"Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 340 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қазанда № 15882 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 44 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.05.2020 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 340 бұйрығымен бекітілді
"Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру"мемлекеттiк көрсетілетін қызмет регламенті

Об утверждении регламента государственной услуги "Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 сентября 2017 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2017 года № 15882. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 29.05.2020 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства".
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 сентября 2017 года № 340
Регламент государственной услуги "Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет регламенті (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15459 болып тіркелген,Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 268 бұйрығымен бекітілген, "Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес әзірленді.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін беру "электрондық үкiмет" веб-порталы (бұдан әрi – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.Мемлекеттiк қызмет көрсету нысаны: электрондық.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі кәсіпкерлік субъектісінің санаты туралы анықтама беру немесе Стандарттың 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуы туралы уәжделген жауабы болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібі
5. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастау үшін Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың болуы негіздеме болып табылады.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі Стандарттың 4-тармағында көрсетілген.
3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібі
7. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының мәліметтерін, олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1091 қаулысымен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1128 қаулысымен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілері жұмыскерлерінің жылдық орташа санын және жылдық орташа табысын есептеу қағидаларына сәйкес келмеуін анықтаған кезде түзетеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде өзге декөрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібі, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібі
8. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне:
көрсетілетін қызметті алушы;
көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері;
"электрондық үкімет" шлюзі(бұдан әрі – ЭҮШ);
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – ЖТ МДБ);
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі –ЗТ МДБ);
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасы ақпараттық жүйесі қатысады.

Глава 1. Общие положения
1. Регламент государственной услуги "Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства" (далее – Регламент) разработан в соответствии со Стандартом государственной услуги "Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 268, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15459 (далее – Стандарт).
2. Государственная услуга оказывается Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3. Форма оказания государственной услуги: электронная.
4. Результатом оказания государственной услуги является выдача справки о категории субъекта предпринимательства либо мотивированный ответ услугодателя об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 Стандарта.
Глава 2.Порядок действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является наличие документов, указанных в пункте 9 Стандарта.
6. Срок оказания государственной услуги указан в пункте 4 Стандарта.
Глава 3. Порядок взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. В процессе оказания государственной услуги услугодатель корректирует сведения услугополучателя при выявлении их несоответствия Правилам ведения и использования реестра субъектов предпринимательства, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1091 и Правилам расчета среднегодовой численности работников и среднегодового дохода субъектов предпринимательства, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1128.
Глава 4. Порядок взаимодействия с иными услугодателями, а также порядок использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
8. В процессе оказания государственной услуги участвуют:
услугополучатель;
работник услугодателя;
шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП);
государственная база данных "Физических лиц" (далее – ГБД ФЛ);
государственная база данных "Юридические лица" (далее – ГБД ЮЛ);
информационная система государственная база данных "Е-лицензирование".

9. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) ретінің, көрсетілетін қызметті беруші жұмыскерлерінің өзара іс-қимылыныңегжей-тегжейлі сипаттамасы:
1) көрсетілетін қызметті алушы компьютерінің интернет-браузерiнде сақталып тұрған өзiнiң электрондық цифрлық қолтаңбасының (бұдан әрі – ЭЦҚ) тiркеу куәлiгiнiң көмегiмен порталда тiркеудi жүзеге асырады, бұл ретте көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер ЖТ МДБ/ЗТ МДБавтоматты түрде жүйеден алынады және сақталады;
2) мемлекеттік қызметті алу үшін ЭЦҚ тіркеу куәлігінің көмегімен порталда авторландыру;
3) қызметті алушының деректерiнде бұзушылықтар болуына байланысты авторландырудан бас тарту туралы хабарламаны порталда қалыптастыру;
4) қызметті алушының осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентінде көрсетілген мемелекеттік көрсетілетін қызметті таңдап алуы, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрату нысанын экранға шығару және оның құрылымы және форматтық талаптарын ескере отырып, нысандарды толтыру (деректерді енгізу);
5) кәсіпкерлік субъектілерін атауы және (немесе) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) бойынша іздеу;
6) атауы және (немесе) БСН/ЖСН расталмағандығына байланысты сұратып отырған мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
7) көрсетілетін қызметті алушының сұратуды куәландыруы,оған қол қоюы үшін ЭЦҚ тіркеу куәлігін таңдауы;
8) порталда ЭЦҚ тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін және кері қайтарып алынғандардың (күші жойылғандардың) тізімінде тіркеу куәліктерінің болмауын, сондай-ақ сәйкестендеру деректерінің (сұратуда көрсетілген ЖСН/БСН және ЭЦҚ тіркеу куәлігінде көрсетілген ЖСН/БСН арасындағы) сәйкескелуін тексеру;
9) көрсетілетін қызметті алушының Кәсіпкерлік субъектілері тізілімінде қалыптастырылған мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы осы Регламентке қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы көрсетілетін қызметті берушінің порталында және интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Қажетті ақпаратты және мемлекеттік қызмет көрсету бойынша консультацияны Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының мына телефоны бойынша: (1414), 8 800 080 7777 алуға болады.
"Кәсіпкерлік субъектілерінің
санаттары туралы ақпарат беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметті көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы

9. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий работников услугодателя в процессе оказания государственной услуги:
1) услугополучатель осуществляет регистрацию на портале с помощью своего регистрационного свидетельства электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП), которое хранится в интернет – браузере компьютера услугополучателя, при этом системой автоматически подтягиваются и сохраняются сведения об услугополучателе с ГБД ФЛ / ГБД ЮЛ;
2) авторизация с помощью регистрационного свидетельства ЭЦП на портале для получения государственной услуги;
3) формирование на портале сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных услугополучателя;
4) выбор услугополучателем государственной услуги, указанной в настоящем Регламенте государственной услуги, вывод на экран формы запроса для оказания государственной услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований;
5) поиск субъектов предпринимательства по наименованию и (или) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)/индивидуальный идентификационный номер (далее– ИИН);
6) формирование сообщения об отказе в запрашиваемой государственной услуге в связи с не подтверждением наименования и (или) БИН/ИИН;
7) выбор услугополучателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения, подписания запроса;
8) проверка на портале срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН/БИН, указанным в запросе и ИИН/БИН, указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
9) получение услугополучателем результата государственной услуги сформированного в Реестре субъектов предпринимательства.
Описание порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению к настоящему Регламенту.Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги размещается на портале и интернет-ресурсе услугодателя.
10. Необходимую информацию и консультацию по оказанию государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт–центра по вопросам оказания государственных услуг: (1414), 8 800 080 7777.
Приложение
к Регламенту государственной
услуги "Предоставление
информации о категории
субъекта предпринимательства"
Форма
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
"Предоставление информации о категории субъекта предпринимательства"