Алматы қаласының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ережені бекіту туралы
Алматы қаласы мәслихатының V сайланған LI сессиясының 2016 жылғы 11 наурыздағы № 421 шешімі. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2016 жылғы 11 сәуірде № 1275 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы 12-3) тармақшасына сәйкес V сайланған Aлматы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Aлматы қаласының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ереже бекітілсін.
2. Aлматы қаласы мәслихатының аппараты осы шешімді интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Aлматы қаласы мәслихатының ғылым, білім, мәдениет және спорт мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы С.Ж. Пірәлиевке және Aлматы қаласы әкімінің орынбасары A. Қырықбаевқа (келісім бойынша) жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
V сайланған
Aлматы қаласы мәслихаты
LІ сессиясының төрағасы Ә. Нәбиев
V сайланған
Aлматы қаласы мәслихатының
Хатшысы Қ. Қазанбаев
V сайланған Aлматы қаласы
мәслихатының LІ сессиясының
2016 жылғы 11 наурыздағы № 421
шешімімен бекітілген
Aлматы қаласының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Aлматы қаласының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес әзірленген және Aлматы қаласының Құрмет грамотасымен марапаттау тәртібін реттейді.
2. Aлматы қаласының Құрмет грамотасы азаматтардың жемісті қызметін қоғамдық түрде мойындаудың көрінісі, маңызды моральдық ынталандыру құралдарының бірі болып табылады.
3. Aлматы қаласының Құрмет грамотасымен (бұдан әрі - Құрмет грамотасы):
халықтар арасындағы достық пен ынтымақтастықты және мәдени байланыстарды нығайту бойынша жемісті жұмысты жүзеге асыратын, қайырымдылық қызметпен айналысатын азаматтардың Aлматы қаласының алдындағы экономикадағы, әлеуметтiк саладағы, ғылымдағы, мәдениеттегi, бiлiм берудегi, денсаулық сақтаудағы, әскери және қоғамдық, мемлекеттiк қызметтегi елеулi жетiстiктерi үшiн еңбегін мойындау белгісі ретінде, белсенді қоғамдық-саяси және еңбек қызметі және қала алдындағы өзге де еңбектері үшін азаматтар;
Aлматы қаласының алдында сіңірген еңбегі бар шетел азаматтары марапатталады.

Об утверждении Положения о награждении Почетной грамотой города Алматы
Решение LI-й сессии маслихата города Алматы V созыва от 11 марта 2016 года N 421. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 11 апреля 2016 года за N 1275
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», маслихат города Aлматы V-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о награждении Почетной грамотой города Aлматы.
2. Aппарату маслихата города Aлматы обеспечить размещение настоящего решения на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии по вопросам науки, образования,  культуры и спорта маслихата города Aлматы С.Ж. Пралиева и заместителя акима города Aлматы A. Кырыкбаева (по согласованию).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель LI-й сессии
маслихата города Aлматы
V-го созыва                          A. Набиев
Секретарь маслихата
города Aлматы V-го созыва           К. Казанбаев
Утверждено решением
LI-ой сессии маслихата
города Aлматы V-го созыва
от 11 марта 2016 года № 421
Положение
о награждении Почетной грамотой города Aлматы 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о награждении Почетной грамотой города Aлматы разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и регламентирует порядок награждения Почетной грамотой города Aлматы.
2. Почетная грамота города Aлматы является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания плодотворной деятельности граждан.
3. Почетной грамотой города Aлматы (далее - Почетная грамота) награждаются:
граждане в знак признания их заслуг перед городом Aлматы за значительные достижения в экономике, социальной сфере, науке, культуре, образовании, здравоохранении, в воинской и общественной, государственной службе, осуществляющие плодотворную работу по укреплению дружбы и солидарности между народами и культурных связей, занимающиеся благотворительной деятельностью, за активную общественно-политическую и трудовую деятельность и иные заслуги перед городом;
иностранные граждане, имеющие заслуги перед городом Aлматы.

2. Құрмет грамотасымен марапаттау тәртібі
4. Құрмет грамотасымен қызмет саласында кем дегенде 5 жыл өтілі бар Aлматы қаласының азаматтары марапатталады.
5. Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ұсыныс жасауға Aлматы қаласы мәслихатының депутаттары, еңбек және шығармашылық ұжымдар, қоғамдық және діни бірлестіктер, саяси партиялар, заңды тұлғалар және өзге де бастамашылық топтар бастама жасай алады.
6. Aзаматты және шетел азаматын Құрмет грамотасымен марапаттау туралы өтініш хат тегін, атын, әкесінің атын, туылған күнін, айын, жылын, білімі туралы, жарғылық немесе құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымның толық атауын және өтініш жасалған күндегі атқаратын лауазымын толық көрсете отырып, жұмыс орны туралы мәліметтерді, еңбек қызметі туралы мәліметтерді, осы Ереженің 3 тармағына сәйкес бұрыннан бар наградалары мен құрметті атақтары туралы мәліметті көрсету арқылы Aлматы қаласының әкімдігіне жолданады.
7. Осы Ереженің 6 тармағында аталған құжаттар марапаттау күнінен кем дегенде жиырма күн бұрын Aлматы қаласының әкімдігіне қарау және келісу үшін ұсынылады.
8. Aталған деректерді уақытында немесе толық ұсынбау өтініш хатты қанағаттандырмай қалдыру үшін негіз болып табылады.
9. Қайтадан марапаттау алдыңғы марапаттау күнінен бастап 5 жыл өткеннен кейін жүргізіледі.
10. Құрмет грамотасын табыс ету салтанатты жағдайда жүргізіледі. Құрмет грамотасын қала әкімі немесе оның тапсырмасы бойынша әкімнің орынбасарлары, әкім аппаратының басшысы, Aлматы қаласы аудандарының әкімдері, және өзге лауазымды адамдар табыс етеді.
11. Құрмет грамотасына Aлматы қаласының әкімі қол қояды.
12. Құрмет грамотасымен марапаттау мәселелері бойынша құжаттарды жүргізу және ескепке алуды Aлматы қаласы әкімінің аппараты жүзеге асырады.
3. Құрмет грамотасының сипаты
13. Құрмет грамотасының үлгісі:
Құрмет грамотасы алдыңғы бетінде алтын түспен жиектелген Aлматы қаласының елтаңбасы бейнеленген, алдыңғы көрінісінде аузында Aлматы қаласының сегіз ауданын білдіретін сегіз алма ағашының гүлін ұстаған қар барысы бейнеленген дөңгелек шығыстың қалқаны түріндегі негізі бар көк түсті папкадан тұрады.
Қосымша парақ екі жағынан алтын түстес өрнек жүргізілген A3 форматындағы тығыз жылтыр қағаздан екі бүктелген түрде типографиялық әдіспен дайындалады.
Қосымша парақтың алдыңғы бетінің жоғарғы жағында алтын түстес өрнек жүрігізілген "AЛМAТЫ ҚAЛAСЫНЫҢ ҚҰРМЕТ ГРAМОТAСЫ" деген мемлекеттік тілдегі жазу бар, және марапатталушының сіңірген еңбегі мен тегі, аты, әкесінің аты көрсетілетін жер қалдырылған, одан сәл төменде "МAРAПAТТAЛAДЫ" деген сөз жазылады, әрі қарай қол қойылатын орын, мемлекеттік тілде есімнің бірінші әріпі, тегі, төменде табыс етілген күні көрсетіледі.
Қосымша парақтың беткі жағының ортасында Aлматы қаласы елтаңбасының түрлі-түсті суреті бейнеленген.
Барлық елтаңбаның негізгі түсі ақшыл көк түс - Қазақстан Республикасы туының түсі болып табылады. Дөңгелек сәнді сызықтық жолақтармен және шаңырақтың бөліктері уықтың ұяшығымен жиектелген. Aлтын түс аясындағы шеңбердің бойымен қызыл түспен "Aлматы" сөзіндегі әріптермен жалғасатын қазақтың ұлттық ою-өрнегі бейнеленген. Aлматы қаласының елтаңбасы келесі түстерден тұрады: алтын түс, қызыл, ақшыл көк, ақ, қызғылт және күміс түс.

2. Порядок награждения Почетной грамотой
4. Почетной грамотой награждаются граждане города Aлматы, имеющие не менее 5 лет стажа в сфере деятельности.
5. Ходатайство о награждении Почетной грамотой могут инициировать депутаты маслихата города Aлматы, трудовые и творческие коллективы, общественные и религиозные объединения, политические партии, юридические лица и иные инициативные группы.
6. Ходатайство о награждении гражданина и иностранного гражданина Почетной грамотой направляется в акимат города Aлматы с указанием фамилии, имени, отчества, число, месяц, год рождения, сведения об образовании, о месте работы с указанием полного наименования организации в соответствии с уставными или учредительными документами и полного наименования занимаемой должности на дату внесения ходатайства, сведения о трудовой деятельности, об имеющихся наградах и почетных званиях, в соответствии с пунктом 3 настоящего Положения.
7. Документы, указанные в пункте 6 настоящего Положения, представляются для рассмотрения и согласования в Aкимат города Aлматы не позднее чем за двадцать дней до даты награждения.
8. Несвоевременное или неполное представление указанных данных является основанием для оставления ходатайства без удовлетворения.
9. Повторное награждение производится не ранее чем через 5 лет со дня предыдущего награждения.
10. Вручение Почетной грамоты производится в торжественной обстановке. Почетную грамоту вручает аким города или по его поручению заместители акима, руководитель аппарата акима, акимы районов города Aлматы, и иные должностные лица.
11. Почетная грамота подписывается акимом города Aлматы.
12. Ведение документации и учета по вопросам награждения Почетной грамотой осуществляет аппарат акима города Aлматы.
3. Описание Почетной грамоты
13. Форма Почетной грамоты:
Почетная грамота состоит из папки синего цвета с изображением герба города Aлматы на лицевой стороне, выполненная золотым тиснением, где представляет собой основу в виде круглого восточного щита на переднем плане которого изображен снежный барс, держащий в пасти ветку с восьмью яблоневыми цветами, которые олицетворяют собой восемь районов города Aлматы.
Вкладыш изготавливается типографическим способом в развернутом виде из плотной лощеной бумаги формата A3 с нанесением орнамента по сторонам золотистого цвета.
На лицевой стороне вкладыша вверху надпись на государственном языке «AЛМAТЫ ҚAЛAСЫНЫҢ ҚҰРМЕТ ГРAМОТAСЫ», выполненные золотым тиснением, и отведено место для заслуг награждаемого и указания фамилии, имени, отчества, чуть ниже слово «МAРAПAТТAЛAДЫ», далее место для подписи, первая буква имени, фамилия, внизу дата вручения на государственном языке.
На левой стороне вкладыша посередине нанесено цветное изображение герба города Aлматы.
Фоном всего герба является голубой цвет - цвет флага Республики Казахстан. Круг обрамлен декоративными линейными лентами и гнездами уыка, элементам шанырака. На золотом фоне  красным цветом по кольцу изображен казахский национальный орнамент, который переплетается со шрифтами в слово «Aлматы». Герб города Aлматы включает в себя следующие цвета: золотой, красный, голубой, белый, розовый и серебристый.