Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 180 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 22 қаңтарда № 5875 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2019 жылғы 10 қаңтардағы № 315 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 10.01.2019 № 315 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы № 47 "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. "Темір аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Темір аудандық мәслихатының интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық мәслихатының Темір аудандық мәслихатының
сессия төрағасы хатшысы
Б.ОТАРБАЕВ Б.ІЗБАСОВ
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 180
Темір аудандық
мәслихатының шешімімен
бекітілген
Темір ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы, Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту таралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018–2019 годы
Решение маслихата Темирского района Актюбинской области от 28 декабря 2017 года № 180. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 22 января 2018 года № 5875. Утратило силу решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 28 декабря 2017 года № 180
Сноска. Утратило силу решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 28.12.2019 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 47 "О пастбищах" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018 –2019 годы согласно приложения к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Темирского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет–ресурсе Темирского районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
Темирского районного маслихата Темирского районного маслихата
Б.ОТАРБАЕВ Б.ИЗБАСОВ
Утвержден
решением Темирского
районного маслихата
от 28 декабря 2017 года № 180
План по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018–2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018–2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер–Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Темір ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1–қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 –қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 – қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (өзендерге, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 – қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5– қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 –қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 – қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік – аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттепқараудың жайкүйі туралы мәліметтер, ветеринариялықсанитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерінжайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік аумақтық бөлініс бойынша Темір ауданында 10 ауылдық округтер, аудандық маңызы бар 1 қала, 26 ауылдық елді – мекендер орналасқан.
Темір ауданының жалпы көлемі 1261954 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 1 112758 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 577967 га;
елді мекен жерлері – 266043 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 9537 га;
орман қоры жерлері – 22425 га;
қордағы жерлер – 385982 га.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Темирского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (рекам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на
отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей администартивно – территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно – санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в Темирском районе имеются 10 сельских округов, 1 город районного значения, 26 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Темирского района 1 261 954 га, из них пастбищные земли – 1 112 758 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 577 967 га;
земли населенных пунктов – 266 043 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 9 537 га;
земли лесного фонда – 22425 га;
земли запаса – 385 982 га.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында –15°С, –35°С, шілде айында +24°С, +38°С. Жауынның орташа түсімі 25 мм, ал жылдық 160 – 245 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 150 түрлері, селеулі–бетегелі–жусанды және бетегелі–жусанды өсімдіктер.
Топырақ: қызғылт қоңыр, сортаңды. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 20–22 см.
Ауданда 11 мал дәрігерлік пункттер, 5 қашырым пункті және 4 қарапайым мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Темір ауданында мүйізді ірі қара 39 827 бас, ұсақ мал 109 224, 8 054 бас жылқы, 363 бас түйе саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Темір ауданы бойынша барлығы 1 112758 га жайылымдық алқаптары бар. Елді – мекен шегіндегі жайылымдары 259 233 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 385982 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
1 –қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
2 –қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
3 –қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
4 –қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схема
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
5 –қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
6 –қосымша
Ауылдықокруг маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Темір ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарға
7 –қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Атауы
Шалғай жайылымға
малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Шұбарқұдық
ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
2
Кенестуы ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
3
Аксай ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
4
Алтықарасу ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
5
Тасқопа ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
6
Шығырлы ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
7
Темір қаласы
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
8
Кенкияқ ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
9
Саркөль ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
10
Шұбарши ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
11
Қайынды ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе месяце -15°С, -35°С, в июле +24°С, +38°С. Средний размер осадков составляет 25 мм, а годовой 160 – 245 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 150 видов, представлена разнотравно–типчаково–ковыльной и типчаково–ковыльной растительностью.
Почвы: светлокаштановые, солончаковые. Толщина плодородной почвы 20-22 см.
В районе действуют 11 ветеринарных пунктов, 5 пунктов для искусственного осеменения и 4 примитивных скотомогильников.
В настоящее время в Темирском районе насчитывается крупного
рогатого скота 39 827 голов, мелкого рогатого скота 109 224 голов, 8 054 голов лошадей, 363 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Темирскому району имеются всего 1 112 758 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 259 233 га пастбищ, в землях запаса имеются 385982 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Алтыкарасуский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
2
Аксайский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
3
Шыгырлийский
сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
4
Кенестуский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
5
Каиндинский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
6
Таскопинский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
7
Шубаршийский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
8
город Темир
первая половина апреля
вторая декада октября
9
Шубаркудукский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
10
Саркульский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
11
Кенкияский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября