Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібін бекіту туралы
Қарағанды облысы Бұқар жырау ауданы әкімдігінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 16 қазанда № 4379 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлігі туралы" Заңының 14 бабының, 3 тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17 қосымшаларына сәйкес Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі бекітілсін.
3. Бұқар жырау ауданының әкімдігінің 2017 жылдың 20 қаңтардығы № 02/02 "Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен тәртібін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 3675 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурыздағы № 9 (1147) "Бұқар жырау жаршысы" аудандық газетінде, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 1 наурызда жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Сапар Каиркенович Сатаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Ш. Мамалинов
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 1-қосымша
Трудовой бөлімшесінде тұратын балаларды Доскей селолық округіндегі, Доскей ауылы "Елтай жалпы білім беретін орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 2-қосымша
Стан және Севан бөлімшесінде тұратын балаларды Новоузенка ауылдық округіндегі, Новоузенка ауылы "Новоузенка жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 3-қосымша
Ащы-су станциясында тұратын балаларды Шешенқара ауылдық округіндегі, Шешенқара ауылы "Шешенқара жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 4-қосымша
Ботақара станциясында тұратын балаларды Бұқар жырау ауданы Ботақара кентіндегі "Жалпы білім беру №1 қазақ орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 5-қосымша
Садовое ауылында тұратын балаларды Гагарин ауылдық округіндегі, Гагарин ауылы "Қарағанды облысы Бұқар жырау ауданы Гагарин орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Садовой ауылы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 6-қосымша

Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района
Постановление акимата Бухар-Жырауского района Карагандинской области от 25 сентября 2017 года № 37/02. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 16 октября 2017 года № 4379
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3-1) пункта 3 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить схему перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района согласно приложениям 123, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящему постановлению.
Утвердить прилагаемый порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района.
Признать утратившим силу постановление акимата Бухар-Жырауского района от 20 января 2016 года № 02/02 "Об утверждении схемы и порядка перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №3675, опубликовано в районной газете "Бұқар жырау жаршысы" от 5 марта 2016 года № 9 (1147), в информационно-правовой системе "Әділет" 1 марта 2016 года).
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима района Сатаева Сапара Каиркеновича.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Аким района Ш. Мамалинов
Приложение 1
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в отделении Трудовое в коммунальное государственное учреждение "Ельтайская общеобразовательная средняя школа" Доскейский сельский округ, село Доскей
Приложение 2
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки учащихся, проживающих в отделениях Стан и Севан в коммунальное государственное учреждение "Новоузенская средняя общеобразовательная школа" Новоузенский сельский округ, село Новоузенка
Приложение 3
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих на станции Ащы-су в коммунальное государственное учреждение "Шешенкаринская средняя общеобразовательная школа" Шешенкаринский сельский округ, село Шешенкара
Приложение 4
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих на станции Ботакара в коммунальное государственное учреждение "Казахская средняя общеобразовательная школа №1" Бухар –Жырауский район, поселок Ботакара
Приложение 5
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе Садовое в коммунальное государственное учреждение "Гагаринская средняя школа Бухар-Жырауского района Карагандинской области" Гагаринский сельский округ, село Гагарина
Приложение 6
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02

Баймырза ауылдық округінің Астаховка ауылында, Астаховка бөлімшесінде тұратын балаларды Теміртау қаласы Ақтау кентіндегі "Жалпы білім беру №28 орта мектебі", "Жалпы білім беру №29 орта мектебі", "Жалпы білім беру №30 орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемелеріне тасымалдау сызбасы.
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 7-қосымша
Тасауыл ауылында тұратын балаларды Қызылқайың ауылдық округіндегі, Қызылқайың ауылы "Березняк жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 8-қосымша
Саратовка ауылында тұратын балаларды Самарканд ауылдық округіндегі, Самарканд ауылы "Ленин жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 9-қосымша
Тегісжол ауылында тұратын балаларды Самарканд ауылдық округіндегі, Самарканд ауылы "Ленин жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 10-қосымша
Чкалов атындағы ауылында тұратын балаларды Теміртау қаласы "№3 жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы.
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына11-қосымша
Сокурское бөлімшесінде тұратын балаларды Үштөбе ауылдық округіндегі, Үштөбе ауылы "Үштөбе жалпы орта білім беру тірек мектебі (ресурстық орталық)" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы.
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 12-қосымша
Жақын маңдағы ауылдарда тұратын балаларды Ростовка ауылдық округіндегі, Ростовка ауылы "Ростовка тірек мектебі (ресурстық орталық)" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 13-қосымша
Жастілек, Жанақала, Алабас, Құрама, Үлгі ауылдарында тұратын балаларды Ақбел ауылдық округіндегі, Ақбел ауылы "Қ.Сәтбаев атындағы орта мектебі" орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 14-қосымша
Нұра станциясында тұратын балаларды Ғ.Мұстафин кентіндегі "Токаревка жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 15-қосымша
Первое Мая және Ескі Тұзды ауылдарында тұратын балаларды Тұзды ауылдық округіндегі, Тұзды ауылы "Тұзды жалпы білім беру орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 37/02 қаулысына 16-қосымша
Қызылжар ауылында тұратын балаларды Жаңаталап ауылы "Жаңаталап жалпы білім беру орта мектебі " коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі №37/02 қаулысына 17-қосымша
Тегісжол ауылында тұратын балаларды Ростовка ауылдық округіндегі, Ростовка ауылы "Ростовка тірек мектебі (ресурстық орталық)" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тасымалдау сызбасы
Бұқар жырау ауданы әкімдігінің
2017 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 37/02 қаулысымен
бекітілген
Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың тәртібі

Схема перевозки детей, проживающих в селе Астаховка, станции Астаховка сельского округа Баймырза в коммунальные государственные учреждения "Средняя общеобразовательная школа №28", "Средняя общеобразовательная школа №29", "Средняя общеобразовательная школа №30" в поселке Актау города Темиртау
Приложение 7
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в село Тасауыл в коммунальное государственное учреждение "Березняковская средняя общеобразовательная школа" Кызылкайынский сельский округ, село Кызылкайын
Приложение 8
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе Саратовка в коммунальное государственное учреждение "Ленинская средняя общеобразовательная школа" Самаркандский сельский округ, село Самарканд
Приложение 9
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе Тегизжол в коммунальное государственное учреждение "Ленинская средняя общеобразовательная школа" Самаркандский сельский округ, село Самарканд
Приложение 10
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе имени Чкалова в коммунальное государственное учреждение "Средняя общеобразовательная школа № 3" город Темиртау
Приложение 11
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в отделении Сокурское
в коммунальное государственное учреждение "Уштобинская общеобразовательная средняя опорная школа (ресурсный центр)" Уштобинский сельский округ, село Уштобе
Приложение 12
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в ближайших селах в коммунальное государственное учреждение "Ростовская опорная школа (ресурсный центр)" Ростовский сельский округ, село Ростовка
Приложение 13
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селах Жастлек, Жанакала, Алабас, Курама, Ульга в среднюю школу коммунальное государственное учреждение "Средняя школа имени К.Сатбаева", Акбельский сельский округ, село Акбел
Приложение 14
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей проживающих на станции Нура в коммунальное государственное учреждение "Токаревская средняя общеобразовательная школа" поселок Г.Мусафина
Приложение 15
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селах Первое Мая, Старая Тузда в коммунальное государственное учреждение "Туздинская средняя общеобразовательная школа" Туздинский сельский округ, село Тузды
Приложение 16
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе Кызылжар в коммунальное государственное учреждение "Жанаталапская средняя общеобразовательная школа" село Жанаталап
Приложение 17
к постановлению акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Схема перевозки детей, проживающих в селе Тегизжол в коммунальное государственное учреждение "Ростовская опорная школа (ресурсный центр)" Ростовский сельский округ, село Ростовка
Утвержден
постановлением акимата
Бухар-Жырауского района
от 25 сентября 2017 года № 37/02
Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района

1. Жалпы ережелер
1. Бұқар жырау ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың осы тәртібі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31 бабына және "Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 14 бабына сәйкес, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11550 болып тіркелген) № 349 бұйрығына сәйкес құрастырылған.
2. Балаларды тасымалдау Қазақстан Республикасы заңнамаларымен белгіленген талаптарға сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.
3. Автобустарда жол жүруге мынадай балаларға және ересек ерiп жүрушiлерге рұқсат етiлмейдi:
1) қауiпсiздiк шараларын бұзуға әкеп соғатын, толқыған жай-күйiнде;
2) алкоголь, есiрткi, психотропты және улағыш заттардың әсерi болғанда.
2. Балаларды тасымалдау тәртібі
4. Балалардың топтарын сағат 22.00-ден бастап 06.00-ге дейiнгі мезгілде, сондай-ақ көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) автобустармен тасымалдауға жол берілмейді.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.
5. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
6. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс.
Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
7. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға Тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
8. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.

1. Общие положения
1. Настоящий Порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Бухар-Жырауского района разработан в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", а также в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11550).
2. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями установленными, законодательством Республики Казахстан и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
3. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:
1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.
2. Порядок перевозок детей
4. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и другое) не допускается.
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
5. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
6. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
7.Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
8. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.

9. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгiлеуге жол берiледi).
10. Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген нұсқаманы жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге немесе тасымалдаушыға тиесiлi көлiк құралдарын пайдалануға жауапты адам жүргiзедi.
11. Балаларды тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде тасымалдаған жағдайда фаралардың жақын немесе алыс жарығымен қоса тұманға қарсы фаралар пайдаланылуы мүмкiн.
12. Балаларды тасымалдаған кезде жүргiзушi:
1) автобус қозғалысының белгiленген маршрутынан ауытқымайды және белгiленген жылдамдық режимдерiн бұзбайды;
2) қозғалыс барысында автобусты басқаруда алаңдамайды (сөйлеспейді, тамақ iшпейді, кабинада қатты музыка қоймайды);
3) тасуға тыйым салынған нәрселердi, заттарды және материалдарды автобуста алып жүрмейді;
4) топырақ жолдарға шығып кетпейді және олармен жүрмейді (жолды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргiзу кезiнде тасымалдаған жағдайдан басқа).
13. Автобустың қозғалысы барысында ерiп жүрушiлер автобустың әрбiр есiгiнiң жанында орналасуы тиiс. Егер автобуста бiр ерiп жүрушi болса, ол автобустың алдыңғы есiгiнiң жанында орналасуы тиiс.
14. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4) қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шыға берiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8) жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға;
11) шылым шегуге, сiрiңке, оттық жағуға;
12) спирттiк iшiмдiктердi iшуiне, есiрткi, психотропты және улы заттарды қабылдауына жол бермейдi.
15. Ерiп жүрушiлер мыналарды қамтамасыз етедi:
1) барлық оқушылардың қозғалыс, аялдау, тамақтану, түнеу кезiнде жеке гигиена ережелерiн сақтау;
2) әрбiр топта дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуге қажеттi дәрiгерлiк және тану құралдарының жиынтығымен жабдықталған медициналық дәрi қобдишасы болуын;

9. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации – заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
10. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. В случае осуществления перевозок детей в темное время суток наряду с ближним или дальним светом фар используются противотуманные фары.
12. При выполнении перевозки детей водитель:
1) не отклоняется от установленного маршрута движения автобуса и не превышает установленные скоростные режимы;
2) во время движения не отвлекается от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) не провозит в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
4) не осуществляет съезд на грунтовые дороги и движение по ним (за исключением случаев перевозки детей во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
13. Во время движения автобуса сопровождающие должны находиться у каждой двери автобуса. Если в автобусе находится один сопровождающий, он должен находиться у передней двери автобуса.
14. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
15. Сопровождающие обеспечивают:
1) соблюдение правил личной гигиены всеми учащимися в движении, на остановках, при приемах пищи, ночлегах;
2) наличие медицинской аптечки в каждой группе, укомплектованной набором лекарственных и перевязочных средств, необходимых для оказания доврачебной помощи;

3) балалардың хал-жағдайын әрдайым қадағалауын, қажет болған жағдайда ауырғандар мен жарақаттанғандарға дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуiн.
16. Бүкiл маршрут бойы балалар автобусқа алғашқы отырғызу кезiнде оларға бөлiнген орындарды алады. Автобустың қозғалыс барысында және аялдамадан (тұрақтан) кейiн ерiп жүрушiнiң рұқсатынсыз орыннан орынға отырғызуға тыйым салынады.
17. Автобус салонындағы терезелер (желдеткiштер) жабық болуы тиіс. Салонды желдету қажет болған жағдайда және тек ерiп жүрушiнiң рұқсатымен ғана төбедегi желдету люктерi ашылады.
18. Тасымалданатын балалардың қалыпты жағдайы мен денсаулығын қамтамасыз етуге байланысты қажеттiлiк болған кезде автобустың жүргiзушiсi ерiп жүрушiнiң нұсқауымен жол жүру барысында жоспарланбаған аялдамалар жасайды.
Аялдама және тұрақ орындарын таңдағанда жүргiзушi Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алуы тиiс.
Тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде, сондай-ақ жеткiлiксiз көру жағдайында аялдама (тұрақтау) жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы жарық құралдарын пайдаланған жөн.
19. Ерiп жүрушiлер қауiпсiздiк шараларын сақтау қажеттiгi, топтың артында қалып қоюына жол берiлмейтiндiгi және егер бала қалып қойған жағдайда iс-қимыл тәртiбi туралы балаларға ескерте отырып, әрбiр аялдаманың алдында тұрақтау уақытын хабарлайды.
20. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiктер арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушiлер шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушiлер: бiреуi – автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екiншiсi – автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.
Балалар автобусқа оралғаннан кейiн ерiп жүрушiлер балалардың өз орындарында орналасқандығына көз жеткiзедi, содан кейiн ғана жүргiзушiге сапарды жалғастыру мүмкiндiгi туралы хабарлайды.
21. Маршрут бойынша автобустың қозғалысы мына жағдайларда тоқтатылады:
1) автобуста Жол жүру ережесiне сәйкес қозғалыс немесе оларды пайдалану тыйым салынған техникалық ақаулар пайда болғанда;
2) жол-метеорологиялық жағдайлар өзгергенде тасымалдаудың қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн өзге де жағдайларда (көк тайғақ, тұман, жолдардың бұзылуы, жүретiн жолдың маңында авариялар болу);
3) жол жүргенде бала жарақат алғанда, кенеттен ауырғанда, қан кеткенде, талғанда;

3) постоянное наблюдение за состоянием детей, при необходимости оказывают доврачебную помощь заболевшим и травмированным.
16. На всем протяжении маршрута дети занимают только отведенные им при первичной посадке в автобус места. Пересаживаться с места на место в процессе движения и после остановок (стоянок) автобуса без разрешения сопровождающего запрещается.
17. Окна (форточки) в салоне автобуса должны быть закрыты. При необходимости проветривания салона и только с разрешения сопровождающего открываются потолочные вентиляционные люки.
18. При необходимости, связанной с обеспечением нормального состояния и здоровья перевозимых детей, водитель автобуса по указанию сопровождающего делает по пути следования незапланированные остановки.
При выборе мест остановок и стоянок водитель руководствуется законодательством Республики Казахстан. Места посадки и высадки детей при остановках (стоянках) автобуса, по возможности, не должны быть расположены на участках дорог с интенсивным движением. При невозможности обеспечения указанного требования при посадке и высадке детей из автобуса включается аварийная сигнализация.
При остановках (стоянках) в темное время суток, а также в условиях недостаточной видимости следует использовать внешние световые приборы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Перед каждой остановкой сопровождающие объявляют время стоянки, напоминают детям о необходимости соблюдения мер безопасности, недопустимости отставания от группы и порядке действий, если ребенок отстал.
20. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первыми из автобуса выходят сопровождающие. Во время стоянок (остановок) сопровождающие находятся: один – возле передней части автобуса, другой – сзади автобуса, и наблюдают за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
После того как дети вернутся в автобус, сопровождающие проверяют, что все дети находятся на своих местах, и только после этого сообщают водителю о возможности продолжения поездки.
21. Движение автобуса по маршруту прекращается в случаях:
1) возникновения в пути технических неисправностей автобуса, движение при которых или эксплуатация которых в соответствии с Правилами дорожного движения запрещается;
2) изменения дорожно-метеорологических и иных условий, угрожающих безопасности перевозок (гололед, туман, разрушение дорог, аварии вблизи пути следования);
3) получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока;

4) жүргiзушiнiң хал-жағдайы нашарлағанда.
22. Техникалық ақауға байланысты автобусты мәжбүрлi тоқтатқан кезде жүргiзушi:
өзге көлiк құралдарына кедергi жасамайтындай етiп автобусты тоқтатуға, авариялық сигнал берудi қосады және елдi мекенде автобустан 15 метрден және елдi мекеннiң сыртында – 30 метрден кем емес қашықтықта автобустың артында авариялық аялдау белгiсiн қояды.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы мен осы қағиданың талаптарын сақтай отырып, қозғалысты одан әрi жалғастыруға мүмкiндiгi туғанға дейiн балаларды автобустан шығарып, ерiп жүрушiлердiң бақылауында оларды қауiпсiз жерге апаруға тиiс.
23. Жол-көлiк оқиғасы болған жағдайда жүргiзушi және ерiп жүрушiлер көлiк құралынан балаларды олардың жеке заттарын шығармай жедел эвакуациялау қажет.
24. Көлiк құралында өрт пайда болған жағдайда ерiп жүрушiлер:
1) өрт жөнiнде жүргiзушiге белгi беруге;
2) көлiк құралы тоқтағанға дейiн балаларды өрт көзiнен мүмкiндiгiнше алысырақ апарып және оны салонда бар өрт сөндiргiшпен және қол астындағы заттармен сөндiруге кiрiседі;
3) тоқтағаннан кейiн шұғыл түрде балаларды және барлық жолаушыларды көлiк құралы жарылған кезде жарақаттарды болғызбайтын қауiпсiз қашықтыққа жеке заттарсыз жедел шығаруға тиiс.
25. Жол-көлiк оқиғасы және өрт кезiнде балаларды көлiк құралынан эвакуациялағаннан кейiн ерiп жүрушiлер және жүргiзушi міндетті:
1) зардап шеккендерге алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсетуге және оларды жақын орналасқан дәрiгерлiк мекемеге жеткiзуге;
2) жол-көлiк оқиғасы болған жерге немесе өрт орнына жергілікті полиция қызметінің және қажет болса "жедел көмек" қызметкерлерiн, құтқарушыларды, өртке қарсы қызметтiң мамандарын шақыру шараларын қабылдауға;
3) зардап шекпеген балаларды олардың қауiпсiздiгiне қауiп төнбейтiн орынға жинап, оларды тыныштандыруға, қажет болған жағдайда денсаулығы әлсiреген, жүрек-тамыр және асқынуы стреске әкеп соғуы мүмкiн өзге де аурулары бар балалардың дәрiгер белгiленген дәрiлердi қабылдауын қамтамасыз етуге;
4) өрттi сөндiрудi аяқтағаннан кейiн, сондай-ақ жол-көлiк оқиғасы орнында қауiп болмаған кезде жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерiнiң келiсiмi бойынша топ жетекшiлерiнiң және ересек ерiп жүрушiлердiң күшiмен мүмкiндiгiнше балаларды тартпай жеке заттарды жинап, оларды балаларға беруге;
5) балаларды онан әрi тасымалдау мүмкiндiктерiн және маршрутын анықтауға;
6) қажет болғанда орынға келiп жеткен жергілікті полиция қызметінің қызметкерлерiне балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға көмек көрсету туралы өтiнiш жасауға;
7) телефон арқылы оқиға және балалардың хал-жағдайы туралы тапсырыс берушiнiң әкiмшiлiгiне хабарлауға, оның көмегiмен медициналық мекемелерге жiберiлген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және хал-жағдайы туралы, сондай-ақ зардап шекпеген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және топтың онан әрi жүру маршруты туралы жедел хабарлауын қамтамасыз етуге тиiс.

4) ухудшения самочувствия водителя.
22. При вынужденной остановке автобуса, вызванной технической неисправностью, водитель:
останавливает автобус так, чтобы не создавать помех для движения других транспортных средств, включает аварийную сигнализацию и выставляет позади автобуса знак аварийной остановки, на расстоянии не менее 15 метров от автобуса в населенном пункте и 30 метров – вне населенного пункта;
высаживает детей из автобуса, соблюдая при этом все требования настоящих Правил и действующего законодательства Республики Казахстан, отводит их в безопасное место под контролем сопровождающих до появления возможности дальнейшего движения.
23. В случае дорожно-транспортного происшествия водитель и сопровождающие срочно должны эвакуировать детей из транспортного средства без выноса их личных вещей.
24. При пожаре в транспортном средстве сопровождающие:
1) подают сигнал водителю о возгорании;
2) до остановки транспортного средства переводят детей как можно дальше от очага возгорания и приступают к его тушению огнетушителем, имеющимся в салоне, и подручными средствами;
3) после остановки срочно эвакуируют детей и всех пассажиров без личных вещей на безопасное расстояние, исключающее травмы при взрыве транспортного средства.
25. После эвакуации детей из транспортного средства при дорожно-транспортном происшествии и пожаре сопровождающие и водитель должны:
1) оказать первую медицинскую помощь пострадавшим и доставить их в ближайшее лечебное учреждение;
2) принять меры к вызову на место дорожно-транспортного происшествия или пожара сотрудников местной полицейской службы и если требуется – "скорой помощи", спасателей, специалистов противопожарной службы;
3) не пострадавших детей собрать в месте, где их безопасности ничто не угрожает, успокоить их, при необходимости обеспечить прием детьми с ослабленным здоровьем, сердечно-сосудистыми и иными заболеваниями, обострение которых приводит к стрессу, назначенных врачом лекарств;
4) после окончания тушения пожара, а также при отсутствии опасности на месте дорожно-транспортного происшествия по согласованию с сотрудниками местной полицейской службы силами руководителей групп и взрослых сопровождающих, по возможности без привлечения детей, собрать личные вещи, раздать их детям;
5) определить возможности и маршрут дальнейшей перевозки детей;
6) при необходимости обратиться к прибывшим на место сотрудникам местной полицейской службы с просьбой о помощи в организации перевозки детей;
7) сообщить по телефону о происшествии и состоянии детей администрации заказчика, с ее помощью обеспечить оперативное информирование законных представителей детей, направленных в медицинские учреждения, о месте их нахождения и состоянии, а также законных представителей не пострадавших детей – об их местонахождении и дальнейшем маршруте следования группы.

26. Балалардың тасымалдауын орындаған кезде автобустың жүргiзушiсi маршруттың соңғы пунктiне келген бойдан ол туралы тасымалдаушыға хабарлауға тиiс.
3. Қорытынды ережелер
27. Ауданның шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдау бойынша осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

26. При выполнении перевозок детей водитель автобуса по прибытии в конечный пункт маршрута сообщает об этом перевозчику.
3. Заключительные положения
27. Отношения по перевозкам в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах района, не урегулированные настоящим порядком, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.