"2017-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджеті туралы" Тимирязев аудандық мәслихатының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 8/1 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев аудандық мәслихатының 2017 жылғы 21 қыркүйектегі № 16/2 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 27 қыркүйекте № 4321 болып тіркелді
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 109-бабына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 06 сәуірдегі Заңының 26-бабына сәйкес, Тимирязев аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "2017-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджеті туралы" Тимирязев аудандық мәслихатының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 8/1 (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4019 болып тіркелді, 2017 жылғы 21 қаңтарда "Көтерілген тың" аудандық газетінде, 2017 жылғы 21 қаңтарда "Нива" аудандық газетінде жарияланды) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Сәйкесінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2017-2019 жылдарға арналған Тимирязев ауданының аудандық бюджеті, оның ішінде 2017 жылға келесі көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 2 323 828,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 324 874мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 7 276 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 10 130 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 1 981 548,6 мың теңге;
2) шығындар – 2 380 587,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелеу – 6 636 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелеу – 17 017 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 10 381 мың теңге;
4) қаржылық активтерімен операция бойынша сальдо – 3 700 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерін сатып алудан – 3 700 мың теңге;
мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түскен түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицит) – - 67 095,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 67 095,2 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 17 017 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 381 мың теңге;
пайдаланатын бюджет қаражатының қалдықтары – 60 459,2 мың теңге.";
9-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"9. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен 21 327,9,5 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер келесі мөлшерлерде есепке алынсын:
1) 2 962 мың теңге – оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге үстемақы төлеуге;
2) 1 567 мың теңге – тілдік курстар бойынша тағылымдамадан өткен мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге;
3) 6 848,5 мың теңге – "Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің 2017 жылға арналған республикалық бюджеттен "Өрлеу" жобасы бойынша шартты ақшалай көмекті ендіруге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 ақпандағы № 52 қаулысымен бекітілген "Өрлеу" жобасы бойынша шартты ақшалай көмекті енгізуге;

О внесении изменений в решение Тимирязевского районного маслихата от 26 декабря 2016 года № 8/1 "О районном бюджете Тимирязевского района на 2017-2019 годы"
Решение маслихата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области от 21 сентября 2017 года № 16/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 сентября 2017 года № 4321
В соответствии со статьей 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьей 26 Закона Республики Казахстан от 06 апреля 2016 года "О правовых актах", Тимирязевский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Тимирязевского районного маслихата от 26 декабря 2016 года № 8/1 "О районном бюджете Тимирязевского района на 2017-2019 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4019, опубликовано 21 января 2016 года в районной газете "Көтерілген тың", 21 января 2017 года в районной газете "Нива") следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить районный бюджет Тимирязевского района на 2017-2019 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2017 год в следующих объемах:
1) доходы – 2 323 828,6 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 324 874 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 7 276 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 130 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 1 981 548,6 тысяч тенге;
2) затраты – 2 380 587,8 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 636 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 17 017 тысяч тенге,
погашение бюджетных кредитов – 10 381 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3 700 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 3 700 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 67 095,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 67 095,2 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 17 017 тысяч тенге;
погашение займов – 10 381 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 60 459,2 тысячи тенге.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Учесть в районном бюджете на 2017 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 21 327,9 тысячи тенге в следующих размерах:
1) 2 962 тысячи тенге – на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника;
2) 1 567 тысяч тенге – на доплату учителям прошедшим стажировку по языковым курсам;
3) 6 848,5 тысячи тенге – на внедрение обусловленной денежной помощи по проекту "Өрлеу", утвержденному Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 52 "Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2017 год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на внедрение обусловленной денежной помощи по проекту "Өрлеу";

4) 1 641 мың теңге – мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету көлемін ұлғайтуға;
5) 8 201,4 мың теңге – еңбек нарығын дамытуға, оның ішінде:
жалақыны ішінара субсидиялауға 3 239 мың теңге сомасында;
көшуге субсидия беруге 874,4 мың теңге сомасында;
жастар іс-тәжірбиесіне 4 088 мың теңге сомасында;
6) 108 мың теңге – мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға.";
10-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"10. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 382 067,7 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер келесі мөлшерлерде есепке алынсын:
1) 2 000 мың теңге – электрондық оқулықтар сатып алуға;
2) 8 069 мың теңге – ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесіне бару үшін Астана қаласына оқушыларды жіберуге;
3) 167 182 мың теңге – Тимирязев ауданының "Тимирязев-Целинное-Докучаево-Тимирязев" КТТМ-54 аудандық маңызы бар автожолының құм-тас төсемін ағымдағы жөндеуге;
4) 723 мың теңге – энзоотиялық ауруларға қарсы профилактикалық іс-шаралар өткізуге;
5) 1719 мың теңге – қоныс аударушылар мен оралмандарға тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар бойынша;
6) 14 070 мың теңге – жұмысшы кадрларды еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтарға, мобильдік орталықтардағы оқытуды қоса алғанда, қысқа мерзімді кәсіби оқытуға;
7) 12 763 мың теңге – "Сәбит Мұқанов атындағы Тимирязев жалпы білім беретін мектеп-гимназиясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылыс конструкцияларын күрделі жөндеуге;
8) 11 238 мың теңге – оқулықтарды сатып алуға және жеткізуге;
9) 108 мың теңге – мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға;
10) 105 848 мың теңге – Солтүстік Қазақстан облысы Есіл топтық су құбырына қоса отыра, ауылдық елді мекендердің сутартқыштарын, бұрғыштарын және таратушы желілерін реконструкциялауға (Тимирязев ауданының Дмитриевка ауылы);

4) 1 641 тысяч тенге – на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами;
5) 8 201,4 тысяч тенге – на развитие рынка труда, в том числе:
на частичное субсидирование заработной платы в сумме 3 239 тысяч тенге;
на предоставление субсидий на переезд в сумме 874,4 тысяч тенге;
на молодежную практику в сумме 4 088 тысяч тенге;
6) 108 тысяч тенге – на установку дорожных знаков и указателей в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Учесть в районном бюджете на 2017 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 382 067,7 тысяч тенге в следующих размерах:
1) 2 000 тысячи тенге – на приобретение электронных учебников;
2) 8 069 тысяч тенге – для направления учащихся в город Астану для посещения Международной специализированной выставки "ЭКСПО-2017";
3) 167 182 тысяч тенге – на текущий ремонт гравийного покрытия автодороги районного значения КТТМ-54 "Тимирязево-Целинное-Докучаево-Тимирязево" Тимирязевского района;
4) 723 тысячи тенге – на проведение профилактических мероприятий против энзоотических болезней;
5) 1 719 тысяч тенге – субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья для переселенцев и оралманов;
6) 14 070 тысяч тенге – на краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям, включая обучение в мобильных центрах;
7) 12 763 тысячи тенге – на капитальный ремонт строительных конструкций коммунального государственного учреждения "Тимирязевская общеобразовательная школа-гимназия имени Сабита Муканова";
8) 11 238 тысяч тенге – на приобретение и доставку учебников;
9) 108 тысяч тенге – на установку дорожных знаков и указателей в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов;
10) 105 848 тысяч тенге – на реконструкцию водоводов, отводов и разводящих сетей в сельских населенных пунктах с подключением к Ишимскому групповому водопроводу Северо-Казахстанской области (село Дмитриевка Тимирязевского района);

11) 19 567 мың теңге "Орта білім беретін үздік ұйым" грантын тағайындау үшін;
12) 38 780,7 мың теңге – Тимирязев ауданының Докучаево ауылында су құбыры құрылыстарының алаңы бар таратушы су құбыры желілерін салуға.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
XVI сессиясының төрағасы Қ. Сапулатов
Аудандық мәслихаттың
хатшысы С. Мұстафин

11) 19 567 тысяч тенге – на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования";
12) 38 780,7 тысяч тенге – на строительство разводящих сетей водопровода с площадкой водопроводных сооружений в селе Докучаево Тимирязевского района.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2017 года.
Председатель XVI сессии
районного маслихата К. Сапулатов
Секретарь
районного маслихата С. Мустафин
Приложение

22 908
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
350
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10 448
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
8 948
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 500
2
Қорғаныс
7 827
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
7 827
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
3 887
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
3 285
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
655
4
Бiлiм беру
1 393 204,8
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
653
005
Ауылдық жерлерде балаларды мектепке дейін тегін алып баруды және кері алып келуді ұйымдастыру
653
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
1 364 299,8
001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
8 949
003
Жалпы білім беру
1 168 067,8
005
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелер үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
25 939
006
Балаларға қосымша білім беру
41 519
007
Аудандық (қалалалық) ауқымдағы мектеп олимпиадаларын және мектептен тыс іс-шараларды өткiзу
556
009
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету
41 210
015
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға қамқоршыларға (қорғаншыларға) ай сайынғы ақшалай қаражат төлемі
5 654
022
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін Қазақстан азаматтарына біржолғы ақша қаражатын төлеуге арналған төлемдер
149
029
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
11 062
040
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға
22 320
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
38 874
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
28 252
017
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру

22 908
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
350
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10 448
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
8 948
003
Капитальные расходы государственного органа
1 500
2
Оборона
7 827
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7 827
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
3887
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
3 285
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
655
4
Образование
1 393 204,8
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
653
005
Организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в сельской местности
653
464
Отдел образования района (города областного значения)
1 364 299,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
8 949
003
Общеобразовательное обучение
1 168 067,8
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных учреждений образования района (города областного значения)
25 939
006
Дополнительное образование для детей
41 519
007
Проведение школьных олимпиад, внешкольных мероприятий и конкурсов районного (городского) масштаба
556
009
Обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения
41 210
015
Ежемесячная выплата денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
5 654
022
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
149
029
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
11 062
040
Реализация государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования
22 320
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
38 874
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
28 252
017
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту

1 631
010
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
2 550
011
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
25 883
047
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
275
12
Көлiк және коммуникация
187 829
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
4 319
013
Аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
4 319
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
183 510
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
181 012
039
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
2 498
13
Басқалар
15 801
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
3 100
040
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
3 100
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
597
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
597
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
4 365
041
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
4 365
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
7 739
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
7 739
15
Трансферттер
16 267,7
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
16 267,7
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
7 939,7
051
Жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін трансферттер
6 242
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
2 086
III. Таза бюджеттік кредиттеу
6 636
Бюджеттік кредиттер
17 017
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
17 017
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
17 017
018
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін бюджеттік кредиттер

1 631
010
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
2 550
011
Проведение противоэпизоотических мероприятий
25 883
047
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
275
12
Транспорт и коммуникации
187 829
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
4 319
013
Обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, поселках, селах, сельских округах
4 319
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
183 510
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
181 012
039
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
2 498
13
Прочие
15 801
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
3 100
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2020 года
3 100
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
597
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
597
464
Отдел образования района (города областного значения)
4 365
041
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2020 года
4 365
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
7 739
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
7 739
15
Трансферты
16 267,7
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
16 267,7
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
7 939,7
051
Трансферты органам местного самоуправления
6 242
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
2 086
III. Чистое бюджетное кредитование
6 636
Бюджетные кредиты
17 017
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
17 017
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
17 017
018
Бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов