Қалалық рельсті көлікті күтіп-ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 25 шілдедегі № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 тамызда № 15585 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңының 25-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қалалық рельстік көлікті күтіп-ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 ж. 25 шілдедегі
№ 500 бұйрығымен
бекітілген
Қалалық рельсті көлікті күтіп-ұстау, техникалық қызмет
көрсету және жөндеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қалалық рельстік көлікті күтіп-ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген және рельстік көлікті ұстау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 июля 2017 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2017 года № 15585.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 25 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 июля 2017 года № 500
Правила
содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" и определяют порядок содержания, технического обслуживания и ремонта городского рельсового транспорта.

2. Осы қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) қалалық рельстік көлік – қала шекарасындағы және қала маңындағы аймақтағы жолдар бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған көлік түрі (метрополитен, трамвай, жеңіл рельстік, монорельстік көлік);
2) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жаяу жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты әлеуметтік маңызы бар тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельстік көлік түрі;
3) трамвай – қала шекарасында берілген бағыттар бойынша жолаушыларды тасымалдауға арналған қалалық рельстік көлік түрі;
4) жеңіл рельстік көлік – арнайы бөлінген жолдар бойынша жолаушылар мен багажды жүйелі әлеуметтік маңызды тасымалдауды жүзеге асыратын және габариті, жүк көтергіштігі және қозғалыс жылдамдығы жағынан метрополитен мен темір жолға қарағанда кіші қалалық рельстік көлік түрі;
5) монорельстік көлік – бір рельсті жолдар бойынша жүруге арналған қалалық рельстік көлік түрі;
6) көлік кәсіпорны – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін жүктерді, жолаушыларды, багажды тасымалдау, сақтау көлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі қызметпен айналысатын заңды тұлға;
7) техникалық қызмет көрсету – рельстік көлік құралдарын жарамды жағдайда және сыртқы түрі тиісті қалыпта ұстауға, істен шығуның және бұзылуының алдын алуға, сондай-ақ оларды уақытында жою мақсатында анықтау, қозғалыс және жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған операциялар кешені;
8) жөндеу – қалалық рельстік көліктің жұмысқа қабілеттілігін олардың кейбір бөлшектерін ауыстыру немесе қалпына келтіру арқылы қамтамасыз етуге немесе қалпына келтіру үшін орындалатын іс-әрекеттер кешені.
2-тарау. Қалалық рельстік көлікті күтіп-ұстау тәртібі
3. Қалалық рельстік көлікті оның үздіксіз жұмыс және қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін көлік кәсіпорны жарамды жағдайда ұстайды.
4. Қалалық рельстік көліктің әрбір бірлігі айырым белгілерімен және жазулармен қамтамасыз етіледі: нөмірі, жасап шығарушы тақтайшасы, ыдысының салмағы, резервуарлар мен бақылау аспаптарын куәландыру туралы тақтайшалар мен жазулар.
5. Қалалық рельстік көліктің әрбір бірлігіне техникалық және пайдаланымдық сипаттамаларын қамтитын техникалық паспорт, сондай-ақ техникалық жай – күйі журналы жүргізіледі.
6. Көлік кәсіпорны қалалық рельстік көлікті жарамды жай-күйде ұстауды техникалық қызмет көрсету және жөндеу жолымен қамтамасыз етеді.

2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) городской рельсовый транспорт – вид транспорта (метрополитен, трамвай, легкорельсовый, монорельсовый транспорт), предназначенный для перевозки пассажиров по путям в границах города и пригородной зоне;
2) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
3) трамвай – вид городского рельсового транспорта, предназначенный для перевозки пассажиров по заданным маршрутам в границах города;
4) легкорельсовый транспорт – вид городского рельсового транспорта, осуществляющего регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по отдельно выделенным путям и характеризующегося меньшими, чем у метрополитена и железной дороги, габаритами, грузоподъемностью и скоростью сообщения;
5) монорельсовый транспорт – вид городского рельсового транспорта, предназначенный для передвижения по одному рельсовому пути;
6) транспортное предприятие – юридическое лицо, занятое деятельностью по перевозке грузов, пассажиров, багажа, хранению, техническому обслуживанию и ремонту транспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) техническое обслуживание – комплекс операций, направленных на поддержание рельсового транспортного средства в исправном состоянии и надлежащем внешнем виде, предупреждение отказов и неисправностей, а также выявление их с целью своевременного устранения, обеспечение безопасности движения и пассажиров;
8) ремонт – комплекс действий, выполняемых для обеспечения или восстановления работоспособности городского рельсового транспорта с заменой или восстановлением отдельных его частей.
Глава 2. Порядок содержания городского рельсового транспорта
3. Городской рельсовый транспорт содержится транспортным предприятием в исправном состоянии, обеспечивающем его бесперебойную работу и безопасность движения.
4. Каждая единица городского рельсового транспорта обеспечивается отличительными знаками и надписями: номер, табличка завода-изготовителя, вес тары, таблички и надписи об освидетельствовании резервуаров и контрольных приборов.
5. На каждую единицу городского рельсового транспорта ведется технический паспорт, содержащий технические и эксплуатационные характеристики, а также журнал технического состояния.
6. Транспортное предприятие обеспечивает содержание городского рельсового транспорта в исправном состоянии, путем проведения технического обслуживания и ремонта.

7. Қалалық рельстік көліктің қандай да бір ақаулықтарының пайда болуының алдын алу және олардың қызмет етуінің ұзақ мерзімдерін қамтамасыз етуді оларды ұстауға жауапты адамдар қамтамасыз етеді.
3-тарау. Қалалық рельстік көлікке техникалық қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Метрополитен мен монорельстік көліктерге техникалық қызмет көрсету
8. Метрополитен мен монорельстік көлікке техникалық қызмет көрсету оны жүргізу кезеңділігіне байланысты мынадай түрлерге бөлінеді:
1) метрополитен мен монорельстік көлікке бірінші техникалық қызмет көрсету – 2 000 км (± 200 км) жүрген кезде;
2) метрополитен мен монорельстік көлікке екінші техникалық қызмет көрсету – 25 000 км (± 2 500 км) жүрген кезде.
9. Метрополитен мен монорельстік көлікке бірінші техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезіндегі жұмыстарға:
1) механикалық жабдықтың жұмысын тексеру:
букстің қызу температурасын, редуктор корпусын, тартымдық электроқозғалтқыш мойынтіректерін және тісті муфталарды инфрақызыл термометрдің көмегімен тексеру;
доңғалақ жұптарын тексеру, олардың әрқайсысы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 35 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10329 тіркелген) Рельстік көлік құралдарын техникалық пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес болуы қажет;
арбаның рамасы мен кергішінің, тірек кронштейннің, шүберін діңгегінің, жетекші тегершіктің (жетекші механизм бекіткіш), бірбуынды механизмні бекіту кронштейнінің, тежеу цилиндрің кронштейнінің, тартымдық электрқозғалтқыштың кронштейнінің, теңестіруші клапанының бекіту кронштейнінің жарықшақтардың, бұзылулардың және көзге көрінетін зақымдануының болмауын тексеру;
бұрандалы қосылыстардың бекітілуін тексеру;
осьті буксте қызу белгілерінің болуын (бояудың түссіздену және ұшуы), осьті букстің артқы бөлігінен қандай да бір майдың ағуын тексеру;
осьті буксте механикалық бұзылулардың және жарықшақ болмауын, алдыңғы қақпақтың сенімді тығыздалуын тексеру;
бұрандамада арнайы орнатылған белгілердің жылжып кетпеуін тексеру (бұрандамалар мен гайкаларды босап кетпеуін көзбен қарап тексеру);
бастапқы аспаның жай-күйін, қыртыстануының, резеңкенің жергілікті зақымдануының және бұрандамалардағы белгілердің жылжуының болмауын тексеру;
ток қабылдағыштың барлық толымдаушы тетіктерінің зақымдалуын тексеру жүргізіледі:
ток қабылдағыш тоспаның тозуын, ток қабылдағыштағы пневматикалық қосылыстардың ауа жібермеуін механикалық тексеру;
ток қабылдағыш тоспаның тозуын тексеру;
ток қабылдағыштың текстолиттік изоляторындағы жарықшақтар және басқа да зақымдануларды болмауын тексеру;
электр кабельдердің және олардың клеммаларының бекітілуін тексеру;
болттар мен гайкалардағы белгілердің жылжып кетпеуін тексеру;
екінші аспаның пневмокөпшіктерінің теңестіруші клапанын және сенімді қосылуын, зақымдануының және ауа кету белгілерінің болмауын тексеру;
Екінші аспаның пневмокөпшіктерінде мыналардың болуы тексеріледі: тесілулер, ауаның шығуы, гармошканың тозуы, ауа жіберу, сызаттар, пневмокөпшіктің кез келген жеріндегі модификациялар, резеңке және металл тетіктердің жалғастырғыштарының бұзылуы;
редуктор корпусының жағдайы:
жарықшақтар мен бұзылулардың болмауы, сондай-ақ редуктор корпусының жоғары және төменгі жартысының бекітулері, төкпе қақпағы;
редуктор корпусының жоғары және төменгі бетіндегі ойықтан май ағуының болмауы;
редуктордың іліну түйінінің жай-күйі және оның бекітілу сенімділігі, өлшеу әйнегі арқылы май деңгейі тексеріледі;
тартымдық электрқозғалтқышы корпусында жарықшақтар мен басқа да механикалық зақымданулардың болмауы, электр кабельдерінің қажалуы мен олардың ілінуі, май ағуы;
мойынтіректерді майлауға арналған майлағыш қақпағының болуы, іліп қою түйіндерінің жағдайы мен бекіту сенімділігі, болттар мен гайкалардағы белгілердің жылжып кетпеуі тексеріледі;
шүберін түйінде жарықшақтар мен зақымданудың болмауы, қапталдағы буферлердің резеңке элементтерінің, тартымдық біліктердің жағдайы, қапталғы демпфер, болттар мен гайкаларда белгілердің жылжып кетпеуі тексеріледі;
шінтірек-тежеуіш тетіктер мен түйіндердің жағдайы мен бекітілуі:
тежеу қалыптары, аспалар, шінтіректер, төлкелер, шайбалар, қалыптың фиксаторлары, тежегіш құрылғылары;
рычагтік-тежегіштік берілістің барлық тетіктерінің зақымдануы, жарықшақтары және тозуы;
валиктердің, шайбалардың, шплинттердің бекітілуі;
тежегіш цилиндрінің корпусы мен қалыптың қалыңдығы тексеріледі;
тежегіш дискісі, тежегіш дискісінің бірқалыпты тозатын жұмыс беті, тексеріледі, сондай-ақ жарықшақтар мен тоттанудың болмауы қажет. Болттар мен гайкаларда белгілердің жылжып кетпеуі тексеріледі;
жал майлағыштың жай-күйі және оның дұрыс орнатылуы, корпусында жарықшақтың болмауы тексеріледі. Жал майлағыштың карандашының доңғалақ жұбына жанасуы тексеріледі;
автотізбек пен жартылай тізбектің корпусындағы зақымданулардың болмауы тексеріледі, тізбекті механизм білігінің бекіту тетіктері, электр кабельдері, ауаөткізгіштер тексеріледі. Автотізбек мен жартылай тізбектің рельс басынан биіктігі өлшенеді;
вагонасты құрылғылары блогының жағдайы мен бекітілуі тексеріледі.
еден жамылғысы, қабырғалар, тұтқалар, терезелер, жылыту жүйесінің желдету торлары, желдеткіш пен кондиционерлер, орындықтар, экстрендік тежегіш кранының бүтіндігі тексеріледі;
машинист кабинасы есігінің кілттері мен тұтқаларының жұмысы тексеріледі, метрополитен мен монорельстік көліктер кабинасы мен салонының автоматты есіктері тексеріледі, машинист кабинасындағы апаттық есіктер тексеріледі.
Метрополитен мен монорельстік көліктер кузовының жағдайы механикалық зақымданулардың майысулар мен сызылулардың болмауын тексереді;
вагонасты құрылғыларын бекітуге арналған кузов кронштейнінің, кузов шегеленулерінің жағдайы;

7. Предупреждение появления каких-либо неисправностей и обеспечение длительных сроков службы городского рельсового транспорта обеспечивается лицами, определяемыми транспортными предприятиями ответственными за их содержание.
Глава 3. Порядок технического обслуживания городского рельсового транспорта
Параграф 1. Техническое обслуживание метрополитена и монорельсового транспорта
8. Техническое обслуживание метрополитена и монорельсового транспорта в зависимости от периода его проведения, подразделяются на следующие виды:
1) первое техническое обслуживание метрополитена и монорельсового транспорта – при пробеге 2 000 км (± 200 км);
2) второе техническое обслуживание метрополитена и монорельсового транспорта – каждые 25 000 км (± 2 500 км).
9. При первичном техническом обслуживании метрополитена и монорельсового транспорта проводятся следующие действия:
1) проверка работы механического оборудования:
проверка с помощью инфракрасного термометра температуры нагрева букс, корпуса редуктора, подшипников тягового электродвигателя и зубчатой муфты;
осмотр колесных пар, каждая из которых должна соответствовать требованиям Правил технической эксплуатации рельсовых транспортных средств, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 35 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10329);
осмотр отсутствия трещин, повреждений и видимых деформаций рамы тележки и подрамника, опорного кронштейна, шкворневого бруса, кронштейна ведущей шестерни (крепления приводного механизма), кронштейна крепления однозвенного механизма, кронштейна тормозного цилиндра, кронштейна тягового электродвигателя, кронштейна крепления уравнительного клапана;
проверка крепления резьбовых соединений;
осмотр осевой буксы на наличие следов перегрева (обесцвечивание и вздувание краски), какой–либо утечки смазки с задней части осевой буксы;
проверка осевой буксы на отсутствие механических повреждений и трещин, надежное уплотнение передней крышки;
проверка отсутствия сдвигов меток, специально размеченных на болтах (визуальная проверка ослабления болтов и гаек);
проверка состояния первичной подвески, отсутствие расслоения, местной деформации резины и сдвигов меток на болтах;
производится обследование на наличие повреждения всех комплектующих деталей токоприемника:
путем механической проверки опускания токоприемного башмака, отсутствия утечек воздуха пневматических соединений токоприемника;
проверки износа башмака токоприемника;
проверки отсутствия трещин и других повреждений на текстолитовом изоляторе токоприемника;
проверки крепления электрических кабелей и их клеммы;
проверки отсутствия сдвигов меток на болтах и гайках;
проверки уравнительного клапана пневмоподушки вторичной подвески и соединения на надежность, отсутствие повреждений и признаки утечки воздуха;
осматриваются пневмоподушки вторичной подвески на наличие: проколов, утечку воздуха, износ гармошки, вздувание, трещины, любые локальные модификации профиля пневмоподушки, нарушение сцепления резиновых и металлических деталей;
осматривается состояние корпусов редукторов:
на отсутствие трещин и повреждений, а также крепление верхней и нижней половинки корпусов редукторов, сливных пробок;
на отсутствие утечки масла по плоскости разъема верхней и нижней половин корпусов редуктора, сливных пробок;
состояние узла подвешивания редуктора и надежность крепления, уровень масла через мерное стекло;
проверяется тяговый электродвигатель на отсутствие трещин и других механических повреждений в корпусе, потертости электрических кабелей и их подвешивание, утечки смазки;
проверяется наличие пробок масленок для смазки подшипников, состояние узла подвешивания и надежность креплений, отсутствие сдвигов меток на болтах и гайках;
проверяются состояние шкворневого узла на отсутствие трещин и повреждений, состояние резиновых элементов боковых буферов, тяговых стержней, боковой демпфер, отсутствие сдвигов меток на болтах и гайках;
осматривается состояние и крепление узлов и деталей рычажно–тормозной передачи:
тормозных колодок, подвесок, рычагов, втулок, шайб, фиксаторов колодок, отмораживающих устройств;
отсутствие трещин, сколов и износов всех деталей рычажно–тормозной передачи;
крепления валиков, шайб, шплинтов;
корпуса тормозного цилиндра и толщины колодок;
осматривается тормозной диск, рабочая поверхность тормозного диска которая должна иметь равномерный износ, а также должны отсутствовать трещины и ржавчина. Проверяется отсутствие сдвигов меток на болтах и гайках;
осматривается состояние и крепление гребнесмазывателя и правильность его установки, проверяется отсутствие трещин в корпусе. Проверяется прилегание карандаша гребнесмазывателя к гребню колесной пары;
проверяется отсутствие повреждений по корпусу автосцепки и полусцепки, осматривается состояние и крепление деталей привода сцепного механизма, электрических кабелей, воздухопроводов. Замеряется высота автосцепок и полусцепок от уровня головки рельса;
осматривается состояние и крепление блоков подвагонного оборудования;
проверяется покрытие пола, стены, поручни, окна, вентиляционные решетки отопления, вентиляции и кондиционирования, сиденья, целостность кранов экстренного торможения;
проверяется работа замков и ручек дверей кабины машиниста, проверяются двери автоматов в кабине и салоне метрополитена и монорельсового транспорта, осматриваются аварийные двери в кабине машиниста;
осматривается состояние кузова метрополитена и монорельсового транспорта на отсутствие механических повреждений в виде вмятины, царапины;
осматривается состояние кронштейнов кузова для крепления подвагонного оборудования, заклепок кузова;

2) электропневматикалық құрылғылардың жұмысы:
тежегіш магистралы мен тежегіш цилиндрлеріндегі қысымды машинист кабинасындағы басқару пультінде орналасқан манометр көрсеткішімен тексеру;
есіктерді синхронды ашылуын және жабылуын тексеру;
тежегіш магистралының ауа шығару уақытын мотор-компрессормен, ал сондай-ақ екі мотор-компрессордың уақытылы синхронды ажыратылуын бақылау және мониторинг жүйесіндегі мониторда тексеру;
электропневматикалық тежегіштің жұмысын тексеру;
ауа құбыр желісі мен резервуарлардағы ауаның шығуын тыңдау арқылы және (немесе) қажет болғанда сабын көпіршіктері арқылы тексеру;
әрбір түйін үшін ауаны жабу кранының жұмысын тексеру;
3) электр құрылғыларының жұмысы:
қуаттанудың қосалқы блогының жағдайын метрополитен мен монорельстік көліктер қосылғаннан кейін бақылау және мониторинг жүйесі мониторында тексеру;
инвертордың, мотор-компрессордың, жоғары жылдамдықты ажыратқыштың, сызықтық ажыратқыштың, ток қабылдағыштың жағдайын тексеру;
желідегі кернеуді тексеру, қуаттану "стингер" режимінде болуы қажет;
аккумулятор батареяларының қуатын басқару пультіндегі вольтметрмен тексеру;
бақылау және мониторинг жүйесіндегі қателер мен жаңылуларды бақылау және мониторинг жүйесінде тексеру;
индикатор кнопкаларының жануын тестілеу;
дыбыстық сигналдың, терезе тазалағыштың, алыс және жақын жарықтандыру фарларының, "Жолаушы – Машинист" хабарлау байланысының, ток қабылдағыштың жұмысын көтеру және түсіру, жылыту, желдету мен кондиционерлеу жолымен тексеру;
машинист кабинасы мен салонның жарықтандырылуын тексеру;
есіктердің жұмысын тексеру, синхронды ашылу мен жабылу 2,5 секундты құрайды;
бейнебақылау камераларының, аялдама тежегішінің жұмысын тексеру;
машинист бақылаушыдан басқару тізбегі аппаратының жұмысын реверсивтік тұтқаны "Алға" жағдайына және бас тұтқаны кезекпен бақылаушыны 1, 2, 3 және 4 жағдайыны қою кезінде, сондай-ақ тежегіште 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 жағдайына және шұғыл тежеу 8 жағдайына қою кезінде тексеру. "Артқа" жағдайында да осылай тексеріледі.
10. Метрополитен мен монорельстік көліктерге екінші техникалық қызмет көрсету кезінде осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген бірінші техникалық қызмет көрсетуде көзделген жұмыстардың барлығы да орындалады, сондай-ақ мынадай қосымша жұмыстар жүргізіледі:
1) механикалық жабдықтың жұмысын тексеру кезінде:
жауапты түйіндер мен тетіктер тексеріледі, жиі қажалатын беттердегі майлау қосылады, жылыту блогындағы хладагенттің, ауаны желдету мен конденционердің жағдайын тексеру;
вагон салонындағы жылыту, желдету және конденционер ауа тарату блогының қақпағы ашылады, аралас ауа сүзгісі алынып, үрленеді;
жылыту, ауаны желдету және конденционер блогының, жекелей желдету, салқындату, жылыту, аялдама кезінде жылыту мен машинист кабинасын жылыту жұмысын тексеру;
сұйық құбыр желісінде орнатылған қарау терезесі арқылы метрополитен мен монорельсті көліктердің төбесіндегі жылыту, желдету және ауа баптау блогының жоғары қақпағы ашылады және "жасыл" немесе "сары" түстердің өзгеру индикаторларын тексеру;
өрттен сақтау датчиктері алынып, қысылған ауамен үрленеді;
метрополитен мен монорельсті көліктердің астына құрылғыларды бекітуге арналған кузовтағы кронштейндер мен тойтарып шегендеулердің жағдайын тексеру;

2) проверка работы электропневматического оборудования:
проверка давления в тормозной магистрали и тормозных цилиндрах по показаниям манометров на пульте управления в кабине машиниста;
проверка работы дверей на синхронное открывание и закрывание;
проверка времени откачки тормозной магистрали мотор-компрессором, а также своевременного синхронного отключения обоих мотор-компрессоров на мониторе системы контроля и мониторинга;
проверка действия электропневматических тормозов;
проверка на слух и (или) при необходимости с помощью мыльного раствора отсутствия утечек воздуха из воздушных трубопроводов и резервуаров;
проверка работы кранов перекрытия воздуха для каждого узла;
3) проверка работы электрического оборудования:
проверка статуса вспомогательного блока питания после включения метрополитена и монорельсового транспорта на мониторе системы контроля и мониторинга;
проверка статуса инвертора, мотор-компрессора, высокоскоростного переключателя, линейного выключателя, токоприемника;
проверка напряжения в сети, питание должно быть в режиме "стингер";
проверка напряжения аккумуляторных батарей по вольтметру на пульте управления;
проверка наличия ошибок и сбоев в системы контроля и мониторинга;
тестирование загорания кнопок индикаторов;
проверка работы звукового сигнала, стеклоочистителя, фар дальнего и ближнего света, связи "Пассажир – Машинист" оповещения, токоприемников путем поднятия и опускания, отопления, вентиляции и кондиционирования;
проверка освещения кабины машиниста и салона;
проверка работы дверей, синхронное открытие и закрытие составляет 2,5 секунды;
проверка работы камер видеонаблюдения, стояночного тормоза;
проверка работы аппаратов цепи управления от контроллера машиниста при постановке реверсивной рукоятки в положение "Вперед" и поочередной постановке главной рукоятки в 1, 2, 3 и 4 положение контроллера, а также на торможение 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 положение и 8 положение экстренный тормоз. Аналогично выполняется проверка в положении "Назад".
10. Второе техническое обслуживание метрополитена и монорельсового транспорта включает в себя все действия, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил, а также включает следующие дополнительные действия:
1) при проверке работы механического оборудования:
проверка ответственных узлов и деталей, добавление смазки в узлы с часто трущимися поверхностями, проверка состояния хладагента в блоке отопления, вентилляции и конденционирования воздуха;
открывание крышки блока распределения воздуха отопления, вентилляции и кондеционирования в салоне вагона, снятие фильтров смешанного воздуха и продувание;
проверка режимы блока отопления, вентилляции и конденционирования воздуха, отдельно режимы вентиляции, охлаждения, отопления, отопления во время стоянки и отопления кабины машиниста;
снятие верхней крышки блока отопления, вентилляции и конденционирования на крыше метрополитена и монорельсового транспорта, через смотровое стекло, установленное на жидкостном трубопроводе и проверка индикатора изменения цвета "зеленый" или "желтый";
снятие пожарных датчиков и продувание сжатым воздухом;
проверка состояния кронштейнов и заклепок кузова для крепления оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом;

2) электропневматикалық құрылғылардың жұмысы:
есікті басқару блогындағы ақаулық кодтардың болмауын тексеру;
есікті бағыттағыштардың шаң мен құмнан бітеліп қалмауы, пневмошлангілерден ауаның кетпеуі, есіктің роликтерін тексеру;
есіктің механикалық ашылып-жабылуындағы бөгде дыбыстардың болмауын тексеру;
тежегіш магистралының компрессормен үрлену уақыты, сондай-ақ бақылау және мониторинг жүйесіндегі екі мотор-компрессордың уақытында синхронды ажыратылуын тексеру;
картердегі майдың деңгейі өлшеу терезесі арқылы тексеріледі, ауа сүзгісі үрленеді;
тежегішті басқару блогының жұмысы, шұғыл тежеу клапоны, жүктемені реттеу клапаны, дифференциалды клапан, шегіндірілген тежеу клапаны, метрополитен мен монорельсті көліктердің басындағы диагностикалық штуцерді тексеру;
3) электр құрылғыларының жұмысы:
еріткішті, электр қозғалтқыштың жұмыс жағдайы, желдеткіш пен жылыту аспаптарының сыртқы жағдайы мен жабдықтарын тексеру;
желдеткіштің бағыттаушы каналдарын және ауа беруші құбырлардың әрбір шетін тазалау (жұмсақ шланг);
бас ажыратқыштың қорабын, ілмек тетіктерін, болттардың жағдайын, клеммаларды, байланыстыру желілері, қысқа тұйықталу беті мен тізбегін, сондай-ақ қосымша түйісудің сыртқы түрін тексеру;
желілік ажыратқыш қорабын, оның корпусын, ілмек жабдықтар, резистор мен электрожелі сапасын тексеру;
клеммалық қорапты, дәнекерлерді, болттардың қатайтылуын, қысқа тұйықталу тізбегін, изоляторлардың зақымдануын тексеру;
4) вагонның жекелеген тетіктері шлангінің көмегімен қысымды ауамен үрленеді. Осыдан кейін метрополитен мен монорельстік көлікті вагон жуатын кешенде жуады және жүріс бөліктерін шаң мен топырақтан тазартады. Кузовтің ішінде метрополитен мен монорельстік көліктің еденін ылғалды тазарту жүргізіледі.
11. Метрополитен мен монорельстік көлікті бірінші және екінші техникалық қызмет көрсету аяқталғаннан кейін оларды сыртқы және ішкі тазалау жүргізіледі. Бұл ретте, қысқы уақытта, егер ауаның температурасы 3ºС-тан төмен болса, вагон жуу кешенінде жууға тыйым салынады, метрополитен мен монорельстік көліктің кузовын жуу қолмен жүргізіледі.
Техникалық қызмет көрсету сапасын бақылауды ауысымдық шебер және ыстық резерв машинисі жүргізеді.
2-параграф. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке техникалық қызмет көрсету
12. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке техникалық қызмет көрсету орындалатын жұмыстардың бойынша кезеңділігі мынадай түрлерге бөлінеді:
1) трамвай мен жеңіл рельсті көлікке күн сайын техникалық қызмет көрсету – күн сайын трамвай мен жеңіл рельсті көлік желіге шыққанға дейін;

2) при проверке работы электропневматического оборудования:
проверка отсутствия кодов неисправностей в блоке управления дверями;
проверка засорения пылью и песком направляющих дверей, пневмошланги на утечку воздуха, ролики дверей;
проверка на посторонние шумы механическим открытием и закрытием двери;
проверка времени откачки тормозной магистрали мотором-компрессором, а также своевременное синхронное отключение обоих моторов-компрессоров на мониторе системы контроля и мониторинга;
проверка уровня масла в картере через мерное стекло, продувается воздушный фильтр;
проверка работа блока управления тормозами, клапана экстренного торможения, клапана регулировки нагрузки, дифференциального клапана, клапана растормаживания, диагностического штуцера с головы метрополитена и монорельсового транспорта;
3) при проверке работы электрического оборудования:
проверка оттаивателя, внешнее состояние и оснастка, рабочее состояние электродвигателя, вентилятора и отопительного прибора;
очистка направляющих каналов вентилятора и каждый конец трубки подачи воздуха (гибкий шланг);
проверка коробки главного выключателя, запорные детали, состояние болтов, клемм, соединительных линий, поверхность и цепь короткого замыкания, а также внешний вид дополнительного контакта;
проверка коробки линейного выключателя, его корпус, запорное оборудование, резистор и качество электропровода;
проверка клеммной коробки, заварки, затянутости болтов, цепи короткого замыкания, повреждения изолятора;
4) продуваются отдельные вагонные узлы сжатым воздухом при помощи шланга. После этого метрополитен и монорельсовый транспорт промывают в вагономоечном комплексе и протирают от загрязнения и пыли его ходовые части. Внутри кузова выполняют влажную уборку пола метрополитена и монорельсового транспорта.
11. По окончании первого и второго технического обслуживания метрополитена и монорельсового транспорта производится их наружная и внутренняя чистка. При этом, в зимнее время, если температура окружающего воздуха ниже 3ºС, мойка кузова метрополитена и монорельсового транспорта производится вручную.
Контроль за качеством проведения технического обслуживания производит сменный мастер и машинист горячего резерва.
Параграф 2. Техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта
12. Техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта по периодичности выполняемых работ подразделяется на следующие виды:
1) ежедневное техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта – ежедневно до выпуска трамвая и легкорельсового транспорта на линию;

2) трамвай мен жеңілрельсті көлікке бірінші техникалық қызмет көрсету – 7-9 тәулікте бір рет күндізгі уақытта;
3) трамвай мен жеңіл рельсті көлікке екінші техникалық қызмет көрсету – әрбір 6-8 мың км сайын;
4) трамвай мен жеңіл рельсті көлікке маусымдық техникалық қызмет көрсету – көлік кәсіпорны белгілеген кестеге сәйкес жылына екі рет.
13. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке техникалық қызмет көрсетуде болу ұзақтығы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нормадан аспауы қажет.
14. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке күн сайын техникалық қызмет көрсету жұмыстарына:
қабылдау бойынша жұмыстар;
жуу-жинау және тазалау жұмыстары;
кузовтің ішкі және сыртқы жабдықтары бойынша жұмыстар;
тұтқаларды, тіректердің, көпшіктер мен орындық арқалықтарының жағдайы мен бекітілуін тексеру;
есіктердің жарамдылығын, салон мен кабинадағы терезелердің бүтіндігін тексеру;
еден жамылғысын, салондағы люк қақпағының тығыз жабылуын, борттардың ішкі жапсырмалары мен салонның төбесінің жағдайын тексеру;
ішкі жапсырмалардың жағдайын, маршруттық көрсеткіштерді, артқы көрініс айнасының жағдайын тексеру;
вагонаралық тасалау торларының жағдайы мен беріктігін тексеру;
электр жабдықтары бойынша жұмыстар:
рама элементтерінің, пантограф желілеріне баратын шунттардың жағдайы мен беріктігін тексеру;
токқабылдағыштың қосымшаларының жағдайы мен беріктігін, пантографды көтеріу және түсіру кезінде қысылып қалудың болмауын тексеру;
басқару пультіндегі аспаптардың, тумблерлердің, бақылау шамдарының жағдайын тексеру;
сақтандырғыштардың болуын және жағдайын тексеру;
бөліп таратқыш қалқандағы жарықтық және дыбыстық сигнал беру, ажыратқыштар мен ауыстырып – қосқыштардың жағдайын және жұмысын тексеру;
салонның жарықтануын тексеру;
терезе тазалағыштар мен жуғыштардың жұмысын тексеру;
ажыратқыштар жұмысындағы механикалық қысылып қалудың болмауын, автоматтық ажыратқыштағы пломбалардың болуын тексеру;
бақылаушы жүргізушінің тұтқасының позициялардығы нақты тұрақтану, тұйықталу мен құлыптардың жарамдылығын тексеру;
тежегішті жіберу мен тунгалық кедергілері бар жәшіктердің ілінүінің сенімділігін, изоляторлардың бүтіндігін тексеру;
аккумулятор батареясының сыртқы жағдайын тексеру;
қосалқы электр қозғалтқыштың сыртқы жағдайын тексеру;
реостатты бақылауыш корпусының жағдайын, тығыздағыштардың болуы мен жағдайын, құлыптардың жарамдылығын тексеру;
қауіпсіздік педалі жұмысының жарамдылығын тексеру;
тартымдық және қосалқы электр қозғалтқыш коллекторларының қақпағының бекітілуін тексеру;
механикалық жабдықтар бойынша жұмыс:
бандаждардың жағдайын, орталық гайкалар мен шеткері болттардың гайкаларының, тұйықталу шунттарының жағдайын тексеру;
тартымдық редукторында майдың ағып кетерінің болмауын тексеру;
барабандық (дискілік) тежегіштердің жағдайын тексеру, және қажет болған кезде реттеу;
құмсалғыштың жағдайын және жұмысын тексеру;
карданды вал мойынтірек тікенекті қақпағын мен фланцтердің бекітілу беріктігін тексеру;
тізбекті аспаптардың жағдайын, қосымша тізбектелу вилкаларының, буферасты тоғындардың жағдайын тексеру;
сақтандырғыш құрылғыларының жағдайы мен тұрысын тексеру;
пневматикалық жабдықтар бойынша жұмыс:
пневможүйе элементтерінің жағдайы мен бекітілуін тексеру;
компрессордың жағдайын және бекітілуін тексеру (компрессордың өнімділігін аспаппен тексеру поезд кітабында тиісті жазбалар болған кезде жүргізіледі);
қысымды реттегіштің жұмысын тексеру (поезд кітабында тиісті жазбалар болған кезде жүргізіледі);
пнавможүйенің герметикасын ауа шығуын тыңдау арқылы тексеру (пневможүйенің герметикасын ауа шығуын тыңдау арқылы аспаппен тексеру поезд кітабында тиісті жазбалар болған кезде жүргізіледі);
сақтандырғыш клапанның жұмысын және манометрдің жарамдылығын, оларда пломбаның болауын тексеру;
машинист краны мен есіктерді басқару крандарының беріктігін және герметикасын тексеру;
нөмірлер мен маршрут көрсеткіштерінің болуы мен сәйкестігін, сондай-ақ құмсалғышта құрғақ құмның болуын, өртсөндіргішті (құм салынған жәшік), сырғанауға қарсы тоспа, қосалқы сүйреу шынжырының, апаттық аялдама белгісінің және сүйменнің болуын тексеру;
майлау-май құю жұмыстары трамвайлар мен жеңіл рельсті көліктерде қолданылатын жанар-жағармай материалдарының химмотологиялық картасы бойынша жүргізіледі.

2) первое техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта – один раз в 7-9 суток в дневное время;
3) второе техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта – через каждые 6-8 тыс. км;
4) сезонное техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта – два раза в год согласно графику, установленному транспортным предприятием.
13. Продолжительность нахождения трамвая и легкорельсового транспорта в техническом обслуживании не должна превышать нормативы продолжительности технического обслуживания трамвая и легкорельсового транспорта согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
14. При проведении ежедневного технического обслуживания трамвая и легкорельсового транспорта проводятся следующие действия:
работы по приемке;
моечно-уборочные и очистные работы;
работы по внутреннему и наружному оборудованию кузова;
проверка состояния и крепления поручней, каркасов, подушек и спинок сидений;
проверка исправности дверей, целостности стекол в салоне и кабине;
проверка состояния настила пола, плотности прилегания крышек люков в салоне, внутренней обшивки бортов и потолка салона;
проверка состояния наружной обшивки, маршрутных указателей, зеркал заднего вида;
проверка состояния и крепления межвагонной сетки ограждения;
работы по электрическому оборудованию;
проверка состояния и крепления элементов рамы, шунтов и подводящих проводов пантографа;
проверка состояния и крепления вставок токоприемника, отсутствия заеданий при подъеме и опускании пантографа;
проверка состояния приборов, тумблеров, контрольных ламп на пульте управления;
проверка наличия и состояния предохранителей;
проверка состояния и работы световой и звуковой сигнализации, выключателей и переключателей на распределительном щитке;
проверка освещения салона;
проверка работы стеклоочистителя и омывателя;
проверка отсутствия механических заеданий при работе выключателей, наличие пломбы на автоматическом выключателе;
проверка четкой фиксации рукояток контроллера водителя на позициях, исправность заземления и замков;
проверка надежности подвески ящиков с пускотормозными и тунговыми резисторами, целостности изоляторов;
проверка внешнего состояния аккумуляторной батареи;
проверка работы вспомогательного электродвигателя;
проверка состояния корпуса реостатного контроллера, наличие и состояние уплотнителей, исправность замков;
проверка исправности работы педали безопасности;
проверка крепления крышек коллекторных люков тягового и вспомогательного электродвигателей;
работы по механическому оборудованию:
проверка состояния бандажей, крепления центральных гаек и гаек периферийных болтов, шунтов заземления;
проверка тягового редуктора на отсутствие течи масла;
проверка состояния и, при необходимости, регулировка барабанных (дисковых) тормозов;
проверка состояния и действия песочниц;
проверка прочности крепления фланцев и крышек игольчатых подшипников карданного вала;
проверка состояния сцепных приборов, исправность вилки добавочного сцепления, подбуферной скобы;
проверка состояния и положения предохранительного устройства;
работы по пневматическому оборудованию:
проверка состояния и крепления элементов пневмосистемы;
проверка состояния и крепления компрессора (инструментальная проверка производительности компрессора производится при наличии соответствующей записи в книге поезда);
проверка работы регулятора давления (производится при наличии соответствующей записи в книге поезда);
проверка герметичности пневмосистемы по различимой на слух утечке воздуха (инструментальная проверка герметичности пневмосистемы проводится при обнаружении утечки воздуха на слух или при наличии соответствующей записи в книге поезда);
проверка работы предохранительного клапана и исправности манометра, наличие на них пломб;
проверка крепления и герметичности крана машиниста и крана управления дверьми;
проверяется наличие и соответствие номеров и указателей маршрута, а также наличие сухого песка в песочнице, огнетушителя (ящика с песком), противооткатного башмака, запасной буксировочной сцепки, знака аварийной остановки и ломика.
Проводятся смазочно-заправочные работы согласно химмотологической карте горюче-смазочных материалов, применяемых на трамвае и легкорельсовом транспорте.

15. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке бірінші техникалық қызмет көрсету жүргізі кезіндегі жұмыстарға жататындар:
кузовтың сыртқы жапсырмаларының, төбеге көтеруге арналған жабдықтар мен борттағы люктердің жағдайын және беріктігін тексеру;
терезе рамалары мен жылжымалы форточкалардың, кабина есіктері мен жүргізуші орындығының, салон отырғыштарының, салон еденінің төсеніші мен жайылмасының жағдайын және бекітілуін тексеру;
есіктердің мен тығыздағыштардың жармалары мен тіректерінің жағдайын және бекітілуін тексеру;
кузовтың ішкі жапсырмаларының жағдайын және бекітілуін тексеру;
есіктер табалдырығының, есік тұтқалары мен салон тұтқаларының жағдайын және бекітілуін тексеру;
артқы көрініс айналарының, желдеткіш люктері мен олардың ашылу механизмдерінің жағдайын және бекітілуін тексеру;
кузовтың негізі мен кузов асты жабдықтарының бекіту кронштейндерінің жағдайын тексеру;
вагон аралық желі торының жағдайын және бекітілуін тексеру;
механикалық жабдықтар бойынша жұмыстар:
доңғалақ жұптарының жағдайын тексеру;
арбашалардың бойлық және шүберіндік аралықтар, амортизация жүйесі элементтерінің (қолжетімді жерлердегі), шүберін стакандар қақпақтарының бекітілуін, реактивтік құрылғылардың жағдайын тексеру;
тартымдық электр қозғалтқыштардың аспалы элементтерінің жағдайын, желдеткіш құбырлардың жағдайын және бекітілуін тексеру;
кардандық вал элементтерінің, ине тәріздес мойынтіректер мен фланцтердің қақпақтарының, тартымдық электр қозғалтқыштардың корпусындағы муфтаның және жетекші тісті доңғалақтағы барабанның орналасу жағдайын, шаңбақтағы люфттің және аймақілтек қосылыстардағы радиал саңылауларды тексеру;
дискілік тежегіштер элементтерінің жағдайын, тежегіш жапсырмалырының және дискінің тозуын тексеру;
барабандық-қалыптық тежегіш элементтерінің жағдайын, тежегіш жапсырмалырының тозу көлемін тексеру;
тіркеу құрылғысының (автотіркеу) жағдайын және бекітілуін, қарсылықты құрылғылардың болуын және жарамдылығын тексеру;
сүйретуші айырлар мен буферасты қапсырмалардың жағдайын және бекітілуін тексеру;
сақтандырғыш құрылғылар элементтерінің жағдайын, олардың бекітілуінің беріктігін, рельс басына дейінгі қашықтығын тексеру;
доңғалақасты қаптама элементтерінің жағдайын және бекітілу сенімділігін тексеру;
рельстік тежегіш пен оның аспалы элементтерінің жағдайын тексеру, тоспаның рельске дейінгі аралығын өлшеу;
электр жабдықтары бойынша жұмыстар:
негізгі токқабылдағыштың бекітілу сенімділігін, оқшаулағыштардың бүтіндігін тексеру;
ендірмелердің, жұмсақ шунттардың, токқабылдағыш рамасы элементтерінің жағдайын және бекітілуін тексеру;
токқабылдағыш ендірмесінің түйіспелі желіге қосылу көлемін тексеру;
токқабылдағыштың көтеру, түсіру және белгілеу механизмінің жұмысын тексеру;
радиореактордың, найзағаймен қуаттандырғыштың және жетелеуші желілердің оқшаулануы мен бекітілу сенімділігінің жағдайын тексеру;
төбедегі оқшаулағыш кілемшенің жарамдылығын тексеру;
аспаптардың бүтіндігін тексеру, ажыратқыштар мен тумблерлердің, жүргізуші пультіндегі жарықтық сигнал беру шамдарының жарамдылығын тексеру;
автоматтық ажыратқышқа ревизия жүргізу, реттеуші винттегі пломбаның болуы мен "А" және "В". жағдайының айқын белгіленуін тексеру;
бақылаушы жүргізушінің ревизия жүргізуі, оның корпусының жерлендірілуін, барабанның барлық позицияларда айқын белгіленуін тексеру;
терезе тазалағыштар мен жуғыштардың жұмысын және бекітілуін тексеру;
қауіпсіздік педалінің бекітілуін және жұмысын тексеру;
ажыратқыштың, сақтандырғыштар мен жетелеуші желілердің (бекітілуі мен оқшаулану жағдайы) жағдайын тексеру;
салонның, табалдырықтар мен есіктер ойығының жарықтандырылуын тексеру;
сыртқы жарықтық және дыбыстық сигнал беру аспаптарының жағдайын тексеру;
стоп-крандарды тексеру, пломбаларының болуын тексеру;
аккумулятор батареяларын шаңнан, тоттан, тотығу мен тұзданудан тазарту;
сырттай қарау арқылы аккумулятор батареяларының жарамдылығын, электролит деңгейін, жалғастырғыштар мен желілерін, батареяның барлық элементтері мен тұтастай кернеуін тексеру;
құмсалғыш элементтерінің жарамдылығын және олардың желілерінің жұмысын тексеру;
басқару пультіне баратын желілердің жағдайын және бекітілуін тексеру;
есік жетектері элементтерінің жағдайын, есіктің бірдей жұмыс істеуін және қалыптылығын, фрикционның жұмысын тексеру;
есік қозғалтқышы элементтерінің жағдайын тексеру, есік жұмысының бірқалыптылығы мен қалыпты жұмысын, фракционның жұмысын тексеру;
есік қозғалтқышының щеткалық-коллекторлық аппаратын қарау, қажет болған кезде ревизия жүргізу;
есік редукторынан майдың ағуының болмауын тексеру;
электроаппаратура панеліне шаңнан тазарту жүргізу;
аппараттың панелге бекітілуін, жеткізуші желілердің жағдайын және сенімділігін тексеру;
реле түйіспелерінің және түйістіргіштің жағдайын тексеру. Қажет болған кезде тазалау, тозғандарын ауыстыру;
доға сөндіргіш камераның, иілгіш қосылғыштардың, серпенің жағдайын тексеру және реле мен түйістіргіштің қолмен тексеру;
реостаттағы бақылаушы элементтерін (үдеткіш), реверсорды шаң мен ластан тазартуды жүргізу;
желілердің және олардың бекітпелерін жеткізуші қосылғыштардың жай-күйін тексеру;
реостаттағы бақылаушы (үдеткіш) секвенциясын тексеру және вал айналымының (үдеткіш шаңбағы) уақытына хрономонтаж жүргізу;
оқшаулағыштардың тұтастығы мен аспалардың сенімділігін қосу-тежеулік, тұйықтағыш және қосалқы кедергілердің жәшіктерінің жай-күйін тексеру;
кедергілер элементтерінің, шығару ұштығының, мойнақтың жай-күйін, апарушы желілердің бекітілуін және тұтастығын тексеру;
тартымдық және қосалқы электроқозғалтқыштардың коллекторлық қақпақтарының тығыздалуы мен қақпақтарының жағдайын тексеру;
электроқозғалтқыштардың щеткалы-коллекторлық аппаратының жай-күйін тексеру, қажет болған кезде коллекторды тазалау және тозған щеткаларын ауыстыру;
щеткалық серпенің қысым көлемін тексеру;
мотор-генераторлық құрылғының қосушы муфталарының жағдайын тексеру;
аккумуляторлық батареялардың қуаттау блоктары мен жеткізуші желілерінің жағдайын тексеру;
реле-реттегіштің жағдайын және жұмысын тексеру;
мотор қорабындағы желілердің жарамдылығын және бекітілу беріктігін тексеру;
жылыту пешінің жұмысын тексеру (қыс мезгілінде);
радиоаппаратуралардың жұмысын тексеру;
пневматикалық жабдықтар бойынша жұмыс:
компрессордың бекітілуі мен өнімділігін, ауа сүзгісінің жағдайын тексеру;
пневможүйе элементтерінің жағдайын, бекітілуін және ауа шығуының болмауын тексеру;
манометрдің және сақтандырғыш клапанның жарамдылығын, пломбалардың болуын тексеру;
жіберу клапанының, тежегіш целиндрінің, құмсалғыш цилиндрлерінің жұмысын және есіктің ашылуын тексеру;
пневможүйеден майдың ағуын уақытты хронометрлеу арқылы тексеру.
Трамвайлар мен жеңіл рельсті көлік қолданылатын жанар-жағармайлардың химмотологиялық картасына сәйкес майлау-май құю жұмыстары жүргізіледі.

15. При проведении первого технического обслуживания трамвая и легкорельсового транспорта проводят следующие действия:
проверка состояния и крепления наружной обшивки кузова, крепление оборудования для подъема на крышу и бортовых люков;
проверка состояния и крепления оконных рам и раздвижных форточек, двери кабины и сиденья водителя, сидений салона, настила и раскладок пола салона;
проверка состояния и крепления створок и опор дверей и уплотнений;
проверка состояния и крепления внутренней обшивки кузова;
проверка состояния и крепления дверных подножек, дверных поручней и поручней салона;
проверка состояния и крепления зеркал заднего вида, вентиляционных люков и их механизмов открывания;
проверка состояния основания кузова и кронштейнов крепления подкузовного оборудования;
проверка состояния и крепления межвагонной сетки ограждения;
работы по механическому оборудованию:
проверка состояния колесных пар;
проверка состояния продольных и шкворневых балок тележек, элементов систем амортизации (в доступных местах), крепление крышек шкворневых стаканов, реактивного устройства;
проверка состояния элементов подвески тяговых электродвигателей, состояние и крепление вентиляционных рукавов;
проверка состояния элементов карданного вала, крепления крышек игольчатых подшипников и фланцев, посадку муфты на корпусе тягового электродвигателя и барабана на ведущей шестерни, люфт в крестовине и радиальный зазор в шлицевом соединении;
проверка состояния элементов дискового тормоза, величины износа тормозных накладок и диска;
проверка состояния элементов барабанно-колодочного тормоза, величины износа тормозной накладки;
проверка состояния и крепления сцепного устройства (автосцепки), наличия и исправности контрящих устройств;
проверка состояния и крепления буксировочной вилки и подбуферной скобы;
проверка состояния элементов предохранительного устройства, надежности его крепления, расстояния до головки рельса;
проверка состояния и надежности крепления элементов подколесного кожуха;
проверка состояния рельсового тормоза и элементов его подвески, замер расстояния башмака от рельса;
работы по электрическому оборудованию:
проверка надежности крепления основания токоприемника, целостность изоляторов;
проверка состояния и крепления вставок, гибких шунтов, элементов рамы токоприемника;
проверка величины нажатия вставки токоприемника на контактный провод;
проверка работы механизма подъема, опускания и фиксации токоприемника;
проверка состояния изоляции и надежности крепления радиореактора, грозоразрядника и подводящих проводов;
проверка состояния изолирующего коврика на крыше;
проверка целостности приборов, исправности выключателей и тумблеров, ламп световой сигнализации на пульте водителя;
провести ревизию автоматического выключателя, проверить наличие пломбы на регулировочном винте и четкость фиксации положений "А" и "В";
проведение ревизии контроллера водителя, проверка исправности заземления его корпуса, четкости фиксации положения барабана на всех позициях;
проверка работы и крепления стеклоочистителей и омывателя;
проверка крепления и действия педали безопасности;
проверка состояния выключателей, предохранителей и подводящих проводов (крепление и состояние изоляции);
проверка состояния освещения салона, подножек и дверных проемов;
проверка состояния приборов наружной световой и звуковой сигнализации;
осмотр стоп-крана, проверка наличия пломб;
проведение очистки аккумуляторной батареи от пыли, ржавчины, окислов и солей;
проверка внешним осмотром исправности аккумуляторной батареи, уровня электролита, исправности перемычек и проводов, напряжения всех элементов и батареи в целом;
проверка исправности элементов песочницы и действия ее привода;
проверка состояния и крепления проводов, идущих к пульту управления;
проверка состояния элементов привода дверей, одновременности и плавности работы дверей, действие фрикциона;
осмотр щеточно-коллекторного аппарата дверного двигателя и, при необходимости, проведение ревизии;
проверка дверного редуктора на отсутствие утечки масла;
проведение очистки панелей с электроаппаратурой от пыли;
проверка крепления аппаратов к панелям, состояния и надежности крепления подводящих проводов;
проверка состояния контактов реле и контакторов, при необходимости зачистка, а изношенных замена;
проверка состояния дугогасительных камер, гибких соединений, пружин и проверка работы реле и контакторов;
проведение очистки элементов реостатного контроллера (ускорителя), реверсора от пыли и грязи;
проверка состояния контактов, подводящих проводов и их крепление;
проверка секвенции реостатного контроллера (ускорителя) и проведение хронометража времени вращения вала (крестовины ускорителя);
проверка надежности подвески и целостности изоляторов, ящиков с пускотормозными, шунтовыми и добавочными сопротивлениями;
проверка состояния элементов сопротивления, выводных наконечников, перемычек, крепления и целостность изоляции подводящих проводов;
проверка состояния уплотнений и замков коллекторных крышек тяговых и вспомогательных электродвигателей;
проверка состояния щеточно-коллекторного аппарата электродвигателей, при необходимости коллектор зачищается и заменяются изношенные щетки;
проверить величину давления щеточной пружины;
проверка состояния соединительной муфты мотор-генераторной установки;
проверка состояния блоков зарядки аккумуляторной батареи и подводящих проводов;
проверка состояния и работы реле-регулятора;
проверка исправности и прочности крепления проводов в моторовводной коробке;
проверка работы печей отопления (в зимнее время);
проверка работы радиоаппаратуры;
работы по пневматическому оборудованию:
проверка крепления и производительности компрессора, состояния воздушного фильтра;
проверка состояния, крепления и отсутствия утечки воздуха элементов пневмосистемы;
проверка исправности манометра и предохранительного клапана, наличия на них пломб;
проверка работы спускных клапанов, тормозных цилиндров, цилиндров песочниц и открывания дверей;
замер утечки воздуха из пневмосистемы с хронометрированием времени.
Производятся смазочно-заправочные работы, согласно химмотологической карте горюче-смазочных материалов, применяемых на трамвае и легкорельсовом транспорте.

16. Трамвайлар мен жеңілрельсті көлікте екінші техникалық қызмет көрсету осы қағидалардың 15-тармағында белгіленген бірінші техникалық қызмет көрсетуде көзделген барлық жұмыстар жүргізіледі, сондай-ақ оларға қосымша мынадай жұмыстар орындалады:
кузовтың рамасын, ішкі және сыртқы жабдықтарды тексеру;
раманың аспаптармен қосылған жерлеріндегі тұтастығын, табалдырық мәткесін, аккумулятор жәшігінің каркасын ақауларды жою арқылы тексеру;
ішкі жапсырма элементтерін, еден жамылғысы мен табалдырықты тексеру, қажет болса ауыстыру;
желдеткіш құрылғылардың жағдайын тексеру, қажет болған кезде жөндеу;
есік жетектері қаптамаларын және құлыптарының жағдайын және жарамдылығын тексеру;
сыртқы жапсырмалардың зақымдануын жою, соңынан сырлау;
төбенің жабдықтары бойынша:
күймеаралық (пантографтың жоғары жағындағы) пантограф табанын тексеру және қисығын түзеу;
пантографтың түсіру желісі мен белгілеу элементтерінің жағдайын тексеру;
төбенің оқшаулау кілемшелерінің жағдайын тексеру және қажет болған кезде жөндеу (ауыстыру);
төбе жабдықтарының оқшаулау және күштік ұштықтарының жағдайын тексеру;
екінші техникалық қызмет көрсету кезінде электр жабдықтарға қызмет көрсету алдымен электроаппаратураларды таң-тозаңнан тазартып, ақшауланатын элементтерді сүрту үшін барлық люктерді, жәшіктерді, қаптамалар т.б. ашудан басталады;
ревизиялау, жөндеу, реттеу және бақылау (сынау) үшін бөлшектеу:
аккумулятор батареясы;
автоматты ажыратқыштар;
қосалқы электроқозғалтқыштар, реостаттағы бақылаушы (үдеткіш) жетектері қозғалтқыштары, желдеткіш қозғалтқыштары, есіктер мен терезетазалағыштар жетектері;
реле-реттегіш мен артық жүктеу релесінің жұмысы:
салонның, кабинаның, сыртқы жарықтандыру сигнал беру жарықтандыру лампаларының рефлекторлары мен плафондарын сүрту;
жүргізушінің басқару пульті оқшаулағышының ұштары мен желілерінің бекітілуін тексеру;
қауіпсіздік педалін тексеру:
реле мен индикаторлар контактілерінің ерітіндісін өлшеу мен басылуын күшейту, олардың катушкалары мен иінді сөндіргіш камераның жағдайын құралмен тексеру;
жұдырықша элементтерінің реттілікпен қосылуының жағдайын және бас бақылаушы жүргізушінің тұтқасының күшін тексеру;
реостаттағы бақылаушы (үдеткіш) элементтерінің жағдайын және бекітілуін, күштік контактілердің (контактілік саусақшаның) ерітіндісі мен басылуын бақылаушы (үдеткіш шаңбақ) валының айналуының уақыт хронометрлеуімен және жұдырықшалық элементтердің кезектілікпен қосылуын тексеру;
электроқозғалтқыш қалқандары мойынтіректерінің бекітілу беріктігін тексеру;
қосу тежегіштік, тұйықтағыш және демпферлік кедергілердің резистор мен корпус және ток жүруші аралығындағы және жәшік бөлшектері аралығындағы ажыратуды тексеру;
трамвайларды дайындаудағы және күз-қыс кезеңінде пайдалануда жүргізілетін жұмыстар:
кабина мен салондағы жылыту электропештерін оқшаулау кедергілерін өлшеу;
жеткізу желіліренің, жапқыштарының, тұтқыштаруың және жалға құбырлардың жағдайын және бекітілуін тексеру;
сақтандырушы қаптамалардың және тұйықтандыру желілерінің жағдайын және бекітілуін тексеру;
рельстік тежегіштердің шеті мен желілерінің ұштарындағы пайкалардың жағдайын, катушка орамдарының жерге қатысты оқшалау кедергілерінің көлемін тексеру;
тізбектегі ажырату кедергісін тексеру;
механикалық жабдықтар бойынша жұмыстар:
ревизиялау мен жөндеу үшін кардандық валдарды және соленоидтарды бөлшектеу;
тартымдық қозғалтқышы валы конусындағы муфтаның жағдайын және беріктігін тексеру;
реактивті құрылғыны ревизиялау мен жөндеу:
тартымдық электроқозғалтқыш пен көлденең балкалардың алқа дөңгектерінің бекітілуін тексеру;
рельстік тежегіштің алқа элементтерін кронштейні мен тіректің арасындағы саңылауды реттеумен ревизиялау;
барабандық-колодалық (дискілік) тежегіш элементтерін тежегіш барабанының диаметрін (тежегіш дискісінің қалыңдығы) өлшеумен ревизиялау;
тізбекті аспаптар элементтерін сынағы жөнінде белгісінің болуын және қадасының (шүберін) тозу көлемін тексерумен ревизиялау;
буферасты қапсырманың жағдайын реттеу;
терезенің құмсалғыш қалақшасының ашылуындағы көлемін тексеру және қажет болған кезде жетектің механизмін реттеу;
пневматикалық жабдықтар бойынша жұмыстар:
жүйені стационарлық компрессордағы құрғақ ауамен үрлеу;
қысым мен редукциондық клапанды, сүзгілердің, жинақтау кранының май (су) айдағышы пен кептіргішті (күз-қыс мезгілінде), компрессордың клапандық қорабы мен жүргізуші кранын ревизиялау, жөндеу, реттеу және бақылау үшін демонтаждау;
трамвай мен жеңіл рельсті көлік тексеру мен қабылдау бойынша жұмыстар:
трамвай мен жеңіл рельсті көлікке желі бойынша барлық аппараттары мен механизмдерінің жұмысын жіберу мен тежеу режимдерінде жүргізіп тексеру, бұл ретте жүргізіп тексеру жүріс 25 км-ден кем болмауы керек;
доңғалақ жұптарындағы букстік мойынтіректің қызуы тексеріледі;
қозғалыстағы кедергінің үлесі мен тежелу жолын өлшеуді жүргізу.

16. Второе техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта включает в себя все действия, предусмотренные пунктом 15 настоящих Правил, а также в дополнение к ним выполняются следующие действия:
осмотр рамы, внутреннего и наружного оборудования кузова;
проверка целостности рамы в местах крепления сцепных приборов, балок подножек, каркаса аккумуляторного ящика с устранением выявленных недостатков;
проверка состояния и при необходимости, замены элементов внутренней обшивки, покрытия пола и подножек;
проверка состояния и при необходимости, ремонт вентиляционных устройств;
проверка состояния и исправности кожухов и замков привода дверей;
устранение повреждений наружной обшивки с последующей окраской;
работы по крышевому оборудованию:
проверка величины и устранение перекоса полоза пантографа между каретками (в верхнем положении пантографа);
проверка состояния элементов привода опускания и фиксации пантографа;
проверка состояния и при необходимости, ремонт (замена) изолирующего коврика на крыше;
проверка состояния изоляции и наконечников силовых проводов крышевого оборудования;
обслуживание электрооборудования при втором техническом обслуживании должно предшествовать вскрытие всех люков, ящиков, кожухов для очистки электроаппаратуры от пыли и грязи и протирки изоляционных элементов;
работы по демонтажу для ревизии, ремонта, регулировки и контроля (испытания):
аккумуляторной батареи;
автоматического выключателя;
вспомогательного электродвигателя, двигателя привода реостатного контроллера (ускорителя), двигателей вентиляторов, приводов дверей и стеклоочистителей;
работы по реле-регулятору и реле-перегрузки:
протирка рефлекторов и плафонов ламп освещения салона, кабины, наружной световой сигнализации;
проверка состояния изоляции наконечников и крепление проводов пульта управления водителя;
ревизия педали безопасности:
замер раствора и усилия нажатия контактов реле и контакторов;
инструментальная проверка состояния их катушек и дугогасительных камер;
проверка состояния, последовательности включения кулачковых элементов и усилия на рукоятке главного барабана контроллера водителя;
проверка состояния и крепления элементов реостатного контроллера (ускорителя), раствора и нажатия силовых контактов (контактных пальцев) с хронометрированием времени вращения вала контроллера (крестовины ускорителя) и проверкой последовательности включения кулачковых элементов (вспомогательных контактных пальцев ускорителя);
проверка прочности крепления подшипниковых щитов электродвигателей;
проверка у пускотормозного, шунтового и демпферного сопротивлений изоляции между резисторами и корпусом и расстояний между токоведущими частями и деталями ящиков;
работы, проводимые при подготовке и в период осенне-зимней эксплуатации трамвая и легкорельсового транспорта:
замер сопротивления изоляции нагревательных электропечей кабины и салона;
проверка состояния и крепления подводящих проводов, заслонок, рычагов и патрубков;
проверка состояния и крепления защитных кожухов и заземляющих проводов;
проверка состояния выводных концов и пайку наконечников проводов рельсового тормоза, величины сопротивления изоляции обмотки катушки по отношению к земле;
проверка сопротивления изоляции цепей;
работы по механическому оборудованию:
демонтаж карданных валов и соленоидов для ревизии и ремонта;
проверка состояния и надежности посадки упругой муфты на конусе вала тягового электродвигателя;
ревизия и ремонт реактивного устройства;
подтяжка крепления балок подвески тяговых электродвигателей и продольных балок;
ревизия элементов подвески рельсового тормоза с регулировкой зазора между кронштейном рельсового тормоза и упором;
ревизия элементов барабанно-колодочного (дискового) тормоза с замером диаметра тормозного барабана (толщины тормозного диска);
ревизия элементов сцепных приборов с проверкой наличия клейма об испытании сцепных приборов и контролем величины износа штырей (шкворней);
регулировка положения подбуферной скобы;
проверка величины окна при открывании заслона песочницы и, при необходимости, регулировка механизма привода;
работы по пневматическому оборудованию:
продувка системы сухим воздухом от стационарного компрессора;
демонтаж для ревизии, ремонта, регулировки и контроля регулятора давления, редукционного клапана, масло(водо)отделителя, осушителя (в осенне-зимний период), фильтров, крана разобщительного, клапанной коробки компрессора и крана водителя;
работы по проверке и приемке трамвая и легкорельсового транспорта:
проведение обкатки трамвая и легкорельсового транспорта по линии с проверкой работы всех аппаратов и механизмов в режиме пуска и торможения, при этом пробег при обкатке должен быть не менее 25 км;
проверка нагрева буксовых подшипников колесных пар;
проведение замера удельного сопротивления движению и тормозного пути.

17. Трамвайлардың доңғалақ жұптарының кемерігінің бірқалыпты тозуын қамтамасыз ету үшін арбаларға көмкеру жүргізіледі, ол екінші техникалық қызмет көрсетумен қатар болады (бұл ретте сыйымдылық пен екінші техникалық қызмет көрсетудегі бос уақыт көбейеді).
Арбашаларға көмкеру жүргізген кезде мынадай жұмыстар орындалады:
трамвай кузовы рамасының шүберіндік мәткесінің жағдайын тексеру;
резеңке сақина, серіппе мен орталық салпыншақ тарелдердің жағдайын тексеру;
тартымдық қозғалтқыштың салпыншақ мәткесінің жағдайын тексеру;
спидометр датчигінің жетегі элементтерінің жағдайын және беріктігін тексеру;
жермен тұйықтау құрылғысын ревизиялау;
мотор қорабының жағдайын тексеру;
желілердің оқшаулау мен ұштарының жағдайын тексеру;
орталық аспаларды майлау (майлау картасына сәйкес).
18. Трамвай мен жеңіл рельсте көлікте маусымдық техникалық қызмет көрсету осы Қағидалардың 16-тармағында қарастырылған барлық іс-әрекеттерді, сондай-ақ оларға орындалады:
жолаушылар салонының терезелері, есіктері мен люктеріне тексеру жүргізу және жабылу тығыздығын қамтамасыз ету;
жүргізуші кабинасы мен жолаушылар салонының жылыту және желдету жүйелерінің жұмысын қалақшаларды реттеу ережелеріне сәйкес тексеру;
тартушы және қосалқы электрмашиналардың, контакторлық қаптама жәшіктерінің люктерінің жабылу тығыздығын, қорғағыш чехолдардың, тиектер мен тығыздағыштардың жағдайын мұқият тексеру;
мынадай түйіндер мен агрегаттарда майлау картасына сәйкес қысқы (жазғы) машиналарға майлауды ауыстыру:
доңғалақ жұптарындағы тартушы редуктордың картері;
компрессор картері;
есік механизмі редукторы;
келесі түйіндер мен агрегаттарда жаңадан майлауды қосу немесе майлау:
букстік мойынтіректер;
тартымдық редуктордың жетекші тісті доңғалағының конустық мойынтіректер;
тартушы аппарат элементтерінің топсалық және үйкелістік беті;
құмсалғыштың үйкелгіш және топсалық қосылыстары;
осьтер мойынтіректері мен есіктің ролигін бағыттағыштары;
есікті ашушы механизмдер рычагінің мойынтіректері;
кардандық валдың шаңбақтарының ине тәріздес мойынтіректері;
генератор мойынтіректері (түйіндерді бөлшектеумен);
пантографтың топсалық қосылыстары;
қалыптық-барабандық (дискілік) тежегіштің топсалық және үйкелістік қосылыстары;
қозғалтқыш мойынтіректері, редуктор мен есік жетегінің шынжыры;
топсалық қосылыс пен аспалы рессорлар;
сақтандырғыш тордың топсалық қосылыстары;
есік жетектерінің электропневматикалық шұралары (аппаратты бөлшектеумен);
есік цилиндрін аппаратты бөлшектеумен;
жүргізуші кабинасы есіктерінің құлыпы;
қысымды реттегіштің қосу (ажырату) механизмдері (балғын майлау);
желдеткіштер қозғалтқышының мойынтіректер.
Аккумулятор батареясындағы электролиттің тығыздығы қыс (жаз) мезгілінде белгіленген нормаға келтіріледі.

17. Для обеспечения равномерного износа реборд колесных пар трамваев производится кантовка тележек, которая совмещается вторым техническим обслуживанием (при этом трудоемкость и время простоя на втором техническом обслуживании увеличивается).
При производстве кантовки тележек выполняются следующие действия:
проверка состояния шкворневых балок рамы кузова;
проверка состояния резиновых колец, пружин и тарелей центрального подвешивания;
проверка состояния балок подвески тяговых двигателей;
проверка состояния и прочности крепления, элементов привода датчика спидометра;
ревизия заземляющих устройств;
проверка состояния моторвводной коробки;
проверка состояния изоляции и наконечников проводов;
закладка смазки в центральное подвешивание (согласно карте смазки).
18. Сезонное техническое обслуживание трамвая и легкорельсового транспорта включает в себя все действия. предусмотренные пунктом 16 настоящих Правил, а также в дополнению к ним выполняются следующие действия:
проведение ревизии и обеспечение плотности закрывания окон, дверей и люков пассажирского салона;
опробование работы систем отопления и вентиляции кабины водителя и пассажирского салона, установление в соответствующее положение регулирующие заслонки;
проверка плотности прилегания люков тяговых и вспомогательных электромашин, кожухов контакторных ящиков, состояние защитных чехлов, запоров и уплотнений;
замена смазки на зимние (летние) марки в соответствии с картой смазки в следующих узлах и агрегатах:
картера тягового редуктора колесной пары;
картера компрессора;
редуктора дверного механизма;
добавление или закладывание новой смазки в следующие узлы и агрегаты:
буксовые подшипники;
конические подшипники ведущей шестерни тягового редуктора;
шарнирные и трущиеся поверхности элементов тягового аппарата;
трущиеся и шарнирные соединения песочницы;
подшипники осей и направляющие для роликов дверей;
подшипники рычагов механизмов открывания дверей;
игольчатые подшипники крестовин карданного вала;
подшипники генератора (с разборкой узла);
шарнирные соединения пантографа;
шарнирные и трущиеся соединения колодочно-барабанного (дискового) тормоза;
подшипники двигателя, редуктор и цепь привода дверей;
шарнирное соединение и рессоры люлечного подвешивания;
шарнирные соединения предохранительной решетки;
электропневматические вентили привода дверей (с разборкой аппарата);
дверные цилиндры с разборкой аппарата;
замок двери кабины водителя;
петли и пружинные фиксаторы фальшбортов;
механизм включения (выключения) регулятора давления (свежая смазка);
подшипники двигателей вентиляторов.
Доводится плотность электролита в аккумуляторных батареях до нормы, установленной на зимний (летний) период.

4-тарау. Қалалық рельстік көліктерді жөндеу тәртібі
1-параграф. Метрополитен мен монорельстік көліктерді жөндеу
19. Орындалатын жұмыстардың сипаттарына сәйкес метрополитен мен монорельстік көліктерді жөндеу мынадай түрлерге бөлінеді:
1) ағымдық жөндеу - 100 000 ± 10 000 км жүрген кезде;
2) орташа жөндеу - 480 000 ± 48 000 км жүрген кезде;
3) күрделі жөндеу:
бірінші күрделі жөндеу - 960 000 км (±96 000 км) жүріске жеткен кезде немесе 10 жыл пайдаланғанда;
екінші күрделі жөндеу –1 920 000 км (±192 000 км) жүріске жеткен кезде немесе 20 жыл пайдаланғанда.
20. Ағымдағы жөндеу жұмысы кезінде метрополитен мен монорельсті көлікке арналған екінші техникалық қызмет көрсету жұмыстарынан басқа автотежегіштік жабдықтарға ревизия және доңғалақ жұптарын тексеру, өлшеу жүргізіледі, бұл ретте оларға қосымша келесі іс-әрекеттер орындалады:
механикалық жабдықтарды тексеру бойынша жұмыстар:
бастапқы аспаның жағдайын тексеру, қабаттану мен резеңкенің жергілікті зақымдануының болмауы, болттардағы белгінің жылжып кетуінің болмауы тексеріледі;
конустық резеңке амортизаторлардың тозуын тексеру, жарықшақтардың болмауы (бос жағдайда аспа биіктігі 230 мм + 1 мм). Егер 18,1 кН конструкция жүктемесінде биіктік Н=201,3 мм-ден төмен болса, тестерде сынақ жүргізіледі, қажет болған кезде резеңке амортизатор жаңаға ауыстырылады. Егер жарықшақ 10%-ға жетсе және тіркеудің мейлінше үстінде (майысу беті (ішкі) 390 см² шамасында), озондық немесе сызықтық жарықтың тереңдігі 3,0 мм, сондай-ақ қаттылық өзгерген кезде резеңке ауыстырылады;
эластомердің сыртқы қабатының аздаған ақауын тексеру (бірнеше миллиметрден аспайтын) және егер олар эластомердің сыртқы қабатын зақымдаған болса, тоқылған күшейткішті зақымдамаса, рұқсат етіледі;
тоқылған күшейткіштің кез келген зақымдануы кезінде және зақымдануға әкелетін немесе пневмокөпшікті тесетін басқа дененің болуы кезінде шұғыл ауыстырылады;
тұтқалы-тежегіштік берілістің түйіндері мен тетіктерінің жағдайын және бекітілуін тексеру, жұмыс жүрісінің ұзындығын өлшеу;
аялдама тежегіші цилиндріндегі аялдама тежегішінің тежелуін тексеру;
тежегіш целиндріндегі және аялдама тежегішіндегі түтік құбырда жарық болмауын, бірінші тоқыма қабатқа дейін үйкелмеуін тексеру, түтік кұбырдың цилиндрлік формасын, бекіту тетіктерінде жарық болмауын, құрылғылардың бір-біріне тиіп тұрмауын көзбен тексеру;
тежегіш целиндріне келетін құбыр желісін, сондай-ақ штуцер мен жалғастырушы гайканың жарығы болмауын, зақымданбауын, деформациясының жоқтығын тексеру;
ешіктік және бұдырлы қосылғыштарды тексеру, қажет болған кезде тазалау және зақымданғандарын ауыстыру;
автотізбектің тіркеу механизмін кезінде бас бақылау-өлшеу аспабының шкаласын тексеру, егер аспап белгіленген рұқсат етілетін шекке жетсе, онда тіркеу механизмнің тозған тетіктерін ауыстыру үшін күрделі жөндеу талап етіледі;
автотізбектің тік және көлденең орталықтануын су және спирттік деңгейлеу көмегімен тексеру, қажет болған кезде автотізбек жағдайы реттеледі;
резеңке тороидальді тірек пен резеңке серіппенің ақаулықтары тексеріледі;
жартылай тұрақты тіркеушінің корпусы бойынша зақымданудың болмауы тексеріледі;
шарлық қосылғыштарда люфтінің болмауы тексеріледі;
метрополитен мен монорельстік көліктің астындағы жабдықтар блогының жағдайы мен бекітілулері тексеріледі;
машинист кабинасы есіктерінің кілттері мен тұтқалары, метрополитен мен монорельстік көлік салоны кабинасындағы автоматты есіктер тексеріледі;
машинист кабинасындағы апаттық есіктер тексеріледі;
электропневматикалық жабдықтар бойынша жұмыстар:
тежегіш магистралдары мен тежегіш целиндрлеріндегі қысым машинист кабинасындағы басқару пультіндегі манометр көрсеткіші бойынша тексеріледі;
есіктер жұмысы синхрондық ашылу мен жабылуға тексеріледі, есіктерді басқару пультінде жарамсыздық кодтары болмауы тиіс;
мотор-компрессордың корпусы мен құбыр желісінде майдың ақпауы тексеріледі, соның ішінде жұдырық желдеткішінде люфтаның болмауы тексеріледі;
резеңке тербелісті муфта мен май сүзгісінің бекітілген жері тексеріледі;
салқындату жүйесі оқшаулағыш құрылғының бүтіндігі тексеріледі; қысымды ауамен ауа-май сүзгісі үрленеді;
мотор-компрессордағы, ауа және май сүзгілеріндегі, ауа-май сепаторындағы май ауыстырылады;
екімұнаралы ауа кептіргіш корпусының жағдайы тексеріледі;
құбыр желілері бойынша ауаның шықпауы тексеріледі;
кептіру контейнерлеріндегі гранулалық кептіргіш заттар ауыстырылады;
шығару клапандарының жұмысы тексеріледі;
ауа-май микросепаратор мен ылғалшығарғыштың корпусы тексеріледі;
құбыр желілерінен ауаның шықпауы тексеріледі;

Глава 4. Порядок ремонта городского рельсового транспорта
Параграф 1. Ремонт метрополитена и монорельсового транспорта
19. В соответствии с характером выполняемых работ ремонт метрополитена и монорельсового транспорта подразделяется на следующие виды:
1) текущий ремонт – при пробеге 100 000 ± 10 000 км;
2) средний ремонт – при пробеге 480 000 ± 48 000 км;
3) капитальный ремонт:
первый капитальный ремонт – при достижении пробега 960 000 км (±96 000 км) или 10 лет эксплуатации;
второй капитальный ремонт – при достижении пробега 1 920 000 км (±192 000 км) или 20 лет эксплуатации.
20. При текущем ремонте помимо установленных работ для второго технического обслуживания метрополитена и монорельсового транспорта, производится ревизия автотормозного оборудования и осмотр, замеры колесных пар, при этом в дополнение к ним выполняются следующие действия:
работы по проверке механического оборудования:
проверка состояния первичной подвески, отсутствия расслоения и местной деформации резины, отсутствия сдвигов меток на болтах;
осмотр конических резиновых амортизаторов на износ, наличие трещин (высота подвески при порожнем состоянии 230 мм + 1 мм). Если высота при нагрузке конструкции 18,1 кН становится, ниже Н=201,3 мм, производится испытание на тестере, при необходимости резиновые амортизаторы заменяются на новые. Если трещина достигает 10% и более поверхности сцепления (сомкнутая поверхность (внутренняя) около 390 см²), при наличии озоновой или волосной трещины глубиной более 3,0 мм, а также при изменении жесткости, резиновые амортизаторы заменяются;
осмотр маленьких дефектов наружного слоя эластомера (не больше нескольких миллиметров) и если они повредили наружный слой эластомера, без какого-либо повреждения тканевого усиления, могут допускаться;
при любых повреждениях тканевого усиления и при наличии любых инородных тел, которые могут привести к повреждению или к проколам пневмоподушка должна немедленно заменяться;
осмотр состояния и крепления узлов и деталей рычажно-тормозной передачи, замер длины рабочего хода;
проверка растормаживания стояночного тормоза цилиндров со стояночным тормозом;
осмотр рукавов к тормозным цилиндрам и цилиндрам стояночного тормоза на наличие трещин, потертостей до первого текстильного слоя, надрезов, расслоений, выпуклостей, визуально искажающих цилиндрическую форму рукава, трещин в металлических деталях крепления, касания оборудования;
осмотр подходящих к тормозному цилиндру трубопровода, а также штуцера и соединительных гаек на отсутствие трещин, повреждений, видимых деформаций;
осмотр ниппельных и штыревых контактов, при необходимости очистка и замена поврежденных;
проверка шкалы главного контрольно-измерительного прибора при проверке сцепного механизма автосцепки, если прибор указывает на выход за пределы установленных допусков, то требуется капитальный ремонт для замены изношенных деталей сцепного механизма;
проверка вертикального и горизонтального центрирования автосцепки с помощью водного или спиртового уровня, при необходимости регулируется положение автосцепки;
проверка дефектов и износ резиновых тороидальных опор и резиновых пружин;
проверка отсутствие повреждений по корпусу полупостоянного сцепщика;
проверка шаровых соединений на отсутствие люфта;
осмотр состояния и крепления блоков оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом;
проверка работы замков и ручек дверей кабины машиниста, дверей автоматов в кабине и салоне метрополитена и монорельсового транспорта;
осмотр аварийных дверей в кабине машиниста;
работы по проверке электропневматического оборудования:
проверка давления в тормозной магистрали и тормозных цилиндрах по показаниям манометров на пульте управления в кабине машиниста;
проверка работы дверей на синхронное открывание и закрывание, в блоке управления дверями должны отсутствовать коды неисправностей;
проверка корпуса и трубопровода мотор-компрессора на утечку масла, в частности по сальнику кулачковой муфты и в месте крепления масляного фильтра;
проверка отсутствия люфта вентилятора системы охлаждения;
проверка резиновые виброизолирующие устройства на целостность; сжатым воздухом продувается воздушно-масляный радиатор;
замена масла мотор-компрессора, воздушного и масляного фильтры, фильтра воздушно-масляного сепаратора;
проверка состояния корпуса двухбашенной воздушной сушилки;
проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам;
замена гранулированных осушающих веществ в контейнерах сушилки;
проверка работа выпускных клапанов;
проверка корпуса воздушно-масляного микросепаратора и влагоотделителя;
проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам;

ол 9 бар қысымды қысылған ауада таймермен жарақтандырылған электромагнитті автоматты төгу клапанының қосылу мен ажырату жұмысы тексеріледі, атмосфераға ауа шықпаса 1-3 секундтай демонтаждалады, тексеріледі және қажет болған кезде ауыстырылады;
электропневматикалық тежегіштердің жұмысы тексеріледі;
ауа құбыр желісінен және резервуарлардан ауаның шықпауы тыңдау арқылы және (немесе) сабынды ерітіндінің көмегімен тексеріледі;
резервуарларда түпкі және дәнекерленген тігістерде жарықтың, майысудың болмауы тексеріледі;
резервуарларға жанасатын ауақұбырларында жарықтың, ақаулықтың көзге көрінетін зақымдану мен ағудың болмауы тексеріледі;
сақтандырғыш және кері клапандарда жарықтың, ақаулықтың, көзге көрінетін зақымданудың болмауы тексеріледі;
әрбір түйіндегі ауаны жабу крандарының жұмысы тексеріледі;
ауа желілерін, жинақтау крандарының ауақұбыры сүзгісін, скобалар мен ілмектердің жарықтары, ақаулығы, көзге көрінетін зақымдануы болмауы тексеріледі;
барлық жинақтау крандарының тұтқаларының дұрыс тұруы (ауақұбырының бойымен ашық жағдайда), су жіберу крандарының тұтқалары (тұтқа жабық жағдайда тік төмен бағытталады) тексеріледі;
ауақұбырларының қосылған жерлерінде ауа ағынының болмауы тексеріледі;
метрополитен мен монорельсті көліктің тежегішті басқару блогының, шұғыл тежеу клапанының, жүктемені реттеу клапанының, дифференциалды клапанның, тежегіш клапанының, диагностикалық штуцердің жұмыстары тексеріледі;
электр жабдықты ағымдағы жөндеу кезіндегі жұмыстар:
аккумулятор батареяларының кернеуі басқару пультіндегі вольтметр бойынша тексеріледі, аккумулятор батареяларының жәшігі механикалық зақымдануға, элементтердің қақпағы мен клеммалары электролиттің ақпауы мен құйғыш контураны, элементтер арасындағы барлық электрлік қосылыстар, аккумулятор батареясының элементтер жиілігі тексеріледі;
тығыздығы тексеріледі, қажет болған кезде әрбір элементке дистиляцияланған су құйылады (судың минималды деңгейі 5 мм, саксималды деңгейі 55 мм.);
дыбыс сигналының жұмысы тексеріледі, терезетазалағыш рычагтарының түйіскен жерлері майланады, терезетазалағыштың сүрткіші ауыстырылады;
жолаушыларды автоматты хабарландыру блогының сыртқы жағдайы тексеріледі;
алдыңғы жарықдиодтары, орталық басқару пульті (оның сыртқы жағдайы), алдыңғы жарықдиодтары мен сұйықты-кристалды дисплей тексеріледі;
метрополитен мен монорельстік көліктің ішкі және сыртқы хабарлау жүйесі икемді микрофон көмегімен тексеріледі;
метрополитен мен монорельстік көліктің хабарлау қаттылығының деңгейінің өзгеруі тексеріледі, қол кнопкасымен басқару құралымен хабарлау, жолаушылармен және кабинааралық ішкі байланыс жүйесі, жолаушыларға арналған ақпараттық табло, салондағы динамиктердің жұмысы тексеріледі;
машинист кабинасы мен салонның жарықтандырылуы тексеріледі;
люминесценттік шамдардың жарықтануында жыпылықтаудың, қара дақтардың болмауы тексеріледі;
патрондарды, инвертирлеуші көшейткішті және жіберу-реттеуші желіні тексеру, плафонның қақпағын шаң мен басқа да заттардан тазалау;
метрополитен мен монорельстік көліктің астындағы электр құрылғыларын жөндеу мен тазалау бойынша жұмыстар:

проверка работы включения и выключения электромагнитного автоматического сливного клапана, оборудованного таймером со сжатым воздухом давлением 9 бар, при отсутствии сброса воздуха в атмосферу около 1-3 секунд демонтируются, проверяются и при необходимости заменяются;
проверка действия электропневматических тормозов;
проверка на слух и (или) при необходимости с помощью мыльного раствора отсутствия утечек воздуха из воздушных трубопроводов и резервуаров;
осмотр резервуара на отсутствие трещин, вмятин, потертостей на днищах и сварных швах;
осмотр подходящих к резервуарам воздухопроводов на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений и утечек;
осмотр предохранительных и обратных клапанов на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений;
проверка работы кранов перекрытия воздуха для каждого узла;
осмотр воздухопроводов, разобщительных кранов, фильтр воздухопровода, скоб и крючков на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений;
проверка правильность положения ручек (вдоль воздухопровода в открытом положении) всех разобщительных кранов, ручек водоспускных кранов (ручка направлена вертикально вниз в закрытом положении);
проверка отсутствия утечек воздуха в местах соединений воздухопровода;
проверка работы блока управления тормозами, клапана экстренного торможения, клапана регулировки нагрузки, дифференциального клапана, клапана растормаживания, диагностического штуцера с головы метрополитена и монорельсового транспорта;
работы электрического оборудования:
проверка напряжения аккумуляторных батарей по вольтметру на пульте управления, ящика аккумуляторных батарей на механические повреждения, крышки и клеммы элементов на наличие утечки электролита с заливного контура, всех электрических соединении между элементами, чистот элементов аккумуляторных батарей;
проверка плотности, при необходимости доливается дистиллированная вода в каждый элемент (минимальный уровень воды 5 мм, максимальный уровень воды 55 мм);
проверка работы звукового сигнала, смазка стыков рычагов стеклоочистителя, замена скребок стеклоочистителя;
проверка внешнего состояния блока автоматического оповещения пассажиров;
проверка передних светодиодов, центрального пульт управления (его внешнее состояние), работа передних светодиодов и жидко-кристаллического дисплея;
проверка вещания внутри и снаружи метрополитена и монорельсового транспорта с помощью гибкого микрофона;
проверка изменения уровня громкости оповещения, объявления сообщений посредством управления ручной кнопки, систем внутренней связи с пассажирами и между кабинами, работа информационных табло для пассажиров, работа динамиков в салоне и снаружи метрополитена и монорельсового транспорта;
проверка освещения кабины машиниста и салона;
осмотр люминесцентных ламп освещения на отсутствие миганий, черных поясков и пятен на концах лампы;
проверка патронов, инвертирующий усилитель и пускорегулирующую проводку, очистка крышки плафона от пыли и посторонних предметов;
работы по ремонту и осмотру электрического оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом:

1Р, 3Р, 4Р, 74Р вагонаралық кабельдерді алу, тазалау және қосылыстарын тексеру;
тежегіш резисторында демонтаждау, тазалау және монтаждау;
аккумулятор батареяларын басқару жәшігіндегі демонтаждау, тазалау және монтаждау;
төменгі кернеулі тұйықталу блогындағы демонтаждау, тазалау және монтаждау;
қосымша қуаттау блогындағы бөлу щиті блогындағы демонтаждау, тазалау және монтаждау;
контроллюр блогындағы демонтаждау, тазалау және монтаждау;
қосалқы қуаттау блогындағы, қуат сүзгісі түйініндегі демонтаждау, тазалау және монтаждау;
негізгі ажыратқыш блогындағы, линиялық ажыратқыштағы, жоғары кернеу тұйықтауындағы, тежеу жүйесі мен сүзгіш конденсатордағы демонтаждау, тазалау және монтаждау.
21. Орташа жөндеу осы Қағидалардың 20-тармағында белгіленген ағымдағы жөндеуде көзделген барлық жұмыстарды қамтиды, бұл ретте қосымша мынадай жұмыстар орындалады:
Механикалық жабдықтарды орташа жөндеудегі жұмыстар:
бастапқы аспаның жағдайын қабаттану мен резеңкеде ақаулықтың болмауын тексеру;
болттардағы белгінің жылжып кетпеуін тексеру;
токқабылдағыштың барлық кешендеушілерінің зақымданбауын тексеру, ақаулықтар анықталған жағдайда токқабылдағышқа күрделі жөндеу жүргізу немесе оның тетіктерін ауыстыру, токқабылдағыш тоспасының тозуы жеткен кезде, 10 мм-ден кем болса жаңа тоспаға ауыстыру қажет;
токқабылдағыштың тоқыма ажыратқышын жарық және басқа да зақымданудың болмауын тексеру;
екінші аспаның пневмокөпшігінің теңестіру клапанын ашу, жөндеу жүргізу. Теңестіру стерженінде жарықтың және зақымданудың болмауын тексеру. Егер теңестіру клапаны жөндеуге жатпаса, жаңасына аусытырылады. Жөндеуден немесе ауыстырылғаннан кейін теңестіруші клапанның жалғануының беріктігі, зақымдануы мен ауа шығудың болмауы, вагон кузовының балкалары мен арба рамасындағы орталық тесіктің арасындағы қашықтық реттеледі;
қосалқы аспаның пневмокөпшігінің тесілмегендігі, ауа жібермейтіндігі, үрленбегенін, еш жерінде модификация жоқтығын, резеңке және металл тетіктерінің тістесу ақауының жоқтығы тексеріледі. Эластомердің сыртқы қабатының дефектісіне, егер ол элестомердің сыртқы қабатын тоқыма күшейткішке зақым келтірмей бұзған болса, рұқсат етіледі. Пневмокөпшіктің тоқыма күшейткіші зақымданса, ол ауыстырылады;
редуктор корпусының жағдайын жарық пен зақымдануға тексеру, сондай-ақ редуктордың жоғары және төменгі жартысының бекітілуін, төгу қақпағын тексеру;
редуктордың жоғары және төменгі жартысының бетінен, төгу қақпағынан май ақпауын тексеру;
редуктордың іліну түйінінің жағдайы мен бекітілуін тексеру;
тісті берілістің қаптамасындағы майды жаңасына ауыстыру;

снятие межвагонных кабелей 1Р, 3Р, 4Р, 74Р, очистка и проверка соединения;
проведение демонтажа, очистка и монтаж на место блока тормозного резистора;
проведение демонтажа, очистка и монтаж на место ящика управления аккумуляторных батарей;
проведение демонтажа, очистка и монтаж на место блока заземления низкого напряжения;
проведение демонтажа, очистка и монтаж на место блока распределительного щита вспомогательного блока питания;
производится демонтаж, очистка и монтаж на место блока контроллера;
производится демонтаж, очистка и монтаж на место блока вспомогательного блока питания, узла фильтра мощности;
проведение демонтажа, очистка и монтаж на место блока главного выключателя, линейного выключателя, заземления высокого напряжения, управления тормозной системой и фильтрующего конденсатора.
21. Средний ремонт включает в себя все работы, предусмотренные в текущем ремонте, установленные пунктом 20 настоящих Правил, при этом в дополнение к ним выполняются следующие действия:
работы по проверке механического оборудования:
проверка состояния первичной подвески на отсутствие расслоения и местной деформации резины;
проверка отсутствия сдвигов меток на болтах;
проведение обследования всех комплектующих деталей токоприемника на повреждения, при выявлении неисправностей проведение капитального ремонта токоприемника или замена его деталей, а при достижении износа башмака токоприемника менее 10 мм замена башмака на новый;
проверка текстолитового изолятоар токоприемника на отсутствие трещин и других повреждений;
снятие уравнительного клапана пневмоподушки вторичной подвески и проведение ремонта. Проверка на отсутствие трещин и повреждений уравнительного стержня. Если уравнительные клапаны являются негодными к ремонту, то заменяются на новые. После ремонта или замены уравнительных клапанов проверяется их соединение на надежность, отсутствие повреждений и признаки утечки воздуха, регулировка расстояния между дном люлечной балки кузова вагона и центровочного отверстия на раме тележки;
осмотр пневмоподушки вторичной подвески на наличие проколов, утечку воздуха, износ гармошки, вздувание, трещины, любые локальные модификации профиля пневмоподушки, нарушение сцепления резиновых и металлических деталей. Допускаются дефекты наружного слоя эластомера, если они повредили наружный слой эластомера, без какого-либо повреждения тканевого усиления. При повреждениях тканевого усиления пневмоподушка заменяются;
осмотр состояния корпусов редукторов на отсутствие трещин и повреждений, а также крепление верхней и нижней половинки корпусов редукторов, сливных пробок;
проверка отсутствия утечки масла по плоскости разъема верхней и нижней половин корпусов редуктора, сливных пробок;
осмотр состояния узла подвешивания редуктора и надежность крепления;
замена масла в кожухе зубчатой передачи на новое;

майдың деңгейін өлшеу терезесі арқылы тексеру, минималды деңгей 3,5 литр, максималды деңгей 4,2 литр болуы керек;
тартымды электр қозғалтқышты корпуста жарық пен басқа да механикалық зақымданудың болмауына, электр кабельдерінің үйкелмеуіне және ілінуіне, майдың ақпауына тексеру;
мойынтіректердің майлауға арналған май сауыттың қақпағының болуын тексеру;
электр қозғалтқыштың әрбір мойынтірегін майдың қажетті мөлшерімен толтыру;
мойынтіректердің түйіндерінің жағдайын және бекітілу сенімділігін тексеру;
болттар мен гайкалардағы белгілердің жылжып кетпеуін тексеру;
шүберін түйіннің жағдайын жарық пен зақымданулардың болмауына тексеру, қапталадғы буферлердің резеңке элементтерінің жағдайын жарықтар мен зақымданулардың болмауына, тартушы білікті тексеру, ақаулар болған жағдайда шүберін тетіктеріне жөндеу жүргізіледі;
көлденең тербеліс тиғыштарын тексеру, егер тиғыштың демпферінде зақымдану мен май ағуының іздері болса ауыстырылады;
тежегіш берілісінің тетіктері мен түйіндерінің жағдайы мен түйіндерін, тежегіш қалпы, тұтқыш, төлкерелді, шайбаларды, қалып фиксаторларын,тежегіш құрылғыларын тексеру;
тұтқышті тежегіш берілісінің барлық тетіктеріндегі жарықтарды, тозуларды тексеру;
белдіктерді, шайбаларды, сіргелерді тексеру;
тежегіш цилиндрінің корпусы мен қалпы қалыңдығын тексеру;
жұмыс жүрісінің ұзындығын өлшеу;
аялдама тежегіш цилиндрлерінің аялдама тежегішін тексеру;
тежегіш цилиндрі мен аялдама тежегішінің цилиндріне баратын түтік құбырларды жарықтың, бірінші тоқыма қабатқа дейінгі үйкелудің, кесілудің, қабаттанудың, үрленуінің, цилиндрлік формадағы тозудың, бекітілетін металл тетіктердегі жарықтардың болмауына, вагон құрылғыларына тиіп тұрмауын тексеру;
тежегіш цилиндріне баратын құбыржелілерін, сол секілді штуцерлер мен жалғастырғыш гайкаларды жарықтың, зақымданудың, көзге көрініп тұрған ақаулығының болмауына тексеру, ақаулықтар байқалған жағдайда тежегіш блогына жөндеу жүргізіледі немесе ауыстырылады;
тежегіш дискісін тексеру, тежегіш дискісінің жұмыс бетінде бірқалыпты тозу болуы керек, сондай-ақ жарықтар мен тоттанулар болмауы керек, ақаулықтар байқалған жағдайда тежегіш дискісі ауыстырылады;
тарақты майлағыштың жағдайы мен бекітілуін және оның дұрыс орнатылуын тексеру, корпуста жарықтың болмауын тексеру;
тарақты майлағыш карандашының доңғалақ жұптары мен доңғалақ жұптарының сыртқы бетіне дұрыс жатуын тексеру;
тарақты майлағыштың майлағыш элементтерін ауыстыру;
корпустың барлық автотізбегіндегі зақымданулардың болмауын тексеру;
тізбекті механизм желісі тетіктерінің, электр кабельдерінің, ауаөткізгіштің жағдайын және бекітілуін тексеру;
қолмен ажырату жұмысын тексеру, тізбекті механизм ілінусіз және тұтылып қалмай қозғалуы керек, автотізбектің бас рельстен биіктігін өлшеу;
автотізбектің көлденең және тік орталықтануын деңгейлегіш көмегімен тексеру, қажет жағдайда автотізбек болған кезде реттеу;
резеңке тороидальдық тірек пен резеңке серіппенің оқаулықтарын тексеру;
жартылай тұрақты аспаның зақымданбауы мен шарлық берілістің люфтілерінің жоқтығын тексеру;
метрополитен мен монорельстік көліктің астындағы құрылғылар блогының жағдайы мен бекітілуін тексеру;
түтінтартқыштың сенсорларын алып, жаңасына ауыстыру;
кузовтың жағдайын мехкникалық зақымданудың, майысу мен жырықтардың болмауына тексеру;
электропневматикалық жабдықтарды орташа жөндеудегі жұмыстар:
тежегіш магистралы мен тежегіш цилиндріндегі қысымды машинист кабинасындағы басқару пультіндегі манометрдің көрсеткішімен тексеру;
есікті синхронды ашылып-жабылауына тексеру, есікті басқару пультінде ақаулықтар коды болмауы керек;
есікті бағаттағыштардың шаң-тозаң баспауын, пневмошлангілердің ауа жібермеуін тексеру, есіктің ашылып-жабылуымен есік жағдайы роликтері ауыстырылады;
тұрақты шудың болмауы тексеріледі;
есікті ашып-жабу жылдамдығын тексеру (егер реттеу винтін қатайтса, жылдамдық азаяды, егер босатса, жылдамдайды);
есікті ашып-жабу амортизаторларын реттеу (амортизаторды реттеу винтін қатайтса, амортизатор қатты болады, егер босатса, жұмсарады);
V-текті тығыздағыштың үйкелгіш тетіктері мен киіз сақина маймен майланады;
сырт көрінісі бойынша айқын зақымданған тетіктер жаңаға ауыстырылады, қалғандары мұқият тазаланады;
тежегіш магистралды мотор-компрессормен үрлеу уақытын тексеру, сондай-ақ секілді бақылау және мониторинг жүйесі мониторындағы екі мотор-компрессорды уақытында синхронды ажырату;
мотор-компрессордың жұмысында бөтен шу мен тербелістің болмауын тексеру, қажет болса жұдырық муфтаның орталықтандыру жүргізу;
мотор-компрессордың корпусы мен құбыржелісін май ағуына тексеру, соның ішінде жұдырық муфтасының салнигін және май сүзгісінің бекітілген жерін тексеру;
салқындату жүйесі желдеткішінде люфтінің болмауын тексеру;
резеңке тербелісті оқшаулағыш құрылғының бүтіндігін тексеру;
ауа-май радиаторын қысымды ауамен үрлеу. Мотор-компрессордың, қосалқы электр қозғалтқыш орнатылған компрессор агрегатының жұмысында ақаулар байқалса, жөндеуге жіберіледі немесе ауыстырылады, сондай-ақ мотор-компрессордің майы ауыстырылады;
ауа және май сүзгілері, ауа-май сепаратораның сүзгілері ауыстырылады;
қосарлы тиекті клапан ауыстырылады, май температурасы датчигін, қысымды реттеу клапанын, жинақтау қысымы релесін, электромагнитті импульстік клапанын (соленоидтық клапанын), автоматты төгу клапанын, агтиюз клапанын ауыстыру;
екі мұнаралы ауа кептіргішінің корпусының жағдайын тексеру;
құбыржелілеріндегі ауаның шығуының болмауын тексеру;
кептіру контейнерлеріндегі гранулалық кептіргіш заттарды ауыстыру;
шығару клапандарының жұмысын тексеру, ақаулар анықталған кезде жөндеуге жатпайтын екі мұнаралы ауа кептіргіші ауыстырылады;
ауа-май микросепараторы мен ылғалшығарғыш корпустары тексеріледі;
құбыржелілеріндегі ауаның шығуының болмауын тексеру;

проверка уровня масла через мерное стекло, минимальный уровень 3,5 литра, максимальный 4,2 литра;
осмотр тягового электродвигателя на отсутствие трещин и других механических повреждений в корпусе, потертости электрических кабелей и их подвешивания, утечки смазки;
проверка наличия пробок масленок для смазки подшипников;
заправка каждого подшипника электродвигателя необходимым количеством новой пластичной смазки;
осмотр состояния узла подвешивания и надежности креплений;
проверка отсутствия сдвигов меток на болтах и гайках;
проверка состояния шкворневого узла на отсутствие трещин и повреждений, состояние резиновых элементов боковых буферов, тяговых стержней, при выявлении замечаний производится ремонт деталей шкворня;
осмотр гасителя поперечных колебаний, если имеются повреждения и следы утечки масла из демпфера гаситель заменяется;
осмотр состояния и крепления узлов и деталей тормозной передачи, тормозных колодок, подвесок, рычагов, втулок, шайб, фиксаторов колодок, оттормаживающих устройств;
проверка отсутствия трещин, сколов и износов всех деталей рычажно-тормозной передачи;
проверка крепления валиков, шайб, шплинтов;
осмотр корпуса тормозного цилиндра и толщины колодок;
замер длины рабочего хода;
проверка растормаживания стояночного тормоза цилиндров со стояночным тормозом;
осмотр рукав к тормозным цилиндрам и цилиндрам стояночного тормоза на наличие трещин, потертостей до первого текстильного слоя, надрезов, расслоений, выпуклостей, визуально искажающих цилиндрическую форму рукава, трещин в металлических деталях крепления, касания о вагонное оборудование;
осмотр подходящих к тормозному цилиндру трубопроводов, а также штуцеров и соединительных гаек на отсутствие трещин, повреждений, видимых деформаций, при выявлении замечаний проводится ремонт тормозного блока или заменяется;
осмотр тормозного диска, рабочая поверхность тормозного диска должна иметь равномерный износ, а также должны отсутствовать трещины и ржавчина, при выявлении повреждений заменяется тормозной диск;
осмотр состояния и крепления гребнесмазывателя и правильность его установки, проверка отсутствия трещин в корпусе;
проверка прилегания карандаша гребнесмазывателя к гребню колесной пары и угла установки к внешней плоскости колесной пары;
замена смазывающего элемента гребнесмазывателя;
проверка отсутствия повреждений по корпусу всей автосцепки;
осмотр состояния и крепления деталей привода сцепного механизма, электрических кабелей, воздухопроводов;
проверка работы ручного расцепления, сцепной механизм должен двигаться без провисания и затора, замер высоты автосцепки от головки рельса;
проверка вертикального и горизонтального центрирования автосцепки с помощью уровня, при необходимости регулировка положения автосцепки;
проверка на дефекты и износ резиновой тороидальной опоры и резиновых пружин;
проверка отсутствия повреждений по корпусу полупостоянного сцепщика и шаровых соединений на отсутствие люфта;
осмотр состояния и крепления блоков оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом;
снятие и замена на новые сенсоры дымоулавливателей;
осмотр состояния кузова на отсутствие механических повреждений вмятины, царапины;
работы по проверке электропневматического оборудования:
проверка давления в тормозной магистрали и тормозных цилиндрах по показаниям манометров на пульте управления в кабине машиниста;
проверка работа дверей на синхронное открывание и закрывание, в блоке управления дверями, где должны отсутствовать коды неисправностей;
проверка на засорение пылью и песком направляющих дверей, пневмошланги на утечку воздуха, заменяются ролики положения дверей, механическим открытием и закрытием дверей;
проверка на посторонние шумы;
регулирование скорости закрытия и открытия дверей (скорость замедляется, если затянуть винт регулировки, ускоряется, если отпустить винт);
регулирование амортизаторов открывания и закрывания дверей (амортизатор становится жестче, если затянуть винт регулировки амортизатора, становится мягче, если отпустить винт);
смазывание маслом трущиеся детали и войлочное кольцо V-образного уплотнителя;
замена серьезно поврежденных по внешнему виду трущихся деталей на новые, остальные тщательно прочищаются;
проверка времени откачки тормозной магистрали мотор-компрессором, а также своевременное синхронное отключение обоих мотор-компрессоров на мониторе системы контроля и мониторинга;
проверка отсутствия постороннего шума и вибрации при работе мотор-компрессора, при необходимости проведение центрирования кулачковой муфты;
проверка корпуса и трубопровода мотор-компрессора на утечку масла, в частности по сальнику кулачковой муфты и в месте крепления масляного фильтра;
проверка отсутствия люфта вентилятора системы охлаждения;
проверка резиновых виброизолирующих устройств на целостность;       продувка сжатым воздухом воздушно-маслянного радиатора. При выявлении замечаний по работе мотор-компрессоров, агрегаты компрессора со встроенным электродвигателем отправляется на ремонт или производится их замена, также заменяется масло мотор-компрессора;
замена воздушного и масляного фильтра, фильтра воздушно-масляного сепаратора;
замена двойного запорного клапана, датчика температуры масла, клапана регулирования давления, реле давления в сборе, электромагнитного импульсного клапана (соленоидного клапана), автоматического сливного клапана, клапана антиюза (противоюзовый клапан);
проверка состояния корпуса двухбашенной воздушной сушилки;
проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам;
замена гранулированного осушающего вещества в контейнерах сушилки;
проверка работы выпускных клапанов, при выявлении повреждений негодных к ремонту двухбашенные воздушные сушилки заменяются;
проверка корпусов воздушно-масляного микросепаратора и влагоотделителя;
проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам;

атмосферадағы 9 бар ауа қысымды таймермен жарақтандырылған электромагнитті автоматты төгу клапанының қосылу мен ажырату жұмысын тексеру; атмосфераға 1-3 секунд ауа шығуы болмаған жағдайда тексеріледі және қажет болса ауыстырылады;
ауа құбыр желісінен ауаның шығуын тыңдау арқылы, қажет болған кезде сабынды ерітіндінің көмегімен тексеру. Резервуарлар дәнекерленген тігістердің майысулары мен зақымдануларының болмауын сырттай тексеру. Резервуардың әнекерленген тігістерінде зақымдануы байқалған жағдайда жөндеу үшін бөлшектенеді;
ауа жібергіш резервуарларға баратын ауа жібергішті жарықтың, ақаулықтың, көзге көрінетін зақымдану мен ағудың болмауына тексеру;
сақтандырғыш және кері клапанның жұмысын тексеру, ақаулар байқалғанда жөндеу жүргізу;
әрбір түйіннің ауаны жабу крандарының жұмысын тексеру;
ауа желілерін, жинақтау және шар крандарын, ауа жібергіштер сүзгісін, скобалар мен ілмектердің жарықтарын, ақаулықтың, көзге көрінетін зақымдануларын тексеру;
барлық жинақтаушы крандардың тұтқа жағдайының дұрыстығын (ашық жағдайдағы ауаөткізу бойымен), су жіберу крандарының тұтқаларын (тұтқа жабық жағдайда тік бағытталуы керек);
ауажіберу жалғасқан жерлерінде ауа жіберудің болмауын тексеру, зақымдану болған жағдайда тетіктерге жөндеу жүргізіледі;
тежегіштің басқару блогының, шұғыл тежеу клапанын, жүктемені реттеу клапанының, дифференциялық клапанның, тежегіш клапанының, метрополитен мен монорельстік көліктің басындағы диагностикалық штуцердің жұмысын тексеру, ақаулар анықталған жағдайда тетіктер жөнделеді немесе ауыстырылады;
метрополитен мен монорельсті бақылау және мониторинг жүйесі мониторына қосқаннан кейін қосалқы қуаттану блогының жағдайы тексеріледі;
инвертор жағдайы, мотор-компрессор, жоғары жылдамдықты ажыратқыш, линиялық ажыратқыш, токқабылдағыш тексеріледі;
желідегі кернеу тексеріледі, метрополитен мен монорельсті көліктің қуаттануы "стингер" режимінде болуы қажет;
аккумулятор батареяларының кернеуі басқару пультіндегі вольтметрмен тексеріледі, аккумулятор батареясының жәшігі механикалық зақымдануға, элементтер клеммалары мен қақпағы төгу контурынан электролиттің ағуына, элементтер арасындағы электрлік қосылыстар, аккумулятор батареяларының элементтерінің жиілігі тексеріледі, қажет болғанда клемма гайкалары мен элементтердің қосылыстары щетка арқылы тазаланады;
аккумулятор батареясының әрбір элементіндегі кернеу өлшенеді;

проверка работы включения и выключения электромагнитного автоматического сливного клапана, оборудованного таймером со сжатым воздухом давлением 9 бар, при отсутствии сброса воздуха в атмосферу около 1-3 секунд демонтируются, проверяются и при необходимости заменяются;
проверка на слух и (или) при необходимости с помощью мыльного раствора отсутствие утечек воздуха из воздушных трубопроводов. Резервуары подвергаются наружному осмотру на отсутствие вмятин и повреждений сварных швов. При обнаружении повреждений сварных швов резервуар демонтируется для проведения ремонта;
осмотр подходящих к резервуарам воздухопроводов на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений и утечек;
осмотр предохранительного и обратного клапана на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений;
проверка их работы, при выявлении замечаний проведение ремонта предохранительного и обратного клапанов;
проверка работы кранов перекрытия воздуха для каждого узла;
осмотр воздухопроводов, разобщительных и шаровых кранов, фильтры воздухопровода, скоб и крючков на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений;
проверка правильность положения ручек (вдоль воздухопровода в открытом положении) всех разобщительных кранов, ручек водоспускных кранов (ручка направлена вертикально вниз в закрытом положении);
проверка отсутствия утечек воздуха в местах соединений воздухопровода, при наличии повреждений производится ремонт деталей;
проверка работы блока управления тормозами, клапана экстренного торможения, клапана регулировки нагрузки, дифференциального клапана, клапана растормаживания, диагностического штуцера с головы метрополитена и монорельсового транспорта, при выявлении замечаний по работе узлов производится ремонт или замена деталей;
после включения метрополитена и монорельсового транспорта на мониторе системы контроля и мониторинга проверяется статус вспомогательного блока питания;
проверка статуса инвертора, мотор-компрессора, высокоскоростного переключателя, линейного выключателя, токоприемника;
проверка напряжения в сети, питание метрополитена и монорельсового транспорта должно быть в режиме "стингер";
проверка напряжения аккумуляторных батарей по вольтметру на пульте управления, ящик аккумуляторных батарей на механические повреждения, крышки и клеммы элементов на наличие утечки электролита с заливного контура, все электрические соединения между элементами, чистота элементов аккумуляторных батарей, при необходимости зачищаются гайки клемм и соединения элементов с помощью щетки;
замер напряжения каждого элемента аккумуляторных батарей;

тығыздықты тексеру, қажет болса әрбір элементіне дисстиляцияланған су құйылады (судың минималды деңгейі 5 мм, максималды деңгейі 55 мм болуы керек);
бақылау және мониторинг жүйесіндегі қателер мен ауытқулар тексеріледі, жүйедегі ақаулар сары түспен белгіленеді;
индикаторлар кнопкаларының жануы тестіленеді;
дыбыстық сигнал жұмысы тексеріледі, терезетазалағыш тұтқыштардың түйісулері майланады, терезе тазалағыштың қалақтары ауыстырылады;
алыс және жақын жарық фарлары ауыстырылады;
жолаушыларды автоматтық хабарландыру блогының сыртқы жағдайы тексеріледі;
алдыңғы жарық диоды, орталық басқару пульті (оның сыртқы жағдайы), алдыңғы жарық диоды мен сұйықты-кристалды дисплей, хабарландыру икемді микрофонның көмегімен тексеріледі;
хабарландыру қаттылығының деңгейі, қол кнопкасының басқару құралдарымен хабарлау жүйесі, жолаушылармен және кабинааралық ішкі байланыс жүйесі, жолаушыларға арналған ақпараттық табло, вагон салоны мен сырттағы динамиктердің жұмысы тексеріледі. Егер жолаушыларды автоматты хабарландыру блок жұмысы бойынша ескертулер бар болса, онда блок ауыстырылады.
токқабылдағыштың жұмысы көтеру және түсіру жолымен тексеріледі;
басқару блогының жұмысы, компрессор моторын басқару блогы мен автоматтар мен релелер тексеріледі;
жылыту, желдету және ауа баптау жұмысы, жекелей желдету режимі, салқындату, жылыту, аялдама кезіндегі жылыту мен машинист кабинасын жылыту жұмыстары тексеріледі;
сандық басқару аспабының, апаттық инвертордың, контактор тізбегінің үзгішінің, сандық басқару аспабының қуаттандыру блогының жұмысы тексеріледі, қажет болған кезде жөндеу жүргізіледі немесе ауыстырылады;
машинист кабинасы мен салонның жарықтандырылуы тексеріледі;
жарықтандырудың люминесценттік шамдарында жыпылықтаудың, қара шеңбердің және шам түбінде дақтардың болмауы тексеріледі;
патрон, терістеуші күшейткіш және жіберу-реттеу желісі тексеріледі, плафонның қақпағы шаң-тозаң мен өзге заттардан тазартылады, ескерту болған кезде шамдар ауыстырылады;
еріткіштің қақпағы, сыртқы жағдайы мен бұйымдары, электр қозғалтқыштың, желдеткіш пен жылыту аспабының жұмысы тексеріледі;
желдеткіштің бағыттаушы каналдарын, ауа беру түтікшесінің әрбір біткен желін (майысқақ шланг) тазарту;
негізгі ажыратқыш қорапшасын, тиек тетіктерді, болттардың, клеммалардың, жалғастылушы желілердің жағдайы, қысқа тұйықталу беті мен тізбегі, сондай-ақ қосалқы контактінің сыртқы түрі тексеріледі;
желілік ажыратқыштың қорабы, оның корпусы, тиек құрылғылар, кедергі және электро желі сапасы тексеріледі;
клеммалық қораптар, дәнекерленген жерлер, болттардың қатайтылуы, қысқа тұйықталу тізбегі, изолятордың зақымдануы, қажет болса, барлық тетіктер тазаланады;

проверка плотности, при необходимости доливается дистиллированная вода в каждый элемент (минимальный уровень воды 5 мм, максимальный уровень воды 55 мм);
проверка наличия ошибок и сбоев в системе контроля и мониторинга, неполадки в системе обозначены желтым цветом;
тестирование загорания кнопок индикаторов;
проверка работы звукового сигнала, смазывание стыков рычагов стеклоочистителя, замена скребок стеклоочистителя;
замена фар дальнего и ближнего света;
проверка внешнего состояния блока автоматического оповещения пассажиров;
проверка передниго светодиода, центрального пульт управления (его внешнее состояние), работы передних светодиодов и жидко-кристалического дисплея, вещания с помощью гибкого микрофона;
проверка изменения уровня громкости оповещения, объявления сообщений посредством управления ручной кнопки, систем внутренней связи с пассажирами и между кабинами, работа информационных табло для пассажиров, работа динамиков в салоне вагона и снаружи. Если имеются замечания по работе блока автоматического оповещения пассажиров, блок заменяется;
проверка работы токоприемников путем поднятия и опускания;
проверка работы блока управления, блока управления мотора компрессора и блока автоматов и реле;
проверка работы отопления, вентиляции и кондиционирования, отдельно режим вентиляции, охлаждения, отопления, отопления во время стоянки и отопления кабины машиниста;
проверка работы цифрового прибора управления, аварийного инвертора, прерыватель цепи контактора, блок питания цифрового прибора управления, при необходимости проведение ремонта или замены;
проверка освещения кабины машиниста и салона;
осмотр люминесцентных ламп освещения на отсутствие миганий, черных поясков и пятен на концах ламп;
проверка патрона, инвертирующий усилитель и пускорегулирующую проводку, очистка крышки плафона от пыли и посторонних предметов, при наличии замечаний лампы заменяются;
проверка оттаивателя, внешнего состояния и оснастки, рабочее состояние электродвигателя, вентилятора и отопительного прибора;
очистка направляющих каналов вентилятора, и каждого конца трубки подачи воздуха (гибкий шланг);
проверка коробки главного выключателя, запорных деталей, состояния болтов, клемм, соединительных линий, поверхности и цепи короткого замыкания, а также внешнего вида дополнительного контакта;
проверка коробки линейного выключателя, его корпуса, запорного оборудования, резистора и качество электропровода;
проверка клеммной коробки, заварки, затянутости болтов, цепи короткого замыкания, повреждения изолятора, при необходимости очистка всех деталей;

есіктің жұмысы тексеріледі, синхронды ашылу мен жабылу 2,5 секундты құрайды;
реверсивті тұтқаны "Алға" жағдайына қойған кезде және негізгі тұтқаны кезектілікпен бақылаушының 1, 2, 3, 4 жағдайына қойған кезде, сондай-ақ тежеген кезде 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 жағдайына және шұғыл тежеудің 8 жағдайына қойған кезде орындалады. "Артқа" жағдайын тексеру де осылай орындалады;
өртті анықтау пен фар жұмысының датчигіне арналған тұрақты ток конверторының жұмысы, терезе тазалағыш иоторы конверторы, энкодер тексеріледі, қажет болғанда жөндей жүргізіледі немесе ауыстырылады.
Метрополитен мен монорельстік көлік асты жабдықтарын орташа жөндеу және тексеру осы қағидалардың 20-тармағында белгіленген жөндеудің барлық жұмыстарын қамтиды, бұл ретте қосымша мынадай жұмыстар орындалады:
вагонаралық 1Р, 3Р, 4Р, 74Р кабельдерін шығару, тазалау және қосылыстарын тексеру;
тежегіш кедергі блогының барлық кешендеуші тетіктерін демонтаждау, тексеру, қажет болған кезде жөндеу жүргізу немесе ауыстыру, төменгі кернеу тұйықталуын, қосымша қуаттандыру блогының бөлу қалқанын, қосалқы қуаттандыру блогын, негізгі ажыратқышты, желілік ажыратқышты, жоғары кернеу тұйықталуын, тежегіш жүйесі басқармасын, сүзгіштік конденсаторды тексеру;
аккумулятор батарейлары басқармасы жәшігінің кешендеуші тетіктерін, қуат сүзгісі түйінінің тетіктерін демонтаждау, тексеру, қажет болаған кезде жөндеу немесе ауыстыру.
Орташа жөндеу аяқталғаннан кейін орташа жөндеу жүргізудің сапасын техникалық бақылау бөлімінің шебері, аға және ауысым шебері, ыстық режим машинисі жүргізеді.
22. Метрополитен мен монорельсті көлікті күрделі жөндеу кузовтың, түйіндер мен агрегаттардың ақаулықтарын егжей-тегжейлі анықтау мен толық жою, қызмет көрсету мен жөндеудің белгіленген жүйесін сақтай отырып, оның келесі күрделі жөндеуге дейінгі жөндеуаралық циклде пайдалану сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
23. Метрополитен мен монорельсті көлікті күрделі жөндеуге кіретіндер:
механикалық жабдықтарды жөндеу боыйнша жұмыстар:
метрополитен мен монорельсті көлікті екі жағынан букс қызуы температурасын инфрақызыл термометрдің көмегімен тексеру;
редуктор корпусының, туртымды қозғалтқыш мойынтіректерінің, тісті муфталардың қызу температурасын тексеру. Аталған түйіндер қызған жағдайда, оған толық тексеру жүргізу;
пневматикалық рессорының кранын жабу және резервуар кранын ашу, әрбір метрополитен мен монорельсті көліктен ауа шығару. Метрополитен мен монорельсті көліктің қуаттануын аккумулятор батареясынан ажырату. Вагонаралық қосылыс кабельдерін, тезгішті және бекіту элементтерін ажырату. Метрополитен мен монорельсті көлікті көтеру, арбаны сүйреуді жүргізу, одан алынбалы түйіндер мен тетіктерді алу;
арбаның рамасын жуу, тазалау және тексеру. Арбаны бөлшектеу позициясына әкелу. Арба түйіндеріне демонтаж жүргізу, демонтажданған арбаның түйіндері жууға жіберіледі;
арба рамасын алдын ала тазалауды жүргізу. Тексергенде раманың, көлденең брустардың, кронштейндердің қапталдарында жарықтың, сынықтың, майысулардың жоқтығына көңіл бөлу қажет. Дәнекерленген тігістерде, раманың бір-бірімен түйіскен жерлерінде жарықтардың болмауына баса назар аудару қажет. Ақаулықтар анықталған орындар толық зерттеу және жөндеу тәсілдерін анықтау үшін бормен белгіленеді;
доңғалақ жұптарына дефектоскопиялау жүргізу және доңғалақ төліміне тасымалдау;
осьтік букске толық тесеру жүргізу. Толық ревизия жүргізген кезде қызып кетудің болуына (түссіздену мен бояудың үрленуіне), букстің артқы бөлігінен қандай да бір майдың ағуына басым назар аудару керек, букстің осінде механикалық зақымдану мен жарықтың болуы, алдыңғы қақпақтың сенімді тығыздалуы, болттарда арнайы жасалған белгілердің жылжып кетуінің болмауы (болттар мен гайкалардың босап кетпеуі көзбен қаралады) тексеріледі;
доңғалақ жұптарының тетіктері мен мойынтіректер осьтен арнайы құралдардың көмегімен демонтаждалады, тазалау жүргізіледі, мойынтіректер жөндеу жүргізілу үшін арнайы технологиялық жарақтандырылған басқа ұйымдарға консервацияланады. Монтаждауда букстік түйіндерге тек жаңа мойынтіректер орнатылады;
букс корпусында, букс қақпағында жарықтың болмауы тексеріледі. Букстің алдыңғы қақпақтарындағы фланцтердің жағдайы тахометр редуктогрының бекітілуіне, сондай-ақ букс тетіктерінің бекітілу жағдайы тексеріледі;

проверка работы дверей, синхронное открытие и закрытие должно составлять 2,5 секунды;
проверка работы камер видеонаблюдения, работы видеосерверов, монитора, системного блока, при необходимости проведение ремонта или замены;
проверка работы аппаратов цепи управления от контроллера машиниста при постановке реверсивной рукоятки в положение "Вперед" и поочередной постановке главной рукоятки в 1, 2, 3, 4 положение контроллера, а также на торможение 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 положение и 8 положение экстренный тормоз. Аналогично выполняется проверка в положении "Назад";
проверка работы конвертора постоянного тока для датчиков пожарообнаружения и фар, конвертора мотор стеклоочистителя, энкодер, при необходимости проводится ремонт или замена.
Средний ремонт и осмотр электрического оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом включает в себя все действия предусмотренные пунктом 20 настоящих Правил, при этом в дополнение к ним выполняются следующие действия:
снятие межвагонной кабели 1Р, 3Р, 4Р, 74Р, очистка и проверка соединения;
проведение демонтажа, осмотра, при необходимости ремонта или замены комплектующих деталей блока тормозного резистора, заземления низкого напряжения, распределительного щита вспомогательного блока питания, контроллера, вспомогательного блока питания, главного выключателя, линейного выключателя, заземления высокого напряжения, управления тормозной системой, фильтрующего конденсатора;
проведение демонтажа, осмотра, при необходимости ремонта или замены комплектующих деталей ящика управления аккумуляторных батарей, комплектующих деталей узла фильтра мощности.
По окончании среднего ремонта, контроль за качеством проведения среднего ремонта производит мастер отдела технического контроля, старший и сменный мастер, машинист горячего резерва.
22. Капитальный ремонт метрополитена и монорельсового транспорта проводится с целью детального выявления и полного устранения неисправностей кузова, узлов и агрегатов, для обеспечения его эксплуатационной надежности в межремонтный цикл до следующего капитального ремонта, при соблюдении установленной системы обслуживания и ремонта.
23. Капитальный ремонт метрополитена и монорельсового транспорта включает:
работы по ремонту механического оборудования:
проверка температуры нагрева букс с двух сторон метрополитена и монорельсового транспорта с помощью инфракрасного термометра;
проверка температуры нагрева корпуса редуктора, подшипников тягового электродвигателя, зубчатой муфты. При перегреве перечисленных узлов проведение их полной ревизии;
закрытие крана пневматического рессора и открытие крана резервуара, выпуск воздух в каждом метрополитене и монорельсовом транспорте. Отключение питания метрополитена и монорельсового транспорта от аккумуляторных батарей. Отсоединение кабеля межвагонного соединения, заземления сцепщика и крепежных элементов. Подъемка метрополитена и монорельсового транспорта, проведение выкатки тележек, снятие с них съемных узлов и деталей;
промывка рам тележек, очистка и осмотр. Подача тележки на позицию разборки. Проведение демонтаж узлов тележки, демонтированные узлы тележки отправляются на мойку;
осмотр предварительной очистки рамы тележки. При осмотре необходимо обратить внимание на отсутствие трещин, изломов, выработки, прогибов в боковинах рам, поперечных брусьях, кронштейнах. Особое внимание обратить на отсутствие трещин в сварных швах, в местах перехода одного сечения рамы в другое. Обнаруженные дефектные места отмечаются мелом для тщательного исследования и определения способов ремонта;
проведение дефектоскопирования колесных пар и транспортировка на колесный участок;
проведение полной ревизии осевых букс. При проведении полной ревизии обращается внимание на наличие следов перегрева (обесцвечивание и вздувание краски), какой-либо утечки смазки с задней части осевой буксы, проверяется осевая букса на отсутствие механических повреждений и трещин, надежное уплотнение передней крышки, проверяется отсутствие сдвигов меток, специально размеченных на болтах (визуальная проверка ослабления болтов и гаек);
демонтаж с оси колесной пары деталей букс и подшипников с помощью специальных приспособлений, проведение очистки, консервации для передачи подшипников в ремонт сторонней организаций, имеющий технологическую оснастку. При монтаже буксового узла устанавливаются только новые подшипники;
проверка отсутствия трещин корпуса букс, крышки букс. Проверка на передних крышках букс состояние фланцев для крепления редуктора тахометра, а также состояние крепления деталей букс;

бастапқы аспалар жағдайы резеңкенің қабаттанбауына және бір жерлерінің зақымдануына, болттардағы белгілердің жылжып кетпеуіне тексеріледі. Алдыңғы салпыншақтың резеңкелеріне тестерде сынақ жүргізіледі, егер Н конструкция қызғанда 18,1 кН биіктігі 201,3 мм-ден кем болса, резеңке серпін жаңаға ауыстырылады;
токқабылдағыштың тоқыма оқшаулағышында жарықтар мен басқа да зақымданулардың болмауы тексеріледі;
рельстің басынан токқабылдағыштың биіктігі тексеріледі;
электр кабельдерінің, клеммалардың және пневматикалық түтіктің үйкелуі мен зақымданулары тексеріледі, қажет болған кезде ауыстырылады;
токқабылдағыштың контактілерінің қысымы тестерде келесідей сыналады: тартылуда жұмыс істейтіе серіппенің жоғары серппелік жүрекшедегі қарсыгайка босатылады. Қарсыгайка босаған немесе қатайған уақыттағы серіппені белгілеу үшін серіппелік жүрекшеде гайкалық кілтке арналған 35 мм ұшты қадамен бұрыштық шлифовалдық машинамен тесік жасалады. Серіппе бекіту винтін бұрау жолымен босатылады немесе қатайтылады;
токқабылдағыш тоспаның орталығындағы контактілік қысымды өлшеу, токқабылдағыш тоспадағы есептік контактілік қысым контактілік рельсте FAn = 130Н тең болады. Қысым датчигі немесе динамометр контактілік қысымды өлшеуде ең жақсы құрал болып табылады. 130Н ±10Н қысым (рұқсат етілетін ауытқу) жоғары тұрысындағы есептік жұмыс жағдайына тақтатып тарту жолымен алынуы мүмкін (рельстің басынан 160 мм жоғары, бұрылыс кронштейнінің рельс басына осьтік қадамы 168,5 мм-ге тең). Егер контактілік қысым 130Н ±10Н тең болса, босаған гайкалар қатайтылуы керек. Сондай-ақ тестерде қысымды ауаның ағуын тестілеу мынадай жолмен жүргізіледі: жүктеме қысымының құрылғысы тиісті жағдайға қойылады, токқабылдағыш белгіленеді, таза ауа жіберетін шлангі ауа қысымын беретін терминалға қосылады. Токқабылдағыштың ауа қысымы максималды көбейтіледі (9кгс/см), сосын белгіленген уақыт аралығында ауа қысымының тербелісі бақыланады. Ток қабылдау тоспасының рұқсат етілетін максималды рұқсат етілетін тозуы 10 мм құрайды. Максималды рұқсат етілетін тозуға жеткен кезде ток қабылдау тоспасының ортасында көзге көрінетін тесік пайда болады. Токқабылдағыш тоспа ауыстырылуы керек;
қосылқы аспа пневмокөпшігінің теңестіру клапандары мен байланысу сенімділігін, зақымданулар мен ауа кетуінің белгілерін тексеру, порщен штогінің корпусы мен бетіндегі барлық металл тетіктер (резеңке беттен басқасы) химиялық тазалау құралдарының көмегімен ваннада тазаланады;
барлық кешендеуші тетіктерді тазалағаннан кейін қарау арқылы мұқият тексеріледі. Жарық, ақаулық, тоттану немесе бұранданың майысуы секілді зақымданулары бар тетіктер ауыстырылады;
әрбір демонтаждау немесе тексеру кезінде қажет болған кезде тығыздаушы сақинаны, U тәрізді тығыздағышты, шайбаларды, тоқтатқыш сақинаны ауыстыру қажет;
жылжымалы тетіктердің қозғалатын беттерін, тығыздағыш сақинаны маймен майлау керек. Тестерде сынақ жүргізіледі. Ақаулықтар анықталған жағдайда жөндеуге жатпайтын теңестіру клапаны жаңаға ауыстырылады;
қайталама аспаның пнемвокөпшігін тесіктерінің жоқтығына, ауа жібермеуіне, гармошканың тозбауына, үрленуіне, пневмокөпшік профилінің жергілікті модификацияларына, тізбекті резеңке және металл тетіктерінің бұзылуына тексеру, пневмокөпшікті тестерде сынақтан өткізу;
пневмокөпшіктің бетінде ұзындығы 3 мм-ден асатын жарықтың болмауы тексеріледі, егер жарық болса, онда пневмокөпшікті жөндеу керек;

проверка состояния первичной подвески, отсутствия расслоения и местной деформации резины, отсутствия сдвигов меток на болтах. Проведение испытания на тестере резиновой пружины первичной подвески, резиновая пружина должна заменяться на новую, если при нагрузке конструкции 18,1 кН высота Н ниже 201,3 мм;
проверка отсутствия трещин и других повреждений текстолитового изолятора токоприемника;
замер высоты токоприемника от головки рельса;
проверка потертости и повреждения электрической кабели, клеммы и пневматического шланга при необходимости проведение замены;
испытание давления контактов токоприемника на тестере проводится следующим образом: ослабляется контргайка на верхнем пружинном сердечнике пружины работающей, на растяжение. Для фиксации пружины во время ослабления или затягивания контргайки, в пружинном сердечнике оборудованы отверстия для гаечного ключа угловой шлифовальной машины с шагом штыря в 35 мм. Пружина ослабляется и натягивается посредством закручивания установочного винта;
замер контактного давления в центре токоприемного башмака, расчетное контактное давление токоприемного башмака на контактном рельсе равно FAn = 130Н. Динамометр или датчик давления является лучшим инструментом для измерения контактного давления. Нагрузка в 130Н ±10Н (допустимое отклонение) должна быть получена посредством протягивания с остановки в верхнем положении к расчетному рабочему положению (160 мм выше головки рельса, шаг оси поворота поворотного кронштейна к головке рельса равен 168,5 мм). Если контактное давление равно 130Н ±10Н, ослабленные гайки должны быть затянуты. На тестере также проводится тестирование утечки сжатого воздуха следующим образом: устройство давления нагрузки размещается на соответствующем положении, фиксируется токоприемник, шланг для подачи сжатого воздуха подсоединяется к терминалу ввода давления воздуха. Давление воздуха токоприемника увеличивается до максимального (9кгс/см), затем в течение установленного времени наблюдается наличие колебаний давления воздуха. Максимально допустимый износ токоприемного башмака составляет 10 мм. Когда максимально допустимый износ достигнут, в центре токоприемного башмака становится видимым отверстие. Токоприемный башмак должен быть заменен;
проверка уравнительных клапанов пневмоподушки вторичной подвески и соединения на надежность, отсутствие повреждений и признаки утечки воздуха, очищаются все металлические детали (без резиновых поверхностей) корпуса и внутренние поверхности штока поршня с помощью химического очищающего средства в ванночке;
проводится визуальный контроль всех комплектующих деталей после очистки. Замена деталей с выявленными повреждениями, такими как трещины, деформация, ржавчина или деформация резьбы;
при каждом демонтаже или проверке при необходимости заменять уплотнительное кольцо, U-образное уплотнение, шайбу, стопорное кольцо;
скользящие поверхности движущихся деталей, уплотнительные кольца необходимо смазать смазкой. Провести испытания на тестере. При выявлении неисправностей, не подлежащих ремонту уравнительный клапан заменить на новый;
осмотр пневмоподушки вторичной подвески на наличие проколов, утечку воздуха, износ гармошки, вздувание, любые локальные модификации профиля пневмоподушки, нарушение сцепления резиновых и металлических деталей, производится испытание на тестере пневмоподушки;
проверка поверхность пневмоподушки на отсутствие трещин, превышающих длиною 3 мм, если имеются такие трещины, то пневмоподушку необходимо отремонтировать;

резеңке сақинаның гармошкада ауа жоқтағы ақаулығы, 55 кН тік жүктемеде, қосалқы аспаның биіктігі 217 мм-ге жетеді (көлденең брустан конустік осьтің төменгі беттік жазықтығына дейінгі). Жылжуына байланысты, мәліметтер мен өлшенген мәннің арасында бірнеше миллиметр алшақтық болуы мүмкін. Жылжу эффектісі пайдаланудың алдыңғы айларында болады. Бірінші айдан кейін ол қалыпқа түседі;
резервтік рессордың биіктігіне температура да ықпал етеді, төменгі температурада ресор төмен түседі. Егер жылжудың ықпалынан кейін қандай да бір өзгеріс болса, резервтік рессор айқын ақаулықтан зақым көруі мүмкін, онда шұғыл пневмокөпшік ауыстырылуы керек;
тісті беріліс блогының, редуктор корпусының жағдайын жарықтар мен зақымдануларға, сондай-ақ редуктордың жоғары және төменгі бөлігінің бекітілуін, төгу қақпақтарын тексеру;
редуктордың жоғары және төменгі бөлігіндегі ойықтан, төгу қақпағынан май ағуының болмауын тексеру;
редуктордың ілу түйіндерінің жағдайы мен бекітілу сенімділігін тексеру;
майдың деңгейін өлшеу терезесі арқылы тексеру. Егер үлкен және кіші шүберіндердін тістері зақымданған болса, тісті доңғалақты ауыстыру керек. Тісті доңғалақ пен оған байланысты тетіктерді демонтаждағанда тісті беріліс қамтамасының төменгі бөлігі ашылады. Тісті беріліс қаптамасының жоғары және төменгі бөлігін бекітетін болттар мен шайбаларды алу керек. Тісті беріліс қамтамасының жоғары және төменгі бөлігінің қосылатын бетін горизонталь жағдайда ұстау, сосын мойынтірек қаптамасында бекітілген болттар мен гайкаларды тісті доңғалақ қаптамасынаң қапталынан шығару керек. Тісті беріліс қаптамасынаң төменгі бөлігін оның ілінетін қыстырмасына ілу және болттарды орнату керек. Содан кейін тісті беріліс қаптамасының төменгі бөлігін болттарды ағыту арқылы шығарады, (зақымдануы мен тозуы болмайтын тығыздағыш қалыптарды қайталай пайдалануға рұқсат етіледі). Тісті беріліс қаптамасының жоғары бөлігінтісті беріліспен жоғары бұрау, мойынтірек қаптамасындағы қалған болттар мен гайкаларды шығару. Содан кейін тісті беріліс қаптамасының жоғары бөлігін оның бұрандалық тесіктерге бекітілген екі болттан жоғары көтеріп шығару;
тартымды электр қозғалтқышты жарық және басқа да механикалық зақымданулар жоқтығына, электр кабельдері мен олардың ілінуін, майдың ағуын тексеру;
мойынтіректерді майлауға арналған май сауыттың қақпағының болуын тексеру;
ілу түйіндерін және бекітілу сенімділігін тексеру;
болттар мен гайкалардағы белгілердің жылжып кетпеуін тексеру;
электр қозғалтқыштағы муфтаны демонтаждау, электр қозғалтқышты демонтаж алдында тазалау. Электр қозғалтқыштың демонтаждалған элементтерін тазалау. Тартымды электр қозғалтқышының корпусын тазалу үшін тазалаушы заттардың ыстық су әдісі ғана пайдаланылады. Статор мен ротордың барлық желдеткіш каналдары қоқыстан толық тазаланғандығына көз жеткізу керек. Тартымды электр қозғалтқыштың барлық тетіктерін зақымдану, тозу мен деформациялану жағынан мұқият тексеру. Әрбір мойын тірек жеке тазаланады, өңделеді және қаралады. Орамалар ажыратқыштарының кедергілері өлшенеді және тартушы қозғалтқыштың тестерінде жоғары кернеумен сыналады;

дефекты резервного кольца без воздуха в гармошке, при вертикальной нагрузке в 55 кН, высота вторичной подвески равняется 217 мм (от продольного бруса до нижней лицевой поверхности конусной оси). В зависимости от сдвига, может быть разница в несколько миллиметров между данным и измеренным значением. Эффект сдвига, имеет место во время первого месяца эксплуатации. После одного месяца, он стабилизируется;
температура также влияет на высоту резервной рессоры, при низкой температуре, рессор ниже. Если имеет место какое-либо дальнейшее изменение высоты после воздействия сдвига, возможно резервная рессора страдает от серьезного дефекта, где необходимо немедленно заменить пневмоподушку;
осмотр состояния блока зубчатой передачи, корпусов редукторов на отсутствие трещин и повреждений, а также крепление верхней и нижней половинки корпусов редукторов, сливных пробок;
проверка отсутствия утечки масла по плоскости разъема верхней и нижней половин корпусов редуктора, сливных пробок;
осмотр состояния узла подвешивания редуктора и надежности крепления;
проверка уровня масла через мерное стекло. Если зубья большой и малой шестерни повреждены, необходима замена зубчатого колеса. При демонтаже зубчатого колеса и взаимосвязанных с ним деталей необходимо снять нижнюю часть кожуха зубчатой передачи. Извлечь болты и шайбы скрепляющие верхнюю и нижнюю части кожуха зубчатой передачи. Поддержать соединительные поверхности верхней и нижней частей кожуха зубчатого колеса в горизонтальном положении, затем снять болты и шайбу закрепленные на кожухе подшипника сбоку кожуха зубчатого колеса. Подвесить нижнюю часть кожуха зубчатого колеса за его подвесной зажим и установите болты. После этого отсоединить нижнюю часть кожуха зубчатого колеса посредством ввинчивания болтов, разрешается использовать повторно уплотнительные прокладки не имеющие повреждений и износа. Повернуть верхнюю часть кожуха зубчатого колеса поверх зубчатой передачи, снять оставшиеся болты и шайбу на кожухе подшипника. После этого снять верхнюю часть кожуха зубчатого колеса посредством его поднятия за два болта с ушком, которые крепятся в резьбовых отверстиях;
проверка тягового электродвигателя на отсутствие трещин и других механических повреждений в корпусе, потертости электрических кабелей и их подвешивание, утечки смазки;
проверка наличия пробок масленок для смазки подшипников;
осмотр состояния узла подвешивания и надежность креплений;
проверка отсутствия сдвигов меток на болтах и гайках;
демонтаж муфт с электродвигателя, очистка электродвигателя снаружи перед демонтажем. Очистка демонтированных элементов электродвигателя. Для очистки корпуса тягового электродвигателя, используется только метод горячей воды очищающего вещества. Убедится, что все вентиляционные каналы статора и ротора полностью очищены и освобождены от мусора. Тщательно осмотреть все комплектующие детали тягового электродвигателя на предмет повреждения, износа и деформации; очищается, обрабатывается и осмотривается каждый отдельный подшипник. Измеряется сопротивление изоляции обмотки, и проводится испытание высоким напряжением на тестере тягового электродвигателя;

оқшаулау кедергісі өлшенеді, оқшаулаудың минималды кедергісі 50 мега омметр (бұдан әрі - мом) болуы керек. Корпус пен статор жиынтығында толық тазаланған және кептірілген жағдайда оқшаулау кедергісін 50 мом-нан жоғары ұстап тұру қоршаған ортаның ауасында ешқандай қиындық туғызбауы қажет. Осы жағдайда ұдайы бұл мәннен төмен көрсеткіштер, егер олар тұрақты төмендеу тенденциясын көрсетіп тұрса, демек қайталап тексеруді қажет ететін деффект бар екендігін білдіреді;
демонтаждан кейінгі қайталап жинаудан соң электр қозғалтқыш бос жүрісте 15 минут ішінде минутына 1500 айналыммен қосылады. Мойын тіректің дыбысы тексеріледі, егер қалыпты емес дыбыс естілсе немесе кез келген шу мен тербеліс анықталса, себебін табу керек, қажет жағдайда тартымды электр қозғалтқыштың роликтік және шарикті мойын тіректерін ауыстыру қажет;
оқшаулаудың беріктігін жоғары волльтты сынау тек электр қозғалтқышты күрделі жөндеу кезінде ғана жүргізіледі, ол толық тазаланған және кептірілген болуы керек. Ұсынылатын кернеу жаңа электр қозғалтқышты өндіруде қолданылатын кернеуден мейлінше төмен болады. Кернеу жіберместен бұрын оқшаулаудың кернеуін 1000 вольттық мегаомметрдің көмегімен немесе сондай құралмен өлшеу керек: ол 50 мом-нан төмен болмауы тиіс;
сынау кезінде жүргізілетін жұмыстар:
2000 В (тиімді), 60 Гц айнымалы токты статор мен тұйық тандыру арасында 60 секундқа қосу;
жаңа запорлық планкілерді, серіппелі шайбаларды пайдалана отырып электр қозғалтқышты жинау. Сәйкес келмейтін параметрлерде тестерде сынық жүргізу кезінде тартымды электр қозғалтқышты жөндеуге жіберу керек;
шкворлық түйіндердің жағдайын жарықтар мен резеңке элементтердің, қапталдағы буферлер мен тартушы стержендердің зақымдануларының болмауына тексеру, ақаулықтар анықталған жағдайда тетіктер ауыстырылады;
қапталдағы демпферлер тестерде сынақ жүргізіліп тексеріледі;
тежегіш цилиндрлерінің түйіндері мен тетіктерінің, тежегіш қалыптарының, аспалар, төлкелер, шайбалар, қалып фиксаторлары, тежегіш құрылғылардың жағдайы мен бекітілуі тексеріледі;
тежегіш беріл ісінің барлық тетіктеріндегі жарықтар, майысулар мен тозулар тексеріледі;
валиктердің, шайбалардың, шплинттердің бекітілуі тексеріледі, қажет болғанда жаңаға ауыстырылады;
тежегіш цилиндрінің корпусы мен қалыптарының қалыңдығы тексеріледі;
тежегіш цилиндрін аялдама тежегішінсіз тестерде сынау жүргізіледі: төменгі кернеуде ағуға тест, жоғары кернеудегі ағуға, жұмыс жағдайы, шығыс пайдалану сипаттамалары, тежегіштік, сенімділікке қысым, ақаулық анықталғанда тежегіш цилиндріне жөндеу жүргізіледі;
аялдама тежегішті тежегіш цилиндрі үшін де аялдама тежегішінсіз тежегіш цилиндріне жүргізілгендей сынақ жүргізіледі, және оған қосымша: аялдама тежегішінің тежегіштік қуатына және аялдама тежегішінің тежегіштігіне тест;
тежегіш дискісін тексеру, тежегіш дискісінің жұмыс беті бірқалыпты тозуы керек, сондай-ақ жарықтар мен тоттану болмауы тиіс, онда болттар мен гайкаларда белгілердің болмауы тексеріледі;
тарақты майлағыштың жағдайы мен бекітілуі және оның дұрыс орнатылуы, корпуста жарықтың болмауы тексеріледі;
тарақты майлағыштың карандашының доңғалық жұбының тарағына дұрыс орналасуы және тарақты майлағыштың доңғалақ жұбының сыртқы жазығына орнығу бұрышы тексеріледі, қажет болған кезде торақты майлағыштың стержендері ауыстырылады;
барлық автотізбек пен жартылай тізбектің корпустарында зақымданудың болмауы тексеріледі, тізбекті механизм желісінің тетіктері, электр кабельдері, ауа өткізгіштер жағдайы мен бекітілуі тексеріледі, қолмен ажырату жұмысы тексеріледі, автотізбектің рельстің басынан биіктігі өлшенеді;
оқшаулау кедергісіне, өткізгіштігіне тест жүргізіледі, тізбекті құрылғының байланысу тестерінде диэлектрлік қуаттылығы өлшенеді;
салонның, жағдайын тексеру, еден жамылғысы мен қабырғалар зақымданбаған, сызылмаған, тұтқалар, терезе, желдеткіш торлар, жылыту, желдету, кондиционерлеу, орындықтар майыспаған, сызылмаған болуы керек. Зақымданған есік әйнектері, кабиналардың есік секциялары, белбеу тұтқалары, жолаушылар отырғыштарының жиынтығы, арқалықсыз орындықтар жиынтығы, ширмалар жөнделеді;
машинист кабинасының құлыптары және машинист кабинасы есігінің тұтқалары тексеріледі, кабина мен салонның автомат есіктері, машинист кабинасындағы апаттық есіктер тексеріледі. Зақымданған қапталдағы айналар жөнделеді. Жарамсыз жарықтандыру фарлары, артқы фарлар, кабинаның нүктелік жарықтандырылуы, кабинадағы флуоресценттік шамдары ауыстырылады;
жылыту, желдету, ауа баптау ауасын бөлу блогындағы аралас ауаның сүзгісі ауыстырылады;
жылыту, желдету, ауа баптау блогы режимін тексеру, жекелей желдету, машинист кабинасындағы салқындату, жылыту, аялдама уақытындағы жылыту режимдерін тексеру. Сыртқы және ішкі жылыту, желдету және конденционерлеу блогына ревизия жүргізу, қажет болғанда хладагент контуры компоненттерін ауыстыру;
хладагент контуры компоненттерін ауыстыру процесі:
салқындату агентін шығару. Автомобиль ниппеліне қол желілі запорлық клапанды компрессордың айдамал құбыр желісіндегі камераға орнату, сосын клапанды жайлап ашады, құрылғыдан салқындатқыш агент шығарылады;

замер сопротивления изоляции, минимальное сопротивление изоляции 50 мегаомметра (далее - мом). При условии, что корпус и статор в сборе были полностью очищены и высушены, не должно быть никаких затруднений в поддержании сопротивления изоляции на уровне выше 50 мом, при температуре окружающего воздуха. Показатели, которые постоянно ниже этого значения при этих условиях, особенно, если они показывают стабильную тенденцию к понижению, обозначают, что имеется дефект, который требует повторного контроля;
после повторной сборки после демонтажа, электродвигатель запускается на холостом ходу в течение 15 минут при 1500 оборот в минуту. Проверяется звучание подшипников, если имеется ненормальный звук, или выявлен любой шум или вибрация, найти причину, при необходимости заменить роликовые и шариковые подшипники тягового электродвигателя;
высоковольтное испытание прочности изоляции должно проводиться только во время капитального ремонта электродвигателя после того, как он был полностью очищен и высушен. Рекомендованное напряжение значительно меньше напряжения, применяемого при производстве нового электродвигателя. Перед подачей напряжения измерить сопротивление изоляции при помощи 1000-вольтного мома или его аналога: оно должно быть не менее 50 мом;
работы, в случае проведения испытании:
включение переменного тока в 2000 Вольт (эффективный), 60 Гц, между обмоткой статора и заземлением на 60 секунд;
сборка электродвигателя, используя, новые запорные планки, пружинные шайбы. При несоответствующих параметрах при проведении испытаний на тестере необходимо передать тягового электродвигателя на ремонт;
проверка состояния шкворневого узла, отсутствия трещин и повреждений резиновых элементов боковых буферов и тяговых стержней, при их выявлении неисправные детали заменяются;
осмотр бокового демпфера с проведением испытаний на тестере;
осмотр состояния и крепления узлов и деталей тормозных цилиндров, тормозных колодок, подвесок, втулок, шайб, фиксаторов колодок, оттормаживающих устройств;
проверка отсутствия трещин, сколов и износов всех деталей тормозной передачи;
проверка крепления валиков, шайб, шплинтов, при необходимости производится замена на новые;
осмотр корпуса тормозного цилиндра и толщины колодок;
проведение испытания на тестере тормозного цилиндра без стояночного тормоза: тест на утечку при низком напряжении, на утечку при высоком напряжении, рабочего состояния, выходных эксплуатационных характеристик, растормаживания, давлением на прочность, при выявлении замечаний производится ремонт тормозного цилиндра;
для тормозного цилиндра со стояночным тормозом проводятся испытания такие же, как для тормозного цилиндра без стояночного тормоза, и дополнительно: тест тормозной мощности стояночного тормоза и растормаживания стояночного тормоза;
осмотр тормозного диска, рабочая поверхность тормозного диска должна иметь равномерный износ, а также должны отсутствовать трещины и ржавчина, при этом проверяется отсутствие сдвигов меток на болтах и гайках;
осмотр состояния и крепления гребнесмазывателя и правильность его установки, проверка отсутствия трещин в корпусе;
проверка прилегания карандаша гребнесмазывателя к гребню колесной пары и угла установки гребнесмазывателя к внешней плоскости колесной пары, при необходимости зама стержня гребнесмазывателя;
проверка отсутствия повреждений по корпусу всей автосцепки и полусцепки, осмотр состояния и крепления деталей привода сцепного механизма, электрических кабелей, воздухопроводов, проверяется работа ручного расцепления, замеряется высота автосцепки от головки рельса;
проведение теста сопротивления изоляции, проводимости, диэлектрической мощности на тестере соединений сцепного устройства;
проверка состояния салона, покрытие пола и стены на наличие повреждений, царапин, поручни, окна, вентиляционные решетки отопления, вентиляции и кондиционирования, сиденья должны быть без вмятин и царапин. Поврежденные дверные стекла, дверные секции подвесной кабины в сборе, ременные поручни, пассажирские сиденья в сборе, откидные сиденья в сборе, сиденья без спинки в сборе, ширмы ремонтируются;
проверка работы замков и ручек дверей кабины машиниста, проверка двери автоматов в кабине и салоне, осмотр аварийных дверей в кабине машиниста. Поврежденные боковые зеркала ремонтируются. Неисправные фары освещения, хвостовые фонари, точечное освещение кабины, флуоресцентные лампы кабины заменяются;
замена фильтров смешанного воздуха из блока распределения воздуха отопления, вентиляции и кондиционирования;
проверка режимов блока отопления, вентиляции и кондиционирования, отдельно режим вентиляции, охлаждения, отопления, отопления во время стоянки и отопления кабины машиниста. Проведение ревизии наружного и внутреннего блока отопления, вентиляции и кондиционирования, при необходимости производится замена компонентов контура хладагента;
процесс замены компонентов контура хладагента:
удаление холодильного агента. Установление запорного клапана с ручным приводом на автомобильный ниппель на камере на нагнетательном трубопроводе компрессора, затем медленно открывается клапан, удаляется холодильный агент из установки;

хладагент контурының компоненттерін тексеру, компрессор, буландырғыш, конденсатор, сүзгіні кептіргіш, қарау терезесі, электромагниттік клапан мен дроссельдік вентиль ауыстырылуы мүмкін. Хладагент контурының жылытуға, желдету мен конденционерлеуге камерадағы ниппельге жалғасқан мұздату агенті арқылы айдаланды. Мұздату агентін толтыру үшін тиісті құрылғылар қолданылады. Ауаны жылыту, желдету мен конденционерлеу бір жүйеде, хладагент шамамен бір контур үшін 5 кг және тұтастай алғанда екі контурда 10 кг болады. Өртке қарсы датчиктер ағытып алынып, тазаланады;
метрополитен мен монорельсті көліктің кузовының жағдайын механикалық зақымданулар, майысулар, сызылулар жоқтығына тексеру;
метрополитен мен монорельсті көліктің астындағы құрылғыларды бекітуге арналған кронштейндердің, кузов шегенделулерінің жағдайын тексеру;
электропневматикалық жабдықтарды жөндеу кезіндегі жұмыстар:
тежегіш магистралы мен тежегіш цилиндріндегі қысымды машинист кабинасындағы басқару пультіндегі манометрдің көрсеткіштері бойынша тексеру. Қысым жеткіліксіз болғанда ауа құбыржеүдісін ауаның ағыны болмауы мен ауа магистралі клапанының жұмысына тексеру;
есіктің жұмысын синхронды ашылуы мен жабылуына тексеру, есік механизміне тексеру жүргізу және қажет болған кезде есік жағдайының валиктерін, есіктің шамдарын, есіктің ішкі шамдарын, микросхемаларды, есіктің тығыздағыштарын, кіру есігі жүйесінің құрылғысын тексеру. Механикалық ашу мен жабу арқылы бөгде шулар тексеріледі, есіктердің ашылу/жабылу жылдамдығы тексеріледі; үйкелетін тетіктер мен V тәрізді тығыздағыштың киіз сақинасы ауыстырылады; сырт көрінісіне қарай елеулі зақымданған тетіктер жаңаға ауыстырылады, қалғандары мұқият тазаланады. Қажет болған кезде есіктердің ашылуын тестерде сынауға болады. Есіктердің синхронды ашылуы мен жабылуы 2,5 ± 0,5 секундты құрауы керек, егер реттеу винтін тартса, ашылу баяулайды, егер қатайтса, ашылу тездетіледі. Амортизатордың реттеу винтін қатайтса, амортизатор қатаяды, егер винттті босатса, амортизатор босайды. V тәрізді тығыздағыштың қысылатын серіппесінде кішкентай тесік болатындықтан, киіз сақинаны ушты шприцпен майлау керек. Есіктерді басқару блогында жарамсыздық коды анықталған кезде, блок қайта жүктеледі, қайтадан пайда болса, есіктерді басқару блогындағы блок босатып алынып, жөнделеді;
тежегіш магистралын мотор-компрессормен үрлеу уақыты тексеріледі, сондай-ақ екі мотор-компрессордың уақытында синхронды ажыратылуы бақылау және мониторинг жүйесіндегі мониторда тексеріледі;
ауа жіберуіне тестілеу, пайдаланып көріп тестілеу, көлемді тестілеу, оқшаулаудың кедергісіне тестілеу, тежегіш жүйесінің клапандары үшін диэлектрлік қуатты тестілеу, еңістік клапандарды тежегіш клапандар тестерінде тексеру жүргізіледі;
мотор-компрессордың жұмысында шулар мен тербелістердің болмауы тексеріледі, қажет болған кезде жұдырық муфтаны орталықтандыру жүргізіледі;
мотор-компрессордың корпусы мен құбыр желісінде майдың ақпауы тексеріледі, оның ішінде жұдырық муфтаның сальниктері мен май сүзгісінің бекітілген жері тексеріледі;
салқындату жүйесіндегі желдеткіште люфтінің болмауы тексеріледі;
резеңке тербелісті оқшаулағыш құрылғысының бүтіндігі тексеріледі;
ауа-май радиаторын қысымды ауамен үрлеу және мотор-компрессордың майы ауыстырылады;
ауа және май сүзгілері және ауа-май сепараторларының сүзгісі ауыстырылады;
екі мұнаралы ауа кептіргішінің корпусының жағдайы тексеріледі;
құбыр желілерінен ауа ағуының болмауы тексеріледі, кептіру контейнерлеріндегі гранулалық кептіргіш заттар ауыстырылады;
шығару клапандарының жұмысы тексеріледі, қажет болғанда ауыстырылады;
ауа-май микро сепаратордың және ылғалшығарғыштың корпустары тексеріледі, 0,1 микрометр ауа-май сепаратордың сүзгіш элементтері, 0,01 микрометр ауа-май сепараторының сүзгіш элементтері мен су сепараторының сүзгіш элементтері ауыстырылады;
құбыр желілерінен ауа шығуының болмауы, 9 баррель қысымды ауа қысымындағы электромагнитті автоматты төгу клапанының ажырату және қосу жұмысы тексеріледі, атмосфераға 1-3 секунд ауа шығару болмаса, демонтаждалып, қажет болса ауыстырылады;
зақымданған электромагнитті импульсті клапан (соленоидты клапан), екіжүрісті клапан (қосарлы запорлы клапан), винтті компрессордың ауа сүзгісі (ауа жинағыштың (компрессордың) сүзгісі), компрессордың электр қозғалтқышпен жиынтық агрегаты, су сепараторының сүзгіш элементі, 0,1 микрометр ауа-май сепараторының сүзгіш элементі, 0,01 микрометр ауа-май сепараторының сүзгіш элементі, антиюза клапаны, ажырату операциясына арналған магнитті клапан, ауа компрессорының желдеткіші, винтті мотор-компрессордың май сүзгісі, қысымды реттеу клапаны, сақтандырғыш клапан, екі мұнаралы ауа кептіргіші тексеріледі;
бақылау және мониторинг жүйесі бойынша тежелудің әрбір жағдайына ауыстырылған кезде электропневматикалық тежегіштің жұмысы тексеріледі;
ауа құбыр желісі мен резервуарларындағы ауаның шығуының болмауы тыңдау арқылы және (немесе) қажет болған кезде сабынды ерітіндінің көмегімен тексеріледі;
резервуарлар жарықтың, майысудың, түбі мен дәнекерленген тігістердегі үйкелудің болмауына тексеріледі;
резервуарларға келетін құбыр желілерінде жарықтың, ақаулықтың, көзге көрінетін зақымданулар мен ағуыдың болмауы тексеріледі;
сақтандырғыш және кері клапандар жарықтың, ақаулықтардың, көзге көрініп тұрған зақымданулардың болмауына тексеріледі;
әрбір түйін үшін ауаны жабу кранының жұмысы тексеріледі;
ауа өткізгіштер, жинақтау крандары, ауа өткізу сүзгілері, скобалар мен ілмектер жарықтың, ақаулықтың, көзге көрінетін зақымданулардың болмауына тексеріледі;
барлық жинақтау крандарында (ауа өткізгіштің ашық жағдайында көлденең), ауа жіберу крандарында (тұтқа жабық жағдайда вертикалды төмен бағытталады) тұтқаның дұрыс тұрысы тексеріледі;
ауа желілеріндегі қосылған жерлерде ауаның шығуы болмауы тексеріледі;
электр жабдықтарын күрделі жөндеу кезіндегі жұмыстар:
әрбір метрополитен мен монорельсті көліктің қосалқы қуаттану блогының жағдайы тексеріледі;
инвертордың, мотор-компрессордың, жоғары жылдамдықты ажыратқыштың, желілік ажыратқыштың, токқабылдағыштың жағдайы тексеріледі;
желідегі кернеу тексеріледі, метрополитен мен монорельсті көліктің қуаттануы "стингер" режимінде болуы керек;
аккумулятор батареяларының кернеуі басқару пультіндегі вольтметр бойынша тексеріледі, аккумулятор батареясының жәшігі механикалық зақымдануға, қақпағы мен элементтер клеммалары құю контурынан электролиттің төгілуінің болмауына, элементтер арасындағы барлық электр қосылыстар, аккумулятор батареясы элементтерінің жиілігі тексеріледі, аккумулятор батареясының әрбір элементіндегі кернеу өлшенеді, тығыздық тексеріледі;
бақылау және мониторинг жүйесіндегі қателер мен ауытқулардың болуы тексеріледі, жүйедегі ауытқулар сары түспен белгіленеді;

осмотрев компоненты контура хладагента, могут быть заменены компрессор, испаритель, конденсатор, осушитель фильтра, смотровое стекло, электромагнитный клапан и дроссельный вентиль. Нагнетание контура хладагента в отоплении, вентиляции и кондиционирования через устройство всасывания холодильного агента, подсоединенное к ниппелю на камере. Для заправки холодильного агента используется соответствующее устройство. В одной системе отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, контур хладагента содержит приблизительно 5 кг для одного контура и в целом 10 кг для обоих контуров. Снимаются пожарные датчики и очищаются;
осмотр состояния кузова метрополитена и монорельсового транспорта на отсутствие механических повреждений вмятины, царапины;
проверка состояния кронштейнов кузова для крепления оборудования под метрополитеном и монорельсовым транспортом, заклепок кузова;
работы по ремонту электропневматического оборудования:
проверка давления в тормозной магистрали и тормозных цилиндрах по показаниям манометров на пульте управления в кабине машиниста. При недостаточном давлении проверить воздушные трубопроводы на отсутствие утечек и работу клапанов воздушной магистрали;
проверка работы дверей на синхронное открывание и закрывание, проведение осмотра дверного механизма и замена при необходимости ролика положения двери, лампы дверей, внутренней лампы дверей, микросхем, дверных уплотнителей, установка системы входных дверей. Механическим открытием и закрытием проверить на посторонние шумы, отрегулировать скорость закрытия/открытия дверей; отрегулировать амортизаторы открывания/закрывания дверей; смазать трущиеся детали и войлочное кольцо V- образного уплотнителя; заменить серьезно поврежденные по внешнему виду трущиеся детали на новые, остальные тщательно прочистить. При необходимости провести испытания на тестере открывания дверей. Синхронное открытие и закрытие дверей должно составлять 2,5 ± 0,5 секунд, скорость замедляется, если затянуть винт регулировки, ускоряется, если отпустить винт. Амортизатор становится жестче, если затянуть винт регулировки амортизатора становится мягче, если отпустить винт. Ввиду того, что прижимная крышка V- образного уплотнителя имеет очень маленькое отверстие, смазку войлочного кольца произвести остроконечным шприцем. При обнаружении кода неисправности в блоке управления дверями перезагружается блок, при повторном появлении снимается блок в блоке управления дверями и ремонтируется;
проверка времени откачки тормозной магистрали мотор-компрессором, а также своевременного синхронного отключения обоих мотор-компрессоров на мониторе системы контроля и мониторинга;
проведение теста на утечку воздуха, теста эксплуатационных характеристик, теста объема, теста сопротивления изоляции, теста диэлектрической мощности для клапанов тормозной системы, наклонного клапана на тестере тормозных клапанов;
проверка отсутствия постороннего шума и вибрации при работе мотор- компрессора, при необходимости проведение центрирования кулачковой муфты;
проверка корпуса и трубопровода мотор-компрессора на утечку масла, в том числе по сальнику кулачковой муфты и в месте крепления масляного фильтра;
проверка отсутствия люфта вентилятора системы охлаждения;
проверка резинового виброизолирующего устройства на целостность;
продувка сжатым воздухом, воздушно-масляного радиатор и замена масла мотор-компрессора;
замена воздушного и масляного фильтра и фильтра воздушно-масляного сепаратора;
проверка состояния корпуса двухбашенной воздушной сушилки;
проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам, замена гранулированного осушающего вещества в контейнерах сушилки;
проверка работы выпускных клапанов, при необходимости заменяется;
проверка корпуса воздушно-масляного микро сепаратора и влагоотделителя, замена фильтрующего элемента воздушно-масляного сепаратора 0,1 микрометра, фильтрующий элемент воздушно-масляного сепаратора 0,01 микрометра и фильтрующий элемент водяного сепаратора; проверка отсутствия утечки воздуха по трубопроводам, работа включения и выключения электромагнитного автоматического сливного клапана, оборудованного таймером со сжатым воздухом давлением 9 баррель, при отсутствии сброса воздуха в атмосферу около 1-3 секунд демонтируется и при необходимости заменяется;
замена при повреждениях электромагнитного импульсного клапана (соленоидный клапан), двухходового клапана (двойной запорный клапан), воздушного фильтра винтового мотор-компрессора (фильтр воздухозаборника (компрессора)), агрегата компрессора с электродвигателем в сборе, фильтрующего элемента водяного сепаратора, фильтрующего элемента воздушно-масляного сепаратора 0,1 микрометра, фильтрующего элемента воздушно-масляного сепаратора 0,01 микрометра, противоюзового клапана (клапан антиюза), магнитного клапана для операции рассоединения, вентилятора воздушного компрессора, маслянного фильтра винтового мотор-компрессора, клапана регулирования давления, предохранительного клапана, двухбашенной воздушной сушилки. При необходимости испытания воздушного компрессора на тестере;
проверка действия электропневматических тормозов, по системе контроля и мониторинга при переключении в каждое положение торможения;
проверка на слух и (или) при необходимости с помощью мыльного раствора отсутствие утечек воздуха из воздушных трубопроводов и резервуаров;
осмотр резервуара на отсутствие трещин, вмятин, потертостей на днищах и сварных швах;
осмотр подходящих к резервуарам воздухопровода на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений и утечек;
осмотр предохранительного и обратного клапана на отсутствие трещин, деформаций, видимых повреждений;
проверка работы кранов перекрытия воздуха для каждого узла;
осмотр воздухопроводов, разобщительных кранов, фильтров воздухопровода, скоб и крючков на отсутствие трещин деформаций, видимых повреждений;
проверка правильности положения ручек (вдоль воздухопровода в открытом положении) всех разобщительных кранов, ручек водоспускных кранов (ручка направлена вертикально вниз в закрытом положении);
проверка отсутствия утечек воздуха в местах соединений воздухопровода;
работы по ремонту электрического оборудования:
проверка статуса вспомогательного блока питания каждого метрополитена и монорельсового транспорта;
проверка статус инвертора, мотор-компрессора, высокоскоростного переключателя, линейного выключателя, токоприемника;
проверка напряжения в сети, питание метрополитена и монорельсового транспорта должно быть в режиме "стингер";
проверка напряжения аккумуляторных батарей по вольтметру на пульте управления, ящик аккумуляторных батарей на механические повреждения, крышки и клеммы элементов на наличие утечки электролита с заливного контура, все электрические соединения между элементами, чистота элементов аккумуляторных батарей, измеряется напряжение каждого элемента аккумуляторных батарей, проверяется плотность. Если имеются повреждения аккумуляторов непригодных к ремонту, замените аккумуляторные батареи;
проверка наличия ошибок и сбоев в системе контроля и мониторинга неполадки в системе обозначены желтым цветом;

индикация блогының жұмысы тексеріледі, ақаулар анықталғанда ауыстырылады немесе жөнделеді. Қажет болғанда бақылау және мониторинг жүйесіндегі VME (VCPUS) орталық процессорындағы энергиядан тәуелсіз ОЗУ DS1270Y (NVRAM) ауыстырылады, бақылау және мониторинг жүйесінің сигнал модулі шывғыс қуаттану модулі, кіріс қуаттану модулі, сервер модулі, 5В платасы, қуаттану ажыратқышы, DIP корпусындағы ажыратқыш тексеріледі;
индикатор кнопкаларының жануы тестіленеді, жарамсыз жұмыс жағдайында жаңаға ауыстырылады немесе № 1 кнопкалық ажырату панелі, № 2 кнопкалық ажырату панелі, № 1 жұдырықты ажыратқыш панелі, № 2 кнопкалық ажырату панелі, индикаторлы есептегіштен қалқаны (электр өлшегіш аспаптар панелі), нүктелік жарықтандырудың басу кнопкалы бөлу панелі жөнделеді;
дыбыстық сигналдың, терезе тазалағыштың жұмысы тексеріледі, қажет болған кезде жаңаға ауыстырылады немесе терезетазалағыштың қалағына, терезетазалағыш моторының тұрақты ток конвертеріне, терезе жылытқышқа жөндеу жүргізіледі;
алыс және жақын жарықтандыру фарларының жұмысы тексеріледі, ақаулықтар анықталғанда жарықтандыру фарларын ауыстыру қажет;
"Жолаушы-Машинист" хабарлау байланысының жұмысы тексеріледі. Ақаулар анықталған кезде жолаушыларды автоматтық хабарлау блогы жатады, ақпараттық жөндеуге немесе ауыстыруға қамтамасыз ете отырып, орталық басқару пульті, жолаушыларды хабарлауды күшейткіш, шуғыл хабарлау құрылғысы, ішкі динамик (салон динамигі), сыртқы динамик, маршруттық көрсеткіш (белгіленген маршрутты алдыңғы көрсеткіш), жолаушыларға арналған ақпараттық табло, поезд радиосының жаңғыртуы, поездың радиоантеннасы, икемді микрафон, орталық басқару пультінің кнопкасы, кіріс және шығыс модульдері, поездың радио динамигі, аналық тақтайма, хабарлау тақтаймасы, поездың радиотүйіні, автоматты хабарлау блогының тақтаймасы, байланыс интерфейс блогының тақтаймасы, сөйлеу интерфейсі блогының тақтаймасы, орталық процессор блогының тақтаймасы, қуатберу блогының тақтаймасы, күшейткіш тақтаймасы, мәліметтерді енгізу интерфейсі блогының тақтаймасы, қуат тақтаймасы жатады. Автоматты хабарлау блогы жолаушыларды хабарлау тестерінде сыналады;
токқабылдағыштың жұмысы метрополитен мен монорельсті көлікті тікелей көтеру мен түсіру жолымен тексеріледі;
жылыту, желдету және кондиционерлеу жұмыстары тексеріледі;
машинист кабинасы мен салонның жарықтандырылуы тексеріледі;
есіктердің жұмысы тексеріледі, синхронды ашылу мен жабылу 2,5 секундты құрауы керек;
бейнебақылау камерасының жұмысы тексеріледі, қажет болған кезде жаңаға ауыстырылады немесе жөнделеді;
аялдама тежегішінің жұмысы тікелей метрополитен мен монорельсті көлік тексеріледі;

проверка работы блока индикации, при выявлении неисправности заменяется или ремонтируется. При необходимости заменяется энергонезависимое ОЗУ DS1270Y (NVRAM) в центральном процессоре VME (VCPUS) системы контроля и мониторинга, модуль сигнализации системы контроля и мониторинга, модуль сигнала системы контроля и мониторинга, модуль выходной мощности, модуль входной мощности, модуль сервера, плату 5В, переключатель питания, переключатель в корпусе DIP;
тестирование загорания кнопок индикаторов, при неисправной работе заменяется на новые или ремонтируется панель кнопочного переключения № 1, панель кнопочного переключения № 2, панель с кулачковыми переключателями № 1, панель с кулачковыми переключателями № 2, щиток с индикаторами счетчиков (панель электроизмерительными приборами), распределительная панель нажимных кнопок точечного освещения;
проверка работы звукового сигнала, стеклоочистителя, при необходимости замена на новые или производится ремонт скребок стеклоочистителя, конвертер постоянного тока для мотора стеклоочистителя, стеклообогреватель (размораживатель);
проверка работы фар дальнего и ближнего света, при выявлении неисправностей замене подлежат лампы фар освещения;
проверка работы связи "Пассажир-Машинист", оповещения. При выявлении неисправностей ремонту или замене подлежат блок автоматического оповещения пассажиров с программным обеспечением, центральный пульт управления, усилитель оповещения пассажиров, устройство экстренного оповещения, внутренний динамик (динамик салона), наружный динамик, маршрутный указатель (передний указатель станции назначения), информационное табло для пассажиров, преобразователь радио поезда, радиоантенна поезда, гибкий микрофон, динамик радио поезда, кнопки центральный пульт управления, модуль ввода и вывода, материнская плата, плата оповещения, радиомикрофон поезда, радиоузел поезда, плата блока автоматического оповещения, плата блока интерфейса связи, плата блока речевого интерфейса, плата блока центрального процессора, плата блока подачи питания, плата усилителя, материнская плата, плата блока интерфейса ввода данных, плата мощности. Блок автоматического оповещения испытывается на тестере оповещения пассажиров;
проверка работа токоприемников путем поднятия и опускания непосредственно на метрополитене и монорельсовом транспорте;
проверка работы отопления, вентиляции и кондиционирования;
проверка освещения кабины машиниста и салона;
проверка работы дверей, синхронное открытие и закрытие должно составлять 2,5 секунды;
проверка работы камер видеонаблюдения, при необходимости производится замена на новые или отремонтированные;
проверка работы стояночного тормоза непосредственно на метрополитене и монорельсовом транспорте;

басқару тізбегі аппараттарының жұмысы машинист бақылаушының реверсивті тұтқаны "Алға" жағдайына қоюнда және негізгі тұтқаны кезекпен бақылаушының 1, 2, 3, 4 жағдайына, сондай-ақ тежеуде 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 жағдайына және шуғыл тежеуде 8 жағдайына қоюмен тексеріледі. "Артқа" жағдайы да осылай тексеріледі;
ажыратылған метрополитен мен монорельсті көлікте түйіндерді тексеру, демонтаждау, жөндеу мен монтаждауда 1Р, 3Р, 4Р, 74Р кабельдері ағытылып алынады, контактілері тазартылады, коррозиялық-тұтқыр матамен сүртіледі. Қысқа тұйықталумен зақымданған және жөндеуге жатпайтын кабельдер ауыстырылады;
тежегіш резисторының блогымен жүргізілетін жұмыстар:
барлық қақпақтардан болттарды демонтаждау;
оқшаулау материалдардың жағдайын немесе кез келген ластануларды тексеру, оларды қысымды ауаның көмегімен тазалау;
резистордың жалпы жағдайын тексеру;
негізгі клеммалардың және резистордың ішкі болттық қосылыстарының болттық ішкі қосылыстарын тексеру;
резистордың кабельдерін ажырату және зақымданған тетіктерді ауыстыру;
оқшаулау блогының жағдайы өлшенеді (негізгі клеммаларда жерлендіру клеммаларына қарсы өлшеу). Тұйықтандыру кедергісі 100 мом-нан кем болмауы керек;
аккумулятор батареясын басқару блогымен жұмыстар:
блоктың қақпағын ашу, аккумулятор батареясын басқару қуаттандыру блогынан ажырату;
блоктағы әрбір құрылғыны оларды қолмен алшақтату жолымен тексеру;
босаған болттарды қатайту;
оқшаулау кедергісін мегаомметрмен сынақтан өткізу, қалыпты стандарт 1000 Вольт и 20 мом немесе асып кетсе, жарамсыздығы кезінде немесе жөндеуге жатпаса блокты ауыстырады;
төменгі кедергілі тұйықтандыру блогымен жұмыстар:
блоктың қақпағын ашу, шаң-тозаңнан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, блок қақпағының сенімді герметикалық жабылуын тексеру;
қуаттандырудың қосымша блогының бөлу қалқаны блогымен жұмыстар:
блоктың қақпағын ашу;
кешендеушілерді зақымдану мен тозуға тексеру;
реле мен контакторлардың болттарының қатайтылуын тексеру;
шаң-тозаңнан тазарту;
рейкаға баратын микро ажыратқыш пен диодты тексеру, бирка белгілерінің болуы, кабельдік қосылыстардың жағдайы, реле мен контакторларда шудың болуы, блок қақпағының герметикалық жабылу сенімділігі. Қажет болған кезде қосалқы қуаттандыру блогының бөлу қалқаның тетіктерін жөндеу немесе ауыстыру;
бақылаушы блогымен жұмыстар:
блоктың қақпағын ашу, шаң-тозаңнан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, блок қақпағының герметикалық жабылуының сенімділігін тексеру;
машинист кабинасындағы негізгі бақылаушыны жөндеу бойынша жұмыстар:
жалғастырушы болттарды алу, негізгі бақылаушыны мұқият көтеру;
әрбір тетіктерді құрғақ қысымды ауаның көмегімен тазалау;
барлық механикалық қослыстарды, серіппелерді, жұдырық ауыстырғыштарды және дискілерді кез келген көрінетін зақымдануға тексеру;
негізгі тұтқа мен бағыттау тұтқасының жұмыс уақытында пайдалану жағдайын тексеру;
ескі майларды жою мен сүрту сүлгісімен тазалап өңдеу. Қылшақты көмегімен жаңадан май жағу және жұмыс күшін тексеру;
шығыс кернеуін потенциометрмен тексеру жұмыстары:
A(+) қадашығы мен B(-) қадашығының CN1 коннекторы арасындағы қуатты қосу. Бұл кезеңде электр қуаттандыруда шығыс тогы 3 мА дейін шектеледі;
D (+)қадашығы мен B(-)қадашығының және CN1 коннекторы арасындағы әрбір позицияның шығыс кернеуін тексеру. Қажет болған кезде зақымданған тетіктерді ауыстыру;
инвертер ажыратқышы мен инвертер сақтандырғышы қуаттандырудың қосалқы блоктарымен жұмыс:
инвертер ажыратқышы мен инвертер сақтандырғышы зақымданудан жинақталуын тексеру;
болттардың босағандарын тексеру;
ажыратқыш механизмін және негізгі ажыратқыш пен микро ажыратқышты оңтайлылыққа тексеру;
қылшақты пен матаны пайдалана отырып барлық жазық беттерді тексеру, қандай да бір зақымданулар анықталған жағдайда зақымданған тетіктер жөнделеді немесе ауыстырылады;
тұрақты токтың зарядталған контакторларымен, заряды таусылған, желілік, үшжолақты контактормен, аккумулятор батарея контакторымен, зарядтаушы және разрядтаушы резистормен жұмыс:
сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
орамалы, қосалқы ажыратқышты, жинақтаулы жылжымалы контактіні, сондай-ақ оқшаулағыш зақымдану мен тозу белгілеріне тексеру;
қылшақты пен матаны пайдаланып барлық жазық беттерді тексеру;
болттар мен винттерді қатайтуға тексеру, қандай да бір зақымданулар анықталса, жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
инвертирленуші блоктармен жұмыс:
инвертирленуші блоктың сыртқы түрін зақымдануға тексеру:
салқындату реакторының пластинасын кез келген ластану мен пластинаға жабысқан бөгде заттардан тазарту жолымен тазалау, қатты щетка мен қысымды ауаны пайдаланыңыз;
болттар мен винттерді қатайтуға тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
сүзгі реакторымен жұмыс:
реактор сүзгісінің түрін зақымдануға тексеру;
болттар мен винттерді қатайтуға тексеру, қандай да бір зақымдану анықталғанда жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
сүзгі конденсаторымен жұмыстар:
болттардың барлық қатайтылуын тексеру;
конденсаторды майдың ағуына тексеру;

проверка работы аппаратов цепи управления от контроллера машиниста при постановке реверсивной рукоятки в положение "Вперед" и поочередной постановке главной рукоятки в 1, 2, 3, 4 положение контроллера, а также на торможение 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 положение и 8 положение экстренный тормоз. Аналогично выполняется проверка в положении "Назад";
при осмотре, демонтаже, ремонте и монтаже узлов при выключенном метрополитене и монорельсовом транспорте снимаются кабели 1Р, 3Р, 4Р, 74Р, очищаются контакты, протираются коррозионно-стойкой тканью. Кабели поврежденные коротким замыканием и непригодные к ремонту, заменяются;
работы с блоком тормозного резистора:
демонтаж болтов со всех крышек;
проверка состояния изоляционных материалов или любых оставшихся загрязнений, очистка их при помощи сжатого воздуха;
проверка общего состояния резистора;
проверка болтового внутреннего соединения к основным клеммам и внутренним болтовым соединениям резистора;
отсоединение кабели от резистора и замена поврежденных деталей;       замер сопротивления между основными клеммами;
замер состояния изоляции блока (измерение на основной клемме против клеммы заземления). Значение сопротивления не должно быть менее чем 100 мом;
работы с блоком управления аккумуляторных батарей:
снятие крышки блока, отключение питания блока управления аккумуляторной батареи;
проверка каждого устройства в блоке посредством их расшатывания руками;
затягивание ослабших болтов;
проведение испытания сопротивления изоляции мом, нормальный стандарт 1000 Вольт и 20 мом или больше, при неисправностях непригодных к ремонту заменяется блок;
работы с блоком заземления низкого напряжения:
снятие крышки блока, очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояния блока, проверка надежного герметичного закрытия крышки блока;
работы с блоком распределительного щита вспомогательного блока питания:
снятие крышки блока;
проверка комплектующего, на повреждение и износ;
проверка затяжки болтов реле и контакторов;
очистка от пыли и грязи;
проверка крепления микро выключателя и диода к рейке, наличия знаков бирок, состояния кабельных соединений, на наличие шумов реле и контакторов, надежность герметичного закрытия крышки блока. При необходимости проведение ремонта или замена деталей распределительного щита вспомогательного блока питания;
работы с блоком контроллера:
снятие крышки блока, очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояния блока, проверка надежного герметичного закрытия крышки блока;
работы по ремонту главного контроллера в кабине машиниста:
извлечение соединительных винтов, аккуратное подъемка главного контроллера;
очистка всех деталей при помощи сухого сжатого воздуха;
проверка всех механических соединении, пружин, кулачковых переключателей и дисков позиций на любое видимое повреждение;
проверка условий эксплуатации во время действия главного рычага и рукоятки направления;
удаление старой смазки и проведение абразивной обработки при помощи протирочной тряпки. Нанесение новой смазки при помощи щетки и проверка рабочего усилия;
работы по проверке выходного напряжения потенциометром:
подведение питания в 5 В между штырем A(+) и штырем B(-) коннектора CN1. На этом этапе, ограничивается выходной ток электропитания до 3 мА;
проверка выходного напряжения каждой позиции между штырем D (+) и штырем B(-) коннектора CN1 для потенциометра. При необходимости замена поврежденной детали;
работы с вспомогательным блоком питания переключателя инвертера и предохранителя инвертера:
проверка сборки переключателя инвертера и предохранителя инвертер на повреждения;
проверка болтов на затянутость;
проверка механизма выключателя и состояние основного выключателя и микро выключателя на плавкость;
очистка всей поверхности, используя щетку и ткань, при обнаружении каких-либо повреждений, ремонт или замена поврежденной детали;
работы с заряжающим контактором постоянного тока, разряжающим, линейным, трехполюсным контактором, контактором аккумуляторной батареи, зарядным и разрядным резистором:
проверка внешнего вида на повреждение;
проверка обкладки, вспомогательного выключателя, подвижного контакта в сборе, а также изолятора на признаки повреждения и износа;
очистка всей поверхности, используя щетку и ткань;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с инвертирующим блоком:
проверка внешнего вида инвертирующего блока на повреждение;
очистка пластины радиатора охлаждения посредством удаления любых частиц грязи и прочих посторонних материалов, приставших к пластинам, используйте жесткую щетку и сжатый воздух;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с реактором фильтра:
проверка внешнего вида реактора фильтра на повреждение;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с конденсатором фильтра:
проверка всех зажимов болтов на затянутость;
проверка конденсатора на утечку масла;

фарадметрді пайдаланып сыйымдылықтың сандық мәнін тексеру. Егер мән 5440µF ~ 8160µF (бір конденсатор) шегінен асса ауыстырылады. Қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
шығыс сүзгісі реакторымен жұмыстар:
шығыс сүзгісі реакторының сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
болттар мен гайкалардың қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
шығыс сүзгісінің конденсаторларымен жұмыс:
шығыс сүзгісі конденсаторының сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
болттар мен гайкалардың қатайтылуын тексеру;
шығыс сүзгісінің конденсаторын майдың ағуына тексеру, қандай да бір зақымдану немесе майдың ағуы анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
трансформатормен жұмыс:
трансформатордың сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
болттар мен винттердің қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
басқару блогымен жұмыс:
баспалық монтажды тақтайша компоненттерін қызудың, дәнекерленген сызаттың, ластанудың белгілеріне тексеру, қажет болған кезде баспалық монтажды тақтаймасын тазалау немесе ауыстыру, ақаулар анықталғанда басқару блогы мен тақтайшаны жөндеу жүргізіледі немесе ауыстырылады;
панелді басқару блогын, панельдер жинағы мен тақтайшаны жөндеу немесе ауыстыру;
аккумулятор батареясының түзеткіш модульді қуаттау құрылғысымен жұмыстар:
модульдің сыртқы түрін зақымдануға тексеру;
салқындату радиаторы пластиналарын кез келген ластану мен бөгде материалдардың пластинаға жабысуын тазарту жолымен тазалау, қатты қылшақты және қысымды ауаны пайдаланыңыз және қандай да бір ақаулық анықталғанда жөндеу немесе ауыстыру керек;
болттар мен винттердің қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
датчиктермен жұмыс:
датчиктердің сыртқы түрін зақымданудан тексеру (тұрақты және айнымалы ток кернеуінің жаңғыртылуы, тұрақты және айнымалы токтың жаңғыртылуы, айнымалы ток кернеуінің жаңғыртылуы, айнымалы токтың жаңғыртылуы, аккумулятор батареясы қуаттау құрылғысы кернеуінің жаңғыртылуы);
болттар мен винттердің қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
негізгі ажыратқыш блогымен жұмыстар:
негізгі ажыратқыштың сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
негізгі ажыратқыш ауыстырғыштарды тексеру, егер қосылыстардың беті 80 %-дан аз болса, қосылыстардың бетін кеңейту үшін болттар мен винттер қатайтылады;
болттар мен винттердің қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
желілік ажыратқыш блогымен жұмыстар:
желілік ажыратқыштың сыртқы түрін зақымданудан тексеру;
контактілер саңылауды өлшеу, шетінің тозу шегі 3 мм, егер контактордың жазық беті бұдырлы болса, оны рашпилмен өңдеу керек;
болттар мен винттердің қатайтылуын тексеру, қандай да бір зақымдану анықталған кезде жөндеу жүргізіледі немесе зақымданған тетіктер ауыстырылады;
жоғары кернеулі жерлендіру блогымен жұмыстар:
блоктың қақпағын ашу, шаң-тозаңнан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, ақаулар анықталған кезде жөнделеді немесе ауыстырылады;
тежегіш жүйесін басқару блогымен жұмыстар:
басқарудың электропневматикалық бөлу клапанының, айнымалы жүктеме клапанының, қысым датчигінің, электрлік басқару блогының, диагностикалық штуцердің, мәжбүрлеп жинақтау мен ауа шығару электромагниттік клапандарының жағдайын тексеру;
шаң мен ластанудан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, ақаулар анықталған кезде жөнделеді немесе ауыстырылады;
қуат сүзгісі түйіндерімен жұмыстар:
блок қақпағын ашу, шаң мен ластанудан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, ақаулар анықталған кезде жөнделеді немесе ауыстырылады;
сүзгіш конденсатордың блогымен жұмыстар:
блок қақпағын ашу, шаң мен ластанудан тазарту;
блоктың сыртқы және ішкі жағдайын тексеру, ақаулар анықталған кезде жөнделеді немесе ауыстырылады.
Күрделі жөндеу аяқталғаннан кейін метрополитен мен монорельстік көлікті жөндеу мен сынақ жүргізу жұмыстарының сапасын бақылауды турақ жолдарда техникалық бақылау бөлімінің шебері, аға және ауысымдық шебер, маневірлік шебер және автоматика, сигнализация және байланыс қызметінің қызметкері жүргізеді.

проверка численного значения емкости, используя фарадметр. Заменяется если измеренное значение выходит за границы 5440µF ~ 8160µF (один конденсатор). Проводится ремонт и замена детали при обнаружении каких-либо неисправностей;
работы с реактором выходного фильтра:
проверка внешнего вида реактора выходного фильтра на повреждение;       проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с конденсатором выходного фильтра:
проверка внешнего вида конденсатора выходного фильтра на повреждение;
проверка болтов и винтов на затянутость;
проверка конденсатора выходного фильтра на утечку масла, при обнаружении каких-либо повреждений или утечки масла проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с трансформатором:
проверка внешнего вида трансформатора на повреждение;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с блок управлением:
проверка компонентов платы с печатным монтажом на признаки перегрева, спаянных трещин, грязи, при необходимости очистка или замена платы с печатным монтажом, при выявлении неисправностей проводится ремонт или замена блок управления и платы;
ремонт или замена блок управления с панелями, панелей в сборе и плат;
работы с модулями выпрямителя зарядного устройства аккумуляторной батареи:
проверка внешнего вида модуля на повреждение;
очистка пластины радиатора охлаждения посредством удаления любых частиц грязи и прочих посторонних материалов, приставших к пластинам, используйте жесткую щетку и сжатый воздух и замена при обнаружении каких-либо неисправностей;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с датчиками:
проверка внешнего вида датчиков (преобразователь напряжения постоянного и переменного тока, преобразователь постоянного и переменного тока, преобразователь напряжения переменного тока, преобразователь переменного тока, преобразователь напряжения зарядного устройства аккумуляторной батареи) на повреждения;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена поврежденной детали;
работы с блоком главного выключателя:
проверка внешнего вида главного выключателя на повреждение;
проверка основных размыкающих переключателя, если поверхность соединения меньше чем на 80 %, затягиваются болты и гайки для увеличения поверхности соединения;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений и выцветаний деталей проводится ремонт или замена детали;
работы с блоком линейного выключателя:
проверка внешнего вида линейного выключателя на повреждение;
замер зазора контактора, предел износа наконечника 3мм, если поверхность контактора шероховатая проводится обработка ее рашпилем;
проверка болтов и винтов на затянутость, при обнаружении каких-либо повреждений проводится ремонт или замена детали;
работы с блоком заземления высокого напряжения:
снятие крышки блока, очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояния блока, при выявлении замечаний проводится ремонт или замена детали;
работы с блоком управления тормозной системой:
проверка состояния электропневматического распределительного клапана управления, клапана переменной нагрузки, датчика давления, электрического блока управления, диагностического штуцера, электромагнитного клапана принудительного сбора и сброса воздуха;
очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояния блока, при выявлении замечаний проводится ремонт или замена детали;
работы с узлом фильтра мощности:
снятие крышки блока, очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояние блока, при выявлении замечаний проводится ремонт или замена детали;
работы с блоком фильтрующего конденсатора:
снятие крышки блока, очистка от пыли и грязи;
осмотр внешнего и внутреннего состояния блока, при выявлении замечаний проводится ремонт или замена детали.
По окончании капитального ремонта, контроль за качеством проведения ремонта и испытания метрополитена и монорельсового транспорта на парковых путях производит мастер отдела технического контроля, старший и сменный мастер, маневровый машинист и работники службы автоматики, сигнализации и связи.

24. Метрополитен мен монорельстік көлікті күрделі жөндеу кезінде мынадай негізгі жұмыстар жүргізіледі:
арбалар бойынша:
раманы барлық құрылғыларын ағытып ала отырып домалату, тазалау, бөлшектеу тексеру және жөндеу;
бастапқы аспаны жөндеу немесе оны жаңаға ауыстыру, қалпына келтіру немесе жаңа резеңке серіппеге ауыстыру (бұл ретте резеңке серіппелердің биіктігіне жұмыс жүктемесінің еркін жағдайында өлшеу жүргізіледі);
тежегіштік беріліс тұтқаны жөндеу немесе жаңа тетіктерге ауыстыру;
автотізбектік құрылғыны жөндеу;
кузов бойынша:
шүберін түйіндерді ревизиялау және жөндеу, біржақты байланыс пен тербелісті көлденең өшіргішті жөндеу немесе жаңаға ауыстыру;
раманы, қабырғаларды, төбені, жалюздерді, люктерді, терезелерді, есіктерді, апаттық баспалдақтарды, тұтқаларды, еден мен қабырға жапсырмаларын, аппаратасты каркастарды және құрылғыларды ақаулықтарын жоя отырып тексеру;
доңғалақ жұптарын толық куәландыру және жөндеу;
тартымды қозғалтқышты жөндеу, сынау немесе жаңаға ауыстыру;
букстік түйіндерді тексеру, ревизиялау, букстер мен мойынтіректерді дефектациялау;
электр аппараттарын алу, тазалау, бөлшектеу, жөндеу, реттеу, барлық электр аппараттарын, жарамсыз тетіктер мен аппараттарды, жарығы мен сызаттары бар секцияаралық берілістердің штепселдерін тексеру және сынау.Ақауларымен, сынаумен және жарамсыз ауыстырумен жоғары вольтті сымдар мен кабельдерді толық демонтаждау;
тежегіштік және пневматикалық құрылғылар бойынша:
барлық тежегіш құрылғыларын, ауа резервуарларын бөлшектеу, тазалау, жөндеу және сынау;
барлық пневматикалық тізбектердің ауажелілерін, қысымды ауамен қамтамасыз етуге арналған дыбыс сигналдарын, негізгі ауа ажыратқышын, ток қабылдау және блокировкалауды басқару құрылғыларын (пневматикалық және электропневматикалық), электропневматикалық контакторларды, реверсорлерді, тежегіш ауыстырғыштарын, бағыт ауыстырғыштарды, вентелдерді ауыстырғыштарды бөлшектей отырып жөндеу;
барлық тежегіш құрылғыларын, ауа резервуарларын демонтаждау, жөндеу, тексеру және сынақтан өткізу, жинақтағаннан кейін төбемен, метрополитен мен монорельстік көліктің төбесімен, кузовымен, арба арқылы өтетін барлық пневматикалық тізбектердің тығыздығына сызбалардың талаптарына сәйкес тексеру жүргізіледі;
байқампаздық, радиобайланыс аспаптарын, тахометр алынады, тазаланып, бөлшектеніп, жөнделеді және сынақтан өткізіледі;
қауіпсіздік техникасымен көзделген барлық қорғаныс құрылғыларын жөндеу және тексеру;
кузов тірегін жөндеу, қажет болған кезде шүберін түйінді жөндеу, қалпына келтіру немесе раманың тозған бөлігін, кузовты қаптаған қаңқаларды ауыстыру, қажет болған кезде ішкі жапсырмалар мен кабина еденін ауыстыру, терезе мен есіктерді барлық конструкциялық элементтерін ауыстыру, кузовтың барлық элементтерін короззия қарсы жабынмен қалпына келтіру;
негізгі түйіндердің шарикті және роликті мойынтіректерін жаңаға ауыстыру;
ауажелілерін жарамсыз құбырлар мен қосылыстарды ауыстыра отырып бөлшектеу және тазалау;
жөнделген құбырлар мен қосылыстарды гидравликалық сынақтан өткізу.

24. При капитальном ремонте деталей метрополитена и монорельсового транспорта производятся следующие основные действия:
по тележкам:
выкатка, очистка, разборка, проверка и ремонт рам со снятием всего оборудования;
ремонт первичной подвески или их замена на новые, восстановление или замена новыми резиновыми пружинами (при этом производится измерение высоты резиновых пружин в свободном состоянии под рабочей нагрузкой);
ремонт и восстановление или замена на новые детали тормозной рычажной передачи;
ремонт автосцепных устройств;
по кузову:
ревизия и ремонт шкворневого узла, ремонт одинарной связи и поперечного гасителя колебания или замена на новые;
осмотр и проверка рамы, стен, крыши, жалюзи, люков, окон, дверей, аварийной лестницы, поручней, полов и обшивки кабин, каркасов под аппараты и оборудование с устранением дефектов;
по колесным парам полное освидетельствование и ремонт;
по тяговым двигателям ремонт, испытание или замена на новые;
по буксовому узлу осмотр, ревизия, дефектация буксы и подшипников;
по электрическим аппаратам снятие и очистка, разборка, ремонт, регулировка, проверка и испытание всех электрических аппаратов, негодных деталей и аппаратов, штепселей межсекционных соединений, имеющих отколы и трещины. Полный демонтаж высоковольтных и низковольтных проводов и кабелей с дефектировкой, испытанием и заменой негодных;
по тормозному и пневматическому оборудованию:
разборка, очистка, ремонт и испытание всего тормозного оборудования, воздушных резервуаров;
проведение ремонта с разборкой всех воздухопроводов пневматических цепей, предназначенных для обеспечения сжатым воздухом звуковых сигналов, главных воздушных выключателей, устройств управления токоприемниками и блокировками (пневматическими и электропневматическими) электропневматических контакторов, реверсоров, тормозных переключателей, переключателей направления, переключателей вентилей;
демонтаж, ремонт, регулировка, проверка и испытание всего тормозного оборудования, воздушных резервуаров, после сборки осуществляется проверка на плотность всех пневматических цепей, проходящих по крыше, в кузове, под кузовом, по тележкам метрополитена и монорельсового транспорта в соответствии с требованиями чертежей;
снятие приборов бдительности, радиосвязи, тахометров, очистка их, разборка, ремонт и испытание;
ремонт и проверка действия всех защитных устройств, предусмотренных техникой безопасности;
ремонт опор кузова, при необходимости шкворневого узда, восстановление или замена изношенных частей рамы, каркасов обшивки кузова, при необходимости смена внутренней обшивки и полов кабин, ремонт окон и дверей с заменой всех элементов конструкций, восстановление антикоррозионных покрытий всех элементов кузова;
замена шариковых и роликовых подшипников основных узлов на новые;
разборка и очистка воздухопроводов с заменой негодных труб и соединений;
гидравлические испытания отремонтированных труб и соединений.

25. Күрделі жөндеу кезінде кәсіпорнында олардың жұмысын жоба бойынша сенімді қамтамасыз ету үшін көлік кәсіпорнының электродепосы басшылығының келісімімен метрополитен мен монорельстік көлік ескірген схемаларын жаңа схемалармен унификация жасау жолымен өзгертуге рұқсат етіледі. Метрополитен мен монорельстік көлік поезд қозғалысының қауіпсіздігіне қатысты механикалық бөлігінің конструкциясын өзгерту тек көлік кәсіпорны басшылығының келісімімен ғана жүргізіледі.
26. Доңғалақ жұптарын жөндеу, қалыптастыру, куәландыру және сақтау кезінде мынадай жұмыстар жүргізіледі:
доңғалақ жұптарын сығымдау және тығыздау;
мойынтіректеруі жөндеу және тексеру;
осьтер мен дөңгелек жұптарын дефектоскопирлеу;
осьтің күпшек асты бөліктері мен күпшек тесіктерін механикалық өңдеу.
Доңғалақ жұптарын жөндеу мен қалыптастыруды доңғалақ учаскесіның қызметкерлері жүргізеді.
Доңғалақ жұптарын жөндеуге дайындау, алдын ала тексеру және тазалау:
доңғалақ жұптар тісті берілістің корпусын демонтаждағаннан кейін, букстік түйін мен тежегіш дискісін диск мен осьтегі ластанулар тұрып қалған жерлерін қалақпен тазалайды, сосын жуу машинасына жіберіледі. Кассет тәрізді мойынтіректер демонтаждалғаннан кейін дайындаушы зауытқа жөндеуге жіберіледі, ал басқа ұйымның букстік мойынтіректері жуылғаннан кейін жөндеуші-кешендеуші бөлімге жіберіледі. Доңғалақ жұптары жуылғаннан кейін құрғақ тазалаудан өтеді және жөндеуден өткізу үшін ауысымдық элементтерімен доңғалақ учаскесіне тасымалданады. Доңғалақ жұптарына элементтерін ауыстырмастан тексеріп, ақау табу және беттік домалату жүргізіледі, мұнда доңғалақтардың ауытқу белгілері, доңғалату бетіндегі ақаулықтар, дискілер мен доңғалақтың аймағындағы ақаулықтар анықталады;
элементтерін ауыстырып жөндеуді қажет ететін доңғалақ жұптарын ақырғы тексеру доңғалақ учаскесінде жүргізіледі. Сондай-ақ тісті доңғалақтың, осьтік мойынтірек және тежегіш дискісінің отырғызу жазық бетінің жағдайы тексеріледі. Ультрадыбыстық және магниттік ақау табумен анықталған осьтің мойыны мен күпшекасты бөліктеріндегі және басқа да қол жетімді жерлердегі жарықтар болуына рұқсат етілмейді;
магнитті ақау табумен анықталған осьтің кез келген жеріндегі көлденең жарықтар, күпшекасты бөліктерінен басқа, анықталған кезде осьті жарамсыздыққа шығарады, осьтің белгісі шапқымен крест тәріздендіріліп белгіленеді. Сондай-ақ электрод (электродәнекер) тиген іздері бар осьтер де жарамсыз деп танылады. Доңғалақтың қатты домалауы тоғының дискіге, дискінің күпшекке өтетін жерлерінде ерекше тексеріледі және көлденең және қиғаш жарықтар болғанда жарамсыз деп таналады. Доңғалақтардың комиссиялық тексеруді қажет ететін ақаулықтары анықталған кезде көлік кәсіпорнының электродепо басшылығына хабарлау керек, ал доңғалақ жұбының жарамсыз элементі оның пайда болуының себептерін кейін анықтау үшін сақталады. Доңғалақ білігінің ішкі және сыртқы жақтауындағы көлденең жарықтарды жалпы ұзындығы 300 мм-ден артық емес ұзындықта тереңдігі 3 мм-ден аспайтындай шауып кетіруге рұқсат етіледі, бір түйісуде 3-тен артық емес шабуға рұқсат етіледі. Доңғалақты толық домалату қалыңдығы бойынша жарамсыз деп танылады: 31 мм-ден кіші атупица қабырғасы, 170 мм қашықтықтан өлшенген сырттай ұйымның ішкі ернегі және 141 мм қашықтықтағы доңғалақ жұбы үшін 860 мм диаметрлі қашықтықта, дискінің қалыңдығы 17 мм-ден кем емес, тоғының қалыңдығы 35 мм, тоғыннық ені 136 мм;

25. При производстве капитального ремонта разрешается изменение устаревших схем метрополитена и монорельсового транспорта путем унификации современных схем, для обеспечения надежности их работы по проектам, согласованным с руководством электродепо транспортного предприятия. Изменение конструкций механической части метрополитена и монорельсового транспорта, связанных с безопасностью движения поездов, производится только с разрешения руководства транспортного предприятия.
26. При ремонте, формировании, освидетельствования и хранения колесных пар производятся следующие виды работ:
распрессовка и запрессовка колесных пар;
ремонт и осмотр подшипников;
дефектоскопирование осей и колесных пар;
механическая обработка подступичных частей осей и отверстий ступиц.
Ремонт и формирование колесных пар выполняется работниками колесного участка.
При подготовке колесных пар к ремонту, предварительному осмотру и очистке приводятся следующие действия:
колесная пара после демонтажа корпуса зубчатой передачи, буксового узла и тормозного диска очищается скребком в местах скопления грязи на дисках и осях, затем подается в моечную машину. Демонтированные подшипники кассетного типа упаковываются и направляются на ремонт заводу-изготовителю, а буксовые подшипники сторонних организаций после промывки отправляются в ремонтно-комплектовочное отделение. После промывки колесная пара подвергается сухой очистке и транспортируется в колесный участок для производства ремонта со сменой элементов. Колесным парам без смены элементов производится осмотр, дефектоскопирование и обточка поверхности катания, где проверяются признаки сдвига колес, наличие дефектов на поверхности катания, дисках и приободной зоны колес, оси и буксового узла, а также дефекты, обнаруженные и отмеченные сторонней организацией при отправке в пересылочной ведомости;
окончательный осмотр колесных пар, требующих ремонта со сменой элементов, производится в колесном участке. Также осматривается техническое состояние зубчатого колеса, осевых подшипников и посадочной поверхности тормозного диска. Трещины, обнаруженные ультразвуковым и магнитным дефектоскопами в шейках и подступичных частях осей и других недоступных местах, не допускаются;
при обнаружении магнитным дефектоскопом поперечной трещины в любой части оси, кроме подступичной части, ось бракуют, маркировка оси зарубается зубилом крестообразно. Бракуются также оси, имеющие следы касания электродом (электросварка). Цельнокатаные колеса особо тщательно осматриваются в местах переходов обода к диску, диска к ступице и при этом бракуются при наличии поперечных и косых трещин в ступице, диске и ободе. При обнаружении дефектов колес, требующих комиссионного осмотра, сообщается руководству электродепо транспортного предприятия, а бракованный элемент колесной пары хранятся для последующего расследования причины возникновения. Продольные трещины на внутренней и наружной грани обода колеса разрешается удалять вырубкой глубиною не более 3 мм при общей длине их не свыше 300 мм, допускается количество вырубок в одном сечении не более трех. Цельнокатаные колеса бракуются при толщине: стенки ступицы менее 31 мм, измеренной на расстоянии 170 мм от внешней кромки для сторонних организаций, и на расстоянии 141 мм для колесных пар диаметром 860 мм, толщина диска менее 17 мм, толщина обода менее 35 мм, ширине обода менее 126 мм;

жөндеуді қажет ететін доңғалақ жұптарында тоғын қалыңдығын қалыңдық өлшегішпен өлшейді, домалау профилінің параметрі мен тоғын жиегін абсолютті шаблонмен өлшейді. Осьтің күпшекасты және орталық бөлігінің диаметрін кронциркульмен және сызғышпен өлшейді, доңғалақ жұбының ішкі ернеулерінің арасындағы қашықтықтың айырмашылығын 2 мм-ден артық рұқсат етілмейтін 2 өзара перпендикуляр жазықтықта анықтайды, ал доңғалақ жұбының ішкі ернеулерінің арасындағы қашықтық элементтері ауыспаған кезде 1438 – 1443 мм, ал элементтері ауысқан кезде 1438 – 1441 мм шамасында болуы керек. Оның үстіне, домалау шеңбері бойынша диаметрді өлшеудің әмбебап құралымен толық домалайтын доңғалақтарды өлшейді және сопақшалықты анықтайды, арнайы шаблонмен ось мойнының шетінен тоғынның ішкі ернегіне дейінгі қашықтықты өлшейді, олар екі жағынан өлшенеді және мұндай айырмашылық ауысқан элементтерде 3 мм-ден, ал ауыспаған элементтермен 5 мм-ден артық болмауы керек. РУ-1 және РУ1Ш типті ось мойнының негізгі мөлшерлерін анықтау үшін 0,01 мм өлшеу дәлдігіндегі микрометр пайдаланылады, ал шектік мәндерде өлшеуді 0,005 мм дәлдіктегі индикаторлық қапсырмамен жүргізеді. Осьтің мойны диаметрі 130 мм-ден аз болған кезде ось жарамсыз деп танылады. Өлшеу жұмыстарының алдында өлшеу құралдары мен шаблондар бақылау үлгілері мен контршаблондармен тексеріледі;
доңғалақ жұптарын жөндеу мен қалыптастыру тәртібі:
тазаланған және мұқият тексерілген доңғалақ жұптары жүк көтергіштігі 3 тонналық кран-балканың көмегімен толық домалатылатын доңғалақты сығымдау үшін гидравликалық жаныштағышқа жіберіледі. Доңғалақ күпшегінің тесігінің орнығу беті мен күпшекасты бөлігін зақымдамау үшін сығымдау алдында жұқа қабатпен соққыға қарсы май (паста) жағу керек;
айдамалау қысымының аяқталу көрсеткіші күпшектің екі жағындағы қысылатын түйіннен майдың шығуы болып табылады;
сағымдаудан кейін жарамсыз деп танылған доңғалақтар алаңға, ал жарамсыз деп танылған осьтер стеллаждарға тасымалданады. Шебер тексергеннен кейінгі жарамсыз деп танылған элементтерге ашық бояумен "Б" белгісі (ақау) қойылады;
бұрын механикалық өңделгенге дейін жарамды деп танылған элементтер осьтің мойны мен орталық бөлігі магниттік бақылауға жатады, доңғалақ учаскесі шебері тексереді және ось параметрлерін өлшейді. Тексеру мен өлшеу нәтижелері бойынша доңғалақ учаскесінің шебері доңғалақ жұбының элементтерін одан әрі пайдалану мәселесін шешеді. Одан әрі пайдалануға жарамды элементтер учаскенің бөлек стеллаждарына тасымалданады;
жеткізілген доңғалақ жұптарын жөндеудің қандай да бір көлемі мен түрін жүргізу үшін негіздеме натуралық доңғалақ жұбының белгісі мен мәліметтері болуы керек, соған сәйкес элементтерін жаңа немесе ескі жарамды остерге ауыстырумен жөндеу жүргізілуі керек, тісті доңғалақтарды жөндеу, жарамсыз ось мойынтіректерін ауыстыру мен тежегіш дискісінің орнығу бетін тексеру жүргізілуі керек;
жаңа және ескі жарамды осьтердің күпшекасты бөліктерін өңдеу:

у колесных пар, требующих ремонта, измеряют толщину обода толщиномером, параметры профиля катания и гребня обода измеряют абсолютным шаблоном. Кронциркулем и линейкой определяют диаметры подступичной и средней части оси, разность расстояний между внутренними гранями колесной пары определяют в 2 взаимно перпендикулярных плоскостях, которая допускается не более 2 мм, а расстояние между внутренними гранями колесной пары должно быть в пределах 1438 – 1443 мм без смены элементов и 1438 – 1441 мм со сменой элементов. Кроме того, универсальным прибором для измерения диаметра по кругу катания измеряют диаметры цельнокатаных колес и определяют овальность, специальным шаблоном измеряют расстояние от торца шейки оси до внутренней грани обода, которая измеряется с обеих сторон и эта разность должна быть не более 3 мм при ремонте со сменой элементов и не более 5 мм без смены элементов. Для определения основных размеров шейки осей типа РУ-1 и РУ1Ш пользуются микрометром с точностью измерений 0,01 мм, а при предельных значениях производят измерение индикаторной скобой с точностью до 0,005 мм. При диаметре шейки оси менее 130 мм производится браковка оси. Перед началом измерительных работ измерительный инструмент и шаблоны проверяются на контрольных образцах и контршаблонами;
при ремонте и формировании колесных пар выполняются следующие действия:
очищенная и окончательно осмотренная колесная пара с помощью кран-балки грузоподъемностью 3 тонн подается на гидравлический пресс для распрессовки цельнокатаных колес. Чтобы не повредить посадочную поверхность отверстия ступицы колес и подступичной части оси и отверстие ступицы колҰса, необходимо перед распрессовкой нанести тонким слоем противозадирную смазку (пасту) на основе дисульфида молибдена, которая вводится внутрь отверстия для впрыска в ступице колеса через распределительную канавку;
показателем завершения нагнетания давления является выход смазки со стыка сжимаемого узла с обеих сторон ступицы;
после распрессовки забракованные колеса транспортируются на площадку, а забракованные оси на стеллаж. На забракованные после осмотра мастером элементы, светлой краской ставится знак "Б" (брак);
оси, ранее признанные годными до начала механической обработки, подвергаются магнитному контролю шейки и средней части оси, тщательно осматриваются и измеряются параметры оси мастером колесного участка. На основании результатов осмотра и измерения мастером колесного участка решается вопрос дальнейшего использования элементов колесной пары. Годные для дальнейшего использования элементы транспортируются на отдельные стеллажи участка;
основанием для производства того или иного объема и вида ремонта поступившей колесной пары должны служить условная разметка и данные натурного колесного листка, согласно которым должен быть проведен ремонт со сменой элементов с постановкой новой или старогодной оси, новых или старогодных цельнокатаных колес, ремонта зубчатых колес, замена неисправных осевых подшипников и осмотр посадочной поверхности тормозного диска;
обработка подступичной части новых и старогодных осей:

осьтің күпшекасты бөліктерін механикалық өңдеу мен екі роликпен домалатуды (нығайтушы және жұмсартушы) бір өткізгенде қатты бетін молынан майлаумен (машиналық және ұршықты) токарлық-винткескіш станокте токарь жүргізеді, алдын ала осьтің дыбысын ақау табу мен осьтің мойыны мен орталық бөлігінде жарықтың жоқтығы тексеріледі. Сондай-ақ осьті орнатудың алдында шебер оларда белгіленген осьтің нөмерінің, клемма мен дайындаушы зауыттың таңбалануын болуын тексереді. Остің күпшекасты бөлігін қайрап жұмарлауда токарь осьтің күпшекасты бөлігінің ұзындығына және орталық бөлігінің ілеспесінің дұрыс орындалуы мен осьтің мойыны мен орталық бөлігінің соғуына назар аударады. Мойынның соғуы 0,3 мм-ден көп болғанда токарь осьті станоктан шығарып, орталық тесікті тексереді және зақымдану болған жағдайда арнайы құралмен оны кетіреді, содан кейін осьті қайтадан станокте сағат тәрізді индикаторлық бастың көмегімен соғуына тексереді. Мұнда осьті айналдыру қолмен жүргізіледі.
2-параграф. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікті жөндеу
27. Орындалатын жұмыстардың мақсаты мен сипаттамаларына қарай жөндеу мыналарға бөлінеді:
1) жоспарлы жөндеу:
ағымдағы жөндеу – 70-100 мың км;
күрделі жөндеу – 300 мың. км аспайтын;
2) жоспардан тыс жөндеу:
қалпына келтіру күрделі жөндеуді қамтиды.
28. Ағымдағы жөндеу трамвай мен жеңіл рельсті көліктің рұқсат етілетін шектік жағдайға жеткен базалық агрегаттары мен түйіндерін қалпына келтірумен немесе ауыстырумен жұмысқа қабілетті жағдайын қамтамасыз етуге арналған.
29. Күрделі жөндеу объектіні толық бөлшектеуді, дефектациялауды, құрамдас бөліктерін қалпына келтіру мен ауыстыруды, жинауды, реттеуді, сынақтан өткізуді көздейді.
30. Ағымдағы, күрделі және жоспардан тыс жөндеудің ұзақтығының нормативтері осы қағидаларға 2-қосымшадағы нормалардан аспауы керек.
31. Жоспардан тыс жөндеу істен шығу мен жарамсыздықтарды жоюға арналады. Жоспардан тыс жөндеу трамвай мен жеңіл рельсті көліктің жөнделген агрегаттар мен түйіндерінің қалтқысыз жұмысын кезекті техникалық қызмет көрсетуге дейін қамтамасыз етуі керек.
32. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікке жөндеу жүргізудің жиілігі 3-қосымшада көрсетілген нормативтерге сәйкес болуы керек.
33. Отандық және импорттық трамвайларды жөндеу егер техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің жиілігі мен сипаттамалары нақты көрсетілсе, әзірлеушілердің (дайындаушы зауыт) нұсқауларына сәйкес жүргізілуі мүмкін.

механическая обработка подступичных частей оси и накатывание двумя роликами (упрочняющим и сглаживающим) за один проход при обильном смазывании упрочняемых поверхностей (машинным или веретенным) маслом на токарно-винторезном станке проводится токарем, после предварительного дефектоскопирования на прозвучивание оси и наличие трещин на шейках и средней части оси. Также перед установкой осей мастер проверяет наличие на них установленных номера оси, клейм и маркировки завода-изготовителя. При обточке подступичной части оси токарь обращает внимание на длину обработки подступичной части оси и правильность выполнения сопряжения со средней частью и биение шейки и средней части оси. В случаях биения шейки более 0,3 мм токарь снимает ось со станка и производит осмотр центрового отверстия и при наличии повреждения производит устранение специальной разверткой после чего ось повторно проверяется на станке на биение с помощью индикаторной головки часового типа. При этом проворачивание оси производится вручную.
Параграф 2. Ремонт трамвая и легкорельсового транспорта
27. В соответствии с назначением и характером выполняемых работ ремонт подразделяется:
1) на плановый ремонт, включающий в себя:
текущий ремонт – 70-100 тыс. км;
капитальный ремонт – не более 300 тыс. км;
2) на внеплановый ремонт, включающий в себя:
капитально-восстановительный ремонт.
28. Текущий ремонт предназначен для обеспечения работоспособного состояния трамвая и легкорельсового транспорта с восстановлением или заменой его базовых агрегатов и узлов, достигших предельно допустимого состояния.
29. Капитальный ремонт предусматривает полную разборку объекта, дефектацию, восстановление или замену составных частей, сборку, регулировку, испытание.
30. Нормативы продолжительности текущего, капитального и внепланового ремонта не должны превышать нормативы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
31. Внеплановый ремонт предназначен для устранения отказов и неисправностей. Внеплановый ремонт должен обеспечивать безотказную работу отремонтированных агрегатов и узлов трамвая и легкорельсового транспорта до очередного технического обслуживания.
32. Периодичность проведения ремонтов трамвая и легкорельсового транспорта должна соответствовать нормативам согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
33. Ремонт отечественного и импортного трамвая могут проводиться в соответствии с рекомендациями разработчика (завода-изготовителя), если последние содержат конкретные указания по периодичности и характеристикам технического обслуживания и ремонта.

34. Трамвай мен жеңіл рельсті көлік жылжымалы құрам санатына жатады, олар пайдалануға берілген сәттен бастап 16 жыл пайдаланып, 1120 мың км толық амортизациямен өз ресурстарын сарқыған болып саналады.
35. Көлік кәсіпорнының комиссиясы амортизациялық мерзімін орындаған трамвай мен жеңіл рельсті көліктің жағдайына бағалау жүргізеді.
36. Комиссия жұмысының нәтижесі бойынша көлік кәсіпорнының басшылығы трамвай мен жеңіл рельсті көлікке тиісті жөндеудің түрі туралы шешім қабылдайды. Шанақтың жағдайына байланысты ағымдағы жөндеу не месе күрделі-қалпына келтіру жөндеу түрі анықталады.
37. Ағымдағы жөндеу егер алдыңғы күрделі жөндеуден кейінгі жиынтық жүріс 300 мың км-ден аспаған жағдайда белгіленеді.
38. Ағымдағы және күрделі жөндеудің сыйымдылығы трамвай мен жеңіл рельсті көліктің жағдайы мен қызмет мерзіміне қарай көлік кәсіпорнының шешімі бойынша осы Қағидаларың 4-қосымшасына сәйкес ұлғайтылуы мүмкін.
39. Ағымдағы жөндеу трамвай мен жеңіл рельсті көлікті жөндеуаралық циклде келесі ағымдағы (немесе күрделі) жөндеуге дейін оның пайдалану сенімділігі жағдайында ұстау мақсатында жүргізіледі.
40. Ағымдағы жөндеуде кузовты жуу, төбесін, жүріс бөлігін, кузовасты құрылғыларын ластану мен қардан тазалау (қыста), түйіндері мен агрегаттарын трамвай мен жеңіл рельсті көліктен мәжбүрлі алып немесе сол жерінде ревизиялау, сондай-ақ майлау жүргізіледі.
41. Кузов құрылғылары бойынша толық жұмыс көлеміне екінші техникалық қызмет көрсету жұмыстары кіреді.
42. Майлау-отын құю жұмыстары трамвай мен жеңіл рельсті көлікте пайдаланылатын жанар-жағармай материалдарының химмотологиялық картасына сәйкес жүргізіледі.
43. Ағымдағы жөндеу жүргізілгеннен кейін трамвай мен жеңіл рельсті көлік жүрісі 50 шақырымнан кем болмайтын жаттықтырудан өтеді.
44. Жаттықтыру процесінде трамвай мен жеңіл рельсті көліктің негізгі түйіндер мен агрегаттардың жұмысы қосу мен тежеу режимінде тексерілуі керек.
45. Күрделі жөндеу трамвай мен жеңіл рельсті көліктің пайдалану сенімділігін жөндеуаралық кезеңде келесі күрделі жөндеуге дейін пайдаланушы кәсіпорын белгілеген қызмет көрсету мен жөндеу жүйесін сақтай отырып қамтамасыз ету үшін кузовтың, түйіндері мен агрегаттарының ақаулықтарын егжей-тегжей анықтау мен толық жою мақсатында жүргізіледі.
46. Трамвай мен жеңіл рельсті көлікті күрделі жөндеуде әзірлеушімен (дайындаушы зауыт) келісілген модернизациялау бойынша жұмыстар тізбесі орындалуы мүмкін.

34. Трамвай и легкорельсовый транспорт относится к категории подвижного состава, выработавшего свой ресурс, после истечения срока полной амортизации 16 лет или пробега с момента ввода в эксплуатацию 1120 тысяч километров.
35. Комиссией транспортного предприятия производится оценка состояния трамвая и легкорельсового транспорта, выработавшего установленный срок амортизации.
36. По результатам работы комиссии руководство транспортного предприятия принимает решение о виде ремонта, которому подлежит трамвай и легкорельсовый транспорт. В зависимости от состояния кузова определяется вид ремонта текущий ремонт или капитально-восстановительный ремонт.
37. Текущий ремонт может быть назначен только в том случае, если суммарный пробег от предыдущего капитального ремонта не превышает 300 тысяч километров.
38. Трудоемкость текущего и капитального ремонта в зависимости от состояния и сроков службы трамвая и легкорельсового транспорта, может повышаться по решению транспортного предприятия согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
39. Текущий ремонт проводится с целью поддержания трамвая и легкорельсового транспорта в состоянии, обеспечивающем его эксплуатационную надежность в межремонтный цикл до следующего текущего (или капитального) ремонта.
40. При текущем ремонте производят мойку кузова, очистку от грязи и снега (зимой) крыши, ходовых частей, подкузовного оборудования, ревизию и необходимый ремонт узлов и агрегатов с принудительным снятием их с трамвая и легкорельсового транспорта или на месте, а также смену смазки.
41. Полный объем работ по кузовному оборудованию включает в себя работы, предусмотренные технологией второго технического обслуживания.
42. Смазочно-заправочные работы производятся согласно химмотологическим картам горюче-смазочных материалов, применяемых на трамваях и легкорельсовом транспорте.
43. После проведения текущего ремонта трамвай и легкорельсовый транспорт проходит обкатку пробегом не менее 50 км.
44. В процессе обкатки должна быть проверена работа основных узлов и агрегатов трамвая и легкорельсового транспорта в режимах пуска и торможения.
45. Капитальный ремонт проводится с целью детального выявления и полного устранения неисправностей кузова, узлов и агрегатов трамвая и легкорельсового транспорта для обеспечения его эксплуатационной надежности в межремонтный цикл до следующего капитального ремонта при соблюдении эксплуатационным предприятием установленной системы обслуживания и ремонта.
46. При капитальном ремонте трамвая и легкорельсового транспорта могут быть выполнены работы по модернизации согласно перечню, согласованному с разработчиком (заводом-изготовителем).

47. Күрделі жөндеу кезінде трамвай мен жеңіл рельсті көліктің түйіндері мен агрегаттарына әзірлеушінің (дайындаушы зауыт) келісімінсіз қозғалыс қауіпсіздігіне қатысты өзгертулер енгізуге тыйым салынады.
48. Трамвай мен жеңіл рельсті көліктің құрылғыларын жөндеу бойынша жекелеген нормативтер мен талаптар қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарда көрсетілмеген жағдайда кәсіпорынның техникалық жетекшісінің өз бетімен туындаған мәселелерді шешуіне құқық беріледі, онда техникалық мақсаттарға байланысты қозғалыс қауіпсіздігі мен тетіктер мен түйіндердің қызмет мерзімінің тиісті деңгейі ескерілуі тиіс.
49. Құрылғыларды демонтаждау қажетті көтеру-тасымалдау құрылғылары бар арнайы постарда жүргізіледі.
50. Күрделі жөндеу кезінде жүргізілетін негізгі жұмыстарға мыналар жатады:
трамвай мен жеңіл рельсті көлікті толық бөлшектеу (шегенделген, дәнекерленген және желімденген конструкциялардан басқасы);
жинақтаушы бірліктер мен тетіктерді жуу мен дефектациялау;
кешендеуші бұйымдар мен агрегаттарды күрделі жөндеу мен ауыстыру;
трамвай мен жеңіл рельсті көліктен құрылғылар мен агрегаттарды демонтаждау, әдетте, осы трамвай мен жеңіл рельсті көлікке қатысты жалаңаштанады. Демонтаждалған құрылғылар мен агрегаттардың орнына трамвай мен жеңіл рельсті көлікке жаңа және жөнделген, сынақтан өткізілген агрегаттардың түйіндері тек сәйкес мәліметтік сериялар (типі) бойынша трамвай мен жеңіл рельсті көліктің паспортына тиісті жазбалар түсіріле отырып орнатылады;
электр желілерін, электр және гидравликалық аппараттарды, бақылау-өлшеу аспаптарды 100 % ауыстыру, трамвай мен жеңіл рельсті көліктің жылу-шуоқшаулығыш материалдарын ауыстыру;
доңғалақ жұптарын толық куәландыру және букстік түйіндерді толық ревизиялау.
Трамвай мен жеңіл рельсті көлікті күрделі жөндеу аяқталғаннан кейін рама мен кузов қанқасың коррозияға қарсы қаптау (қолжетімді жерлерде) және кузов қаптамасын, жолаушылар салоны мен жүргізуші кабинасын әзірлеушінің (дайындаушы зауыт) сырлау схемасына сәйкес толық сырлау, сондай-ақ жазулар мен белгілерді салу, сынақтық қабылдау-тапсыру жүргізіледі.
51. Модернизациялау бойынша жұмыстар тізбесімен қалпына келтіру күрделі жөндеу трамвай мен жеңіл рельсті көлік амортизациялық белгіленген мерзіміне келгеннен кейін немесе оның одан арғы пайдалану кузовтың техникалық жағдайына байланысты мүмкін болмаған кезде жүргізіледі.
52. Техникалық және маусымдық қызмет көрсету кезінде орындалатын жұмыстардың толық көлемі, сондай-ақ жөндеудің барлық түрлері көлік кәсіпорнының басшысы бекітеді.
Қалалық рельстік көлікті күтіп-
ұстау, техникалық қызмет
көрсету және жөндеу
қағидаларына
1-қосымша
Трамвай мен жеңіл рельсті көліктерге техникалық қызмет көрсету ұзақтығының
нормативтері
Жылжымалы құрамның түрі
Қызмет көрсету ұзақтығы
Күнсайынғы қызмет көрсету (мин)
Бірінші техникалық қызмет (сағ)
Екінші техникалық қызмет (жұмыс күні)
Маусымдық техникалық қызмет (жұмыс күні)
Трамвай және жеңіл рельсті көлік

47. При капитальном ремонте запрещается вносить изменения в конструкцию узлов и агрегатов трамвая и легкорельсового транспорта, от состояния которых зависит безопасность движения, без согласования с разработчиком (заводом-изготовителем).
48. В случаях, когда отдельные нормативы и требования по ремонту оборудования трамвая и легкорельсового транспорта не отражены в действующих нормативно-технических документах, техническому руководителю предприятия предоставляется право самостоятельно решать возникшие вопросы, при этом исходя из технической целесообразности, безусловного обеспечения безопасности движения и необходимого уровня срока службы деталей и узлов.
49. Демонтаж оборудования производится на специализированном посту, оборудованном необходимыми подъемно-транспортными устройствами.
50. К основным работам, выполняемым при проведении капитального ремонта, относятся:
полная разборка трамвая и легкорельсового транспорта (за исключением клепаных, сварных и клееных конструкций);
промывка и дефектация сборочных единиц и деталей;
капитальный ремонт или замена комплектующих изделий и агрегатов;
демонтированные с трамвая и легкорельсового транспорта оборудования и агрегаты, как правило, обезличиваются по отношению к данному трамваю и легкорельсовому транспорту. Взамен демонтированных оборудований и агрегатов на трамвай и легкорельсовый транспорт устанавливаются только соответствующие данной серии (типу) новые или отремонтированные и испытанные узлы агрегаты с внесением соответствующих записей в паспорт трамвая и легкорельсового транспорта;
100 % замена электрической проводки, электрических и гидравлических аппаратов, контрольно-измерительных приборов, замена тепло-шумоизоляционных материалов трамвая и легкорельсового транспорта;
полное освидетельствование колесных пар и полная ревизия буксовых узлов.
После окончания капитального ремонта трамвая и легкорельсового транспорта производятся восстановительные работы антикоррозийного покрытия рамы и каркаса кузова (в доступных местах) и полная окраска обшивки кузова, пассажирского салона и кабины водителя в соответствии со схемой окраски разработчика (завода-изготовителя), а также нанесение надписей и знаков, приемо-сдаточные испытания.
51. Капитально-восстановительный ремонт с перечнем работ по модернизации проводится при достижении трамвая и легкорельсового транспорта установленного срока амортизации или если его дальнейшая эксплуатация по техническому состоянию кузова невозможна.
52. Полный объем работ, выполняемый при техническом и сезонном обслуживаний, а также всех видов ремонта, утверждается руководством транспортного предприятия.
Приложение 1
к Правилам содержания,
технического обслуживания и
ремонта городского
рельсового транспорта
Нормативы продолжительности технического обслуживания
трамвая и легкорельсового транспорта
Вид подвижного состава
Продолжительность обслуживания
Ежедневное обслуживание (мин)
Первое техническое обслуживание (час)
Второе техническое обслуживание (рабочие дни)
Сезонное обслуживание (рабочие дни)
Трамвай и легкорельсовый транспорт