Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің азаматтық қызметшілері, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері, қазыналық кәсіпорындарының қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының 2017 жылғы 15 мамырдағы № 17-01-38.27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 маусымда № 15234 болып тіркелді.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің азаматтық қызметшілері, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері, қазыналық кәсіпорындарының қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Каржы және бухгалтерлік есеп секторы:
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағазы және оның электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Кеңсесі бастығының орынбасары - бас бухгалтер Е.К. Арпабаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігінің
Басшысы
Ә.Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігі
Басшысының
2017 жылғы 15 мамырдағы
№ 17-01-38.27 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің азаматтық қызметшілері, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері, қазыналық кәсіпорындарының қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеудің қағидалары мен шарттары
1. Осы Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің азаматтық қызметшілері, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері, қазыналық кәсіпорындарының қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеудің осы қағидалары мен шарттары (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 4-тармағының 3) тармақшасын іске асыру мақсатында әзірленді және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің азаматтық қызметшілері, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері, қазыналық қәсіпорындарының қызметкерлері (бұдан әрі - ұйымдар) үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу тәртібі мен шарттарын реттейді.

Об утверждении Правил и условий исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий Администрации Президента Республики Казахстан
Приказ Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 17-01-38.27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2017 года № 15234.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий Администрации Президента Республики Казахстан.
2. Сектору финансов и бухгалтерского учета Канцелярии Президента Республики Казахстан:
1) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направить его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан - главного бухгалтера Арпабаева Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель
Администрации Президента
Республики Казахстан
А. Джаксыбеков
Утверждены
приказом Руководителя
Администрации Президента
Республики Казахстан
от 15 мая 2017 года № 17-01-38.27
Правила и условия
исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий Администрации Президента Республики Казахстан
1. Настоящие Правила и условия исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в целях реализации подпункта 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и регулируют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий Администрации Президента Республики Казахстан (далее – организации).

2. Мамандық бойынша жұмыс өтіліне ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, ұйымдарда сол мамандығы бойынша жұмыс істеген барлық уақыты есептеледі, сондай-ақ:
1) сол мамандық бойынша мемлекеттік қызметте болған уақыты;
2) теріс себептер бойынша қызметтен босатылған адамдардан басқа, офицерлік құрамдағы адамдардың, прапорщиктердің, мичмандардың, мерзімнен тыс қызметтегі әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының және бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Қарулы күштерінде, ішкі, шекара әскерлерінде, басқару және азаматтық қорғаныс бөлімшелерінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің органдарында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қүзет қызметінде, Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметінде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында, Қазақстан Республикасының әскери-тергеу органдары мен Ұлттық ұланында, нақты әскери қызмет өткерген;
3) жүктілікке және бала (балалар) тууына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты демалыс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген бала күтімі бойынша еңбекақысы сақталмайтын демалыс;
4) егер қызметкер жіберер алдында мемлекеттік мекемеде мамандық бойынша жұмыс істесе және көшіп келу уақытын есептемегенде, шетелден оралған күннен бастап екі ай ішінде мемлекеттік мекемеге жұмысқа шықса, шетелде жұмыс істеген;
5) егер қызметкер курстарға түскенге дейін мемлекеттік мекемеде жұмыс істесе және оны аяқтаған соң мемлекеттік мекемеге қайтып оралса, мемлекеттік мекемелердің жолдамасы бойынша жұмыстан қол үзіп кадрларды даярлау, қайта даярлау және біліктілгін арттыру бойынша курстарда оқыған;
6) заңсыз жұмыстан босатылған және кейіннен жұмысына қайта орналасқан кезде мәжбүрліктен бос болған;
7) қызмет саласына қарамастан істеген сәйкес мамандықтар бойынша лауазымдарда еңбек еткендегі жұмыс істеген;
8) педагогикалық мамандықтар бойынша лауазымдарда білім салсында жұмыс істеген;
9) ғылыми ұйымдардағы ғылыми жұмыс істеген;
10) Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Мемлекеттік банкі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүйесіндегі жұмыс уақыты;
11) Қазақстан Республикасының Парламенті депутатының, Қазақстан Республикасының жергілікті өкілді органдарының өкілеттіктерін жүзеге асырған;
12) атқарушы орғандардың басшысы және олардың орынбасары лауазымдағы жұмыс істеген уақыты қосылады.
3. Осы Қағидаларға сәйкес есептелетін мамандық бойынша жұмыс өтілі күнтізбелік есептеу бойынша саналады.

2. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы по той же специальности в организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза Советских Социалистических Республик, системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности Союза Советских Социалистических Республик, Службе государственной охраны Республики Казахстан, Службе внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", Республиканской гвардии Республики Казахстан, военно-следственных органах и Национальной гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
3) отпуска в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), а также время отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в государственном учреждении и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное учреждение;
5) обучения по направлению государственных учреждений на курсах подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если работник до поступления на курсы работал в государственном учреждении и после их окончания вернулся в государственное учреждение;
6) вынужденного прогула при незаконном увольнении и последующем восстановлении на работе;
7) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность;
8) работы в сфере образования на должностях по педагогическим специальностям;
9) научной работы в научных организациях;
10) работы в системе Государственного банка Союза Советских Социалистических Республик и Национального Банка Республики Казахстан;
11) осуществления полномочий депутатов Парламента Республики Казахстан, местных представительских органов Республики Казахстан;
12) работы в должности руководителей исполнительных органов и их заместителей.
3. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.

4. Қызметкердің лауазымдық жалақысы көтерілген жағдайда, еңбек өтілін ескере отырып, лауазымдық жалақыны есептеу ол көтерілген күннен бастап жүзеге асырылады.
5. Құрамын ұйымның бастығы бекітетін еңбек өтілін белгілеу жөніндегі ұйымның біліктілік (аттестаттау) комиссиясы жұмысқа қабылдау кезінде мамандық бойынша жұмыс өтілін және мамандықтардың сәйкестігін белгілейді.
6. Мамандық бойынша жұмыс өтілін белгілеу туралы біліктілік (аттестаттау) комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді. Хаттаманың түпнұсқасы кадр қызметіне, хаттаманың көшірмесі бухгалтерияға беріледі.
7. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мынадай құжаттардың кез-келгені қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат болып табылады:
1) еңбек кітапшасы;
2) жұмыс беруші күні мен оны тоқтату негіздемесі туралы белгі қойған еңбек шарты;
3) жұмыс берушінің еңбек шартын жасасу және оның тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын актілерінен көшірмелер;
4) қызметкерлерге жалақы төлеу ведомостарынан үзінді көшірмелер;
5) жұмыс берушінің қолы қойылған, ұйымның мөрімен (ол бар болса) расталған қызметтік тізім (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметті туралы мәліметтер тізімі);
6) аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер;
7) әлеуметтік төлемдер жүргізілгені туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер;
8) қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер бар архив анықтамасы.

4. В случае повышения должностного оклада работника исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня его повышения.
5. Стаж работы по специальности и идентичность специальностей определяются при приеме на работу квалификационной (аттестационной) комиссией организации по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем организации.
6. Решение квалификационной (аттестационной) комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Оригинал протокола передается в кадровую службу, копия протокола передается в бухгалтерию.
7. В соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан документом, подтверждающим трудовую деятельность работника, является любой из следующих документов:
1) трудовая книжка;
2) трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
3) выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;
4) выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации (при ее наличии);
6) выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
7) сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях;
8) архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника.