Жаңақорған ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 2017 жылғы 16 қарашадағы № 05-16/166 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 13 желтоқсанда № 6071 болып тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1 тармақшасына сәйкес, Жаңақорған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымшаға сәйкес Жаңақорған ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңақорған аудандық мәслихатының
кезекті ХVІ сессиясының төрағасы
Қ.Исаханов
Жаңақорған аудандық
мәслихатының хатшысы
Е.Ильясов
Жаңақорған аудандық мәслихатының 2017 жылғы 16 қарашадағы № 05-16/166 шешіміне қосымша

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по району Жанакорган на 2017-2018 годы
Решение Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 16 ноября 2017 года № 05-16/166. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 13 декабря 2017 года № 6071. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жанакорганнский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по району Жанакорган на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель внеочередной ХVІ сессии
Жанакорганского районного маслихата
К.Исаханов
Секретарь Жанакорганского
районного маслихата
Е.Ильясов
Приложение к решению Жанакорганского районного маслихатa от 16 ноября 2017 года № 05-16/166

Жаңақорған бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

План мероприятий по управлению пастбищами и их использованию по району Жанакорган на 2017-2018 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры

4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе;

2102
Айгуль Журментаева
2103
Эльмира Карабаева
2104
Индира Маткаримова
2105
Шакарим Амзеев
2106
Абай Мухамеджанов
2107
Кайрат Турабаев
2108
Даулет Нәлібаев
2109
Мади Бекжигитов
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
шқ – шаруа қожалықтары; ЖШС-жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу оны берілетін жайылымдара ауыстыру схемасы.
№ р/с
Елді мекен атауы
Елді мекен жерлері
Оның ішінде халық қажеттілігі үшін (жайылымы және шабындық алқаптары.)
Жеке қожалық және шаруа қожалықтар бойынша мал басы саны
Бір бірлікке қажет жайылым көлемі, га
Норматив бойынша қажет жайыйлым көлемі, га
Қосымша қажет етілетін жайылым, га
Қосымша берілетін жайылымдар
Оның ішінде
Мемлекеттік жер қорынан
(га)
Жалға берілген жерлерден
(га)
Маусымдық жайылым
(га)
Орман қорының жері (айдалмалы жайылым
(га))
1
Бесарық а/о
Халық саны бойынша
Жайылымы –
га
МІҚ- 1073
11

2102
Айгуль Журментаева
2103
Эльмира Карабаева
2104
Индира Маткаримова
2105
Шакарим Амзеев
2106
Абай Мухамеджанов
2107
Кайрат Турабаев
2108
Даулет Налибаев
2109
Мади Бекжигитов
Расшифровка аббревиатур:
КХ –крестянское хозяйство; ТОО- товарищество с ограниченной ответственностью.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Условные знаки
Схема перераспредделения и его замена предоставляемых размещения поголовья для селькохозяйственных животных
Название населенных пунктов
Земли населенных пунктов
Из них
Для потребность народа (сенокосные угодья и пастбища )
Поголовье скота по
крестьянских и
частных
хозяйств
Объем необходимых пастбищ на одну единицу, га
Объем необходимо пастбищ по нормативу , га
Дополнительно
потребуемые
пастбищ, га
Дополнительно выдоваемые пастбищ
Из них
Земли государственного фонда
(га)
Арендуемые земли (га)
Сезонные пастибищ (га)
Отгонные пастбищ
(га)
1
с/о Бесарык по численности населения
Пастбище–
га
КРС- 1073
11

162380
43185
792514
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
а/о – ауылдық округ; ШҚ – шаруа қожалық; га – гектар; МІҚ – мүйізді ірі қара мал.
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршуттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға (Сырдария өзенінің екі жағалауы) малдарды айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан (Қаратау етегінен Сыр өңіріне) малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Бесарық а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
2
Талап а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
3
Манап а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
4
Ақүйік а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
5
Қыраш а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
6
Қосүйеңкі а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
7
Төменарық
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
8
Қожамберді а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
9
Сүттіқұдық а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
10
Екпінді а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
11
Сунақ-ата а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
12
Байкенже а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
13
Кейден а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
14
Қыркеңсе а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
15
М.Нәлібаев а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
16
Жайылма а/о
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
17
Шалқия кенті
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
18
Жаңақорған кенті
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
Барлығы:
Ақпан,наурыз айлары
Қыркүйек,қазан айлары
Аббревнатуралардың таратылып жазылуы:
а/о – ауылдық округ;
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы;
- Топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі:

162380
43185
792514
Расшифровка аббревиатур:
с/о–сельский округ; пос.– поселок; КХ –крестянское хозяйство, га – гектар; КРС – крупнорогатый скот; МРС – мелкорогатый скот.
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
г/с
Наименование населенного пункта
В отдаленные пастбища (набережная реки Сырдарьи ) срок выпуска и перегона скота
В отдаленные пастбища (подножия Каратау) срок возврата животных
Примечание
1
с/о Бесарык
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
2
с/о Талап
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
3
с/о Манап
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
4
с/о Акуйик
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
5
с/о Кыраш
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
6
с/о Косуйенки
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
7
с/о Томенарык
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
8
с/о Кожамберди
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
9
с/о Суттикудык
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
10
с/о Екпинди
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
11
с/о Сунак-ата
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
12
с/о Байкенже
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
13
с/о Кейден
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
14
с/о Кыркенсе
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
15
с/о М.Налибаев
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
16
с/о Жайылма
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
17
пос. Шалкия
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
18
пос. Жанакорган
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
Всего:
Февраля и март
Сеньтябрь и октябрь
Расшифровка аббревнатур:
с/о - сельский округ; пос, - поселок
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных. А также длительность периода выпаса:
- длительность период выпаса зависит от видов сельскохозяйственных животных и почвенно-климатических условии;

- сексеуілді-бұта дала және дала – 180-200 күн,
-шөлейтте – 150-180 күн,
Бұл ретте сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы –ең кіші, ал етті ірі қара мал мен қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Ауданның барлық жерінің жер санаттары бойынша бөлінуі
Жер санаттары
Барлығы
(гектар)
Оның ішінде
(гектар)
жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер

- саксаула-кустарниковых степ и степных -180-200 дней;
- в пустыне- 150-180 дней.
При этом, продолжительность выпаса зависит от крупного рогатого скота молочного направления – минимальный, а для мяса крупного рогатого скота овец, лошадей, верблюдов – максимальный и от глубины снежного покрова, плотности снега и других факторов.
Деление земель района на категории
(гектар)
П/п
Категории земель
Все
(гектар)
Из них
(гектар)
Пастбища
Орошаемые
1
Все места общего пользования в сельском хозяйстве