Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 сәуірде № 16791 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 қазандағы № 87 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.10.2019 № 87(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы "__"____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 129 бұйрығымен
бекітілді
Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидалары

Об утверждении Правил конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2018 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2018 года № 16791. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 октября 2019 года № 87.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 29.10.2019 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса 2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ Ж. Касымбек
"__"____________ 2018 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 129
Правила конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) 213-1-тармағына сәйкес әзірленген және конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) акселерациялау – тәлімгерлік (менторлық), оқыту және сараптамалық қолдау арқылы қарқынды даму бағдарламасы;
2) бизнес-инкубатор – өндірістік үй-жайларды, жабдықтарды, ұйымдастырушылық, құқықтық, қаржылық, консалтингтік және ақпараттық қызметтерді ұсыну арқылы Бағдарламаны іске асыруға қатысу үшін конкурстық іріктеуден өткен шағын кәсіпкерлік субъектілерін олардың қалыптасу кезеңінде қолдау үшін құрылған заңды тұлға;
3) бизнес-инкубатордың резиденті – бизнес-инкубатормен ынтымақтастық туралы келісім және (немесе) бизнес инкубациялау жөніндегі қызметті көрсету туралы шарт жасаған шағын кәсіпкерлік субъектісі;
4) бизнес-инкубациялау – бұл шағын кәсіпкерлік субъектілеріне ресурстар мен көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну арқылы олардың құрылуы мен табысты дамуы үшін жағымды жағдайларды жасауға бағытталған шағын кәсіпкерлік субъектілерін қолдау құралы;
5) есепті кезең – Ұлттық институтпен бизнес-инкубатордың арасында шартты жасаған уақыттан бастап әрбір 12 ай сайын;
6) индустриалды-инновациялық жоба – белгiлi бiр уақыт мерзiмi iшiнде iске асырылатын (оларды пайдалану жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстарды көрсетілетін қызметтерді алуды қамтамасыз ететін бірыңғай өндірістік циклда жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені технология деп түсініледі, қандай да бір жаңа өнімді (тауарды немесе көрсетілетін қызметті) немесе процесті, маркетингтің жаңа тәсілін немесе іскерлік практикада жұмыс орындарын немесе сыртқы байланысты ұйымдастырудың жаңа ұйымдастырушылық тәсілін тұтынуға енгізу инновация болып табылады) жаңа өндiрiстерді, технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді құруға немесе жұмыс істеп тұрғанын жетілдіруге бағытталған iс-шаралар кешенi;
7) конкурстық іріктеу – Бағдарламаға қатыстыру үшін конкурстық негізде бизнес-инкубаторларды іріктеу;
8) өтінім беруші – Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, осы Қағидаларға сәйкес өтінімді қарауға ұсынған және бизнес-инкубаторлардың конкурстық іріктеуіне қатысуға үміткер заңды тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес-инкубаторов (далее – Правила) разработаны в соответствие с пунктом 213-1 Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 (далее – Программа), и определяют порядок конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес-инкубаторов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) акселерация – программа интенсивного развития через наставничество (менторство), обучение и экспертную поддержку;
2) бизнес-инкубатор – юридическое лицо, созданное для поддержки субъектов малого предпринимательства на этапе их становления путем предоставления производственных помещений, оборудования, организационных, правовых, финансовых, консалтинговых и информационных услуг;
3) резидент бизнес-инкубатора – субъект малого предпринимательства, заключивший соглашение о сотрудничестве и (или) договор об оказании услуг по бизнес-инкубированию с бизнес-инкубатором;
4) бизнес-инкубирование – это инструмент поддержки субъектов малого предпринимательства, направленный на создание благоприятных условий для их становления и успешного развития путем предоставления им комплекса ресурсов и услуг;
5) отчетный период – каждые двенадцать месяцев с момента заключения договора между Национальным институтом и бизнес-инкубатором;
6) индустриально-инновационный проект – комплекс мероприятий, направленных на создание новых или усовершенствование действующих производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени (под технологией понимаются процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которого обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг, инновацией является введение в употребление какого-либо нового продукта (товара или услуги) или процесса, нового метода маркетинга или нового организационного метода в деловой практике, организации рабочих мест или внешних связей);
7) конкурсный отбор – отбор на конкурсной основе бизнес-инкубаторов для участия в Программе;
8) заявка – заявление с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил;

9) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген өтінім;
10) процесті автоматтандыру – электрондық нысанда қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін әкімшілік процестерді түрлендіру рәсімі;
11) сыртқы сарапшы – бизнес-инкубациялау экожүйесін дамыту саласындағы тартылған шетелдік сарапшылар;
12) Ұлттық институт – бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялы-инновациялық жобаларға мемлекеттік гранттар беру процестерін сүйемелдеу бойынша оператор функцияларын жүзеге асыратын технологиялық даму саласындағы Ұлттық институт;
13) шарт – Ұлттық институт пен бизнес-инкубатордың арасында жасалған бизнес-инкубаторлардың шығыстарын бірлесіп қаржыландыру және қаржылық емес көмек көрсету туралы шарт.
3. Бизнес инкубаторларды іріктеу және шығыстарды бірлесіп қаржыландыру Бағдарлама шеңберінде жүзеге асырылады.
4. Бизнес инкубаторлардың шығыстарын бірлесіп қаржыландыру жаңа немесе елеулі түрде жақсартылған өнімді (тауарды және (немесе) көрсетілетін қызметті) немесе бизнес процесті құру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілерінің индустриалды-инновациялық жобаларын инкубациялау мақсатында жүзеге асырылады.
5. Бірлесіп қаржыландыруды мемлекет осы Қағидаларға сәйкес технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институт (бұдан әрі – Ұлттық институт) арқылы жүзеге асырады.
6. Ұлттық институттың көрсетілетін қызметтерін республикалық бюджеттің қаражаты есебінен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) төлейді.
7. Бизнес-инкубаторлардың шығыстарын бірлесіп қаржыландыру үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган Ұлттық институтқа аударады.
2-тарау. Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау тәртібі
8. Бағдарламаны iске асыруға қатысуға үміткер бизнес-инкубаторлар Бағдарламаның 213 тармағымен белгіленген талаптарға сәйкестікті қамтамасыз етедi.
9. Бизнес-инкубаторлар Бағдарламаның 212 тармағымен белгіленген функцияларды орындайды.
10. Ұлттық институт:
1) конкурстық іріктеуді жүргізуге өтінімдерді қабылдауды;
2) конкурстық іріктеуден өткен бизнес-инкубаторлармен ынтымақтастық туралы шарттың талаптарын жасау, бұзу және мониторингілеуді;
3) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда бизнес-инкубаторлардың шығыстарын бірлесіп қаржыландыруды;
4) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, бизнес-инкубаторлардың қызметіне ақпараттық-талдамалық және әдіснамалық қолдау көрсетуді;

9) заявитель – юридическое лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку в соответствии с настоящими Правилами и претендующее на участие в конкурсном отборе бизнес-инкубаторов;
10) автоматизация процесса – процедура преобразования административных процессов для обеспечения оказания услуги в электронной форме;
11) внешний эксперт – привлеченные зарубежные эксперты в области развития экосистемы бизнес-инкубирования;
12) Национальный институт – Национальный институт в области технологического развития, осуществляющий функции оператора по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и по сопровождению процессов предоставления государственных грантов индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
13) договор – договор о софинансировании расходов бизнес-инкубаторов и оказания нефинансовой помощи, заключенный между Национальным институтом и бизнес-инкубатором.
3. Отбор бизнес-инкубаторов и софинансирование расходов осуществляется в рамках Программы.
4. Софинансирование расходов бизнес-инкубаторов осуществляется в целях инкубирования индустриально-инновационных проектов субъектов малого предпринимательства для создания нового или значительно улучшенного продукта (товара и(или) услуги) или бизнес-процесса.
5. Софинансирование осуществляется государством через национальный институт развития в области технологического развития (далее – Национальный институт) в соответствии с настоящими Правилами.
6. Услуги Национального института оплачиваются уполномоченным органом по предпринимательству (далее – уполномоченный орган) за счет средств республиканского бюджета.
7. Средства, предусмотренные для софинансирования расходов бизнес-инкубаторов, перечисляются уполномоченным органом Национальному институту.
Глава 2. Порядок конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов
8. Бизнес-инкубаторы, претендующие на участие в реализации Программы, обеспечивают соответствие требованиям, установленными пунктом 213 Программы.
9. Бизнес-инкубаторы выполняют функции, установленные пунктом 212 Программы.
10. Национальный институт осуществляет:
1) прием заявок на проведение конкурсного отбора;
2) заключение, расторжение и мониторинг условий договора с бизнес-инкубатором, прошедшим конкурсный отбор;
3) софинансирование расходов бизнес-инкубатора на условиях, предусмотренных настоящими Правилами;
4) оказание информационно-аналитической и методологической поддержки деятельности бизнес-инкубаторов с привлечением внешних экспертов;

5) оқыту іс-шараларын ұйымдастыруды, бизнес-инкубаторлар және олардың резиденттері үшін сыртқы сарапшыларды тарта отырып бизнес-құзыреттерін дамыту бойынша тағылымдама өткізуді;
6) сыртқы сарапшылардың қызметін төлеуді жүзеге асырады.
11. Ұлттық институт өтінімдерді қабылдау күніне дейін күнтізбелік отыз күн бұрын мекенжайы мен өтінімдерді қабылдау кезеңін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында және Ұлттық институттың ресми интернет ресурсында конкурстық іріктеудің басталуы туралы хабарлайды.
Өтінімдерді қабылдау кезеңін Ұлттық институт айқындайды және ол күнтізбелік отыз күннен аспайды.
12. Ұлттық институттың өтінімді қарауы құжатты қабылдаған күннен бастап он күн ішінде жүзеге асырылады, оның ішінен;
1) екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығына тексерілу жүргізіледі;
2) сегіз жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың Қағида талаптарының сәйкестігіне тексерілу жүргізіледі.
Бұл ретте, өтінімдерді қабылдау кезеңі аяқталғаннан кейін берілетін өтінімдер тіркеуге және қарауға жатпайды.
13. Өтінім беруші өтінімдерді парақтарының санын көрсете отырып, қол қойылған және нөмірленген түрде, қағаз жеткізгіште қолма қол және (немесе) бірыңғай файлда сканерленген электрондық нысанда Ұлттық институтқа ұсынады.
Процесті автоматтандырған жағдайда өтінімдерді қабылдау электрондық нысанда жүзеге асырылады
14. Өтінім беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, негіздемелердің толықтығын, анықтығын қамтамасыз етеді.
Өтінім беруші конкурстық іріктеуге қатысу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) ауданы кемінде 250 шаршы метр болатын, бизнес-инкубатор резиденттерін орналастыруға сәйкес келетін (меншігінде, жалға алынған, сенімгерлік басқаруда және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де негізде) әкімшілік үй-жайдың болуын растайтын құжаттар (құқық беретін құжаттың (-тардың) көшірмесі (-лері);
3) Өтінім берушімен еңбек қатынасында тұратын жоғары білімі бар кемінде бес адам болатын білікті кадрлардың болуын растайтын құжаттар (жұмыскерлердің түйіндемелерінің көшірмелері, дипломдарының көшірмелері, еңбек шарттарының көшірмелері және (немесе) жұмысқа қабылдау туралы өтінім берушінің бұйрығы);
4) өтінім берушіге мемлекеттің қолдауынсыз кемінде алты ай толық жұмыс істеуге мүмкіндік беретін, қаржылық ауқаттылығын растайтын құжаттар:
кредиттік бюро берген кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы туралы кредиттік есепті, өтінім берген күнге дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей алу;
өтінім берушінің қолы қойылып, мемлекеттік қолдаусыз кемінде алты ай жұмыс істеуі үшін талап етілетін шығындарды есептеу. Өтінім беруші шығындарының есебін дербес жүзеге асырады;

5) организацию обучающих мероприятий, прохождение стажировок для бизнес-инкубаторов и их резидентов по развитию бизнес-компетенций с привлечением внешних экспертов;
6) оплату услуг внешних экспертов.
11. Национальный институт объявляет о начале конкурсного отбора в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе Национального института с указанием адреса и периода приема заявок за тридцать календарных дней до даты приема заявок.
Период приема заявок определяется Национальным институтом и составляет не более чем тридцать календарных дней.
12. Рассмотрение Национальным институтом заявки осуществляется в течение десяти рабочих дней с даты приема документа, из которых:
1) в течение двух рабочих дней проводится проверка на полноту представленных документов;
2) в течение восьми рабочих дней проводится проверка представленных документов на соответствие требованиям настоящих Правил.
При этом, заявки представленные после завершения периода приема заявок, регистрации и рассмотрению не подлежат.
13. Заявка представляется заявителем в Национальный институт на бумажном носителе нарочно, в подписанном и пронумерованном виде с указанием количества листов и (или) в электронной форме, отсканированном в едином файле.
В случае автоматизации процесса прием заявок осуществляется в электронной форме.
14. Заявитель обеспечивает полноту, достоверность представленных документов, исходных данных, обоснований.
Для участия в конкурсном отборе заявитель представляет следующие документы:
1) заявку по форме согласно приложению 1к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие наличие административных помещений (в собственности, аренде, доверительном управлении и на ином основании, в соответствии с законодательством Республики Казахстан), подходящих для размещения резидентов бизнес-инкубатора в размере не менее 250 квадратных метров (копия(и) правоустанавливающего(их) документа(ов);
3) документы, подтверждающие наличие квалифицированных кадров, не менее пяти человек с высшим образованием, состоящих в трудовых отношениях с заявителем (копии резюме работников, копии дипломов, копии трудовых договоров и (или) приказ заявителя о приеме на работу);
4) документы, подтверждающие финансовую состоятельность, позволяющую заявителю полноценно функционировать не менее шести месяцев без государственной поддержки:
кредитный отчет об отсутствии текущей просроченной задолженности по кредитам, выданный кредитным(и) бюро, не ранее чем за пятнадцать рабочих дней до даты подачи заявки;
расчет затрат заявителя, требуемых для функционирования не менее шести месяцев без государственной поддержки, подписанный заявителем. Расчет затрат заявитель производит самостоятельно;

екінші деңгейдегі банк шотында өтінім берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қаражаттың болуы туралы үзінді көшірме. Өтінім берушінің банктік шотындағы ақша сомасы мемлекеттік қолдаусыз кемінде алты айдың жұмыс істеуін есептеу үшін оның шығындарын жабуға мүмкіндік береді. Сонымен бірге өтінім берушінің банктік шоттағы ең төменгі сомасы өтінім берген кезде кемінде 3 000 000 (үш миллион) теңге болу керек.
5) стартаптарды қолдау мен дамыту бойынша ынтымақтастық туралы келісімдермен расталған Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарымен әріптестік қарым-қатынастың болуын растайтын құжаттар (жоғары оқу орынымен (-дарымен) келісімдер);
6) өкілге берілетін сенімхат (өтінім берушінің (сенім білдірілген тұлғаның) өкілінің өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды берген, сонымен қатар өтінімге қол қойған кезінде);
7) тізбе және бизнес-инкубатордың түлектері (бар болса) және бизнес-инкубациялауға дайын жобалар және/немесе бизнес-инкубатордың резиденттері (бар болса) туралы түлектер мен әлеуетті резиденттерден растайтын хаттар бар қысқаша ақпарат;
8) бизнес-инкубаторды дамыту жоспары туралы эссе.
15. Конкурстық іріктеуге қатысу үшін Өтінім берушіде мынадай қарыздар болмауы тиіс:
1) салықтық берешек, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек, әлеуметтік аударымдар бойынша берешек.
Салықтық берешектің, кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, проценттер, міндетті зейнетақы жарналары бойынша, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және (немесе) Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар бойынша берешектердің болмауы (болуы) туралы мәліметтерді Ұлттық институт салықтардың және бюджетке төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ресми интернет ресурсынан тексереді;
2) өтінімді берген күнге дейін он бес жұмыс күнінен ерте емес, кредиттік бюро берген ақпаратпен расталатын ағымдағы мерзімі өткен қарыз.
Ағымдағы мерзімі өткен қарыздың жоқтығы туралы кредиттік есепті Өтінім беруші дербес ұсынады.
16. Өтінімді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне тексеру барысында, Ұлттық институт он жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар бойынша сәйкессіздіктерді анықтаған жағдайда, өтінім берушіге анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарлама жібереді.
17. Өтінім беруші Ұлттық институттың хабарламасына сәйкес хабарламаны алған уақыттан бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде анықталған сәйкессіздіктерді жояды, оның ішінде болмауы осы Қағидаларда талап етілген берешектерді өтейді.

выписка со счета в банке второго уровня о наличии денежных средств не ранее чем за три рабочих дня до даты подачи заявки. Сумма денежных средств на банковском счете заявителя обеспечивает покрытие его затрат согласно расчету по функционированию не менее шести месяцев без государственной поддержки. При этом, минимальная сумма на банковском счете заявителя составляет не менее 3 000 000 (три миллиона) тенге на момент подачи заявки;
5) документы, подтверждающие наличие партнерских отношений с высшими учебными заведениями Республики Казахстан, подтвержденных соглашениями о сотрудничестве по поддержке и развитию стартапов (соглашение(я) с высшим(и) учебным(и) заведением(ями);
6) доверенность на представителя (при подаче заявки и прилагаемых к ней документов представителем (поверенным) заявителя, а также подписании заявки);
7) перечень и краткая информация о выпускниках бизнес-инкубатора (при наличии) и проектах, готовых к бизнес-инкубированию и (или) резидентах бизнес-инкубатора (при наличии) с подтверждающими письмами от выпускников и потенциальных резидентов;
8) эссе о планах развития бизнес-инкубатора.
15. Для участия в конкурсном отборе необходимо отсутствие следующих задолженностей у заявителя:
1) налоговая задолженность, задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, задолженность по социальным отчислениям, которая проверяется Национальным институтом с официального интернет ресурса государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет.
2) текущая просроченная задолженность по кредитам, которая подтверждается информацией выданной кредитным(и) бюро, не ранее чем за пятнадцать рабочих дней до даты подачи заявки.
Кредитный отчет об отсутствии текущей просроченной задолженности предоставляется заявителем самостоятельно.
16. В ходе проверки заявки на соответствие требованиям настоящих Правил, в случае выявления в течение десяти рабочих дней Национальным институтом несоответствий представленным документам, согласно пунктам 14 и 15 настоящих Правил, заявителю направляется уведомление о выявленных несоответствиях.
17. Заявитель согласно уведомлению Национального института устраняет выявленные несоответствия, в том числе по погашению задолженностей, согласно требованиям настоящих Правил, в срок не более семи рабочих дней с момента получения уведомления.

18. Ұлттық институт құжаттар келіп түскен уақыттан бастап бес жұмыс күнінің ішінде анықталған сәйкессіздіктерді ескере отырып, Өтінім беруші ұсынған құжаттарды қайтадан қарайды. Сәйкессіздіктер қайтадан анықталған жағдайда, Ұлттық институт осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес шешім қабылдайды.
19. Конкурстық іріктеуді құрамына тәуелсіз сарапшылар, мүдделі мемлекеттік органдар мен басқа ұйымдардың өкілдері кіретін Бизнес-инкубаторларды іріктеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
20. Комиссияның Өтінім берушінің өтінішін қарастыруына мынадай жағдайларда жол берілмейді:
1) өтінім берушінің осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкессіздігі;
2) өтінім берушінің осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген, оған жіберілген хабарламаға сәйкес сәйкессіздіктерді жоймауы;
3) өтінімдегі деректердің (мәліметтердің) нақты емес екендігінің анықталуы.
Осы тармақта көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда Ұлттық институт өтінімді қараудан бас тарту және оны қараусыз қалдыру туралы өтінім берушіні бес жұмыс күн ішінде жазбаша хабардар етеді.
21. Ұлттық институт кемінде бес жұмыс күні бұрын, Комиссия отырысының өткізілетін күні, орны және уақыты туралы Комиссия мүшелерін және өтінім берушіні хабардар етеді.
Комиссия отырысының өткізілетін күнін Ұлттық институт Комиссия отырысын өткізгенге дейін он жұмыс күнінен бұрын емес айқындайды. Өтінім Комиссия отырысын өткізген күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия мүшелеріне беріледі.
22. Комиссияның құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына ауыстыру құқығынсыз қатысады. Комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі.
23. Комиссияның құрамына кандидаттарды тәуелсіз сарапшылар қатарынан уәкілетті органға Ұлттық институт ұсынады. Бұл ретте кандидаттар мынадай талаптарға сәйкес болады:
1) бизнес инкубаторда (акселераторда, технопаркте) стартаптар үшін ментор (тәлімгер) немесе бизнес-инкубаторда (акселераторда, технопаркте) бағдарлама басшысы ретінде кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар не жұмыс істейтін бизнесі бар кәсіпкер-бизнес инкубатор (акселератордың) түлегі;
2) жоғары білім.
24. Комиссия мүшесі оған Ұлттық институт берген құжаттардың сақталуын және Комиссия мүшесінің міндеттерін орындаумен байланысты оған белгілі болған ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етеді.
25. Ұлттық институтқа Комиссия отырысын өткізудің күні, орны мен уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар ету және өтінімнің материалдарын жіберу бойынша өзінің міндеттемелерін орындауға мүмкіндік беретін Комиссия мүшелері туралы барлық қажетті деректерді қоса бере отырып, уәкілетті орган Комиссияның құрамын айқындау және оның құрамына түзетулер енгізу туралы Ұлттық институтты хабардар етеді.
Тәуелсіз сарапшыларды тартуға жұмсалған шығыстарды өтеу Ұлттық институт пен тәуелсіз сарапшы (-лар) арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарттың (-тардың) негізінде Ұлттық институттың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

18. Национальный институт повторно рассматривает представленные заявителем документы, с учетом выявленных несоответствий в течение пяти рабочих дней с момента поступления документов. В случае повторного выявления несоответствий, Национальный институт принимает решение согласно пункту 20 настоящих Правил.
19. Конкурсный отбор осуществляется Комиссией по отбору бизнес-инкубаторов (далее – Комиссия), в состав которой входят независимые эксперты, представители заинтересованных государственных органов и иных организаций.
20. Заявка заявителя не допускается к рассмотрению Комиссией в случаях:
1) несоответствия заявителя требованиям пункта 8 настоящих Правил;
2) не устранения заявителем несоответствий, согласно направленного ему уведомления, предусмотренного пунктом 16 настоящих Правил;
3) установления недостоверности данных (сведений), содержащихся в заявке.
Национальный институт в течение пяти рабочих дней с момента выявления вышеуказанных событий письменно уведомляет заявителя об отказе в рассмотрении заявки и оставлении ее без рассмотрения.
21. Национальный институт не менее чем за пять рабочих дней до даты объявления конкурсного отбора уведомляет членов Комиссии и заявителя о дате, месте и времени проведения заседания Комиссии.
Дата проведения заседания Комиссии определяется Национальным институтом не ранее чем за десять рабочих дней до проведения заседания Комиссии. Заявка передается членам Комиссии не позднее пяти рабочих дней до даты проведения заседания Комиссии.
22. Состав Комиссии утверждается приказом уполномоченного органа. Члены Комиссии участвуют на заседаниях Комиссии без права замены. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
23. Кандидаты в состав Комиссии из числа независимых экспертов представляется уполномоченному органу Национальным институтом. При этом кандидаты соответствуют следующим требованиям:
1) не менее двух лет опыта работы в бизнес-инкубаторе (акселераторе, технопарке) в качестве ментора (наставника) для стартапов или руководителя программ по бизнес-инкубированию (акселерации, развитие бизнеса) либо предприниматель, имеющий действующий бизнес – выпускник бизнес-инкубатора (акселератора);
2) высшее образование.
24. Член Комиссии обеспечивает сохранность документов, переданных ему Национальным институтом и конфиденциальность информации, ставшей ему известной в связи с исполнением обязанностей члена Комиссии.
25. Уполномоченный орган информирует Национальный институт об определении состава Комиссии и внесении корректировок в ее состав, с приложением всех необходимых данных о членах Комиссии, позволяющих Национальному институту исполнить свои обязательства по уведомлению членов Комиссии о дате, месте и времени проведения заседания Комиссии и направлении материалов заявки.
Возмещение расходов на привлечение независимых экспертов осуществляются за счет средств Национального института на основе заключаемого между Национальным институтом и независимым(и) экспертом(и) гражданско-правового(вых) договора(ов) на оказание услуг.

26. Комиссияның отырысы оның мүшелерінің кем дегенде жартысы қатысса, олардың ішінде кем дегенде үштен бірі тәуелсіз сарапшы болса, қалыптасты деп саналады.
Келіп түскен өтінімдерді қарау кезінде Комиссияның отырысына қатысатын Комиссия мүшелерінде мүдделер қайшылығы туындаған жағдайда, олар Комиссияның тиісті шешімдерін шығару арқылы Комиссияның тиісті отырысына қатысудан шеттетіледі. Комиссия отырысының жұмысына қатысуға мүмкіндік болмаған жағдайда Комиссия мүшелері кезекті отырысты өткізу туралы хабарламаны алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде Комиссияның хатшысын жазбаша хабардар етеді.
Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның отырысын өткізген кезде отырыстың аудио (бейне) жазбасы жүзеге асырылады.
Комиссия отырысының аудио (бейне) жазбалары, Комиссия отырысы хаттамаларының түпнұсқалары, өтінім берушілердің Комиссия мүшелерін бағалау парақтарының түпнұсқалары Ұлттық институтта сақталады, ал көрсетілген материалдардың көшірмелері уәкілетті органға жіберіледі.
Комиссия қызметін материалдық-техникалық, ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді Ұлттық институт қамтамасыз етеді.
27. Комиссия отырысында өтінім беруші өзінің эссесімен таныстырады және Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап береді.
Эссені бағалау кезінде мынадай өлшемшарттар ескеріледі:
1) бизнес-инкубатордың нақты пайымын, миссиясын және мақсаттарын сипаттау;
2) бизнес-инкубатордың аралық және түпкілікті өлшемді мақсаттары;
3) белгілі бір мерзімдерде мақсаттарға қол жеткізудің әдістері;
4) команданың жұмысы;
5) бизнес-инкубаторлардың нарығымен, жоо-мен, бизнес қоғамдастықтардың өкілдерімен, инвесторлармен, институттармен және басқаларымен ынтымақтастық жөніндегі жоспарлар;
6) күтілетін нәтиже, оның ішінде инкубациялауға жобалардың саны бойынша өлшемшарттар.
28. Комиссия республикалық бюджетте көзделген қаражаттың сомасы туралы уәкілетті орган ақпаратының негізінде конкурстық іріктеу үшін бизнес-инкубаторлардың шекті санын белгілейді.
29. Комиссия балдық жүйенің негізінде өтінім берушілермен жүргізілген сұхбаттасудың (сұхбат алудың) нәтижелері бойынша шешім қабылдайды. Комиссияның отырысында қатысатын комиссияның әрбір мүшесі бизнес-инкубаторды ұпайлардың жиынтығы бойынша осы Қағиданың 2-қосымшасында берілген Өтінім берушінің бағалау парағына сәйкес бағалайды.
Өтінім берушінің бағалау парағына телекоммуникация арқылы отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерін қоспағанда Комиссияның отырысында Комиссияның мүшелері қол қояды.
30. Ұпайы ең көп бизнес-инкубаторлар конкурстық іріктеудің жеңімпаздары болып саналады.
Бұл ретте, жеңімпаздардың ұпай саны тең болған жағдайда, республикалық бюджетте көзделген қаражаттың шеңберінде конкурстық іріктеу үшін бизнес-инкубаторлардың шекті санын белгілеуді ескере отырып, басымдылық конкурстық іріктеуге қатысуға Өтінімді берген күні мен уақыты ерте өтінім берушіге беріледі.

26. Заседание Комиссии считается состоявшимся при условии участия в нем не менее половины его членов, из которых не менее трети независимые эксперты.
В случае возникновения конфликта интересов при рассмотрении поступивших заявок у членов Комиссии, принимающих участие в заседании Комиссии, они отстраняются от участия в соответствующем заседании Комиссии, путем вынесения решения Комиссии. В случае невозможности участия в работе заседания Комиссии, члены Комиссии письменно оповещают секретаря Комиссии в течение двух рабочих дней после получения уведомления о проведении очередного заседания.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
При проведении заседания Комиссии осуществляется аудио (видеозапись) заседания.
Аудио (видеозапись) заседаний Комиссии, оригиналы протоколов заседаний Комиссии, оригиналы листов оценки заявителей членов Комиссии, хранятся в Национальном институте, а копии указанных материалов направляются в уполномоченный орган.
Материально-техническое, организационное обеспечение деятельности Комиссии обеспечивает Национальный институт.
27. На заседании Комиссии заявитель презентует свое эссе и отвечает на вопросы членов Комиссии.
При оценке эссе учитываются следующие параметры:
1) описание четкого видения, миссии и цели бизнес-инкубатора;
2) измеримые промежуточные и конечные цели бизнес-инкубатора;
3) методы достижения целей в определенные сроки;
4) работа команды;
5) планы по сотрудничеству с рынком бизнес-инкубаторов, вузами, представителями бизнес-сообщества, инвесторами, институтами и другими;
6) ожидаемый результат, в том числе параметры по количеству проектов к инкубированию.
28. Комиссия устанавливает предельное количество бизнес-инкубаторов для конкурсного отбора на основе информации уполномоченного органа о сумме средств, предусмотренных в республиканском бюджете.
29. Комиссия принимает решение по итогам проведенного собеседования (интервью) с заявителями на основе бальной системы. Каждый присутствующий на заседании Комиссии член Комиссии оценивает бизнес-инкубатор по сумме баллов соответствии с листом оценки заявителя согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Члены Комиссии, участвующие в заседании посредством средств телеконференции, озвучивают свое решение непосредственно на заседании Комиссии, которое фиксируется секретарем Комиссии.
Лист оценки заявителя подписывается членами Комиссии на заседании Комиссии, за исключением членов Комиссии, участвовавших в заседании посредством средств телеконференции.
30. Бизнес-инкубаторы с наивысшими баллами объявляются победителями конкурсного отбора.
При этом, в случае равного количества баллов у заявителей, с учетом установления предельного количества бизнес-инкубаторов для конкурсного отбора в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете, приоритет отдается заявителю с более ранней датой и временем подачи заявки на участие в конкурсном отборе.

31. Комиссия отырысын өткізудің нәтижелері бойынша және өтінім берушінің бағалау парақтарының негізінде, Комиссия отырысын өткізген уақыттан бастап, үш жұмыс күнінің ішінде Комиссия отырысының хаттамасы құрылады және оған қол қойылады, оған Комиссия төрағасы мен хатшысы қол қояды, онда Комиссияның шешімі көрінеді.
32. Уәкілетті органның жазбаша ұсынылған ақпараты бойынша бизнес-инкубаторларды қолдауға қосымша қаражатты құру кезінде Ұлттық институт олармен Шарт жасау үшін жеңімпаздардан кейін ең жоғары ұпайға ие болған өтінім берушілердің қатарынан бизнес-инкубаторлардың қосымша санын іріктеп алады. Бизнес-инкубаторларды таңдауды Комиссияның хаттамасында көрсетілген ақпараттың негізінде Комиссияның отырысын жүргізусіз Ұлттық институт жүзеге асырады.
33. Конкурстық іріктеудің нәтижелері бойынша шешімді қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні мерзімінде Ұлттық институт қабылданған шешім туралы өтінім берушіге хабарлама жібереді.
Конкурстық іріктеудің нәтижелері бойынша жеңімпаз деп танылған өтінім беруші Комиссияның оң шешімі қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Шарт жасалады. Шарт үш жыл мерзіміне жасалады.
Уәкілетті органның ақпараты бойынша бизнес-инкубаторларды қолдауға қосымша қаражаттарды қалыптастыру кезінде Комиссияның хаттамасында көрсетілген ақпараттардың негізінде комиссия отырысын өткізусіз таңдауды Ұлттық институт жүзеге асырған бизнес-инкубаторлармен Шарт осы өтінім берушіге қабылданған шешім туралы хабарламаны жіберген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жасауға жатады.
3-тарау. Бизнес-инкубаторларды бірлесіп қаржыландыру
34. Бизнес-инкубатордың қызметін бірлесіп қаржыландыру осы Қағидаларға сәйкес шығындарды өтеу арқылы жүзеге асырылады. Шығындарды өтеу айына бір реттен жиі емес бизнес-инкубатормен жасалған шығыстардың фактісі бойынша жүзеге асырылады.
35. Бизнес-инкубаторлардың қызметін қаржыландыру бизнес-инкубаторлардың өздерінің операциялық қызметінің есебінен не бизнес-инкубаторлардың құрылтайшылары/меншік иелері есебінен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте, бизнес-инкубаторлар Шарт жасалған уақыттан бастап он екі ай ішінде 50% дейінгі мөлшерде, бірақ 35 000 000 (отыз бес миллион) теңгеден артық емес шығыстардың бірлесіп қаржыландыру алады.
Бірлесіп қаржыландыру мөлшері осы Қағидаларда айқындалған шығындардың әрбір бабы бойынша 50% аспауы тиіс:
1) еңбекке ақы төлеу қоры;
2) әкімшілік үй-жайларды жалға алу;
3) коммуналдық қызметтер, оның ішінде байланыс (интернет, телефония, пошта) қызметтері;
4) индустриалды-инновациялық жобаларды іріктеуді және сүйемелдеуді қамтамасыз ету, оқыту іс-шараларын ұйымдастыру, изнес-құзіретті және олардан туындайтын шығыстарды (көлік және іс-сапар шығыстарын қосқанда) дамыту бойынша бизнес-инкубаторлар мен олардың резиденттері үшін тағылымдамадан өткізу үшін тартылған үшінші тұлғалардың көрсетілетін қызметтері.
Бұл ретте, шығыстарды өтеу айына 5 000 000 (бес миллион) теңгеден артық емес мөлшерде жүзеге асырылады.
Егер өтеудің шығындары 5 000 000 (бес миллион) теңгеден асса, өтелмеген қалдықтың сомасын бизнес-инкубатор өтеудің мынадай өтінішінде көрсетеді.

31. По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов оценки заявителя в течение трех рабочих дней с момента проведения заседания Комиссии составляется и подписывается протокол заседания Комиссии, подписываемый председателем и секретарем Комиссии, в котором отражается решение Комиссии.
32. В случае образования дополнительных средств на поддержку бизнес-инкубаторов по информации уполномоченного органа, представленной письменно, Национальный институт отбирает дополнительное количество бизнес-инкубаторов из заявителей набравших наиболее высокие баллы после победителей для заключения с ними договора. Выбор бизнес-инкубаторов осуществляется Национальным институтом без проведения заседания Комиссии, на основании информации указанной в протоколе Комиссии.
33. По результатам конкурсного отбора в срок двух рабочих дней с даты принятия решения, Национальный институт направляет уведомление заявителю о принятом решении.
С заявителем, признанным победителем по результатам конкурсного отбора, в течение десяти рабочих дней с даты принятия положительного решения Комиссией заключается договор. Договор заключается сроком на три года.
С бизнес-инкубаторами, выбор которых осуществлен Национальным институтом без проведения заседания Комиссии, на основании информации, указанной в протоколе Комиссии, при образовании дополнительных средств на поддержку бизнес-инкубаторов по информации уполномоченного органа, договор подлежит заключению в течение десяти рабочих дней с даты направления данному заявителю уведомления о принятом решении.
Глава 3. Софинансирование бизнес-инкубаторов
34. Софинансирование деятельности бизнес-инкубатора осуществляется путем возмещения затрат в соответствии с настоящими Правилами. Возмещение затрат осуществляется по факту произведенных расходов бизнес-инкубатором не чаще чем один раз в месяц.
35. Финансирование деятельности бизнес-инкубаторов обеспечивается за счет операционной деятельности самих бизнес-инкубаторов либо за счет учредителей-собственников бизнес-инкубаторов. При этом, бизнес-инкубаторы получают софинансирование расходов в размере до 50%, но не более 35 000 000 (тридцать пять миллионов) тенге в течение двенадцати месяцев с момента заключения договора.
Размер софинансирования не превышает 50% по каждой из следующих статей затрат:
1) фонд оплаты труда;
2) аренда административных помещений;
3) коммунальные услуги, в том числе услуг связи (интернет, телефония, почта);
4) услуги третьих лиц, привлекаемых для обеспечения отбора и сопровождения индустриально-инновационных проектов, организации обучающих мероприятий, прохождения стажировок для бизнес-инкубаторов и их резидентов по развитию бизнес-компетенций, и сопутствующих им расходов (включая транспортные и командировочные расходы).
При этом, возмещение расходов осуществляется в размере не более 5 000 000 (пять миллионов) тенге в месяц.
В случае если затраты к возмещению превышают 5 000 000 (пять миллионов) тенге, сумму невозмещенного остатка бизнес-инкубатор указывает в следующем заявлении к возмещению.

36. Бизнес-инкубатор осы Қағидалардың талаптарына сәйкес парақтап бизнес-инкубатордың басшысы куәландырған растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-инкубатор шығындарын өтеуге өтінім береді. Шығындарды өтеу үшін мынадай растайтын құжаттар қажет (көшірмелер):
1) еңбекақы төлеу қорының шығыстарын растау үшін (жұмыскерлермен жасалған еңбек шарттары, еңбек ақы, жеке табыс салығы және зейнетақы аударымдарын төлеу бойынша төлем тапсырмалары);
2) әкімшілік үй-жайларды жалға алудың шығыстарын растау үшін (меншікті үй-жайы болған кезде) (жалға алу шарты, орындалған жұмыстар (қызметтер) актісі және үй-жайдың меншік иесінің мекенжайына қаражаттарды нақты аударғанын растайтын құжаттар);
3) коммуналдық қызметтер үшін шығыстарды растау үшін (коммуналдық ұйымдармен шарттар, шот-фактуралар және қаражаттың нақты аударылғанын растайтын құжаттар);
4) үшінші тұлғалар қызметтерінің шығыстарын растау үшін (үшінші тұлғалардың шот-фактуралары (болған кезде), орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актісі, оларды сатып алудың қажеттілігін қысқаша негіздеумен қызметтерді көрсетуге арналған шарттар, сондай-ақ қаражаттың нақты аударылғаны растайтын құжаттар).
37. Ұлттық институт шығындардың бір бөлігін өтейді не бизнес-инкубатор шығындарының бір бөлігін өтеуге өтінішті және құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бизнес-инкубатор шығындарының бір бөлігін өтеуге өтінішке сәйкессіздікті (-терді) көрсете отырып, хабарлама жібереді. Шығындардың бір бөлігін өтеуді жүзеге асыру үшін бизнес-инкубатор қағаз жеткізгіште әрбір параққа бизнес-инкубатор басшысының қолы және мөрі қойылған куәландырылған құжаттардың көшірмелерін ұсынады. Ұлттық институтта бизнес-инкубатор шығындарының бір бөлігін өтеу үшін қажетті ақшалай қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, өтеу уәкілетті органнан қаражат түскенге дейін тоқтатыла тұрады.
Шығындарды өтеу шеңберінде бизнес-инкубатор шетелдік валютадағы шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынған жағдайларда, шығындарды өтеу сомасы тиісті көрсетілген қызметтер актілеріне қол қою күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі валютасының бағамына сүйене отырып есептеледі.
38. Бизнес-инкубатор Ұлттық институттан бизнес-инкубатор шығындарының бір бөлігін өтеуге ұсынылған өтініш бойынша және құжаттарға сәйкессіздік(тер) көрсетілген хабарламаны алғаннан кейін, оларды бес жұмыс күні ішінде жояды және толық емес және/немесе түзетілген құжаттарды Ұлттық институтқа қайта енгізеді.

36. Бизнес-инкубатор предоставляет заявление на возмещение части затрат бизнес-инкубатора по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приложением копий подтверждающих документов, заверенных руководителем бизнес-инкубатора полистно, в соответствии с требованиями настоящих Правил. Для возмещения затрат необходимы следующие подтверждающие документы (копии):
1) для подтверждения расходов фонда оплаты труда (трудовые договора заключенные с работниками, платежные поручения по перечислению заработной платы, платежные поручения по перечислению индивидуального подоходного налога, платежные поручения по перечислению пенсионных отчислении работников);
2) для подтверждения расходов за аренду административных помещений (при отсутствии помещения в собственности) (договор аренды, акт выполненных работ (услуг), счет-фактура и документы, подтверждающие фактические перечисления средств в адрес собственника помещения);
3) для подтверждения расходов за коммунальные услуги (договора с коммунальными организациями, счета-фактуры и документы, подтверждающие фактические перечисления средств);
4) для подтверждения расходов услуг третьих лиц (счета-фактуры третьих лиц (при наличии), акт выполненных работ (услуг), договора на оказание услуг с кратким обоснованием необходимости их приобретения, а также документы, подтверждающие фактические перечисления средств).
37. Национальный институт возмещает часть затрат, либо направляет уведомление с указанием несоответствия(й) к заявлению на возмещение части затрат бизнес-инкубатора в течение семи рабочих дней с даты получения заявления на возмещение части затрат бизнес-инкубатора и полного пакета документов. Для осуществления возмещения части затрат бизнес-инкубатор представляет заверенные полистно подписью руководителя бизнес-инкубатора копии документов на бумажном носителе. В случае недостаточности денежных средств у Национального института, необходимых для возмещения части затрат бизнес-инкубатора, возмещение приостанавливается до поступления средств от уполномоченного органа.
В случаях представления бизнес-инкубатором в рамках возмещения части затрат документов, подтверждающих расходы в иностранной валюте, сумма возмещения затрат рассчитывается исходя из курса валюты Национального банка Республики Казахстан на дату подписания соответствующих актов оказанных услуг.
38. Бизнес-инкубатор после получения от Национального института уведомления с указанием несоответствия(й) по представленному заявлению на возмещение части затрат бизнес-инкубатора и документам, устраняет в течение пяти рабочих дней и повторно вносит недостающие и (или) исправленные документы Национальному институту.

4-тарау. Сыртқы сарапшыларды тартумен бизнес-инкубаторларды әдіснамалық сүйемелдеу
39. Ұлттық институт тиісті қаржы жылына ақшалай қаражат болған жағдайда, бизнес-инкубаторлардың қызметін әдіснамалық сүйемелдеу үшін сыртқы сарапшыларды тарта алады.
Сыртқы сарапшыларды тарту Ұлттық институттың ішкі актілеріне сәйкес бизнес-инкубациялаудың экожүйесін дамыту саласындағы шетелдік сарапшылардың қатарынан жүзеге асырылады.
Сыртқы сарапшылардың қызметтеріне төлемді Ұлттық институт және уәкілетті орган арасында жасалған бизнес-инкубаторлардың қызметін қолдау бойынша қызметтерді ақылы көрсету туралы жасалған шарт негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен Ұлттық институт жүзеге асырады.
Әдіснамалық сүйемелдеу:
1) практикаларды қолдану бойынша консультациялық көмек;
2) бизнес-инкубатордың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
3) бизнес-инкубатордың проблемалық аймақтарын және өсу нүктелерін диагностикалау;
4) бизнес-инкубатор қызметкерлерінің біліктілігін арттыру көмегімен проблемаларды шешу;
5) стартап жобаларды іріктеуде және инкубпциялауда жәрдемдесу болып табылады.
Әдіснамалық сүйемелдеу қызметтерін көрсету шеңберінде сыртқы сарапшы әрбір бизнес-инкубатор үшін жұмыстың тиімді форматын таңдап алады.
5-тарау. Шарттың мониторингі
40. Бизнес-инкубатор жұмысының тиімділігін айқындау мақсатында Ұлттық институт бизнес-инкубатормен жасалған шарттардың мониторингін жүргізеді.
41. Мониторингтің негізгі қағидаттары бизнес-инкубатордың осы Қағидаларға сәйкес критерийлерді және Шарт талаптарын орындау болып табылады.
42. Бизнес-инкубаторлар қызметінің қорытындылары бойынша есепті кезеңде мынадай критерийлермен бағалау жүзеге асырылады:
1) кемінде 100 бизнес жобаны іздеу және қарау;
2) оқыту курстарынан өткен кемінде 50 кәсіпкер;
3) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялы-инновациялық жобалардың мемлекеттік грантын алу үшін құжаттар тапсырған және Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік гранттарды ұсыну қағидаларына сәйкес келетін бизнес-инкубатордың кемінде 8 табысты резиденті;
4) мемлекеттік грантты алған не кемінде 7 000 000 (жеті миллион) теңге сомасына инвесторлар қаражатын тартқан 3 жоба.
43. Есепті кезең ішінде алты айдың қорытындысы бойынша бизнес-инкубаторлар қызметіне аралық бағалау жүргізіледі.
Бұл жағдайда бизнес-инкубаторды бағалау осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес бизнес-инкубатордың белгіленген критерийлердің 50%-на қол жеткізуі тұрғысына жүргізілетін болады.

Глава 4. Методологическое сопровождение бизнес-инкубаторов с привлечением внешних экспертов
39. Национальным институтом, в случае наличия денежных средств на соответствующий финансовый год, могут привлекаться внешние эксперты для оказания методологического сопровождения деятельности бизнес-инкубаторов.
Привлечение внешних экспертов осуществляется из числа зарубежных экспертов в области развития экосистемы бизнес-инкубирования согласно внутренним актам Национального института.
Оплата услуг внешних экспертов осуществляется Национальным институтом за счет средств республиканского бюджета на основе заключенного между Национальным институтом и уполномоченным органом договора о возмездном оказании услуг по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов.
Методологическое сопровождение заключается:
1) в консультационной помощи по применению практик;
2) в планировании и организации работы бизнес-инкубатора;
3) в диагностике проблемных зон и точек роста бизнес-инкубатора;
4) в решении проблем с помощью повышения квалификации сотрудников бизнес-инкубатора,
5) в содействии в отборе и инкубировании стартап проектов.
Внешним экспертом в рамках оказания услуг методологического сопровождения подбирается эффективный формат работы для каждого бизнес-инкубатора.
Глава 5. Мониторинг договора
40. В целях определения эффективности работы бизнес-инкубатора, Национальным институтом проводится мониторинг заключенных договоров с бизнес-инкубатором.
41. Основными принципами мониторинга является выполнение бизнес-инкубатором критериев в соответствии с настоящими Правилами и условий Договора.
42. По итогам деятельности бизнес-инкубаторов за отчетный период осуществляется оценка по следующим критериям:
1) поиск и рассмотрение не менее 100 бизнес проектов;
2) не менее 50 предпринимателей, прошедших обучающие курсы;
3) не менее 8 успешных резидентов бизнес-инкубатора, подавших документы для получения государственного гранта индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования и соответствующих Правилам предоставления государственных грантов, утвержденных постановлением Правительством Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234;
4) 3 проекта, получившие государственный грант либо привлекшие средства инвесторов на сумму не менее 7 000 000 (семь миллионов) тенге каждый.
43. В течение отчетного периода проводится промежуточная оценка деятельности бизнес-инкубаторов по итогам шести месяцев.
В данном случае оценка бизнес-инкубатора будет производится на предмет достижения бизнес-инкубатором 50% от установленных критериев, согласно пункту 42 настоящих Правил.

44. Есепті кезеңдегі аралық бағалау және қызметті бағалау бизнес-инкубатор ұсынған атқарылған жұмыс туралы есеп пен растайтын құжаттардың, оның ішінде:
1) резиденттер мен бизнес-инкубатордың арасында жасалған шарттар;
2) өткізілген тренингтер (консультациялар, оқу интенсивтерінің) саны бойынша шарттар (келісімдер, ниет хаттарының) көшірмелері негізінде жүргізіледі.
Есепті кезең ішінде Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік грантты ұсынуға конкурстық іріктеу жарияланбаған жағдайда, бизнес-инкубатордың қызметін бағалау кезінде осы Қағидалардың 42-тармағы 3) және 4) тармақшаларында көзделген критерийлер ескерілмейді.
45. Бизнес-инкубатор осы Қағидалардың 42 және 43-тармақтарында көрсетілген критерийлерге сәйкес келмеген жағдайда, Ұлттық институт бизнес-инкубатор белгіленген критерийлерге қол жеткізгенге дейін бірлесіп қаржыландыруды тоқтата тұрады. Критерийлерге қол жеткізу мерзімі он екі айды құрайды. Көрсетілген мерзім үшін Ұлттық институт бизнес-инкубатордың шығыстарын бірлесіп қаржыландыруы жүзеге асырмайды. Бірлескен қаржыландыруды тоқтата тұру туралы Ұлттық институт бизнес-инкубаторды хабардар етеді, ол бес жұмыс күні ішінде Ұлттық институтқа:
1) бірлескен қаржыландыруды тоқтата тұруға өзінің келісімі және белгіленген мерзімде критерийлерге қол жеткізуге дайындығы туралы;
2) не тиiстi негiздемелерді ұсынумен бірлескен қаржыландыруды тоқтата тұруымен өзінің келiспейтіні туралы жазбаша жауап береді.
Ұлттық институт бизнес-инкубатор ұсынған негіздемелерді он жұмыс күні ішінде қарап, оның нәтижелері бойынша бизнес-инкубаторға өзінің шешімін жібереді.
46. Бизнес-инкубатор осы Қағидалардың 45-тармағында көзделген мерзімдерде критерийлерге қол жеткізбеген жағдайда, Ұлттық институт Шартты бір жақты тәртіпте бұзады.
Бизнес-инкубатор Ұлттық институттан шартты бұзу және алынған қаражатты қайтару туралы хабарламаны алған уақыттан бастап он жұмыс күні ішінде орындалмаған немесе ішінара орындалған критерийлердің санына қарай Ұлттық институтқа қаражатты қайтарады.
Толық қол жеткізілмеген әрбір критерий үшін қаражатты қайтару сомасы есепті кезеңдегі бизнес-инкубатордың шығыстарын бірлесіп қаржыландырудың алынған сомаларынан 25%-ын құрайды.
47. Бизнес-инкубатор Шарт талаптарын орындаудан бас тартқан жағдайда, Шарт бұзуға жатады және бизнес-инкубатор осы қағидалардың 46-тармағында көзделген талаптармен Ұлттық институтқа қаражатты қайтарады.

44. Промежуточная оценка и оценка деятельности за отчетный период осуществляется на основании представленного бизнес-инкубатором отчета о проделанной работе и предоставленных копии подтверждающих документов, в том числе:
1) договора заключенные между резидентами и бизнес-инкубатором;
2) договора (соглашения, намерения) по количеству проведенных тренингов (консультаций, учебных интенсивов).
В случае не объявления конкурсного отбора на предоставление государственного гранта в рамках Программы в течение отчетного периода при оценке деятельности бизнес-инкубатора критерии, предусмотренные подпунктами 3) и 4) в части получения государственных грантов пункта 42 настоящих Правил, не учитываются.
45. В случае несоответствия бизнес-инкубатора критериям, указанным пункте 42 и 43 настоящих Правил, Национальным институтом приостанавливается софинансирование до достижения бизнес-инкубатором установленных критериев. Срок достижения критериев составляет двенадцать месяцев. За указанный период софинансирование расходов бизнес-инкубатора Национальным институтом не осуществляется. О приостановлении софинансирования Национальный институт уведомляет бизнес-инкубатор, который в течение пяти рабочих дней предоставляет в Национальный институт письменный ответ:
1) о своем согласии с приостановлением софинансирования и готовности достижения критериев в указанные сроки;
2) о несогласии с приостановлением софинансирования с предоставлением соответствующих обоснований.
Национальный институт рассматривает представленные бизнес-инкубатором обоснования в течение десяти рабочих дней по результатам которых направляет бизнес-инкубатору свое решение.
46. В случае не достижения бизнес-инкубатором критериев в сроки предусмотренные пунктом 45 настоящих Правил, договор расторгается Национальным институтом в одностороннем порядке.
Бизнес-инкубатор возвращает средства в Национальный институт в зависимости от количества не выполненных или частично выполненных критериев в течение десяти рабочих дней с момента получения бизнес-инкубатором от Национального института уведомления о расторжении договора и возврате полученных средств.
За каждый не достигнутый в полной мере критерий сумма возврата средств составит 25% от полученных сумм софинансирования расходов бизнес-инкубатора за отчетный период.
47. В случае отказа бизнес-инкубатора от выполнения условий Договора, Договор подлежит расторжению. В этом случае бизнес-инкубатор возвращает Национальному институту средства на условиях, предусмотренных пунктом 46 настоящих Правил.

48. Ұлттық институт шарт талаптарының бұзылуын анықтаған кезде, бұл бұл туралы бизнес-инкубаторға жиырма жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды. Ұлттық институттан хабарлама алған кезде, бизнес-инкубатор Шарт талаптарын бұзушылықтарды жоюға қатысты шаралар қабылдауға міндетті.
49. Шеңберінде осы Қағидалар қабылданған Бағдарлама қолданысының тоқтатылуы себепті Шарт бұзылған жағдайда, бизнес-инкубатор Бағдарламаның қолданылу кезеңі ішінде пайдаланылған қаражатты қайтармайды.
Конкурстық іріктеу және
бизнес-инкубаторлар қызметін
қолдау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бизнес-инкубаторларды конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім (өтінім беруші толтырады)
1. Өтінім берушінің толық атауы
2. Заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала (аудан), елдімекен, көше, телефон, е-mail)
3. Басшы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), электрондық мекенжайы, ұялы (жұмыс телефоны)
4. Өтінім берушіні мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
5. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
6. Құрылтайшылар туралы ақпарат (егер өтініш берушінің құрылтайшылары жек тұлғалар болып табылса Тегі Аты Әкесінің аты (бар болғанда) не заңды тұлғалар болып табылатын өтінім беруші құрылтайшылардың атауы, БСН)
Өтінімге мынадай құжаттардың тізбесін қоса беремін
1) ауданы кемінде 250 шаршы метр болатын, бизнес-инкубатор резиденттерін орналастыруға сәйкес келетін әкімшілік үй-жайдың болуын растайтын құжаттар:
________________________________________________________________
құқық белгілейтін құжаттың (-тардың) көшірмесі (-лері);
2) Өтінім берушімен еңбек қатынасында тұратын жоғары білімі бар кемінде 5 адам болатын білікті кадрлардың болуын растайтын құжаттар;
__________________________________________________________
жұмыскерлер түйіндемелерінің көшірмелері, дипломдарының көшірмелері, еңбек шарттарының көшірмелері және (немесе) өтініш берушінің жұмысқа қабылдау туралы
бұйрығы;
3) мемлекеттің қолдауынсыз кемінде алты ай толыққанды жұмыс істеуге мүмкіндік беретін қаржылық ауқаттылықты растайтын құжаттары:
_______________________________________________________________
өтінімді берген күнге дейін он бес жұмыс күнінен ерте емес, кредиттік бюро берген мерзімі өткен ағымдағы қарыздың жоқтығы туралы кредиттік есеп;
__________________________________________________________________________
өтінімді берген күнге дейін үш жұмыс күнінен ерте емес, ақшалай қаражаттың болуы туралы екінші деңгейлі банктегі шоттан үзінді;
__________________________________________________________________________
Өтінім беруші қол қойған және мөрмен бекітілген, мемлекеттің қолдауынсыз кемінде алты ай жұмыс істеуі үшін талап етілетін Өтінім берушінің шығындарының есебі;
____________________________________________________________________

48. При выявлении Национальным институтом нарушения условий договора, Национальный институт в течение двадцати рабочих дней письменно уведомляет об этом бизнес-инкубатор. При получении уведомления от Национального института, бизнес-инкубатор принимает меры к устранению нарушений условий договора.
49. В случае расторжения договора по причине прекращения действия Программы, в рамках которой были приняты настоящие Правила, использованные средства в течение действия Программы бизнес-инкубатором не возвращаются.
Приложение 1
к Правилам конкурсного отбора
и поддержки деятельности
бизнес–инкубаторов
Форма
Заявка
на участие в конкурсном отборе бизнес-инкубаторов
(заполняется заявителем)
1. Полное наименование заявителя
2. Юридический адрес (индекс, область, город (район), населенный пункт, улица,
телефон, е-mail)
3. Руководитель (фамилия имя отчество (при его наличии), электронный адрес,
сотовый (рабочий телефон)
4. Номер и дата государственной регистрации заявителя
5. Бизнес идентификационный номер (далее – БИН)
6. Информация об учредителях (фамилия имя отчество (при его наличии), если
учредителями заявителя являются физические лица либо наименование, БИН учредителей
заявителя, являющихся юридическими лицами)
К заявке прилагаю следующий перечень документов
1) документы, подтверждающие наличие административных помещений, подходящих
для размещения резидентов бизнес-инкубатора в размере не менее 250 квадратных метров:
______________________________________________________________________________
копия(и) правоустанавливающего(их) документа(ов);
2) документы, подтверждающие наличие квалифицированных кадров, не менее 5
человек с высшим образованием, состоящих в трудовых отношениях с Заявителем:
________________________________________________________________________________
копии резюме работников, копии дипломов, копии трудовых договоров и (или) приказ
заявителя о приеме на работу;
3) документы, подтверждающие финансовую состоятельность, позволяющие
полноценно функционировать не менее шести месяцев без государственной поддержки:
________________________________________________________________________________
Кредитный отчет об отсутствии текущей просроченной задолженности, выданных
кредитным(и) бюро, не ранее чем за пятнадцать рабочих дней до даты подачи заявки;
________________________________________________________________________________
Выписка со счета в банке второго уровня о наличии денежных средств не ранее чем за
три рабочих дня до даты подачи заявки;
________________________________________________________________________________
Расчет затрат заявителя, требуемых для функционирования не менее шести месяцев
без государственной поддержки, подписанный заявителем.
________________________________________________________________________________

4) жоғары оқу орындарымен стартаптарды қолдау және дамыту бойынша ынтымақтастық туралы келісімдермен расталған әріптестік қатынастардың болуын растайтын құжаттар:
____________________________________________________________________
жоғары оқу орнымен (-дарымен) келісім (-дер);
____________________________________________________________________
5) өкілге берілетін сенімхат (өтінім берушінің (сенім білдірілген тұлғаның) өкілінің өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды берген, сонымен қатар өтінімге қол қойған кезінде);
____________________________________________________________________
6) тізбе және бизнес-инкубатордың түлектері (бар болса) және бизнес-инкубациялауға дайын жобалар және (немесе) бизнес-инкубатордың резиденттері (бар болса) туралы түлектер мен әлеуетті резиденттерден растайтын хаттар бар қысқаша ақпарат;
____________________________________________________________________
7) осы Өтінімге қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-инкубаторды дамыту жоспары туралы эссе
____________________________________________________________________
Осымен Ұлттық институт, оның ішінде бөгде адамдарды тартумен сараптамалық бағалауды жүргізген кезде осы өтінім бойынша, оның ішінде құпия мәліметтер бар құжаттарды, материалдарды және ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлға туралы, барлық көздерде кредиторлық берешектің бар (жоқ) екені туралы деректерді жинауға өз келісімімді беремін.
Осымен ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің анық екенін растаймын және күмәнді деректердің ұсынылу фактілері анықталған жағдайда, өтінім коммисияның қарауына жіберілмейтіндігі туралы маған ескертілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 20 ___ жылғы "__" _________
№ _______________ бұйрығымен бекітілген Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидаларымен таныстым.
Осымен бизнес-инкубаторлардың конкурстық іріктеуін өткізу талаптарымен өзімнің келісімімді растаймын.
Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау қағидаларының талаптарына сәйкес талап етілетін құжаттар _____ парақта қоса берілді.
Осы өтінім мәселелері бойынша хабарландыруларды алу үшін электрондық пошта мекенжайы: __________________.
Ескертпе: Өтінішке басшы немесе өзге де уәкілетті адам қол қояды. Басшы ауысқан және байланыс деректері (пошталық мекенжай, электрондық мекенжай және телефон) өзгерген жағдайда, Ұлттық институтты хабардар ету қажет.
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда)
_______________________________________________________________________
Өтініш берушінің атынан құжаттарға қол қоюға өкілеттігі бар адамның лауазымы
_______________________________________________________________________
(қолы) Құжаттарды алғаны туралы белгі (Ұлттық институт толтырады)
Алған күні:
20 __ жылғы "_____" ________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі
№_____
Тіркеуші _____________________ (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болғанда) _____________________
Бизнес-инкубаторларды
конкурстық іріктеуге қатысуға
өтінімге
қосымша
Эссе форматы:
Көлемі MSWord 10 бетіне дейін,
қарпі: Times New Roman,
көлемі 12, бір жарым аралық жол
Эссе бөлімдері:

4) документы, подтверждающие наличие партнерских отношений с высшими
учебными заведениями, подтвержденных соглашениями о сотрудничестве по поддержке и
развитию стартапов:
________________________________________________________________________________
соглашение(я) с высшим(и) учебным(и) заведением(ями);
________________________________________________________________________________
5) доверенность на представителя (приподачи заявки и прилагаемых к ней документов
представителем (поверенным) заявителя, а также подписании заявки)
________________________________________________________________________________
6) перечень и краткая информация о выпускниках бизнес-инкубатора (при наличии) и
проектах, готовых к бизнес-инкубированию и (или) резидентах бизнес-инкубатора (при
наличии) с подтверждающими письмами от выпускников и потенциальных резидентов
________________________________________________________________________________
7) эссе о планах развития бизнес-инкубатора по форме согласно приложению к
настоящей заявке.
________________________________________________________________________________
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и
информации по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при
проведении национальным институтом экспертной оценки с привлечением, в том числе,
сторонних лиц, а также на сбор данных о физическом или юридическом лице, о наличии
(отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации,
в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что в случае
выявления фактов предоставления недостоверных данных, заявка не допускается к
рассмотрению комиссией.
С правилами конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес-инкубаторов,
утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан
от "__" _________ 20 ___ года № _______________ ознакомлен.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями проведения конкурсного отбора
бизнес-инкубаторов. Требуемые документы в соответствии с требованиями Правил
конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес-инкубаторов прилагаются на _____
листах.
Адрес электронной почты для получения уведомлений по вопросам настоящей
заявки: __________________.
Примечание: Заявление подписывается руководителем или иным уполномоченным
лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса,
электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять Национальный институт.
____________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
Должность лица, имеющего полномочия для подписания документов от имени
заявителя
_______________________________________________
(подпись)
Отметка о получении документов (заполняется Национальным институтом)
Дата получения:
"_____" ________________ 20 __ года
Регистрационный номер заявки
№_____
Регистратор
_____________________ (Фамилия имя отчество (при его наличии)
_____________________
Приложение
к Заявке на участие
в конкурсном отборе
бизнес-инкубаторов
Формат эссе:
Объем до 10 страниц MSWord,
шрифт: TimesNewRoman,
размер 12, интервал полуторный.
Разделы эссе:

1) бизнес-инкубатордың нақты пайымын, миссиясын және мақсаттарын сипаттау
_____________________________________________________________
2) бизнес-инкубатордың аралық және түпкілікті өлшемді мақсаттары
_____________________________________________________________
3) белгілі бір мерзімдерде мақсаттарға қол жеткізудің әдістері
_____________________________________________________________
4) команданың жұмысы
____________________________________________________________
5) бизнес-инкубаторлардың нарығымен, жоо-мен, бизнес қоғамдастықтардың өкілдерімен, инвесторлармен және басқаларымен ынтымақтастық жөніндегі жоспарлар
_____________________________________________________________
6) күтілетін нәтиже
_____________________________________________________________
Конкурстық іріктеу және
бизнес-инкубаторлар қызметін
қолдау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтінім берушіні бағалау парағы
Критерийлер
Көрсеткіш
Бағалау
1
Бизнес-инкубатордың түлектерінің саны *
2
Инкубациялауға дайын жобалардың саны **
3
Материалдық-техникалық жабдықтау:
әкімшілік үй-жайлардың болуы (жеке меншікте, жалға алынған)
ағымдағы банктік шотында қаражаттың болуы туралы ақпарат
4
Эссе және сұхбат қорытындысы ***
Бағалау параметрлері
Критерийлер
Көрсеткіш
Балл
Көрсеткіш
Балл
Көрсеткіш
Балл
Көрсеткіш
Балл
Көрсеткіш
Балл
Ең коп балл
1
Бизнес-инкубатордың түлектерінің саны *
1-2 жоба
1
3-4 жоба
2
5 және одан астам жоба
3
3
2
Инкубациялауға дайын жобалардың саны **
1-2 жоба
1
3-4 жоба
2
5 және одан астам жоба
3
3
3
Материалдық-техникалық жабдықтау:
әкімшілік үй-жайлардың болуы (жеке меншікте, жалға алынған)

1) описание четкого видения, миссии и цели инкубатора
_____________________________________________________________
2) измеримые промежуточные и конечные цели бизнес-инкубатора
_____________________________________________________________
3) методы достижения в определенные сроки
_____________________________________________________________
4) работа команды
____________________________________________________________
5) планы по сотрудничеству с рынком бизнес-инкубаторов, ВУЗами,
представителями бизнес-сообщества, инвесторами и другими.
_____________________________________________________________
6) ожидаемый результат
___________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам конкурсного отбора
и поддержки деятельности
бизнес-инкубаторов
Форма
Лист оценки заявителя
Критерии
Показатель
Оценка
1
Количество выпускников бизнес-инкубатора *
2
Количество проектов готовых к инкубированию **
3
Материально-техническое оснащение:
наличие административных помещений (в собств., аренде)
сведения о наличии средств на текущем банковском
4
Эссе и результаты собеседования (интервью)
Параметры оценки
Критерии
Показатель
Балл
Показатель
Балл
Показатель
Балл
Показатель
Балл
Показатель
Балл
Максимальный балл
1
Количество выпускников бизнес-инкубатора *
1-2 выпускника
1
3-4 выпускника
2
5 и более выпускников
3
3
2
Количество проектов готовых к инкубированию **
1-2 проекта
1
3-4 проекта
2
5 и более проектов
3
3
3
Материально-техническое оснащение:
наличие административных помещений (в собств., аренде)

250-ден 400 шаршы метрге дейін
1
400-ден 550 шаршы метрге дейін
2
550-ден 700 шаршы метрге дейін
3
700-ден 850 шаршы метрге дейін
4
850 шаршы метрге және одан астам
5
ағымдағы банктік шотында қаражаттың болуы туралы ақпарат
3-тен 5 млн. теңгеге дейін
1
5-тен 7 млн. теңгеге дейін
2
7-ден 10 млн. теңгеге дейін
3
10-нан 15 млн. теңгеге дейін
4
15 млн. және одан астам
5
4
Эссе және сұхбат қорытындысы ***
1-ден 10 балға дейін
* Түлектердің хаттарымен расталады
** Бизнес-инкубатордың әлеуетті резиденттерінің хаттарымен дәлелденеді
Конкурстық іріктеу және
бизнес-инкубаторлар қызметін
қолдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Технологиялық даму жөніндегі
ұлттық агенттік" акционерлік
қоғамы
басқармасының төрағасы
____________________________
кімнен:
_______________________
Бизнес-инкубатор шығындарының бір бөлігін өтеуге өтініш
"Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" акционерлік қоғамы және
______________ арасындағы № ___________ шартқа сәйкес _____ жылғы ___
(________) айындағы нақты шығындардың бір бөлігін шартта көрсетілген банктік
деректемелерге өтеуді сұраймын.
р/с №
Шығындардың түрі
Сомасы
Растайтын құжат
Жиыны:
Растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілді:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Бизнес-инкубатор басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________
__________________ Қолы
__________________ Күні

от 250 до 400 квадратных метров
1
от 400 до 550 квадратных метров
2
от 550 до 700 квадратных метров
3
от 700 до 850 квадратных метров
4
850 квадратных метров и выше
5
сведения о наличии средств на текущем банковском.
от 3 до 5 миллионов тенге
1
от 5 до 7 миллионов тенге
2
от 7 до 10 миллионов тенге
3
от 10 до 15 миллионов тенге
4
15 миллионов и выше
5
4
Эссе и результаты собеседования (интервью)
от 1 до10 баллов
10
* Подтверждаются письмами от выпускников
** Подтверждаются письмами от потенциальных резидентов бизнес-инкубатора
Приложение 3
к Правилам конкурсного отбора
и поддержки деятельности
бизнес–инкубаторов
Форма
Председателю Правления
Акционерного общества
"Национальное агентство
по технологическому развитию"
___________________________
от _________________________
Заявление
на возмещение части затрат бизнес-инкубатора
В соответствии с договором № ___________ между Акционерным обществом
"Национальное агентство по технологическому развитию" и _____________________ прошу
возместить часть фактических затрат за ___ (________) месяц _____ года на банковские
реквизиты указанные в договоре.
№ п/п
Вид затрат
Сумма
Подтверждающий документ
Итого:
Копии подтверждающих документов прилагаю:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии)
руководителя бизнес-инкубатора ____________________________________
__________________ Подпись
__________________ Дата