"Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 438 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 тамызда № 15511 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 15 маусымдағы № 470 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.06.2020 № 470 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған "Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-
полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________ Ж. Қасымбек
2017 жылғы 3 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 18 шілде
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 23 маусымдағы
№ 438 бұйрығымен
бекітілген
"Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын
талаптар" техникалық регламенті

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 438. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2017 года № 15511. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 470.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.06.2020 № 470 (вводится в действие с 01.07.2021).
В соответствии с подпунктом 70-23) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов".
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ Ж. Касымбек
3 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
18 июля 2017 года
Утвержден
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 июня 2017 года № 438
Технический регламент
"Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов"

1-тарау. Қолданылу саласы
1. Осы "Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі – Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы, "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі заңдарына сәйкес әзірленген.
2. Техникалық регламент кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды (бұдан әрі – объектілер) өрттен қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне, сондай-ақ оның тіршілік циклінің процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Техникалық регламенттің талаптары қолданылатын өнімнің тізбесі осы Техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) автоматты өрт сөндіру қондырғысы – қорғалатын аймақта өрттің бақыланатын факторы (факторлары) белгіленген шекті мәндерден асып кеткен кезде автоматты түрде іске қосылатын өрт сөндіру қондырғысы;
2) автоматты өрт хабарлағыш – өртке ілесе жүретін факторларға ден қоятын өрт хабарлағыш;
3) азотпен өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіруші зат ретінде азот пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
4) арқандық-түсіргіш құтқару құрылғысы – түрлі мақсаттағы объектілердің биіктік деңгейлерінен адамдардың өмірлеріне қатер төнген жағдайларда оларды құтқаруға және өрт сөндірушілердің өздерін құтқаруға арналған арқаннан (таспадан) және тежегіш құрылғысынан тұратын өрттен құтқару құрылғысы;
5) арынды жалғастырғышты қосқыш өрт бастиегі – су құбыры арматурасын және жеңқұбырлы жабдықты арынды өрт сөндіру жеңқұбырларымен қосуға арналған қосқыш өрт сөндіру бастиегі. Сыртқы қосқыш ойығы бар;
6) арынды өрт сөндіру жеңқұбыры (арынды жеңқұбыр) – артық қысым астындағы өрт сөндіргіш заттарды тасымалдауға арналған өрт жеңқұбыры;
7) арынды-сорғыш өрт сөндіру жеңқұбыры – ашық су көзінен сондай-ақ қысым астындағы су көзінен (гидранттан) жұмыс істеуге арналған өрт жеңқұбыры;
8) ауа-көбікті өрт сөндіргіш – көбік түзетін қоспалардың сулы ерітіндісінің заряды бар өрт сөндіргіш;
8-1) ауа-эмульсиялық өрт сөндіру модульдері – сақтау, беру қызметтері мен өрт сөндіргіш ауа-эмульсиялық қоспаны шығару мен таратуды бақылау және басқару құрылғысын командалық импульс бойынша жүзеге асыратын бекіту-бос қызметтері біріктірілген ауа-эмульсиялық өрт сөндіргіштің қондырғысының атқарушы құрылғысы;

Глава 1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов" (далее – Технический регламент) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите".
2. Технический регламент устанавливает требования к безопасности пожарной техники, предназначенной для защиты от пожаров предприятий, зданий и сооружений (далее – объекты), а также процессам ее жизненного цикла.
3. Перечень продукции, на которую распространяются требования настоящего Технического регламента, приведен в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
Глава 2. Термины и определения
4. В настоящем Техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
1) автоматическая установка пожаротушения – установка пожаротушения, автоматически срабатывающая при превышении контролируемым фактором (факторами) пожара установленных пороговых значений в защищаемой зоне;
2) извещатель пожарный автоматический – пожарный извещатель, реагирующий на факторы, сопутствующие пожару;
3) установка азотного пожаротушения – установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используется азот;
4) канатно-спускное спасательное устройство – пожарное спасательное устройство, состоящее из каната (ленты) и тормозного устройства, предназначенное для спасения людей и самоспасения пожарных с высотных уровней объектов различного назначения в случаях угрозы их жизни;
5) пожарная соединительная головка напорная цапковая – пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения водопроводной арматуры и рукавного оборудования с пожарными напорными рукавами. Имеет наружную присоединительную резьбу;
6) напорный пожарный рукав (напорный рукав) – пожарный рукав для транспортирования огнетушащих веществ под избыточным давлением;
7) напорно-всасывающий пожарный рукав – пожарный рукав, предназначенный для работы, как от открытого водоисточника, так и под давлением от водоисточника (гидранта);
8) огнетушитель воздушно-пенный – огнетушитель с зарядом водного раствора пенообразующих добавок;
8-1) модули воздушно-эмульсионного пожаротушения – исполнительное устройство установки воздушно-эмульсионного пожаротушения, в котором совмещены функции хранения, подачи и запорно-пусковые функции, осуществляющее по командному импульсу устройства контроля и управления выпуск и распыление воздушно-эмульсионной смеси;

9) ауыспалы өрт сөндіргіш – конструктивті орындалуы мен салмағы адам тасымалдауы үшін қолайлылықты қамтамасыз ететін өрт сөндіргіш;
10) бумен өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіруші зат ретінде су буы пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
11) вакуумды өрт сорғысы – сорғы қондырғысының қуысында босауды және өрт машиналары ашық су көздерінен жұмыс істеген кезде оларды сумен толтыруға сорғыш желісін құруға арналған сорғы;
12) газбен өрт сөндіру қондырғысы – газы бар өрт сөндіргіш құрамды автоматты шығару есебінен өрт ошағын сөндіруге арналған өрт сөндірудің орнықты техникалық құралдарының жиынтығы;
12-1) газбен-ұнтақпен өрт сөндіру қондырғысы – газды-ұнтақты өрт сөндіргіш заты бар ыдыстар (баллондар) өрт станциясында қорғалатын аймақтан тыс орналасқан өрт сөндіру қондырғысы;
13) жалындық өрт хабарлағыш – жалынның электромагниттік сәулеленуіне ден қоятын автоматты өрт хабарлағышы;
14) жауынгерлік есептоп – нормативтік құжаттармен белгіленген міндеттері бар өрт сөндіру машинасындағы жеке құрам;
15) желілік құрылыстар – белгілерді хабарлаушылардан қабылдау-бақылау құралына, сондай-ақ қабылдау-бақылау құралынан құлақтандыру құрылғылары мен өртке қарсы қорғау жүйелеріне беруге арналған өрт дабылы қондырғысының бөлігі;
16) жеңқұбырлы арынды қосқыш өрт бастиегі – арынды өрт жеңқұбырларын өзара және өрт жабдығымен қосуға арналған қосқыш өрт бастиегі;
17) жеңқұбырлы бекіткіш құрылғы – өрт жеңқұбырларын жеңқұбырлы қосқыш бастиектерге бекітуге арналған құрылғы;
18) жеңқұбырлы иін – өрт жеңқұбырларын шамадан тыс бүгілуден немесе кедергілер арқылы төсеген кезде бұзылудан сақтандыруға арналған құрылғы;
19) жеңқұбырлы кассета – "бүрмеленіп" немесе "оралып" салынған арынды өрт жеңқұбырын орналастыруға арналған құрылғы;
20) жеңқұбырлы көпір – өрт жеңқұбырының үстінен жол көлігі өткен кезде оны зақымдалудан қорғауға арналған құрылғы;
21) жеңқұбырлы құтқару құрылғысы – құтқарылушылардың сырғып түсуі үшін матадан жасалған және түрлі биіктік дейгейлерінен адамдарды, материалдық құндылықтарды шұғыл эвакуациялауға арналған өрттен құтқару құрылғысы;
22) жеңқұбырлы қысқыш – өрт сөндіргіш заттың берілуін тоқтатпай арынды өрт жеңқұбырларының жарылуынан ағуды уақытша жоюға арналған құрылғы;
23) жеңқұбырлы орауыш – алдын ала қосылған арынды өрт жеңқұбырларын орап орналастыруға және оларды салуға және (немесе) тасымалдауға арналған құрылғы;

9) огнетушитель переносной – огнетушитель, конструктивное исполнение и масса которого обеспечивают удобство его переноски человеком;
10) установка парового пожаротушения – установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используют водяной пар;
11) пожарный насос вакуумный – насос, предназначенный для создания разряжения в полости насосной установки и всасывающей линии с целью их заполнения водой при работе пожарных машин из открытых водоисточников;
12) установка газового пожаротушения – совокупность стационарных технических средств пожаротушения для тушения очагов пожара за счет автоматического выпуска газового огнетушащего состава;
12-1) установка газопорошкового пожаротушения – установка пожаротушения, в которой сосуды (баллоны) с газопорошковым огнетушащим веществом размещены вне защищаемой зоны в станции пожаротушения;
13) извещатель пожарный пламени – автоматический пожарный извещатель, реагирующий на электромагнитное излучение пламени;
14) боевой расчет – личный состав на пожарном автомобиле, имеющий установленные нормативными документами обязанности;
15) линейные сооружения – часть установки пожарной сигнализации для передачи сигналов от извещателей на приемно-контрольный прибор, а также от приемно-контрольного прибора к устройствам оповещения и системам противопожарной защиты;
16) пожарная соединительная головка напорная рукавная – пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения напорных пожарных рукавов между собой и пожарным оборудованием;
17) рукавонавязочное устройство – устройство для навязывания пожарных рукавов на рукавные соединительные головки;
18) рукавное колено – устройство для предохранения пожарных рукавов от чрезмерного изгиба или разрушения при прокладывании через препятствия;
19) рукавная кассета – устройство для размещения напорного пожарного рукава, уложенного "в гармошку" или "в скатку";
20) рукавный мостик – устройство для защиты пожарного рукава от повреждений при переезде через него дорожного транспорта;
21) спасательное рукавное устройство – пожарное спасательное устройство из ткани для скользящего спуска спасаемых и предназначено для экстренной эвакуации людей, материальных ценностей с различных высотных уровней;
22) рукавный зажим – устройство для временной ликвидации течи из разрывов напорных пожарных рукавов без прекращения подачи огнетушащего вещества;
23) рукавная катушка – устройство для размещения намоткой предварительно соединенных напорных пожарных рукавов и их прокладывания и (или) транспортирования;

24) жеңқұбырлы өтпе – түрлі шартты өтпелі немесе түрлі типті екі қосқыш өрт бастиегін қосуға арналған арматура;
25) жеңқұбырлы су жинағыш (су жинағыш) – бірнеше жеңқұбырлы желілерді біреуге біріктіруге арналған арматура;
26) жеңқұбырлы тарамдалу – ағынды бөлуге және арынды өрт жеңқұбырлары арқылы тасымалданатын өрт сөндіруші зат санын реттеуге арналған арматура;
27) жеңқұбырлы шектеу – жеңқұбыр желісін биіктікте бекітуге арналған құрылғы;
28) жергілікті және (немесе) қашықтықтан іске қосылатын қолмен өрт сөндіру құрылғысы – қол тәсілімен іске қосылатын өрт сөндіру қондырғысы;
29) жерасты өрт гидранты – өрт сөндіру қажеттіліктері үшін өрт бағаналарының көмегімен су құбыры желісінен су алуға арналған құрылғы;
30) жылжымалы өрт сатысы – арқандық тарту әсерінен бірнеше телескоптық жылжитын иіндерден тұратын, өрт бөлімшесінің жеке құрамын ғимараттардың екінші және үшінші қабаттарына, үй-жайлардың шатыры мен төбесіне көтерілуі үшін, өрт кезінде ғимарат ішінде (залдарда) жұмыс істеу үшін, сондай-ақ оқу-жаттығу жұмыстарына арналған өрт қол сатысы;
31) жылжымалы өрт сөндіргіш – доңғалақты немесе арбаға салынған өрт сөндіргіш;
32) жылжымалы өрт техникасы – автомобиль шассиінің, тіркеменің немесе жартылай тіркеменің базасына орнатылған және өрт сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды өрттен қорғауға арналған мобильді техникалық құралдар;
33) жылулық өрт хабарлағыш – температураның белгілі бір мәніне және (немесе) оның өсу жылдамдығына ден қоятын автоматты өрт хабарлағыш;
34) керме құтқару төсемі – операторлар немесе конструктивтік элементтердің көмегімен ұсталатын, адамдарды 20 метрден аспайтын биіктіктен құтқаруға арналған және жоғарыдан секіретін адамдардың соққысының энергиясын қабылдауға негізделген төсем түріндегі құрылғы;
35) көбік өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіруші зат ретінде ауа-механикалық көбік пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
36) көбікті қол өрт оқпаны (көбікті оқпан) – түрлі еселікті көбіктер алуға арналған өрт оқпаны;
37) көлемді өрт сөндіру қондырғысы – қорғалған көлемде жануды қолдамайтын ортаны құруға арналған өрт сөндіру құрылғысы;
38) көмірқышқылды өрт сөндіргіш – көміртегінің қос тотықты заряды бар өрт сөндіргіш;
39) күзет-өрт хабарлағышы – күзет және өрт хабарлағыш функцияларын хабарлағыш;
40) қол өрт аспабы – өрт сөндіру кезінде конструкцияларды ашуға, бұзуға және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған қол аспабы;

24) рукавный переходник – арматура для соединения двух пожарных соединительных головок разных условных проходов или разных типов;
25) рукавный водосборник (водосборник) – арматура для объединения нескольких рукавных линий в одну;
26) рукавное разветвление – арматура для разделения потока и регулирования количества подаваемого огнетушащего вещества, транспортируемого по напорным пожарным рукавам;
27) рукавная задержка – устройство для закрепления на высоте рукавной линии;
28) установка пожаротушения ручная с местным и (или) с дистанционным пуском – установка пожаротушения с ручным способом приведения в действие;
29) пожарный гидрант подземный – устройство для отбора воды из водопроводной сети с помощью пожарных колонок для нужд пожаротушения;
30) выдвижная пожарная лестница – ручная пожарная лестница, состоящая из нескольких телескопически перемещающихся под действием канатной тяги колен, предназначена для подъема личного состава пожарных подразделений на второй и третий этажи, чердаки и крыши зданий, для работы внутри помещений (в залах) при пожарах, а также для учебно-тренировочных занятий;
31) огнетушитель передвижной – огнетушитель, смонтированный на колесах или тележке;
32) пожарная техника передвижная – мобильные технические средства, установленные на базе автомобильного шасси, прицепа или полуприцепа и предназначенные для тушения пожара, защиты людей и материальных ценностей от пожара;
33) извещатель пожарный тепловой – автоматический пожарный извещатель, реагирующий на определенное значение температуры и (или) скорости ее нарастания;
34) спасательное натяжное полотно – устройство в виде полотна, удерживаемое операторами или с помощью конструктивных элементов, предназначенное для спасения людей с высоты не более 20 метров и основанное на поглощении энергии удара прыгающих сверху людей;
35) установка пенного пожаротушения – установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используется воздушно-механическая пена;
36) пожарный ствол ручной пенный (пенный ствол) – пожарный ствол, предназначенный для получения пен различной кратности;
37) установка объемного пожаротушения – установка пожаротушения для создания среды, не поддерживающей горение в защищенном объеме;
38) огнетушитель углекислотный – огнетушитель с зарядом двуокиси углерода;
39) извещатель охранно-пожарный – извещатель, совмещающий функции охранного и пожарного извещателя;
40) ручной пожарный инструмент – ручной инструмент, предназначенный для вскрытия, разборки конструкций и проведения аварийно-спасательных работ при тушении пожара;

41) қол өрт оқпаны (қол оқпаны) – өрт сөндіргіш заттардың ағысын қалыптастыруға және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт оқпаны;
42) қол өрт сатысы – өрт сөндіру кезінде жауынгерлік іс-қимылдар жасауды қамтамасыз етуге және олармен байланысты биіктікте бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етуге арналған тасымалданатын конструкция;
43) қол өрт хабарлағышы – қолмен іске қосылатын өрт хабарлағыш;
44) қол су өрт оқпаны (су оқпаны) – су ағысын қалыптастыруға және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт оқпаны;
45) қосқыш өрт арматураларына арналған кілттер – арынды және сорғыш өрт сөндіру жеңқұбырларының, өрт жабдығының қосқыш арматурасына қызмет етуге арналған жабдық;
46) қосқыш өрт бастиегі – өрт сөндіру жеңқұбырларын қосуға және оларды өрт жабдығы мен өрт сорғыларына қосуға арналған жылдам қосылатын арматура;
47) құлақтандыру құрылғысы – персоналға өрт туралы оптикалық және акустикалық сигналдарды қалыптастыруға және мемлекеттік өртке қарсы қызметті шақыруға арналған өрт сигнализациясы қондырғысының бөлігі;
48) құрама қол өрт оқпаны – тұтастай немесе шашыраңқы су ағысын және төмен еселікті ауа-механикалық көбікті қалыптастыруға, оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт оқпаны;
49) құрама лафетті өрт оқпаны – өрт сөндіру кезінде тегіс немесе тегіс және жалынның өзгеретін бұрышымен тозаңдатылған су ағынын, сондай-ақ төмен еселікті ауа-механикалық көбік ағынын қалыптастыруға арналған өрт ұңғысы;
50) құрама өрт сөндіргіш – екі және одан көп өрт сөндіргіш заттардың заряды бар өрт сөндіргіш;
51) құрама өрт сорғысы – қалыпты және жоғары қысымды жүйелі қосылған сорғылардан тұратын және бір жетекке ие сорғы;
52) құтқару құралдары (құрылғылары) – адамдарға өрттің қауіпті факторларының әсер етуі және (немесе) олардың ілеспе көріністерінің болуы мүмкін және эвакуациялау өрттің қауіпті факторларымен немесе басқа да себептермен бұғатталған жерлерден адамдарды дербес немесе мәжбүрлі көшіруді қамтамасыз ететін техникалық құралдар;
53) құтқару секіру пневматикалық құрылғысы – көлемі немесе каркасы ауамен немесе артық қысымды газбен толтырылған, адамдарды 20 метрден аспайтын биіктіктен құтқаруға арналған және жоғарыдан секіретін адамдардың соққысының энергиясын қабылдауға негізделген көлемді түрдегі құрылғы;
54) механикаландырылған қол өрт аспабы – пневмо-, электр- немесе мотожетекті соққылау, басу-айналдыру және (немесе) айналдыру әрекетінің қол өрт аспабы;

41) пожарный ствол ручной (ручной ствол) – пожарный ствол, предназначенный для формирования струи огнетушащего вещества и направления его в очаг пожара;
42) ручная пожарная лестница – переносная конструкция, предназначенная для обеспечения боевых действий при тушении пожаров и проведения, связанных с ними первоочередных аварийно – спасательных работ на высотах;
43) извещатель пожарный ручной – пожарный извещатель с ручным способом приведения в действие;
44) пожарный ствол ручной водяной (водяной ствол) – пожарный ствол, предназначенный для формирования водяной струи и направления ее в очаг пожара;
45) ключи для пожарной соединительной арматуры – оборудование, предназначенное для обслуживания соединительной арматуры напорных и всасывающих пожарных рукавов, пожарного оборудования;
46) пожарная соединительная головка – быстросмыкаемая арматура для соединения пожарных рукавов и присоединения их к пожарному оборудованию и пожарным насосам;
47) устройства оповещения – часть установки пожарной сигнализации для формирования оптических и акустических сигналов о пожаре до персонала и вызова государственной противопожарной службы;
48) пожарный ствол комбинированный ручной – ствол пожарный, предназначенный для формирования сплошной или распыленной струи воды и воздушно – механической пены низкой кратности, направления ее в очаг пожара;
49) лафетный пожарный ствол комбинированный – пожарный ствол, предназначенный для формирования сплошной или сплошной и распыленной с изменяемым углом факела струй воды, а также струй воздушно-механической пены низкой кратности при тушении пожаров;
50) огнетушитель комбинированный – огнетушитель с зарядом двух и более огнетушащих веществ;
51) пожарный насос комбинированный – насос, состоящий из последовательно соединенных насосов нормального и высокого давления и имеющих общий привод;
52) средства спасения (устройства) – технические средства, обеспечивающие самостоятельное или принудительное перемещение людей из мест, в которых имеется возможность воздействия на людей опасных факторов пожара и (или) их сопутствующих проявлений и эвакуация из которых блокирована опасными факторами пожара или по иным причинам;
53) спасательное прыжковое пневматическое устройство – устройство объемного типа, весь объем или каркас которого наполнен воздухом или газом с избыточным давлением, предназначенное для спасения людей с высоты не более 20 метров и основанное на поглощении энергии удара прыгающих сверху людей;
54) механизированный ручной пожарный инструмент – ручной пожарный инструмент ударного, поступательно-вращательного и (или) вращательного действия с пневмо-, электро- или мотоприводом;

55) модуль типтегі ұнтақты өрт сөндіру қондырғысы (импульсті ұнтақты модульдер) – сақтау, беру қызметтері мен 0,2 с артық емес уақыт ішінде өрт сөндіргіш ұнтақты шығару мен таратуды бақылау және басқару құрылғысын командалық импульс бойынша жүзеге асыратын бекіту-бос қызметтері біріктірілген ұнтақты өрт сөндіргіштің импульсті қондырғысының атқарушы құрылғысы;
56) модульдік өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіруші заты және тікелей қорғалатын үй-жайда іске қосу құрылғысы бар, сыйымдылықты орналастыруды көздейтін құбырлы емес автоматты өрт сөндіру қондырғысы;
57) муфталы арынды қосқыш өрт бастиегі – су құбыры арматурасын және жеңқұбырлы жабдықты арынды өрт сөндіру жеңқұбырларымен қосуға арналған қосқыш өрт бастиегі. Ішкі қосқыш ойығы бар;
58) оқшаулаушы газқағар – тыныс алу үшін жарамсыз атмосферада жұмыс істеу кезінде және өрт сөндіру кезінде пайдаланылатын адамның тыныс алу, көру органдарын қорғауға арналған аппарат;
59) оптикалық өрт хабарлағыш – хабарлаушының электромагниттік сәулеленуді жұтуына немесе таратуына қарай жану өнімдерінің әсері нәтижесінде іске қосылатын түтіндік өрт хабарлағышы;
60) орташа еселікті көбік генераторы (көбік генераторы) – көбік түзгіш су ерітіндісінен орташа еселікті ауа-механикалық көбікті алу және оны өрт ошағына беруге арналған құрылғы;
61) өрт бағаны – су алу үшін өрт гидрантына орнатылатын алмалы-салмалы құрылғы;
62) өрт бақаны – ғимараттар мен құрылыстардың конструкцияларының жабындарын, арақабырғаларын, қабырғаларын және басқа да элементтерін бөлшектеуге арналған аспап;
63) өрт балтасы – ғимараттар мен құрылыстар элементтерінің жеңіл конструкцияларын бөлшектеуге, сондай-ақ жабындарды, есіктерді және терезелерді ашуға арналған аспап;
64) өрт бастиегі-бітемесі (бас-бітеме) – өрт қосқыш бастиектердін жабуға арналған арматура;
65) өрт белдігі – өрт сөндірушілерді биіктікте жұмыс істеген кезде өзін-өзі құтқаруға және сақтандыруға арналған белдік;
66) өрт белдік карабині (өрт карабині) – өрт сөндірушіні биіктікте жұмыс істеген кезде, сондай-ақ құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру кезінде өзін-өзі құтқару үшін бекітуге және сақтандыруға арналған құрылғы;
67) өрт гидранты – өрт сөндіру үшін су құбыры желісінен су алуға арналған құрылғы;
68) өрт гидроэлеваторы – суды су көзінен сорғылар соруының барынша биіктігінен асатын деңгеймен алуға, сондай-ақ өрт сөндіру кезінде төгілген суды үй-жайлардан шығаруға арналған арматура;

55) установка порошкового пожаротушения модульного типа (модули импульсные порошковые) – исполнительное устройство импульсной установки порошкового пожаротушения, в котором совмещены функции хранения, подачи и запорно-пусковые функции, осуществляющее по командному импульсу устройства контроля и управления выпуск и распыление огнетушащего порошка за время не более 0,2 секунды;
56) установка пожаротушения модульная – не трубопроводная автоматическая установка пожаротушения, предусматривающая размещение емкости с огнетушащим веществом и пусковым устройством непосредственно в защищаемом помещении;
57) пожарная соединительная головка напорная муфтовая – пожарная соединительная головка, предназначенная для соединения водопроводной арматуры и рукавного оборудования с напорными пожарными рукавами. Имеет внутреннюю присоединительную резьбу;
58) изолирующий противогаз – аппарат, предназначенный для защиты органов дыхания, зрения человека при работе в атмосфере непригодной для дыхания и используемый при тушении пожаров;
59) извещатель пожарный оптический – дымовой пожарный извещатель, срабатывающий в результате влияния продуктов горения на поглощение или рассеяние электромагнитного излучения извещателя;
60) генератор пены средней кратности (пеногенератор) – устройство, предназначенное для получения из водного раствора пенообразователя воздушно-механической пены средней кратности и подачи ее в очаг пожара;
61) пожарная колонка – съемное устройство, устанавливаемое на пожарный гидрант для отбора воды;
62) пожарный багор – инструмент, предназначенный для разборки кровли, перегородок, стен и других элементов конструкции зданий и сооружений;
63) пожарный топор – инструмент, предназначенный для разборки легких конструкций элементов зданий и сооружений, а также вскрытия кровли, дверей и окон;
64) пожарная головка – заглушка (головка-заглушка) – арматура для закрывания пожарных соединительных головок;
65) пожарный пояс – пояс, предназначенный для самостоятельного спасания и страховки пожарных при работе на высоте;
66) пожарный поясной карабин (пожарный карабин) – устройство для закрепления и страховки пожарного при работе на высоте, а также для проведения спасательных работ и самоспасания при тушении пожара;
67) пожарный гидрант – устройство для отбора воды из водопроводной сети для тушения пожара;
68) пожарный гидроэлеватор – арматура, предназначенная для забора воды из водоисточника с уровнем, превышающим максимальную высоту всасывания насосов, а также для удаления из помещений воды, пролитой при тушении пожара;

69) өрт жабдығы – өрт сөндіру коммуникациялары құрамына кіретін жабдық, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету құралдары мен олардың жинақталымдары;
70) өрт жарағы (өрт-техникалық жарақ) – өрт жабдығынан, қол өрт аспабынан, өрттен құтқару құрылғыларынан, өрт сөндірушілерді жеке қорғау құралдарынан, нақты өрт машиналарының мақсаттарына сәйкес оларға арналған техникалық құрылғылардан тұратын жинақ;
71) өрт жылудан қорғау костюмі – өрт ошағына жақындаған және онда қысқа уақыт болған кезде жылу әсерінен қорғайтын өрт костюмі;
72) өрт каскасы – өрт сөндірушінің басын, мойны мен бетін өрт сөндіру және онымен байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде термиялық және механикалық әсерлерден, агрессиялық орталардан, судан қорғауға арналған жеке құрал;
73) өрт көбік араластырғыш (көбік араластырғыш) – суға көбік түзетін және суландыратын қоспаларды енгізуге арналған құрылғы;
74) өрт қалқандары (стендтері) – өрт сөндірудің алғашқы құралдарын, өрт су құбырымен және өрт сөндіру қондырғыларымен қамтамасыз етілмеген объектілерде өрттерді бастапқы кезеңінде жою үшін қолданылатын механикалық емес аспаптар мен мүкәммалды орналастыруға және сақтауға арналған арнайы қалқандар (стендтер);
75) өрт құлақтандырғышы – адамдарды өрт туралы жаппай құлақтандыруға арналған құрылғы;
76) өрт машиналары – өрт сөндіру кезінде пайдалану үшін арналған, жабдығы бар моторлы құралдар;
77) өрт мотопомпасы – сорғы агрегаты және өрт жабдығының жинағы бар өрт сөндіру машинасы;
78) өрт оқпаны – өрт сөндіргіш заттардың ағыстарын қалыптастыруға және бағыттауға арналған арынды желінің ұшында орнатылатын құрылғы;
79) өрт сорғысы – суды және өрт сөндіретін ерітінділерді беруді қамтамасыз ететін өрт сөндіру машиналарының сорғылық қондырғы агрегаты;
80) өрт сөндіргіш – қордағы өрт сөндіргіш затты шығару есебінен өрт ошағын сөндіруге арналған ауыспалы, жылжымалы немесе орнықты құрылғы;
81) өрт сөндіру жеңқұбыры – өрт сөндіретін заттарды тасымалдау үшін қосқыш өрт бастиектерімен жабдықталған икемді құбыр;
82) өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіретін затты шығару есебінен өрт сөндіруге арналған орнықты техникалық құралдар жиынтығы;
83) өрт сөндірушілерді жеке қорғау құралдары – өрттің қауіпті факторларының адамға әсерінің алдын алу және азайту үшін адамның жеке қолданысындағы алып жүретін (қолданатын) құралдары (өрт сөндірушінің арнайы қорғау киімі, өрт сөндірушінің тыныс алу және көру органдарын, басын, қолдары мен аяқтарын) жеке қорғау құралдары);

69) пожарное оборудование – оборудование, входящее в состав коммуникаций пожаротушения, а также средства технического обслуживания и их комплектующие;
70) пожарное вооружение (пожарно-техническое вооружение) – комплект, состоящий из пожарного оборудования, ручного пожарного инструмента, пожарных спасательных устройств, средств индивидуальной защиты пожарных, технических устройств для конкретных пожарных машин в соответствии с их назначением;
71) пожарный теплозащитный костюм – пожарный защитный костюм от тепловых воздействий при подходе и кратковременном пребывании в очаге пожара;
72) пожарная каска – индивидуальное средство, предназначенное для защиты головы, шеи и лица пожарного от термических и механических воздействий, агрессивных сред, воды при тушении пожаров и проведении связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ;
73) пожарный пеносмеситель (пеносмеситель) – устройство для введения в воду пенообразующих и смачивающих добавок;
74) щиты (стенды) пожарные – специальные щиты (стенды), предназначенные для размещения и хранения первичных средств пожаротушения, немеханизированного инструмента и инвентаря, применяемых для ликвидации пожаров в их начальной стадии на объектах, не обеспеченных пожарным водопроводом и установками пожаротушения;
75) оповещатель пожарный – устройство для массового оповещения людей о пожаре;
76) пожарные машины – моторизованные средства с оборудованием, предназначенные для использования при тушении пожаров;
77) пожарная мотопомпа – пожарная машина с насосным агрегатом и комплектом пожарного оборудования;
78) пожарный ствол – устройство, устанавливаемое на конце напорной линии для формирования и направления огнетушащих струй;
79) пожарный насос – агрегат насосной установки пожарных машин, обеспечивающий подачу воды и огнетушащих растворов;
80) огнетушитель – переносное, передвижное или стационарное устройство, предназначенное для тушения очагов пожара за счет выпуска запасенного огнетушащего вещества;
81) пожарный рукав – гибкий трубопровод для транспортирования огнетушащих веществ, оборудованный пожарными соединительными головками;
82) установка пожаротушения – совокупность стационарных технических средств, предназначенных для тушения пожара за счет выпуска огнетушащего вещества;
83) средства индивидуальной защиты пожарных – носимые (применяемые) человеком средства индивидуального пользования (специальная защитная одежда пожарного, средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения, головы, руки и ног пожарного) для предотвращения или уменьшения воздействия на человека опасных факторов пожара;

84) өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі – өрт сөндіру кезінде және онымен байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізген кезде туындайтын қоршаған ортаның қауіпті және зиянды факторларынан, сондай-ақ қолайсыз климаттық әсерлерден адамды қорғауға арналған киім;
85) өрт сүймені – жабынды, ағаш едендерді, есіктер мен терезе жақтауларын ашуға арналған аспап;
86) өрт техникасы – өрттің алдын алу, дамуын шектеу, сөндіру, адамдарды және материалдық құндылықтарды өрттен қорғауға арналған техникалық құралдар;
87) өрт тіреу – өрт гидрантын орнатуға арналған құбырдың бөлшегі;
88) өрт шкафтары – өрт краны мен тасымалданатын өрт сөндіргіш(тер) жиынтығын орналастыруға арналған арнайы шкафтар;
89) өрт ілмегі – өртте түрлі конструкцияларды ажырату, ашу және бұзу кезіндегі жұмыстарды орындауға арналған аспап;
90) өртке қарсы сумен жабдықтау – суды алу және тасымалдау, оның қорын сақтау және оны өрт сөндіру үшін пайдалануға арналған инженерлік-техникалық құрылыстар кешені;
91) өрттен құтқару жібі – биіктіктен өрт сөндірушінің өзін-өзі құтқаруға және адамдарды құтқаруға, өрт сөндіру және онымен байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде өрт сөндірушілерді сақтандыруға арналған арнайы жіп;
92) респиратор – авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде адамның тыныс алу органдарын қорғауға арналған жеке құрал;
93) саты-таяқша – басқыштарды бұрау есебінен адырналарды жылжытып жинақталатын қол өрт сатысы, әскер мен олардың жарақтарын саты биіктігінің деңгейіне көтеруге арналған және өрт ошағымен күресу және құтқару жұмыстарын орындау үшін пайдаланылады;
94) сорғыш өрт сөндіру жеңқұбыры (сорғыш жеңқұбыр) – суды өрт сөндіру сорғысының көмегімен су көзінен алуға арналған конструкциясы қатты өрт сөндіру жеңқұбыры;
95) сорғыш өрт торы (сорғыш тор) – сорғыш желінің өздігінен босауын және оған бөтен заттардың түсуін болдырмауға арналған құрылғы;
96) сумен өрт сөндіргіш – су немесе қоспалы су заряды бар өрт сөндіргіш;
97) сумен өрт сөндіру қондырғысы – шашыраңқы сумен өрт сөндіруге арналған өрт сөндіру қондырғысы;
98) тасымалданатын өрт мотопомпасы – автоцистерналарды және сорғы-жеңқұбыр автомобильдерін ұстау мүмкін емес немесе экономикалық себептермен мақсатқа сай емес ауылдық жерде және шағын өнеркәсіптік объектілерде өрт орнына су көзінен су беруге арналған өрт сөндіру машинасы;

84) боевая одежда пожарного – одежда, предназначенная для защиты человека от опасных и вредных факторов окружающей среды, возникающих при тушении пожаров и проведении связанных с ними первоочередных аварийно-спасательных работ, а также от неблагоприятных климатических воздействий;
85) пожарный лом – инструмент, предназначенный для вскрытия кровли, деревянных полов, дверей и оконных переплетов;
86) пожарная техника – технические средства, предназначенные для предотвращения, ограничения развития, тушения пожара, защиты людей и материальных ценностей от пожара;
87) пожарная подставка – деталь трубопровода для установки пожарного гидранта;
88) шкафы пожарные – специальные шкафы, предназначенные для размещения комплекта пожарного крана и переносного(ых) огнетушителя(ей);
89) пожарный крюк – инструмент, предназначенный для выполнения работ при растаскивании, вскрытии и обрушении различных конструкций на пожарах;
90) противопожарное водоснабжение – комплекс инженерно-технических сооружений, предназначенных для забора и транспортировки воды, хранения ее запасов и использования их для пожаротушения;
91) спасательная пожарная веревка – специальная веревка, предназначенная для самостоятельного спасания пожарного и спасания людей с высоты, страховки пожарных при тушении пожаров и связанных с ними первоочередных аварийно – спасательных работ;
92) респиратор – индивидуальное средство, предназначенное для защиты органов дыхания человека при проведении аварийно-спасательных работ;
93) лестница-палка – ручная пожарная лестница, складываемая сдвиганием тетив за счет поворота ступенек, предназначена для подъема бойцов и их вооружения на уровень высоты лестницы и используется для борьбы с очагами пожара и выполнения спасательных работ;
94) всасывающий пожарный рукав (всасывающий рукав) – пожарный рукав жесткой конструкции для отбора воды из водоисточника с помощью пожарного насоса;
95) всасывающая пожарная сетка (всасывающая сетка) – устройство для предотвращения самостоятельного опорожнения всасывающей линии и попадания в нее посторонних предметов;
96) огнетушитель водный – огнетушитель с зарядом воды или воды с добавками;
97) установка водяного пожаротушения – установка пожаротушения, предназначенная для тушения пожаров распыленной водой;
98) переносная пожарная мотопомпа – пожарная машина, предназначенная для подачи воды из водоисточника к месту пожара, как в сельской местности, так и на небольших промышленных объектах, где содержание автоцистерн и насосно-рукавных автомобилей невозможно или нецелесообразно по экономическим причинам;

99) термотөзімді өрттен құтқару жібі – ашық жалынның және жоғары температураның ықтимал әсер ету аймақтарында өрттерді сөндіру кезінде авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға арналған арнайы жіп;
100) түтіндік өрт хабарлағыш – жанудың аэрозольді өнімдеріне ден қоятын автоматты өрт хабарлағыш;
101) тұтастай ағысты қол су өрт оқпаны – судың тұтастай ағысын қалыптастыруға және оны өрт ошағына бағыттауға арналған өрт оқпаны;
102) тұтастай және шашыраңқы ағысты қол су өрт оқпаны – тұтастай немесе шашыраңқы су ағысын немесе суландырғыш ерітіндіні қалыптастыруға және бағыттауға арналған өрт оқпаны;
103) тыныс алу аппараты – тыныс алу және көру органдарын өрт сөндіру және аварияларды жою кезінде тыныс алу үшін зиянды уытты және түтіндеген газ ортасының әсерінен қорғауға арналған аппарат;
104) тіркемелі өрт мотопомпасы – суды су көзінен беруге, өрт жабдығының жинағын өрт орнына жеткізуге арналған өрт сөндіру машинасы;
105) тіркемелі өрт түтін сорғышы – өрт орнына түтінді жаятын құралдарды, арнайы жабдықтар мен аспаптарды жеткізуге, түтінді ғимараттардан және құрылыстардан жоюға, оларда желдетуді қамтамасыз етуге арналған автомобиль тіркемесі;
106) ұнтақпен өрт сөндіру қондырғысы – өрт сөндіруші зат ретінде ұнтақ пайдаланылатын өрт сөндіру қондырғысы;
107) ұнтақпен өрт сөндіретін импульсті қондырғы – өрт сөндіргіш ұнтақты сақтау және беру құрылғылары импульсті ұнтақты модульдер (немесе импульсті ұнтақты модуль блоктары) болып табылатын ұнтақты өрт сөндіргіш қондырғы;
108) ұтқыр өрт сөндіру құралдары – өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде өрт сөндіру бөлімшелерінің жеке құрамының пайдалануына арналған тасымал немесе тасымалдайтын өрт сөндіру машиналары (өрт сөндіру автомобильдері, зулағыштар, ұшақтар, тікұшақтар, пойыздар, кемелер, ұтқыр робот-техникалық кешендер, мотопомпалар, мотоциклдер, квадроциклдер, квадрициклдер, трициклдер);
109) үстіртін өрт сөндіру қондырғысы – қорғалған аймақтағы жанып жатқан бетке әсер ететін өрт сөндіру қондырғысы;
110) шабуыл сатысы (шабуыл) – тірек бетіне асып қоюға арналған, ілмекпен жабдықталған қол өрт сатысы;
111) n-реттік жеңқұбырлы тарамдалу – n-бағыттар бойынша ағынды бөлуге арналған жеңқұбырлы тарамдалу.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 28.06.2019 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

99) спасательная пожарная веревка термостойкая – специальная веревка, предназначенная для выполнения аварийно – спасательных работ при тушении пожаров в зонах возможного воздействия на нее открытого пламени и высоких температур;
100) извещатель пожарный дымовой – автоматический пожарный извещатель, реагирующий на аэрозольные продукты горения;
101) пожарный ствол ручной водяной сплошной струи – пожарный ствол, предназначенный для формирования сплошной струи воды и направления ее в очаг пожара;
102) пожарный ствол ручной водяной сплошной и распыленной струи – пожарный ствол, предназначенный для формирования и направления сплошной или распыленной струи воды или раствора смачивателя;
103) дыхательный аппарат – аппарат, предназначенный для защиты органов дыхания и зрения от воздействия непригодной для дыхания токсичной и задымленной газовой среды при тушении пожаров и ликвидации аварий;
104) прицепная пожарная мотопомпа – пожарная машина, предназначенная для подачи воды из водоисточника, доставки комплекта пожарного оборудования к месту пожара;
105) прицепной пожарный дымосос – автомобильный прицеп, предназначенный для доставки к месту пожара средств дымоудаления, специального оборудования и инструмента, удаления дыма из зданий и сооружений, обеспечения вентиляции в них;
106) установка порошкового пожаротушения – установка пожаротушения, в которой в качестве огнетушащего вещества используют порошок;
107) установка порошкового пожаротушения импульсная – установка порошкового пожаротушения, в которой устройствами хранения и подачи огнетушащего порошка являются модули импульсные порошковые (или блоки модулей импульсных порошковых);
108) мобильные средства пожаротушения – транспортные или транспортируемые пожарные машины (пожарные автомобили, вездеходы, самолеты, вертолеты, поезда, суда, мобильные робототехнические комплексы, мотопомпы, мотоциклы, квадроциклы, квадрициклы, трициклы), предназначенные для использования личным составом пожарных подразделений при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ;
109) установка поверхностного пожаротушения – установка пожаротушения, воздействующая на горящую поверхность в защищаемой зоне;
110) лестница-штурмовка (штурмовка) – ручная пожарная лестница, снабженная крюком для подвешивания на опорной поверхности;
111) n-ходовое рукавное разветвление – рукавное разветвление для разделения потока по n-направлениям.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 28.06.2019 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар
5. Өрт техникасының жіктегіші Техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілген.
6. Өрт сөндіру қондырғыларының қолмен қосу қондырғылары, өрт сөндіргіштердің бекіту-босату құрылғысы және өрт шкафтарының есіктері пломбылануы тиіс.
7. Пайдалануға берілген (жауынгерлік есептопқа немесе резервке қойылған) өрт сөндіру автомобильдері, мотопомпалар мен тіркемелер өрт-техникалық жарақпен жарақталуы, отынмен, өрт сөндіргіш заттармен толтырылуы және жарамды күйде болуы тиіс.
8. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықтары (өрт гидранттары, өрт крандары, сумен және көбікпен өрт сөндірудің құрғақ құбырлы, сондай-ақ шашқыш жүйелері) пайдалануға қабылдаудың алдында және жылына кемінде екі рет (көктемде және күзде) техникалық қарап-тексеруден өтуі, су жіберу арқылы жұмыс қабілеттілігі (су беруге) тексерілуі тиіс.
Техникалық қарап-тексеру мыналарды қамтиды:
1) механикалық зақымдардың (сызат, нақыш және т.б.) бар-жоғын анықтау, лак-бояу жабынының тұтастығын айқындау мақсатында өрт кранын тексеру;
2) жиынтықты тексеру;
3) өрт сөндіру жеңқұбырын кранға және оқпанға қосу сапасын және оларды ажыратудың жеңілдігін бақылау;
4) өрт оқпанындағы резеңке төсемшелердің және крандағы, жеңқұбырдағы және құбырдың бағанындағы қосқыш бастиектердің жай-күйін тексеру;
5) кранға су беруге гидравликалық сынақтарды орындау және (немесе) құрғақ құбырларға су беру;
6) қысымды жоғарылататын сорғыны қосатын және (немесе) сыртқы және ішкі өртке қарсы су құбырының жиекті желісіндегі электр ысырмасын ашатын түйменің дұрыстығын тексеру;
7) өрт сөндіру жеңқұбырының оралып қалуы;
8) өрт кранының пломбылануы.
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау сынақтары плюс 5 о С-тан төмен емес температура кезінде жүргізілуі тиіс.
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін су беруге техникалық қарап-тексеру және тексеру нәтижелері актімен және сынақтар хаттамасымен рәсімделуі тиіс.
Су өткізу желісін су беруге тексеру актісінің, өрт гидранттарын тексеру актісінің, ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін жұмыс қабілеттілігіне сынау актісінің, су беруге сынау хаттамасының және өрт крандарының клапандарын жұмыс қабілеттілігіне сынау хаттамасының нысандары Техникалық регламентке 3-қосымшада келтірілген.
9. Өрт шкафтары оларда өрт краны жабдығының жинағын және өрт сөндіргіштің өрт сөндіру заты зарядының массасы кемінде 5 кг кемінде екі қол өрт сөндіргішін орналастыру мүмкіндігімен кез келген үш нұсқада (аспалы, тіреме және жапсарлас) орнатылуы тиіс.

Глава 3. Общие требования к безопасности продукции
5. Классификация пожарной техники приведена в приложении 2 к Техническому регламенту.
6. Устройства ручного пуска установок пожаротушения, запорно-пусковое устройство огнетушителей и дверцы пожарных шкафов должны быть опломбированы.
7. Пожарные автомобили, мотопомпы и прицепы, введенные в эксплуатацию (поставленные в боевой расчет или резерв), должны быть укомплектованы пожарно-техническим вооружением, заправлены топливом, огнетушащими веществами и находиться в исправном состоянии.
8. Оборудование систем противопожарного водоснабжения (пожарные гидранты, пожарные краны, сухотрубные системы водяного и пенного пожаротушения, а также водяного орошения) должны перед приемкой в эксплуатацию и не реже двух раз в год (весной и осенью) подвергаться техническому осмотру, проверяться на работоспособность (водоотдачу) посредством пуска воды.
Технический осмотр включает в себя:
1) осмотр пожарного крана, с целью выявления наличия механических повреждений (царапин, сколов и так далее), фиксирования целостности лакокрасочного покрытия;
2) проверку комплектности;
3) контроля качества соединения пожарного рукава к крану и стволу и легкость их разъединения;
4) обследование состояние резиновых прокладок, которые находятся на пожарном стволе и соединительных головках на кране, рукаве и стояке сухотруба;
5) выполнение гидравлических испытаний крана на водоотдачу и (или) подача воды в сухотруб;
6) проверку исправности кнопки включения насоса, повышающего давления и (или) открывающей электрозадвижку на обводной линии наружного и внутреннего противопожарного водопровода;
7) перемотку пожарного рукава;
8) опломбировку пожарного крана.
Испытания внутреннего противопожарного водоснабжения должны проводиться при температуре не ниже плюс 5оС.
Результаты технического осмотра и проверки на водоотдачу систем внутреннего противопожарного водоснабжения должны оформляться актом и протоколом испытаний.
Формы акта обследования водопроводной сети на водоотдачу, акта обследования пожарных гидрантов, акта испытаний систем внутреннего противопожарного водоснабжения на работоспособность, протокола испытаний на водоотдачу и протокола испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность приведены в приложении 3 к Техническому регламенту.
9. Пожарные шкафы, должны устанавливаться в любом из трех вариантов (навесные, приставные и встроенные), с возможностью размещения в них комплекта оборудования пожарного крана и не менее двух ручных огнетушителей, с массой заряда огнетушащего вещества огнетушителя не менее 5 кг.

10. Өрт шкафтарын пайдаланудың температуралық диапазоны плюс 5 о С-тан бастап плюс 45 о С-қа дейінгі шекте болуы тиіс.
11. Өрт шкафтары мақсатына қарай оларда алғақшы өрт сөндіру құралдарын, өрт жабдығын, адамдардың жеке қорғану және құтқару құралдарын орналастыру мен сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
12. Өрт шкафтарының конструкциясы олардың ішіндегі техникалық құралдарды жылдам әрі қауіпсіз пайдалануға мүмкіндік беруі тиіс.
13. Өрт шкафтарының сыртқы ресімделуі және олардың мазмұны туралы ақпарат оларға орналастырылатын техникалық құралдардың болуы және құрамы туралы жедел ақпараттандыру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
14. Қол өрт сатылары өрт сөндіру бөлімшелерінің жеке құрамына үй-жайға және ғимараттар мен құрылыстардың шатырына кіру, көрсетілген үй-жайларға өрт сөндіргіш құралдарды беру, сондай-ақ осы үй-жайлардан адамдарды құтқару мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Қол өрт сатыларының габариттік өлшемдері мен конструкциясы оларды өрт сөндіру автомобильдерінде тасымалдау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Қол өрт сатыларының механикалық төзімділігі, өлшемдері мен эргономикалық және қорғағыш көрсеткіштері адамдарды биік деңгейлерден құтқару және қажетті өрт жабдығын көтеру бойынша міндеттерді орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
15. Құтқару жібі будаққа оралуы және су өткізбейтін қаптамада сақталуы тиіс. Қаптаманың конструкциясы жіпті жедел қолдануды қамтамасыз етуі, паспортты (формулярды) орналастыруға арналған қалтасы және ұзындығы бойынша реттегіші бар тасымалдауға арналған белдігі болуы тиіс.
16. Құтқару құралдары өрттің қауіпті фактораларының әсеріне ұшырамаған аймаққа негізгі эвакуациялау жолдарын пайдалану мүмкіндігі жоқ адамдарды қауіпсіз көшіру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
17. Өрт сөндіргіштер толықтай зарядталған және жұмысқа қабілетті күйде, бекіту-босату құрылғысының басқару торабы мөрленген болуы, өрт сөндіргіштерге арналған стандарттарда көрсетілген рангтерден төмен емес өрттің үлгілік ошақтарын сөндіруді қамтамасыз етуі тиіс.
Тасымалданалатын және жылжымалы өрт сөндіргіштердің конструктивтік элементтерінің төзімділік сипаттамалары өрт сөндіру кезінде оларды қауіпсіз қолдануды қамтамасыз етуі тиіс.
18. Пайдалануға енгізілген өрт сөндіргіштер техникалық қызмет көрсетуге тартылуы тиіс.
19. Өрт сөндіргіштерге дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасына сәйкес және ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалған адамның қажетті аспаптар мен материалдарды пайдалануы арқылы жүргізіледі.
20. Өрт сөндіргіштерге техникалық қызмет көрсету нәтижелері бойынша толтырылатын құжаттардың үлгілері Техникалық регламентке 4-қосымшада келтірілген.

10. Температурный диапазон эксплуатации пожарных шкафов должен быть в пределах от плюс 5оС до плюс 45оС.
11. Пожарные шкафы в зависимости от назначения должны обеспечивать размещение и хранение в них первичных средств пожаротушения, пожарного оборудования, средств индивидуальной защиты и спасения людей.
12. Конструкция пожарных шкафов должна позволять быстро и безопасно использовать находящиеся в них технические средства.
13. Внешнее оформление и информация о содержимом пожарных шкафов должны обеспечивать возможность оперативного информирования о наличии и составе размещаемых в них технических средств.
14. Ручные пожарные лестницы должны обеспечивать личному составу пожарных подразделений возможность проникновения в помещения и на крыши зданий и сооружений, подачи в указанные помещения огнетушащих веществ, а также спасения людей из этих помещений.
Габаритные размеры и конструкция ручных пожарных лестниц должны обеспечивать возможность их транспортирования на пожарных автомобилях.
Механическая прочность, размеры и эргономические и защитные показатели ручных пожарных лестниц должны обеспечивать возможность выполнения задач по спасению людей с высотных уровней и подъему необходимого пожарного оборудования.
15. Спасательная веревка должна быть смотана в клубок и храниться в непромокаемом чехле. Конструкция чехла должна обеспечивать оперативность применения веревки, иметь карман для размещения паспорта (формуляра) и ремень для переноски с регулировкой по длине.
16. Средства спасения должны обеспечивать возможность безопасного перемещения людей, не имеющих возможности воспользоваться основными путями эвакуации в зону не подверженной воздействию опасным факторам пожара.
17. Огнетушители должны быть в полностью заряженном и работоспособном состоянии, с опечатанным узлом управления запорно-пускового устройства, обеспечивать тушение модельных очагов пожара не ниже рангов, указанных в стандартах для огнетушителей.
Прочностные характеристики конструктивных элементов переносных и передвижных огнетушителей должны обеспечивать безопасность их применения при тушении пожара.
18. Огнетушители, введенные в эксплуатацию, должны подвергаться техническому обслуживанию.
19. Техническое обслуживание огнетушителей проводится в соответствии с технической документацией завода-изготовителя и с использованием необходимых инструментов и материалов лицом, назначенным приказом руководителя организации.
20. Образцы документов, заполняемые по результатам технического обслуживания огнетушителей, приведены в приложении 4 к Техническому регламенту.

21. Жөндеу, сынау немесе қайта зарядтау кезінде пайдаланудан шығарылған өрт сөндіргіштер параметрлері ұқсас резервтік өрт сөндіргіштермен ауыстырылуы тиіс.
22. Барлық типтегі өрт сөндіргіштерді зарядтау және қайта зарядтау дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасына сәйкес жүргізілуі тиіс.
23. Өрт сөндіргіштер қолданыстан кейін дереу немесе егер газбен өрт сөндіргіштің немесе ығыстырушы газдың ағу шамасы бір жыл ішінде шекті мәннен асып кетсе, қайта зарядталуы тиіс.
24. Тыныс алу аппараттарының баллондарын, оқшаулағыш түріндегі
өзін-өзі құтқарғыштарды, өкпені жасанды желдету аппараттарын ауамен толтыруға арналған сығылған ауа Техникалық регламентке 5-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген мәндерге сәйкес болуы тиіс.
25. Оттекті оқшаулағыш газқағарларды жарақтауға арналған газ тәріздес оттегі Техникалық регламентке 5-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген мәндерге сәйкес болуы тиіс.
26. Су құбыры желілерінің өрт жабдығы мен жинақтаушы жабдық сорғы коммуникацияларының жинақтаушы жабдығынан басқа, кемінде 1 мега Паскаль (бұдан әрі – МПа) жұмыс қысымына есептелуі және қызмет көрсетуге қолайлы қауіпсіз орындарда орнатылуы және іске қосу кезінде және қызмет көрсетуші персонал үшін қауіпті шектегі жұмыс режимінде гидравликалық соққыны тудырмауы тиіс.
27. Өрт сөндіру машиналарын жинақтауға арналған сумен өрт сөндіру қол оқпандары бекіту құрылғыларымен жабдықталуы, жылу өткізгіштігі төмен материалдан жасалған қаптамасы болуы және тасымалдау қолайлылығы үшін белдіктермен жарақталуы тиіс.
28. Жеңқұбыр кідірістері кемінде 2 ило Ньютон жүктемеге төтеп беруі тиіс.
29. Қол өрт сатылары берік, қамту және тасымалдау үшін қолайлы және қызмет көрсету кезінде қауіпсіз және қолайлы болуы тиіс.
30. Саты-таяқты ашу (жинау) үшін қажетті күш 80 Ньютон (бұдан әрі – Н) артық болмауы тиіс. Үш иінді сатыны жылжыту үшін қажетті күш 500 Н артық болмауы тиіс.
31. Механикаландырылмаған қол өрт аспабының эргономикалық талаптарға жауап беретін пішіні мен салмағы болуы тиіс.
Өрт балталары мен бақандарының металл бөліктері саптарына сенімді орнатылуы тиіс.
Ағаш саптар ағаштың берік түрлерінен дайындалуы және сызаттары мен сынулары болмауы тиіс.
32. Ұтқыр өрт сөндіру құралдары мынадай бір немесе бірнеше функцияларды орындауды қамтамасыз етуі тиіс:
1) өрт орнына өрт сөндіру бөлімшелерінің жеке құрамын, өрт сөндіргіш заттарды, өрт жабдығын, өрт сөндірушілердің жеке қорғану және өрт сөндірушілердің өзін-өзі құтқару құралдарын, өрт аспабын, адамдарды құтқару құралдарын жеткізу;

21. Огнетушители, выведенные на время ремонта, испытания или перезарядки из эксплуатации, должны быть заменены резервными огнетушителями с аналогичными параметрами.
22. Зарядка и перезарядка огнетушителей всех типов должна производиться в соответствии с технической документацией завода-изготовителя.
23. Огнетушители должны перезаряжаться сразу после применения или если величина утечки газового огнетушащего вещества или вытесняющего газа за год превышает допустимое значение.
24. Сжатый воздух, предназначенный для заполнения баллонов воздухом дыхательных аппаратов, самоспасателей изолирующего типа, аппаратов искусственной вентиляции легких должен соответствовать значениям, приведенным в таблице 1 приложения 5 к Техническому регламенту.
25. Газообразный кислород, предназначенный для снаряжения кислородных изолирующих противогазов, должен соответствовать значению, приведенному в таблице 2 приложения 5 к Техническому регламенту.
26. Пожарное оборудование водопроводных сетей и комплектующее оборудование должно быть рассчитано на рабочее давление не менее 1 мега Паскаль (далее – МПа), за исключением комплектующего оборудования всасывающих коммуникаций, и установлено в безопасных местах, удобных для обслуживания, и не вызывать гидравлического удара при пуске и в рабочем режиме в пределах, опасных для обслуживающего персонала.
27. Ручные водяные пожарные стволы, предназначенные для комплектования пожарных машин, должны быть оборудованы перекрывающими устройствами, иметь чехлы из материала, обладающего низкой теплопроводностью и быть снабжены ремнями для удобства переноски.
28. Рукавные задержки должны выдерживать нагрузку не менее 2 кило Ньютона.
29. Ручные пожарные лестницы должны быть прочными, удобными для захвата и переноски, а также безопасными и удобными при обслуживании.
30. Усилие, необходимое для раскладывания (складывания) лестницы-палки, должно быть не более 80 Ньютонов (далее – Н). Усилие, необходимое для выдвигания трехколенной лестницы, должно быть не более 500 Н.
31. Ручной немеханизированный пожарный инструмент должен иметь форму и массу, отвечающую эргономическим требованиям.
Металлические части пожарных топоров и багров должны быть надежно насажены на рукоятки.
Деревянные рукоятки должны быть изготовлены из прочных пород древесины, и не иметь трещин и сколов.
32. Мобильные средства пожаротушения должны обеспечивать выполнение одной или нескольких функций:
1) доставку к месту пожара личного состава пожарных подразделений, огнетушащих веществ, пожарного оборудования, средств индивидуальной защиты пожарных и самоспасения пожарных, пожарного инструмента, средств спасения людей;

2) өрт аймағына өрт сөндіргіш заттарды беру;
3) өрт сөндірумен байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу;
4) өрт сөндіру бөлімшелері орындайтын жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
33. Өрт сөндіру мотопомпалары су құбыры желісінен, сыйымдылықтардан және (немесе) ашық су көздерінен өрт сөндіруге қажетті шығынмен және жұмыс қысымымен су жинауды және беруді жүзеге асыруы тиіс.
Ауыспалы өрт сөндіру мотопомпаларының конструкциясы оларды екі оператордың тасымалдау және жерге (су бетіне) орнату мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Тіркемелі өрт сөндіру мотопомпалары тіркемелерде орнықты орнатылуы қажет. Тіркемелердің конструкциясы мотопомпаларды өрт орнына тасымалдау қауіпсіздігін және су жинау және беру кезінде олардың орнықты орналасуын қамтамасыз етуі тиіс.
34. Ұтқыр өрт сөндіру құралдарында орнатуға арналған өрт сорғылары қажетті (нормаланған) шығынымен және жұмыс қысымымен суды, көбік түзгіштердің су ерітінділерін беруді жүзеге асыруы тиіс.
Өрт сорғылары олардың конструктивтік ерекшеліктеріне және негізгі параметрлеріне байланысты:
1) қалыпты қысым кезінде су мен өрт сөндіргіш ерітінділерін беруді;
2) жоғары қысым кезінде су мен өрт сөндіргіш ерітінділерін беруді;
3) қалыпты және жоғары қысым кезінде су мен өрт сөндіргіш ерітінділерін беруді қамтамасыз етуі тиіс.
4-тарау. Сәйкестік презумпциясы
35. Өрт техникасының осы Техникалық регламентке сәйкестігі оның талаптарын тікелей орындаумен немесе қолдану нәтижесінде ерікті негізде Техникалық регламент талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін Стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттардың талаптарын орындаумен қамтамасыз етіледі.
5-тарау. Сәйкестікті растау
36. Өрт техникасы Қазақстан Республикасы нарығына жеткенге дейін сәйкестікті растау рәсімінен өткізілуі тиіс.
37. Сәйкестікті растау жөніндегі органдар, олардың функциялары, құқықтары мен міндеттері "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес айқындалады.
38. Өнімнің осы және өзге де техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін растау сәйкестікті сертификаттау немесе декларациялау нысандарында жүзеге асырылады.
6-тарау. Стандарттар тізбесі

2) подачу в зону пожара огнетушащих веществ;
3) проведение аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожара;
4) обеспечение безопасности работ, выполняемых пожарными подразделениями.
33. Пожарные мотопомпы должны осуществлять забор и подачу воды из водопроводной сети, емкостей и (или) из открытых водоисточников с требуемыми для тушения пожара расходом и рабочим давлением.
Конструкция переносных пожарных мотопомп должна обеспечивать возможность их переноски двумя операторами и установки на грунт (водную поверхность).
Прицепные пожарные мотопомпы должны стационарно монтироваться на прицепах. Конструкция прицепов должна обеспечивать безопасность транспортирования мотопомп к месту пожара и их устойчивое размещение при заборе и подаче воды.
34. Пожарные насосы, предназначенные для установки на мобильных средствах пожаротушения, должны осуществлять подачу воды, водных растворов пенообразователей с требуемым (нормируемым) расходом и рабочим давлением.
Пожарные насосы в зависимости от их конструктивных особенностей и основных параметров должны обеспечивать:
1) подачу воды и огнетушащих растворов при нормальном давлении;
2) подачу воды и огнетушащих растворов при высоком давлении;
3) одновременную подачу воды и огнетушащих растворов при нормальном и высоком давлении.
Глава 4. Презумпция соответствия
35. Соответствие пожарной техники настоящему Техническому регламенту обеспечивается выполнением его требований непосредственно либо выполнением требований стандартов, включенных в Перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований Технического регламента.
Глава 5. Подтверждение соответствия
36. Пожарная техника до поставки их на рынок Республики Казахстан должны быть подвергнуты процедуре подтверждения соответствия.
37. Органы по подтверждению соответствия, их функции, права и обязанности определяются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
38. Подтверждение соответствия продукции требованиям настоящего и иных технических регламентов, осуществляется в формах сертификации или декларирования соответствия.
Глава 6. Перечень стандартов

39. Қолдану нәтижесінде ерікті негізде техникалық регламент
талаптарының сақталуы қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі Техникалық регламентке 6-қосымшада келтірілген.
Зерттеулер (сынақтар) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын және техникалық регламенттің талаптарын қолдану мен орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті стандарттар тізбесі Техникалық регламентке 7-қосымшада келтірілген.
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша
Осы Техникалық регламенттің талаптары
қолданылатын өнімнің тізбесі
ЕАЭҚ СЭҚ ТА коды
Өнімнің атауы

39. Перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента, приведен в приложении 6 к Техническому регламенту.
Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции, приведен в приложении 7 к Техническому регламенту.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Перечень продукции, на которую распространяются требования настоящего Технического регламента
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование продукции
1
2

1. Өрт техникасы мынадай негізгі сегіз топқа бөлінеді:
1) өрт сөндіру машиналары;
2) өрт сөндіру қондырғылары;
3) автоматты өрт сигнализациясы, өрт кезінде адамдарды құлақтандыру және эвакуациялауды басқару қондырғылары (жүйелері);
4) өрт сөндірушілердің жеке қорғану құралдары;
5) өрт жабдығы;
6) өрт құтқару құрылғылары;
7) қол өрт аспабы мен мүкәммалы;
8) өрт сөндіргіштер.
2. Өрт сөндіру машиналары өрт сөндіру автомобильдері, өрт мотопомпалары, сорғылар және тіркемелер болып бөлінеді.
1) Мақсатына байланысты өрт сөндіру автомобильдері негізгі, арнайы және қосалқы болып бөлінеді.
Негізгі өрт сөндіру автомобильдері жалпы және мақсатты түрде қолданыстағы өрт сөндіру автомобильдері болып бөлінеді.
Жалпы қолданыстағы өрт сөндіру автомобильдеріне мыналар жатады:
алғашқы көмек көрсету автомобильдері;
жедел ден қою автомобильдері;
сорғы-жеңқұбырлы өрт сөндіру автомобильдері;
жоғары қысымды сорғысы бар автомобильдер;
сыйымдылығы 2 текше метрден (бұдан әрі – м3) судан аспайтын жеңіл автоцистерналар;
сыйымдылығы 4 м3 судан аспайтын механикалық сатысы бар орташа автоцистерналар мен өрт автоцистерналары;
сыйымдылығы 14 м3 судан аспайтын ауыр өрт автоцистерналары.
Мақсатты түрде қолданыстағы өрт сөндіру автомобильдеріне мыналар жатады:
ауа-көбікпен сөндіру автомобильдері;
ұнтақпен сөндіру автомобильдері;
ұнтақпен сөндірудің автомобильдік модульдері;
газбен сөндіру автомобильдері;
газ-сумен сөндіру автомобильдері;
құрама сөндіру автомобильдері;
аэродромдық автомобильдер;
радиоактивтік сәулеленуден және қатты әсер ететін улы заттардан қорғанышы бар автомобильдер;
сорғы станциялары;
жеңқұбырлы автомобильдер.
Арнайы өрт сөндіру автомобильдеріне мыналар жатады:
автосатылар;
иінді автокөтергіштер;
автокөбік-көтергіштер;
авариялық-құтқару автомобильдері;
байланыс және жарықтандыру автомобильдері;
техникалық қызмет автомобильдері;
газ-түтіннен қорғау қызметі автомобильдері;
штабтық автомобильдер;
түтін жоятын автомобильдер (тіркемелер).
Қосалқы өрт сөндіру автомобильдеріне мыналар жатады: авто-отын құйғыштар;
жылжымалы автожөндеу шеберханалары;
диагностикалық зертханалар;
өрт техникасын жылыту автомобильдері;
жеңіл, жүк, жедел-қызметтік автомобильдер мен автобустар, сондай-ақ басқа да көлік құралдары.
2) Өрт мотопомпалары ауыспалы және тіркемелі болып бөлінеді.
3) Өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
қалыпты қысымдағы сорғылар (шығатын жердегі қысымы 2 МПа артық емес);
жоғары қысымдағы сорғылар (шығатын жердегі қысымы 2 МПа-дан 5 МПа дейін);
құрама;
вакуумдық.
Әрекет ету қағидаты бойынша өрт сорғылары динамикалық және көлемдік болып бөлінеді.
Динамикалық өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
инерциялық (клапандық-діріл, қалақты);
сұйық үйкелісті;
аралас (ағынды, тангенциалдық дискілі).
Көлемді өрт сорғылары мыналарға бөлінеді:
піспекті;
тілімшелі (шиберлік);
тісті дөңгелекті;
сусақиналы.

1. Пожарная техника подразделяется на восемь основных групп:
1) пожарные машины;
2) установки пожаротушения;
3) установки (системы) автоматической пожарной сигнализации, оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре;
4) средства индивидуальной защиты пожарных;
5) оборудование пожарное;
6) пожарные спасательные устройства;
7) ручной пожарный инструмент и инвентарь;
8) огнетушители.
2. Пожарные машины подразделяются на пожарные автомобили, пожарные мотопомпы, насосы и прицепы.
1) В зависимости от назначения пожарные автомобили подразделяются на основные, специальные и вспомогательные.
Основные пожарные автомобили подразделяются на пожарные автомобили общего и целевого применения.
К пожарным автомобилям общего применения относятся:
автомобили первой помощи;
автомобили быстрого реагирования;
пожарные автомобили насосно-рукавные;
автомобили с насосом высокого давления;
автоцистерны легкие, вместимостью не более 2 кубических метров (далее – м3) воды;
автоцистерны средние и пожарные автоцистерны с механической лестницей, вместимостью не более 4 м3 воды;
пожарные автоцистерны тяжелые, вместимость не более 14 м3 воды.
К пожарным автомобилям целевого применения относятся:
автомобили воздушно-пенного тушения;
автомобили порошкового тушения;
автомобильные модули порошкового тушения;
автомобили газового тушения;
автомобили газоводяного тушения;
автомобили комбинированного тушения;
автомобили аэродромные;
автомобили с защитой от радиоактивного излучения и сильнодействующих ядовитых веществ;
насосные станции;
автомобили рукавные.
К специальным пожарным автомобилям относятся:
автолестницы;
автоподъемники коленчатые;
автопеноподъемники;
автомобили аварийно-спасательные;
автомобили связи и освещения;
автомобили технической службы;
автомобили газодымозащитной службы;
автомобили штабные;
автомобили (прицепы) дымоудаления.
К вспомогательным пожарным автомобилям относятся:
авто - топливозаправщики;
передвижные авторемонтные мастерские;
диагностические лаборатории;
автомобили отогрева пожарной техники;
легковые, грузовые, оперативно-служебные автомобили и автобусы, а также другие транспортные средства.
2) Пожарные мотопомпы подразделяются на переносные и прицепные.
3) Пожарные насосы подразделяются на:
насосы нормального давления (с давлением на выходе не более 2 МПа);
насосы высокого давления (с давлением на выходе от 2 МПа до 5 МПа);
комбинированные;
вакуумные.
По принципу действия пожарные насосы подразделяются на динамические и объемные.
Динамические пожарные насосы подразделяются на:
инерционные (клапанно-вибрационные, лопастные);
жидкого трения;
смешанные (струйные, тангенциально дисковые).
Объемные пожарные насосы подразделяются на:
поршневые;
пластинчатые (шиберные);
шестеренные;
водокольцевые.
4) пожарные прицепы подразделяются на:
прицеп-насосная станция;
пожарный прицеп дымоудаления;
пожарный прицеп рукавный и др.

3. Автоматты өрт сөндіру қондырғылары мыналарға бөлінеді:
1) іске қосу тәсілі бойынша:
қайталанатын қолмен іске қосқышы (жергілікті және (немесе) қашықтан) бар автоматты өрт сөндіру қондырғылары;
қайталанатын қолмен іске қосқышы жоқ автоматты өрт сөндіру қондырғылары;
қолмен өрт сөндіру қондырғылары (жергілікті және (немесе) қашықтан іске қосқышы бар);
2) сөндіру тәсілі бойынша:
көлемді өрт сөндіру;
ауданы бойынша өрт сөндіру;
жергілікті өрт сөндіру (көлемі бойынша, ауданы бойынша);
3) өрт сөндіретін заттың түрі бойынша:
шашыратқышы (су; ауа; ауа-су) және шашу құрылғысы бар сумен өрт сөндіру;
көбікпен өрт сөндіру;
газбен (көмір қышқыл, азот, бу) өрт сөндіру;
аэрозольмен өрт сөндіру;
ұнтақпен өрт сөндіру (импульстік, модульдік типті);
ауа-эмульсиялық өрт сөндіру (модульдік типті);
газбен-ұнтақпен өрт сөндіру.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 28.06.2019 № 598 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Автоматты өрт сигнализациясының қондырғылары мыналарға бөлінеді:
1) Өрт хабарлағыштары:
Автоматты жылу:
биметалдық;
термобулармен;
жартылай өткізгіштік;
жеңіл балқытылатын дәнекерлеумен;
магнит-байланыстық;
Автоматты түтінді:
ионизациялық;
оптикалық;
автономды;
Автоматты жалын:
инфрақызыл сәулелену;
ультракүлгін сәулелену;
Автоматты құрама;
Қолмен.
2) Күзет-өрт хабарлағыштары;
3) Электрмен қоректендіру жүйесі бар өрт және күзет-өрт қабылдау-бақылау құралдары;
4) Өрт кезінде адамдарды құлақтандыру және эвакуациялауды басқару құрылғылары;
5) Желілік құрылыстар.
5. Жеке қорғану құралдары мыналарға бөлінеді:
1) Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдары:
Оттегілік оқшаулағыш газқағарлар (шаңтұтқыштар);
Сығылған оттегісі бар оттегілік оқшаулағыш газқағарлар (шаңтұтқыштар);
Сығылған ауасы бар тыныс алу аппараттары;
Зардап шеккендердің өкпесін жасанды желдету құрылғылары;
Тыныс алу органдарын жеке қорғау құрылғыларының беткі бөліктері;
Тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарының қосалқы бөлшектері, тораптары мен бөлшектері;
Тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарын тексеруге (сынау), қызмет көрсетуге және пайдалануға арналған құралдар мен жабдық:
жеке қорғау құралдарын тексеруге (сынауға) арналған құралдар (жабдық);
жеке қорғау құралдарын оттегімен және ауамен зарядтауға және жабдықтауға арналған сығымдағыштар, баллондар, станциялар.
Жеке қорғау құралдарына арналған сынау жабдығы кешендері.
2) Басты, қолдарды және аяқтарды қорғау құралдары:
өрт каскалары, шлемдері, шлем астарлықтары;
өрт сөндірушілердің қолдарын жеке қорғау құралдары (өрт сөндірушілерге арналған арнайы биялайлар, қолғаптар);
өрт сөндірушілердің арнайы қорғау (былғары және резеңке) аяқ киімі.

3. Установки автоматического пожаротушения подразделяются:
1) по способу пуска:
автоматические установки пожаротушения с дублирующим ручным пуском (местным и (или) дистанционным);
автоматические установки пожаротушения без дублирующего ручного пуска;
ручные установки пожаротушения (с местным и (или) дистанционным пуском);
2) по способу тушения:
объемного пожаротушения;
пожаротушения по площади;
локального пожаротушения (по объему, по площади);
3) по виду огнетушащего вещества:
водяного пожаротушения спринклерные (водяные; воздушные; воздушно-водяные) и дренчерные;
пенного пожаротушения;
газового (углекислотного, азотного, парового) пожаротушения;
аэрозольного пожаротушения;
порошкового пожаротушения (импульсные, модульного типа);
воздушно-эмульсионного пожаротушения (модульного типа);
газопорошкового пожаротушения.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.06.2019 № 598 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Установки автоматической пожарной сигнализации подразделяются на:
1) Пожарные извещатели:
Автоматические тепловые:
биметаллические;
на термопарах; полупроводниковые;
с легкоплавким спаем;
магнитоконтактные.
Автоматические дымовые:
ионизационные;
оптические;
автономные.
Автоматические пламени:
инфракрасного излучения;
ультрафиолетового излучения.
Автоматические комбинированные.
Ручные.
2) Извещатели охранно-пожарные;
3) Приборы приемно-контрольные пожарные и охранно-пожарные с системой электропитания;
4) Устройства оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре;
5) Линейные сооружения.
5. Средства индивидуальной защиты подразделяются на:
1) Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения:
Противогазы изолирующие кислородные (респираторы);
Противогазы изолирующие кислородные (респираторы) со сжатым кислородом;
Аппараты дыхательные со сжатым воздухом;
Лицевые части средств индивидуальной защиты органов дыхания;
Запасные части, узлы и детали средств индивидуальной защиты органов дыхания;
Приборы и оборудование для проверки (испытаний), обслуживания и эксплуатации средств индивидуальной защиты органов дыхания:
приборы (оборудование) для проверки (испытаний) средств индивидуальной защиты;
компрессоры, баллоны, станции для зарядки и снабжения средств индивидуальной защиты кислородом и воздухом.
Комплексы испытательного оборудования для средств индивидуальной защиты.
2) Средства защиты головы, рук и ног:
каски, шлемы, подшлемники пожарные;
средства индивидуальной защиты рук пожарных (перчатки, рукавицы специальные для пожарных);
обувь пожарных специальная защитная (кожаная и резиновая).

3) Өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
Жоғары жылу әсерлерінен қорғайтын өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
өрт сөндірушілерге арналған жылу-қорғау киімі жинақтары;
өрт сөндірушілерге арналған жылу қайтарғыш жинақтар;
өрт сөндірушілерге арналған жергілікті қорғау құралдарының жинақтары.
Оқшаулағыш типті өрт сөндірушілердің арнайы қорғау киімі:
иондаушы сәулеленуден қорғайтын өрт сөндірушілер арнайы киімі жинақтары;
термоагрессивті төзімді костюмдер.
Өрт сөндірушілердің жауынгерлік киімі (қорғаудың I, II және III дәрежелері).
6. Өрт жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт оқпандары;
өрт жеңқұбырлары және қосу бастиектері;
өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы;
басқа да өрт жабдығы.
1) Өрт оқпандары қолмен, лафеттік және құрама болып бөлінеді.
Өрт қол оқпандары мыналарға бөлінеді:
су: тұтас ағын; тұтас және тозаңдатылған ағын;
көбік: төмен еселікті қол көбік өрт оқпандары;
орташа еселікті көбік генераторлары;
құрама өрт оқпандары;
ұнтақты өрт оқпандары.
Өрт лафеттік оқпандары мыналарға бөлінеді:
өрт сөндіру автомобиліне немесе өнеркәсіптік жабдыққа орнатылған орнықты;
тіркемеге орнатылатын жылжымалы лафеттік өрт оқпандары;
ауыспалы лафеттік өрт оқпандары.
2) Өрт жабдығына арналған қосқыш өрт жеңқұбырлары арынды және сорғыш болып бөлінеді.
Арынды өрт жеңқұбырлары мыналарға бөлінеді:
өрт крандарына және ауыспалы мотопомпаларға арналған (зығыр және латекстелген);
жылжымалы өрт техникасы үшін (ішкі гидрооқшаулағыш жабыны бар, латексті, екі жақты полимер жабыны бар);
жоғары қысымды.
Сорғыш өрт жеңқұбырлары сорғыш және арынды-сорғыш болып бөлінеді.
3) Өрт жабдығына арналған қосқыш өрт бастиектері мыналарға бөлінеді:
арынды;
жоғары қысымды арынды;
сорғыш;
бекіткіш-бастиектер;
жеңқұбырлы өткізгіштер.
Арынды қосқыш өрт бастиектері жеңқұбырлы, жалғастырғыштық және теселік болып бөлінеді.
Жоғары қысымды арынды қосқыш өрт бастиектері жеңқұбырлы, жалғастырғыштықжәне өтпелі болып бөлінеді.
Сорғыш қосқыш өрт бастиектері жеңқұбырлы және жалғастырғыштық болып бөлінеді.
Қосқыш өрт бекіткіш-бастиектер арынды және сорғыш болып бөлінеді.
4) Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт гидранттары (жерасты, жерүсті);
өрт тіреуіштері;
өрт крандары (ішкі, сыртқы);
өрт шкафтары (аспалы, жапсарлас, жалғастырылған).
5) Басқа да өрт жабдығы мыналарға бөлінеді:
өрт-қосқыш арматураға арналған кілттер;
өрт сорғыш тор;
өрт гидроэлеваторы;
өрт бағанасы;
көбік араластырғыштар;
жеңқұбырлы су жинағыштар;
жеңқұбырлы тарамдалу;
n-жүрісті жеңқұбырлы тарамдалу;
жеңқұбырлы орауыш;
жеңқұбырлы арқалық;
жеңқұбырлы қысқыш;
жеңқұбырлы кідіріс;
жеңқұбырлы кассета;
жеңқұбырлы байлау құрылғысы.

3) Одежда пожарных специальная защитная:
Одежда пожарных специальная защитная от повышенных тепловых воздействий:
комплекты теплозащитной одежды для пожарных;
комплекты теплоотражательные для пожарных;
комплекты средств локальной защиты для пожарных.
Одежда пожарных специальная защитная изолирующего типа:
комплекты одежды пожарных специальной защитной от ионизирующих излучений;
костюмы термоагрессивостойкие.
Боевая одежда пожарных (I, II и III уровней защиты).
6. Пожарное оборудование подразделяется на:
пожарные стволы;
пожарные рукава и соединительные головки;
оборудование систем противопожарного водоснабжения;
прочее пожарное оборудование.
1) Пожарные стволы подразделяются на ручные, лафетные и комбинированные.
Пожарные ручные стволы подразделяются на:
водяные: сплошной струи; сплошной и распыленной струй;
пенные: пожарные стволы ручные пенные низкой кратности;
генераторы пены средней кратности;
пожарные стволы комбинированные;
пожарные стволы порошковые.
Пожарные лафетные стволы подразделяются на:
стационарные, монтируемые на пожарном автомобиле или промышленном оборудовании;
пожарные стволы лафетные передвижные, монтируемые на прицепе;
пожарные стволы лафетные переносные.
2) Пожарные соединительные рукава для пожарного оборудования подразделяются на напорные и всасывающие.
Пожарные напорные рукава подразделяются:
для пожарных кранов и переносных мотопомп (льняные и латексированные);
для передвижной пожарной техники (с внутренним гидроизоляционным покрытием, латексированные, с двухсторонним полимерным покрытием);
высокого давления.
Пожарные всасывающие рукава подразделяются на всасывающие и напорно-всасывающие.
3) Пожарные соединительные головки для пожарного оборудования подразделяются на:
напорные;
напорные высокого давления;
всасывающие;
головки-заглушки;
рукавные переходники.
Напорные пожарные соединительные головки подразделяются на рукавные, муфтовые и цапковые.
Напорные пожарные соединительные головки высокого давления подразделяются на рукавные, муфтовые и переходные.
Пожарные всасывающие соединительные головки подразделяются на рукавные и муфтовые.
Пожарные соединительные головки-заглушки подразделяются на напорные и всасывающие.
4) Оборудование систем противопожарного водоснабжения подразделяется на:
пожарные гидранты (подземные, наземные);
пожарные подставки;
пожарные краны (внутренние, наружные);
пожарные шкафы (навесные, встроенные, пристроенные).
5) Прочее пожарное оборудование подразделяется на:
ключи для пожарно-соединительной арматуры;
пожарную всасывающую сетку;
пожарный гидроэлеватор;
пожарную колонку;
пеносмесители;
водосборники рукавные;
разветвления рукавные;
n - ходовое рукавное разветвление;
катушку рукавную;
рукавный мостик;
рукавный зажим;
рукавную задержку;
рукавную кассету;
рукавонавязочное устройство.

7. Өрт құтқару құрылғылары мыналарға бөлінеді:
өрт қол сатылары;
өрт құтқару құрылғылары.
1) Өрт қол сатылары мыналарға бөлінеді:
шабуыл сатылары;
саты-таяқшалар;
жылжытпалы сатылар.
2) Өрт құтқару құрылғылары мыналарға бөлінеді:
жеңқұбырлы құтқару құрылғылары;
арқанды-түсіру құтқару құрылғылары;
секіру құтқару құрылғылары;
өрт құтқару жіптері (қарапайым жасалған, жылуға төзімді).
8. Қол өрт аспабы механикаландырылмаған және механикаландырылған өрт аспабына бөлінеді.
1) Қол механикаландырылмаған өрт құрал-сайманы мыналарға бөлінеді:
өрт бақаны;
өрт ілгегі;
өрт балтасы;
өрт сүңгілері (ауыр, жеңіл, әмбебап);
2) Қол механикаландырылған өрт аспабы мынадай механикалық аспаптарға бөлінеді:
гидравликалық жетегі бар;
пневматикалық жетегі бар;
мотожетегі бар және пневможетегі бар.
9. Өрт сөндіргіштер:
тасымалдау тәсілі бойынша;
қолданылатын өрт сөндіргіш заттың түрі бойынша;
өрт сөндіргіш затты ығыстыру үшін артық қысымды жасау қағидаты бойынша бөлінеді.
1) Өрт сөндіргіштер тасымалдау тәсілі бойынша:
ауыспалы: қол, арқа-аспалы (салмағы 20 килограммнан (бұдан әрі – кг) артық емес);
жылжымалы (салмағы 20) кг-нан бастап 400 кг дейін, арбаға орнатылған өрт сөндіргіш затты зарядтауға арналған бір немесе бірнеше сыйымдылығы бар);
тіркемелі шассимен тасылатын;
орнықты болып бөлінеді.
2) Қолданылатын өрт сөндіргіш заттың түрі бойынша:
Су өрт сөндіргіштері:
тұтас ағынмен;
тозаңдатылған ағынмен (тамшылардың диаметрі 100 микрометрден (бұдан әрі – мкм) артық);
ұсақ шашыратқыш тозаңдатылған ағынмен (тамшылардың диаметрі 100 мкм аз).
Ауа-көбік өрт сөндіргіштері:
төмен еселікті (көбік еселігі 5-тен 20-ға дейін қоса алғанда);
орташа еселікті (көбік еселігі 21-ден 200-ге дейін қоса алғанда).
Ұнтақты өрт сөндіргіштер;
Газды өрт сөндіргіштер (көмірқышқылды);
Аэрозольды;
Құрама.
3) Өрт сөндіретін затты ығыстыру үшін газдың артық қысымын жасау қағидаты бойынша:
айдау;
сығылған газ баллоны бар;
газ-генерациялау элементі бар;
эжектор құрылғысы бар;
термиялық элементі бар.
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Нысан
Су өткізу желісін су жіберуге тексеру актісі
________________ қ. 20__ж. "___"__________
Комиссия мынадай құрамда:
Төрағасы ________________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
орнатылған өрт гидранттары бар су өткізу желісіне тексеру жүргізді.
Тексеру нәтижелері:
Су өткізу желісінің түрі: ___________; диаметрі: _____________ миллиметр (бұдан әрі – мм).
Желідегі қысым: ______ атмосфера (бұдан әрі – атм.);
Орнатылған өрт гидранттарының өлшем-түрі ___________;
Су жіберуге тексеру тәсілі ________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________;
Нақты су жіберуі: секундына _______ литр (бұдан әрі – л/с).
Қажетті су жіберуі: __________ л/с.
Комиссияның қорытындысы: ________________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері: ______________________________________________________________
(қолы)
_______________________________________________________________________________
(қолы)
Нысан
Өрт гидранттарын тексеру актісі
________________ қ. 20__ж. "___"__________
Тексеру жүргізген ұйымның атауы: _________________________________________________
Комиссия мынадай құрамда:
Төрағасы _______________________________________________________________________
Комиссия мүшелері
________________________________________________________________________________
Өрт гидрантының сипаты және таңбалануы:
әзірлеушінің атауы, мекенжайы және тауарлық белгісі _________________________________
әзірлеушінің жүйесі бойынша шартты белгілеуі ______________________________________
зауыт нөмірі ____________________________________________________________________
өрт гидрантының биіктігі, _____________________ мм;
корпустың ішкі диаметрінің шартты өтуі, ___________________________________________;
шығарылған жылы ______________________________________________________________
Тексеру шарты __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Өлшеу құралдары және сынақ жабдығы туралы деректер: ______________________________
________________________________________________________________________________
Тексеру нәтижелері:
су өткізу құдығының люгі мен қақпағының, ниппельдің қақпақтары мен оймасының, штанганың үстіңгі шаршысының және өрт гидранты корпусының жарамдылығы
_______________________________________________________________________________
құю құрылғысының жұмысқа қабілеттігі ____________________________________________
өрт гидрантының корпусында және құдықта судың болуы _____________________________
клапанның (ысырманың), сондай-ақ жұмыс қысымы кезінде қосқыштардың және тығыздамалардың герметикалығы _________________________________________________
өрт бағанын өрнату кезіндегі өрт гидрантының жұмысқа қабілеттігі
_______________________________________________________________________________
өрт гидрантын ашу немесе жабу шарттары __________________________________________

7. Пожарные спасательные устройства подразделяются на:
лестницы ручные пожарные;
устройства спасательные пожарные.
1) Лестницы ручные пожарные подразделяются на:
лестницы штурмовые;
лестницы - палки;
лестницы выдвижные.
2) Устройства спасательные пожарные подразделяются на:
устройства спасательные рукавные;
устройства спасательные канатно-спускные;
устройства спасательные прыжковые;
веревки спасательные пожарные (обычного исполнения, термостойкие).
8. Ручной пожарный инструмент подразделяется на немеханизированный и механизированный пожарный инструмент.
1) Ручной немеханизированный пожарный инструмент подразделяется на:
пожарный багор;
пожарный крюк;
пожарный топор;
пожарные ломы (тяжелый, легкий, универсальный);
2) Ручной механизированный пожарный инструмент подразделяется на механизированный инструмент:
с гидравлическим приводом;
с пневматическим приводом;
с мотоприводом и с пневмоприводом.
9. Огнетушители подразделяются:
по способу транспортирования;
по виду применяемого огнетушащего вещества;
по принципу создания избыточного давления для вытеснения огнетушащего вещества.
1) По способу транспортирования огнетушители подразделяются на:
переносные: ручные, ранцевые (массой не более 20 килограммов (далее – кг );
передвижные (массой от 20 кг до 400 кг, имеющие одну или несколько емкостей для зарядки огнетушащего вещества, смонтированные на тележке);
перевозимые на прицепном шасси;
стационарные.
2) По виду применяемого огнетушащего вещества:
Водяные огнетушители:
с компактной струей;
с распыленной струей (диаметр капель более 100 микрометров (далее – мкм);
с мелкодисперсной распыленной струей (диаметр капель менее 100 мкм).
Воздушно-пенные огнетушители:
низкой кратности (кратность пены от 5 до 20 включительно);
средней кратности (кратность пены от 21 до 200 включительно).
Порошковые огнетушители.
Газовые огнетушители (углекислотные).
Аэрозольные.
Комбинированные.
3) По принципу создания избыточного давления газа для вытеснения огнетушащего вещества:
закачные;
с баллоном сжатого газа;
с газогенерирующим элементом;
с эжектирующим устройством;
с термическим элементом.
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Форма
Акт
обследования водопроводной сети на водоотдачу
г. ________________                               "___"__________20__ год
Комиссия в составе:
Председатель
__________________________________________________________________________
Члены комиссии
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
провела обследования водопроводной сети с установленными на ней пожарными
гидрантами.
Результаты обследования:
Вид водопроводной сети: _____; диаметр: _____ миллиметр (а, ов) (далее – мм).
Давление в сети: атмосфера (далее – атм.) ______;
Типоразмер установленных пожарных гидрантов___________;
Способ обследований на водоотдачу
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________;
Фактическая водоотдача: _______ литр (а, ов) в секунду (далее – л/с).
Требуемая водоотдача: __________ л/с.
Заключение комиссии:
__________________________________________________________________________
Члены комиссии:       ________________________
(подпись)
________________________
(подпись)
Форма
Акт
обследования пожарных гидрантов
г. ________________                               "___"__________20__ год
Наименование организации проводившей обследование: _________________________
Комиссия в составе:
Председатель
__________________________________________________________________________
Члены комиссии
__________________________________________________________________________
Характеристики и маркировка пожарного гидранта:
наименование, адрес и товарный знак изготовителя _______________________
условное обозначение по системе изготовителя __________________________
заводской номер_____________________________________________________
высота пожарного гидранта, _____________________ мм;
условный проход внутреннего диаметра корпуса, _______________________;
год выпуска________________________________________________________
Условия обследования ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Данные о средствах измерений и испытательном оборудовании: __________________
__________________________________________________________________________
Результаты обследований:
исправность люка и крышки водопроводного колодца, крышек и резьбы ниппеля,
верхнего квадрата штанги и корпуса пожарного гидранта ________________________
работоспособность сливного устройства _______________________________________
наличие воды в корпусе пожарного гидранта и в колодце _________________________
герметичность клапана (задвижки), а также соединений и уплотнений при рабочем
давлении _________________________________________________________________
работоспособность пожарного гидранта при установке на него пожарной колонки
__________________________________________________________________________
усилия открытия или закрытия пожарного гидранта _____________________________

су өткізу желісіндегі 0,4-тен бастап 0,6-ға дейінгі МПа қысымның диапазонында су шығысы
(су беру) _______________________________________________________________________
Су беруге тексеру тәсілі ___________________________________________________________
Нақты су беру: _______ л/с.
Қажетті су беру: __________ л/с.
Комиссияның қорытындысы: ______________________________________________________
Комиссия мүшелері:
________________________________________________________________________________
(қолы)
Нысан
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін жұмысқа қабілеттілігіне сынау актісі
__________________қ. 20___ ж. "___"______________
Пайдаланушы ұйымның атауы
________________________________________________________________________________
Қызмет көрсетуші ұйымның атауы _________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сынаулар күні мен уақыты ________________________________________________________
Комиссия мынадай құрамда:
Төрағасы _______________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
ішкі өртке қарсы су құбырын су жіберуге сынауды жүргізді:
________________________________________________________________________________
ғимараттың, өрт бөлігінің атауы)
Тіреулер мен өрт крандарының нөмірлері ____________________________________________
_______________________________________________________ типті өрт кранының клапаны
_____________________________________________________________ типті қол өрт оқпаны
Өрт жеңқұбырының ұзындығы мен диаметрі ____________________________________ метр
(бұдан әрі – м) , ___________ мм
________________________________________________________________ типті өрт сорғысы
Өрт крандары жабық кездегі өрт сорғысының арыны __________________ МПа
Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің
талаптарына сәйкес:
"үстем" өрт кранының шығыны ______________________________________л/с
(жол берілетін)
"үстем" өрт кранындағы қысым ____________________________________ МПа
(жол берілетін)
су жіберуге бір мезгілде сыналатын өрт крандарының саны ____________ дана
Сынау нәтижелері
____ сағат ___ минуттан (бұдан әрі – мин) ___ сағ ___ мин дейін шаруашылық қажеттіліктерге суды ең көп пайдаланылатын тәулік кезеңінде ішкі өртке қарсы сумен жабдықтаудың су жіберуі __________________________ бұл кемінде _______
(жобаның нөмірі мен атауы)
л/с құрайды, Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келеді (сәйкес келмейді).
Клапандардың бекіту органдары бір шеткі қалыптан екіншісіне қолмен (қосымша техникалық құралдарсыз) ауыстырылады; клапанды ашып-жабатын кемінде үш циклден кейін клапандардың бекіту органдары арқылы және штокты тығыздау арқылы ағу жоқ, диафрагмалардың диаметрі жобалық деректерге сәйкес келеді.
Сынау нәтижелері бойынша қорытынды
Өрт крандары клапандарының жұмысқа қабілеттілігі Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы ұлттық, мемлекетаралық стандарттардың, нормативтік құқықтық актілердің талаптарына _____________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Комиссия төрағасы _________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері _________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Нысан
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтауды су жіберуге сынау хаттамасы
_______________ қ. 20 ж. "___" _____________
Пайдаланушы ұйымның атауы ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Объектінің атауы ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(ғимарат, өрт бөлігі)
Қызмет көрсететін ұйымның атауы _________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сынаулар күні мен уақыты_________________________________________________________
Тіреулердің және сыналатын өрт крандарының нөмірлері ______________________________;
______________________________________________________ типті өрт кранының клапаны;
_____________________________________________________________ типті қол өрт оқпаны;
Өрт құбырының ұзындығы мен диаметрі ________________ м, __________ мм;
_______________________________________________________________ типті өрт сорғысы;
Өрт крандары жабық кезіндегі өрт сорғысының арыны ________________ МПа
Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:
"үстем" өрт кранының шығысы ______________________________________ л/с;
(жол берілетін)
"үстем" өрт кранының қысымы ___________________________________ МПа;
(жол берілетін)
Су жіберуге бір мезгілде сыналатын өрт крандарының саны ____________ дана
"Үстем" өрт краны бойынша ішкі өртке қарсы сумен жабдықтауды су жіберуге сынау
нәтижелері
Сынақ
тардың нөмірі
Гидрав лика
лық схемаға сәйкес
тіреу лердің -
өрт крандарының нөмір
лері (диа
метр)
Шығу саңылауының диаметрі, мм
Жең құ
быр желі сінің ұзын
дығы, м
Қысым, МПа
Та
лап етіле тін шы
ғыс л/с,
Ағын
ның жинақ бөлігінің талап
етіле тін биікті гі, м
Сы
нау
лар
дың нәти
желе
рі
өлшенген
Та
лап етіле тін
Сынаулардың нәтижелері бойынша қорытындылар
___________________________________________________________ саны ___________ дана
(крандар мен оқпандардың нөмірлерін көрсету қажет)
________________________________________________________________________________
(бір кран немесе бірнеше кран бірлесе жұмыс істеген кезде)
жұмыс істеу кезінде ішкі өртке қарсы сумен жабдықтаудың "үстем" кранда – сорғыдан қашықтағы және әрбір бағананың ең жоғарғы өрт крандарының ең аз су жіберуі кемінде мыналарды құрайды:
қысым _____________ МПа;
шығыс _____________ л/с;
ағынның жинақ бөлігінің биіктігі ________ м;
бұл Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы ұлттық, мемлекетаралық стандарттардың, нормативтік құқықтық актілердің талаптарына
________________________________________________________________________________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Сынауларды жүргізді ________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Нысан
Өрт крандарының клапандарын жұмысқа қабілеттілігіне сынау хаттамасы
Пайдаланушы ұйымның атауы _____________________________________________________
Объектінің атауы ______________________________________________ (ғимарат, өрт бөлігі)
Қызмет көрсететін ұйымның атауы _________________________________________________
Сынаулар күні және уақыты _______________________________________________________
____________________________________________________ типті өрт кранының клапандары
_______________________________________________________________ типті өрт сорғысы
"Үстем" жабық өрт кранындағы қысым _____________________________ МПа.
Өрт крандарының клапандарын жұмысқа
қабілеттілігіне сынау нәтижелері
Тіреу нөмірі- кран нөмірі
Кран диа
фра грамм
ма сының нөмірі
Диафрагма диаметрі, мм
Клапанды "Ашу-Жабу" циклдері нің саны
Қымталғандығы (ағудың болуы)
Сынаулар дың
нәтижелері
жол берілетін
өлшенген
Сынаулардың нәтижелері бойынша қорытынды
Өрт крандарының клапандарын жұмысқа қабілеттілігіне (клапанның бекіту органын қолмен қосымша техникалық құралдарсыз бір шеткі қалыптан екіншісіне ауыстыру мүмкіндігі, клапанды ашудың және жабудың бірнеше циклінен кейін клапанның бекіту органы арқылы немесе штокты тығыздау арқылы ағудың болмауы және диафрагмалар диаметрінің жобалық деректерге сәйкестігі) сынау нәтижелері Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы ұлттық, мемлекетаралық стандарттардың, нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ________________________________________________
(сәйкес келеді, сәйкес келмейді)
Сынауларды жүргізді _____________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
4-қосымша
Өрт сөндіргіштерге техникалық қызмет көрсету нәтижелері
бойынша толтырылатын құжаттардың үлгілері

расход воды (водоотдача) в диапазоне давления в водопроводной сети от 0,4 до 0,6
МПа._____________________________________________________________________
Способ обследования на водоотдачу __________________________________________
Фактическая водоотдача: _______ л/с.
Требуемая водоотдача: __________ л/с.
Заключение комиссии: ______________________________________________________
Члены комиссии: ___________________________________________________________
(подпись)
Форма
Акт испытаний систем внутреннего противопожарного
водоснабжения на работоспособность
г._______________                                     "____" ___________ 20___г.
Наименование эксплуатирующей организации
__________________________________________________________________________
Наименование обслуживающей организации ___________________________________
__________________________________________________________________________
Дата и время испытаний ____________________________________________________
Комиссия в составе:
Председателя ______________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Членов комиссии
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела испытания внутреннего противопожарного водопровода на
водоотдачу: _______________________________________________________________
(наименование здания, пожарного отсека)
Номера стояков и пожарных кранов ___________________________________________
Клапан пожарного крана типа ________________________________________________
Ручной пожарный ствол типа ________________________________________________
Длина и диаметр пожарного рукава _______ метр (а, ов) (далее – м), _______мм
Пожарный насос типа _______________________________________________________
Напор пожарного насоса при закрытых пожарных кранах _______________Мпа
В соответствии с требованиями нормативных правовых актов, действующих на
территории Республики Казахстан:____________________________________________
расход "диктующего" пожарного крана ____________________________________ л/с
(допустимый)
давление у "диктующего" пожарного крана ________________________________ Мпа
(допустимое)
количество одновременно испытываемых пожарных кранов на водоотдачу _____
штук (и) (далее – шт.).
Результаты испытаний
Водоотдача внутреннего противопожарного водоснабжения в период суток
наибольшего потребления воды на хозяйственные нужды от ____ час (а, ов) далее –
ч.) ____ минут (а, ы) (далее – мин.) до ____ ч. _____ мин. Составляет не менее ____
л/с, что ____________________ соответствует (не соответствует) требованиям
(номер и наименование проекта) нормативных правовых актов, действующих на
территории Республики Казахстан.
Запорные органы клапанов перемещаются вручную (без дополнительных технических
средств) из одного крайнего положения в другое; протечки через запорные органы
клапанов и через уплотнения штока после не менее трех циклов открытия и закрытия
клапана отсутствуют, диаметр диафрагм соответствует проектным данным.
Заключение по результатам испытаний
Работоспособность клапанов пожарных кранов _________________________________
(соответствует, не соответствует)
требованиями национальных, межгосударственных стандартов, нормативных
правовых актов, действующих на территории Республики Казахстан.
Председатель комиссии _____________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии ___________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма
Протокол
испытаний внутреннего противопожарного водоснабжения
на водоотдачу
г._______________                                     "____" ___________ 20___г.
Наименование эксплуатирующей организации
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Наименование объекта _____________________________________________________
_________________________________________________________________________
(здание, пожарный отсек)
Наименование обслуживающей организации
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Дата и время испытаний ____________________________________________________
Номера стояков и испытываемых пожарных кранов _____________________________;
Клапан пожарного крана типа _______________________________________________;
Ручной пожарный ствол типа ________________________________________________;
Длина и диаметр пожарного рукава ____________________ м, _________________ мм;
Пожарный насос типа ______________________________________________________;
Напор пожарного насоса при закрытых пожарных кранах ___________________ Мпа
В соответствии с требованиями нормативных правовых актов, действующих на
территории Республики Казахстан:
расход "диктующего" пожарного крана ____________________________________ л/с;
(допустимый)
давление у "диктующего" пожарного крана _______________________________ МПа;
(допустимое)
количество одновременно испытываемых пожарных кранов на водоотдачу _____ шт.
Результаты испытаний внутреннего противопожарного водоснабжения
на водоотдачу по "диктующему" пожарному крану
Номер испытаний
Номера стояков - пожарных кранов согласно гидравлической схеме (диаметр)
Диаметр
выходного отверстия, мм
Длина
рукавной линии,
м
Давление, МПа
Требуемый расход, л/с
Требуемая высота компактной части струи, м
Результаты испытаний
измеренное
требуемое
Заключение по результатам испытаний
Минимальная водоотдача внутреннего противопожарного водоснабжения
("диктующего" крана - наиболее удаленного от насоса и самых верхних пожарных
кранов каждого стояка) при работе ___________________________________________
__________________________________________________________________________
(одного крана или при совместной работе нескольких кранов)
в количестве _____ шт. ______________________________________________________
(указать номера кранов и стволов)
составляет не менее:
давление ______ МПа; расход ________ л/с; высота компактной части струи ______ м;
что ___________________________________________________________ требованиям
(соответствует, не соответствует)
национальных, межгосударственных стандартов, нормативных правовых актов,
действующих на территории Республики Казахстан.
Испытания провели ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма
Протокол
испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность
Наименование эксплуатирующей организации __________________________________
Наименование объекта ______________________________________________________
(здание, пожарный отсек)
Наименование обслуживающей организации ___________________________________
Дата и время испытаний ____________________________________________________
Клапаны пожарного крана типа ______________________________________________
Пожарный насос типа ______________________________________________________
Давление у "диктующего" закрытого пожарного крана ________________ МПа.
Результаты испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность
Номер стояка -
номер крана
Номер диафрагмы
крана
Диаметр диафрагмы, мм
Количество циклов "Открытие - Закрытие" клапана
Герметичность
(наличие протечек)
Результаты
испытаний
допустимый
измеренный
Заключение по результатам испытаний
Результаты испытаний клапанов пожарных кранов на работоспособность (возможность перемещение запорного органа клапана вручную без дополнительных технических средств из одного крайнего положения в другое, отсутствие течи через запорный орган клапана или через уплотнение штока после нескольких циклов открытия и закрытия клапана и соответствие диаметра диафрагм проектным данным) ________________
(соответствует, не соответствует)
национальных, межгосударственных стандартов и нормативных правовых актов, действующих на действующих на территории Республики Казахстан.
Испытания провели ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Образцы документов, заполняемые по результатам
технического обслуживания огнетушителей

1. Өрт сөндіргішке арналған пайдалану паспорты
1. Өрт сөндіргішке берілген нөмір __________________________________________________
2. Өрт сөндіргіштің пайдалануға берілген күні ________________________________________
3. Өрт сөндіргіштің орнатылған орны _______________________________________________
4. Өрт сөндіргіштің типі мен маркасы _______________________________________________
5. Өрт сөндіргішті әзірлеуші зауыт __________________________________________________
6. Зауыттық нөмірі _______________________________________________________________
7. Өрт сөндіргіштің дайындалған күні _______________________________________________
8. Зарядталған өрт сөндіретін заттың маркасы (концентрациясы) ________________________
Техникалық қызмет көрсету жүргізілген күні мен түрі
Өрт сөндіргіштің техникалық қызмет көрсету нәтижелері
Жауап
ты адам
ның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдай да)
Өрт сөндіргіш тораптарының сыртқы түрі мен жай-күйі
Өрт сөндіргіштің толық салмағы
Қысым (қысым индикаторы болған жағдай
да 1) немесе газ баллонының салмағы 2)
Жылжымалы өрт сөндіргіштің жүру бөлігінің жай-күйі
Анықталған кемшіліктерді жою бойыншақабылдан
ған шаралар
1) Толтырылатын өрт сөндіргіштің корпусындағы немесе газ баллонындағы қысым (егер ол сыртта орналастырылса және манометрмен немесе қысым индикаторымен жарақталса).
2) Өрт сөндіргіштен өрт сөндіретін затты айдап шығару үшін сұйытылған газы бар баллонның салмағы. Егер баллон өрт сөндіргіш корпусының ішінде орналастырылса, онда оның салмағы жылына бір рет анықталады (ұнтақты өрт сөндіргіштер үшін - ішінара), және өрт сөндіргіш паспортында көрсетілген мәнмен салыстырылады.
2. Өрт сөндіргіштерге техникалық қызмет көрсету журналы
Өрт сөндіргіш
тің № және марка
сы
Техникалық қызмет көрсету (түрі мен күні)
Техникалық жай-күйі туралы ескертулер
Қабыл
данған шаралар
Жауапты адам
ның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы
Өрт сөндіргіш торап
тарын тексе
ру
Өрт сөн
діру заты
ның сапа
сын тек
серу
Қысым индикаторын тексеру
Өрт сөндіргішті қайта заряд
тау
Өрт сөнді
ру тораптарын сынау
3. Өрт сөндіргіштерге сынаулар жүргізу және қайта зарядтау журнал
Өрт сөндір
гіш
тің № және марка
сы
Сынаулар мен қайта заряд
тау жүргіз
ілген күн; техникалық қызмет көрсетуді жүргіз
ген ұйым
Қа
рау және беріктігін сы
нау нәтижелері
Келе
сі жос
пар
лық сы
нау мерзімі
Өрт сөндіргішті қайта зарядтау жүргізу күні
Зарядталған өрт сөндіре
тін заттың маркасы (концентрациясы)
Қайта зарядтағаннан кейінгі тексеру
нәтижесі
Келесі жоспарлық қайта заряд
тау күні
Жауап
ты адам
ның лауазымы, тегі, аты, әкесі
нің аты (болған жағдайда)
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
5-қосымша
1-кесте
Тыныс алу аппараттары баллондарын және өкпені жасанды желдету аппараттарын
толтыруға арналған сығылған ауаға қойылатын талаптар
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Көміртек тотығының болуы, текше метрдегі миллиграмм (бұдан әрі – мг/м 3), артық емес
6
Майдың болуы, мг/м 3, артық емес
0,5
Көміртек қос тотығының болуы, %, артық емес

1. Эксплуатационный паспорт на огнетушитель
1. Номер, присвоенный огнетушителю ________________________________________
2. Дата введения огнетушителя в эксплуатацию _________________________________
3. Место установки огнетушителя ____________________________________________
4. Тип и марка огнетушителя _________________________________________________
5. Завод-изготовитель огнетушителя __________________________________________
6. Заводской номер _________________________________________________________
7. Дата изготовления огнетушителя ___________________________________________
8. Марка (концентрация) заряженного огнетушащего вещества____________________
Дата и вид проведенного технического обслуживания
Результаты технического обслуживания
огнетушителя
Должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
и подпись ответственного лица
Внешний вид и состояние узлов огнетушителя
Полная
масса огнетушителя
Давление (при наличии
индикатора давления)1) или масса газового баллона2)
Состояние ходовой части передвижного огнетушителя
Принятые меры по устранению отмеченных
недостатков
1) Давление в корпусе закачного огнетушителя или в газовом баллоне (если он
расположен снаружи и оснащен манометром или индикатором давления).
2) Масса баллона со сжиженным газом для вытеснения огнетушащего вещества из
огнетушителя. Если баллончик расположен внутри корпуса огнетушителя, то его масса
определяется раз в год (для порошковых огнетушителей - выборочно) и сравнивается
со значением, указанным в паспорте огнетушителя.
2. Журнал технического обслуживания огнетушителей
№ и
марка огнетушителя
Техническое обслуживание
(вид и дата)
Замечания о техническом состоянии
Принятые меры
Должность,
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись ответственного лица
Проверка узлов огнетушителя
Проверка качества огнетушащего
вещества
Проверка индикатора
давления
Перезарядка огнетушителя
Испытание узлов
огнетушителя
3. Журнал проведения испытаний и перезарядки огнетушителей
№ и марка огнетушителя
Дата проведения испытания и перезарядки; организация, проводившая техобслуживание
Результаты осмотра и испытания на
прочность
Срок следующего планового испытания
Дата
проведения
перезарядки огнетушителя
Марка (концентрация)
заряженного огнетушащего вещества
Результат осмотра
после
перезарядки
Дата
следую
щей плановой
перезарядки
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись ответственного лица
Приложение 5
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Таблица 1
Требования, предъявляемые к сжатому воздуху,
предназначенному для заполнения баллонов дыхательных аппаратов и
аппаратов искусственной вентиляции легких
Наименование показателя
Значение
Содержание окиси углерода, миллиграмм в кубических метрах (далее – мг/м 3), не более
6
Содержание масла, мг/м3, не более
0,5
Содержание двуокиси углерода, объемная доля (далее – об.) %, не более

0,05
Оттегінің болуы, көлемі %, артық емес
21,0±1
Ылғалдың болуы, мг/м 3 , артық емес
25,0
2-кесте
Газ тәрізді оттегіге қойылатын талаптар
Заттың атауы
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Газ тәрізді медициналық оттегі
Оттегінің көлемдік үлесі, %, кем емес
99,5
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
6-қосымша
Қолдану нәтижесінде ерікті негізде техникалық регламент талаптарының сақталуы
қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
2-тарау
ҚР СТ 1088
Өрт қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар
2
8, 11-т.
ҚР СТ 1712
Өрт техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықталуы. Өрт сөндіру крандарының клапандары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері
3
9-17,
21-22-т.
ҚР СТ 1719
Өрт техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықталуы. Өрт шкафтары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері
4
19-т.
ҚР СТ 1793
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрт жіптері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
5
20-т.
ҚР СТ 1910
Ғимараттың сыртқы қасбетімен биіктіктен дайындығы жоқ адамдарды құтқаруға арналған жеке құтқару құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
ҚР СТ 1794
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрттен құтқару секіру құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
ҚР СТ 1491
Өрттен құтқару жеңқұбырлы құрылғылар. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
ҚР СТ 1494
Арқанмен түсіру өрт құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
6
21-30-т.
ҚР СТ
Р МемСТ 51057
Өрт техникасы. Ауыспалы өрт сөндіргіштер. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
7
31-32-т.
ҚР СТ 1599
Өрт техникасы. Өрт сөндірушілердің жеке қорғану құралдары. Сығылған ауасы бар тыныс алу аппараттары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
8
34-т.
ҚР СТ 1718
Өрт техникасы. Өрт жабдығы. Қол өрт оқпандары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
9
38-т.
МемСТ 16714
Механикаландырылмаған қол өрт аспабы. Техникалық шарттар.
10
40-т.
МемСТ 8554
Өрт техникасы. Мотопомпалар. Қабылдау және сынау әдістері.
"Объектілерді қорғауға арналған
өрт техникасының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
7-қосымша
Зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу
қағидаларын қамтитын және техникалық регламенттің талаптарын қолдану және
орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті
стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
8, 11-т.
ҚР СТ 1712
Өрт техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықталуы. Өрт сөндіру крандарының клапандары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері
2
9-17,
21-22-т.
ҚР СТ 1719
Өрт техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдықталуы. Өрт шкафтары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері
3
8, 11, 14, 35-т.
ҚР СТ 1714
Өрт техникасы. Өрт жабдығы. Арынды өрт жеңқұбырлары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынау әдістері
4
19-т.
ҚР СТ 1793
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрт жіптері. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
5
20-т.
ҚР СТ 1910
Ғимараттың сыртқы қасбетімен биіктіктен дайындығы жоқ адамдарды құтқаруға арналған жеке құтқару құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1794
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрттен құтқару секіру құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1491
Өрттен құтқару жең құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1494
Арқанмен түсіру өрт құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
6
21-30-т.
ҚР СТ
Р МемСТ 51057
Өрт техникасы. Ауыспалы өрт сөндіргіштер. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
7
31-32-т.
ҚР СТ 1599
Өрт техникасы. Өрт сөндірушілердің жеке қорғану құралдары. Сығылған ауасы бар тыныс алу аппараттары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
8
34-т.
ҚР СТ 1718
Өрт техникасы. Өрт жабдығы. Қол өрт оқпандары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
СТ РК 1717
Өрт техникасы. Өрт жабдығы. Құрама лафеттік өрт оқпандары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
9
40-т.
МемСТ 8554
Өрт техникасы. Мотопомпалар. Қабылдау және сынау әдістері.

0,05
Содержание кислорода, об. %
21,0±1
Влагосодержание, мг/м3 , не более
25,0
Таблица 2
Требования, предъявляемые к газообразному кислороду
Наименование
вещества
Наименование показателя
Значение
Газообразный медицинский кислород
Объемная доля кислорода,
%, не менее
99,5
Приложение 6
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента
№ п/п
Элементы технического регламента
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
1
Глава 2
СТ РК 1088
Пожарная безопасность. Термины и определения
2
п. 8, 26
СТ РК 1712
Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Клапаны пожарных кранов. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
3
п. 9-14
СТ РК 1719
Техника пожарная. Оборудование
систем противопожарного водоснабжения. Шкафы пожарные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
4
п. 15
СТ РК 1793
Техника пожарная. Средства спасательные пожарные. Веревки пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
5
п. 16
СТ РК 1910
Индивидуальные спасательные устройства, предназначенные для спасения неподготовленных людей с высоты по внешнему фасаду здания.
Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1794
Техника пожарная
Средства спасательные пожарные. Устройства спасательные прыжковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1491
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1494
Устройства канатно-спусковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
6
п. 17-23
СТ РК ГОСТ Р 51057
Техника пожарная. Огнетушители переносные. Общие технические требования
Методы испытаний
7
п. 24-25
СТ РК 1599
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты пожарных. Дыхательные аппараты со сжатым воздухом. Общие технические требования. Методы испытаний.
8
п. 27-28
СТ РК 1718
Техника пожарная. Оборудование пожарное.
Стволы пожарные ручные. Общие технические требования. Методы испытаний.
9
п. 31
ГОСТ 16714
Инструмент пожарный ручной немеханизированный.
Технические условия.
10
п. 33-34
ГОСТ 8554
Техника пожарная. Мотопомпы. Приемка и методы испытаний.
Приложение 7
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности
пожарной техники для
защиты объектов"
Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции
№ п/п
Элементы технического регламента
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
1
п. 8, 26
СТ РК 1712
Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Клапаны пожарных кранов. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
2
п. 9-14
СТ РК 1719
Техника пожарная. Оборудование
Систем противопожарного водоснабжения. Шкафы пожарные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
3
п. 8
СТ РК 1714
Техника пожарная. Оборудование пожарное. Рукава пожарные напорные. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
4
п. 15
СТ РК 1793
Техника пожарная. Средства спасательные пожарные. Веревки пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
5
п. 16
СТ РК 1910
Индивидуальные спасательные устройства, предназначенные для спасения неподготовленных людей с высоты по внешнему фасаду здания.
Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1794
Техника пожарная
Средства спасательные пожарные. Устройства спасательные прыжковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1491
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1494
Устройства канатно-спусковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
6
п. 17-23
СТ РК ГОСТ Р 51057
Техника пожарная. Огнетушители переносные. Общие технические требования
Методы испытаний
7
п.24-25
СТ РК 1599
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты пожарных. Дыхательные аппараты со сжатым воздухом. Общие технические требования. Методы испытаний.
8
п.27-28
СТ РК 1718
Техника пожарная. Оборудование пожарное.
Стволы пожарные ручные. Общие технические требования. Методы испытаний.
СТ РК 1717
Техника пожарная. Оборудование пожарное. Стволы пожарные лафетные комбинированные. Общие технические требования. Методы испытаний
9
п. 33-34
ГОСТ 8554
Техника пожарная. Мотопомпы. Приемка и методы испытаний.