"Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 наурызда № 14943 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 наурыздағы № 36 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 09.03.2023 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6174 болып тіркелген, 2011 жылғы 14 маусымдағы № 249-250 (26648) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеде:
34-тармақтың 14) тармақшасы мынадай мазмұнда жазылсын:
"14) профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімінің құрамында бар:
бөлім меңгерушісінің кабинеті;
дәрігерге дейінгі кабинет;
акушерлік қабылдау (қарау) кабинеті;
әлеуметтік қызметкер/психолог кабинеті;
салауатты өмір салты кабинеттері/диабет, демікпе, артериялық гипертензия, тууға дайындау, жас ана және басқа бейіндер бойынша мектептер;
денсаулық сақтау жастар орталығының кабинеттері;
білім беру ұйымдарындағы медициналық пункттерді.";
36-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"36. Профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімінің мамандары МСАК шеңберінде профилактикалық қызметтерді, білім беру ұйымдарының медициналық пункттерінде халыққа амбулаториялық деңгейде, үйге барып әлеуметтік және психологиялық қызметтер көрсетеді, олар мыналарды қамтиды:
1) № 685 бұйрыққа сәйкес профилактикалық және скринингтік бағдарламаларды іске асыруды;
2) салауатты өмір салтын қалыптастыру қызметімен сабақтастықты ұйымдастыруды;
3) қызмет көрсетілетін аумақтық учаскелер бөлігінде скринингтік қарап-тексеруге жататын тіркелген халықтан тұлғалар тізімін жасауды;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2017 года № 14943. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 марта 2023 года № 36
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 09.03.2023 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6774, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 2 июля 2011 года № 207-208 (26628-26629) следующие изменения:
в Положении о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденном указанным приказом:
подпункт 14) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"14) отделение профилактики и социально-психологической помощи, имеющее в составе:
кабинет заведующего отделением;
доврачебный кабинет;
кабинет акушерского приема (смотровой);
кабинет социального работника/психолога;
кабинеты здорового образа жизни/школы диабета, астмы, артериальной гипертензии, подготовки к родам, молодой матери и по другим профилям;
кабинеты молодежного центра здоровья;
кабинет медицинских пунктов организаций образования.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Специалисты отделения профилактики и социально-психологической помощи оказывают профилактические услуги в рамках ПМСП, социальные и психологические услуги населению в амбулаторных условиях, на дому, в медицинских пунктах организаций образования, включающие в себя:
1) реализацию профилактических и скрининговых программ в соответствии с Приказом № 685;
2) организацию преемственности со службой формирования здорового образа жизни;
3) составление списка лиц из прикрепленного населения, подлежащих скрининговым осмотрам в разрезе обслуживаемых территориальных участков;

4) қажетті көлемді көрсете отырып профилактикалық қарау және скринингтік зерттеп-қараулар өту қажеттігі туралы тіркелген халықтың нысаналы топ тұлғаларын атаулы хабарландыру (тұрғылықты орны бойынша және жұмыс орны бойынша). Профилактикалық қарау және скринингтік зерттеп-қарауларға шақыра отырып атаулы хабарландыру тұрғылықты орнына, сондай-ақ қызметкерлердің тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі шеңберінде профилактикалық қарау және скринингтік зерттеп-қараулар өтуі қажеттігі туралы жұмыс берушінің хабарламасымен жұмыс істейтін тұлғаларға жұмыс орны бойыша жеткізіледі;
5) профилактикалық қарау және скринингтік зерттеп-қарауларға жататын тұлғаларды, оның ішінде бейінді мамандармен зерттеулер көлеміне сәйкес қараудың уақыты мен кестесін анықтау;
6) жүргізілген профилактикалық қарау және скринингтік зерттеп-қараулар нәтижелері бойынша аурудың қаупі факторлары бар халықтың нысаналы тобын қалыптастыру және мониторингілеу;
7) аурудың қаупі факторлары бар тұлғаларды және науқасарды салауатты өмір салтын насихаттау салауатты өмір салтын қалыптастыру, профилактика әдістері бойынша оқыту жүргізу;
8) бейіндер бойынша денсаулық, жастар денсаулық орталығы мектептерінің, егде адамдар клубының қызметін ұйымдастыру;
9) аурудың созылмалы формалары бар тұлғаларға тұрақты негізде қамқоршылық жүргізу;
10) № 630 бұйрығына және уәкілетті органмен бекітілген әдістемелік ұсыныстарға сәйкес тіркелген халыққа психологиялық көмек және арнайы әлеуметтік қызмет көрсету;
11) № 907 бұйрығына сәйкес статистикалық есеп және есептілік, оның ішінде электрондық форматта, сондай-ақ статистикалық мәліметтер талдауын жүргізу.";
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4) адресное уведомление (по месту жительства и по месту работы) лиц целевой группы из числа прикрепленного населения о необходимости прохождения профилактических осмотров и скрининговых исследований с указанием необходимого объема. Адресные уведомления с приглашением на профилактический осмотр и скрининговые исследования доводятся по месту жительства, а также по месту работы для работающих лиц с уведомлением работодателя о необходимости прохождения работниками профилактического осмотра и скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) определение времени и графика осмотра лиц, подлежащих профилактическим осмотрам и скрининговым исследованиям, в том числе профильными специалистами, в соответствии с объемом исследований;
6) формирование и мониторинг целевой группы населения с наличием факторов риска заболеваний по результатам проведенных профилактических осмотров и скрининговых исследований;
7) проведение обучения лиц с факторами риска заболеваний и больных методам профилактики, формированию здорового образа жизни;
8) организация деятельности школ здоровья по профилям, молодежного центра здоровья, клуба пожилых людей;
9) проведение на постоянной основе патронажа лиц с хроническими формами заболеваний;
10) оказание психологической помощи и специальных социальных услуг прикрепленному населению в соответствии с Приказом № 630 и методическими рекомендациями, утвержденным уполномоченным органом;
11) ведение статистического учета и отчетности в соответствии с Приказом № 907, в том числе в электронном формате, а также анализ статистических данных.";
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі және 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі Е. Біртанов

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2017 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов