Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 шілдеде № 15311 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 12-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін оның көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың 1) және 2) тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (А.Х. Базылбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 2 маусымдағы
№ 386 бұйрығымен
бекітілген
Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 12-10) тармақшасына сәйкес әзірленген және қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) қоғамдық жұмыстарға сотталған адамдардың жазаның осы түрін орындауға тартуды ұйымдастыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2017 года № 15311.
В соответствии с подпунктом 12-10) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных пунктами 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Бисенкулова Б.Б. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Базылбеков А.Х.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 02 06 2017 года № 386
Правила организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 12-10) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан" и определяют порядок организации привлечения акимами района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа (далее - местные исполнительные органы) к выполнению общественных работ лиц, осужденных к данному виду наказания.

2-тарау. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаларды ұйымдастыру тәртібі
2. Жергілікті атқарушы орган анықтама-жолдама мен сот үкімінің көшірмесін алғанда:
сот үкімін алғаны және орындауға қабылдағаны туралы пробация қызметіне дереу хабарлайды;
қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаны орындау үшін жұмысқа қабылдау туралы бұйрық немесе өкім шығарады;
жұмыс істеген уақытты есепке алу табелін жүргізеді;
жұмыстардың атауы, күні мен уақыты, орындалған жұмыстардың саны жазылған ерікті нысанда орындалған жұмыстардың актісін жасайды және оны ағымдағы айдың соңғы күнінен кешіктірмей пробация қызметіне жолдайды.
Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жаза сотталған адамның жергілікті атқарушы органдар оның тұрғылықты жерінде орналасқан қоғамдық орындарда ұйымдастыратын, белгілі бір біліктілікті талап етпейтін, қоғамға пайдалы ақысыз жұмыстарды орындауынан тұрады.
3. Қоғамдық жұмыстар сотталғандарды негізгі жұмыс орны бойынша еңбек міндеттерін орындаудан босата отырып не оқудан бос уақытта күніне төрт сағаттан аспайтын шамада орындалады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жаза мерзімі сағатпен есептеледі, сол уақыт ішінде сотталған адам қоғамдық жұмыстарды орындайды. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты қоғамдық жұмыстар он сағаттан жетпіс бес сағатқа дейiнгi мерзiмге тағайындалады және ол кәмелетке толмаған адамның қолынан келетiн жұмыстарды орындауы болып табылады және ол оны оқудан немесе негiзгi жұмысынан бос уақытында орындайды. Он алты жасқа дейінгі адамдардың бұл жаза түрiн орындау ұзақтығы - күнiне екi сағаттан, ал он алтыдан он сегiз жасқа дейiнгi адамдар үшiн күнiне үш сағаттан аспауы керек.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жергілікті атқарушы органдар сотталғанның жазаны өтеуден жалтару фактісін анықтаған уақыттан бастап екі жұмыс күні ішінде пробация қызметін жазбаша түрде хабардар етеді.

Глава 2. Порядок организации выполнение общественных работ
2. При получении справки-направления и копии приговора суда местный исполнительный орган:
незамедлительно уведомляет службу пробации о получении и принятии приговора суда к исполнению;
издает приказ или распоряжение о приеме на работу для исполнения наказания в виде привлечения к общественным работам;
ведет табель учета отработанного времени;
составляет акт выполненных работ в произвольной форме, который содержит наименование работ, дату и времени, количество выполненных работ и направляет его в службу пробации не позднее последнего дня текущего месяца.
Наказание в виде привлечения к общественным работам состоит в выполнении осужденным не требующей определенной квалификации бесплатных общественно полезных работ, организуемых местными исполнительными органами в общественных местах, расположенных по месту жительства.
3. Общественные работы отбываются не свыше четырех часов в день с освобождением осужденного на время их отбывания от выполнения трудовых обязанностей по месту основной работы либо в свободное от учебы время.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Срок наказания в виде привлечения к общественным работам исчисляется в часах, в течение которых осужденный выполнял общественные работы. В отношении несовершеннолетних осужденных общественные работы назначаются на срок от десяти до семидесяти пяти часов и заключаются в выполнении работ посильных для несовершеннолетнего, и исполняются ими в свободное от учебы или основной работы время. Продолжительность исполнения данного вида наказания лицами в возрасте до шестнадцати лет не может превышать два часа в день, а лицами в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет - три часа в день.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Местные исполнительные органы в течение двух рабочих дней с момента выявления факта уклонении осужденного от отбывания наказания уведомляют в письменном виде службу пробации.