мен демонстрациялар үшін - арнайы бағдарлар белгіленеді.
Пикеттер және аштық жариялау үшін арнайы орындар белгіленбейді.
Ауданның жергілікті атқарушы органы арнайы орындар мен бағдарларды бейнебақылау камераларымен немесе объективті себептер бойынша бейнебақылау камераларын орнату мүмкін болмаған жағдайда, тиісті іс-шараларды өткізу уақытына жылжымалы бейнебақылау кешендерімен жабдықтауы тиіс.
4. Бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу орындарында:

7. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь районного маслихата А.Досанова
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного учреждения
"Тупкараганский районный отдел
внутренних дел департамента
внутренних дел Мангистауской области"
Н.Мухамбеткалиулы
8 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного учреждения
"Тупкараганский районный отдел
архитектуры и градостроительства"
Ж.Кулдашев
8 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного учреждения
"Тупкараганский районный отдел
внутренней политики и развития языков"
А.Ордабаева
8 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Аким города Форт - Шевченко
М.Дощанов
8 июля 2016 года
ПРИЛОЖЕНИЕ
к решению Тупкараганского
районного маслихата №4/35
от 8 июля 2016 года
Порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Тупкараганском районе
1. При проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций организаторы, а также иные участники обязаны соблюдать общественный порядок.
2. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешехода;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с местным исполнительным органом района;
4) вмешиваться в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, могущие быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
3. Для проведения мирных собраний и митингов устанавливаются специальные места, а для шествий и демонстраций - специальные маршруты.
Для пикетов и голодовок специальные места не устанавливаются.
Местный исполнительный орган района должен оборудовать специальные места и маршруты камерами видеонаблюдения или при объективной невозможности установления камер видеонаблюдения, мобильными комплексами видеонаблюдения во время проведения соответствующих мероприятий.
4. В местах проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций не допускается:

1) алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткілік, психотроптық заттарды және олардың аналогтарын пайдалануға;
2) қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақырған транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарды (визуальды, аудио/бейне) пайдалануға, көпшілік алдында сөйлеуге, сондай-ақ әлдебір кісінің атына қатысты тіл тигізуге жол берілмейді.
5. Пикеттер өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде
және келісілген жерде өткізіледі.
6. Пикеттер өткізілген кезде:
1) пикет өткізілетін объектіде отыруға, тұруға;
2) көрнекілік үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандарды, пикет тақырыбы туралы сөздерді айғайлап айтуға рұқсат етіледі.
7. Пикетті өзге нысанда митингіге, бейбіт жиналысқа, шеруге немесе демонстрацияға жалғастыру үшін заңда белгіленген тәртіп бойынша ауданның жергілікті атқарушы органынан рұқсат алу қажет.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органынан бейбіт жиналыс, митингі, шеру, пикет немесе демонстрациялар өткізуге рұқсат беруден бас тартылған жағдайда немесе оны өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылданған болса, ұйымдастырушылар тез арада барлық дайындық шараларын болдырмауға, ықтимал қатысушыларды тиісті дәрежеде жария етудің шараларын қабылдайды.
Егер бейбіт жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге, тұтастығын бұзуға, мемлекет қауіпсіздігіне нұсқан келтіруге, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік және рулық араздықты қоздыруға байланысты болса, сондай-ақ Конституцияның басқа да ережелерін, Қазақстан Республикасының заңдарын, өзге де нормативтік актілерін бұзу болса немесе оларды өткізу азаматтардың қауіпсіздігіне және қоғамдық тәртіпке қауіп төндірсе, өткізуге жол берілмейді.
9. Егер өтiнiш берiлмеген болса, тыйым салу туралы шешiм шығарылса, өткiзу кезiнде тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар ауданның жергілікті атқарушы органының өкілінің талап етуі бойынша тоқтатылады.
10. Ауданның жергілікті атқарушы органының өкiлiнiң талабын орындаудан бас тартылған жағдайда, оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары бейбіт жиналысты, митингіні, шеруді, пикетті және демонстрацияны тоқтату жөнінде қажетті шаралар қолданады.
11. Бейбіт жиналыстарды , митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және
демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.

1) распитие алкогольных напитков, употребление наркотических,
психотропных веществ и их аналогов;
2) использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), публичные выступления, содержащие призывы
к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений в адрес кого бы то не было.
5. Пикеты проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и обусловленном месте.
6. При пикетировании разрешается:
1) сидеть, стоять у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
7. Для продолжения пикета в иной форме митинга, мирного собрания, шествия и демонстрации требуется получение в установленном законом порядке разрешение местного исполнительного органа района.
8. В случае, когда получен отказ местного исполнительного органа района в проведении мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации или когда принято решение о его запрещении, организаторы должны незамедлительно принимать меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
Не допускается проводить мирное собрание, митинг, шествие, пикетирование или демонстрацию, если целью их проведения является насильственное изменение конституционного строя Республики, нарушение целостности, подрыв безопасности государства, разжигание социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает безопасности граждан и общественному порядку.
9. Мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя местного исполнительного органа района, если не было подано заявление, принято решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
10. В случае отказа от выполнения законных требований представителя местного исполнительного органа района, по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению мирного собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.
11. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

12. Бейбіт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды өткiзу кезiнде оларға қатысушылардың азаматтарға, қоғамдық бiрлестiктерге, мемлекетке келтiрген материалдық залалы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша өтелуге жатады.
13. Бейбіт жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрация өткізілетін орындарда барлық қосымша туындаған шығындарды, соның ішінде қоғамдық тәртiптi сақтау, үй - жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және радиоландыруды ұйымдастырушылар өтейді.

12. Материальный ущерб, причиненный во время проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций их участниками гражданам, общественным объединениям, государству подлежит возмещению в установленном порядке законодательством Республики Казахстан.
13. Все дополнительно возникшие затраты, в том числе по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и радиофицированию места проведения мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации возмещаются их организаторами.