Зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмi нысанын және оны жүргiзу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16360 болып тіркелді.
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексi 460-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмi нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн жүргiзу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 356 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6386 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 24 тамыздағы № 342-343 (26186) жарияланған);
2) "Зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 356 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10224 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2015 жылғы 13 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении формы и Правил ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2018 года № 16360.
В соответствии с пунктом 2 статьи 460 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 356 "Об утверждении Правил ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6386, опубликованный 25 августа 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 224 (26285));
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 599 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 356 "Об утверждении Правил ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10224, опубликованный 13 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 109 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмi
ЗМО* кедендік тізілім бойынша тіркеу нөмірі
Зияткерлік меншік объектісінің атауы, (түрі, бейнесі)
Тауарлардың атауы, ТҚХЖ* бойынша тауарлардың классы/ ЕАЭО СЭҚ ТН* тауарлардың коды
Құқық иеленушi туралы мәліметтер
Қорғау құжатының атауы, нөмірі және берілген күні
Зияткерлік меншік объектісінің қорғау мерзімі
Құқық иеленушінің сенімді тұлғалары туралы мәліметтер
Комитеттің аумақтық органдарына зияткерлік меншік объектісінің ЗМО кедендік тізіліміне енгізілгені туралы хаттың нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
* ТҚХЖ – Тауар мен қызметтің халықаралық жіктеу;
* ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одағының сыртқыэкономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы;
* ЗМО – зияткерлік меншік объектісі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 109 бұйрығына
2-қосымша
Зияткерлiк меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн жүргiзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зияткерлік меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн жүргiзу қағидалары 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 460-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және зияткерлік меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмiн (бұдан әрi – ЗМО кедендік тізілімі) жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
2-тарау. Зияткерлік меншiк объектiлерiнің кедендік тiзiлiмін жүргiзу
2. Зияткерлік меншік объектілері Кодексі 460-бабының 2-тармағымен бекітілген шарттар сақталған жағдайда кеден ісі саласындағы уәкілетті органымен (бұдан әрі – уәкілетті орган) шешім қабылдағаннан кейін ЗМО кедендік тізілімге енгізуге жатады.
3. ЗМО кедендік тiзiлiмі осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша электронды түрде жүргiзiледi.
4. ЗМО кедендік тiзiлiміне мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
ЗМО кедендік тізілімі бойынша тіркеу нөмірі;
зияткерлік меншік объектісінің түрі (түрі, сипаттамасы, бейнесі);
тауардың атауы, қорғау құжатына сәйкес тауарлардың және қызметтердің халықаралық сыныптамасы бойынша тауарлардың классы, Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша бірінші алты таңба деңгейіндегі тауарлар коды;
құқық иеленушi туралы мәліметтер (ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген ұйымның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын растайтын құжатта көрсетілсе), орналасқан жері, почталық мекенжайы, телефоны, факсы, электрондық мекенжайы);
қорғау құжатының атауы, нөмірі және берілген күні;
зияткерлік меншік объектісіне қорғау мерзімі;
құқық иеленушінің оның мүдделерін сенімхат бойынша немесе лицензиялық шарттың негізінде білдіретін сенімді тұлғалары туралы мәліметтер (ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетілген заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын растайтын құжатта көрсетілсе), орналасқан жері, почталық мекенжайы, телефоны, факсы, электрондық мекенжайы);
уәкілетті органның аумақтық органдарына зияткерлік меншік объектісінің ЗМО кедендік тізіліміне енгізілгені туралы хаттың нөмірі мен күні.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 109
Форма
Таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности
Регистрационный номер по таможенному реестру ОИС*
Наименование объекта интеллектуальной собственности (вид, изображение)
Наименование товаров, класс товаров по МКТУ*/ код товаров по ТН ВЭД ЕАЭС*
Сведения о правообладателе
Название, номер и дата охранного документа
Срок защиты на объект интеллектуальной собственности
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Сведения о доверенных лицах правообладателя
Номер и дата письма в территориальные органы о включении объекта интеллектуальной собственности в таможенный реестр ОИС
7
8
Примечание:
* МКТУ – Международная классификация товаров и услуг;
* ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
* ОИС – объект интеллектуальной собственности.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 109
Правила ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 460 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее - Кодекс) и определяют порядок ведения таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности (далее – таможенный реестр ОИС).
Глава 2. Ведение таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности
2. Объекты интеллектуальной собственности подлежат включению в таможенный реестр ОИС после принятия положительного решения уполномоченным органом в сфере таможенного дела (далее – уполномоченный орган) при соблюдении условий, установленных пунктами 3 и 4 статьи 461 Кодекса.
3. Таможенный реестр ОИС ведется в электронном виде по форме, утвержденной настоящим приказом.
4. В таможенный реестр ОИС вносятся следующие данные:
регистрационный номер по таможенному реестру ОИС;
наименование (вид, изображение) объекта интеллектуальной собственности;
наименование товаров, класс товаров по международной классификации товаров и услуг, согласно охранному документу, код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза на уровне первых шести знаков;
сведения о правообладателе (наименование организации с указанием организационно-правовой формы или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, место нахождения, почтовый адрес, телефон, факс, электронный адрес);
название, номер и дата охранного документа;
срок защиты на объект интеллектуальной собственности;
сведения о доверенных лицах правообладателя, представляющих его интересы по доверенности либо на основании лицензионного договора (наименование юридического лица с указанием организационно-правовой формы или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, местонахождение, почтовый адрес, телефон, факс, электронный адрес);
номер и дата письма уполномоченного органа в территориальные органы государственных доходов (далее – территориальные органы) о включении объекта интеллектуальной собственности в таможенный реестр ОИС.

5. ЗМО кедендік тізілімі бойынша тіркеу нөмірі мынадай түрде қалыптастырылады:
00000/ХХ - ККААЖЖ,
мұнда: 00000 – оның түріне қарамастан зияткерлік меншік объектісіне берілетін жазбаның бес таңбалы реттік нөмірі;
ХX – зияткерлік меншік объектісінің түрі:
АҚ – авторлық құқық объектісі;
СҚ – сабақтас құқық объектісі;
ТБ – тауар белгісі (қызмет көрсету таңбасы);
ЖА – тауарлар шығарылған жерінің атауы;
ЖЖККАА – зияткерлік меншік объектісін кедендік тізілімге енгізу жылының күні, айы, соңғы цифрлары.
6. Зияткерлік меншік объектісін ЗМО кедендік тізіліміне енгізгеннен кейін, уәкілетті орган жазбаша және/немесе электрондық нысанда үш жұмыс күні ішінде құқық иеленушіне немесе оның мүдделерін білдіретін адамға, сондай-ақ аумақтық органдарына ЗМО кедендік тізіліміне зияткерлік меншік объектісі енгізілгені туралы хабардар етеді.
7. Уәкілетті орган зияткерлік меншік объектісі бойынша мәліметтерді ЗМО кедендік тізіліміне енгізеді және оның жариялануын, оның ішінде ресми интернет-ресурста, уәкілетті органның веб-порталында жариялануын қамтамасыз етеді.
8. Зияткерлік меншік объектісі Кодексі 463-бабының 1-тармағына сәйкес ЗМО кедендік тізілімінен шығарылған жағдайда уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқық иеленушіне немесе оның мүдделерін білдіретін адамға, сондай-ақ аумақтық органдарына зияткерлік меншік объектісінің ЗМО кедендік тізілімінен шығарылғаны туралы жазбаша және/немесе электрондық түрде хабардар етеді.
9. Уәкілетті орган ЗМО кедендік тізілімі бойынша шығарылған тіркеу нөмірінің жолында ЗМО кедендік тізілімінен зияткерлік меншік объектісінің шығарылғаны туралы бұйрықтың нөмірін және күнін ЗМО кедендік тізіліміне енгізеді.
10. Зияткерлік меншік объектісіне қорғау мерзімін ұзарту кезінде, сондай-ақ, ЗМО кедендік тізіліміне өзгерістер енгізу кезінде уәкілетті орган зияткерлік меншік объектісіне қорғау мерзімін ұзарту, ЗМО кедендік тізіліміне жаңартылған қорғау мерзімін және/ немесе өзгерістер енгізгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқық иеленушіне немесе оның мүдделерін білдіретін адамға, аумақтық органдарына жазбаша және/немесе электрондық түрде хабардар етеді.

5. Регистрационный номер по таможенному реестру ОИС формируется в следующем виде:
00000/ХХ - ДДММГГ,
где 00000 – пятизначный порядковый номер записи, присваиваемый объекту интеллектуальной собственности в нарастающем порядке независимо от его вида;
XX – вид объекта интеллектуальной собственности:
АП – объект авторского права;
СП – объект смежных прав;
ТЗ – товарный знак (знак обслуживания);
НП – наименование места происхождения товаров;
ДДММГГ – день, месяц, последние цифры года включения объекта интеллектуальной собственности в таможенный реестр.
6. После включения объекта интеллектуальной собственности в таможенный реестр ОИС, уполномоченный орган в письменной и/или электронной форме в течение трех рабочих дней уведомляет правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя, а также территориальные органы о включении объекта интеллектуальной собственности в таможенный реестр ОИС.
7. Уполномоченный орган вносит в таможенный реестр ОИС данные по объекту интеллектуальной собственности и обеспечивает его опубликование на официальном интернет-ресурсе, веб-портале уполномоченного органа.
8. В случае исключения объекта интеллектуальной собственности из таможенного реестра ОИС в соответствии с пунктом 1 статьи 463 Кодекса уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия решения об исключении объекта интеллектуальной собственности из таможенного реестра ОИС в письменной и/или электронной форме уведомляет правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя, а также территориальные органы – об исключении объекта интеллектуальной собственности из таможенного реестра ОИС.
9. Уполномоченный орган вносит в строке исключенного регистрационного номера по таможенному реестру ОИС номер и дату приказа об исключении объекта интеллектуальной собственности из таможенного реестра ОИС.
10. При продлении срока защиты на объект интеллектуальной собственности, а также при внесении изменений в таможенный реестр ОИС уполномоченный орган в письменной и/или электронной форме в течение 3 (трех) рабочих дней после внесения обновленного срока защиты и/или изменений в таможенный реестр ОИС уведомляет правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя, а также территориальные органы.