"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Май аудандық әкімдігінің 2016 жылғы 22 ақпандағы № 30/2 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 14 наурызда № 4990 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық әкімдігінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 127/7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық әкімдігінің 03.07.2017 № 127/7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Мемлекеттік органының Үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес, Май ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Б. Ысқақова
Май ауданы әкімдігінің
2016 жылғы "22" ақпандағы
№ 30/2 қаулысымен
бекітілді
"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту,
дене шынықтыру және спорт бөлімі"
мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі Май ауданының аумағында мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ, осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района"
Постановление акимата Майского района Павлодарской области от 22 февраля 2016 года № 30/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 14 марта 2016 года № 4990. Утратило силу постановлением акимата Майского района Павлодарской области от 3 июля 2017 года № 127/7 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Майского района Павлодарской области от 03.07.2017 № 127/7 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат Майского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" (далее – Положение).
2. Государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию Положения в органах юстиции.
3. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким района Б. Искакова
Утверждено
постановлением акимата
Майского района от "22"
февраля 2016 года № 30/2
Положение о государственном учреждении "Отдел культуры,
развития языков, физической культуры и спорта Майского района"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта на территории Майского района.
2. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" ведомств не имеет.
3. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қарым-қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140800, Май ауданы, Көктөбе ауылы, Абылайхан көшесі, 40.
10. Мемлекеттік мекеменің толық атауы - "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района".
11. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі ішкі жұмыс тәртібі ережелерімен белгіленеді және ол Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеу керек.
"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі келесі тәртіпте белгіленеді: бес күндік жұмыс аптасы сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі - жексенбі.
12. Мемлекет Май ауданының әкімдігі тұлғасында "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.

4. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района".
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140800, Майский район, село Коктобе, улица Абылайхана, 40.
10. Полное наименование государственного учреждения - "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района".
11. Режим работы государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
Режим работы государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" устанавливается в следующем порядке: с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов при пятидневной рабочей неделе, выходные дни: суббота - воскресенье.
12. Учредителем государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" является государство в лице акимата Майского района.

13. Осы Ереже "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту,
дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
миссиясы, мақсаты, қызметінің мәні, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
16. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
17. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мақсаты Май ауданында мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету және жалпы дамытуға бағытталған мемлекеттік саясатты жүргізу болып табылады.
18. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметінің мәні аудандық деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру болып табылады.
19. Негізгі міндеттері:
1) мәдени-демалыс жұмысы, театр және музыка өнері, кітапхана және мұражай ісі ұйымдары мен кәсіпорындарының қызметін қолдау және үйлестіру жолымен аудан аумағында мәдениет саласында мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) ауданда тұратын халықтардың тарихи-мәдени мұраны, рухани дәстүрлердің жандандыру, сақтау, дамыту және таратуын қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік тілді және ауданда тұратын халықтардың тілдерін дамыту саласындағы саясатты жүргізу;
4) Май ауданында бұқаралық спорт және ұлттық спорт түрлерінің дамуын қамтамасыз ету;
5) ауданның халықтың саламатты өмір салтын насихаттау және қалыптастыру бойынша практикалық шараларды іске асыру;
6) материалдық–техникалық базаны дамыту және нығайту.
20. Функциялары:
1) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;

13. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района".
14. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" осуществляется из местного бюджета.
15. Государственному учреждению "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района".
2. Миссия, цель, предмет деятельности,
основные задачи, функции, права и обязанности
государственного учреждения "Отдел культуры, развития
языков, физической культуры и спорта Майского района"
16. Миссия государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района": реализация государственной политики в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта.
17. Целью государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" является проведение государственной политики, направленной на обеспечение конституционных прав и свобод граждан и общего развития в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта в Майском районе.
18. Предметом деятельности государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" является осуществление на районном уровне государственной политики в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта.
19. Основные задачи:
1) проведение государственной политики в области культуры на территории района путем поддержки и координации деятельности организаций и предприятий культурно-досуговой работы, театрального и музыкального искусства, библиотечного и музейного дела;
2) обеспечение возрождения, сохранения, развития и распространения историко-культурного наследия, духовных традиций народов, населяющих район;
3) проведение государственной политики в области развития государственного языка и языков народов, населяющих район;
4) обеспечение развития массового спорта и национальных видов спорта в Майском районе;
5) осуществление практических мер по пропаганде и формированию здорового образа жизни населения района;
6) развитие и укрепление материально-технической базы.
20. Функции:
1) реализует государственную политику в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;

2) ауданның сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын, байқаулар, фестиваль мен конкурстар, сәндік-қолданбалы өнер көрмелердің өткізуін жүзеге асырады;
3) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
4) мемлекеттік тілдің жаппай қолдануына бағытталған шараларды қабылдайды;
5) мемлекеттік және өзге де тілдерді дамытуға бағытталған аудандық маңызы бар іс-шараларды өткізеді;
6) спорт түрлерi бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
7) аудан аумағында спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiредi;
8) аудандық мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер мектебінің қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, қызметтік хат-хабар алмасуын қарауды қамтамасыз етеді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетудің қол жетімділігін және сапалығын қамтамасыз етеді;
11) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы қоғаммен тұрақты байланысты орнатады.
21. Құқықтары мен міндеттері:
1) аудан әкімдігі атқарушы органдары мен өзге де ұйымдарының мәдениет және тіл саясат саласындағы қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша қызметін үйлестіру;
2) аудан әкімдігі, әкімі және жоғары сатыдағы ұйымдарының қарастыруға мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласындағы дамудың негізгі бағыттары, мәселелерді жедел шешу жөніндегі ұсыныстарды енгізу;
3) заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан және өзге де ұйымдарынан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрау және алу;
4) мемлекеттік қызметтер стандарттары мен регламенттеріне сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету;
5) "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелері бойынша мәжілістерді өткізу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтары мен міндеттерді жүзеге асыру.
"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өкілеттіліктерін орындау үшін ауданның өзге де атқарушы органдарымен және қарамағындағы ұйымдарымен өзара әрекеттеседі.
3. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту,
дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің қызметін ұйымдастыру
22. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

2) организует проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, смотров, фестивалей и конкурсов, выставок декоративно-прикладного искусства;
3) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
4) принимает меры, направленные на повсеместное применение государственного языка;
5) проводит мероприятия районного значения, направленные на развитие государственного и других языков;
6) обеспечивает подготовку районных сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
7) координирует организацию и проведение спортивных мероприятий на территории района;
8)обеспечивает координацию деятельности районной неспециализированной детско-юношеской школы;
9) обеспечивает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рассмотрение обращений физических и юридических лиц, служебной корреспонденции;
10) обеспечивает доступность и качество оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) устанавливает постоянную связь с общественностью через средства массовой информации.
21. Права и обязанности:
1) координировать работу исполнительных органов акимата района и иных организаций по применению действующего законодательства в области культуры и языковой политики;
2) вносить на рассмотрение акимата, акима района и в вышестоящие организации предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем в сфере культуры, развития языков, физической культуры и спорта;
3) в установленном законодательством порядке, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, органов местного самоуправления и иных организаций;
4) оказывать государственные услуги в соответствии со стандартами и регламентами государственных услуг;
5) проводить совещания, семинары по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района";
6) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для выполнения полномочий государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" взаимодействует с другими исполнительными органами района и организациями, находящимися в его ведении.
3. Организация деятельности государственного учреждения
"Отдел культуры, развития языков, физической
культуры и спорта Майского района"
22. Руководство государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" задач и осуществление им своих функций.

23. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аудан әкімімен қызметіне тағайындалады және қызметінен босатылады.
24. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
25. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекеменің қызметін ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесін аудан әкімдігінің бекітуіне ұсынады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі барлық қызметкерлерімен орындалуы міндетті өз құзыретіне кіретін мәселелері бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады;
6) қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;
8) "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің келешектегі және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
9) барлық мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
10) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шараларды қолданады және осы үшін дербес жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың басшыларын көтермелеуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады;

23. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" назначается на должность и освобождается от должности акимом района в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" не имеет заместителей.
25. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района":
1) организует работу государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района", осуществляет руководство его деятельностью;
2) представляет на утверждение акимата района Положение о государственном учреждении "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района";
3) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района";
5) осуществляет личный прием физических лиц и представителей юридических лиц;
6) утверждает должностные инструкции работников;
7) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района", оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
8) утверждает перспективные и текущие планы работы государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района";
9) представляет государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" во всех государственных органах и иных организациях, независимо от форм собственности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
10) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
11) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение руководителей подведомственных организаций, наложение на них дисциплинарных взысканий;

13) өз құзыреті шегінде шарттар, келісімдерді жасайды;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
26. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен коммуналдық мүлікті басқару бойынша уәкілетті органының (аудан әкімдігі атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамамен реттеледі.
27. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен тиісті саласындағы уәкілетті органының арасындағы қарым-қатынастары қолданыстағы заңнамамен реттеледі.
28. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен еңбек ұжымының қарым-қатынасы Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексіне және ұжымдық шартқа сәйкес анықталады.
4. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру
және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
29. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
30. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
31. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік аудандық коммуналдық меншікке жатады.
32. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілімен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту,
дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік
мекемені қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату)
33. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемеі қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

13) заключает договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
26. Взаимоотношения между государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (исполнительным органом акимата района) регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Взаимоотношения между государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством.
28. Взаимоотношения между государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" и трудовым коллективом определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и коллективным договором.
4. Имущество государственного учреждения
"Отдел культуры, развития языков, физической
культуры и спорта Майского района"
29. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
30. Имущество государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
31. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" относится к районной коммунальной собственности.
32. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение (ликвидация)
государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков,
физической культуры и спорта Майского района"
33. Реорганизация и упразднение (ликвидация) государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

34. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекеменің қысқартылған (таратылған) кезде кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлік аудандық коммуналдық меншікте қалады.
"Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту,
дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
35. "Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағында мынадай ұйымдар бар:
1) Май ауданы әкімдігінің, Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Мәдениет ойын-сауық орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) "Май орталықтандырылған кітапхана жүйесі" мемлекеттік мекемесі;
3) Май ауданы әкімдігінің, Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Май ауданының тарихи-өлкетану мұражайы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
4) Май ауданы әкімдігінің, Май ауданының мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Май ауданының балалар мен жасөспірімдердің спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

34. При упразднении (ликвидации) государственного учреждения "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, остается в районной коммунальной собственности.
Перечень организаций, находящихся в ведении
государственного учреждения "Отдел культуры, развития
языков, физической культуры и спорта Майского района"
35. Государственное учреждение "Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района" имеет следующие организации, находящиеся в ведении:
1) Коммунальное государственное казенное предприятие "Культурно-досуговый центр" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района, акимата Майского района;
2) Государственное учреждение "Майская централизованная библиотечная система";
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Историко-краеведческий музей Майского района" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района, акимата Майского района;
4) Коммунальное государственное казенное предприятие "Детско-юношеская спортивная школа Майского района" отдела культуры, развития языков, физической культуры и спорта Майского района, акимата Майского района.