Өскемен қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 25/5-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 19 қаңтарда № 5441 болып тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты тоқтатылды
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13-баптарына сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Өскемен қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Коротин
Қалалық мәслихатының хатшысы А. Светаш
Қалалық мәслихаттың
2017 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 25/7-VI шешіміне қосымша
Өскемен қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Өскемен қаласы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайлымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсаттарында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по городу Усть-Каменогорску
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 декабря 2017 года № 25/5-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 19 января 2018 года № 5441. Прекращено действие в связи с истечением срока
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2018-2019 годы по городу Усть-Каменогорску согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Коротин
Секретарь городского маслихата А. Светаш
Приложение
к решению
Усть-Каменогорского
городского маслихата
от 26 декабря 2017 года
№ 25/5-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Усть-Каменогорску на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Өскемен қаласында 7 ауылдық елді мекен орналасқан.
Өскемен қаласы аумағының жалпы ауданы 54649 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 21 584,2 га.
Санаттар бойынша жерлердің бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 20 666,5 га;
елді мекендердің жерлері – 20 347 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған өзге де жерлер – 4 524,94 га;
орман қорының жерлері – 0 га;
су қорының жерлері – 177 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 2,0 га;
қордағы жерлер – 8 931,56 га.
Қала аумағының климаты қалыпты түрде құрғақ, қысы салыстырмалы суық, жазы жылы және қалыпты түрде құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -16°С, шілде айында – +18,6°С. Жауынның орташа түсімі – 42 мм, ал жылдық түсімі – 498 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақселеу бетеге және жусан болып табылады.
Топырағы қара топырақты, қара және ашық қызғылт, шағын көлемде тұзды топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 20-62 см.
Қалада 1 мал көміндісі және 5 мал дәрігерлік пунктісі бар.
Қазіргі уақытта Өскемен қаласында мүйізді ірі қара 5890 бас, ұсақ мүйізді мал 8617 бас, 1017 бас жылқы, 15479 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Өскемен қаласы бойынша барлығы 21 584,2 га жайылымдық алқаптар бар. Елді мекендердің жерлерінде 5367,2 га, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 11784,56 га, ал қордағы жерлерде 3 946,44 га жайылымдық алқаптар бар. Шалғайдағы жайылымдық учаскелер Өскемен қаласының аумағында жоқ.
Өскемен қаласында жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты елді мекендердің жанындағы жайылымдардың тапталуы байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде ауыспалы жайылымдар жүйесін енгізу, Өскемен қаласының қордағы жерлерінен жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз етілу үшін мал тоғыту орындары құрылысын, Өскемен қаласында қашырым пункттерінің құрылыстарын жоспарлау.
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Өскемен қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Алқабтар
I
II
III
IV
V
1
2
3
4
5
6
1
Демалыс
Күз
Жаз-күз
Жаз
Көктем-жаз
2
Көктем-жаз
Демалыс
Күз
Жаз-күз
Жаз
3
Жаз
Көктем-жаз
Демалыс
Күз
Жаз-күз
4
Жаз-күз
Жаз
Көктем-жаз
Демалыс
Күз
5
Күз
Жаз-күз
Жаз
Көктем-жаз
Демалыс
Жайылымдық кезеңнің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлеріне, сондай-ақ жайылымдардың өнімділігіне байланысты.

6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Усть-Каменогорске имеются 7 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории города Усть-Каменогорска 54649 га, из них пастбищные земли – 21 584,2 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 20 666,5 га;
земли населенных пунктов – 20 347 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4 524,94 га;
земли лесного фонда – 0 га;
земли водного фонда – 177 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 2,0 га;
земли запаса – 8 931,56 га.
Климат территории города умеренно засушливый, зима сравнительно холодная, лето теплое и умеренно засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -16°С, в июле +18,6°С. Средний размер осадков составляет - 42 мм, а годовой – 498 мм.
Растительный покров города разнообразный. Самые распространенные из них ковыль типчак и полынь.
Почвы черноземные, темно и светлокаштановые, небольшими площадями встречаются засоленные почвы. Толщина плодородной почвы 20-62 см.
В городе действует 1 скотомогильник и 5 ветеринарных пунктов.
В настоящее время в городе Усть-Каменогорске насчитывается крупного рогатого скота 5890 голов, мелкого рогатого скота 8617 голов, 1017 голов лошадей, 15479 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Усть-Каменогорску имеются всего 21 584,2 га пастбищных угодий. В землях населенных пунктов числится 5367,2 га пастбищ, в землях сельскохозяйственного назначения имеются 11784,56 га пастбищ, а в землях запаса имеются 3 946,44 га пастбищных угодий. Отгонные пастбищные участки на территории города Усть-Каменогорска отсутствуют.
В городе Усть-Каменогорске в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях наблюдается сбитость пастбищ возле населенных пунктов.
Для решения этих проблем планируется ввести систему пастбищеооборотов на землях сельскохозяйственного назначения, рационально выделить пастбищные угодья из земель запаса города Усть-Каменогорска.
Также, для обеспечения ветеринарно-санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в городе Усть-Каменогорске.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Усть-Каменогорску
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Годы
Поля
I
II
III
IV
V
1
2
3
4
5
6
1
Отдых
Осень
Лето-осень
Лето
Весна-лето
2
Весна-лето
Отдых
Осень
Лето-осень
Лето
3
Лето
Весна-лето
Отдых
Осень
Лето-осень
4
Лето-осень
Лето
Весна-лето
Отдых
Осень
5
Осень
Лето-осень
Лето
Весна-лето
Отдых
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ.