Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Науырзым ауданы мәслихатының 2017 жылғы 27 қарашадағы № 133 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 15 желтоқсанда № 7388 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, Науырзым ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы,
аудандық мәслихатының хатшысы Г. Әбенова
"КЕЛІСІЛДІ"
"Науырзым ауданының ауыл шаруашылығы
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы
___________ Е. Ярошенко
2017 жылғы "27" қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
"Науырзым ауданының жер қатынастары
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы
___________ М. Мурзабеков
2017 жылғы "27" қараша
Мәслихаттың
2017жылғы 27 қарашасындағы
№ 133 шешіміне қосымша
Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Науырзым ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша);
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша);
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Наурзумского района Костанайской области от 27 ноября 2017 года № 133. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 15 декабря 2017 года № 7388
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Наурзумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь районного маслихата Г. Абенова
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель
государственного учреждения "Отдел
сельского хозяйства Наурзумского района"
_____________ Е. Ярошенко
"27" ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель
государственного учреждения "Отдел
земельных отношений Наурзумского района"
____________ М. Мурзабеков
"27" ноября 2017 года
Приложение
к решению маслихата
от 27 ноября 2017 года
№ 133
План
по управлению пастбищами и их использованию
по Наурзумскому району на 2018-2019 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Наурзумского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);

4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша);
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша);

4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);

6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Науырзым ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша).
Науырзым ауданы бойынша

6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы);
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Наурзумскому району на 2018-2019 годы).
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району

2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2018
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
2019
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаны пайдалану кезегі.
Науырзым ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Науырзым ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 1 079 293 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 302 186 гектар, елді мекендердің жерлерінде 94 939 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерінде 120 802 гектар, босалқы жерлерінде 561 366 гектар.
Науырзым ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану Қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы
Науырзым ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Науырзым ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Науырзым ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдардың және ауылдық округтердін атауы
2018 жылғы қашалар
2019 жылғы қашалар
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Буревестник ауылы
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
2
Раздольный ауылы
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым
3
Өленді ауылы
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
4
Қарамеңді ауылдық округі
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі , қыркүйек)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
5
Шолақсай ауылы
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
6
Шилі ауылы
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
7
Қожа ауылы
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
8
Дәмді ауылдық округі
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі , маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөл
Көктем-күз (мамырдың бір бөлігі, маусым, тамыздың бір бөлігі)
Толық демалу
Жаз (маусымның бір бөлігі, шілде, тамыздың бір бөлігі)а)
Көктем (мамырдың бір бөлігі, маусым)

на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2018
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
2019
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Примечание: 1, 2, 3, 4-очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району
на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Площади сезонных пастбищ по Наурзумскому району составляет 1 079 293 гектар. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 302 186 гектар, на землях населенных пунктов 94 939 гектар, на землях особо охраняемых природных территориях 120 802 гектар, на землях запаса 561 366 гектар.
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденные приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Схемы расположения пастбищ на территории Наурзумского района
Приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району
на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Наурзумскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел и сельских округов
Количество загонов в 2018 году
Количество загонов в 2019 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Буревестник
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
2
село Раздольное
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
3
село Уленды
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
4
Карамендинский сельский округ
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
5
село Шолаксай
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
6
село Шили
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
7
село Кожа
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
8
Дамдинский сельский округ
Весна (часть мая, июня)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна-осень (часть мая, июня, часть августа, сентябрь)
Отдых полный
Лето (часть июня, июль, часть августа)
Весна (часть мая, июня)