Глубокое ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 19/3-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 23 қаңтарда № 5466 болып тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты тоқтатылды
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8, 13 баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабына сәйкес, Глубокое аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Глубокое ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Калигожин
Глубокое аудандық
мәслихатының хатшысы
А. Баймульдинов
Глубокое
аудандық мәслихатының
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 19/3-VI шешімімен бекітілген
Глубокое ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспар
Осы Глубокое ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы), осы Жоспардың 1 қосымшасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2018-2019 годы
Решение Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29 декабря 2017 года № 19/3-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 23 января 2018 года № 5466. Прекращено действие в связи с истечением срока
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Глубоковский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Калигожин
Секретарь Глубоковского
районного маслихата
А. Баймульдинов
Утвержден
решением Глубоковского
районного маслихата
от 29 декабря 2017 года
№ 19/3-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, приложение 1 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары, осы Жоспардың 2 қосымшасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы, осы Жоспардың 3 қосымшасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы, осы Жоспардың 4 қосымшасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, осы Жоспардың 5 қосымшасы;
6) ауылдық округтің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, осы Жоспардың 6 қосымшасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі, осы Жоспардың 7 қосымшасы;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік – аумақтық бөлініс бойынша Глубокое ауданы 17 кенттер мен ауылдық округтар, 42 елді мекендерден тұрады.
Аудан аумағының жалпы көлемі 730,200 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер 111305,8 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 193720,02 га;
елді мекен жерлері – 49532 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 7729,55 га;
орман қорының жерлері – 297502 га;
су қорының жерлері – 2900 га;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, приложение 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, приложение 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, приложение 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, приложение 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, приложение 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, приложение 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Глубоковский район состоит из 17 поселков и сельских округов, 42 населенных пунктов.
Общая площадь территории района составляет 730,200 га, из них пастбищные земли – 111305,8 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 193720,02 га;
земли населенных пунктов – 49532 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 7729,55 га;
земли лесного фонда – 297502 га;
земли водного фонда – 2900 га;

қордағы жерлер – 35133,43 га.
Ауданның климаты күрт континенталды. Аудан шегінде үш табиғи - климаттық аймақтарға бөлінген: олар – тау бөктері - қалыпты ылғалды жазық дала, таулы шалғынды – жазық дала, таулы орманды жазық дала, оларлың климаттық жағдайлары мал шаруашылығымен айналысуға мүмкіндік береді.
Ауданның өсімдік жамылғысы алуан түрлі, ең кең таралған учаскелері әртүрлі биік дақыл өсімдіктермен көмкерілген. Бұл шалғындықта өсетін кәдімгі өсімдік дақылдар: қара бүлдірген, шалғын жалбызы және көптеген шөптердің түрлері болып табылады. Оңтүстік және оңтүстік–шығыс экспозициясы, әдетте, жақсы қыздырады. Биігірек және жартасты беті алуан түрлі шөпке басым тау-дала өсімдігімен көмкерілген: бетеге, боз селеу, қызыл жусан.
Ауданның топырақ жамылғысы оңтүстік қара топырақ болып келеді, солтүстік-шығысқа ауысу барысында кәдімгі қара топыраққа ауысады. Осындай жамылғылар екі вертикалдық табиғи аймақтарда кездеседі: таулы орман-шабындық-дала, таулы және тау бетегесі жазық дала.
Ауданда 13 ветеринарлық пункттері, 14 мал қорымдары жұмыс істейді.
Қазіргі уақытта ауданда 20902 бас ірі қара, 14964 бас ұсақ мал, 2912 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюмен қамтамасыз ету үшін аудан бойынша барлығы 111305,8 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекендердің шегіндегі 26665,80 га жайылымдар есепте тұр, қордағы жерлерде 14589,94 га жайылымдық алқаптар бар.
Жайылымдардың көпжылдығы мен жоғары өнімділігін сақтау үшін жылдар бойындағы белгілі реттілікті ұстанып, жайылым айналымының жүйесін енгізу қажет.
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік –аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
2018-2019 жылдарға арналған
Глубокое ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
1 қора
2 қора
3 қора

земли запаса – 35133,43 га.
Климат района резко континентальный. В пределах района выделены три природно - климатические зоны: предгорно - степная умеренно влажная, горная лугово-степная, горная лесостепная, климатические условия которых позволяют заниматься животноводством.
Растительный покров района разнообразный, самые распространенные участки заняты высокотравным злаковым разнотравьем. Обычными растениями этих лугов являются злаки: ежа сборная, мятлик луговой, и многочисленные виды разнотравья. Склоны южной и юго-восточной экспозиции, обычно хорошо прогреваемые. Более крутые и закамененные склоны занятые горно-степной растительностью с преобладанием разнотравья: типчака, тырсы, ковыля красного.
Почвенный покров района предоставлен черноземами южными, которые сменяются черноземами обыкновенными, по мере продвижения на северо-восток. Такой покров чаще всего встречается в двух вертикальных природных зонах: горной лесо-луговой-степной, горной и предгорной степной.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов и 14 скотомогильников.
В настоящее время в районе насчитывается крупного рогатого скота 20902 головы, мелкого рогатого скота 14964 головы, 2912 голов лошадей.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных по району имеются всего 111305,8 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 26665,80 га пастбищ, в землях запаса имеются 14589,94 га пастбищных угодий.
Для сохранения долголетия и высокой продуктивности пастбищ необходимо вводить систему пастбищеоборота с использованием их в определенной последовательности по годам.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Схема
размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Глубоковскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график
использования пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3

2018
Маусымның басы Мамыр - маусым
Маусымның ортасы шілде – тамыз
Маусымның соңы Қыркүйек - қазан
2019
Маусымның соңы Қыркүйек - қазан
Маусымның басы Мамыр - маусым
Маусымның ортасы шілде – тамыз

2018
Начало сезона Май-июнь
Середина сезона Июль-август
Конец сезона Сентябрь-октябрь
2019
Конец сезона Сентябрь-октябрь
Начало сезона Май-июнь
Середина сезона Июль-август