2018-2019 жылдарға арналған спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 290 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қарашада № 15983 болып тіркелді
"Спорт және дене шынықтыру туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2018-2019 жылдарға арналған спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 30 қазандағы
№ 290 бұйрығымен
бекітілген
2018-2019 жылдарға арналған спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі
Спорт түрлерінің атауы
Топтар атауы
Олимпиадалық емес спорт түрінің атауы
Жазғы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Қысқы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Паралимпиадалық спорт түрінің атауы
Ұлттық спорт түрінің атауы
"А" тобы
1.
Номад ММА
Ауыр атлетика
Биатлон
Арбадағы би
Жекпе-жек
2.
Альпинизм
Байдаркамен каноэде есу
Конькимен мәнерлеп сырғанау
Ат спорты
Көкпар
3.
Гір спорты
Бокс
Коньки спорты
Биатлон
Қазақ күресі
4.
Грепплинг
Грек-рим күресі
Шайбалы хоккей
Гандбол
Тоғызқұмалақ
5.
Джиу-Джитсу
Дзюдо
Шаңғы спорты
Дзюдо
6.
Каратэ кекушинкай РҚБ БҚККҰ
Еркін күрес (ерлер, әйелдер)
Шорт-трек
Дойбы
7.
Каратэ шинкиокушинкай
Жеңіл атлетика
Жағажай волейболы
8.
Киокушинкай кан каратэ
Жүзу
Жеңіл атлетика
9.
Қол күресі
Каратэ-до
Жүзу
10.
Қоян-қолтық күрес
Қазіргі бессайыс
Каноэ
11.
Муайтай
Стенд ату
Керлинг
12.
Панкратион
Су добы
Қол күресі
13.
Пауэрлифтинг, жатып сығымдау
Таеквондо
Оқ ату
14.
Самбо
Тасжолдағы велосипед спорты
Отырып ойнау волейболы
15.
Таэквон-до ITF
Пауэрлифтинг
16.
Шахмат
Садақ ату
17.
Таеквондо
18.
Тоғызқұмалақ
19.
Тұрып ойнау волейболы
20.
Үстел теннисі
21.
Шаңғы жарысы
22.
Шахмат
"В" тобы
1.
Авиамодельдік спорт
Ат спорты
Тау шаңғысы
Асық ату
2.
Автомотоспорт
Академиялық есу
Шаңғымен тұғырдан секіру
Аударыспақ
3.
Әскери-қолданбалы спорт түрлері
Баскетбол
Фристайл акробатика
Теңге ілу
4.
Белбеу күрес

Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта на 2018-2019 годы
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 октября 2017 года № 290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2017 года № 15983.
В соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый республиканский перечень приоритетных видов спорта на 2018-2019 годы.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утвержден
приказом Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 октября 2017 года № 280
Республиканский перечень приоритетных видов спорта на 2018-2019 годы
Наименование видов спорта
Наименование групп
Наименование не олимпийского вида спорта
Наименование летнего олимпийского вида спорта
Наименование зимнего олимпийского вида спорта
Наименование паралимпийского вида спорта
Наименование национального вида спорта
Группа "А"
1.
Номад ММА
Тяжелая атлетика
Биатлон
Танцы на колясках
Жекпе-жек
2.
Альпинизм
Гребля на байдарках и каноэ
Фигурное катание на коньках
Конный спорт
Көкпар
3.
Гиревой спорт
Бокс
Конькобежный спорт
Биатлон
Қазақ күресі
4.
Грепплинг
Греко-римская борьба
Хоккей с шайбой
Гандбол
Тоғызқұмалақ
5.
Джиу-Джитсу
Дзюдо
Лыжные гонки
Дзюдо
Каратэ кекушинкай РОО ВОКК
Вольная борьба (мужская, женская)
Шорт-трек
Шашки
7.
Каратэ шинкиокушинкай
Легкая атлетика
Пляжный волейбол
8.
Киокушинкай кан каратэ
Плавание
Легкая атлетика
9.
Армрестлинг
Каратэ-до
Плавание
10.
Рукопашный бой
Современное пятиборье
Каноэ
11.
Муайтай
Стендовая стрельба
Керлинг
12.
Панкратион
Водное поло
Армреслинг
13.
Пауэрлифтинг, жим лежа
Таеквондо
Пулевая стрельба
14.
Самбо
Велошоссе
Волейбол сидя
15.
Таэквон-до ITF
Пауэрлифтинг
16.
Шахматы
Стрельба из лука
17.
Таеквондо
18.
Тогызкумалак
19.
Волейбол стоя
20.
Настольный теннис
21.
Лыжные гонки
22.
Шахматы
Группа "В"
1.
Авиамодельный спорт
Конный спорт
Горнолыжный спорт
Асық ату
2.
Автомотоспорт
Академическая гребля
Прыжки на лыжах с трамплина
Аударыспақ
3.
Военно-прикладные виды спорта
Баскетбол
Фристайл акробатика
Теңге ілу
4.
Борьба на поясах

* спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесіндегі сараланған спорт түрлерін "А", "B", "С" топтарына бөлу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 216 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15509 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында спорт түрлерін саралау қағидаларының 31-тармағына сәйкес жүргізіледі.
** аббревиатуралардың түсіндірмесі:
Каратэ кекушинкай РҚБ БҚККҰ – "Бүкілқазақстандық кекушинкай каратэ ұйымы" республикалық қоғамдық бірлестігі;
Таэквон-до-ITF - Таэквон-до International Taekwon-do Federation (Интернейшинел Таеквондо Федерейшн);
ММА - Мixed Martial Arts (Миксд Мартиал Артс).

* ранжированные виды Республиканского перечня приоритетных видов спорта спорта распределяются на группы "А", "B", "С" в соответствии с пунктом 31 Правил ранжирования видов спорта в Республике Казахстан, утвержденных приказом министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 216 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15509);
** расшифровка аббревиатур:
Каратэ кекушинкай РОО ВКОКК - Каратэ кекушинкай Республиканское общественное объединение Всеказахстанская организация каратэ кекушинкай;
Таэквон-до-ITF - Таэквон-до International Taekwon-do Federation (Интернейшинел Таеквондо Федерейшн);
ММА - Мixed Martial Arts (Миксд Мартиал Артс).