Мақтарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған Жоспарын бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 21-166-VI шешiмi. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 19 қаңтарда № 4410 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақтарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған Жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Мақтарал аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Мақтарал ауданының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Мақтарал аудандық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы Е.Жұмаділов
Аудандық мәслихат хатшысы М.Жайлымшиев
Мақтарал аудандық
мәслихатының 2017 жылғы
22 желтоқсандағы № 21-166-VІ
шешімімен бекітілген
Мақтарал ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары
Осы Мақтарал ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Мактааральском районе на 2017-2018 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 22 декабря 2017 года № 21-166-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 19 января 2018 года № 4410. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Мактааральском районе на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Мактааральского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках, в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории Мактааральского района;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Мактааральского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата: Е. Жумадилов
Секретарь районного маслихата: М. Жайлымшиев
Утвержден решением
Мактааральского районного
маслихата от 22 декабря
2017 года № 21-166-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2017-2018 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мактааральскому району на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып,ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің,отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар,жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Мақтарал ауданының барлық жер көлемі 185398 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 152299 гектар, оның ішінде егістік жерлер 140338 гектар, оның ішінде суармалы егістік 136384 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 802 гектар, жайылымдық 3000 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 152299 гектар;
елді мекендердің жерлері 19595 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 2225 гектар;
су қорының жерлері 11242 гектар;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Мактааральского района составляет 185398 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий – 152299 гектаров, в том числе пашни 1340338 гектаров, в том числе 136684 гектаров орошаемой пашни, 802 гектара многолетних насаждений, пастбищных земель – 3000 гектаров.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 152299 гектаров;
земли населенных пунктов 19594 гектаров;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 2225 гектаров;
земли водного фонда 11242 гектаров.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мақтарал ауданында 1 қала, 3 кент, 20 ауылдық округтер, 176 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Ауданның жері негізінен жазықты тегіс шөлейт келеді. Солтүстігін Сарыағаш ауданы, батысын Шардара суқоймасы, оңтүстігі және оңтүстік батыс бөлігін Өзбекстан Республикасы алып жатыр.
Жер қойнауында мәрмәр, құм, бентонит балшығы және шипалы минералды сулары бар. Ауданның солтүстігін бойлай Сырдария өзені ағып өтеді.
Аудан жерінің басым бөлігі тегіс жазықтығынан құралған. Жері ашық сұр топырақты және құмды келеді. Өсімдіктерден бетеге, жусан, жүзгін, баялыш шөптері, өзен бойларында қамыс, бұта аралас ағаш өседі. Мақтарал ауданында мақта, көкөніс, бау-бақша, астық, жеміс-жидек, жүзім дақылдары мен мал шаруашылығының барлық түрлері жақсы дамыған.
Мақтарал ауданы табиғи-шаруашылық бағыты бойынша суармалы егістігі дамыған дала аймағына жатады.
Климаты:
Мақтарал ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауанның жылдық температурасы қаңтарда -2-3 С, шілдеде +35+38 С болады. Кейде шөлейт аймақтарда +42+45 С дейін барады.
Аудан аумағында табиғи ауа райына байланысты өте жоғары құрғақты ыстық шөл және шөлейт аймағына жатады.
Бұл аймаққа Жетісай қаласы, Асықата, Атакент, Мырзакент кенттері және Атамекен, Абай, Қызылқұм, Мақталы, Ж.Ералиев, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Достық, Жаңа ауыл, Жылы су, Қарақай, А.Қалыбеков, Қазыбек би, Мақтарал, Жамбыл, Бірлік, Иіржар, Еңбекші, Жаңажол және Ж.Нұрлыбаев ауылдық округтері енеді. Бұл аймақтың рельефі төбелі жазық болып келеді. Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см-ден аспайды.

По административно-территориальному делению в Мактааральском районе имеются 1 город, 3 поселков, 20 сельских округов, 176 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Земли Мактааральского района в основном пустынные. С севера окружают земли Сарыагашского района, с запада Шардаринское водохранилище, с юга и юго-запада граничит с землями Республики Узбекистан.
Недра земли богаты мрамором, песком, глиной бентонита и лечебной минеральной водой. На севере района протекают воды реки Сырдарьи.
Большая часть земли - плоскогорье. Земля в основном состоит из светлого грунта с песком. Из растительности преобладают в основном полынь, верблюжья колючка, тобол, на берегах реки растут камыш, деревья вперемешку с кустарниками. В Мактааральском районе хорошо налажено производство хлопка-сырца, фруктов, садово-бахчевых, пшеницы, плодово-ягодных, винограда и развито производство всех видов животноводства.
Мактааральский район по природо-хозяйственному направлению является регионом с высокоразвитой орошаемой пашней.
Климат:
Климат Мактааральского района континентальный, засушливый, зима мягкая, лето жаркое. Годовые атмосферные осадки в среднем составляет от 80 до 300 мм. Осадки в основном приходятся на весенний период времени. Средняя годовая температура в январе -2-3 С мороза, в июле месяце +35+38 С тепла. В некоторых засушливых регионах доходит до +42+45 С тепла.
В связи с природными условиями район относится к зоне регионов с пустынным климатом.
К этому региону входят город Жетысай, поселки – Асыката, Атакент, Мырзакент и сельские аульные округи, такие как Атамекен, Абай, Кызылкум, Макталы, Ж.Ералиев, Ш.Дильдабеков, Ынтымак, Достык, Жанаауыл, Жылысу, Каракай, А.Калыбеков, Казыбекби, Мактаарал, Жамбыл, Бирлик, Ииржар, Енбекши, Жанажол и Ж.Нурлыбаев. Рельеф этого региона - плоскогорье. Погода отличается теплотой, засушливостью. Зима короткая, в основном теплая. Снеговой покров в среднем не выше 11 см.

Жылдық ылғал мөлшері 80-300 мм. 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Геоботаникалық мәліметтер бойынша негізінен эфемерлі, эфемероидты ірі шөптердің барлық түрлері және бұталы өсімдіктері өседі.
Бұл аймақтың табиғи ауа райы төрт түліктің барлығына, ал мәдени өсімдіктен арпа, бидай, мақсары, жоңышқа өсіруге қолайлы.
Гидрографиясы:
Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Мақтарал ауданы аумағындағы су жүйелерінің каналдардың жалпы саны 1312 дана, ұзындығы 2702 шақырым, қашыртқылар 456 бірлік (ұзындығы 1302 шақырым). Ағын су жүйелері арқылы аудандағы 136384 гектар көлеміндегі суармалы жерлер жоғарыда аталған каналдардың бойында іргелес жатуына байланысты сумен қамтамасыз етіледі. Мақтарал ауданы арқылы ірі Сырдария өзені ағып өтеді.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығы каналы Сырдария өзенінен бастау алып, Ш.Ділдабеков, Ынтымақ, Ж.Ералиев, Абай, Қызылқұм, Атамекен, Мақталы, Жылы су және Қазыбек би ауылдық округтерінің егістік жерлерін суландырылады.
Мақтарал ауданы аумағындағы бірнеше ауылдық округтерін қиып өтіп су қашыртқылары Сырдария өзеніне құяды.
Достық каналы - Өзбекстан Республикасы аумағынан бастау алатын Достық каналынан таратылған каналдар арқылы ауданның суармалы егістік жерлері ағын сумен қамтылады.

Годовая влажность от 80 до 300 мм. При температуре выше 10 градусов влажность не выше 60 мм.
По геоботаническим сведениям в основном растут эфемерные, эфемероидные крупные травы всех видов и кустарниковые растения.
Климат этого региона благоприятен для выращивания всех видов животноводства, а также из культурных растений пшеницы, сафлора, ячменя, люцерны.
Гидрография:
Водные ресурсы района состоят из надземных и подземных вод. В Мактааральском районе количество водоканалов 1312 шт, протяженностью 2702 км., водоотведений 456 единиц (протяженностью 1302 км). В связи с тем, что 136384 гектаров поливных земель прилегают к вышеназванным каналам, то вода поставляется к ним через систему поливных вод. Через Мактааральский район протегает также река Сырдарья.
Канал 20-летие независимости имеет начало с реки Сырдарьи, орошают поливные земли сельских округов Ш.Дильдабеков, Ынтымак, Ж.Ералиев, Абай, Кызылкум, Атамекен, Макталы, Жылысу и Казыбекби.
В регионе в нескольких сельских округах проведены водоотведения, воды из которых вливаются в реку Сырдарья.
Поливные земли района орошаются также через проведенные каналы от главного канала Достык, который имеет начало в Республике Узбекистан.

Сондай-ақ бұл каналдардан басқа Р-1, К-13, К-13А, К-13-3, К-13-6, К-15, К-18, К-19, К-20, К-21, К-21-9, К-21-1, К-21-4, К-21-2, К-22, К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV және К-34 сияқты ірі каналдары бар. Осы каналдар арқылы ауданның толық суармалы егістік жерлері сумен қамтылады.
Ауыл шаруашылығы:
Ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 152299 гектар.Оның ішінде егістік жерлер 140338 гектар, оның ішінде суармалы егістік 136384 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 802 гектар, жайылымдық 3000 гектар.

Также, кроме этих каналов есть такие крупные каналы, как Р-1, К-13, К-13А, К-13-3, К-13-6, К-15, К-18, К-19, К-20, К-21, К-21-9, К-21-1, К-21-4, К-21-2, К-22, К-24-1-1-1, К-25, К-25-9, К-26, К-28, К-30, К-30а, К-30-ІІ, К-30-ІV және К-34. Через эти каналы все орошаемые поливные земли района полностью обеспечивается водой.
Сельское хозяйство:
Площадь пригодных для сельского хозяйства земель района составляет 152299 гектаров. В том числе угодий 140338 гектаров, в том числе орошаемой пашни 136384 гектаров, многолетних насаждений 802 гектара, пастбищ 3000 гектаров.