Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Түлкібас аудандық мәслихатының 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 20/3-06 шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 26 желтоқсанда № 4342 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Түлкібас аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімнің аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы мәслихат шешімі мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Түлкібас ауданының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Түлкібас аудандық мәслихаттың интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолоданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы С.Қынтаев
Аудандық мәслихаттың
хатшысы С.Сейсенбаев
Түлкібас аудандық мәслихатының
2017 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 20/3-06 шешімімен бекітілген
Түлкібас ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспары
Осы Түлкібас ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2017-2018 годы
Решение Тюлькубасского районного маслихата Южно-Казахстанской области от 8 декабря 2017 года № 20/3-06. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 26 декабря 2017 года № 4342. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2017-2018 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Тюлькубасского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения маслихата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение календарных дней после государственной регистрации настоящего решения направление его копии на офиациальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемых на территории Тюлькубасского района;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Тюлькубасского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата С. Кынтаев
Секретарь районного
маслихата С. Сейсенбаев
Утвержден
решением Тюлькубасского
районного маслихата
от 8 декабря 2017 года
№ 20/3-06
План по управлению пастбищами и их использованию в Тюлькубасском районе на 2017-2018 годы
Настоящи План по управлению пастбищами и их использованию по Тюлькубасскому району на 2017-2018 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Түлкібас ауданының барлық жер көлемі 227504 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 151438 гектар, оның ішінде егістік жерлер 6496 гектар, оның ішінде суармалы егістік 14479 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 3630 гектар, шабындық жерлер 3211 гектар, жайылымдық 59510 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 151438 гектар;
елді мекендердің жерлері 20550 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 5415 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 49958 гектар;
орман қорының жерлері 27125 гектар;
су қорының жерлері 143 гектар;
Түлкібас ауданының 6333 гектар жерін Сайрам ауданы пайдалануда.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, к которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных,предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Тюлькубасского района составляет 227504 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 151438 гектар, в том числе пашни 64906 гектар, в том числе 14479 гектар орошаемой пашни, 3630 гектар многолетних насаждений, 3211 гектар сенокосных угодий, пастбищные 59510 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 151438 гектар;
земли населенных пунктов 20550 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 5415 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий 49958 гектар;
земли лесного фонда 27125 гектар;
земли водного фонда 143 гектар;
6333 гектаров земли Тюлькубасского района в эксплуатации Сайрамского района.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Түлкібас ауданда 15 ауылдық округтер, 62 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Ақсу-Жабағылы қорығы Талас Алатауы мен Өгем тауларының солтүстік-батыс сілемдерінде орналасқан.Қорық ерекше қорғалатын аймақ. Оның жалпы көлемі 85754 гектар, екі мемлекетпен Қырғызстан және Өзбекстанмен шектеседі. Қорықтың жері Оңтүстік Қазақстанның Түлкібас, Төле би, Бәйдібек аудандарында жайғасқан.
Климаты:
Аудан тау етегінде орналасқан,суық болмайтын күндері 160-180 күнді құрайды,жылдық ауаның ылғалдылығы 330-390 миллиметр. Қыс айларында қардың қалындығы 50-60 сантиметрге барады. Ұзақтығы 120-126 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді. Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады. Ауданның тура ортасынан тау етегінен бастау алатын Арыс өзені өтеді.
Гидрографиясы:
Аудан көлемінде үлкенді-кішілі 7 өзен бар.Аудан аумағында өзендер таулы аймақтардан бастау алады.

По административно-территориальному делению в Тюлькубасском районе имеются 15 сельских округов, 62 сельских населенных пункта.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Природный заповедник Аксу-Жабаглы расположен на северо-западных склонах Таласского Алатау и Угамских гор. Заповедник является особо охраняемой территорией. Его общая площадь составляет 85754 гектар, граничащими с двумя государствами Кыргызстаном и Узбекистаном. Заповедник расположен в Тюлькубасском, Толебииском, Байдибекском районах Южного Казахстана.
Климат:
Район расположен в предгорьях, 160-180 дней являются теплыми днями,годовая влажность воздуха составляет 330-390 милиметр.В зимний период толщина снега достигает до 50-60 сантиметров. Продолжительность 120-126 дней. Земная кора влажная, светло – серые почвы. Сельское хозяйство района занимается многоотраслевым земледелием и животноводством. По середине района пересекает река Арысь, которая начинается с предгорья.
Гидрография:
Реки: В районе имеется 7 больших и малых рек. Реки начинаются с горных районов.

Өзендер: Арыс өзені-ұзындығы 47 километр, Жабағылы өзені-20 километр, Құлан өзені-15 километр, Көкбұлақ өзені-30 километр, Қайыршақты өзені-20 километр, Қараүңгір өзені-20 километр, Машат өзені-30 километр. Жалпы ұзындығы 182 километр.
Бөгендер мен тоғандар:
"Балақұлан" су қоймасы, сиымдылығы 50 000 м3;
"Долана бұлақ" су бөгені, сиымдылығы 60000 м3;
"Құлан" су қоймасы, сиымдылығы 1700 000 м3;
"Сарытөр" су қоймасы, сиымдылығы 1000000 м3;

Реки: река Арыс - 47 километрм, река Джабаглы - 20 километрм , река Кулан - 15 километрм , река Кокбулак - 30 километрм, река Кайыршакты - 20 километрм , река Караунгир - 20 километр, река Машат - 30 километр. Общая протяженность составляет 182 километр.
Водоемы и пруды:
водохранилище "Балақұлан", емкостью 50 000 м3;
водоем "Долана булак" емкостью 60000 м3;
водохранилище "Кулан", емкостью 1700 000 м3;
водохранилище "Сарытөр", емкостью 1000000 м3;