"Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарының жұмысын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 шілдеде № 15369 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарының жұмысын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6472 болып тіркелген, 2010 жылғы 19 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 429-432 (26275) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау посттарының жұмысын ұйымдастыру ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2017 года № 15369.
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6472, опубликованный 9 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 267-268 (26328-26329) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 26 маусымдағы
№ 383 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 13 тамыздағы
№ 362 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгi Көлiк комитетiнiң (бұдан әрi – Комитет) аумақтық органдарының көлiктiк бақылау бекеттерінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлiк құралдарының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары, қалалар немесе өзге де елдi мекендер шегiндегi автомобиль жолдары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген оның құзыреті шегінде арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы арқылы жүрiп өтуiн бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
3. Комитеттің аумақтық органдарының көліктік бақылау бекеттерінің негізгі міндеттері Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнама талаптарының, Қазақстан Республикасымен ратификациялаған халықаралық шарттардың сақталуын, автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының сақталуын және олармен жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
4. Комитеттiң аумақтық органдарының көлiктiк бақылау бекеті қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлiк құралдарының жүрiп өтуiн мемлекеттiк бақылауды жүргiзуге байланысты қызметi автомобиль тасымалдары саласындағы халықаралық шарттармен, Қазақстан Республикасының көлiктiк және салықтық заңнамаларымен, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексiмен (бұдан әрі – ӘҚБтК), "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы Жарлығымен, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", 2015 жылғы 18 қарашадағы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" заңдарымен, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiмен, сондай-ақ осы Қағидалармен регламенттеледi.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2017 года № 383
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 августа 2010 года № 362
Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
2. Правила определяют порядок осуществления контроля за проездом транспортных средств по территории Республики Казахстан, по автомобильным дорогам общего пользования, автомобильным дорогам в пределах границ городов или иных населенных пунктов, на постах транспортного контроля территориальных органов Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Комитет), а также через специальные автоматизированные измерительные средства.
3. Основными задачами поста транспортного контроля территориальных органов Комитета является обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, сохранности автомобильных дорог, дорожных сооружений и безопасного проезда по ним.
4. Деятельность сотрудников поста транспортного контроля территориальных органов Комитета, связанная с проведением государственного контроля за проездом транспортных средств по территории Республики Казахстан, регламентируется международными договорами в сфере автомобильных перевозок, транспортным и налоговым законодательством Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП), Этическим кодексом государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан", законами Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", нормативными правовыми актами Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.

5. Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы – метрологиялық салыстырып тексерістен өткен, фото, бейне түсіруді жүзеге асыратын, автоматты режимде жұмыс істейтін, көлік құралдарының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін және қозғалыс жылдамдығын тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық жабдығы;
2) жылжымалы көліктік бақылау бекеті – арнайы автокөлік базасында ұйымдастырылған, техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;
3) көліктік бақылау бекеті (бұдан әрі – КББ) – техникалық бақылау құралдарымен жарақтанған, күрделі ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған стационарлы немесе жылжымалы өткізу-бақылау пункті;
4) көлік құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу –метрологиялық салыстырып тексерістен өткен және тиісті сертификаты бар өлшеу құралы мен көлем шеңберлері, сондай-ақ, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылар көмегімен көлік құралдарының габариттік параметрлерін және жалпы массасы мен білікке түсетін жүктемесін айқындау процесі;
5) көлiктiк бақылау бекетінің ауысымы – аумақтық көлiктiк бақылау органдарының екi немесе үш қызметкерiнен тұратын, бекiтiлген кестеге сәйкес стационарлық және жылжымалы көлiктiк бақылау бекеттерінде қызмет атқару үшiн белгiленген ауысым;
6) спутниктік навигация аппаратурасы – көлік құралының ағымдағы орналасқан жерін, бағытын және қозғалыс жылдамдығын кемінде екі қолданыстағы жаһандық навигациялық спутниктердің сигналы бойынша оны айқындау, қосымша борттық жабдықпен деректермен алмасу, сондай-ақ, радиотелефон байланысының жылжымалы желілері бойынша ақпарат алмасу үшін автокөлік құралына орнатылатын аппараттық-бағдарламалық құрылғы;
7) стационарлық көліктік бақылау бекеті – күрделі ғимаратпен жабдықталған және техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;
8) телевизиялық бейнебақылау жүйесі – объектінің жай-күйі туралы көрсетілімдерді алуға арналған техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар бірлесіп әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы.
2-тарау. Көліктік бақылау бекеттерін ұйымдастыру тәртібі
6. Стационарлық КББ жүк құраушы нүктелер, автомагистральдардың қиылыстары аймақтарында және негізгі халықаралық көлік дәліздерінде орналасады. Стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесi "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткiзу пункттерінің және Қазақстан Республикасының аумағындағы стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 697 қаулысымен бекітілген.
Қазақстан Республикасының аумағында көліктік бақылауды жүзеге асыру бойынша жылжымалы КББ-нің маршруты Комитет төрағасының бұйрығымен бекітіледі.

5. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) специальное автоматизированное измерительное средство – сертифицированное специальное контрольно-измерительное техническое оборудование, прошедшее метрологическую поверку, осуществляющее фото, видеосъемку, работающее в автоматическом режиме, фиксирующее вид, марку, государственный регистрационный знак, весовые и (или) габаритные параметры и скорость движения транспортных средств;
2) передвижной пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, организованный на базе специального автотранспорта, который оснащен техническими средствами контроля, связью и оборудованием;
3) пост транспортного контроля (далее – ПТК) – стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
4) измерение весовых и габаритных параметров транспортного средства – процесс определения габаритных параметров и общей массы и нагрузок на оси транспортных средств посредством измерительного инструмента и габаритных рамок, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, прошедших метрологическую поверку и имеющих соответствующий сертификат;
5) смена поста транспортного контроля – смена, состоящая из двух или трех сотрудников территориальных органов транспортного контроля, назначенная согласно утвержденному графику, для несения службы на стационарных и передвижных постах транспортного контроля;
6) аппаратура спутниковой навигации – аппаратно-программное устройство, устанавливаемое на транспортное средство для определения его текущего местоположения, направления и скорости движения по сигналам не менее двух действующих глобальных навигационных спутниковых систем, обмена данными с дополнительным бортовым оборудованием, а также для обмена информацией по сетям подвижной радиотелефонной связи;
7) стационарный пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, оборудованный капитальным зданием и оснащенный техническими средствами контроля, связью и оборудованием;
8) телевизионная система видеонаблюдения – совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью, предназначенных для получения изображений о состоянии объекта.
Глава 2. Порядок организации постов транспортного контроля
6. Стационарные ПТК располагаются в зонах грузообразующих точек, пересечений автомагистралей и на основных международных транспортных коридорах. Перечень стационарных ПТК утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2013 года № 697 "Об утверждении перечня пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и стационарных постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан".
Маршрут передвижных ПТК по осуществлению транспортного контроля на территории Республики Казахстан утверждается приказом Председателя Комитета.

7. Стационарлық және жылжымалы КББ-нің штат саны мен жұмыс ауысымдығын Комитеттiң көлiктiк бақылау инспекциясының (бұдан әрi – Инспекция) басшысы Инспекцияның автомобиль көлiгiндегi бақылау бөлiмi бөлген қаражат пен штат санына сәйкес белгiлейдi.
8. КББ-нің жұмыс режимі кестеге сәйкес айқындалады, онда КББ қызметкерлерінің бақылау атқару күндері мен сағаттары (ауысымдары), сондай-ақ, олардың демалуы үшін және тамақ ішуге бөлінген уақыт көрсетіледі.
Жылжымалы КББ-нің жұмыс режимі әртүрлі тәулік сағаттарында, жыл мезгілдерінде көлік құралдары қозғалысының қарқындылығын, көлік құралдары ағымының эпизодтық тәуліктік немесе маусымдық артуын негіздейтін, автомобиль көлігінде қызмет ететін шаруашылық субъектілерінің жұмыс режимін ескере отырып айқындалады.
9. Стационарлық КББ жұмыс үшін Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.
Жылжымалы КББ жұмыс үшін Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.
10. Стационарлық және жылжымалы КББ ауысымының жұмыс кестесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес әзірленеді және Инспекция басшысы немесе оны алмастыратын адаммен әзірленеді.
Стационарлық КББ тәулік бойы жұмыс істейді.
11. Жылжымалы КББ әрбір ауысымына маршрут карточкасы осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жасалады.
Жылжымалы КББ маршрут карточкасын Инспекцияның автомобиль көлігіндегі бақылау бөлімінің басшысы немесе оны алмастыратын адам екі данада жасайды, олардың біреуі Инспекцияда сақталады, басқасы жылжымалы КББ ауысымына тапсырылады.
Маршруттың карточкалары күнтізбелік бір жылға дейін Инспекцияда сақталады.
12. Жылжымалы КББ табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшін тартылуы мүмкін.
13. Көліктік бақылау органдарының арнайы автокөлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуы тиіс және "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" жазуымен және Комитеттің логотипімен белгіленеді.
14. Жылжымалы КББ-де көліктік бақылауды жүргізу кезінде қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі іске қосылып тұруы керек.
КББ қызметкерлері автомобиль көлiгi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде нысанды киiм (погонсыз) киюге, олардың нөмiрлi омырау белгiлерi және қызметтiк куәлiктерi болуы тиiс.

7. Штатная численность и сменность работы ПТК устанавливается руководителем Инспекции транспортного контроля Комитета (далее – Инспекция), согласно выделенным ассигнованиям и штатной численности отдела контроля на автомобильном транспорте Инспекции.
8. Режим работы ПТК определяется графиком, в котором указываются дни и часы (смены) несения контроля сотрудниками ПТК, а также отведенное им время для отдыха и приема пищи.
Режим работы передвижного ПТК определяется с учетом интенсивности движения транспортных средств в различные часы суток и времени года, режима работы субъектов, осуществляющих деятельность на автомобильном транспорте, которые обуславливают эпизодическое суточное или сезонное увеличение потоков транспортных средств.
9. Стационарные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Передвижные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. График работы ПТК разрабатывается в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и утверждается руководителем Инспекции, либо лицом, его замещающим.
Стационарный ПТК работает круглосуточно.
11. На каждую смену передвижного ПТК составляется карточка маршрута согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Карточка маршрута передвижного ПТК составляется руководителем отдела контроля на автомобильном транспорте Инспекции, либо лицом, его замещающим в двух экземплярах, один из которых хранится в Инспекции, другой передается смене передвижного ПТК.
Карточки маршрута хранятся в Инспекции до одного календарного года.
12. Передвижные ПТК могут быть задействованы для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характеров.
13. Спецавтотранспорт ПТК подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам и обозначается надписью "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" и логотипом Комитета.
14. При осуществлении транспортного контроля на передвижных ПТК должны быть включены проблесковые маячки оранжевого или желтого цвета.
Сотрудники ПТК при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта должны быть в форменной одежде (без погон), иметь номерные нагрудные знаки и служебные удостоверения.

15. КББ-де басқа бөгде адамның болуына рұқсат етілмейді.
3-тарау. Көліктік бақылау бекеттерінде көліктік бақылауды жүргізу тәртібі
16. КББ қызметкерi көлiктiк бақылау жүргiзудi мынадай тәртiппен қамтамасыз етедi:
1) көлiк құралын (жүк автомобильдерi, мамандандырылған және арнайы автомобильдер) дауыс зорайтқыш құрылғының көмегімен, ысқырып сигнал берумен бір уақытта жүргізушіге түсінікті және орындалуы авариялық жағдай туғызбайтындай етіп уақтылы берілуі тиіс көлік құралына бағытталған қол қимылымен немесе жезлмен сигнал беруі арқылы тоқтатады.
2) көлік құралын тоқтату себептерін түсіндіреді және жүргізушінің талабы бойынша танысу және тегі мен лауазымын анықтау үшін қызметтік куәлігін жүргізушіге берместен, оны көрсетеді;
3) мыналарды сұрайды:
жүргізуші куәлігін немесе жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлігін және жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатты;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не болмаса көлік құралына меншік құқығы туралы куәландыратын құжатты;
жол парағын, алып жүретін жүкке арналған құжатты (тауар-көліктік жүкқұжатты, ілеспе және рұқсат құжаттарды);
4) ілеспе және рұқсат құжаттары үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкеріне тапсырады;
5) көлiк құралының салмақтық және габариттік параметрлерін жол жабынында немесе көлік құралының барлық біліктерінің біркелкілігін қамтамасыз ететін басқа алаңда, нақнұсқаларды қолдана отырып, өлшеудi жүргiзедi, оның нәтижесі бойынша дереу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11395 болып тiркелген) автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі (бұдан әрі – Акт) жасалады. Акт көшірмесі тасымалдаушының талабы бойынша ұсынылады.
17. Үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкері:
1) жүк тасымалдарын автомобиль көлiгiмен жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттардың болуын және олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн тексередi;
2) көліктік деректер қоры мен тасымалдау қауіпсіздігі динамикасының мониторингі ақпараттық-талдау жүйесіне тиісті мәліметтер енгізеді;

15. На ПТК нахождение посторонних лиц не допускается.
Глава 3. Порядок проведения транспортного контроля на постах транспортного контроля
16. Проведение транспортного контроля сотрудником ПТК обеспечивается в следующем порядке:
1) останавливает транспортное средство (грузовые автомобили, специализированные и специальные автомобили), путем подачи сигнала с помощью громкоговорящего устройства, жестом руки или жезлом, направленных на транспортное средство, с одновременным сигналом свистка, которые должны быть понятны водителю, и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку;
2) разъясняет причины остановки транспортного средства и предъявляет по требованию водителя, для ознакомления и установления фамилии и должности, служебное удостоверение без его передачи водителю;
3) запрашивает:
водительское удостоверение или временное удостоверение, выданное взамен него, с документом, удостоверяющим личность водителя;
свидетельство о государственной регистрации транспортного средства либо документ, свидетельствующий о праве собственности на транспортное средство;
путевой лист, документы на перевозимый груз и транспортное средство (товарно-транспортную накладную, сопроводительные и разрешительные документы);
4) передает сопроводительные и разрешительные документы сотруднику ПТК, находящемуся в помещении или в салоне спецавтотранспорта;
5) проводит измерение фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства на дорожном покрытии или на иной площадке, обеспечивающее равномерное расположение всех осей транспортного средства, с применением муляжей, по результатам которого для ознакомления перевозчика незамедлительно составляется акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства по форме, согласно приложению 3 к Правилам организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395) (далее – Акт). Копия Акта вручается по требованию перевозчика.
17. Сотрудник ПТК, находящийся в помещении или в салоне спецавтотранспорта:
1) проверяет наличие документов для осуществления автомобильной перевозки груза и их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта;
2) вносит соответствующие сведения в информационно-аналитическую систему транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок;

3) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есепке алу және тіркеу журналдарына тиісті жазба жүргізеді;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес болмаған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдана отырып, ӘҚБтК белгіленген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізуді қамтамасыз етеді.
18. Көлiктiк бақылау жүргiзген кезде КББ қызметкерлері жеке және заңды тұлғалармен мыналардың сақтауын қамтамасыз етедi:
1) Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi саласындағы заңнамасының талаптарын, оның iшiнде:
"Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7204 болып тіркелген);
"Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген);
"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген);
"Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген);
"Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларын және Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);

3) производит соответствующие записи в учетных и регистрационных журналах по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) при несоответствии требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, указывающим на признаки административного правонарушения, возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и в сроки, с принятием мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные КоАП.
18. При проведении транспортного контроля сотрудники ПТК обеспечивают соблюдение физическими и юридическими лицами:
1) требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, в том числе:
приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 "Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7204);
приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395);
приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009);
приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию РК от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704);
приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 "Об утверждении Правил перевозки опасных грузов автомобильным транспортом и перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11779);

"Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12463 болып тіркелген);
2) тез бүлiнетiн тамақ өнiмдерiн халықаралық тасымалдау туралы және осы тасымалдарға арналған арнайы көлiк құралдары туралы 1976 жылғы 21 қарашадағы келiсiмге сәйкес Халықаралық қатынаста тез бұзылатын жүктердi тасымалдауды орындайтын жылжымалы құрамға қойылатын талаптарды (Женева 1 қыркүйек 1970 жыл);
3) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автомобиль тасымалын ұйымдастыру кезiнде рұқсат беру жүйесi талаптарын сақтауы тұрғысында тексерудi жүзеге асырады;
4) автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағымен жүргенi үшiн алым бөлiгiнде Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарын;
5) "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысы.
19. Көліктік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі негiзгi iс-қимылдар мыналарды тексеру болып табылады:
1) жүргізушінің 1, 6 және 7 сыныптағы қауіпті жүкті тасымалдауға рұқсат беру туралы куәліктің болуы;
2) iрi габаритті және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруiне арнайы рұқсаттардың болуы;
3) 1, 6 және 7-сыныптағы қауіпті жүкті тасымалдауға арналған арнайы рұқсаттың болуы;
4) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлiк құралдарының жүрiп өтуiне рұқсат беру құжаттарының болуы;
5) шетелдік тасымалдаушыда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің көліктік (автомобильдік) бақылау органымен, оның аумағымен жүріп өткен көлік құралына берілген хабарлама;
6) Ахуалдық орталықтан келіп түскен әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн мәліметтер.
КББ қызметкерлерімен тексеру осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарымен айқындалған әрекеттерді жүзеге асырғанда жүргізіледі.
20. Көлік құралдарының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін тексеру және олардың Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген, жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындау арқылы ірі габаритті және ауыр салмақты көлік құралдарының жүріп өтуін көліктік бақылау мыналарды:

приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 "Об утверждении Правил перевозок грузов автомобильным транспортом" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12463);
2) требований к подвижному составу, выполняющему перевозки скоропортящихся грузов в международном сообщении, в соответствии с Соглашением о международных перевозках скоропортящихся пищевых продуктов и о специальных транспортных средствах, предназначенных для этих перевозок от 21 ноября 1976 года (Женева 1 сентября 1970 года);
3) требований разрешительной системы при организации международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
4) требований налогового законодательства Республики Казахстан в части оплаты сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
5) постановления Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
19. Основными действиями в ходе транспортного контроля являются проверки на наличие:
1) свидетельства о допуске водителя к перевозке опасного груза класса 1, 6 и 7;
2) специальных разрешений на проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств;
3) специальных разрешений на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7;
4) разрешительных документов на проезд транспортных средств по территории Республики Казахстан;
5) у иностранного перевозчика уведомления, выданного органом транспортного (автомобильного) контроля государства-члена Евразийского экономического союза, через территорию которого осуществлен проезд транспортного средства;
6) данных, указывающих на признаки административного правонарушения, по поступившим из Ситуационного центра сведениям.
Проверка сотрудниками ПТК проводится при осуществлении действий, определенных пунктами 16 и 17 настоящих Правил.
20. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан, производится с использованием:

1) өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін;
2) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды;
3) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
Метрологиялық салыстырып тексерістен өтпеген немесе метрологиялық салыстырып тексеру мерзiмi өтiп кеткен өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды, сондай-ақ, арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалануға жол берiлмейдi.
21. Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларда ақпаратты қағаз тасымалдағышқа басып шығару функциясы болған жағдайда КББ қызметкерлері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларда бекітілген уақыттың дәлдігіне көз жеткізеді, және оған тексеріліп жатқан көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі туралы деректерді енгізеді.
Сұйық жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарын өлшеу нәтижелері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және (немесе) жылжымалы мобильді таразылардың платформаларына көлік құралының доңғалақтарын қою салдарынан пайда болатын төгілу және (немесе) толқындарды болдыртпайтын жағдайларды қамтамасыз еткеннен кейін тіркеледі.
22. Бақылаудан өтуді ресімдеу жүргізуші ұсынатын ілеспе және рұқсат құжаттарына КББ-нің мөртабанын осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес мөртабан үлгісіне сәйкес қою арқылы ресімделеді.
23. Бақылаудан өту туралы мөртабан:
1) Қазақстан Республикасының резиденттерi емес шетел тасымалдаушылар үшiн ілеспе құжаттарына және рұқсат құжаттарының екiншi жағына (бар болған жағдайда);
2) Қазақстан Республикасының резиденттерi болатын отандық тасымалдаушылар үшiн жол парағына немесе өзге iлеспе құжатына қойылады.
24. Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) мынадай:
1) тасымалдаушының талабы бойынша онымен Актіде көлік құралының салмақтық немесе габариттік параметрлерін айқындау нәтижелерімен келіспеу туралы белгі жасалған кезде;
2) арнайы рұқсатта, жүк көлiк құралдарын өлшеудiң халықаралық сертификатында, тауар-көлік жүкқұжатында және Актіде көрсетілген көлік құралының салмақтық немесе габариттік параметрлері сәйкес болмаған жағдайда;
3) көлік құралының жол берілген параметрлерінің асқанын арнайы автоматтандырылған өлшеу құралымен тіркелген жағдайда жүргізіледі.
Осы тармақтың 1) тармақшасымен көзделген жағдайда көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) көлік құралдарының нақты салмақтық немесе габариттік параметрлерін тексеру және олардың жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындауға қажеттi уақыт iшiнде жүзеге асырылады және Актімен танысу сәтінен бастап үш сағаттан ұзақ болмауы керек.

1) измерительного инструмента и габаритных рамок;
2) весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов;
3) специальных автоматизированных измерительных средств.
Использование измерительного инструмента и габаритных рамок, весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, а также специальных автоматизированных измерительных средств, не прошедших метрологическую поверку либо с истекшим сроком действия метрологической поверки, не допускается.
21. При наличии на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах функции вывода текстовой информации на бумажный носитель, сотрудники ПТК убеждаются в точности установленной даты и времени на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весов, и вносят в него данные о государственном регистрационном номерном знаке проверяемого транспортного средства.
Результаты взвешивания транспортных средств, осуществляющих перевозку жидкого груза, фиксируются на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах после обеспечения положения, исключающего сливы и (или) волны, образующиеся вследствие постановки колес транспортного средства на платформы весоизмерительного оборудования стационарного типа и (или) переносных мобильных весов.
22. Прохождение контроля оформляется путем проставления на предоставленных водителем сопроводительных и (или) разрешительных документах штампа ПТК в соответствии с образцом штампа согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
23. Штамп о прохождении контроля ставится:
1) для иностранных перевозчиков – нерезидентов Республики Казахстан на сопроводительных документах и на оборотной стороне разрешительных документов (при наличии);
2) для отечественных перевозчиков – резидентов Республики Казахстан в путевом листе, либо на ином сопроводительном документе.
24. Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится:
1) по требованию перевозчика путем произведения им отметки в Акте о несогласии с результатами определения весовых или габаритных параметров транспортного средства;
2) при несоответствии весовых или габаритных параметров транспортного средства, указанных в специальном разрешении, международном сертификате взвешивания грузовых транспортных средств, товарно-транспортной накладной и Акте;
3) при фиксации специальным автоматизированным измерительным средством превышения допустимых параметров транспортного средства.
В случае, предусмотренном подпунктом 1) настоящего пункта контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится в течение времени, необходимого для проверки фактических весовых или габаритных параметров и определения их величины над допустимыми параметрами, и не позднее трех часов с момента ознакомления с Актом.

25. Көлік құралының параметрлерін бақылаулық өлшеу көлік құралының жалпы салмағын және біліктік жүктемелерін айқындайтын сертификатталған стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларда жүргізіледі.
Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) көлік құралының КББ бейнебақылау камераларының көру аймағында болған жағдайда жүргізіледі.
26. Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) кезінде КББ қызметкерлерімен аудиобейнежазба жүргізіледі, ол Инспекцияда кемінде үш жыл сақталады.
Аудиобейнежазба көлік құралының параметрлерін бақылаулық өлшеу (өлшем) сәтінен бастап, ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі. Бұл ретте аудиобейнежазба құрылғысын қосу процесінде КББ қызметкері құрылғы уақытының дәлдігіне көз жеткізеді.
Көлік құралының салмақтық параметрлерін бақылаулық өлшеу жылжымалы мобильді таразыларда жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, доңғалақтардың платформаларда тұруын, сондай-ақ, жылжымалы мобильді таразылардың әр платформасына шығарылған біліктік жүктемелерiнің цифрлық деректерін тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының салмақтық параметрлерін бақылаулық өлшеу стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ, доңғалақтардың платформаларда тұруын тіркеу арқылы жүзеге асырылады, бұл ретте стационарлық КББ ғимаратында көрінетін біліктік жүктемелерiнің цифрлық деректерінің жазбасы Ахуалдық орталық қызметкерімен телевизиялық бейнебақылау жүйесі көмегімен тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының габариттік параметрлеріне бақылаулық өлшем жүргізген кезінде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ, өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін пайдалана отырып, өлшеу барысын тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
27. Көлік құралының параметрлерінің өлшеу (өлшем) талаптарын сақтамау фактілері пайда болған жағдайда Ахуалдық орталық кезекшісі өлшеуді (өлшем) қайтадан жүргізу қажеттілігі туралы нұсқаулар береді.
28. Көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін басқа КББ-мен өлшеу, осы Қағидалардың 24-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушымен КББ-нің мөртабаны қойылған ілеспе және рұқсат құжатын, сондай-ақ, жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын ұсынған кезде, жүргізілмейді.

25. Контрольное взвешивание транспортного средства производится на сертифицированном весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах, определяющих общую массу и осевые нагрузки транспортного средства.
Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства на ПТК производится при нахождении транспортного средства в зоне видимости камер видеонаблюдения ПТК.
26. При произведении контрольного взвешивания (замера) транспортного средства сотрудниками ПТК ведется аудиовидеозапись, которая хранится в Инспекции не менее трех лет.
Аудиовидеозапись производится с момента начала произведения контрольного взвешивания (замера) транспортного средства и ведется непрерывно до его завершения. При этом в процессе включения средства аудиовидеозаписи сотрудник ПТК убеждается в точности установленного времени устройства.
При произведении контрольного взвешивания весовых параметров транспортного средства на переносных мобильных весах, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, нахождения колес на платформах, а также цифровых данных осевых нагрузок, выведенных на каждую платформу переносных мобильных весов.
При произведении контрольного взвешивания весовых параметров транспортного средства на весоизмерительном оборудовании стационарного типа, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также нахождения колес на платформах, при этом запись цифровых данных осевых нагрузок, отражаемых в здании стационарного ПТК, фиксируется дежурным Ситуационного центра посредством телевизионной системы видеонаблюдения.
При произведении контрольного измерения габаритных параметров транспортного средства аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также процесса измерения габаритных параметров с применением измерительного инструмента и габаритных рамок.
27. При возникновении фактов несоблюдения требований по произведению взвешивания (замера) транспортного средства, дежурный Ситуационного центра дает указания о необходимости произведения взвешивания (замера) параметров транспортного средства заново.
28. За исключением случаев, предусмотренных пунктом 24 настоящих Правил, измерение весовых и габаритных параметров транспортных средств другим ПТК не проводится, в случае предъявления перевозчиком сопроводительного или разрешительного документа, в котором проставлен штамп ПТК либо предъявления перевозчиком международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств.

29. Өлшеу құралы мен көлем шеңберлерінің, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және жылжымалы мобильді таразылардың қателігі тасымалдаушының пайдасына ескеріледі.
30. Әкімшілік құқық бұзушылықты болдырмау мақсатында, оны жасауда күдікті адамның тұлғасын анықтау, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру оны әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орында мүмкін болмаған жағдайда, істің уақтылы және дұрыс қаралуын және іс бойынша қабылданған қаулыны орындауды қамтамасыз ету үшін КББ қызметкері өз өкілеттігі шегінде ӘҚБтК бекітілген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
31. ӘҚБтК кодексiнде көзделген бұзушылықтар жасалған кезде көлiк құралы арнайы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көлiктiк бақылау бекетiне iргелес жатқан алаңдарға жеткiзіледі.
32. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) көзделген құжаттардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 ақпандағы № 98 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10480 болып тiркелген) бекiтiлген қатаң есептiлiктегi бланкiлер нысанының негiзiнде алым сомасы қолма-қол ақшалай КББ қызметкерлерi қабылдайды.
33. Банкке және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қабылданған қолма қол ақшалай алым сомалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады (Салық кодексі).
4-тарау. Көліктік бақылау бекеттерінің Комитеттің Ахуалдық орталығымен өзара іс-қимыл тәртібі
34. КББ қызметкерлері көліктік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) кезекшілікке келген уақытта кезекшілікке келетін қызметкерлер туралы (Т.А.Ә а., лауазымы), КББ-нің жабдығы мен мүлкінің тізбесіне кіретін жабдықтардың жай-күйіне, жылжымалы КББ-нің маршруты және ағымдағы жағдайы;
2) тіркелген және ұсталған көлік құралдары туралы;
3) жылжымалы КББ-нің маршрутын ауыстыру қажеттілігі болған жағдайда жоспарланған орындардың орналасу жерін (автомобиль жолының бағыты, километр, елді мекеннің атауы) көрсете отырып;
4) жылжымалы КББ-нің іштен жану қозғалтқышының, трансмиссияның, қозғалыс бөліктерінің және басқа жабдықтар сынған жағдайда;

29. Погрешность измерительного инструмента и габаритных рамок, весоизмерительного оборудования стационарного типа и переносных мобильных весов учитывается в пользу перевозчика.
30. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности, подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, сотрудник ПТК, в пределах своих полномочий, применяет меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные КоАП.
31. Транспортное средство задерживается, доставляется на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля при совершении нарушений, предусмотренных КоАП.
32. Прием сотрудниками ПТК суммы сбора наличными деньгами производится на основании бланка строгой отчетности по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 февраля 2015 года № 98 "Об утверждении форм документов, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10480).
33. Сдача принятых сумм сбора наличными деньгами в банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, осуществляется в порядке и в сроки, установленные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Глава 4. Порядок взаимодействия постов транспортного контроля с Ситуационным центром Комитета
34. Сотрудники ПТК при осуществлении транспортного контроля информируют Ситуационный центр Комитета:
1) перед заступлением на дежурство о заступающих на дежурство сотрудниках с указанием должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), состоянии оборудования, входящих в перечень оборудования и имущества ПТК, маршруте передвижения ПТК и текущей ситуации;
2) о зарегистрированных и задержанных транспортных средствах;
3) в случае необходимости смены маршрута передвижного ПТК с указанием планируемого места дислокации (с указанием направления автомобильной дороги, километра, наименования населенного пункта);
4) в случае поломки двигателя внутреннего сгорания, трансмиссии, ходовой части и другого оборудования, приведшее в нерабочее состояние передвижной ПТК;

5) телевизиялық бейнебақылау жүйесінің істен шығуы болған жағдайда;
6) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларының ақаулығы болған жағдайда;
7) осы Қағидалардың 24, 26 және 27-тармақтарында көзделген жағдайларда;
8) штаттан тыс жағдайлар пайда болған жағдайда Комитеттің Ахуалдық орталығына хабарлайды.
Осы тармақтың 4) және 5)-тармақшаларында көрсетілген жағдайлар пайда болған жағдайда КББ-де көліктік бақылауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
5-тарау. Автомобиль тасымалдаушыларымен өзара қарым-қатынас және жеке қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету
35. КББ қызметкерлерінің тасымалдаушылармен өзара қарым-қатынастары заңдылықты қатаң сақтауға, өзінің лауазымдық өкілеттіктерін нақты орындауға, азаматтарға игі ниетпен және құрметпен қарым-қатынас жасаумен құқық бұзушылықтың алдын алуда және жолын кесуде қатаңдықтың, батылдықтың және принципшілдіктің үйлесімділігіне негізделеді.
36. ӘҚБтК көзделген құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту кезінде КББ қызметкерлері бұзушыларға олардың құқықтарын түсіндіреді:
1) материал істерімен танысуға, түсінік беруге, дәлелдемелер ұсынуға, өтініш мәлімдеуге;
2) істі қарау кезінде қорғаушының заңды көмегін пайдалануға;
3) ана тілінде немесе өзі білетін тілінде сөйлеу, іс жүргізілген тілде аудармашының қызметін пайдалану;
4) іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдануы мен Инспекцияның қаулысына шағымдану.
37. КББ қызметкері көлік құралдарының жүріп өтуіне бақылауды жүзеге асыру кезінде өзінің жеке қауіпсіздігі бойынша мынадай негізгі шараларды сақтайды:
1) қызметтік міндеттерін орындау кезінде жол қозғалысының қатысушыларына айқын көріну және дер кезінде құқық бұзушылықтың алдын алу мүмкіндігіне ие болу үшін орын таңдайды;
2) тәуліктің қараңғы кезінде және көру мүмкіндігінің шектеулі жағдайында жарықтандырылған жол учаскелерінде бақылау жүргізеді, жарық шығаратын жезл мен жарық шағылдырғыш формасы болады;
3) жол жамылғысының тайғақ учаскесінде тұруына болмайды;
4) тәуліктің қараңғы кезінде көлік құралдарын тоқтату үшін жолдың ең жарық учаскесін таңдайды, мүмкін болмаған жағдайда – арнайы автокөлік құралы фарының немесе арнайы жарық сигналдарының жарығын пайдаланады;
5) егер көлік қозғалысына немесе өзінің жеке қауіпсіздігіне кедергі келтіретін болса, жол жиегінде тұрып құқық бұзушылықты болдырмайды.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі
1. Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылары

5) в случае выхода из строя телевизионной системы видеонаблюдения;
6) в случае неисправности весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов;
7) в случаях, предусмотренных пунктами 24, 26 и 27 настоящих Правил;
8) в случае возникновения внештатных ситуаций.
Осуществление транспортного контроля на ПТК при возникновении случаев, указанных в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, не допускается.
Глава 5. Взаимоотношения с автомобильными перевозчиками и меры обеспечения личной безопасности
35. Взаимоотношения сотрудников ПТК с перевозчиками основываются на строгом соблюдении законности, четком исполнении своих должностных полномочий, сочетании твердости, решительности и принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений с внимательным, доброжелательным и уважительным отношением.
36. При привлечении к административной ответственности за правонарушение, предусмотренное КоАП, сотрудники ПТК разъясняют нарушителям их права:
1) знакомиться с материалами дела, давать объяснения, представлять доказательства, заявлять ходатайства;
2) при рассмотрении дела пользоваться юридической помощью адвоката;
3) выступать на родном языке или языке, которым владеет, и пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство;
4) обжаловать постановление Инспекции и применение мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении.
37. При осуществлении контроля за проездом транспортных средств сотрудник ПТК соблюдает следующие основные меры личной безопасности:
1) при исполнении служебных обязанностей выбирает место, чтобы быть отчетливо видным участникам дорожного движения и иметь возможность для своевременного пресечения правонарушения;
2) в темное время суток и в условиях ограниченной видимости несет контроль на освещенных участках дорог, имеет светящийся жезл и световозвращающую форму;
3) избегает нахождения на скользких участках дорожного покрытия;
4) выбирает для остановки транспортного средства в темное время суток наиболее освещенный участок дороги, при невозможности – использует свет фар специального автотранспорта, либо специальных световых сигналов;
5) избегает проведения на проезжей части дороги разбора правонарушения, если это создает помехи для движения транспорта или угрозу личной безопасности.
Приложение 1
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля
1. Весоизмерительное оборудование стационарного типа или переносные мобильные весы

2. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі
3. Компьютер
4. Ксерокс
5. Байланыс құралы
6. Өлшеу құралдары (габариттік рама, рулетка)
7. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін)
8. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы
9. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі
10. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары
11. Арнайы автокөлік
12. Ақпараттық стенд
13. Нормативтік-техникалық құжаттама
14. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл
15. Аудиобейнежазба құрылғысы
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі
1. Жылжымалы мобильді таразылар
2. Бейнетіркегіш
3. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі
4. Спутниктік навигация аппаратурасы
5. Компьютер немесе ауыспалы ноутбук
6. Ксерокс
7. Ұтқыр байланыс құралы
8. Өлшеу құралы (рулетка)
9. Термометр (жазғы уақытта бақылау үшін)
10. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық көмек көрсету құралы
11. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі
12. Нормативтік-техникалық құжаттама
13. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл
14. Қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі
15. Дауыс күшейткіш құрылғысы
16. Аудиобейнежазба құрылғысы
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
МАРШРУТ КАРТОЧКАСЫ
жылжымалы көліктік бақылау бекетінің № ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(көліктік бақылау органның атауы)
Көліктік бақылауды жүзеге асыру маршруты _________________________________________
________________________________________________________________________________
(километрдің көрсетуімен автожолдың атауы)
Бақылауды өткізу кезеңі ___________________________________________________________
(бақылауды өткізу күні мен уақыты)
Ұзақтығы, километр______________________________________________________________
Ауысымның құрамы______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә а., лауазымы)
Автожолдың бақылауға алынған учаскесінің атауы мен км
Бақылауды өткізу уақыты
ЖКББ ауысым қызметкерінің қолы
Маршрут карточкасы берілді ___________________ __________ __________
(Т.А.Ә а., лауазымы) (қолы) (күні)
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Отандық автокөлік құралдарының өтуін тіркеу журналы
№ т/б
КББ-нің атауы
Автокөлік құралын тіркеу күні
Автокөлік құралын тіркеу уақыты
Автокөлік құралының мемлекеттік нөмірі
Тіркемесінің/жартылай тіркемесінің мемлекеттік нөмірі
Жүк тасымалдаушының реквизиттері (ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН, телефон) жүргізушінің Т.А.Ә а.
Жүк жөнелтушінің реквизиттері
(ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН, телефон)
Жүк алушының реквизиттері
(ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН)
Сапар бағыты, жүктеу және түсіру бекеттері (мемлекеттер атауын көрсете отырып)
Жүктің атауы
Жүктің салмағы
(тн.-да.)
ХЖТ кітапшасының нөмірі
ХЖТ кітапшасының күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Шетелдік автокөлік құралдарының өтуін тіркеу журналы
№ т/б
КББ-нің атауы
АКҚ тіркеу күні
АКҚ тіркеу уақыты
АКҚ мемлекеттік нөмірі
Тіркемесінің/ жартылай тіркемесінің мемлекеттік нөмірі
Жүк тасымалдаушының реквизиттері
(ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН, телефон) жүргізушінің Т.А.Ә а.
Жүк жөнелтушінің реквизиттері реквизиттері
(ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН)
Жүк алушының реквизиттері
(ел атауы, заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә а., мекен-жайы, тұрғылықты орны, салық органындағы тіркеу орны, ЖСН, БСН)
АКҚ тіркелген елі
Сапар бағыты, жүктеу және түсіру бекеттері (мемлекеттер атауын көрсете отырып)
Кірудегі өткізу бекеті, шығудағы өткізу бекеті
Тасымалданатын жүктің атауы
Жүктің салмағы (тн.)
Квотамен берілген отандық рұқсат құжаттың №
ХЖТ кітапшасының болуы, нөмірі, берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КББ –көліктік бақылау бекеті;
АКҚ – автокөлік құралы;
Т.А.Ә а. – тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмері;
тн. – тонна;
ХЖТ кітапшасы – халықаралық жол тасымалдау кітапшасы
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік
бақылау бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Мөртабан үлгісі
Көлік құралының бақылаудан өткенін ресімдеу төменде көрсетілген үлгiдегi мөртабан қоюмен жүзеге асырылады
________________________________________________________
(көліктік бақылау бекетінің атауы немесе №)
БАҚЫЛАУ ӨТIЛДI
Лауазымы, Т.А.Ә а. _______________________________________
"__" _____________ 20 _ ж. қолы _____________________

2. Система видеонаблюдения
3. Компьютер
4. Ксерокс
5. Средство связи
6. Средства измерения (габаритная рамка, рулетка)
7. Термометр (для контроля в летний период)
8. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи
9. Сейф для хранения бланков строгой отчетности
10. Рабочие места для сотрудников
11. Спецавтотранспорт
12. Информационный стенд
13. Нормативно-техническая документация
14. Жезл для остановки транспортных средств
15. Средство аудиовидеозаписи
Приложение 2
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля
1. Переносные мобильные весы
2. Видеорегистратор
3. Система видеонаблюдения
4. Аппаратура спутниковой навигации
5. Компьютер или переносной ноутбук
6. Ксерокс
7. Средство мобильной связи
8. Средства измерения (рулетка)
9. Термометр (для контроля в летний период)
10. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи
11. Сейф для хранения бланков строгой отчетности
12. Нормативно-техническая документация
13. Жезл для остановки транспортных средств
14. Проблесковый маячок оранжевого или желтого цвета
15. Сигнальное громкоговорящее устройство
16. Средство аудиовидеозаписи
Приложение 3
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
КАРТОЧКА МАРШРУТА
передвижного поста транспортного контроля № ________________________
__________________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Маршрут осуществления транспортного контроля _______________________
__________________________________________________________________
(наименование автодороги, с указанием километров)
Период проведения контроля _________________________________________
(дата и время проведения контроля)
Протяженность, км _________________________________________________
Состав смены ______________________________________________________
______________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Наименование контролируемого участка автодороги и км
Время проведения контроля
Подпись сотрудников смены ППТК
Карточка маршрута выдана _____________________________________________________
(Ф.И.О., должность)       (подпись)             (дата)
Приложение 4
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Журнал регистрации проезда отечественных автотранспортных средств
№ п/п
Наименование ПТК
Дата регистрации автотранспортного средства
Время регистрации автотранспортного средства
Государственный номер АТС
Государственный номер прицепа/полуприцепа
Реквизиты грузоперевозчика (страна, наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, ИИН, БИН, телефон), Ф.И.О. водителя
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Реквизиты грузоотправителя (страна, наименование юридического лица и Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, ИИН, БИН)
Реквизиты грузополучателя (страна, наименование юридического и Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, ИИН, БИН)
Маршрут следования пункты погрузки и выгрузки (с указанием наименований государств)
Вид груза
Масса груза (в тн.)
Наличие книжек МДП номер
Наличие книжек МДП дата
8
9
10
11
12
13
14
Журнал регистрации проезда иностранных автотранспортных средств
№ п/п
Наименование ПТК
Дата регистрации АТС
Время регистрации АТС
Государственный номер АТС
Государственный номер прицепа/полуприцепа
Реквизиты грузоперевозчика (страна, наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, БИН, телефон), Ф.И.О. водителя
Реквизиты грузоотправителя (страна, наименование юридического лица и Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, БИН)
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Реквизиты грузополучателя (страна, наименование юридического лица и Ф.И.О. физического лица, адрес, место жительства, место регистрации в налоговых органах, БИН)
Страна регистрации АТС
Маршрут следования, адрес места погрузки и разгрузки (страна, населенный пункт, улица)
Пункт пропуска въезда, пункт пропуска выезда
Наименование груза (вид груза)
Масса груза, вес (тн.)
№ казахстанского разрешения выданного по квоте обмена
Наличие книжек МДП номер и дата выдачи
Примечание
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ПТК – пост транспортного контроля;
АТС – автотранспортное средство;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
тн. – тонна;
книжка МДП – книжка международных дорожных перевозок.
Приложение 5
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Образец штампа
Оформление прохождения контроля транспортным
средством осуществляется проставлением
штампа нижеприведенного образца
__________________________________________________
(
наименование или № поста транспортного контроля)
КОНТРОЛЬ ПРОЙДЕН
Должность, Ф.И.О. ______________________________________
"
___" _________ 20__ год подпись _______________

Мөртабан көк түсті 50х30 милиметр көлемінде тікбұрыш түрінде жасалады.

Штамп изготавливается в виде прямоугольника размером 50 x 30 мм синего цвета.