"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 маусымдағы № 399 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 14 шілдеде № 15339 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ -45 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.05.2021 № ҚР ДСМ-45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 80) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11795 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 тамызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспасөз басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығында республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2017 года № 399. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2017 года № 15339. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.05.2021 № ҚР ДСМ-45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 80) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11795, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет"6 августа 2015 года) следующие изменения:
Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 7 маусымдағы
№ 399 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 544 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 80) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелде емделуге жіберу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар пациенттер өз бетінше шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге барған жағдайларға қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 41-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселелері бойынша үйлестіруші орган (бұдан әрі – Жұмыс органы);
3) Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) – уәкілетті орган құратын, оның құрамына уәкілетті органның өкілдері, арнайы мамандандықтардың дәрігерлері, үкіметтік емес ұйымдар мүшелері кіретін бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге азматтарды жіберуге арналған комиссия;
4) республикалық денсаулық сақтау ұйымы – уәкілетті орган қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, автономды білім беру ұйымдарының денсаулық сақтау ұйымдары, медициналық білім беру ұйымдары.
2-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу тәртібі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 июня 2017 года № 399
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 544
Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 80) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств.
Настоящие правила не распространяются на случаи, при которых пациенты самостоятельно выезжают на лечение в зарубежные медицинские организации.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
2) рабочий орган – координирующий орган по вопросам направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств (далее – рабочий орган), определяемый Правительством согласно статье 41 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан;
3) комиссия по направлению граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств (далее – комиссия) – комиссия для направления граждан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, которая создается уполномоченным органом, в состав которого входят представители уполномоченного органа, врачи узких специальностей, представители неправительственных организаций;
4) республиканская организация здравоохранения – организации здравоохранения, находящиеся в ведении уполномоченного органа, организации здравоохранения автономной организации образования, организаций медицинского образования.
Глава 2. Порядок направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств

3. Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу мәселесін шешу үшін республикалық денсаулық сақтау ұйымы жұмыс органының қарауына мынадай құжаттарды енгізеді:
1) пациенттің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) медициналық ұйым ұсынған, 30 жұмыс күнінен аспайтын жүргізілген барлық зерттеулердің және консультациялардың нәтижелерін қамтитын сырқатнамадан үзінді;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының республикалық денсаулық сақтау ұйымдарынан ұсыным.
Шетелдік медициналық ұйымдардың ресми басылымдарында жарияланатын сапа көрсеткіштерімен есептердің негізінде Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйымдардың тізбесін бекітеді.
Жұмыс органы республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының пациентті шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу туралы қолдаухаты түскеннен бастап бір жұмыс күні ішінде шетелде емделуге үміткер пациенттердің мәліметін тізбеге енгізеді.
Жұмыс органы Комиссияға осы тармақта көрсетілген 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсынады.
Комиссия құрамы Комиссия мүшелерінің тақ санынан, комиссия төрағасынан, төрағаның орынбасарынан және оның мүшелерінен тұрады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
Комиссияға уәкілетті органның мамандары, мамандандырылған дәрігерлер, мемлекеттік емес ұйымдар мүшелері кіреді. Комиссия мүшелері өздерінің қызметтеріне алмастыру құқығынсыз қатысады. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, отырыстарда төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызметке және оның шығаратын шешімдеріне қолданыстағы заңнамаға сәйкес дербес жауапты болады.
Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасы дауыс берген шешiм қабылданды деп есептеледі.
Комиссияның төрағасы кезекті отырысты тағайындайды, қажет болған кезде, емдеуді жалғастыру және шұғыл жағдайларда кезектен тыс отырысты тағайындайды.
4. Комиссия мынадай сұрақтар бойынша шешім қабылдайды:
бағалық ұсынысты және емделу әдісін ескере отырып бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге шетелдік медициналық ұйымды таңдау туралы;
шетелдік мамандарды тарта отырып, шетелде емделуге үміткер пациентке отандық медициналық ұйымдарда емдеу жүргізу туралы;
шетелдік мамандарды тарта отырып, мастер-класс нысанында шетелде емделуге үміткер пациентке отандық медициналық ұйымдарда емдеу жүргізуді ем алудан бас тарту туралы.

3. Для решения вопроса направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, республиканская организация здравоохранения вносит на рассмотрение рабочему органу следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность пациента;
2) выписка из истории болезни пациента, представленной медицинской организацией, содержащая результаты проведенных исследований и консультацийсогласно клиническим протоколам диагностики и лечения сроком давности не более 30 рабочих дней;
3) рекомендация республиканской организации здравоохранения о направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Рабочий орган утверждает перечень зарубежных медицинских организаций на основе публикуемых в официальных изданиях зарубежными медицинскими организациями отчетов с показателями качества.
Рабочий орган в течение одного рабочего дня, со дня поступления рекомендации республиканской организации здравоохранения о направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации вносит в перечень пациентов, претендующих на лечение за рубеж.
Рабочий орган направляет комиссии перечень документов указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта.
Комиссия состоит из нечетного количество членов Комиссии, председателя, заместителя председателя и членов комиссии. Секретарь Комиссии не является ее членом.
В состав Комиссии включаются представители уполномоченного органа, врачи узких специальностей, представители неправительственных организаций. Члены комиссии принимают участие в их деятельности без права замены. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет в соответствии с действующим законодательством персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией и за решения, вырабатываемые Комиссией.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
Председатель комиссии назначает очередное заседание при необходимости внеочередное заседание в экстренных случаях и продолжении лечения.
4. Комиссия принимает решение:
о выборе зарубежной медицинской организации для получения лечения за счет бюджетных средств с учетом предложенных ценовых предложений и методики лечения;
о проведении лечения пациента, претендующего на лечение за рубеж, в отечественных медицинских организациях с привлечением зарубежных специалистов;
об отказе в лечении за рубежом, в отечественных медицинских организациях с привлечением зарубежных специалистов.

5. Комиссияның пациентті шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу (жіберуден бас тарту), шетелдік медициналық ұйымды таңдау жөніндегі, шетелде емделуге үміткер пациентке емдеу жүргізу жөніндегі шешімі комиссия отырысының хаттамасымен еркін нысанда ресімделеді.
Отырыстың хаттамасы жұмыс органына электрондық пошта (сканерленген түрі) және курьер арқылы комиссия отырысы хаттамасының түпнұсқасын, өткізген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
6. Жұмыс органы азаматтарды шетелге емделуге жіберудің орындылығы туралы қорытындыны шығару үшін:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген республикалық денсаулық сақтау ұйымы ұсынған құжаттарды алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде, қарайды;
2) ұсынымды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жұмыс органының тізіміне енгізілген шетелдік медициналық ұйымдардан пациентті емдеу бағдарламасын және оны көрсетуге жұмсалатын шығыстардың калькуляциясын (бұдан әрі - бағалық ұсыныс) сұратады;
3) елге оралғаннан кейін науқасты қадағалап қарауды қоса алғанда шетелдік клиникаларда науқастарды қадағалап қарау бағдарламаларын пысықтауға шетелге емделуді ұсынған медициналық ұйымдардың дәрігерлерін тартады;
4) шетелдік медициналық ұйымдардың мамандары пациенттің жағдайы туралы қосымша ақпарат сұратқан жағдайда сұрату түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында жүргізілген зерттеулердің қажетті қорытындыларын ұсынумен шетелдік медициналық ұйымдармен телемедициналық консультациялар өткізеді;
5) жұмыс органы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациентті бюджет қаражаты есебінен шетелдік медициналық ұйымдарда емдеуге жіберудің орындылығы туралы қолдаухатты, пациентті бюджет қаражаты есебінен шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберудің орындылығы туралы қорытындыны республикалық медициналық ұйымнан алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде комиссияға ұсынады.
7. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберетін аурулардың тізбесіне;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберетін жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Жұмыс органы пациентті шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу туралы комиссияның хаттамалық шешімінің негізінде комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде шетелдік медициналық ұйыммен Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық қызметті ұсынуға шарт жасайды.

5. Решение комиссии о направлении (отказе в направлении) пациента на лечение в зарубежные медицинские организации, о выборе зарубежной медицинской организации, о проведении лечения пациента, претендующего на лечение за рубеж, оформляется протоколом заседания комиссии в произвольной форме.
Протокол заседания направляется в рабочий орган в течение пяти рабочих дней со дня проведения заседания комиссии посредством электронной почты (сканированный вариант) и оригинал через курьера.
6. Для вынесения заключения о целесообразности направления граждан на лечение за рубеж, рабочий орган:
1) рассматривает документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, представленные республиканской организацией здравоохранения в течение двух рабочих дней со дня их получения;
2) запрашивает у зарубежных медицинских организаций, внесенных в перечень рабочего органа, программу лечения пациента и калькуляцию расходов на ее оказание (далее – ценовое предложение) в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения заключения;
3) привлекает врачей медицинской организации, рекомендовавшей лечение за рубежом, к отработке программы ведения пациентов в зарубежной клинике;
4) в случае запроса специалистов зарубежных медицинских организаций дополнительной информации о состоянии пациента, в течение пяти рабочих дней с момента поступления запроса проводит телемедицинские консультации с зарубежными медицинскими организациями с предоставлением необходимых результатов исследований, проведенных в медицинских организациях Республики Казахстан;
5) представляет комиссии в течение двадцати пяти рабочих дней со дня получения от республиканской организации здравоохранения рекомендацию о направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств заключение рабочего органа о целесообразности направления пациента на лечение в зарубежные медицинские организации за счет бюджетных средств по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Направление граждан Республики Казахстан на лечение в зарубежные медицинские организации осуществляется в соответствии:
1) с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) с перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
8. Рабочий орган на основании протокольного решения комиссии о направлении пациента на лечение в зарубежные медицинские организации заключает договор с зарубежной медицинской организацией на предоставление медицинских услуг гражданам Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания комиссии.

9. Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйымның бағалық ұсынысына сәйкес емделуге, жүріп-тұруына арналған пациенттің және оны алып жүретін адамның (бөгде күтімді қажет ететін балалар және (немесе) адамдар) шығыстарын төлейді.
Жұмыс органы шарт жасасқан күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде шетелдік медициналық ұйымға пациентті шетелде емдеу бойынша шарттың жалпы сомасынан 50%-ға дейінгі мөлшерде аванс төлейді.
Түпкілікті ақы төлеу шетелдік медициналық ұйым атқарылған жұмыстардың қорытынды актісін (еркін нысанда) ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ұзақ мерзімді емделу кезінде жұмыс органы атқарылған жұмыстардың аралық актісі бойынша төлем жасайды.
10. Пациентті шетелдік медициналық ұйымға ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөліктерін) транспланттауға жіберу, сондай-ақ кезең-кезеңмен араласуды талап ететін операциялар кезінде кезең-кезеңмен емдеу көзделген.
Кезең-кезеңмен емдеу кезінде пациенттің, сондай-ақ оны алып жүруші адамның жол жүруіне төлеуді жұмыс органы жүзеге асырады және комиссияның шешімі бойынша жүргізіледі.
Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және (немесе) тіндерді (тіндердің бөліктерін) транспланттау кезінде, сондай-ақ кезең-кезеңмен араласуды талап ететін операциялар кезінде емдеудің әрбір кезеңіне жұмыс органы шетелдік медициналық ұйыммен жеке келісім жасасады.
11. Шетелдік медициналық ұйыммен жасасқан шарттың қолданылу мерзімі емдеу әдістері мен ұзақтығына қарай бір жылға белгіленеді.

9. Рабочий орган производит оплату расходов пациента и сопровождающего лица (детям и (или) лицам, нуждающимся в постороннем уходе) на лечение и проезд, в соответствии с ценовым предложением зарубежной медицинской организации.
Рабочий орган оплачивает зарубежной медицинской организации аванс по лечению пациента в размере до 50% от общей суммы договора в течение пятнадцати рабочих дней со дня заключения договора.
Окончательная оплата осуществляется после представления зарубежной медицинской организацией итогового акта выполненных работ (в произвольной форме).
При долгосрочном лечении рабочим органом производится оплата по промежуточным актам выполненных работ.
10. При направлении пациента в зарубежную медицинскую организацию на трансплантацию органов (части органов) и (или) тканей (части тканей), а также операций, требующих поэтапного вмешательства, предусматривается поэтапное лечение.
При поэтапном лечении оплата за проезд пациента, а также сопровождающего лица осуществляется рабочим органом и производится по решению комиссии.
На каждый этап лечения при трансплантации органов (части органов) и (или) тканей (части тканей), а также при операциях, требующих поэтапного вмешательства, рабочим органом заключается отдельный договор с зарубежной медицинской организацией.
11. Срок действия договора, заключенного с зарубежной медицинской организацией, устанавливается в зависимости от методов и длительности лечения на один год.

12. Шетелдік медициналық ұйым жұмыс органына пациенттің шетелде болған кезінде емдеуді жалғастыру қажеттігі туралы ұсынымын ұсынуы кезінде Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйым ұсынған медициналық құжаттарды комиссияның қарауына ұсынады. Жұмыс органы шетелдік медициналық ұйымға комиссия қабылдаған шешім туралы оны қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
13. Жұмыс органы Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберуді ұйымдастыру бойынша тиімділікті бағалау үшін есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-не дейін, тоқсанына 1 рет нәтижелерін кейіннен уәкілетті органға ұсына отырып, шетелдік медициналық ұйымдарға жіберілген емделіп шыққан пациенттердің нәтижелеріне мониторинг жүргізеді.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының пациентті шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу туралы ұсынысы
Пациенттің деректері
1.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
2.
Туған жылы
3.
Мекен-жайы
4.
Толық клиникалық диагнозы
5.
Қосалқы диагнозы
6.
Ұсынылатын ем (нақты манипуляцияны көрсету)
7.
Пациентті шетелге емделуге жіберу қажеттілігі туралы шешім
1. Қажет етеді
2. Қажет етпейді
(керегінің асты сызылсын)
8.
Көрсетілген технология Қазақстан Республикасындағы бірде бір медициналық ұйымда жасалмайтыны туралы растау
9.
Емнен күтілетін нәтижесі
10.
Ағзаларды және тіндерді транспланттауға, донорлардың болуы/болмауы туралы мәлімет қоса беріледі
1. Типтеу деректері (қоса беріледі) – ия/жоқ
2. Туыстық донорлардың жоқтығын растайтын деректер (қоса беріледі) – ия/жоқ

12. При предоставлении рабочему органу рекомендации зарубежной медицинской организации о необходимости продолжения лечения в период нахождения пациента за рубежом, Рабочий орган выносит на рассмотрение комиссии медицинские документы, представленные зарубежной медицинской организацией. Рабочий орган уведомляет зарубежную медицинскую организацию о принятом комиссией решении в течение пяти рабочих дней со дня его принятия.
13. Для оценки эффективности по организации направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж рабочий орган проводит мониторинг результатов пролеченных пациентов, направленных в зарубежные медицинские организации, с последующим предоставлением результатов в уполномоченный орган 1 раз в квартал, в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Приложение 1
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Форма
Рекомендация республиканской
организации здравоохранения о
направлении пациента на лечение
в зарубежные медицинские организации
Данные пациента
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Адрес
4
Полный клинический диагноз
5
Сопутствующий диагноз
6
Рекомендуемое лечение (указать конкретно манипуляцию)
7
Решение о необходимости направления пациента на лечение за рубеж
1.Нуждается
2.Не нуждается (нужное подчеркнуть)
8
Подтверждение, что данная технология не выполняется ни в одной медицинской организации Республики Казахстан
9
Ожидаемый эффект лечения
10
В случае направления на трансплантацию органов и тканей прилагаются сведения о наличии/отсутствии доноров
1. Данные типирования (прилагаются) – да/нет
2. Данные, подтверждающие отсутствие родственных доноров (прилагаются) – да/нет

1. Мидың хирургиялық қолжетімсіз және функциялық елеулі аумағындағы радиохирургиялық емдеу әдісін (гамма-пышақ) талап ететін артерия-веналық мальформациялары мен ісіктері.
2. Эндоваскулярлық емдеу үшін ми діңі, жұлын тамырларының артериялық-веналық мальформациялары және артериялық аневризмдер.
3. Трансоралдық алып тастау үшін бассүйек негізінің ісіктері.
4. Радиохирургиялық емдеуді (гамма-пышақ, радио белсенді аппликаторлар) талап ететін көздің қатерлі ісіктері.
5. Кератопротездеу.
6. Ересектер мен балалардың сүйек кемігін аутологиялық және туысқандық транспланттауды қоспағанда, тіндерді (тіндердің бөліктерін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) транспланттауды талап ететін аурулар.
7. Өңеш стеноздары.
8. Трахея стеноздары.
Қазақстан Республикасының
азаматтарын бюджет қаражаты
есебінен шетелге емделуге
жіберу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін жекелеген санаттарының тізбесі
1. Көрсетілімдері болған және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында диагностика мен емдеудің қолдануға рұқсат етілген барлық әдістері пайдаланылған, бірақ емнің оң нәтижесі болмаған 18 жасқа дейінгі балалар.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша ерекше жағдайларда қызметтік міндеттерді атқару кезінде ауыр жарақат алған және мертіккен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында диагностика мен емдеудің қолдануға рұқсат етілген барлық әдістері пайдаланылған, бірақ емнің оң нәтижесі болмаған құқық қорғау органдарының қызметкерлері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері.

1. Артериовенозные мальформации и опухоли, требующие радиохирургического метода лечения (гамма-нож) ввиду локализации в хирургически недоступных функционально значимых областях головного мозга.
2. Артериовенозные мальформации сосудов ствола головного мозга, спинного мозга и артериальные аневризмы для эндоваскулярного лечения.
3. Опухоли основания черепа для трансорального удаления.
4. Злокачественные новообразования глаза, требующие радиохирургического лечения (гамма-нож, радиоактивные аппликаторы).
5. Кератопротезирование.
6. Заболевания, требующие трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов), за исключением аутологичных и родственных трансплантаций гемопоэтических стволовых клеток взрослых и детей.
7. Стенозы гортани.
8. Стенозы трахеи.
Приложение 4
к Правилам
направления граждан
Республики Казахстан
на лечение за рубеж
за счет бюджетных средств
Перечень отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств
1. Дети в возрасте до 18 лет при наличии показаний и в отношении которых были использованы все разрешенные к применению методы диагностики и лечения в организациях здравоохранения Республики Казахстан без положительного лечебного эффекта.
2. В исключительных случаях по поручению Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, сотрудники правоохранительных органов, служащие Вооруженных Сил Республики Казахстан, получившие тяжелые травмы и увечья при исполнении служебных обязанностей, в отношении которых были использованы все разрешенные к применению методы диагностики и лечения в организациях здравоохранения Республики Казахстан без положительного эффекта.