Қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 403 бұрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 қыркүйекте № 15602 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№403 бұйрығымен
бекітілген
Қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил финансирования оборонных исследований
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2017 года № 15602.
В соответствии с пунктом 3 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования оборонных исследований.
2. Департаменту образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 1 августа 2017 года № 403
Правила
финансирования оборонных исследований
Глава 1.Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования оборонных исследований (далее – Правила) определяют порядок финансирования оборонных исследований.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Жобаны орындаушы – ҚЗК айқындайтын заңды немесе жеке тұлға (бұдан әрі – Орындаушы);
2) Жобаға сараптама – Жобаны сарапшының зерделеу мен талдау және Жобаға сараптама қорытындысын жасау процесі;
3) Жобаға сараптама қорытынды – сарапшы жасайтын және оның Жобаға жүргізген талдау нәтижелері, оның алдына қойылған мәселелер бойынша оның қорытындылары туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объективті және Тапсырыс берушінің және Әлеуетті орындаушының мүдделерінен тәуелсіз талдамалық бағалауды қамтитын құжат;
4) қорғаныстық зерттеулер – мемлекеттің әскери ұйымын, әскери өнерді дамыту, қару-жарақ пен әскери техниканы жаңғырту, әзірлеу және жаңа түрлерін енгізу, Қарулы Күштердің құрылымы және оны қамтамасыз ету, аумақтық қорғаныс мәселелерін шешуге бағытталған стратегиялық, қолданбалы, талдау және әлеуметтік зерттеулерді қамтитын қорғаныс және әскери қауіпсіздік саласындағы зерттеулер;
5) ҚЗК-ның уәкілетті органы – ҚЗК қызметін қамтамасыз етуді, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге Өтінімдер тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) жасауды, сондай-ақ қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру бойынша ҚР ҚМ іс-шараларын ұйымдастыруды жүзеге асыратын ғылым саласындағы ҚР ҚМ уәкілетті құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);
6) қорғаныстық зерттеулерді әлеуетті орындаушы – қорғаныстық зерттеулерді орындауға жобаны берген заңды және/немесе жеке тұлға (бұдан әрі – Әлеуетті орындаушы);
7) Қорғаныстық зерттеулер жөніндегі кеңес (бұдан әрі – ҚЗК) – өз қызметін қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру бойынша шешім қабылдау мақсатында жүзеге асыратын ҚР ҚМ алқалық консультативтік-кеңесші органы;
8) қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыру – қорғаныстық зерттеулер тақырыптарын іріктеу, олардың орындаушыларын айқындау, іске асыру құны мен орындалу мерзімі, сараптаманы жүргізу, шарт жасасу, нәтижелерді қабылдау және орындаушы төлемі жөнінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ) жүргізетін іс-шаралар.
9) қорғаныстық зерттеулерге тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Бас штабының құрылымдық бөлімшесі, Қарулы Күштерінің бас басқармалары және өңірлік қолбасшылықтар мен әскер түрлерінің басқармалары (бұдан әрі – Тапсырыс беруші);

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) финансирование оборонных исследований – мероприятия, проводимые Министерством обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) по отбору тем оборонных исследований, определению их исполнителей, стоимости реализации и срока исполнения, проведению экспертизы, заключению договора, приемки результатов и оплаты исполнителю.
2) оборонные исследования – исследования в области обороны и военной безопасности, включающие стратегические, прикладные, аналитические и социологические исследования, направленные на решение вопросов развития военной организации государства, военного искусства, модернизации, разработки и внедрения новых видов вооружения и военной техники, строительства и обеспечения Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), территориальной обороны;
3) заказчик оборонных исследований – структурное подразделение МО РК, Генерального штаба (далее – ГШ), главные управления и управления ВС РК, управления главнокомандующих видами ВС РК (далее – Заказчик), подающий заявку на проведение оборонного исследования (далее – Заявка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) Совет по оборонным исследованиям (далее – СОИ) – коллегиальный консультативно-совещательный орган МО РК, осуществляющий свою деятельность в целях принятия решения по финансированию оборонных исследований;
5) уполномоченный орган СОИ – уполномоченное структурное подразделение МО РК в области науки (далее – уполномоченный орган), осуществляющее обеспечение деятельности СОИ, формирование Перечня заявок на проведение оборонных исследований (далее – Перечень) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также организацию мероприятий МО РК по финансированию оборонных исследований;
6) потенциальный исполнитель оборонного исследования – юридическое и/или физическое лицо, определяемое в соответствии с настоящими Правилами (далее – Потенциальный исполнитель), подавшее проект на выполнение оборонного исследования (далее – Проект) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
7) исполнитель Проекта – юридическое и/или физическое лицо (далее – Исполнитель), определяемое в соответствии с настоящими Правилами, из числа Потенциальных исполнителей по результатам экспертизы Проекта;
8) экспертиза Проекта – процесс изучения и анализа Проекта экспертом и составления экспертного заключения на Проект;
9) эксперт – физическое или юридическое лицо, включенное в электронную базу данных (далее – ЭБД) экспертов, проводящий экспертизу Проекта и разрабатывающий экспертное заключение на Проект;

10) сарапшы – сараптауды жүргізетін және сараптама қорытындысын ұсынатын сарапшылардың электрондық деректер базасына (бұдан әрі – ЭДБ) енгізілген жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қорғаныстық зерттеулер тақырыптарын іріктеу
3. Тапсырыс беруші әрбір қорғаныстық зерттеу тақырыбына жеке Өтінім жасайды және уәкілетті органға жыл сайын 1 қыркүйекке дейін, қосымша Өтінімді – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің нұсқауын алғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде жолдайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Уәкілетті орган Тапсырыс берушілердің Өтінімдерін жинауды жүзеге асырады және жыл сайын 15 қыркүйекке дейін Тізбенің жобасын жасайды және оны Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК БШ бастығына бекітуге енгізеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қосымша Өтінімді уәкілетті орган Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК БШ бастығымен бекітпей қосымша түрінде Тізбеге енгізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қорғаныстық зерттеулердің орындаушыларын айқындау
6. Жобаларды жинау жөніндегі ақпаратты уәкілетті орган Өтінімдер тізбесі бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ҚР ҚМ интернет-ресурсына орналастырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ҚЗК-ның құрамын уәкілетті орган кемінде 15 адамды құрайтын ҚЗК мүшелерінің тақ санынан құрады және ол Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітіледі.

10) экспертное заключение на Проект – документ, который составляется экспертом и содержит сведения о результатах проведенного им анализа Проекта, его выводах по поставленным перед ним вопросам, а также объективную и независимую от интересов Заказчика и Потенциального исполнителя аналитическую оценку по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
11) перечень оборонных исследований – документ, включающий в себя перечень Проектов, утвержденных для реализации на заседании СОИ;
12) техническая спецификация на проведение оборонного исследования – документ, разрабатываемый Заказчиком для исполнителя Проекта по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Отбор тем оборонных исследований
3. Заказчик формирует на каждую тему оборонного исследования отдельную Заявку и направляет ее в уполномоченный орган ежегодно до 1 сентября, дополнительную Заявку – в течение десяти календарных дней после получения указания Министра обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган осуществляет сбор Заявок Заказчиков и ежегодно до 15 сентября формирует проект Перечня и вносит его на утверждение первому заместителю Министра обороны – начальнику ГШ ВС РК.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Дополнительную Заявку уполномоченный орган включает в Перечень в виде приложения без утверждения первым заместителем Министра обороны – начальником ГШ ВС РК.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Определение исполнителей оборонных исследований
6. Информация по сбору Проектов размещается уполномоченным органом на Интернет-ресурсе МО РК в течение трех рабочих дней после утверждения Перечня заявок.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Состав СОИ формируется уполномоченным органом из нечетного количества членов СОИ, число которых составляет не менее 15 человек, и утверждается приказом Министра обороны Республики Казахстан.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҚЗК төрағасы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, ҚЗК төрағасының орынбасары – Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК БШ бастығы, ҚЗК хатшысы – дауыс беру құқығы жоқ ҚЗК жұмыс органының өкілі болып табылады.
9. ҚЗК төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарда төрағалық етеді.
10. ҚЗК қызметінің негізгі нысаны оның мүшелерін тікелей шақыру және төрағаның қатысуы арқылы өткізілетін ашық отырыс болып табылады.
11. ҚЗК отырысы, егер отырыста ҚЗК мүшелері қатарынан кемінде үштен екісі қатысса, құқылы болып табылады.
12. Жобалар бойынша ҚЗК шешімі ашық дауыс беру арқылы ҚЗК мүшелерінің отырысындағы қатысушылар жалпы санының қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
13. ҚЗК мүшелерінің дауыс саны тең болған кезде ҚЗК төрағасының даусы шешуші болып табылады.
14. ҚЗК отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде екі рет өткізіледі.
15. ҚЗК отырысының күн тәртібін ҚЗК жұмыс органы жасайды, ҚЗК отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделеді және мыналарды:
1) ҚЗК отырысының күн тәртібін;
2) ҚЗК отырысы басталған және аяқталған күндерді;
3) отырысқа қатысқан ҚЗК мүшелері туралы мәліметтерді;
4) ҚЗК-да дауыс беруге қойылған мәселелерді және олар бойынша дауыс беру қорытындыларын (нәтижелерін);
5) ҚЗК шешімі бойынша өзге де мәліметтерді қамтиды.
16. ҚЗК отырысының хаттамасына ҚЗК төрағасы және хатшысы отырыс аяқталғаннан күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қол қояды.
17. ҚЗК мүшесінің ҚЗК-ға дауыс беруге шығарылған мәселе бойынша ерекше пікірі болған жағдайда ҚЗК хатшысы хаттамаға тиісті жазбаны енгізеді.
18. ҚЗК жұмыс органы:
1) ҚЗК отырыстарын өткізуді ұйымдастырады;
2) ҚЗК құжаттамасын есепке алуды жүргізеді;
3) ҚЗК-ның құпия емес және құпия іс жүргізуі ҚЗК жұмыс органына бекітіледі.
19. Уәкілетті орган бекітілген Тізбені Жоба беруге ниет білдірген заңды және жеке тұлғаларға жолдайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Әлеуетті орындаушы он бес жұмыс күні ішінде бекітілген Тізбені алғаннан кейін Жоба әзірлейді және уәкілетті органға жолдайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Председателем СОИ является Министр обороны Республики Казахстан, заместителем председателя СОИ – первый заместитель Министра обороны – начальник ГШ ВС РК, секретарем СОИ – представитель рабочего органа СОИ, который не имеет права голоса.
9. Председатель СОИ руководит его деятельностью, председательствует на заседаниях.
10. Основной формой деятельности СОИ является открытое заседание, которое проводится путем непосредственного созыва его членов и участия председателя.
11. Заседание СОИ является правомочным, если на заседании присутствовало не менее двух третей от числа членов СОИ.
12. Решение СОИ по Проектам принимается путем открытого голосования простым большинством голосов от общего числа присутствующих на заседании членов СОИ.
13. При равном распределении количества голосов членов СОИ, голос председателя СОИ является решающим.
14. Заседания СОИ проводятся по мере необходимости, но не менее двух раз в год.
15. Повестка дня заседания СОИ формируется рабочим органом СОИ, результаты заседания СОИ оформляются протоколом и содержит:
1) повестку дня заседания СОИ;
2) даты начала и окончания заседания СОИ;
3) сведения о членах СОИ, участвовавших на заседании;
4) вопросы, поставленные на голосование СОИ, и итоги (результаты) голосования по ним;
5) иные сведения по решению СОИ.
16. Протокол заседания СОИ подписывается председателем и секретарем СОИ в срок не более пяти рабочих дней со дня завершения заседания.
17. При наличии у члена СОИ особого мнения по вынесенному на голосование СОИ вопросу, секретарь СОИ вносит в протокол соответствующую запись.
18. Рабочий орган СОИ:
1) организовывает проведение заседаний СОИ;
2) ведет учет документации СОИ;
3) несекретное и секретное делопроизводства СОИ закрепляется за рабочим органом СОИ.
19. Уполномоченный орган направляет утвержденный Перечень юридическим и физическим лицам, изъявившим желание подать Проект.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Потенциальный исполнитель в течение пятнадцати рабочих дней после получения утвержденного Перечня разрабатывает и направляет в уполномоченный орган Проект.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21. Жобаны әзірлеу барысында Әлеуетті орындаушы дербес:
1) бір жылдан аспайтын және екі айдан кем болмайтын Жобаны орындау мерзімін;
2) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалатын заңды және жеке тұлғаларға арналған шығындар нормативіне сүйене отырып жобаның құнын;
3) стратегиялық, қолданбалы және талдау зерттеулері үшін бес адамнан аспайтын, әлеуметтік зерттеулер үшін он бес адамнан аспайтын жоба қатысушыларының санын айқындайды.
Қорғаныстық зерттеулер сапасын арттыру мақсатында Жоба қатысушыларының қатарына жүргізілетін зерттеулер саласында маман болып табылатын, ғылым докторы (ғылым кандидаты, PhD докторы) ғылыми дәрежесі бар және/немесе "подполковник" және одан жоғары әскери атағы бар әскери қызметші, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және қорғаныстық зерттеулер тақырыбы саласында тәжірибесі бар жетекші кіреді.
Жобаға қатысушылар ғылыми дәрежесі және/немесе магистр академиялық дәрежесі, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және қорғаныстық зерттеулер тақырыбы саласында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар мамандар болып табылады.
22. Уәкілетті орган жобаны Әлеуетті орындаушыдан алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жобаға сараптама жүргізу үшін жобаны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорғаныс университетінің әскери ғылыми-зерттеу орталығына (бұдан әрі – ҰҚУ ӘҒЗО) жібереді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қорғаныстық зерттеулерге сараптама жүргізу тәуелсіздік, объективтілік, құзыреттілік, кешенділік, нақтылық, толықтық және негізділік қағидаттарына негізделген.
24. Жобаға сараптама жүргізу мақсатында ҰҚУ ӘҒЗО Жоба сарапшыларын іріктеуді жүзеге асырады, мемлекеттік құпияларға (қажеттілігі бойынша) рұқсаттамасы және Жоба тақырыбы бойынша жұмыс тәжірибесі бар сарапшылардың ЭДБ-сын қалыптастырады, сараптама жүргізуді әдістемелік, ұйымдық-техникалық, құжаттамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, Жобаға сараптама жүргізу нәтижелерінің ЭДБ-сын қалыптастырады, оны өзекті етуді және сақтауды жүзеге асырады.
25. Сарапшылар ретінде ҰҚУ ӘҒЗО мамандары, әскери оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы тартылады.
26. ҰҚУ ӘҒЗО уәкілетті органға сараптық қорытындыны отыз күнтізбелік күн ішінде Жобаны алғаннан кейін жолдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. В ходе разработки Проекта Потенциальным исполнителем самостоятельно определяются:
1) срок выполнения Проекта, который не превышает одного года и не может быть менее двух месяцев;
2) стоимость проекта, исходя из нормативов затрат для юридических и физических лиц, определяемых в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам;
3) количество участников проекта, которое для стратегического, прикладного и аналитического исследований не превышает пяти человек, а для социологического исследования не превышает пятнадцати человек.
В целях повышения качества оборонных исследований в число участников Проекта входят руководитель, являющийся специалистом в области проводимого исследования, имеющий ученую степень доктора наук (кандидата наук, доктора PhD) и/или военнослужащий, воинское звание "подполковник" и выше, послевузовское образование и опыт в области темы оборонного исследования.
Участниками Проекта являются специалисты, имеющие ученую степень и/или академическую степень магистра, послевузовское образование и опыт в области темы оборонного исследования не менее пяти лет.
22. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней после получения Проекта от Потенциального исполнителя направляет Проект в военный научно-исследовательский центр Национального университета обороны Республики Казахстан (далее – ВНИЦ НУО) для проведения экспертизы Проекта.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Проведение экспертизы оборонных исследований основано на принципах независимости, объективности, компетентности, комплексности, достоверности, полноты и обоснованности экспертных заключений.
24. В целях проведения экспертизы Проекта ВНИЦ НУО осуществляет подбор экспертов Проекта, формирует ЭБД экспертов, имеющих допуск к государственным секретам (при необходимости) и имеющих опыт работы по теме Проекта, осуществляет методическое, организационно-техническое, документальное обеспечение проведения экспертизы, формирует ЭБД результатов проведения экспертизы Проекта, осуществляет ее актуализацию и хранение.
25. В качестве экспертов привлекаются специалисты ВНИЦ НУО, профессорско-преподавательский состав военных учебных заведений.
26. ВНИЦ НУО направляет в уполномоченный орган экспертное заключение в течение тридцати календарных дней после получения Проекта.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. ӘҒЗО-дан Жобаларға қорытындылар алғаннан кейін уәкілетті орган ҚЗК-ның кезекті отырысы күніне дейін он күнтізбелік күннен кешіктірмей қорытындыны ҚЗК мүшелеріне қарауға жолдайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. ҚЗК отырысында сараптамалық қорытындылар мен Жобалар қаралады, оларды қарау нәтижелері бойынша ашық дауыс беру жолымен Жобалардың орындаушыларын айқындау бойынша шешім қабылданады.
4-тарау. Орындаушымен шарт жасасу, қорғаныстық зерттеулерді қабылдау
және оның төлемі
29. ҚЗК отырысының хаттамасы негізінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітілетін (бұдан әрі – Бұйрық), Тапсырыс берушіні, тақырыптар атауын, орындаушыны, қатысушылар құрамын, Жобаның құны мен орындау мерзімін қамтитын Қорғаныстық зерттеулер тізбесін жасайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Бекітілген Тізбе Жобаны орындаушысымен және оны қаржыландырушымен шарт жасау үшін негіздеме болып табылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тізбе бекітілген сәттен бастап уәкілетті орган он күнтізбелік күн ішінде қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыруға бюджеттік өтінім құрайды және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Экономика және қаржы департаментіне (бұдан әрі – ЭҚД) жолдайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. ЭҚД ҚР ҚМ бюджеті шеңберінде қорғаныстық зерттеулерді қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жүргізеді.
33. Уәкілетті орган Бұйрықтан үзінділерді Орындаушыға шарттың жобасын әзірлеу үшін және Тапсырыс берушіге техникалық ерекшелікті әзірлеу үшін жолдайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Бұйрықтан үзінділер алғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Орындаушы уәкілетті органға шарттың жобасын жолдайды, Тапсырыс беруші уәкілетті органға техникалық ерекшелікті жолдайды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. После получения от ВНИЦ заключений на Проекты уполномоченный орган направляет заключения на рассмотрение членам СОИ не позднее, чем за десять календарных дней до даты очередного заседания СОИ.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. На заседании СОИ рассматриваются экспертные заключения и Проекты, по результатам рассмотрения которых путем отрытого голосования принимается решение по определению Исполнителей Проектов.
Глава 4. Заключение договора с исполнителем, приемка и оплата оборонных исследований
29. На основании протокола заседания СОИ уполномоченный орган формирует Перечень, утверждаемый приказом Министра обороны Республики Казахстан, который включает в себя Заказчика, наименование темы, исполнителя, состав участников, стоимость и сроки выполнения Проекта.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Утвержденный Перечень является основанием для заключения договора с исполнителем Проекта и его финансирования.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. С момента утверждения Перечня уполномоченный орган в течение десяти календарных дней составляет бюджетную заявку на финансирование оборонных исследований и направляет в Департамент экономики и финансов Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ДЭФ).
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. ДЭФ проводит работу по обеспечению финансирования оборонных исследований в рамках бюджета МО РК.
33. Уполномоченный орган направляет выписки из Перечня Исполнителю для подготовки проекта договора и Заказчику для разработки технической спецификации.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В течение десяти календарных дней со дня получения выписки из Перечня Исполнитель направляет в уполномоченный орган проект договора, Заказчик направляет в уполномоченный орган техническую спецификацию.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Уәкілетті орган шарттың жобасын және техникалық ерекшелікті алғаннан кейін Орындаушымен шарт жасау бойынша жұмысты жүргізеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Қорғаныстық зерттеулерді жүргізу нәтижесі талаптары Тапсырыс берушінің техникалық ерекшелігінде сипатталған қорғаныстық зерттеулерді жүргізу туралы есеп (бұдан әрі – Есеп) болып табылады.
Уәкілетті орган ҚЗК-ның кезекті отырысына дейін күнтізбелік қырық бес күн бұрын Тапсырыс берушілердің және ӘҒЗО-ның өкілдерінен Есептерге қорытынды алуды ұйымдастырады. Есеп бойынша қорытынды еркін нысанда ресімделеді. Есеп беру ҚЗК-ның отырысында қабылданады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Есеп беруге қойылатын міндетті талаптар:
1) қойылған міндеттерді іске асыру;
2) күтілетін нәтижелерге сәйкес келу;
3) алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) электрондық нұсқасының бар болуы;
5) зерттеу тақырыбы бойынша қосымша құжаттаманың бар болуы болып табылады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Куәлік Есеп беруді сатып алынатын тауарларға, қызметтерге қатысты ерекше құқықтарға ие адамның зияткерлік меншік объектісі деп тану үшін негіздеме болып табылады.
39. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 12.04.2024 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Қорғаныстық зерттеулер қызметтерін төлеу жасасылған шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
41. Есеп беруді қабылдағаннан кейін Есеп беруге зияткерлік меншік құқығы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне өтеді.
42. ҰҚУ ӘҒЗО уәкілетті органға жолданатын ЭДБ есептерін жасайды, оны өзектілендіруді және сақталуын жүзеге асырады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге өтінім
Құрылымдық бөлімше: ___________________________________________________________
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесінің атауы)
Тақырып: _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қысқартусыз зерттеу тақырыбының толық атауы)
Өзектілік негіздемесі: _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(зерттеуді жүргізу қажеттілігіне егжей-тегжейлі сипаттама)
Күтілетін нәтижелер:
1. _______________________________________

35. Уполномоченный орган проводит работу по заключению договора с Исполнителем после получения проекта договора и технической спецификации.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Результатом проведения оборонного исследования является отчет о проведении оборонного исследования (далее – Отчет), требования к которому отражены в технической спецификации Заказчика.
Уполномоченный орган за сорок пять календарных дней до очередного заседания СОИ, организует получение заключения на Отчеты от представителей Заказчика и ВНИЦ. Заключение по Отчету оформляется в произвольной форме. Отчет принимается на заседании СОИ.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Обязательными требованиями к Отчету являются:
1) реализация поставленных задач;
2) соответствие ожидаемым результатам;
3) исключен приказом Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) наличие электронной версии;
5) наличие дополнительной документации по теме исследования.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Свидетельство является основанием для признания Отчета объектом интеллектуальной собственности лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, услуг.
39. Исключен приказом Министра обороны РК от 12.04.2024 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Оплата услуг оборонного исследования осуществляется в соответствии с условиями заключенного договора.
41. После приемки Отчета право интеллектуальной собственности на Отчет переходит к Министерству обороны Республики Казахстан.
42. ВНИЦ НУО формирует ЭБД Отчетов, направляемых уполномоченным органом, осуществляет ее актуализацию и хранение.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Форма
Заявка
на проведение оборонного исследования
Структурное подразделение: _____________________________________________
(наименование структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК)
Тема: _________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(полное наименование темы исследования, без сокращений)
Обоснование актуальности: ______________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(подробное описание необходимости проведения исследования)
Ожидаемые результаты:       1. ____________________________________________

2. _______________________________________
3. _______________________________________
(зерттеуден күтілетін нәтижелерге қысқаша сипаттама)
Іске асырудың болжамды мерзімі: ____________________________________
(зерттеуді аяқтаудың болжамды айы мен жылы)
Болжамды мақсатты іссапарлар:
1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________
(зерттеуді анағұрлым сапалы орындау үшін қайда шығу қажет болатын орынды көрсету)
Құрылымдық бөлімше бастығы________________________________
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесі бастығының, әскери бөлім командирінің қолы)
Әскери атағы ___________________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесі бастығының қолы)
Күні
Мөрдің орны
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық
бөлімшесі)
Ескертпе: барлық бағандар Times New Roman қарпімен, 14 көлемде толтырылады.
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"БЕКІТЕМІН"
Қорғаныс министрінің бірінші
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері
Бас штабының бастығы
Әскери атағы
____________________
тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(қолы)
20___ ж. "____"_____________
(күні)
Қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге өтінімдер тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 13.03.2018 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Қорғаныстық зерттеулерге тапсырыс беруші
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесінің атауы, әскери бөлімнің № )
Қорғаныстық зерттеулер тақырыбы (қысқартусыз зерттеу тақырыбының толық атауы)
Қорғаныс зерттеулерді іске асырудың болжамды мерзімдері
(зерттеуді аяқтаудың болжамды айы мен жылы)
1.
2.
3.
Уәкілетті органның бастығы
Әскери атағы ______________________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(қолы)
Күн                                                                  Мөрдің орны
(Уәкілетті орган)
Ескертпе: барлық бағандар Times New Roman қарпімен, 14 көлемде толтырылады.
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қорғаныстық зерттеулер жобасы
тақырыбы: "_________________________________________________________________"
(қысқартусыз зерттеу тақырыбының толық атауы)
1. Қорғаныстық зерттеу мақсаты_________________________________________________________________________

2. ____________________________________________
3. __________________________________________
(краткое описание ожидаемых результатов исследования)
Предполагаемый срок реализации: _____________________________________
(предполагаемый месяц и год завершения исследования)
Предполагаемые целевые командировки:
1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________
5. _________________________________________________________________
(указать место, куда необходимо выехать для более качественного выполнения исследования)
Начальник структурного подразделения ________________________________
(наименование структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК)
Воинское звание ______________________________________ фамилия, инициалы
(роспись начальника структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК)
Дата                                                       Место печати
(структурного подразделения МО,
ГШ, ВС РК)
Примечание: все графы заполняются шрифтом Times New Roman, размер 14.
Приложение 2
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
Первый заместитель Министра обороны – начальник Генерального штаба
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Воинское звание ________________________ фамилия, инициалы
(роспись)
"____"_______________________ 20___ года
(дата)
Перечень заявок на проведение оборонных исследований
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра обороны РК от 13.03.2018 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Заказчик оборонного исследования
(наименование структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК, № войсковой части)
Тема оборонного исследования
(полное наименование темы исследования, без сокращений)
Предлагаемые сроки реализации оборонного исследования
(предполагаемый месяц и год завершения исследования)
1.
2.
3.
Начальник уполномоченного органа
Воинское звание ______________________________ фамилия, инициалы
(роспись)
Дата
Место печати
(уполномоченный орган)
Примечание: все графы заполняются шрифтом TimesNewRoman, размер 14.
Приложение 3
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Форма
Проект оборонного исследования
на тему: "_______________________________________________________________"
(полное наименование темы исследования, без сокращений)
1. Цель оборонного исследования____________________________________________

2. Қорғаныстық зерттеудің міндеттері:
1)______________________________________________________________________________
2)______________________________________________________________________________
3)______________________________________________________________________________
3. Зерттеудің әдіснамасы және әдістемесі ________________________________________________________________________________
4. Қорғаныстық зерттеулерді өткізу туралы есептің болжамды құрылымы_______________________________________________________________________
5. Күтілетін нәтижелер:
1. __________________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________________
(жаңалық дәрежесін көрсетумен зерттеуден күтілетін нәтижелерге қысқаша сипаттама)

2. Задачи оборонного исследования:
1)________________________________________________________________________
2)_______________________________________________________________________
3)_______________________________________________________________________
3. Методология и методика исследования ____________________________________
4. Предлагаемая структура отчета о проведении оборонного исследования_____________
5. Ожидаемые результаты:       1. __________________________________________
2. __________________________________________
3. _________________________________________
(краткое описание ожидаемых результатов
исследования с указанием степени новизны)

8. Ұсынылатын пайдаланылған әдебиеттер тізбесі.
9. ҚЗ орындалу барысын талқылау жөнінде ұсынылатын іс-шаралар (дөңгелек үстелдер, семинарлар, конференциялар және т.б.).
10. Есеп беру нәтижелері жарияланымдарының ұсынылатын түрлері (монографиялар, конференция материалдары, оқулықтар, оқу құралдары және т.б.).
11. Қорғаныстық зерттеулерді іске асыру кезеңінің ұзақтығы ______________________________________________
(аймен)
12. Қорғаныстық зерттеулерді жүргізудің күнтізбелік жоспары
Р/с № Іс-шаралар атауы Орындау мерзімі Жауапты орындаушы Ескертпе
1
2
3
4

8. Предлагаемый перечень используемой литературы.
9. Предлагаемые мероприятия по обсуждению хода исполнения оборонного исследования (круглые столы, семинары, конференции и др.).
10. Предлагаемые виды публикаций результатов отчета (монографии, материалы конференции, учебники, учебные пособия и др.).
11. Длительность периода реализации оборонного исследования _________________
(в месяцах)
12. Календарный план проведения оборонного исследования
№ п/п Наименование мероприятия Срок исполнения Ответственный исполнитель Примечание
1
2
3
4

13. ҚЗ құны есебі (құны (сомасы, жалпы сомасы) көрсетілетін бағандар ұлттық валютада толтырылады, өлшем бірлігі – теңге; шығындар түрінен тыс барлық кестелер толтырылады; шығындарға қажеттілік болмаған кезде құны (сомасы, жалпы сомасы) бағандарында 0 теңге деген белгі қойылады):
1) Еңбекке ақы төлеу шығындары
Жоба қатысушылары Еңбекке ақы төлеу шығындары және еңбекке ақы төлеу бойынша төлемді есептеу
Сома (айына) Айлар саны Жалпы сомасы
Жетекші
1 орындаушы
2 орындаушы
3 орындаушы
ЖИЫНЫ

13. Расчет стоимости оборонного исследования (графы, в которых указывается стоимость (сумма, общая сумма) заполняются в национальной валюте, единица измерения – тенге; заполняются все таблицы вне зависимости от вида затрат; при отсутствии потребности в затратах в графах стоимость (сумма, общая сумма) ставится отметка – 0 тенге):
1) Затраты на оплату труда
Участники проекта Затраты на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда
Сумма (в месяц) Количество месяцев Общая сумма
Руководитель
Исполнитель 1
Исполнитель 2
Исполнитель 3
ИТОГО

6) іссапар шығыстарының шығындары
Жоба қатысушылары Іссапарға бару орны Іссапар кезеңі және ұзақтығы Жол құны Тәуліктік Тұру үшін төлем Жалпы сомасы
Жетекші
1 орындаушы
2 орындаушы
3 орындаушы
ЖИЫНЫ
7) Қосымша шығындар: әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар, қосылған, рентабельділік салық құны, кенеттен туындайтын тапсырмалар.
8) Қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге шығындар
Р/с № Шығындар атауы Жалпы сомасы
1
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығындар және еңбекақы бойынша төлемдерді есептеулер
2
Материалдарды сатып алуға арналған шығындар
3
Негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар
4
Материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығындар
5
Басқа мекемелердің, ұйымдардың және мамандардың жұмысына және көрсетілетін қызметтеріне арналған шығындар
6
Іссапар шығыстарына арналған шығындар
7
Қосымша шығындар (әлеуметтік төлемдер, кенеттен туындайтын міндеттерге, рентабельділікке арналған шығындар)
ЖИЫНЫ
Қорғаныстық зерттеулер жобасының жетекшісі _______________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(қолы)
Ұйым басшысы (бар болған жағдайда) ________________________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(қолы)
Күні
М.О.
(ұйым мөрі)
Ескертпе: барлық бағандар Times New Roman қарпімен, 14 көлемде толтырылады.
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________"
тақырыбына қорғаныстық зерттеулер
жобасына сараптама қорытындысы
Бағалау өлшемшарттарының
атауы*
Балдық баға**
Күшті және әлсіз жақтарын көрсетумен сарапшының түсіндірмелері
жоғары
(7-ден 9-ға дейін)
орташа
(4-тен 6-ға дейін)
төмен
(1-ден 3-ке дейін)
І
Ғылыми жаңалық, перспективалылығы
ІІ
Қолданылатын әдіснаманы және есеп беру құрылымын бағалау
ІІІ
Күтілетін нәтижелерді бағалау
ІV
Сұрау салынатын қаржыландыру көлемінің экономикалық негізділігін бағалау
V
Жобаға қатысушыларды іріктеу сапасын бағалау
Пайдаланылған ғылыми еңбектер мен әдебиеттердің сәйкес келуін бағалау
БАЛЛ СОМАЛАРЫ:
ҚОРЫТЫНДЫ
СОМАСЫ:
Қорғаныстық зерттеулер жобасының сарапшысы
Атқаратын лауазымы
Әскери атағы (бар болған кезде) _________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(қолы)
* Зерттеулерді бағалаудың қосымша өлшемшарттары Тапсырыс берушінің ұсынысы бойынша белгіленеді.
** Әрбір өлшемшарт бойынша сараптамалық қорытындыда төменде көрсетілген бағалау жүйесіне сәйкес баға (балл) қойылады, жалпы балл бағаларды жинақтау жолымен есептеледі:
Сараптау объектісін сараптамалық бағаларының жүйесі
Р/с
Шекті баға Баға
(балл)
Күшті және әлсіз жақтарын көрсетумен бағаларға сипаттама
1.
Жоғары
9
Ерекше.
Әлсіз жақтарынсыз
2.
Жоғары
8
Елеусіз әлсіз жақтарының ең аз санымен
3.
Өте жақсы
7
Елеусіз әлсіз жақтарының ең аз санымен
4.
Орташа
6
Өте жақсы. Көптеген елеусіз әлсіз жақтарымен
5.
Жақсы
5
Кейбір күшті
жақтарымен және шекті әлсіз жақтарымен
6.
Қанағаттандырлық
4
Кейбір күшті
жақтарымен,бірақ бір
елеулі әлсіз жағымен
7.
Төмен
3
Әлсіз. Елеусіз күшті жақтарымен және көптеген әлсіз жақтарымен
8.
Қанағаттандырарлықсыз
2
Күшті жақтарынсыз және елеулі әлсіз жақтарымен
9.
Аса
қанағаттандырарлықсыз
1
Күшті жақтарынсыз
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"__________________________________________________________"
(қысқартусыз зерттеу тақырыбының толық атауы)
тақырыбына қорғаныстық зерттеулерді
жүргізуге техникалық ерекшелік

6) Затраты на командировочные расходы
Участники проекта Место командирования Период и длительность командировки Стоимость проезда Суточные Оплата за проживание Общая сумма
Руководитель
Исполнитель 1
Исполнитель 2
Исполнитель 3
ИТОГО
7) Дополнительные затраты: социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в фонд социального медицинского страхования, налог на добавленную стоимость, рентабельность, внезапно-возникающие задачи.
8) Затраты на проведение оборонного исследования:
№ п/п
Наименование затрат
Общая сумма
1
Затраты на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда
2
Затраты на приобретение материалов
3
Затраты на приобретение основных средств
4
Затраты на приобретение нематериальных активов
5
Затраты на работы и услуги сторонних предприятий, организаций и специалистов
6
Затраты на командировочные расходы
7
Дополнительные затраты (социальные выплаты, затраты на внезапно-возникающие задачи, рентабельность)
ИТОГО
Руководитель проекта оборонного исследования _____________ фамилия, инициалы
(роспись)
Руководитель организации (при наличии) ____________________ фамилия, инициалы
(роспись)
Дата                                                       Место печати
(печать организации)
Примечание: все графы заполняются шрифтом Times New Roman, размер 14.
Приложение 4
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Форма
Экспертное заключение
на проект оборонного исследования на тему:
"______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
__________________________"
Наименование критериев оценки*
Бальная оценка**
Комментарии эксперта с указанием сильных и слабых сторон
высокая
(от 7 до 9)
средняя
(от 4 до 6)
низкая
(от 1 до 3)
1
Научная новизна, перспективность
2
Оценка применяемой методологии и структуры отчета
3
Оценка ожидаемых результатов
4
Оценка экономической обоснованности запрашиваемого объема финансирования
5
Оценка качества подбора участников проекта
6
Оценка соответствия использованных научных трудов и литературы
СУММА
БАЛЛОВ:
ИТОГОВАЯ
СУММА:
Эксперт проекта оборонного исследования
Занимаемая должность
Воинское звание (при наличии) ___________ фамилия, инициалы
(роспись)
*Дополнительные критерии оценок исследований устанавливаются по предложению Заказчика.
**В экспертном заключении по каждому критерию выставляется оценка (балл) согласно системе оценок, указанных ниже, общий балл рассчитывается путем суммирования оценок:
Система экспертных оценок объекта экспертизы
п/п
Пороговая
оценка
Оценка
(балл)
Описание оценок с указанием сильных и слабых сторон
1
Самая высокая
9
Исключительно.
Без слабых сторон
2
Высокая
8
С минимальным числом незначительных слабых сторон
3
Отлично
7
С небольшим числом незначительных слабых сторон
4
Средняя
6
Очень хорошо.
С многочисленными незначительными слабыми сторонами
5
Хорошо
5
С некоторыми сильными сторонами и умеренными слабыми сторонами
6
Удовлетворительно
4
С некоторыми сильными сторонами, но с одной значительной слабой стороной
7
Низкая
3
Слабо. С незначительными сильными сторонами и многочисленными слабыми сторонами
8
Неудовлетворительно
2
Без сильных сторон и значительными
слабыми сторонами
9
Крайне
неудовлетворительно
1
Без сильных сторон
Приложение 5
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Форма
Техническая спецификация
на проведение оборонного исследования
На тему: "________________________________________________"
(полное наименование темы исследования, без сокращений)

1. Қорғаныстық зерттеулерді орындау үшін негіздеме
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі 20___ жылғы __. ___. бекіткен қорғаныстық зерттеулер тізбесінің №__ тармағы.
2. Қорғаныстық зерттеулер мақсаты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Қорғаныстық зерттеулер міндеті:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Қорғаныстық зерттеулерге қойылатын талаптар (күтілетін нәтижелердің қысқаша сипаттамасы):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Қорғаныстық зерттеулерді орындауды аяқтау бойынша ұсынылған ғылыми, техникалық және басқа да құжаттама тізбесі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Қорғаныстық зерттеулерді орындау туралы есеп беруді ресімдеуге қойылатын талаптар (қаріп, формат, суреттерді, кестелерді ресімдеу,деректер анықтамасы, қосымша, суреттер және т.б., түптеу, тілдік талаптар және т.б.):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Қорғаныстық зерттеулерді орындау туралы есеп беруді қабылдауға қойылатын талаптар (авторлық құқық объектісіне мемлекеттік тіркеу құқығы куәлігінің бар болуы, есептердің саны, электрондық нұсқаның бар болуы, есептің барынша төмен және барынша жоғары көлемі, зерттеу тақырыбы бойынша қосымша құжаттаманың бар болуы – нормативтік құқықтық актілер жобасы, анықтамалар және т.б.):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Қорғаныстық зерттеулерді орындау мерзімі (айы және жыл):
басталуы: ___________________
аяқталуы: ___________________
9. Жеткізу базисі: ______________________________________________
Құрылымдық бөлімшенің бастығы________________________________
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесінің атауы, әскери бөлімнің № )
Әскери атағы ______________________________ тегі, аты-жөнінің бас әріптері
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесінің атауы)
Күні Мөрдің орны
(ҚР ҚМ, БШ, ҚК құрылымдық бөлімшесі)
Ескертпе: барлық бағандар Times New Roman қарпімен, 14 көлемде толтырылады.
Қорғаныстық зерттеулерді
қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша
Жоба құнын айқындау үшін шығындардың нормативтері

1. Основание для выполнения оборонного исследования
Пункт №__ Перечня оборонных исследований, утвержденный Министром обороны
Республики Казахстан от "__" _______ 20___ года №___.
2. Цель оборонного исследования:
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Задачи оборонного исследования:
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Требования к выполнению оборонного исследования (подробное описание
ожидаемых результатов):
________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Перечень научной, технической и другой документации, предъявляемой по
окончании выполнения оборонного исследования:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Требования к оформлению отчета о выполнении оборонного исследования (шрифт,
формат, оформление рисунков, таблиц, справочных данных, приложений, фотографий и др.,
переплет, языковые требования и др.): _____________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Требования к приемке отчета о выполнении оборонного исследования (наличие
свидетельства о государственной регистрации прав на объект авторского права, количество
экземпляров отчета, наличие электронной версии, минимальный и максимальный объем
отчета, наличие дополнительной документации по теме исследования – проектов
нормативных правовых актов, справочников и др.): ________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Сроки исполнения оборонного исследования (месяц и год):
начало: ___________________
завершение: _______________
9. Базис поставки: ________________________________________________________
Начальник структурного подразделения _____________________________________
(наименование структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК)
Воинское звание ______________________________ фамилия, инициалы
(роспись начальника структурного подразделения МО, ГШ, ВС РК)
Дата                                                 Место печати
(структурного подразделения МО, ГШ,
ВС РК)
Примечание: все графы заполняются шрифтом Times New Roman, размер 14.
Приложение 6
к Правилам финансирования
оборонных исследований
Нормативы затрат для определения стоимости Проекта

1. Заңды тұлғалар үшін қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге арналған шығындар нормативі мынадай формула бойынша айқындалады:
Нқз = Нжн + Ншм + Ннқ + Нна + Нқызм+ Нішкқ + Нжқ,
Мұнда:
Нжн – қорғаныстық зерттеуді жүргізуге арналған шығындардың жалпы нормативі;
Нет – еңбекақы төлеуге арналған шығындар мен еңбекақы бойынша төлемдерге арналған есептеулер нормативі;
Ншм – материалдарды сатып алуға арналған шығындар нормативі;
Ннқ – негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар нормативі;
Нмеа – материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығындар нормативі;
Нқызм – басқа кәсіпорындардың, ұйымдар мен мамандардың жұмыстары мен көрсетілетін қызметтеріне арналған шығындар нормативі;
Ніш – іссапар шығыстарына арналған шығындар нормативі.
Қорғаныстық зерттеулерді жүргізу кезінде пайдаланылмайтын шығындар нормативтері заңды тұлғалар үшін қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге арналған шығындар нормативінің формуласынан алып тасталады.
Еңбекақы төлеуге арналған шығындар мен еңбекақы бойынша төлемдерге арналған есептеулер нормативі (Нет) қорғаныстық зерттеулер жобасына қатысушылардың (бұдан әрі – Жобаға қатысушылар) еңбегіне ақы төлеуді қамтиды.
Жобаға қатысушылардың еңбегіне ақы төлеу мөлшері мынадай есеппен белгіленеді:
1) Жоба жетекшісі үшін – ғылыми-зерттеу институты басқармасы бастығының (CKKU-7) лауазымдық айлықақысына тең лауазымдық айлықақы, ай сайын;
2) Жобаны орындаушылар үшін қатысу дәрежесіне байланысты:
ғылыми-зерттеу инситутының бас ғылыми қызметкерінің (CKKU-16) лауазымдық айлықақысына тең лауазымдық айлықақы, ай сайын;
ғылыми-зерттеу институты жетекші ғылыми қызметкерінің (CKKU-18) лауазымдық айлықақысы, ай сайын.
Материалдарды сатып алуға арналған шығындар нормативі (Ншм) қорғаныстық зерттеулер үшін тікелей пайдаланылатын шығыс материалдарын сатып алуға арналған шығындарды, зерттеу бойынша материалдарды жариялауға және аударуға, семинарларды, конференцияларды ұйымдастыруға арналған шығыстарды қамтиды.
Бұл ретте осы шығыстар материалдардың түрлері, типтері бойынша бөлінуі мүмкін және белгіленген нормаларға сәйкес келуге тиіс.
Негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығындар нормативі (Ннқ) қорғаныстық зерттеулерді жүргізу үшін ғылыми жабдықты сатып алуға арналған шығындарды қамтиды.
Материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығындар нормативі (Нмеа) қорғаныстық зерттеулерді жүргізу үшін лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға арналған шығындарды қамтиды.
Басқа мекемелердің, ұйымдар мен мамандардың жұмыстарына және көрсетілетін қызметтеріне арналған шығындар нормативі (Нқызм) басқа мекемелер, ұйымдар мен мамандар орындайтын жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге арналған шығындарды, зерттеулерді аударуға, ғылыми зерттеулер жарияланымдарын дайындауға және нәтижелерін жариялауға, ғылыми-әдістемелік жұмыстарды басып шығаруға арналған шығыстарды, патенттеуге арналған шығыстарды, ақылы ақпараттық ресурстарға қол жеткізуге арналған шығыстарды, ғарыш түсірілімдерін (аэрофототүсірілімдерді), метеорологиялық деректерді, зертханалық көрсетілетін қызметтерді, тәжірибелік үлгілерді дайындауға, сынақтарды жүргізуді ұйымдастыруға және осы зерттеуді жүргізу үшін басқа да көрсетілетін қызметтерге және жұмыстарға арналған шығыстарды қамтиды.
Іссапар шығыстарын төлеуге арналған шығындар нормативі (Ніш) Жобаларға қатысушылардың іссапар шығыстарын төлеуді қамтиды.
Іссапарлар санын зерттеуге Тапсырыс беруші ұсынады, алайда мыналардан аспауға тиіс:

1. Норматив затрат на проведение оборонного исследования для юридических лиц определяется по формуле:
Нои = Нот + Нрм + Нос + Нна+ Нусл+ Нкр,
где:
Нои – общий норматив затрат на проведение оборонного исследования;
Нот – норматив затрат на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда;
Нрм – норматив затрат на приобретение материалов;
Нос – норматив затрат на приобретение основных средств;
Нна –норматив затрат на приобретение нематериальных активов;
Нусл – норматив затрат на работы и услуги сторонних предприятий, организаций и специалистов;
Нкр – норматив затрат на командировочные расходы.
Нормативы затрат, не используемые при проведении оборонных исследований, исключаются для юридических лиц из формулы норматива затрат на проведение оборонного исследования.
Норматив затрат на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда (Нот) включает в себя оплату труда участников проекта оборонного исследования (далее – участники Проекта).
Размер оплаты труда участников Проекта устанавливается из расчета:
1) для руководителя Проекта – должностной оклад, приравненный к должностному окладу начальника управления научно-исследовательского института (CKKU-7), ежемесячно;
2) для исполнителей Проекта в зависимости от степени участия:
должностной оклад, приравненный к должностному окладу главного научного сотрудника научно-исследовательского института (CKKU-16), ежемесячно;
должностной оклад ведущего научного сотрудника научно-исследовательского института (CKKU-18), ежемесячно.
Норматив затрат на приобретение материалов (Нрм) включает в себя затраты на приобретение расходных материалов, непосредственно используемых для оборонных исследований, расходов на публикацию и переводы материалов по исследованию, организацию семинаров, конференций.
При этом, данные расходы могут выделяться по видам, типам материалов и должны соответствовать установленным нормам.
Норматив затрат на приобретение основных средств (Нос) включает в себя затраты на приобретение научного оборудования для проведения оборонного исследования.
Норматив затрат на приобретение нематериальных активов (Нна) включает в себя затраты на приобретение лицензионного программного обеспечения для проведения оборонного исследования.
Норматив затрат на работы и услуги сторонних предприятий, организаций и специалистов (Нусл) включает в себя затраты на работы и услуги, выполняемые сторонними предприятиями, организациями и специалистами, расходы на переводы исследования, подготовку публикаций и опубликование результатов научных исследований, издание научно-методических работ, расходы на патентование, затраты на доступ к платным информационным ресурсам, затраты на приобретение космоснимков (аэрофотоснимков), метеорологических данных, услуги лабораторий, изготовление опытных образцов, организацию проведения испытаний и прочие услуги и работы для проведения данного исследования.
Норматив затрат на оплату командировочных расходов (Нкр) включает в себя оплату командировочных расходов участникам Проектов.
Количество командировок предлагается Заказчиком исследования, ноне должно превышать:

1) Жобаға қатысушылар үшін – бес іссапар, олардың ішінде екеуі шетелдік болуы мүмкін;
2) әлеуметтік Жобаға қатысушылар үшін – он іссапар, олардың ішінде екеуі шетелдік болуы мүмкін.
Әрбір іссапардың ұзақтығы іссапар орнына дейін және кері қайтуға жол жүруді ескере отырып, бес тәулікке дейінді құрайды.
2. Жеке тұлғалар үшін қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге арналған шығындар нормативі мынадай формула бойынша айқындалады:
Нқз = Нет + Ніш,
мұнда:
Нжн – қорғаныстық зерттеуді жүргізуге арналған шығындардың жалпы нормативі;
Нет – еңбекақы төлеуге арналған шығындар мен еңбекақы бойынша төлемдерге арналған есептеулер нормативі;
Ніш – іссапар шығыстарына арналған шығындар нормативі.
Қорғаныстық зерттеулерді жүргізу кезінде пайдаланылмайтын шығындар нормативтері жеке тұлғалар үшін қорғаныстық зерттеулерді жүргізуге арналған шығындар нормативінің формуласынан алып тасталады.
Еңбекақы төлеуге арналған шығындар мен еңбекақы бойынша төлемдерге арналған есептеулер нормативі (Нет) Жобаға қатысушылардың еңбегіне ақы төлеуді қамтиды.
Жобаға қатысушылардың еңбегіне ақы төлеу мөлшері мынадай есеппен белгіленеді:
1) Жоба жетекшісі үшін – ғылыми-зерттеу институты басқармасы бастығының (CKKU-7) лауазымдық айлықақысына тең лауазымдық айлықақы, ай сайын;
2) Жоба орындаушылары үшін қатысу дәрежесіне байланысты:
ғылыми-зерттеу институты бас ғылыми қызметкерінің (CKKU-16) лауазымдық айлықақысына тең лауазымдық айлықақы, ай сайын;
ғылыми-зерттеу институтының жетекші ғылыми қызметкерінің (CKKU-18) лауазымдық айлықақысы, ай сайын.
Іссапар шығыстарын төлеуге арналған шығындар нормативі (Ніш) Жобаларға қатысушылардың іссапар шығыстарын төлеуді қамтиды.
Іссапарлар санын зерттеуге Тапсырыс беруші ұсынады, алайда мыналардан аспауға тиіс:
Жобаға қатысушылар үшін – бес іссапар, олардың ішінде екеуі шетелдік болуы мүмкін;
әлеуметтік Жобаға қатысушылар үшін – он іссапар, олардың ішінде екеуі шетелдік болуы мүмкін.
Әрбір іссапардың ұзақтығы іссапар орнына және кері қайтуға жол жүруді ескере отырып, бес тәулікке дейінді құрайды.

1) для участников Проекта – трех командировок, из которых две могут быть зарубежными;
2) для участников социологического Проекта – трех командировок, из которых две могут быть зарубежными.
Продолжительность каждой командировки составляет до пяти суток с учетом проезда к месту командировки и обратно.
2. Норматив затрат на проведение оборонного исследования для физических лиц определяется по формуле:
Нои = Нот + Нкр,
где:
Нои – общий норматив затрат на проведение оборонного исследования;
Нот – норматив затрат на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда;
Нкр – норматив затрат на командировочные расходы.
Нормативы затрат, не используемые при проведении оборонных исследований, исключаются для физических лиц из формулы норматива затрат на проведение оборонного исследования.
Норматив затрат на оплату труда и начисления на выплаты по оплате труда (Нот) включает в себя оплату труда участников Проекта.
Размер оплаты труда участников Проекта устанавливается из расчета:
1) для руководителя Проекта – должностной оклад, приравненный к должностному окладу начальника управления научно-исследовательского института (CKKU-7), ежемесячно;
2) для исполнителей Проекта в зависимости от степени участия:
должностной оклад, приравненный к должностному окладу главного научного сотрудника научно-исследовательского института (CKKU-16), ежемесячно;
должностной оклад ведущего научного сотрудника научно-исследовательского института (CKKU-18), ежемесячно.
Норматив затрат на оплату командировочных расходов (Нкр) включает в себя оплату командировочных расходов участникам Проектов.
Количество командировок предлагается Заказчиком исследования, ноне должно превышать:
для участников Проекта – трех командировок, из которых две могут быть зарубежными;
для участников социологического Проекта – трех командировок, из которых две могут быть зарубежными.
Продолжительность каждой командировки составляет до пяти суток с учетом проезда к месту командировки и обратно.