Теректі ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2017 жылғы 9 қарашадағы № 16-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 қарашада № 4968 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2018 жылғы 6 қыркүйектегі № 25-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 06.09.2018 № 25-3 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес Теректі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Теректі ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Теректі аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (В. Мустивко) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы В.Галкин
Аудандық
мәслихат хатшысы
Ә.Нұрғалиев
2017 жылғы 9 қарашадағы
№16-1
Теректі аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілді
Теректі ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Теректі ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2018-2019 годы
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 9 ноября 2017 года № 16-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 29 ноября 2017 года № 4968. Утратило силу решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 6 сентября 2018 года № 25-3.
Сноска. Утратило силу решением Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.09.2018 № 25-3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Теректинского районного маслихата (В. Мустивко) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии В.Галкин
Секретарь
районного маслихата
А. Нургалиев
Утвержден
решением Теректинского
районного маслихата
от 9 ноября 2017 года №16-1
План по управлению пастбищами и их использованию
по Теректинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша ауданда 15 ауылдық округтер, 52 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Теректі ауданының жалпы көлемі 794814 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-419913 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 461508 га;
елді мекендердiң жерлері – 84534 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 4130 га,
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер – 27 га;
орман қорының жерлер – 38766 г
су қорының жерлері – 27277 га;
босалқы жерлер – 178572 га.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в районе имеются 15 сельских округов, 52 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Теректинского района 794814 га, из них пастбищные земли – 419913 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 461508 га;
земли населенных пунктов – 84534 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4130 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 27 га;
земли лесного фонда – 38766 га
земли водного фонда – 27277 га;
земли запаса – 178572 га.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық түсімі 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Қазіргі уақытта ауданында барлық санаттағы шаруашылықтарда 48211 бас мүйізді ірі қара, 85044 бас ұсақ мүйізді мал (қой, ешкілер), 11544 бас жылқы, 1 бас түйе және 50490 құс бар.
Ауданда 7 мал дәрігерлік пункті, 7 қолдан ұрықтандыру пункті және 19 мал көмінділері бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Теректі ауданы бойынша барлығы 419913 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 75309 га жайылым саналады, босалқы қордағы жерлерде 127286 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде мал басының өсуіне байланысты 295516 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, сонымен қатар, шаруа қожалықтарына және жеке шаруашылықтарға қосымша 168230 га жайылымдық алқаптар қажет.
Бұл мәселелерді шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Теректі ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Сонымен бірге, ветеринариялық–санитарлық объектілермен қамтамасыз ету үшін аудан бойынша мал тоғыту орындары құрылысын, Ақсуат, Богдановка, Долинное, Покатиловка, Новопавловка, Шаған, Ақжайық және Шалқар ауылдық округтерінде қолдан ұрықтандыру пункттерінің құрылыстарын салу жұмыстарын жоспарлау.
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Теректі ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі
күнтізбелік графигі
Реттік саны
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға
малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақсуат
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Богдановка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Долин
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Новопавловка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Покатиловка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Подстепное
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Приречное
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Ұзынкөл
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Федоровка
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Шаған
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Ақжайық
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Ақсоғым
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Аңқата
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
14
Шағатай
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
15
Шалқар
Мамырдың бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14;-35°С, в июле +24;+38°С. Средний размер осадков составляет -30 мм, а годовой- 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В настоящее время по району по всем категориям хозяйств имеются 48211 голов крупного рогатого скота, 85044 голов мелкого рогатого скота (овец, козы), 11544 голов лошадей, 1 голова верблюда и 50490 птиц.
В районе действуют 7 ветеринарных пунктов, 7 пунктов для искусственного осеменения и 19 скотомогильников.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Теректинскому району имеются всего 419913 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 75309 га пастбищ, в землях запаса имеются 127286 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота ощущается недостаток 295516 га пастбищных угодий, также крестьянским хозяйствам и личным подворьям необходимо дополнительно 168230 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Теректинского района.
Также, для обеспечения ветеринарно – санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных по всему району, строительство пунктов осеменения в Аксуатском, Богдановском, Долинском, Покатиловском, Новопавловском, Чаганском, Акжаикском и Шалкарском сельских округах.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Схема (карта)
расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Схема
доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Схема
перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Схема
Размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельского округа
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график
по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Порядковый номер
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Аксуатский
Первая половина мая
Вторая декада октября
2
Богдановский
Первая половина мая
Вторая декада октября
3
Долинский
Первая половина мая
Вторая декада октября
4
Новопавловский
Первая половина мая
Вторая декада октября
5
Покатиловский
Первая половина мая
Вторая декада октября
6
Подстепновский
Первая половина мая
Вторая декада октября
7
Приреченский
Первая половина мая
Вторая декада октября
8
Узункульский
Первая половина мая
Вторая декада октября
9
Федоровский
Первая половина мая
Вторая декада октября
10
Чаганский
Первая половина мая
Вторая декада октября
11
Акжаикский
Первая половина мая
Вторая декада октября
12
Аксогумский
Первая половина мая
Вторая декада октября
13
Анкатинский
Первая половина мая
Вторая декада октября
14
Шагатайский
Первая половина мая
Вторая декада октября
15
Шалкарский
Первая половина мая
Вторая декада октября
Всего

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі –жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
РФ - Ресей Федерациясы;
а/о - ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
РФ –Российская Федерация;
с/о - сельский округ.