Сайрам ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Оңтүстiк Қазақстан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 22-152/VI шешiмi. Оңтүстiк Қазақстан облысының Әдiлет департаментiнде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 4397 болып тiркелдi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Сайрам ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. "Сайрам аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Сайрам ауданының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Сайрам аудандық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С.Омаров
Сайрам аудандық мәслихатының
хатшысы Ж.Сулейменов
Сайрам аудандық мәслихатының
2017 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 22-152/VI шешімімен бекітілген
Сайрам ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары
Осы Сайрам ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Сайрамском районе на 2017-2018 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 21 декабря 2017 года № 22-152/VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 11 января 2018 года № 4397
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Сайрамском районе на 2017-2018 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Сайрамского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направления его копии в бумажном и электронном виде на казахскоми русском языкках в Республиканское государственноепредприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативно правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направления его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории Сайрамского района;
4) размещения настоящего решения на интернет-ресурсе Сайрамского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводиться в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С.Омаров
Секретарь Сайрамского
районного маслихата Ж.Сулейменов
Утвержден
решением Сайрамского
районного маслихата
от 21 декабря 2017 года
№ 22-152/VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Сайрамсском районе на 2017-2018 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сайрамскому району на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар,жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Сайрам ауданы Оңтүстік Қазақстан облысының орта бөлігін алып жатыр. Өзінің өндірістік-экономикалық потенциалымен облыстағы перспективті аудан болып есептеледі.
Аудан халқының тығыздығы жағынан өте үлкен, этнодемографиялық жағдайы күрделі, әрі даму потенциалы аса жоғары көпұлтты аймақ. Бұл аудан бүгінде аумағы 1,15 мың шақырымды қамтитын 11 ауылдық округі, 42 елді мекенді біріктіріп отыр. Көпұлтты ауданда 200,6 мың халық тұрады, бұл жалпы облыс халқының 7,0 пайызын құрайды.
Шығысында-Түлкібас, оңтүстігінде-Төлеби, батыста-Шымкент қаласы, солтүстікте-Бәйдібек, оңтүстік-батыста-Қазығұрт және Ордабасы аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы Ақсу елді мекені.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных,предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Сайрамский район расположен в центральной части Южноказахстансой области. Своим производственно-экономическим потенциалом является одним из перспективных районов области.
Район является одним из многонациональных густонаселенных регионов области со сложным этнодемографическим положением и наилучшим потенциалом развития.
На сегоднящний день территория района составляет 1,15 тыс км объединяющих 42 населенных пункта в 11 сельских округа.
В многонациональном районе проживает 200,6 тыс человек, что составляет 7,0 процента населения области.
На востоке граничит с Тулькубасским, на юге с Толебийским, на западе с г Шымкент, на севере с Байдибекским, на юго-западе с Казыгуртским и Ордабасинскими районами. Районным центром является село Аксу.

Сайрам ауданының барлық жер көлемі 114761 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 87361 гектар, оның ішінде егістік жерлер 59248 гектар, суармалы егістік 17254 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 2727 гектар, шабындық жерлер 42 гектар, жайылымдар 22156 гектар.
Жер санаттары бойынша
- Ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 87361 гектар.
Елді мекендердің жерлері 22411 гектар,
Өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 2254,0 гектар,
Ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 37 гектар,
Орман қорының жерлері 233 гектар,
Су қорының жерлері 114 гектар,
Аудандағы ауыл шаруашылығы жерлерінің басым көпшілігі мемлекеттік емес тұлғалар иелігінде. Яғни, 46137 гектар 8030 шаруа қожалықтарына, 41013 гектар 244 мелекеттік емес заңды тұлғаларға, 129 гектар 12 мемлекеттік заңды тұлғаларға берілген.
Бүгінгі заман талабына сәйкес қалыптасып отырған меншік иелері үшін табиғи жайылымды сақтау мен пайдалану арасындағы қатынасты сақтай отырып, мал шаруашылығын тұрақты дамыту талабы кезек күттірмейтін міндет. Әрине, бұл мәселені шешудің төте жолы - жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту шараларын іске асырып, жайылымдарды тиімді де ұтымды пайдалану болып табылады.
Осыған орай, Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылдың 22 мамырындағы № 152 "Оңтүстік Қазақстан облысында жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту бойынша 2015-2017 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Сайрам аудандық ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімі тарапынан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде аудан аумағындағы төрт түлік малды жайылымдық жерлермен қамтылу денгейіне сараптама жүргізілген.
Қазіргі таңда аудан бойынша ірі қара мал 176146 бас, уақ мал 109883 бас, жылқы 56109 басты құрайды және аталған малдарға барлығы 13 ветеринариялық станциялар, 15 ұсақ малдарды шомылдыру орны, 21 жасанды ұрықтандыру пункттері, 11 биотермиялық шұңқыр салынған.
Әкімшілік бөлінісі: Сайрам ауданының ауыл округтері
Ақбұлақ ауылдық округі
Ақсукент ауылдық округі
Арыс ауылдық округі
Жибек жолы ауылдық округі
Қайнарбұлақ ауылдық округі
Қарабұлақ ауылдық округі
Қарамұрт ауылдық округі
Қарасу ауылдық округі
Құтарыс ауылдық округі
Көлкент ауылдық округі
Манкент ауылдық округі
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Топырағы, өсімдік және жануарлар дүниесі
5 Халқы
6 Ауыл шаруашылығы
7 Әкімшілік бөлінісі
8 Сайрам ауданының ауыл округтері
Табиғаты:
Ауданда туризм және демалыс орындары үшін пайдалануға болатын табиғи ландшафтар мен шырайлы жерлер көп.

Общая площадь земель Сайрамского района составляет 114761 гектар. Площадь земель сельскохозяйственного назначения составляет 87361 гектар, из них пашня 59248 гектар, в т ч пашня орошаемая 17254 гектар, многолетние насаждения 2727 гектар, сенокосы 42 гектар, пастбища 22156 гектар.
По категории земель
-Земли сельскохозяйственного назначения 87361 гектар,
-Земли населенных пунктов 22411 гектар,
-Земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного сельскохозяйственного назначения 2254 гектар,
-Земли особо охраняемых пиродных территорий 37 гектар,
-Земли лесного фонда 233 гектар,
-Земли водного фонда 114 гектар.
Большинство земель сельскохозяйственного назначения района находится в пользовании негосударственных землепользователей, т.е. 46137 гектар используются 8030 крестьянскими хозяйствами, 41013 гектар 244 негосударственными землепользователями, 129 гектар 12 государственными пользователями.
В соответствии требования сегоднящнего времени сохраняя сложившиеся отношения между собственниками по сохранению природных пастбищ требование постоянного развития животноводства является неотложной задачей. Конечно кратчайшее решение этого вопроса является осуществление мероприятий по улучшению состояния пастбищ, эффективного и рационального использования пастбищ.
В связи с этим, в соответствии постановления акимата Южно Казахстанской области от 22 мая 2015 года за № 152 "Об утверждении плана мероприятий по улучшению состояния пастбищ на 2015-2017 года" отделом Земельных отношений Сайрамского района на основании приказа министерства Сельского хозяйства от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" проведена экспертиза уровня обеспечения пастбищами трех видов животных имеющихся на территории района.
На сегоднящний день по району поголовье крупного рогатого скота составляет 176146 голов, мелкорогатого скота 109883 голов, лошадей 56109 голов. Для этого поголовья в районе построено 13 ветеринарных станций, 15 купка мелкорогатого скота, 21 пунктов искусственного осеменения, 11 биотермических котлованов.
Административное деление: Сельские округа Сайрамского района.
Акбулакский сельский округ
Аксукентский сельский округ
Арысский сельский округ
Жибек жолинский сельский округ
Кайнарбулакский сельский округ
Карабулакский сельский округ
Карамуртский сельский округ
Карасусский сельский округ
Кутарысский сельский округ
Колкентский сельский округ
Манкентский сельский округ
Содержание
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Почвенный покров, растительный и животный мир
5 Население
6 Сельское хозяйство
7 Административное деление
8 Сельские округа Сайрамского района
Природа:
Расположенный вдоль Великого шелкового пути Сайрамский район состоит из 11 сельских округов. Численность населения составлет 204,6 тыс человек. Районным центром является село Аксу.
Расстояние до областного центра составляет 7 километров.
В районе имеется множество мест богатых природным ландшафтом пригодных для занятий отдыхом и туризмом.

Соңғы деректерге қарағанда аудан территориясында құстың 267, сүт қоректілердің 52, бауырымен жорғалаушылардың 11, қос мекенділердің 3 және балықтың 5 түрі мекендейді. Шыбын-шіркей, құрт-құмырсқаның 2124 түрлері бар.
Сайрам ауданы өсімдіктер дүниесіне бай. Оның территориясында мүктің 63 қынаның 64-тен астам қозықұйрықтың 235, жоғары сатыдағы өсімдектердің 1312 түрі өседі. Соның ішінде бұтаның 62 түрі, ағаштың 16 түрі кездеседі. Бұл бүкіл Қазақстанның өсімдік құрамының төрттен бірі.
Климаты:
Аудан тау етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 185-200 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдылығы 330-390 мм. Қыс айларында қардың қалындығы 20-30 см-ге барады. Ұзақтығы 120-126 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді. Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады. Ауданның тура ортасынан тау етегінен бастау алатын Ақсу өзені өтеді.
Егін шаруашылығында басты егілетін дәнді дақылдар (бидай, арпа, жүгері), мақсары, көкөніс, бау, жүзім, мал азықтық жоңышқалар.
Аграрлық құрылымында 8030 шаруа қожалығы, 244 өндірістік кооператив пен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және тағы басқа ауыл шаруашылық өнімдерін өндіретін мекемелер жұмыс істейді. Олардың ішінде 2 егін тұқым шаруашылығы, 1 цемент зауыты және бір неше консервілеу зауыты. Бүгінгі таңда Сайрам ауданында алма бау өсірумен айналысатын "Қара казим" ӨК-20 гектар, "Галия", "Сарман тәжі", "Нұрлы жол", "Айша" ШҚ-ры 32,25 гектар, жүзім 98 гектар, интенсивті баумен айналысатын "Dala Fruit" ЖШС-і 211 гектар алма бау өсіріп, бүгінгі таңда жоғары өнім алынуда.
Су қорлары:
Ауданның дамыған гидрографиялық жүйесі бар. Аудан аумағынан өтетін Ақсу, Арыс және Машат өзендері негізгі суландыру көздері болып табылады. Құрамында минералды бай қоспалары бар емдік жылы суы арқылы Республика көлемінде жақсы танымал "Манкент" шипажайы бар.
Сайрам ауданы аумағын ағын сумен барлығы 50 канал қамтамасыз етеді. Бұл каналдардың 43 Сайрам аудандық коммуналдық меншігінде, бұдан бөлек-5 канал жеке меншікте. Сайрам ауданы әкімдігінің "Ақсу" МКК-ның шаруашылығына жалға берілген 43 каналдың жалпы ұзындығы 391,24 шақырым, оның ішінде бетонды канал 6, ұзындығы 51,44 шақырым, жер каналдар 37, ұзындығы 339,8 шақырым. Осы каналдарда 173 су бөлу бекеттері орнатылған. Бұл каналдардың су басы Ақсу, Арыс өзендерінен және кішігірім көл, бұлақтардан басталады. Ақсу өзенінен су бөлетін 2 бөгет Оңтүстік Қазақстан облысы Ауыл шаруашылығы басқармасының "Табиғат қорғау" МКК меншігінде. Арыс өенінде су бөгеті жоқ.
Аудан көлемінде 17254 га суармалы жер көлемі орналасқан.
Өзендер
Аудан көлемінде үлкенді-кішілі 3 өзен бар. Аудан аумағында өзендер таулы аймақтардан бастау алады.

Согласно последним исследованиям на территории района встречаются 267 видов птиц, 52 видов млекопитающих, 11 видов рептилий, 3 вида амфибий и 5 видов рыб, а так же 2124 вида различных насекомых.
Сайрамский район богат растительностью. На его территории прорастают 63 вида мхов, более 64 видов лишайников, 235 видов грибов, 1312 видов растений составляющих одну четвертую часть состава растений всего Казахстана.
Климат:
В агроклиматическом отношении Сайрамский район относится к предгорной зоне. Средняя длительность безморозного периода 185-200 дней. Влажность воздуха 330-390 мм. Высота снежного покрова составляет 20-30 см. Продолжительность зимнего периода составляет 120-126 дней. В почве преобладают темные типичные сероземы.
В природно-хозяйственном отношении относится к подзоне среднеустойчивого багарного земледелия и животноводства. По территории района протекает река Аксу берущая начало с предгорий.
В земледелии основными культурами являются пшеница, ячмень, кукуруза, сафлор, овощи, фрукты, виноград и люцерна.В аграрной структуре работают 8030 крестьянских хозяйств, 244 производственных кооператива и товариществ, а так же другие предприятия занимающиеся производством сельскохозяйственной продукции. Среди них 2 семенным хозяйством, 1 цементный завод и несколько консервных заводов.
На сегоднящний день на территории района занимаются садоводством ПК "Кара казим" на площади 20,0 га, к/х-ва "Галия", "Сарман тажи", "Нурлы жол", "Айша" на площади 32,25 га, виноградарством 98,0 га, а так же занимается интенсивным садоводством и получает высокие урожаи ТОО "Dala Fruit" на площади 211,0 га.
Водный фонд:
В районе развитая гидрогеография. Основными источниками поливной воды являются протекающие по территории района реки Аксу, Арысь и Машат.
Подземные минеральные воды используются хорошо известный в Республике санаторий "Манкент".
Сайрамский район полностью обеспечивают поливной водой 50 каналов, 43 из которых находятся в коммунальной собственности, кроме этого 5 каналов в частной собственности. Протяженность 43 каналов находящихся во временном пользовании РГП "Аксу" составляет 391,24 км, в том числе 6 бетонированных канала протяженностью 51,44 км, 37 земляных канала протяженностью 339,8 км. На этих каналах установлены 173 водораспределительные станции.
Источниками этих каналов являются реки Аксу, Арысь а так же множество небольших водохранилищ и родников. 2 водораспределительные станции расположенные на реке Аксу находятся в ведении РГП "Охрана окружающей среды". На реке Арысь водораспределительных станций нет.
Общая площадь орошаемых земель района составляет 17254,0 гектар.
Реки:
По територии района протекают 3 реки берущие свое начало с гор.

Өзендер: Ақсу өзені-ұзындығы 53 км, Арыс өзені-ұзындығы 37 км, Машат өзені-5 км. Жалпы ұзындығы 95 шақырым
Топырағы, өсімдік және жануарлар дүниесі
Сайрам ауданының топырақ жамылғысы табиғаттың зоналық заңына сәйкес таралатындықтан аумағында биік таулы салқын альпілік топырақтардан бастап тау бөктеріндегі әртүрлі қоңыр және сұр топырақтарға жалғасып жатады.
Өсімдер тау етегінде бетегелі-жусанды дала, тауларында жеміс ағаштары, арша, альпілік шалғын өседі.
Жануарлардан қасқыр, түлкі, қоян, қарсақ, елік, арқар, таутеке, жабайы шошқа, қоңыр, сусар, борсық, тіршілік етеді. Құстардан ұлар, кекілік, бүркіт, шіл, торғайдың көптеген түрлері мекендейді.
Агроклиматтық аймақтары:
Аудан аумағы агроклиматтық жағдайына байланысты таулы аймақтар Тянь-Шань тауының батыс бөлігін қамтиды Агроклиматтық табиғи-шаруашылық жағдайына қарай мынадай:
-тау алды-далалы суармалы аймақ,
-суармалы, орташа тұрақты суармалы және суарылмайтын аймақтық топтарға бөлінеді.
Ауданның су қорының мол және ауа райының жылы болуы егін шаруашылығымен айналысуға ыңғайлы.
Ауданымыз тау алды аймақта суармалы және суарылмайтын жерлерде орналасқан.
Тянь-Шань тауының батыс таулы тізбектері оңтүстік-батысқа қарай созылады. Тау қыраттарында тауаралық аңғарлар мен қазаншұңқырлар кездеседі.
Жер бедері өте күрделі, тау қыраттарын мәңгі мұз жамылған жайылымдар, суармалы жерлер алып жатыр. Теңіз деңгейінен биікте болуы және жер бедерінің күрделігі топырақтың әр түрлілігіне әсер етеді.
Өсімдіктер дүниесі
Аудан өсімдіктер дүниесіне бай. Шығысында Машат шатқалы орналасқан. Оның аумағында мүктің 61, қынаның 58-ден астамы, жоғарғы сатыдағы өсімдіктердің 1400 түрі өседі.
Бұл - бүкіл Қазақстанның өсімдік құрамының төрттен бірі.
Таудағы тоғайларда жапырақты ағаштардан Талас терегі, тал мен қайыңның бірнеше түрлері кездеседі.
Тау беткейлерінде жабайы алма, Түркістан доланасы, жоңғар доланасы кездеседі. Бұта тектестерден ағаштардың 60-тай түрі бар. Олардың ішінде ұшқаттың 8 түрі, итмұрынның 10 түрі, қарақат бұталар көбірек тараған. Сондай-ақ, ақ тікенектің 3 түрі, тобылғының 2 түрі, шиенің 3 түрі бар.
Жем-шөптік, дәрі-дәрмектік, техникалық эфир майы, жеміс беретін өсімдіктер өте көп. Қазақстанда шипалы маңызы бар 3 мың өсімдік түрі болса, оның 100-дейі біздің ауданымыздан табылады. Мұнда әсіресе, емдік қасиеті жоғары қылша, қарандыз, шайқурай сияқты өсімдіктердің қоры көп. Сонымен қатар халық медицинасында талас, уқорғасын, ұсақ гүлді киікоты, жиек жалбыз, құмзере өсімдіктері пайдаланылып келеді.
Сондай-ақ тауға әртүрлі реңді сән беретін қызғалдақ (Грейг, Кауфман) Қызыл кітапқа енген және де құртқашаш, жарықгүл, желайдар, қалампыр сияқты өсімдіктер гүлдеген кезінде маңайды құлпыртып жібереді.
Қызғалдақтардың аттары әлгіндей аталғанымен, олардың о баста осы өңірден таралғаны анықталып отыр.
Ауыл шаруашылығы.
Сайрам ауданы Оңтүстік Қазақстан облысының ірі агроөнеркәсіптік аудандардьң бірі болып саналады. Аудан негізінен ет-сүт, дәнді дақылдар, май өнімдері, жеміс-жидектер, көкініс өнімдерін өндірумен айналысады.

Реки: река Аксу протяженностью 53 км, река Арысь протяженностью 37 км, река Машат протяженностью 5 км. Общая протяженность рек 95 км.
Почвенный покров, растительный и животный мир:
Территория района относится к району горных, волнистых предгорий, изрезаных руслами рек и оврагов. На предгорной волнистой равнине распространены сероземы обыкновенные суглинистые. Сероземы обыкновенные являются плодородными багарными землями пи условии строгого соблюдения агротехники.
Растительность в предгорьях-полыньная степь. В горах растут плодовые и хвойные деревья.
Животный мир района представляют волки, лисы, зайцы, корсаки, елики, архары, горные козлы, дикие кабаны, ондатры, барсуки. Из птиц втречаются улары, кеклики, орлы и множество видов воробьиных.
Агроклиматические зоны:
На агроклиматические условия территории района влияют западные части горных зон Тянь-Шаня.
Агро-климатическая природно-хозяйственная ситуация делятся на :
-орошаемая предгорно-степная зоны,
-орошаемые, умеренно устойчивые орошаемые подгруппы.
В районе достаточное количество водных ресурсов, за счет теплой погоды удобно заниматься земледелием.
Район расположен в предгорной зоне на орошаемых и неорошаемых землях.
Горные цепи Тянь-Шаня тянутся к юго-западу. На горных холмах встречаются встречаются межгорные долины и впадины.
Рельеф очень сложный, орошаемые земли и пастбища расположены на горных холмах под вечным ледником. Высокая расположенность над уровнем моря и сложный рельеф влияет на разновидность почв.
Растительный мир:
Растительный мир района многообразен. В восточной части расположено ущелье Машат. На территории этого ущелья встречаются 61 видов мхов, 58 видов лишайников и более 1400 видов различной растительности, что составляет одну четвертую часть растительного мира Казахстана. На горных низменностях из лиственных деревьев встречаются Таласский тополь и несколько видов ив и берез. На горных склонах дикая яблоня, Туркестанский боярышник, ива, яблони, груши, Таласский тополь и несколько видов берез. В в ложбинах встречаются два вида рябины, клен, боярышник Джунгарского Алатау. Немного 10-20 кустов Алтайского боярышника и Регельной груши. Из кустарниковых деревьев есть 60 видов. Наиболее распространенные кустарники 10 видов шиповника, черная смородина. А также , 3 вида шипов, 2 вида спирея, 3 вида вишни.
Из кустарниковых произрастают 60 видов.
Наиболее распространенные кустарники 10 видов шиповника, черная смородина. Очень много кормовых, лекарственных, техническо - эфирных масленных, плодоносящих растений. В растительном фонде с лечебными свойствами встречаются 3 тысячи видов растений, из них 100 видов встречаются у нас в районе.
Из растений используемых в народной медицине встречаются солодка, зверобой, бук, талас белоостый, мелко цветочный чебрец, душица, обыкновенная мята, занесенные в Красную Книгу виды тюльпанов (Грейг, Кауфман) и разновидности цветов пьянящие своим ароматом во время цветения.
Сельское хозяйство.
Сайрамский район является одним из крупных агропромышленных районов Южно Казахстанской области. Район в основном занимается производством мясо-молочной продукции, выращиванием зерновых, масличных культур а так же садоводством и овощеводством.

Ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 87361 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 59248 гектар, суармалы егістік 17254 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 2727 гектар, шабындық жерлер 42 гектар, жайылымдар 22156 гектар.
Халқымызды азық-түлікпен толық қамтамасыз ету бірінші кезекте , мал шаруашылығы азығының негізі болып табылатын-табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану болып табылады.
Сайрам ауданы мал шаруашылығы дамып келе жатқан өлке. Сондықтан, табиғи жайылымдарды басқару және оларды тиімді пайдалану жөніндегі жоспар-жайылымдарды ұтымды пайдалану, жұртшылық шаруашылық малдарын жемшөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбаудың негізгі мақсаты болып табылады.
Бүгінгі заман талабына сәйкес қалыптасып отырған меншік иелері үшін табиғи жайылымды сақтау мен пайдалану арасындағы қатынасты сақтай отырып,мал шаруашылығын тұрақты дамыту талабы кезек күттірмейтін міндет. Әрине, бұл мәселені шешудің төте жолы – жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту шараларын іске асырып, жайылымдарды тиімді де ұтымды пайдалану болып табылады.

Площадь земель района пригодная к использованию в сельскохозяйственных целях составляет 87361 гектар. В том числе пашня 59248 гектар, в т.ч. пашня орошаемая 17254 гектар, многолетние насаждения 2727 гектар, сенокосы 42 гектар, пастбища 22156 гектар.
Первостепенная задачей является обеспечение народа продуктами питания, а основой обеспечения кормами животноводства является рациональное использование природных пастбищ.
Район является одним из крупных агропромышленых районов области специализирующийся на мясо-молочном животноводстве. План по управлению природными пастбищами и их эффективному использованию, предотвращения процессов деградации является основной целью устойчивого обеспечения потребности в корме животных.
Сохраняя отношения между использованием и охраной природных пастбищ между собственниками постоянное развитие животноводства является неотложной задачей сегоднящнего времени. Одним из главных направлений этого вопроса является реализация мероприятий по улучшению состояния пастбищ и их рациональное использование.

51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
1. Жұртшылық шаруашылығындағы мал өрісін тиімді пайдалану шарасын іске асыру үшін әр үйде ұсталынатын мал басын (сауын малдарын) анықтап елді мекендер шегіндегі ортақ пайдаланудағы жайылымдық жерлерге қалдыру қажет. ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес анықталуы тиіс.
2. Ал, сүт өнімін өндіретін шаруашылықтардағы сауын сиырлар (100-150 ден көп) үшін елді мекен шегінен норматив бойынша жайылымдық жерлерді бөліп беріп, шағын сүт-ет тауарлы фермаларын ұйымдастыру бүгінгі күннің талабы болып отыр.
3. Одан бөлек жұртшылық шаруашылығындағы артық малдарды (бойдақ малдар) шалғай жайылымдарға шығаруды ұйымдастыру арқылы жайылымдарды пайдалану салмағын азайту мақсатында Қайыршақты, Құрмашат тауларындағы жайылымдарға шығарылады
4. Аудан бойынша арнайы жер қорындағы жайылым жерлерімен өз малдарын қамтамасыз етіп,өзге аудандарға жалға беруге мүмкіндігі бар Бәйдібек ауданын атауға болады.
Ал Сайрам ауданы қолданыстағы ортақ пайдаланудағы жайылымдық жерлеріне малдарын қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмауына байланысты (қосымшадағы кестеге сәйкес) мүмкіндігі бар аудандарға бекітіп, қажетті жайылымдық өрістерін бөлу мәселесі-жайылымдық мал жаю салмағын төмендетудің негізгі жолы ретінде ұсынылады.
Жайылымдық жердің мүмкіндігі бар аудандар
Жайылымдық жерге мұхтаж аудандар
Бәйдібек
Сайрам
5. Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрлігіне "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына өзгеріс енгізу үшін ауданымыздың ауыл және поселка әкімдіктерінің топырақ климаттық және метерологиялық жағдайларына байланысты жайылым жерлерінің азықтық массасының шығымдылығы мен желінгіш азықтық үлесін есептей отырып, ауыл және поселка әкімдіктерімен орта есеппен: уақ малға – 2,5 гектар, ірі қара мүйізді малға – 8,0 гектара, жылқыға9,0 гектар болып, нақтыланған ұсыныстары жолданды.
Сайрам ауданы әкімдігінің ұсыныстарымен есептегенде 1185183,5 гектар жайылым керек екендігі анықтылып, ауданымыздағы жалпы жайылым жер көлемін 22036,9 гектар шегергенде 1163146,6 гектар жайылым жерінің жетіспейтіндігі анықталып отыр.
Қорытынды
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Ақбұлақ ауылдық округіндегі мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 13875,0 гектар жайылымдық жерлер қажеттігі анықталды.
Бүгінгі таңда ауыл округіндегі жайылымды тиімді пайдалану мақсатында жалпы қоражайда ұсталатын және жайылымды қажет ететін мал басына шаққандағы жайылымдардың пайдалануы зерделенді.
Ақбұлақ ауыл округі.
Ақбұлақ округінің жалпы жер көлемі 19490 гектарды құрайды. Осы жер учаскелерінің ішінде барлығы 17536 гектар ауыл шаруашылығы мақсатына арналған (оның ішінде егістік 12588 гектар, одан суармалы егістік 1003 гектар, жайылым 4538 гектар, , өзге жер 821 гектар), елді мекен жері 667 гектар. Ауыл шаруашылығы мақсатына арналған жер учаскелері 1 мемлекеттік заңды тұлғаға, 51 шаруа қожалыққа, 4 өндірістік кооперативке тиесілі.
Ақбұлақ ауыл округі Ақбұлақ елді мекенінен құралған және бүгінгі таңда ауыл округінде жалпы 4933 халық қоныстанған. Ауыл округінің орталығы Ақбұлақ елді мекені.
Ауыл округінде бүгінгі таңда 3500 бас ірі қара мал, 1500 бас уақ мал, 360 бас жылқы, және аталған малдарға барлығы 1 ветеринариялық станциясы, 1 ұсақ малдарды шомылдыру орны, 1 жасанды ұрықтандыру пункті, 1 биотермиялық шұнқыр салынған. Сонымен қатар ауыл округінде барлығы 280 пайдаланудағы мал қора бар. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 2117 бас ( 1813 ірі қара, 202 жылқы, 102 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Қалған 3243 бас (1687 ірі қара, 158 жылқы, 1398 уақ мал) жайлымды пайдаланады. Яғни барлығы 2117 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Қ/с
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Ақбұлақ
360
3500
1500
Барлығы:
360
3500
1500
Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәлімет
Қ/с
Ауыл округі
Ветеринариялық станциялар
Ұсақ малдарды шомылдыру орындары
Жасанды ұрықтандыру пунктері
Биотермиялық шұңқырлар
1
Ақбұлақ
1
1
1
1
Барлығы:
1
1
1
1
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы
Қ/с
Ауыл округі
Таулы аймаққа малдардың айдап шығарылу мерзімі
Таулы аймақтан шығарылған малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақбұлақ
Сәуір-Мамыр
Тамыз-Қыркүйек

51-69
Ниже 51
Весна – лето, осень – лето
выше 50
40-50
Ниже 40
Осень
выше 40
30-40
Ниже 30
1. Для реализации мероприятий по эффективному использованию сельскохозяйственного животноводства необходимо подвоно определить количество скота дойного) для выпаса их на пастбщах обшего пользования расположенных вблизи населенных пунктов. Определяется в соответствии приказа министра сельского хозяйства "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую плошадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332.
2. Для хозяйств занимающихся молочным производством поголовье дойных коров которых превышает 100-150 голов обеспечение пастбищами в соответствии нормативов является основной задачей сегоднящнего времени.
3. Кроме этого в целях разгрузки полезной площади пастбищ организован выпас молодняка на отдаленных пастбищах гор Кайыршакты и Курмашат.
4. Районом обеспечившим пастбищами не только полностью свое поголовье но и предоставившее пастбища другим районам можно назвать Байдибекский район.
Сайрамский район в связи с невозможностью обеспечения пастбищами общего пользования поголовье своего скота одним из путей разгрузки полезных площадей пастбищ считает раздел и утверждение пастбищ имеющих возможность на то районов.
Район обеспеченный пастбищами
Район нуждающийся в пастбищах
Байдибекский
Сайрамский
5. Для внесения изменений в приказ министра сельского хозяйства "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую плошадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332 рассчитывая показатели выхода кормовой массы на долю кормов согласно почвенно климатическим и метереологическим условим сельских округов района направляем на утверждение среднюю площадь для мелкорогатого скота 2,5 гектар, для крупно рогатого скота 8,0 гектар, для лошадей 9,0 гектар.
Из этого расчета для удовлетворения пастбищами поголовье скота района необходимы 1185183,5 гектар пастбищ, вычитывая из этой площади имеющуюся площадь 22036,9 гектар получаем фактичски недостающуюся площадь равную 1163146,6 гектар.
Заключение
Рассчитывая нормы полезной нагрузки площадей пастбищ на поголовье скота в соответствии приказа Министра сельского хозяйства "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую плошадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332 по Акбулакскому с/о выявлена недостающаяся площадь пастбищ в количестве 13875,0 гектар. На сегоднящний день для рационального использования пастбищ в сельском округе исследуется использование пастбищ из расчета поголовья скота содержащихся в стойловых условиях и на выпасе.
1. Акбулакский сельский округ
Общая площадь Акбулакского сельского округа составляет 19490 гектар. Из них земли сельскохозяйственного назначения 17536 гектар в т.ч. пашня 12588 гектар, из них орошаемая 1003 гектар, пастбищ 4538 гектар, прочие угодья 821 гектар, земли населенных пунктов 667 гектар.
Акбулакский сельский округ состоит из населенного пункта Акбулак, в котором на сегоднящний день проживают 4933 человек. Центром сельского округа является село Акбулак. В сельского округе на сегоднящний день имеется 2500 голов КРС, 1500 голов мелкорогатого скота, 360 голов лошадей, для которых построено 1 ветеринарная станция, 1 место для купки мелкого скота, 1 пункт искусственного осеменения, 1 биотермический котлован.
На ряду с этим в сельского округе имеются 280 находящиеся в пользовании фермы. Из общего числа скота 2117 голов (1813 крупнорогатый скот, 202 лошади, 102 мелкорогатый скот) содержатся в стойловом условии на откорме, остальные 3243 голов (1687 крупнорогатого скота, 158 лошади, 1398 мелкорогатый скот) пользуются пастбищами. Т.е. 2017 поголовью скота необходимость пастбищ отсутствует.
Данные поголовья скота по видам животных по сельскому округу.
п/н
Населенные пункы
верблюды
лошади
Крупно рогатый скот
Мелкорогатый скот
1
Акбулак
360
3500
1500
всего:
360
3500
1500
Информация о Ветеринарно-санитарных объектах
п/н
Сельский округ
ветеринарные станции
Место для купки мелкого скота
Пункт искусственного осеменения
Биотермические котлованы
1
Ақбұлақ
1
1
1
1
Всего:
1
1
1
1
Ежедневный график использования пастбищ для выпаса и прогона скота
На ряду с этим продолжительность использования пастбищ.
п/н
Сельский округ
Период выгона скота в горные районы
Период возврата скота с горных пастбищ
примечание
1
Акбулак
Апрель-Май
Август-Сентябрь

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына шаққандағы жайылымның қажеттілігі туралы кестесі
Р/с
Елді мекендер
Елді мекендердегі жалпы жайылымның жер көлемі, га
Мал басы мен қажетті жайылымдық жер көлемі,га
Жылқы
Норма, га
Қажетті жайылым , га
Ірі қара мал
Норма га
Қажетті жайылым, га
Уақ мал
Норма,га
Қажетті жайылым, га
Жалпы қажет жайылым жер көлемі, га
Елді мекендердің жалпы жайылыммен қажетті жайылымның айырмасы, (-,+)
1
Ақбұлақ

Таблица показателей необходимых пастбищ в соотношении к поголовью скота в соответствии приказа Министра сельского хозяйства РК "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую плошадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332
п/н
Нас. пункты
Плошадь пастбищ по нас. Пунктам в га
Поголовье скота и площадь необходимых пастбищ,га
Лошади
Норма, га
Площадь необходимых пастбищ ,га
Крупно рогатый скот
Норма га
Площадь необходимых пастбищ,га
Мелкорогатый скот
Норма, га
Площадь необходимых пастбищ,га
Общая площадь необходимых пастбищ ,га
Разница между имеющейся и необходимой площадью пастбищ, (-,+)
1
Акбулак