"Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 6 наурыздағы Зайсан аудандық мәслихатының №23-2 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2017 жылғы 6 маусымдағы № 13-2 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 21 маусымда № 5091 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 6 наурыздағы Зайсан аудандық мәслихатының № 23-2 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 3217 нөмірімен тіркелген,Зайсан аудандық "Достық" газетінің 2014 жылғы 12 сәуіріндегі № 29 санында жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
4 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.";
6 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуметтік көмек алушылар санатының тізбесі:
1) жетім балалар;
2) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
3) қадағалаусыз қалған, оның ішінде девианттық мінез-құлықты кәмелетке толмағандар;
4) ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарындағы кәмелетке толмағандар;
5) туғаннан үш жасқа дейінгі бастапқы психофизикалық дамуы мүмкіндіктерінің шектелген балалар;
6) дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуы бар адамдар;
7) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігі шектелген адамдар;
8) жасының егде тартуына байланысты, ауруы және (немесе) мүгедектігі салдарынан өзіне-өзі күтім жасай алмайтын адамдар;
9) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соқтырған қатыгездікке ұшыраған адамдар;

О внесении изменений в решение Зайсанского районного маслихата от 6 марта 2014 года № 23-2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 6 июня 2017 года № 13-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 21 июня 2017 года № 5091
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" маслихат Зайсанского района РЕШИЛ:
1. Внести в решение Зайсанского районного маслихата от 6 марта 2014 года № 23-2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3217, опубликовано в районной газете "Достық" 12 апреля 2014 года № 29) следующие изменения:
В правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных указанным решением:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Перечень категорий получателей социальной помощи:
1) дети сироты;
2) дети, оставшиеся без попечения родителей;
3) безнадзорные несовершеннолетние, в том числе с девиантным поведением;
4) несовершеннолетние, находящиеся в образовательных учреждениях особого режима;
5) дети от рождения до трех лет с ограниченными возможностями раннего психофизического развития;
6) лица, со стойкими нарушениями функции организма, обусловленными физическими и (или) умственными возможностями;
7) лица ограниченные в жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
8) лица неспособные к самообслуживанию, в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности;
9) лица, подвергшиеся жестокому обращению, приведшему к социальной дезадаптации и социальной депривации;

10) баспанасыз (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар) адамдар;
11) бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар;
12) пробация қызметінің есебіндегі адамдар;
13) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зиян келген адамдар (отбасылар) не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
14) Жан басына шаққандағы орташа табысы жергілікті өкілді органдар белгілейтін ең төменгі күн көріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын адамдар.";
10 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша Зайсан аудан әкімдігі бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.";
11 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11.Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:";
13 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13.Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.".
14 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына" 2, 3 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.";
19 – тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 15 және 16 тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.".

10) бездомные (лица без определенного места жительства);
11) лица, освобожденные из мест лишения свободы;
12) лица, находящиеся на учете службы пробации;
13) лица (семьи) получившие ущерб вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболеваний;
14) лица со среднедушевым доходом, не превышающим порога, установленного местным представительным органом в кратном отношении к прожиточному минимуму.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому Зайсанским районным акиматом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 и направляет их в уполномоченный орган или акиму сельского округа.
Аким сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима сельского округа.".

2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Р. Тауасаров.
Аудандық мәслихат хатшысы Д. Ыдырышев

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Р. Тауасаров
Секретарь районного маслихата Д. Ыдырышев