Сырдария ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды баскару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 162 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 6109 болып тіркелді
“Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы” Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және “Жайылымдар туралы” Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес, Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қосымшаға сәйкес Сырдария ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың кезекті
17 сессиясының төрағасы:
Ж.Налибаева
Аудандық мәслихат хатшысы Е.Әжікенов

Об утвреждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2017-2018 годы
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 22 декабря 2017 года № 162. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 29 декабря 2017 года № 6109
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года “О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан” и пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года “О пастбищах” Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель очередной
17 сессии районного маслихата:
Ж.Налибаева
Секретарь районного маслихата: Е.Ажикенов

Сырдария аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы №162 шешіміне қосымша
Сырдария ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы

Приложение к решению Сырдарьинского районного маслихатa от 22 декабря 2017 года №162
План по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2017-2018 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры

4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе;

844
ЖШС БК "Казгермұнай"
845
ЖШС БК "Казгермұнай"
846
ЖШС БК "Казгермұнай"
847
ЖШС БК "Казгермұнай"
848
ЖШС БК "Казгермұнай"
849
АҚ "ПККР"
850
ЖШС "Жолаушы-Актоган"
851
Ерманов Нұрмұрат
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
ш/қ–шаруа қожалық; ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік; ТС – толық серіктестік; БК – біріккен кәсіпорын; ММ – мемлекеттік мекеме; АҚ – акционерлік қоғам; РМК СЖКБД – республикалық мемлекеттік кәсіпорны салынып жатқан кәсіпорындардың бірлескен дерекциясы.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, апандарға, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахтылы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
р/с
Ел­ді ме­кен ата­уы
Ел­ді ме­кен жер­ле­рі
Оның ішін­де ха­лық қа­жет­ті­лі­гі үшін (жай­ы­лы­мы және ша­бын­дық ал­қап­та­ры.)
Же­ке қо­жа­лық және ша­руа қо­жа­лық­тар бой­ын­ша мал ба­сы са­ны
Бір бір­лік­ке қа­жет жай­ы­лым кө­ле­мі, га
Нор­ма­тив бой­ын­ша қа­жет жай­ый­лым кө­ле­мі, га
Қо­сым­ша қа­жет еті­ле­тін жай­ы­лым, га
Қо­сым­ша бе­рі­ле­тін жай­ы­лым­дар
Оның ішін­де
Мем­ле­кет­тік жер қо­ры­нан
(га)
Жал­ға бе­рі­л­ген жер­лер­ден
(га)
Мау­сым­дық жай­ы­лым
(га)
Ай­дал­ма­лы жай­ы­лым
(га)
1
Те­ре­ңө­зек кен­ті
Же­ке қо­жа­лық бой­ын­ша

844
ТОО СП "Казгермунай"
845
ТОО СП "Казгермунай"
846
ТОО СП "Казгермунай"
847
ТОО СП "Казгермунай"
848
ТОО СП "Казгермунай"
849
АО "ПККР"
850
ТОО "Жолаушы-Актоган"
851
Ерманов Нурмурат
Расшифровка аббревиатур:
к/х–крестьянское хозяйство; ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью; ПТ – полное товарищество; СП –совместное предприятие; ГУ- государственное учреждение; АО – акционерное общество; РГП ОДСП – республиканское государственное предриятие объединенная дирекция строящихся предприятий.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пользователями пастбищных угодий к источникам воды (озера, реки, тоғандарға, оросительные каналы, скваженные или шахтные колодцы) в соответствии с нормами потребления;
Условные знаки
Схема перераспределения пастбищ и его замена предоставляемых размещения поголовья для сельскохозяйственных животных
На­име­но­ва­ние на­се­лен­но­го пунк­та
Зем­ли на­се­лен­но­го пунк­та
В том чис­ле для нужд на­се­ле­ния (паст­бищ­ные и се­но­кос­ные уго­дья.)
Ко­ли­че­ство по­го­ло­вья ско­та по ин­ди­ви­ду­аль­ным и кре­стьян­ским хо­зяй­ствам
Объ­ем паст­бищ необ­хо­ди­мых для од­ной еди­ни­цы, га
Объ­ем необ­хо­ди­мых паст­бищ по нор­ма­ти­ву, га
До­пол­ни­тель­но необ­хо­ди­мые паст­би­ща, га
До­пол­ни­тель­ные паст­би­ща
В том чис­ле
Из го­су­дар­ствен­но­го зе­мель­но­го фон­да
(га)
Арен­ду­е­мые зем­ли (га)
Се­зон­ные паст­бищ (га)
От­гон­ные паст­бищ (га)
1
По­селк Те­ре­нө­зек По ин­ди­ви­ду­аль­ным хо­зяй­ствам

Осыған орай, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде Сырдария аунының әкімдігімен ауылдық округтер, шаруа қожалықтары аумақтарының төрт- түлік мал басының жайылымдық жерлермен қамтылу жағдайына талдау жүргізілді.
Аудан аймағы климаты тым континенттік, қысы біршама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді. Қаңтар айында ауаның жылдық орташа температурасы- (- 9-13°С), шілдеде – (+29+35°С). Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 мм. Топырағы солтүстігінде сұр, құмайтты сұр, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмайтты сұр, бозғылт сұр, құмшауыт сазды болып келеді. Сырдария аңғары мен жайылмасында шалғынды топырақ және шалғынды-батпақты топырақ қалыптасқан.
Қазіргі таңда аудан бойынша түйе 1355 бас, ірі қара мал 32012 бас, уақ мал 26217 бас, жылқы 13365 бас, құс 7751 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 15 мал тоғыту орны, 14 қолдан ұрықтандыру пункті, 14 мал көмінділері (биотермиялық шұңқыр) бар.

В связи с этим, согласно Приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" акиматом Сырдарьинского района проведен анализ состояния обеспеченности поголовья скота пастбищами на территориях крестьянских хозяйств и сельских округов.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое, засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе — (9–13С), июля — (+29-35С). ). Среднегодовой размер осадков — 100–150 мм. Цвет почва на севере серый, песчанно серый, местность ровная, в центральной части почва песчаная, песчано-глинистая, серого цвета.
В настоящее время по району количество поголовье составляет: 1129 верблюдов, КРС - 31905, МРС - 25122, лошадей - 13040, птиц - 7742 и а также в аульных округах Сырдарьинсгого района имеются 15 ваннакупочных пунктов, 14 пунктов искуственного осеменения, 14 скотомогильника (биотермческие колодцы).