"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және орталық депозитарий үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 522 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 240 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 531 және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 160 бірлеcкен бұйрығы және қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 қазанда № 15842 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 29 қазандағы № 104 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 1055 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрығы және қаулысының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және орталық депозитарий үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 522 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 240 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10213 тіркелген, 2015 жылғы 3 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен және қаулымен бекітілген Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары және орталық депозитарий үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарда:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 522 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 240 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для профессиональных участников рынка ценных бумаг и центрального депозитария"
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 531 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 160. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2017 года № 15842. Утратило силу совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 октября 2020 года № 104 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 1055.
Сноска. Совместный приказ и постановление утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Министерства финансов Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 522 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 240 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для профессиональных участников рынка ценных бумаг и центрального депозитария" (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10213, опубликованные 3 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Требованиях к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для профессиональных участников рынка ценных бумаг и центрального депозитария, утвержденных указанными приказом и постановлением:
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Жеңілдетілген сәйкестендіруді кәсіби қатысушы мынадай жағдайларда:
1) инвестициялық портфельді басқарушы пайда алушының атынан іс-қимыл жасайтын брокермен және (немесе) дилермен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шартты жасасқан жағдайда инвестор болып табылмайтын пайда алушыға қатысты;
2) клиенттердің мынадай түрлерімен:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары бақылайтын заңды тұлғалармен;
мемлекеттік мекемелер немесе мемлекеттік кәсіпорындар ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалармен, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингпен не дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалармен;
екінші деңгейдегі банктермен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылармен;
акциялары Қазақстан Республикасы қор биржасының және (немесе) шет мемлекеттің қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ұйымдармен;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан не қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық ұйымдармен іскерлік қатынастар орнатқан жағдайда;
3) жеке тұлға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14423 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 қыркүйектегі № 239 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын сатып алу мақсаттары үшін онымен іскерлік қатынастар орнатқан жағдайда жүргізеді.";
1-қосымшада:
Клиент - жеке тұлға досьесінің мазмұнына қойылатын талаптарға түсіндірмелерде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін тексеру клиент (оның өкілі) ұсынған тиісті құжаттар түпнұсқаларының немесе нотариат куәландырған көшірмелерінің деректерімен салыстыру, қолжетімді ақпарат көздерінен (дерекқорлардан) алынған деректермен салыстыру, мекенжайға баруды қоса алғанда, мәліметтерді басқа тәсілдермен тексеру арқылы жүзеге асырылады. Іскерлік қатынастарды қашықтан тәсілмен орнату жағдайларын қоспағанда, жеке басты сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтердің дәйектілігін тексеру шеңберінде сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжатта орналастырылған фотосуретті клиентпен (клиенттің өкілімен) көзбен көріп салыстыру жүргізіледі.";

"25. Упрощенная идентификация проводится профессиональным участником в следующих случаях:
1) в отношении выгодоприобретателя, не являющегося инвестором, при заключении управляющим инвестиционным портфелем договора по управлению инвестиционным портфелем с брокером и (или) дилером, выступающим от имени выгодоприобретателя;
2) при установлении деловых отношений со следующими типами клиентов:
государственными органами Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан, а также юридическими лицами, контроль над которыми осуществляется государственными органами Республики Казахстан;
юридическими лицами, созданными в организационно-правовой форме государственных учреждений или государственных предприятий, а также национальным управляющим холдингом либо юридическими лицами, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу;
банками второго уровня, страховыми (перестраховочными) организациями, профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
организациями, акции которых включены в официальный список фондовой биржи Республики Казахстан и (или) фондовой биржи иностранного государства;
международными организациями, расположенными на территории Республики Казахстан либо участником которых является Республика Казахстан;
3) при установлении деловых отношений с физическим лицом для целей приобретения им краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан в порядке, предусмотренном Правилами выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2016 года № 239, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14423.";
в приложении 1:
в пояснениях к Требованиям к содержанию досье клиента-физического лица:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Проверка достоверности представленных сведений осуществляется путем сверки с данными оригиналов или нотариально удостоверенных копий соответствующих документов, представленных клиентом (его представителем), сверки с данными из доступных источников (базами данных), проверки сведений другими способами, включая выезд по адресу. В рамках проверки достоверности сведений, необходимых для идентификации личности, также проводится визуальное сличение фотографии, размещенной на документе, удостоверяющем личность, с клиентом (представителем клиента), за исключением случаев установления деловых отношений дистанционным способом.";

мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі жеке тұлғамен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттарын сатып алу мақсаттары үшін онымен іскерлік қатынастар орнатқан кезде мынадай мәліметтерді тіркейді:
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
жеке сәйкестендіру нөмірі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген мәліметтердің дәйектілігін тексеруді бағалы қағаздардың орталық депозитарийі КЖ/ТҚҚ туралы заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Мәліметтердің дәйектілігі қолжетімді дереккөздерінен алынған деректермен салыстыру арқылы тексерілген кезде растайтын құжаттардың көшірмелері қолжетімді дереккөздерінен алынған мәліметтер бар үзінді-көшірмелер (screenshot) болып табылады.
6. КЖ/ТҚҚ туралы заңның 5-бабының 6-тармағы 1) тармақшасының мақсаттары үшін қаржылық мониторинг субъектісі клиенттерді тиісті түрде тексеру жөнінде шаралар қабылданған басқа қаржылық мониторинг субъектілерінен клиент туралы мәліметтер алады және қажет болған кезде растайтын құжаттардың көшірмелерін сұратады.".
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Ақышев Д.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық және қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде олардың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық және қаулы ресми жарияланғаннан кейін оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық және қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2017 жылғы 5 қазаннан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
Қазақстан РеспубликасыҰлттық БанкініңТөрағасы__________Д. Ақышев

дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Центральный депозитарий ценных бумаг при установлении деловых отношений с физическим лицом для целей приобретения им краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан фиксирует следующие сведения:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
индивидуальный идентификационный номер.
Проверка достоверности сведений, указанных в абзацах втором и третьем части первой настоящего пункта, осуществляется центральным депозитарием ценных бумаг в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона о ПОД/ФТ.
При проведении проверки достоверности сведений путем сверки с данными из доступных источников копиями подтверждающих документов являются выписки (screenshot), содержащие сведения из доступных источников.
6. Для целей подпункта 1) пункта 6 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ субъект финансового мониторинга незамедлительно получает сведения о клиенте от других субъектов финансового мониторинга, принявших меры по надлежащей проверке клиентов и, при необходимости, запрашивает копии подтверждающих документов.".
2. Национальному Банку Республики Казахстан (Акишев Д.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящих совместных приказа и постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящих совместных приказа и постановления направление их копий в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящих совместных приказа и постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования.
3. Настоящие совместные приказ и постановление вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования и распространяются на отношения, возникшие с 5 октября 2017 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________Б. Султанов
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
__________Д. Акишев