"Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадрлық резервіне қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 16 ақпандағы № 11-1-2/53 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 11-1-2/397 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қыркүйекте № 15732 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 9-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 16 ақпандағы № 11-1-2/53 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13475 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 6 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Кадрлар басқармасы:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет - ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінің Жауапты хатшысы А.Б. Қарашевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Қ. Әбдірахманов
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің
2017 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 11-1-2/397 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрінің
2016 жылғы 16 ақпандағы
№ 11-1-2/53 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении изменения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 февраля 2016 года № 11-1-2/53 "Об утверждении Правил включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 11-1-2/397. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2017 года № 15732.
В соответствии с пунктом 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 февраля 2016 года № 11-1-2/53 "Об утверждении Правил включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13475, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 6 апреля 2016 года) следующее изменение:
Правила включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению кадров Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства иностранных дел Республики Казахстан Карашева А.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
К. Абдрахманов
Приложение
к приказу Министра
иностранных дел
Республики Казахстан
от 8 сентября 2017 года № 11-1-2/397
Утверждены
приказом Министра
иностранных дел
Республики Казахстан
от 16 февраля 2016 года № 11-1-2/53
Правила
включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің кадр резервіне қосу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) Сыртқы істер министрлігінің кадр резерві (бұдан әрі – кадр резерві) – бұрын дипломатиялық қызмет персоналының лауазымдарында болған, Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің органдарындағы (бұдан әрі – дипломатиялық қызмет органдары) бос лауазымдарға немесе уақытша бос лауазымдарға үміткер адамдардың жүйеленген тізімі;
2) кадр резерв жөніндегі комиссия – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің (бұдан әрі – Министр) шешімімен құрылған, дипломатиялық қызмет персоналын кадр резервіне қосу мәселелерін қарайтын комиссия;
2) өтініш беруші – осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша кадр резервке қосу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) берген адам;
3) резервші – кадр резервіне қосылған адам.
2-тарау. Кадр резервіне қосу тәртібі
3. Кадр резервіне дипломатиялық қызмет органдарындағы жұмысы тоқтатылған дипломатиялық қызмет персоналы келесі талаптарға сәйкес болған кезде кіреді:
1) дипломатиялық қызмет органдарында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес, оның ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) құрылымдық бөлімшелерінде жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес болуы;
2) Министрліктің мемлекеттік әкімшілік қызметінде соңғы жылдағы қызметінің бағасы "тиімді" немесе "өте жақсы" болуы.
4. Кадр резервіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының не басқа елдердің жоғары оқу орындарында, ғылыми мекемелерінде кәсіби дайындықты, өзекті халықаралық проблемалардың ғылыми әзірлемесін аяқтаған дипломатиялық қызмет персоналы кіреді.
5. Кадр резервке "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңның 16-бабына сәйкес мемлекеттік қызметке қабылданбайтын, сондай-ақ Заңның 15-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне іссапарға жіберілген тұлғалар қосылмайды.
6. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармағында көрсетілген дипломатиялық қызмет персоналын кадр резервіне қосу үшін олар дипломатиялық қызмет органдарындағы лауазымынан босату туралы бұйрық қабылданғаннан соң немесе Қазақстан Республикасының не басқа елдердің жоғары оқу орындарында, ғылыми мекемелерінде кәсіби даярлықтан өту, өзекті халықаралық проблемаларды ғылыми әзірлеуді аяқтағаннан кейін бір ай ішінде Министрліктің Персоналды басқару қызметіне (бұдан әрі – Персоналды басқару қызметі) өтініш береді.
Өтініштің қабылдану уақыты Персоналды басқару қызметінің кадр резервіне ену туралы өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі (еркін нысанда).

1. Настоящие Правила включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок включения в кадровый резерв Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) кадровый резерв Министерства иностранных дел (далее – кадровый резерв) – систематизированный список лиц, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, претендующих на занятие вакантных или временно вакантных должностей в органах дипломатической службы Республики Казахстан (далее – органы дипломатической службы);
2) Комиссия по кадровому резерву – комиссия, создаваемая по решению Министра иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министр), которая рассматривает вопросы включения персонала дипломатической службы в кадровый резерв;
3) заявитель – лицо, подавшее заявление о включении в кадровый резерв по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление);
4) резервист – лицо, включенное в кадровый резерв.
Глава 2. Порядок включения в кадровый резерв
3. В кадровый резерв включается персонал дипломатической службы, прекративший работу в органах дипломатической службы, при соответствии следующим требованиям:
1) наличие стажа работы в органах дипломатической службы не менее 3 лет, в том числе в структурных подразделениях Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) не менее 1 года;
2) наличие оценки деятельности со значением "эффективно" или "превосходно" за последний год административной государственной службы в Министерстве.
4. В кадровый резерв также включается персонал дипломатической службы по завершении профессиональной подготовки, научной разработки актуальных международных проблем в высших учебных заведениях, научных учреждениях Республики Казахстан либо других странах в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" (далее – Закон).
5. Не подлежат включению в кадровый резерв лица, которые не могут быть приняты на государственную службу в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", а также прикомандированные к загранучреждениям Республики Казахстан в соответствии со статьей 15-2 Закона.
6. Персонал дипломатической службы, указанный в пункте 3 и 4 настоящих Правил, для включения в кадровый резерв в течение одного месяца со дня принятия приказа об освобождении от должности в органах дипломатической службы или завершения профессиональной подготовки, научной разработки актуальных международных проблем в высших учебных заведениях, научных учреждениях Республики Казахстан либо других странах подает в Службу управления персоналом (кадровую службу) Министерства (далее – Служба управления персоналом) заявление.
Дата принятия заявлений регистрируется Службой управления персоналом в журнале учета заявлений о включении в кадровый резерв (в произвольной форме).

7. Персоналды басқару қызметі кадр резерві жөніндегі Комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) қарауына келесі құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өтініш берушілерге қатысты:
өтініш;
Министрліктегі мемлекеттік әкімшілік қызметінде соңғы жыл ішіндегі қызметін бағалау нәтижелері;
қызметтік тізімдер.
2) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтініш берушілерге қатысты:
өтініш;
Қазақстан Республикасының не басқа елдердің жоғары оқу орындарында, ғылыми мекемелерінде кәсіби дайындықты, өзекті халықаралық проблемалардың ғылыми әзірлемесін аяқтағанын растайтын тиісті құжат.
8. Комиссия Министрдің шешімі негізінде құрылады, оның құрамына Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің С-1 санатынан төмен емес лауазымдық тұлғалар кіргізіледі.
Комиссия құрамы бес адамнан кем емес тақ санды мүшелерден, соның ішінде Министрліктің Жауапты хатшысы тұлғасындағы төрағадан тұрады. Комиссия құрамына Персоналды басқару қызметі қызметкерлерінің құрамынан Комиссия мүшесі болып саналмайтын хатшы кіреді.
9. Комиссия отырысы, егер оған оның құрамының үштен екісі қатыса заңды болып саналады.
10. Комиссия отырысы тоқсанына бір реттен кем емес өткізіледі. Өтініштерді қарау мерзімі екі айдан аспауы қажет.
Өтініш болмаған жағдайда Комиссия отырысы өткізілмейді.
11. Комиссия өз отырысында өтініш берушілерге қатысты құжаттардың осы Қағидаларда көзделген кадр резервін қосу талаптарына сәйкестігін тексереді.
12. Түскен өтініштерді қарастыру нәтижесі бойынша Комиссия келесідей шешімнің бірін қабылдайды:
1) кадр резервіне қосуды ұсыну;
2) белгіленген талаптарға сәйкес келмегендіктен кадр резервіне қосудан бас тартуды ұсыну.
Оған Комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қоятын Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді (еркін нысанда).
13. Комиссия хаттамасы, сондай-ақ осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген басқа да құжаттар, Комиссия отырысынан 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей шешім қабылдау үшін Министрдің қарауына жіберіледі.
14. Министр Комиссия ұсынған құжаттарды қарастырудың нәтижесі бойынша 3 жұмыс күні ішінде келесідей шешімдердің бірімен бұйрық қабылдайды:
1) кадр резервіне қосу;
2) кадр резервіне қосудан бас тарту.
15. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген өтініш берушіге қатысты Министр Персоналды басқару қызметі ұсынған өтініштер және қызметтік тізім негізінде кадр резервке қосу туралы бұйрық қабылдайды.

7. Служба управления персоналом на рассмотрение Комиссии по кадровому резерву (далее – Комиссия) представляет следующие документы:
1) в отношении заявителей, указанных в пункте 3 настоящих Правил:
заявление;
результаты оценки деятельности за последний год административной государственной службы в Министерстве;
послужные списки.
2) в отношении заявителей, указанных в пункте 4 настоящих Правил:
заявление;
соответствующий документ, подтверждающий завершение профессиональной подготовки, научной разработки актуальных международных проблем в высших учебных заведениях, научных учреждениях Республики Казахстан либо других странах.
8. Комиссия создается на основе решения Министра, в ее состав включаются должностные лица структурных подразделений Министерства не ниже категории С-1.
Комиссия состоит из нечетного количества членов в составе не менее
5 человек, в том числе председателя в лице Ответственного секретаря Министерства. В состав Комиссии входит секретарь из числа сотрудников Службы управления персоналом, который не является членом Комиссии.
9. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
10. Заседания Комиссии проводятся не реже одного раза в квартал. Срок рассмотрения заявлений не должен превышать 2 месяцев.
В случае отсутствия заявлений заседания Комиссии не проводятся.
11. Комиссия на своем заседании проверяет документы в отношении заявителей на соответствие требованиям для включения в кадровый резерв, предусмотренным настоящими Правилами.
12. По результатам рассмотрения поступивших заявлений Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать включить в кадровый резерв;
2) рекомендовать отказать во включении в кадровый резерв ввиду несоответствия установленным требованиям.
Решение Комиссии оформляется протоколом (в произвольной форме), который подписывается председателем, членами и секретарем Комиссии.
13. Протокол Комиссии, а также иные документы, указанные в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, не позднее 1 рабочего дня со дня заседания Комиссии направляются на рассмотрение Министра для принятия решения.
14. Министр по итогам рассмотрения документов, представленных Комиссией, в течение 3 рабочих дней принимает приказ с одним из следующих решений:
1) включить в кадровый резерв;
2) отказать во включении в кадровый резерв.
15. В отношении заявителей, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, Министр принимает приказ о включении в кадровый резерв на основании заявлений и послужных списков, представляемых Службой управления персоналом.

16. Өтініш берушілер Министрдің шешімі туралы оны қабылданған күннен кейін 2 жұмыс күні ішінде Министрліктің сайтында кадр резервіне енгізілген адамдардың тізімін жариялау арқылы хабарланады.
Кадр резервіне енгізуден бас тартылған өтініш берушілерге, кадр резервіне қосудан бас тарту туралы дәйектелген жауаптары бар хабарландыру өтініш берушілердің өтініште көрсетілген электрондық мекенжайларына Министрдің бұйрығы қабылданған күннен кейін 5 жұмыс күні ішінде жолданады.
3-тарау. Кадр резервіне болу мерзімі және кадр резервінен шығару тәртібі
17. Резервшінің кадр резервіне тұру мерзімі Министрдің кадр резервіне қосу туралы бұйрығы қабылданған күнінен бастап 5 жылды құрайды.
18. Резервшінің кадр резервінен шығару 1 жұмыс күні ішінде:
1) резервшінің кадр резервінен шығару туралы еркін нысанда өтініш беруінен;
2) осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген мерзімнің аяқталуынан;
3) дипломатиялық қызмет органдарына лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың қабылдануынан кейін жүзеге асырылады.
Кадр резервінен шығаруды Персоналды басқару қызметінің қызметкері жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
кадр резервіне қосу
қағидаларына қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
______________________
______________________
(аты, жөні мен тегі)
Өтініш
Мені Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің (бұдан әрі - ҚР СІМ) кадр
резервіне қосуыңызды сұраймын.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 16 ақпандағы
№ 11-1-2/53 бұйрығымен бекітілген ҚР СІМ-нің кадр резервіне қосу қағидаларының негізгі
талаптарымен таныстым.
Мекенжайы, байланыс телефоны және электрондық мекенжайы:
__________________________________________________________________________
Негіздеме (керегін белгілеу):
1. Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдарындағы лауазымынан
босату ("__"_______20__ жылғы №___ бұйрық);
2. Қазақстан Республикасының не басқа елдердің жоғары оқу орындарында, ғылыми
мекемелерінде кәсіби даярлықтан өту, өзекті халықаралық проблемаларды ғылыми әзірлеуді
аяқтау (оқуды аяқтау мерзімі:_____________).
"___" __________ 20___ж.                                    ____________
Қол қою

16. Заявители, уведомляются о решении Министра в течение 2 рабочих дней со дня его принятия посредством опубликования списка лиц, включенных в кадровый резерв, на сайте Министерства.
Заявителям, отказанным во включении в кадровый резерв, направляются уведомления с мотивированными ответами об отказе во включении в кадровый резерв на электронные адреса, указанные в заявлениях, в течение 5 рабочих дней со дня принятия приказа Министра.
Глава 3. Сроки пребывания и порядок исключения из кадрового резерва
17. Срок пребывания резервистов в кадровом резерве составляет 5 лет со дня принятия приказа Министра о включении в кадровый резерв.
18. Исключение резервистов из кадрового резерва осуществляется в течение 1 рабочего дня после:
1) подачи резервистом заявления об исключении из кадрового резерва в произвольной форме;
2) истечения срока, предусмотренного пунктом 17 настоящих Правил;
3) принятия приказа о назначении на должность в органы дипломатической службы.
Исключение из кадрового резерва осуществляется сотрудником Службы управления персоналом.
Приложение
к Правилам включения
в кадровый резерв
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Форма
Министру иностранных дел
Республики Казахстан
___________________________
от
___________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Заявление
Прошу Вас включить меня в кадровый резерв Министерства иностранных дел
Республики Казахстан.
С основными требованиями Правил включения в кадровый резерв МИД РК,
утвержденных приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 16 февраля
2016 года № 11-1-2/53, ознакомлен.
Адрес, контактный телефон и электронный адрес: _______________________________
________________________________________________________________________________
Основание (нужное отметить):
1. Освобождение от должности в органах дипломатической службы Республики
Казахстан (приказ от "___" __________ 20___года № _________);
2. Завершение профессиональной подготовки, научной разработки актуальных
международных проблем в высших учебных заведениях, научных учреждениях Республики
Казахстан или других стран (дата завершения обучения: ___________).
"___" __________ 20___г.                                          __________
Подпись