"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" емлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облыстық әкiмдiгiнiң 2016 жылғы 1 ақпандағы № 21 қаулысы. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2016 жылғы 9 ақпанда № 3572 болып тiркелдi. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 2016 жылғы 16 мамырдағы № 136 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімдігінің 16.05.2016 № 136 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27 бабы 2 тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына, "Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 46/383-V "Оңтүстік Қазақстан облысын басқару схемасы туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы", "Мемлекеттік мекемелер туралы" облыс әкімдігінің 2016 жылғы 18 қаңтардағы № 12 қаулысына сәйкес Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Оңтүстік Қазақстан облысының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы қаулыны Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Е.Қ.Айтахановқа жүктелсін.
Облыс әкімі Б.Атамқұлов
Д.Сатыбалды
Б. Жылқышиев
Е.Айтаханов
С.Қаныбеков
Е.Садыр
С.Тұяқбаев
А.Абдуллаев
К.Мендебаев
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2016 жылғы
" 1 " ақпандағы № 21
қаулысына қосымша
"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Оңтүстік Қазақстан облысының аумағында білім саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление образования Южно-Казахстанской области"
Постановление акимата Южно-Казахстанской области от 1 февраля 2016 года № 21. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 9 февраля 2016 года № 3572. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 16 мая 2016 года № 136
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 16.05.2016 № 136.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", решением Южно-Казахстанского областного маслихата от 15 января 2016 года № 46/383-V "О схеме управления Южно-Казахстанской областью"", постановлением акимата области от 18 января 2016 года № 12 "О государственных учреждений", акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Управление образования Южно-Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Южно-Казахстанской области" в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, обеспечить:
1) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Южно-Казахстанской области и информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Южно-Казахстанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Айтаханова Е.К.
Аким области Б.Атамкулов
Сатыбалды Д.
Жилкишиев Б.
Айтаханов Е.
Каныбеков С.
Садыр Е.
Туякбаев С.
Абдуллаев А.
Мендебаев К.
Приложение
к постановлениюакимата
Южно-Казахстанской области
от "1" февраля 2016 года
№ 21
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление образования Южно-Казахстанской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере образованияна территории Южно-Казахстанской области.

2. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегі бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқада актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы, Қаратау ауданы, Астана даңғылы, 10 үй, индексі 160023.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" ведомств не имеет.
3. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области".
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Южно-Казахстанская область, город Шымкент, Каратауский район, проспект Астана, дом 10, индекс 160023.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление образования Южно-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области".
Если государственному учреждению "Управление образования Южно-Казахстанской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
облыс аумағында арнаулы, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде және балалардың құқығын қорғауда мемлекеттік басқару қызметін жүзеге асыру;
білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
15. Міндеттері:
"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне қатысты салалардағы Қазақстан Республикасының заңдары мен басқа да нормативтік құқықтық актілерін жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
16. Функциялары:
1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз ету;
2) балаларды арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз ету;
3) мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз ету;
4) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
5) облыс әкімдігіне техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту жөнінде ұсыныс енгізу;
6) облыс әкімдігіне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру жөнінде ұсыныс енгізу;
7) білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастыру;
8) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
9) мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнiң мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң шамасынан төмен отбасылардан шыққан бiлiм алушылары мен тәрбиеленушiлерiне және жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемдi талап ететiн отбасылардан шыққан балаларға және бiлiм беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлерге жалпы бiлiм беретiн мектептердi ағымдағы ұстауға бөлiнетiн бюджет қаражатының кемiнде бiр пайызы мөлшерiнде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсау;

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области":
реализация на территории Южно-Казахстанской области функций государственного управления в системе среднего, специального, дополнительного, технического и профессионального образования и защиты прав детей;
реализация государственной политики в области образования.
15. Задачи:
организация работы по реализации законов Республики Казахстан, других нормативных правовых актов в сферах, относящихся к компетенции государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области".
16. Функции:
1) обеспечение предоставления технического и профессионального, послесреднего образования;
2) обеспечение обучения детей по специальным учебным программам;
3) обеспечение обучения одаренных детей в специализированных организациях образования;
4) организация заказа и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществление контроля за их использованием;
5) внесение в акимат области предложений по утверждению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
6) внесение в акимат области предложений по размещению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием с учетом предложений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан;
7) организация участия обучающихся в едином национальном тестировании;
8) осуществление материально-технического обеспечения государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
9) направление средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи врезультате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;

10) мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жыл сайын 1 тамызға дейін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз ету;
11) облыс ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету;
12) балаларға облыстық деңгейде жүзеге асырылатын қосымша білім беруді қамтамасыз ету;
13) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
14) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
15) дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз ету;
16) жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастыру;
18) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету;
19) берілген өтінімдерге сәйкес кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, ауылдық жердің кадрлар қажетсінуі туралы өтінімді білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдарға жыл сайын 15-ші сәуірге дейін ұсыну;
20) облыс әкімдігіне облыстық мәслихатқа ұсыныс енгізу үшін білім алушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікпен жол жүруі туралы материалдар мен құжаттар дайындау;
21) білім беру мониторингін жүзеге асыру;
22) Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
23) Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарында ұсталатын адамдарға жағдай жасау;
24) қамқоршылық кеңестерге жәрдем көрсету;
25) мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етілуін ұйымдастыру;
26) конкурс жеңімпаздарына – мемлекеттік орта білім беру мекемелеріне "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын төлеу;
27) мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру;

10) ежегодно до 1 августа обеспечение приобретения и доставки учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы на основе государственного заказа;
11) обеспечение организации и проведения школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства областного масштаба;
12) обеспечение дополнительного образования детей, осуществляемого на областном уровне;
13) организация переподготовки кадров и повышения квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
14) обеспечение обследования психического здоровья детей и подростков и оказания психолого-медико-педагогической консультативной помощи;
15) обеспечение реабилитации и социальной адаптации детей и подросков с проблемами в развитии;
16) осуществление в установленном порядке государственного обеспечения детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
17) организация бесплатного и льготного питания отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
18) содействие трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
19) ежегодно до 15 апреля обеспечение представления в уполномоченные органы в области образования и здравоохранения заявки о потребностив кадрах в сельской местности с последующим трудоустройством согласно представленным заявкам;
20) подготовка материалов и документов в областной акимат для внесения предложений в маслихат области о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте;
21) осуществление образовательного мониторинга;
22) обеспечение функционирования Центров адаптации несовершеннолетних;
23) обеспечение условий лицам, содержащимся в Центрах адаптации несовершеннолетних;
24) оказание содействия попечительским советам;
25) организация кадрового обеспечения государственных организаций образования;
26) выплата победителям конкурса – государственным учреждениям среднего образования гранта "Лучшая организация среднего образования";
27) выдача разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы;

28) облыстық деңгейдегі әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз ету;
29) орта білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызметтің жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және облыс әкімдігінің бекітуіне енгізу;
30) білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын әзірлеу және облыс әкімдігінің бекітуіне енгізу;
31)дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
32) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы бiлiм беру ұйымының қызмет көрсету аумағында тұратын барлық балаларды қабылдауды қамтамасыз ететiн тиісті үлгідегі оқу орындарына қабылдаудың үлгілік қағидалары негiзiнде бекітілетін орта бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидаларын белгілеу жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныс енгізу;
33) балаларға арналған әлеуметтiк инфрақұрылымды қалыптастыруға қатысу;
34) баланың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау жөнiндегi консультацияларды хабарлау мен өткiзу, iс-шараларды жүзеге асыру тәртiбiн белгілеу бойынша ұсыныстар енгізу;
35) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған тәрбиелейтiн, емдейтiн және соған ұқсас басқа да мекемелердегi баланың құқықтары мен мүдделерiн қорғауды жүзеге асыру;
36) білім саласындағы жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
конференциялар, семинарлар мен оқыту нысандарын және білім беру саласындағы мамандармен тәжірибе алмасуды ұйымдастыру;
белгіленген тәртіпте қажетті ақпаратты сұрату және алу мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдармен бірлесе іс-қимыл жасау, олардан өзінің функцияларын орындау мақсатында;
тәрбие, бiлiм беру саласында балалар мүдделерiне орай орталық атқарушы органдар айқындаған мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру;
өзінің құзыреті шегінде ұйымдар құру, қайта құру және тарату жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

28) обеспечение материально-технической базы методических кабинетов областного уровня;
29) разработка и внесение на утверждение акимата области правил деятельности психологической службы в организациях среднего образования;
30) разработка и внесение на утверждение акимата области типовых правил внутреннего распорядка организации образования;
31) обеспечение организации подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;
32) внесение в акимат области предложений по устанавлению правил приема на обучение в организации среднего образования, обеспечивающих прием всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, находящейся в ведении государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области", утверждаемых на основании типовых правил приема в учебные заведения соответствующего типа;
33) участие в формировании социальной инфраструктуры для детей;
34) внесение предложений по определению порядка информирования и проведения консультаций, осуществления мероприятий по защите прав и законных интересов ребенка;
35) осуществление защиты прав и интересов ребенка, находящегося в воспитательных, лечебных и других учреждениях для детей, оставшихся без попечения родителей;
36) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий в сфере образования, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) организация конференций, семинаров и форм обучения и обмена опытом со специалистами в сфере образования;
2) в установленном порядке взаимодействие с государственными органами, иными организациями в целях получения информации, необходимой для выполнения функций, возложенных на государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области";
3) осуществление мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, определенных центарльными исполнительными органами;
4) в пределах своей компетенции внесение предложений в акимат области по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихсяв ведении государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области".
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Управление образования Южно-Казахстанской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" задач и осуществление им своих функций.

19. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша Оңтүстік Қазақстан облысы әкімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастырады және басшылық жасайды;
2) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген мақсаттар мен функцияларды, облыс әкімдігінің, облыс әкімінің және облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарының тапсырмаларын жүзеге асыруға жеке жауапты болады;
3) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының, "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және басқа да қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін анықтайды;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерін, сондай-ақ "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың басшылары мен басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі атынан сенiмхатсыз әрекет етеді;
6) мемлекеттiк органдарда, басқа да ұйымдарда "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін бiлдiреді;
7) шарттар жасасады;
8) сенімхаттар береді;
9) банктік шоттар ашады;
10) барлық қызметкерлер үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
11) заңнамамен белгіленген тәртіпте "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі жұмысшыларын іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін жоғарлату, көтермелеу, үстемеақы белгілеу, сыйлықақы беру, сонымен қатар оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
12) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы коммуналдық мемлекеттік мекемелері мен мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың басшыларын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көтермелеу шараларын және оларға тәртіптік жаза қолданады;

19. Первый руководитель государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Южно-Казахстанской области по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области":
1) организует и руководит деятельностью государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области";
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" задач и функций, поручений акимата области, акима области и курирующего заместителя акима области;
3) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и других работников государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" в соответствии с действующим законодательством;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области", а также руководителей и заместителей организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" в соответствии с действующим законодательством;
5) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области";
6) представляет интересы государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" в государственных органах, иных организациях;
7) заключает договоры;
8) выдает доверенности;
9) открывает банковские счета;
10) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
11) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, установления надбавок и премирования, а также дисциплинарной ответственности работников государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области", налагает на них дисциплинарные взыскания в порядке, установленном законодательством;
12) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на руководителей коммунальных государственных учреждений и государственных коммунальных казенных предприятий, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области", в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

13) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды өз құзыреті шегінде жүргізеді;
14) бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауаптыболады;
15) "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қаржы-шаруашылық қызметіне және берілген мүлкінің сақталуы үшін жеке жауаптылықта болады.
"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
23. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің өзіне бекiтiлген мүлiкті және оған қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебінен сатып алынған мүлiкті өз бетімен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру мен тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Оңтүстік Қазақстан облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Қазығұрт ауданының "Мамандандырылған "Дарын" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Төлеби ауданының мамандандырылған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Мамандандырылған "Дарын" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

13) в пределах своей компетенции ведет противодействие коррупции в государственном учреждении "Управление образования Южно-Казахстанской области";
14) несет ответственность за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
15) несет персональную ответственность за финансово-хозяйственную деятельность и сохранность переданного государственному учреждению "Управление образования Южно-Казахстанской области" имущества.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление образования Южно-Казахстанской области", относится к областной коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Управление образования Южно-Казахстанской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление образования Южно-Казахстанской области":
1) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат "Дарын" Казыгуртского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
2) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат Толебийского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
3) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат "Дарын" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;

4) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Оңтүстік Қазақстан облыстық үш тілде оқытатын мамандандырылған № 1 мектеп-интернат" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 2 мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Мақтарал ауданының мамандандырылған "Дарын" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Нұртас Оңдасынов атындағы Түркістан "Дарын" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Шардара ауданының № 3 мамандандырылған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Сарыағаш ауданының № 4 мамандандырылған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Жамбыл Қаппаров атындағы № 5 мамандандырылған физика-математикалық мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Мұхамед Хайдар Дулати атындағы үш тілде оқытатын мамандандырылған №8 гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Маржан Тасова атындағы үш тілде оқытатын мамандандырылған № 12 мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Түлкібас ауданының үш тілде оқытатын мамандандырылған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 1 қазақ-түрік ер балалар лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 2 қазақ-түрік қыз балалар лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 3 Кентау қазақ-түрік ер балалар лицейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

4) коммунальное государственное учреждение "Южно-Казахстанская областная специализированная школа-интернат № 1 с обучением на трех языках" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
5) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 2 с обучением на трех языках" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
6) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат "Дарын" Мактааральского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
7) коммунальное государственное учреждение "Туркестанская школа-интернат "Дарын" имени Нуртаса Ондасынова" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
8) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 3 Шардаринского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
9) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 4 Сарыагашского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
10) коммунальное государственное учреждение "Специализированная физико-математическая школа-интернат № 5 имени Жамбыла Каппарова" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
11) коммунальное государственное учреждение "Специализированная гимназия № 8 с обучением на трех языках имени Мухамеда Хайдара Дулати" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
12) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат № 12 с обучением на трех языках имени Маржан Тасовой" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
13) коммунальное государственное учреждение "Специализированная школа-интернат с обучением на трех языках Тюлькубасского района" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
14) коммунальное государственное учреждение "Казахско-Турецкий лицей для мальчиков № 1" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
15) коммунальное государственное учреждение "Казахско-Турецкий лицей № 2 для девочек" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
16) коммунальное государственное учреждение "Кентауский казахско-турецкий лицей № 3 для мальчиков" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;

17) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Батырбек Өтеп атындағы "Өнер" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
18) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Оңтүстiк Қазақстан облысының психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес беру" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
19) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Жетісай қосалқы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Леңгір көмекші мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Сайрам көмекші мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
22) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Құлағы нашар еститін балалар үшін Ленгір қосалқы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
23) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Шымкент қосалқы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
24) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Түркістан көмекші мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
25) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Тілінде ауыр кемістігі бар балаларға арналған облыстық арнайы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
26) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Шымкент № 1 саңырау балалардың мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
27) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Естімейтін балаларға арналған № 2 мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
28) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Көзі нашар көретін балаларға арналған "Үміт" мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
29) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Ленгір тілінде ауыр кемістігі бар балаларға арналған көмекші мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 11 санаторий типтес арнаулы мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

17) коммунальное государственное учреждение "Школа-интернат "Өнер" имени Батырбека Отепа" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
18) коммунальное государственное учреждение "Психолого-медико-педагогическая консультация Южно-Казахстанской области" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
19) коммунальное государственное учреждение "Жетысайская вспомогательная школа-интернат" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
20) коммунальное государственное учреждение "Ленгерская вспомогательная школа-интернат" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
21) коммунальное государственное учреждение "Сайрамская вспомогательная школа-интернат" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
22) коммунальное государственное учреждение "Ленгерская вспомогательная школа-интернат для слабослышащих детей" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
23) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская вспомогательная школа-интернат" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
24) коммунальное государственное учреждение "Туркестанская вспомогательная школа-интернат" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
25) коммунальное государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат для детей с тяжелыми нарушениями речи" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
26) коммунальное государственное учреждение "Шымкентская школа-интернат № 1 для глухих детей" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
27) коммунальное государственное учреждение "Школа-интернат № 2 для глухих детей" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
28) коммунальное государственное учреждение"Школа-интернат "Үміт" для слабовидящих детей" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
29) коммунальное государственное учреждение "Ленгерская вспомогательная школа-интернат для детей с тяжелыми нарушениями речи" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
30) коммунальное государственное учреждение "Специальная школа-интернат № 11 санаторного типа" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;

31) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Оңтүстік Қазақстан облысының девиантты мінез-құлықты балаларға арналған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі болып;
32) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Т.Тәжібаев атындағы отбасы үлгісіндегі балалар ауылы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
33) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Бауыржан" отбасы үлгісіндегі балалар ауылы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
34) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 3 Шымкент балалар үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
35) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 2 Төлеби балалар үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
36) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 4 балалар үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
37) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Облыстық жасөспірімдер үйі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
38) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
39) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Облыстық оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
40) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
41) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 1 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
42) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 2 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
43) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 3 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
44) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 4 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
45) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 5 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

31) коммунальное государственное учреждение "Школа-интернат для детей с девиантным поведением Южно-Казахстанской области" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
32) коммунальное государственное учреждение "Детская деревня семейного типа имени Т.Тажибаева" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
33) коммунальное государственное учреждение "Детская деревня семейного типа "Бауыржан" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
34) коммунальное государственное учреждение "Шымкентский детский дом № 3" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
35) коммунальное государственное учреждение "Толебийский детский дом № 2" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
36) коммунальное государственное учреждение "Детский дом № 4" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
37) коммунальное государственное учреждение "Областной дом юношества" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
38) коммунальное государственное учреждение "Центр адаптации несовершеннолетних" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
39) коммунальное государственное учреждение "Областной реабилитационный центр" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
40) коммунальное государственное учреждение "Школа-интернат для детей с ограниченными возможностями" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
41) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 1" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
42) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 2" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
43) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 3" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
44) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 4" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
45) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 5" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;

62) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 23 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
63) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "№ 24 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
64) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Д.Қонаев атындағы № 25 колледж" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
65) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Экологиялық орталық" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
66) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Балалар мен жеткіншектерге арналған аймақтық оқу-практикалық дене тәрбиесі орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
67) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Облыстық мамандандырылған "Тау самалы" оқу-сауықтыру орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
68) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Облыстық мектеп олимпиадаларын өткізу орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
69) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Облыстық жас туристер станциясы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
70) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Ә.Қастеев атындағы Оңтүстік Қазақстан өнер және дизайн колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
71) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Түркістан гуманитарлық-техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
72) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Шымкент аграрлық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
73) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Қапланбек гуманитарлық-агроэкономикалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
74) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Жаңа технологиялар колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
75) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Шымкент көлік, коммуникация және жаңа технологиялар колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

62) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 23" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
63) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 24" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
64) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж № 25 имени Д.Конаева" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
65) государственное коммунальное казенное предприятие "Экологический центр" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
66) государственное коммунальное казенное предприятие "Региональный учебно-практический центр физической культуры для детей и юношества" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
67) государственное коммунальное казенное предприятие "Областной специализированный учебно-оздоровительный центр "Тау самалы" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
68) государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр проведения школьных олимпиад" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
69) государственное коммунальное казенное предприятие "Областная станция юных туристов" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
70) государственное коммунальное казенное предприятие "Южно-Казахстанский колледж искусств и дизайна имени А.Кастеева" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
71) государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанский гуманитарно-технический колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
72) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский аграрный колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
73) государственное коммунальное казенное предприятие "Капланбекский гуманитарно-агроэкономический колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
74) государственное коммунальное казенное предприятие "Колледж новых технологий" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
75) государственное коммунальное казенное предприятие "Шымкентский колледж транспорта, коммуникаций и новых технологий" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;

76) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Ғани Мұратбаев атындағы Жетісай гуманитарлық техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
77) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Оңтүстік Қазақстан политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
78) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Түлкібас агробизнес және саяхат колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
79) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Мақтарал гуманитарлық-экономикалық және агробизнес колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорыны;
80) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Кентау көпсалалы колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
81) Оңтүстік Қазақстан облысының білім, жастар саясаты және тілдерді дамыту басқармасының "Оңтүстік Қазақстан саз колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.

76) государственное коммунальное казенное предприятие "Жетысайский гуманитарный-технический колледж имени ГаниМуратбаева" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
77) государственное коммунальное казенное предприятие "Южно-Казахстанский политехнический колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
78) государственное коммунальное казенное предприятие "Тюлькубасский колледж агробизнеса и туризма" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
79) государственное коммунальное казенное предприятие "Махтааральский гуманитарно-экономический и агробизнес колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
80) государственное коммунальное казенное предприятие "Кентауский многопрофильный колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области;
81) государственное коммунальное казенное предприятие "Южно-Казахстанский музыкальный колледж" управления образования, молодежной политики и развития языков Южно-Казахстанской области.