"Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1023 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 27 маусымдағы № 396 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 тамызда № 15590 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1023 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12804 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалар сертификатталған ең жоғары ұшу массасы бес мың жеті жүз килограмнан асатын ұшақтарды және (немесе) бір немесе бірнеше турбореактивті қозғалтқыш пен жарақтандырылған ұшақтарды, сертификатталған ең жоғары ұшу массасы үш мың бір жүз сексен килограмнан асатын тікұшақтарды пайдаланатын жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушыларға (бұдан әрі – пайдаланушы) ұшуға рұқсат беру тәртібін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган өтінім берілген сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қарайды.";
9 және 10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті орган өтініш берушінің сертификатталған ұшу әуе кемелері техникалық пайдалануға және ұшуды орындауды қамтамасыз ету үшін қажетті, дайындалған персоналы, құжаттамасы, жабдықтары болуын, сондай-ақ міндетті сақтандыру түрлерінің болуын тексеруді сегіз жұмыс күні ішінде жүргізеді.
10. Тексеру нәтижелері бойынша пайдаланушыны тексеру Актісі (бұдан әрі - Акт), осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, екі данада, өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйін, пайдаланушыны ұшуға жіберу не жібермеу туралы тұжырымдарды, ұсынымдарды және қорытындыны көрсете отырып, төрт жұмыс күн ішінде жасалады. Актіге Комиссия мүшелері қол қояды және танысу үшін өтініш берушіге ұсынылады.";
Мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1023 "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 июня 2017 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2017 года № 15590.
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1023 "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12804, опубликованный 15 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящие Правила определяют порядок допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения, эксплуатирующих самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше пяти тысяч семисот килограмм и (или) самолеты, оснащенные одним или несколькими турбореактивными двигателями, вертолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше три тысячи сто восемьдесят килограмм (далее – эксплуатант).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган рассматривает представленные документы, указанные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил течение двадцати рабочих дней с момента подачи заявки .";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Уполномоченный орган проводит обследование в течение восьми рабочих дней на наличие у заявителя сертифицированных воздушных судов, подготовленного персонала, документации, оборудования, необходимыми для летной, технической эксплуатации воздушных судов и обеспечения выполнения полетов, а также обязательных видов страхования.
"10. По результатам обследования составляется Акт обследования
эксплуатанта (далее – Акт) в течение четырех рабочих дней по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о допуске либо не допуске к полетам эксплуатанта. Акт подписывается членами Комиссии и представляется заявителю для ознакомления.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Актіні алғаннан кейін уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұшуды орындау құқығы бар куәлік беруді жүзеге асырады.
Ұшуға рұқсат берілмеген туралы шешім қабылданған кезінде дәлелді бас тарту жібереледі.";
15-1-тармақ мынадай мазмұнмен толықтырылсын:
"15-1. Ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті беруден бас тарту:
1) өтініш беруші жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға жіберу қағидаларының талаптарына сәйкес келмеген;
2) өтініш берушіге қатысты оған мұндай ұшуды орындауға тыйым салатын сот шешімі болған жағдайларда жүргізіледі.
Ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті беруден бас тартуға сотқа шағым жасалуы мүмкін.";
3-тарау мынадай мазмұнмен толықтырылсын:
"3-тарау. Ұшуға рұқсат беру куәлігін қолданысын тоқтата тұру және оны қайтадан басталу.
16. Уәкілетті орган ұшуды орындау құқығына арналған куәліктің қолданылуын:
1) әуе кемесін пайдаланушы (оның иесі) осы қағидаларда белгіленген талаптар мен шектеулерді сақтамаған;
2) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыру қамтамасыз етілмеген;
3) Заңның 16-3-бабында көзделген бұзушылықтар анықталған;
4) пайдаланушының жазбаша өтініші болған жағдайларда тоқтата тұрады.
Осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган, ұшуды орындау құқығына арналған куәлікті тоқтата тұру туралы хабарламаны, бұзушылықтар анықталған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде, пайдаланушыға жазбаша түрде жібереді.
17. Пайдаланушы, хабарламаны алғаннан кейін, жеті жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жою бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын (бұдан әрі - жоспар) уәкілетті органға жолдайды.
18. Уәкілетті орган пайдаланушы жоспарының белгіленген мерзімде орындалуын тексеру жүргізу жолымен бақылайды.
Жоспардың орындалуын тексеру қорытындылары бойынша уәкілетті органға бес жұмыс күндік мерзімде:
жоспар орындалған жағдайда ұшу құқығын беру куәлігі қолданысын жаңғыртады.
жоспар орындалмаған жағдайда ұшуға жіберуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.
19. Жалпы авиациялық пайдаланушыны қайта рәсімдеу немесе бас тарту бойынша шешімді, уәкілетті орган пайдаланушыға тексеру аяқталған уақыттан бастап үш жұмыс күндін мерзімде жазбаша түрде хабарлайды.".
2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:

"15. После получения акта уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней осуществляет выдачу свидетельства на право выполнения полетов по форме форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
при принятии решения о не допуске направляет мотивированный отказ.";
дополнить пунктом 15-1следующие содержания:
"15-1. Отказ в выдаче свидетельства на право выполнения полетов производится в случаях, если:
1) заявитель не соответствует требованиям правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения;
2) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему выполнение таких полетов.
Отказ в выдаче свидетельства на право выполнения полетов может быть обжаловано в суде.";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Приостановление и возобновление действия свидетельства на право выполнения полетов
16. Уполномоченный орган приостанавливает действие свидетельства на право выполнения полетов в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом (владельцем) воздушного судна требований и ограничений, установленных настоящими Правилами;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления нарушений, предусмотренных статьей 16-3 Закона;
4) письменного заявления эксплуатанта.
При выявлении нарушений предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) пункта 16 настоящих Правил уполномоченный орган направляет эксплуатанту письменное уведомление о приостановлении свидетельства на право выполнения полетов в течение трех рабочих дней со дня выявления нарушений.
17. Эксплуатант после получения уведомления в течение семи рабочих дней направляет уполномоченному органу план корректирующих действий по устранению выявленных нарушений (далее - план).
18. Уполномоченный орган контролирует выполнение плана эксплуатантом в установленные сроки путем проведения проверки.
По итогам проверки выполнения плана уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней:
в случае выполнения плана возобновляет действие свидетельство на право выполнения полета, в случае не выполнения плана направляет мотивированный отказ в допуске.
в случае не выполнения плана направляет мотивированный отказ в допуске.
19. Решение по возобновлению либо отказу в допуске эксплуатанта авиации общего назначения уполномоченный орган сообщает эксплуатанту в письменной форме в срок три рабочих дня с момента окончания проверки.".
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4 Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 27 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 27 маусымдағы
№ 396 бұйрығына
№ 1 қосымша
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушыларды ұшуға
рұқсат беру қағидаларына
2-қосымша
Ұшуды орындауға рұқсат алу өтініміне қоса берілетін құжаттар тізбесі
1. Өтініш берушінің ақпараты мыналарды қамтиды:
1) өтініш берушінің тіркелген атауы;
2) өтініш берушінің негізгі қызмет орнының мекенжайы;
3) өтініш берушінің негізгі қызмет орнының, елдің кодын қоса алғанда, телефон нөмірі мен факсі, бар болса электрондық поштасының мекенжайы;
4) жоспарланған ұшу түрлері;
5) әуе кемелері бойынша деректер;
6) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
7) ұшуды қамтамасыз ету.
2. Ұйымдастыру құрылымы, штаттық кестесі.
3. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей байланысты басшылық құрамы мен мамандар жөніндегі деректер.
4. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы туралы деректер.
5. Ұшуды орындау жөніндегі нұсқау.
6. Техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқауы.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
27 июля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 июня 2017 года № 396
Приложение 2
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации
общего назначения
Перечень документов, прилагаемых к заявке на получение допуска к выполнению полетов
1.Информация заявителя, содержащая:
1) зарегистрированное наименование заявителя;
2) адрес основного места деятельности заявителя;
3) номера телефона и факса основного места деятельности заявителя, включая код страны, адрес электронной почты, если имеется;
4) виды планируемых полетов;
5) данные по воздушным судам;
6) организацию технического обслуживания воздушного судна;
7) обеспечение полетов.
2. Организационная структура, штатное расписание.
3. Данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанным с обеспечением безопасности полетов.
4. Данные о командно-летном, инструкторском и летном составе.
5. Руководство по производству полетов.
6. Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания.

7. Ұшуды қамтамасыз етуге арналған шарттардың көшірмелері.
8. Пайдаланушының басшысымен бекітілген әуе кемелері бояуының және мәтіндік сипаттамасының үлгілері.
9. Пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасы.
10. Халықаралық ұшуға арналған құжаттар (орындау кезінде).
11. Пайдалану ерекшеліктерінің жобасы.
12. Әуе кемесін экипажсыз жалға алуға арналған шарттардың (келісімшарты) көшірмелері (жалға алуға арналған әуе кемесі бар болса).

7. Копии договоров на обеспечение полетов.
8. Образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, утвержденные руководителем эксплуатанта.
9. Программа авиационной безопасности.
10. Документы для международных полетов (при выполнении).
11. Проект эксплуатационных спецификаций.
12. Копия договора (контракта) на аренду воздушного судна без экипажа (при наличии арендованного воздушного судна).