3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 257 қаулысына
қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік
қызметті, инвестициялық
портфельді басқару
жөніндегі қызметті жүзеге
асыратын ұйымдар үшін
тәуекелдерді басқару
мен ішкі бақылау жүйесін
қалыптастыру
2-қосымша
1-нысан
Баға тәуекелі бойынша стресс-тестинг
Актив санаты
Қаржы құралының ағымдағы құны (теңгемен)
Қаржы құралының ағымдағы құнының төмендеу сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
0%-5%

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д.Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 декабря 2017 года № 257
Приложение 2
к Правилам формирования
системы управления рисками и
внутреннего контроля для
организаций, осуществляющих
брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных
бумаг, деятельность по
управлению инвестиционным
портфелем
форма 1
Стресс-тестинг по ценовому риску
Категория актива
Текущая стоимость финансового инструмента (в тенге)
Сценарий снижения текущей стоимости финансового инструмента
Убыток по выбранному сценарию (в тенге)
0%-5%

6-12 ай
12-18 ай
18-24 ай
24 айдан астам
Шығын жиынтығы:
3, 4, 5, 6-бағандардағы бір санатты қаржы құралдары бірнеше сценарийге ұшырауы мүмкін.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
___________________                  _________________
қолы                                    күні
3-нысан
Валюталық тәуекел бойынша стресс-тестинг
Шетел валютасы
Осы шетел валютасына номинирленген қаржы құралдарының ағымдағы құны (теңгемен)
Шетел валютасына қатысты теңгені нығайту сценарийі
Таңдалған сценарий бойынша шығын (теңгемен)
1%-3%
3%-5%
5%-7%

6-12 месяцев
12-18 месяцев
18-24 месяцев
более 24 месяцев
Итого убыток:
В графах 3, 4, 5, 6 финансовые инструменты одной категории могут быть подвергнуты нескольким сценариям.
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
___________________                                     _________________
подпись                                                 дата
форма 3
Стресс-тестинг по валютному риску
Иностранная валюта
Текущая стоимость финансовых инструментов, номинированных в данной иностранной валюте (в тенге)
Сценарий укрепления тенге по отношению к иностранной валюте
Убыток по выбранному сценарию (в тенге)
1%-3%
3%-5%
5%-7%

7%-13%
13%-20%
20%-дан астам
Шығын жиынтығы:
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
___________________                  _________________
қолы                                    күні
4-нысан
Өтімділік тәуекелі бойынша стресс-тестинг
Өтімді активтің атауы
Басқарушының инвестициялық қордың пайларын (акцияларын) осы инвестициялық қордың активтерінен пайыздық басқару арқылы сатып алуды жүзеге асыруына қажетті сома
0%-3%
3%-6%
6%-9%
9%-12%
12%-15%

7%-13%
13%-20%
более 20%
Итого убыток:
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
___________________                         _________________
подпись                                     дата
форма 4
Стресс-тестинг по риску ликвидности
Наименование ликвидного актива
Сумма, необходимая для осуществления выкупа Управляющим паев (акций) инвестиционного фонда под управлением в процентах от активов данного инвестиционного фонда
0%-3%
3%-6%
6%-9%
9%-12%
12%-15%

15%-20%
20%-25%
25%-30%
30%-дан астам
Өтімді активтердің жеткіліктілігі
Өтімділік тәуекелі бойынша стресс-тестинг Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтері бойынша жүзеге асырылады.
Басқарушының меншікті активтері бойынша өтімділік тәуекелі жөніндегі стресс-тестингті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 7 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9410 болып тіркелген) бекітілген Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтің мәндерін есеп айырысу қағидаларында көзделген өтімді активтер тізбесі қолданылады.
Таңдалған сценарийдің қысқаша негіздемесі:
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (не оның орнындағы тұлға)
___________________                  _________________
қолы                                    күні

15%-20%
20%-25%
25%-30%
более 30%
Достаточность ликвидных активов
Стресс-тестинг по риску ликвидности осуществляется по собственным активам Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим.
При осуществлении стресс-тестинга по риску ликвидности по собственным активам Управляющего применяется перечень ликвидных активов, предусмотренный Правилами расчета значений пруденциального норматива для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 7 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9410).
Краткое обоснование выбранного сценария:
Первый руководитель Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим (либо лицо, его замещающее)
___________________                         _________________
подпись                                     дата