"Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 10 мамырда № 15108 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10335 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) су айдындары – өзендер және оларға теңестірілген арналар, көлдер, су қоймалары, тоғандар мен басқа да ішкі су айдындары, аумақтық сулар;
2) құтқару бекеті – құтқарушылармен жасақталған, құтқару жабдығымен жарақталған, су айдындарында адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды орындайтын, заңды және жеке тұлғалар құратын акваторияның нақты учаскесіндегі бекет;
3) су айдынындағы демалу орны – шомылуға жабдықталған орындар (жағажайлар), катерлерді, желкенді қайықтарды, қайықтарды, гидроциклдер мен катамарандарды жалға беру станциялары;
4) шағын көлемді кеме – ұзындығы 20 метрден аспайтын, бортындағы рұқсат етілген адам саны 12 адамнан аспайтын, балық аулау үшін салынған немесе жабдықталғаннан басқа жүк тасуға, жетекке алуға, пайдалы қазбаларды іздеу, барлау және өндіру, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осындай жұмыстарды жүргізуге, лоцмандық және мұз жару, сондай-ақ су объектілерін ластану мен бітеліп қалудан қорғау іс-шараларын жүзеге асыратын кеме;
5) құтқаратын "Александров жібі" – суға батып бара жатқан адамға көмек көрсететін құрал, ол диаметрі 40 сантиметрлік ілмегі және екі қалқымасы бар ұзындығы шамамен 30 метрлік қалқыма түрінде болады;
6) оқу орны – жүзу бойынша ұжымдық және жеке сабақтарды өткізу үшін барынша ыңғайланған, жағажай аумағында арнайы жабдықталған орын;
7) қалалық жағажай – жергілікті атқарушы органның қарамағындағы су айдынындағы демалу орны;
8) жеке құтқару құралы – суда немесе мұзда қалған кезде адамға қосымша қалқымалығы үшін жасалған құтқару құралы. Жеке құтқару құралдарына құтқару шеңберлері, күртешелер, кеудешелер, қалтқы белгілер жатады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2017 года № 15108.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10335, опубликованный 26 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
В Правилах безопасности на водоемах, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В данных Правилах используются следующие понятия:
1) водоемы - реки и приравненные к ним каналы, озера, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды;
2) спасательный пост – пост на определенном участке акватории, укомплектованный спасателями, оснащенный спасательным оборудованием, выполняющий функций по обеспечению безопасности людей на водоемах и создаваемый юридическими и физическими лицами;
3) место отдыха на водоеме – оборудованное место для купания (пляжи), прокатные станции катеров, яхт, лодок, гидроциклов и катамаранов;
4) маломерное судно - судно длиной не более 20 метров с допустимым количеством людей на борту не более 12 человек, кроме построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения;
5) спасательный "Конец–Александрова" – средство для оказания помощи утопающему, которое представляет собой плавучий линь длиной около 30 метров с петлей диаметром 40 сантиметров и двумя поплавками;
6) учебное место – это специально оборудованное место на территории пляжа, максимально приспособленное для проведения коллективных и индивидуальных занятий по плаванию;
7) городской пляж – место отдыха на водоеме, находящееся в ведении местного исполнительного органа;
8) индивидуальное спасательное средство – это спасательное средство, предназначенное для создания дополнительной плавучести человеку при нахождении в воде или на льду. К индивидуальным спасательным средствам относятся спасательные круги, жилеты, нагрудники, буйки;

9) демалушылар - демалу, балық аулау, шомылу, шағын көлемді кемелермен серуендеу және басқа да демалу түрлері мақсатында осы Қағидалар талаптарын сақтауға жауапты, су айдындарына болатын адамдар;
10) осы Қағидалар талаптарын сақтауға жауаптылар – су айдындарының иелері, нұсқау берушілер (жаттықтырушылар), құтқарушылар, жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ су айдындарын пайдаланатын адамдар.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының су айдындарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылданады:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі:
1) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп су айдындарында төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған профилактикалық жұмыстарын ұйымдастырады және өткізеді;
2) Қазақстан Республикасының су айдындарында суда құтқару және сүңгуірлік-іздестіру жұмыстарын жүргізеді;
3) судағы демалыс орындарында профилактикалық рейдтерді және патрульдеуді жүргізеді.
Жергілікті атқарушы органдар:
1) қаладағы жағажайларда медициналық көмек көрсету пункттерін және қоғамдық қауіпсіздік бекеттерін ұйымдастырады;
2) суға шомылу және демалу үшін пайдаланылатын су айдындарына түгендеу жүргізеді және оларға нақты иелерді бекітеді;
3) су айдындарында құтқарушылармен жасақталған және құтқару жабдықтарымен және жарақтармен жабдықталған құтқару бекеттерінсіз, алғашқы медициналық көмек көрсету үшін кезекші медициналық персоналмен және қажетті құралдармен, дәрі-дәрмектермен жабдықталған үй-жайларсыз және балалар шомылатын орындарсыз демалыс орындарын ашуға жол бермейді;
4) суға шомылуға және балаларды жүзуге үйрету үшін қалалық және қалалық балалар жағажайларын құрады және жабдықтайды;
5) суда жаппай демалатын орындарға аумақтық бөлімшелермен бірлесіп ерікті құтқарушыларды тартады.".
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Суға шомылу маусымы басталар алдында су айдынындағы демалыс орны иесінің өтініші бойынша аумақтық бөлімшелер немесе су астында жұмыстар жүргізуге сүңгуірлік жабдығы мен жарағы бар ұйымдар жағажайдағы акваторияны тексереді, тексеріс қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда орындалған жұмыстар актісі жасалады және бекітіледі.
11. Су айдындарының қауіпті және демалу, шомылу үшін жабдықталмаған учаскелерінде жергілікті атқарушы органдар осы Қағидаларға 3-қосымша талаптарына сәйкес тыйым салатын және алдын алу белгілерін орнатады.".
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Су айдынында демалу орындарында болғанда осы Қағидалардың талаптарын сақтауға жауаптыға және демалушыға:

9) отдыхающие – лица находящиеся на водоемах с целью отдыха, рыбалки, купания, катаний на маломерных судах и других видов отдыха, которые ответственны за соблюдение требований настоящих Правил;
10) ответственные за соблюдение требований настоящих Правил –владельцы водоемов, инструктора (тренеры), спасатели, местные исполнительные органы, а также лица, пользующиеся водоемами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для обеспечения безопасности на водоемах Республики Казахстан принимаются следующие меры:
Министерством внутренних дел Республики Казахстан:
1) совместно с местными исполнительными органами организуются и проводятся профилактические работы, направленные на предупреждение чрезвычайных ситуаций на водоемах;
2) проводятся водно-спасательные и водолазно-поисковые работы на водоемах Республики Казахстан;
3) проводятся профилактические рейды и патрулирование мест отдыха на воде.
Местными исполнительными органами:
1) создаются на городских пляжах пункты медицинской помощи и посты общественной безопасности;
2) проводится инвентаризация водоемов, используемых для купания и отдыха и закрепление их за конкретными владельцами;
3) не допускается открытие мест отдыха на водоемах без наличия спасательных постов укомплектованных спасателями и оснащенных спасательным оборудованием и снаряжением, помещений для оказания первой медицинской помощи с дежурным медицинским персоналом и оснащенным необходимым инструментом и медикаментами и участков для купания детей;
4) создаются и оборудуются городские и городские детские пляжи для купания и обучения плаванию детей;
5) совместно с территориальными подразделениями привлекаются добровольные спасатели в места массового отдыха на воде.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Перед началом купального сезона по заявке владельца места отдыха на водоеме, территориальными подразделениями или организациями, имеющими водолазное оборудование и снаряжение для производства работ под водой, проводится обследование акваторий пляжа, по итогам которого составляется и утверждается акт выполненных работ, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. На опасных и не оборудованных для отдыха и купания участках водоемов местными исполнительными органами устанавливаются запрещающие и предупреждающие знаки, соответствующие требованиям приложения 3 к настоящим Правилам.".
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При нахождении в местах отдыха на водоеме, ответственными за соблюдение требований настоящих Правил и отдыхающими не допускается:

1) мас күйінде және есірткіге масайған күйде суға түсуге және шомылуға;
2) қайықтардан, катерлерден, өткелдерден, сондай-ақ осы мақсатқа арналмаған құрылыстардан суға секіруге;
3) тексерілмеген және жабдықталмаған жерлерде суға сүңгуге;
4) жүзу шегін білдіретін қалтқы белгілерден асуға;
5) жүзуге арналмаған заттармен жүзуге;
6) су айдындарын ластауға және қоқсытуға;
7) жағалауда және киім ауыстыратын орындарда демалушыларды жарақаттауы мүмкін қоқыстарды қалдыруға;
8) жалған дабыл беріп айғайлауға;
9) техникалық және алдын алу белгілерінің, қалтқы белгілерінің үстіне шығуға;
10) балаларға ересектердің қарауынсыз суға кіруге рұқсат етілмейді.";
Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларына "Орындалған жұмыстар актісі" 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолымен расталған осы бұйрықтың көшірмелерін қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитетіне (В.Р. Беккер) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 31 наурыздағы
№ 233 бұйрығына
қосымша
Су айдындарындағы
қауіпсіздік қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Жағажай акваториясына тексеру
жүргізген мекеменің (ұйымның)
басшысы
___________________________
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "____" _________
Орындалған жұмыстар актісі
Біз төменде қол қойған жағажай акваториясына тексеру жүргізген мекеменің
(ұйымның) өкілі _____________________________ және сүңгуірлік топ бір тараптан, және
______________________ өкілі ____________________ мырза екінші тараптан 20___ жылғы
__________ өзенінде (көлде) орналасқан __________________ жағажай акваторийіне тексеру
жүргіздік.
Балалар мен ересектер шомылуға арналған су учаскесінің барлық жағалау бөлігі қаралады.

1) входить в воду и купаться в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
2) прыгать в воду с лодок, катеров, причалов, а также сооружений, не приспособленных для этих целей;
3) нырять в непроверенных и необорудованных местах;
4) заплывать за буйки, обозначающие границы заплыва;
5) плавать на предметах, не предназначенных для плавания;
6) загрязнять и засорять водоемы;
7) оставлять на берегу и в раздевалках мусор, который может нанести травму отдыхающим;
8) подавать крики ложной тревоги;
9) взбираться на технические и предупредительные знаки, буйки;
10) входить в воду детям без сопровождения взрослых.";
приложение 2 "Акт выполненных работ" к Правилам безопасности на водоемах изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В. и Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 марта 2017 года № 233
Приложение 2
к Правилам безопасности на водоемах
Форма
"Утверждаю"
Руководитель учреждения (организации)
проводившего обследование акваторий пляжа
_____________________Ф.И.О. (при его наличии)
"____" ______________20__ года
Акт выполненных работ
Мы, нижеподписавшиеся, представитель учреждения (организации) проводившего
обследование акваторий пляжа ___________________ и водолазная группа с одной стороны,
и представитель от ___________________________господин_____________________ с
другой стороны, __________________ 20____ года произвели обследование акваторий пляжа
___________________________________________________, расположенном на реке (озере)
_______________________________________________________________________________
Вся береговая часть водного участка, отведенного для купания детей и взрослых,
просматривается.
Границы территории пляжа _________________________ установлены, зона заплыва

_________________ жағажай аумағының шекарасы белгіленді, 2,5 метрге дейін жүзу
аймағы қалқыма қоршаумен белгіленді. Жүзе білмейтіндер үшін таяз бассейн ______________
орнатылды.
Су айдынының топырағы – құмды, лайлы, тасты, малтатасты. Түбінің еңісі – еңкіш, тік,
құламалы, кертпелерсіз және шұңқырсыз біртіндеген тереңдікте, ағысы баяу, қалыпты, қатты.
Балдыр – болады, болмайды. Жағалау бойынша шомылу орнының көлемі ___ тереңдіктен ___
-ден _____-ге (-ға) дейін.
Шомылу ауданының түбі қаралды және ересектер мен балалар шомылу үшін ешқандай
қауіп төндірмейді.
_________________ жағажайының мынадай құтқару мүлкі бар:
1) құтқару қайықтары _____ бірлік;
2) құтқару шеңберлер _____ дана;
3) "Александров жібі" құтқару құралы ____ дана.
Суда жұмыс істеу уақытында адамдар өмірін сақтауды ұйымдастыруды ____________
бастап күн тәртібінде көзделген сағаттарда қалалық жағажайының, демалыс базасының
(аймағының), балалар лагерінің әкімшілігі және ведомстволық құтқару бекеті жүзеге асырады.
Жағажай жұмысының басталуы 20___ жылғы ___________
Аумақта Қағидалар бойынша _____ дана түрлі түсті плакаттар орнатылған, __________
дана есебінде __________________ басқа да ескерту плакаттары бар.
Жағажайдың жұмыс тәртібі және балалар мен ересектердің шомылу жөніндегі
нұсқаулықтары __________________________________________________________________
Ұсыныстар________________________________________________________________
Қорытынды
Осы акт екі данада жасалған және жағажайдың ашылуы үшін негізгі құжат болып
табылады.
Екі дананы жағажай акваторияларына тексеру жүргізген мекеме (ұйым) басшысы
бекітеді. Бірінші данасы мекемеде (ұйымда) қалады, екінші данасы жағажай иесіне беріледі.
Бірінші данасы жағажай акваторияларына тексеру жүргізген мекемеге (ұйымға) бекіту
үшін берілді. Екінші данасы жағажай иесіне берілді (актілер олар бекітілгеннен кейін күшіне
енеді).
Құжаттың сақталу мерзімі бір жыл.
Жағажай акваторияларын тексеру бойынша жұмыстар толық көлемде орындалды,
жағажайға тексеру жүргізген мекеме (ұйым) өкілі___________ 20___ жылғы ___________
Иелігінде жағажай бар ұйым өкілі 20___ жылғы ___________ орындалған жұмыстар
актісін алды.
Қолы __________________________________________

до 2,5 метров обозначена плавучим ограждением. Для не умеющих плавать установлен
____________________________________ "лягушатник".
Грунт водоема – песчаный, илистый, каменистый, галька. Уклон дна – пологий,
крутой, обрывистый, глубина постепенная, без уступов и ям, течение слабое, умеренное,
сильное. Водная растительность – имеется, отсутствует.
Размеры места купания по берегу от ____ до _____ метров в глубину на ____метров.
Дно в районе купания обследовано и не представляет собой опасности для купания
взрослых и детей.
Пляж ________________ имеет следующие виды спасательного имущества:
1) лодки спасательные ___ единиц;
2) круги спасательные ___ штук;
3) спасательное средство "Конец–Александрова" ___ штук.
Организация охраны жизни людей во время работы на воде обеспечивается
администрацией городского пляжа, базы (зоны) отдыха, детского лагеря, места отдыха на
воде ведомственным спасательным постом и в часы, предусмотренные распорядком дня, с
______.
Начало работы пляжа _____________20___ года
На территории установлено _____ штук красочных плакатов по Правилам, имеются
другие предупредительные плакаты ___________________в количестве _________ штук.
Распорядок работы пляжа и инструкции по купанию детей и взрослых
______________________________
Предложения______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Выводы
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, и является основным документом для
открытия пляжа.
Оба экземпляра утверждаются руководителем учреждения (организации)
проводившего обследование акваторий пляжа. Первый экземпляр остается в учреждении
(организаций), второй экземпляр передается владельцу пляжа.
Первый экземпляр передан учреждению (организации) проводившему обследование
акваторию пляжа для утверждения. Второй экземпляр передан владельцу пляжа (акты
вступают в силу после их утверждения).
Срок хранения документа один год.
Работы по обследованию акваторий пляжа выполнены в полном объеме
представитель учреждения (организации) проводившего обследование пляжа
_________________________ 20___года
Представитель организации, в чьем ведении находится пляж
Акт выполненных работ получил _____________________________20___года
Подпись_______________________________________________________