Консультациялар жүргізу қағидаларын және мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 наурызда № 16552 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 65-бабы 15-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Консультациялар жүргізу қағидалары және мерзімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 264 бұйырығымен
бекітілген
Консультациялар жүргізу қағидалары және мерзімі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Консультациялар жүргізу қағидалары және мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 65-бабы 15-тармағына сәйкес әзірленді және әкелінетін тауарлардың Кодекстің 68 және 69-баптарына жауап беретін кедендік құнын айқындау үшін құндық негізді негіздеп таңдау мақсаттарында мемлекеттік кірістер органы мен декларанттың арасында консультациялар жүргізу тәртібін және мерзімін айқындайды.
2. Консультацияларды жүргізген кезде мемлекеттік кірістер органы мен декларант коммерциялық құпия туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы сақталған жағдайда өздерінің қолда бар ақпаратпен алмаса алады.

Об утверждении Правил и сроков проведения консультаций
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2018 года № 16552.
В соответствии с пунктом 15 статьи 65 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки проведения консультаций.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра
финансов Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 264
Правила и сроки проведения консультаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проведения консультаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 15 статьи 65 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок и сроки проведения консультаций между органом государственных доходов и декларантом в целях обоснованного выбора стоимостной основы для определения таможенной стоимости ввозимых товаров, отвечающей статьям 68 и 69 Кодекса.
2. При проведении консультаций орган государственных доходов и декларант обмениваются имеющейся у них информацией при условии соблюдения законодательства Республики Казахстан о коммерческой тайне.

3. Мемлекеттік кірістер органдары коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты заңсыз таратқаны және (немесе) пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікте болады, ал осындай тарату және (немесе) пайдалану нәтижесінде декларантқа келтірілген залал Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өтелуге жатады.
2-тарау. Консультациялар жүргізу тәртібі және мерзімі
4. Мемлекеттік кірістер органы мен декларант арасындағы консультациялар, егер мемлекеттік кірістер органы тауарлардың кедендік құнын Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес айқындаған жағдайда, тауарларды кедендік декларациялау кезінде олар шығарылғанға дейiн де, шығарылғаннан кейiн де жүргізіледі.
5. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы ақпараттық жүйе арқылы немесе жазбаша нысанда декларантты тауарларды кедендік тазарту сатысында не кедендік тексеруді жүргізу барысында консультациялардың жүргізілуі және осындай консультациялар шеңберінде декларантта қолда бар құжаттамалық расталған бағаланатын тауарларға біртекті немесе бірдей бағаланатын тауарлармен жасалатын мәмiленің құны туралы мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді ұсыну мүмкіндігі туралы хабардар етеді. Сонымен қатар мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы бағаланатын тауарларға біртекті немесе бірдей бағаланатын тауарлармен жасалатын мәмiленің құны туралы ақпарат болған кезде осындай ақпаратты декларантқа жолдайды.
6. Декларант Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес тауарлардың кедендік құнын айқындауға мүмкіндік беретін мәліметтер бар болған кезде осы ақпаратты электрондық немесе жазбаша нысанда мемлекеттік кірістер органына бір жиынтықпен (бір мезгілде) Кодекстің 193-бабына сәйкес тауарлардың шығару мерзімінен кешіктірмейтін не Кодекстің 417 және 418-баптарына сәйкес кедендік тексеру жүргізу мерзімінен кешіктірмейтін мерзімде табыс етеді.
Егер осындай мәліметтер ұсына алмайтын және (немесе) жоқ болған жағдайда, декларант мемлекеттік кірістер органды осындай мәліметтердің жоқтығы туралы Кодекстің 193-бабына сәйкес тауарлардың шығару мерзімінен кешіктірмейтін мерзімде не Кодекстің 417 және 418-баптарына сәйкес кедендік тексеру жүргізу мерзімінде хабарлайды.
7. Декларанттан алынған бағаланатын тауарларға біртекті немесе бірдей бағаланатын тауарлармен жасалатын мәмiленің құны туралы мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді қолдану мүмкін болған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы оларды Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде назарға және есепке алады.

3. Органы государственных доходов несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за незаконное распространение и (или) использование информации, составляющей коммерческую тайну, а ущерб, причиненный декларанту в результате такого распространения и (или) использования, подлежит возмещению в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок и сроки проведения консультаций
4. Консультации между органом государственных доходов и декларантом проводятся при таможенном декларировании товаров как до, так и после их выпуска в случае, если органом государственных доходов таможенная стоимость товаров определяется в соответствии со статьями 68 и 69 Кодекса.
5. Должностное лицо органа государственных доходов извещает декларанта посредством информационной системы или в письменной форме о возможности проведения консультаций на этапе таможенной очистки товаров либо в ходе проведения таможенной проверки и представления в рамках таких консультаций имеющихся у декларанта документально подтвержденных сведений о стоимости сделок с идентичными оцениваемым или однородными с оцениваемыми товарами, в том числе письменных пояснений. Одновременно должностное лицо органа государственных доходов при наличии информации о стоимости сделок с идентичными оцениваемым или однородными с оцениваемыми товарами направляет такую информацию декларанту.
6. Декларант, при наличии сведений, позволяющих определить таможенную стоимость товаров в соответствии со статьями 68 и 69 Кодекса, представляет в электронной или письменной форме данную информацию в орган государственных доходов одним комплектом (одновременно) в срок не позднее срока выпуска товаров в соответствии со статьей 193 Кодекса либо не позднее срока проведения таможенной проверки в соответствии со статьями 417 и 418 Кодекса.
В случае, если такие сведения не могут быть представлены и (или) отсутствуют, декларант информирует орган государственных доходов об отсутствии таких сведений в срок не позднее срока выпуска товаров в соответствии со статьей 193 Кодекса либо в сроки проведения таможенной проверки в соответствии со статьями 417 и 418 Кодекса.
7. В случае возможности применения сведений, полученных от декларанта о стоимости сделок с идентичными оцениваемым или однородными с оцениваемыми товарами, в том числе письменных пояснений, должностное лицо органа государственных доходов принимает их во внимание и учитывает при определении таможенной стоимости товаров в соответствии со статьями 68 и 69 Кодекса.

8. Егер, декларанттан алынған бағаланатын тауарларға біртекті немесе бірдей бағаланатын тауарлармен жасалатын мәмiленің құны туралы мәліметтерді, оның ішінде жазбаша түсіндірмелерді, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Кодекстің 68 және 69-баптарына сәйкес тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде қолданыла алмаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тауарлардың кедендік құнына қатысты шешімді оның иелігінде бар мәліметтер негізінде қабылдайды және бұл туралы ақпараттық жүйе арқылы немесе жазбаша нысанда декларантты хабардар етеді. Бұл ретте консультация аяқталған деп есептеледі.
9. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген мерзімде декларант сұрау салған мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тауарлардың кедендік құнына қатысты шешімді оның иелігінде бар мәліметтердің негізінде қабылдайды. Бұл ретте консультация аяқталған деп есептеледі.

8. В случае, если сведения, полученные от декларанта о стоимости сделок с идентичными оцениваемым или однородными с оцениваемыми товарами, в том числе письменные пояснения, не могут быть применены должностным лицом органа государственных доходов при определении таможенной стоимости товаров в соответствии со статьями 68 и 69 Кодекса, должностное лицо органа государственных доходов принимает решение в отношении таможенной стоимости товаров на основе имеющихся в его распоряжении сведений и информирует об этом декларанта посредством информационной системы или в письменной форме. При этом консультация считается завершенной.
9. В случае не представления декларантом запрошенных сведений в срок, указанный в пункте 6 настоящих Правил, должностное лицо органа государственных доходов принимает решение в отношении таможенной стоимости товаров на основе имеющихся в его распоряжении сведений. При этом консультация считается завершенной.