Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 мамырда № 16854 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.08.2021 № ҚР ДСМ-92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Балаларға гинекологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 12 тамыздағы № 631 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6451 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 22 қазандағы № 249 (26310) жарияланған);
2) "Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 27 тамыздағы № 593 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 7931 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының № 24 актілер жинағында 2012 жылғы 15 қарашада жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;

Об утверждении Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2018 года № 16854. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.08.2021 № ҚР ДСМ-92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 631 "Об утверждении Положения об организациях, оказывающих гинекологическую помощь детям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6451, опубликован 22 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 249 (26310));
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 августа 2012 года № 593 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7931, опубликован 15 ноября 2012 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 24).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

4) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 16 сәуірдегі
№ 173 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау ұйымдарында жүкті әйелдерге, босанатын, босанған әйелдерге және гинекологиялық науқастарға акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) акушерлік-гинекологиялық көмек – әйелдерге жүктілік, босану, босанудан кейінгі кезеңде, гинекологиялық аурулар кезінде, профилактикалық байқау және әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтау және отбасын жоспарлау бойынша іс-шаралар кезінде көрсетілетін медициналық көрсетілетін қызметтердің кешені;
2) перинаталдық көмекті өңірлендіру – бұл жүктілік және босану барысының қауіп дәрежесіне қарай әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге перинаталдық стационарлық көмек көрсетудің үш деңгейі бойынша облыс аумағында медициналық ұйымдарды бөлу;
3) патронаж – медицина қызметкерлерінің үй жағдайында профилактикалық және ақпараттық іс-шараларды жүргізуі (жаңа туған нәрестеге патронаж, жүкті әйелге, босанған әйелге, диспансерлік науқасқа патронаж);
4) белсенді бару – дәрігердің бастамасы бойынша, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдарына стационарлардан шығарылған науқастар туралы, медицина қызметкерінің белсенді қарап-тексеруін қажет ететін пациенттерге шақыртуларға қызмет көрсеткеннен кейін жедел көмек ұйымынан мәліметтер берілгеннен кейін науқастың үйіне дәрігердің/орта медицина қызметкерінің баруы;

4) размещение настоящего приказа на интернет- ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 апреля 2018 года № 173
Cтандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие требования к порядку организации оказания акушерско-гинекологической помощи беременным женщинам, родильницам, роженицам и гинекологическим больным в организациях здравоохранения.
2. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) акушерско-гинекологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемых женщинам при беременности, родах, после родов, гинекологических заболеваниях, при профилактическом наблюдении, а также мероприятия по охране репродуктивного здоровья женщин и планированию семьи;
2) регионализация перинатальной помощи – распределение медицинских организаций в масштабах области по трем уровням оказания перинатальной стационарной помощи женщинам и новорожденным в соответствии со степенью риска течения беременности и родов;
3) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж к новорожденному, патронаж к беременной, родильнице, диспансерному больному);
4) активное посещение – посещение больного на дому врачом/средним медицинским работником по инициативе врача, а также после передачи сведений в организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) из стационаров о выписанных больных, из организаций скорой помощи после обслуживания вызова к пациентам, нуждающимся в активном осмотре медицинским работником.

5) инвазивті әдістер – адам ағзасының ішкі ортасына ену жолымен жүзеге асырылатын диагностика мен емдеу әдістері;
6) контрацепция – қаламаған жүктіліктің алдын алу әдістері және құралдары;
7) ұрпақты болудың қосалқы әдістері мен технологиялары – қолдану кезінде ұрықтанудың және эмбриондардың ерте дамуының жекелеген немесе барлық кезеңі ана организмінен тыс жүзеге асырылатын (оның ішінде донорлық және (немесе) криоконсервацияланған жыныстық жасушаларды, ұрпақты болу ағзаларының тіндері мен эмбриондарды, сондай-ақ суррогат ана болуды пайдалана отырып) бедеулікті емдеу әдістері (жасанды инсеминациялау, жасанды ұрықтандыру және эмбриондарды импланттау);
8) ұрпақты болу денсаулығы – адамның толыққанды ұрпақ әкелуге қабілетін көрсететін денсаулығы;
9) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) Республикалық ауыр акушерия орталығы (бұдан әрі – РААО) - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған және Қазақстан Республикасында босанулардан/аборттардан кейінгі ауыр жай-күйдегі әйелдерге стационарлық медициналық көмек көрсету бойынша медициналық ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының астанасында медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі қызмет бағыттары
3. Жүкті, босанатын, босанған және жүктіліктен тыс барлық жас топтарындағы әйелдерге медициналық көмек тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі - МӘМС) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті медициналық сақтандыру аясында, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызмет көрсету ережелері мен шарттарына сәйкес ақылы негізде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) көрсетіледі;

5) инвазивные методы – методы диагностики и лечения, осуществляемые путем проникновения во внутреннюю среду организма человека;
6) контрацепция – методы и средства предупреждения нежелательной беременности;
7) вспомогательные репродуктивные методы и технологии – методы лечения бесплодия (искусственная инсеминация, искусственное оплодотворение и имплантация эмбриона), при применении которых отдельные или все этапы зачатия и раннего развития эмбрионов осуществляются вне материнского организма (в том числе с использованием донорских и (или) криоконсервированных половых клеток, тканей репродуктивных органов и эмбрионов, а также суррогатного материнства);
8) репродуктивное здоровье – здоровье человека, отражающее его способность к воспроизводству полноценного потомства;
9) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, контроля за качеством медицинских услуг;
10) Республиканский центр критического акушерства (далее - РЦКА)- структурное подразделение медицинской организации в столице Республики Казахстан, определяемое уполномоченным органом в области здравоохранения и осуществляющее координацию деятельности медицинских организаций по оказанию стационарной медицинской помощи женщинам в критическом состоянии после родов/абортов в Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные направления деятельности организаций, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в Республике Казахстан
3. Медицинская помощь беременным, роженицам, родильницам и женщинам вне беременности оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее- ОСМС), в рамках добровольного медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", на платной основе согласно Правилам и условиям оказания платных услуг в организациях здравоохранения, утвержденного приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11341);.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жүкті, босанатын, босанған әйелдерді және гинекологиялық науқастарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 8 желтоқсандағы № 931 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 18586 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 931) Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу және келісу қағидаларына сәйкес және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етілуге, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтардың жекелеген санаттарын, амбулаториялық деңгейде тегін және (немесе) жеңілдікпен берілетін дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) сәйкес дәрілік формулярлардың негізінде ұсынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметінің негізгі бағыттары (бұдан әрі – МҰ):
1) әйелдерге жүктілік, босану және босанудан кейінгі кезеңде дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялы көрсетілетін медициналық қызметтерді, сондай-ақ гинекологиялық көмек көрсету;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін іс-шараларды жүргізу;
3) ұрпақты болу жасындағы әйелдерге отбасын жоспарлау бойынша қызметтерді ұсыну.
6. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (тәулік бойы бақылау және емдеу көзделмейтін жағдайларда): алғашқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарды алмастыратын көмек (тәулік бойы медициналық бақылау және емдеуді талап етпейтін медициналық бақылау және емдеуді көздейтін жағдайларда);

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лекарственное обеспечение беременных, рожениц, родильниц и гинекологических больных осуществляется в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на основании лекарственных формуляров, в соответствии с Правилами разработки и согласования лекарственных формуляров организаций здравоохранения, утвержденного приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2017 года № 931 Казахстанского национального лекарственного формуляра (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18586) (далее – Приказ № 931) и в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, медицинскими изделиями и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь (далее – МО), являются:
1) оказание доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам в период беременности, родов и послеродового периода, а также гинекологической помощи;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг;
3) предоставление услуг по планированию семьи женщинам репродуктивного возраста.
6. Оказание акушерско-гинекологической помощи осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи (в условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения): первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарозамещающей помощи (в условиях, предусматривающих медицинское наблюдение и лечение, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения);

3) стационарлық көмек (тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қамтамасыз ету жағдайларда);
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация.
7. Әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмекті амбулаториялық-емханалық және стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдарда "Акушерлік-гинекология (балалар гинекологиясы, функциялық диагностика, негізгі мамандықтың бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (бұдан-әрі акушер-гинеколог дәрігерлер), орта медицина қызметкерлері "Акушерлік іс (акушер, жалпы практика акушері), "Емдеу ісі фельдшер, жалпы практика фельдшері" (бұдан әрі-фельдшер), "Мейіргер ісі" (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер) (бұдан әрі-мейіргер)" жүзеге асырады.
8. Жүкті, босанатын, босанған және барлық жас топтарының гинекологиялық науқастарына акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің жанындағы Медициналық көрсетілетін қызметтерді сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы бекіткен диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі.
9. Зорлық-зомбылық және дене жарақаттарының фактілері анықталған жағдайда емдеу-профилактикалық көмек көрсетуді және медициналық оңалтуды жүргізу, "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес жәбірленушілердің жүгіну фактілері туралы ішкі істер органдарына хабарлау жүзеге асырылады.
10. Медициналық ұйымдар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - № 907 Бұйрық) денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарына сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Амбулаториялық-емханалық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
11. Амбулаториялық акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету амбулаториялық-емханалық көмек, соның ішінде МСАК және КДК көрсететін медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
12. Акушер-гинеколог дәрігер әйелдерге жүктілік, босанудан кейінгі кезеңде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетеді және ұйымдастырады, отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау, сондай-ақ ұрпақты болу жүйесінің гинекологиялық ауруларының профилактикасы, диагностикасы мен емдеу бойынша қызметтерді мынандай жолмен ұсынады:

3) стационарной помощи (в условиях, обеспечивающих круглосуточное медицинское наблюдение и лечение);
4) скорой медицинской помощи;
5) санитарной авиации.
7. Акушерско-гинекологическая помощь женщинам осуществляется в медицинских организациях амбулаторно-поликлинического и стационарного уровней врачами по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (далее – врачами акушер-гинекологами), средними медицинскими работниками по специальностям "Акушерское дело (акушер, акушер общей практики)" (далее – акушеры), "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" (далее – фельдшеры), "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" (далее – медицинскими сестрами/братьями).
8. Оказание акушерско-гинекологической помощи беременным, роженицам, родильницам и гинекологическим больным всех возрастов проводится в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, утвержденными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг при Министерстве здравоохранения Республики Казахстан.
9. При обнаружении фактов насилия и телесных повреждений осуществляется оказание лечебно-профилактической помощи и проведение медицинской реабилитации, извещение органов внутренних дел о фактах обращения потерпевших в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О профилактике бытового насилия".
10. Медицинские организации обеспечивают ведение первичной медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее –Приказ № 907).
Глава 3. Организация оказания акушерско-гинекологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
11. Оказание амбулаторной акушерско-гинекологической помощи осуществляется в медицинских организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, в том числе ПМСП и КДП.
12. Врач акушер-гинеколог оказывает и организует акушерско-гинекологическую помощь женщинам при беременности, после родов, предоставляет услуги по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья, а также профилактику, диагностику и лечение гинекологических заболеваний репродуктивной системы путем:

1) "қауіп факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанудан кейінгі кезеңде асқынулардың алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік байқау;
2) пренаталдық скрининг жүргізу – жатыр ішіндегі ұрықтың хромосомалық патологиясы және туа біткен даму кемістіктері (бұдан әрі – ТДК) бойынша қауіп топтарын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді жаппай кешенді зерттеп-қарау;
3) перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын сақтай отырып, экстрагениталдық патологиямен күндізгі стационарларға, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың жүкті әйелдер патологиясының бөлімшелеріне, бейінді емдеу мекемелеріне уақтылы емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;
4) жүкті, босанатын және босанған әйелдерді медициналық байқаумен, оның ішінде жоғары технологиялық көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ЖТМҚ) қолданумен мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберу;
5) босануға, оның ішінде серіктестік босануларға дайындау бойынша жүкті әйелдерді босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдердің босануды жоспарлап отырған босандыру ұйымдарына келу мүмкіндігін беру, жүкті әйелдерді қауіп белгілері, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшек сүтімен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы ақпараттандыру;
6) көрсетілімдер бойынша жүкті және босанатын әйелдердің патронажын жүргізу;
7) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтерді көрсету;
8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың (бұдан әрі – ЖЖБИ) профилактикасы және оны анықтау;
9) экстрагениталдық, гинекологиялық патологияларды уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін қосымша әдістерді пайдалану және бейінді мамандарды тартумен терең зерттеп-қарау қажеттілігі кезінде тағайындаумен фертильдік жастағы әйелдерді зерттеп-қарау;
10) зерттеп-қарау нәтижелері бойынша әйелді жоспарланатын жүктілікке уақтылы дайындау үшін ұрпақты болу және соматикалық денсаулығының жағдайына қарай ана мен бала үшін жүктіліктің нәтижесін жақсарту мақсатында фертильді жастағы әйелдерді (бұдан әрі - ФЖӘ тобы) динамикалық байқау топтарына қосылады;
11) экстрагениталдық ауруларды ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
12) гинекологиялық аурулары бар науқастарды заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып зерттеп-қарау және емдеу;

1) диспансерного наблюдения беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
2) проведения пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода;
3) выявления беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направления беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг (далее – ВТМУ) в медицинские организации республиканского уровня;
5) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведения патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем (далее – ИППП) для направления к профильным специалистам;
9) обследования женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) по результатам обследования женщина включается в группу динамического наблюдения женщин фертильного возраста (далее - группа ЖФВ) в зависимости от состояния репродуктивного и соматического здоровья для своевременной подготовки к планируемой беременности с целью улучшения исходов беременности для матери и ребенка;
11) организации и проведения профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
12) обследования и лечения гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;

13) мамандандырылған медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға дайындау үшін гинекологиялық аурулары бар науқастарды анықтау және зерттеп-қарау;
14) оңалту және санаторийлік-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық аурулар бар науқастарды диспансерлеу;
15) заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып, шағын гинекологиялық операцияларды жасау;
16) жүкті, босанған әйелдерді, гинекологиялық аурулары бар науқастарды зерттеп-қарау және емдеуде өзара іс-қимыл сабақтастығын қамтамасыз ету;
17) жүктілік, туу және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, қажеттілікті немесе жұмыскерді денсаулық жағдайына байланысты басқа жұмысқа ауыстырудың уақытша немесе тұрақты мерзімдерін, белгіленген тәртіпте еңбекке жарамдылықты тұрақты жоғалту белгілерімен әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдауды айқындау;
18) практикаға заманауи қауіпсіз диагностикалық және емдеу технологияларын, дәлелді медицина қағидаттарын есепке ала отырып, науқастарды профилактикалау және оңалту шараларын енгізу;
19) персонал мен пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, инфекцияның таралуының алдын алу үшін санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды орындау;
20) ақпараттандыру саласында іс-шаралар өткізу және саламатты өмір салтының әртүрлі аспектілері бойынша халықтың санитариялық мәдениетін арттыру, әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтау, емшек сүтімен қоректендіру, отбасын жоспарлау, аборттар мен жыныстық жолмен берілетін инфекциялар, соның ішінде АИТВ-инфекциясы және басқа әлеуметтік мәні бар аурулар профилактикасы;
21) акушерлік-гинекологиялық бөлімшелер (кабинет) жұмысының көрсеткіштеріне талдау, статистикалық есепті, медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалауды жүргізу, акушерлік-гинекологиялық көмекті жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеуді;
22) халықпен, дәрігерлермен және акушерлермен мынадай нысандарда: жеке және топтық әңгімелесулер, дәрістер, витраждар, баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдар (теледидар, радио және интернет) білім беру жұмыстарын жүргізу. Білім беру жұмысын жүргізу саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен бірлесіп жүзеге асырылады. Атқарылған жұмыстарды есепке алу медициналық ұйымдардың ақпараттық-білім беру жұмысын тіркеу журналында № 907 бұйрықпен бекітілген 038-1/е нысаны бойынша тіркеледі.
13. Орта медицина қызметкерлері (акушерлер, фельдшерлер, мейіргерлер) әйелдерге жүктілік барысында және одан тыс мыналарды қамтитын дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді:

13) выявления и обследования гинекологических больных для подготовки к госпитализации в специализированные медицинские организации;
14) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
15) выполнения малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
16) обеспечения преемственности взаимодействия в обследовании и лечении беременных, родильниц и гинекологических больных;
17) проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности;
18) внедрения в практику современных безопасных диагностических и лечебных технологий, мер профилактики и реабилитации больных с учетом принципов доказательной медицины;
19) выполнения санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий для обеспечения безопасности персонала и пациентов, предотвращения распространения инфекции;
20) проведения мероприятий в области информирования и повышения санитарной культуры населения по различным аспектам здорового образа жизни, сохранения репродуктивного здоровья женщин, подготовке к материнству, грудному вскармливанию, планированию семьи, профилактике абортов и инфекций, передаваемых половым путем, в том числе ВИЧ-инфекции и других социально-значимых болезней;
21) проведения анализа показателей работы акушерско-гинекологических подразделений (кабинета), статистического учета, оценки эффективности и качества медицинской помощи, разработки предложений по улучшению акушерско-гинекологической помощи;
22) проведения образовательной работы с населением, врачами и акушерками в следующих формах: индивидуальные и групповые беседы, лекции, витражи, публикации в печатных и электронных средствах массовой информации (телевидение, радио и интернет). Проведение образовательной работы осуществляется совместно с центрами формирования здорового образа жизни. Учет проделанной работы ведется в журнале регистрации информационно-образовательной работы медицинской организации по форме № 038-1/у, утвержденной приказом № 907.
13. Средние медицинские работники (акушеры, фельдшеры, медицинские сестры/братья) оказывают доврачебную помощь женщинам во время и вне беременности, включающие:

1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, ауруларын және жүктіліктің асқынуын анықтау мақсатында өздігімен қабылдау және медициналық мейіргерлік қарап-тексеру;
2) жүкті және фертильдік жастағы әйелдердің (бұдан әрі – ФЖӘ) топтарын автоматтандырылған жүргізу және жүкті және ФЖӘ денсаулық жағдайларының көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу мақсатында "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті және фертильдік жастағы әйелдер тіркелімі" кіші жүйесіне деректерді енгізу;
3) диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес әйелдердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жүкті, босанатын әйелдерге және фертильдік жастағы әйелдерге кезек күттірмейтін және шұғыл дәрігерге дейін медициналық көмекті көрсету;
4) учаскелік дәрігерлермен және бейінді мамандармен бірлесіп созылмалы аурулармен жүкті әйелдерді динамикалық байқау;
5) функционалдық міндеттемелеріне сәйкес акушер-гинеколог дәрігердің тағайындауларын орындау;
6) диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес бағыттар мен ұсыныстарды уақтылы ұсынумен физиологиялық жүктілікті және жүкті және босанған әйелдерді қадағалап қарау;
7) жүкті әйелдерге, гинекологиялық науқастарға және әлеуметтік қауіптей ФЖӘ тобына үйде медициналық қызмет көрсету;
8) әйелдердің жыныс жолдарының және басқа да жерлерде орналасатын (тері, сүт бездері) ісік алды және қатерлі ісік ауруларын ерте анықтау мақсатында әйелдерге профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу;
9) медициналық көмекке жүгінген барлық жастағы әйелдерді медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
10) ауруларды анықтау үшін скринингтік және профилактикалық қарап-тексеру жүргізуге қатысу;
11) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау бойынша консультациялық қызметтерді ұсыну.
14. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың акушер-гинеколог дәрігері әйелдерге жүктілік кезінде, босанғаннан кейін (антенаталдық және постнаталдық байқау) әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмекті диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес барлық жас топтарында гинекологиялық аурулардың диагностикасы және емдеуді ұйымдастырады және көрсетеді, ұрпақты болу денсаулығын нығайту мен отбасын жоспарлау бойынша іс-шараларды, сондай-ақ профилактикалық тексеріп қарау мен қадағалау жүргізу;
15. Жүктілік және оны сақтауды қалау себептері бойынша әйелдер алғаш рет жүгінген жағдайда акушер-гинеколог дәрігер:
1) анамнезді жинайды, жүкті әйелде және туыстарында аурулардың бар-жоғын (қант диабеті, артериялық гипертензия, туберкулез, психикалық бұзылулар, онкологиялық аурулар және т.б.) туа біткен даму кемістігі бар және тұқым қуалаушылық аурулары бар балалардың туылуын анықтайды;

1) самостоятельный прием и медицинский осмотр с целью определения состояния здоровья пациента, выявления заболеваний и осложнений беременности
2) внесение данных в подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" с целью автоматизированного ведения групп беременных и женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) и мониторинга показателей состояния здоровья беременных и ЖФВ;
3) оказание неотложной и экстренной доврачебной медицинской помощи беременным, родильницам и женщинам фертильного возраста при состояниях, угрожающих жизни и здоровью женщины, в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
4) динамическое наблюдение за беременными с хроническими заболеваниями совместно с участковыми врачами и профильными специалистами;
5) выполнение назначений врача акушер-гинеколога в соответствии с функциональными обязанностями;
6) ведение физиологической беременности и патронаж беременных и родильниц со своевременным предоставлением направлений и рекомендаций в соответствии с клиническим протоколом диагностики и лечения;
7) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических больных и группы ЖФВ социального риска;
8) проведение профилактического медицинского осмотра женщин с целью раннего выявления предопухолевых и раковых заболеваний женских половых органов и других локализаций (кожи, молочных желез);
9) проведение медицинского сестринского осмотра женщин всех возрастных групп, обратившихся за медицинской помощью;
10) участие в проведении скрининговых и профилактических осмотров для выявления заболеваний;
11) предоставление консультативных услуг по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья.
14. Врач акушер-гинеколог амбулаторно-поликлинических организаций организует и оказывает акушерско-гинекологическую помощь женщинам при беременности, после родов (антенатальное и постнатальное наблюдение), диагностику и лечение гинекологических заболеваний во всех возрастных группах в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, проводит мероприятия по укреплению репродуктивного здоровья и планированию семьи, а также профилактические осмотры и наблюдение.
15. При первом обращении женщины по поводу беременности и при желании ее сохранить, врач акушер-гинеколог:
1) собирает анамнез, выясняет наличие у беременной и родственников заболеваний (сахарный диабет, артериальная гипертензия, туберкулез, психические расстройства, онкологические заболевания и другие), рождение детей с врожденными пороками развития и наследственными болезнями;

2) бала кезінде және жасы толған кезде бастан өткерген ауруларына (соматикалық және гинекологиялық), операциялар, қан және оның компоненттерінің құйылуына назар аударады;
3) анамнезді жинау кезінде мынадай көрсеткіштер бойынша: жүкті әйелдің жасы 37 жастан және одан жоғары жас, анамнезде генетикалық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу және/немесе ТДК немесе хромосомалық патологиялары бар бала туу жағдайларының болуы, анамнезде моногендік тұқым қуалайтын аурулары бар бала туу (немесе туыстарының болуы) жағдайларының болуы, отбасылық хромосомалық немесе гендік мутация тасымалдауының болуы, ауыр акушерлік анамнездің болуы (өлі туған, әдеттегі көтере алмау және басқалары) "Медициналық генетика" (аналық сарысу маркерлерін ультрадыбыстық скринингсіз және талдаусыз) мамандығы бойынша дәрігерге жолдау үшін туа біткен және тұқым қуалаушылық патология бойынша "қауіп" топтарын анықтайды;
4) жүктіліктің бірінші триместрінде аналық сарысу маркерлерін талдау үшін жүкті әйелдерді қан алуға жолдау және жүктіліктің бірінші, екінші және үшінші триместрінде ультрадыбыстық скринингті белгілейді;
5) ұрпақты болу функцияларының ерекшеліктерін зерделеу;
6) жұбайының денсаулық жағдайын, қан тобын және резус тиістілігін айқындау;
7) жұбайының жұмыс істейтін өндірісінің сипатын, жағымсыз қылықтарын зерделеу;
8) уақтылы зерттеп-қарау үшін 12 аптаға дейінгі жүкті әйелдерді есепке ерте алуды және жүктілігі анықталған күні тіркеуді жүзеге асыру;
9) жүктілікті көтеруге қарсы көрсетілімдердің болуын анықтау;
10) жүкті және ФЖӘ тізілімінен алдыңғы жүктіліктер және ерте анықталған соматикалық аурулардың ағымы туралы ақпарат алу мүмкіндігін пайдалану;
11) анықталған факторларды ескере отырып, алдын ала жоспарын жасау.
16. Зерттеп-қарау нәтижелерін алғаннан кейін:
1) мынадай қауіп факторлары бойынша:
жүктілікті аяғына дейін көтермеу;
преэклампсияның, эклампсияның дамуы;
ұрықтың дамуының тежелуі;
экстрагениталды аурулардың өршуі;
қан кету;
жатырдың жыртылуы;
ірің-септикалық асқынулардың дамуы;
ұрықтың туа біткен ақауларының дамуы және хромосомды патологиясы бойынша қауіптердің факторларын есепке ала отырып, жүкті әйелдерді сол немесе өзге топқа тиістілігін айқындалады.
2) қауіп факторлары ескеріле отырып және ана мен ұрықты зерттеп-қараудың заманауи технологияларын пайдаланумен жүкті әйелдерді байқаудың жеке жоспары құрылады.
17. Кейіннен қарап-тексеру және зерттеулердің қосымша деректері жүкті әйелдердің акушер-гинеколог дәрігерге әрбір баруы кезінде картада белгіленеді.
18. № 907 бұйрықпен бекітілген № 111/е нысаны бойынша жүкті және босанатын әйелдердің жеке картасы (бұдан әрі – № 111/е нысаны) әрбір акушер-гинеколог кабинетіндегі картотекада сақталады.

2) обращает внимание на перенесенные в детстве и в зрелом возрасте заболевания (соматические и гинекологические), операции, переливания крови и ее компонентов;
3) при сборе анамнеза выявляет группу "риска" по врожденной и наследственной патологии для направления к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа материнских сывороточных маркеров) по следующим показаниям: возраст беременной женщины 37 лет и старше, наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и/(или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией, наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием, наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации, отягощенный акушерский анамнез (мертворождение, привычное невынашивание и другие);
4) направляет на забор крови беременных женщин для анализа материнских сывороточных маркеров в первом триместре беременности и назначает ультразвуковой скрининг в первом, втором и третьем триместрах беременности;
5) изучает особенности репродуктивной функции;
6) уточняет состояние здоровья супруга, группу крови и резус принадлежность;
7) изучает характер производства, где работают супруги, вредные привычки;
8) осуществляет раннюю постановку на учет беременных до 12 недель и регистрацию в день выявления беременности для своевременного обследования;
9) выясняет наличие противопоказаний к вынашиванию беременности;
10) использует возможность получения информации из регистра беременных и ЖФВ о течении предыдущих беременностей и ранее выявленных соматических заболеваниях.
11) составляет предварительный план ведения с учетом выявленных факторов.
16. После получения результатов обследования:
1) определяется принадлежность беременной к той или иной группе с учетом факторов риска по:
невынашиванию;
развитию преэклампсии, эклампсии;
задержке развития плода;
обострению экстрагенитальных заболеваний;
кровотечению;
разрыву матки;
развитию гнойно-септических осложнений;
врожденным порокам развития и хромосомной патологии у плода;
2) составляется индивидуальный план наблюдения беременной с учетом факторов риска и с использованием современных технологий обследования матери и плода.
17. Дополнительные данные последующих осмотров и исследований фиксируются в карте при каждом посещении беременной врача акушера-гинеколога.
18. Индивидуальная карта беременной и родильницы по форме № 111/у, утвержденной приказом № 907 (далее – форма № 111/у), хранится в кабинете каждого врача акушера-гинеколога в картотеке.

19. № 907 бұйрықпен бекітілген № 113/е нысаны бойынша жүкті және босанатын әйелдердің алмасу картасы (бұдан әрі – № 113/е нысаны) жүкті әйел бірінші рет барған кезде беріледі және бақылау орны бойынша және басқа да медициналық ұйымдарға көрсету үшін барлық жүктілік кезеңінде оның қолында болады.
20. Картотекада патронаждағы стационарлық емдеудегі, уақытша тіркеуден шыққан және босанған әйелдердің картасы бөлек салынады.
21. Қабылдау тағайындалғаннан кейін 3 күннің ішінде қабылдауға келмеген жүкті әйелдер үйде акушердің немесе патронажды мейіргердің патронажына жатады, оның өзімен бірге тонометрі, термометрі және стетоскобы болуы керек. Патронажды бару нәтижелері туралы деректерді акушер № 111/е нысанына және № 113/е нысанына енгізеді.
22. Жүкті және босанатын әйелдердің патронажын учаскелік терапевттер, жалпы практика дәрігерлері, учаскелік педиатрлар және мейіргерлер жүзеге асырады.
23. Жүкті және босанатын әйелдердің патронажды бақылауы үйде халықаралық ұсынымдарға сәйкес универсалды-прогрессивті модельдің негізінде жүргізіледі. учаскелік терапевттер, жалпы практика дәрігерлері, учаскелік педиатрлар және мейіргерлер жүзеге асырады.
24. Универсалды (міндетті) патронажды байқау барлық жүкті әйелдерге үйде орта медицина қызметкері ұсынады, ол жүкті әйелге 2 босанғанға дейінгі патронаждан тұрады (жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімдерде).
25. Прогрессивті тәсіл олардың өмірі мен денсаулығына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қауіп анықталған жүкті әйелдерді патронажды байқауды көздейді.
26. Жеткілікті қауіп анықталған жағдайда (соның ішінде емшек сүтімен қоректендіру проблемалары, гигиена және тағы басқа дағдыларымен қиналған кезде) орта медицина қызметкер өз бетінше немесе учаскелік дәрігермен бірлесіп оны жою жұмысын жүргізеді. Жоғарғы қауіп жағдайында (қатыгездік, зорлық-зомбылық, әйелдің мүгедектігі және басқалар) отбасы әлеуметтік қолдауға мұқтаж болған жағдайда мәлімет қажеттілігіне қарай әлеуметтік қызметкерге, психологқа немесе басқа секторлардың өкілдеріне беріледі (білім, әлеуметтік қорғау, ішкі істер, әкімдіктер, үкіметтік емес ұйымдар және басқалар)
27. Экстрагениталдық патология бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдергегі жүктілікті үзу туралы мәселе комиссия арқылы "Жүктілікті жасанды түрде үзу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрдің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5864 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 626 бұйрық) бекітілген жүктілікті жасанды үзуге медициналық көрсетілімдерге сәйкес медициналық ұйымдардың дәрігерлік-консультациялық комиссиясы айқындайды.

19. Обменная карта беременной и родильницы по форме № 113/у, утвержденной приказом № 907 (далее – форма № 113/у), выдается беременной при первом посещении и находится у нее на руках в течение всей беременности для предъявления по месту наблюдения и в другие медицинские организации.
20. В картотеке отдельно выделяются карты беременных, подлежащих патронажу, находящихся на стационарном лечении, временно выбывших и родивших.
21. Беременные женщины, не явившиеся на прием в течение 3 дней после назначенной даты, подлежат патронажу на дому акушеркой или патронажной медицинской сестрой, которая должна иметь при себе тонометр, термометр и стетоскоп. Данные о результатах патронажного посещения заносятся акушеркой в форму № 111/у и форму № 113/у.
22. Патронажи беременных и родильниц осуществляют участковые терапевты, врачи общей практики, участковые педиатры и медицинские сестры.
23. Патронажное наблюдение беременных и родильниц на дому проводится на основе универсально-прогрессивной модели согласно международных рекомендаций.
24. Универсальное (обязательное) патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщинам состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) средним медицинским работником на дому.
25. Прогрессивный подход предусматривает патронажное наблюдение беременных женщин, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности.
26. При выявлении умеренного риска (в том числе проблем с грудным вскармливанием, затруднений с навыками гигиены и других) средний медицинский работник проводит работу самостоятельно или совместно с участковым врачом. В случае высокого риска (жестокое обращение, насилие, инвалидность женщины и другое), когда семья нуждается в социальном сопровождении, сведения передаются социальному работнику, психологу или представителям других секторов при необходимости (образования, социальной защиты, внутренних дел, акиматов, неправительственных организаций и других).
27. Вопрос о прерывании беременности у женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальной патологии, определяется комиссионно врачебно-консультативной комиссией медицинской организации в соответствии с медицинскими показаниями к исскусственному прерыванию беременности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан 30 октября 2009 года № 626 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5864) (далее – приказ № 626).

28. Акушерлік асқынулары бар жүкті әйелдер перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын ескере отырып, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жүктілік патологиясы бөлімшесіне емдеуге жатқызылады.
29. Үстеме экстрагениталдық аурулар болған жағдайда жүктіліктің 36 апта мерзіміне дейін жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу:
босандыру ұйымдарында жүктіліктің 36 аптасына дейін мамандандырылған бейінді стационарларда немесе көп бейінді ауруханалардың бөлімшесінде;
36 аптадан бастап акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдег3 медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
30. Акушер-гинеколог дәрігер және акушер жүкті әйелді уақтылы емдеуге жатқызуды бақылауды жүзеге асырады.
31. Тәулік бойғы байқауды талап етпейтін жүкті әйелдерге көрсетілімдер бойынша стационарды алмастыратын көмек көрсетіледі.
32. Жүкті әйелді жеңіл және кәсіби зияндылықпен байланысты емес жұмысқа ауыстыру туралы дәрігерлік қорытынды № 907 бұйрығымен бекітілген № 084/е нысан бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссия береді.
33. Акушер-гинеколог дәрігер Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10964 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес жүктілік және босандыру бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтаманы береді.
34. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағы № 907 бұйрықпен бекітілген № 036/е нысаны бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын тіркеу кітабында тіркеледі. Білім беру ұйымдарында оқитын жүкті әйелдерге колледждің, кәсіби-техникалық училищенде оқитын студентке уақытша еңбекке жарамсыздық туралы, мектепке, мектепке дейінгі балалар ұйымдарына баратын баланың ауруы, карантин және болмауының басқа да себептері туралы анықтаманы беріледі (№ 095/е нысаны).
35. Жүкті әйел мекенжайын ауыстырған жағдайда оны одан әрі нақты тұрғылықты жері бойынша бақылауды дәрігер немесе акушер жүзеге асырады. Жүкті әйелдің кетуі туралы жазба медициналық құжаттамада белгіленеді (№ 111/е нысаны және № 113/е нысаны). Жүкті әйелдің көшуі туралы мәліметтерді келген жері бойынша медициналық ұйымға беру телефон бойынша және жазбаша түрде жүргізіледі.
36. Үйде босанған әйелдерге медициналық қызмет көрсету (патронаж) асқынбаған босанудан кейін оны акушерлік стационардан шығарғаннан кейін бірінші үш тәулікте акушер немесе мейіргер жүргізеді. Босанғаннан кейінгі асқынған жағдайларда патронажды дәрігер жүргізеді.

28. Беременные с акушерскими осложнениями госпитализируются в отделение патологии беременности в медицинские организации стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь, с учетом принципов регионализации перинатальной помощи.
29. При наличии доминирующих экстрагенитальных заболеваний госпитализация беременных:
до срока 36 недель беременности осуществляется в специализированные профильные стационары или отделения многопрофильных больниц;
с 36 недель беременности в медицинские организации стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь.
30. Врач акушер-гинеколог и акушерка осуществляют контроль за своевременной госпитализацией беременной женщины.
31. Беременным, не требующим круглосуточного наблюдения, оказывается стационарозамещающая помощь по показаниям.
32. Для перевода беременной на легкую и не связанную с профессиональными вредностями работу врачебно-консультативной комиссией выдается врачебное заключение о переводе беременной на другую работу по форме № 084/у, утвержденной приказом № 907.
33. Врач акушер-гинеколог выдает лист и справку о временной нетрудоспособности по беременности и родам в соответствии с Правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справок о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964).
34. Лист о временной нетрудоспособности регистрируется в книге регистрации листков нетрудоспособности по форме № 036/у, утвержденной приказом № 907. Беременным, обучающимся в организациях образования, для освобождения от занятий выдаются справки о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (форма № 095/у).
35. В случае смены беременной места жительства дальнейшее наблюдение осуществляется врачом или акушеркой по месту фактического проживания. Запись об отъезде беременной фиксируется в медицинской документации (форма № 111/у и форма № 113/у). Передача сведений о переезде беременной осуществляется в медицинскую организацию по месту прибытия по телефону и в письменном виде.
36. Медицинское обслуживание родильниц на дому (патронаж) после неосложненных родов проводится акушеркой или медицинской сестрой в первые трое суток после выписки ее из акушерского стационара. При осложненном течении послеродового периода патронаж проводит врач.

37. Белсенді түрде баруға босандыру акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардан келіп тұскен (телефон немесе жазбаша хабарландыру) мәліметтер бойынша қызмет көрсетілетін аумаққа келген босанатын әйелдер жатады.
38. Патронаж кезінде босанатын әйелге сауал, дұрыс қарап-тексеру, артериялық қысымын, пульсты, дене қызуын өлшеу және сүт безі және ішін пальпациялау, жыныстық жолдардан бөлінетін шығындыларды бағалау жүзеге асырылады. Босанатын әйелдер баланы сүтпен қоректендіруі кезеңінде жаңада болған жүктілік бойынша, отбасын жоспарлау және контрацепциялық құралдар, сондай-ақ контрацепцияны іріктеу үшін консультацияға жүгіну мерзімдері бойынша түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.
39. Босанатын әйелдердің акушерлік-гинекологиялық бөлімшеге (кабинетке) баруы босанғаннан кейін 10 және 30 тәулікте жүргізіледі. Қабылдауда дене қызуын, артериялық қысымын, пульсын, өлщеу, дұрыс қарап-тексеру, сүт безін қарап-тексеру, алдыңғы ішперде қабырғасы арқылы жатырын пальпациялау, сыртқы жыныс ағзаларын қарап-тексеру және шығындыларды бағалау жүргізіледі. Гинекологиялық айнада, қынаптық зерттеуге қарап-тексеру, сондай-ақ зертханалық зерттеулерді тағайындау көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
40. Көрсетілген мерзімдерде қабылдауға босанған әйел келмеген жағдайда медицина қызметкері үйде патронажды баруды және қарап-тексеруді жүргізеді.
41. Босандыру сырқатнамасынан көшірме үзінді, сауал жүргізу деректері, босанған әйелдерді қарап-тексеру және арнайы зерттеп-қарау 111/е нысанына енгізіледі.
42. № 111/е барлық нысандары босанғаннан кейінгі кезең аяқталғанға дейін (42 күн) "босанатын әйелдер" картотекасының арнайы жәшігінде сақталады. Босанғаннан кейінгі кезеңнің аяқталуына қарай № 111/е нысанында контрацепция әдісі және флюрорография күні көрсетілген босанғаннан кейінгі эпикриз ресімделеді.
43. Асқынған босанулардан, операциялық араласулар, перинаталдық шығындар қауіп факторларымен босанған әйелдерді диспансерлеу жүктілікті бекіту орны бойынша бір жыл бойы бейінді мамандармен бірлесіп жүргізіледі.
44. Халыққа амбулаториялық-емханалық гинекологиялық көмекті ұйымдастыру гинекологиялық аурулардың профилактикасы бойынша, оларды ерте анықтау, диспансерлік бақылау, гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарға емдеу және оңалту көмегін көрсету, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмекті көрсетуге жолдау бойынша іс-шаралар жүргізуді көздейді.
45. Гинекологиялық ауруларды анықтау акушерлік-гинекологиялық бөлімшеге (кабинетке) жүгінген әйелдерді қабылдау, амбулаториялық-емханалық ұйымдарының қарап-тексеру кабинеттерінде әйелдерді профилактикалық қарап-тексеру кезінде жүзеге асырылады.

37. Активному посещению подлежат родильницы, прибывшие на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, (телефонное или письменное извещение).
38. Во время патронажа осуществляются опрос, объективный осмотр родильницы, измерение артериального давления, пульса, температуры, осмотр и пальпация области молочных желез и живота, оценка выделений из половых путей. С родильницами проводится разъяснительная работа по возможности наступления новой беременности в период кормления ребенка, планированию семьи и средствах контрацепции, а также по срокам обращения в консультацию для подбора контрацепции.
39. Посещение родильницей акушерско-гинекологического отделения (кабинета) проводится на 10-е и 30-е сутки после родов. На приеме проводится измерение температуры, артериального давления, пульса, объективный осмотр, осмотр молочных желез, пальпация матки через переднюю брюшную стенку, осмотр наружных половых органов и оценка выделений. Осмотр на гинекологических зеркалах, вагинальное исследование, а также назначение лабораторных исследований производятся по показаниям.
40. В случае неявки родильницы на прием в указанные сроки, средний медицинский работник проводит патронажное посещение и осмотр на дому.
41. Выписка из истории родов, данные опроса, осмотра и специальных обследований родильницы заносятся в форму 111/у.
42. Все формы № 111/у до конца послеродового периода (42 дня) хранятся в специальной ячейке картотеки "родильницы". По окончании послеродового периода в форме № 111/у оформляется послеродовый эпикриз с указанием метода контрацепции и даты флюорографии.
43. Диспансеризация родильниц с факторами риска, после осложненных родов, оперативных вмешательств, перинатальных потерь проводится в течение одного года по месту прикрепления беременности совместно с профильными специалистами.
44. Организация амбулаторно-поликлинической гинекологической помощи населению предусматривает проведение мероприятий по профилактике гинекологических заболеваний, раннему их выявлению, диспансерному наблюдению, оказанию лечебной и реабилитационной помощи гинекологическим больным, направление на оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг.
45. Выявление гинекологических заболеваний осуществляется при приеме женщин, обратившихся в акушерско-гинекологическое отделение (кабинет), в смотровых кабинетах медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, проведении профилактических осмотров женщин.

46. "Жүкті, босанатын босанған әйелдерге және фертильді жастағы әйелдерге медициналық көмекті жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 3 шілдедегі № 452 бұйрығына сәйкес экстрагениталдық, гинекологиялық патологияларды уақытылы анықтау және диспансерлік есепке алу мақсатында учаскелік акушер-гинеколог дәрігер, ЖПД, терапевт жыл сайын зерттеп-қарау жүргізеді.
47. Қажет болған жағдайда қосымша әдістерді пайдаланумен және бейінді мамандарды тартумен анағұрлым егжей-тегжейлі зерттеп-қарау тағайындалады. Міндетті зерттеп-қарау нәтижелері бойынша әрбір әйел топтардың және кіші топтардың индекстерімен амбулаториялық науқастардың медициналық картасын таңбалаумен фертильді жастағы әйелдерді (ФЖӘ топтары) динамикалық байқау тобының біріне жатқызылуға тиіс.
48. ФЖӘ топтарын автоматтандырылған жүргізу және оның денсаулық жағдайларының көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу мақсатында міндетті медициналық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша деректер ФЖӘ динамикалық байқау топтары бойынша бөлумен ЖПД, терапевтер және акушер-гинеколог дәрігерлер "Бекітілген халықтың тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті әйелдердің және ФЖӘ тіркелімі" кіші жүйесіне енгізіледі.
49. Анамнезді жинау кезінде тұқым қуалаушылық, бастан өткерген аурулары мен операцияларын (соның ішінде гинекологиялық), менструалды функциялардың, жыныстық өмір, ерінің денсаулығы, жүктіліктің ағымы және одан болған өлім, контрацепция әдістерін қолдану және еңбек жағдайы мен тұрмыстық жағдайының, қазіргі ауруларының дамуы ерекшелігіне назар аудару қажет. Ұрпақты болу жасындағы әйелдерді акушер-гинеколог дәрігер контрацепция әдістері туралы хабардар етеді, әйелдердің денсаулық жағдайын есепке ала отырып жеке әдістерді таңдауға көмектеседі.
50. Әйелдерді зерттеп-қараудың, манипуляциялар мен операциялардың, тағайындаулар мен кеңестердің барлық деректерін акушер-гинеколог дәрігер № 907 бұйрықпен бекітілген № 025/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына жазады.
51. Акушерлік-гинекологиялық бөлімшеге (кабинетке) әйел алғаш жүгінген жағдайда акушер-гинеколог дәрігер шағымдарға, анамнезге сауалнама, жалпы объективті қарап-тексеру, сүт бездерін қарап-тексеру және пальпациялау, сыртқы жыныс мүшелерін қарап-тексеру, айнамен гинекологиялық зерттеу және кіші жамбас ағзаларына қынаптық зерттеу жүргізіледі.
52. Цервикалды канал арқылы сүртіндіні цитологиялық зерттеу кемінде жылына 1 рет, қынаптан алынған сүртіндіні бактериоскопиялық зерттеу – көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.

46. Ежегодное обследование женщин фертильного возраста участковым врачом акушер-гинекологом, ВОП, терапевтом проводится для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия на диспансерный учет согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2012 года № 452 "О мерах совершенствования медицинской помощи беременным женщинам, роженицам, родильницам и женщинам фертильного возраста".
47. При необходимости назначается более детальное обследование с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов. По результатам обязательного обследования каждая женщина должна быть отнесена к одной из групп динамического наблюдения женщин фертильного возраста с маркировкой медицинских карт амбулаторных больных.
48. С целью автоматизированного ведения групп и мониторинга показателей состояния здоровья ЖФВ данные по результатам обязательного медицинского обследования с распределением по группам динамического наблюдения ЖФВ вносятся в подсистему "Регистр беременных и ЖФВ" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" ВОП, терапевтами и врачами акушер-гинекологами.
49. При сборе анамнеза следует обращать внимание на наследственность, перенесенные заболевания и операции (в том числе и гинекологические), на особенности менструальной функции, половой жизни, здоровье супруга, течение и исход беременностей, применение методов контрацепции, условия труда и быта. Женщин репродуктивного возраста врач акушер- гинеколог информирует о методах контрацепции, помогает выбрать индивидуальный метод с учетом состояния здоровья женщины.
50. Все данные обследования женщины, манипуляции и операции, назначения и советы записываются врачом акушер-гинекологом в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 025/у, утвержденной приказом № 907.
51. При первичном обращении женщины в акушерско-гинекологическое отделение (кабинет) врач акушер-гинеколог проводит опрос жалоб, анамнеза, общий объективный осмотр, осмотр и пальпацию молочных желез, осмотр наружных половых органов, гинекологическое исследование на зеркалах и вагинальное исследование органов малого таза.
52. Цитологическое исследование мазка из цервикального канала проводится 1 раз в год, бактериоскопическое исследование вагинального мазка - по показаниям.

53. Әйелдерді профилатикалық қарап-тексеруде гинекологиялық аурулар анықталған жағдайда әйелдерге тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымдарда ем тағайындалады.
54. Түпкілікті диагнозды қойған кезде диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқасты емдеу және диспансерлік бақылау туралы мәселе шешіледі. Диспансерлік бақылауға жататын әрбір әйелге ҚР ДСМ № 907 бұйрығымен бекітілген № 030/е нысаны бойынша диспансерлік бақылау картасы толтырылады.
55. Диспансерлеу науқас сауыққан кейін немесе оның акушерлік-гинекологиялық бөлімше (кабинет) қызмет көрсететін ауданнан шығуына байланысты тоқтатылады. Диспансердегі науқас медициналық ұйымның аумағынан шыққан жағдайда келген жері бойынша басқа медициналық ұйымға мәліметтер беріледі.
56. Гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды емдеу акушерлік-гинекологиялық бөлімшеде (кабинетте), гинекологиялық бөлімшелерде жүзеге асырылады. Емдеу емшараларын акушер (емшара мейіргері) орындайды.
57. Тәулік бойы бақылауды талап етпейтін гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды емдеу кезінде көрсетілімдер бойынша стационарды алмастыратын көмек көрсетіледі.
58. Акушерлік-гинекологиялық бөлімшесі құрылымында амбулаториялық операциялардан кейін науқастар уақытша жататын шағын операциялық және дем алу бөлмесі қарастырылады.
59. Шағын гинекологиялық операциялар мен манипуляциялар амбулаториялық қарсы көрсетілімдер болмаған кезде жүргізіледі: жатыр мойнының биопсиясы, цитологиялық зерттеулер үшін жатыр қуысының ішіндегіні (шприцпен) аспирациялау, жатыр мойнының диатермокоагуляциясы/ эксцизиясы, криотерапия, лазеротерапия және радиотолқынды коагуляция, вакуум-аспирация (қауіпсіз аборт), дәрі-дәрмектік аборт, жатырішілік контрацептивтерді енгізу және оны сылып тастау. Шағын гинекологиялық операциялар ҚР ДСМ № 907 бұйрығымен бекітілген 069/е нысаны бойынша амбулаториялық операциялар жазбасы журналында тіркеледі.
60. Стационарлық емдеу көрсетілімдері бар науқасқа емдеуге жатқызуға жолдама беріледі, ал жоспарлы емдеуге жатқызылатын науқастарға Емдеу жатқызу бюросы порталы арқылы жолдама беріледі. Учаскенің акушері амбулаториялық пациенттің медициналық картасына (№ 025/е нысаны) әйелдерді нақты емдеуге жатқызу туралы жазба жүргізеді.
61. Науқас стационардан шығарылғаннан кейін бөлімшенің (кабинеттің) акушер-гинеколог дәрігері гинекологиялық бөлімше дәрігерінің ұсынымдарын назарға алады. Стационарлық науқастың медициналық картасының көшірме үзіндісінен мәлімет амбулаториялық пациенттің медициналық картасына ауыстырылады (№ 025/е нысаны), көшірме пациентте қалады.

53. В случае выявления гинекологического заболевания на профилактическом осмотре женщине назначается лечение в амбулаторно-поликлинической организации по месту жительства.
54. При установлении окончательного диагноза решается вопрос о лечении и диспансерном наблюдении за больной, согласно клинических протоколов диагностики и лечения. На каждую женщину, подлежащую диспансерному наблюдению, заполняется контрольная карта диспансерного наблюдения по форме № 030/у, утвержденной приказом № 907.
55. Диспансеризация прекращается после выздоровления больной или в связи с выездом ее из района обслуживания акушерско-гинекологического отделения (кабинета). В случае выбытия диспансерной больной с территории медицинской организации осуществляется передача сведений в другую медицинскую организацию по месту прибытия.
56. Лечение гинекологических больных осуществляется в акушерско-гинекологическом отделении (кабинете), в гинекологических отделениях. Лечебные процедуры выполняются акушеркой (процедурной медицинской сестрой).
57. При лечении гинекологических больных, не требующих круглосуточного наблюдения, оказывается стационарозамещающая помощь по показаниям.
58. В структуре акушерско-гинекологического отделения предусматривается малая операционная и комната отдыха для временного пребывания больных после амбулаторных операций.
59. Малые гинекологические операции и манипуляции проводятся при отсутствии противопоказаний амбулаторно: биопсия шейки матки, аспирация (шприцем) содержимого полости матки для цитологического исследования, диатермокоагуляция/эксцизия шейки матки, криотерапия, лазеротерапия и радиоволновая коагуляция, вакуум-аспирация (безопасный аборт), медикаментозный аборт, введение и удаление внутриматочных контрацептивов. Малые гинекологические операции регистрируются в журнале записи амбулаторных операций по форме 069/у, утвержденной приказом № 907.
60. Больной, которой показано стационарное лечение, выдается направление на госпитализацию, плановым больным направление выдается через Портал бюро госпитализации. Акушеркой участка производится запись в медицинскую карту амбулаторного пациента (форма № 025/у) о фактической госпитализации женщины.
61. После выписки больной из стационара врачом акушер-гинекологом отделения (кабинета) принимаются во внимание рекомендации врача гинекологического отделения. Сведения из выписки медицинской карты стационарного больного переносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента (форма № 025/у), выписка остается у пациентки.

62. Әйелдердегі аборттың алдын алу үшін заманауи контрацепция әдістерін пайдалану бойынша жеке таңдау және оларды оқыту жүргізіледі. Жүктілікті көтеру мен босану қарсы көрсетілім болатын күрделі экстрагениталдық аурулар болған кезде, сондай-ақ сексуалды белсенді жасөспірім қыздар үшін, мұндай жағдайларда жүктілік және босану әйелдің денсаулығы мен өміріне қауіп төндіретін, сондай-ақ күрделі тұқым қуалайтын аурулар кезінде (экстрагениталды аурулар бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдер бар ФЖӘ анықтау) контрацепцияның тұрақты тиімді әдістерін таңдау қажет.
63. Жүкті әйел жүктілікті жасанды үзу үшін жолдама алуға жүгінген кезде жүктілік мерзімі анықталғаннан кейін және медициналық абортқа медициналық қарсы көрсетілімдер болмағанда акушер-гинеколог дәрігер жүктілікті үзу қаупі мен зиянын түсіндіреді, ұрпақты болу денсаулығын сақтау және заманауи сақтану құралдарын және контрацепцияны жеке таңдау мәселелері бойынша консультация береді. "Жүктілікті жасанды түрде үзу жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 626 бұйрығына сәйкесжүктілікті жасанды үзу (аборт) үшін зерттеп-қарау және емдеуге жатқызу заңнамада белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
64. Амбулаториялық деңгейде ауылдағы әйелдер халқына акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету аудандық емханаларда, ауылдық дәрігерлік амбулаториялардың акушерлік-гинекологиялық кабинеттерінде, фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункттерде көрсетіледі.
65. Шалғай және жетуі қиын аудандардың, сондай-ақ жайлауда мал шаруашылығымен айналысатын ауыл халқына акушерлік-гинекологиялық көмекті көшпелі бригада құрамында акушер-гинеколог дәрігер көрсетеді. Көшпелі бригадада акушер гинеколог дәрігердің жұмысына басшылықты аудандық акушер-гинеколог, өңірдің жетекшісі басшылық жасайды.
66. Көшпелі бригадалар құрамына кіретін акушер-гинеколог дәрігер:
1) әйелдерді профилактикалық қарап-тексеру;
2) жүкті әйелдерді және гинекологиялық науқастарды қарап-тексеру, зерттеп-қарауды;
3) қажет болған жағдайда - шұғыл медициналық көмек көрсетуді;
4) контрацепция әдістері мен құралдарына әйелдерді оқытуды;
5) саламатты өмір салтын насихаттау, отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мақсатында халықпен ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді;
67. Көшпелі бригадалар жүкті, босанатын, босанған әйелдерге, жаңа туған балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету, науқастарға профилактикалық қарап-тексеру және қабылдау жүргізу үшін орындарда жұмыс үшін қажетті мүкәммалдармен, медициналық жабдықтармен, аспаптардың жиынтығымен, дәрі-дәрмектермен жарақтандырылады.

62. Для предупреждения абортов у женщин проводится индивидуальный подбор и обучение по использованию современных методов контрацепции. При наличии у женщин тяжелых экстрагенитальных заболеваний, при которых вынашивание беременности и роды противопоказаны, а также для сексуально активных девочек-подростков, необходим подбор постоянного эффективного метода контрацепции.
63. При обращении беременной женщины за направлением для искусственного прерывания беременности после определения срока беременности и отсутствии медицинских противопоказаний к медицинскому аборту врач акушер-гинеколог разъясняет опасность и вред прерывания беременности, проводит консультирование по вопросам охраны репродуктивного здоровья и индивидуального подбора современных средств и методов контрацепции. Обследование и госпитализация для искусственного прерывания беременности (аборта) производится в соответствии с приказом № 626.
64. Оказание акушерско-гинекологической помощи сельскому населению на амбулаторном уровне оказывается в районных поликлиниках, в акушерско-гинекологических кабинетах врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских и медицинских пунктах.
65. Сельскому населению отдаленных и труднодоступных районов, а также занятому отгонным животноводством, акушерско-гинекологическая помощь оказывается врачом акушер-гинекологом в составе выездных медицинских бригад.
66. Врач акушер-гинеколог, входящий в состав выездной бригады проводит:
1) профилактический осмотр женщин;
2) осмотр, обследование беременных и гинекологических больных;
3) при необходимости - оказание экстренной медицинской помощи;
4) обучение женщин методам и средствам контрацепции;
5) информационно-разъяснительную работу с населением в целях пропаганды здорового образа жизни, планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья.
67. Выездные бригады оснащаются необходимым для работы на месте инвентарем, медицинским оборудованием, набором инструментов, медикаментами для оказания экстренной медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам, новорожденным детям, проведения профилактических осмотров и приема больных.

68. Ауылдық жерлерде қалыпты акушерлік-гинекологиялық анамнезімен, жүктіліктің қалыпты ағымы бар әйелдер бригадалардың шығуларының арасындағы кезеңде фельдшерлік-акушерлік пункттің, медициналық пункттің фельдшерлерінде немесе мейіргерлерінде қадағаланады. Дәрігерлік амбулатория, медициналық-санитариялық көмек орталығының деңгейінде жүкті әйелді қадағалауды жалпы практика дәрігері (бұдан әрі - ЖПД) немесе учаскелік дәрігер жүзеге асырады.
69. Қауіп факторлары бар ауылдық жерлерде тұратын жүкті әйелдер үшін диспансерлік бақылау жоспары және емдеуге жатқызу мерзімдері көрсетілген перинатальдық көмекті өңірлендіру қағидаттарына сәйкес тиісті деңгейде босандыру белгіленеді.
70. Аудандық аурухананың дәрігерлік-консультациялық комиссиясы жүктілік және босану бойынша барынша жеңіл жұмысқа ауыстыру немесе уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парақтар мен анықтамаларды ұсыну туралы қорытындыны әйелдерге ауылдық учаскелік немесе акушер-гинеколог дәрігер береді.
71. Ауданның акушерлік-гинекологиялық қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік көмекті, облыс деңгейінде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін ұйымдар жүзеге асырады.
72. Балаларға акушерлік-гинекологиялық көмекті акушер-гинеколог дәрігер жүзеге асырады және ол мыналарды қамтиды:
жаңа туған кезеңінен бастап 18 жасқа дейінгі кезеңде гинекологиялық аурулары және ұрпақты болу жүйесінің қалыптасуында бұзылушылықтар, менструалдық функциялардың қалыптасуында және жыныстық жетілуде бұзылушылықтары бар балаларға консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету;
қыздардың ұрпақты болу жүйесінің дұрыс дамуын бақылау;
гинекологиялық аурулары бар балаларды диспансерлеуді ұйымдастыру және жүргізу;
медициналық көрсетілімдер болған жағдайда зертханалық-диагностикалық әдістердің көмегімен гинекологиялық науқастарға тереңдетілген зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу;
медициналық көрсетілімдер болған жағдайда гинекологиялық аурулары бар науқастарды стационарлық емдеуге жіберу;
одан әрі балалардың денсаулығын нығайту бойынша іс-шараларды әзірлеумен, қызмет көрсету ауданында гинекологиялық аурулардан болатын сырқаттанушылықтың негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерін талдау және мониторинг жүргізу;
тәулік бойы медициналық байқауды қажет етпейтін пациенттерге медициналық көрсетілімдер бойынша стационарды алмастыратын және оңалту көмегін ұйымдастыру және көрсету;
салауатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен бірлесіп балаларға, жасөспірімдерге және олардың ата-аналарына ұрпақты болу денсаулығын сақтау, отбасын жоспарлау, ерте жыныстық қатынастың және қаламаған жүктілік профилактикасы бойынша санитариялық-гигиеналық ағарту, консультация беру, контрацепция әдістері туралы ақпараттандыру жөніндегі іс-шараларын жүргізу.

68. Женщины с благополучным акушерско-гинекологическим анамнезом, нормальным течением беременности в сельской местности в период между выездами бригады наблюдаются у акушера, фельдшера или медицинской сестры (брата) фельдшерско-акушерского пункта, медицинского пункта. На уровне врачебной амбулатории, центра первичной медико-санитарной помощи наблюдение беременной осуществляет врач общей практики (далее ВОП) или участковый терапевт.
69. Для беременных с факторами риска, проживающих в сельской местности, намечается план диспансерного наблюдения и родоразрешения на соответствующем уровне согласно принципам регионализации перинатальной помощи, с указанием сроков госпитализации.
70. Врачебно-консультативная комиссия районной больницы выдает заключения о переводе беременной на более легкую работу или о предоставлении листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам.
71. Организационно-методическую помощь акушерско-гинекологической службе района осуществляет организация, оказывающая акушерско-гинекологическую помощи областного уровня.
72. Акушерско-гинекологическая помощь детям осуществляется врачом акушер-гинекологом и включает:
оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи детям с гинекологическими заболеваниями и нарушениями становления репродуктивной системы от периода новорожденности до 18 лет, нарушений становления менструальной функции и полового созревания;
наблюдение за правильным развитием репродуктивной системы девочек;
организация и проведение диспансеризации детей с гинекологическими заболеваниями;
организация и проведение углубленных исследований с гинекологических больных с помощью лабораторно-диагностических методов при наличии медицинских показаний;
направление на стационарное лечение больных с гинекологическими заболеваниями при наличии медицинских показаний;
мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости от гинекологических заболеваний в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья детского населения;
организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении, по медицинским показаниям;
проведение совместно с центрами формирования здорового образа жизни мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению, консультированию детей, подростков и их родителей по вопросам охраны репродуктивного здоровья, планированию семьи, профилактике ранней половой жизни и нежелательной беременности, информированию о методах контрацепции.

73. Медициналық көрсетілімдерімен қыздарды акушер-гинеколог дәрігердің консультациясына жіберу үшін:
1) іштің ауырсынуы;
2) ішінің формасының өзгеруі;
3) 8 жасқа дейінгі жыныстық жетілу белгілерінің пайда болуы;
4) 13 жасқа дейін қайталанған жыныстық белгілерінің болмауы;
5) жыныс жолдарынан шығындылардың болуы;
6) менструалдық циклдың бұзылуы;
7) сыртқы жыныс органы құрылымындағы ауытқулар;
8) жыныстық жетілу кезінде дене салмағын күрт қосу немесе жоғалту;
9) ішперде қуысы ағзаларына оперативтік әрекеттен кейінгі іштің ауырсыну сезімдері болып табылады.
74. Акушер-гинеколог дәрігердің қыздарды медициналық қарап-тексеруіне мыналар кіреді: объективті қарап-тексеру; қайталанған жыныстық белгілердің дамуын бағалау; көрсетілімдер бойынша сыртқы ультрадыбыстық зерттеу; көрсетілімдер бойынша кәмелетке толмаған балалардың ата-аналарының және (немесе) заңды өкілдерінің (қамқоршыларының) ерікті ақпараттандырылған жазбаша келісімі болған жағдайда екі қолмен ректалдық-абдоминалдық зерттеу.
75. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымның учаскелік терапевтері мен ЖПД:
1) экстрагениталдық патологияларды уақтылы анықтау және диспансерлік есепке алу үшін ФЖӘ жыл сайын зерттеп-қарауды;
2) "Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау қағидаларын бекіту туралы" Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18474 болып тіркелген) бекітілген Динамикалық бақылау қағидаларына сәйкес созылмалы экстрагениталдық аурулары бар ФЖӘ динамикалық байқауды;
3) ұрпақты болу денсаулығын сақтау және отбасын жоспарлау мәселелері бойынша әйелдерге консультация беруді, оның ішінде ақпараттық жұмысты;
4) созылмалы экстрагениталдық ауруларды бар ФЖӘ топтарының контрацепциямен қамтылуын ұйымдастыруды;
5) жүктілікті жоспарлау кезінде гравидарлық алды дайындықты жүргізуді;
6) жүктілікті уақтылы айқындауды және диспансерлік есепке алуды қамтамасыз етуді;
7) жүктіліктің 12 аптасында (немесе бірінші рет келген кезде) және жүктіліктің 30-32 аптасында, сондай-ақ көрсетілімдер бойынша басқа да мерзімдерде жүкті әйелдерді міндетті қарап-тексеру жүргізуді;
8) анамнезді жинауды және жіті және созылмалы экстрагениталдық ауруларды анықтауды;
9) жүктілікке дейін және босанғаннан кейін флюрографияны тағайындауды және оның нәтижелерін бақылауды;
10) жүктіліктің физиологиялық (асқынбаған) ағымымен жүкті әйелдерді қадағалап-қарауды. Акушер-гинеколог дәрігер болмаған жағдайда патологиясы бар (асқынған ағымымен) жүктілікті қадағалап-қарауды;

73. Медицинскими показаниями для направления на консультацию девочек к врачу акушер-гинекологу являются:
1) боли в животе;
2)изменение формы живота;
3)появление признаков полового созревания до 8 лет;
4) отсутствие вторичных половых признаков до 13 лет;
5)наличие выделений из половых путей;
6) нарушение менструального цикла;
7) отклонения в строении наружных половых органов;
8) резкая прибавка массы тела или потеря в период полового созревания;
9) болезненные ощущения в животе после перенесенных оперативных вмешательств на органах брюшной полости.
74. Медицинский осмотр девочек врачом акушер-гинекологом включает: объективный осмотр; оценку развития вторичных половых признаков; по показаниям наружное ультразвуковое исследование; по показаниям двуручное ректо-абдоминальное исследование при наличии информированного письменного согласия родителей и (или) законных представителей несовершеннолетнего (опекунов).
75. Участковые терапевты и ВОП организации здравоохранения, оказывающей первичную медико-санитарную помощь осуществляют:
1) ежегодное обследование ЖФВ для своевременного выявления экстрагенитальной патологии и взятия на диспансерный учет;
2) динамическое наблюдение ЖФВ с наличием хронических экстрагенитальных заболеваний в соответствии с Правилами динамического наблюдения, утвержденными приказом Министра здравоохранения от 30 марта 2019 года ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Правил динамического наблюдения больных с хроническими заболеваниями ( зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18474);
3) консультирование, в том числе информационную работу по вопросам охраны репродуктивного здоровья и планирования семьи;
4) организацию охвата контрацепцией групп ЖФВ с хроническими экстрагенитальными заболеваниями;
5) проведение предгравидарной подготовки при планировании беременности;
6) своевременное выявление беременности и обеспечение взятия на диспансерный учет;
7) проведение обязательных осмотров беременных в сроках 12 недель (или при первой явке) и в 30-32 недели беременности, а также в другие сроки по показаниям;
8) проведение сбора анамнеза и выявление острых и хронических экстагенитальных заболеваний;
9) назначение и контроль результатов флюорографии до беременности и после родов;
10) ведение беременных женщин с физиологическим (неосложненным) течением беременности. В случае отсутствия врача акушер-гинеколога ведение беременности с патологическим (осложненным течением);

11) жүкті әйелдерге және емшекпен сүтімен қоректендіретін аналарға тек қана емшекпен қоректендірудің (туған сәттен 6 айға дейін) және баланы кем дегенде екі жасқа дейін емшекпен қоректендіру ұзақтығының артықшылықтары мәселелері бойынша консультация беруді;
12) босанғаннан кейін 10-шы және 30-шы тәулікте, сондай-ақ көрсетілімдер бойынша басқа да мерзімде босанған әйелдерді міндетті қарап-тексеру жүргізуді;
13) көрсетілімдер бойынша жүктілік кезеңінде және босанғаннан кейін әйелдерге патронажды баруды жүргізуді;
14) асқынған босанулары бар, жүктілікті өз еркімен үзген, гинекологиялық операциялық араласулардан кейін әйелдерге оңалту іс-шараларын өткізуді;
15) акушерлік-гинекологиялық, педиатриялық және бейінді қызметтермен сабақтастықты жүзеге асыруды;
16) "Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) сәйкес әйелдердің нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді;
17) аурулардың профилактикасы және ұрпақты болу денсаулығын нығайту, саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша халықтың арасында санитариялық-гигиеналық ағарту іс-шараларын өткізуді жүзеге асырады;
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымның "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігері:
1) жіті және созылмалы, оның ішінде гинекологиялық аурулары бар балаларды анықтауды;
2) жасөспірімдерді ерте жыныстық қатынас профилактикасы, ұрпақты болу денсаулығын сақтау, отбасын жоспарлау және контрацепция мәселелері бойынша ақпараттандыруды;
3) жасөспірімдерде жүктілікті уақтылы анықтау және одан әрі қадағалап-қарауды шешу үшін кәмілетке толмағандардың ата-аналарының және (немесе) заңды өкілдерінің (қамқоршыларының) келісімі кезінде акушер-гинеколог дәрігердің және психологтардың комиссияда қарап-тексеруін қамтамасыз етуді;
4) жүкті әйелдерге және аналарға емшекпен қоректендіру мәселелері бойынша консультация беруді және лактациялық аменория әдісіне оқытуды, босанғаннан кейінгі кезеңде отбасын жоспарлау мәселелері бойынша ақпараттандыруды;

11) консультирование беременных женщин и кормящих грудью матерей по вопросам преимущества исключительно грудного вскармливания (с рождения до 6 месяцев) и продолжительного грудного вскармливания до достижения ребенком возраста не менее двух лет;
12) проведение обязательных осмотров родильниц на 10-е и 30-е сутки после родов, а также в другие сроки по показаниям;
13) проведение патронажных посещений женщин на дому в период беременности и после родов по показаниям;
14) проведение реабилитационных мероприятий женщинам с осложненными родами, самопроизвольным прерыванием беременности; после гинекологических оперативных вмешательств;
15) осуществление преемственности с акушерско-гинекологической, педиатрической и профильными службами;
16) профилактические медицинские осмотры целевых групп женского населения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5918);
17) проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения по профилактике заболеваний и укреплению репродуктивного здоровья, формированию здорового образа жизни.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Врач по специальности "Педиатрия (неонатология)" организации здравоохранения, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, осуществляют:
1) выявление детей с острыми и хроническими, в том числе гинекологическими заболеваниями;
2) информирование подростков по вопросам профилактики ранней половой жизни, охраны репродуктивного здоровья, планирования семьи и контрацепции;
3) своевременное выявление беременности у подростков и обеспечение комиссионного осмотра врачами акушер-гинекологами и психологами при согласии родителей и (или) законных представителей несовершеннолетних (опекунов) для решения дальнейшего ведения;
4) консультирование и обучение беременных и матерей по вопросам грудного вскармливания и методу лактационной аменореи, информирование женщин в послеродовом периоде по вопросам планирования семьи и контрацепции;

5) босанғанға дейін және босанғаннан кейін байқауды жүзеге асырады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігер:
1) дені сау ұрпақтың болуына болжам жасауды, баланың туа біткен даму ақауларымен және тұқым қуалайтын аурулармен туу мәселелері бойынша консультация беруді;
2) предгравидарлық дайындау, пренаталдық скрининг, инвазивтік пренаталдық диагностика бойынша ұсынымдарды ұсыну. Медициналық көрсетілімдер бойынша және жүкті әйелдің ақпараттандырылған келісімі болған жағдайда пренаталдық диагностиканың инвазивтік әдістері қолданылады;
3) жүкті әйелде зерттеп-қарау нәтижелері бойынша ұрықтың кемшіліктерінің дамуы бойынша қауіп топтарын айқындауды;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15856 болып тіркелген) бекітілген Скринингті ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жатыр ішіндегі ұрықтың генетикалық диагнозын нақтылау, жаңа туған нәрестенің дамуын және одан арғы өмірін болжау, жүктілікті одан әрі қарап-қадағалау тәсілін, босандыру мерзімі мен орнын анықтау үшін бейінді мамандармен бірлесіп пренаталдық консилиум жүргізуді қамтамасыз етеді.
78. Әйел жүктілікті қаламаған жағдайда және жүктілікті сақтау үшін медициналық және әлеуметтік қарсы көрсетілімдер болған жағдайда жоғарыда көрсетілген мамандықтардың дәрігерлері жүкті әйелді жүктілікті жасанды үзуді жүргізу үшін акушер-гинеколог дәрігерге консультацияға жібереді.
79. "Урология және андрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностикалау, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігерлер амбулаториялық-емханалық деңгейде әйелдерді жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың (бұдан әрі – ЖЖБИ) профилактикасы және емдеу бойынша консультация беруді, денсаулық жағдайын бағалауды, барлық жастағы урологиялық патологиялары бар пациенттерді, оның ішінде жүкті әйелдерді сауықтыру мен емдеуді қамтамасыз етеді.
80. Жүре пайда болған иммун тапшылығымен күресу және оның профилактикасы бойынша орталықтардың дәрігерлері пациенттерді отбасын жоспарлау, ЖЖБИ берілуін, оның ішінде анадан балаға берілуінің алдын алу бойынша ақпараттандыру мен консультация, контрацепция әдісін бақылау мен динамикалық байқауды қамтамасыз етеді.
81. Адам иммун тапшылығының вирусын (бұдан әрі – АИТВ) анықтау үшін жүкті әйел пациенттің ақпараттандырылған келісімін ресімдей отырып № 907 Бұйрықпен бекітілген "АИТВ-қа антиденені зерттеу нәтижелері (диагностикалық зертхана)" № 270/е нысанына деректерді бекітумен жүктілік барысында АИТВ-ға екі рет зерттеп-қараудан өтеді.

5) осуществление дородового и послеродового наблюдения.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Врач по специальности "Медицинская генетика" обеспечивает:
1) консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями;
2) предоставление рекомендаций по предгравидарной подготовке, пренатальному скринингу, инвазивной пренатальной диагностике. По медицинским показаниям и при наличии информированного согласия беременной, применяются инвазивные методы пренатальной диагностики;
3) определение у беременной группы риска по развитию нарушения плода по результатам обследования;
4) проведение пренатального консилиума совместно с профильными специалистами для уточнения генетического диагноза внутриутробного плода, прогноза развития и дальнейшей жизни новорожденного, определения тактики дальнейшего ведения беременности, срока и места родоразрешения в соответствии с Правилами организации скрининга, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 669 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15856).
78. При нежелании женщины сохранить беременность и при наличии медицинских и социальных противопоказаний для сохранения беременности врачи вышеуказанных специальностей направляют беременную женщину на консультацию к врачу акушеру-гинекологу для проведения искусственного прерывания беременности.
79. Врачи по специальности "Урология и андрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности) (взрослая, детская)" на амбулаторно-поликлиническом уровне обеспечивают консультирование женщин по профилактике и лечению инфекций, передаваемых половым путем (далее – ИППП), оценку состояния здоровья, оздоровление и лечение пациентов с урологической патологий всех возрастов, в том числе беременных женщин.
80. Врачи центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита обеспечивают информирование и консультирование пациентов по вопросам планирования семьи и предупреждения передачи ИППП, в том числе от матери к плоду, контроль и динамическое наблюдение за методом контрацепции.
81. Для определения вируса иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) беременная проходит обследование двукратно в течение беременности на ВИЧ с оформлением информированного согласия пациентки с фиксированием данных в форме № 270/у, утвержденной Приказом № 907.

82. Консультациялық-диагностикалық бөлімшенің (кабинеттің) дәрігерлері отбасын жоспарлау мәселелері бойынша ақпараттандыруды және консультация беруді қамтамасыз етеді, сондай-ақ негізгі ауруға бағалау, контрацепция әдісін бақылау мен динамикалық байқау жүргізеді.
83. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының психологтары мен әлеуметтік қызметкерлері халықпен ұрпақты болу денсаулығын, отбасын жоспарлау, ерте жыныстық қатынастың және қаламаған жүктіліктің профилактикасы мәселелері бойынша ақпараттық жұмыстар, контрацепция әдістері бойынша ақпараттандыру, жүкті және босанған әйелдерге консультация беру іс-шараларын жүргізеді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Стационарлық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
84. Ұрпақты болу ағзаларының аурулары бар әйелдерге жүктілік, босану кезінде, босанудан кейінгі кезеңде және жаңа туған нәрестелерге стационарлық медициналық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 761 Бұйрық) сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарында немесе олардың тәулік бойы медициналық байқауы бар тиісті құрылымдық бөлімшелерде көрсетіледі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Жүкті, босанған әйелдерді және гинекологиялық аурулары бар пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу МСАК мамандарының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдарының жолдамасы бойынша стационар дәрігерінің емдеуге жатқызу күнін айқындауымен, Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы жүзеге асырылады.
Жүкті және босанатын әйелдерді босандыруға жолдама Емдеуге жатқызу бюросы порталының күту парағында перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі ескеріле отырып, жүктіліктің 37 аптасы мерзімінен бастап тіркеледі. Осы жолдама бойынша әйелдерді емдеуге жатқызу (перинаталдық орталық, перзентханалық бөлімшесі бар көпбейінді аурухана) босануы басталған және/немесе ұрық айналасында су кету басталған кезде босандыруға емдеуге жатқызу жүзеге асырылады. Емдеуге жатқызудың соңғы күні емдеуге жатқызу фактісін Емдеуге жатқызу бюросы порталының емдеуге жатқызу және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналында тіркей отырып, стационарға түскен күні айқындалады. Жүкті әйелдерді жоспарлы емдеуге жатқызу ақпараттық жүйеде тіркелген сәттен бастап қалыптасады. Бұл бағыт бойынша жүктілік кезіндегі асқынулары бар әйелдерді емдеуге жатқызу жүзеге асырылады және емдеуге жатқызудың соңғы күні стационарға түскен күні анықталады.
Болуы мүмкін салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тарту медициналық құжаттарға жазба жүргізумен ресімделеді және пациенттің не оның заңды өкілінің, сондай-ақ медицина қызметкерінің қолы қойылады.
Босандыруға емдеуге жатқызу фактісі кезінде 37 аптаға дейін жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған барлық ашық жолдама жабылады.

82. Врачи консультативно-диагностических отделений (кабинетов) обеспечивают информирование и консультирование по вопросам планирования семьи, а также проводят оценку основного заболевания, контроль и динамическое наблюдение за методом контрацепции.
83. Психологи и социальные работники организации здравоохранения, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, проводят информационные работы с населением по вопросам охраны репродуктивного здоровья, планирования семьи, профилактике ранней половой жизни у подростков и нежелательной беременности, контрацепции, консультирование беременных и родильниц.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация оказания акушерско-гинекологической помощи на стационарном уровне
84. Стационарная медицинская помощь женщинам с заболеваниями репродуктивных органов, во время беременности, в родах, в послеродовом периоде и новорожденным в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204) (далее – Приказ № 761).".
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Плановая госпитализация беременных, родильниц и пациенток с гинекологическими заболеваниями в стационар осуществляется по показаниям по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения через портал Бюро госпитализации с определением даты госпитализации врачом стационара.
Направление беременных и рожениц на родоразрешение регистрируется в Листе ожидания портала Бюро госпитализации со срока 37 недель с учетом уровня регионализации перинатальной помощи. По данному направлению осуществляется госпитализация женщин на родоразрешение с началом родовой деятельности и/или излитием околоплодных вод в стационар (перинатальный центр, многопрофильная больница с родильным отделением). Окончательная дата госпитализации определяется в день поступления в стационар, с регистрацией факта госпитализации в Журнале учета госпитализации и отказов от госпитализации портала Бюро госпитализации. Направление беременных на плановую госпитализацию формируется в информационной системе с момента взятия на учет. По данному направлению осуществляется госпитализация женщин с осложнениями в течение беременности и окончательная дата госпитализации определяется в день поступления в стационар.
Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациенткой либо ее законным представителем, а также медицинским работником.

Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады:
1) жүкті, босанған және босанатын әйелдерге және жана туған нәрестелерге стационарлық консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін көрсету;
2) жекелеген тәсілді ескере отырып жүктілікке, босану және босанғаннан кейіңгі кезеңде жоспар құру;
3) диагностикамен емдеудің клиника хаттамаларына сондай-ақ емдеп-қадағалау жоспарына сәйкес жүктілікті, босану және босанғаннан кейінгі кезенді емдеп-қадағалау;
4) жүкті, босанған және босанатын әйелдерге консультация жүргізу медициналық көмек көрсету деңгейін сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
5) аналарға және жаңа туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын өткізу, оның ішінде шала туған нәрестелерге күтім жасау;
6) жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге телекоммуникациялық жүйелерді пайдалана отырып, медициналық көмек көрсету бойынша консультация беру;
7) медициналық-санитариялық алғашқы көмек медициналық ұйымдарымен, өңірдің акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі басқада медициналық ұйымдарымен; республикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық және ақпарат алмасу;
8) акушерлік-гинекологиялық және неонатологиялық қызметтің негізгі көрсеткіштерінің статистикалық деректерін жинау және талдау жүргізу;
9) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын, жүктілігі және босануы бойынша, гинекологиялық науқастарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтама беру;
10) әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге акушерлік-гинекологиялық және неонатологиялық көмектің көшпелі түрлерін ұйымдастыру;
11) өз қызметінде ана мен перинаталдық сырқаттанушылық мен өлімді төмендетуге, әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған ДДҰ/ЮНИСЕФ ұсынымдары бойынша профилактиканың, диагностиканың және емдеудің заманауи және тиімді медициналық технологияларын пайдалану;
12) аналарға және жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде төмен және экстремалды төмен дене салмағымен жаңа туған нәрестелерге реанимациялық көмек көрсету және қарқынды терапия;
13) әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
14) әдістемелік жұмысты ұйымдастыру, перинаталдық көмек мәселелері бойынша дәрігерлердің және орта медицина персоналының кәсіби біліктілігін арттыру, акушерия, гинекология және перинатологияның өзекті мәселелері бойынша конференция/кеңес өткізу, сондай-ақ жер жерлерде мастер-кластар өткізу;

Сноска. Пункт 85 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. В медицинских организациях стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, осуществляются:
1) оказание стационарной консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным;
2) составление плана ведения беременности, родов и послеродового периода c учетом индивидуального подхода;
3) ведение беременности, родов и послеродового периода в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, а также с планом ведения;
4) проведение консультирования беременных, рожениц и родильниц, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи;
5) проведение реабилитационных мероприятий матерям и новорожденным, в том числе уход за недоношенными новорожденными;
6) консультации по оказанию медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с использованием телекоммуникационных систем;
7) преемственность и обмен информацией с медицинскими организациями первичной медико-санитарной помощи, с другими медицинскими организациями стационарного уровня, оказывающими акушерско-гинекологическую помощь региона; с республиканскими организациями здравоохранения;
8) проведение сбора и анализа статистических данных основных показателей акушерско-гинекологической и неонатологической служб;
9) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки временной нетрудоспособности по беременности и родам, гинекологическим больным;
10) организация выездных форм акушерско-гинекологической и неонатологической помощи женщинам и новорожденным;
11) использование в своей деятельности современных и эффективных медицинских технологий профилактики, диагностики и лечения по рекомендациям ВОЗ/ЮНИСЕФ, направленных на снижение материнской и перинатальной заболеваемости и смертности, сохранение и восстановление репродуктивного здоровья женщин;
12) оказание реанимационной помощи и интенсивной терапии матерям и новорожденным, в том числе с низкой и экстремально низкой массой тела;
13) осуществление медико-психологической помощи женщинам;
14) организация методической работы, повышение профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам перинатальной помощи, проведение конференций/совещаний по актуальным вопросам акушерства, гинекологии и перинатологии, а также проведение мастер-классов;

15) халық үшін перинаталдық көмек, ұрпақты болу денсаулығы және емшек сүтімен қоректендіру, ана болу қауіпсіздігі мәселелері бойынша қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларының іске асырылуын қамтамасыз ету жүзеге асырылады.
87. Гестация мерзімі 36 аптаға дейінгі жүкті әйелдерді, акушерлік және гинекологиялық асқынулар болмаған немесе болмашы көрінетін жағдайларда босанған әйелдерді және басым экстрагениталды патологиялары бар аборттан кейінгі кезеңдегі әйелдерді емдеуге жатқызу клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетілімдер бойынша, ал олар болмаған жағдайда – дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша бейінді мамандандырылған медициналық ұйымдарға немесе көп бейінді ауруханалардың бөлімшелерінде жүзеге асырылады.
88. Аборттан кейінгі және босанғаннан кейінгі асқынулары бар әйелдер көп бейінді аурухананың гинекологиялық бөлімшелеріне төсекке емдеуге жатқызылады.
89. Көп бейінді стационарға Жүктіліктің 36 аптасына дейінгі, созылмалы аурулармен ауыратын және көп бейінді стационарлардың мамандандырылған бөлімшелерінде емдеуді қажет ететін жүкті әйелдер көп бейінді стационарға келіп түскен кезде емдеуші дәрігер бөлімшенің меңгерушісімен және акушер-гинеколог дәрігермен бірлесіп ауру ағымының ауырлығын, жүктіліктің барысын және емдеу тактикасын бағалау үшін қарап-тексеру жүргізеді.
90. Жүктілікті көтеруге қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталдық аурулар кезінде ана мен ұрықтың өмірі үшін қауіпті ескере отырып, жүктілікті ұзуртудың орындылығы туралы комиссиялық шешім қабылдайды.
91. Жүкті және босанатын әйелдердің өміріне қауіп төндіретін ауыр аурулар мен асқынулар кезінде республикалық деңгейдегі бейінді МҰ пациентті ауыстыру (тасымалдау үшін қарсы көрсетілім жоқ болған кезде) туралы комиссиялық шешім қабылданады.
92. Әйелдерге жүктілік және одан тыс кезде, ұрпақты болу ағзаларының аурулары бар әйелдерге стационарлық көмек диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес көрсетіледі.
93. Гинекологиялық бөлімшеге көрсетілімдер бойынша консервативтік және операциялық емдеу үшін науқастар емдеуге жатқызылады.
94. Терапияға берілмейтін бедеулік диагнозы қойылған жағдайда ерлі-зайыптылар жұбының немесе некеге тұрмаған әйелдің қалауы бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 627 бұйрығымен бекітілген Ұрпақты болудың қосалқы әдістері мен технологияларын жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5919 болып тіркелген) сәйкес ұрпақты болудың қосалқы технологиялары қолданылады.

15) обеспечение реализации программ общественного здравоохранения для населения по вопросам перинатальной помощи, репродуктивного здоровья, безопасного материнства и грудного вскармливания.
87. Госпитализация беременных женщин со сроком гестации до 36 недель, родильниц и женщин в постабортном периоде с доминирующей экстрагенитальной патологией при отсутствии или незначительной выраженности акушерских и гинекологических осложнений осуществляется в профильные специализированные медицинские организации или отделения многопрофильных больниц по показаниям в соответствии с клиническими протоколами, при их отсутствии – по решению консилиума врачей.
88. Женщины с постабортными и послеродовыми осложнениями госпитализируются в гинекологические отделения/койки многопрофильных больниц.
89. При поступлении в многопрофильный стационар беременных женщин до 36 недель беременности, страдающих хроническими заболеваниями, нуждающихся в лечении в специализированных отделениях многопрофильных стационаров, лечащий врач совместно с заведующим отделения и врачом акушером-гинекологом проводит осмотр для оценки тяжести течения заболевания, течения беременности и тактики лечения.
90. При экстрагенитальных заболеваниях, являющихся противопоказаниями к вынашиванию беременности, принимается комиссионное решение о целесообразности дальнейшего пролонгирования беременности с учетом риска для жизни матери и плода.
91. При тяжелых заболеваниях и осложнениях, угрожающих жизни беременной и родильницы принимается комиссионное решение о переводе пациентки в профильные МО республиканского уровня (при отсутствии противопоказаний для транспортировки).
92. Стационарная помощь женщинам вне и во время беременности, женщинам с заболеваниями репродуктивных органов оказывается в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения.
93. В гинекологическое отделение по показаниям госпитализируют больных для консервативного и оперативного лечения.
94. При установлении диагноза бесплодия, не поддающегося терапии, по желанию супружеской пары или женщины, не состоящей в браке, применяются вспомогательные репродуктивные технологии в соответствии с Правилами проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 627 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5919).

95. Қарқынды емдеу мен реанимациялық іс-шараларды жүргізуді талап ететін медициналық көмек көрсету бейінді мамандарды тарта отырып, анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде (бұдан әрі – АРҚТБ) жүзеге асырылады.
Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін және қарқынды терапия мен реанимациялық іс-шараларды өткізуді талап ететін денсаулық сақтау ұйымдарының босандыру блоктары мен қарқынды терапия палаталарындағы босанған әйелдерге медициналық көмек көрсету кезінде босанған 2 әйелге 1 орта медицина қызметкерінің (орта медицина қызметкері, мейіргер) есебінен орта медицина қызметкерлерінің (акушерлер, операциялық мейіргерлер) босандыру блогындағы босанған әйелдердің санына арақатынасын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу ұшін көрсетілімдерге қарай осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
97. Бірінші деңгейлі МҰ жүктіліктің асқынбаған ағымы және шұғыл физиологиялық босанатын жүкті және босанатын әйелдерге медициналық көмек көрсетуге арналған.
98.Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі стационарлар ұйымдарының құрылымына: жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімшелер, екпе кабинеті, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палаталары сондай клиникалық-диагностикалық зертхана кіреді.
99. Екінші деңгейлі ұйым асқынбаған жүктілік, 34 аптадан бастап одан артық гестация мерзімімен уақытынан бұрын босанған кезде әйелдерге, сондай-ақ осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес перинаталдық патологияны іске асырудың орташа қаупі және көрсетілімі бар жүкті, босанатын және босанған әйелдерге арналған.
100. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі МҰ-ның құрылымында жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімше, жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері, сондай-ақ, клиникалық-диагностикалық зертхана ұйымдастырылады.
101. Үшінші деңгейдегі МҰ асқынған жүктілігі, 22 аптадан бастап 33 аптаға дейін гестация мерзімімен уақытынан бұрын босанған кезде әйелдерді, сондай-ақ осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес перинаталдық патологияны іске асырудың орташа қаупі және көрсетілімі бар жүкті, босанатын және босанған әйелдерге арналған. Үшінші деңгей жүкті, босанатын, босанған әйелдер мен мамандандырылған акушерлік және неонаталдық көмекті қажет ететін науқас жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы 1500,0 және одан аз грамм болатын, барынша төмен деңгейдегі ұйымнан ауыстырылған шала туған нәрестелерге медициналық көмектің барлық түрлері көрсетіледі.
Жоғары қауіп тобындағы жүкті әйелді ерте емдеуге жатқызған жағдайда өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі МҰ-да босандыру үшін перинаталдық патологияны іске асыру бойынша жүктіліктің патологиясы бөлімшесінде аяқталған стационарлық жағдай шеңберінде босанғанға дейінгі қадалап-қарау мен медициналық көмек көрсету жүргізіледі.".
Босандыру жұмысының басталуымен жүктіліктің патологиясы бөлімшесінен босандыру бөлімшесіне ауыстыру фактісі стационарлық науқастың медициналық картасынан белгіленеді және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - № 907 Бұйрық) нысан бойынша босану сырқатнамасынан ресімделеді.

95. Оказание медицинской помощи, требующей интенсивного лечения и проведения реанимационных мероприятий, в организациях здравоохранения осуществляется в отделениях анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (далее – ОАРИТ) с привлечением профильных специалистов.
При оказании медицинской помощи роженицам, находящимся в родильных блоках и палатах интенсивной терапии организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, и требующих интенсивного лечения и проведения реанимационных мероприятий, обеспечить соотношение средних медицинских работников (акушерок, операционных медицинских сестер) к количеству рожениц в родильном блоке из расчета 1 средний медицинский работник (акушерка, операционная медицинская сестра) на 2 роженицы.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Госпитализация беременных осуществляется в зависимости от показаний для госпитализации беременных в медицинские организации стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь, по уровням регионализации перинатальной помощи согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
97. МО первого уровня предназначены для оказания медицинской помощи беременным и роженицам с неосложненным течением беременности и родов.
98. В структуре МО первого уровня регионализации перинатальной помощи организуются: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, палаты интенсивной терапии для новорожденных, а также клинико-диагностическая лаборатория.
99. Организации второго уровня предназначены для женщин при неосложненной беременности, преждевременных родах в сроках гестации от 34 недель и более, а также для беременных, рожениц и родильниц, имеющих умеренные риски реализации перинатальной патологии и показания согласно Приложению 1 к настоящему Стандарту.
100. В структуре МО второго уровня регионализации перинатальной помощи организуются: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных, а также клинико-диагностическая лаборатория.
101. МО третьего уровня предназначены для госпитализации женщин при осложненной беременности, преждевременных родах в сроках гестации от 22 до 33 недель, а также беременных, рожениц и родильниц, имеющих высокие риски реализации перинатальной патологии и показания согласно Приложению 1 к настоящему Стандарту. Третий уровень оказывает все виды медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и больным новорожденным, нуждающимся в специализированной акушерской и неонатальной помощи, в том числе недоношенным новорожденным с массой тела 1500,0 грамм и менее, переведенных из организации более низкого уровня.
В случае заблаговременной госпитализации беременной женщины группы высокого риска по реализации перинатальной патологии для родоразрешения в МО третьего уровня регионализации, дородовое наблюдение и оказание медицинской помощи проводится в рамках законченного стационарного случая в отделении патологии беременности.
С началом родовой деятельности факт перевода из отделения патологии беременности в родильное отделение фиксируется в медицинской карте стационарного больного и оформляется история родов в соответствии с Приказом № 907.

Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі МҰ-ның жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі құрылымында: анамен бірге болу бөлімшесі, жаңа туған нәрестелердің патологиясы және жаңа туған нәрестелерге күтім жасау бөлімшесі, сондай-ақ клиникалық-диагностикалық және бактериологиялық зертхана ұйымдастырылады.
103. Туындаған кезек күттірмейтін жағдаймен жүкті және босанатын әйелдер бейіні бойынша сәйкес келмейтін медициналық ұйымға келіп түскен жағдайда олардың жағдайы тұрақтанғаннан кейін келісусіз анағұрлым жоғары деңгейдегі мамандандырылған, көп бейінді стационарға немесе акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі басқа медициналық ұйымдардарға жеткізу үшін (қабылдайтын ұйымды алдын ала хабардар ете отырып) жедел медициналық көмек бригадасын шақырту қамтамасыз етіледі.
104. Жүкті, босанатын, босанған әйелдердің жағдайы тасымалдауға келмейтін жағдай кезінде "өзіне" білікті мамандарды шақыру, кезек күттірмейтін жағдайлар туындаған кезде алғашқы реанимациялық көмек кешенін көрсету, ана мен ұрықтың қауіп жағдайларының диагностикасы, босандыру жөніндегі мәселелерді шешу, анағұрлым жоғары деңгейге ауыстырғанға дейін қарқынды және қолдау терапиясын жүргізу жүзеге асырылады.
105. Өңір аумағында перинаталдық көмекті өңірлендірудің төмен тұрған деңгейінде МҰ болмаған жағдайда жүкті, босанатын, босанған әйелдерді және жаңа туған нәрестелерді емдеуге жатқызу перинаталдық көмегін өңірлендірудің жоғары тұрған деңгейдегі МҰ-ға, сондай-ақ жүкті, босанатын, босанған әйелдің еркін таңдауы ескеріліп, жүзеге асырылады.
106. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейде медициналық ұйымдардың босандыру және балалар бөлімшелерін жарақтандыру "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16279 болып тіркелген) перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлеріне қарай босандыру ұйымдарына арналған медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
107. МҰ өңірлендіру деңгейін айқындау туралы шешімді кадрлық әлеуетті, денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органдар, жарақтануды, қолжетімділікті, көлік инфрақұрылымын ескере отырып жергілікті атқарушы орган қабылдайды.

Сноска. Пункт 101 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 17.06.2020 № ҚР ДСМ-67/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. В структуре МО третьего уровня регионализации перинатальной помощи организуются: отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных, отделение совместного пребывания с матерью, отделение патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, а также клинико-диагностическая и бактериологическая лаборатории.
103. В случае поступления беременных и родильниц не по профилю медицинской организации с возникшими неотложными состояниями, после стабилизации их состояния осуществляется транспортировка в специализированный, многопрофильный стационар или в другие медицинские организации стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь, более высокого уровня без согласования (с предварительным уведомлением принимающей организации).
104. При нетранспортабельном состоянии беременных, рожениц, родильниц осуществляется вызов квалифицированных специалистов "на себя", оказание комплекса первичной реанимационной помощи при возникновении неотложных состояний, диагностика угрожающих состояний у матери и плода, решение вопроса о родоразрешении, проведение интенсивной и поддерживающей терапии до перевода на более высокий уровень.
105. При отсутствии на территории региона МО нижестоящего уровня регионализации перинатальной помощи госпитализация беременных, родильниц, рожениц и новорожденных осуществляется в МО вышестоящего уровня регионализации перинатальной помощи, а также с учетом свободного выбора беременной, родильницы, роженицы.
106. Оснащение отделений родовспоможения и детства медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, осуществляется в соответствии с перечнем медицинского оборудования и изделий медицинского назначения в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027 "Об утверждении Стандарта организации педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16279).
107. Решение об определении уровня регионализации МО принимают местные исполнительные органы в области здравоохранения с учетом кадрового потенциала, оснащенности, доступности, транспортной инфраструктуры.

108. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге мұқтаж жүкті, босанған әйелдер мен жаңа туған нәрестелер, гинекологиялық науқастар тиісті медициналық ұйымдарға жіберіледі.
109. Барлық босанған әйелдер босанғаннан кейінгі кезеңде акушерлік-гинекологиялық көмекті көрсететін стационарлық деңгейдегі басқа медициналық ұйымдардардан шығарылғанға дейін кеуде қуысының флюорографиялық зерттеп-қараудан өтеді.
110. Босанған әйелді стационарлардан шығаратын күні тексеріп-қарау, жағдайын бағалау, асқынулары мен қауіпті белгілерінің профилактикасы туралы консультация жүргізіледі, нақты тұратын жері бойынша белсенді бару үшін МСАК ұйымына босанған әйелдің босану кезеңіне катысты мәліметтерді жібереді.
111. Денсаулық сақтау ұйымдары перинаталдық көмекті өңірлендірудің барынша жоғарғы деңгейіндегі МҰ-ға және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жүкті, босанатын және босанған әйелдерге немесе стационарлық емдеу кезінде күрделі жағдайлар анықталған кезде хабардар ету Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес хабарлауға жататын жүкті, босанатын және босанған әйелдердің ауыр жағдайларының тізбесіне сәйкес хабарлауды жүзеге асырады.
112. Әйелдерде ауыр жағдайлар туындаған жағдайда хабарлаудың мынадай схемасын сақтаған жөн:
1) стационардағы емдеуші дәрігер, кафедра меңгерушісі, жауапты кезекші дәрігер:
реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің дәрігерін (бар болса) шақырады, 30 минуттың ішінде шақырған жерге келуі тиіс;
10 минуттың ішінде ауыр жағдайдағы пациент туралы бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарына хабарлайды;
диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес медициналық көмектің көлемін көрсетеді;
Осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ауыр жағдайдағы жүкті (босанатын, босанған) әйелдің картасын уақтылы толтырып, босандыру және балалар мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтарға жібереді;
2) бас дәрігердің орынбасары:
қалыптасқан жағдай туралы дереу бас дәрігерге хабарлайды; 20-30 минуттың ішінде консилиум құрады;
30 минуттың ішінде жергілікті денсаулық сақтау органдарына хабарлайды; қажет болған жағдайда санитариялық авиацияның мобильдік бригадасын (бұдан әрі - САМБ) шақырады;
пациенттердің ауыр жағдайларын емдеуді қамтамасыз ету үшін қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен, қан компоненттерімен қамтамасыз етеді;
3) облыстардың, Алматы және Астана қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының жергілікті органдары:
әйелдердің ауыр жағдайы кезінде хабарлаудың өңірлік (барлық қатысушыларды көрсете отырып) дербес схемасын құрастырады;
босандыру және балалар мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтарға ауыр жағдайлар туралы уақтылы хабарлайды;
пациенттің жағдайы тұрақтанғанға дейін әрбір 3 сағат сайын ауыр жағдайға мониторингті жүзеге асырады;
медициналық ұйымдарды дәрілік заттармен, қан компоненттерімен және бірінші кезектегі қажетті медициналық жабдықпен қамтамасыз етеді;
телемедициналық консультациялардың уақтылы өткізілуін қамтамасыз етеді;
әйелдер мен жаңа туған нәрестелерді арнайы көлікте тасымалдауды үйлестіреді;
ауыр науқастарды тасымалдау кезінде жедел көмек көрсетуге санитариялық көмектің толық дайындығын қамтамасыз етеді, оларды перинаталдық көмекті өңірлендіруге сәйкес жарақтандырады;
өңірлік санитариялық авиацияның тәуліктік режимдегі қызметін үйлестіреді және қамтамасыз етеді;
ана мен бала өлімін төмендету бойынша өңірлік штабқа өңірдің негізгі проблемалары туралы ақпаратты ұсынады.

108. Беременные, родильницы и новорожденные, гинекологические больные, нуждающиеся в оказании высокотехнологических медицинских услуг, направляются в соответствующие медицинские организации.
109. Всем родильницам в послеродовом периоде до выписки из медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, проводится флюорографическое обследование органов грудной клетки.
110. В день выписки родильниц из стационара проводится осмотр, оценка состояния, консультация о профилактике осложнений и тревожных признаках, в организацию ПМСП передается выписка из истории родов и сведения о родильнице для активного посещения по фактическому месту проживания в виде телефонного или письменного извещения.
111. Организации здравоохранения осуществляют оповещение МО более высокого уровня регионализации перинатальной помощи и местные органы государственного управления здравоохранением при выявлении в период поступления или нахождения в стационаре у беременной, роженицы, родильницы критического состояния в соответствии с Перечнем критических состояний беременных, рожениц и родильниц, подлежащих оповещению согласно приложения 2 настоящего Стандарта.
112. В случае возникновения критических ситуаций у женщин следует соблюдать следующую схему оповещения:
1) в стационаре лечащий врач, заведующий отделением, ответственный дежурный врач:
вызывает врача отделения реанимации и интенсивной терапии (если имеется), который должен прибыть на место в течение 30 минут;
в течение 10 минут сообщает заместителю главного врача по лечебной работе о находящемся пациенте в критическом состоянии;
оказывает объем медицинской помощи в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
своевременно заполняет и направляет в республиканские центры, курирующие вопросы родовспоможения и детства Карту беременной (роженицы, родильницы), находящейся в критическом состоянии согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
2) заместитель главного врача:
незамедлительно сообщает о создавшейся ситуации главному врачу; создает консилиум в течение 20-30 минут;
в течение 30 минут оповещает местные органы управления здравоохранения; при необходимости вызывает мобильную бригаду санитарной авиации (далее - МБСА);
обеспечивает необходимыми лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, компонентами крови для обеспечения лечения критического состояния пациентов;
3) местные органы управления здравоохранением областей и гг. Алматы и Астана:
составляют региональную персонифицированную (с указанием всех участников) схему оповещения при критических состояниях женщин;
своевременно оповещают о критических случаях республиканские центры, курирующие вопросы родовспоможения и детства;
осуществляют мониторинг критического случая каждые 3 часа до стабилизации состояния пациента;
обеспечивают медицинские организации лекарственными средствами, компонентами крови и медицинским оборудованием первой необходимости;
обеспечивают своевременное проведение телемедицинских консультаций;
координируют транспортировку женщин и новорожденных в специализированном транспорте;
обеспечивают полную готовность санитарного транспорта к оказанию неотложной помощи при транспортировке тяжелых больных, оснащение их в соответствие с регионализацией перинатальной помощи;
координируют и обеспечивают в круглосуточном режиме деятельность областной санитарной авиации;
предоставляют информацию об основных проблемах региона на региональный штаб по снижению материнской и младенческой смертности.

4) республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдар:
телемедициналық консультацияларды өткізу және шақырту түскеннен кейінгі бірінші тәуліктің ішінде санитариялық авиация түрінде медициналық көмек көрсету үшін білікті мамандарды жіберуді;
төмен деңгейдегі ұйымдардан ауыстырылған және республикалық деңгейде мамандандырылған көмек көрсетуге мұқтаж әйелдерді (жүкті, босанатын босанған әйелдерді) кедергісіз емдеуге жатқызуды;
жоғары мамандандырылған медициналық көмекті;
стационардың ауыр жағдайдағы науқастарды емдеуге жатқызуға дайындығын;
5) босандыру және балалар мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтар:
жүкті, босанатын, босанған әйелдердің және жаңа туған нәрестелердің ауыр жағдайларына күнделікті мониторингті жүзеге асыруды;
жедел тәртіпте келіп түскен ауыр жағдайды есепке алу карточкаларын тіркеуді жүзеге асыруды;
күн сайын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне, Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығына күрделі жағдайлар туралы мәліметті жіберуді;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне есепті айдан кейінгі айдың 5 күніне дейін өңірлер бойынша жағдайдың талдауын ұсынуды қамтамасыз етеді.
113. Ауыр жағдайдағы жүкті, босанатын, босанған әйелдерді перинаталдық көмектің үшінші деңгейіне, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдауды САМБ қызметкерлерінің қатысуымен гемодинамиканы қалпына келтіргеннен және қабылдайтын медициналық ұйымға хабарлау арқылы өмірлік маңызды функцияларды тұрақтандырғаннан кейін дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
114. Ауыстырудың алдында мүмкіндігінше медициналық құжаттамаға жазып хабарланған тараптың қолын қойдырып, дәрігер ауыстыру себептері және қабылдайтын ұйымның мекенжайы туралы пациенттің заңды өкілдеріне немесе туыстарына хабарлайды.
115. Жүкті, босанатын, босанған əйелдерге облыстық жəне республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарда (медициналық ұйымға алдын ала хабарлаумен келісусіз) емдеу үшін көрсетілімдердің болуы санитариялық авиация түріндегі (тікұшақ, ұшақ) медициналық көмек көрсетудің негізі болып табылады.
116. Жүкті, босанатын, босанған әйелдер мамандандырылған жердегі немесе әуе көлігінде жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) бригадасының алып жүруімен білікті мамандарды тарту арқылы САМБ -ның алып жүруімен тасымалданады.
117. ЖМК немесе САМБ мамандары пациент жағдайының ауырлығына байланысты барынша жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға тасымалдау мүмкін еместігін анықтаған жағдайда, медициналық көмек пациенттің орналасқан жерінде білікті мамандарды 3 деңгейден және (немесе) республикалық деңгейден тарта отырып көрсетіледі.

4) медицинские организации республиканского уровня обеспечивают:
проведение телемедицинских консультаций и направление квалифицированных специалистов для оказания медицинской помощи в форме санитарной авиации в течение первых суток после поступления вызова;
беспрепятственную госпитализацию женщин (беременных, рожениц, родильниц), переведенных из организаций более низкого уровня и нуждающихся в оказании специализированной помощи на республиканском уровне;
высокоспециализированную медицинскую помощь;
готовность стационара к госпитализации больных в критическом состоянии;
5) республиканские центры курирующие вопросы родовспоможения и детства:
осуществляют ежедневный мониторинг критических случаев беременных, рожениц, родильниц и новорожденных;
в оперативном порядке осуществляют регистрацию, поступивших карт учета критических состояний;
ежедневно направляют сведения о критических состояниях в Министерство здравоохранения Республики Казахстан, Республиканский центр электронного здравоохранения;
представляют анализ ситуации по регионам ежемесячно к 5 числу следующим за отчетным в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
113. Транспортировка беременных, родильниц, рожениц в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в областные и республиканские организации здравоохранения осуществляется по решению консилиума врачей с участием специалистов МБСА после восстановления гемодинамики и стабилизации жизненно важных функций с уведомлением принимающей медицинской организации.
114. Перед переводом врач информирует законных представителей и (или) родственников пациента о причинах перевода и об адресе принимающей организации с записью в медицинской документации и подписью информированной стороны при возможности.
115. Основанием для оказания медицинской помощи беременным, родильницам, роженицам в форме санитарной авиации с использованием воздушных судов (вертолет, самолет) является наличие показаний для лечения в медицинских организациях областного и республиканского уровня по профилю (без согласования с предварительным уведомлением принимающей медицинской организации).
116. Беременные, роженицы, родильницы перевозятся в сопровождении бригады скорой медицинской помощи (далее – СМП) в специализированном наземном или воздушном транспорте в сопровождении МБСА с привлечением квалифицированных специалистов.
117. В случаях определения специалистами СМП или МБСА невозможности транспортировки в связи с тяжестью состояния пациентки в медицинскую организацию более высокого уровня, медицинская помощь оказывается по месту нахождения пациентки с привлечением квалифицированных специалистов из МО 3 уровня и (или) республиканского уровня.

118. Медициналық құжаттаманы (жіберіп отырған медициналық ұйымның жүкті әйелдің картасынан, ауру немесе босану сырқатнамасынан көшірмесі) жіберіп отырған медициналық ұйымның мамандарын уақтылы дайындап, пациентпен бірге жібереді.
119. Жол бойында ЖМК немесе САМБ бригадасы (тасымалдау) диагностиканың және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсетеді. ЖМК немесе САМБ арқылы тасымалданған пациентті қабылдаушы ұйымның дәрігері (консилиумы) дереу тексеріп-қарайды.
120. ЖМК немесе САМБ бригадасы осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес жүкті, босанатын, босанған әйелдерді тасымалдау үшін жарақтандырудың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
121. ЖМК немесе САМБ мамандары әйелдерді тасымалдау кезінде жай-күйінің мониторингін көрсететін медициналық құжатты, сондай-ақ осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес жүкті, босанатын, босанған әйелдерді тасымалдаудың хаттамасын жүргізуді қамтамасыз етеді және оны емдеуге жатқызу кезінде медициналық ұйымға және санитариялық авиацияның өңірлік филиалына ұсынады.
5-тарау. Республикалық ауыр акушерия орталығында ауыр жай-күйдегі жүкті, босанатын және босанған әйелдерге медициналық көмекті ұйымдастыру
Ескерту. Бұйрық 5-тараумен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 1, 2, 3-деңгейіндегі медициналық ұйымдарда жүкті, босанатын және босанған әйелдерде қиын жағдайлар анықталған кезде көрсетілімдер бойынша санитариялық авиация нысанында медициналық көмекке мұқтаж пациенттің медициналық картасынан көшірме жіберіледі.
124. Санитариялық авиация телемедициналық консультациялар мен білікті мамандардың қарап-қағалау, емдеу тәсілін түзету, сондай-ақ тасымалдау үшін көрсетілімдер мен жағдайларды айқындай отырып, республикалық орталыққа ауыстыру туралы мәселені шешу үшін өңірлерге шығуын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
125. Санитариялық авиация желісі бойынша бейінді республикалық орталықтарға және көрсетілімдер бойынша Республикалық қиын акушерия орталығына тасымалдау келісім бойынша перинаталдық көмекті өңірлендірудің барынша жоғары деңгейінде жүзеге асырылады.
126. Республикалық қиын акушерия орталығы:
1) босанғаннан/аборттардан кейін әйелдерге қиын жағдайда мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі №761 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес стационарлық медициналық көмек көрсетуді;

118. Медицинская документация (обменная карта беременной, выписка из истории болезни или родов направляющей медицинской организации) своевременно подготавливается специалистами направляющей медицинской организации и отправляется вместе с пациентом.
119. Бригада СМП или МБСА по пути следования (транспортировки) оказывает медицинскую помощь в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения. Пациент, транспортированный СМП или МБСА, осматривается врачом (консилиумом) принимающей организации незамедлительно.
121. Бригада СМП или МБСА обеспечивается Минимальным перечнем оснащения для транспортировки беременных, рожениц и родильниц в соответствии с приложением 4 к настоящему Стандарту.
122. Специалисты СМП или МБСА обеспечивают ведение медицинской документации, отражающей мониторинг состояния во время транспортировки женщины, в том числе Протокола транспортировки беременной, роженицы и родильницы согласно приложению 5 к настоящему Стандарту и предоставляют его в медицинскую организацию при госпитализации и в региональный филиал санитарной авиации.
Глава 5. Организация оказания медицинской помощи беременным, роженицам и родильницам в критических состояниях в Республиканском центре критического акушерства
Сноска. Стандарт дополнен главой 5 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. При выявлении критических состояний у беременных, рожениц и родильниц в медицинских организациях 1, 2, 3 уровней регионализации перинатальной помощи направляется выписка из медицинской карты пациентки, нуждающейся в медицинской помощи в форме санитарной авиации по показаниям.
124. Санитарная авиация осуществляет организацию телемедицинских консультаций и выездов квалифицированных специалистов в регионы для коррекции тактики ведения, лечения, а также решения вопроса о переводе в республиканский центр с определением показаний и условий для транспортировки.
125. Транспортировка по линии санитарной авиации осуществляется на более высокий уровень регионализации перинатальной помощи, в профильные республиканские центры и, по показаниям, в Республиканский центр критического акушерства по согласованию.
126. Республиканский центр критического акушерства осуществляет:
1) оказание специализированной и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам в критическом состоянии после родов/абортов;
2) оказание стационарной медицинской помощи в соответствии с правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015года №761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №12204);

3) жеке тәсілді ескере отырып, перзентханаларға диагностикалық, емдеу-профилактикалық көмек көрсету;
4) нозологиялар бойынша оңалту іс-шараларын өткізу;
5) қиын жағдайда және одан кейін босанған әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
6) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медициналық ұйымдарымен, стационарлық көмек көрсететін басқа да медициналық ұйымдармен, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық пен ақпарат алмасуды;
7) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қазандағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген), "Денсаулық сақтау субъектілерінің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" 2013 жылғы 6 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8421 болып тіркелген) сәйкес есептік және есептік медициналық құжаттаманы жүргізуді;
8) ай сайын ақпарат беруді;
9) өз қызметінде әйелдердің денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге, ана өлімін азайтуға бағытталған профилактиканың, диагностиканың және емдеудің қазіргі заманғы және тиімді медициналық технологияларын пайдалануды;
10) қарқынды терапия және ауыр науқастарды күту мәселелері бойынша дәрігерлер мен орта медицина персоналының кәсіптік даярлығын арттыруды ұйымдастыруды, конференциялар/кеңестер, мастер-кластар өткізуді;
11) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 357 бұйрығымен бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының сақталуын жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
жүктіліктің 37 аптасынан бастап жалған толғақтар;
ұрық қабықшаларының босануға дейін жыртылуы;
жеңіл гестациялық гипертензия
жеңіл созылмалы артериялық гипертензия;
шекті анемия;
ұрықтың алда жатуы;
асқынбаған ксеарь тілігі/миомэктомиядан кейінгі жатырдағы бір тыртық.
жүктіліктің 34 аптасынан бастап жалған толғақтар;
34-63 апта мерзімінде күнінен бұрын босану;
ұрық қабықшаларының босануға дейін жыртылуы;
гестациялық гипертензия шекті дәреже;
созылмалы артериялық гипертензия шекті дәреже;
преэклампсия жеңіл дәрежелі;
ауыр анемия;
гестациялық қант диабеті компенсацияланған;
ұрықтың алда жатуы;
ұрықтың антенаталдық шетінеуі;
босану күні өткен жүктілік;
индукцияланған ЭКҰ жүктілігі (бір ұрық);
ұрықтың гематологиялық ауруының белгілерінсіз резус- иммунизация;
ұрықтың қанағаттанарлық жатыр ішілік жай-күйінде көп ұрықты жүктілік;
ұрықтың қанағаттанарлық жай-күйінде қағанақ суының аз болуы, қағанақ суының көп болуы;
қосарлаған патология және асқынуларсыз және (немесе) үйлесімде кесарь тілігінің бір немесе екі операциясы;
ремиссия және субкомпенсация сатысында экстрагениталды аурулар;
кіші жамбас ағзаларының даму аномалиясы, жамбас сүйектерінің деформациясы;
туғаннан кейін бірден хирургиялық емді талап етпейтін ұрықтың туа біткен даму ақаулары;
ұрықтың туа біткен емделмейтін даму ақауы, соның ішінде ұрықтағы көптеген, хромосомалық аурулар.
жүктіліктің 22 аптасынан бастап жалған толғақтар;

3) оказание диагностической, лечебно-профилактической помощи родильницам c учетом индивидуального подхода;
4) проведение реабилитационных мероприятий по нозологиям;
5) осуществление медико-психологической помощи родильницам в период и после критического состояния;
6) преемственность и обмен информацией с медицинскими организациями первичной медико-санитарной помощи, с другими медицинскими организациями, оказывающими стационарную помощь, республиканскими организациями здравоохранения;
7) ведение учетной и отчетной медицинской документации согласно приказам Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697), от 6 марта 2013 года № 128 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных субъектов здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8421).
8) предоставление информации ежемесячно;
9) использование в своей деятельности современных и эффективных медицинских технологий профилактики, диагностики и лечения, направленных на сохранение и восстановление здоровья женщин, снижение материнской смертности;
10) организацию повышения профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам интенсивной терапии и ухода за тяжелыми больными, проведение конференций/совещаний, мастер-классов;
11) соблюдение Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 357 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15760).
Приложение 1
к Стандарту организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Показания для госпитализации беременных в медицинские организации стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь, по уровням регионализации перинатальной помощи
1 уровень
2 уровень
3 уровень
с 37 недель беременности:
ложные схватки, срочные роды;
преждевременный разрыв плодных оболочек;
гестационная гипертензия легкая;
хроническая артериальная гипертензия легкая;
умеренная анемия;
тазовое предлежание плода;
одна операция кесарево сечение/миомэктомия в анамнезе без патологии и осложнений
с 34 недель беременности:
ложные схватки;
преждевременные роды в сроки 34-36 недель;
преждевременный разрыв плодных оболочек;
гестационная гипертензия умеренной степени
хроническая артериальная гипертензия умеренной степени;
преэклампсия легкой степени;
тяжелая анемия;
гестационный сахарный диабет компенсированный
тазовое предлежание плода;
экстрагенитальные заболевания в стадии ремиссии и субкомпенсации;
один или две операции кесарево сечение в анамнезе в сочетании и (или) без сопутствующей патологии и осложнений;
резус-иммунизация без признаков гемолитической болезни плода;
антенатальная гибель плода;
переношенная беременность;
беременность индуцированная ЭКО (одноплодная);
многоплодная беременность при удовлетворительном внутриутробном состоянии плодов;
маловодие, многоводие при удовлетворительном состоянии плода;
аномалии развития органов малого таза, деформация костей таза;
некурабельные врожденные пророки развития плода, в том числе множественные, хромосомные заболевания у плода;
врожденные пророки развития плода, не требующие хирургического лечения сразу после рождения.
с 22 недель беременности:
ложные схватки;

22-33 апта мерзімдерінде уақытынан бұрын босану;
ұрық қабықшаларының босануға дейін жыртылуы;
ауыр дәрежелі гестациялық гипертензия;
ауыр дәрежелі созылмалы артериялық гипертензия;
ауыр дәрежелі преэклампсия;
эклампсия;
гестациялық қант диабеті декомпенсацияланған;
ұрықтың гематологиялық ауруының белгілерімен резус- иммунизация;
ұрықтың алда жатуы;
ұрықтың/ұрықтардың жатыр ішілік жай-күйлерінің бұзылуларымен көп ұрықты жүктілік;
көп бала туған;
туғаннан кейін бірден хирургиялық емдеуді талап ететін ұрықтың туа біткен даму ақаулары;
ұрықтың жай-күйінің бұзылуымен қағанақ суының аз болуы, көп болуы;
ұрықтың жатыр ішілік дамудың тежелуі;
анамнезінде үш және одан да көп кесарь тілігі;
үлкен көлемде немесе көптеген жатырдағы және қосалқылардағы қатерлі емес ісіктер;
резус изоиммунизация;
туғаннан кейін бірден операциялық араласуды және қарқынды терапияны талап ететін ұрықтың дамуының туа біткен ақаулары.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Хабарлауға жататын жүкті, босанатын, босанған әйелдердің қиын жағдайларының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қиын жағдайлар – бұл босанғаннан/аборттардан кейін 42 күннің ішінде әйелдердің, оның ішінде жүкті, босанатын немесе босанған әйелдердің өміріне қауіп төндіретін жағдай.
2. Қиын жағдайларға:
1) ағзалық дисфунциясының ауыр преэкламсиясы;
2) эклампсия;
3) ауыр босанғаннан кейінгі қан кету (1500 мл және одан жоғары қан жоғалтумен, гемотрансфузиямен және (немесе) гистероэктомиямен);
4) жатырдың жыртылуы;
5) аборттың ауыр асқынулары (жатырдан қан кету немесе гистерэктомияға алып келетін инфекциялар);
6) сепсис (ошақ болған және (немесе) күмән болған жағдайда жүйелі қабыну синдромы);
7) ауыр босанғаннан кейінгі депрессия;
8) декомпенсация жай-күйлері жатады.
3. Ағзалық дисфункцияларға:
1) жүрек-қан тамыр жүйесінің дисфункциясы: шок, жүректің тоқтауы (пульстің/жүрек соғысының болмауы және есті жоғалту), вазоактивті дәрілік препараттарды үздіксіз енгізу, жүрек-өкпе реанимациясы, ауыр гипоперфузия (лактат 5 ммоль/л артық немесе 45 мг/дл артық), ауыр ацидоз (pH <7,1);
2) респираторлық дисфункция: жіті цианоз, агоналды тыныс алуы, ауыр тахипноэ (тыныс алу қозғалыстарының жиілігі >40 тыныс алу қимылы минутына), ауыр брадипноэ (тыныс алу қозғалыстарының жиілігі <6 минутына тыныс алу қозғалыстары), интубация және анестезиямен байланысты емес өкпені желдету, ауыр гипоксемия (қанның оттегімен қанығуы <90% ≥60 минутта немесе PAO2/FiO2 <200);

преждевременные роды в сроках 22-33 недель;
преждевременный дородовый разрыв плодных оболочек;
гестационная гипертензия тяжелой степени
хроническая артериальная гипертензия тяжелой степени;
преэклампсия тяжелой степени;
эклампсия;
гестационный сахарный диабет декомпенсированный;
тяжелые декомпенсированные экстрагенитальные заболевания;
три и более операций кесарева сечения в анамнезе;
доброкачественные новообразования матки и придатков больших размеров или множественные;
резус-иммунизация с признаками гемолитической болезни плода;
предлежание плаценты;
беременность индуцированная ЭКО (многоплодная);
многоплодная беременность с нарушением внутриутробного состояния плода/плодов;
многорожавшие;
маловодие, многоводие с нарушением состояния плода;
задержка внутриутробного развития плода;
резус изоиммунизация;
врожденные пороки развития плода, требующие оперативного вмешательства и интенсивной терапии сразу после рождения;
врожденные пророки развития плода, требующие хирургического лечения сразу после рождения.
Приложение 2
к Стандарту организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
Перечень критических состояний беременных, рожениц и родильниц, подлежащих оповещению
1. Критические состояния — это угрожающие жизни состояния женщин, в том числе беременных, рожениц или родильниц в течение 42 дней после родов/абортов.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.07.2019 № ҚР ДСМ-102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. К критическим состояниям относятся:
1) тяжелая преэклампсия с органной дисфункцией;
2) эклампсия;
3) тяжелое послеродовое кровотечение: (с кровопотерей 1500 мл и более, с гемотрансфузией и (или) с гистерэктомией);
4) разрыв матки;
5) тяжелые осложнения аборта (маточное кровотечение или инфекция, ведущая к гистерэктомии);
6) сепсис (синдром системного воспалительного ответа при наличии и(или) подозрении на очаг);
7) тяжелая послеродовая депрессия;
8) декомпенсированные состояния.
3. К органным дисфункциям относятся:
1) дисфункция сердечно-сосудистой системы: шок, остановка сердца (отсутствие пульса/сердцебиения и потеря сознания), непрерывное введение вазоактивных лекарственных препаратов, сердечно-легочная реанимация, тяжелая гипоперфузия (лактат более 5 ммоль/л или более 45 мг/дл), тяжелый ацидоз (pH <7,1);
2) респираторная дисфункция: острый цианоз, агональное дыхание, тяжелое тахипноэ (частота дыхательных движений >40 дыхательных движений в минуту), тяжелое брадипноэ (частота дыхательных движений <6 дыхательных движений в минуту), интубация и вентиляция легких, не связанная с анестезией, тяжелая гипоксемия (насыщение крови кислородом<90% за ≥60 минут или PAO2/FiO2 <200);

3) бүйрек дисфункциясы: сұйықтықтарды немесе диуретиктерді қабылдамайтын олигурия, жіті бүйрек функцияларының жетіспеушілігі кезіндегі диализ, ауыр жіті азотемия (креатинин ≥300 mмоль/мл немесе ≥3,5 мг/дл);
4) қан ұюының бұзылуы/гематологиялық бұзылушылықтар: қан ұйындыларының баяу түзілуі, қанның немесе эритроциттердің үлкен көлемін құю ((≥5 бірлік), ауыр жіті тромбоцитопения (<50 000 тромбоциттер/мл);

3) дисфункция почек: олигурия, не отвечающая на прием жидкостей или диуретиков, диализ при острой почечной недостаточности, тяжелая острая азотемия (креатинин ≥300 mмоль/мл или ≥3,5 мг/дл);
4) нарушения свертываемости крови/гематологические нарушения: замедленное образование сгустков крови, переливание больших объемов крови или эритроцитов (≥5 единиц), тяжелая острая тромбоцитопения (<50 000 тромбоцитов/мл);

1) рефлекстік балға;
2) өкпені жасанды желдетудің көлікке арналған аппараты;
3) портативтік кардиомонитор;
4) оттегі баллоны;
5) инфузиялық шприцті сорғы (перфузор және (немесе) дозатор);
6) электрлік сорғы;
7) өкпені жасанды желдетуге арналған қолмен жұмыс істеуге болатын аппарат (Амбу қапшығы);
8) реанимациялық жинақтар: ларингоскоп, интубациялық түтікшелер, ларингоскопқа арналған батареялар, ауа өткізгіштер);
9) аспирациялық катетерлер: CH № 14, № 16, № 18;
10) босануды қабылдауға арналған жинақ;
11) қан кетуді тоқтатуға арналған төсеме.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Жүкті, босанатын және босанған әйелдерді тасымалдау хаттамасы
Жіберген медициналық ұйым: ______________________________________
Тасымалдауды бастаған күн мен уақыт: ____________________________
Диагноз:_________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Шыққан сәттегі жағдай: __________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Орталық нерв жүйесінің жағдайы: _________________________________
Тері жабыны: ____________________________________________________
Демалу қозғалысының жиілігі (бұдан әрі - ДҚЖ): __________________
Жүрек жиырылуының жиілігі (бұдан әрі - ЖЖЖ): ____________________
Артериялық қысым (бұдан әрі - АҚ): ______________________________
Жетекші патологиялық синдромдар: ________________________________
_________________________________________________________________
Тасымалдау қаупі:________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі іс - шаралар: ______________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Қабылдайтын медициналық ұйым: ___________________________________
Келу кезіндегі жағдайдың диагностикасы:__________________________
_________________________________________________________________
ДҚЖ: _________________ ЖЖЖ _________________ АҚ:_________________
Түскен күні, уақыты: ____________________________________________
Пациентті тасымалдаған дәрігер: __________________/ ___________ /
Пациентті қабылдаған дәрігер ________________________/ _________

1) рефлексный молоточек;
2) транспортный аппарат искусственной вентиляции легких;
3) портативный кардиомонитор;
4) кислородный баллон;
5) инфузионный шприцевой насос (перфузор и (или) дозатор);
6) электрический отсос;
7) ручной аппарат для искусственной вентиляции легких (мешок Амбу);
8) реанимационные наборы: ларингоскоп, интубационные трубки, батарейки для ларингоскопа, воздуховоды;
9) аспирационные катетеры: СН № 14, № 16, № 18;
10) набор для приема родов;
11) наборы (укладки) для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке
Приложение 5
к Стандарту организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Форма
Протокол транспортировки беременной, роженицы и родильницы
Направляющая медицинская организация: ________________________________
Дата и время начала транспортировки: ___________________________________
Диагноз: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Состояние на момент выезда: ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Состояние центральной нервной системы: _________________________________
Кожные покровы: _____________________________________________________
Частота дыхательных движений (далее - ЧДД): _____________________________
Частота сердечных сокращений (далее - ЧСС): _____________________________
Артериальное давление (далее - АД): _____________________________________
Ведущие патологические синдромы: _____________________________________
____________________________________________________________________
Риск транспортировки: ________________________________________________
Мероприятия во время транспортировки: _________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Принимающая медицинская организация: _________________________________
Динамика состояния на момент прибытия: ________________________________
____________________________________________________________________
ЧДД: _________________ ЧСС: _________________ АД: ___________________
Дата и время прибытия: _______________________________________________
Врач, транспортирующий пациентку: ____________________/ ___________ /
Врач, принявший пациентку ___________________________/ ___________ /