Спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін бекіту туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 534 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2017 жылы 8 желтоқсанда № 4407 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 583 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Алматы облысы әкімдігінің 25.12.2019 № 583 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының 20-5) тармақшасына сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысының спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Алматы облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Алматы облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің Алматы облысы аумағында таралатын мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның орналастырылуын қамтамасыз етсін.
5) осы қаулыны мемлекеттік тіркеуден кейін осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді он жұмыс күні ішінде "Алматы облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне ұсынуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Жақсылық Мұқашұлы Омарға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі А. Баталов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
мәдениет және спорт министрі
______________ А. Мұхамедиұлы
Алматы облысы әкімдігінің 2017 жылғы "29" қараша № 534 қаулысына қосымша
Алматы облысының спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі
Топтар атауы
Олимпиадалық емес спорт түрінің атауы
Жазғы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Қысқы олимпиадалық спорт түрінің атауы
Паралимпиадалық спорт түрінің атауы
Ұлттық спорт түрінің атауы
"А" тобы
1
Қол күресі
Баскетбол
Биатлон
Жеңіл атлетика (көз сырқаты)
Жекпе-жек
2
Джиу-джитсу
Бокс
Мәнерлеп сырғанау
Жеңіл атлетика (ТҚАЗ)
Қазақ күресі
3
Сурдо жеңіл атлетика
Еркін күрес
(ерлер, әйелдер)
Шаңғы жарысы
Жүзу (көз сырқаты)
Көкпар
4
Муайтай бокс
Тректегі велосипед спорты
Шаңғымен қоссайыс
Жүзу (ТҚАЗ)
Тоғызқұмалақ
5
Сурдо үстел теннисі
Тасжолдағы велосипед спорты
Үстел теннисі
6
Пауэрлифтинг
Волейбол
Оқ ату
7
Сурдо жүзу
Грек-рим күресі
Садақ ату
8
Қоян қолтық ұрысы
Дзюдо
Пауэрлифтинг
9
Самбо
Каратэ-до
Отырып ойнау волейболы
10
Ушу, ушу саньда, таолу
Жеңіл атлетика
Тұрып ойнау волейболы
11
Сурдо футбол
Желкенді спорт
Таеквондо
12
Сурдо шахмат
Жүзу
Голбол
13
Регби
Шаңғы жарысы
14
Садақ ату
Қол күресі
15
Таеквондо
Дзюдо
16
Ауыр атлетика
Арба биі
17
Көгалдағы хоккей
"В" тобы
1
Белбеу күресі
Маунтинбайк – велосипед спорты
Керлинг
Құсбегілік
2
Кекушинкай каратэ
Қол добы
Шорт-трек
3
Панкратион и Грэпплинг
Спорттық гимнастика
4
Шинкиокушинкай каратэ
Байдарка және
каноэда есу
5
Үстел теннисі
6
Теннис
7
Футбол
"С" тобы
1
Бильярд
Бадминтон
Конькимен жүгіру спорты
Бәйге
2
Әскери-қолданбалы спорт түрлері
Велокросс – велосипед спорты
Шаңғымен трамплиннен секіру
Асық ату
3
Гір спорты
ВМХ – велосипед спорты
Сноуборд
Аударыспак
4
Кикбоксинг
Көркем гимнастика
Фристацл (акробатика, могул, ски-кросс)
Бес тас
5
Киокушинкай-кан каратэ
Гольф
Хоккей шабымен
Жамбы ату
6
Шаңғымен бағдар табу
Атты үшсайыс
Қыз куу
7
Парапланерлы спорт
Ашық судан жүзу
Тенге ілу
8
Президенттік көпсайыс
Жағажай волейболы
Хан дойбы
9
ММА аралас жауынгерлік жекпе жек
Суға секіру
10
Спорттық туризм
Қазіргі бессайыс
11
Би спортты
Құзға өрмелеу
12
Шахмат
Оқпен ату
13
Стендтік ату
14
Триатлон
15
Семсерлесу
** аббревиатуралардың түсіндірмесі:
Сурдо – Сурдолимпиадалық спорт түрлері
ММА - Мixed Martial Arts (Миксд Мартиал Артс)
ТҚҚАЗ – трек-қимыл қозғалыс аппараттары зақымдалған
ВМХ – Bicycle Moto eXtreme (Bicycle – велосипед, Moto – мото, eXtreme – экстрим)

Об утверждении регионального перечня приоритетных видов спорта
Постановление акимата Алматинской области от 29 ноября 2017 года № 534. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 8 декабря 2017 года № 4407. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 25 октября 2019 года № 583
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 25.12.2019 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20-5) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте", акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить региональный перечень приоритетных видов спорта в Алматинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департамент юстиции Алматинской области;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории области;
4) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области после его официального опубликования.
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в государственное учреждение "Аппарат акима Алматинской области" сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Омар Жаксылыка Мукашевича.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области      А. Баталов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
__________________ А. Мухамедиулы
Приложение к постановлению акимата Алматинской области от "29" ноября 2017 года № 534
Перечень приоритетных видов спорта в Алматинской области
Наименова-ние групп
Наименование не олимпийского вида спорта
Наименование летнего олимпийского вида спорта
Наименование зимнего олимпийского вида спорта
Наименование паралимпийского вида спорта
Наименование национального вида спорта
Группа "А"
1
Армрестлинг
Баскетбол
Биатлон
Легкая атлетика (зрения)
Жекпе-жек
2
Джиу-джитсу
Бокс
Лыжное двоеборье
Легкая атлетика (СПОДА)
Қазақ күресі
3
Сурдо легкая атлетика
Борьба вольная
(мужчины, женщины)
Лыжные гонки
Плавание (зрения)
Көкпар
4
Муайтай бокс
Велосипедный спорт – трек
Фигурное катание
Плавание (СПОДА)
Тоғызқұмалақ
5
Сурдо настольный теннис
Велосипедный спорт – шоссе
Настольный теннис
6
Пауэрлифтинг
Волейбол
Пулевая стрельба
7
Сурдо плавание
Греко-римская борьба
Стрельба из лука
8
Рукопашный бой
Дзюдо
Пауэрлифтинг
9
Самбо
Каратэ-до
Волейбол (сидя)
10
Ушу, ушу саньда, таолу
Легкая атлетика
Волейбол (стоя)
11
Сурдо футбол
Парусный спорт
Таеквондо
12
Сурдо шахмат
Плавание
Голбол
13
Регби
Лыжные гонки
14
Стрельба из лука
Армрестлинг
15
Таеквондо
Дзюдо
16
Тяжелая атлетика
Танцы на колесах
17
Хоккей на траве
Группа "В"
1
Борьба на поясах
Велосипедный спорт-маунтинбайк
Керлинг
Құсбегілік
2
Кекушинкай каратэ
Гандбол
Шорт-трек
3
Панкратион и Грэпплинг
Гимнастика спортивная
4
Шинкиокушинкай каратэ
Гребля на байдарке и каноэ
5
Настольный теннис
6
Теннис
7
Футбол
Группа "С"
1
Бильярд
Бадминтон
Конькобежный спорт
Бәйге
2
Военно-прикладные виды спорта
Велосипедный спорт - велокросс
Прыжки на лыжах с трамплина
Асык ату
3
Гиревой спорт
Велосипедный спорт – ВМХ
Сноуборд
Аударыспақ
4
Кикбоксинг
Гимнастика художественная
Фристайл (акробатика, могул, ски-кросс)
Бес тас
5
Киокушинкай-кан каратэ
Гольф
Хоккей с шайбой
Жамбы ату
6
Лыжное ориентирование
Конный троеборье
Қыз қуу
7
Парапланерный спорт
Плавание на открытой воде
Теңге ілу
8
Президентское многоборье
Пляжный волейбол
Хан дойбы
9
Смешанное единоборство ММА
Прыжки в воду
10
Спортивный туризм
Современное пятиборье
11
Танцевальный спорт
Скалолазание
12
Шахматы
Стрельба пулевая
13
Стрельба стендовая
14
Триатлон
15
Фехтование
** расшифровка аббревиатур:
Сурдо – Сурдолимпийские виды спорта
ММА – Мixed Martial Arts (Миксд Мартиал Артс)
СПОДА – с поражением опорного двигательного аппарата
ВМХ - Bicycle Moto eXtreme (Bicycle – велосипед, Moto – мото, eXtreme – экстрим)