Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссия туралы Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 333 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 сәуірде № 14987 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссия туралы Ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 333 бұйрығымен
бекітілген
Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссия туралы Ереже
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Сот сарапшылары біліктілігін беру жөніндегі комиссия туралы Ереже (бұдан әрі – Ереже) "Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 16) тармақшасына сәйкес әзірленді және Сот сарапшылары, сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сарапшылары біліктілігін беру жөніндегі комиссияның қызметін (бұдан әрі - Комиссия) айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссияның негізгі міндеттері
1) сот сарапшысы біліктілігін беру;
2) мәжілістің ашықтығы мен жариялығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Комиссия тұрақты әрекет ететін орган болып табылады және мүшелерінің құрамы тақ санынан (5 адамнан кем емес) тұрады.
Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен (немесе орын басатын тұлғамен) бекітіледі.

Об утверждении Положения о комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 333. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2017 года № 14987.
В соответствии с подпунктом 16) статьи12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта.
2. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 333
Положение о комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта
Глава 1. Общие положения
1. Положение о комиссии по присвоению квалификации судебных экспертов разработано (далее-Положение) в соответствии с подпунктом 16) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее – Закон) и определяет деятельность Комиссии по присвоению квалификации судебных, судебно-медицинских, судебно-наркологических и судебно-психиатрических экспертов (далее-Комиссия).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными задачами Комиссии является:
1) присвоение квалификации судебного эксперта;
2) обеспечение открытости и гласности заседаний.
3. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из нечетного числа членов (не менее 5 человек).
Состав Комиссии утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом замещающим).

4. Алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссия төрағасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сараптама қызметін ұйымдастыру жөніндегі департаментінің директоры (бұдан әрі - Департамент) болып табылады.
Комиссия төрағасы болмаған кезде, (іссапарда, уақытша еңбекке жарамсыздық кезінде, демалыста) оның қызметтерін Комиссияның бекітілген құрамындағы тізім бойынша келісі адам атқарады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды – ҚР Әділет министрінің 15.05.2018 № 752 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссияның құрамына енгізілетін кандидатуралар Департаменттің келісімімен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамалары басшысымен ұсынылады.
8. Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін Кадрлық қамтамасыз ету басқармасы қызметкерлерінің ішінен Комиссия хатшысы тағайындалады.
2 тарау. Сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссияның өкілеттері
9. Комиссия төрағасы:
1) мәжілісті шақырады;
2) Комиссияның қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
3) жұмысты жоспарлайды;
4) Комиссия мәжілісінде төрағалық етеді.
10. Комиссия мүшелері:
1) сот сарапшысы біліктілігін алуға ұсынылған тұлғаның құжаттарымен танысады;
2) біліктілік емтиханын тапсыруға жіберу немесе жібермеу туралы шешімді шығарады;
3) Комиссия мәжілісінде шешілетін мәселелерді қарастырады және тиісті шешімді шығарады;
4) Сот сарапшысы біліктілік дайындығынан өткен тұлғаның білім деңгейін анықтау мақсатында біліктілік дайындықтан өту қорытындылары жөніндегі пікірді қарастырады;
5) біліктілік дайындықты өту нәтижиелерін бағалайды.
11. Комиссия хатшысы;
1) Комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) Комиссия мүшелерін күнтізбелік отыз күн бұрын Комиссия мәжілісін өткізу күні мен өткізіетін орны туралы хабардар етеді;
3) Заңның 12-бабы 16) тармақшасына сәйкес сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі комиссия мәжілісіне қажетті құжаттарды дайындауды қамтамасыз етеді, оны жүргізгеннен кейін хаттаманы ресімдейді (бұдан әрі - Хаттама);
4) Комиссия жұмысын ұйымдастыруды жақсарту бойынша ұсынысты енгізеді;

4. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Председателем Комиссии является директор Департамента по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее-Департамент).
Во время отсутствия председателя Комиссии (командировка, временная нетрудоспособность, отпуск) его функции выполняет один из заместителей председателя Комиссии, первый по списку из утвержденного состава Комиссии, в случае его отсутствия - следующий по списку.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра юстиции РК от 15.05.2018 № 752 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Кандидатуры для включения в состав Комиссии представляются руководителем органа судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан по согласованию с Департаментом.
8. Для организации деятельности Комиссии из числа сотрудников Управления кадрового обеспечения органа судебных экспертиз назначается секретарь Комиссии.
Глава 2. Полномочия комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта
9. Председатель комиссии:
1) созывает заседания;
2) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
3) планирует работу;
4) председательствует на заседаниях Комиссии.
10. Члены Комиссии:
1) знакомятся с представленными документами лицом на присвоение квалификации судебного эксперта;
2) выносят решение о допуске либо отказе в сдаче квалификационного экзамена;
3) рассматривают вопросы, подлежащие разрешению на заседании Комиссии и выносят соответствующее решение;
4) в целях определения уровня знаний лиц, прошедших квалификационную подготовку судебного эксперта рассматривают отзыв по итогам прохождения квалификационной подготовки;
5) оценивают результаты прохождения квалификационной подготовки.
11. Секретарь комиссии:
1) формирует повестку дня заседания Комиссии;
2) оповещает членов Комиссии о дате и месте проведения заседания Комиссии за тридцать календарных дней;
3) обеспечивает подготовку необходимых документов, материалов, оформляет протокол заседания Комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта в соответствии с подпунктом 16) статьи 12 Закона после его проведения (далее – Протокол);
4) вносит предложения по улучшению организации работы Комиссии;

5) Комиссия мүшесі болып табылмайды.
12. Қабылданатын шешіммен келіспеген жағдайда Комиссия мүшесі өзінің ойын жазбаша түрінде баяндайды, оны хаттамаға қоса тігеді.
13. Комиссия мәжілісі Хаттамамен ресімделеді.
Комиссия мәжілісінің хаттамасына сот сарапшысы біліктілігін беру нәтижиелері бойынша Комиссия мүшелерімен және хатшымен қол қойылады.

5) не является членом Комиссии.
12. В случае несогласия с принимаемым решением член Комиссии может изложить особое мнение в письменной форме, которое приобщается к протоколу.
13. Заседание Комиссии оформляется Протоколом.
Протокол заседания Комиссии подписывается членами Комиссии по результатам присвоения квалификации судебного эксперта и секретарем.