"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 187 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 сәуірде № 15060 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексінің 120-1 және 120-2-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушысының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2011 жылғы 15 тамызда № 7126 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 5 маусымда № 292-297 (27371) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрықтың 1-129-қосымшаларына сәйкес Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомы бекітілсін.";
осы бұйрыққа 1-5-қосымшаларға сәйкес 125-129-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есебі мен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 187 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
125-қосымша
№ 408-ДБ-д нысан
_________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ ж. ________________ айы үшін
23-мемориалдық ордер
Бюджетке дебиторлық берешектер есептесу төлемшінің жинастыру түсім бойынша ведомосі
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі
Құжаттың атауы
БСК
Айдың басына 1292, 1293, 1294 қосалқы шоттары бойынша қалдық
1292, 1293, 1294 Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті
1292, 1293, 1294
Шоттар/ қосалқы
шоттар кредиті
Айдың соңына 1292, 1293, 1294 Шоттар/ қосалқы шоттар бойынша қалдық
Дебет
Кредит
Шоттар/қосалқы шоттар кредиті
Жиыны
Шоттар/қосалқы шоттар дебеті
Жиыны
Дебет
Кредит
6081,
6082,
6120,
6130

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 187. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2017 года № 15060. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018.
В соответствии со статьями 120-1 и 120-2 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7126, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 5 июня 2012 года № 169-170 (26988-26989) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Альбом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений согласно приложениям 1-129 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 125-129 согласно приложениям 1-5 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 187
Приложение 125
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 408-ДЗ-д
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 23
за ____________ месяц _____ г.
Накопительная ведомость по дебиторской задолженности по расчетам
с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Номер документа
Наименование документа
КБК
Остаток на начало месяца по субсчетам 1292, 1293, 1294
Дебет счетов/субсчетов 1292, 1293, 1294
Кредит счетов/субсчетов 1292, 1293, 1294
Остаток на конец месяца по счетам/ субсчетам 1292, 1293, 1294
Дебет
Кредит
Кредит счетов/субсчетов
Итого
Дебет счетов/субсчетов
Итого
Дебет
Кредит
6081, 6082, 6120, 6130

5240
1046, 1047
6081, 6082
5240
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Жиыны
Орындаушы ____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер __________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескерту:
№ 408-ДБ-д нысаны бойынша жинақтаушы ведомость бюджетке түсетін түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешекті есепке алу үшін қолданылады және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша жасалады.
"Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша және 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шоты бойынша шоттар/ қосалқы шоттар кредитінде салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп негізінде бюджетке салықтық түсімдерден түсетін кірістерді (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) тану бойынша кірістер танылған жазбалар жүргізіледі; 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" қосалқы шотының кредитінде "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі-ИААЖ) талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" Талдау орталығы (бұдан әрі-ТО) компонентінен алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістерді тану бойынша жазба жүргізіледі; 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоты бойынша және 6120 "Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер",
6130 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістер" қосалқы шоттар кредитінде "е-Қаржымині" ИААЖ Талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" ТО компонентінен алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен кірістерді тану бойынша жазба жүргізіледі.

5240
1046, 1047
6081 6082
5240
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Итого
Исполнитель ____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 408-ДЗ-д применяется для учета дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по поступлениям в бюджет и составляется по субсчетам 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства".
В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчету 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в кредит счетов/субсчетов по субсчету 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от налоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
по субсчету 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" в кредит субсчета 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет" производятся записи по признанию доходов от неналоговых поступлений в бюджет на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов" по субсчету 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства" и в кредит субсчетов 6120 "Доходы от реализации основного капитала", 6130 "Доходы от реализации финансовых активов государства" производятся записи по признанию доходов от реализации основного капитала и финансовых активов государства на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр ИАИС "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".

"Шоттар/ қосалқы шоттарының дебеті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" қосалқы шоттары бойынша және 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" шотының кредитінде бюджетке түсімдер бойынша алдыңғы есепті кезеңдер үшін дебиторлық берешекті қоса есептеу бойынша жазбалар жүргізіледі.
"Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу жөнінде қысқа мерзімді дебиторлық берешек" "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде": 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" республикалық және жергілікті бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер есепке алынады;
6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер" бюджетке түсімдер бойынша бухгалтерлік анықтама негізінде құрастырылған қосымша ұсынылған салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша есептелген сомалар бойынша түзетпеу жазбасы есепке алынады.
Қосымша құрастырылып ұсынылған бухгалтерлік анықтамаға сәйкес 5240 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" алдыңғы есепті кезеңдер үшін бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің қате есептелген сомалары бойынша түзету жазбасы есепке алынады.
Айдың соңында 12 "Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны, 17 "Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер ресімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408-ДБ-д мемориалдық ордерге орындаушы, мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 187 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
126-қосымша
№ 408-KБ-д нысан
________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ ж. ________________ айы үшін 24-мемориалдық ордер Бюджетке түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек бойынша жинақтаушы ведомосі
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі
Құжаттың атауы
БСК
Айдың басына 3281, 3282, 3283, 3284 қосалқы шоттар бойынша қалдық
3281, 3282, 3283, 3284
Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті
3281, 3282, 3283, 3284
Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті
Айдың соңына 3281, 3282, 3284 Шоттар/ қосалқы шоттар бойынша қалдық
Дебет
Кредит
Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті
Жиыны
Шоттар/қосалқы шоттар дебеті
Жиыны
Дебет
Кредит

В графе "Дебет счетов/субсчетов": по субсчету 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет, 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства" и в кредит счета 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" производятся записи по доначислению дебиторской задолженности за предыдущие отчетные периоды.
В графе "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства" в "Дебет счетов/субсчетов":
1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" учитываются поступления налоговых, неналоговых поступлений, поступления от реализации основного капитала и финансовых активов государства в республиканский и местный бюджеты;
6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет учитывается сторнировочная запись по исчисленным суммам по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет на основании бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов по текущим поступлениям;
5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается исправительная запись по неправильно начисленным суммам налоговых и неналоговых поступлений в бюджет за предыдущие отчетные периоды, согласно бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.
В конце месяца итоги по графе 12 "Кредит счетов/субсчетов", итоги по графе 17 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер № 408-ДЗ-д подписывается исполнителем, главным бухгалтером государственного учреждения.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 187
Приложение 126
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 408-КЗ-д
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 24
за ____________ месяц _____ г.
Накопительная ведомость по кредиторской задолженности по расчетам
с плательщиками по поступлениям в бюджет
№ п/п
Дата
Номер доку мента
Наименование документа
КБК
Остаток на начало месяца по субсчетам 3281, 3282, 3283, 3284
Дебет счетов/субсчетов 3281, 3282, 3283, 3284
Кредит счетов/субсчетов 3281, 3282, 3283, 3284
Остаток на конец месяца по счетам/субсчетам 3281, 3282,3283, 3284
Дебет
Кредит
Кредит счетов/субсчетов
Итого
Дебет счетов/субсчетов
Итого
Дебет
Кредит

"Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті" бағанында: 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және "Шоттар/қосалқы шоттар кредитінде": 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушінің дебиторлық берешегін бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің бір түрі бойынша және кредиторлық берешегін басқа түрі бойынша есепке жатқызу.
3281 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі-ИААЖ) талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" Талдау орталығы (бұдан әрі-ТО) компонентінен алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салық органдарының төлем тапсырмалары негізінде артық (қате) төленген түсім сомаларын бюджеттен қайтару есепке алынады.
3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотының дебеті және 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ" қосалқы шотының кредиті бойынша салық органының төлем тапсырмалары мен өкімдері бойынша Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС қайтару есепке алынады.
"Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" қосалқы шотында және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде" салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде бойынша түзету жазбасы көрсетіледі.

В графе "Дебет счетов/субсчетов": 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и в "Кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" – зачет дебиторской задолженности налогоплательщика по одному виду и кредиторской задолженности по другому виду налоговых и неналоговых поступлений в бюджет на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
По дебету субсчета 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании платежных поручений налоговых органов на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
По дебету субсчета 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС" и кредиту субсчета 1046 "КСН республиканского бюджета" учитывается возврат НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, по платежным поручениям и распоряжению налогового органа.
В графе "Кредит счетов/субсчетов": субсчета 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается сторнировочная запись на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).

Салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде "Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағанында: 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 7260 "Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" шоты бойынша "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде" көрсетіледі.
"Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" және 5240 "Бюджетке түсімдер бойынша алдыңғы жылдардың қаржылық нәтижесі" "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінде" өткен кезең бойынша салықтар, өсімпұлдар, айыппұлдар мен салықтық емес түсімдер бойынша салық төлеушілермен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек қалпына келтіру есепке алынады.
Айдың соңында 11 "Шоттар/ қосалқы шоттар кредиті" бағаны бойынша жиыны, 15 "Шоттар/ қосалқы шоттар дебеті" бағаны бойынша жиыны мемориалдық ордер рәсімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 408-КБ-д мемориалдық ордеріне орындаушы, мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 187 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
127-қосымша
№ 381-д-нысан
___________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
_____ ж. _________________ кезең үшін 25-мемориалдық ордер Республикалық және жергілікті бюджеттің ҚБШ қаражат қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомосі
р/с №
Күні
Құжаттың нөмірі және атауы
БСК
Айдың басына қалдық

В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и в "Дебет счетов/субсчетов" по счету 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" отражается начисление кредиторской задолженности по НДС за текущий отчетный период на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет).
В графе "Кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" и в "Дебет счетов/субсчетов" 5240 "Финансовый результат предыдущих лет по поступлениям в бюджет" учитывается восстановление кредиторской задолженности по расчетам с налогоплательщиками по налогам, пене, штрафам и неналоговым поступлениям) прошлых периодов.
В конце месяца итоги по графе 11 "Кредит счетов/субсчетов", итоги по графе 15 "Дебет счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер № 408-КЗ-д подписывается исполнителем, главным бухгалтером государственного учреждения.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 187
Приложение 127
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 381-д
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 25
за период _________________ г.
Накопительная ведомость по движению средств на КСН
республиканского, местного бюджета
№ п/п
Дата
Наименование и номер документа
КБК
Остаток на начало месяца

Республикалық, жергілікті бюджеттің ҚБШ қаражат қозғалысы бойынша жинақтаушы ведомосте республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдерді есепке жатқызу бойынша есеп жүргізіледі. № 381-д нысаны бойынша жинақтаушы ведомость 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" қосалқы шоттары бойынша толтырылады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", және 1292 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" "Шот/ қосалқы шоттар кредитіне" бағанында салық төлеушілердің дербес шоттарының қорытынды операциялары бойынша жиынтық есебі (бюджетке есептелген, азайтылған, түскен, қайтарылған сомалар) негізінде салық төлеушілердің төлем тапсырмалары бойынша салықтық және салықтық емес түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", және 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" "Шот/ қосалқы шоттар кредитіне" бағанында "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі-ИААЖ) талдау орталығы кіші жүйесі "Мемлекеттік қаржы бойынша есептілікті және статистиканы қалыптастыру, бюджеттердің атқарылуын талдау, талдау материалдарын дайындау" Талдау орталығы (бұдан әрі-ТО) компонентінен алынған түсімдер бойынша есептер нысандары негізінде салықтық түсімдер, негізгі капитал мен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түскен тиісті бюджетке түсімдер есепке алынады.
"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", және 6085 "Трансферттердің бюджетке түсуі" қосалқы шотының "Шот/ қосалқы шоттар кредитіне" бағанында тиісті бюджетке трансферттер (қайтару және бюджеттік алып қоюлар) түсімдерінің тиісті бюджетке есепке жатқызылуы есепке алынады.
Қосымша құрастырылып ұсынылған бухгалтерлік анықтама негізінде "Шот/ қосалқы шоттарының кредитінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ", және "Шоттар/қосалқы шоттар дебетіне" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" бюджеттен артық (қате) төленген төлем сомаларын қайтару есепке алынады.

В Накопительной ведомости по движению средств на КСН республиканского, местного бюджета ведется учет по зачислению поступлений в республиканский и местный бюджеты. Накопительная ведомость по форме № 381-д заполняется по субсчетам 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов".
В графе "с дебета счетов/субсчетов" 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и "в кредит счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с налогоплательщиками по налоговым поступлениям в бюджет" учитываются налоговые поступления по платежным поручениям налогоплательщиков на основании сводного отчета по итоговым операциям лицевых счетов налогоплательщиков (начисленных, уменьшенных, поступивших, возвращенных сумм в бюджет) и неналоговые поступления.
В графе "с дебета счетов/субсчетов" 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов", и "в кредит счетов/субсчетов" 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства" учитываются неналоговые поступления, поступления в соответствующий бюджет от реализации основного капитала и финансовых активов государства на основании форм отчетов по поступлениям, полученных из подсистемы Аналитический центр (далее – АЦ) интегрированной автоматизированной информационной системы (далее – ИАИС) "е-Минфин" АЦ Компонент "Формирование отчетности и статистики по государственным финансам, анализ исполнения бюджетов, подготовка аналитических материалов".
В графе "с дебета счетов/субсчетов" 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" и "в кредит счетов/субсчетов": субсчет 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" учитываются зачисления в соответствующий бюджет поступления трансфертов (возврат и бюджетное изъятие).
В графе "с кредита счетов/субсчетов" 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" в "в дебет счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" учитывается возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений на основании заключения налоговых органов или согласно бухгалтерской справки, составленной на основании дополнительно представленных расчетов.

"Шот/ қосалқы шоттар кредитінен" бағанында 1046 "Республикалық бюджеттің ҚБШ", 1047 "Жергілікті бюджеттердің ҚБШ" және "Шоттар/қосалқы шоттар дебеті" бағанында 7470 "Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ-лары бойынша шығыстар", тиісті бюджеттің ҚБШ-нан шығыстардың жүргізілуі көрсетіледі.
Айдың соңында "Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" 14-баған бойынша қорытынды мен "Шот/ қосалқы шоттар кредитінен" 26-баған бойынша қорытынды мемориалдық ордер рәсімделгеннен кейін "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 381-д мемориалдық ордеріне орындаушы, мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қол қояды
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 187 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
128-қосымша
№ 409-д-нысан
___________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ ж. ________________ айы үшін 26-мемориалдық ордер Бюджетке түсімдерден түсетін кірістерді есептеу жинақтаушы ведомосі
р/с №
Күні
Құжаттың атауы және нөмірі
БСК
6081, 6082, 6085, 6120, 6130 Шоттары/ қосалқы шоттары дебетінен
6081, 6082, 6085, 6120, 6130 Шоттары/ қосалқы шоттары кредитінен
Шот/ қосалқы шоттар кредитіне
Шоттар/ қосалқы шоттар дебетіне

В графе "с кредита счетов/субсчетов" 1046 "КСН республиканского бюджета", 1047 "КСН местных бюджетов" в "дебет счетов/субсчетов" 7470 "Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов" отражается проведение расходов из КСН соответствующего бюджета.
В конце месяца итоги по графе 14 "с дебета счетов/субсчетов" и итоги по графе 26 "с кредита счетов/субсчетов" после оформления мемориального ордера переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер № 381-д подписывается исполнителем, главным бухгалтером государственного учреждения
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 187
Приложение 128
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 409-д
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 26
за ____________ месяц _____ г.
Накопительная ведомость начисления доходов от поступлений в бюджет
№ п/п
Дата
Наименование и номер документа
КБК
с дебета счетов/субсчетов 6081, 6082, 6085, 6120 ,6130
с кредита счетов/субсчетов 6081, 6082, 6085, 6120, 6130
в кредит счетов/субсчетов
в дебет счетов/субсчетов

5230
Жиыны
1292
1293
1294
Жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны
Орындаушы ____________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер __________________________________________________
лауазымы, қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескерту::
№ 409-д нысаны бойынша жинақтаушы ведомость бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кірістерді есептеу үшін қолданылады. № 409-д нысаны бойынша жинақтаушы ведомость 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", 6085 "Бюджетке трансферттердің түсуі", 6120 "Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер", 6130 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістер" қосалқы шоттар бойынша жасалады.

5230
итого
1292
1293
1294
Итого
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
Исполнитель ____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер _______________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
Накопительная ведомость по форме № 409-д применяется для начисления доходов по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет. Накопительная ведомость по форме № 409-д составляется по субсчетам 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", 6085 "Поступления трансфертов в бюджет", 6120 "Поступления от реализации основного капитала", 6130 "Поступления от реализации финансовых активов государства".

"Шоттар/қосалқы шоттар дебетінен" бағанында 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", 6085 "Бюджетке трансферттердің түсуі", 6120 "Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер", 6130 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістер" және "Шоттар/қосалқы шоттар кредитіне" бағанында 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" – есепті жылдың қаржылық нәтижесіне салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кірістер шоттарын жабу жүзеге асырылады.
"Шоттар-қосалқы шоттар кредитінен" бағанында: 6081 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдерден алынатын кірістер", 6082 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерден алынатын кірістер", 6085 "Бюджетке трансферттердің түсуі", 6120 "Негізгі капиталды өткізуден алынатын кірістер", 6130 "Мемлекеттің қаржы активтерін өткізуден алынатын кірістер" және "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетіне" бағанында: 1292 "Салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1293 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек", 1294 "Негізгі капиталды және мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" ағымдағы есепті кезең үшін дебиторлық берешек есепке алынады. № 409-д Мемориалдық ордерінде бюджетке түсімдер бойынша тиісті құжаттардың негізінде түсімдердің түрлері бойынша топталады және айдың соңында "Шоттар/ қосалқы шоттар дебетінен" 8-бағаны бойынша жиыны және "Шоттар/қосалқы шоттар кредитіне"13-бағаны бойынша жиыны "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 409-д мемориалдық ордеріне орындаушы, мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 187 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
129-қосымша
№ 458-д-нысан
________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
______ ж. ________________ айы үшін 27-мемориалдық ордер Бюджетке түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек бойынша жинақтаушы ведомосі
р/с №
Күні
БСК
7260 шот дебетінен
7260 шот кредитінен
шоттар/ қосалқы шоттар кредитіне
Шоттар/ қосалқы шоттар дебетіне

В графе "с дебета счетов/субсчетов" 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", 6085 "Поступления трансфертов в бюджет" 6120 "Поступления от реализации основного капитала", 6130 "Поступления от реализации финансовых активов государства" и "в кредит счетов/субсчетов" 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" – осуществляется закрытие счетов доходов по налоговым и неналоговым поступлениям на финансовый результат отчетного года.
В графе "с кредита счетов/субсчетов": 6081 "Доходы от налоговых поступлений в бюджет", 6082 "Доходы от неналоговых поступлений в бюджет", 6085 "Поступления трансфертов в бюджет", 6120 "Поступления от реализации основного капитала", 6130 "Поступления от реализации финансовых активов государства" и "в дебет счетов/субсчетов": 1292 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям", 1293 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет", 1294 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам от реализации основного капитала и финансовых активов государства" учитывается начисление дебиторской задолженности за текущий отчетный период.
В мемориальном ордере по форме № 409-д на основании соответствующих документов по поступлениям в бюджет группируются по видам поступлений и в конце месяца итоги по графе 9 "с дебета счетов/субсчетов" и итоги по графе 14 "с кредита счетов/субсчетов" переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер № 409-д подписывается исполнителем, главным бухгалтером государственного учреждения.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 187
Приложение 129
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 458-д
_______________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 27
за ____________ месяц _____ г.
Накопительная ведомость начисления расходов по уменьшению поступлений в бюджет
№ п/п
Дата
КБК
с дебета счета 7260
с кредита счета 7260
в кредит счетов/субсчетов
в дебет счетов/субсчетов

"Шот дебетінен" бағанында 7260 "Бюджетке түсімдердің азаюы бойынша шығыстар" "Шоттар/ қосалқы шоттар кредитіне" бағанында 3281 "Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3282 "ҚҚС төлеу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3283 "ҚҚС қайтару бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек", 3284 "Бюджетке түсетін салықтық емес түсімдер бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" - салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша кредиторлық берешекті, ҚҚС төлеу бойынша кредиторлық берешекті есептеу жүзеге асырылады.
"Шот кредитінен" бағанында 7260 "Бюджетке түсімдерді азайту бойынша шығыстар" "Шот/ қосалқы шоттар дебетіне" бағанында 5230 "Бюджетке түсетін түсімдер бойынша есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі" – бюджетке түсімдерді азайту бойынша есептелген шығыстарды қорытынды айналымдармен есептен шығару жүзеге асырылады.
Айдың соңында "Шот дебетінен" 10-бағаны бойынша қорытынды мен "Шот кредитінен" 13-баған бойынша қорытынды "Бас журнал" № 308 нысаны бойынша кітапқа көшіріледі. № 458-д мемориалдық ордеріне орындаушы, мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері қол қояды

В графе "с дебета счета" 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" "в кредит счетов/субсчетов" 3281 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям в бюджет", 3282 "Краткосрочная кредиторская задолженность по оплате НДС", 3283 "Краткосрочная кредиторская задолженность по возврату НДС", 3284 "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям в бюджет" осуществляется начисление кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, кредиторская задолженность по оплате НДС.
В графе "с кредита счета" 7260 "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" "в дебет счетов/субсчетов", 5230 "Финансовый результат отчетного периода по поступлениям в бюджет" осуществляется списание заключительными оборотами начисленных расходов по уменьшению поступлений в бюджет.
В конце месяца итоги по графе 10 "с дебета счета" и итоги по графе 13 "с кредита счета" переносятся в книгу по форме № 308 "Журнал-главная". Мемориальный ордер № 458-д подписывается исполнителем, главным бухгалтером государственного учреждения.