Кербұлақ ауданының коммуналдық меншiгіне келiп түскен, қараусыз қалған жануарларды келiп түсу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Алматы облысы Кербұлақ ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 7 желтоқсандағы № 368 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2017 жылы 22 желтоқсанда № 4445 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттiк мүлiк туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 22) тармақшасына және 31-бабына сәйкес, Кербұлақ ауданының әкiмдiгі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түскен, қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің бірінші орынбасары К. Айпеисовке жүктелсін.
3. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғашқы ресми жарияланған күннен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Аудан әкімі Б. Алиев
Кербұлақ ауданы әкімдігінің 2017 жылғы "07" желтоқсандағы №368 қаулысымен бекітілген қосымша
Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түскен, қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түскен, қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес, адам бағуында болған жануарларды меншігіне алудан бас тартқан кезде, олар Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне түседі және осы Қағидаларға сәйкес пайдаланылады.
2. Жануарлардың Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түсу тәртібі
3. Қараусыз қалған жануарлардың Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түсуі қабылдау-тапсыру актісі негізінде жүзеге асырылады. Қабылдау-тапсыру актісінде Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне түсетін жануарлардың түрі, жынысы, түсі, жасы міндетті түрде көрсетілуі тиіс. Қабылдау-тапсыру актісі жануарларды тапсырған тұлғаның, "Кербұлақ ауданының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі және "Кербұлақ ауданының қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – қаржы бөлімі) жауапты қызметкерлерінің қатысуы кезінде жасалады. Қабылдау-тапсыру актісі қаржы бөлімінің басшысымен бекітіледі.

Об утверждении Правил поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района
Постановление акимата Кербулакского района Алматинской области от 7 декабря 2017 года № 368. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 22 декабря 2017 года № 4445
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 22) статьи 18 и со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат Кербулакского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима района К. Айпеисова.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района Б. Алиев
Приложение утвержденное постановлением акимата Кербулакского района от "07" декабря 2017 года № 368
Правила поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяют порядок поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района.
2. При отказе лица от приобретения в собственность содержащихся у него животных, в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, они поступают в коммунальную собственность Кербулакского района и используются в соответствии с настоящими Правилами.
2. Порядок поступления животных в коммунальную собственность Кербулакского района
3. Поступление безнадзорных животных в коммунальную собственность Кербулакского района осуществляется на основании акта приема-передачи. В акте приема-передачи в обязательном порядке должны быть указаны вид, пол, масть, возраст животных, поступающих в коммунальную собственность Кербулакского района. Акт приема-передачи составляется при участии лица, передающего животных, ответственных сотрудников государственного учреждения "Отдел ветеринарии Кербулакского района" и государственного учреждения "Отдел финансов Кербулакского района" (далее – отдел финансов). Акт приема-передачи утверждается руководителем отдела финансов.

4. Бағалау жүзеге асырылғаннан кейін жануарларды қабылдау-тапсыру актісі негізінде теңгерімге алу "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
3. Жануарларды бағалау, есепке алу және бекiтiп беру
5. Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне түскен жануарларды одан әрi пайдалану үшiн оларды Кербұлақ ауданының коммуналдық мүлiктер тiзбесiне енгiзу және бағалау (қайта бағалау) жүргiзiледi. Тiзбеге енгiзу және бағалау (қайта бағалау) жөнiндегi жұмыстарды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен қаржы бөлiмi жүзеге асырады.
6. Бағалау жүзеге асырылғаннан кейiн, жануарларды аудан әкімдігінің қаулысы негізінде тиiстi әкiмдер аппараттарының теңгерiмiне бекiтiлiп берiледi. Теңгерiмге алу Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен қабылдау-тапсыру актiсi негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне келіп түскен жануарларды пайдалану тәртібі
7. Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне түскен қараусыз жануарлар мынадай тәсiлдердiң бiреуiмен пайдаланылады:
1) қосалқы шаруашылығы бар мемлекеттiк заңды тұлғалардың теңгерiмiне өтеусiз беру;
2) аукцион арқылы сату;
3) сауда ұйымдары арқылы сату;
4) жануарларды (ауыл шаруашылығы жануарлары мен үй құстарын қоспағанда) қорғайтын арнайы орындарға немесе жеке адамдарға өтеусiз беру.
8. Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне түскен жануарларды одан әрi пайдалану тәсiлiн әрбiр нақты жағдайда аудан әкiмдiгінің қаулысымен құрылған тұрақты комиссия шешеді.
5. Жануарларды бұрынғы меншік иесіне қайтару тәртібі
9. Жануарлар Кербұлақ ауданының коммуналдық меншігіне өткеннен кейін олардың бұрынғы меншік иесі келген жағдайда, осы жануарлардың бұрынғы меншік иесіне үйірсектігі сақталғанын немесе жаңа меншік иесінің оларға қатал не өзгедей мейірімсіз қарағанын дәлелдейтін мән-жайлар болған кезде – ол тиісті жергілікті атқарушы органмен келісім бойынша айқындалатын шарттармен, ал келісімге қол жеткізілмеген кезде сот тәртібімен оларды өзіне қайтарып беруді талап етуге құқылы.
10. Жануарларды қайтару бұрынғы меншік иесінің оларды күтімге алуға байланысты шығыстарды жергілікті бюджет кірісіне өтегеннен кейін жүзеге асырылады.
11. Жануарлар бұрынғы меншік иесінен оларды қайтару жөнінде өтініш түскенге дейін сатылып кеткен жағдайда жануарларды сатудан түскен түсім немесе оның құны жергілікті бюджет есебінен бұрынғы меншік иесіне өтеледі. Бұл ретте жануарларды бағуға байланысты қаржының көлемі шегеріледі.

4. Принятие на баланс производится после осуществления оценки животных на основании акта приема-передачи согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях".
3. Оценка, учет и закрепление животных
5. Для дальнейшего использования животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района, производится их занесение в перечень коммунального имущества Кербулакского района и оценка (переоценка). Работы по занесению в перечень и оценке (переоценке) осуществляет отдел финансов в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
6. После осуществления оценки животные на основании постановления акимата района закрепляются на баланс аппаратов соответствующих акимов. Принятие на баланс производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, на основе акта приема-передачи.
4. Порядок использование животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района
7. Безнадзорные животные, поступившие в коммунальную собственность Кербулакского района, используются одним из следующих способов:
1) безвозмездная передача на баланс государственных юридических лиц, имеющих подсобные хозяйства;
2) продажа через аукцион;
3) продажа через торговые организации;
4) безвозмездная передача специализированным местам защиты животных (за исключением сельскохозяйственных животных и домашних птиц) или отдельным лицам.
8. Способ дальнейшего использования животных, поступивших в коммунальную собственность Кербулакского района, в каждом конкретном случае решает постоянная комиссия, созданная постановлением акимата района.
5. Порядок возврата животных прежнему собственнику
9. В случае явки прежнего собственника животных после их перехода в коммунальную собственность Кербулакского района прежний собственник вправе при наличии обстоятельств, свидетельствующих о сохранении к нему привязанности со стороны этих животных или жестоком либо ином ненадлежащем обращении с ними нового собственника, требовать их возврата ему на условиях, определяемых по соглашению с соответствующим местным исполнительным органом, а при недостижении согласия - в судебном порядке.
10. Возврат животных осуществляется после возмещения прежним собственником в доход местного бюджета расходов, связанных с их содержанием.
11. В случае, если животные проданы до поступления заявления об их возврате от прежнего собственника, выручка от продажи животных или их стоимость возмещается за счет средств местного бюджета прежнему собственнику. При этом вычитается объем финансовых средств, связанных с содержанием животных.

12. Жануарларды қайтару немесе құнын өтеу бұрынғы меншік иесі мен қаржы бөлімі арасында жасалатын шартпен ресімделеді.
6. Қорытынды
13. Осы Қағидалармен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

12. Возврат животных или возмещение стоимости оформляется договором, заключаемым между прежним собственником и отделом финансов.
6. Заключение
13. Отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.