Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Қазығұрт аудандық мәслихатының 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 24/144-VI шешiмi. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 8 қаңтарда № 4371 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қазығұрт аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Қазығұрт аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгілінген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Қазығұрт ауданының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Қазығұрт аудандық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы С.Тургараев
Аудандық мәслихат хатшысы У.Копеев
Қазығұрт аудандық
мәслихатының 2017 жылғы
21 желтоқсандағы № 24/144 -VІ
шешіміне қосымша
Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары
Осы Қазығұрт ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2017-2018 годы
Решение Казыгуртского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 21 декабря 2017 года № 24/144-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 8 января 2018 года № 4371. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Казыгуртский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Казыгуртского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории Казыгуртского района;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Казыгуртского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата С. Тургараев
Секретарь районного маслихата У. Копеев
Приложение к решению
Казыгуртского районного
маслихата от 21 декабря
2017 года № 24/144-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2017-2018 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Казыгуртскому району на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

орман қорының жерлері 60,0 гектар,
су қорының жерлері 424,0 гектар,
Қазығұрт ауданының 6 244 гектар жерін Төлеби, Сайрам аудандары пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қазығұрт ауданда 13 ауылдық округтер, 64 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты 3 аймаққа бөлінеді.
1. Құрғақ ыстықты шөл және шөлейт аймағына Шанақ ауыл округі енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып, оңтүстіктен-шығысқа қарай жайлап жоғарылай бастайды. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 сантиметрден аспайды.

земли лесного фонда - 60,0 гектаров;
земли водного фонда - 424,0 гектаров.
6244 гектаров земли Казыгуртского района используют Толебийский и Сайрамский районы.
По административно-территориальному делению в Казыгуртском районе имеются 13 сельских округов, 64 сельских населенных пункта.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
В связи с природно-климатическими условиями территория района делится на 3 зоны.
1. В засушливую, жаркую пустынную и полупустынную зону входит сельский округ Шанак. Рельеф этой зоны холмистая равнина, медленно повышающаяся с юга к востоку. Климат теплый, отличающийся сухостью. Зима короткая, преимущественно теплая. Толщина снежного покрова в среднем не превышает 11 сантиметров.

2. Өте жоғарғы құрғақты ыстық тау алды аймағына Шарбұлақ, Шарапхана, Қызылқия, Қарабау, Қарақозы Әбдалиев және Қазығұрт ауыл округтері кіреді. Бұл аймақтың рельефі тегіс жазықты болып келеді. Негізгі су айрықтары Қазығұрт және Қаржантау тау жоталарымен өтеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып келеді.
3. Тау аймағы Өгем мен Қазығұрт шатқалдарының оңтүстік шығыс жағында. Бұл аймақтың рельефі тау беткейлері мен бөлшектенген өзен жазықтары және белестер мен су айрықтарымен өзгешеленеді.
Климаты:

2. В сильно засушливую жаркую предгорную зону входят сельские округа Шарбулак, Шарапхана, Кызылкия, Карабау, Каракозы Абдалиев и Қазыгурт. Рельеф этой зоны равнинный. Основные водоразделы проходят по горным хребтам Казыгурт и Каржантау. Климат теплый, засушливый.
3. Горная зона расположена юго-восточнее ущелий Угама и Казыгурта. Рельеф этой зоны отличается горными склонами, расчлененными речными долинами, рубежами и водоразделами.
Климат:

Солтүстік батыстан-шығысқа және оңтүстік батыстан солтүстік батысқа қарай Қазығұрт пен Қаржантау тау белестері өтеді және біртіндеп бірігеді. Бұл аймақтың ауа райы жазық пен тау алды аймақтарынан өзгеше болып келеді. Жазы салқын, найжағайлы-жауынды кейде бұршақты болып келеді. Қысы қатаң. Қар жамылғысы 3-4 ай жатуы мүмкін. Қар жамылғысының қалыңды 80-100 сантиметрге дейін жетеді. Жылдық ылғыл көлемі 3200-3900 миллиметр. Бұл аймақтың жерлері шабындық ретінде және жаздық жайлау ретінде пайдаланылады.
Гидрографиясы:
Ауданның су қоры жер беті және жер асты суларынан тұрады. Олар, Келес және Өгем өзендері. Өгем өзені өз бастауын Талас Алатауынан басталса, Келес өзені Қаржантау тауынан бастау алады. Одан басқа Уя, Қаржан, Ақпарақ, Шарбұлақ және Қақпақ өзендері Келес өзеніне қосылып, өзен арнасы Сырдарияға барып құяды.
Бөгендер мен тоғандар:

С северо-запада на восток и с юго-запада на северо-запад проходят и постепенно объединяются горные цепи Қазыгурта и Қаржантау. Климат этой зоны отличается от климата равнинной и предгорной зоны. Лето прохладное с грозовыми дождями, иногда с градом. Зима суровая, снежный покров может лежать 3-4 месяца. Толщина снежного покрова может достигать 80-100 сантиметр. Годовое количество осадков 3200-3900 милиметр. Земли этой зоны используются как сенокосные угодья и как летние пастбища.
Гидрография:
Реки: Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. К поверхностным водам относятся реки Келес и Угам. Река Угам берет свое начало в горах Таласского Алатау, а река Келес – в горах Каржантау. Другие речки Уя, Каржан, Акпарак, Шарбулак и Какпак являются притоками реки Келес, который впадает в Сырдарию.
Водоемы и пруды: