"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 662 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қаңтарда № 16258 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 662. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2018 года № 16258
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 15 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларында:
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларында:

1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13272, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 15 марта 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Нормах оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
в Нормах оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного образования:

"Ұсынылатын бейнелеу іс-әрекетіне арналған жабдықтар" деген бөлім мынадай мазмұндағы 95-1, 95-2, 95-3, 95-4, 95-5, 95-6, 95-7, 95-8, 95-9-жолдармен толықтырылсын:
"
95-1
Ойын алаңы, бағдарламаланатын робот ойыншығы, тапсырмалары бар карточкалар мен әдістемелік құралдан тұратын бағдарламалау дағдыларын дамытуға арналған старттық жинақ
Жинақ
2
2
2
95-2
Тақта және кодтау блоктары, моторлар, датчиктер, электрондық және конструкциялық элементтер, әдістемелік оқулықтардан тұратын бағдарламалау дағдыларын дамытуға арналған базалық жинақ
Жинақ
4
4
4
95-3
Конструкциялық элементтер, микроконтроллер, датчиктер, картридер және әдістемелік оқулықтардан тұратын мектеп жасына дейінгі балаларға арналған робототехникалық жинақ
Жинақ
4
4
4
95-4
Конструкциялық элементтер, микроконтроллер, датчиктер, және әдістемелік оқулықтардан тұратын мектеп жасына дейінгі балаларға арналған робототехникалық жинақ
Жинақ
1
1
1
95-5
Конструкциялық элементтерден, технологиялық картадан және әдістемелік оқулықтан тұратын мектеп жасына дейінгі балалар топтарының жаратылыстану ғылымдары, технология, өнер, конструкциялық құрастыру және математика саласындағы зерттеу қызметіне арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
1
1
1
95-6
Конструкциялық элементер, фигуралар, объектілер, технологиялық карталар мен әдістемелік құралдан тұратын шығармашылық және танымдық қабілетті дамытуға арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
4
4
4
95-7
Конструкциялық элементтер, фигуралар, объектілер, технологиялық карталар және әдістемелік оқулықтан тұратын ерте жастан математикалық дамытуға арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
3
3
3
95-8
Әдістемелік оқулықпен бірге 2 және 3 өлшемді модельдеуге арналған геометриялық фигуралардан тұратын ерте жастан математикалық дамытуға арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
1
1
95-9
Геометриялық фигуралар, конструкциялық элементтер және әдістемелік оқулықтан тұратын балаларды роботтармен ойынға дайындауға арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
1
1
1
";
Бастауыш білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларында:
"Әқімшілік кабинеті" деген бөлімде:
"Ақпараттық-білім беру саласының (АБС) желілік инфрақұрылымының оқу кабинеттеріне арналған жабдықтар" деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы 330-1, 330-2, 330-3, 330-4, 330-5, 330-6, 330-7, 330-8-жолдармен толықтырылсын:
"
330-1
Ноутбук
Дана
5
330-2
Конструкциялық элементтер, микроконтроллер, моторлар, датчиктер, қосымша бөлшектер, зарядтаушы құрылғы және әдістемелік құралдан тұратын робототехникалық жинақ
Жинақ
5
330-3
Конструкциялық элементтер, микроконтроллер, картридерлер, датчиктер және әдістемелік оқулықтан тұратын робототехникалық жинақ
Жинақ
2

раздел "Оборудование для конструирования и ручного труда" дополнить строками 95-1, 95-2, 95-3, 95-4, 95-5, 95-6, 95-7, 95-8, 95-9 следующего содержания:
"
95-1
Стартовый набор для развития навыков программирования, содержащий игровое поле, программируемую робот-игрушку, карточки с заданиями и методическое пособие
набор
2
2
2
95-2
Базовый набор для развития навыков программирования, содержащий доску и блоки кодирования, моторы, датчики, электронные и конструкционные элементы и методическое пособие
набор
4
4
4
95-3
Робототехнический набор для детей дошкольного возраста, содержащий конструкционные элементы, микроконтроллер, датчики, картридер и методическое пособие
набор
4
4
4
95-4
Робототехнический набор для детей дошкольного возраста, содержащий конструкционные элементы, микроконтроллер, датчики и методическое пособие
набор
1
1
1
95-5
Конструкторский набор для исследовательской деятельности группы детей дошкольного возраста в области естественных наук, технологий, искусства, конструирования и математики, содержащий конструкционные элементы, технологические карты и методическое пособие
набор
1
1
1
95-6
Набор конструкторский для творческого и познавательного развития, содержащий конструкционные элементы, фигурки, объекты, технологические карты и методическое пособие
набор
4
4
4
95-7
Набор конструкторский для раннего математического развития, содержащий конструкционные элементы, фигурки, объекты, технологические карты и методическое пособие
набор
3
3
3
95-8
Набор конструкторский для раннего математического развития, содержащий геометрические фигуры, для 2-х и 3-х мерного моделирования и методическое пособие
набор
1
1
95-9
Набор конструкторский для подготовки детей к игре с роботами, содержащий геометрические фигуры, конструкционные элементы и методическое пособие
набор
1
1
1
";
в Нормах оснащения оборудованием и мебелью организации начального образования:
в разделе "Для административных помещений":
подраздел "Для кабинета информационно-комуникационных технологий" дополнить строками 330-1, 330-2, 330-3, 330-4, 330-5, 330-6, 330-7, 330-8 следующего содержания:
"
330-1
Ноутбук
штука
5
330-2
Робототехнический набор, содержащий конструкционные элементы, микроконтроллер, моторы, датчики, запасные части, зарядное устройство и методическое пособие
набор
5
330-3
Робототехнический набор, содержащий конструкционные элементы, микроконтроллер, картридер, датчики и методическое пособие
набор
2

330-4
Бағдарламалайтын контроллер, радиомодуль, қашықтықтан басқару пульті, датчиктер, конструкциялық және электр элементтерінен және әдістемелік оқулықтан тұратын жаттығулар мен жарыстарға арналған робототехникалық жинақ
Жинақ
330-5
Ойын алаңы, бағдарламалайтын ойыншық-робот, тапсырмалары бар карточкалары және әдістемелік оқулықтан тұратын бағдарламалау дағдыларын дамытуға арналған старттық жинақ
Жинақ
1
330-6
Пластик жинағы мен әдістемелік құралы бар 3D қалам
Дана
5
330-7
Конструкциялық элементтер, фигуралар мен объектілер, технологиялық карталар және әдістемелік оқулықтан тұратын механизмдер жұмысының прициптерін, механика негіздерін үйренуге арналған конструкциялық жинақ
Жинақ
2
3
330-8
Конструкциялық элементтер, объектілер, аспаптар, технологиялық карталар мен әдістемелік оқулықтан тұратын инженерлік ғылымдар, қалпына келтірілетін энергия көздері, пневматика негіздерін үйренуге арналған конструкторлық жинақ
Жинақ
2
3
";
"Спорттық зал" деген бөлімде:
"Гимнастика" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 408, 410, 413, 414, 417, 420, 438, 440-жолдар алынып тасталсын;
"Қимылды және спорт ойындары" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 454-жолдар алынып тасталсын;
Негізгі орта білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларында:
"Материалдарды көркем өңдеу, металл және ағашты өңдеу технологиясын жабдықтар және жиһаздар" деген бөлім мынадай мазмұндағы 880-1, 880-2, 880-3, 880-4, 880-5, 880-6, 880-7, 880-8, 880-9, 880-10-жолдармен толықтырылсын:
"
880-1
Ноутбук
Дана
10
880-2
Желілік фильтр
Дана
10
880-3
Басып шығаруға арналған пластигі бар 3-D принтер
Дана
2
880-4
Бағдарламалық қамтамасыз етілген микрокомпьютер, сервомоторлар, датчиктер, құрылыс элементтері, зарядтаушы құрылғы, интерактивтік сабақтар, оқу-әдістемелік кешеннен тұратын робототехникалық жинақ
Жинақ
10
880-5
Мониторы бар және бағдарламалық қамтамасыз етілген микропроцессорлік компьютер базасындағы бағдарламалауды оқытуға арналған жинақ
Жинақ
3
880-6
Микроконтроллері мен командалық интерпретаторы бар плата базасындағы робототехникалық жинақ және оқу әдістемелік кешен
Жинақ
4

330-4
Робототехнический набор для тренировок и соревнований, содержащий программируемый контроллер, радиомодуль, пульт дистанционного управления, датчики, конструкционные и электрические элементы и методическое пособие
набор
1
330-5
Стартовый набор для развития навыков программирования, содержащий игровое поле, программируемую робот-игрушку, карточки с заданиями и методическое пособие
набор
1
330-6
3D Ручка с набором пластика и методическое пособие
штука
5
330-7
Набор конструкторский для изучения принципа работы механизмов, основ механики, состоящий из конструкционных элементов, фигурок и объектов, технологических карт и методического пособия
набор
2
3
330-8
Набор конструкторский для изучения основ инженерных наук, возобновляемых источников энергии, пневматики, состоящий из конструкционных элементов, объектов, приборов, технологических карт и методического пособия
набор
2
3
";
в разделе "Оборудование физкультурного зала":
в подразделе "Гимнастика" строки, порядковые номера 408, 410, 413, 414, 417, 420, 438, 440 исключить;
в подразделе "Подвижные и спортивные игры" строку, порядковый номер 454 исключить;
в Нормах оснащения оборудованием и мебелью организаций основного среднего образования:
раздел "Технология отработки древесины, металла и художественной обработки металлов" дополнить строками 880-1, 880-2, 880-3, 880-4, 880-5, 880-6, 880-7, 880-8, 880-9, 880-10 следующего содержания:
"
880-1
Ноутбук
штука
10
880-2
Сетевой фильтр
штука
10
880-3
3-D принтер с пластиком для печати
штука
2
880-4
Робототехнический набор, содержащий микрокомпьютер с программным обеспечением, сервомоторы, датчики, строительные элементы, зарядное устройство, интерактивные уроки, учебно-методический комплекс
набор
10
880-5
Набор для обучения программированию на базе микропроцессорного компьютера с монитором и программным обеспечением
набор
3
880-6
Робототехнический набор на базе платы с микроконтроллером, командным интерпретатором и учебно-методическим комплексом
набор
4

880-7
Зерттеу қызметіне арналған датчиктер жинағы
Жинақ
4
880-8
Бағдарламалау мүмкіндігі бар электрондық компоненттер мен механикалық модельдер, әдістемелік құралдан тұратын жобалау қызметіне арналған жинақ
Жинақ
10
880-9
Лицензиялық бағдарламалар, оның ішінде микроконтроллермен жұмысқа арналған үстел және мобильдік операциялық жүйесінің кешені, құжаттаманы, мультимедиалық деректерді және оқу-әдістемелік материалдарды қарау құралдары, визуалды әзірлеу құралдары, редакторлар, дерекқорлар, микроконтролердің жұмысын атқаратын виртуалды машиналар, үш өлшемді модельдерді жасауға, схемаларды жобалауға және интертетте жұмыс істеуге арналған бағдарламалар
Жиынтық
1

880-7
Набор датчиков для исследовательской деятельности
набор
4
880-8
Набор для проектной деятельности, содержащий электронные компоненты и механические модели с возможностью программирования и методическое пособие
набор
10
880-9
Комплект лицензионных программ, в том числе настольные и мобильные операционные системы для работы с микроконтроллерами, средства просмотра документации, мультимедийных данных и учебно-методических материалов, визуальные средства разработки, редакторы, базы данных, виртуальные машины, эмулирующие работу микроконтроллера, программы для создания трехмерных моделей, проектирования схем и работы в интернете
комплект
1

880-10
Баннерлік матадағы жаттығу алаңдары
Дана
6
";
"Спорт зал және секциялар" деген бөлімде реттік нөмірлері 971, 972, 977, 981-жолдар алынып тасталсын;
Жалпы орта білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларында:
"Дене шынықтыру зал және секция" деген бөлімде:
"Гимнастика" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 829, 830, 835, 839-жолдар алынып тасталсын;
"Жеңіл атлетика" деген кіші бөлімде реттік нөмірі 851-жол алынып тасталсын;
"Туризм, спорт және үстел ойындары" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 886, 887, 891-жолдар алынып тасталсын;
"Алғашқы әскери дайындық кабинеті" деген кіші бөлімде:
"
алғашқы әскери дайындық кабинеті
";
деген кіші бөлімінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"
алғашқы әскери және технологиялық дайындық кабинеті
";
реттік нөмірі 1001-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

880-10
Тренировочные поля на баннерной ткани
штука
6
";
в разделе "Спортивный зал и секции" строки, порядковые номера 971, 972, 977, 981 исключить;
в Нормах оснащения оборудованием и мебелью организаций общего среднего образования:
в разделе "Спортивный зал и секции":
в подразделе "Гимнастика" строки, порядковые номера 829, 830, 835, 839 исключить;
в подразделе "Легкая атлетика" строку, порядковый номер 851 исключить;
в подразделе "Туризм, спортивные и настольные игры" строки, порядковые номера 886, 887, 891 исключить;
в подразделе "Кабинет начальной военной подготовки":
заголовок подраздела:
"
кабинет начальной военной подготовки
"
изложить в следующей редакции:
"
кабинет начальной военной и технологической подготовки
";
строку, порядковый номер 1001 изложить в следующей редакции:
"

1001
Алғашқы әскери және технологиялық дайындық бойынша плакаттар
дана
1
";
реттік нөмірі 1004-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1004
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" электрондық оқу басылымы
дана
1
";
"Қару және әскери-техникалық мүлікті сақтау" деген кіші бөлімде реттік нөмір 1043 - жол алынып тасталсын;
"Алғашқы әскери дайындық қалашығы" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 1044, 1045, 1046, 1047, 1049-жолдар алынып тасталсын;

1001
Плакаты по начальной военной и технологической подготовке
штука
1
";
строку, порядковый номер 1004 изложить в следующей редакции:
"
1004
Электронные учебные издания "Начальная военная и технологическая подготовка
штука
1
";
в подразделе "Помещение для хранения оружия и военно-технического имущества" строку, порядковый номер 1043 исключить;
в подразделе "Место для практического изучения обязанностей часового" строки, порядковые номера 1044, 1045, 1046, 1047, 1049 исключить;

"Ұсынылатын жабдықтар" деген кіші бөлімде реттік нөмірлері 1050, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1066, 1067, 1068, 1069-жолдар алынып тасталсын;
"Тир" деген бөлімде реттік нөмірі 1083-жол алынып тасталсын;
"Әкімшілік кабинеті" деген бөлім:
"Робот техникасымен, зерттеу және жобалау қызметімен айналасуға арналған инновациялық және жоғары технологиялық жабдықтар" деген кіші бөліммен толықтырылсын:
Робот техникасымен, зерттеу және жобалау қызметімен айналасуға арналған инновациялық және жоғары технологиялық жабдықтар

в подразделе "Рекомендуемое оборудование" строки, порядковые номера 1050, 1052, 1053, 1054, 1055, 1056, 1057, 1058, 1059, 1060, 1061, 1062, 1063, 1066, 1067, 1068, 1069 исключить;
в подразделе "Тир" строку, порядковый номер 1083 исключить;
раздел "Административные помещения":
дополнить подразделом "Инновационное и высокотехнологичное оборудование для занятий робототехникой, исследовательской и проектной деятельностью" следующего содержания:
"
Инновационное и высокотехнологичное оборудование для занятий робототехникой, исследовательской и проектной деятельностью

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрің
міндетін атқарушы
А. Әмрин

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
А. Амрин