Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар мен талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 шілдеде № 15371 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-36) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 406 бұйрығына 1-қосымша
Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-36) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және кемелерді және порт құралдарын күзету талаптарын ұйымдастыру тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил и требований по охране судов и портовых средств
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2017 года № 15371.
В соответствии с подпунктом 55-36) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила по охране судов и портовых средств согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Требования по охране судов и портовых средств согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 406
Правила по охране судов и портовых средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по охране судов и портовых средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-36) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и определяют порядок организации охраны судов и портовых средств.

2. Осы Қағидалардың күші:
1) жалпы сыйымдылығы 500 және одан да көп тіркелімді тонналық, халықаралық рейстерді орындайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін жүк кемелеріне;
2) халықаралық рейстерді орындайтын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін жолаушылар кемелеріне;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген кемелерге қызмет көрсететін порт құралдарына қолданылады.
3. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Әскери-Теңіз Күштерінің туын көтеріп жүзетін кемелерге және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің шекара қызметінің теңіз бөлімдеріне қолданылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кеменің порт құралдарымен немесе басқа кемемен өзара іс-қимыл – кеме тура және тікелей іс-әрекетімен қозғайтын адамдардың, жүктердің ауыстырылуына немесе порт немесе кеме тарапынан немесе кемеден басқа кемеге қызметтерді ұсынуына байланысты өзара іс-қимыл;
2) Күзету туралы декларациясы – әрбір тарап өзі мақұлдаған күзету жоспарының ережелеріне сәйкес қабылдайтын күзету шараларына қатысты өзара іс-қимыл болатын кеме мен порт құралы немесе басқа кеме арасындағы келісім;
3) уәкілетті орган – сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) кемені күзету жоспары – күзетуді бұзу қатерлерден адамдарды, жүктерді, жүктік көлік бірлігі, кемелік қорларды немесе кемені күзетуге арналған, кемеде шаралардың қолдануын қамтамасыз ету үшін әзірленген жоспар;
5) порт құралдарын күзету жоспары – порт құралдарының аумағындағы күзетуді бұзу қатерлерден порт құралдары мен кемелерді, олардың жүктерін, жүктік көлік бірлігі, адамдарды, кемелік қорларды күзетуге арналған шаралардың орындалуын қамтамасыз ету үшін әзірленген жоспар;
6) кемені күзетуге жауапты командалық құрамның тұлғасы – кеменің күзетуін қамтамасыз етудегі мәселелерді шешу, қоса алғанда кемені күзету жоспарын орындауға және күзетуге жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасымен және күзетуге жауапты порт құралдарының лауазымды тұлғасымен байланыс үшін кеме иесімен тағайындалған, капитанға есеп беретін тұлға;
7) күзетуге жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы – кемені күзету бағалауын жүргізуін қамтамасыз ету үшін, кемені күзету жоспарын әзірлеу, мақұлдауына ұсыну және кейіннен орындауға және күзетуге жауапты порт құралдарының лауазымды тұлғасымен және кемені күзетуге жауапты командалық құрамының тұлғасымен байланыс үшін кеме иесімен тағайындалған тұлға;

2. Действие настоящих Правил распространяется на:
1) грузовые суда, плавающие под Государственным флагом Республики Казахстан, совершающие международные рейсы, валовой вместимостью 500 и более регистровых тонн;
2) пассажирские суда, плавающие под Государственным флагом Республики Казахстан, совершающие международные рейсы;
3) портовые средства, обслуживающие суда, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящие Правила не распространяются на суда, плавающие под флагом Военно-Морских Сил Республики Казахстан и морских частей пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) взаимодействие судна с портовым средством или другим судном – взаимодействие, когда судно прямо и непосредственно затрагивается действиями, связанными с перемещением людей, грузов или предоставлением портовых услуг судну или со стороны судна либо с судна на другое судно;
2) Декларация об охране – соглашение между судном и портовым средством либо с другим судном, с которым оно будет взаимодействовать, касательно мер охраны, которые каждая сторона предпримет в соответствии с положениями своего одобренного плана охраны;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере торгового мореплавания, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию;
4) план охраны судна – план, разработанный для обеспечения применения мер на судне, предназначенных для защиты людей, груза, грузовых транспортных единиц, судовых запасов или судна от рисков нарушения охраны;
5) план охраны портового средства – план, разработанный для обеспечения выполнения мер, предназначенных для защиты портового средства и судов, их грузов, грузовых транспортных единиц, людей и судовых запасов от рисков нарушения охраны на территории портового средства;
6) лицо командного состава, ответственное за охрану судна – лицо, подотчетное капитану, назначенное судовладельцем для решения вопросов обеспечения охраны судна, включая выполнение плана охраны судна и связь с должностным лицом судовладельца, ответственным за охрану и с должностным лицом портового средства, ответственным за охрану;
7) должностное лицо судовладельца, ответственное за охрану – лицо, назначенное судовладельцем для обеспечения проведения оценки охраны судов, разработки, представления на одобрение и последующее выполнение планов охраны судов и для связи с должностными лицами портовых средств, ответственными за охрану, и с лицом командного состава, ответственного за охрану судна;

8) күзетуге жауапты порт құралдарының лауазымды тұлғасы – порт құралдарының жоспарын әзірлеуге, орындауға және қайта қарауға және кемелерді күзетуге жауапты командалық құрамның тұлғаларымен және күзетуге жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғаларымен байланысқа жауапты теңіз портының иесімен немесе терминалының операторымен тағайындалған тұлға;
9) 1 күзету деңгейі – күзетуді қамтамасыз ету бойынша ең төменгі тиісті шаралардың тұрақты ұсталу деңгейі;
10) 2 күзету деңгейі – оқиғаның жоғары қауіп-қатері үшін біраз уақыт кезеңі ішінде күзетуді қамтамасыз ету бойынша тиісті қосымша шаралар ұсталу деңгейі;
11) 3 күзету деңгейі – белгілі бір шектелген уақыт аралығы кезіндегі оқиғаның бәлкім немесе онсыз болуы, күзетуді қамтамасыз ету бойынша ерекше іс-шаралар одан әрі ұсталуы, кейде нақты шабуыл мақсатын анықтау мүмкін емес.
2-тарау. Кемелерді күзету жөніндегі тәртібі
5. Кемелерді күзетуді жүзеге асыру үшін мынадай тәртіп сақталады:
1) кемені күзету бағалауын жүргізу;
2) бағалауды жүргізу туралы есепті дайындау;
3) кемені күзету жоспарын әзірлеу;
4) кемені күзету жоспарын мақұлдау.
6. Кемені күзету бағалауын жүргізу үшін күзетуге жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы кеменің кіретін барлық порттардың және порт құралдарының қауіп-қатерлерін, сондай-ақ оларды күзету шараларын ескереді.
7. Кемені күзету бағалауын жүргізген кезде кемедегі мынадай элементтерге:
1) материалдық құралдардың сақталуына;
2) кеменің конструкциялық тұтастығына;
3) персоналды күзету жүйесіне;
4) кемедегі іс-әрекет тәртібіне көзқарас;
5) компьютерлік жүйелер мен желілерді қоса алғанда, радио жүйелері және басқа да байланыс жүйелері;
6) адамдар, меншік, кемелік операциялар немесе порт құралдары шегіндегі операциялар үшін қауіп-қатерлерді тудыратын ақпараттарды қағып алу үшін бүлінген немесе пайдаланылған басқаларына назар аудару қажет.
Барлық элементтер Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенциясының ХІ-2-тарауы 4-қағидаларының 2-тармағымен (бұдан әрі – СОЛАС), Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі халықаралық кодексінің А бөлігінің 8.4-тармағымен және Б бөлігінің 8-бөлімімен (бұдан әрі – КПҚҚ кодексі) көзделген шарттарға сәйкес орындалады.
8. Кемені күзету бағалауын жүргізген кезде қандай тұлғалар, қызмет, көрсетілетін қызмет пен операциялар түрлері маңызды күзету объектілері болып табылатынын ескеріледі.
9. Кемені күзету бағалауының нәтижелері бойынша:
1) өткізілген бағалау тәртібі;
2) әрбір әлсіз объектінің сипаттамасы;
3) әрбір әлсіз объектіге қабылданып жатқан шараларды қамтитын ақпараттарды қосатын есеп дайындалады.

8) должностное лицо портового средства, ответственное за охрану – лицо, назначенное владельцем морского порта или оператором морского терминала, ответственное за разработку, выполнение и пересмотр плана охраны портового средства, и за связь с лицами командного состава, ответственными за охрану судов, и с должностными лицами судовладельца, ответственными за охрану;
9) уровень охраны 1 – уровень, при котором постоянно поддерживаются минимальные соответствующие меры по обеспечению охраны;
10) уровень охраны 2 – уровень, при котором из-за повышенного риска происшествия, в течение некоторого периода времени поддерживаются соответствующие дополнительные меры по обеспечению охраны;
11) уровень охраны 3 – уровень, при котором в некотором ограниченном промежутке времени, в течение которого происшествие вероятно или неминуемо, поддерживаются дальнейшие особые меры по обеспечению охраны, хотя иногда невозможно определить конкретную цель нападения.
Глава 2. Порядок по охране судов
5. Для осуществления охраны судов соблюдается следующий порядок:
1) проведение оценки охраны судна;
2) подготовка отчета о проведении оценки;
3) разработка плана охраны судна;
4) одобрение плана охраны судна.
6. Для проведения оценки охраны судна должностное лицо судовладельца, ответственное за охрану, учитывает угрозы всех портов и портовых средств, куда судно будет заходить, а также меры их защиты.
7. При проведении оценки охраны судна необходимо обращать внимание на следующие элементы на судне:
1) сохранность материальных средств;
2) конструкционную целостность судна;
3) системы защиты персонала;
4) подход к порядку действий на судне;
5) радиосистемы и другие системы связи, включая компьютерные системы и сети;
6) прочее, что повреждено или использовано для перехвата информации, создающей риск для людей, собственности, судовых операций, или операций в пределах портового средства.
Все элементы выполняются в соответствии с условиями предусмотренными пунктом 2 правил 4 главы XI-2 Международной конвенции по охране человеческой жизни на море (далее – СОЛАС), пунктом 8.4 части А и разделом 8 части Б Международного кодекса по охране судов и портовых средств (далее – Кодекс ОСПС).
8. При проведении оценки охраны судна учитываются, какие лица, виды деятельности, услуги и операции являются важными объектами защиты.
9. По результатам оценки охраны судна готовится отчет, включающий информацию:
1) порядка проводимой оценки;
2) описание каждого уязвимого объекта;
3) принимаемые меры в отношении каждого уязвимого объекта.

10. Кемені күзету бағалауын жүргізілгені туралы есеп күзетке жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасымен бекітіледі және рұқсатсыз қол жеткізу мен жария етуден қорғалады.
11. Кемені күзету бағалауын жүргізілгені туралы есептің негізінде күзетке жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы кемені күзету жоспарын әзірлеуді қамтамасыз етеді.
12. Кемені күзету жоспарын әзірлеген кезде КПҚҚ кодексінің Б бөлігі 9-бөлімнің 9.2 және 9.7-тармақтарының талаптары ескеріледі.
13. Кемені күзету жоспарымен КПҚҚ кодексінің Б бөлігі 9-бөлімінің 9.9 – 9.49-тармақтарына сәйкес 1, 2, 3 күзету деңгейлері кезінде қабылданатын қауіпсіздік шаралары регламенттеледі:
1) экипаж мүшелерінің, жолаушылардың, келушілердің және басқа да тұлғалардың кемеге қолжетімділігі;
2) кемеге шектелген қолжетімділігінің учаскелері;
3) жүкті өңдеу;
4) кеме қорларын жеткізу;
5) алып жүрілмейтін багаждардың айналымы;
6) кеменің күзетілуін бақылау.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелерді қолданылатын 1, 2, 3 күзету деңгейлері туралы (еркін нысанда) хабарлайды.
14. Кемені күзету жоспарымен порт құралдардан Күзету туралы декларацияны ресімдеу туралы сұрау салу келіп түскен кезде қандай іс-қимыл жасау керектігін және кемеге Күзету туралы декларацияны қандай жағдайларда ресімдеу керектігін көздейді.
15. Күзетке жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы және кемені күзетуге жауапты командалық құрамның тұлғасы Кемені күзету жоспарына жоспардың тиімділігін бағалауды жүргізу тәртібін және мақұлданған жоспарға түзетулерді дайындауды көздейді.
16. Кемені күзету жоспары және оған түзетулер Кеме қатынасы тіркелімімен немесе Заңның 4-бабы 3-тармағының 55-7) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен танылған шетелдік сыныптау қоғамдарымен мақұлданады.
17. Кемені күзетуге жауапты командалық құрамның тұлғасы кемеде бір жыл сақталатын КПҚҚ кодексі А бөлігінің 10.1-тармағында көрсетілген жазбаны жүргізеді.
3-тарау. Порт құралдарын күзету жөніндегі тәртібі
18. Порт құралдарын күзетуді жүзеге асыру үшін мынадай тәртіп сақталады:
1) порт құралдарын күзету жағдайының бағалауын жүргізу;
2) бағалауды жүргізу туралы есепті дайындау;
3) порт құралдарын күзету жоспарын әзірлеу;
4) порт құралдарын күзету жоспарын мақұлдау.
19. Порт құралдарын күзету бағалауы өзіне мынадай элементтерді қамтиды:
1) күзетке маңызды, мүлікті және инфрақұрылымды анықтау және бағалау;
2) мүлікке және инфрақұрылымға ықтимал қатерлерді анықтау, күзетуді қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдау мақсатында олардың іске асыру ықтималдығы және осы шараларды өткізу кезектілігі;

10. Отчет о проведении оценки охраны судна утверждается должностным лицом судовладельца, ответственным за охрану, и защищается от несанкционированного доступа и разглашения.
11. На основании отчета о проведении оценки охраны судна должностное лицо судовладельца, ответственное за охрану, обеспечивает разработку плана охраны судна.
12. При разработке плана охраны судна учитываются требования пунктов 9.2 и 9.7 раздела 9 части Б Кодекса ОСПС.
13. Планом охраны судна предусматриваются меры безопасности, принимаемые при уровнях охраны 1, 2, 3 в соответствии с пунктами 9.9 – 9.49 раздела 9 части Б Кодекса ОСПС, которые регламентируют:
1) порядок доступа на судно членов экипажа, пассажиров, посетителей и других лиц;
2) участки ограниченного доступа на судне;
3) обработку груза;
4) доставку судовых запасов;
5) обращение с несопровождаемым багажом;
6) контроль защищенности судна.
Уполномоченный орган информирует (в произвольной форме) суда, плавающие под государственным флагом Республики Казахстан о применимых уровнях охраны 1, 2, 3.
14. Планом охраны судна предусматривается, каким образом следует действовать при поступлении от портового средства запроса об оформлении Декларации об охране, и при каких обстоятельствах судну следует оформлять Декларацию об охране.
15. Должностное лицо судовладельца, ответственное за охрану и лицо командного состава, ответственное за охрану судна, в Плане охраны судна предусматривают порядок проведения оценки эффективности плана и подготовки поправок к уже одобренному плану.
16. План охраны судна и поправки к нему одобряются Регистром судоходства или признанными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 55-7) пункта 3 статьи 4 Закона иностранными классификационными обществами.
17. Лицо командного состава, ответственное за охрану судна ведет записи, указанные в пункте 10.1 части А Кодекса ОСПС, которые хранятся на судне один год.
Глава 3. Порядок по охране портовых средств
18. Для осуществления охраны портовых средств соблюдается следующий порядок:
1) проведение оценки состояния охраны портового средства;
2) подготовка отчета о проведении оценки;
3) разработка плана охраны портового средства;
4) одобрение плана охраны портового средства.
19. Оценка охраны портового средства включает в себя следующие элементы:
1) определение и оценка имущества и инфраструктуры, защита которых важна;
2) определение возможных угроз имуществу и инфраструктуре, вероятности их реализации с целью принятия мер по обеспечению охраны и очередности проведения этих мер;

3) шараларды анықтау және таңдау, олардың кезектілігін және рәсімдік өзгерістерін белгілеу, сондай-ақ осалдығын төмендету үшін олардың тиімділік деңгейін анықтау;
4) адами факторларды қоса алғанда, инфрақұрылымда және персоналды күзету жүйелерінде әлсіз жерлерін анықтау.
Барлық элементтер СОЛАС ХІ-2-тарауы 10-қағидаларының 2-тармағымен, КПҚҚ кодексі А бөлігі 15.4-тармағымен және Б бөлігі 15-бөлімімен көзделген шарттарға сәйкес орындалады.
20. Порт құралдарын күзету бағалауының нәтижелері бойынша ақпараттарды қосатын есеп дайындалады:
1) өткізілген бағалау тәртібі;
2) әрбір осал объектілердің сипаттамасы;
3) әрбір осал объектілерге қатысты қабылданып жатқан шаралар.
21. Порт құралдарын күзету бағалау есебі негізінде әрбір порт құралдары үшін кеме – портпен өзара іс-қимыл жасасудың мақсаттарына жауап беретін порт құралдарын күзету жоспары әзірленеді.
22. Порт құралдарын күзету жоспарын әзірлеген кезде КПҚҚ кодексі Б бөлігі 6-бөлімінің 16.3 және 16.8-тармақтарының талаптары есепке алынады.
23. Порт құралдарын күзету жоспарымен КПҚҚ кодексінің Б бөлігі 9-бөлімінің 16.10 – 16.54-тармақтарына сәйкес 1, 2 және 3 күзету деңгейлері кезінде қабылданатын қауіпсіздік шаралары регламенттеледі, олар:
1) порт құралдарына қолжетімділікті;
2) порт құралдары шегінде шектеулі қолжетімділік учаскелерін;
3) жүкті өңдеуді;
4) кеме қорларын жеткізуді;
5) алып жүрілмейтін багаждардың айналымы;
6) порт құралдарының күзетілуін бақылауды қамтиды.
24. Егер операторы, орналасқан жері, пайдалануы, порт құралдарының жабдықтары мен құрылғылары бірдей болған жағдайда порт құралдарын күзету бір жоспарына немесе бағалауына олардың бірлесуіне рұқсат етіледі.
25. Жоспарды электрондық нысанда, егер ол ақпараттарды рұқсатсыз өшіруді, оны бұрмалауды және өзгеріс енгізуді болғызбауға бағытталған рәсімдерімен қорғалған болса сақтауға рұқсат етіледі.
26. Порт құралдарын күзету бағалауы туралы есебі мен порт құралдарын күзету жоспарын және оларға түзетулерді Заңның 4-бабы 3-тармағының 55-35) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мақұлдайды.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 406 бұйрығына 2-қосымша
Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі талаптар
1. Осы Кемелерді және порт құралдарын күзету жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-36) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және кемелерді және порт құралдарын күзету талаптарын ұйымдастыру тәртібін анықтайды.

3) выявление и выбор мер, установление их очередности и процедурных изменений, а также определение уровней их эффективности для снижения уязвимости;
4) выявление слабых мест в инфраструктуре и системах защиты персонала, включая человеческий фактор.
Все элементы выполняются в соответствии с условиями предусмотренными пунктом 2 правил 10 главы XI-2 СОЛАС, пунктом 15.4 части А и разделом 15 части Б Кодекса ОСПС.
20. По результатам оценки охраны портового средства готовится отчет, включающий информацию:
1) порядка проводимой оценки;
2) описание каждого уязвимого объекта;
3) принимаемые меры в отношении каждого уязвимого объекта.
21. На основе отчета оценки охраны портового средства для каждого портового средства разрабатывается план охраны портового средства, отвечающий целям взаимодействия судно – порт.
22. При разработке плана охраны портового средства учитываются требования пунктов 16.3 и 16.8 раздела 6 части Б Кодекса ОСПС.
23. Планом охраны портового средства предусматриваются меры безопасности, принимаемые при уровнях охраны 1, 2, 3 в соответствии с пунктами 16.10 – 16.54 раздела 9 части Б Кодекса ОСПС, которые регламентируют:
1) доступ в портовое средство;
2) участки ограниченного доступа в пределах портового средства;
3) обработку груза;
4) доставку судовых запасов;
5) обращение с несопровождаемым багажом;
6) контроль защищенности портового средства.
24. В случае, если оператор, местоположение, эксплуатация, оборудование и устройство портовых средств схожи, допускается их объединение в один план или оценку охраны портового средства.
25. Допускается хранение плана в электронной форме, если он защищен процедурами, направленными на предотвращение несанкционированного стирания информации, ее искажения и внесения изменений.
26. Отчет об оценке охраны портового средства и план охраны портовых средств и поправки к ним одобряются уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 55-35) пункта 3 статьи 4 Закона.
Приложение 2
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 406
Требования по охране судов и портовых средств
1. Настоящие Требования по охране судов и портовых средств разработаны в соответствии с подпунктом 55-36) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и определяют требования к охране судов и портовых средств.

2. Күзетуге жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы кеменің күзету жағдайын бағалау үшін қажетті барлық алынған мәліметтердің есебін жүргізеді, сондай-ақ күзету саласындағы сарапшыларды тартады.
3. Кемені күзету шараларын әзірлеген кезде күзетке жауапты кеме иесінің лауазымды тұлғасы және кемені күзетуге жауапты командалық құрамның тұлғасы кеме экипажы құрамының қолайлығы, жайлылығы мен жеке өмірінің мүдделерін сақтау, сондай-ақ олардың ұзақ уақыт кезеңі ішінде кәсіби жарамдылығының сақталу қабілеті ескеріледі.
4. Кемені күзету жоспарымен порт құралдарындағы әрекет ететін күзетудің деңгейі жоғарырақ қолданылған кезде кеменің қолданатын жағдайларды, толық рәсімдері мен күзетудің шараларын көздеу қажет.
5. Кемені күзету жоспары кеменің жұмыс тілінде әзірленеді. Егер қолданылған тіл немесе ағылшын, француз немесе испан тілдерінде болмаса, онда жоспар қосымша осы тілдердің біріне аударылады.
6. Кемені күзету жоспары кемені күзету туралы халықаралық куәлігімен (кемені күзету туралы уақытша куәлігімен) бірге кеме бортында сақталады.
7. Күзету туралы декларация КПҚҚ кодекі Б бөлігінің 1-толықтыруына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Күзету туралы декларацияның ең аз сақтау мерзімі кеменің порт құралдарымен немесе басқа кемемен өзара іс-қимылы аяқталғаннан кейін кемінде 90 күн.
8. Порт құралдарын күзету бағалауы туралы есеп рұқсатсыз қол жеткізу мен жария етуден қорғалады.
9. Порт құралдарын күзету жоспары мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, рұқсатсыз қол жеткізу мен жария етуден қорғалады.
10. Порт құралдарын күзету бағалауын және порт құралдарын күзету жоспарын әзірлеуді Заңның 4-бабы 3-тармағының 55-37) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен анықталған ұйым жүзеге асырады.

2. Должностное лицо судовладельца, ответственное за охрану, ведет учет всех полученных сведений, необходимых для оценки состояния охраны судна, а также привлекает экспертов в области охраны.
3. При разработке мер охраны судна должностным лицом судовладельца, ответственным за охрану и лицом командного состава, ответственным за охрану судна, учитываются удобство, комфорт и соблюдение интересов личной жизни членов экипажа судна, а также их способность к сохранению профессиональной пригодности в течение продолжительного периода времени.
4. Планом охраны судна необходимо предусмотреть подробные процедуры и меры охраны, которые судно могло бы применить в ситуации, когда на нем действует более высокий уровень охраны, чем тот который действует в портовом средстве.
5. План охраны судна разрабатывается на рабочем языке судна. Если использованный язык или языки не являются английским, французским или испанским, то план дополнительно переводится на один из этих языков.
6. План охраны судна хранится на борту судна вместе с международным свидетельством об охране судна (временным свидетельством об охране судна).
7. Декларация об охране заключается по форме, согласно Дополнению 1 к части Б Кодекса ОСПС.
Минимальный срок хранения Декларации об охране не менее 90 дней после окончания взаимодействия судна с портовым средством или другим судном.
8. Отчет об оценке охраны портового средства защищается от несанкционированного доступа и разглашения.
9. План охраны портового средства составляется на государственном и русском языках, защищается от несанкционированного доступа и разглашения.
10. Оценка охраны портового средства и разработка плана охраны портовых средств осуществляется организацией, определенной уполномоченным органом, в соответствии с подпунктом 55-37) пункта 3 статьи 4 Закона.