Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16596 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 87-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 416-бабының 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.04.2021 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 ақпандағы
№ 321 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 87-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 416-бабының 11-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16596.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 87 и пунктом 11 статьи 416 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 07.04.2021 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан от
28 февраля 2018 года № 321
Правила
регистрации в качестве пользователей информационной системы органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 87 и пунктом 11 статьи 416 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.04.2021 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері (бұдан әрі –МКО АЖ) арқылы тауарлардың кедендік декларациялауы жүзеге асырылатын веб-технологияларды қолдана отырып іске асырылады.
3. МКО АЖ-де ішкі және сыртқы модульдер бар.
4. МКО АЖ-гі ішкі модуль кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың және (немесе) сыртқы экономикалық қызметтердің субъектілері, оның ішінде уәкілетті экономикалық операторлар үшін қол жетімділіктері шектеулі болып табылады.
5. МКО АЖ сыртқы модулі жалпыға бірдей қолжетімді болып табылады.
6. МКО АЖ сыртқы порталы МКО АЖ жүйесі пайдаланушыларының тіркеуін қамтамасыз етеді.
7. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінің пайдаланушысы ретінде тіркелу тәртібі
8. Жаңа пайдаланушыларды тіркеу, егер МКО электрондық ресурстарына қол жетімділіктің ішкі қағидаларында өзгеше белгіленбесе, интернетке шыға алатын құрылғыдан МКО АЖ сыртқы модулінде Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының (бұдан әрі – ЭЦҚ ҰКО) электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы дербес жүргізіледі.
9. МКО АЖ сыртқы модулінде тіркеу рәсімін өткен кезде:
1) пайдаланушыға қатысты типті таңдау қажет:
кеден өкілдері;
кедендік тасымалдаушылар;
уақытша сақтау қоймасының иесі;
кеден қоймасының иесі;
бажсыз сауда дүкенінің иесі;
еркін қойма иесі;
уәкілетті экономикалық оператор;
өз тауарларын сақтау қоймасының иесі;
зияткерлік меншік объектілерінің иесі;
сыртқы экономикалық қызметтің субъектілері.
2) жеке сәйкестендіру нөмірін/бизнес сәйкестендіру нөмірін көрсету;
3) АЖ-ға бұдан әрі кіру үшін еркін нысанда пароль құру;
4) электрондық пошта мекенжайын көрсету;
5) пайдаланушыны сәйкестендіру үшін электрондық цифрлық қолтаңбаның сертификатын таңдау немесе МКО уәкілетті органынан логин паролді алу;
6) электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда онымен қол қоюды жүзеге асыру;
7) АЖ-да тіркелуді растау үшін электрондық мекенжайға жіберілген сілтеме бойынша өту қажет.
10. Пайдаланушыны тіркеу процесі АЖ-ның веб-порталында тіркелу расталғаннан кейін, аяқталған болып есептеледі.
11. МКО АЖ-де тіркелу үшін сыртқы портал жұмыс істемеген жағдайда, МКО АЖ қолдау көрсету қызметіне жүгіну қажет.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 07.04.2021 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Информационные системы органов государственных доходов (далее – ИС ОГД), посредством которых осуществляется таможенное декларирование товаров, реализуются с применением web-технологий.
3. В ИС ОГД имеются внутренние и внешние модули.
4. Внутренний модуль ИС ОГД - является ограниченный доступа для субъектов внешнеэкономической деятельности и (или) лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, в том числе уполномоченным экономическим операторам.
5. Внешний модуль ИС ОГД является общедоступным.
6. Внешний модуль ИС ОГД обеспечивает регистрацию пользователей системы ИС ОГД.
7. Понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок регистрации в качестве пользователей информационной системы органов государственных доходов
8. Регистрация новых пользователей производится самостоятельно на внешнем модуле ИС ОГД с устройства, имеющего выход в интернет, посредством электронно-цифровой подписью Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан лица (далее – ЭЦП НУЦ), если иное не установлено внутренними правилами доступа к электронным ресурсам ОГД.
9. При прохождение процедуры регистрации на внешнем модуле ИС ОГД необходимо:
1) выбрать тип, к которому относится пользователь:
таможенных представителей;
таможенных перевозчиков;
владелец склада временного хранения;
владелец таможенного склада;
владелец магазина беспошлинной торговли;
владелец свободного склада;
уполномоченный экономический оператор;
владелец склада хранения собственных товаров;
владелец объектов интеллектуальной собственности;
субъектов внешнеэкономической деятельности.
2) указать индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
3) создать в произвольной форме пароль для дальнейшего входа в ИС;
4) указать адрес электронной почты;
5) выбрать сертификат электронной цифровой подписи для аутентификации пользователя или получить логин пароль от уполномоченного органа ОГД;
6) осуществить подписание электронной цифровой подписью в случае его наличия;
7) пройти по ссылке, высланной на электронный адрес, для подтверждения регистрации в ИС.
10. Процесс регистрации пользователя считается завершенным после подтверждения регистрации на веб-портале ИС.
11. В случае неработоспособности внешнего портала для регистрации в ИС ОГД, необходимо обратиться на службу поддержки ИС ОГД.