"Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 586 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 қыркүйекте № 15815 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 13.11.2020 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6175 болып тіркелген, № 13 Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдардың актілері жинағында 2010 жылғы 7 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 60-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарда:
1-тармақтың 1) тармақшасының тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
1-тармақтың 1) тармақшасының он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің қызметкерлері;";
1-тармақтың 1) тармақшасының он жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көші-қон қызметі бөліністерінің қызметкерлері;";
1-тармақтың 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (өртті сөндіруге тікелей катысатын);";
1-тармақтың 2) тармақшасының жетінші абзацы алып тасталсын;
1-тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мына: азаматтық қорғау органдары (ІІ бағанда көрсетілгендерден басқа), техникалық, жедел-техникалық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;";
1-тармақтың 4) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
Талаптарға 87-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы басқармасы (Н.Ш. Исабеков) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 586. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2017 года № 15815. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2020 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6175, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов № 13, 7 августа 2010 года) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 60 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Требованиях, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел (далее - Требования), утвержденных указанным приказом:
абзац девятый подпункта 1) пункта 1 исключить;
абзац четырнадцатый подпункта 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"сотрудники подразделений собственной безопасности;";
абзац семнадцатый подпункта 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"сотрудники подразделений миграционной службы;";
абзац четвертый подпункта 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"сотрудники органов гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров);";
абзац седьмой подпункта 2) пункта 1 исключить;
абзац третий подпункта 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"сотрудники подразделений: органов гражданской защиты (кроме указанных в графе II), технических, оперативно-технических служб;";
абзац четвертый подпункта 4) пункта 1 исключить;
приложение 87 к указанным Требованиям изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Исабеков Н.Ш.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның елтаңбалық мөрмен расталған көнсірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін қағаз және электрондық түрде ресми жариялауға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына (Н.Ш. Исабеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_____________ Е.Біртанов
2017 жылғы 04 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 25 тамыздағы
№ 586 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 31 наурыздағы
№132 бұйрығына 87-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Дене бітімінің жеткіліксіз дамуы:
о
о
о
о
1) нақтылы лауазымда, қызмет түрінде талап етілетіндерден кем дене массасы, бойы немесе дене массасының индексі (ДМИ)
жз
жз
жз
жз
2) дәл сондай, қызметке орналасқан кезде бірінші рет анықталған.
жз
жз
жз
Жз
Дене бітімінің даму деңгейі туралы қорытынды жасына қарай бұлшықеттері жүйесінің, бойының, дене массасының, кеуде көлемінің даму деңгейі қатаң жеке беріледі. Бұлшықеті жүйесінің дамуын бағалау кезінде тер асты-майы клетчаткасының түзелу дәрежесі, сондай-ақ ұзын бойлы адамның аз рельефті бұлшықеттері қаңқа бұлшықетінің ерекшеліктері ескеріледі.
Бұлшықет жүйесінің нашар дамуы бұлшықеттерінің босаңсуы, рельефтердің контурының болмауымен және бұлшықетінің, бұлшықет күшінің жетіспеушілігімен сипатталады.
Ағзасы және қоректенуі, пропорциялық дене бітімі жақсы дамыған қызметке орналасушылар мына жағдайларда қатардағы және басшы құрам адамдары лауазымына қызметке жарамды деп танылады:

2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации, направление копии настоящего приказа, на официальное опубликование в бумажном и электронном виде, заверенной гербовой печатью, в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулов Б.Б.) и управление Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Исабеков Н.Ш.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
___________Е. Биртанов
4 сентября 2017 г.
Приложение
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 25 августа 2017 года № 586
Приложение 87
к Требованиям, предъявляемым
к соответствию состояния
здоровья
лиц для службы в органах
внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Недостаточное физическое развитие:
п
п
п
п
1) масса тела, рост или индекс массы тела (ИМТ) менее требуемых в конкретной должности, виды деятельности
нг
нг
нг
нг
2) тоже, впервые установленные при поступлении на службу
нг
нг
нг
нг
Заключение об уровне физического развития освидетельствуемого дается строго индивидуально на основе оценки степени развития мышечной системы, роста, веса тела, окружности груди с учетом возраста. При оценке развития мышечной системы учитывается степень отложения подкожно-жировой клетчатки, а также особенности скелетной мускулатуры у лиц высокого роста с малорельефными мышцами.
Слабое развитие мышечной системы характеризуется дряблостью мышц, отсутствием рельефа контуров и недостаточной мышечной массой, мышечной силой.
Поступающие на службу с хорошим физическим развитием и питанием, пропорциональным телосложением, признаются годными к службе на должности рядового и начальствующего состава при следующих условиях:

І, ІІ баған бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 160 см), дене массасының индексі кемінде 18,5 кг/м2; азаматтық қорғану органдарына (өрт сөндіруге тікелей қатысатындар) бойы кемінде 165 см, дене массасының индексі кемінде 19 кг/м2;
III, IV бағандар бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 165 см (әйелдер үшін – 160 см), ДМИ кемінде 18,5 кг/м2;
Орта мектепті бітірген соң оқу орындарына түсуші және 21 жасқа дейінгі қызметке орналасушы, дене бітімі жеткіліксіз дамыған азаматтарға түтіктік сүйектердің өсу аймақтарына рентгенеографиялық зерттеу жүргізу қажет.
Түтіктік сүйектердің өсу аймағы жабық, ағза бітімі жеткіліксіз дамыған адамдар 1) тармақша бойынша куәландырылады. Жыныс мүшесінің кеш жетілуінің салдарынан өсу аймағы ашық, дене бітімі жеткіліксіз дамыған 21 жасқа дейінгі қызметке орналасушылар 2) тармақша бойынша қызмет түрлеріндегі қызметке жарамды деп танылады.
Түтіктік сүйектердің ашық өсу аймақтары бар дене бітімінің жеткіліксіз дамыған 17-18 жастағы оқуға түсушілер асқазан-ішек жолы, эндокринді жүйе, созылмалы инфекция, интоксикация жағынан өзгерістер болмаған, дене бітімінің одан әрі даму мүмкіндігін есептей отырып, жақын аралықтағы анамнезге негізделген бойы 2 см-ге, салмағы ДМС 18,0 кг/м2 аз ғана қалыс қалушылық пен қолайлы болжам болған жағдайларда оқуға түсуге жарамды деп танылады.
Күндізгі оқу нысанына оқуға түсушілерге ӘДК қорытындысы "оқуға түсушілер" деген бөлім бойынша шығарылады:
І баған бойынша жедел тергеу факультеттеріне оқуға түсуге кандидаттарға;
ІІ баған бойынша азаматтық қорғану, төтенше жағдайлардан қорғау және азаматтық қорғаныс саласындағы мамандарды даярлайтын факультеттерге оқуға түсуге кандидаттарға шығарылады;
ІІІ баған бойынша ақпараттық және техникалық мамандар даярлайтын факультетке оқуға түсуге кандидаттарға шығарылады;
Осы Талаптардың III, IV бағандарына жатқызылған қатардағы және басшы құрам адамдар І, ІІ баған бойынша лауазымдарға ауысқан кезде мыналар міндетті түрде ескерілсін: бойы кемінде 170 см (әйелдер 160 см).
Бірқатар сырқаттарға ("гипофоз, қалқанша, айырша және басқа бездердің сырқаттары, нефрогендік остеопатиялар, бауыр сырқаттары, созылмалы инфекциялар, интоксикациялар және т.б.) байланысты дене бітімі жеткіліксіз дамыған адамдар Талаптарға қосымшалардың тиісті тармақшалары бойынша куәландырылады.
* дене массасы (кг)
ДМС:=---------------------- формуласы бойынша анықталады.
Дененің ұзындығы (м2)

освидетельствуемые по графам I, II при росте не менее 170 см (для женщин – 160 см), индексе массы тела не менее 18,5 кг/м2, в органы гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров) при росте не менее 165 см, индексе массы тела не менее 19 кг/м2;
освидетельствуемые по графам III, IV при росте не менее 165 см (для женщин – 160 см), ИМТ не менее 18,5 кг/м2.
Гражданам, поступающим в учебные заведения по окончании средних школ и на службу в возрасте до 21 года, имеющим недостаточное физическое развитие необходимо проводить рентгенологическое исследование зон роста трубчатых костей.
Лица с недостаточным физическим развитием, у которых зоны роста трубчатых костей закрыты, освидетельствуются по подпункту 1). Поступающие на службу с недостаточным физическим развитием в возрасте до 21 года, у которых зоны роста открыты вследствие позднего полового созревания, признаются годными к службе в видах деятельности по подпункту 2).
Поступающие на учебу в возрасте 17-18 лет при недостаточном физическом развитии с открытыми зонами роста трубчатых костей, при отсутствии изменений со стороны желудочно-кишечного тракта, эндокринной системы, хронических инфекций, интоксикаций, учитывая возможности дальнейшего физического развития, признаются годными к поступлению на учебу при условии незначительного отставания в росте до 2 см, ИМТ не менее 18,0 кг/м2 и благоприятного прогноза, основанного на ближайшем анамнезе.
Заключения ВВК поступающим на очную форму обучения выносятся по разделу "поступающие":
по I графе на кандидатов, поступающих на следственно-оперативные факультеты;
по II графе выносятся заключения на кандидатов, поступающих на факультеты, готовящие специалистов в области гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
по III графе на факультет, готовящий специалистов по информационным и техническим специальностям.
При перемещении лиц рядового и начальствующего состава с должностей, отнесенных к графам III, IV настоящих Требований, на должности по графам I, II обязательно учитывать: рост не менее 170 см (для женщин 160 см).
Лица с физическим недоразвитием, обусловленным рядом заболеваний (заболевания гипофиза, щитовидной, вилочковой железы, нефрогенные остеопатии, заболевания печени, хронические инфекции, интоксикации) освидетельствуются по соответствующим подпунктам Приложений к Требованиям".