Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 159 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 сәуірде № 16792 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 4 қазандағы № 463-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 04.10.2024 № 463-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 12-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпарат комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің 2018 жылғы
18 сәуірдегі № 159
бұйрығымен бекітілген
Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидалары

Об утверждении Правил взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2018 года № 16792. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 04.10.2024 № 463-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и информации РК от 04.10.2024 № 463-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-2) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации.
2. Комитету информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и
коммуникаций Республики Казахстан
Д. Абаев
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 159
Правила взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-3-бабының 12-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық-анықтамалық материал – жетекшілік ететін саланы дамыту бойынша сипаттаманы және статистикалық деректерді, оның ішінде өткізілетін мемлекеттік бастамалар мен басқа да іс-шараларды ақпараттық түсіндірулерді қамтитын мәліметтер;
2) бірыңғай республикалық медиажоспар – орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың жетекшілік ететін стратегиялық бағыттарын іске асыру бойынша іс-шараларды көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша қызметін жариялау жоспары (бұдан әрі – медиажоспар);
3) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган –бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган);
4) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) – мемлекеттік органның құзыретіне қатысты мәселелер, сондай-ақ оның қызметі бойынша ақпараттарды таратуды жүзеге асыратын тұлға (бөлімше) (бұдан әрi – уәкiлеттi тұлға (бөлімше);
5) медиа-грид – ерекше қоғамдық және саяси маңызы бар негізгі іс-шаралардың жоспар-кестесі;
2-тарау. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. Мемлекеттік органдар бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органды уәкілетті тұлғаны (бөлімшені) құру (тағайындау) туралы байланыс деректерін (тегі, аты, әкісінің атын (бар болған жағдайда), электрондық мекенжайын, жұмыс/ұялы телефонын) ұсынумен хабардар етеді.
4. Уәкілетті орган мемлекеттік орган ұсынған ақпараттар негізінде уәкілетті тұлғалар (бөлімшелер) туралы анықтамалықты қалыптастырады.
5. Уәкілетті тұлға (бөлімше) жыл сайын ағымдағы жылдың алдағы бірінші және үшінші тоқсанындағы айдың бірінші күнінен кешіктірмей уәкілетті органға алдағы жылға арналған медиажоспарды қалыптастыру үшін мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттары бойынша ұсыныстар жолдайды.
Уәкілетті тұлға (бөлімше) тоқсанына бір рет медиажоспарды өзекті етеді.
Қажет болған жағдайда уәкілетті орган мемлекеттік ақпараттық саясаттың стратегиялық бағыттарын есепке ала отырып, медиажоспарға түзетулер енгізеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 4-3 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" и определяют порядок взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационно-справочный материал – сведения, содержащие описание и статистические данные по развитию курируемой отрасли, в том числе информационное разъяснение проводимых государственных инициатив и других мероприятий;
2) единый республиканский медиаплан – план освещения деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов по реализации в средствах массовой информации государственных программ с указанием мероприятий по реализации стратегических направлений по курируемой отрасли (далее – медиаплан);
3) уполномоченный орган в области средств массовой информации – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган);
4) уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области средств массовой информации – лицо (подразделение), осуществляющее распространение информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности (далее – уполномоченное лицо (подразделение);
5) медиа-грид – план-график ключевых мероприятий, имеющих особую общественную и политическую значимость.
Глава 2. Порядок взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом
3. Государственные органы в течение одного рабочего дня уведомляют уполномоченный орган о (назначении) создании уполномоченного лица (подразделения) с предоставлением контактных данных (фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронный адрес, рабочий/сотовый телефон).
4. Уполномоченный орган на основе предоставленной государственным органом информации формирует справочник об уполномоченных лицах (подразделении).
5. Ежегодно не позднее первого числа месяца, предшествующего первому и третьему кварталам текущего года уполномоченным лицом (подразделением) направляются в уполномоченный орган предложения по тематическим направлениям государственной информационной политики для формирования медиаплана на предстоящий год.
Уполномоченным лицом (подразделением) производится актуализация медиаплана один раз в квартал.
В случае необходимости уполномоченный орган вносит корректировки в медиаплан с учетом стратегических направлений государственной информационной политики.

6. Жыл сайын уәкілетті органнан келіп түскен ұсыныстар негізінде ағымдағы жылдың алдағы бірінші және үшінші тоқсанында айдың жиырмасынан кешіктірмей уәкілетті орган негізгі бағыттар мен тақырыптық желілерді ескере отырып, медиа-жоспарды әзірлейді және мақұлдайды.
7. Медиа-жоспарға мынадай іс-шаралар кіреді:
1) орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қызметін бұқаралық ақпарат құралдарында стратегиялық бағыттарын, нысаналы аудиторияларын, заңнамаға жоспарланған салалар бойынша өзгерістерді көрсете отырып, жариялау жөніндегі іс-шаралар;
02) қоғамның наразылығын туғызатын проблемалы мәселелерді ақпараттық ескертулерге бағытталған іс-шаралар.
8. Уәкілетті тұлға (бөлімше) мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру мақсатында ай сайын есептік кезеңнің 25 күнінен кешіктірмей медиажоспардың іс-шараларын іске асыру туралы ақпаратты уәкілетті органға еркін нысанда ұсынады.
9. Мақұлданған медиажоспарға сәйкес уәкілетті орган тиісті оқиғаларды ақпараттық жариялау үшін уәкілетті тұлғаға (бөлімшеге) бірыңғай ақпараттық алаңды ұсынады.
10. Апта сайын бейсенбі күні уәкілетті органға осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша алдағы аптаға арналған ақпарат келесідей ақпараттық-анықтамалық материалдармен қоса жолданады:
1) іс-шараның күні, уақыты және өткізілу орны;
2) ұйымдастырушылар және байланыс деректері;
3) іс-шараны өткізудің мақсаты және міндеті;
4) түйінді месседжилер;
5) спикерлер (лауазымы, байланыс деректері);
6) іс-шарадан нәтиже.
Бірнеше орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қызметіне қатысты мәселелер туындаған кезде уәкілетті тұлға (бөлімше) бірыңғай ақпараттық күн тәртібін қалыптастыруы және ақпаратты басқа мүдделі мемлекеттік органдар мен бұқаралық ақпарат құралдары арасында одан әрі таратуы үшін өз құзыреті шеңберіндегі ақпаратты уәкілетті органға бір жұмыс күні ішінде ұсынады.
11. Ұсынылған ақпараттар негізінде уәкілетті орган алдағы аптаға арналған апта сайынғы медиа-гридті қалыптастырады және бір жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына жолдайды.
12. Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу мақсатында уәкілетті орган уәкілетті тұлғадан (бөлімшеден) орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қызметі туралы ақпараттық-анықтамалық материалдарды (мәліметтерді, әдістемелік әзірлемелерді, инфокестелерді, статистикалық және талдамалық матрериалдарды) сұратады.

6. Ежегодно на основе предложений, поступивших от уполномоченного лица (подразделения), не позднее двадцатого числа месяца, предшествующего первому и третьему кварталам текущего года уполномоченным органом разрабатывается и одобряется медиаплан с учетом основных направлений и тематических линий.
7. Медиаплан включает в себя следующее:
1) мероприятия по освещению деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов в средствах массовой информации с указанием стратегических направлений, целевых аудиторий, планируемых изменений законодательства по отраслям;
2) мероприятия, направленные на информационное предупреждение проблемных вопросов, вызывающий общественный резонанс.
8. Уполномоченное лицо (подразделение) в целях реализации государственной информационной политики предоставляет в уполномоченный орган информацию о реализации мероприятий медиаплана в произвольной форме ежемесячно не позднее 25 числа отчетного периода.
9. Согласно одобренному медиаплану уполномоченный орган предоставляет единую информационную площадку для уполномоченного лица (подразделения) для информационного освещения соответствующего события.
10. Еженедельно по четвергам в уполномоченный орган направляется информация на предстоящую неделю по форме, согласно приложению к настоящим Правилам с приложением следующих информационно-справочных материалов:
1) дата, время и место проведения мероприятия;
2) организаторы и контакты;
3) цель и задача проведения мероприятия;
4) ключевые месседжи;
5) спикеры (должность, контактные данные);
6) эффект от мероприятия.
При возникновении вопросов, относящихся к деятельности нескольких центральных государственных органов и местных исполнительных органов, уполномоченное лицо (подразделение) предоставляет в течение одного рабочего дня в уполномоченный орган информацию в рамках своей компетенции для формирования уполномоченным органом единой информационной повестки, и дальнейшего распространения информации среди других заинтересованных государственных органов и средств массовой информации.
11. На основе предоставленной информации уполномоченный орган формирует еженедельный медиа-грид на предстоящую неделю и направляет в течение одного рабочего дня в средства массовой информации.
12. В целях проведения государственной информационной политики уполномоченный орган запрашивает у уполномоченного лица (подразделения) информационно-справочные материалы (сведения, методические разработки, инфографики, статистические и аналитические материалы) о сфере деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов.

13. Ақпараттық-анықтамалық материалдарды уәкілетті тұлға (бөлімше) сұрау салу келіп түскен күннен бір жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұқаралық ақпарат
құралдарымен
өзара іс-қимыл жасау жөніндегі
уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің)
бұқаралық ақпарат құралдары
саласындағы уәкілетті органмен
өзара іс-қимыл жасау
қағидаларына қосымша
нысан
Алдағы аптаға арналған ақпарат
(күні, айы, жылы)
Мемлекеттік органның атауы
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі/
Жексенбі
Басты жаңалық

13. Информационно-справочные материалы предоставляются уполномоченным лицом (подразделением) в течение одного рабочего дня со дня поступления запроса.
Приложение
к Правилам взаимодействия
уполномоченного лица
(подразделения)
по взаимодействию со
средствами массовой
информации с
уполномоченным органом в
области средств массовой
информации
форма
Информация на предстоящую неделю
(день,месяц,год)
Наименование
государственного
органа
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота/
Воскресенье
Главная новость