"Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 10 қазандағы № 756 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 31 қазанда № 15948 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 140/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.10.2020 № ҚР ДСМ - 140/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 162-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 5925 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2010 жылғы 21 сәуірде № 56 (1852) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын, қағидаларын, сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында "ережесі" деген сөздер "қағидалары" деген сөздермен ауыстырылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қанның, оның компоненттері мен препараттарының номенклатурасы:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 92-1, 92-2, 92-3, 92-4-жолдармен толықтырылсын:
"
92-1
Біріктірілген, жаңа мұздатылған, монодонорлық, лейкофильтрленген, вирустазартылған
доза
92-2
Біріктірілген, жаңа мұздатылған, монодонорлық, аферездік, лейкофильтрленген, вирустазартылған
доза
92-3
Біріктірілген, жаңа мұздатылған, полидонорлық, лейкофильтрленген, вирустазартылған
доза
92-4
Біріктірілген, жаңа мұздатылған, полидонорлық, аферездік, лейкофильтрленген, вирустазартылған
доза
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қанды және оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау, өткізу қағидаларындағы:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қанды және оның компоненттерін дайындау тәртібі";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 октября 2017 года № 756. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2017 года № 15948. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 140/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.10.2020 № ҚР ДСМ - 140/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 162 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5925, опубликованный в "Юридическая газета" от 21 апреля 2010 года № 56 (1852)) следующие изменения и дополнения:
в заголовок указанного приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункты 2) и 3) пункта 1 указанного приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
Номенклатуру крови, ее компонентов и препаратов крови, утвержденную указанным приказом:
дополнить строками, порядковые номера 92-1, 92-2, 92-3, 92-4 следующего содержания:
92-1
Пулированная свежезамороженная монодонорская лейкофильтрованная, вирусинактивированная
доза
92-2
Пулированная свежезамороженная монодонорская аферезная лейкофильтрованная, вирусинактивированная
доза
92-3
Пулированная свежезамороженная полидонорская лейкофильтрованная, вирусинактивированная
доза
92-4
Пулированная свежезамороженная полидонорская аферезная лейкофильтрованная, вирусинактивированная
доза
в Правилах заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок заготовки крови и ее компонентов";

20-тармақтың 2), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аяқталмаған (толық емес) донациялау – эксфузияның нақты көлемі 50 мл. артық, венаның және (немесе) гемакон магистралінің бітелуі немесе донордың физиологиялық және психологиялық мәртебесінің күрт өзгеруі және донордың рәсімнен бас тарту себебінен нысаналы көлемге қол жеткізбей-ақ, рәсімді мәжбүрлі тоқтатуға байланысты жаңа алынған қанның жеткіліксіз эксфузиясы;
3) болмаған донациялау (тесу) – нақты көлемі 50 мл. дейін қанды веналық қолжетімділікті жүзеге асырудың техникалық қиындықтарына немесе эксфузия рәсімін мәжбүрлі тоқтатуға байланысты қанды алу мүмкіндігінсіз болмаған венепункция.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. 20-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген аяқталмаған (толық емес) донациялау және болмаған донациялау (тесу) жағдайларында эксфузионист донорлық қан және (немесе) оның компоненттерін алуды тоқтатады.
22. Аяқталмаған (толық емес) донациялау кезінде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығының (құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелді) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) 6-қосымшасына сәйкес қан қызметі ұйымының медициналық есептеме құжаттамасының № 411/е нысанының "Донор қанын дайындауды есепке алу журналында" (бұдан әрі – № 411/е нысаны) тиісті жазба жүргізіледі, гемаконды кейінінен жоя отырып, есептен шығару актісі ресімделеді.
Венаның және (немесе) гемакон магистралінің бітелуі салдарынан болған сәтсіз венепункция кезінде донордың қалауымен жаңа гемаконмен басқа жерге венаға қайтадан пункциялау жүргізіледі.
Донациялау рәсімін аяқтаудың қайталама сәтсіз әрекеті өткізілмеген (тесу) деп жіктеледі, № 411/е нысандағы журналға тиісті жазба жүргізіледі.
Аяқталмаған (толық емес) донациялаудан немесе өткізілмеген (тесу) донациялаудан кейін гемакондар есептен шығарылады және жойылады.
Аяқталмаған (толық емес) донациялау кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 680 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5934 болып тіркелген) Қан мен оның компоненттерін донациялау алдында донорды медициналық зерттеп-қарау қағидаларына 5-қосымшада белгіленген қан мен оның компоненттерін донациялау түрлерінің арасындағы ең төменгі интервалдар сақталады.
Болмаған (тесу) донациялау кезінде қан мен оның компоненттерін донациялау түрлері арасындағы ең аз аралық интервалдар белгіленбейді.

подпункты 2), 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"2) незавершенная (неполная) донация-недостаточная эксфузия цельной крови в связи с вынужденным прекращением процедуры без достижения целевого объема по причине тромбирования вены и (или) магистрали гемакона или резкого изменения физиологического и психологического статуса донора и отказа донора от процедуры с фактическим объемом эксфузии более 50 мл;
3) несостоявшаяся донация (прокол) - несостоятельная венепункция без возможности извлечения крови в связи с техническими трудностями осуществления венозного доступа с фактическим объемом эксфузии до 50 мл";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. В случаях незавершенной (неполной) и несостоявшейся донации (проколе), указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 20 эксфузионистом прекращается забор донорской крови и (или) ее компонентов.
22. При незавершенной (неполной) донации производится соответствующая запись в журнале формы № 411/у "Учета заготовки донорской крови" (далее форма № 411/у), медицинской учетной документации организаций службы крови в соответствии с приложением 6 приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", (зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697) (далее – приложение 6 приказа № 907), оформляется акт списания гемакона с последующей его утилизацией.
При неудачной венепункции вследствии тромбирования вены и (или) магистрали гемакона по желанию донора проводится повторная пункция вены новой локализации с новым гемаконом.
Повторная неудачная попытка завершения процедуры донации квалифицируется как несостоявшаяся (прокол), производится соответствующая запись в журнале формы № 411/у.
Гемаконы после незавершенной (неполной) донации или несостоявшейся донации (проколе) списываются и утилизируются.
При незавершенной (неполной) донации соблюдаются минимальные интервалы между различными видами донаций крови и ее компонентов, установленные правилами медицинского обследования донора перед донацией крови и ее компонентов согласно приложения 5 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 680 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5934).
При несостоявшейся донации (проколе) минимальные интервалы между различными видами донаций крови и ее компонентов не устанавливаются.

23. Қанды және оның компоненттерін донациялау кезінде жанама реакциялар туындаған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Реакцияның түрі мен көрсетілген медициналық көмектің көлемі № 907 бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес № 411/е нысандағы журналда және "Қан және оның компоненттерінің тұрақты донорының медициналық картасы" № 406/е нысандағы және "Қан және оның компоненттері донорының медициналық картасы" № 407/е нысандағы донор карталарында тіркеледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қан компоненттерін плазмацитаферез әдістерімен дайындау тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қанды, оның компоненттерін алу үшін қайта өңдеу тәртібі";
60-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"60. Қанды және оның компоненттерін кезең кезеңмен таңбалау:
1) дайындау бөлімшесінде донациялау алдында:
негізгі және трансферттік қапшыққа компоненттің атауы, донациялау коды немесе донациялау нөмірімен марка жабыстырылады;
негізгі және трансферттік қапшықтардың зауыттық заттаңбасына донор туралы ақпарат (донордың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), донациялау коды (марка нөмірі), қан тобы) және дайындау күні туралы ақпарат енгізіледі;
негізгі қапшықтың зауыттық заттаңбасына қанды дайындау уақыты мен аяқталмаған донациялау жағдайында қанның мөлшері туралы ақпаратты қосымша енгізу;
2) қанды фракциялағаннан кейін қан компоненттері бар қапшықтардың зауыттық заттаңбасында алынған компоненттің көлемін (мөлшерін) көрсету;
3) жарамдылықты анықтағаннан кейін қанның және оның компоненттерінің дозаларын таңбалау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қан компонентінің заттаңбасымен жүзеге асырылады;
3-1) біріктірген кезде компонент өнім кодымен таңбаланады, сондай-ақ пулға кірген компоненттердің барлық донациялаудың сәйкестендіру нөмірлері көрсетіледі;
4) компонентті аз көлемдегі бөліктерге бөлген кезде компоненттің әрбір бөлігі осы компоненттің сәйкестендіру нөмірімен, сондай-ақ компонент дозасының осы пайдалануды бақылауды қамтамасыз ететін қосымша бірегей сәйкестендіргішпен таңбалау;
5) сәулелеуге ұшыраған компоненттер үшін компонентті сәулелеу процесін көрсететін радиацияға сезімтал заттаңбаларды пайдаланылану жүргізіледі.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Жаңа мұздатылған плазма (бұдан әрі – ЖМП) консервіленген, жаңа алынған қанды центрифугалаудан кейін немесе жабдық өндірушінің нұсқаулығына сәйкес плазмаферез әдісімен қан донациясынан кейінгі алғашқы 18 сағаттың ішінде мұздату әдісімен алынады.
Дайындалған қанның немесе плазманың дозасы валидацияланған арнайы жабдық арқылы +200С+240С температурасына дейін жедел мұздатылған кезде ЖМП дайындау мерзімі қан донациясынан кейінгі 24 сағатқа дейін ұзартылады.
Қанды центрифугалау және фракциялау өндірістік регламентке – қан қызметі ұйымында әзірленетін ЖМП алудың құжатталған рәсіміне сәйкес жүргізіледі.

23. Оказание первой медицинской помощи донорам при возникновении побочных реакций при донации крови и ее компонентов проводится согласно приложения 4 к настоящим Правилам.
Вид реакции и объем оказанной медицинской помощи регистрируются в журнале формы № 411/у и картах донора формы № 406/у "Медицинская карта регулярного донора крови и ее компонентов" и № 407/у "Медицинская карта донора крови и ее компонентов", согласно приложения 6 приказа № 907.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок заготовки компонентов крови методами плазмацитафереза";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок переработки крови для получения ее компонентов";
пункт 60 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"60. Проводится поэтапная маркировка крови и ее компонентов:
1) перед донацией в отделении заготовки:
на основной и трансферные мешки наклеивается технологическая этикетка с наименованием компонента, кодом донации или марка с номером донации;
на заводские этикетки основного и трансферных мешков наносится информация о доноре (фамилия, имя, отчество (при его наличии) донора, код донации (номер марки), группа крови) и дата заготовки;
на заводской этикетке основного мешка дополнительно наносится информация о времени заготовки и количестве крови в случае незавершенной донации;
2) после фракционирования крови на заводской этикетке мешков с компонентами крови указывается объем (количество) полученного компонента;
3)после определения пригодности маркировка доз крови и ее компонентов осуществляется этикеткой компонента крови, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
3-1) при пулировании компонент маркируется кодом продукта, а также указываются идентификационные номера всех донаций компонентов, вошедших в пул;
4) при разделении компонента на части меньшего объема, каждая часть компонента маркируется идентификационным номером данного компонента, а также дополнительным уникальным идентификатором, обеспечивающим прослеживаемость использования данной части дозы компонента;
5) для компонентов, подвергающихся облучению, используются этикетки, чувствительные к радиации, для демонстрации процесса облучения компонента.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Свежезамороженная плазма (далее – СЗП) получается после центрифугирования цельной консервированной крови или методом плазмафереза в соответствии с инструкцией производителя оборудования и замораживания в течение первых 18 часов после донации крови.
При условии быстрого охлаждения заготовленной дозы крови или плазмы до температуры от +20°С до +24°С с помощью специального валидированного оборудования, срок приготовления СЗП увеличивается до 24 часов после донации крови.
Центрифугирование и фракционирование крови проводится в соответствии с производственным регламентом – документированной процедурой получения СЗП, разрабатываемой в организации службы крови.

Центрифугалаудан кейін плазма механикалық экстрактор (немесе автоматты фракционатор) арқылы трансферттік қапшыққа ауыстырылады, қажетті гематокритті қамтамасыз ету үшін ЭМ бар қапшықтағы глобулиндік масса үстінен биіктігі 2-3 сантиметр плазма қалдырылады.
Көлемі 230 мл. артық қан компонентін алу үшін аферез әдісімен немесе жаңа алынған қан дозаларынан алынған плазма монодонорлық және полидонорлық компонент түрінде біріктіріледі.
Монодонорлық біріктірілген плазма бір донациялау коды бар бір донордан алынған плазма дозаларын немесе донациялау кодтары әртүрлі бір донордан алынған плазма дозаларын біріктірген кезде өндіріледі.
Полидонорлық біріктірілген плазма АВО жүйесі бойынша қан тобын сәйкестендіру қағидатын сақтай отырып, донациялау кодтары әртүрлі екі немесе одан артық донордан алынған плазма дозаларын біріктіру жолымен өндіріледі.
Плазманы мұздату қан қызметі ұйымында пайдаланылатын жабдық өңдірушісінің нұсқаулығына сәйкес жүзеге асырылады.
Педиатриялық (неонатологиялық) бейіндегі реципиенттердің физиологиясын ескере отырып, ЖМП кейіннен карантинделіп, аз көлемге бөлінеді.";
75, 76-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"75. ЖМП карантиндеуді ықтимал "серонегативтік терезе" (зертханалық тестілеу кезінде анықталмайтын инфекциялық үдеріс кезеңі) кезеңде донорлық қан компоненттерінің инфекциялық қауіпсіздігін арттыру мақсатында жүзеге асырады.
Карантиндеуге медициналық мақсаттарда жарамды ЖМП жіберіледі. ЖМП карантиндік сақтау мұздатылған күйі -250С бастап -300С дейінгі температурада рұқсатсыз кіру шектелген жеке үй-жайда, тиісінше таңбалау мен температураны бақылау қондырғылары бар арнайы тоңазытқыш жабдығында жүргізіледі.
Донорды трансфузиялық инфекцияларға қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес зертханалық қайта тестілеу карантиндеудің міндетті шарты болып табылады. Трансфузиялық инфекцияларға екі кезеңдік тестілеу әдісін пайдаланған кезде карантиндеу мерзімі 4 айға дейін қысқартылады.
Донор карантиндеу мерзімі аяқталған соң қайталама зертханалық тестілеуге келмеген жағдайда плазманы карантиндеу мерзімі дайындау күнінен бастап 12 айға дейін ұзартылады.
Егер донорды қайта зерттеп-қарау дайындау күнінен бастап 12 айдың ішінде донордың келмеуі себебінен жүргізілмесе немесе қан қызметі ұйымдарында құю үшін жарамды плазманың резервтік қорын толықтыру қажеттілігі туындағанда плазма карантиннен алынады.
Карантиннен алынған плазма:
өнімнің мәртебесін өзгертпей-ақ, нақты қасиеттерді ескере отырып, медициналық мақсатта беріледі;
қосымша қасиеттерді бере отырып, қосымша өңдеуге жіберіледі және өнім мәртебесін өзгерте отырып, медициналық пайдалану үшін беріледі.
Карантин уақыты сақтау немесе карантин мерзімі аяқталғаннан кейін трансфузиялық инфекцияларға зертханалық тестілеудің алғашқы оң нәтижелері анықталған кезде қан қызметі ұйымында сақталатын алдыңғы барлық донациялардың қан компоненттері алынады, "абсолюттік жарамсыз" деп таңбаланады, есептен шығарылады және жойылады.
Карантиндеу мерзімінің аяқталуына донорды зерттеп-қараудың қайталама теріс нәтижелері кезінде ЖМП "Карантинделген" деген сөзбен қосымша таңбаланады және медициналық мақсаттарды пайдаланылады.

После центрифугирования плазма переводится в трансферный мешок с помощью механического экстрактора (или автоматического фракционатора), в мешке с ЭМ оставляется плазма высотой 2-3 см над глобулярной массой для обеспечения необходимого гематокрита.
Для получения компонента крови объемом более 230 мл, плазма, полученная методом афереза или из доз цельной крови, пулируется в виде моно донорского и поли донорского компонента.
Моно донорская пулированная плазма производится при объединении доз плазмы, полученных от одного донора с одним кодом донации или доз плазмы, полученной от одного донора с разными кодами донации.
Поли донорская пулированная плазма производится при объединении доз плазмы, полученных от двух и более доноров с разными кодами донации с соблюдением принципа идентичности групп крови по системе АВО.
Заморозка плазмы, осуществляется в соответствии с инструкцией производителя оборудования, используемого организацией службы крови.
С учетом физиологии реципиентов педиатрического/неонатологичого профиля СЗП разделяется на меньшие дозы с последующей их карантинизацией.";
пункты 75, 76 изложить в следующей редакции:
"75. Карантинизацию СЗП осуществляют в целях повышения инфекционной безопасности СЗП в течение возможного "серонегативного окна" (период инфекционного процесса, не выявляемый при лабораторном тестировании).
На карантинизацию направляется СЗП пригодная для медицинских целей. Карантинное хранение СЗП проводится в замороженном состоянии при температуре от -250С до -300С в отдельном помещении, с ограничением несанкционированного доступа, в специальном холодильном оборудовании, имеющем соответствующую маркировку и устройство контроля температуры.
Обязательным условием карантинизации является повторное лабораторное тестирование донора на трансфузионные инфекции в соответствии с требованиями действующего законодательства. При использовании метода двухступенчатого тестирования на трансфузионные инфекции срок карантинизации сокращается до 4 месяцев.
В случае неявки донора на повторное лабораторное тестирование на трансфузионные инфекции после окончания срока карантинизации, срок карантинизации плазмы продлевается до 12 месяцев от даты заготовки.
Плазма снимается с карантина если повторное обследование донора не проводилось по причине неявки донора в течение 12 месяцев от даты заготовки или при возникновении в организации службы крови потребности пополнения резервных запасов плазмы, пригодной для переливания.
Снятая с карантина плазма:
выдается для медицинского применения с учетом фактических свойств продукта без изменения статуса продукта;
направляется на дополнительную обработку с приданием дополнительных свойств и выдается для медицинского применения с изменением статуса продукта.
При выявлении первично-положительных результатов лабораторного тестирования на трансфузионные инфекции во время карантина или после истечения срока карантина компоненты крови от всех предыдущих донаций, находящихся на карантинном хранении в организации службы крови, изымаются, маркируются как "абсолютный брак", списываются и утилизируются.
По истечении срока карантинизации при повторных отрицательных результатах обследования донора СЗП маркируется дополнительно словом "Карантинизированная" и используется в медицинских целях.

Карантиндеудегі плазманы тіркеу № 907 бұйрығының 6-қосымшасына сәйкес № 419/е нысанына сәйкес жүргізіледі.
76. Криопреципитатты дайындау үшін жаңа алынған қаннан, сонымен бірге аферез жолымен алынған ЖМП пайдаланылады.
ЖМП +20С+60С температурада 10-12 сағат бойы ериді. "Көбік қар" түріндегі еріген ЖМП 20С+60С температурасында қатты центрифугаланады.
Центрифугалаудан кейін криопреципитаты алынған супернатант алынады, гемаконда 20-40 мл. мөлшеріндегі концентрат қалады.
Алынған криопреципитат -250С бастап -350С дейінгі температурада жылдам мұздатылуға ұшырайды.
Криопреципитатты сақтау - 250С бастап - 350С дейінгі температурада 36 ай бойы, - 180С бастап - 250С дейінгі температурада, 3 ай бойы жүзеге асырылады.
Қан компоненттерін емдік мақсатта пайдаланатын медициналық ұйымдар криопреципитаты алынған плазманың қажет еткенде криопреципитаты алынған супернатант қан компоненті болып танылады және медициналық ұйымдардан келген өтінімге сәйкес көлемде дайындалады.
Криопреципитаты алынған плазманы сақтау -250С бастап -350С дейінгі температурада 36 ай, -180С бастап -250С дейінгі температурада, 3 ай бойы жүзеге асырылады.
Медициналық ұйымдардан криопреципитаты алынған плазмаға арналған өтінімдер келмеген кезде өңдіріс уақытында супернатант өңдіріс шығыны ретінде жойылады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Гемопоэздің жасушаларын дайындау, қайта өңдеу және сақтау тәртібі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Қанды және оның компоненттерінің жарамдылығын, клиникалық таңбалауды, сақтауды анықтау тәртібі";
93, 94-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Дайындалған қан және оның компоненттерін тану туралы қорытынды шешім қабылданатын кезде жарамдылықты анықтау рәсіміне ұшырайды:
бір донациялаудан алынған барлық өнім медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады;
бір донациялаудан алынған барлық өнім медициналық пайдалану үшін жарамсыз болып танылады;
бір донациялаудан алынған өнімнің (компонент) бөлігі медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады, ал бір бөлігі медициналық пайдалану үшін жарамсыз болып танылады.
Медициналық пайдалану үшін жарамсыз болып танылған өнім өңдіріс шығыны ретінде танылады және анықталу барысында есептен шығарылады және жойылады.
94. Бір донациялаудан алынған барлық өнім мынадай жағдайда медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады:
1) мерез, АИТВ 1, 2, В гепатиті (бұдан әрі – ВГВ) және С гепатиті (бұдан әрі – СГВ) маркерлеріне ИФТ (ИХЛТ) иммунологиялық скринингінің теріс нәтижелері;

Регистрация плазмы, находящейся на карантине ведется по форме № 419/у согласно приложения 6 приказа № 907.
76. Для приготовления криопреципитата используется СЗП, полученная как из цельной крови, так и путем афереза.
СЗП оттаивается при температуре от +20С до +60С в течение 10-12 часов. Оттаявшая СЗП в виде "рыхлого снега" подвергается жесткому центрифугированию при температуре от +20С до +60С.
После центрифугирования криообедненный супернатант удаляется, в гемаконе остается концентрат в объеме 20-40 мл.
Полученный криопреципитат подвергается быстрой заморозке при температуре от -25°С до - 35°С.
Хранение криопреципитата при температуре от -250С до -350 С осуществляется в течение 36 месяцев, при температуре от -180С до -250С в течение 3 месяцев.
При наличии потребности в криообедненной плазме в медицинских организациях, применяющих компоненты крови в лечебных целях, криообедненный супернатант признается компонентом крови и заготавливается объеме соответственно заявке от медицинских организаций.
Хранение криообедненной плазмы при температуре от -250С до -350С осуществляется в течение 36 месяцев, при температуре от -180С до -250С в течение 3 месяцев.
При отсутствии заявок от медицинских организаций на криообедненную плазму супернатант утилизируется в качестве издержек производства во время производства.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок заготовки, переработки и хранения гемопоэтических стволовых клеток";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок определения пригодности, клинической маркировки, хранения крови и ее компонентов";
пункты 93, 94 изложить в следующей редакции:
"93. Изготовленная кровь и ее компоненты подвергаются процедуре определения пригодности, во время которой принимается окончательное решение о признании:
всей продукции, полученной от одной донации, пригодной для медицинского применения;
всей продукции, полученной от одной донации, не пригодной для медицинского применения;
части продукции (компонентов), полученной от одной донации, пригодной для медицинского применения, а части продукции не пригодной для медицинского применения.
Продукция, признанная непригодной для медицинского применения, является издержками производства и по мере выявления списывается и утилизируется.
94. Вся продукция, полученная от одной донации, признается пригодной для медицинского применения в случае:
1) отрицательных результатов иммунологического скрининга методом ИФА или методом ИХЛА на маркеры сифилиса, ВИЧ 1, 2 и гепатитов С (далее - ВГС) и В (далее - ВГВ);

2) АИТВ 1, 2 РНК, СВГ және ВВГ ДНК бар-жоғына ПТР-скрингілеудің теріс нәтижелері;
3) АлАт қалыпты көрсеткіші;
4) бруцеллезге теріс реакция;
5) АВО жүйесі мен резус тиістілігі бойынша топтық тиістілікті белгілеу, қан сарысуында тұрақты емес антиэритроциттік, аутоиммундық, ерекше емес антиденелердің жоқтығы;
6) контейнерде донациялау мен қан компоненттерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін бастапқы таңбалау мен технологиялық заттаңбаның болуы.";
мынадай мазмұндағы 94-1, 94-2-тармақтармен толықтырылсын:
"94-1. Бір донациялаудан алынған барлық өнім мынадай жағдайда медициналық пайдалану үшін жарамсыз болып танылады:
1) мерез, АИТВ 1, 2, В және С гепатиттері маркерлеріне ИФТ (ИХЛТ) иммунологиялық скринингінің бастапқы оң нәтижелері;
2) АИТВ 1, 2 РНК, СВГ және ВВГ ДНК бар-жоғына ПТР-скрингілеудің оң нәтижелері;
3) АлАт нормасының жоғары болғаны;
4) бруцеллезге оң реакция;
5) зертханалық зерттеулер нәтижелерінің жоқтығы;
6) бактериялық контаминация белгілері ретінде мөлдір болмау, үлпектің және/немесе пленканың бар болуы;
7) контейнерде донациялау мен қан компоненттерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін бастапқы таңбалау мен технологиялық заттаңбаның жоқтығы;
8) донордың донациялауға абсолюттік қарсы көрсетілімдері бар тұлғалардың дерекқорында есепте тұрғаны анықталған кезде.
94-2. Бір донациялаудан алынған өнім (компоненттер) мынадай жағдайда медициналық пайдалану үшін жарамсыз деп танылады:
1) тұрақты емес, антиэритроциттік, аутоиммундық, ерекше емес антиденелер анықталған кезде, бұл ретте құрамында эритроциттер бар қан компоненттері мен тромбоциттер жойылады, ал плазма фракциялау үшін жарамды деп танылады;
2) Келл антигені анықталғанда, бұл ретте құрамында эритроциттер бар қан компоненттері мен лекоциттік-тромбоциттік қабаты жойылады, плазма мен тромбоциттер медициналық пайдалану үшін жарамды деп танылады;
3) қан тобы мен резус-тиістілікті бастапқы және растау тестілеу нәтижелерінің сәйкеспеушілігі анықталғанда, бұл ретте құрамында эритроциттер бар қан компоненттері мен тромбоциттер жойылады, ал плазма фракциялау үшін жарамды деп танылады;
4) плазмада хиллездің орташа белгілері бар болғанда құрамында эритроциттер бар қан компоненттері мен тромбоциттер клиникалық пайдалану жарамды деп танылады, плазма фракциялау үшін жарамды деп танылады;
5) көзбен анықталатын гемолиз және (немесе) құрамында эритроциттер бар компоненттерінде ұйытынды бар болғанда ол жойылады, плазма мен тромбоциттер медициналық пайдалану үшін жарамды деп танылады;
6) бір қан компоненті контейнерінің тұмшалап жабылуының бұзылуы, бұл ретте осы қан компоненттері жойылады, қалған компоненттер медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады;

2) отрицательных результатах ПЦР-скрининга на наличие РНК ВИЧ 1, 2, ВГС и ДНК ВГВ,
3) нормального показателя АлАт;
4) отрицательной реакции на бруцеллез;
5) установления групповой принадлежности по системе АВО и резус принадлежности, отсутствии в сыворотке крови нерегулярных антиэритроцитарных, аутоиммунных, неспецифических антител;
6) наличия первичной маркировки и технологической этикетки на контейнере, позволяющих идентификацию донации и компонентов крови.";
дополнить пунктами 94-1, 94-2 следующего содержания:
"94-1. Вся продукция, полученная от одной донации, признается не пригодной для медицинского применения в случае:
1) первично-положительных результатов ИФА (ИХЛА) на маркеры сифилиса, ВИЧ 1, 2 и гепатитов С и В,
2) положительных результатов ПЦР-скрининга на наличие РНК ВИЧ 1, 2, ВГС и ДНК ВГВ,
3) превышения нормы АлАт;
4) положительной реакции на бруцеллез;
5) отсутствия результатов лабораторных исследований;
6) мутности, наличия хлопьев и/или пленок, как признака бактериальной контаминации;
7) отсутствия первичной маркировки и технологических этикеток на контейнерах, позволяющих идентификацию донации и компонентов крови;
8) при выявлении учета донора в информационной базе данных лиц, имеющих абсолютные противопоказания к донации.
94-2. Продукция (компоненты), полученные от одной донации, признается частично пригодной для медицинского применения в случае:
1) выявления нерегулярных антиэритроцитарных, аутоиммунных, неспецифических антител, при этом эритроцит содержащие компоненты крови и тромбоциты утилизируются, плазма признается пригодной для фракционирования;
2) выявления Келл антигена, при этом эритроцит содержащие компоненты крови и лейкотромбоцитарный слой утилизируются, плазма и тромбоциты признаются пригодными для медицинского применения;
3) несовпадения результатов определения группы крови и резус-принадлежности при первичном и подтверждающем тестировании, при этом эритроцит содержащие компоненты крови и тромбоциты утилизируются, плазма признается пригодной для фракционирования;
4) наличия признаков умеренного хилеза в плазме, при этом эритроцитсодержащие компоненты крови и тромбоциты признаются пригодными для клинического применения, плазма признается пригодной для фракционирования;
5) визуально определяемого гемолиза и (или) наличия сгустков в эритроцитсодержащих компонентах, при этом последние утилизируются, плазма и тромбоциты признаются пригодными для медицинского применения;
6) нарушения герметичности контейнера одного из компонентов крови, при этом данные компоненты утилизируются компоненты, остальные признаются пригодными для медицинского применения;

7) бір қан компонентінің контейнерінде донациялау мен қан компоненттерін сәйкестендіруге мүмкіндік беретін бастапқы таңбалаудың және (немесе) технологиялық заттаңбаның жоқтығы, бұл ретте осы компонент жойылады, ал қалғандары медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады;
8) сапа стандарттарындағы бақылау көрсеткіштерінің ауытқуына немесе өңдіріс кезіндегі техникалық олқылыққа байланысты өзге де сәйкес келмеушіліктер, бұл ретте осы компонент жойылады, ал қалғандары медициналық пайдалану үшін жарамды болып танылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қанды, оның компоненттері мен препараттарын негіздеу және ресімдеу тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Құрамында эритроциттер бар қан компонеттерін кұюдың тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Құрамында эритроциттер бар қан компонеттерін педиатрияда құюдың ерекшеліктері";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Плазмалық-коагуляциялық гемостаз түзеткіштерін құю тәртібі";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Тромбоциттерді құю тәртібі";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Гранулоциттерді құю тәртібі";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Қан препараттарын құю тәртібі";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Қанды ауыстырып құю";
мынадай мазмұндағы 10-тараумен толықтырылсын:
"10-тарау. ГДЖ трансплантацияланған пациенттерге қан препараттары мен компоненттерін құю.
151. Донор мен реципиенттің АВ0 жүйесі бойынша қан тобы сәйкес келмеген жағдайда ГДЖ транспланттаудан кейін бекітілген сіңісіп кетуі мен қан тобын ауыстырғанға дейін донорлық қан компоненттерін таңдау осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес донор мен реципиент қанының АВ0 жүйесі бойынша ауқымды, аз, ауқымды және аз үйлесімділігі кезінде донорлық қан компоненттерін таңдау схемасы бойынша жүзеге асырылады.
152. Донор мен реципиенттің қаны Rh-факторы бойынша сәйкес келмеген жағдайда, егер донор Rh –оң, ал реципиент Rh-теріс болса – 1-28 күндері Rh-теріс эритроциттер, 29-күннен бастап - Rh-оң эритроциттер; егер донор Rh-теріс, ал реципиент Rh-оң болса - Rh- теріс эритроциттер пайдаланылады.
153. Миелоинфузия алдында реципиентпен бір қан тобындағы қан компоненттері пайдаланылады.
154. Миелоинфузиядан кейін - донорлық АВ0-типіне АВ0-антиденелері шықпағанша және антиглобулиндік тест теріс болғанға дейін 0 тобының компоненттері пайдаланылады.

7) отсутствия или повреждения первичной маркировки и (или) технологической этикетки на контейнере одного из компонентов крови, непозволяющем идентификацию донации и компонента крови, при этом данный компонент утилизируется, остальные признаются пригодными для медицинского применения;
8) выявления отклонений контрольных показателей стандартов качества или иных технических погрешностей при производстве, при этом данный компонент утилизируется, остальные признаются пригодными для медицинского применения.";
в Правилах хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов крови, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обоснования и оформления переливания крови, ее компонентов и препаратов";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок переливания эритроцитсодержащих компонентов крови";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Особенности переливания эритроцитсодержащихкомпонентов крови в педиатрии";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок переливания корректоровплазменно-коагуляционного гемостаза";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок переливания тромбоцитов";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок переливания гранулоцитов";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок переливания препаратов крови";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Обменное переливание крови";
дополнить главой 10 следующего содержания:
"Глава 10. Переливание компонентов крови пациентам, перенесшим трансплантацию ГСК.
151. После трансплантации ГСК в случае несовпадения группы крови донора и реципиента по системе АВ0 выбор донорских компонентов крови до зафиксированного приживления и смены группы крови осуществляется по схеме выбора донорских компонентов крови при большой, малой, большой и малой несовместимости крови донора и реципиента по системе АВ0, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
152. В случае несовпадения крови донора и реципиента по Rh-фактору,
если донор Rh -положительный, а реципиент Rh-отрицательный – в дни с 1 по 28 используются Rh-отрицательные эритроциты, с 29 дня – Rh-положительные эритроциты; если донор Rh-отрицательный, а реципиент Rh-положительный – используются Rh-отрицательные эритроциты.
153. Перед миелоинфузией используются компоненты крови одной группы с кровью реципиента.
154. После миелоинфузии – компоненты крови группы 0 применяются до тех пор, пока АВ0-антитела к донорскому АВ0-типу не перестанут появляться и антиглобулиновый тест не станет отрицательным.

155. 60-шы күннен бастап АВ0 қан тобы мен резус-факторды анықтау жүргізіледі.
Химера анықталған жағдайда қан компоненттерінің топтық тиістілігін анықтау осы қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес донор мен реципиент қанының АВ0 жүйесі бойынша ауқымды, аз, ауқымды және аз үйлесімділігі кезінде донорлық қан компоненттерін таңдау сызбасы бойынша жүргізіледі.
Қан тобын донорлық қанға ауыстырғанын растағаннан кейін донорлық АВ0 мен Rh- тиістілігіндегі қан компоненттері пайдаланылады.
156. Жуылған эритроциттер негізінен трансфузиялық орта ретінде пайдаланылады.
Мыналар эритроциттер трансфузиясының айғақтары болып табылады:
гемоглобин деңгейінің бір литге шаққанда 80 грамнан (бұдан әрі – г/л) аз төмндегені аз және эритроциттер саны 2,0*10 12 төмен;
белсенді қан кету жағдайында гемоглобин деңгейі 100 г/л төмен (мұрыннан ұзақ мерзімді қан кету, геморрагиялық цистит, АІШ қан кету, өкпе геморажы немесе ішкі қан кетуге күдіктенгенде);
клиникалық тұрақсыз пациентте гемоглобин деңгейінің 100 г/л-ден төмендегені (полиағзалық жетіспеушілік, шок, сепсис, ішек ТҚҚР 4-кезең);
ілеспелі жүрек, өкпе, тіндерге оттегі жеткізуді бірталай төмендетуге әкелетін церебровакулярлық аурулар кезінде гемоглобин деңгейінің 100 г/л-ден төмен болу;
қанды айналымдағы қанның көлемі (бұдан әрі – АҚК) 15% артық көлемінде жіті жоғалту немесе 24 сағаттың ішінде гемоглобин деңгейінің децилитрге шаққанда 20 милигграм (бұдан әрі - мг/дл) және одан төмен;
хирургиялық араласуға дайындалған кезде қанды АҚК 15% артық көлемінде күтілетін жіті жоғалту кезінде гемоглобин деңгейі 100 г/л аз.
Құрамында эритроцит бар трансфузиялық ортаны мөлшерлеу есептерге негізделеді: пациенттің дене салмағының 10-15 мл/кг.
Трансфузия тамыр ішіне сағатына дене салмағының килограмына шаққанда сағатына 3-5 миллилитр (бұдан әрі – мл/кг/сағат) жылдамдықта 2-4 сағаттың ішінде жүргізіледі.
Бір дозаның көлемі 250 мл шамасында болғанда бір уақытта 2 доза трансфузиялау жүзеге асырылмайды.
158. Негізінен бір донордан алынған тромбоциттер пайдаланылады. Тромбоциттер трансфузиясына айғақтар:
клиникалық тұрақты қан кетуде белсенді қан кету болмаған кезде тромбоциттер деңгейінің миролитрде кемінде 20 мыңға (бұдан әрі – мың/мкл) төмендеуі;
ДТҰ жағдайында ААҚ тромбоциттер деңгейі жылдам түскен кезде қан кету белгілері бар пациенттерде қанның жалпы талдауында тромбоциттер деңгейі 50 мың/мкл аз;
инвазивтік рәсімдерге дайындалғанда немесе олардан кейін тромбоциттер деңгейі 80 мың/мкл аз;
эритроциттер трансфузиясын талап ететін өмірге қауіп төндіретін белсенді қан кету жағдайында тромбоциттер деңгейі 100 мың/мкл аз, ішке қан кету, бассүйек ішіне қан кету немесе бауыр биопсиясын жасауға дайындалғанда қан кетудің жоғары қауіпі жағдайында.

155. С 60-го дня проводится определение группы крови по системе АВ0 и Rh -фактору.
В случае обнаружения химеры выбор групповой принадлежности компонентов крови производится по схеме выбора донорских компонентов крови при большой, малой, большой и малой несовместимости крови донора и реципиента по системе АВ0 согласно приложения 6 к настоящим правилам.
После подтверждения смены группы крови на донорскую используются компоненты одной группы по системе АВ0 и Rh -принадлежности с кровью донора.
156. В качестве эритроцит содержащей трансфузионной среды используются преимущественно отмытые эритроциты.
Показанием к трансфузии эритроцитов является:
снижение уровня гемоглобина ниже 80 грамм на литр (далее – г/л) и количества эритроцитов ниже 2,0х1012;
снижение уровня гемоглобина менее
100 г/л в условиях активного кровотечения (продолжительное носовое кровотечение, геморрагический цистит, кровотечение из желудочно- кишечного тракта, легочный гемораж или подозрение на внутреннее кровотечение);
снижение уровня гемоглобина ниже
100 г/л у клинически нестабильного пациента (полиорганная недостаточность, шок, сепсис, РТПХ 4 стадии);
снижение уровня гемоглобина ниже
100 г/л при сопутствующих сердечных, легочных, цереброваскулярных заболеваниях, которые приводят к значительному снижению доставки кислорода в ткани;
острая потеря крови в объеме более 15% объема циркулирующей крови (далее – ОЦК) или снижение уровня гемоглобина на 20 миллиграмм на децилитр (далее – мг/дл) и более в течение 24 часов;
уровень гемоглобина меньше 100 г/л при ожидаемой острой потере крови в объеме 15% ОЦК при подготовке к хирургическому вмешательству.
Дозирование эритроцит содержащей трансфузионной среды основывается на расчетах: 10-15 мл на килограмм массы тела пациента.
Трансфузия проводится внутривенно со скоростью 3-5 мл. на килограмм массы тела в час (далее – мл/кг/час) в течение от 2 до 4 часов.
Трансфузия более 2 доз единовременно, при объеме дозы в пределах 250 мл, не осуществляется.
157. Используются тромбоциты, полученные преимущественно от одного донора.
Показания к трансфузии тромбоцитов:
снижение уровня тромбоцитов менее 20 тысяч в микролитре (далее – тыс/мкл) в отсутствие активного кровотечения у клинически стабильного пациента;
уровень тромбоцитов менее 50 тыс/мкл у пациента с признаками кровотечения в условиях ДВС, при быстром падении уровня тромбоцитов в общем анализе крови;
уровень тромбоцитов менее 80 тыс/мкл при подготовке к инвазивным процедурам или после них;
уровень тромбоцитов менее 100 тыс/мкл в условиях активного жизнеугрожающего кровотечения, требующего трансфузии эритроцитов, кровотечение во внутреннее пространство, внутричерепное кровоизлияние, или в условиях высокого риска кровотечений при подготовке к выполнению биопсии печени.

Құрамында тромбоциттер бар трансфузиялық ортаны мөлшерлеу мына есептерге негізделеді: пациент денесінің 10 кг шаққанда 70*109 жасушасы бар 1 доза.
Трансфузия тамыр ішіне сағатына 10 мл/кг жылдамдықта жүргізіледі.
Енгізудің ең аз уақыты 30 минут, бұрын трансфузиялық реакциялар болған кезде трансфузия ұзақтығы 4 сағатқа дейін ұзарады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмелерін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 10 қазандағы
№ 756 бұйрығына
қосымша
Қанды, оның компоненттері
мен препараттарын
сақтау, құю қағидаларында
6-қосымша
Донор мен реципиент қанының АВ0 жүйесі бойынша ауқымды, аз, ауқымды және аз үйлесімділігі кезінде донорлық қан компоненттерін таңдау сызбасы
Рецииенттің қан тобы
Донордың қан тобы
Эритроциттер мен гранулоциттер
Тромбоциттер мен плазма
АВ0 ауқымды сәйкес келмеуі – реципиентте донордың антигендеріне қарсы антиденелер бар
0
А
0
А, АВ
0
В
0
В, АВ
0
АВ
0
АВ
А
АВ
А, 0
АВ
В
АВ
В, 0
АВ
АВ0 аз сәйкес келмеуі – донорда реципиенттің антигендеріне қарсы антиденелер бар
А
0
0
А, АВ
В
0
0
В, АВ
АВ
0
0
АВ
АВ
А
А, 0
АВ
АВ
В
В, 0
АВ
Ауқымды және аз АВ0 сәйкес келмеуі
А
В
0
АВ
В
А
0
АВ

Дозирование трансфузионной среды, содержащей тромбоциты, основывается на расчетах: 1 доза, содержащая 70х109 клеток на 10 кг массы тела пациента.
Трансфузия проводится внутривенно со скоростью 10 мл/кг/час.
Минимальное время введения 30 минут, при наличии трансфузионных реакций в прошлом продолжительность трансфузии увеличивается до 4 часов.";
дополнить приложением 6 согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования ивключения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан Е. Биртанов
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от "10" октября 2017 года №756
Приложение 6
к Правилам хранения, переливания
крови, ее компонентов и препаратов крови
Схема выбора донорских компонентов крови
при большой, малой, большой и малой несовместимости крови донора иреципиента по системе АВ0.
Группа крови реципиента
Группа крови донора
Эритроцитыигранулоциты
Тромбоциты иплазма
Большая АВ0 несовместимость – у реципиента имеются антитела против антигенов донора
0
А
0
А, АВ
0
В
0
В, АВ
0
АВ
0
АВ
А
АВ
А, 0
АВ
В
АВ
В, 0
АВ
Малая АВ0 несовместимость – у донора имеются антитела против антигенов реципиента
А
0
0
А, АВ
В
0
0
В, АВ
АВ
0
0
АВ
АВ
А
А, 0
АВ
АВ
В
В, 0
АВ
Большая и малая АВ0 несовместимость
А
В
0
АВ
В
А
0
АВ